PL204706B1 - Urządzenie do pompowania płynu - Google Patents

Urządzenie do pompowania płynu

Info

Publication number
PL204706B1
PL204706B1 PL378075A PL37807504A PL204706B1 PL 204706 B1 PL204706 B1 PL 204706B1 PL 378075 A PL378075 A PL 378075A PL 37807504 A PL37807504 A PL 37807504A PL 204706 B1 PL204706 B1 PL 204706B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
nozzle
fluid
suction
chamber
Prior art date
Application number
PL378075A
Other languages
English (en)
Other versions
PL378075A1 (pl
Inventor
Andre Klopfenstein
Elmar Mock
Naomi Bitmead
Emmanuel Simont-Vermot
Original Assignee
Nestec Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nestec Sa filed Critical Nestec Sa
Publication of PL378075A1 publication Critical patent/PL378075A1/pl
Publication of PL204706B1 publication Critical patent/PL204706B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01FMIXING, e.g. DISSOLVING, EMULSIFYING OR DISPERSING
    • B01F35/00Accessories for mixers; Auxiliary operations or auxiliary devices; Parts or details of general application
    • B01F35/71Feed mechanisms
    • B01F35/713Feed mechanisms comprising breaking packages or parts thereof, e.g. piercing or opening sealing elements between compartments or cartridges
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01FMIXING, e.g. DISSOLVING, EMULSIFYING OR DISPERSING
    • B01F23/00Mixing according to the phases to be mixed, e.g. dispersing or emulsifying
    • B01F23/20Mixing gases with liquids
    • B01F23/23Mixing gases with liquids by introducing gases into liquid media, e.g. for producing aerated liquids
    • B01F23/235Mixing gases with liquids by introducing gases into liquid media, e.g. for producing aerated liquids for making foam
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01FMIXING, e.g. DISSOLVING, EMULSIFYING OR DISPERSING
    • B01F25/00Flow mixers; Mixers for falling materials, e.g. solid particles
    • B01F25/30Injector mixers
    • B01F25/31Injector mixers in conduits or tubes through which the main component flows
    • B01F25/312Injector mixers in conduits or tubes through which the main component flows with Venturi elements; Details thereof

