PL204219B1 - Zastosowanie pirofosforanu trisodowego w połączeniu z substancją aromatyzującą i/lub wzmacniaczem smaku - Google Patents

Zastosowanie pirofosforanu trisodowego w połączeniu z substancją aromatyzującą i/lub wzmacniaczem smaku

Info

Publication number
PL204219B1
PL204219B1 PL369832A PL36983202A PL204219B1 PL 204219 B1 PL204219 B1 PL 204219B1 PL 369832 A PL369832 A PL 369832A PL 36983202 A PL36983202 A PL 36983202A PL 204219 B1 PL204219 B1 PL 204219B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
dry
foods
trisodium pyrophosphate
food
semi
Prior art date
Application number
PL369832A
Other languages
English (en)
Other versions
PL369832A1 (pl
Inventor
Isabelle Guiller
Bouquin Anne-Sophie Le
Original Assignee
Diana Ingredients
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Diana Ingredients filed Critical Diana Ingredients
Publication of PL369832A1 publication Critical patent/PL369832A1/pl
Publication of PL204219B1 publication Critical patent/PL204219B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K50/00Feeding-stuffs specially adapted for particular animals
    • A23K50/40Feeding-stuffs specially adapted for particular animals for carnivorous animals, e.g. cats or dogs
    • A23K50/45Semi-moist feed
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K20/00Accessory food factors for animal feeding-stuffs
    • A23K20/20Inorganic substances, e.g. oligoelements
    • A23K20/26Compounds containing phosphorus
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K50/00Feeding-stuffs specially adapted for particular animals
    • A23K50/40Feeding-stuffs specially adapted for particular animals for carnivorous animals, e.g. cats or dogs
    • A23K50/42Dry feed
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S426/00Food or edible material: processes, compositions, and products
    • Y10S426/805Pet food for dog, cat, bird, or fish

