PL201015B1 - Sposób i urządzenie do wytwarzania klinkieru cementowego ze stałego surowca cementowego - Google Patents

Sposób i urządzenie do wytwarzania klinkieru cementowego ze stałego surowca cementowego

Info

Publication number
PL201015B1
PL201015B1 PL357276A PL35727601A PL201015B1 PL 201015 B1 PL201015 B1 PL 201015B1 PL 357276 A PL357276 A PL 357276A PL 35727601 A PL35727601 A PL 35727601A PL 201015 B1 PL201015 B1 PL 201015B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rotary kiln
kiln
dust
raw material
clinker
Prior art date
Application number
PL357276A
Other languages
English (en)
Other versions
PL357276A1 (pl
Inventor
Soren Hundebol
Original Assignee
Smidth & Co As F L
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8159389&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL201015(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Smidth & Co As F L filed Critical Smidth & Co As F L
Publication of PL357276A1 publication Critical patent/PL357276A1/pl
Publication of PL201015B1 publication Critical patent/PL201015B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B7/00Hydraulic cements
    • C04B7/36Manufacture of hydraulic cements in general
    • C04B7/43Heat treatment, e.g. precalcining, burning, melting; Cooling
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C04CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
    • C04BLIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
    • C04B7/00Hydraulic cements
    • C04B7/36Manufacture of hydraulic cements in general
    • C04B7/43Heat treatment, e.g. precalcining, burning, melting; Cooling
    • C04B7/436Special arrangements for treating part or all of the cement kiln dust
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27BFURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS IN GENERAL; OPEN SINTERING OR LIKE APPARATUS
    • F27B7/00Rotary-drum furnaces, i.e. horizontal or slightly inclined
    • F27B7/20Details, accessories, or equipment peculiar to rotary-drum furnaces
    • F27B7/2016Arrangements of preheating devices for the charge
    • F27B7/2025Arrangements of preheating devices for the charge consisting of a single string of cyclones
    • F27B7/2033Arrangements of preheating devices for the charge consisting of a single string of cyclones with means for precalcining the raw material

