PL202781B1 - Urządzenie wytłaczające - Google Patents

Urządzenie wytłaczające

Info

Publication number
PL202781B1
PL202781B1 PL369303A PL36930304A PL202781B1 PL 202781 B1 PL202781 B1 PL 202781B1 PL 369303 A PL369303 A PL 369303A PL 36930304 A PL36930304 A PL 36930304A PL 202781 B1 PL202781 B1 PL 202781B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
anchor
drilling
extruding
motor
mass
Prior art date
Application number
PL369303A
Other languages
English (en)
Other versions
PL369303A1 (pl
Inventor
Karl Meisenbichler
Christof Radl
Original Assignee
Hilti Ag
Hilti Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hilti Ag, Hilti Aktiengesellschaft filed Critical Hilti Ag
Publication of PL369303A1 publication Critical patent/PL369303A1/pl
Publication of PL202781B1 publication Critical patent/PL202781B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D20/00Setting anchoring-bolts
    • E21D20/003Machines for drilling anchor holes and setting anchor bolts
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D20/00Setting anchoring-bolts
    • E21D20/02Setting anchoring-bolts with provisions for grouting
    • E21D20/028Devices or accesories for injecting a grouting liquid in a bore-hole

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)
  • Containers And Packaging Bodies Having A Special Means To Remove Contents (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie wytłaczające do wytłaczania masy z samodrążącej chemicznej kotwy łączącej dla budownictwa, zwłaszcza do wytłaczania masy z samodrążącej chemicznej kotwy łączącej do stosowania w górnictwie i do budowy tuneli, z obudową i urządzeniem tłoczącym, przy czym kotew łącząca jest wyposażona w rurę kotwową, która posiada jeden koniec z głowicą wiertniczą i wolny koniec i za pomocą silnika jest wwiercana w podłoże, przy czym rura kotwowa posiada element ustalający dla wyciskanej masy, a w rurze kotwowej umieszczony jest tłok wypychający. Ponadto przedmiotem wynalazku jest układ, zawierający takie urządzenie wytłaczające.
Chemiczne kotwy łączące dla budownictwa, a zwłaszcza do stosowania w górnictwie i do budowy tuneli, są od dawna znane. Służą one przede wszystkim do stabilizowania wykopów budowlanych albo ścian pustek, przykładowo w tunelach, sztolniach, i tym podobnych budowlach. W przypadku wykonywania wykopów budowlanych i pustek, zmieniają się właściwości mechaniczne, a zwłaszcza zmniejsza się nośność warstw górotworu. Za pomocą chemicznych kotew łączących, warstwy górotworu zostają zakotwione na dalej oddalonych, nieuszkodzonych warstwach górotworu i w ten sposób zabezpieczone.
Z opisu DE 100 17 763 A1 znana jest kotew łącząca, która posiada rurę kotwową z głowicą wiertniczą i środek przyłożenia dla przyrządu wiertniczego. W elemencie rurowym umieszczony jest element ustalający dla wytłaczanej masy, sama wytłaczana masa i tłok wypychający. W pierwszym etapie, za pomocą przyrządu wiertniczego kotew łączą zostaje wwiercona w podłoże. W dalszym etapie, po usunięciu przyrządu wiertniczego, urządzenie wytłaczające zostaje umieszczone na środku przyłożenia i za pomocą mechanizmu wypychającego, który zawiera przykładowo popychacz i tłoczysko, wytłaczana masa jest wypychana w kierunku głowicy wiertniczej. Przez otwory wylotowe na głowicy wiertniczej, wytłaczana masa przenika do podłoża otworu wiertniczego i do szczeliny pierścieniowej między ścianami otworu wiertniczego a rurą kotwową. Po utwardzeniu wytłaczanej masy, kotew łącząca jest zakotwiona w podłożu.
Niedogodnością tego znanego rozwiązania jest to, że demontaż przyrządu wiertniczego i montaż urządzenia wytłaczającego, zwłaszcza w przypadku stosowania w górnictwie i przy budowie tuneli, związane są ze znacznymi nakładami pracy. Przy tym, zwłaszcza w warunkach kopalni i przy budowie tuneli, pozostaje do dyspozycji ograniczona ilość miejsca, która utrudnia, względnie uniemożliwia wytłaczanie masy w przypadku długich kotew łączących.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie urządzenia wytłaczającego i układu, które można łatwo zmontować i które wymagają niewielkiej ilości miejsca nawet przy zapewnieniu dużych długości wytłaczania.
