PL201372B1 - Urządzenie przytwierdzające oparcie fotela do korpusu pojazdu - Google Patents

Urządzenie przytwierdzające oparcie fotela do korpusu pojazdu

Info

Publication number
PL201372B1
PL201372B1 PL347844A PL34784401A PL201372B1 PL 201372 B1 PL201372 B1 PL 201372B1 PL 347844 A PL347844 A PL 347844A PL 34784401 A PL34784401 A PL 34784401A PL 201372 B1 PL201372 B1 PL 201372B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fork
retainer
seat
forks
pin
Prior art date
Application number
PL347844A
Other languages
English (en)
Other versions
PL347844A1 (en
Inventor
Giacomo Crotti
Original Assignee
Intier Automotive Eybl Germany
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Intier Automotive Eybl Germany filed Critical Intier Automotive Eybl Germany
Publication of PL347844A1 publication Critical patent/PL347844A1/xx
Publication of PL201372B1 publication Critical patent/PL201372B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60NSEATS SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLES; VEHICLE PASSENGER ACCOMMODATION NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60N2/00Seats specially adapted for vehicles; Arrangement or mounting of seats in vehicles
    • B60N2/005Arrangement or mounting of seats in vehicles, e.g. dismountable auxiliary seats
    • B60N2/015Attaching seats directly to vehicle chassis
    • B60N2/01508Attaching seats directly to vehicle chassis using quick release attachments
    • B60N2/01516Attaching seats directly to vehicle chassis using quick release attachments with locking mechanisms
    • B60N2/01583Attaching seats directly to vehicle chassis using quick release attachments with locking mechanisms locking on transversal elements on the vehicle floor or rail, e.g. transversal rods
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60NSEATS SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLES; VEHICLE PASSENGER ACCOMMODATION NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60N2/00Seats specially adapted for vehicles; Arrangement or mounting of seats in vehicles
    • B60N2/02Seats specially adapted for vehicles; Arrangement or mounting of seats in vehicles the seat or part thereof being movable, e.g. adjustable
    • B60N2/20Seats specially adapted for vehicles; Arrangement or mounting of seats in vehicles the seat or part thereof being movable, e.g. adjustable the back-rest being tiltable, e.g. to permit easy access

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Aviation & Aerospace Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Seats For Vehicles (AREA)
  • Chairs For Special Purposes, Such As Reclining Chairs (AREA)

Abstract

1. Urz adzenie przytwierdzaj ace oparcie fotela do korpusu pojazdu, zawieraj ace co najmniej jeden czop podtrzymywany albo na korpusie albo na oparciu fotela i mechanizm mocuj acy, który jest podtrzymywany na oparciu fotela albo na korpusie, oddzia lywuj acy z czo- pem, przy czym wspomniany mechanizm zawiera kor- pus podpieraj acy i wide lki, zawieszone na korpusie podpieraj acym, kszta ltuj ace gniazdo dla wspomnianego czopa, na który wywiera nacisk spr ezyna (25) w kierun- ku po lo zenia otwarcie, w którym zachodzi zamocowa- nie pomi edzy gniazdem i jego od laczenie od gniazda oraz element ustalaj acy zawieszony na korpusie podpo- rowym, na który dzia la spr ezyna (35) w kierunku wide- lek, zatrzaskiwany na wide lkach w celu zablokowania ich zwolnienia w po lo zeniu zamocowania, w którym czop sprz ega si e z gniazdem, znamienne tym, ze me- chanizm zamocowania (3) zawiera elementy blokuj ace, które oddzia lywaj a z elementem ustalaj acym (8), w celu utrzymania go w po lo zeniu oddzielenia od wide lek (7), i który mo ze by c selektywnie unieruchomiony przez ruch wide lek (7) w po lo zenie zamocowania. PL PL PL PL

