PL200246B1 - Zespół kształtujący i spajający do maszyny pakującej płynne produkty żywnościowe - Google Patents

Zespół kształtujący i spajający do maszyny pakującej płynne produkty żywnościowe

Info

Publication number
PL200246B1
PL200246B1 PL343718A PL34371800A PL200246B1 PL 200246 B1 PL200246 B1 PL 200246B1 PL 343718 A PL343718 A PL 343718A PL 34371800 A PL34371800 A PL 34371800A PL 200246 B1 PL200246 B1 PL 200246B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
shaped
sleeve
flaps
jaws
support member
Prior art date
Application number
PL343718A
Other languages
English (en)
Other versions
PL343718A1 (en
Inventor
Behrooz Faskhoody
Magnus Johansson
Gert Kostropetsch
Original Assignee
Tetra Laval Holdings & Finance
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tetra Laval Holdings & Finance filed Critical Tetra Laval Holdings & Finance
Publication of PL343718A1 publication Critical patent/PL343718A1/xx
Publication of PL200246B1 publication Critical patent/PL200246B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B51/00Devices for, or methods of, sealing or securing package folds or closures; Devices for gathering or twisting wrappers, or necks of bags
    • B65B51/10Applying or generating heat or pressure or combinations thereof
    • B65B51/26Devices specially adapted for producing transverse or longitudinal seams in webs or tubes
    • B65B51/30Devices, e.g. jaws, for applying pressure and heat, e.g. for subdividing filled tubes

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Containers And Plastic Fillers For Packaging (AREA)
  • Package Closures (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
  • Formation And Processing Of Food Products (AREA)
  • Closing Of Containers (AREA)

Abstract

Zespó l kszta ltuj acy i spajaj acy do maszyny paku- j acej p lynne produkty zywno sciowe, a zw laszcza do produkcji aseptycznych szczelnych opakowa n z rekawa (2) materia lu opakunkowego wype lnianego p lynnym produktem zywno sciowym. Zespó l posiada obudow e no sn a (3) i dwa zestawy kszta ltuj ace (5, 5 ') wspó lpracuj ace na przemian i cyklicznie z r ekawem (2) materia lu opakunkowego, i posiada równie z pary szczek (7) poruszaj ace si e pomi edzy pozycj a otwart a i pozycj a zamkni et a, w których to szcz eki chwytaj a rekaw (2) materia lu opakunkowego pomi edzy odpo- wiednie cz lony spajaj ace (13, 14), i odpowiednie klapy kszta ltowe (21) posiadaj ace odpowiednio ukszta ltowane pó l-czasze (22), otaczaj a r ekaw (2) materia lu opakunkowego w celu ustalenia kszta ltu i pojemno sci opakowa n; ruch zamykaj acy klap kszta ltowych (21) wokó l r ekawa (2) materia lu opa- kunkowego sterowany jest przez krzywki (30) przy- mocowane do klap kszta ltowych (21) i wspó lpracuj a- ce z wa lkami (64) przymocowanymi do obudowy (3) zespo lu (1). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zespół kształtujący i spajający do maszyny pakującej płynne produkty żywnościowe, a zwłaszcza do produkcji aseptycznych szczelnych opakowań.
Znane są maszyny pakujące płynne produkty żywnościowe takie jak sok owocowy, wino, sok pomidorowy, mleko pasteryzowane lub o przedłużonej trwałości (UHT) i temu podobne, w których opakowania formowane są z ciągłego materiału opakunkowego w kształcie ciągłego rękawa będącego podłużną spajalną taśmą.
Materiał opakunkowy posiada wielowarstwową strukturę składającą się z warstwy materiału papierowego pokrytego z dwóch stron warstwami materiału termo-spajalnego, takiego jak polietylen. W przypadku aseptycznych opakowań przeznaczonych do produktów o przedłużonej trwałości, takich jak mleko UHT, materiał opakunkowy zawiera warstwę materiału oddzielającego, będącego na przykład folią aluminiową, która jest nałożona na warstwę plastycznego materiału termo-spajalnego, i jest ponownie pokryta inną warstwą plastycznego materiału termo-spajalnego, stanowiącą wewnętrzną powierzchnię opakowania ewentualnie stykającą się z żywnością.
W produkcji aseptycznych opakowań , taś ma materiał u opakunkowego jest rozwijana ze szpuli i podawana do aseptycznej komory, w której jest sterylizowana, na przykład poprzez zastosowanie środka sterylizującego takiego jak nadtlenek wodoru, który następnie jest odparowywany poprzez ogrzanie i/lub poprzez poddanie materiału opakunkowego promieniowaniu o odpowiedniej długości fali i natężeniu. Wysterylizowana taś ma jest nawijana na walec i składana podł u ż nie tworz ą c, w znany sposób, ciągły podłużny spajalny pionowy rękaw. Tak więc, rękaw materiału opakunkowego jest przedłużeniem aseptycznej komory, i jest wypełniany w sposób ciągły płynnym produktem żywnościowym i nastę pnie podawany do zespoł u kształ tują cego i spajają cego (poprzecznego) wytwarzają cego pojedyncze opakowania, i w którym to zespole rękaw jest chwytany między parą szczęk, by zespolić go poprzecznie tworząc opakowania w postaci poduszki, które są następnie oddzielane poprzez obcięcie w miejscach zespoleń mię dzy dwoma opakowaniami.
