PL200661B1 - Urządzenie do kontroli położeń końcowych ruchomych części zwrotnic - Google Patents

Urządzenie do kontroli położeń końcowych ruchomych części zwrotnic

Info

Publication number
PL200661B1
PL200661B1 PL373037A PL37303703A PL200661B1 PL 200661 B1 PL200661 B1 PL 200661B1 PL 373037 A PL373037 A PL 373037A PL 37303703 A PL37303703 A PL 37303703A PL 200661 B1 PL200661 B1 PL 200661B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rod
control device
switch
housing
movable
Prior art date
Application number
PL373037A
Other languages
English (en)
Other versions
PL373037A1 (pl
Inventor
Karl Schnedl
Armin Lassacher
Original Assignee
Vae Eisenbahnsysteme Gmbh
Vae Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vae Eisenbahnsysteme Gmbh, Vae Gmbh filed Critical Vae Eisenbahnsysteme Gmbh
Publication of PL373037A1 publication Critical patent/PL373037A1/pl
Publication of PL200661B1 publication Critical patent/PL200661B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L5/00Local operating mechanisms for points or track-mounted scotch-blocks; Visible or audible signals; Local operating mechanisms for visible or audible signals
    • B61L5/10Locking mechanisms for points; Means for indicating the setting of points
    • B61L5/107Locking mechanisms for points; Means for indicating the setting of points electrical control of points position

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Testing Of Devices, Machine Parts, Or Other Structures Thereof (AREA)
  • Escalators And Moving Walkways (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Mechanisms For Operating Contacts (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Numerical Control (AREA)
  • Switches With Compound Operations (AREA)
  • Measurement Of Length, Angles, Or The Like Using Electric Or Magnetic Means (AREA)
  • Push-Button Switches (AREA)