Description

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 201372 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 347844 (51) Int.Cl.
B60N 2/20 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 01.06.2001 (54)
Urządzenie przytwierdzające oparcie fotela do korpusu pojazdu
(30) Pierwszeństwo: 02.06.2000,IT,TO2000A000521 (73) Uprawniony z patentu: INTIER AUTOMOTIVE EYBL (GERMANY) GmbH,Wackersdorf,DE
(43) Zgłoszenie ogłoszono: 03.12.2001 BUP 25/01 (72) Twórca(y) wynalazku: Giacomo Crotti,Pisa,IT
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: 30.04.2009 WUP 04/09 (74) Pełnomocnik: Kowal Elżbieta, POLSERVICE, Kancelaria Rzeczników Patentowych Sp. z o.o.
(57) 1. Urządzenie przytwierdzające oparcie fotela do korpusu pojazdu, zawierające co najmniej jeden czop podtrzymywany albo na korpusie albo na oparciu fotela i mechanizm mocujący, który jest podtrzymywany na oparciu fotela albo na korpusie, oddziaływujący z czopem, przy czym wspomniany mechanizm zawiera korpus podpierający i widełki, zawieszone na korpusie podpierającym, kształtujące gniazdo dla wspomnianego czopa, na który wywiera nacisk sprężyna (25) w kierunku położenia otwarcie, w którym zachodzi zamocowanie pomiędzy gniazdem i jego odłączenie od gniazda oraz element ustalający zawieszony na korpusie podporowym, na który działa sprężyna (35) w kierunku widełek, zatrzaskiwany na widełkach w celu zablokowania ich zwolnienia w położeniu zamocowania, w którym czop sprzęga się z gniazdem, znamienne tym, że mechanizm zamocowania (3) zawiera elementy blokujące, które oddziaływają z elementem ustalającym (8), w celu utrzymania go w położeniu oddzielenia od widełek (7), i który może być selektywnie unieruchomiony przez ruch widełek (7) w położenie zamocowania.
PL 201 372 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie przytwierdzające oparcie fotela do korpusu pojazdu.
Znane są urządzenia przytwierdzające, które generalnie zawierają czop przytwierdzający do korpusu pojazdu samochodu i mechanizm mocujący prowadzący oparcie fotela i zdolny do sprzęgania z trzpieniem.
Mechanizm mocujący zawiera korpus podpierający zamocowany do oparcia fotela, widełki zawieszone do korpusu podpierającego wokół pierwszego przegubu i mające gniazdo mocujące dla cylindrycznej części czopa oraz element ustalający zawieszony do korpusu podpierającego wokół drugiego zamocowania zawiasowego, obciążone na obwodowej krawędzi widełek w celu zablokowania ich w sposób odłączany w położeniu, w którym cylindryczna część czopa jest zablokowana w gnieździe widełek.
W szczególności widełki są umieszczone przez odpowiednią sprężynę w kierunku położenia otwarcia, w której dopuszcza się zamocowania i odłączenie cylindrycznej części czopa z jego gniazdami i obraca się wokół pierwszego przegubu w wyniku uderzenia z cylindryczną częścią czopa.
Podczas swojego ruchu widełki są narażone na zniszczenie w wyniku tarcia ich obwodowej krawędzi względem elementu ustalającego i przez to jest możliwe, że w następstwie działania elementu ustalającego, widełki mogą być w położeniu różnym od położenia otwarcia, innymi słowy mogą być przemieszczone od położenia idealnego dla umieszczenia cylindrycznej części czopa. Konsekwentnie, podczas mocowania oparcia fotela do korpusu pojazdu, mechanizm mocujący i w szczególności widełki, może oddziaływać z nie użyteczną częścią czopa, powodując w najlepszym przypadku, zablokowanie mechanizmu mocującego i w najgorszym przypadku zniszczenie mechanizmu.
Efekt zniszczenia przez element ustalający na widełkach jest szczególnie widoczny w przypadku oparcia fotela podzielonego na dwie części niezależne połączone rozłącznie za pomocą mocującego czopa, który z kolei jest zamocowany do elementu ustalającego za pomocą giętkich przewodów transmisyjnych np. typu Bowden. W tym przypadku, czop mocujący jest obciążony przez odpowiednią sprężynę w kierunku położenia zamocowania dwóch części oparcia fotela i przez to, podczas sprzęgania widełek z cylindryczną częścią czopa, obciążenie, które popycha element ustalający do kontaktu z widełkami, co powoduje zwiększenie reakcji na skutek działania wspomnianej sprężyny.