Landscapes

  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Containers And Packaging Bodies Having A Special Means To Remove Contents (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)
  • Loading And Unloading Of Fuel Tanks Or Ships (AREA)
  • Reciprocating Pumps (AREA)
  • Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)
  • Jet Pumps And Other Pumps (AREA)
  • Apparatus For Making Beverages (AREA)
  • Nozzles (AREA)
  • Filling Of Jars Or Cans And Processes For Cleaning And Sealing Jars (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)
  • Cookers (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do pompowania płynu typu mleko lub koncentrat na bazie mleka z pojemnika, działające na zasadzie zwężki Venturiego, w celu dostarczenia go w postaci spienionej lub w postaci emulsji ewentualnie podgrzanej. Chociaż wynalazek dotyczy przede wszystkim dziedziny produktów spożywczych i wytwarzania napojów w postaci emulsji na bazie mleka, nie jest on wcale ograniczony do tej dziedziny i może być zastosowany do wszystkich produktów, które mogą być pompowane z opakowania, takich jak wyroby kosmetyczne w postaci nadających się do pompowania kremów lub podobne.
Przez „urządzenie na zasadzie zwężki Venturiego” rozumie się podzespół zasysania co najmniej jednej fazy nadającej się do pompowania, zwykle płynu, zawierający komorę, do której dochodzi przewód wlotowy doprowadzanego płynu, w którym wytwarza się wzrost ciśnienia wskutek przewężenia przekroju, tak, aby pod wpływem podciśnienia na wyjściu z przewężenia spowodować zasysanie w co najmniej jednym przewodzie łączą cym wyż ej wspomnianą komorę i opakowanie zawierają ce nadający się do pompowania płyn, przy czym doprowadzanym płynem może być ciecz lub gaz, na przykład para wodna, woda gorąca lub zimna, powietrze lub mieszanina tych płynów. Podzespół zasysania umożliwia zmodyfikowanie pompowanego płynu i dostarczenie go w postaci wyrobu spienionego, to znaczy mieszaniny ciecz -gaz, lub w postaci emulsji, to znaczy w mieszaninie dwóch płynów nie mieszających się ze sobą, i/lub ewentualnie podgrzanego przez dostarczenie przez doprowadzany płyn ciepła do pompowanego płynu. Otrzymanym w ten sposób wyrobem może być na przykład mrożone mleko, napoje na bazie mleka, na przykład aromatyzowane, kawa, herbata, czekolada, zupa lub produkty typu cappucino lub moccachino.
Wynalazek zostanie przedstawiony na przykładzie wytwarzania „cappucino”, to znaczy kiedy urządzenie jest połączone z generatorem pary pod ciśnieniem, najczęściej z króćcem ekspresu do kawy i kiedy pompowanym płynem jest mleko służące do otrzymania spienionej emulsji powietrze-mleko-para.
Najczęściej stosowanym sposobem otrzymywania takiej spienionej emulsji jest nalanie odpowiedniej ilości mleka do pojemnika, zanurzenie króćca wylotu pary w tym pojemniku, przy równoczesnym potrząsaniu z góry na dół, aby pociągnąć powietrze konieczne do otrzymania piany. Jakość otrzymanej piany zależy od zręczności użytkownika, który, jeśli nie jest zawodowcem, może ponadto zostać ochlapany. Ze względów higienicznych konieczne jest czyszczenie króćca i pojemnika zawierającego mleko po każdym użyciu.
W celu uniknię cia niektórych z wyż ej przedstawionych niedogodności, a zwł aszcza, aby uzyskać pianę o właściwej jakości, proponowane były różne typy urządzeń na zasadzie zwężki Venturiego, służące jako pewnego rodzaju połączenie międzyfazowe pomiędzy wylotem pary z ekspresu do kawy i pojemnikiem zawierającym mleko.
Najprostszy typ urządzenia na zasadzie zwężki Venturiego, opisany na przykład w patencie US 4,800,805, składa się z rurki doprowadzenia powietrza zamocowanej do króćca wylotu pary i mają cej otwór ustawiony pod tym wylotem, przy czym cał ość musi być zanurzona w pojemniku zawierającym wymaganą ilość mleka. Udoskonalenie opisane w patencie US 5,335,588 polega na tym, że doprowadzenie powietrza jest sztywno połączone z tuleją, która sama połączona jest z króćcem pary, a całość również musi być zanurzona w pojemniku zawierającym mleko.
W patencie EP 0 243 326 opisano osprzę t na zasadzie zwężki Venturiego, przystosowany do ekspresu do kawy, zawierający dużą ilość elementów, służących do doprowadzenia do komory zasysania pary pod ciśnieniem, która porywa na zasadzie zwężki Venturiego powietrze przez pierwszy przewód, a przez drugi przewód mleko, pochodzące ze zbiornika wbudowanego w ekspres do kawy lub zasysane ze standardowego opakowania za pomocą zanurzonej rurki połączeniowej. Ta mieszanina jest następnie wtryskiwana do komory mieszania, skąd wypływa w postaci piany.
Udoskonalenie zaproponowane w patencie US 5,265,519 stanowi osprzęt o prostszej konstrukcji, z mniejszą ilością elementów połączeniowych do zmontowania urządzenia na zasadzie zwężki Venturiego, ale również zawierające zanurzony króciec do doprowadzenia mleka. Urządzenie zawiera ponadto pokrywę, chroniącą przed ochlapaniem, na wysokości otworu wyrzucania spienionego wyrobu.
Patenty EP 0 803 219 i EP 0 803 220 B1 również opisują urządzenie do przygotowywania mleka lub spienionego cappuccino przez pompowanie za pomocą dwóch rurek zanurzonych w zbiorniku typu „tekturowej cegły” i połączonych z urządzeniem na zasadzie zwężki Venturiego. Takie urządzenie
PL 204 706 B1 jest przystosowane do używania z pojemnikiem o dużej objętości, a zatem wymaga systemu chłodzenia do przechowywania mleka.
We wszystkich przypadkach zanurzone rurki połączeniowe muszą być czyszczone po każdym „capuccino”. Należy również zauważyć, że osprzęt, który nie jest przewidziany do jednorazowego użytku wymaga okresowej konserwacji, jeśli wytwarzanie „capuccino” odbywa się z przerwami, i że jakość „capuccino” wytwarzanego od czasu do czasu zależy również od dbałości osoby obsługującej.
Celem wynalazku jest złagodzenie niedogodności wyżej wspomnianych dawnych sposobów dzięki urządzeniu nowego typu, które może być wytworzone w sposób oszczędny i które umożliwia otrzymanie wyrobu spienionego, w postaci emulsji i/lub podgrzanego typu capuccino, lub innego spienionego napoju na bazie mleka lub innego, w którym piana spełnia wymogi pod względem jakości i iloś ci, w ulepszonych warunkach higienicznych.