Abstract

W urz adzeniu do kontroli po loze n ko nco- wych ruchomych cz esci zwrotnic w postaci krzy zownic (3) sk ladaj acym si e z zespolu draz- ków urz adzenia kontrolnego i obudowy urz a- dzenia kontrolnego (12), w któr a jest wprowa- dzony zespó l dr azków urz adzenia kontrolnego i w której jest umieszczony co najmniej jeden detektor do wykrywania po lo zenia ko ncowego zespo lu dr azków urz adzenia kontrolnego, zespó l dr azków urz adzenia kontrolnego jest do laczony wychylnie do ruchomej krzy zownicy (3) w p lasz- czy znie pionowej le zacej w kierunku poprzecz- nym do kierunku pod lu znego szyn, przy czym zespó l dr azków urz adzenia kontrolnego posiada co najmniej jeden dr azek (8) o przekroju ko lo- wym, który to dr azek (8) na swoim uszczelnio- nym obszarze zag lebionym w obudowie urz a- dzenia kontrolnego (12) ma na obwodzie co najmniej jedn a flank e w laczaj ac a (13), wspó lpra- cuj ac a ze stykiem w lacznika (16). PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do kontroli położeń końcowych ruchomych części zwrotnic, składające się z zespołu drążków urządzenia kontrolnego i obudowy urządzenia kontrolnego, do której jest wprowadzony zespół drążków urządzenia kontrolnego, i w której jest umieszczony co najmniej jeden detektor do wykrywania położenia końcowego drążka urządzenia kontrolnego.
Urządzenia nastawcze do ruchomych części zwrotnic, jak w szczególności szyny iglicowe lub ruchome krzyżownice, które są zaopatrzone w urządzenie do kontroli położeń końcowych, jako należące do stanu techniki są powszechnie znane. W znanych urządzeniach nastawczych mechaniczne przestawienie ruchomej części zwrotnicy następuje za pomocą elektrycznego lub hydraulicznego napędu zwrotnicowego, przy czym oprócz napędu zwrotnicowego jest przewidziane oddzielne lub zintegrowane z nim urządzenie do zamykania oraz w każdym razie oddzielne urządzenie do kontroli położeń końcowych. Tego rodzaju urządzenia do kontroli położeń końcowych służą w wypadku zwrotnic do mechanicznego sprawdzania aktualnego stanu zwrotnicy i wytworzenia sygnału kontrolnego, na podstawie którego można stwierdzić, czy zwrotnica została poprawnie przestawiona i czy iglica przylegająca, i iglica odstająca znajdują się w swoich właściwych położeniach końcowych. Urządzenie do kontroli położeń końcowych posiada zespół drążków urządzenia kontrolnego, który zasadniczo rozprzestrzenia się w kierunku poprzecznym do kierunku podłużnego szyn, i który przy przestawianiu zwrotnicy jest przesuwany w kierunku podłużnym zespołu drążków. Pozycje drążków urządzenia kontrolnego wyznacza się za pomocą elektromechanicznych przetworników wielkości mierzonej, na przykład w postaci wyłączników krańcowych lub styków kontrolnych iglic, które najczęściej są umieszczone z boku zwrotnicy w obudowie zamontowanej na podkładzie.
Oprócz realizacji w postaci oddzielnych urządzeń, urządzenia pomiarowe do kontroli położeń końcowych zostały już także zintegrowane we wspólnej obudowie z napędem przestawiającym, jak to jest znane, na przykład z niemieckiego opisu zgłoszeniowego nr DE 1755105. Inne wykonanie znane jest z niemieckiego opisu zgłoszeniowego wzoru użytkowego nr DE 29917829 U1, w którym przewidziano ciągły drążek urządzenia kontrolnego, którego obydwie części są prowadzone teleskopowo jedna w drugiej za pośrednictwem elementu sprężynującego. Wyłączniki stykowe położeń końcowych są w tym wypadku wykonane jako palce włączające, połączone na stałe z drążkiem urządzenia kontrolnego, które współdziałają z łącznikami zbliżeniowymi. Alternatywnie do tego znane są rozwiązania, w których na drążku urządzenia kontrolnego są wykonane rowki, w które wsuwają się dźwignie włączające i w ten sposób mogą być wyzwalane wyłączniki położeń końcowych. Jako przykład jest tutaj przytoczony amerykański opis patentowy nr US 5,669,587.
Dla znanych urządzeń do kontroli położeń końcowych wspólne jest jednakże to, że ich zdolność do funkcjonowania zależy od szeregu czynników zewnętrznych, na które nie można mieć bezpośredniego wpływu. Tak więc, na przykład wibracje ruchomej części zwrotnicy, powstające przy przejeżdżaniu zwrotnicy, mogą przenosić się na zespół drążków urządzenia kontrolnego i mogą prowadzić do niewłaściwego funkcjonowania lub do niewłaściwych wyzwoleń wyłączników stykowych położeń końcowych. Również w wyniku zmian wymiarów skojarzonych, wspólnych dla współpracujących części, jak na przykład wydłużenie cieplne szyny iglicowej, mogą powstawać mechaniczne naprężenia w zespole drążków urządzenia kontrolnego lub także mogą powstawać skrzywienia, które prowadzą do zakleszczenia lub do ukośnego ustawienia drążków urządzenia kontrolnego, lub co najmniej do dużego tarcia między drążkiem urządzenia kontrolnego i obudową urządzenia kontrolnego, i które mają silny negatywny wpływ na właściwy sposób funkcjonowania urządzenia kontrolnego do sprawdzania położeń końcowych.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia do kontroli położeń końcowych, które niezależnie od wpływów zewnętrznych wysyła wiarygodne sygnały łączeniowe, przy czym może być przeprowadzone dokładne dostosowanie do każdorazowego skoku odpowiadającego przestawieniu ruchomej części zwrotnicy, i już nieznaczne odchyłki od położenia końcowego prowadzą do tego, że wyłącznik położeń końcowych nie jest włączany. Ponadto, urządzenie do kontroli położeń końcowych powinno mieć zwartą budowę i wymiary montażowe, które umożliwiają wbudowanie go w podkład stalowy w kształ cie koryta.
Urządzenie do kontroli położeń końcowych ruchomych części zwrotnic, składające się z zespołu drążków urządzenia kontrolnego i obudowy urządzenia kontrolnego, w którą jest wprowadzony zespół drążków urządzenia kontrolnego i w której jest umieszczony co najmniej jeden detektor do wykrywania położenia końcowego zespołu drążków urządzenia kontrolnego, charakteryzuje się według wynalazku
PL 200 661 B1 tym, że zespół drążków urządzenia kontrolnego jest dołączony wychylnie do ruchomej krzyżownicy zwrotnicy w płaszczyźnie pionowej leżącej w kierunku poprzecznym do kierunku wzdłużnego szyn, przy czym na zespół drążków urządzenia kontrolnego składa się co najmniej jeden drążek o przekroju kołowym, który to drążek na swoim uszczelnionym obszarze zagłębionym w obudowie urządzenia kontrolnego ma na obwodzie co najmniej jedną flankę włączającą, współdziałającą ze stykiem włącznika.