Według wynalazku, urządzenie wytłaczające jest sprzężone czynnie z silnikiem i wolnym końcem rury kotwowej.
Przed rozpoczęciem procesu wiercenia urządzenie wytłaczające według wynalazku zostaje przyłączone na wolnym końcu rury kotwowej. Silnik stosowanego przyrządu wiertniczego zostaje przyłączony do urządzenia wytłaczającego. Urządzenie wytłaczające posiada zabierak momentu obrotowego. Podczas procesu wiercenia, urządzenie wytłaczające może obracać się razem z rurą kotwową, aż do uzyskania żądanej głębokości wiercenia. Po zakończeniu procesu wiercenia, za pomocą urządzenia wytłaczającego następuje wytłaczanie masy za pośrednictwem tłoka wypychającego. Wytłaczana masa jest przykładowo masą wieloskładnikową, która przed rozpoczęciem procesu wiercenia została wprowadzona w tak zwanym worku foliowym do elementu ustalającego rury kotwowej. Po zakończeniu procesu wytłaczania, silnik zostaje odłączony od urządzenia wytłaczającego, a urządzenie wytłaczające zostaje odłączone od wolnego końca rury kotwowej. Urządzenie wytłaczające jest gotowe do dalszego użycia w celu wytłaczania, przykładowo do wydawania wytłaczanej masy z do dalszej kotwy łączącej.
W wariancie wynalazku, urządzenie wytłaczające według wynalazku jest trwale połączone z silnikiem, tworząc jeden zespół, względnie jest połączone z przyrządem wiertniczym, tworząc jeden zespół konstrukcyjny. Dzięki tej postaci wykonania wynalazku dodatkowo zmniejszane zostają nakłady na montaż i demontaż każdej osadzonej kotwy łączącej.
Korzystnie, urządzenie wytłaczające posiada w obudowie obrotowo ułożyskowaną część wirnikową. Część wirnikowa jest czynnie sprzężona z silnikiem i wolnym końcem rury kotwowej. Część wirnikowa stanowi zabierak momentu obrotowego urządzenia wytłaczającego, przy czym w tej postaci wykonania, podczas procesu wiercenia obudowa pozostaje w swoim położeniu. Tym samym
PL 202 781 B1 przykładowo wszelkie przyłącza lub elementy podpierające mogą być umieszczone w obudowie urządzenia wytłaczającego, przy czym nie utrudniają one procesu wiercenia, przykładowo z powodu owinięcia urządzenia wytłaczającego. Część wirnikowa jest ułożyskowaną w obudowie, przykładowo za pomocą korzystnie hermetycznie zamkniętych łożysk kulkowych, co uniemożliwia wzajemne zakleszczenie się obu części podczas procesu wiercenia. W wariancie wykonania, przykładowo powierzchnie stykowe obudowy i części wirnikowej są zaopatrzone w powłokę ślizgową, przykładowo w powłokę teflonową.
Korzystnie, urządzenie tłoczące jest umieszczone wewnątrz części wirnikowej. Urządzenie tłoczące jest przykładowo trwale połączone z częścią wirnikową i podczas procesu wiercenia obraca się wraz z nią. W wariancie wykonania, urządzenie tłoczące jest ułożyskowane obrotowo w części wirnikowej. Ponieważ w tej postaci wykonania kierunek działania urządzenia tłoczącego znajduje się w przybliż eniu w kierunku osadzania kotwy łączą cej, ciś nienie tł oczenia, wytworzone przez urzą dzenie tłoczące oddziałuje bez zmniejszającej siłę zmiany kierunku na tłok wypychający w rurze kotwowej.
