PL202682B1 - Kompozycja do zapobiegania i/lub leczenia zmian komórkowych i tkankowych i jej zastosowanie - Google Patents

Kompozycja do zapobiegania i/lub leczenia zmian komórkowych i tkankowych i jej zastosowanie

Info

Publication number
PL202682B1
PL202682B1 PL358267A PL35826701A PL202682B1 PL 202682 B1 PL202682 B1 PL 202682B1 PL 358267 A PL358267 A PL 358267A PL 35826701 A PL35826701 A PL 35826701A PL 202682 B1 PL202682 B1 PL 202682B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
carnitine
glycine
propionyl
pharmacologically acceptable
acceptable salt
Prior art date
Application number
PL358267A
Other languages
English (en)
Other versions
PL358267A1 (pl
Inventor
Claudio Cavazza
Original Assignee
Sigma Tau Healthscience Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sigma Tau Healthscience Spa filed Critical Sigma Tau Healthscience Spa
Publication of PL358267A1 publication Critical patent/PL358267A1/pl
Publication of PL202682B1 publication Critical patent/PL202682B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/21Esters, e.g. nitroglycerine, selenocyanates
    • A61K31/215Esters, e.g. nitroglycerine, selenocyanates of carboxylic acids
    • A61K31/22Esters, e.g. nitroglycerine, selenocyanates of carboxylic acids of acyclic acids, e.g. pravastatin
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P39/00General protective or antinoxious agents
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P43/00Drugs for specific purposes, not provided for in groups A61P1/00-A61P41/00