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Birds (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Fodder In General (AREA)
  • Feed For Specific Animals (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zastosowanie pirofosforanu trisodowego w połączeniu z substancją aromatyzującą i/lub wzmacniaczem smaku dla wytworzenia środka pobudzającego łaknienie do pokarmów suchych lub półsuchych dla zwierząt domowych.
Obecne na rynku produkty w branży pożywienia dla zwierząt oswojonych charakteryzują się zwykle podwyższonymi własnościami odżywczymi i mogą one mieć postać pokarmów suchych, półsuchych lub wilgotnych zależnie od stopnia wilgotności w pokarmie.
Pokarmy wilgotne o wilgotności powyżej 50% są stosunkowo drogie w produkcji i wymagają stosowania środków konserwujących, które nie są konieczne w przypadku pokarmów suchych o wilgotności poniżej 15% lub półsuchych o wilgotności od 15 do 50%. Ponadto pokarmy o wysokim wskaźniku wilgotności charakteryzują się zwykle gorszymi własnościami odżywczymi w porównaniu z pokarmami suchymi lub pół suchymi.
Dlatego też producenci chcą produkować takie pokarmy. Stwarzają one jednakże problem smaku, który jest mniej przyjemny niż w przypadku pokarmów wilgotnych. Normalne jest więc dodawanie substancji aromatyzujących lub innych wzmacniaczy smaku w celu zwiększenia spożywania tych pokarmów przez zwierzęta, a szczególnie koty, które są bardzo wybredne co do pożywienia. Wiadomo w szczególności, że na powierzchnię pokarmów można dodawać składniki na bazie kwasu fosforowego.
Wiadomo, że dodanie pirofosforanu tetrasodowego umożliwia zwiększenie łaknienia pokarmów suchych lub półsuchych dla zwierząt oswojonych (WO 00/30456). Jednakże produkt ten jest bardzo higroskopijny, co podczas wytwarzania pokarmów suchych lub półsuchych zmusza producenta do pracy w warunkach kontrolowanych.
Wiadomo jest również, że pirofosforan disodowy można stosować jako środek pobudzający łaknienie w pokarmach dla zwierząt domowych (WO 92/03931). W czasie postępowania europejskiego posiadający patenty przeprowadzili badania porównawcze, które wykazały nieaktywność pirofosforanu disodowego jako środka pobudzającego łaknienie.
Prace nad niniejszym wynalazkiem wykazują jednakże, że w środku pobudzającym łaknienie do pokarmów suchych i półsuchych dla zwierząt domowych można stosować pirofosforan trisodowy w połączeniu z substancją aromatyzującą lub wzmacniaczem smaku oraz stwierdza się efekt synergiczny między tymi dwoma składnikami.
A zatem, niniejszy wynalazek dotyczy w szczególności tego, że pirofosforan trisodowy umoż liwia uwydatnienie i wzmocnienie substancji aromatyzujących i/lub innych wzmacniaczy smaku obecnych w środkach pobudzających łaknienie przeznaczonych do stosowania w pokarmach suchych lub półsuchych dla zwierząt domowych.
Pirofosforan trisodowy spełnia bardzo ważną rolę intensyfikatora smaku i stosuje się go w połączeniu z substancją aromatyzującą lub wzmacniaczem smaku.
Pirofosforan trisodowy nie jest sam wzmacniaczem smaku, lecz, w połączeniu z dodanymi substancjami aromatyzującymi umożliwia zwiększenie smakowitości pokarmów.
Przedmiotem wynalazku jest zastosowanie pirofosforanu trisodowego w połączeniu z substancją aromatyzującą i/lub wzmacniaczem smaku dla wytwarzania środka pobudzającego łaknienie przeznaczonego do stosowania w pokarmach suchych lub półsuchych dla kotów.
Korzystnie pirofosforan trisodowy obecny jest w ilości od 5 do 90% wagowych w środku pobudzającym łaknienie, a po powleczeniu pokarmu dla kotów pirofosforan trisodowy obecny jest w ilości od 0,01 do 3% wagowych pokarmu.
Kompozycja zawierająca pirofosforan trisodowy w połączeniu z co najmniej jedną substancją aromatyzującą i/lub wzmacniaczem smaku jest dodawana do produktu suchego lub półsuchego dla zwiększenia smakowitości pokarmu suchego lub półsuchego dla kotów.
Korzystnie połączenie substancji aromatyzującej lub wzmacniacza smaku z pirofosforanem trisodowym wykonuje się przed nałożeniem na pokarm suchy lub półsuchy dla kotów.
Korzystnie pirofosforan trisodowy i substancję aromatyzującą lub wzmacniacz smaku dodaje się kolejno do pokarmu suchego lub półsuchego dla kotów.
Korzystnymi zwierzętami domowymi dla zastosowania wynalazku są koty. Pirofosforan trisodowy umożliwia poprawę własności środka pobudzającego łaknienie.