Urządzenie według wynalazku, służące do pompowania płynu typu mleko lub koncentrat na bazie mleka z pojemnika, w celu dostarczenia go w postaci podgrzanej, spienionej lub w postaci emulsji, zawierające pojemnik, podzespół zasysania utworzony przez dyszę typu zwężki Venturiego, który może być połączony z króćcem generatora płynu nośnego pod ciśnieniem, przy czym wyżej wspomniany podzespół zawiera korpus zawierający przewód doprowadzający płyn nośny do komory zasysania, i co najmniej jeden przewód zasysania płynu zawartego w pojemniku dochodzący do tego pojemnika, charakteryzuje się tym, że przewód zasysania płynu jest utworzony w samym korpusie dyszy pomiędzy jej podstawą i komorą zasysania, i tym, że przewód odpływowy przecina spód pojemnika tworząc złącze szczelne w stosunku do płynu znajdującego się w tym pojemniku.
Korzystnie, urządzenie zawiera pojemnik jest urządzeniem jednorazowego użytku.
Pojemnik korzystnie ma postać kapsułki zamkniętej za pośrednictwem odkształcalnego otworu.
Komora zasysania korzystnie jest połączona przez zwężenie przekroju z komorą mieszania połączoną z otoczeniem zewnętrznym przez przewód odpływowy usytuowany w podstawie korpusu dyszy.
Dysza korzystnie składa się z korpusu wykonanego z dwóch części, zawierającego pierwszy korpus zewnętrzny, przecięty przez przewód doprowadzający płyn nośny i przewód doprowadzający powietrze, do którego jest wsunięty drugi korpus wewnętrzny, przecięty przez zwężenie przekroju połączone z komorą zasysania utworzoną pomiędzy pierwszym i drugim korpusem, przy czym przewód doprowadzający płyn jest utworzony pomiędzy ściankami pierwszego i drugiego korpusu.
Na podstawie korpusu wewnętrznego korzystnie utworzona jest kopułka, która stanowi część korpusu.
Podzespół zasysania korzystnie zawiera środki mocujące otworu, łączące dyszę z opakowaniem i stanowiące środek komunikacji kanału zasysania z płynem wewnątrz pojemnika.
Urządzenie korzystnie zawiera ponadto kanał doprowadzający powietrze wchodzący do komory zasysania.
Dysza korzystnie przecina dno pojemnika otwartego.
Otwory zasysania dyszy korzystnie mają stałe połączenie z płynem zawartym we wnętrzu pojemnika.
Przedmiot wynalazku zostanie objaśniony w nieograniczających go przykładach wykonania z odniesieniem do załączonego rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w perspektywie widok rozebranego urządzenia do pompowania według wynalazku w pierwszym sposobie wykonania z uwidocznieniem dwóch elementów tworzących urządzenie na zasadzie zwężki Venturiego, przed połączeniem na opakowaniu w kształcie zasobnika do jednorazowego użytku; fig. 2 - w perspektywie sam zasobnik w widoku z góry; fig. 3 - widok z dołu urządzenia na zasadzie zwężki Venturiego według pierwszego wariantu wynalazku do stosowania z pierwszym sposobem wykonania urządzenia do pompowania; fig. 4 przekrój wzdłuż linii IV-IV z fig. 3; fig. 5 - przekrój wzdłuż linii V-V z fig. 4; fig. 6 - widok w perspektywie elementu połączeniowego stosowanego w wariancie urządzenia na zasadzie zwężki Venturiego widocznego na fig. 3 i 4; fig. 7 - widok z dołu elementu połączeniowego przedstawionego na fig. 6; fig. 8 - przekrój elementu połączeniowego wzdłuż linii VIII-VIII z fig. 7; fig. 9 - widok z dołu urządzenia do pompowania według pierwszego sposobu wykonania przedstawionego na fig. 1 po zmontowaniu urządzenia na zasadzie zwężki Venturiego widocznego na fig. 3 do 5 z opakowaniem; fig. 10 - widok wzdłuż linii X-X z fig. 9 przed otwarciem zasobnika; fig. 11 - widok wzdłuż linii XI-XI z fig. 9 przed otwarciem zasobnika; fig. 12 - odpowiada fig. 10, po otwarciu zasobnika; fig. 13 - odpowiada fig. 11, po otwarciu zasobnika; fig. 14 - widok w perspektywie urządzenia do pompowania według drugiego sposobu wykonania; fig. 15 - przekrój poprzeczny wzdłuż linii XV-XV z fig. 14 przed otwarciem; fig. 16 - odpowiada fig. 15 po otwarciu; fig. 17 i 18 odpowiadają wariantowi drugiego
PL 204 706 B1 sposobu wykonania, przed i po otwarciu, i fig. 19 - perspektywiczny widok z wyrwaniem urządzenia do pompowania według trzeciego sposobu wykonania wynalazku.
Figura 1 przedstawia w perspektywie widok pierwszego sposobu wykonania urządzenia do pompowania według wynalazku, zawierającego podzespół zasysania z dyszą na zasadzie zwężki
Venturiego, oznaczoną ogólnie odnośnikiem 1. Dysza 1 jest przyłączana do opakowania 5, mającego postać zasobnika zamkniętego odkształcalną przykrywką 7, widocznego na fig. 2. Opakowanie 5 zawiera kanał 9, idący od spodu 11 aż do przykrywki 7, która zawiera otwór 8 koncentryczny z otworem kanału 9, o wymiarach mniej więcej równych lub mniejszych od otworu kanału 9. Typowo, zasobnik może być wykonany jako jeden element przez kształtowanie termiczne lub wtryskiwanie tworzywa sztucznego. W przedstawionym przykładzie opakowanie ma kształt ogólny toroidalny.
Kanał 9 jest przewidziany do umieszczenia w nim, od strony spodu 11 dyszy 1, i od strony przykrywki 7, elementu połączeniowego 13 połączonego z podstawą 14 dyszy 1, aby utworzyć środki mocująco - otwierające. W pierwszym sposobie wykonania, element połączeniowy 13 zamocowany jest przez wkręcenie do dyszy 1, ale może być do niej zamocowany w inny sposób, taki jak zaciśnięcie. Na fig. 2 przedstawiono również linią kreskowaną pierścień zacisku 15 przykrywki 7 pomiędzy dyszą 1 i elementem połączeniowym 13, i pierścień mocowania 17 do podstawy kanału 9, które będą opisane bardziej szczegółowo poniżej w nawiązaniu do fig. 10 do 13.
Odnosząc się również do fig. 3 i 4, widać, że dysza 1 ma korpus 4 ogólnie cylindryczny, z wyjątkiem skrzydełek 19, których rola zostanie wyjaśniona później. W górnej części, dysza 1 zawiera otwór dopływu pary 21, w którym umieszczona jest tuleja 22 złącza 23 (widocznego na fig. 9, 10 i 11) do połączenia z króćcem generatora pary, na przykład króćcem ekspresu do kawy. W przedstawionym przykładzie, złącze 23 jest typu „bagnetowego” i współpracuje z dwoma wycięciami 10 i dwoma rowkami 12, ułożonymi naprzeciwległe wzdłuż średnicy i utworzonymi w górnej części dyszy 1. Skrzydełka służą zatem do zablokowania dyszy w obrocie w stosunku do zasobnika.
Włączenie otworu dopływu pary 21 do korpusu dyszy pozwala uniknąć wznoszenia pompowanego płynu, co mogłoby nastąpić z powodu turbulencji w komorze zasysania 25, i w konsekwencji utrzymanie króćca dopływu pary bez styczności z płynem, a zatem stale w idealnej czystości.
Odnosząc się zwłaszcza do fig. 4, widać, że otwór dopływu pary 21 ma połączenie z komorą zasysania 25 poprzez przewężenie 27 o bardzo małej średnicy, umożliwiające przepływ doprowadzanego płynu z prędkością dźwięku lub co najmniej do niej zbliżoną. Przewężenie 27 jest redukcją przekroju, która powoduje wytworzenie w komorze zasysania 25 podciśnienia, koniecznego do osiągnięcia poszukiwanego efektu zwężki Venturiego. Według równoważnego sposobu, otwór doprowadzenia pary 21 i przewężenie 27 mogą być utworzone w elemencie niezależnym od reszty dyszy, lub być uformowane z króćcem doprowadzenia pary, kiedy jest on wciskany w dyszę.