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Emergency Medicine (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest kompozycja odpowiednia do zapobiegania i/lub leczenia zmian komórkowych i tkankowych takich jak nienormalności komórek i tkanek pochodzenia egzogennego, toksycznego lub metabolicznego i odpowiednia do osłabiania działania toksycznego cyklosporyny A i innych środków immunosupresyjnych, zawierająca jako składniki czynne, w połączeniu lub zapakowane oddzielnie, propionylo-L-karnitynę lub jedną z jej farmakologicznych soli i glicynę lub jej farmakologicznie dopuszczalną sól i zastosowanie kompozycji.
Odpowiednio, kompozycja może przyjąć postać i spełniać funkcje uzupełnienia diety lub rzeczywistego leku, w zależności od tego, czy kompozycja ma wywierać wspierające czy zapobiegawcze działanie lub ściśle lecznicze działanie zależne od konkretnego osobnika, dla którego ma być przeznaczona.
Opis patentowy Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5955424 ujawnia zastosowanie L-karnityny lub alkanoilo-L-karnityny (acetylo-, propionylo-, butyrylo-, walerylo- i izowalerylo-L-karnityny) i ich farmakologicznie dopuszczalnych soli do wytwarzania leku odpowiedniego do hamowania nefrotoksycznego i naczyniotoksycznego działania cyklosporyny A i innych środków immunosupresyjnych, takich jak takrolimus, rapamycyna i dezoksyspergualina.
Polskie zgłoszenie patentowe P-320742 dotyczy kompozycji zawierającej co najmniej L-karnitynę, L-argininę, L-glicynę i pirydoksynę, która ma pozytywny wpływ na procesy przemiany materii w organizmie, wspomaga reakcje odpornoś ciowe, pracę mózgu i serca, zapobiega dystrofii mięśni.
Kompozycja według niniejszego wynalazku jest bardziej skuteczna niż opisane w powyżej wspomnianym stanie techniki, jak opisano szczegółowo poniżej, ze względu na silne, synergiczne działanie wywierane przez jej składniki.
Metaboliczna rola odgrywana przez „karnityny” (termin oznacza zarówno L-karnitynę i niższą alkanoilo-L-karnitynę) w procesie metabolizmu lipidów jest dobrze znany, i szczególnie ich zdolność β-utleniania kwasu tłuszczowego na poziomie mitochondrialnym i stabilizowanie samych błon mitochondrialnych, jak też ich wpływ na syntezę ATP. Te biochemiczne aktywności wyrażają się klinicznie w polepszonej funkcji energetycznej zarówno na poziomach mięśni i mięśnia sercowego, co jest szczególnie przydatne w zapobieganiu i leczeniu zaburzeń serca i układu krążenia i różnych patologii pokrewnych zjawisku nadutleniania lipidów lub uszkodzenia niedotlenieniowego, zwłaszcza wskutek reinfuzji.
Z tego punktu widzenia, pośród innych karnityn, propionylo-L-karnityna okazała się szczególnie skuteczna nie tylko dzięki jej aktywności przeciw nadutlenianiu lipidów, lecz również ze względu na jej oddziaływania z endogennymi czynnikami, takimi jak endotelina, histamina i prostaglandyny, których zmiany mogą być odpowiedzialne za wiele chorób.
Glicyna również wykazuje kilka różnych typów aktywności metabolicznej częściowo związanej z faktem, że jej obecność jest konieczna dla syntezy glutationu, lecz również jej zdolnością do hamowania kilku mechanizmów odpowiedzialnych za uszkodzenia komórek indukowane przez niedotlenienie. Ostatnio wykazano, że glicyna, jak alanina i arginina, jest zdolna do ochrony kanalików nerki przed indukowanym niedotlenieniem uszkodzeniem i przed toksycznymi uszkodzeniami indukowanymi wieloma egzogennymi substancjami z aktywnością nefrotoksyczną i naczyniotoksyczną, takimi jak cyklosporyna-A.
Przy pomocy testów prowadzonych na wielu doświadczalnych modelach wykazano, że kombinacja propionylo-L-karnityny i aminokwasu wybranego z grupy obejmującej glicynę, alaninę, serynę i argininę, lub ich mieszaniny wywiera niespodziewany i zaskakujący synergiczny wpływ na zapobieganie i leczenie uszkodzeń wielu ważnych narządów, takich jak nerka i wątroba, indukowanych przez egzogenne toksyczne substancje, takie jak, np., cyklosporyna A, takrolimus, rapamycyna i dezoksyspergualina lub przez hepatotoksyczne substancje, takie jak tetrachlorek węgla. Kombinacja wywiera podobnie silny efekt w stanach wyczerpania, takich jak zachodzące podczas niedotlenienia tkanek.
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest więc kompozycja zawierająca jako składniki czynne, albo w połączeniu lub zapakowane oddzielnie:
(a) propionylo-L-karnitynę lub jedną z jej farmaceutycznie dopuszczalnych soli, i (b) aminokwas glicynę lub jej farmakologicznie dopuszczalną sól, aminokwas glicyna jest szczególnie przydatna, dzięki niespodziewanemu i silnemu synergicznemu działaniu wywieranemu przez jej składniki, w zapobieganiu i/lub leczeniu nienormalności komórek i tkanek pochodzenia egzogennego toksycznego lub metabolicznego i odpowiednia do osłabiania
PL 202 682 B1 działania toksycznego cyklosporyny-A i innych środków immunosupresyjnych, takich jak takrolimus, rapamycyna i dezoksyspergualina.
Jako składnik (b), glicyna jest szczególnie korzystna.
Stwierdzono również, korzystnie, że składnik (a) może dodatkowo zawierać „karnitynę” wybraną z grupy obejmującej L-karnitynę, acetylo-L-karnitynę, walerylo-L-karnitynę, izowalerylo-L-karnitynę i butyrylo-L-karnitynę lub ich farmakologicznie dopuszczalne sole lub ich mieszaniny.