Według korzystnego udoskonalenia urządzenia do kontroli położeń końcowych według wynalazku, obudowa urządzenia kontrolnego jest wychylnie dołączona na nieruchomej części zwrotnicy w płaszczyźnie pionowej leżącej w kierunku poprzecznym do kierunku podłużnego szyn.
Korzystnie, wychylne dołączenie drążków urządzenia kontrolnego ma postać elastycznych członów łączących i/lub baryłkowatych podpór.
Dalsze udoskonalenie uzyskuje się dzięki temu, że zespół drążków urządzenia kontrolnego w kierunku podłuż nym szyn jest połączony suwliwie z ruchomą krzyżownicą.
Korzystnie, zespół drążków urządzenia kontrolnego jest połączony z pionowym sworzniem, prowadzonym ślizgowo w ciągnącym się zasadniczo w kierunku wzdłużnym szyn podłużnym otworze wykonanym w płycie podstawowej ruchomej krzyżownicy, przy czym zwłaszcza sworzeń w obszarze swojego odcinka zagłębiającego się w podłużnym otworze ma baryłkowatą powierzchnię stykową lub pierścień ślizgowy z baryłkowatą powierzchnią stykową.
Według następnego korzystnego wykonania, drążek urządzenia kontrolnego jest połączony ze sworzniem za pośrednictwem włącznika sztywno pod kątem, korzystnie pod kątem 90°.
Korzystnie, drążek urządzenia kontrolnego lub łącznik wywiera nacisk na sworzeń za pośrednictwem elementów sprężynujących działających w kierunku podłużnej osi sworznia.
Flanka włączająca może być umieszczona w sposób umożliwiający jej przestawienie w kierunku osiowym drążka i jest zwłaszcza wykonana jako powierzchnia czołowa rury nakręcanej na drążek urządzenia kontrolnego.
Korzystnie, czynna długość drążka urządzenia kontrolnego jest nastawialna dla dopasowania do każdorazowego skoku odpowiadającego przestawieniu ruchomej krzyżownicy.
Korzystnie, drążek urządzenia kontrolnego na swoim końcu zwróconym do ruchomej krzyżownicy posiada gwint zewnętrzny wkręcany w gwint wewnętrzny części połączonej z ruchomą krzyżownicą, korzystnie łącznika, i unieruchamiany w każdorazowym położeniu po wkręceniu.
Korzystnie, zespół drążków urządzenia kontrolnego i obudowa urządzenia kontrolnego są umieszczone w podkładzie stalowym w kształcie koryta lub w nieruchomej części zwrotnicy.
Korzystnie, obudowa urządzenia kontrolnego posiada rurę prowadzącą, której długość jest większa niż największy skok odpowiadający przestawieniu ruchomej krzyżownicy, i w której drążek urządzenia kontrolnego jest prowadzony ślizgowo.
Korzystnie, włącznik obejmuje sprężynowy popychacz, wpadający przy właściwym położeniu końcowym ruchomej krzyżownicy w rowek określony za pomocą flanki włączającej.
Dzięki temu, że zespół drążków urządzenia kontrolnego jest według wynalazku dołączony wychylnie na ruchomej części zwrotnicy w płaszczyźnie pionowej leżącej w kierunku poprzecznym do kierunku podłużnego szyn, przy czym wychylne podparcie jest korzystnie zrealizowane przy użyciu elastycznych członów łączących i/lub podpór baryłkowatych, wibracje szyny iglicowej lub ruchomej krzyżownicy są kompensowane i tym samym nie są przenoszone dalej na drążek urządzenia kontrolnego. Uruchomienie wyłącznika krańcowego tylko z powodu tego rodzaju wibracji jest więc niemożliwe, tak że niezawodność urządzenia do kontroli może być większa. Ponadto, podczas przejeżdżania zwrotnicy na ruchome części zwrotnicy działają momenty wywracające, które również dzięki wychylności zespołu drążków urządzenia kontrolnego mogą być przejmowane w przegubie lub w elastycznym członie łączącym wokół osi przebiegającej zasadniczo w kierunku podłużnym szyn.
Na zespole drążków urządzenia kontrolnego nie udaje się ponadto uniknąć także momentów skręcających, dlatego według wynalazku przewiduje się, że zespół drążków urządzenia kontrolnego ma co najmniej jeden drążek o przekroju kołowym, który to drążek na swoim uszczelnionym obszarze zagłębionym w obudowie zespołu drążków ma na obwodzie co najmniej jedną flankę włączającą, która współdziała ze stykiem włącznika. Dzięki temu ukształtowaniu nie jest pogorszona zdolność do funkcjonowania urządzenia do kontroli położeń końcowych także przy obciążeniu skręcającym lub przy skręcaniu zespołu drążków urządzenia kontrolnego, w szczególności drążka urządzenia kontrolnego, przy czym szczelne zamknięcie obudowy urządzenia kontrolnego w obszarze, w którym drążek urządzenia pomiarowego zagłębia się w obudowie urządzenia kontrolnego dzięki kołowemu wykonaniu zostaje zachowane w każdym wypadku. Również flanka włączająca umieszczona w tym obszarze,
PL 200 661 B1 która współpracuje ze stykiem włącznika, zapewnia, że niezawodne uruchomienie wyłącznika krańcowego następuje tylko we właściwym położeniu końcowym, a mianowicie niezależnie od zewnętrznych zakłóceń.
Dzięki temu, że teraz nie tylko od strony szyny, lecz również na stronie odwróconej od ruchomej części zwrotnicy jest przewidziane wychylne podparcie wokół osi przebiegającej w kierunku podłużnym szyn, to znaczy w płaszczyźnie pionowej leżącej w kierunku poprzecznym do kierunku podłużnego szyn, urządzenie do kontroli położeń końcowych z powodu elastycznego podparcia może być jeszcze lepiej chronione przed momentami wywracającymi, wibracjami lub innymi naprężeniami mechanicznymi. Obudowa urządzenia kontrolnego jest dołączona wychylnie na nieruchomej części, przy czym jako część nieruchoma najczęściej służy podkład lub podkład stalowy w kształcie koryta.
Jeżeli zespół drążków jest połączony suwliwie z krzyżownicą, to udoskonalenie sprowadza się do zamocowania od strony szyny zespołu drążków urządzenia kontrolnego, i wskutek tego, że są dopuszczone przesunięcia podłużne ruchomej części zwrotnicy względem zespołu drążków urządzenia kontrolnego uwzględnia się okoliczność, że szyny iglicowe lub ruchome krzyżownice są poddawane wydłużeniom cieplnym. Tego rodzaju wydłużenia cieplne nie mogą być jednak przenoszone na zespół drążków urządzenia kontrolnego, gdyż miałoby to niekorzystny wpływ na poprawny sposób funkcjonowania i dokładne wykrywanie położeń końcowych przez urządzenie do kontroli położeń końcowych. Pod względem konstrukcyjnym realizacja jest korzystnie udoskonalona w ten sposób, że zespół drążków urządzenia kontrolnego jest połączony z pionowym sworzniem, prowadzonym ślizgowo w rozprzestrzeniającym się zasadniczo w kierunku podłużnym szyn wzdłużnym otworze wykonanym w płycie podstawowej ruchomej części zwrotnicy. Wzdłużny otwór umożliwia przesuwalność w kierunku podłużnym ruchomej części zwrotnicy względem zespołu drążków urządzenia kontrolnego, przy czym wskutek tego, że połączenie zespołu drążków urządzenia kontrolnego z płytą podstawową, w której jest wykonany wzdłużny otwór, następuje za pomocą pionowego sworznia, możliwa jest jednocześnie wychylność zespołu drążków urządzenia kontrolnego wokół prostopadłej osi leżącej w płaszczyźnie szyn, tak że również tutaj jest zapewniona podatność.