Bardziej szczegółowo, ściśnięty między szczękami odcinek rękawa, jest jednocześnie zespalany poprzecznie przy użyciu środków zgrzewających, na przykład indukcyjnych lub ultradźwiękowych, zamocowanych na szczękach. Kiedy operacja zespalania jest zakończona, włącza się obcinarka w celu przecięcia rękawa materiału opakunkowego po środku wzdłuż miejsca zespolenia, w wyniku czego odcina się opakowanie w dolnej końcowej części rękawa. Od dolnej końcowej części jest on zespalany poprzecznie poprzez szczęki, aż do osiągnięcia martwego położenia kukorbowego, które mogą być otwarte w celu uniemożliwienia powstania zakłóceń z górną częścią rękawa. W tym samym czasie, inna para szczęk, działająca dokładnie w ten sam sposób, porusza się w dół od martwego położenia odkorbowego, w celu powtórzenia powyższych operacji chwytania/kształtowania, zespalania i obcinania.
Opakowania w postaci poduszki są następnie podawane na stanowisko końcowego składania, gdzie składane są mechanicznie w celu uformowania gotowych opakowań.
Znane zespoły zawierają także, dla każdej pary szczęk, po dwie klapy kształtowe, które umieszczone są czołowo względem siebie, są przymocowane na zawiasach do szczęk oraz mają możliwość ruchu pomiędzy pozycją cofniętą lub otwartą a pozycją przednią lub zamkniętą, w których klapy spotykają się, w pozycji zamkniętej szczęk, by określić wnękę pomiędzy nimi, określającą kształt i pojemność formowanego opakowania.
Jednym ze znanych rozwiązań jest takie, w którym ruch zamykający klap kształtowych jest sterowany przez krzywki, przymocowane do obudowy maszyny, współpracujące z odpowiednimi wałkami umocowanymi do uchwytów.
Maszyny powyższego typu osiągnęły duży sukces handlowy i wykazały się wysoką wydajnością, nie wymagając przy tym dużych nakładów na ich utrzymanie nawet po wielu latach użytkowania.
Z drugiej jednak strony, maszyny tego typu posiadają wiele niedogodnoś ci, wynikają cych gł ównie z ich małej elastyczności na zmiany.
Pomimo dostosowania produkcji do opakowań o różnej pojemności, maszyny tego typu wymagają wielu modyfikacji, które wiążą się ze zmianą klap kształtowych na szczękach, i wszystkie części, nawet nieruchome (takie jak krzywki), sterujące ruchem zamykającym uchwytów, muszą być także dostosowane do tych zmian. Poza kosztami wytworzenia części zamiennych, takie zmiany pociągają za sobą znaczny czas przestoju maszyny.
PL 200 246 B1
Zespół kształtujący i spajający do maszyny pakującej płynne produkty żywnościowe, z rękawa materiału opakunkowego wypełnionego produktem żywnościowym i podawanym wzdłuż pionowej ścieżki, zespół składający się ze stałej obudowy nośnej, i z dwóch zestawów kształtujących współpracujących na przemian i cyklicznie z rękawem materiału opakunkowego, i zawierający również odpowiednie prowadniki poruszające się pionowo ruchem posuwisto-zwrotnym w odniesieniu do obudowy, a odpowiednie pary szczęk zamontowane na prowadnikach posiadają człony spajające, i poruszające się pomiędzy pozycją otwartą i pozycją zamkniętą, w których to człony spajające współpracują z rękawem materiału opakunkowego oraz składa się z odpowiednich par klap kształtowych, z których każda jest przymocowana do odpowiednich szczęk i posiada odpowiednio ukształtowaną pół-czaszę, zaś klapy kształtowe z każdego zestawu kształtującego poruszające się pomiędzy pozycją cofniętą nie współpracującą z rękawem, a pozycją przednią, gdzie odpowiednio ukształtowane pół-czasze otaczają rękaw, w pozycji zamkniętej odpowiednich szczęk, w celu uformowania z góry określonej pojemności, ponadto zespół zawiera elementy krzywkowe sterujące ruchem zamykającym klap kształtowych z pozycji cofniętej do pozycji przedniej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że elementy krzywkowe zawierają odpowiednie krzywki przymocowane do odpowiednich klap kształtowych i współpracują, podczas ruchu szczęk, z wał kami przymocowanymi do obudowy zespoł u.
Zespół zawiera człon nośny dla każdej z klap kształtowych, środki swobodnie łączące do połączenia członu nośnego sztywno do szczęki oraz zawiera zawiasy pomiędzy każdym członem nośnym a odpowiednią klapą kształ tową .
Zespół korzystnie zawiera sprężyste środki wstawione pomiędzy każdy człon nośny a odpowiednią klapę kształtową, do dociskania klapy kształtowej w pozycji przedniej.
Zespół zawiera regulacyjne urządzenie zatrzymujące skojarzone z każdą klapą kształtową i okreś lające pozycję przednią klapy kształtowej.
Korzystnie każde urządzenie zatrzymujące zawiera człon zatrzymujący połączony sztywno do odpowiedniej klapy kształtowej i śrubę wkręconą wewnątrz członu nośnego, która posiada łeb współpracujący z członem zatrzymującym w wyniku naporu środków sprężystych.