W kompozycji według niniejszego wynalazku, stosunek wagowy (a) do (b) moż e być w granicach od 10:1 do 1:10, i korzystnie od 5:1 to 1:5.
Kompozycja według niniejszego wynalazku może dodatkowo zawierać witaminy, koenzymy, substancje mineralne, aminokwasy i przeciwutleniacze.
Przedmiotem wynalazku jest również zastosowanie kompozycji do wytwarzania leku lub dodatku odżywczego. Można ją podawać doustnie, w postaci uzupełnienia diety, lub można podawać pozajelitowo, doodbytniczo, podjęzykowo lub przezskórnie w postaci leku do leczenia stwierdzonych stanów patologicznych. Może dlatego być pakowana w formie stałej, półstałej lub ciekłej, w postaci, np., tabletek, pigułek, kapsułek, granulek, syropów, ampułek lub kropli.
Zaskakujący synergiczny wpływ powodowany przez kombinację propionylo-L-karnityny i powyżej wspomnianego aminokwasu glicyny, wykazano w kilku farmakologicznych testach (niektóre z nich opisano tutaj poniżej) dobranych w taki sposób, aby były silnie predykcyjne dla praktycznego zastosowania tej kompozycji zarówno w dziedzinie zapobiegania/odżywiania i w dziedzinie ściśle leczniczej.
Testy toksykologiczne
W tych testach grupa samców szczurów otrzymywał a dootrzewnowo albo samą propionylo-L-karnitynę (0,5 g/kg) lub samą glicynę (0,5 g/kg) lub dwa związki w kombinacji, lub doustnie podawaną samą propionylo-L-karnitynę (1 g/kg) lub samą glicynę (1 g/kg) lub dwa związki w kombinacji w tych samych dawkach, bez żadnych przypadków śmiertelnych obserwowanych u tak potraktowanych zwierząt lub żadnej innej oznaki działania toksycznego. Przedłużone doustne podawanie 500 mg/kg propionylo-L-karnityny lub 500 mg/kg glicyny przez 20 dni kolejno lub dwóch związków w kombinacji w tych samych dawkach również okazało się być dobrze tolerowane. Ani ocena przyrostu masy, ani testy chemiczne krwi przeprowadzone na koniec terapii nie wykazały żadnych nienormalności natury toksycznej i wyniki były porównywalne z obserwowanymi w dobrze dopasowanych grupach zwierząt kontrolnych.
Testy toksyczności cyklosporyny-A w wyizolowanej i perfundowanej nerce szczura
Jak wiadomo, jedną z głównych oznak toksyczności powstającej przy stosowaniu cyklosporyny-A wykrywa się na poziomie nerkowym i można ją ocenić funkcjonalnie, cytologicznie i morfometrycznie.
Stosując wyizolowaną nerkę szczura zgodnie z techniką opisaną przez Maacka (Maack P., Kidney Int., 30: 142, 1986) i Shure (Shure K. H., Delugers Arch., 35: 4, 1975) i perfundując ją roztworem zawierającym cyklosporynę-A, jest możliwe wykrycie toksycznej reakcji, którą ta substancja indukuje na poziomie nerkowym pod względem cytomorfologii nerki, szczególnie na poziomie kanalikowym i zwężania kapilar tę tniczkowych i pę cherzykowych i uwalniania enzymów, takich jak aminopeptydaza alaniny (AAP) i N-acetyloglukozaminidaza (NAG), których uwalnianie jest uważane za oznakę uszkodzenia komórki, tak jak uwalnianie naczynioaktywnych substancji, takich jak histamina i endotelina-1.
Pośród różnych „karnityn”, propionylo-L-karnityna okazała się najskuteczniejsza w chronieniu nerki przed toksycznymi uszkodzeniami indukowanymi przez cyklosporynę-A.
Propionylo-L-karnityna, w istocie, w odróżnieniu od L-karnityny i acetylo-L-karnityny, okazała się zdolna nie tylko do ochrony nerkowych struktur wobec uszkodzeń indukowanych przez cyklosporynęA lub przez takrolimus, lecz również zmniejszania biochemicznych uszkodzeń związanych z cytotoksycznością tych substancji, takich jak wewnątrzkomórkowy wzrost poziomu wapnia i zmniejszenie ilości ATP.
Wiele aminokwasów, takich jak alanina i arginina, wykazało również aktywność ochronną komórek wobec toksyczności indukowanej przez cyklosporynę-A na poziomie funkcjonalnej biochemicznej nienormalności, takiej jak wewnątrzkomórkowy wzrost poziomu wapnia lub ochronę przed zjawiskiem nadutleniania lipidów, podczas gdy nie wydawały się być skuteczne przeciwko zmniejszaniu poziomu wewnątrzkomórkowego ATP, lub przeciwko morfologicznym strukturalnym uszkodzeniom na poziomie kłębuszków nerkowych, lub przeciwko wzrostowi toksycznych śródbłonkowych czynników, takich jak histamina i endotelina-1.
W testach przeprowadzonych z kombinacją propionylo-L-karnityny i glicyny, zauważono wpływ ochronny przed uszkodzeniem nerek indukowanym przez cyklosporynę-A lub takrolimus i ten wpływ
PL 202 682 B1 był niespodziewanie większy niż mógł być spodziewany z prostego dodawania ich wpływów; to wskazuje na synergiczne działanie, które jest odpowiedzialne za nieoczekiwanie wysoką skuteczną ochronę.
W tych testach uż yto grupy szczurów, których nerki wyizolowano, po obustronnym wycię ciu, i perfundowano zgodnie z techniką opisaną przez Schure i Maacka.
Tak wyizolowane nerki perfundowano przy pomocy pulsacyjnej pompy zarówno roztworem zawierającym cyklosporynę A lub takrolimus i roztworem zawierającym propionylo-L-karnitynę lub glicynę lub dwa składniki w kombinacji.