Korzystnie pirofosforan trisodowy obecny jest w ilości od 5 do 90% wagowych w wyżej wymienionym środku pobudzającym łaknienie, korzystnie od 5 do 80%, korzystniej od 5 do 70%, a po poPL 204 219 B1 wleczeniu pokarmu dla zwierząt oswojonych pirofosforan trisodowy obecny jest w ilości od 0,01 do 3% wagowych pokarmu.
Pirofosforan trisodowy umożliwia uwydatnienie i zintensyfikowanie substancji aromatyzujących obecnych w pokarmach dla zwierząt domowych i/lub kompozycjach stosowanych w celu zwiększenia łaknienia wyżej wymienionych pokarmów. A zatem, gdy pirofosforan trisodowy jest obecny w połączeniu z substancją aromatyzującą lub wzmacniaczem smaku, stwierdza się znaczne zwiększenie spożycia pokarmów w porównaniu z tymi samymi pokarmami nie zawierającymi pirofosforanu trisodowego.
Korzystnie, połączenie substancji aromatyzującej lub wzmacniacza smaku z pirofosforanem trisodowym wykonuje się przed nałożeniem na pokarm suchy lub półsuchy dla kotów.
W innym przykładzie wykonania wynalazku jednakże do pokarmu suchego lub półsuchego dla kotów dodaje się kolejno wyżej wymienione pirofosforan trisodowy i substancję aromatyzującą lub wzmacniacz smaku.
W szczególnych przypadkach realizacji wynalazku pirofosforan sodowy i substancję aromatyzującą stosuje się do produkowanych przez wytłaczanie pokarmów suchych dla kotów.
Generalnie nakłada się pirofosforan trisodowy i substancję aromatyzującą na pokarmy suche lub półsuche, stosując suche sposoby nakładania.
A zatem, w korzystnych przykładach realizacji wynalazku miesza się proszek pirofosforanu trisodowego z proszkiem zawierającym co najmniej jedną substancję aromatyzującą i/lub wzmacniacz smaku i mieszaninę w postaci proszku nakłada się na pokarmy.
W innym przykładzie wykonania jednakże miesza się pirofosforan trisodowy z ciekłym roztworem zawierającym co najmniej substancję aromatyzującą i/lub wzmacniacz smaku oraz powleka się tym roztworem wytłoczoną suchą karmę dla zwierząt.
A zatem, nakładanie pirofosforanu trisodowego i substancji aromatyzującej/wzmacniacza smaku można przeprowadzić jednocześnie lub kolejno.
W klasycznych przykładach realizacji wynalazku pirofosforan trisodowy stosuje się na pokarmy suche i półsuche mające zawartość wilgotności 50% wagowych lub mniej i stanowiące mieszaninę zrównoważoną pod względem odżywczym zawierającą białka, włókna, węglowodany i/lub skrobię.
Takie mieszaniny są dobrze znane specjaliście w tej dziedzinie, a ich kompozycja zależy od wielu czynników, takich jak, na przykład, równowaga żywnościowa pożądana dla określonego typu zwierząt żyjących w stadzie.
Poza tymi podstawowymi składnikami pokarm może zawierać witaminy, minerały i inne dodatki, takie jak przyprawy, konserwanty, środki emulgujące i środki zwilżające.
Równowaga żywnościowa, w tym udziały względne witamin, minerałów, lipidów, białek i węglowodanów, określa się według norm dietetycznych znanych w technice weterynaryjnej. Przykładowo równowagę żywnościową kompozycji pokarmów dla kotów określa się według warunków dietetycznych znanych dla kotów.
Można stosować pokarmy mające źródła białek każdego rodzaju, szczególnie białka roślinne, takie jak soja lub arachidy, białka zwierzęce, takie jak kazeina, albumina i świeże tkanki zwierzęce, na przykład, świeża tkanka mięsna i świeża tkanka rybna, a nawet składniki suche lub uczynione takimi, takie jak mączka rybna, drobiowa, mięsna, kostna. Inne rodzaje odpowiednich materiałów białkowych obejmują gluten pszeniczny lub gluten kukurydziany i białka związane z drobnoustrojami, takie jak drożdże.
Stosuje się również składniki zawierające znaczny udział skrobi lub węglowodanów, na przykład, kukurydzę, milo, lucernę, pszenicę, jęczmień, ryż, łupiny soi i inne nasiona mające niską zawartość białek.
Można dodawać również do pokarmów, które można stosować w ramach wynalazku, inne składniki, takie jak serwatka i inne produkty uboczne z mleczarni, takie jak inne węglowodany. Poza tym można również dodawać znane przyprawy zawierające, na przykład, syrop kukurydziany lub melasę.
