PL202129B1 - Zamknięcie z tworzywa sztucznego, forma wtryskowa do wytwarzania zamknięć z tworzywa sztucznego i sposób wytwarzania zamknięć z tworzywa sztucznego - Google Patents

Zamknięcie z tworzywa sztucznego, forma wtryskowa do wytwarzania zamknięć z tworzywa sztucznego i sposób wytwarzania zamknięć z tworzywa sztucznego

Info

Publication number
PL202129B1
PL202129B1 PL374307A PL37430703A PL202129B1 PL 202129 B1 PL202129 B1 PL 202129B1 PL 374307 A PL374307 A PL 374307A PL 37430703 A PL37430703 A PL 37430703A PL 202129 B1 PL202129 B1 PL 202129B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
closure
recesses
side walls
lid
seams
Prior art date
Application number
PL374307A
Other languages
English (en)
Other versions
PL374307A1 (pl
Inventor
Werner Fritz Dubach
Original Assignee
Bericap Holding Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bericap Holding Gmbh filed Critical Bericap Holding Gmbh
Publication of PL374307A1 publication Critical patent/PL374307A1/pl
Publication of PL202129B1 publication Critical patent/PL202129B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D55/00Accessories for container closures not otherwise provided for
    • B65D55/16Devices preventing loss of removable closure members
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B29WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
    • B29CSHAPING OR JOINING OF PLASTICS; SHAPING OF MATERIAL IN A PLASTIC STATE, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; AFTER-TREATMENT OF THE SHAPED PRODUCTS, e.g. REPAIRING
    • B29C45/00Injection moulding, i.e. forcing the required volume of moulding material through a nozzle into a closed mould; Apparatus therefor
    • B29C45/17Component parts, details or accessories; Auxiliary operations
    • B29C45/40Removing or ejecting moulded articles
    • B29C45/44Removing or ejecting moulded articles for undercut articles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B29WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
    • B29CSHAPING OR JOINING OF PLASTICS; SHAPING OF MATERIAL IN A PLASTIC STATE, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; AFTER-TREATMENT OF THE SHAPED PRODUCTS, e.g. REPAIRING
    • B29C45/00Injection moulding, i.e. forcing the required volume of moulding material through a nozzle into a closed mould; Apparatus therefor
    • B29C45/17Component parts, details or accessories; Auxiliary operations
    • B29C45/26Moulds
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B29WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
    • B29LINDEXING SCHEME ASSOCIATED WITH SUBCLASS B29C, RELATING TO PARTICULAR ARTICLES
    • B29L2031/00Other particular articles
    • B29L2031/56Stoppers or lids for bottles, jars, or the like, e.g. closures
    • B29L2031/565Stoppers or lids for bottles, jars, or the like, e.g. closures for containers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)
  • Injection Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Prostheses (AREA)

