PL200033B1 - Wtyk ochronny dla urządzenia telekomunikacyjnego - Google Patents

Wtyk ochronny dla urządzenia telekomunikacyjnego

Info

Publication number
PL200033B1
PL200033B1 PL340483A PL34048300A PL200033B1 PL 200033 B1 PL200033 B1 PL 200033B1 PL 340483 A PL340483 A PL 340483A PL 34048300 A PL34048300 A PL 34048300A PL 200033 B1 PL200033 B1 PL 200033B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
protective
contact
contacts
unwired
plug according
Prior art date
Application number
PL340483A
Other languages
English (en)
Other versions
PL340483A1 (en
Inventor
Klaus-Dieter Burmeister
Norbert Gaertner
Johann Georg Hajok
Original Assignee
Quante Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Quante Ag filed Critical Quante Ag
Publication of PL340483A1 publication Critical patent/PL340483A1/xx
Publication of PL200033B1 publication Critical patent/PL200033B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04QSELECTING
    • H04Q1/00Details of selecting apparatus or arrangements
    • H04Q1/02Constructional details
    • H04Q1/14Distribution frames
    • H04Q1/146Distribution frames with line protection means
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01RELECTRICALLY-CONDUCTIVE CONNECTIONS; STRUCTURAL ASSOCIATIONS OF A PLURALITY OF MUTUALLY-INSULATED ELECTRICAL CONNECTING ELEMENTS; COUPLING DEVICES; CURRENT COLLECTORS
    • H01R13/00Details of coupling devices of the kinds covered by groups H01R12/70 or H01R24/00 - H01R33/00
    • H01R13/66Structural association with built-in electrical component
    • H01R13/665Structural association with built-in electrical component with built-in electronic circuit
    • H01R13/6666Structural association with built-in electrical component with built-in electronic circuit with built-in overvoltage protection

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Microelectronics & Electronic Packaging (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Details Of Connecting Devices For Male And Female Coupling (AREA)
  • Structure Of Telephone Exchanges (AREA)
  • Connector Housings Or Holding Contact Members (AREA)
  • Emergency Protection Circuit Devices (AREA)

Abstract

Przedmiot wynalazku dotyczy wtyku ochronnego dla urz adzenia telekomunikacyjnego, zawieraj acego obudow e, kilka zestyków odbiorczych, które w stanie zamontowanym stykaj a si e z zestykami urz adzenia telekomunikacyjnego oraz elementy ochronne, cha- rakteryzuj acego si e tym, ze zestyki odbiorcze (26, 28, 48, 50) co najmniej na pewnych odcinkach (30, 58) maj a posta c paskowych elementów z bla- chy, przy czym te zestyki odbiorcze (26, 28, 48, 50) sa co najmniej na odcinkach (30, 58) ustawione równolegle wzgl edem siebie i wyznaczaj a dwie rów- noleg le p laszczyzny, ponadto wtyk ochronny zawiera co najmniej jeden zestyk uziemiaj acy (40), po laczony w stanie zmontowanym z ziemi a, za s elementy ochronne obejmuj a co najmniej jeden nieokablowany element ochronny (18, 20) i co najmniej jeden oka- blowany element ochronny (16), przy czym wszystkie elementy ochronne s a umieszczone pomi edzy p laszczyznami wyznaczonymi przez zestyki odbior- cze (26, 28, 48, 50) i stykaj a si e bezpo srednio z tymi zestykami odbiorczymi (26, 28, 48, 50) oraz korzyst- nie, z zestykiem uziemiaj acym (40). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wtyk ochronny dla urządzenia telekomunikacyjnego, w szczególności do ochrony elementów i urządzeń elektronicznych przed zbyt wysokim prądem lub przepięciem.
Dla ochrony elementów i urządzeń elektronicznych, połączonych z mającymi najczęściej postać listew lub bloków, przyłączeniowymi urządzeniami telekomunikacyjnymi, przed zbyt wysokimi prądami elektrycznymi i/lub przepięciem stosuje się zazwyczaj wtyki ochronne, nasadzane lub wkładane w otwarty bok obudowy urządzenia przyłączeniowego i zaopatrzone w elementy niezbędne do ochrony. Poszczególne wtyki ochronne są przy tym przeznaczone zazwyczaj do ochrony jednej pary żył. Oznacza to, że współpracują one z parami leżących obok siebie zestyków po stronie wejścia i wyjścia oraz łączą je z elementami ochronnymi.