Urządzenie przytwierdzające oparcie fotela do korpusu pojazdu, według wynalazku, zawierające co najmniej jeden czop podtrzymywany albo na korpusie albo na oparciu fotela i mechanizm mocujący, który jest podtrzymywany na oparciu fotela albo na korpusie, oddziaływujący z czopem, przy czym wspomniany mechanizm zawiera korpus podpierający i widełki, zawieszone na korpusie podpierającym, kształtujące gniazdo dla wspomnianego czopa, na który wywiera nacisk sprężyna w kierunku położenia otwarcie, w którym zachodzi zamocowanie pomiędzy gniazdem i jego odłączenie od gniazda oraz element ustalający, zawieszony na korpusie podporowym, na który działa sprężyna w kierunku widełek, zatrzaskiwany na widełkach w celu zablokowania ich zwolnienia w położeniu zamocowania, w którym czop sprzęga się z gniazdem, charakteryzuje się tym, że mechanizm zamocowania zawiera elementy blokujące, które oddziaływają z elementem ustalającym, w celu utrzymania go w położeniu oddzielenia od widełek, i który może być selektywnie unieruchomiony przez ruch widełek w poł oż enie zamocowania. Elementy blokują ce zawierają cię gno ruchome pomię dzy pierwszym poł ożeniem działania, w którym następuje ich sprzęgnięcie z elementem ustalającym i utrzymują go we wspomnianym położeniu oddzielenia od widełek i drugim położeniu działania, w którym cięgno jest zwolnione od elementu ustalającego. Cięgno jest usytuowane po jednej stronie widełek i jest obciążone w kierunku pierwszego położenia działania sprzęgnięcia z elementem ustalającym, przy czym widełki mają część oddziaływującą, wywierającą nacisk na cięgno w celu odciągnięcia jej od elementu ustalającego podczas ruchu widełek w kierunku położenia zamocowania. Część oddziaływująca jest ukształtowana przez wypukłość obwodowej krawędzi widełek. Cięgno ma pierwszą część końcową zamocowaną w postaci zawiasu do korpusu podpierającego i drugi swobodny koniec, który może być sprzęgnięty do końca wnęki elementu ustalającego.
Korzystne jest, gdy wnęka ma kształt litery L.
Korzystnie jest, gdy cięgno składa się ze sprężyny płytkowej.
Korzystnie jest gdy pierwsza część końcowa cięgna ma kształt litery U, jest zawinięta wokół słupka korpusu podpierającego i jest usytuowana pomiędzy słupkiem i częścią ustalającą korpusu podpierającego.
PL 201 372 B1
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania, na rysunku na którym, fig. 1 przedstawia widok z boku, urządzenia dla przytwierdzenia oparcia fotela do korpusu pojazdu, fig. 2 i 3
- w widoku z boku i częściowo odsłonięty dla przejrzystości rysunku, urzą dzenie z fig. 1 w dwóch róż nych warunkach działania. Na fig. 1 do 3 przedstawiono urządzenie 1 dla mocowania oparcia fotela (znane i nie pokazane) do korpusu pojazdu (nie pokazanego). Oparcie fotela jest konwencjonalnie podzielone na dwie niezależne części przytwierdzone razem z możliwością zwolnienia w położeniu podniesionym działania za pomocą czopowych elementów mocujących.
Urządzenie 1 zawiera czop 2 zamocowany do korpusu pojazdu i pokazanego linią przerywaną schematycznie na fig. 2, mechanizm mocujący 3 podparty na oparciu fotela i zdolny do sprzęgania z cylindryczną częścią 4 czopa 2 w kierunku D odpowiedniego sprzęgnięcia w celu zamocowania oparcia fotela w sposób zwalniający od korpusu, oraz dźwignię 5 znanego rodzaju, która może być poruszana ręcznie w celu zwolnienia mechanizmu zamocowania 3 z czopa 2.
Mechanizm mocujący 3 zawiera ramę podpierającą 6 zamocowaną do oparcia fotela i widełki 7 oraz element ustalający 8 zawieszony do ramy 6.
W szczególności, rama 6 jest ukształtowana w postać pudełka 10 wykonanego z arkusza metalu, stanowiąca pomieszczenie 11 dla obudowy widełek 7 i elementu ustalającego 8, oraz mająca grubość, która jest mniejsza względem innych wymiarów, oraz skorupę 12, korzystnie z tworzywa sztucznego, połączoną z końcem występu 13 korpusu w kształcie pudełka 10 i obudowę dźwigni 5.
W położeniu, w którym jest ono zamocowane do oparcia fotela skorupa 12 jest usytuowana pionowo powyżej korpusu w kształcie pudełka 10.