Parametrami obserwowanymi na perfundowanych nerkach były średnice kapilar (CD) i średnice kapsułki Bowmana (BD), a także średnica zewnętrzna i wewnętrzna (ID) i także średnica na poziomie błony podstawnej (ED) co najmniej 20 najbliższych kanalików.
Użyto metody kolorymetrycznej do pomiaru zarówno AAP i NAG w żylnym przepływie nerkowym. Histaminę i endotelinę-1 mierzono metodą kolorymetryczną lub RIA.
Nadutlenianie lipidów mierzono na próbkach kory nerki, jak opisuje Longoni (Longoni B., Int. J. Tissue React., 21.7.1997 Lowry O. H., J. Biol. Bioch., 193: 265, 1951) i stężenia ATP określono zgodnie ze sposobem opisanym przez Sumpio (Sumpio B. E., Am. J. Physiol., 247, PT2, 1047, 1984).
Ciśnienie tętnicze na perfundowanej nerce mierzono przy pomocy manometru połączonego z tę tnicą nerkową .
Wyniki tych testów, przedstawionych w tablicach 1, 2 i 3, wskazują, że propionylo-L-karnityną jest skuteczna w ochronie nerki zarówno przed morfologicznym uszkodzeniem i przed komórkowym uszkodzeniem biochemicznym indukowanym przez cyklosporynę-A lub takrolimus.
Glicyna jest znacznie mniej skuteczna w ochronnym działaniu przeciw uszkodzeniom indukowanym przez cyklosporynę-A.
Jej działanie na morfologiczne uszkodzenie indukowane przez cyklosporynę-A i na obniżenie poziomu wewnątrzkomórkowego ATP nie jest znacząco wykrywalne, podobnie jak jej działanie na uwalnianie naczynioaktywnych substancji, takich jak histamina i endotelina, podczas gdy ma ona wykrywalny wpływ ochronny na aktywność nadutleniania lipidów indukowane przez cyklosporynę-A.
Kombinacja propionylo-L-karnityny i glicyny, z drugiej strony, wykazuje niespodziewany i zaskakujący synergiczny efekt, który jest w stanie zablokować niemal całkowicie naczyniowe i komórkowe biochemiczne uszkodzenie indukowane przez cyklosporynę-A lub takrolimus. Polepszenie wpływów ochronnych powodowanych przez kombinację propionylo-L-karnityny i glicyny potwierdza więc ważność i oryginalność kompozycji, która jest jednym z przedmiotów niniejszego wynalazku i zwiększenie efektów ochronnych, który można uzyskać przy ich połączonym zastosowaniu, jest związane z bardzo dobrze się zapowiadającymi praktycznymi perspektywami leczniczymi.
Ochronna aktywność przeciwko toksyczności wątroby
Chroniąca komórki aktywność propionylo-L-karnityny i kilku aminokwasów, w tym glicyny, nie jest zauważalna tylko na poziomie nerkowym, lecz może również być widoczna w innych narządach, takich jak wątroba.
W tych testach zauważono, w istocie, że toksyczne uszkodzenie indukowane w wątrobie przez egzogenne toksyczne substancje, takie jak, np., tetrachlorek węgla, można zredukować przez wcześniejsze podawanie propionylo-L-karnityny lub glicyny.
Jednakże, niemal całkowitą inhibicję tego uszkodzenia można osiągnąć z kombinacją propionylo-L-karnityny i glicyny. Ich zastosowanie w kombinacji, w istocie, również wykazuje niespodziewaną i zaskakującą synergiczną aktywność na poziomie wątrobowym, której nie moż na było przewidzieć na podstawie prostego zsumowania ich efektów.
W tych testach uż yto samców szczurów Sprague Dawley, które dootrzewnowo otrzymywał y propionylo-L-karnitynę, glicynę lub oba związki łącznie, pół godziny przed otrzymaniem CCI4. CCI4 podawano w dawce 1 ml/kg w 20% roztworze w oliwie zgodnie z techniką opisaną przez Bernacchi (Bernacchi A. G., Brit. J. Exp. Pathol., 61: 505, 1980).
godziny po podaniu CCI4, testowano aminotransferazę alaniny jako wskaźnik enzymatycznego uszkodzenia wątroby we krwi u potraktowanych zwierząt, zgodnie z kolorymetrycznym sposobem opisanym przez Reitmana (Reitman S., Am. J. Clin. Pathol., 28: 56, 1997), podczas gdy z wątroby pobranej od tych samych zwierząt ekstrahowano triglicerydy metanolem i chloroformem i testowano zgodnie ze sposobem opisanym przez Kleira (Kleir, J. Biochem. Clin. Bohenescov., 9: 243, 1999). Wątroby utrwalono następnie utrwalaczem Carnon i po zatopieniu w paraplaście, zabarwiono hematoksyliną i eozyną.
PL 202 682 B1
Niespodziewanie korzystne wyniki tych testów w kategoriach synergicznego działania propionylo-L-karnityny i glicyny potwierdzono także przez mikroskopowe badanie wycinków wątroby. W odróżnieniu od próbek ze zwierząt potraktowanych CCI4 lub CCI4 i propionylo-L-karnityną lub glicyną, zwierzęta potraktowane kombinacją według niniejszego wynalazku wykazały zachowaną morfologię komórek bez nienormalności jąder lub komórek wątroby.
T a b l i c a 1
Wpływ ochronny na nadciśnienie nerkowe indukowane przez cyklosporynę-A (2 mg/l) lub takrolimus (400 μg/l) w perfundowanych nerkach szczura potraktowanych propionylo-L-karnityną (5 mg/l)
Cyklosporyna-A lub glicyną (5 mg/l) lub obydwoma związkami łącznie % inhibicji efektu nadciśnieniowego po
Propionylo-L-karnityna 5 min 18,2±1,5 20 min 28,4±2,1
Glicyna 6,3±0,9 6,8±0,3
Propionylo-L-karnityna + glicyna 35,5±3,1 48,2±4,1
Takrolimus % inhibicji efektu nadciśnieniowego po
Propionylo-L-karnityna 5 min 22,5±2,3 20 min 30,7±2,9
Glicyna 4,8±7,1 7,4±0,9
Propionylo-L-karnityna + glicyna 36,8±2,9 51,7±6,6
T a b l i c a 2
Wpływ ochronny na uwalnianie histaminy i endoteliny-1 indukowane przez cyklosporynę-A (2 mg/l) lub takrolimus (400 μg/l) w wydzielonych, perfundowanych nerkach szczura potraktowanych propionylo-L-karnityną (5 mg/l) lub glicyną (5 mg/l) lub obydwoma związkami łącznie Cyklosporyna-A % inhibicji uwalniania (+)