Oczywiście wychylne podparcie lub podatność urządzenia do kontroli położeń końcowych przewidziane od strony szyny oraz po stronie obudowy urządzenia kontrolnego nie mogą prowadzić do tego, że skok jałowy lub podatności występują w kierunku skoku odpowiadającego przestawieniu, to znaczy w kierunku rozciągłości podłużnej drążka urządzenia kontrolnego, gdyż w przeciwnym wypadku nie byłoby możliwe dokładne wykrycie położenia końcowego. Dlatego poszczególne miejsca podparcia muszą być wykonane w ten sposób, że ruch przestawiający ruchomej części szyny jest przekazywany dalej bezpośrednio na zespół drążków urządzenia kontrolnego. W związku z tym zamocowanie przegubowe zespołu drążków urządzenia kontrolnego od strony szyny korzystnie jest wykonane w ten sposób, że sworzeń w obszarze swojego odcinka zagłębionego w otworze wzdłużnym posiada baryłkowatą powierzchnię stykową lub pierścień ślizgowy z baryłkowatą powierzchnią stykową.
Przy przejeżdżaniu zwrotnicy nie można oczywiście uniknąć tego, że ruchoma część zwrotnicy, to znaczy szyna iglicowa lub ruchoma krzyżownica, pod wpływem toczącego się obciążenia podnosi się lub opada, i dlatego urządzenie do kontroli położeń końcowych według wynalazku korzystnie jest udoskonalone w ten sposób, że drążek urządzenia kontrolnego lub włącznik wywiera nacisk na sworzeń za pośrednictwem elementów sprężynujących, działających w kierunku osi podłużnej sworznia. Dzięki temu tego rodzaju ruchy pionowe ruchomej części zwrotnicy mogą być przejmowane w ten sposób, że nie dochodzi do nadmiernych mechanicznych obciążeń drążka urządzenia kontrolnego, które mogłyby spowodować jego skośne ustawienie lub zakleszczenie drążka urządzenia kontrolnego w obudowie urządzenia kontrolnego.
W celu dokł adnego dopasowania urzą dzenia do kontroli poł o ż e ń koń cowych do każ dorazowego skoku odpowiadającego przestawieniu zwrotnicy, flanka włączająca jest umieszczona przestawnie w kierunku osiowym drążka, przy czym korzystnie flanka włączająca jest wykonana jako powierzchnia czołowa rury dającej się nakręcić na drążek urządzenia kontrolnego. Dzięki przekręceniu rury może więc być zmienione osiowe położenie flanki włączającej i może być przeprowadzone dopasowanie do każdorazowego skoku odpowiadającego przestawieniu. Nastawianie może także nastąpić bezpośrednio w ten sposób, że robocza długość drążka urządzenia kontrolnego w celu dopasowania do każdorazowego skoku odpowiadającego przestawieniu ruchomej części zwrotnicy jest nastawialna, przy czym drążek urządzenia kontrolnego na swoim końcu zwróconym do ruchomej części zwrotnicy koPL 200 661 B1 rzystnie ma gwint zewnętrzny i jest wkręcany w gwint wewnętrzny części połączonej z ruchomą częścią zwrotnicy, korzystnie łącznika, i daje się unieruchomić w każdorazowym położeniu po wkręceniu.
W celu zapobież enia skoś nemu ustawieniu lub zakleszczeniu drążka urzą dzenia kontrolnego, urządzenie jest udoskonalone korzystnie w ten sposób, że obudowa urządzenia kontrolnego posiada rurę prowadzącą, której długość jest większa niż największy skok odpowiadający przestawieniu ruchomej części zwrotnicy, i w której drążek urządzenia kontrolnego jest prowadzony ślizgowo. Dzięki ślizgowemu prowadzeniu drążka urządzenia kontrolnego w rurze prowadzącej, ustalone jest osiowe prowadzenie na drodze, która jest większa niż największy skok odpowiadający przestawieniu ruchomej części zwrotnicy, tak że flanka włączająca wykonana na drążku urządzenia kontrolnego, która współpracuje ze stykiem włącznika, znajduje się wewnątrz rury prowadzącej niezależnie od każdorazowego położenia ruchomej części zwrotnicy. Dzięki temu wrażliwy obszar wyłącznika położenia końcowego jest chroniony przed zanieczyszczeniami, tak że precyzyjne współdziałanie z włącznikiem nie jest pogorszone. Łącznik jest udoskonalony w ten sposób, że ma on sprężynowy popychacz, który przy właściwym położeniu końcowym ruchomej części zwrotnicy wpada w rowek określony za pomocą flanki włączającej. Dzięki temu wykonaniu sprężynowy popychacz wyłącznie we właściwym położeniu końcowym i tylko w tym położeniu wpada do rowka określonego za pomocą flanki włączającej, aby wyzwolić przebieg łączeniowy na przymusowo otwieranym włączniku położenia końcowego i zasygnalizować właściwe położenie końcowe ruchomej części zwrotnicy na znajdującym się w pewnym oddaleniu stanowisku kontrolnym. Razem z dopasowaniem długości drążka urządzenia kontrolnego lub osiowego położenia flanki włączającej do każdorazowego skoku odpowiadającego przestawieniu, może więc flanka włączająca być umieszczona dokładnie w położeniu niezbędnym do współpracy z łącznikiem migowym. W każdym innym niewłaściwym położeniu końcowym kontrolowanej części, obojętnie jak nieznacznie odsunie się drążek urządzenia kontrolnego od tego położenia końcowego, popychacz zostanie przymusowo uruchomiony za pomocą drążka urządzenia kontrolnego i tym samym zostanie przymusowo otwarty także włącznik, tak że nie będzie sygnalizowane osiągnięcie właściwego położenia końcowego.
Reasumując, urządzenie do kontroli położeń końcowych ma budowę nadzwyczaj zwartą, przy czym szczególnie chroniony układ uzyskuje się wtedy, gdy, jak to odpowiada korzystnemu wykonaniu, zespół drążków urządzenia kontrolnego i obudowa urządzenia kontrolnego są umieszczone w podkładzie stalowym w kształcie koryta lub w nieruchomej części zwrotnicy.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój pionowy zwrotnicy z ruchomą krzyżownicą i urządzeniem do kontroli położeń końcowych umieszczonym w podkładzie stalowym w kształcie koryta, fig. 2 - widok z góry zwrotnicy według fig. 1, fig. 3 - widok szczegółu połączenia przegubowego drążka urządzenia kontrolnego od strony szyny, fig. 4 - widok szczegółu obudowy urządzenia kontrolnego, a fig. 5 - widok szczegółu zmienionego wykonania obudowy urządzenia kontrolnego według fig. 4.