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Muffle Furnaces And Rotary Kilns (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Furnace Details (AREA)
  • Waste-Gas Treatment And Other Accessory Devices For Furnaces (AREA)
  • Feeding, Discharge, Calcimining, Fusing, And Gas-Generation Devices (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwa- rzania klinkieru cementowanego ze sta lego surow- ca cementowego, w którym to sposobie swie zy surowiec podgrzewa si e i ewentualnie kalcynuje wst epnie w podgrzewaczu zawiesiny (1, 3) pod- dawanym wymianie ciep la z gor acymi gazami spalinowymi, podgrzany i ewentualnie wst ep- nie kalcynowany materia l kalcynuje si e osta- tecznie i wypala do klinkieru w piecu obroto- wym (7), gor acy klinkier z pieca obrotowego sch ladza si e w ch lodniku (9) i oddziela si e py l z gazów spalinowych z podgrzewacza w uk la- dzie filtracyjnym (11). Sposób i urz adzenie odznaczaj a si e tym, ze py l z uk ladu filtracyjne- go (11) wprowadzany jest do ko nca pieca ob- rotowego (7) z wlotem materia lu w kierunku przeciwnym do kierunku przep lywu gazów piecowych. Uzyskuje si e dzi eki temu znaczne zmniejszenie tworzenia pow lok na scianach rury wzno snej. PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do wytwarzania klinkieru cementowego ze stałego surowca cementowego. Chodzi tu zwłaszcza o sposób wytwarzania klinkieru cementowego, w którym to sposobie ś wież y surowiec podgrzewa się i ewentualnie kalcynuje wstę pnie w podgrzewaczu zawiesiny poddawanym wymianie ciepła z gorącymi gazami spalinowymi, podgrzany i ewentualnie wstępnie kalcynowany materiał kalcynuje się ostatecznie i spala się do klinkieru w piecu obrotowym, gorący klinkier z pieca obrotowego schładza się w chłodniku i oddziela się pył z gazów spalinowych z podgrzewacza w układzie filtrów. Sposoby i urządzenia wyżej wymienionego rodzaju stanowią stan techniki. W zasadzie wszystkie mieszaniny surowców cementowych zawierają co najmniej małe ilości Cl, K, Na i S lub takie pierwiastki dodawane są z doprowadzanym paliwem. W strefie spalania pieca zachodzi odparowanie takich pierwiastków w różnych kombinacjach, np. KCl, NaCl i KOH, podczas gdy siarka jest w postaci gazu SO2. Na zimnym końcu pieca obrotowego i w komorze dymowej lub przewodzie rury wznośnej pieca może występować kondensacja różnych soli, które obecne są w stanie stopionym przy panują cych temperaturach 900-1100°C. Moż e również wystą pić tworzenie się siarczanów. Sole działają jak środek wiążący nieuchronnie obecny pył, i mogą wytwarzać się zwarte powłoki z istniejącym zagrożeniem zablokowania przewodu rury wznośnej pieca. Usunięcie powłok może wymagać zawieszenia pracy i wykładzina może zostać zniszczona wskutek reakcji z powłokami lub w wyniku uszkodzenia mechanicznego wywołanego operacją gruntownego oczyszczania. Dotychczas zwykłą praktyką było wprowadzanie podgrzanego surowca do przewodu rury wznośnej pieca bezpośrednio po wyładowaniu gazów spalinowych z pieca obrotowego, jako, że gwarantowało to wychwycenie soli na powierzchni surowca zamiast na ściankach. Jednakże trudności może sprawiać uzyskanie rozprowadzenia podgrzanego surowca w gazach w całej powierzchni przekroju przewodu rury wznośnej. Powodem tego jest doprowadzanie materiału przez dolną rurę, z cyklonu sąsiadującego z najniższym, nie pozwalając w ten sposób na osiąganie prędkości, która jest niezbędna do zapewnienia rozprowadzenia materiału po całej powierzchni przekroju, która może mieć szerokość kilku metrów.
Z opisu patentowego US nr 4002420 i opisu patentowego US nr 4108593 znane są sposoby i urządzenia, w których gorący surowiec jest odprowadzany z sąsiadującego z najniższym cyklonem etapu podgrzewacza cyklonowego i wprowadzany jest do gazów spalinowych na wlocie materiału do pieca. Dzięki temu uzyskuje się obniżenie temperatury gazów w piecu, a zatem pewną kondensację niepożądanych par, takich jak par alkalicznych, chlorowych i siarkowych, zmniejszając tym samym problem powłok w przewodzie rury wznośnej. Jednak uzyskiwane zmniejszenie powstawania powłok okazało się niewystarczające. Można to przypisać kilku czynnikom. Wytłumaczeniem może być to, że temperatura nie jest redukowana w dostatecznym stopniu i nie przy szybkości wymaganej do zapewnienia kondensacji par na cząstkach surowca w gazach spalinowych zamiast na ściankach przewodu rury wznośnej. Innym wytłumaczeniem może być to, że rozprowadzenie surowca nie zachodzi z dostatecznym stopniem homogenności na całej powierzchni przekroju pieca i/lub że powierzchnia właściwa surowca jest niewystarczająca.