histamina endotelina-1
Propionylo-L-karnityna 39,5±4,1 41,2±3,8
Glicyna 10,4±1,1 8,8±0,9
Propionylo-L-karnityna + glicyna 70,5±5,5 65,8±4,1
Takrolimus % inhibicji uwalniania (+)
histamina endotelina-1
Propionylo-L-karnityna 41,5±3,9 34,7±2,7
Glicyna 7,5±0,8 6,5±0,7
Propionylo-L-karnityna + glicyna 67,9±5, 1 74,6±6,6
(+) wartości po 1 min perfuzji
T a b l i c a 3
Wpływ ochronny na uszkodzenie kanalików nerkowych indukowane przez cyklosporynę-A (2 mg/l) lub takrolimus (400 μg/l) w wydzielonych, perfundowanych nerkach szczura potraktowanych propionylo-L-karnityną (5 mg/l) lub glicyną (5 mg/l) lub obydwoma związkami łącznie i oceniony w teście enzymów aminopeptydazy alaniny (AAP) i N-acetyloglukozaminidazy (NAG)
Cyklosporyna-A % inhibicji uwalniania (+)
AAP NAG
Propionylo-L-karnityna 32,8±3,1 30,5±2,6
Glicyna 14,2±0,9 16,5±0,6
Propionylo-L-karnityna + glicyna 71,8±4,6 68,5±4,1
Takrolimus % inhibicji uwalniania (+)
AAP NAG
Propionylo-L-karnityna 35,1±2,9 30,8±2,5
Glicyna 18,5±1,1 17,2±0,9
Propionylo-L-karnityna + glicyna 81,6±5,1 76,2±6,7
(+) wartości po 5 min perfuzji
PL 202 682 B1
T a b l i c a 4
Wpływ ochronny propionylo-L-karnityny i glicyny na nienormalności morfometrii kłębuszków indukowane przez cyklosporynę-A
Wskaźniki morfometryczne
Kontrolne kłębuszkowy CD/BD 0,93±0,09 kanalikowy ID/ED 0,36±0,03
Cyklosporyna-A (2 mg/l) 0,78±0,02 0,75±0,08
Propionylo-L-karnityna (5 mg/l) 0,86±0,7 0,40±0,06
Glicyna (5 mg/l) 0,80±0,5 0,66±0,5
Propionylo-L-karnityna (5 mg/l) + glicyna (5 mg/l) 0,91±0,7 0,38±0,02
T a b l i c a 5
Wpływ ochronny propionylo-L-karnityny i glicyny i ich kombinacji na zmniejszenie poziomu nerkowego ATP indukowane przez cyklosporynę-A
ATP (nM/g tkanki)
Kontrolne 6,70±0,51
Cyklosporyna-A 4,51±0,41
Propionylo-L-karnityna 6,05±0,61
Glicyna 4,56±0,49
Propionylo-L-karnityna + glicyna 6,65±0,60
T a b l i c a 6
Wpływ ochronny propionylo-L-karnityny i glicyny i ich kombinacji na nadutlenianie lipidów w nerkach indukowane przez cyklosporynę-A i oceniony w teście produktów nadutleniania lipidów, aldehydu malonowego (MDA) i 4-hydroksyalkenalu (4-HDA).
MDH + 4-HDA (nmol/mg biał ka)
Kontrolne 2,1±0,91
Cyklosporyna-A 6,5±0,52
Propionylo-L-karnityna 4,2±0,39
Glicyna 4,8±0,41
Propionylo-L-karnityna + glicyna 2,9±0,19
T a b l i c a 7
Ochrona przed uszkodzeniem wątroby u szczurów zatrutych CCI4
Kontrolne Aktywność aminotranferazy alaniny (ALT U/l) 12,5±1,7 Triglicerydy (mg/g) 6,5±0,7
CCI4 105,4±3,8 26,5±0,11
Propionylo-L-karnityna (300 mg/kg) 75,8±5,5 18,8±1,8
Glicyna (300 mg/kg) 90,2±8,6 22,2±2,1
Propionylo-L-karnityna (300 mg/kg) + glicyna (300 mg/kg) 22,4±1,9 8,5±0,9
Przedstawiono poniżej dla zilustrowania kilka nie ograniczających przykładów kompozycji według niniejszego wynalazku:
Tabletki lub kapsuł ki
1) Propionylo-L-karnityna 1 g
Glicyna 1 g
2) Propionylo-L-karnityna 0,5 g
Acetylo-L-karnityna 0,5 g
L-karnityna 0,5 g
PL 202 682 B1
Izowalerylo-L-karnityna 0,5 g
Glicyna 1 g
3) Propionylo-L-karnityna 1 g
Glicyna 0,5 g
Arginina 0,5 g
Alanina Saszetki z granulkami 0,5 g
4) Propionylo-L-karnityna 2 g
Glicyna 2 g
5) Propionylo-L-karnityna 1 g
Glicyna 2 g
Arginina 2 g
Alanina Jednodawkowe fiolki 2 g
6) Propionylo-L-karnityna 2 g
Glicyna 2 g
7) Propionylo-L-karnityna 1 g
Acetylo-L-karnityna 1 g
L-karnityna 1 g
Izowalerylo-L-karnityna 1 g
Glicyna 1 g
8) Propionylo-L-karnityna 1 g
Glicyna 1 g
Arginina 1 g
Alanina Ampułki do wstrzykiwania 1 g
9) Propionylo-L-karnityna 0,5 g
Glicyna 0,5 g
10) Propionylo-L-karnityna 0,5 g
Glicyna 0,5 g
Arginina 0,5 g
Alanina 0,5 g
11) Propionylo-L-karnityna 0,5 g
Acetylo-L-karnityna 0,5 g
L-karnityna 0,5 g
Izowalerylo-L-karnityna 0,5 g
Glicyna 0,5 g
Arginina 0,5 g
Alanina Jednodawkowe fiolki lub granulki 0,5 g
12) Propionylo-L-karnityna 1 g
Acetylo-L-karnityna 0,5 g
Izowalerylo-L-karnityna 0,5 g
Glicyna 0,5 g
Arginina 0,5 g
Alanina 0,5 g
Seryna 0,5 g
Glutamina 0,5 g
13) Propionylo-L-karnityna 1 g
Glicyna 0,5 g
Arginina 0,5 g
Alanina 0,5 g
Seryna 0,25 g
Kwas eikozapentaenowy (EPA) 0,350 g
PL 202 682 B1
Kwas dokozapentaenowy (DHA) 14) Propionylo-L-karnityna
0,150 g
Glicynę
Arginina
Alanina
Seryna g 0,5 g 0,5 g 0,5 g
0,25 g
Acetylocysteina
0,100 g
Przez farmakologicznie dopuszczalną sól L-karnityny lub alkanoilo-L-karnitynę rozumie się ich dowolną sól z kwasem, który nie powoduje niechcianych toksycznych lub ubocznych skutków. Te kwasy są dobrze znane farmakologom i ekspertom w farmaceutycznej technologii.
Nie ograniczające przykłady takich soli są następujące: chlorek; bromek; jodek; asparaginian, kwasowy asparaginian; cytrynian, kwasowy cytrynian; winian; fosforan, kwasowy fosforan; fumaran, kwasowy fumaran; glicerofosforan; glukozofosforan; mleczan; maleinian, kwasowy maleinian; śluzian; orotanian; szczawian, kwasowy szczawian; siarczan, kwasowy siarczan; trichlorooctan; trifluorooctan i metanosulfonian.
Listę aprobowanych przez FDA farmakologicznie dopuszczalnych kwasów podaje Int. J. Pharm., 33, 1986, 201-217, ta ostatnia publikacja jest włączana w niniejszy opis jako odnośnik.