Abstract

1. Zamkni ecie z tworzywa sztucznego, za- wierajace cz esc doln a i wieczko oraz zawias zatrzaskowy, za pomoc a którego obie cz esci zamkni ecia s a polaczone ze sob a w ca losc, przy czym cz esc dolna i wieczko s a wytwarza- ne w postaci zamkni etej i po laczonej dodatko- wo ze sob a za pomoc a co najmniej jednego szwu, stanowi acego zadane miejsce podzia lu, znamienne tym, ze wszystkie elementy zawia- su zatrzaskowego (4) le za w obszarach bocz- nych scianek (5, 6) zamkni ecia, które biegn a równolegle do kierunku zamykania i otwierania formy wtryskowej. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zamknięcie z tworzywa sztucznego, forma wtryskowa do wytwarzania zamknięć z tworzywa sztucznego i sposób wytwarzania zamknięć z tworzywa sztucznego. Obecny wynalazek dotyczy zamknięcia z tworzywa sztucznego, zawierającego część dolną i wieczko oraz zawias zatrzaskowy, za pomocą którego obie części zamknięcia są połączone ze sobą w całość, przy czym część dolna i wieczko są wytwarzane w postaci zamkniętej i połączonej dodatkowo ze sobą za pomocą co najmniej jednego szwu, stanowiącego zadane miejsce podziału. Wynalazek dotyczy ponadto formy wtryskowej do wytwarzania takiego zamknięcia z tworzywa sztucznego oraz dodatkowo sposobu, za pomocą którego wspomniane zamknięcia są wytwarzane przy zastosowaniu form wtryskowych według wynalazku.
Zamknięcia tego rodzaju są znane na przykład z CH-A-673'631. Chodzi przy tym o zamknięcie z tworzywa sztucznego, którego dolna część jest nasadzana na szyjkę butelki lub na zamocowany na szyjce element przejściowy. Zatrzaskowe działanie zamknięcia osiąga się za pomocą elementu sprężystego, który ma postać sprężyny zginanej, która wystaje ze ścianki pojemnika od zewnątrz do wewnętrznej przestrzeni zamknięcia. Działanie to jest zatem osiągane nie dzięki odkształceniu ścianek pojemnika, lecz jedynie w wyniku siły powrotnej elementu sprężystego w kształcie litery U.
Do wytwarzania znanego zamknięcia z tworzywa sztucznego potrzebne są otwory w ściankach zamknięcia. Po pierwsze otwór taki musi się znajdować w zewnętrznej, obwodowej ściance bocznej, aby uformować od wewnątrz sprężynę w kształcie litery U, po drugie wybranie musi się także znajdować w powierzchni górnej, aby górną, zewnętrzną powierzchnię sprężyny w kształcie litery U wykonać za pomocą formy wtryskowej z odpowiednimi wnękami.
Wytwarzanie takiego zamknięcia wymaga zatem zastosowania dość dużych sił bocznych lub użycia suwaków, co z jednej strony znacznie zwiększa koszty form wtryskowych, z drugiej zaś wydłuża takt pracy. W związku z tym znane zamknięcia z tworzywa sztucznego są stosunkowo drogie i nie rozpowszechniły się dotychczas na rynku.
Trudny do rozwiązania problem stanowi ponadto brak swobody kształtowania zamknięcia. Możliwość wytwarzania związana jest bowiem z koniecznością zastosowania stożkowego lub stopniowanego kształtu zamknięcia, przy czym boczne ścianki wieczka muszą być przesunięte względem dolnej części co najmniej o grubość ścianki.
Podobna koncepcja, jak w CH-A-673'631 została zrealizowana także w CH-683'611. Również tutaj zamknięcie z tworzywa sztucznego, wytwarzane wtryskowo w postaci zamkniętej, jest zrealizowane tak, że część dolna i wieczko są umieszczone stożkowo nad sobą. W przeciwieństwie do pierwszej z wymienionych konstrukcji zastosowany jest tutaj zawias zatrzaskowy, który nie ma tutaj postaci elementu sprężystego w postaci sprężyny zginanej, lecz składa się z dwóch płaskich elementów pośrednich, za pomocą których przenoszone są siły rozciągające, przy czym siła sprężysta wynika wyłącznie z odkształcenia sąsiednich ścianek pojemnika. Ścianki dolnej części i wieczka pojemnika muszą być tutaj, co najmniej w obszarze zawiasu, nachylone w kierunku osi symetrii. Wprawdzie tego typu zamknięcie można wytwarzać bez użycia suwaków, jednak jego obsadzenie na typowej ściance butelki wymaga zastosowania elementu przejściowego. Wymuszona stożkowość powoduje różnicę średnic pomiędzy częścią dolną i czopem uszczelniającym w wieczku, który to czop jest większy niż typowa szyjka butelki.
W patencie Stanów Zjednoczonych Ameryki nr A-4 919 286 przedstawiono zamknię cie z tworzywa sztucznego mające dolną część 23 i wieczko 20 połączone za pomocą zawiasu 30 składającego się z prostej taśmy i dwóch sąsiednich taśm, odpowiednio, dzięki którym wieczko 20 nie powinno poruszać się na boki w stosunku do dolnej części odpowiednio 23 i 52. Zastosowany w tym rozwiązaniu zawias jest bez wątpienia dużo prostszy co do budowy niż zawias zatrzaskowy, który musi zawierać jakiś rodzaj elementu sprężystego.
Celem wynalazku jest opracowanie zamknięcia z tworzywa sztucznego opisanego na wstępie rodzaju, które można wytwarzać za pomocą wyjątkowo prostej formy wtryskowej, w krótkich cyklach roboczych i które może mieć cylindryczny kształt zewnętrzny.
Celem wynalazku jest ponadto zaproponowanie formy wtryskowej do wytwarzania zamknięć z tworzywa sztucznego powyż szego typu, która to forma jest wyją tkowo tania do wykonania i pozwala osiągać krótkie cykle robocze.
Wreszcie wynalazek dotyczy także sposobu wytwarzania zamknięć opisanego na wstępie rodzaju przy zastosowaniu wspomnianej powyżej formy wtryskowej.
PL 202 129 B1