Kolejną ogólną wadą stosowania podgrzewanego surowca w postaci mączki jest to, że zawiera on często sole w postaci skondensowanej i że w panujących temperaturach takie sole mogą powodować tworzenie brył zmniejszając tym samym efektywne pole powierzchni do wychwytywania soli zawartych w gazach piecowych.
W przyszłości należy się spodziewać, że powłoki w przewodzie rury wznośnej będą dużym problemem ze względu na zwiększenie termicznego obciążenia pieców podczas gdy jednocześnie ulegną one skróceniu, tak, ze mogą one być wsparte na dwu filarach zamiast na trzech.
Zadaniem niniejszego wynalazku jest opracowanie sposobu i urządzenia do wytwarzania klinkieru cementowego za pomocą których wspomniane wyżej problemy związane z powstawaniem powłok w przewodzie rury wznośnej zostaną znacznie zmniejszone.
Sposób wytwarzania klinkieru cementowego ze stałego surowca cementowego, w którym to sposobie świeży surowiec podgrzewa się i ewentualnie kalcynuje wstępnie w podgrzewaczu zawiesiny, poddawany wymianie ciepła z gorącymi gazami spalinowymi, podgrzany i ewentualnie wstępnie kalcynowany materiał kalcynuje się ostatecznie i wypala do klinkieru w piecu obrotowym, gorący klinkier z pieca obrotowego schładza się w chłodniku i oddziela się pył z gazów spalinowych z podgrzewacza w układzie filtracyjnym, odznacza się według wynalazku tym, że pył z układu filtracyjnego
PL 201 015 B1 wprowadza się do końca pieca obrotowego z wlotem materiału, w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu gazów piecowych.
Korzystnie całą objętość pyłu filtracyjnego z układu filtracyjnego wprowadza się do końca pieca obrotowego z wlotem materiału, w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu gazów piecowych.
Korzystnie pył filtracyjny wprowadza się do pieca obrotowego za pomocą sprężonego gazu.
Korzystnie zimny surowiec i/lub lotny popiół wprowadza się jednocześnie z pyłem filtracyjnym.
Urządzenie do wytwarzania klinkieru cementowego ze stałego surowca cementowego, zawierające wielostopniowy podgrzewacz zawiesiny, kalcynator z wieloma palnikami, przewód rury wznośnej pieca, komorę dymną, piec obrotowy z palnikiem, chłodnik klinkieru i układ filtracyjny, charakteryzuje się według wynalazku tym, że zawiera również elementy do wprowadzania pyłu z układu filtracyjnego do końca pieca obrotowego zawierającego wlot materiału, w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu gazów piecowych.
Korzystnie elementy do wprowadzania zawierają lancę zakończoną w komorze dymnej pieca obrotowego lub w samym piecu obrotowym, która przebiega w zasadzie równolegle do osi wzdłużnej pieca obrotowego.
Zgodnie ze sposobem według wynalazku pył z układu filtracyjnego wprowadza się do końca pieca obrotowego na którym znajduje się wlot materiału w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu gazów piecowych. Temperatura pyłu z filtra jest zazwyczaj mniejsza od 300°C i może on być odpowiednio wtryskiwany za pomocą sprężonego gazu do końca pieca obrotowego zawierającego wlot materiału z wykorzystaniem lancy zakończonej w komorze dymnej pieca obrotowego lub w samym piecu obrotowym i biegnącej w zasadzie równolegle do osi wzdłużnej pieca obrotowego.
Uzyskuje się dzięki temu znaczne zmniejszenie tworzenia się powłok na ściankach przewodu rury wznośnej. Powodem jest częściowo to, że temperatura pyłu filtracyjnego jest niższa od temperatury podgrzanego surowca, pozwalając mu na absorbowanie większej części ciepła kondensacji, a częściowo to, że pył filtracyjny stanowi najdrobniejszą frakcję surowca, co oznacza, ż e ma znaczne pole powierzchni oraz częściowo to, że pył filtracyjny jest wtryskiwany w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu gazów piecowych, zapewniając równomierne rozprowadzenie w gazach piecowych na całym przekroju pieca.
Dotychczas typową praktyką było mieszanie pyłu z filtra z mieszaniną surowca przed jej wprowadzeniem do podgrzewacza. Odprowadzanie co najmniej części pyłu z filtra i wprowadzanie go przy końcu pieca obrotowego zawierającym wlot materiału, jak zaproponowano według niniejszego wynalazku, prowadzi do umiarkowanego zmniejszenia skuteczności procesu wymiany ciepła w podgrzewaczu. Jednakże ta bezpośrednia wada kompensowana jest faktem, iż surowiec osiąga lepsze własności proszku w cyklonach, gdy zawartość pyłu filtracyjnego jest zmniejszona. W rezultacie występuje mniejsza wewnętrzna cyrkulacja pyłu w podgrzewaczu, zwiększając tym samym wydajność podgrzewacza a także należy spodziewać się zmniejszenia okresów przestoju urządzenia spowodowanych blokowaniem cyklonu. Ponadto zmniejszy się obciążenie filtra w kategoriach ton pyłu na godzinę zbieranych przez filtr, powodując oszczędności w odniesieniu do urządzeń przenoszących pył.