Można podać, na przykład, typowy skład dobrze znany w technice kompozycji suchej pokarmów dla kotów, na którą nakłada się środek pobudzający łaknienie zawierający pirofosforan trisodowy (w procentach wagowych): 0-70% bazy zbożowej, takiej jak mąka (kukurydza, pszenica, jęczmień lub ryż); 0-30% zwierzęcego produktu ubocznego (drób lub wołowina); 0-25% glutenu kukurydzianego; 0-25% świeżej tkanki zwierzęcej, takiej jak tkanka drobiowa lub wołowa; 0-25% mąki sojowej; 1-10% tłuszczu zwierzęcego; 0-20% bazy z owoców morza; 0-25% świeżej tkanki rybnej; 0-10% syropu kukurydzianego o dużej zawartości fruktozy; 1-10% suchej melasy; 0-1,5% kwasu fosforowego i 0-1,5% kwasu cytrynowego.
PL 204 219 B1
Można dodawać witaminy i minerały. Obejmują one węglan wapnia, chlorek potasu, chlorek sodu, chlorek choliny, taurynę, tlenek cynku, siarczan żelazawy, witaminę E, witaminę A, witaminę B12, witaminę D3, ryboflawinę, niacynę, pantotenian wapnia, biotynę, monoazotan tiaminy, siarczan miedzi, kwas foliowy, chlorowodorek piroksydyny, jodan wapnia i kompleks menadionu i dwusiarczynu sodu (źródło aktywności witaminy K).
Zwykle pirofosforan trisodowy wytwarza się w postaci proszku. Pirofosforan trisodowy dostępny jest w handlu w postaci suchej i w postaci proszku oraz łączy się go z innymi składnikami suchymi, takimi jak substancje aromatyzujące i/lub wzmacniacze smaku.
Przez substancję aromatyzującą i/lub wzmacniacz smaku rozumie się środek pobudzający łaknienie stosowany zwykle w przemyśle pokarmów dla zwierząt domowych, to znaczy, kompozycję, która, dodana do pokarmu, zwiększa w znaczący sposób spożycie tego pokarmu.
Wśród substancji aromatyzujących i/lub wzmacniaczy smaku stosowanych powszechnie można w szczególnoś ci wymienić hydrolizaty wą troby drobiowej, takie jak sprzedawane przez firmę SPF Diana (Elven, Morbihan, Francja) o numerach VL1009, VP2003, MP9007, otrzymane przez hydrolizę enzymatyczną wątroby drobiowej z koproduktem drobiowym lub bez niego, pasteryzację i ewentualną stabilizację za pomocą kwasu fosforowego lub sorbatu potasu i ewentualne dodanie maltodekstryny, jeśli pożądane jest suszenie produktów.
Istnieją inni producenci substancji aromatyzujących lub wzmacniaczy smaku, na przykład, Bioproduct (Fairlawn, MO, Stany Zjednoczone Ameryki) lub AFB (O'Fallon, MI, Stany Zjednoczone Ameryki).
Generalnie substancje aromatyzujące lub wzmacniacze smaku są produktami fermentacji enzymatycznej drobiu, uzupełnionymi lub nie wyciągami z drożdży.
Generalnie środek pobudzający łaknienie stosuje się w pokarmach suchych lub półsuchych, takich jak, na przykład, sucha wytłaczana karma. Środek pobudzający łaknienie można nakładać, na przykład, przez rozpylanie lub posypywanie proszkiem na pokarmy po wytłaczaniu i suszeniu.
P r z y k ł a d y
P r z y k ł a d 1 : stosowanie środka pobudzającego łaknienie
Środek pobudzający łaknienie nakłada się na wytłoczony pokarm dla kota. Najpopularniejszym sposobem nakładania stosowanym przez SPF jest powlekanie, którego podstawowe etapy są następujące:
- wytwarzanie surowców (karmy niepowlekane, tłuszcz) i składników (kwas fosforowy, ś rodki pobudzające łaknienie ciekłe lub w postaci proszku):
- ważenie surowców i składników
- podgrzewanie tł uszczu
- podgrzewanie ciekłej(-ych) substancji aromatyzującej(-ych)
- mieszanie ciekł ej substancji aromatyzują cej z kwasem fosforowym
- powlekanie w ścisłym tego słowa znaczeniu
- wprowadzanie karmy do odpowiedniej otaczarki eksperymentalnej (= mieszarka z zastosowaniem fluidyzacji, okresowa, ogrzewana)
- wprowadzenie cieczy do ogrzanych zbiorników
- rozpoczęcie mieszania
- rozpylenie (pod ciś nieniem atmosferycznym) na karmie tł uszczu w dawce 6%
- rozpylenie na karmie ciekłej substancji aromatyzującej w dawce 3% lub posypywanie jej proszkiem w dawce 1%
- zatrzymanie mieszania
- wkł adanie do torebek
- przechowywanie : karmę przechowuje się minimum 2 tygodnie przed badaniem.
P r z y k ł a d 2 : Badanie łaknienia
2.1 Zasada
Badanie łaknienia opiera się na postulacie według którego im bardziej pokarm jest spożywany, tym bardziej zwierzę go łaknie.
Przeprowadza się indywidualne badania łaknienia porównawcze (2 miski) bazując na porównaniu dwóch pokarmów. Badanie przeprowadza się na grupie 35 kotów i powtarza się w czasie 2 dni.
2.2 Charakterystyka grupy
Grupa SPF składa się z 35 kotów, z których 90% to koty rasy europejskiej, co jest reprezentatywne dla populacji europejskiej.
PL 204 219 B1
2.4 Sposób przeprowadzenia badania
- ważenie pokarmów A i B w identycznej ilości i w identycznych miskach. Ilość zawarta w każdej dawce umożliwia pokrycie dziennego zapotrzebowania.