Zamknięcie z tworzywa sztucznego, zawierające część dolną i wieczko oraz zawias zatrzaskowy, za pomocą którego obie części zamknięcia są połączone ze sobą w całość, przy czym część dolna i wieczko są wytwarzane w postaci zamkniętej i połączonej dodatkowo ze sobą za pomocą co najmniej jednego szwu, stanowiącego zadane miejsce podziału, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wszystkie elementy zawiasu zatrzaskowego leżą w obszarach bocznych ścianek zamknięcia, które biegną równolegle do kierunku zamykania i otwierania formy wtryskowej.
Korzystnie boczne ścianki części dolnej i wieczka co najmniej w obszarze zawiasu zatrzaskowego są umieszczone dokładnie jedna nad drugą.
Korzystnie boczne ścianki części dolnej i wieczka są w całości umieszczone dokładnie jedna nad drugą.
Korzystnie boczne ścianki części dolnej i wieczka są na zewnętrznej powierzchni wolne od wklęsłych i wypukłych uformowań, zaś ich wewnętrzne powierzchnie mają wklęsłe i/lub wypukłe uformowania, które nie przekraczają grubości bocznych ścianek.
Korzystnie boczne ścianki części dolnej i wieczka są na wewnętrznej powierzchni wolne od wklęsłych i wypukłych uformowań, zaś ich zewnętrzne powierzchnie mają wklęsłe i/lub wypukłe uformowania, które nie przekraczają grubości bocznych ścianek.
Korzystnie część dolna i wieczko są połączone ze sobą dwoma szwami, stanowiącymi zadane miejsca pękania, które ograniczają pasek gwarancyjny, przy czym oba szwy, stanowiące zadane miejsca pękania, biegną od bocznego ograniczenia zawiasu zatrzaskowego wokół zamknięcia przynajmniej w pobliże drugiego bocznego ograniczenia zawiasu zatrzaskowego.
Korzystnie oba szwy, stanowiące zadane miejsca pękania, są wzajemnie równoległe.
Korzystnie oba szwy, stanowiące zadane miejsca pękania, biegną w dwóch płaszczyznach, prostopadłych do centralnej osi środkowej zamknięcia.
Korzystnie oba szwy, stanowiące zadane miejsca pękania, biegną w płaszczyznach, nachylonych względem centralnej osi środkowej zamknięcia.
Korzystnie oba szwy, stanowiące zadane miejsca pękania, biegną w płaszczyznach, mających różne nachylenie względem centralnej osi środkowej zamknięcia.
Korzystnie zawias zatrzaskowy składa się z dwóch zawiasów foliowych, które mają taki kształt od jednego bocznego ograniczenia do drugiego bocznego ograniczenia zawiasu zatrzaskowego, że centralnie się do siebie zbliżają lub od siebie oddalają.
Korzystnie oba zawiasy foliowe stykają się ze sobą na środku co najmniej w przybliżeniu i mają zakrzywiony i/lub zagię ty kształ t, tworzą c dwa boczne elementy poś rednie, przenoszące siły rozciągające.
Korzystnie boczne ograniczenia elementów pośrednich są oddzielone szczeliną od bocznych ścianek.
Korzystnie boczne ograniczenia elementów pośrednich są połączone z sąsiednimi bocznymi ściankami za pomocą szwów, stanowiących zadane miejsca pękania, przy czym przy pierwszym otwarciu te szwy ulegają rozerwaniu.
Forma wtryskowa do wytwarzania zamknięć z tworzywa sztucznego jak opisano powyżej, składająca się z dwóch płyt, z których jedna płyta ma rdzenie, druga zaś wnęki, według wynalazku charakteryzuje się tym, że co najmniej jedna z płyt jest na powierzchniach równoległych do kierunku wysuwania płyty wolna od wgłębień lub wypukłości.
Korzystnie rdzenie na jednej płycie mają na powierzchniach równoległych do kierunku wysuwania wypukłości i/lub wgłębienia, natomiast płyta zawierająca wnęki jest na powierzchniach równoległych do kierunku wysuwania wolna od wgłębień lub wypukłości.
Korzystnie wnęki na powierzchniach równoległych do kierunku wysuwania mają wgłębienia i/lub wypukłości, natomiast równoległe do kierunku wysuwania powierzchnie rdzeni są wolne od wypukłości lub wgłębień.
Sposób wytwarzania zamknięć z tworzywa sztucznego jak opisano powyżej przy zastosowaniu opisanej powyżej formy wtryskowej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że najpierw wysuwa się tę płytę, której rdzenie względnie wnęki o powierzchniach równoległych do kierunku wysuwania są wolne od wgłębień lub wypukłości, po czym dostępne z jednej strony zamknięcia wypycha się z drugiej płyty.
Przy zastosowaniu formy wtryskowej, w której rdzenie na jednej płycie mają na powierzchniach równoległych do kierunku wysuwania wypukłości i/lub wgłębienia, natomiast płyta zawierająca wnęki
PL 202 129 B1 jest na powierzchniach równoległych do kierunku wysuwania wolna od wgłębień lub wypukłości, najpierw cofa się płytę zawierającą wnęki, a następnie wyciąga się rdzenie z zamknięć.
Przy zastosowaniu formy wtryskowej, w której wnęki na powierzchniach równoległych do kierunku wysuwania mają wgłębienia i/lub wypukłości, natomiast równoległe do kierunku wysuwania powierzchnie rdzeni są wolne od wypukłości lub wgłębień, najpierw wyciąga się rdzenie z zamknięć, a następnie wypycha się zamknięcia.
Na załączonym rysunku przedstawiony jest korzystny przykład wykonania zamknięcia z tworzywa sztucznego według wynalazku, przy czym zrezygnowano z przedstawienia zarówno formy wtryskowej, jak też schematu sposobu, ponieważ specjalista w świetle poniższych objaśnień nie potrzebuje tego typu ilustracji.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania uwidoczniono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z boku zamknięcia z tworzywa sztucznego według wynalazku, wykonanego w postaci zamkniętej i umieszczonego na pokazanej częściowo szyjce pojemnika, fig. 2 przedstawia ten sam widok po zdjęciu paska gwarancyjnego, fig. 3 - to samo zamknięcie z tworzywa sztucznego, tym razem w przekroju pionowym wzdłuż średnicy, w stanie otwartym oraz fig. 4 - przekrój pionowy przez zamknięcie z tworzywa sztucznego według fig. 1 przed pierwszym otwarciem, umieszczone na szyjce pojemnika.