Claims (16)

1. Kompozycja do zapobiegania i/lub leczenia zmian komórkowych i tkankowych, znamienna tym, że zawiera jako składniki czynne:
(a) propionylo-L-karnitynę lub jej farmakologicznie dopuszczalną sól; i (b) glicynę lub jej farmakologicznie dopuszczalną sól a stosunek wagowy (a):(b) jest w granicach od
10:1 do 1:10.
2. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, ż e stosunek wagowy (a):(b) jest w granicach od 5:1 do 1:5.
3. Kompozycja wed ł ug zastrz. 1, znamienna tym, ż e farmakologicznie dopuszczalną sól wybiera się z grupy obejmującej: chlorek; bromek; jodek; asparaginian, kwasowy asparaginian; cytrynian, kwasowy cytrynian; winian; fosforan, kwasowy fosforan; fumaran, kwasowy fumaran; glicerofosforan; glukozofosforan; mleczan; maleinian, kwasowy maleinian; śluzian; orotanian; szczawian; kwasowy szczawian; siarczan, kwasowy siarczan; trichlorooctan; trifluorooctan i metanosulfonian.
4. Kompozycja wedł ug zastrz. 1, znamienna tym, ż e zawiera ponadto witaminy, koenzymy, substancje mineralne, aminokwasy i przeciwutleniacze.
5. Zastosowanie kompozycji określonej w zastrz. 1, wytwarzania dodatku odżywczego, do stosowania doustnie, gdzie (a) propionylo-L-karnityna, lub jej farmakologicznie dopuszczalna sól i (b) glicyna, lub jej farmakologicznie dopuszczalna sól jest obecna w mieszaninie lub oddzielnie zapakowana.
6. Zastosowanie według zastrz. 5, znamienne tym, że dodatek odżywczy stosuje się do zapobiegania zmianom komórkowym i tkankowym pochodzenia egzogennego, toksycznego lub metabolicznego osłabiania działania toksycznego immunosupresantów.
7. Zastosowanie wedł ug zastrz. 6, znamienne tym, ż e stosuje się do zapobiegania dział ania naczyniotoksycznego i/lub nefrotoksycznego immunosupresantów wybranych z grupy obejmującej cyklosporynę-A, takrolimus, rapamicynę i dezoksyspargualinę.
8. Zastosowanie według zastrz. 5, znamienne tym, że stosuje się dodatek odż ywczy w formie stałej, półstałej lub ciekłej.
9. Zastosowanie według zastrz. 8, znamienne tym, że dodatek odżywczy ma postać tabletek, pastylek do ssania, pigułek, kapsułek, granulatów lub syropów.
10. Zastosowanie kompozycji określonej w zastrz. 1, do wytwarzania leku do stosowania doustnie, pozajelitowo, doodbytniczo, podjęzykowo lub przezskórnie gdzie (a) propionylo-L-karnityna, lub jej farmakologicznie dopuszczalna sól i (b) glicyna, lub jej farmakologicznie dopuszczalna sól jest obecna w mieszaninie lub oddzielnie zapakowana.
PL 202 682 B1
11. Zastosowanie według zastrz. 10, znamienne tym, że lek stosuje się do leczenia zmian komórkowych i tkankowych pochodzenia egzogennego, toksycznego lub metabolicznego i osłabiania działania toksycznego immunosupresantów.
12. Zastosowanie według zastrz. 10, znamienne tym, że stosuje się lek w formie stałej, półstałej lub ciekłej.
13. Zastosowanie według zastrz. 12, znamienne tym, że stosuje się lek w postaci tabletek, pastylek do ssania, pigułek, kapsułek, granulatów, syropów, fiolek lub kropli.
14. Zastosowanie kompozycji zawierającej jako składniki czynne, w mieszaninie lub oddzielnie zapakowane, następujące składniki:
(a) propionylo-L-karnitynę lub jej farmakologicznie dopuszczalną sól; i (b) glicynę lub jej farmakologicznie dopuszczalną sól a stosunek wagowy (a):(b) jest w granicach od 10:1 do 1:10, do wytwarzania leku do zapobiegania i/lub leczenia uszkodzeń nefrotoksycznych, naczyniotoksycznych lub ogólnie, cytotoksycznych powodowanych przez stosowanie immunosupresantów, szczególnie cyklosporyny-A, takrolimusu, rapamycyny i dezoksyspargualiny.
15. Zastosowanie według zastrz. 14, znamienne tym, że wytwarzany lek zawiera ponadto co najmniej „karnitynę” wybraną z grupy obejmującej L-karnitynę, acetylo-L-karnitynę, walerylo-L-karnitynę, izowalerylo-L-karnitynę i butyrylo-L-karnitynę lub ich farmakologicznie dopuszczalne sole lub ich mieszaniny.
16. Zastosowanie według zastrz. 14, znamienne tym, że wytwarzany lek zawiera ponadto witaminy, koenzymy, mineralne substancje, aminokwasy i przeciwutleniacze.
PL358267A 2000-03-02 2001-02-20 Kompozycja do zapobiegania i/lub leczenia zmian komórkowych i tkankowych i jej zastosowanie PL202682B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT2000RM000107A IT1316998B1 (it) 2000-03-02 2000-03-02 Composizione per la prevenzione e/o il trattamento degli effetticitotossici indotti dall'uso di agenti immunosoppressori.
PCT/IT2001/000082 WO2001064204A2 (en) 2000-03-02 2001-02-20 Composition for the prevention and/or treatment of the cytotoxic effects induced by the use of immunosuppressive agents

