PL203062B1 - Sposób otrzymywania 5-nitrogwajakolu - Google Patents

Sposób otrzymywania 5-nitrogwajakolu

Info

Publication number
PL203062B1
PL203062B1 PL366494A PL36649404A PL203062B1 PL 203062 B1 PL203062 B1 PL 203062B1 PL 366494 A PL366494 A PL 366494A PL 36649404 A PL36649404 A PL 36649404A PL 203062 B1 PL203062 B1 PL 203062B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formula
methoxy
nitroguaiacol
solution
toluene
Prior art date
Application number
PL366494A
Other languages
English (en)
Other versions
PL366494A1 (pl
Inventor
Agnieszka Kudelko
Wojciech Zieliński
Original Assignee
Politechnika Slaska Im Wincent
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Slaska Im Wincent filed Critical Politechnika Slaska Im Wincent
Priority to PL366494A priority Critical patent/PL203062B1/pl
Publication of PL366494A1 publication Critical patent/PL366494A1/pl
Publication of PL203062B1 publication Critical patent/PL203062B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania 5-nitrogwajakolu (2-metoksy-5-nitrofenol, wzór 1) - związku z grupy fenoli. Związek ten jest cennym półproduktem w syntezie barwników używanych w przemyśle kosmetycznym, włókienniczym, farb i lakierów. Jest również szeroko stosowany w kompozycjach z innymi fenolami do oprysku upraw jako regulator wzrostu roślin. Charakteryzuje się ponadto silnymi właściwościami bakteriobójczymi.
Według danych literaturowych 5-nitrogwajakol otrzymuje się obecnie szeroko w kilkuetapowej syntezie z gwajakolu (2-metoksyfenolu). Gwajakol poddaje się w pierwszej kolejności reakcji z bezwodnikiem octowym a uzyskany octan gwajakolu po oczyszczeniu metodą destylacji pod zmniejszonym ciśnieniem nitruje się przy pomocy dymiącego kwasu azotowego w temperaturze poniżej 20°C otrzymując mieszaninę dwóch izomerów: octanu 3- i 5-nitrogwajakolu. Mieszaninę taką rozdestylowuje się następnie pod zmniejszonym ciśnieniem celem wyodrębnienia octanu 5-nitrogwajakolu, który w kolejnym etapie hydrolizuje się przy pomocy wodorotlenku sodowego i wytrąca surowy 5nitrogwajakol stężonym kwasem solnym. Oczyszczanie surowego produktu prowadzi się dalej metodą krystalizacji.
Większość etapów we wskazanej syntezie przebiega z wysokimi wydajnościami za wyjątkiem procesu nitrowania octanu gwajakolu. Etap ten nie jest selektywny - otrzymuje się tutaj dwa izomery octanu nitrogwajakolu o zbliżonych temperaturach wrzenia. Rozdział mieszaniny tego rodzaju wymaga przeprowadzenia kilkukrotnej destylacji próżniowej z zastosowaniem wysoce sprawnej aparatury do destylacji pod zmniejszonym ciśnieniem, co jest niewątpliwie dużą niedogodnością tego rozwiązania.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu otrzymywania 5-nitrogwajakolu (wzór 1) z tanich i łatwo dostępnych surowców, z dobrą wydajnością.