Za komorą zasysania 25 znajduje się zwężenie przekroju 26 o średnicy większej niż średnica przewężenia 27, które umożliwia regulację przepływu zasysanego płynu w zależności od prędkości. Sama komora zasysania 25 ma połączenie z komorą mieszania 29 poprzez zwężenie 26. Do komory zasysania 25 dochodzą również przewód doprowadzenia powietrza 31 i przewód 33 doprowadzenia lub pompowania płynu zawartego we wnętrzu opakowania.
Jak wiadomo, końcowa jakość piany zależy od wielu płynów, a zwłaszcza od przepływu powietrza, który można kontrolować przy bardzo dokładnym kalibrowaniu przewodu doprowadzenia powietrza 31. Wiedząc, że średnica tego przewodu jest rzędu kilku dziesiątych milimetra, jest zrozumiałe, że takie kalibrowanie jest stosunkowo skomplikowane, zwłaszcza, że dysza jest przewidziana do wytwarzania w dużych seriach, na przykład przez formowanie wtryskowe tworzywa sztucznego takiego jak polipropylen (PP), polistyren lub inne odpowiednie tworzywo sztuczne. Z tego powodu korzystniej jest przewidzieć na wysokości czerpni powietrza otwór 32 o większej średnicy służący do zastosowania środków umożliwiających lepszą kontrolę przepływu powietrza. Dotyczy to na przykład przepuszczalnej membrany, na przykład membrany o kontrolowanej porowatości 32a, którą mocuje się nad otworem 32. Membrana tego typu jest na przykład dostępna w gamie produktów proponowanych przez Atofina (Paris) pod marką Pebax® lub przez firmę Gor (USA) pod marką Gor-tex®. Membrana 32a umożliwia również, bez zmiany korpusu dyszy, dobranie porowatości najlepiej przystosowanej do ciśnienia określonego generatora pary. Należy również zauważyć, że większa średnica otworu 32 umożliwia bardzo łatwe jego zatkanie, jeśli chce się stosować dyszę nie do wytworzenia emulsji, ale po prostu do podgrzania płynu.
Na fig. 5 widać również, że przewód 33 doprowadzenia płynu jest utworzony wewnątrz korpusu 4 dyszy 1, przy czym otwory zasilania 34a, 34b, 34c są usytuowane w przedstawionym przykładzie
PL 204 706 B1 na podstawie 14 dyszy 1 i przeznaczone do połączenia z wnętrzem opakowania zawierającego płyn, kiedy urządzenie jest w konfiguracji pompowania.
W przypadku dyszy przewidzianej do zastosowania do zamkniętego opakowania (patrz fig. 1 i 2), pionowa część zewnętrzna dyszy 1 zawiera ponadto rowek 35 służący do wyrównania ciśnienia wewnątrz zasobnika, kiedy wypompowuje się płyn zawarty w opakowaniu. Część dolna 36 rowka 35 jest tak rozwiązana, aby mieć połączenie z wnętrzem opakowania zawierającego płyn, kiedy urządzenie jest w układzie pompowania.
Widać również, że końcówka komory mieszania 29 zawiera gwint wewnętrzny 30 służący do zamocowania elementu połączeniowego 13, którego przykład wykonania jest opisany poniżej w odniesieniu do fig. 6 do 8.
Element połączeniowy 13 składa się z korpusu 40 wyposażonego na podstawie w kryzę 42, a na drugiej końcówce w kopułkę 44. Kopułka 44 jest połączona z korpusem przez zwężenie 46. Przewód odpływu 48 płynu podgrzanego i/lub w postaci emulsji jest wykonany w korpusie 40 poniżej zwężenia 46 (fig. 8). Korpus 40 zawiera w pobliżu swojej podstawy gwint zewnętrzny 41 służący do wkręcenia elementu połączeniowego 13 do odpowiadającego mu gwintu 30 dyszy 1. Aby ułatwić to wkręcanie, kryza 42 zawiera otwory do ustawiania 43, ale można sobie oczywiście wyobrazić inne środki wkręcania, wliczając w to środki typu nienaruszalnych. Rzeczywiście, może być pożądane, ze względów higienicznych, aby dysza 1 nie mogła być zdemontowana i powtórnie zastosowana po pierwszym użyciu. Tę właściwość nienaruszalności można skądinąd uzyskać przewidując inne środki służące do połączenia dyszy 1 i elementu połączeniowego 13, na przykład zaciskanie. Można wreszcie zauważyć, że średnica podstawy kopułki 44 jest niewiele mniejsza od wewnętrznej średnicy komory mieszania 29, tak, aby przepływ emulsji był wymuszony pomiędzy ścianką komory mieszania 29 i podstawą kopułki 44, żeby udoskonalić jej właściwości spieniania, a zwłaszcza, aby spowodować homogenizację wyrobu i ograniczyć ryzyko rozpryskiwania.
Z odniesieniem do fig. 10 do 13, które są częściowymi przekrojami wzdłuż linii X-X i XI-XI z fig. 9, opisano poniżej działanie dyszy 1 według opisanego powyżej pierwszego sposobu wykonania, kiedy jest ona dołączona do zasobnika 5, zamkniętego przykrywką 7, takiego jak przedstawiony na fig. 1 i 2. Na tych figurach widoczne jest, że zasobnik zawiera pewną ilość przetłoczeń, przy czym niektóre z przetłoczeń 6a służą zasadniczo do wzmocnienia zasobnika 5, a inne przetłoczenia 6b są przewidziane do prowadzenia skrzydełek 19 dyszy 1.
Figura 10 przedstawia zestaw dysza - zasobnik przed otwarciem, co oznacza, że zawartość zasobnika 5 nie jest połączona z przewodem doprowadzenia płynu 33. Na tej figurze, zestaw dysza - zasobnik wyposażony jest w złącze bagnetowe 23 służące do połączenia przez otwór 24 tulei połączeniowej 22 z otworem 21 dopływu pary do dyszy 1.
Pierścień 15 przykrywki 7 jest szczelnie zaciśnięty pomiędzy dyszą 1 i elementem połączeniowym 13, a spód kanału 9 jest przyklejony lub szczelnie przytwierdzony do pierścienia mocującego 17 przykrywki 7, otaczającego pierścień 15.
Można również przyjąć, że pierścień 15 będzie zamocowany na podstawie 14 dyszy 1 lub też na kryzie 42 elementu połączeniowego 13. W tym położeniu płyn jest całkowicie oddzielony od środowiska zewnętrznego, otwory zasilania w płyn 34a, 34b, 34c (fig. 5) i w powietrze 36 do wyrównania ciśnienia, znajdują się oba powyżej pierścienia 17 szczelnie przylegającego do przykrywki 1. W korzystnym sposobie wykonania przedstawionym na fig. 10, widać, że długość kanału 9 jest taka, że przykrywka 1 przed otwarciem ma kształt wypukły.
Przemieszczając osiowo zasobnik 5 w stosunku do dyszy 1, jak wskazano strzałką F na fig. 12, powoduje się oddzielenie pierścienia 17. Przykrywka 7 przyjmuje wówczas kształt wklęsły. Wytwarza się wówczas, z jednej strony połączenie otworów zasilania 34a (34b i 34c nie są widoczne na przekroju) z płynem zawartym w zasobniku, a z drugiej strony w niskiej części 36 rowka 35 połączenie z powietrzem zewnętrznym A, aby wyrównać ciśnienie wewnątrz zasobnika 5. Jak to jest widoczne na fig. 13, w położeniu otwarcia przemieszczenie dyszy 1 jest ograniczone przez styk pierścieniowego zgrubienia 20 usytuowanego na podstawie dyszy i dolnego brzegu 9a kanału 9, co pozwala uniknąć rozdarcia przykrywki 7 przez zbyt gwałtowny ruch. W tym ustawieniu, płyn zawarty w opakowaniu 5 nie może krążyć swobodnie w przewodzie 33 doprowadzenia płynu z powodu różnicy ciśnień istniejącej pomiędzy komorą zasysania 25 i powierzchnią płynu w opakowaniu 5, przy czym oczywiście ciśnienie w opakowaniu 5 jest mniejsze niż ciśnienie w opakowaniu 5 w momencie otwarcia. Płyn nie może więc odpływać swobodnie poza opakowanie 5 przez przewód 33. Dzięki temu urządzenie pozostaje czyste.