Korzystnie, urządzenie tłoczące jest uruchamiane za pomocą czynnika płynnego. Ponieważ zbędne jest usytuowanie mechanizmu do wytłaczania masy, to urządzenie wytłaczające może być ukształtowane w sposób zwarty i może mieć niewielkie wymiary całkowite. Zwarta konstrukcja umożliwia stosowanie kotew łączących w pustkach, w których z powodu niewielkiej ilości wolnego miejsca, wytłaczanie kotew łączących w przypadku dotychczasowego urządzenia wytłaczającego było możliwe jedynie w sposób ograniczony lub, w ogóle niemożliwe. Ponadto urządzenie wytłaczające według wynalazku posiada niewielką ilość ruchomych części, co korzystnie oddziałuje na żywotność, ewentualnie na konserwację. Przy tym przed, albo za tłokiem wypychającym nie może przylegać jakakolwiek ilość wytłaczanej masy, co stanowi istotną zaletę w porównaniu do mechanicznych urządzeń wytłaczających. Ponadto, w porównaniu do układów mechanicznych, w znacznym stopniu wykluczono kontakt użytkownika z częściowo agresywnymi składnikami wytłaczanej masy. Korzystnie, jako czynnik płynny stosuje się wodę. Dalszymi płynnymi czynnikami, nadającymi się do uruchamiania urządzenia tłoczącego, jest przykładowo sprężone powietrze, olej hydrauliczny i tym podobne czynniki.
Dla prowadzenia czynnika płynnego, urządzenie tłoczące posiada otwór wlotowy, kanał dla czynnika i otwór wylotowy czynnika płynnego. Poprzez otwór wlotowy, kanał dla czynnika i otwór wylotowy, czynnik płynny jest odwracany przez przyłącze w ten sposób, że czynnik płynny oddziałuje zasadniczo prostopadle na tłok wypychający, umieszczony w rurze kotwowej. Po zakończeniu procesu wiercenia, zostaje przykładowo otwarty zawór, który wprowadza płynny czynnik, pod ciśnieniem, do urządzenia tłoczącego. Płynny czynnik uderza o tłok wtłaczający, który pod wpływem wzrastającego ciśnienia zostaje przesunięty w kierunku osadzania kotwy łączącej. Po wypchnięciu wstępnie określonej ilości masy, zawór zostaje zamknięty, a urządzenie wytłaczające zostaje usunięte z rury kotwowej kotwy łączącej.
Korzystnie kanał dla czynnika i otwór wylotowy są umieszczone zasadniczo w jednej osi, która przebiega korzystnie zasadniczo równolegle do kierunku osadzania kotwy łączącej. Otwór wlotowy jest wykonany zasadniczo promieniowo na zewnątrz. Dzięki takiemu prowadzeniu czynnika płynnego można ukształtować urządzenie wytłaczającego o zwartej postaci. Usytuowanie otworu wlotowego jest odniesione do wymienionej osi, ewentualnie do kierunku osadzania kotwy łączącej, korzystnie pod kątem 90° względem niej.
Korzystnie, urządzenie tłoczące posiada trzpień, który jest wprowadzony do elementu ustalającego rury kotwowej. Element ustalający rury kotwowej stanowią przykładowo ściany wewnętrzne rury kotwowej, albo ściany wewnętrzne rury wewnętrznej, umieszczonej w rurze kotwowej. Płynny czynnik jest doprowadzany w sposób niezawodny do tłoka wypychającego. Trzpień jest ukształtowany korzystnie w obszarze otworu wylotowego urządzenia tłoczącego.
Korzystnie, trzpień posiada środek uszczelniający do utworzenia szczelnego połączenia między trzpieniem a elementem ustalającym rury kotwowej. Środek uszczelniający stanowi przykładowo co najmniej jeden pierścień uszczelniający, przykładowo z gumy, który uniemożliwia wypływanie oddziałującego na tłok wypychający płynnego czynnika przeciwnie do kierunku osadzania kotwy łączącej. Szczególnie korzystnie środek uszczelniający jest ukształtowany w miejscu przecięcia między urządzeniem tłoczącym a rurą kotwową, jako uszczelka wysokociśnieniowa na trzpieniu urządzenia tłoczącego i/lub na elemencie ustalającym rury kotwowej, które może sprostać wysokiemu ciśnieniu płynnego czynnika, oddziałującego na tłok wypychający.