Zamknięcie 1 z tworzywa sztucznego, wytwarzane w postaci zamkniętej, zawiera część dolną 2 i wieczko 3. Część dolna 2 i wieczko 3 są obrotowo symetryczne względem centralnej osi A. Część dolna 2 ma boczną ściankę 5, zaś wieczko 3 ma boczną ściankę 6. Część dolna 2 i wieczko 3 są połączone ze sobą w całość zawiasem zatrzaskowym 4. Ponadto część dolna 2 i wieczko 3 są połączone ze sobą co najmniej jednym szwem 7, stanowiącym zadane miejsce podziału. Co najmniej jeden szew 7, stanowiący zadane miejsce podziału, biegnie przy tym zawsze z jednej strony zawiasu zatrzaskowego 4 wzdłuż zewnętrznego obwodu zamknięcia 1 z tworzywa sztucznego na drugą stronę zawiasu zatrzaskowego 4. Szew 7, stanowiący zadane miejsce podziału, może mieć postać linii podziałowej, przerwanej jedynie kilkoma, przeznaczonymi do zniszczenia, mostkami. W przedstawionym tutaj, korzystnym przykładzie wykonania chodzi jednak o ciągłe pocienione miejsca, tworzące tak zwany szew rozrywany. Te szwy rozrywane 8 są wyraźnie widoczne zwłaszcza na fig. 4, na której zamknięcie przedstawione jest w powiększeniu. Widać tutaj, że szew 7, stanowiący zadane miejsce pękania, nie jest pojedynczy, lecz że występują dwa równoległe szwy 7 i 7L pomiędzy którymi znajduje się pasek gwarancyjny 9. Pasek gwarancyjny 9 ma co najmniej z jednej strony w pobliżu zawiasu zatrzaskowego 4 odrywane skrzydełko 10.
Zazwyczaj i w korzystnym przykładzie wykonania zamknięcie jest nie tylko obrotowo symetryczne względem osi A, lecz boczne ścianki 5, 6 stanowią wycinki tego samego kołowego cylindra. Boczne ścianki 5, 6 są zatem położone dokładnie jedna nad drugą w kierunku pionowym. Dzięki takiemu kształtowi zamknięcie można stosować także do znormalizowanych szyjek butelek. Pojemnik B nie wymaga zatem specjalnie ukształtowanej szyjki F. Wieczko 3 może wobec powyższego być zaopatrzone w pierścieniową ściankę uszczelniającą 10, która tworzy czop uszczelniający 11, umieszczony bezpośrednio szczelnie, bez elementu przejściowego, w szyjce F pojemnika. Pozwala to obniżyć nie tylko koszty wytwarzania, lecz także koszty montażowe.
Przedstawione tutaj zamknięcie można bez problemu i z zachowaniem wysokiej wydajności nasadzać na pojemniki przy użyciu zwykłych maszyn montażowych. W szczególności dzięki zastosowaniu ciągłych szwów rozrywanych 8 nie ma tutaj obawy, że łamliwe mostki w obszarze szwów, stanowiących zadane miejsca pękania, ulegną zniszczeniu podczas montażu. Zamocowanie zamknięcia 1 na szyjce F pojemnika odbywa się przy użyciu zwykłych środków, które można uformować bezpośrednio na bocznej ściance 5 części dolnej 2. W przedstawionym przykładzie wykonania środkiem takim jest wystające do wewnątrz, obwodowe zgrubienie 12 szyjki. Zamiast zgrubienia 12 szyjki można oczywiście użyć także jedynie fragmentów tego zgrubienia.
W szczególności na fig. 1 i 4 widać wyraźnie, że boczne ścianki części górnej i dolnej w przedstawionym tutaj przykładzie wykonania są całkowicie gładkie od strony zewnętrznej. Wewnętrzne powierzchnie bocznych ścianek części górnej i dolnej mają natomiast wklęsłe i wypukłe uformowania. Pod pojęciem wklęsłych i wypukłych uformowań rozumie się tutaj zmiany grubości ścianek, przy czym jako uformowania wklęsłe należy rozumień wgłębienia w danej ściance bocznej, zaś jako uformowania wypukłe wybrzuszenia, znajdujące się na danej ściance bocznej. W przedstawionym tutaj przykładzie wykonania wszystkie wklęsłe i wypukłe uformowania są umieszczone na wewnętrznej powierzchni bocznych ścianek części dolnej 2 i wieczka 3. Jest to z pewnością najbardziej celowa postać wykonaPL 202 129 B1 nia, jednak nie wyklucza się możliwości umieszczenia wszystkich wklęsłych i wypukłych uformowań na zewnętrznych powierzchniach części dolnej 2 i wieczka 3. Rozwiązanie postawionego przed wynalazkiem zadania wymaga, aby zawias zatrzaskowy leżał w obszarach bocznych ścianek zamknięcia, biegnących równolegle do kierunku zamykania i otwierania formy wtryskowej. Forma wtryskowa składa się w najprostszym przypadku z dwóch połówek. Połówki te zwane są często również płytami. Podczas gdy jedna połówka formy zawiera wnęki, które kształtują zewnętrzne powierzchnie wytwarzanych w niej zamknięć, druga połówka formy ma tak zwane rdzenie, które przy zsuwaniu obu połówek formy wchodzą we wnęki drugiej połówki. Pozostająca przestrzeń jest wypełniana tworzywem sztucznym i tworzy wytwarzane zamknięcie. Podczas gdy wcześniej reprezentowano stanowisko, że żadne odchylenia kształtu od tego kierunku ruchu nie są dopuszczalne na bocznych ściankach, które biegną równolegle do kierunku zamykania i otwierania formy wtryskowej bez zastosowania odpowiednich suwaków lub innych ruchomych elementów formy wtryskowej, obecnie odstępuje się od tej teorii.