Zgodnie z wynalazkiem może być zalecane wykorzystanie całej objętości pyłu filtracyjnego, a nie tylko części, jako ś rodka przeciw powł okom poprzez wtryskiwanie go przy koń cu pieca obrotowego z wlotem materiału. Osiąga się w ten sposób ważny zysk uboczny. Wtryskiwanie pyłu filtracyjnego głęboko do układu pieca ułatwia kontrolowanie chemii klinkieru. Zazwyczaj skład pyłu filtracyjnego wykazuje odchylenia w stosunku do reszty surowca i może on na przykład mieć nadmierną zawartość wapna, na przykład do 200 w LSF. Jeśli pył filtracyjny zawraca się do zbiornika surowca, jak to wykonywano poprzednio, konieczne jest zapewnienie skutecznego mieszania, głównie w celu utrzymania składu surowca odbiegającego nieco od tego, który jest niezbędny dla klinkieru. Jednakże w przypadku, gdy zalecane jest wtryskiwanie całej objętości pyłu filtracyjnego do pieca, skład surowca wymaga jedynie dostosowania do stopnia, w którym różni się nieznacznie - odpowiednio do zawartości popiołu w paliwach - od pożądanej chemii klinkieru. W tej sytuacji przesądzony jest wniosek, że urządzenie do rozdrabniania surowca zawiera elementy do oddzielania surowców cementowych od gazów spalinowych, które są następnie odprowadzane do układu filtracyjnego w celu ostatecznego odpylenia. W przypadkach, gdy układ filtracyjny jest również stosowany do oddzielania surowców dla cementu, zalecane jest, w stopniu najbardziej praktycznym, aby najdrobniejsza frakcja lub frakcje filtracyjne wykorzystane zostały do wtryskiwania do pieca obrotowego.
Zgodnie z niniejszym wynalazkiem możliwe jest wprowadzenie zimnego surowca i/lub lotnego popiołu jednocześnie z pyłem filtracyjnym.
PL 201 015 B1
Wynalazek jest bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia w postaci schematycznej urządzenie do wytwarzania cementu według wynalazku.
Rysunek przedstawia urządzenie do wytwarzania cementu, które zawiera wielostopniowy podgrzewacz 1 zawiesiny, kalcynator 3 zasilany paliwem przez liczne palniki 4 i powietrzem do spalania przez przewód 5 rury wznośnej i komorę dymną 6, piec obrotowy 7, zasilany paliwem poprzez palnik 8, chłodnik 9 klinkieru i układ filtracyjny 11.
Surowiec z bliżej nieokreślonego wydziału mielenia 13 doprowadzany jest do podgrzewacza 1 w miejscu F. Stąd jest on prowadzony przeciwprądowo względem gorących gazów spalinowych z pieca obrotowego 7 w dół przez podgrzewacz 1 i kalcynator 3 z cyklonu rozdzielającego kalcynatora 3 kalcynowany surowiec kierowany jest do pieca obrotowego 7, w którym wypalany jest on do klinkieru cementowego, który jest następnie schładzany w chłodniku 9. Gazy piecowe wędrują w odwrotnym kierunku z chłodnika 9 przez piec obrotowy 7, w którym są ogrzewane i przechodzą dalej przez komorę dymną 6, przewód 5 rury wznośnej, kalcynator 3 i podgrzewacz 1, i są wyciągane z układu pieca za pomocą wentylatora 15. Podczas procesu podgrzewania nieuniknione jest, że część, zwłaszcza najdrobniejsza część surowców, nie jest skutecznie oddzielana w cyklonach podgrzewacza, a jest porywana przez gazy spalinowe i poprzez wentylator 15 i ewentualnie wydział mielenia dociera do układu filtracyjnego 11. W celu wyeliminowania wspomnianego na wstępie problemu powstawania powłok w komorze 5 rury wznośnej pieca, proponuje się zgodnie z wynalazkiem wprowadzanie pyłu z układu filtracyjnego 11 do końca pieca obrotowego 7 zawierającego wlot materiału. Pył filtracyjny może być odpowiednio wtryskiwany za pomocą sprężonego gazu do końca pieca obrotowego 7 zawierającego wlot materiału za pomocą lancy 17 zakończonej w komorze dymnej 6 pieca obrotowego lub w samym piecu obrotowym i biegnącej w zasadzie równolegle do osi wzdłużnej pieca obrotowego.
Tak więc podczas pracy urządzenia według wynalazku pył z układu filtracyjnego 11 wtryskiwany jest do pieca 7 przeciwprądowo względem gazów piecowych. Zazwyczaj pył jest schładzany w układzie filtracyjnym 11 do temperatury niższej od 300°C, a często aż do 100 do 150°C, i co więcej, jest on obecny w ilości dostatecznej do zapewnienia właściwego schłodzenia gazów piecowych na końcu pieca obrotowego 7 z wlotem materiału. Wtryskiwanie pyłu filtracyjnego może być regulowane dla uzyskania optymalnego chłodzenia gazów piecowych w zależności od tego, jakie sole znajdują się w gazach. Wtryskiwanie pyłu filtracyjnego powoduje, że temperatura gazów piecowych w końcu pieca 7 z wlotem materiału może być obniżona z zakresu 900 do 1200°C do temperatury w zakresie około 830 do 850°C, która stanowi temperaturę dekarbonizacji głównego składnika materiału węglanu wapnia, powodując w rezultacie kondensację soli na powierzchni drobnych cząstek pyłu filtracyjnego.
Wynalazek poddano badaniom eksploatacyjnym w pracującym urządzeniu cementowym i w wyniku badania stwierdzono zmniejszenie potrzeby wykonywania oczyszczania przewodu 5 rury wznośnej z jednego oczyszczenia na osiem godzin do jednego oczyszczenia na tydzień.