Na fig. 1 przedstawiony jest przekrój pionowy zwrotnicy z szyną skrzydłową 1 i 2 i z ruchomą częścią zwrotnicy w postaci krzyżownicy 3 z dziobem, który jest zaznaczony za pomocą grubych linii w poł oż eniu przylegania do szyny skrzydł owej 1 i za pomocą linii kreskowych w poł o ż eniu przylegania do szyny skrzydłowej 2. Ruchoma krzyżownica 3 jest połączona z płytą podstawową 4, która jest osadzona na siodełku szynowym podkładu stalowego w kształcie podkładu korytowego 5. Do przestawiania ruchomej krzyżownicy 3 między dwoma położeniami przylegania lub położeniami końcowymi przewidziane jest urządzenie do przestawiania 6, które jest połączone z płytą podstawową 4 za pomocą nie przedstawionego dokładniej członu sprzęgającego 7. Jako urządzenie oddzielone od urządzenia do przestawiania 6 przewidziane jest urządzenie do kontroli położeń końcowych, które posiada drążek 8 urządzenia kontrolnego, który za pomocą elementu pośredniego 9 i sworznia 10 jest zamocowany przegubowo na płycie podstawowej 4. Drążek 8 urządzenia kontrolnego zagłębia się w rurze prowadzącej 11, która tworzy część obudowy urządzenia kontrolnego 12. W obudowie urządzenia kontrolnego 12, jak to poniżej będzie jeszcze dokładniej objaśnione, umieszczony jest styk łączeniowy do wykrywania właściwego położenia końcowego zespołu drążków urządzenia kontrolnego, przy czym styk łączeniowy współpracuje z flanką włączającą 13 wykonaną na drążku 8 urządzenia kontrolnego. Ruchoma krzyżownica 3 jest tutaj połączona z urządzeniami do kontroli położeń końcowych oddzielnymi dla każdego położenia końcowego, przy czym urządzenie do kontroli położeń końcowych przedstawione na figurze 1 rysunku po prawej stronie służy do kontroli przylegania ruchomej krzyżownicy 3 do szyny skrzydłowej 1, a urządzenie do kontroli położeń końcowych przedstawione na figurze 1 rysunku po lewej stronie służy do kontroli przylegania ruchomej krzyżownicy 3 do szyny skrzydłowej 2.
PL 200 661 B1
Na fig. 2 jest przestawiony w powiększeniu widok z góry urządzenia do kontroli położeń końcowych według wynalazku, przy czym niektóre części zbędne do zrozumienia wynalazku, nie należące do urządzenia do kontroli położeń końcowych, ze względu na przejrzystość zostały pominięte. Krzyżownica 3 jest zamocowana na płycie podstawowej 4. W widoku z góry jest tylko widoczne to, że płyta podstawowa 4 jest wykonana z otworem wzdłużnym 14, w którym sworzeń 10 jest prowadzony suwliwie wzdłużnie w kierunku strzałki dwustronnej 15. Drążek 8 urządzenia kontrolnego zagłębia się znowu w rurze prowadzącej 11, której część stanowi obudowę urządzenia kontrolnego 12. Obudowa urządzenia kontrolnego 12 mieści włącznik położenia końcowego 16, który w wypadku osiągnięcia właściwego położenia końcowego wpada w rowek określony za pomocą flanki włączającej 13 i może wysłać odpowiedni sygnał do znajdującego się w pewnym oddaleniu stanowiska kontrolnego. Obudowa urządzenia kontrolnego 12 jest połączona przegubowo za pomocą sworznia 17 z nieruchomą częścią podkładu korytowego 5, mianowicie z częścią widełkową 18, tak że jest zapewniona wychylność obudowy urządzenia kontrolnego wokół osi 19. Część widełkowa 18 służy zresztą także nieruchomemu mocowaniu przegubowemu napędu zwrotnicy 6.
Na fig. 3 przedstawione jest w powiększeniu mocowanie przegubowe drążka 8 urządzenia kontrolnego. Jak już wspomniano, sworzeń 10 zagłębia się w otworze wzdłużnym 14 płyty podstawowej 4, przy czym jest widoczne, że sworzeń 10 ma baryłkowate powierzchnie stykowe 20, które umożliwiają wychylność sworznia względem płyty podstawowej 4 wokół osi 21 przebiegających zasadniczo w kierunku podłużnym szyn. Sworzeń 10 jest zabezpieczony za pomocą części współpracującej 22, przy czym sworzeń 10 za pośrednictwem elementów sprężynujących lub uszczelnień 23 współdziała z trzpieniem zabezpieczają cym 24, tak ż e mo ż liwe jest przesunię cie względne w kierunku pionowym odpowiednio do strzałki dwustronnej 25. Za pomocą elementu pośredniego 9 następuje teraz połączenie z drążkiem 8 urządzenia kontrolnego, przy czym drążek 8 urządzenia kontrolnego jest zaopatrzony w gwint 26, tak że dzięki przekręceniu drążka 8 urządzenia kontrolnego czynna długość drążka 8 urządzenia kontrolnego może być dopasowana do skoku odpowiadającego przestawieniu ruchomej części zwrotnicy w postaci krzyżownicy 3. Do zabezpieczenia nastawionego położenia drążka 8 urządzenia kontrolnego służy przeciwnakrętka 27. Dopasowanie do skoku odpowiadającego przestawieniu może być możliwe także dzięki wykonaniu przedstawionemu na fig. 5, przy czym w tym wypadku drążek 8 urządzenia kontrolnego może być sztywno połączony z łącznikiem 9.
Na fig. 4 przedstawiona jest w powiększeniu obudowa urządzenia kontrolnego i jest widoczne, że uszczelniony drążek 8 urządzenia kontrolnego zagłębia się w rurze prowadzącej 11, przy czym przewidziane są uszczelnienia 28. W obudowie urządzenia kontrolnego 12 jest umieszczony łącznik migowy 16, który jest zaopatrzony w sprężynowy popychacz 29. Sprężynowy popychacz 29 może zagłębić się w rowku określonym za pomocą flanki włączającej 13 i tylko w tym wypadku łącznik migowy 16 może sygnalizować osiągnięcie właściwego położenia końcowego. W każdym innym wypadku z powodu przymusowego otwarcia włącznika sygnał włączeniowy nie jest generowany. Dokładne pozycjonowanie włącznika następuje za pomocą śruby nastawczej 30, przy czym przyłącze kablowe jest oznaczone za pomocą oznaczenia odsyłającego 31. W celu zapewnienia lepszej podatności na sprawdzanie włącznika od zewnątrz, obudowa urządzenia kontrolnego 12 ma przezroczystą pokrywę 32, tak że możliwa jest dodatkowa kontrola na miejscu.
Na fig. 5 przedstawione jest zmienione wykonanie części drążka 8 urządzenia kontrolnego zagłębiającej się w obudowie urządzenia kontrolnego 12. Na zaopatrzony w gwint odcinek 33 drążka 8 urządzenia kontrolnego jest nakręcona rura 34, która na swojej stronie czołowej ma flankę włączającą 13, tak że w wyniku przekręcenia rury 34 za pomocą części czworokątnej 35 może nastąpić osiowe nastawienie położenia flanki włączającej 13 i tym samym dopasowanie do różnych skoków odpowiadających przestawieniu. Przeciwnakrętka 36 służy do ustalenia i zabezpieczenia nastawionego położenia.