W szczególności dopuszcza się obecność gwintów na zamknięciach lub zgrubień ustalających. Istotne jest to, że rozsuwa się obie części formy wtryskowej, w związku z czym materiał może się wydostawać co najmniej z jednej strony, umożliwiając całkowite rozformowanie przedmiotu umieszczonego w formie. Na znajomości tego faktu oparto koncepcję całej konstrukcji zamknięcia z tworzywa sztucznego według wynalazku. W szczególności przy zamknięciach zaopatrzonych w zawiasy zatrzaskowe nie stosowano dotychczas tej koncepcji do wytwarzania samych zawiasów. Ta konstrukcja pozwala uzyskać zamknięcia o wyjątkowo ładnym kształcie, jeżeli boczne ścianki części dolnej 2 i wieczka 3 co najmniej w obszarze zawiasu zatrzaskowego są ustawione dokładnie jedna nad drugą. Obszar ten należy przy tym rozumieć jako wycinek cylindra, co oznacza, że obszary zawiasu zatrzaskowego aż do górnej powierzchni 13 wieczka 3 i od zawiasu zatrzaskowego A do dolnej krawędzi 14 części dolnej 2 są ustawione dokładnie jeden nad drugim. Sąsiednie obszary ścianek mogłyby być nachylone, co jednak w większości przypadków nie jest pożądane. Odpowiednio umieszcza się korzystnie boczne ścianki 5, 6, dokładnie jedna nad drugą.
Jak już wspomniano, tylko wewnętrzne powierzchnie lub tylko zewnętrzne powierzchnie powinny posiadać wklęsłe i/lub wypukłe uformowania. Te wklęsłe i/lub wypukłe uformowania nie mogą przy tym przekraczać grubości bocznych ścianek. Oczywiście należy to rozumieć w granicach typowych dokładności i dopuszczalnych tolerancji. Im większa jest całkowita średnica zamknięcia, tym większe może być oczywiście względne odchylenie. Jest to oczywiście znane specjalistom z dziedziny tworzyw sztucznych i dlatego nie wymaga dalszych objaśnień.
W odniesieniu do kształtu paska gwarancyjnego 9 istnieje dość duża swoboda. Pasek gwarancyjny 9 oraz skrzydełko 10 tworzą jednak zawsze praktycznie części bocznych ścianek 5, 6. Dopiero oderwanie paska gwarancyjnego 9 pozwala otworzyć zamknięcie. Jak już wspomniano i przedstawiono na rysunku, szwy 7, 7', stanowiące zadane miejsca pękania i ograniczające pasek gwarancyjny 9, mogą być wzajemnie równoległe. Jeżeli oba szwy, stanowiąc zadane miejsca pękania, są do siebie równoległe, mogą one być prostopadłe lub nachylone do osi symetrii A zamknięcia. Szwy 7, stanowiące zadane miejsca pękania, mogą być oczywiście umieszczone także w płaszczyznach, ustawionych inaczej względem osi symetrii A, przy czym w szczególnym przypadku jeden szew może biec prostopadle do osi symetrii, drugi zaś może być do niej nachylony.
Zastosowany tutaj zawias zatrzaskowy odpowiada w zasadzie zawiasowi zatrzaskowemu, znanemu z EP-A-0'056'469 lub US-A-3 135 456. Są to zawiasy zatrzaskowe, składające się w zasadzie z dwóch zawiasów foliowych. Podczas gdy jeden zawias foliowy 41 stanowi ruchome połączenie między boczną ścianką 6 wieczka 3 i elementem pośrednim 43, drugi zawias foliowy 42 stanowi linię podziału między boczną ścianką 5 części dolnej 2 i wspomnianym elementem pośrednim 43 zawiasu zatrzaskowego 4. Zawias zatrzaskowy ma boczne ograniczenia 44, utworzone przez szczelinę. Zawiasy foliowe 41, 42 mogą być różnie skierowane pomiędzy obydwoma bocznymi ograniczeniami 44. Co się tyczy tych rozwiązań, można się odnieść do wspomnianych powyżej publikacji. W zasadzie jednak zawiasy foliowe 41, 42 mogą się centralnie zbliżać do siebie lub oddalać od siebie pomiędzy obydwoma ograniczeniami 44. Ponadto zawiasy foliowe mogą być zakrzywione lub zagięte, poza tym mogą się na tyle zbliżać do siebie, że będą się wzajemnie stykać, tworząc dwa boczne elementy pośrednie 45, które przenoszą siły rozciągające. Jak już wspomniano, boczne ograniczenia 44 są oddzielone szczeliną od bocznych ścianek 5, 6. Szczelina 46 stanowi zatem miejsce podziału między elementami pośrednimi względnie między elementami i sąsiednimi bocznymi ściankami 5, 6. Praktycznie dodatkowy element gwarancyjny można uzyskać, łącząc boczne ograniczenia 44 z sąsiednimi
PL 202 129 B1 bocznymi ściankami, przy czym połączenia te powinny mieć postać zadanych miejsc pękania. W trakcie pierwszego otwierania zamknięcia zostają one rozerwane.
Jak już wspomniano, zamknięcia z tworzywa sztucznego według wynalazku można wytwarzać za pomocą form wtryskowych, przy czym forma wtryskowa składa się z dwóch płyt, z których jedna ma rdzenie, druga zaś wnęki. Co najmniej jedna z obu płyt nie ma przy tym na powierzchniach równoległych do kierunku wysuwania płyty żadnych wgłębień ani wypukłości. Zamknięcia z tworzywa sztucznego, wykonane za pomocą tych form wtryskowych, nie mają odpowiednio na właściwych bocznych ściankach żadnych wgłębień ani wypukłości. W celu wytwarzania zamknięć, jakie przedstawiono na fig. 1 do 4, płyta z rdzeniami o powierzchniach równoległych do kierunku wysuwania ma wypukłości i/lub wgłębienia, które tworzą odpowiednie wypukłe i/lub wklęsłe uformowania, natomiast wnęki na drugiej płycie nie mają żadnych wgłębień ani wypukłości na powierzchniach równoległych do kierunku wysuwania. Możliwy jest oczywiście także układ odwrotny, jaki opisano w zastrzeżeniu 17.
Jeżeli stosuje się opisane powyżej formy wtryskowe do wytwarzania odpowiednich zamknięć, wówczas najpierw wysuwa się tę płytę, która na powierzchniach równoległych do kierunku wysuwania nie ma wgłębień ani wypukłości. Gdy zamknięcia są teraz z jednej strony dostępne, wówczas można je wypchnąć dzięki odpowiedniemu odkształceniu sprężystemu z drugiej płyty, która na powierzchni równoległej do kierunku wysuwania ma odpowiednie wgłębienia względnie wypukłości. Zazwyczaj, jak już wspomniano, wnęki pozostawia się bez wgłębień i wypukłości. Odpowiednio cofa się najpierw płytę zawierającą wnęki, a następnie wyciąga się rdzenie z zamknięć. Oczywiście także tutaj możliwy jest układ odwrotny. Jeżeli zamknięcia mają gładkie powierzchnie bocznych ścianek, wówczas najpierw można wyciągnąć rdzenie z zamknięć, a następnie wypchnąć zamknięcia z wnęk.