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL358267A1 PL358267A1 (pl) 2004-08-09
PL202682B1 true PL202682B1 (pl) 2009-07-31

Family

ID=11454493

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL358267A PL202682B1 (pl) 2000-03-02 2001-02-20 Kompozycja do zapobiegania i/lub leczenia zmian komórkowych i tkankowych i jej zastosowanie

Country Status (19)

Country Link
US (1) US7897641B2 (pl)
EP (1) EP1267863B1 (pl)
AR (1) AR027963A1 (pl)
AT (1) ATE335476T1 (pl)
AU (2) AU4103101A (pl)
CA (1) CA2400728C (pl)
CY (1) CY1106169T1 (pl)
CZ (1) CZ20022759A3 (pl)
DE (1) DE60122120T2 (pl)
DK (1) DK1267863T3 (pl)
ES (1) ES2269356T3 (pl)
HU (1) HUP0300083A3 (pl)
IT (1) IT1316998B1 (pl)
MX (1) MXPA02008531A (pl)
PL (1) PL202682B1 (pl)
PT (1) PT1267863E (pl)
SK (1) SK11892002A3 (pl)
TN (1) TNSN01032A1 (pl)
WO (1) WO2001064204A2 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2015163316A1 (ja) 2014-04-22 2015-10-29 味の素株式会社 末梢神経障害の予防又は改善用組成物
CN115469026B (zh) * 2022-07-14 2023-10-20 中日友好医院(中日友好临床医学研究所) 用于检测环孢素a肾毒性相关标志物的检测试剂、试剂盒及其用途

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1120033B (it) * 1979-10-05 1986-03-19 Sigma Tau Ind Farmaceuti Composizione farmaceutica comprendente-carnitina adatta per l'alimentazione parenterale
US5290538A (en) * 1988-12-22 1994-03-01 Skrezek Christian Nephro protective infusion solutions
JPH0662547B2 (ja) * 1989-01-10 1994-08-17 田辺製薬株式会社 グリシン誘導体
IT1248323B (it) * 1991-05-16 1995-01-05 Sigma Tau Ind Farmaceuti Ammidi con amminoacidi naturali di alcanoil l-carnitine quali inibitori della degenerazione neuronale e attivatori dei processi di apprendimento e memorizzazione e per il trattamento del coma e composizioni farmaceutiche comprendenti tali composti
IT1245869B (it) 1991-06-05 1994-10-25 Sigma Tau Ind Farmaceuti Impiego di propionil l-carnitina per il recupero del tono muscolare in soggetti immobilizzati
US5763408A (en) * 1992-06-03 1998-06-09 Fuji Photo Film Co., Ltd. Amino acid derivatives and application thereof
US5607691A (en) * 1992-06-12 1997-03-04 Affymax Technologies N.V. Compositions and methods for enhanced drug delivery
IT1277147B1 (it) * 1995-01-20 1997-11-04 Sigma Tau Ind Farmaceuti Uso della carnitina e i suoi derivati per ridurre gli effetti tossici della ciclosporina-a e di altri farmaci immunosoppressivi.
EP0793962B1 (en) * 1996-03-04 1999-12-08 Sigma-Tau Industrie Farmaceutiche Riunite S.p.A. Medicament containing a carnitine derivative for treating arteriosclerosis obliterans
US6348495B1 (en) * 1996-06-06 2002-02-19 Sigma-Tau Industrie Farmaceutiche Riunite S.P.A. Method for treating celiac disease
IT1291113B1 (it) * 1997-03-20 1998-12-29 Sigma Tau Ind Farmaceuti Composizione nutritiva terapeutica per soggetti affetti da diabete mellito
IT1291127B1 (it) * 1997-04-01 1998-12-29 Sigma Tau Ind Farmaceuti Integratore alimentare per soggetti dediti ad intensa e prolungata attivita' fisica
US5922766A (en) * 1997-07-02 1999-07-13 Acosta; Phyllis J. B. Palatable elemental medical food
IT1302863B1 (it) * 1998-11-13 2000-10-10 Sigma Tau Healthscience Spa Composizione ad attivita' antiossidante e preventiva di alterazionitrombotiche e aterosclerotiche comprendente una carnitina ed un
IT1306130B1 (it) * 1999-04-16 2001-05-30 Sigma Tau Healthscience Spa Composizione comprendente una carnitina e glutatione, atta adaumentare l'assorbimento del glutatione sinergizzandone gli effetti.
IT1306173B1 (it) * 1999-07-23 2001-05-30 Sigma Tau Healthscience Spa Composizione per la prevenzione degli affaticamenti muscolari e permigliorare il rendimento energetico muscolare.
IT1306722B1 (it) * 1999-10-08 2001-10-02 Sigma Tau Healthscience Spa Composizione per la prevenzione e/o il trattamento di disfunzionicircolatorie, comprendente derivati della l-carnitina ed estratti di
IT1307278B1 (it) * 1999-11-18 2001-10-30 Sigma Tau Healthscience Spa Composizione per la prevenzione e/o il trattamento di disturbi dovutiad un alterato metabolismo dei lipidi, che comprende propionil
IT1317062B1 (it) * 2000-07-14 2003-05-26 Sigma Tau Healthscience Spa Integratore alimentare utile per prevenire le disfunzioni epatiche ebiliari comprendente una alcanoil l-carnitina.
ITRM20010155A1 (it) * 2001-03-23 2002-09-23 Biosalts Srl Sale di creatina ad aumentato valore nutrizionale e terapeutico e composizioni che lo contengono.