Korzystnie, w obudowie urządzenia wytłaczającego wykonany jest otwór przyłączeniowy, który jest połączony z otworem wlotowym urządzenia tłoczącego. Otwór przyłączeniowy na obudowie
PL 202 781 B1 posiada przykładowo przyłącze dla giętkiego przewodu, do którego przyłączony jest giętki przewód, prowadzący czynnik płynny. W celu ułatwienia i przyspieszenia montażu i demontażu urządzenia wytłaczającego i stosowanego przyrządu wiertniczego, przyłącze jest zaopatrzone w szybkozłącze i/lub łącznik. W części wirnikowej znajduje się przykładowo szereg otworów i kanał pierścieniowy, które umożliwiają połączenie otworu wlotowego w urządzeniu tłoczącym i z otworem przyłączeniowym w obudowie, dzięki czemu możliwy jest dopływ płynnego czynnika do urządzenia, tłoczącego w przypadku różnych położeń części wirnikowej.
Korzystnie, urządzenie wytłaczające posiada zawór nadciśnieniowy. Jeśli ruch tłoka wypychającego w kierunku osadzania kotwy łączącej jest utrudniony, albo uniemożliwiony, wówczas ciśnienie czynnika płynnego może być zmniejszona poprzez zawór nadciśnieniowy, zanim ulegnie uszkodzeniu urządzenie wytłaczające i ewentualnie przyrząd wiertniczy.
Korzystnie w części wirnikowej i korzystnie w urządzeniu tłoczącym, urządzenie wytłaczające posiada kanał odprowadzający do odprowadzania zwiercin, wytwarzanych w procesie wiercenia kotwy łączącej. Korzystnie, w urządzeniu tłoczącym usytuowany jest również kanał odprowadzający do odprowadzania zwiercin wytwarzanych w procesie wiercenia kotwy łączącej. W procesie wiercenia na sucho, przez kanał odprowadzający mogą być odsysane powstające zwierciny. Podczas wiercenia płuczkowego kanałem odprowadzającym doprowadzana jest i odprowadzana, potrzebna woda do płukania.
Układ do osadzania samodrążącej chemicznej kotwy łączącej dla budownictwa, zwłaszcza do osadzania samodrążącej, chemicznej kotwy łączącej stosowanej w górnictwie i do budowy tuneli posiada silnik, za pomocą którego kotew łącząca wwierca się w podłoże i urządzenie wytłaczające według wynalazku. W porównaniu do znanych układów, układ według wynalazku wymaga mniejszych nakładów na montaż i demontaż, ponieważ zbędne jest odsprzęganie przyrządu wiertniczego od rury kotwowej, zanim wytłaczana masa zostanie wypchnięta z rury kotwowej. Ponadto, zastosowanie układu wymaga udostępnienia mniejszej ilości miejsca.
Korzystnie, układ posiada zbiornik magazynowy do ponownego doprowadzania płynnego czynnika dla uruchomienia urządzenia tłoczącego. Podczas procesu wytłaczania, konieczna ilość płynnego czynnika jest udostępniana w zbiorniku magazynowym i korzystnie po procesie wytłaczania jest zawracana do zbiornika i składowana aż do następnego zastosowania układu. Zamiast oddzielnego zbiornika magazynowego dla płynnego czynnika można stosować układ jako zbiornik magazynowy. Jeśli przykładowo jako płynny czynnik będzie użyta woda, wówczas przewód doprowadzający wodę i ewentualnie istniejący przewód odprowadzający będzie mógł przejąć funkcję zbiornika magazynującego.
Korzystnie, układ jest wyposażony w sterowany siłownik ciśnieniowy do uruchamiania urządzenia tłoczącego. Za pomocą przykładowo hydraulicznie albo pneumatycznie uruchamianego siłownika ciśnieniowego, to nawet w najtrudniejszych warunkach w odniesieniu do wodnej przestrzeni, płynny czynnik może być doprowadzony do żądanego lub potrzebnego poziomu ciśnienia, w celu odprowadzenia wytłaczanej masy. Jeśli jako płynny czynnik zostanie użyta woda, wówczas wytwarzane ciśnienie wynosi około 2*107Pa. Jeśli w układzie znajduje się zbiornik magazynowy, wówczas jest on umieszczony korzystnie przed siłownikiem ciśnieniowym. Korzystnie, między zbiornikiem magazynowym a przyłączem do urządzenia wytłaczającego znajduje się słup wody pozbawiony powietrza.