Claims (6)

1. Sposób wytwarzania klinkieru cementowego ze stałego surowca cementowego, w którym to sposobie świeży surowiec podgrzewa się i ewentualnie kalcynuje wstępnie w podgrzewaczu zawiesiny, poddawany wymianie ciepła z gorącymi gazami spalinowymi, podgrzany i ewentualnie wstępnie kalcynowany materiał kalcynuje się ostatecznie i wypala do klinkieru w piecu obrotowym, gorący klinkier z pieca obrotowego schładza się w chłodniku i oddziela się pył z gazów spalinowych z podgrzewacza w układzie filtracyjnym, znamienny tym, że pył z układu filtracyjnego (11) wprowadza się do końca pieca obrotowego (7) z wlotem materiału, w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu gazów piecowych.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że całą objętość pyłu filtracyjnego z układu filtracyjnego (11) wprowadza się do końca pieca obrotowego (7) z wlotem materiału, w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu gazów piecowych.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że pył filtracyjny wprowadza się do pieca obrotowego (7) za pomocą sprężonego gazu.
4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zimny surowiec i/lub lotny popiół wprowadza się jednocześnie z pyłem filtracyjnym.
5. Urządzenie do wytwarzania klinkieru cementowego ze stałego surowca cementowego, zawierające wielostopniowy podgrzewacz zawiesiny, kalcynator z wieloma palnikami, przewód rury
PL 201 015 B1 wznośnej pieca, komorę dymną, piec obrotowy z palnikiem, chłodnik klinkieru i układ filtracyjny, znamienne tym, że zawiera również elementy (17) do wprowadzania pyłu z układu filtracyjnego (11) do końca pieca obrotowego (7) zawierającego wlot materiału, w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu gazów piecowych.
6. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że elementy (17) do wprowadzania zawierają lancę zakończoną w komorze dymnej (6) pieca obrotowego lub w samym piecu obrotowym (7), która przebiega w zasadzie równolegle do osi wzdłużnej pieca obrotowego.
PL357276A 2000-03-30 2001-01-19 Sposób i urządzenie do wytwarzania klinkieru cementowego ze stałego surowca cementowego PL201015B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DKPA200000531 2000-03-30
PCT/IB2001/000054 WO2001072654A1 (en) 2000-03-30 2001-01-19 Method and apparatus for manufacturing cement clinker from particulate cement raw material