W szczególności, korpus w kształcie pudełka zawiera bazową płytę 15 wykonaną z tworzywa sztucznego i mającą w przybliżeniu profil trapezoidalny, od którego zewnętrznego obwodu rozciąga się boczna wystająca krawędź 16 rozgraniczająca, razem z płytką 15, pomieszczenie 11. Korpus w kształcie pudełka 10 dodatkowo zawiera metalową płytę pokrywającą 17 pomieszczenia 11, usytuowaną przeciwległe i równolegle do płyty 15. Występ 13 ma kształt równoległościanu i rozciąga się integralnie z i wystaje z, górnej i dolnej części krawędzi 16.
Korpus w kształcie pudełka 10 zawiera boczne O kształtne gniazdo 18 ukształtowane w płycie 15, łączące się z pomieszczeniem 11 i dające się sprzęgać z pewnym stopniem luzu, za pomocą części 4 czopa 2 podczas sprzęgania czopa z mechanizmem mocującym 3. Konwencjonalnie, płyta 7 ma poprzeczne wnęki 19, których kształt zazębia się z gniazdem 18. Krawędź 26 jest także przerwana w obszarze gniazda 18 w celu zapewnienia komunikacji pomiędzy gniazdem 18 i pomieszczeniem 11.
W celu przeprowadzenia zamocowania i odłączenia części 4 czopa 2, gniazdo 18 ma otwory wejściowe 14, ustawione czołowo w kierunku D.
Korpus w kształcie pudełka 10 jest także wyposażony w element tłumiący lub zderzak 29, wykonanego z odpowiednio uginającego się materiału, takiego jak guma, zamocowanego na wewnętrznej krawędzi 28 gniazda 13 przeciwległe do wejścia otworu 14, rozciągając się poprzecznie względem kierunku D i kształtującego ogranicznik dla części 4 czopa 2 podczas sprzęgania czopa 2 z mechanizmem mocującym 3. Widełki 7 i element ustalający 8 są zawieszone odpowiednio wokół zawiasów 20, 21 zamocowanych integralnie do płyt 15, 17, rozciągających się poprzez pomieszczenie 11 pomiędzy wspomnianymi płytami 15, 17 i mające osie A, B równoległe względem siebie i prostopadłe do płyt 15, 17 i kierunku D.
W odniesieniu do fig. 2 i 3 widełki 7 składające się z ukształtowanych płyt metalowych, są zawieszone w pośredniej części do zawiasu 20 i mają obwodowe C kształtne gniazdo 22 dla części 4 czopa 2 i ograniczone poprzecznie przez parę zębów 23, 24.
Widełki 7 są obrotowo zamocowane wokół osi A zawiasu 20 pomiędzy położeniem otwarcia i położeniem zamocowania do części 4 czopa 2.
W położeniu otwarcia (fig. 2), gniazdo 22 ma otwarte szczeliny 34 zasadniczo licujące w kierunku D w taki sam sposób do otworów 14 gniazda 18 aby zapewnić sprzęgniecie i odłączenie części 4 czopa 2; w położeniu zamocowania (fig. 1 i 3) część 4 czopa 2 jest usytuowana w gniazdach 18 i 22 w szczelinie 32 wyznaczonej, z jednej strony, przez element tłumiący 29, po przeciwległej stronie, przez zęby 23, które przerywają gniazdo 18.
Korzystnie, szczelina 32 ma przekrój poprzeczny który zmniejsza się w kierunku wyjścia szczelin 32 gniazda 22 widełek 7, i który tworzy wzajemnie nachodzące zamocowanie z częścią 4 czopa 2.
Tak więc część 4 czopa 2 może być zablokowana w szczelinie 32 w jakimkolwiek położeniu, a w szczególności w dowolnej odległości od dna gniazda 22.
PL 201 372 B1
Korzystnie, szczelina 32 jest wyznaczona przez parę zasadniczo płaskich powierzchni ograniczających 30, 31 ukształtowanych odpowiednio przez zderzak 29 i przez zęby 23 widełek 7, i zbiegających się w kierunku siebie, kierunku wyjść szczelin 34 gniazda 22.
Widełki 7 są obciążone w znany sposób w kierunku położenia otwarcia za pomocą ściśniętej sprężyny 25, cylindrycznej spirali na przykład (oznaczonej linią przerywaną na fig. 2 i 3), która jest obudowana w zakrzywionym w c kształt kanale 26 ukształtowanym w płycie 15 i jest ściśnięta przez czop 27 wystający z widełek 7 i sprzęgnięta ślizgowo w kanale 26. Bardziej szczegółowo, położenie otwarcia jest ograniczone przez kontakt pomiędzy częścią krawędzi obwodowej widełek 7 sąsiadującej z zębami 23 i częścią krawędzi 16 korpusu w kształcie pudełka 10 sąsiadującego z gniazdem 18.
W szczególności, w położeniu otwarcia, zęby 24 widełek 7 wystają częściowo poprzez gniazdo 18 i wnęki 19 korpusu w kształcie pudełka 10 w taki sposób, że przerywają część 4 czopa 2 podczas przytwierdzania oparcia fotela i osadzania, w kontakcie z częścią 4, przy czym ta czynność powoduje obrót widełek 7 wokół osi A pod wpływem działania sprężyny 25.
Korzystnie, widełki 7 są zakrzywione na zewnątrz razem ze skorupą z tworzywa sztucznego z której wystaje swobodny koniec zębów 23.
Ostatecznie, obwodowe obrzeże widełek 7 ma w położeniu w sąsiedztwie zębów 24, wypukłość 33 mającą wypukły zakrzywiony profil, którego funkcja będzie wyjaśniona konsekwentnie.