Istota wynalazku polega na wykorzystaniu do syntezy 5-nitrogwajakolu (wzór 1) siarczanu 2-metoksy-5-nitroaniliniowego (wzór 2), który można otrzymać z dużą wydajnością z o-anizydyny (wzór 3). Roztwór siarczanu 2-metoksy-5-nitroaniliniowego (wzór 2) poddaje się reakcji diazowania przy pomocy azotynu sodu NaNO2 w niskich temperaturach a otrzymaną sól 2-metoksy-5-nitrobenzenodiazoniową (wzór 4) hydrolizuje się w temperaturze wrzenia roztworu. Dekompozycja soli diazoniowej zachodzi wobec katalizatora jakim jest siarczan miedzi, w środowisku rozpuszczalnika organicznego nie mieszającego się z wodą, który w sposób ciągły ekstrahuje produkt z mieszaniny reakcyjnej. Dzięki temu wyraźnie zmniejsza się ilość smolistych zanieczyszczeń.
Sposób według wynalazku polega na przeprowadzeniu o-anizydyny (wzór 1) w środowisku nadmiaru stężonego kwasu siarkowego w siarczan o-anizydyniowy korzystnie w temperaturze nie wyższej niż 20°C. Otrzymaną w ten sposób sól poddaje się następnie nitrowaniu przy pomocy mieszaniny nitrującej stosując korzystnie niewielki nadmiar czynnika nitrującego (0.5 + 5% molowych). Intensywne mieszanie i chłodzenie zapobiega przebiegowi niepożądanych reakcji dinitrowania. Po zakończeniu procesu nitrowania mieszaninę reakcyjną roztwarza się w środowisku wodnym. Otrzymany wodny roztwór siarczanu 2-metoksy-5-nitroaniliniowego (wzór 2) oziębia się do temperatury -5 + 0°C i poddaje diazowaniu przy pomocy wodnego roztworu azotynu sodu NaNO2, użytego w ilości stechiometrycznej względem wyjściowej aminy. W trakcie procesu diazowania nie należy przekraczać temperatury 5°C, aby zapobiec przebiegowi reakcji niepożądanych. Otrzymaną sól 2-metoksy-5-nitrobenzenodiazoniową (wzór 4) poddaje się reakcji hydrolizy w temperaturze wrzenia roztworu, bezpośrednio po wytworzeniu z uwagi na fakt, że związki tego typu podlegają stopniowej dekompozycji już w temperaturze pokojowej. Proces zagotowania soli diazoniowej prowadzić należy w układzie katalizator-woda-rozpuszczalnik organiczny (korzystnie toluen) dozując ostrożnie sól 2-metoksy-5-nitrobenzenodiazoniową. Rozpuszczalnik organiczny nie mieszający się z wodą, w sposób ciągły ekstrahuje 5-nitrogwajakol z fazy wodnej, co zapobiega przebiegowi reakcji niepożądanych i wyraźnie zmniejsza ilość smolistych zanieczyszczeń. Proces zagotowania soli diazoniowej biegnie w obecności siarczanu miedzi, który jest katalizatorem procesu i stosowany jest korzystnie w ilości 3-5 moli na 1 mol o-anizydyny. Dla zapewnienia najefektywniejszego przebiegu procesu warstwy wodna, organiczna i początkowo stała (CuSO4 * 5H2O) powinny być intensywnie mieszane. Po zakończeniu reakcji zagotowania i ochłodzeniu mieszaniny oddziela się warstwę organiczną (toluenową) i kilkukrotnie ekstrahuje się roztworem NaOH. Surowy 5-nitrogwajakol wytrącany jest z roztworu zasadowego poprzez zakwaszenie stężonym kwasem solnym. Po wysuszeniu produkt można dodatkowo oczyszczać przez krystalizację z odpowiednich rozpuszczalników (woda-etanol, benzen-heksan, toluen-heksan).
PL 203 062 B1