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL357276A1 PL357276A1 (pl) 2004-07-26
PL201015B1 true PL201015B1 (pl) 2009-02-27

Family

ID=8159389

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL357276A PL201015B1 (pl) 2000-03-30 2001-01-19 Sposób i urządzenie do wytwarzania klinkieru cementowego ze stałego surowca cementowego

Country Status (19)

Country Link
EP (1) EP1296905B1 (pl)
JP (1) JP2003528793A (pl)
KR (1) KR100716402B1 (pl)
CN (1) CN1227179C (pl)
AT (1) ATE314328T1 (pl)
AU (2) AU2391301A (pl)
BR (1) BR0109587A (pl)
CA (1) CA2403564C (pl)
CZ (1) CZ300330B6 (pl)
DE (1) DE60116308T2 (pl)
DK (1) DK1296905T3 (pl)
ES (1) ES2256195T3 (pl)
MX (1) MXPA02008394A (pl)
PL (1) PL201015B1 (pl)
PT (1) PT1296905E (pl)
RU (1) RU2248946C2 (pl)
TW (1) TW487689B (pl)
WO (1) WO2001072654A1 (pl)
ZA (1) ZA200206493B (pl)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19954479B4 (de) * 1999-11-12 2008-06-05 Khd Humboldt Wedag Gmbh Verfahren zur Herstellung von Zementklinker mit Kühlung der Drehofeneinlaufkammer
BRPI0812852A2 (pt) * 2007-08-07 2014-12-09 Polysius Ag Dispositivo para a separação de um material sólido e de um gás e instalação para a produção de cimento.
FR2934589B1 (fr) * 2008-08-01 2010-08-27 Fives Fcb Procede de fabrication de clinker de ciment dans une installation, et installation de fabrication de clinker de ciment en tant que telle
FR2934590B1 (fr) * 2008-08-01 2010-08-13 Fives Fcb Procede de fabrication de clinker de ciment dans une installation, et installation de fabrication de clinker de ciment en tant que telle.
JP5407262B2 (ja) * 2008-10-08 2014-02-05 三菱マテリアル株式会社 セメント焼成設備の排ガス処理方法および処理システム
IT1391447B1 (it) * 2008-12-23 2011-12-23 Italcementi Spa Apparato migliorato per la produzione di clinker a partire da farina cruda e relativo processo
DE102009041089C5 (de) * 2009-09-10 2013-06-27 Khd Humboldt Wedag Gmbh Verfahren und Anlage zur Herstellung von Zement mit verringerter CO2-Emission
US9250018B2 (en) * 2009-11-06 2016-02-02 Fives North American Combustion, Inc. Apparatus and methods for achieving low NOx in a grate-kiln pelletizing furnace
CN103153905B (zh) * 2010-08-06 2015-04-22 英派尔科技开发有限公司 用于采用废弃物材料制备水泥熟料的系统和方法
ITMI20112364A1 (it) * 2011-12-22 2013-06-23 Italcementi Spa Apparato per la produzione di clinker a partire da miscela cruda comprendente un preriscaldatore ad altezza contenuta
CN102674724A (zh) * 2012-05-11 2012-09-19 赵益民 一种两级分解物料预烧水泥熟料煅烧系统及其工艺
AT513149B8 (de) * 2012-09-05 2014-03-15 Scheuch Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Abscheidung eines flüchtigen Bestandteils aus den Abgasen bei der Zementklinkerherstellung
CN108947284A (zh) * 2018-08-02 2018-12-07 吴超 一种大颗粒旋流沸腾煅烧高温研磨生料的方法
CN108947285A (zh) * 2018-08-03 2018-12-07 吴超 大颗粒旋流沸腾循环快速煅烧水泥熟料的新方法
KR102186222B1 (ko) 2018-08-29 2020-12-03 성신양회(주) 국소 고온 연소 챔버 및 이를 포함하는 시멘트 소성 설비
CN111689704B (zh) * 2019-03-12 2021-10-08 中国科学院工程热物理研究所 多级悬浮预热水泥窑炉系统及其控制方法
CN113880468B (zh) * 2020-07-01 2023-07-21 中国科学院工程热物理研究所 多级悬浮预热器及控制方法、水泥熟料生成设备控制方法
CN114644470B (zh) * 2020-12-17 2023-10-03 中国科学院工程热物理研究所 水泥物料处理装置和水泥物料处理方法
CN114644472B (zh) * 2020-12-17 2023-10-03 中国科学院工程热物理研究所 水泥物料处理装置和水泥物料处理方法