Człon zatrzymujący posiada widlastą końcówkę i w niej śruba przechodzi przez widlastą końcówkę i przylega do widlastej końcówki po przeciwnej stronie członu nośnego.
Korzystnie śruba jest wkręcona wewnątrz otworu w członie nośnym, oraz posiada na swoim końcu rowek.
Korzystnie każda z klap kształtowych zawiera parę krzywek umieszczonych po przeciwległych stronach ukształtowanej pół-czaszy, ponadto zespół zawiera dwie pary wałków umieszczonych symetrycznie w odniesieniu do ścieżki rękawa, by współpracować z odpowiednimi parami krzywek klap kształtowych z każdego zestawu kształtującego.
Zespół kształtujący i spajający według wynalazku może być szybko wymieniany w zależności od wielkości opakowań, bez większych modyfikacji maszyny.
Przedmiot wynalazku w przykładach jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematyczny widok z przodu zespołu kształtującego i spajającego do maszyny pakującej płynne produkty żywnościowe, zgodnie z niniejszym wynalazkiem, fig. 2 - schematyczny, częściowy widok z boku zestawienia zespoł u kształ tują cego i spajają cego z fig. 1, fig. 3 - częściowy widok perspektywiczny, z usuniętymi elementami dla jasności obrazu, z przeciwległej strony zespołu z fig. 1, fig. 4 - w widoku perspektywicznym zespół kontroli pojemności opakowań z fig. 1, fig. 5 - połowę przekroju poprzecznego zespołu z fig. 4, a fig. 6, 7, 8, 9, 10 i 11 przedstawiają schematyczne, częściowe przekroje w widoku bocznym zespołu z fig. 1 w różnych etapach działania.
W odniesieniu do fig. 1 do 3, numer 1 odnosi się do cał ego zespoł u kształ tują cego i spajają cego maszyny pakującej płynne produkty żywnościowe, takie jak mleko pasteryzowane lub UHT, sok owocowy, wino i temu podobne.
Bardziej szczegółowo, zespół 1 umożliwia wytwarzanie aseptycznych szczelnych opakowań, zawierających płynne produkty żywnościowe, z rękawa 2 materiału opakunkowego (fig. 1) utworzonego z podłużnej zwiniętej i zespolonej taśmy arkusza materiału termo-spajalnego, i wypełnianego produktem żywnościowym od góry w zespole 1.
Rękaw 2 jest podawany do zespołu 1 w znany sposób wzdłuż pionowej ścieżki określonej jako oś A.
Zespół 1 posiada obudowę nośną 3 zawierającą dwie pionowe prowadnice 4 rozmieszczone symetrycznie w odniesieniu do pionowej podłużnej pół-płaszczyzny α zespołu, poprowadzonej wzdłuż
PL 200 246 B1 osi A, oraz posiada osie, które znajdują się w pionowej pół-płaszczyźnie τ poprzecznie do zespołu 1, zatem oś A określa przecięcie płaszczyzn α i τ.
Zespół 1 składa się, w znany sposób, z dwóch zestawów kształtujących 5, 5' poruszających się w pionie wzdłuż odpowiednich prowadnic 4, i współpracujących na przemian z rękawem 2 materiału opakunkowego w celu chwytania i cieplnego spajania przekrojów poprzecznych rękawa.
Ponieważ oba zestawy 5, 5' są symetryczne względem siebie w odniesieniu do płaszczyzny α, tylko jeden z nich (zestaw 5) przedstawiony jest szczegółowo na fig. 2 i 3 i opisany poniżej. Ponadto, jako że zestawy 5, 5' są ogólnie znane, opisano tylko te elementy, które odnoszą się do niniejszego wynalazku, odpowiednie elementy zestawów 5, 5' oznaczone są na figurach przy użyciu tych samych odnośników numerycznych.
W odniesieniu do fig. 2, zestaw 5 zawiera prowadnik 6 poruszający się wzdłuż odpowiedniej prowadnicy 4; i dwie szczęki 7 podwieszone w dolnej części prowadnika w odniesieniu do równoległych poziomych osi 8 i symetrycznie w odniesieniu do płaszczyzny τ, tak aby otwierały i zamykały się tak jak książka.
Bardziej szczegółowo, każda szczęka 7 posiada główny korpus regulacyjny 9 - przypominający kształtem czworokątną użebrowaną płytę (fig. 1) rozciągającą się wzdłuż płaszczyzny roboczej β szczęki 7 obejmującą odpowiednią oś 8, który jest podwieszony, domknięty od dołu, do prowadnika 6 i zawiera odpowiednie ramię prowadzące 10 odchylające się do czoła korpusu 9 od płaszczyzny τ .
Szczęki 7 zawierają także odpowiednie ramiona podtrzymujące 11, które są umocowane do górnych końców odpowiednich korpusów 9 odpowiednich szczęk 7 i rozciągają się do i poza płaszczyznę α, w kierunku równoległym w odniesieniu do osi 8 i wzdłuż odpowiedniej płaszczyzny roboczej β, tak aby były umieszczone po przeciwległych stronach rękawa 2.