- rozmieszczenie misek : miski umieszcza się w indywidualnym karmidle dostę pnym dla kotów przez otwór.
- czas badania : 16 godzin
2.5 Badane parametry
Parametry mierzone:
- 1 spoż yty pokarm
- spoż yta ilość każ dego pokarmu na końcu badania
Parametry obliczone:
- indywidualne udziały spoż ycia w % (CR)
CRA = spożycie A(g)*100/spożycie A+B (g)
CRB = spożycie B(g)*100/spożycie A+B (g) > średni udział spożycia (ACR) = średnia indywidualnych udziałów
2.6 Analizy statystyczne
Analiza statyczna umożliwia określenie, czy istnieje znaczna różnica między 2 udziałami.
ACR > metoda Studenta z 3 progami błędu 10%, 5% i 1%.
P r z y k ł a d 3: Porównanie z zastosowaniem fosforanu trisodowego lub bez niego, bez substancji aromatyzującej czy wzmacniacza smaku
Na powierzchnię karmy po nałożeniu tłuszczu sypie się 1% pirofosforan trisodowy w proszku i porównuje się ten pokarm z taką samą karmą powleczoną tłuszczem bez pirofosforanu.
Nie stwierdza się żadnej znaczącej różnicy między 2 pokarmami.
Wniosek: Pirofosforan trisodowy, jeśli stosowany jest sam, nie jest skutecznym środkiem pobudzającym łaknienie.
P r z y k ł a d 4: Porównanie łaknienia wywołanego za pomocą substancji aromatyzującej i za pomocą pirofosforanu trisodowego lub bez niego
4.1. Badane kompozycje
Bada się trzy różne formuły: 2 w postaci proszku i 1 w postaci cieczy:
Ciecz: mieszanina określana XVL0070 składająca się z:
- hydrolizatu wątroby VL1009 90% wag.
- Na3HP2O7 10%
Ciekły hydrolizat wątroby VL1009 otrzymuje się z mieszaniny koproduktu drobiowego i wątroby drobiowej, który hydrolizuje się enzymatycznie, a następnie pasteryzuje się w 85°C w ciągu 30 minut, stabilizuje przez dodanie kwasu fosforowego, sorbatu K i poddaje antyutlenianiu za pomocą butylohydroksytoluenu. Dostępny jest w firmie SPF-Diana.
Do tej cieczy wprowadza się pirofosforan w proszku. Tą otrzymaną cieczą powleka się karmę. Proszki: mieszanina n° 1 określona XVP0036 składająca się z:
- hydrolizatu wątroby w proszku VP2003 70% wag.
- Na3HP2O7 30%
Hydrolizat wątroby w proszku VP2003 otrzymuje się z ciekłego hydrolizatu wątroby (cf poprzednia formuła) bez kwasu fosforowego, do którego dodaje się maltodektryny jako wsparcie w suszeniu. Tak otrzymaną ciecz suszy się przez rozpylanie. Jest ona dostępna w firmie SPF-Diana.
Proszek miesza się z pirofosforanem trisodowym. mieszanina n° 2 określona XMP1004 składająca się z:
- hydrolizatu wątroby w proszku MP9007 55% wag.
- Na3HP2O7 45%
Hydrolizat wątroby w proszku MP9007 otrzymuje się z ciekłego hydrolizatu wątroby (cf poprzednia formuła w proszku), lecz bez koproduktu drobiowego, do którego dodaje się maltodekstryny jako wsparcie w suszeniu. Taką otrzymaną ciecz suszy się przez rozpylanie. Jest ona dostępna w firmie SPF-Diana.
Proszek miesza się z pirofosforanem trisodowym.
4.2 Wyniki
Substancjami aromatyzującymi powleka się suchą karmę dla kotów w dawce 1% (proszek) lub 3% (ciecz). Dwa tygodnie po powlekaniu karmę daje się 35 kotom w dwóch różnych naczyniach
PL 204 219 B1 i spożycie każdego z dwóch pokarmów określa się ilościowo. Obróbkę statystyczną tego spożycia przeprowadza się za pomocą metody Studenta.
Badane produkty Wyniki
Dzień 1 A = 3% VL1009 B = 3% XVL0070 udział spożycia : 22/78 B - THS
Dzień 2 A = 3% VL1009 B = 3% XVL0070 udział spożycia : 16/84 B - THS
Dzień 1 A = 1% VP2003 B = 1% XVP0036 udział spożycia : 35/65 B - HS
Dzień 2 A = 1% VP2003 B = 1% XVP0036 udział spożycia : 29/71 B - THS
Dzień 1 A = 1% MP9007 B = 1% ΧΜΡ1004 udział spożycia : 29/71 B - THS
Dzień 2 A = 1% MP9007 B = 1% ΧΜΡ1004 udział spożycia : 16/84 B - THS
VL1009 : ciekły hydrolizat wątroby; XVL0070 : 90% VL1009 + 10% pirofosforan trisodowy
VP2003 : hydrolizat wątroby w proszku; XVP0036 : 70% VP2003 + 30% pirofosforan trisodowy
MP9007 : hydrolizat wątroby w proszku; XMP1004 : 55% MP9007 + 45% pirofosforan trisodowy
4.3. Wniosek
Środki pobudzające łaknienie zawierające pirofosforan trisodowy pobudzają więc łaknienie znacząco bardziej niż środki pobudzające łaknienie nie zawierające go, z ryzykiem błędu 1%.
Wyniki wykazują więc, że dodanie pirofosforanu trisodowego do różnych substancji aromatyzujących/wzmacniaczy smaku w środkach pobudzających łaknienie umożliwia zwiększenie smakowitości pokarmów podawanych kotom.