We wtyku ochronnym według niemieckiego zgłoszenia patentowego nr DE 39 09 783 C1 zestyki odbiorcze są ukształtowane na płycie okablowanej, która w stanie zamocowanym jest wprowadzona pomiędzy skrzydełka stykowe wykonanych w postaci zestyków rozdzielczych, zestyków odpowiedniej listwy przyłączeniowej. Ścieżka przewodząca współpracuje z zestykami po stronie wejścia i wyjścia oraz przewodzi prąd przez okablowane elementy ochronne, przylutowane do płyty okablowanej. Już samo zastosowanie płyty okablowanej do współpracy z zestykami urządzenia przyłączeniowego jest niekorzystne, ponieważ płyta okablowana wymaga specjalnego procesu technologicznego, co powoduje wzrost kosztów. Ponadto przylutowywanie pojedynczych okablowanych elementów do płyty okablowanej oznacza wyjątkowo duży nakład pracy. Wreszcie elementy są w dużej mierze prostopadłe do płyty okablowanej. Są one umieszczone od góry na płycie okablowanej i powodują, że ten znany wtyk ochronny wymaga stosunkowo dużej obudowy. Wiąże się to z dużym zapotrzebowaniem na miejsce w obszarze listwy przyłączeniowej nad zestykami.
We wtyku ochronnym, znanym z europejskiego zgłoszenia patentowego nr EP 0 471 167 A1, trójbiegunowy nieokablowany ochronnik przepięciowy jest połączony z płytą okablowaną za pomocą umieszczonego między nimi fragmentu blachy. Pozwala to przy zastosowaniu nieokablowanego ochronnika przepięciowego zmniejszyć zapotrzebowanie na miejsce. Ten znany wtyk ochronny jest jednak nadal niekorzystny z uwagi na nakład pracy, związany z koniecznością użycia płyty okablowanej.
Z niemieckiego zgłoszenia patentowego nr DE 38 13 889 C1 znany jest wtyk ochronny z nieokablowanymi elementami, w którym elektrody elementów ochronnych są połączone z zestykami, współpracującymi z listwą przyłączeniową. Elementy ochronne są w tym przypadku zamocowane zaciskowo w obudowie za pomocą sprężystych, skierowanych ku sobie haków.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 91 01 599 U1 znany jest wtyk ochronny, w którym kilkukrotnie wygięte i zaopatrzone w wycięcia zestyki odbiorcze biegną blisko siebie i stykają różne elementy ochronne. Również ten znany wtyk ochronny wymaga ulepszenia, zwłaszcza pod względem łatwości montażu i przejrzystości konstrukcji w stanie zmontowanym.
W niemieckim zgłoszeniu patentowym nr DE 34 12 452 A1 przedstawiony jest wtyk ochronny, w którym od strony otwartej górnej powierzchni włożone są wyjmowalne nieokablowane elementy ochronne. Ten znany wtyk ochronny nie dysponuje dodatkową możliwością umieszczenia okablowanych elementów ochronnych.
W europejskim zgłoszeniu patentowym nr EP 0 405 337 A2 przedstawiony jest odpowiedni wtyk ochronny dla listwy rozdzielczej, dostosowany do wkładania okablowanych elementów ochronnych. Również w tym przypadku poszczególne komory są otwarte od góry, zaś okablowane ochronniki przepięciowe są włożone w tym kierunku i zetknięte z zestykami odbiorczymi, w sposób bezpośrednio przewodzący prąd elektryczny. Ochronniki przepięciowe znajdują się jednak w płaszczyźnie powyżej zestyków odbiorczych, co sprawia, że te znane wtyki odbiorcze zajmują dużo miejsca. Ponadto w tym przypadku nie ma możliwości dodatkowego włożenia nieokablowanych elementów ochronnych.
Z niemieckiego zgłoszenia patentowego nr DE 40 05 942 A1 znany jest wtyk ochronny przepięciowy dla listew rozdzielczych, w którym przepięciowe elementy ochronne są zamocowane na płycie nośnej, zaopatrzonej w wybrzuszenia. Obecność płyty okablowanej powoduje stosunkowo duży wzrost kosztów.