Jedną z najistotniejszych zalet stanowi bezstopniowa regulacja urządzenia wytłaczającego według wynalazku. Tym samym w jednym urządzeniu wytłaczającym mogą być uwzględnione różne długości kotwy, różne materiały wytłaczanej masy i zróżnicowane szerokości szczeliny pierścieniowej.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w dalszych, korzystnych postaciach wykonania, na podstawie kombinacji cech wynalazku, na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie wytłaczające według wynalazku, w widoku schematycznym, fig. 2 - urządzenie wytłaczające według wynalazku, w widoku, a fig. 3 - urządzenie wytłaczające według wynalazku, w przekroju wzdłuż linii III-III na fig. 2.
Na rysunku jednakowe części są oznaczone tymi samymi oznacznikami.
Na fig. 1 jest przedstawiony schematyczny układ urządzenia wytłaczającego według wynalazku.
Układ 1 do osadzania samodrążącej, chemicznej kotwy łączącej 2 w podłożu zawiera silnik 3 i urządzenie wytłaczające 4, uruchamiane za pomocą płynnego czynnika. W niniejszym przykładzie wykonania, jako płynny czynnik stosuje się wodę.
Kotew łącząca 2 posiada rurę kotwową 5, na której końcu 6, leżącym w kierunku osadzania S, jest umieszczona głowica wiertnicza 7 z otworami wylotowymi dla wytłaczanej masy. Przed rozpoczęciem
PL 202 781 B1 procesu wiercenia, urządzenie wytłaczające 4 jest przyłączone do wolnego końca 8 rury kotwowej 5, a następnie silnik 3 stosowanego przyrządu wiertniczego jest połączony, względnie sprzężony czynnie, z urządzeniem wytłaczającym 4. Po zakończeniu procesu wiercenia, zostaje uruchomione urządzenie wytłaczające 4 i zostaje wytłoczona masa, znajdująca się w rurze kotwowej 5 kotwy łączącej 2. Po zakończeniu prac wytłaczania, urządzenie wytłaczające 4 z silnikiem 3 zostaje odłączone od rury kotwowej 5 i może być użyte do osadzania dalszej samodrążącej, chemicznej kotwy łączącej.
Ponadto w układzie 1, jako zbiornik magazynowy 11, umieszczony jest zbiornik wodny i hydrauliczny siłownik ciśnieniowy 12, który jest sterowany za pomocą układu sterującego 13. W przewodach łączących 14 i 15 jest umieszczony odpowiednio zawór odcinający 16 lub 17. Dzięki przesuwaniu zespołu wysuwanego 18, w siłowniku ciśnieniowym 12, w celu odprowadzania wytłaczanej masy, woda jest tłoczona w rurze kotwowej 5 do urządzenia wytłaczającego 4 pod ciśnieniem, wynoszącym około 2*107Pa. Po zakończeniu procesu wytłaczania, zespół wysuwany 18 siłownika ciśnieniowego może zostać cofnięty, dzięki czemu uprzednio potrzebna woda zostaje odprowadzona z powrotem do zbiornika magazynowego 11. Za pomocą zaworów odcinających 16 i 17 uniemożliwione jest wypływanie wody, znajdującej się w zbiorniku magazynowym 11 lub w siłowniku ciśnieniowym 12, podczas przebudowy lub przemieszczania układu, względnie jego części.
Urządzenie wytłaczające 4 według fig. 2 i 3 posiada obudowę 21 w postaci tulei, w której umieszczona jest część wirnikowa 22, ułożona obrotowo za pomocą szeregu łożysk kulkowych 23. W części wirnikowej 22 znajduje się urządzenie tłoczące 24, które jest połączone z częścią wirnikową 22. Umieszczona na części wirnikowej 22 pokrywa 27 zmniejsza ilość pyłu i zwiercin, które mogłyby wnikać w szczelinę między obudową 21 a częścią wirnikową 22, co polepsza możliwość użytkowania urządzenia wytłaczającego 4.