Claims (20)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zamknięcie z tworzywa sztucznego, zawierające część dolną i wieczko oraz zawias zatrzaskowy, za pomocą którego obie części zamknięcia są połączone ze sobą w całość, przy czym część dolna i wieczko są wytwarzane w postaci zamkniętej i połączonej dodatkowo ze sobą za pomocą co najmniej jednego szwu, stanowiącego zadane miejsce podziału, znamienne tym, że wszystkie elementy zawiasu zatrzaskowego (4) leżą w obszarach bocznych ścianek (5, 6) zamknięcia, które biegną równolegle do kierunku zamykania i otwierania formy wtryskowej.
  2. 2. Zamknięcie według zastrz. 1, znamienne tym, że boczne ścianki (5, 6) części dolnej (2) i wieczka (3) co najmniej w obszarze zawiasu zatrzaskowego (4) są umieszczone dokładnie jedna nad drugą.
  3. 3. Zamknięcie według zastrz. 1, znamienne tym, że boczne ścianki (5, 6) części dolnej (2) i wieczka (3) są w całości umieszczone dokładnie jedna nad drugą.
  4. 4. Zamknięcie według zastrz. 3, znamienne tym, że boczne ścianki (5, 6) części dolnej (2) i wieczka (3) są na zewnętrznej powierzchni wolne od wklęsłych i wypukłych uformowań, zaś ich wewnętrzne powierzchnie mają wklęsłe i/lub wypukłe uformowania, które nie przekraczają grubości bocznych ścianek (5, 6).
  5. 5. Zamknięcie według zastrz. 3, znamienne tym, że boczne ścianki (5, 6) części dolnej (2) i wieczka (3) są na wewnętrznej powierzchni wolne od wklęsłych i wypukłych uformowań, zaś ich zewnętrzne powierzchnie mają wklęsłe i/lub wypukłe uformowania, które nie przekraczają grubości bocznych ścianek (5, 6).
  6. 6. Zamknięcie według zastrz. 1, znamienne tym, że część dolna (2) i wieczko (3) są połączone ze sobą dwoma szwami (7, 7), stanowiącymi zadane miejsca pękania, które ograniczają pasek gwarancyjny (9), przy czym oba szwy (7, 7'), stanowiące zadane miejsca pękania biegną od bocznego ograniczenia (44) zawiasu zatrzaskowego (4) wokół zamknięcia, przynajmniej w pobliże drugiego bocznego ograniczenia (44) zawiasu zatrzaskowego (4).
  7. 7. Zamknięcie według zastrz. 6, znamienne tym, że oba szwy (7, Τ'), stanowiące zadane miejsca pękania, są wzajemnie równoległe.
  8. 8. Zamknięcie według zastrz. 6, znamienne tym, że oba szwy (7, 7'), stanowiące zadane miejsca pękania, biegną w dwóch płaszczyznach, prostopadłych do centralnej osi środkowej (A) zamknięcia.
  9. 9. Zamknięcie według zastrz. 6, znamienne tym, że oba szwy (7, 7'), stanowiące zadane miejsca pękania, biegną w płaszczyznach, nachylonych względem centralnej osi środkowej (A) zamknięcia.
    PL 202 129 B1
  10. 10. Zamknięcie według zastrz. 6, znamienne tym, że oba szwy (7, 7), stanowiące zadane miejsca pękania biegną w płaszczyznach, mających różne nachylenie względem centralnej osi środkowej (A) zamknięcia.
  11. 11. Zamknięcie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawias zatrzaskowy (4) składa się z dwóch zawiasów foliowych (41, 42), które mają taki kształt od jednego bocznego ograniczenia (44) do drugiego bocznego ograniczenia (44) zawiasu zatrzaskowego (4), że centralnie się do siebie zbliżają lub od siebie oddalają.
  12. 12. Zamknięcie według zastrz. 11, znamienne tym, że oba zawiasy foliowe (41, 42) stykają się ze sobą na środku co najmniej w przybliżeniu i mają zakrzywiony i/lub zagięty kształt, tworząc dwa boczne elementy pośrednie (45), przenoszące siły rozciągające.
  13. 13. Zamknięcie według zastrz. 11, znamienne tym, że boczne ograniczenia (44) elementów pośrednich (43, 45) są oddzielone szczeliną (46) od bocznych ścianek (5, 6).
  14. 14. Zamknięcie według zastrz. 11, znamienne tym, że boczne ograniczenia (44) elementów pośrednich (43, 45) są połączone z sąsiednimi bocznymi ściankami (5, 6) za pomocą szwów, stanowiących zadane miejsca pękania, przy czym przy pierwszym otwarciu te szwy ulegają rozerwaniu.
  15. 15. Forma wtryskowa do wytwarzania zamknięć z tworzywa sztucznego według jednego z zastrz. 1-14, składająca się z dwóch płyt, z których jedna płyta ma rdzenie, druga zaś wnęki, znamienna tym, że co najmniej jedna z płyt jest na powierzchniach równoległych do kierunku wysuwania płyty wolna od wgłębień lub wypukłości.
  16. 16. Forma według zastrz. 15, znamienna tym, że rdzenie na jednej płycie mają na powierzchniach równoległych do kierunku wysuwania wypukłości i/lub wgłębienia, natomiast płyta zawierająca wnęki jest na powierzchniach równoległych do kierunku wysuwania wolna od wgłębień lub wypukłości.
  17. 17. Forma według zastrz. 15, znamienna tym, że wnęki na powierzchniach równoległych do kierunku wysuwania mają wgłębienia i/lub wypukłości, natomiast równoległe do kierunku wysuwania powierzchnie rdzeni są wolne od wypukłości lub wgłębień.
  18. 18. Sposób wytwarzania zamknięć z tworzywa sztucznego według jednego z zastrz. 1-14 przy zastosowaniu formy wtryskowej według jednego z zastrz. 15-17, znamienny tym, że najpierw wysuwa się tę płytę, której rdzenie względnie wnęki o powierzchniach równoległych do kierunku wysuwania są wolne od wgłębień lub wypukłości, po czym dostępne z jednej strony zamknięcia wypycha się z drugiej płyty.
  19. 19. Sposób według zastrz. 18 przy zastosowaniu formy wtryskowej według zastrz. 16, znamienny tym, że najpierw cofa się płytę zawierającą wnęki, a następnie wyciąga się rdzenie z zamknięć.
  20. 20. Sposób według zastrz. 18 przy zastosowaniu formy wtryskowej według zastrz. 17, znamienny tym, że najpierw wyciąga się rdzenie z zamknięć, a następnie wypycha się zamknięcia.
PL374307A 2002-01-11 2003-01-08 Zamknięcie z tworzywa sztucznego, forma wtryskowa do wytwarzania zamknięć z tworzywa sztucznego i sposób wytwarzania zamknięć z tworzywa sztucznego PL202129B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH432002 2002-01-11