Ta niedogodność występuje także w przedmiocie niemieckiego zgłoszenia patentowego nr DE 198 11 455 C1, w którym również płyta okablowana jest zaopatrzona w elementy ochronne.
Wtyk ochronny dla urządzenia telekomunikacyjnego, zawierający obudowę, kilka zestyków odbiorczych, które w stanie zamontowanym stykają się z zestykami urządzenia telekomunikacyjnego oraz elementy ochronne, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zestyki odbiorcze co najmniej
PL 200 033 B1 na pewnych odcinkach mają postać paskowych elementów z blachy, przy czym te zestyki odbiorcze są co najmniej na odcinkach ustawione równolegle względem siebie i wyznaczają dwie równoległe płaszczyzny, ponadto wtyk ochronny zawiera co najmniej jeden zestyk uziemiający, połączony w stanie zmontowanym z ziemią, zaś elementy ochronne obejmują co najmniej jeden nieokablowany element ochronny i co najmniej jeden okablowany element ochronny, przy czym wszystkie elementy ochronne są umieszczone pomiędzy płaszczyznami wyznaczonymi przez zestyki odbiorcze i stykają się bezpośrednio z tymi zestykami odbiorczymi oraz, korzystnie, z zestykiem uziemiającym.
Korzystnie, zestyki odbiorcze i/lub zestyk uziemiający mają skrzydełka stykowe, z którymi stykane są nieokablowane elementy ochronne.
Korzystnie, skrzydełka stykowe są nachylone w odniesieniu do powierzchni nieokablowanego elementu ochronnego, przy czym osiągany jest liniowy odcinek styku z powierzchnią nieokablowanego elementu ochronnego.
Korzystnie, nieokablowane elementy ochronne są umieszczone w komorach wspornika, w który zaopatrzony jest wtyk ochronny.
Korzystnie, ścianki komór mają wybrania, w których umieszczone są skrzydełka stykowe.
Korzystnie, co najmniej jeden z zestyków odbiorczych i/lub zestyk uziemiający mają co najmniej po jednej szczelinie zaciskowej, w której drut okablowanego elementu ochronnego jest zaciśnięty w takim ustawieniu i biegnie w kierunku szczeliny zaciskowej.
Korzystnie, wspornik zestyków ma prowadnice drutów.
Korzystnie, wtyk ochronny zawiera obudowę mającą wybrania, przez które dostępne są od zewnątrz końcówki kontrolne zestyków odbiorczych.
Korzystnie, wtyk ochronny zawiera okablowany element ochronny, który jest ochronnikiem prądowym i/lub ochronnikiem przepięciowym w postaci, korzystnie, odgromnika gazowego.
Korzystnie, wtyk ochronny zawiera nieokablowany element ochronny, który jest ochronnikiem prądowym w postaci zależnego od temperatury rezystora.
Korzystnie, wtyk ochronny zawiera nieokablowany element ochronny stanowiący ochronnik przepięciowy w postaci diody zabezpieczającej lub odgromnika.
Korzystnie, na co najmniej jednym zestyku odbiorczym ukształtowany jest poprzez jego dwukrotne zagięcie odcinek odsadzony, którym to odcinkiem odsadzonym zestyk jest wsparty w obudowie.
Korzystne skutki rozwiązania według wynalazku polegają na opracowaniu wtyku ochronnego dla urządzenia telekomunikacyjnego, który charakteryzuje się przejrzystą, prostą budową i niskimi kosztami wytwarzania oraz zawiera co najmniej jeden nieokablowany element ochronny, za pomocą którego to wtyku można osiągnąć niezawodne zabezpieczenie tych elementów i urządzeń, umieszczonych za zaopatrzonym we wtyk ochronny urządzeniem przyłączeniowym.