Wystające części ramion 11 są spasowane z odpowiednimi spajającymi członami kształtowymi 13, 14 (fig. 2) zaprojektowanymi do współpracy z rękawem 2, i które to części mogą być na przykład induktorem wzbudzającym prąd w warstwie aluminiowej materiału opakunkowego i powodującym efekt Joule'a roztapiając warstwę termoplastyczną, oraz mogą być dopasowaną zapasową wkładką przez zaciśnięcie rękawa do wymaganego ciśnienia.
Wzajemny ruch prowadników 6 i ruch otwierania/zamykania szczęk 7, sterowany jest w znany sposób (nie opisany) poprzez pary pionowych prętów (nie pokazanych) sterowanych przez obrotowe krzywki albo serwomotory.
Szczęki 7 poruszają się pomiędzy pozycją zamkniętą, w której odpowiednie człony spajające 13, 14 chwytają rękaw 2 (fig. 11) i pozycją całkowicie otwartą (fig. 2).
Powyżej odpowiednich członów spajających 13, 14, ramiona 11 szczęk 7 są dopasowane do odpowiednich zestawów 20 kontrolujących pojemność opakowań (fig. 4 i 5).
Zestawy 20 zawierają odpowiednio ukształtowane klapy 21 przymocowane do szczęk 7 i posiadają, w znany sposób, odpowiednie pół-czasze 22, które w przekroju mają kształt ceownika otwartego od przodu i współpracują ze sobą podczas formowania opakowań, żeby otoczyć i ukształtować rękaw 2 wewnątrz prostokątnego profilu odpowiadającego końcowemu kształtowi opakowań.
Każdy zestaw 20 (fig. 4 i 5) składa się także z członu nośnego 23 sztywno umocowanego do odpowiedniego ramienia 11, i do którego to członu podwieszona jest odpowiednia klapa kształtowa. Bardziej szczegółowo, człon nośny 23 składa się z elementu łączącego 24 o kształcie podłużnego kształtownika zamocowanego dwoma śrubami 25 do odpowiedniego ramienia 11; i łącznik 26 ukierunkowany czołowo (na przykład w kierunku płaszczyzny τ) oraz ku dołowi od połowy części 24, i jego wolny koniec jest zamocowany zawiasowo na sworzniu 27 w celu utrzymania klapy kształtowej 21, oraz posiada poziomą oś prostopadłą do płaszczyzny α. Pół-czasza 22 jest podwieszona na sworzniu 27 w dolnym końcu tylnej ściany 28 części 22.
Pół-czasza 22 jest ograniczona dwoma bocznymi ścianami 29 skierowanymi od czoła do przeciwległych stron tylnej ściany 28, które maleją stopniowo ku dolnemu końcowi pół-czaszy 22, by zapobiec kolizji z komplementarną pół-czaszą 22, jako że obie pół-czasze razem niosą rękaw 2.
Każda z klap 21 zawiera także dwie sterujące zamykające krzywki 30 umieszczone po każdej stronie pół-czaszy 22 i połączone poprzez obudowę nośną 31 na stałe z częścią 22. Bardziej szczegółowo, obudowa nośna 31 zawiera dwie równoległe półki 32 rozszerzające się poprzecznie i wzdłu ż zewnętrznej bocznej powierzchni pół-czaszy 22 i zawierają ce odpowiednie części koń cowe 33 znajdujące się poza bocznymi ścianami 29. Obudowa nośna 31 zawiera również dwa człony podtrzymujące 34 o przekroju w kształcie litery L, które rozciągają się równolegle do odpowiednich bocznych ścian 29 pół-czaszy 22, po przeciwległych stronach części 22, i są nierozPL 200 246 B1 dzielnie połączone z częściami końcowymi 33 półek. Krzywki 30 są odpowiednio połączone z czł onami podtrzymują cymi 34, i każ da z nich posiada powierzchnię roboczą 36 czoł owo biegną cą od płaszczyzny τ i zawierającą pierwszą dolną część prowadzącą 37 stopniowo wzrastającą ku górze oraz prostą niezmienną drugą część 38.
Każda z klap kształtowych 21 zawiera także dwa wałki 39 kierujące ruchem klapy w kierunku rękawa 2, i które zamocowane są jałowo na odpowiednich kołkach 40 umieszczonych po bokach odpowiednich członów podtrzymujących 34.
Każda z klap kształtowych 21 jest wypychana przez dwie sprężyny 44 do osiągnięcia pozycji przedniej lub zamkniętej (fig. 4 i 5) regulowanej poprzez regulacyjne urządzenie zatrzymujące 45, i w której to pozycji tylna ściana 28 jest równoległ a do pł aszczyzny roboczej β odpowiedniej szczę ki.
Urządzenie 45 składa się z członu zatrzymującego 46 zamocowanego do tylnej części tylnej ściany 28 pół-czaszy 22 oraz posiada widlastą końcówkę 47 zawierającą wyżłobienie 48 otwarte ku dołowi, i śrubę 49 przykręconą w otworze 50 utworzonym w członie nośnym 23 i posiadającym oś prostopadłą do płaszczyzny β odpowiedniej szczęki 7. Śruba 49 jest dopasowana i przechodzi przez wyżłobienie 48 w członie zatrzymującym 46, i zawiera łeb 54 oparty osiowo o widlastą końcówkę 47 oraz zawiera rowek 55 utworzony po przeciwległej stronie śruby, by umożliwić jej regulację przez otwór 50.