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL374307A1 PL374307A1 (pl) 2005-10-03
PL202129B1 true PL202129B1 (pl) 2009-06-30

Family

ID=4273869

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL374307A PL202129B1 (pl) 2002-01-11 2003-01-08 Zamknięcie z tworzywa sztucznego, forma wtryskowa do wytwarzania zamknięć z tworzywa sztucznego i sposób wytwarzania zamknięć z tworzywa sztucznego

Country Status (12)

Country Link
US (1) US20050067366A1 (pl)
EP (1) EP1487712B1 (pl)
CN (1) CN1622901A (pl)
AT (1) ATE343530T1 (pl)
AU (1) AU2003200829A1 (pl)
DE (1) DE50305487D1 (pl)
ES (1) ES2274197T3 (pl)
MX (1) MXPA04006511A (pl)
PL (1) PL202129B1 (pl)
RO (1) RO121808B1 (pl)
RU (1) RU2314981C2 (pl)
WO (1) WO2003057585A2 (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20050189367A1 (en) * 2004-02-16 2005-09-01 Shlomit Chasid Closure unit, mold for producing same, and dispenser-container incorporating a closure unit
US7731042B2 (en) * 2005-12-21 2010-06-08 Seaquist Closures Foreign, Inc. Closure with hinged lid and stress relief recesses
DE102006001323A1 (de) * 2006-01-09 2007-07-12 Bericap Gmbh & Co. Kg Verschlußkappe mit Schnappscharnier und Haltering
DE102006001322A1 (de) * 2006-01-09 2007-07-12 Bericap Gmbh & Co. Kg Verschlußkappe mit Schnappscharnier und modifiziertem Schnapprand
US20070267451A1 (en) * 2006-05-17 2007-11-22 Owens-Illinois Closure Inc. Dispensing closure, closure and container package, and method of manufacture
WO2008031485A1 (de) * 2006-09-13 2008-03-20 Alpla Werke Alwin Lehner Gmbh & Co. Kg Aufsatz mit klappdeckel
DE202006016478U1 (de) * 2006-10-24 2008-03-06 Shb Gmbh & Co. Kg Kunststoffelement insbesondere für eine Kosmetikflasche
US8056749B2 (en) * 2007-05-07 2011-11-15 Rexam Closure Systems Inc. Flip-lid dispensing closure and package
RU2384409C1 (ru) * 2008-11-06 2010-03-20 Общество С Ограниченной Ответственностью "Завод Упаковочных Изделий "Токк" Способ изготовления металлопластикового или бипластикового изделия, преимущественно укупорочного колпачка для бутылки
US11020561B2 (en) 2016-04-22 2021-06-01 Hollister Incorporated Medical device package with a twist cap
WO2017185052A1 (en) 2016-04-22 2017-10-26 Hollister Incorporated Medical device package with flip cap having a snap fit
CN108820530A (zh) * 2016-06-28 2018-11-16 李红彪 可自动打开或关闭出液口的容器
WO2018156589A2 (en) 2017-02-21 2018-08-30 Hollister Incorporated Medical device package with flip cap having a snap fit
LT3700612T (lt) 2017-10-25 2024-07-10 Hollister Incorporated Kateterių pakuočių dangteliai
LT3720536T (lt) 2017-12-08 2024-09-10 Hollister Incorporated Medicinos prietaiso pakuotė, skirta ergonominiam prietaiso išėmimui