PL 204 706 B1
W położeniu otwarcia, dopływ płynu pod ciśnieniem, na przykład pary, do komory zasysania 25 wytwarza podciśnienie w przewodzie doprowadzenia płynu 33, który ma połączenie z wnętrzem opakowania 5, i w przewodzie doprowadzenia powietrza 31, tak, że płyn zawarty w opakowaniu 5 jest pompowany na zasadzie zwężki Venturiego, przy czym ciśnienie w komorze zasysania staje się w ten sposób niższe od ciśnienia powyżej płynu w opakowaniu 5. Płyn jest wówczas wyrzucany do komory mieszania 29 przez zwężenie 26 i odprowadzany po homogenizacji przewodem odpływowym 48 w postaci gorącej emulsji w niniejszym przykładzie. Rowek 35 i otwór 36 umożliwiają napełnianie opakowania 5 powietrzem, kiedy opróżnia się ono z wypompowywanej cieczy oraz zapewniają, że ciśnienie wewnątrz opakowania pozostaje większe od wytworzonego podciśnienia, aby zapewnić ciągłość pompowania i uniknąć zapadnięcia się do wewnątrz opakowania 5. Kiedy dopływ pary ustaje, komora zasysania 25 powraca wówczas do ciśnienia trochę większego od ciśnienia płynu w opakowaniu 5, co zapewnia w ten sposób utrzymanie płynu w przewodzie 33 bez ryzyka możliwego wycieku. Lekka próżnia, która wytwarza się w górnej przestrzeni opakowania 5 wystarcza do utrzymania płynu w kanale 33 na kontrolowanym poziomie.
Na fig. 14 do 16 przedstawiono drugi sposób wykonania urządzenia do pompowania według wynalazku, w którym elementy identyczne z elementami opisanymi w odniesieniu do poprzednich figur mają takie same odnośniki.
Według tego drugiego sposobu wykonania, dysza 2 jest wykonana z dwóch części 50, 52 nakładanych na siebie, na przykład przez zacisk (nieprzedstawione). Zawiera ona pierwszy wydrążony korpus zewnętrzny 50, którego spód 51 przecinają przewód 21 doprowadzenia płynu pod ciśnieniem i przewód 31 doprowadzenia powietrza, jeśli chce się wytworzyć pianę. Ścianka zewnętrzna 49 zawiera ponadto, tak jak poprzednio, przewód 35 doprowadzenia powietrza dla wyrównania ciśnienia w opakowaniu podczas pompowania płynu.
Drugi korpus wewnętrzny 52, zawiera w środku wydrążenie, odgraniczone boczną ścianką 54 i spodem 56, które tworzą komorę mieszania 29. Spód 56 jest przecięty przez zwężenie przekroju 26. Kiedy drugi korpus 52 jest wsunięty wewnątrz pierwszego korpusu 50, zwężenie 26 jest połączone z komorą zasysania 25, utworzoną pomiędzy spodem 51 korpusu zewnętrznego 50 i spodem 56 korpusu wewnętrznego 52. Ścianka zewnętrzna drugiego korpusu 52 zawiera rowek łączący jego podstawę 53 i komorę zasysania 25 aby utworzyć w ściance korpusu zewnętrznego 50 przewód 33 doprowadzenia płynu do pompowania. Jak w drugim sposobie wykonania, podstawa 53 korpusu wewnętrznego 52, i ewentualnie podstawa korpusu zewnętrznego 50, jest szczelnie dociśnięta do pierścienia 15 przykrywki, a podstawa kanału 9, jest zamocowana, z mniejszą wytrzymałością na oderwanie, na pierścieniu 17, otaczającym pierścień 15. W tym drugim sposobie wykonania, zauważa się, że dysza nie zawiera już skrzydełek, ale tylko kryzę prowadzącą 58.
Zaletą tego sposobu wykonania jest możliwość wytwarzania dyszy w sposób prostszy, łatwy do zrealizowania przez zastosowanie dwóch odlewanych elementów o kształcie stosunkowo prostym.
Drugi sposób wykonania różni się od pierwszego również tym, że przewód odpływowy 48 jest zatkany siatką 59, służącą do homogenizacji wypływającego wyrobu, a więc do poprawienia jego jakości. Siatka może, zależnie od sposobu wykonania, być wykonana jako oddzielny element lub razem z przykrywką.
Na fig. 17 i 18 przedstawiono wariant poprzedniego sposobu wykonania, który różni się od poprzedniego tym, że środki do homogenizacji są utworzone przez kopułkę 44 umieszczoną w komorze mieszania 29 i wykonaną jako jeden element ze ścianką wewnętrzną 54 korpusu wewnętrznego 52. Kopułka 44 ma strukturę mniej więcej taką jak element połączeniowy 13 przedstawiony na fig. 6 do 8. W tym przypadku również można zastosować siatkę 59.
Figura 17 przedstawia urządzenie w położeniu zamkniętym w przekroju poprzecznym przechodzącym przez przewód 33 doprowadzenia lub pompowania płynu, a fig. 18 przedstawia to samo urządzenie w położeniu otwarcia w przekroju prostopadłym do pierwszego.
Figura 19 przedstawia widok w perspektywie z wyrwaniem trzeciego sposobu wykonania urządzenia do pompowania według wynalazku, w którym dysza 3 przecina spód sztywnego pojemnika otwartego 60, w kształcie czarki zawierającej ewentualnie wyskalowaną podziałkę 61, służącą do pomiaru ilości wlewanej cieczy, lub odwrotnie do określenia ilości spożytego płynu. Tak jak poprzednio, dysza 3 może być zamocowana przez element połączeniowy 13. W prostszy sposób, może ona być wstawiona i przyklejona w otworze wykonanym w dnie czarki 60. Ten sposób wykonania różni się od poprzednio opisanych sposobów tym, że otwory zasysania dyszy 3 mają stałe połączenie z płynem
PL 204 706 B1 zawartym wewnątrz pojemnika i tym, że pojemnik jest otwarty tak, że przewód wyrównywania ciśnienia jest pominięty.
Ze względów ekonomicznych, korpus dyszy, lub tworzące go elementy, korzystnie jest wytwarzany przez formowanie wtryskowe tworzywa sztucznego.
Przez określenie „szczelne zamknięcie” w niniejszym opisie należy rozumieć każdy środek bezpośredniego lub pośredniego połączenia między dwoma elementami, jak na przykład zgrzewanie przez przewodzenie cieplne, zgrzewanie indukcyjne, przez technikę świetlną lub ultradźwiękowe, lub też przez spojenie lepiszczem, lub kombinację tych środków.
Przez określenie „płyn” w niniejszym opisie należy rozumieć w szerokim znaczeniu każdą fazę lub kombinację faz cieczy nieściśliwych lub prawie nieściśliwych, zawierających wtrącenia stałe lub nie i nadających się do pompowania przez przewody.
Bez wychodzenia poza zakres niniejszego wynalazku, fachowiec może wnieść różne modyfikacje, na przykład, aby przystosować zewnętrzny kształt dyszy do szczególnego kształtu pojemnika zawierającego płyn spożywczy.
Urządzenie jest szczególnie dobrze przystosowane do pompowania płynu spożywczego takiego jak mleko lub koncentrat na bazie mleka, z wyżej wspomnianego opakowania.