Sprężyny 44 są spiralnie wygięte, posiadają odpowiednie ramiona osadzone w klapie 21 oraz w czł onie noś nym 23, i wywieraj ą nacisk na klapę 21, by utrzymać czł on zatrzymują cy 46 przeciwnie do łba 54 śruby 49.
Ruch klap kształtowych 21 w kierunku rękawa 2 materiału opakunkowego, sterowany jest w znany sposób przez połączone z obudową maszyny nieruchome krzywki 56 (fig. 3 i od 6 do koń ca), znajdujące się po obu stronach ścieżki A, i które współpracują z wałkami 39 klap kształtowych 21. Krzywki 56 mają postać płaskich płyt równoległych do płaszczyzny α, gdzie każda z nich zawiera dwa profile robocze 57 (fig. od 6 do końca), które określone są przez odpowiednie boczne brzegi odpowiedniej płyty, są symetryczne w odniesieniu do płaszczyzny τ oraz współpracują jednocześnie z odpowiednimi wałkami 39 umieszczonymi po tej samej stronie obu klap kształtowych 21 tworzących część takiego samego zestawu kształtującego 5 lub 5'.
Bardziej szczegółowo, każdy profil roboczy 57 zawiera zakrzywioną, wklęsłą, górną część wejściową 58 stopniowo zmniejszającą się ku płaszczyźnie τ; prostą, pionową pośrednią część 59; oraz prostą skośną część wyjściową 60 zbieżną w odniesieniu do płaszczyzny τ, gdzie obie części wyjściowe 60 spotykają się.
Ruch zamykający klap kształtowych 21 jest sterowany przez krzywki 30 klap kształtowych 21 stykające się z odpowiednimi parami nieruchomych wałków 64 umieszczonych po każdej stronie płaszczyzny α, bezpośrednio w dole (na przykład pod spodem) odpowiednich nieruchomych krzywek 56.
Bardziej szczegółowo (fig. od 6 do końca), każde wałki 64 z pary wałków, umieszczone są symetrycznie w odniesieniu do płaszczyzny τ, pod spodem odpowiednich części wyjściowych 60 odpowiedniej nieruchomej krzywki 56.
Zespół kształtujący i spajający 1 działa w następujący sposób.
Ruch szczęk 7 poprzecznie do spajanego rękawa 2 jest ogólnie znany i dlatego też jest opisany poniżej skrótowo.
Szczęki 7 z każdego zestawu 5, 5' zamykają się podczas gdy zestaw porusza się w dół, tak aby chwycić rękaw 2 z pionową składową ruchu skierowaną w dół równocześnie do prędkości przesuwu rękawa 2. Podczas ruchu w dół, szczęki 7 są zamykane i człony spajające 13, 14 chwytają rękaw z odpowiednim naciskiem tak, by zespolić go na gorą co. Przy zamknię tym martwym poł o ż eniu kukorbowym, szczęki 7 otwierają się w celu uwolnienia rękawa 2 i dalej są całkowicie otwarte podczas ich powrotnego ruchu w górę, by osiągnąć martwe położenie odkorbowe. Punkt, w którym szczęki ponownie zaczynają się zamykać, opisano powyżej.
Ruch obu zestawów 5, 5' jest oczywiście wyrównanym pół-obiegiem: ruch w górę zestawu 5 z otwartymi szczę kami 7 jest wykonywany jednocześ nie z ruchem ku doł owi zestawu 5' z zamknię tymi szczękami, po to aby ramiona 11 zestawu 5' wymijały się z ramionami zestawu 5 bez jakichkolwiek zakłóceń.
Klapy kształtowe 21 na szczękach 7 współpracują z rękawem 2 materiału opakunkowego w koordynacji z ruchem szczęk; i ruchy, zbliżający oraz zamykający klap 21 w kierunku i wokół rękawa, są
PL 200 246 B1 odpowiednio sterowane przez krzywki 56 współpracujące z wałkami 39 klap kształtowych 21, i przez krzywki 30, zintegrowane z klapami kształtowymi 21, współpracujące z nieruchomymi wałkami 64.
Kolejność działań, tylko w odniesieniu do zestawu kształtującego 5, przedstawiono na fig. od 6 do końca.
Na fig. 6, szczęki 7 przedstawiono w momencie współpracy z rękawem 2, i klapy 21, będące jeszcze w pewnej odległości od rękawa, są utrzymywane w pozycji zamkniętej poprzez sprężyny 44.
W członach spajających 13, 14 stykają cych się z rękawem 2, ale uprzednio rę kaw styka się z klapami 21 (fig. 7), wał ki 39 klap kształ towych 21 stykają się z górną częścią wejś ciową 58 krzywek 56, po to aby klapy 21 poruszały się stopniowo, po częściach 58, do osiągnięcia pozycji cofniętej lub otwartej (fig. 8), która jest utrzymywana dalej wzdłuż pionowych pośrednich części 59 nieruchomych krzywek 56, wzdłuż których ruch szczęk 7, teraz już zamkniętych, również odbywa się pionowo.