Sposób według wynalazku pozwala otrzymać 5-nitrogwajakol z wydajnością większą aniżeli w stosowanym dotychczas rozwiązaniu. Zarówno katalizator jak i rozpuszczalnik mogą być po regeneracji ponownie wykorzystane w procesie, co wyraźnie obniża ilość odpadów poreakcyjnych.
P r z y k ł a d:
Do reaktora o pojemności 10 L zaopatrzonego w mieszadło, wkraplacz i termometr wprowadza się 3075 mL stężonego 96% kwasu siarkowego H2SO4 oraz 43 g mocznika. Po ochłodzeniu mieszaniny reakcyjnej rozpoczyna się dozowanie 1313 mL (1430 g, 11.62 mola) o-anizydyny (wzór 3) tak, aby temperatura mieszaniny nie przekroczyła 20°C, zapewniając jednocześnie intensywne mieszanie. W tym czasie przygotowuje się mieszaninę nitrują c ą zł o ż oną z 800 mL (1121 g, 11.57 mola) stężonego 65% kwasu azotowego HNO3 oraz 785 mL stężonego 96% kwasu siarkowego H2SO4 i mocno oziębia. Po wkropleniu całości o-anizydyny należy odczekać 10-15 minut po czym rozpocząć wkraplanie mieszaniny nitrującej w takim tempie, w jakim wkraplano aminę, zachowując temperaturę -5 + 0°C. Po zakończeniu operacji temperaturę podnosi się maksymalnie do 5°C i nadal intensywnie miesza przez 3 godziny. Po upływie tego czasu mieszaninę poreakcyjną powoli wylewa się do 10 kg drobno potłuczonego lodu oraz 1.5 L wody i miesza przez 2 godziny w temperaturze pokojowej. Roztwór siarczanu 2-metoksy-5-nitroaniliny (wzór 2) należy następnie oziębić do około -2°C i rozpocząć wkraplanie 803 g (11.62 mola) azotynu sodu NaNO2 rozpuszczonego w 1150 mL wody w takim tempie, aby temperatura mieszaniny nie przekroczyła 5°C. Po wkropleniu całości miesza się jeszcze przez 0.5 godziny i sączy.
W reaktorze o pojemności 50 L, zaopatrzonym w sprawne mieszadło, wkraplacz i chłodnicę zwrotną umieszcza się 14.5 kg uwodnionego siarczanu miedzi CuSO4 * 5H2O, 1.5 L wody, 21.5 L toluenu i doprowadza się do wrzenia przy intensywnym mieszaniu. Po rozpoczęciu wrzenia ostrożnie wkrapla się roztwór soli 2-metoksy-5-nitrobenzenodiazoniowej (wzór 4). Po wkropleniu całości miesza się jeszcze przez 15 minut i przerywa ogrzewanie. Mieszaninę ochładza się do temperatury ok. 50°C, oddziela warstwę toluenową i sączy w razie konieczności. Warstwę wodną po oddzieleniu smolistych zanieczyszczeń pozostawia się do ochłodzenia i krystalizacji w celu odzyskania CuSO4 * 5H2O. Ciepłą jeszcze warstwę toluenową ekstrahuje się dwukrotnie 5% roztworem wodorotlenku sodowego i dolną warstwę wodną sączy się. Warstwę toluenową po ekstrakcji poddaje się destylacji aby odzyskać toluen. Po przesączeniu i ochłodzeniu zasadowy roztwór wodny zakwasza się stężonym kwasem solnym HCl do momentu otrzymania gęstego jasnobrązowego osadu (pH = 2-3). Po oziębieniu do około 5°C mieszaninę sączy się otrzymując surowy 5-nitrogwajakol (wzór 1) - beżowy osad (1000 g, t.topn. = 95-98°C) z wydajnością 53% względem wyjściowej o-anizydyny. Produkt można oczyszczać metodą krystalizacji z mieszaniny etanol-woda lub heksan-toluen uzyskując czysty produkt w postaci cytrynowych igiełek o t.topn.=104-106°C.