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5238569B2 (pl) * 1973-07-03 1977-09-29
CS165935B1 (pl) * 1973-10-19 1975-12-22
GB1453215A (en) * 1974-05-10 1976-10-20 Smidth & Co As F L Calcination of pulverous material
GB1479220A (en) * 1975-10-27 1977-07-06 Smidth & Co As F L Kiln plant
JPS5632355A (en) * 1979-08-22 1981-04-01 Mitsubishi Heavy Ind Ltd Fluidized bed type calciner for cement raw material
DE3150501A1 (de) * 1981-12-21 1983-06-30 Klöckner-Humboldt-Deutz AG, 5000 Köln Vorrichtung zum brennen von zement
JPS59164655A (ja) * 1983-03-11 1984-09-17 川崎重工業株式会社 セメントクリンカの焼成装置
JPS6321266A (ja) * 1986-07-10 1988-01-28 大成プレハブ株式会社 潜熱発生装置
US5007823A (en) * 1989-12-01 1991-04-16 Air Products And Chemicals, Inc. Dust recycling to rotary kilns
BR9102123A (pt) * 1991-05-24 1992-04-28 Serrana Sa De Mineracao Ciclone separador de po tipo single loop
FR2679550B1 (fr) * 1991-07-26 1994-04-08 Cle Procede de production de clinker de ciment avec recuperation amelioree des poussieres.
DE69200228T2 (de) * 1991-11-11 1994-10-20 Mitsui Petrochemical Ind Verfahren zur Herstellung eines statistischen Cycloolefincopolymers.
AU1040097A (en) * 1995-12-11 1997-07-03 Chichibu Onoda Cement Corporation Kiln exhaust gas processing method by chlorine bypass and apparatus therefor

Also Published As

Publication number Publication date
CZ300330B6 (cs) 2009-04-22
CA2403564C (en) 2010-03-23
WO2001072654A1 (en) 2001-10-04
PT1296905E (pt) 2006-05-31
TW487689B (en) 2002-05-21
PL357276A1 (pl) 2004-07-26
CA2403564A1 (en) 2001-10-04
AU2391301A (en) 2001-10-08
CN1418178A (zh) 2003-05-14
EP1296905A1 (en) 2003-04-02
JP2003528793A (ja) 2003-09-30
ATE314328T1 (de) 2006-01-15
ZA200206493B (en) 2003-08-14
AU2001223913B2 (en) 2004-04-22
CN1227179C (zh) 2005-11-16
DK1296905T3 (da) 2006-03-06
BR0109587A (pt) 2003-02-04
RU2248946C2 (ru) 2005-03-27
DE60116308D1 (de) 2006-02-02
MXPA02008394A (es) 2003-02-12
ES2256195T3 (es) 2006-07-16
DE60116308T2 (de) 2006-09-07
KR20020086608A (ko) 2002-11-18
EP1296905B1 (en) 2005-12-28
KR100716402B1 (ko) 2007-05-11
RU2002129015A (ru) 2004-02-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL201015B1 (pl) Sposób i urządzenie do wytwarzania klinkieru cementowego ze stałego surowca cementowego
RU2146660C1 (ru) Способ производства цементного клинкера и устройство для его осуществления
AU2001223913A1 (en) Method and apparatus for manufacturing cement clinker from particulate cement raw material
US8784097B2 (en) Apparatus for the production of clinker from raw meal and relative process
RU2514066C2 (ru) Способ очистки потока газообразных продуктов сгорания из установки для получения клинкера и соответствующее устройство
EP0603998B1 (en) Method for the calcination of limestone
EP1110923A2 (de) Verfahren zur Herstellung von Zementklinker mit Kühlung der Drehofeneinlaufkammer
RU2686759C1 (ru) Способ совместного получения цементного клинкера и сернистого газа
CA2453124C (en) Process for incorporating coal ash into cement clinker
RU2552277C1 (ru) Способ получения низкотемпературного портландцементного клинкера
RU2547195C1 (ru) Способ получения портландцементного клинкера (варианты)
RU2369572C1 (ru) Способ обжига высокодисперсных карбонатсодержащих материалов
SU1625839A1 (ru) Способ обжига тонкомолотого известн ка
RU2074842C1 (ru) Способ производства строительных материалов с использованием топливосодержащих отходов и устройство для его осуществления
Kurdowski CEMENT BURNING
CS215975B1 (cs) Zařízení pro přípravu vápence k výpalu
PL191257B1 (pl) Sposób wytwarzania klinkieru cementowego
MXPA99011129A (en) Method and apparatus for producing cement clinker

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110119