W częściach wyjściowych 60 krzywek 56 (fig. 9), klapy 21 stopniowo zamykają się wokół rękawa 2 pod wpływem nacisku jaki wywołują sprężyny 44. Natychmiast w dół od krzywek 56, sterowanie ruchem klap kształtowych 21 zostaje przejęte przez krzywki 30, które zaczynają współpracować z nieruchomymi wałkami 64, by przeciwdziałać naciskowi wewnątrz rękawa 2 i by dokładnie określić pojemność formowanego opakowania. Fig. 1 przedstawia klapy 21 w pozycji całkowicie zamkniętej, obejmującej części 38 krzywek 30, i w której to pół-czasze 22 całkowicie otaczają rękaw 2 i powodują nadanie rękawowi 2 odpowiedniego kształtu i pojemności, określonych właśnie przez pół-czasze 22.
Klapy 21 są utrzymywane prawidłowo przez krzywki 30 w powyższej pozycji zamkniętej dopóki krzywki 30 nie miną nieruchomych wałków 64.
Tak dzieje się po tym, jak szczęki 7 z drugiego zestawu kształtującego 5' chwytają kolejny odcinek spajany rękawa 2 w celu zespolenia kształtowanego opakowania, po to aby szczęki 7 z zestawu 5 mogły być w ten sposób otwarte, by odsunąć klapy kształtowe 21 od opakowania.
Zalety kształtującego i spajającego zespołu 1 według niniejszego wynalazku, będą jasne po przeczytaniu poniższego opisu.
W szczególności, zgodnie z niniejszym wynalazkiem, ruch zamykający klap kształtowych 21 jest sterowany przez krzywki 30 znajdujące się na klapach, przeciwnie do nieruchomych krzywek, w wyniku czego pojemność opakowań może być zmieniana poprzez prostą wymianę klap 21 (które, będąc specjalnie zaprojektowane do poszczególnego typu opakowania, muszą być wymienione przy każdej zmianie w produkcji), ale bez modyfikacji nieruchomych elementów maszyny. Do sterowania ruchem zbliżającym, w rzeczywistości, te same krzywki 56 o odpowiednich wymiarach, mogą być używane do różnych pojemności opakowań.
W opisanym wyróżnionym przykładzie wykonania, zestawy kontrolujące pojemność opakowań 20 składające się ze złożonych zintegrowanych zespołów, takich jak wszystkie elementy określające pojemność, a więc takie jak klapy 21, odpowiednie krzywki 30, sprężyny 44 i regulacyjne urządzenie zatrzymujące 45, umocowane do pojedynczego członu nośnego 23 dopasowanego w łatwy i prosty sposób do szczęk 7. Czas operacji i w konsekwencji przestój, są zredukowane do minimum.
W końcu, urządzenia 45 przystosowane są do szybkiego, efektywnego dostosowania zestawów kontrolujących pojemność opakowań 20.
Oczywiście, mogą być wykonane zmiany w zespole, których tutaj nie opisano, jednak zakres tych zmian mieści się w przedstawionych zastrzeżeniach.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zespół kształtujący i spajający do maszyny pakującej płynne produkty żywnościowe, z rękawa materiał u opakunkowego wypełnionego produktem ż ywnoś ciowym i podawanym wzdłu ż pionowej ścieżki, zespół składający się ze stałej obudowy nośnej, i z dwóch zestawów kształtujących współpracujących na przemian i cyklicznie z rękawem materiału opakunkowego, i zawierający również odpowiednie prowadniki poruszające się pionowo ruchem posuwisto-zwrotnym w odniesieniu do obudowy, a odpowiednie pary szczęk zamontowane na prowadnikach posiadają człony spajające, i poruszające się pomiędzy pozycją otwartą i pozycją zamkniętą, w których to człony spajające współpracują z rękawem materiału opakunkowego oraz składa się z odpowiednich par klap kształtowych, z których każda jest przymocowana do odpowiednich szczęk i posiada
    PL 200 246 B1 odpowiednio ukształtowaną pół-czaszę, zaś klapy kształtowe z każdego zestawu kształtującego poruszające się pomiędzy pozycją cofniętą nie współpracującą z rękawem, a pozycją przednią, gdzie odpowiednio ukształtowane pół-czasze otaczają rękaw, w pozycji zamkniętej odpowiednich szczęk, w celu uformowania z góry określonej pojemności, ponadto zespół zawiera elementy krzywkowe sterujące ruchem zamykającym klap kształtowych z pozycji cofniętej do pozycji przedniej, znamienny tym, że elementy krzywkowe (30, 64) zawierają odpowiednie krzywki (30) przymocowane do odpowiednich klap kształtowych (21) i współpracują, podczas ruchu szczęk (7), z wał kami (64) przymocowanymi do obudowy (3) zespołu (1).
  2. 2. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera człon nośny (23) dla każdej z klap kształtowych (21), środki swobodnie łączące (25) do połączenia członu nośnego (23) sztywno do szczęki (7) oraz zawiera zawiasy (27) pomiędzy każdym członem nośnym (23) a odpowiednią klapą kształtową (21).
  3. 3. Zespół według zastrz. 2, znamienny tym, że zawiera sprężyste środki (44) wstawione pomiędzy każdy człon nośny (23) a odpowiednią klapę kształtową (21), do dociskania klapy kształtowej (21) w pozycji przedniej.