Claims (16)

1. Urządzenie do kontroli położeń końcowych ruchomych części zwrotnic, składające się z zespołu drążków urządzenia kontrolnego i obudowy urządzenia kontrolnego, w którą jest wprowadzony zespół drążków urządzenia kontrolnego i w której jest umieszczony co najmniej jeden detektor do wykrywania położenia końcowego zespołu drążków urządzenia kontrolnego, znamienne tym, że zespół drążków urządzenia kontrolnego jest dołączony wychylnie na ruchomej krzyżownicy (3) w płaszczyźnie pionowej leżącej w kierunku poprzecznym do kierunku wzdłużnego szyn, przy czym zespół
PL 200 661 B1 drążków urządzenia kontrolnego obejmuje co najmniej jeden drążek (8) o przekroju kołowym, który to drążek (8) na swoim uszczelnionym obszarze zagłębiającym się w obudowę urządzenia kontrolnego (12) ma na obwodzie co najmniej jedną flankę włączającą (13), współpracującą ze stykiem włącznika (16).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że obudowa urządzenia kontrolnego (12) jest zamocowana wychylnie na nieruchomej części zwrotnicy w płaszczyźnie pionowej, leżącej w kierunku poprzecznym do kierunku wzdłużnego szyn.
3. Urzą dzenie wedł ug zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, ż e wychylne dołączenie drążków urządzenia kontrolnego ma postać elastycznych członów łączących.
4. Urzą dzenie wedł ug zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, ż e wychylne dołączenie drążków urządzenia kontrolnego ma postać baryłkowatych podpór.
5. Urzą dzenie wedł ug zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, ż e zespół drążków urzą dzenia kontrolnego jest połączony suwliwie w kierunku wzdłużnym szyn z ruchomą krzyżownicą (3).
6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół drążków urządzenia kontrolnego jest połączony z pionowym sworzniem (10), prowadzonym ślizgowo w ciągnącym się zasadniczo w kierunku wzdłużnym szyn (15) podłużnym otworze (14) wykonanym w płycie podstawowej (4) ruchomej krzyżownicy (3).
7. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, ż e sworzeń (10) w obszarze swojego odcinka zagłębiającego się w podłużnym otworze (14) ma baryłkowatą powierzchnię stykową (20) lub pierścień ślizgowy z baryłkowatą powierzchnią stykową.
8. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że drążek (8) urządzenia kontrolnego jest połączony sztywno pod kątem ze sworzniem (10) za pośrednictwem łącznika (9), korzystnie pod kątem 90°.
9. Urzą dzenie wedł ug zastrz. 5, znamienne tym, ż e drążek (8) urzą dzenia kontrolnego lub łącznik (9) wywiera nacisk na sworzeń (10) za pośrednictwem elementów sprężynujących (23) działających w kierunku podłużnej osi (25) sworznia (10).
10. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że flanka włączająca (13) jest umieszczona w sposób umoż liwiają cy jej przestawienie w kierunku osiowym drążka (8).
11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że flanka włączająca (13) jest wykonana jako powierzchnia czołowa rury (34) nakręcanej na drążek (8) urządzenia kontrolnego.
12. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że czynna długość drążka (8) urządzenia kontrolnego jest nastawialna dla dopasowania do każdorazowego skoku odpowiadającego przestawieniu ruchomej krzyżownicy (3).
13. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że drążek (8) urządzenia kontrolnego na swoim końcu zwróconym do ruchomej krzyżownicy (3) posiada gwint zewnętrzny (26) wkręcany w gwint wewnętrzny części połączonej z ruchomą krzyż ownicą (3), korzystnie łącznika (9), i unieruchamiany w każdorazowym położeniu po wkręceniu.
14. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół drążków urządzenia kontrolnego i obudowa urządzenia kontrolnego (12) są umieszczone w podkładzie stalowym w kształcie koryta (5) lub w nieruchomej części zwrotnicy.
15. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że obudowa urządzenia kontrolnego (12) posiada rurę prowadzącą (11), której długość jest większa niż największy skok odpowiadający przestawieniu ruchomej krzyżownicy (3), i w której drążek (8) urządzenia kontrolnego jest prowadzony ślizgowo.
16. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że włącznik (16) obejmuje sprężynowy popychacz (29), wpadający przy właściwym położeniu końcowym ruchomej krzyżownicy (3) w rowek określony za pomocą flanki włączającej (13).
PL373037A 2002-08-07 2003-07-31 Urządzenie do kontroli położeń końcowych ruchomych części zwrotnic PL200661B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0119602A AT411351B (de) 2002-08-07 2002-08-07 Endlagenprüfeinrichtung für bewegliche weichenteile