Element ustalający 8 składa się z wzdłużnej płyty współpłaszczyznowej z widełkami 7 i wykonana z metalu. Element ustalający 8 jest usytuowany na jednym boku widełek 7 i obciążony w znany sposób w kierunku widełek za pomocą sprężyny 35 zawiniętej wokół zawiasu 21 i mającej pierwszą część końcową wygiętą wokół słupka elementu ustalającego 8 i drugą część końcową usytuowaną w styku z krawędzią 16 korpusu w kształcie pudełka 10. Bardziej szczegółowo w położeniu, w którym urządzenie mocujące 1 jest osadzone w oparciu fotela pojazdu, element ustalający 8 jest umieszczone powyżej widełek 7 w położeniu pomiędzy widełkami 7 i cięgno 5.
Element ustalający 8 zawiera pierwszą część końcową 40 sąsiadującą z gniazdem 18 i zawieszony na zawiasie 21, część pośrednią 41 połączoną do dźwigni 5 za pomocą złącza 42, oraz drugą część końcową 43 wygiętą w kształt litery L w kierunku widełek 7 i sprzężona w znany sposób za pomocą elementów odpowiednich giętkich przewodów transmisyjnych 39a, 39b na przykład powszechnie znanego rodzaju typu Bowden, odpowiednio urządzenie nawijające (znane i nie pokazane) pasów bezpieczeństwa współpracuje z tylnym oparciem fotela i dla mocowania czopa w celu połączenia dwóch części na które podzielone jest oparcie fotela.
Element ustalający 8 może blokować widełki 7 w położeniu zamocowania, poprzez ukształtowanie z ramieniem 44, usytuowanego w przybliżeniu końca 40 i zatrzymać swobodny koniec zęba 23 (fig. 3).
Zgodnie z ważnym aspektem wynalazku, mechanizm mocujący 3 zawiera cięgno 45, które może sprzęgać się z końcem 43 elementu ustalającego 8 w celu utrzymania elementu ustalającego 8 w położeniu oddzielonym od widełek 7 względem działania sprężyny 35 (fig. 2) i który może być odczepiony od elementu ustalającego 8 poprzez przemieszczenie widełek 7 w położenie zamocowania (fig. 3). W szczególności, cięgno 45 zawiera pojedynczo zwiniętą sprężynę, rozciągającą się zasadniczo w pionowym kierunku, który jest prostopadły do kierunku D, i usytuowany na boku widełek 7, gdzie koniec 43 elementu ustalającego 8 jest usytuowany. Cięgno 45 ma koniec 46 zagięty w kształt litery U wokół słupka 47 wystającego z płyty 15 korpusu w kształcie pudełka 10 i uwięzionego pomiędzy słupkiem 47 i krawędzią 16 w taki sposób, ze kształtuje giętki przegub 48.
Cięgno 45 jest wstępnie obciążone w kierunku widełek 7 i elementu ustalającego 8 w taki sposób, że w przypadku braku zewnętrznego oddziaływania jego swobodne końce C kształtne 49, przeciwległe końce 46, dążą do przywrócenia zamocowania w obwodowych wnękach 50 elementu ustalającego 8, w ten sposób określając pierwsze położenie cięgna 45. W szczególności, wnęka 50 ma zazwyczaj kształt litery L, uformowanej w końcu 43 elementu ustalającego 8 i licuje krawędź 16.
Podczas obrotu widełek 7 wokół osi A w kierunku położenia zamocowania, wypukłość 33 współdziała z częścią pośrednią 51 cięgna 45, powodując obrót wokół osi zawiasu 48 w kierunku drugiego położenia działania, w którym koniec 49 obraca się w kierunku krawędzi 16 i jest odłączony od wnęki 50 elementu ustalającego 8.
Dźwignia 5 zawieszona na odpowiednich poprzecznych ścianach skorupy 12 wokół osi C równoległej do osi A i B; dźwignia 5 ma integralny poprzeczny język 54 rozciągający się w kierunku pionowym i zamocowany ślizgowo za pomocą słupka 55 przewodu 42.
PL 201 372 B1
Słupek 55 przewodu 42 jest także zamocowany ślizgowo w poziomym prostoliniowym rowku 56 ukształtowanym w płycie 57 zamocowanej tak, że może ślizgać się pionowo poprzez szczelinę skorupy 12. Dźwignia 5 jest obciążona za pomocą odpowiedniej sprężyny (znanego rodzaju, nie pokazanej) w położenie spoczynku, w którym jest obudowana całkowicie skorupą 12 i może być przemieszczana ręcznie wokół osi C w kierunku położenia otwarcia w którym wystaje na zewnątrz skorupy 12 i za pomocą przewodu 42 powoduje, że element ustalający 8 jest odłączany od widełek 7. Płyta 57 może przemieszczać się pomiędzy położeniem obniżonym, odpowiadającym położeniu zamocowania widełek, w którym jest ona całkowicie otoczona skorupą 12 oraz położeniu podniesienia odpowiadającego położeniu otwarcia widełek 7, w którym wystaje częściowo ze skorupy 12.