  4. 4. Zespół według zastrz. 3, znamienny tym, że zawiera regulacyjne urządzenie zatrzymujące (45) skojarzone z każdą klapą kształtową (21) i określające pozycję przednią klapy kształtowej (21).
  5. 5. Zespół według zastrz. 4, znamienny tym, że każde urządzenie zatrzymujące (45) zawiera człon zatrzymujący (46) połączony sztywno do odpowiedniej klapy kształtowej (21) i śrubę (49) wkręconą wewnątrz członu nośnego (23), która posiada łeb (54) współpracujący z członem zatrzymującym (46) w wyniku naporu środków sprężystych (44).
  6. 6. Zespół według zastrz. 5, znamienny tym, że człon zatrzymujący (46) posiada widlastą końcówkę (47) i w niej śruba (49) przechodzi przez widlastą końcówkę (47) i przylega do widlastej końcówki po przeciwnej stronie członu nośnego (23).
  7. 7. Zespół według zastrz. 5, znamienny tym, że śruba (49) jest wkręcona wewnątrz otworu (50) w czł onie noś nym (23), oraz posiada na swoim koń cu rowek (55).
  8. 8. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że każda z klap kształtowych (21) zawiera parę krzywek (30) umieszczonych po przeciwległych stronach ukształtowanej pół-czaszy (22), ponadto zespół (1) zawiera dwie pary wałków (64) umieszczonych symetrycznie w odniesieniu do ścieżki (A) rękawa (2), by współpracować z odpowiednimi parami krzywek (30) klap kształtowych (21) z każ dego zestawu kształ tują cego(5, 5').
PL343718A 1999-11-18 2000-11-07 Zespół kształtujący i spajający do maszyny pakującej płynne produkty żywnościowe PL200246B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP99830715A EP1101700B1 (en) 1999-11-18 1999-11-18 Form and seal unit for a machine for packaging pourable food products

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL343718A1 PL343718A1 (en) 2001-05-21
PL200246B1 true PL200246B1 (pl) 2008-12-31

Family

ID=8243671

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL343718A PL200246B1 (pl) 1999-11-18 2000-11-07 Zespół kształtujący i spajający do maszyny pakującej płynne produkty żywnościowe

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6543205B1 (pl)
EP (1) EP1101700B1 (pl)
JP (1) JP4652557B2 (pl)
CN (1) CN1196625C (pl)
AT (1) ATE265961T1 (pl)
DE (1) DE69917039T2 (pl)
DK (1) DK1101700T3 (pl)
ES (1) ES2217730T3 (pl)
HK (1) HK1039598B (pl)
PL (1) PL200246B1 (pl)
PT (1) PT1101700E (pl)
RU (1) RU2252903C2 (pl)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1291290A1 (en) 2001-09-07 2003-03-12 Tetra Laval Holdings & Finance S.A. Stand-up pouch for packaging food products
EP1325868A1 (en) * 2002-01-08 2003-07-09 Tetra Laval Holdings & Finance SA Packaging unit for continuously producing sealed packages, containing pourable food products, from a tube of packaging material
ITTO20020470A1 (it) * 2002-05-31 2003-12-01 Tetra Laval Holdings E Finance Ganascia di formatura per la realizzazione di una successione di confezioni sigillate a partire da un tubo di materiale di confezionamento i
DE60307473T2 (de) * 2003-10-22 2007-02-15 Tetra Laval Holdings & Finance S.A. Form- und Siegeleinheit für eine Maschine zum Verpacken von flüssigen Nahrungsmitteln
CN100548810C (zh) * 2005-06-15 2009-10-14 利乐拉瓦尔集团及财务有限公司 用于生产包装的装置和方法
US20070101686A1 (en) * 2005-11-02 2007-05-10 Simone Rossi System of package filling and sealing
EP1795447A1 (en) * 2005-12-12 2007-06-13 Tetra Laval Holdings & Finance SA Packaging unit for producing sealed packages of pourable food products from a tube of packaging material
DE602006007539D1 (de) * 2006-03-07 2009-08-13 Tetra Laval Holdings & Finance Verpackungsmaschine zur Herstellung von versiegelten Verpackungen mit fliessfähigen Nahrungsmitteln
DE602007011270D1 (de) * 2007-09-28 2011-01-27 Tetra Laval Holdings & Finance Element zum Formen von gesiegelten Verpackungen mit flüssigen Nahrungsmitteln aus einem Verpackungsmaterialschlauch
US9296171B2 (en) * 2008-03-11 2016-03-29 Frito-Lay North America, Inc. Method for making a flat bottom pillow pouch
EP2151390B1 (en) * 2008-08-09 2015-09-30 Tetra Laval Holdings & Finance S.A. Packaging method and unit for producing sealed packages of a food product pourable into a tube of packaging material