Claims (5)

1. Zastosowanie pirofosforanu trisodowego w połączeniu z substancją aromatyzującą i/lub wzmacniaczem smaku dla wytwarzania środka pobudzającego łaknienie przeznaczonego do stosowania w pokarmach suchych lub półsuchych dla kotów.
2. Zastosowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że pirofosforan trisodowy obecny jest w ilości od 5 do 90% wagowych w środku pobudzającym łaknienie, a po powleczeniu pokarmu dla kotów pirofosforan trisodowy obecny jest w ilości od 0,01 do 3% wagowych pokarmu.
3. Zastosowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że kompozycja zawierająca pirofosforan trisodowy w połączeniu z co najmniej jedną substancją aromatyzującą i/lub wzmacniaczem smaku jest dodawana do produktu suchego lub półsuchego dla zwiększenia smakowitości pokarmu suchego lub półsuchego dla kotów.
4. Zastosowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że połączenie substancji aromatyzującej lub wzmacniacza smaku z pirofosforanem trisodowym wykonuje się przed nałożeniem na pokarm suchy lub półsuchy dla kotów.
5. Zastosowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że pirofosforan trisodowy i substancję aromatyzującą lub wzmacniacz smaku dodaje się kolejno do pokarmu suchego lub półsuchego dla kotów.
PL369832A 2001-11-07 2002-11-07 Zastosowanie pirofosforanu trisodowego w połączeniu z substancją aromatyzującą i/lub wzmacniaczem smaku PL204219B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0114387A FR2831769B1 (fr) 2001-11-07 2001-11-07 Facteur d'appetence et exhausteur de gout