Płyta 57 jest przemieszczana z obniżonego położenia do położenia podniesionego za pomocą obrotu dźwigni 5 z położenia spoczynku do położenia działania, podczas gdy przeciwny ruch jest wywołany przez obrót elementu ustalającego 8 wokół osi B w następstwie uderzenia czopa 2 o widełki 7 co doprowadza je do położenia zamocowania.
Płyta 57 zapewnia wizualne określenie warunków zamocowania oparcia fotela do korpusu pojazdu.
Działanie urządzenia utwierdzającego 1 jest opisane na podstawie początkowego ułożenia nie zamocowanego oparcia fotela na korpusie pojazdu. W tym ustawieniu (fig. 2) widełki 7 są w położeniu otwarcia, przy czym część 4 czopa 2 jest odłączona od gniazd 18 i 22, zaś element ustalający 8 pozostaje w położeniu oddzielenia od widełek 7 w wyniku zamocowania części końcowej 49 cięgna 45 we wnęce 50, a płyta 57 jest podtrzymywana w położeniu podniesienia za pomocą elementu ustalającego 8 i przewodu 42. Dodatkowo za pomocą transmisyjnego przewodu giętkiego 39b, element ustalający 8 utrzymuje zamocowany czop dwóch części oparcia fotela odłączonego od jednej z tych części.
Poprzez obrót oparcia fotela do położenia podniesienia, uderzenie jest spowodowane w kierunku D pomiędzy częścią 4 czopa 2 i zębem 24 widełek 7, które obracają się w przeciwnym kierunku od położenia otwarcia na fig. 2 w kierunku położenia zamocowania na fig. 1 i 3. Podczas obrotu widełek 7, wypukłość 33 oddziaływuje z cięgnem 45 powodując obrót wokół zawiasu 48 w kierunku krawędzi 16 i konsekwentnie powodując, że koniec 49 cięgna 45 będzie oddzielony od wnęki 50 elementu ustalającego 8. Pod wpływem działania sprężyny 35, element ustalający 8 przez to obraca się wokół osi B w kierunku widełek 7, pociągając płytę 57 w położenie obniżone za pomocą przewodu 42 w tym samym czasie, ząb 23 widełek 7 zatrzaskuje się w położeniu, w którym jest przenoszony na ramieniu 44 i jest blokowany przez ramię w położeniu zamocowania. Część 4 czopa 2 przez to przez to pozostaje zamknięta w gnieździe 18 i 22 pomiędzy powierzchnią 23 i powierzchnią 31 elementu tłumiącego 29, kształtując usytuowane, w którym oparcie fotela jest zamocowane w korpusie.
Aby powrócić do początkowego ukształtowania odłączonego, jest po prostu koniecznym przesunięcie dźwigni 5, obracając ją w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara według fig. 2 i 3 w kierunku położenia otwarcia.
Z powodu prostopadłego uformowania kierunku rozciągnięcia szczelin 54, 56, płyta 57 jest ruchoma w kierunku jej położenia podniesienia ze słupkiem 55 przewodu 42.
W tym samym czasie element ustalający 8 obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (w odniesieniu do załączonych figur), wokół osi B, zwalniając widełki 7.
W szczególności, ząb 23 jest odłączony od ramienia 44 i pod wpływem sprężyny 25, widełki 7 obracają się w kierunku przeciwnym do kierunku wskazówek zegarka w kierunku położenia otwarcia. Podczas tego ruchu, wypukłość 33 jest oddzielona od cięgna 45, które może być obrócone w kierunku widełek 7 aż jego koniec 49 zaczepi się we wnęce 50 elementu ustalającego 8, tak więc blokując element ustalający 8 w położeniu oddzielenia od widełek 7. Kiedy położenie otwarcia widełek 7 zostanie osiągnięte, część 4 czopa 2 może być oddzielona od gniazda 22 widełek 7.
Badanie charakterystyk urządzenia mocującego 1 według obecnego wynalazku, ukazuje wiele korzyści.
W szczególności, oprócz usytuowania cięgna 45, który przenosi element ustalający 8 w położenie oddzielenia od widełek 7 w stanie zamocowania oparcia fotela do korpusu i zwolnienia jego z niego, widełki 7 mogą poruszać się swobodnie bez tarcia pomiędzy otwartym i zamocowanym położeniem. Ryzyko, że widełki 7 w następstwie podniesienia elementu ustalającego 8, mogą być umieszczone w położeniu innym niż położenie otwarte, z możliwością zablokowania lub przerwania mechani6
PL 201 372 B1 zmu mocującego 3 w następnym stanie mocowania oparcia fotela do korpusu pojazdu, jest przez to niepotrzebne.
Ostatecznie, jest oczywistym, że wszelkie udoskonalenia są możliwe bez wychodzenia poza zakres wynalazku.
W szczególności mechanizm mocujący 3 może być zamocowany do korpusu pojazdu zaś, czop 2 może być zamocowany do oparcia fotela.