Claims (10)

1. Urządzenie do pompowania płynu typu mleko lub koncentrat na bazie mleka z pojemnika, w celu dostarczenia go w postaci podgrzanej, spienionej lub w postaci emulsji, zawierają ce pojemnik, podzespół zasysania utworzony przez dyszę typu zwężki Venturiego, który może być połączony z króćcem generatora płynu nośnego pod ciś nieniem, przy czym wyż ej wspomniany podzespół zawiera korpus zawierający przewód doprowadzający płyn nośny do komory zasysania, i co najmniej jeden przewód zasysania płynu zawartego w pojemniku dochodzący do tego pojemnika, znamienne tym, że przewód zasysania (33) płynu jest utworzony w samym korpusie (4) dyszy (1) pomiędzy jej podstawą (14, 53) i komorą zasysania (25), i tym, że przewód odpływowy (48) przecina spód pojemnika (5) tworząc złącze szczelne w stosunku do płynu znajdującego się w tym pojemniku (5).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera ono pojemnik (5) i tym, że urządzenie jest urządzeniem jednorazowego użytku.
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że pojemnik (5) ma postać kapsułki zamkniętej za pośrednictwem odkształcalnego otworu.
4. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że komora zasysania (25) jest połączona przez zwężenie przekroju (26) z komorą mieszania (29) połączoną z otoczeniem zewnętrznym przez przewód odpływowy (48) usytuowany w podstawie (14) korpusu (4) dyszy (1).
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dysza składa się z korpusu wykonanego z dwóch części (50, 52), zawierającego pierwszy korpus zewnętrzny (50), przecięty przez przewód doprowadzający płyn nośny (21, 27) i przewód (31) doprowadzający powietrze (31), do którego jest wsunięty drugi korpus wewnętrzny (52), przecięty przez zwężenie przekroju (26) połączone z komorą zasysania (25) utworzoną pomiędzy pierwszym i drugim korpusem (50, 52), przy czym przewód doprowadzający płyn (33) jest utworzony pomiędzy ściankami pierwszego i drugiego korpusu.
6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że na podstawie (53) korpusu wewnętrznego (52) utworzona jest kopułka (44), która stanowi część korpusu.
7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że podzespół zasysania zawiera środki mocujące otworu (13, 15, 30) łączące dyszę (1, 2, 3) z opakowaniem i stanowiące środek komunikacji kanału zasysania (33) z płynem wewnątrz pojemnika (5).
8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera ponadto kanał doprowadzający powietrze (31) wchodzący do komory zasysania (25).
9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dysza (3) przecina dno pojemnika otwartego (60).
10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że otwory zasysania dyszy (3) mają stałe połączenie z płynem zawartym we wnętrzu pojemnika.
PL378075A 2003-03-24 2004-03-17 Urządzenie do pompowania płynu PL204706B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP03006556A EP1462041B1 (fr) 2003-03-24 2003-03-24 Dipositif pour pomper un liquide à partir d'un emballage ou d'un container