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL369832A1 PL369832A1 (pl) 2005-05-02
PL204219B1 true PL204219B1 (pl) 2009-12-31

Family

ID=8869136

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL369832A PL204219B1 (pl) 2001-11-07 2002-11-07 Zastosowanie pirofosforanu trisodowego w połączeniu z substancją aromatyzującą i/lub wzmacniaczem smaku

Country Status (19)

Country Link
US (1) US7186437B2 (pl)
EP (1) EP1450622B1 (pl)
JP (1) JP4466078B2 (pl)
CN (1) CN100393231C (pl)
AR (1) AR037283A1 (pl)
AU (1) AU2002358875B2 (pl)
BR (1) BR0213956B1 (pl)
CA (1) CA2466407C (pl)
DK (1) DK1450622T3 (pl)
ES (1) ES2401393T3 (pl)
FR (1) FR2831769B1 (pl)
HK (1) HK1076008A1 (pl)
HU (1) HU230210B1 (pl)
MX (1) MXPA04004362A (pl)
NO (1) NO335249B1 (pl)
PL (1) PL204219B1 (pl)
RU (1) RU2304396C2 (pl)
WO (1) WO2003039267A1 (pl)
ZA (1) ZA200403571B (pl)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2007514412A (ja) * 2003-11-07 2007-06-07 ヒルズ・ペット・ニュートリシャン・インコーポレーテッド 増大した総水分摂取のための流体組成物
US20080280274A1 (en) * 2005-06-01 2008-11-13 Kim Gene Friesen Methods For Enhancing Palatability of Compositions for Animal Consumption
TW200744473A (en) * 2006-04-19 2007-12-16 Specialites Pet Food Use of inorganic phosphate compounds as palatability enhancers of flavours generated by thermal reactions in wet pet foodstuffs
US20080299286A1 (en) * 2007-06-04 2008-12-04 David B Josephson Palatability enhancing compositions and foods for pets, and methods regarding the same
HUE052691T2 (hu) * 2007-08-29 2021-05-28 Mars Inc Eljárás egyadagos macskaeledel elõállítására
EP2067408A1 (en) * 2007-11-28 2009-06-10 Exquim S.A. Compositions intended to increase piglet appetite
US20110124743A1 (en) * 2008-06-03 2011-05-26 Pascal Vanacker Palatability enhancers and methods for enhancing palatability
US20100303967A1 (en) * 2009-05-28 2010-12-02 Gregory Dean Sunvold Pet Food Having Improved Animal Preference
US20100303978A1 (en) * 2009-05-28 2010-12-02 Gregory Dean Sunvold Vitamin retention of pet food
WO2010138372A2 (en) * 2009-05-28 2010-12-02 The Iams Company Pet food in the form of a coated kibble
RU2530507C9 (ru) 2009-06-19 2015-02-10 Спесиалите Пет Фуд Способ получения сухого кошачьего корма с высокой вкусовой привлекательностью
US20110027417A1 (en) 2009-07-31 2011-02-03 Patrick Joseph Corrigan Process for Dusting Animal Food
US10104903B2 (en) 2009-07-31 2018-10-23 Mars, Incorporated Animal food and its appearance
RU2562212C2 (ru) * 2009-10-09 2015-09-10 Нестек С.А. Способы усиления, интенсификации вкуса животного дигеста
US20110159149A1 (en) * 2009-12-29 2011-06-30 Josephson David B Performance of companion animal palatability systems leading to increased pet food consumption preferences
CA2805702A1 (en) * 2010-07-27 2012-02-02 Specialites Pet Food Methods and compositions for stimulating a felidae t1r receptor
US20130287930A1 (en) 2010-12-16 2013-10-31 Specialites Pet Food Method for producing highly palatable dry cat food
JP5516395B2 (ja) * 2010-12-28 2014-06-11 南国興産株式会社 ペットフード用嗜好性向上剤及びその製造方法
US20120237641A1 (en) * 2011-03-15 2012-09-20 Tiandong Jia Pet food coating for reducing dental calculus accumulation in domestic animals
JP5871491B2 (ja) * 2011-06-14 2016-03-01 花王株式会社 苦味抑制剤
AU2011384165B2 (en) 2011-12-22 2017-04-20 Babolna Bio Ltd A consumable aqueous gel for use in pest control, a pest control device comprising an aqueous gel, and the use of an aqueous gel in a pest control device and in a method of controlling pests
CN103829075B (zh) * 2012-11-21 2016-06-29 云南莱德福科技有限公司 一种宠物饲料
AU2014342584A1 (en) * 2013-10-29 2016-05-26 Mars, Incorporated Dry pet food comprising a palatability enhancing coating
MX2017013715A (es) 2015-04-28 2018-03-02 Mars Inc Proceso de preparacion de un producto de alimento para mascotas humedo esterilizado.
GB201522304D0 (en) 2015-12-17 2016-02-03 Mars Inc Food product for reducing muscle breakdown
WO2017216240A1 (en) 2016-06-14 2017-12-21 Specialites Pet Food Wet pet food palatability-enhancing composition
CN117222326A (zh) * 2021-04-30 2023-12-12 特种宠物食品公司 新型适口性增强组合物