Claims (5)

Zastrzeżenia patentowe
1. Urządzenie przytwierdzające oparcie fotela do korpusu pojazdu, zawierające co najmniej jeden czop podtrzymywany albo na korpusie albo na oparciu fotela i mechanizm mocujący, który jest podtrzymywany na oparciu fotela albo na korpusie, oddziaływujący z czopem, przy czym wspomniany mechanizm zawiera korpus podpierający i widełki, zawieszone na korpusie podpierającym, kształtujące gniazdo dla wspomnianego czopa, na który wywiera nacisk sprężyna (25) w kierunku położenia otwarcie, w którym zachodzi zamocowanie pomiędzy gniazdem i jego odłączenie od gniazda oraz element ustalający zawieszony na korpusie podporowym, na który działa sprężyna (35) w kierunku widełek, zatrzaskiwany na widełkach w celu zablokowania ich zwolnienia w położeniu zamocowania, w którym czop sprzęga się z gniazdem, znamienne tym, że mechanizm zamocowania (3) zawiera elementy blokujące, które oddziaływają z elementem ustalającym (8), w celu utrzymania go w położeniu oddzielenia od widełek (7), i który może być selektywnie unieruchomiony przez ruch widełek (7) w położenie zamocowania.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że elementy blokujące zawierają cięgno (45) ruchome pomiędzy pierwszym położeniem działania, w którym następuje ich sprzęgnięcie z elementem ustalającym (8) i utrzymują go we wspomnianym położeniu oddzielenia od widełek (7) i drugim położeniu działania, w którym cięgno (45) jest zwolnione od elementu ustalającego (8).
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że cięgno (45) jest usytuowane po jednej stronie widełek (7) i jest obciążone, w kierunku pierwszego położenia działania sprzęgnięcia z elementem ustalającym (8), przy czym widełki (7) mają część oddziaływującą wywierającą nacisk na cięgno (45) w celu odciągnięcia jej od elementu ustalającego (8) podczas ruchu widełek (7) w kierunku położenia zamocowania.
4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że część oddziaływująca jest ukształtowana przez wypukłość (33) obwodowej krawędzi widełek (7).
5. Urządzenie według zastrz. 2 albo 4, znamienne tym, że cięgno (45) ma pierwszą część końcową (46) zamocowaną w postaci zawiasu do korpusu podpierającego (6) i drugi swobodny koniec (49), który może być sprzęgnięty do końca wnęki (50) elementu ustalającego (8).
PL347844A 2000-06-02 2001-06-01 Urządzenie przytwierdzające oparcie fotela do korpusu pojazdu PL201372B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT2000TO000521A IT1320387B1 (it) 2000-06-02 2000-06-02 Dispositivo di vincolo di uno schienale di un sedile ad una scocca diun autoveicolo.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL347844A1 PL347844A1 (en) 2001-12-03
PL201372B1 true PL201372B1 (pl) 2009-04-30