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL378075A1 PL378075A1 (pl) 2006-02-20
PL204706B1 true PL204706B1 (pl) 2010-02-26

Family

ID=32798877

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL378075A PL204706B1 (pl) 2003-03-24 2004-03-17 Urządzenie do pompowania płynu

Country Status (21)

Country Link
US (1) US7377454B2 (pl)
EP (1) EP1462041B1 (pl)
JP (1) JP4359306B2 (pl)
CN (1) CN100488426C (pl)
AT (1) ATE459278T1 (pl)
AU (1) AU2004224810B2 (pl)
BG (1) BG109326A (pl)
BR (1) BRPI0408654A (pl)
CA (1) CA2519261C (pl)
CZ (1) CZ2005641A3 (pl)
DE (1) DE60331520D1 (pl)
ES (1) ES2338640T3 (pl)
HK (1) HK1086173A1 (pl)
HU (1) HUP0500980A2 (pl)
MX (1) MXPA05010132A (pl)
NO (1) NO20054874L (pl)
PL (1) PL204706B1 (pl)
RU (1) RU2336010C2 (pl)
SG (1) SG158749A1 (pl)
WO (1) WO2004084688A1 (pl)
ZA (1) ZA200508567B (pl)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1699328B2 (en) 2003-12-22 2014-07-02 Koninklijke Philips N.V. Liquid cartridge for use in a beverage system
ES2421582T3 (es) * 2005-04-13 2013-09-04 Nestec Sa Boquilla reemplazable para producir un líquido espumado
US8726788B2 (en) 2005-09-30 2014-05-20 Koninklijke Philips N.V. Beverage making unit for use in a process of preparing a beverage on the basis of at least two fluids
EP1800576B1 (de) * 2005-12-22 2008-05-14 Wmf Württembergische Metallwarenfabrik Ag Vorrichtung zum Erhitzen einer Flüssigkeit mit Dampf
US10631558B2 (en) 2006-03-06 2020-04-28 The Coca-Cola Company Methods and apparatuses for making compositions comprising an acid and an acid degradable component and/or compositions comprising a plurality of selectable components
ES2324844T3 (es) * 2007-01-23 2009-08-17 Rancilio Macchine Per Caffe' S.P.A. Dispositivo para calentar y/o espumar una bebida.
CN101969824B (zh) * 2007-02-20 2014-02-05 皇家飞利浦电子股份有限公司 包括具有用于输送流体饮料成分的至少一个管道的易清洁管道系统的饮料制作机
MX2010002362A (es) * 2007-08-29 2010-05-17 Nestec Sa Dispositivo surtidor para preparar y despachar composicion alimenticia y/o nutricional.
US8162176B2 (en) 2007-09-06 2012-04-24 The Coca-Cola Company Method and apparatuses for providing a selectable beverage
US20100303971A1 (en) * 2009-06-02 2010-12-02 Whitewave Services, Inc. Producing foam and dispersing creamer and flavor through packaging
US20100327015A1 (en) * 2009-06-25 2010-12-30 Nihon Kim Co., Ltd. Storage container
ITPO20090010U1 (it) * 2009-10-23 2011-04-24 Marzocco Srl Portafiltro perfezionato per macchina da caffe' espresso
EP2394932B1 (fr) * 2010-06-11 2013-06-05 Alain Frydman Capsule à zone d'amorce de rupture
EP2677907A1 (de) * 2011-02-25 2014-01-01 Brainlink GmbH Wiederverwendbare aufschäumvorrichtung
CN102488454B (zh) * 2011-12-19 2013-11-06 上海理工大学 即开即热式饮水机
EP2864554B1 (en) 2012-05-04 2020-05-27 Ecolab USA Inc. An apparatus, method and system for standardizing hand care
US20150129607A1 (en) * 2013-11-14 2015-05-14 MTN Products, Inc Energy saving hot tank for water cooler
CN103989405B (zh) * 2014-04-11 2016-10-05 宁波全景电器技术有限公司 自动产生泡沫牛奶的牛奶发泡装置
NL2015070B1 (en) * 2015-07-01 2017-01-30 Douwe Egberts Bv A froth wand.
PT3143910T (pt) * 2015-09-17 2018-11-05 Mocoffee Europe Unipessoal Lda Aparelho para produzir uma bebida a partir de uma cápsula
NL2019096B1 (en) * 2017-06-20 2018-12-27 Suss Microtec Lithography Gmbh Nozzle tip adapter, nozzle assembly as well as nozzle
US11549244B2 (en) * 2020-11-24 2023-01-10 Renande Alteon Multifunctional smart faucet