Część wirnikowa 22 posiada przyłącze 25, ukształtowane analogicznie do końca wtykowego narzędzia, w celu utworzenia sprzężenia czynnego między silnikiem 3 (fig. 1) stosowanego przyrządu wiertniczego a częścią wirnikową 22. Na naprzeciwległym końcu urządzenia wytłaczającego 4, część wirnikowa 22 posiada element ustalający 26 do utworzenia sprzężenia czynnego między rurą kotwową 5 kotwy łączącej 2 a częścią wirnikową 22. W celu lepszego współdziałania między częścią wirnikową 22 a rurą kotwową 5, rura kotwowa posiada na wolnym końcu 8 wzniesienie 30, służące jako środek przyłożenia dla elementu ustalającego 26.
W rurze kotwowej 5 kotwy łączącej 2 jest umieszczona rura wewnętrzna, służąca jako element ustalający 31 dla wytłaczanej masy 32. Wytłaczana masa 32 jest opakowana w worek foliowy i za pomocą tłoka wypychającego 33 jest umieszczona od strony narzędzia albo przed montażem urządzenia wytłaczającego 4 na rurze kotwowej 5 jest umieszczona w niej.
Urządzenie tłoczące 24 posiada otwór wlotowy 36, kanał dla czynnika 37 i otwór wylotowy 38 dla wody, stosowanej jako płynny czynnik. Kanał dla czynnika 37 i otwór wylotowy 38 leżą na jednej osi 43. Otwór wlotowy 36 jest usytuowany prostopadle do osi 43, promieniowo do powierzchni zewnętrznej urządzenia tłoczącego 24. W części wirnikowej 22 umieszczony jest przerwany na pewnych odcinkach kanał pierścieniowy 39, który umożliwia połączenie między otworem przyłączeniowym 40 w obudowie 21 a otworem wlotowym 36 w urządzeniu tłoczącym 24 w różnych położeniach obrotu części wirnikowej 22. Do przyłączenia przykładowo jednego giętkiego węża, doprowadzającego płyny czynnik do urządzenia tłoczącego 24, w obszarze otworu przyłączeniowego 40 umieszczony jest odcinek sprzęgający 41, który posiada zawór nadciśnieniowy 42.
W obszarze otworu wylotowego 38 urządzenie tłoczące 24 posiada trzpień 46, który jest wsuwany do rury ukształtowanej jako element ustalający 31. W celu zapewnienia uszczelnienia między elementem ustalającym 31 a trzpieniem 46, jest on zaopatrzony w obwodowy rowek 47 i umieszczony w nim pierścień uszczelniający 48.
Wewnętrzna rura, służąca jako element ustalający 31 dla wytłaczanej masy, jest umieszczony mimośrodowo w odniesieniu do przekroju poprzecznego rury kotwowej, w celu utworzenia kanału odprowadzającego 51 w rurze kotwowej 5. Urządzenie tłoczące 24 posiada również kanał odprowadzający 52, który jest połączony z kanałem odprowadzającym 51 w rurze kotwowej 5 i kanałem odprowadzającym 53 w części wirnikowej 22. Kanały odprowadzające 51, 52 i 53 umożliwiają odsysanie powstających zwiercin podczas wiercenia na sucho, jak równie do doprowadzania i odprowadzania wody płuczącej w przypadku wiercenia płuczkowego.