Also Published As

Publication number Publication date
DK1267863T3 (da) 2006-12-04
CA2400728A1 (en) 2001-09-07
WO2001064204A3 (en) 2002-03-28
WO2001064204A2 (en) 2001-09-07
SK11892002A3 (sk) 2003-02-04
ITRM20000107A0 (it) 2000-03-02
DE60122120D1 (de) 2006-09-21
AU2001241031B8 (en) 2005-12-01
MXPA02008531A (es) 2003-02-12
EP1267863B1 (en) 2006-08-09
ATE335476T1 (de) 2006-09-15
PT1267863E (pt) 2006-10-31
US20030144354A1 (en) 2003-07-31
CZ20022759A3 (cs) 2003-02-12
AU2001241031B2 (en) 2005-10-27
AR027963A1 (es) 2003-04-16
HUP0300083A2 (hu) 2003-06-28
US7897641B2 (en) 2011-03-01
DE60122120T2 (de) 2007-02-08
ITRM20000107A1 (it) 2001-09-02
IT1316998B1 (it) 2003-05-26
AU4103101A (en) 2001-09-12
PL358267A1 (pl) 2004-08-09
ES2269356T3 (es) 2007-04-01
TNSN01032A1 (fr) 2005-11-10
HUP0300083A3 (en) 2004-07-28
CY1106169T1 (el) 2011-06-08
EP1267863A2 (en) 2003-01-02
CA2400728C (en) 2009-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5753703A (en) Pharmaceutical composition comprising L-carnitine or an alkanoyl L-carnitine in combination with a polyunsaturated fatty acid of the omega-3 series for the prevention and the treatment of lipid metabolism disorders
US6306392B1 (en) Composition comprising a carnitine and glutathione, useful to increase the absorption of glutathione and synergize its effects
JPH09176004A (ja) 脂質代謝障害から引き起こされる疾患の予防および処置のためのl−カルニチンまたはアルカノイル l−カルニチン含有医薬組成物
Wiseman et al. Propionyl-L-carnitine
SK4052002A3 (en) Composition for the prevention and/or treatment of circulatory disorders, comprising derivatives of l-carnitine and extracts of ginkgo biloba
LV11728B (en) Pharmaceutical composition
SK8602001A3 (en) Phospholipid complexes of proanthocyanidin a2 as antiatherosclerotic agents
EP1210096B1 (en) Health food useful for preventing liver dysfunctions containing an alkanoyl l-carnitine and silybum marianum extract and its use
PL202682B1 (pl) Kompozycja do zapobiegania i/lub leczenia zmian komórkowych i tkankowych i jej zastosowanie
US6653349B1 (en) Composition for the prevention and treatment of kidney dysfunctions and diseases
SK6162001A3 (en) Antioxidant composition comprising propionyl l-carnitine and a flavonoid against thrombosis and atherosclerosis
AU2001241031A1 (en) Composition for the prevention and/or treatment of the cytotoxic effects induced by the use of immunosuppressive agents
US20020002202A1 (en) Use of fumarate salt of L-carnitine or its alkanoyl derivatives in ischaemia
AU2001241030A1 (en) Composition for the prevention and/or treatment of vascular diseases, comprising propionyl L-carnitine and coenzyme Q10
EP1263423A2 (en) Composition for the prevention and/or treatment of vascular diseases, comprising propionyl l-carnitine and coenzyme q10
RU2329056C1 (ru) Средство, обладающее гепатопротекторным действием