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2961119A (en) * 1957-11-25 1960-11-22 Charles F Leach Closure devices
US3135456A (en) * 1962-11-16 1964-06-02 Palazzolo Frank Flexible hinge device for containers having a curved side
CH610853A5 (pl) * 1976-12-15 1979-05-15 Createchnic Patent Ag
CH653639A5 (de) * 1981-01-21 1986-01-15 Zeller Plastik Koehn Graebner Einstueckiges klappscharnier aus kunststoff.
US4541795A (en) * 1984-07-31 1985-09-17 James R. Goldberg Injection mold for a bottle closure device
US4919286A (en) * 1988-05-27 1990-04-24 Robert Linkletter Assoc. Hinged closure and container
US5114655A (en) * 1989-08-17 1992-05-19 Cole Machine & Mfg. Co. Method and apparatus for injection molding
CH683611A5 (de) * 1991-09-10 1994-04-15 Zeller Plastik Koehn Graebner Verfahren und Werkzeug zur Herstellung eines Verschlusses für Behälter sowie nach dem Verfahren hergestellter Verschluss.
CH687019A5 (de) * 1993-03-09 1996-08-30 Alfatechnic Patent Ag Einteiliger Kunststoffschnappscharnierverschluss.
US5386918A (en) * 1993-04-22 1995-02-07 Colgate-Palmolive Co. Closure with tamper evidence structure
US5437383A (en) * 1993-06-11 1995-08-01 Stull; Gene Snap-hinge closure cap with full circumferential seal
FR2719559B1 (fr) * 1994-05-06 1996-07-26 Rical Sa Capsule de bouchage pour un récipient ayant un col à collerette d'accrochage unique.
US5642824A (en) * 1995-12-07 1997-07-01 Aptargroup, Inc. Closure with multiple axis bistable hinge structure
LU88851A1 (fr) * 1996-12-13 1997-03-18 Lynes Holding Sa Capsule pour le bouchage d'un récipient dont le col est équipé d'une collerette
DE19849001C2 (de) * 1998-01-30 2000-10-12 Soplar Sa Integral geformter Kunststoffverschluss
EP1147054B1 (de) * 1999-01-27 2002-12-11 Creanova AG Geschlossen gespritzter verschluss
DE60019076T3 (de) * 2000-01-07 2009-06-18 The Procter & Gamble Company, Cincinnati Einteiliger Dosierverschluss
US6318605B1 (en) * 2000-07-26 2001-11-20 Paradigm Packaging, Inc. Product dispensing system and method
JP2004516196A (ja) * 2000-11-17 2004-06-03 シークイスト クロージャーズ フォーリン、 インコーポレイテッド 栓蓋用エラストマー・ヒンジ
US6631820B2 (en) * 2000-12-22 2003-10-14 Seaquist Closures Foreign, Inc. Tamper-evident dispensing closure with partial breakaway cover
US20030116879A1 (en) * 2001-12-21 2003-06-26 Seaquist Closures Foreign, Inc. Compression molding process and article made by the process
NO20020277D0 (no) * 2002-01-18 2002-01-18 Svein Myhre Fremgangsmåte ved tilveiebringelse av et hengslet garantilukke, hengslet garantilukke og beholder med hengsletgarantilukke

Also Published As

Publication number Publication date
WO2003057585A2 (de) 2003-07-17
EP1487712B1 (de) 2006-10-25
ES2274197T3 (es) 2007-05-16
PL374307A1 (pl) 2005-10-03
CN1622901A (zh) 2005-06-01
DE50305487D1 (de) 2006-12-07
EP1487712A2 (de) 2004-12-22
ATE343530T1 (de) 2006-11-15
MXPA04006511A (es) 2005-02-24
US20050067366A1 (en) 2005-03-31
RO121808B1 (ro) 2008-05-30
WO2003057585A3 (de) 2004-10-21
AU2003200829A1 (en) 2003-07-24
RU2004124380A (ru) 2005-03-10
RU2314981C2 (ru) 2008-01-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL202129B1 (pl) Zamknięcie z tworzywa sztucznego, forma wtryskowa do wytwarzania zamknięć z tworzywa sztucznego i sposób wytwarzania zamknięć z tworzywa sztucznego
EP2548811B1 (en) Synthetic-resin screw cap
AU2005279146B2 (en) Tamper evidence means for a closure and a tamper evident closure
US4465205A (en) Fragile opening means for a container lid
EP1648792B1 (en) Hinged closure moulded in closed position
TWI846968B (zh) 用於容器之蓋件
KR20000010653A (ko) 일체형으로 장착된 재사용 가능한 상측부를구비한 용기 및상측부 제조 방법
PL120443B1 (en) Method of manufacturing a container wall
PL195449B1 (pl) Sposób wytwarzania zamykanego elementu nalewającego i element nalewający wykonany tym sposobem
US5755345A (en) Closure for blow molded articles including a separately formed insert
CN115108159A (zh) 用于容器的盖子
JP2002205750A5 (pl)
JP4420301B2 (ja) 打栓取付け式の合成樹脂製キャップ
JP4227813B2 (ja) Te性を有するプレスオンツイストオフキャップ及び該キャップと容器との閉栓構造
EP2650228B1 (en) Tamper resistant and tamper evident monolithic container
GB1571391A (en) Containers
CN116829470A (zh) 封闭装置和用于模制封闭装置的模具部件
JP4253728B2 (ja) ヒンジキャップ及びその製造方法
EP0127704A1 (en) Improvements in lids and containers
WO2021032651A1 (en) Closure
JPH08198287A (ja) 開封明示機能を有するキャップ
JP3857759B2 (ja) 収納容器
ITGE950042A1 (it) Tappo di sicurezza per bambini per contenitori di prodotti
JPS62251351A (ja) ピルフア−プル−フ特性を有する合成樹脂製容器蓋
PL209618B1 (pl) Zamknięcie formowane w położeniu zamkniętym