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie wytłaczające do wytłaczania masy z samodrążącej chemicznej kotwy łączącej dla budownictwa, zwłaszcza do wytłaczania masy z samodrążącej chemicznej kotwy łączącej do stosowania w górnictwie i do budowy tuneli, z obudową i urządzeniem tłoczącym, przy czym kotew łącząca jest wyposażona w rurę kotwową, która posiada jeden koniec z głowicą wiertniczą i wolny koniec i za pomocą silnika jest wwiercana w podłoże, przy czym rura kotwowa posiada element ustalający dla wyciskanej masy, a w rurze kotwowej umieszczony jest tłok wypychający, znamienne tym, że urządzenie wytłaczające (4) jest sprzężone czynnie z silnikiem (3) i wolnym końcem (8) rury kotwowej (5).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie wytłaczające (4) posiada w obudowie (21) obrotowo ułożyskowaną część wirnikową (22), przy czym część wirnikowa (22) jest czynnie sprzężona z silnikiem (3) i wolnym końcem (8) rury kotwowej (5).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że urządzenie tłoczące (24) jest umieszczone wewnątrz części wirnikowej (22).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1-3, znamienne tym, że urządzenie tłoczące (24) jest uruchamiane za pomocą płynnego czynnika, korzystnie wody, przy czym urządzenie tłoczące (24) posiada otwór wlotowy (36), kanał dla czynnika (37) i otwór wylotowy (38) dla płynnego czynnika.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że kanał dla czynnika (37) i otwór wylotowy (38) leżą korzystnie w osi (43), a otwór wlotowy (36) jest usytuowany korzystnie promieniowo na zewnątrz.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1-5, znamienne tym, że urządzenie tłoczące (24) posiada trzpień (6), korzystnie w obszarze otworu wlotowego (38), który jest wprowadzony do elementu ustalającego (3) rury kotwowej (5).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że trzpień (46) posiada środek uszczelniający (48) do utworzenia szczelnego połączenia między trzpieniem (46) a elementem ustalającym (31) rury kotwowej (5).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1-7, znamienne tym, że w obudowie (21) urządzenia wytłaczającego (4) wykonany jest otwór przyłączeniowy (40), który jest połączony z otworem wlotowym (36) urządzenia tłoczącego (2), przy czym urządzenie wytłaczające (4) posiada korzystnie zawór nadciśnieniowy (42).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1-8, znamienne tym, że w części wirnikowej (22) i korzystnie w urządzeniu tłoczącym (24), urządzenie wytłaczające (4) posiada kanał odprowadzający (52, 53) do odprowadzania zwiercin, wytwarzanych w procesie wiercenia kotwy łączącej.
  10. 10. Układ do osadzania samodrążącej chemicznej kotwy łączącej dla budownictwa, zwłaszcza do osadzania samodrążącej, chemicznej kotwy łączącej stosowanej w górnictwie i do budowy tuneli, zawierający silnik (3), za pomocą którego kotew łącząca (2) wwierca się w podłoże i urządzenie wytłaczające (4) według zastrz. 1-9.
  11. 11. Układ według zastrz. 10, znamienne tym, że układ (1) posiada zbiornik magazynowy do ponownego doprowadzania płynnego czynnika dla uruchomienia urządzenia tłoczącego (24).
  12. 12. Układ według zastrz. 10 albo 11, znamienny tym, że układ (1) posiada sterowany siłownik ciśnieniowy (12) do uruchamiania urządzenia tłoczącego (24).
PL369303A 2003-07-28 2004-07-27 Urządzenie wytłaczające PL202781B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10334374A DE10334374B4 (de) 2003-07-28 2003-07-28 Auspressvorrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL369303A1 PL369303A1 (pl) 2005-02-07
PL202781B1 true PL202781B1 (pl) 2009-07-31

Family

ID=34201390

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL369303A PL202781B1 (pl) 2003-07-28 2004-07-27 Urządzenie wytłaczające

Country Status (7)

Country Link
US (1) US7284932B2 (pl)
CN (1) CN100540847C (pl)
AU (1) AU2004203038B2 (pl)
DE (1) DE10334374B4 (pl)
GB (1) GB2404396B (pl)
PL (1) PL202781B1 (pl)
ZA (1) ZA200405995B (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE526132C2 (sv) * 2003-11-13 2005-07-12 Atlas Copco Rock Drills Ab Förfarande och anordning för installering av en självborrande expanderbar bergbult och en självborrande expanderbar bergbult
DE102008002303A1 (de) * 2008-06-09 2009-12-10 Hilti Aktiengesellschaft Adaptervorrichtung zum Setzen eines selbstbohrenden, chemisch verankerbaren Befestigungselementes
WO2014172718A2 (en) * 2013-04-15 2014-10-23 Ncm Innovations (Pty) Ltd A filler nozzle assembly
CN107476814B (zh) * 2017-09-28 2023-08-25 滨州学院 一种自振射流注浆锚杆一体化施工设备及方法
US11156217B2 (en) * 2017-11-10 2021-10-26 J-Lok Co. Hydraulic and control system for resin injection

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE17763C (de) M. SlELAFF in Berlin, Grenadierstr. 24 a Neuerungen an Windmotoren
DE58385C (de) M. albers in Gevelsberg i. Westf Schraubensicherung mit in der Unterlegscheibe fest geklemmtem Anlegekeile
US4055051A (en) * 1976-01-08 1977-10-25 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Interior Unitary drill bit and roof bolt
AT384861B (de) * 1985-05-23 1988-01-25 Ver Edelstahlwerke Ag Vorrichtung zum bohren von tunnels, schaechten od. dgl.