Claims (3)

1. Sposób otrzymywania 5-nitrogwajakolu (wzór 1), znamienny tym, że związek ten otrzymuje się w reakcji diazowania siarczanu 2-metoksy-5-nitroaniliniowego (wzór 2) przy pomocy stechiometrycznej ilości wodnego roztworu azotynu sodu NaNO2 w temperaturze 0 + 5°C, a otrzymany roztwór soli 2-metoksy-5-nitrobenzeno-diazoniowej (wzór 4) poddaje się hydrolizie w temperaturze wrzenia roztworu woda-rozpuszczalnik organiczny, korzystnie toluen, wobec katalizatora jakim jest siarczan miedzi CuSO4.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że hydrolizę soli 2-metoksy-5-nitrobenzenodiazoniowej (wzór 4) prowadzi się w środowisku nierozpuszczalnego w wodzie rozpuszczalnika organicznego, korzystnie w toluenie, który w sposób ciągły ekstrahuje produkt z mieszaniny reakcyjnej, w temperaturze 80 + 150°C, korzystnie w 90°C.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że hydrolizę soli 2-metoksy-5-nitrobenzenodiazoniowej (wzór 4) prowadzi się w obecności siarczanu miedzi CuSO4 użytego w ilości 3 + 5 moli na 1 mol siarczanu 2-metoksy-5-nitroaniliniowego (wzór 2).
PL366494A 2004-03-22 2004-03-22 Sposób otrzymywania 5-nitrogwajakolu PL203062B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL366494A PL203062B1 (pl) 2004-03-22 2004-03-22 Sposób otrzymywania 5-nitrogwajakolu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL366494A PL203062B1 (pl) 2004-03-22 2004-03-22 Sposób otrzymywania 5-nitrogwajakolu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL366494A1 PL366494A1 (pl) 2005-10-03
PL203062B1 true PL203062B1 (pl) 2009-08-31

Family

ID=36645434

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL366494A PL203062B1 (pl) 2004-03-22 2004-03-22 Sposób otrzymywania 5-nitrogwajakolu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL203062B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102344381A (zh) * 2011-07-29 2012-02-08 江苏力达宁化工有限公司 一种红色基b副产大红色基rc的制备方法

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102344381A (zh) * 2011-07-29 2012-02-08 江苏力达宁化工有限公司 一种红色基b副产大红色基rc的制备方法
CN102344381B (zh) * 2011-07-29 2014-05-28 江苏力达宁化工有限公司 一种红色基b副产大红色基rc的制备方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL366494A1 (pl) 2005-10-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TWI402260B (zh) 苯基三唑啉酮類之製造方法
CN104379551B (zh) 3‑二氟甲基‑1‑甲基‑1h‑吡唑‑4‑羧酸烷基酯及其类似物的制备方法
US8680329B2 (en) Process for preparation of α-ketoglutaric acid
CA2705496A1 (en) Manufacturing method of 2-hydroxy-5-phenylalkylaminobenzoic acid derivatives and their salts
CN101130524A (zh) 糖精的制造方法
PL203062B1 (pl) Sposób otrzymywania 5-nitrogwajakolu
CN106748796B (zh) 制备1,5-二氟-2,4-二硝基苯的方法
JPH06504530A (ja) ジニトロトルエンの製造方法
WO1998040332A1 (en) Process for the manufacture of arylsulfonyl chloride
US6545172B1 (en) Processes for the production of methyl dithiocarbazinate
KR100633672B1 (ko) 4,6-비스(치환) 페닐아조레조르시놀의 제조방법
US4129740A (en) Process for the preparation of para-nitroso-diphenylhydroxylamines
US20100160679A1 (en) Integrated process for the preparation of polybenzimidazole precursors
US2878281A (en) Preparation of amino benzoic acids
US20100056824A1 (en) Method for preparation of 1,2,3,4-benzenetetracarboxylic acid
CN110143881B (zh) 选择性还原不同链长的化合物、特别是啶酰菌胺中间体合成母液中硝基化合物的方法
CN108069861B (zh) 一种合成硝基联苯的方法
CN110590571A (zh) 4-氨基-5,6,7,8-四氢-1-萘酚的制备方法
JPH0588700B2 (pl)
JPH03167144A (ja) フルオロベンゼンの製造方法
JPS59137431A (ja) トリメチロ−ルヘプタンの製造方法
CN117362195A (zh) 水杨腈的制备方法
JPH078816B2 (ja) ジベンゾイルメタンの製造法
CN117586126A (zh) 一种4,6-二氯-3-羟基-2-硝基苯甲酸的合成方法
JPS60190729A (ja) トリメチロ−ルヘプタンの製法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100322