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL373037A1 PL373037A1 (pl) 2005-08-08
PL200661B1 true PL200661B1 (pl) 2009-01-30

Family

ID=3686964

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL373037A PL200661B1 (pl) 2002-08-07 2003-07-31 Urządzenie do kontroli położeń końcowych ruchomych części zwrotnic

Country Status (17)

Country Link
US (1) US7135648B2 (pl)
EP (1) EP1526996B1 (pl)
CN (1) CN100564129C (pl)
AT (1) AT411351B (pl)
AU (1) AU2003246453B2 (pl)
BR (1) BR0313252A (pl)
CA (1) CA2493131C (pl)
DE (1) DE50302204D1 (pl)
DK (1) DK1526996T3 (pl)
ES (1) ES2252698T3 (pl)
HR (1) HRP20050211A2 (pl)
NO (1) NO330826B1 (pl)
PL (1) PL200661B1 (pl)
PT (1) PT1526996E (pl)
TW (1) TWI225834B (pl)
WO (1) WO2004014710A1 (pl)
ZA (1) ZA200500891B (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7134632B2 (en) * 2005-02-11 2006-11-14 General Electric Company Non-powered trailed switch detector for railroad track switching equipment
AT502042B1 (de) * 2005-05-18 2007-01-15 Vae Gmbh Vorrichtung zur endlagenprüfung von beweglichen teilen einer schienenweiche
AT507216B1 (de) * 2008-09-11 2010-03-15 Vae Eisenbahnsysteme Gmbh Vorrichtung zum festlegen einer weichenstelleinrichtung an backenschienen einer schienenweiche
US20130264431A1 (en) * 2012-04-05 2013-10-10 Daniel H. Brushwood Rail mount point detector for railroad switches
US8985526B2 (en) 2012-04-05 2015-03-24 Ansaldo Sts Usa, Inc. Swivel point connector for railroad switches
CN109904015A (zh) * 2017-12-11 2019-06-18 上海航空电器有限公司 一种用于拨动开关上的保险销卡具机构
BE1030976B1 (nl) * 2022-10-21 2024-05-27 Dimatec Inrichting voor het verstellen van controlestangen van een spoorwisselsteller