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2310633A (en) * 1940-05-07 1943-02-09 Kelite Products Inc Spraying apparatus
US3490356A (en) * 1968-06-11 1970-01-20 Reynolds Products Spray discharge head
BE758814A (fr) * 1970-05-11 1971-04-16 Respiratory Care Atomiseur
US4808346A (en) * 1972-07-20 1989-02-28 Strenger & Associates Carbonated beverage dispensing apparatus and method
US4603621A (en) * 1984-07-23 1986-08-05 Bloomfield Industries, Inc. Beverage-making device
IT206829Z2 (it) 1986-04-18 1987-10-01 Nuova Faema Spa Simili, particolarmente per gruppo emulsionatore per macchine per il caffe' espresso da emulsionare aria, vapore e latte bar.per l'ottenimento di cappuccini e
CH673212A5 (pl) 1986-09-24 1990-02-28 Krups Stiftung
ES1004042Y (es) * 1987-12-03 1989-03-16 Oficina De Investigacion Agrupada, S.A. Dispositivo para la emision de vapor de agua aplicable a cafeteras domesticas.
WO1989009094A1 (en) * 1988-03-22 1989-10-05 Konrad Baumann Spray can and device for supplying it with compressed air
FR2687057B3 (fr) 1992-02-10 1994-04-29 Moulinex Sa Recipient contenant du lait adapte a un accessoire pour cappuccino.
DE4220986A1 (de) * 1992-06-26 1994-01-05 Gotthard Dipl Ing Mahlich Vorrichtung zum Zubereiten von Milchschaum für Cappuccino
NL1002936C2 (nl) 1996-04-24 1997-10-28 Sara Lee De Nv Samenstel voor het bereiden van warme en geschuimde melk.
NL1002935C2 (nl) 1996-04-24 1997-10-28 Sara Lee De Nv Emulgeerinrichting voor het bereiden van geschuimde melk en warme melk.
DE10033033C1 (de) * 2000-07-07 2002-06-13 Palux Ag Aufschäumvorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
DE60331520D1 (de) 2010-04-15
MXPA05010132A (es) 2005-11-16
HK1086173A1 (en) 2006-09-15
PL378075A1 (pl) 2006-02-20
NO20054874L (no) 2005-10-21
JP2006521128A (ja) 2006-09-21
RU2005132573A (ru) 2006-03-20
CA2519261C (en) 2011-01-04
RU2336010C2 (ru) 2008-10-20
AU2004224810A1 (en) 2004-10-07
WO2004084688A1 (fr) 2004-10-07
BG109326A (en) 2006-04-28
ES2338640T3 (es) 2010-05-11
US20060201332A1 (en) 2006-09-14
US7377454B2 (en) 2008-05-27
SG158749A1 (en) 2010-02-26
ZA200508567B (en) 2007-01-31
BRPI0408654A (pt) 2006-03-07
HUP0500980A2 (en) 2006-04-28
EP1462041B1 (fr) 2010-03-03
CZ2005641A3 (cs) 2006-04-12
CN1764403A (zh) 2006-04-26
CA2519261A1 (en) 2004-10-07
JP4359306B2 (ja) 2009-11-04
CN100488426C (zh) 2009-05-20
EP1462041A1 (fr) 2004-09-29
ATE459278T1 (de) 2010-03-15
AU2004224810B2 (en) 2009-12-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL204706B1 (pl) Urządzenie do pompowania płynu
RU2345694C2 (ru) Одноразовая упаковка для раздачи откачиваемого жидкого продукта при помощи устройства, работающего на основе эффекта вентури
JP4777904B2 (ja) 飲料用システムにおいて使用される液体カートリッジ
US8312806B2 (en) System for preparing a beverage suitable for consumption, and exchangeable holder for such system
AU2006209179C1 (en) Method and apparatus for preparing a beverage suitable for consumption
EP2595901B1 (en) A capsule for the preparation of a food product in a food preparation machine at high pressure
US11083323B2 (en) Container for containing a beverage base material, a beverage preparation system including an automatic beverage preparation apparatus and such a container, an automatic beverage preparation apparatus for use in such a beverage preparation system and a method of preparing a beverage using such a beverage preparation system
US20100147154A1 (en) Beverage preparation system, holder adn apparatus
RU2604177C2 (ru) Улучшения, касающиеся машин для приготовления напитков
JP2008542145A (ja) 飲料メーカーで使用するためのポンプ・ユニットと使い捨てカートリッジ
JP2017529889A (ja) 飲料を調製するためのパック
BRPI0721671A2 (pt) sistema para preparar uma quantidade predeterminada de bebida apropriada para consumo, suporte intercambiÁvel projetado para ser conectado a um aparelho para obter um sistema para preparar uma quantidade predeterminada de bebida apropriada para consumo e aparelho
WO2007105944A2 (en) Foaming device for dispensing device
US8132499B2 (en) Heated substance reservoir baffle
WO2018128852A1 (en) Warming apparatus for warming the contents of a foodstuff container
JP2023547906A (ja) 流動性食品を分注するための分注アセンブリ

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140317