Wtyk ochronny według wynalazku zawiera obudowę i kilka zestyków odbiorczych, które współpracują z zestykami urządzenia telekomunikacyjnego i co najmniej na pewnych odcinkach mają postać paskowych elementów z blachy. Takie ukształtowanie zestyków odbiorczych posiada wiele zalet. Po pierwsze jest proste. Po drugie dzięki równoległemu ustawieniu zestyków odbiorczych, co najmniej zaś ich odcinków, zapewnia ono powstanie dwóch płaszczyzn, wyznaczonych we wtyku ochronnym według wynalazku. Elementy ochronne, wśród których znajduje się co najmniej jeden nieokablowany element ochronny i jeden okablowany element ochronny, są według wynalazku umieszczone pomiędzy płaszczyznami wyznaczonymi przez zestyki odbiorcze i stykają się z zestykami odbiorczymi oraz zestykiem uziemiającym.
Innymi słowy, zestyki odbiorcze są - co najmniej odcinkami - tak ukształtowane, że leżą naprzeciw siebie i w przestrzeni pomiędzy sobą wyznaczają przestrzeń, w której umieszczone są wszystkie elementy ochronne. Pozwala to zrealizować wyjątkowo przejrzystą i prostą budowę wtyku ochronnego oraz łatwy montaż, ponieważ przestrzeń z elementami ochronnymi jest wyznaczona i ograniczona zestykami odbiorczymi. Konstrukcja taka zabiera poza tym wyjątkowo mało miejsca. Można wówczas zmniejszyć, zwłaszcza w porównaniu ze stosowanym zazwyczaj umieszczeniem „na” płycie okablowanej, wymiar wtyku ochronnego i ilość miejsca, potrzebną do jego umieszczenia.
Ponadto bezpośredni styk elementów ochronnych z odcinkami zestyków odbiorczych i zestyku uziemiającego pozwala zrezygnować z płyty okablowanej, niekorzystnej z punktu widzenia kosztów i wygody obsł ugi. Uż ycie paskowych elementów z blachy jako zestyków odbiorczych ma w porównaniu do typowych płyt okablowanych tę istotną zaletę, że przewodzące prąd zestyki mogą mieć masywną budowę. Masywne ukształtowanie tych elementów przewodzących, czyli zapewnienie określonego przekroju tych elementów, jest niezbędne do przewodzenia występujących prądów. Ścieżki sty4
PL 200 033 B1 kowe na stosowanych dotychczas płytach okablowanych musiały być ze względów technicznych stosunkowo cienkie, co znacznie ograniczało przekrój, przez który płynął prąd. Użycie paskowych elementów z blachy, z którymi połączone są bezpośrednio, w sposób przewodzący prąd, druty okablowanych elementów, pozwala zrealizować korzystne masywne ukształtowanie tych elementów przewodzących.
Poza tym wtyk ochronny według wynalazku nie jest ograniczony do jednej postaci wykonania, służącej ochronie elementów i urządzeń elektronicznych, podłączonych za pomocą pojedynczej określonej pary żył do urządzenia przyłączeniowego. Opisana powyżej konstrukcja pozwala bowiem na wykonanie tak zwanego wielożyłowego wtyku ochronnego, zaopatrzonego w elementy potrzebne do ochrony urządzeń lub elementów elektronicznych, połączonych za pomocą różnych par żył z zaopatrzonym we wtyk ochronny urządzeniem przyłączeniowym. W tym przypadku wtyk ochronny, z uwagi na umieszczenie w nim elementów ochronnych dla kilku par żył, może być również nazywany magazynkiem. Korzystne jest jednak, jeżeli wtyk ochronny według wynalazku ma dwa zestyki odbiorcze względnie dwie pary zestyków odbiorczych, w związku z czym jest przeznaczony do ochrony pojedynczej pary żył.
Inne korzystne postaci wykonania wtyku ochronnego według wynalazku są opisane w dalszej części zgłoszenia.
Odnośnie zestyków odbiorczych i/lub zestyku uziemiającego szczególnie korzystne okazało się rozwiązanie, w którym mają one skrzydełka stykowe, wychodzące z paskowych odcinków i wytwarzające styk z elementem ochronnym. Pozwala to w szczególnie korzystny sposób zrealizować funkcje wtyku ochronnego według wynalazku.
Szczególnie korzystne z uwagi na lepsze przyleganie do powierzchni elementów ochronnych oraz niezawodny styk jest rozwiązanie, w którym skrzydełka stykowe są nachylone lekko w stosunku do powierzchni elementu ochronnego, tak że osiągany jest liniowy odcinek styku („styk liniowy”) z powierzchnią elementu ochronnego. W pewnych warunkach nastę puje wówczas nawet lekkie zagłębienie się krawędzi skrzydełka stykowego w powierzchnię elementu ochronnego, co gwarantuje wyjątkową niezawodność styku elektrycznego.