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2740041A (en) * 1951-10-06 1956-03-27 Gen Equipment & Mfg Company Railway switch position indicator
US3192350A (en) * 1961-12-06 1965-06-29 Paramount Textile Mach Co Sealed electrical switching control unit using linear cam actuator
JPS5335668Y2 (pl) * 1973-08-22 1978-08-31
SE396425B (sv) * 1976-01-19 1977-09-19 Elektromekano Bredaryd Sparvexel
US4133111A (en) * 1977-07-22 1979-01-09 Gerber Scientific Inc. Apparatus for detecting limits of travel
DE3115943C2 (de) * 1981-04-22 1984-02-02 Carl Dan. Peddinghaus Gmbh & Co Kg, 5828 Ennepetal Klammerverschluß für Eisenbahnweichen
CN2088956U (zh) * 1991-02-06 1991-11-20 西安铁路信号工厂 铁路电动转辙机的方棒锁闭杆装置
SI9300651A (en) * 1992-12-17 1994-06-30 Voest Alpine Eisenbahnsysteme Device for bolding movable parts of railway switches
US5669587A (en) * 1994-08-19 1997-09-23 General Railway Signal Corporation Point detection and indication with latch out means
JP2933159B2 (ja) * 1996-03-18 1999-08-09 株式会社椿本チエイン 直線作動機のリミットスイッチ取付構造
AT405925B (de) * 1997-05-27 1999-12-27 Vae Ag Einrichtung zum verriegeln der endlagen von beweglichen weichenteilen
AU4384699A (en) * 1999-06-01 2000-12-18 Gabor Horvath Driving gear for points
ATA149899A (de) * 1999-08-31 2005-10-15 Vae Ag Einrichtung zur feststellung der verriegelungslage oder der verschiebeendlage eines zylinderkolbenaggregates eines weichenantriebes
AT5706U1 (de) * 2001-05-07 2002-10-25 Vae Eisenbahnsysteme Gmbh Verfahren zum einbauen von weichen in geleise sowie weiche zur durchführung dieses verfahrens
US6648276B1 (en) * 2002-04-30 2003-11-18 Union Switch & Signal, Inc. Drop down lug for railroad switch application

Also Published As

Publication number Publication date
HRP20050211A2 (en) 2005-10-31
TWI225834B (en) 2005-01-01
WO2004014710A1 (de) 2004-02-19
EP1526996A1 (de) 2005-05-04
US7135648B2 (en) 2006-11-14
ES2252698T3 (es) 2006-05-16
TW200402376A (en) 2004-02-16
NO20051179L (no) 2005-03-04
CN1675098A (zh) 2005-09-28
PL373037A1 (pl) 2005-08-08
AU2003246453B2 (en) 2008-07-10
CA2493131A1 (en) 2004-02-19
NO330826B1 (no) 2011-07-25
PT1526996E (pt) 2006-05-31
US20060021862A1 (en) 2006-02-02
EP1526996B1 (de) 2006-01-11
AT411351B (de) 2003-12-29
BR0313252A (pt) 2005-07-12
ATA11962002A (de) 2003-05-15
AU2003246453A1 (en) 2004-02-25
ZA200500891B (en) 2006-07-26
CA2493131C (en) 2009-04-07
CN100564129C (zh) 2009-12-02
DE50302204D1 (de) 2006-04-06
DK1526996T3 (da) 2006-05-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2607941C (en) Device for checking the end positions of movable parts of a railway switch
RU2009102865A (ru) Зажимное устройство
PL200661B1 (pl) Urządzenie do kontroli położeń końcowych ruchomych części zwrotnic
US8242399B2 (en) Operating mechanism with adjustment of contact force
ES2685658T3 (es) Disposición de espiga de contacto de resorte
US5116006A (en) Safety detector for railroad switch points with remote contact mechanism
CN109579756A (zh) 一种裂缝三向位移监测测量装置
AU720785B2 (en) Device for detecting the positions of pivotable parts of a rail switch
CN107781257B (zh) 油缸位移检测装置
CN108589450A (zh) 铁路钢轨磁位移传感器安装组件
KR101015038B1 (ko) 액추에이터용 시험장치
JP7439090B2 (ja) 力測定装置に試験装置ホルダを取り付けるための取付けアセンブリ、このような取付けアセンブリを備えた力測定装置、試験装置ホルダおよび力測定装置のためのスライダ部材
CN107814311A (zh) 起重机伸缩臂缸销中位检测装置
US7191986B2 (en) Device for mechanically and electrically checking the switching device of a railway switch machine
CN207524844U (zh) 起重机伸缩臂缸销中位检测装置
CA2161719C (en) Measuring pin for switching forces
CN107655602B (zh) 一种用于测量夹持力的测头
JPS62214379A (ja) 電力開閉器用開閉時間センサ−
KR101668690B1 (ko) 교량용 부반력 측정장치
CN220437628U (zh) 脱扣力测试装置、脱扣行程测试装置及测试系统
CN219570162U (zh) 主汽门的行程反馈装置及主汽门
KR200443423Y1 (ko) 터빈 제어 밸브 개도 측정기
CN220625744U (zh) 一种智能车库松链检测装置
CN210775756U (zh) 一种抗干扰的高压断路器机构行程测量系统
KR200344962Y1 (ko) 교량용 신축이음부의 안전진단장치