US8517079B2 (en) * 2010-01-29 2013-08-27 Bosch Packaging Technology, Inc. Sealing apparatus
JP6239957B2 (ja) * 2013-12-03 2017-11-29 株式会社イシダ 製袋包装機および製袋包装システム
RU2599827C1 (ru) * 2015-05-13 2016-10-20 Александр Юрьевич Цыбров Способ упаковки пищевых жидкостей
EP3219632B1 (en) * 2016-03-17 2018-12-12 Tetra Laval Holdings & Finance S.A. Folding unit and method for producing packages from sealed packs
EP3219630B1 (en) * 2016-03-17 2018-09-26 Tetra Laval Holdings & Finance SA A method of operating a packaging machine for producing sealed packages
EP3241770B1 (en) * 2016-05-06 2019-02-27 Tetra Laval Holdings & Finance S.A. A packaging unit for producing sealed packages containing a pourable food product from a tube of packaging material
CN106697444A (zh) * 2017-02-25 2017-05-24 东莞市乐彬电子科技有限公司 一种全自动自动包装机
PL3424829T3 (pl) * 2017-07-07 2019-12-31 Ulma Packaging Technological Center, S. Coop Pionowa maszyna pakująca
CN109910366B (zh) * 2019-04-16 2024-06-18 惠秀达包装科技(太仓)有限公司 可开合翻领制袋成型器及其多列翻领制袋成型装置
CN110803314A (zh) * 2019-11-22 2020-02-18 安徽永锋智能包装科技有限公司 冰箱包装套袋收底方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1075215B (it) * 1976-12-02 1985-04-22 Buitoni Perugina Ind Ibp Apparecchio per la produzione di contenitori di imballaggio pressoche a parallele pipedo
SE430049B (sv) 1979-07-25 1983-10-17 Tetra Pak Int Anordning for frammatning av banformigt forpackningsmaterial
SE454584B (sv) * 1982-04-13 1988-05-16 Tetra Pak Ab Anordning for bearbetning av en tubformig materialbana
KR890001585B1 (ko) * 1984-10-12 1989-05-09 시고꾸 가꼬오끼 가부시끼가이샤 포장용기용 튜-브 가공장치
JP2524749B2 (ja) * 1987-05-13 1996-08-14 エービー テトラパック 包装機の管状材料ウエブ加工装置における過負荷防止装置
DE3837709A1 (de) * 1988-11-07 1990-05-10 Rovema Gmbh Schlauchbeutelmaschine
IT1233620B (it) * 1989-06-06 1992-04-07 Italpack Srl Macchina di riempimento e confezionamento
SE466306B (sv) 1990-06-06 1992-01-27 Tetra Pak Holdings Sa Formningsdon vid foerpackningsmaskin foer flexibelt foerpackningsmaterial
JP3827777B2 (ja) * 1996-09-17 2006-09-27 四国化工機株式会社 包装容器成形フラップ
DE69725712T2 (de) * 1997-06-27 2004-06-17 Tetra Laval Holdings & Finance S.A. Verpackungsmaschine zum kontinuierlichen Herstellen von versiegelten Verpackungen fliessfähiger Nahrungsmittel aus schlauchförmigem Verpackungsmaterial
DE69717260T2 (de) * 1997-06-27 2003-08-28 Tetra Laval Holdings & Finance S.A., Pully Verpackungsmaschine zum kontinuierlichen Herstellen von versiegelten Verpackungen fliessfähiger Nahrungsmittel aus schlauchförmigem Verpackungsmaterial

Also Published As

Publication number Publication date
DE69917039D1 (de) 2004-06-09
DE69917039T2 (de) 2005-05-12
US6543205B1 (en) 2003-04-08
PT1101700E (pt) 2004-08-31
HK1039598B (zh) 2005-11-25
JP2001192006A (ja) 2001-07-17
PL343718A1 (en) 2001-05-21
HK1039598A1 (en) 2002-05-03
CN1196625C (zh) 2005-04-13
EP1101700A1 (en) 2001-05-23
JP4652557B2 (ja) 2011-03-16
EP1101700B1 (en) 2004-05-06
ES2217730T3 (es) 2004-11-01
CN1309059A (zh) 2001-08-22
DK1101700T3 (da) 2004-07-26
ATE265961T1 (de) 2004-05-15
RU2252903C2 (ru) 2005-05-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL200246B1 (pl) Zespół kształtujący i spajający do maszyny pakującej płynne produkty żywnościowe
RU2599716C2 (ru) Сгибающий узел и способ для получения упаковок с текучими пищевыми продуктами
EP2303549B1 (en) Sealing jaw for producing sealed packages of a food product
RU2253599C2 (ru) Способ производства запечатанных упаковок, содержащих льющиеся пищевые продукты, из трубы упаковочного материала и упаковочное устройство для реализации такого способа
RU2592454C2 (ru) Сгибающий узел машины для упаковки текучих пищевых продуктов
JPH06298209A (ja) 板状包装材料ウエブから液体を充填した平行六面体の包装容器を形成する装置
RU2617339C2 (ru) Фальцовочный узел для упаковочных машин текучих пищевых продуктов
RU2314237C2 (ru) Формующая губка для изготовления последовательности запечатанных упаковок из трубы из листового упаковочного материала
CZ170493A3 (en) Vertical packaging machine with two opposite forming tubes
JP4441538B2 (ja) 流動可能な食料製品を包装するための機械用の形成密封ユニット
JP3112728U (ja) 流動性食品を包装する包装機の1つまたは複数のステーションにシート状包装材料を供給する相互動作バッファ
EP3351478A1 (en) Forming member for controlling the volume of packs of pourable food products formed from a tube of packaging material