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3679429A (en) * 1969-05-14 1972-07-25 Ralston Purina Co Cat food with hexamic acid flavorant
US3930031A (en) * 1974-07-11 1975-12-30 Ralston Purina Co Synergistic flavor enhancing coatings for cat food compositions comprising citric and phosphoric acids
SU1253567A1 (ru) * 1983-12-26 1986-08-30 Украинский Научно-Исследовательский Институт Мясомолочной Промышленности Состав дл посола м са
SU1551322A1 (ru) * 1988-05-11 1990-03-23 Проектно-Конструкторский Технологический Институт "Таджикагропромпроект" Сыр плавленый
US5015485A (en) * 1989-05-30 1991-05-14 Nabisco Brands, Inc. Dog biscuits having a coating containing an inorganic pyrophosphate
US5011679A (en) * 1989-05-30 1991-04-30 Nabisco Brands, Inc. Raw hide having a coating containing an inorganic pyrophosphate
US5186964A (en) * 1990-09-04 1993-02-16 Applied Food Biotechnology, Inc. Flavor composition for pet food
US5532010A (en) * 1993-05-28 1996-07-02 Nabisco, Inc. Coated canine biscuits and preparation process
AU2393895A (en) * 1994-04-20 1995-11-16 Marc D. Duke Drink composition for pet animals
US6254920B1 (en) * 1998-11-24 2001-07-03 Ralston Purina Company Methods and compositions for enhancing palatability of pet food

Also Published As

Publication number Publication date
RU2004117076A (ru) 2005-05-10
CN100393231C (zh) 2008-06-11
CA2466407C (fr) 2011-08-09
HK1076008A1 (en) 2006-01-06
ZA200403571B (en) 2005-03-30
JP2005507264A (ja) 2005-03-17
US7186437B2 (en) 2007-03-06
PL369832A1 (pl) 2005-05-02
FR2831769A1 (fr) 2003-05-09
ES2401393T3 (es) 2013-04-19
HU230210B1 (hu) 2015-10-28
CA2466407A1 (fr) 2003-05-15
EP1450622B1 (fr) 2013-01-02
CN1602157A (zh) 2005-03-30
FR2831769B1 (fr) 2004-07-30
NO20042355L (no) 2004-07-28
BR0213956B1 (pt) 2014-03-04
WO2003039267A1 (fr) 2003-05-15
AR037283A1 (es) 2004-11-03
HUP0402059A3 (en) 2012-05-29
BR0213956A (pt) 2004-08-31
EP1450622A1 (fr) 2004-09-01
RU2304396C2 (ru) 2007-08-20
AU2002358875B2 (en) 2008-05-15
HUP0402059A2 (hu) 2005-02-28
JP4466078B2 (ja) 2010-05-26
MXPA04004362A (es) 2009-10-13
DK1450622T3 (da) 2013-04-02
NO335249B1 (no) 2014-10-27
US20040247741A1 (en) 2004-12-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL204219B1 (pl) Zastosowanie pirofosforanu trisodowego w połączeniu z substancją aromatyzującą i/lub wzmacniaczem smaku
US20010002272A1 (en) Methods and compositions for enhancing palatability of pet food
US20050170067A1 (en) Potassium pyrophosphate pet food palatability enhancers
EP0877559B1 (en) Cat food composition of improved palatability
US20050037108A1 (en) Methods and compositions for enhancing palatability of animal feed using tetrapotassium pyrophosphate
JP2008301824A (ja) ペットフードの美味性を向上させるための方法と組成物
US7244460B2 (en) Tripolyphosphate pet food palatability enhancers
JP2020103315A (ja) キャットフードに用いるためのアミノ反応体およびカルボニル化合物を含む嗜好性向上剤
KR20010101812A (ko) 대퇴관절 이완을 감소시키는 방법
AU2004325551B2 (en) Tripolyphosphate pet food palatability enhancers
CA2244751C (en) Cat food composition of improved palatability
MXPA01005247A (en) Methods and compositions for enhancing palatability of pet food
NZ555788A (en) Tripolyphosphate pet food palatability enhancers