US4744699A (en) * 1986-05-19 1988-05-17 Baker International Corporation Single-pass roof bolt and apparatus and method for installation
FI874966A (fi) * 1987-11-11 1989-05-12 Tampella Oy Ab Saett och anlaeggning foer uppfyllning av borrhaol.
CN2220530Y (zh) * 1994-10-07 1996-02-21 安徽省疏浚工程总公司 锚杆注浆机
AUPP955399A0 (en) * 1999-03-31 1999-04-29 Hydramatic Engineering Pty. Ltd. Method and apparatus for insertion of rockbolts
DE10017750B4 (de) * 2000-04-10 2008-11-20 Hilti Aktiengesellschaft Gebirgsanker
DE10017751B4 (de) * 2000-04-10 2008-11-20 Hilti Aktiengesellschaft Gebirgsanker
DE10017763B4 (de) * 2000-04-10 2008-11-20 Hilti Aktiengesellschaft Gebirgsanker
DE10058385C2 (de) * 2000-11-24 2003-04-10 Iva Gmbh Adapterteil für einen Bohrantrieb
CN2561909Y (zh) * 2002-05-10 2003-07-23 金维华 液压式锚杆钻机
AU2002953376A0 (en) * 2002-12-17 2003-01-09 Lms Geotechnical Pty Ltd An apparatus and method to anchor a rock bolt

Also Published As

Publication number Publication date
GB2404396A (en) 2005-02-02
ZA200405995B (en) 2005-08-31
DE10334374B4 (de) 2006-11-30
GB0416230D0 (en) 2004-08-25
DE10334374A1 (de) 2005-03-17
US20050084339A1 (en) 2005-04-21
GB2404396B (en) 2006-11-01
US7284932B2 (en) 2007-10-23
AU2004203038B2 (en) 2009-05-14
CN1576515A (zh) 2005-02-09
PL369303A1 (pl) 2005-02-07
AU2004203038A1 (en) 2005-02-17
CN100540847C (zh) 2009-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2020201963B2 (en) Pumpable resin system
CA2555563C (en) Apparatus and methods for creation of down hole annular barrier
RU2597418C2 (ru) Кольцевая перегородка с усилением давления
JPS6215684B2 (pl)
US20100065334A1 (en) Turbine Driven Hammer that Oscillates at a Constant Frequency
WO2004055326A1 (en) An apparatus and method to anchor a rock bolt
US4936397A (en) Earth drilling apparatus with control valve
PL194113B1 (pl) Kotwa rurowa do górotworu
KR100534005B1 (ko) 토양강화장치, 토양강화장치용 공구 및 토양강화방법
US10900302B2 (en) Directional drilling systems, apparatuses, and methods
CN111344475B (zh) 可泵送树脂系统、控制该系统的方法、系统、程序产品
PL202781B1 (pl) Urządzenie wytłaczające
US7322419B2 (en) Circulating sub and method
JPS60119898A (ja) 土圧式小口径トンネル掘進機
EP3901410B1 (en) Apparatus for resin injection, mining machine and method
JP2652553B2 (ja) 地盤改良装置
AU2003285213B2 (en) An apparatus and method to anchor a rock bolt
CN117431946A (zh) 一种深基坑地下连续墙管涌修复装置及方法
CN114059922A (zh) 土建施工中高水头粉细砂层成孔施工工艺
CN118008419A (zh) 一种双通道双向密封式树脂锚固后注浆加固锚杆及施工方法
JPS6315430B2 (pl)
JPS5951171A (ja) 土砂圧送装置
JPS58173215A (ja) グラウト注入工法
JPH09291793A (ja) シールド工法における注入口部材の洗浄方法及び洗浄装置
JPH10311197A (ja) 管推進装置