Family

ID=11457778

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL347844A PL201372B1 (pl) 2000-06-02 2001-06-01 Urządzenie przytwierdzające oparcie fotela do korpusu pojazdu

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1160121B1 (pl)
BR (1) BR0102953A (pl)
DE (1) DE60106673T2 (pl)
ES (1) ES2231344T3 (pl)
IT (1) IT1320387B1 (pl)
PL (1) PL201372B1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB0006932D0 (en) * 2000-03-23 2000-05-10 Meritor Light Vehicle Sys Ltd Latch mechanism
DE102004018742A1 (de) * 2004-04-17 2005-11-10 Keiper Gmbh & Co.Kg Schliessvorrichtung, insbesondere für einen Fahrzeugsitz
DE102004031266A1 (de) * 2004-06-29 2006-01-19 Bayerische Motoren Werke Ag Schloss mit einer Drehfalle
DE102005006565B4 (de) * 2005-02-11 2014-07-24 Johnson Controls Gmbh Vorrichtung zur Verriegelung und Entriegelung, insbesondere der Lehne eines Sitzes, insbesondere eines Kraftfahrzeugs
DE102005024816B4 (de) 2005-05-27 2007-04-19 Johnson Controls Gmbh Fahrzeugsitz, insbesondere Sitzbank für ein Kraftfahrzeug
DE102005041744A1 (de) * 2005-09-02 2007-03-08 Bayerische Motoren Werke Ag Sicherungseinrichtung an einer Entriegelungseinrichtung, insbesondere an der Rückenlehne eines Kraftfahrzeugs

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1801154A1 (de) * 1968-10-04 1970-04-23 Saseb S A Entriegelbares Schnappschloss,insbesondere fuer den Deckel des Motor- und Gepaeckraums an Kraftfahrzeugen
DE2514819A1 (de) * 1975-04-04 1976-10-21 Keiper Kg Fahrzeug- insbesondere kraftwagensitz
IT1240356B (it) * 1989-04-28 1993-12-07 Keiper Recaro Gmbh & Co Guarnitura articolata per sedili di veicoli,in particoalre sedili di autoveicoli
DE19531018C2 (de) * 1995-08-23 2000-02-10 Keiper Gmbh & Co Beschlag für Fahrzeugsitze, insbesondere Kraftfahrzeugsitze
WO1999002365A1 (en) * 1997-07-07 1999-01-21 Atoma International Inc. Removable vehicle seat assembly

Also Published As

Publication number Publication date
ES2231344T3 (es) 2005-05-16
BR0102953A (pt) 2002-02-13
ITTO20000521A0 (it) 2000-06-02
DE60106673D1 (de) 2004-12-02
PL347844A1 (en) 2001-12-03
EP1160121B1 (en) 2004-10-27
IT1320387B1 (it) 2003-11-26
DE60106673T2 (de) 2006-02-09
ITTO20000521A1 (it) 2001-12-02
EP1160121A1 (en) 2001-12-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1516771B1 (en) Locking devices for vehicle seats
US8690244B2 (en) Child restraint for vehicle
CA2274060C (en) Easy entry seat with seat back lockout until full return
US5511856A (en) Cable activated harness retractor for child seat
EP1697161B1 (en) Vehicle seat assembly and floor rail for lateral seat shuttling
US20090267389A1 (en) Cable connecting devices
US6631879B2 (en) Seat apparatus vehicle
CN108068670B (zh) 儿童安全座椅
US8517471B2 (en) Seat assembly having a moveable head restraint
US6698983B1 (en) Vertically pivoting wheelchair restraint
US5997069A (en) Removable vehicle seat assembly
JPH0221242B2 (pl)
EP0561274A1 (en) Anti-cinch and anti-chafe seat belt system
EP0646491A1 (en) Child safety seat for vehicles
US20110042994A1 (en) Vehicle seat reclining apparatus
DE102009003703A1 (de) Kopfstützenbetätigungsvorrichtungen
PL201372B1 (pl) Urządzenie przytwierdzające oparcie fotela do korpusu pojazdu
JP2003503252A (ja) チャイルドシート用締結装置
CA1241314A (en) Lock-up mechanism for a vehicle sensitive automotive seat belt retractor
CN113653414A (zh) 一种滑动门锁止装置及车辆
EP1475267B1 (en) Child safety seat
JP3736858B2 (ja) バックル
US7017965B2 (en) Motor-vehicle cargo net
JP7313601B2 (ja) 車両用シート装置
CN108569171B (zh) 用于座椅靠背的铰接锁定机构

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110601