Ponadto korzystna okazała się postać wykonania wtyku ochronnego według wynalazku, w której wewnątrz wtyku znajduje się wspornik, zaopatrzony w komory, w których umieszczone są, zwłaszcza nieokablowane, elementy ochronne. Opisane komory gwarantują wyjątkową prostotę montażu wtyku ochronnego.
Szczególnie korzystna jest kombinacja opisanych komór przy użyciu zestyków odbiorczych i/lub zestyku uziemiającego, zaopatrzonych w ukształtowane na nich skrzydełka stykowe, jeżeli ścianki opisanych komór mają wybrania, w których są umieszczone i prowadzone skrzydełka stykowe. Zapewnia to wyjątkowo dokładne określenie położenia zestyków odbiorczych i/lub zestyku uziemiającego oraz ułatwia montaż.
Dla łączenia okablowanych elementów ochronnych korzystne jest, jeżeli co najmniej część zestyków odbiorczych i/lub zestyk uziemiający mają co najmniej po jednej szczelinie zaciskowej, w której drut okablowanego elementu jest zaciśnięty w takim ustawieniu, że biegnie on w kierunku szczeliny zaciskowej. Innymi słowy, oba ramiona, pomiędzy którymi znajduje się szczelina zaciskowa, biegną równolegle do drutu elementu ochronnego, wprowadzonego w szczelinę zaciskową.
W tym przypadku, przy uż yciu opisanego powyż ej wspornika zestyków, z punktu widzenia obsługi korzystne jest, jeżeli wspornik zestyków ma prowadnice dla drutów okablowanych elementów ochronnych, które to prowadnice pozwalają na dokładne ustalenie takiego położenia drutów względem szczeliny zaciskowej, w którym zapewnione jest niezawodne połączenie elektryczne.
Kolejną zaletą wtyku ochronnego według wynalazku okazało się ponadto wykonanie w obudowie wybrań, przez które dostępne są od zewnątrz końcówki kontrolne zestyków odbiorczych. Umożliwia to przeprowadzenie bez przeszkód wymaganych badań.
Wtyk ochronny według wynalazku zaopatrzony jest w elementy ochronne, co stanowi jego dodatkową zaletę zwłaszcza, jeżeli zawiera on ochronnik prądowy, korzystnie w postaci zależnego od temperatury rezystora, i/lub ochronnik przepięciowy w postaci odgromnika gazowego i/lub ochronnik przepięciowy, korzystnie w postaci diody zabezpieczającej lub odgromnika typu „solid-state”. Tego typu ochronnik elektroniczny ma korzystnie wąski zakres tolerancji zadziałania. Dzięki opisanym elementom względnie ich wzajemnej kombinacji można osiągnąć niezawodną ochronę zarówno przed zbyt dużymi prądami, jak też przed przepięciami.
PL 200 033 B1
Następna zaleta rozwiązania według wynalazku polega na tym, że dla zamocowania zestyków odbiorczych w obudowie wtyku ochronnego korzystne jest, jeżeli zestyki mają, utworzony poprzez dwukrotne zagięcie odsadzony odcinek (odsadzenie), którym zestyk jest wsparty w obudowie lub jednej połowie obudowy.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wtyk w stanie rozłożonym, w widoku perspektywicznym, fig. 2 - częściowo złożony wtyk ochronny z fig. 1, w perspektywicznym widoku z tyłu, fig. 3 - wtyk ochronny w następnym stanie montażowym, w perspektywicznym widoku z przodu, zaś fig. 4 - wtyk ochronny w kolejnym stanie montażowym, w perspektywicznym widoku z przodu.
Wtyk ochronny 10 w przykładzie wykonania według wynalazku przedstawiono na fig. 1, gdzie wtyk ochronny 10 ma obudowę 12, która w stanie ostatecznie zmontowanym osłania elementy ochronne i zestyki, umieszczone na wsporniku 14. W szczególności w ukazanym przykładzie wykonania elementy ochronne stanowi ochronnik przepięciowy w postaci odgromnika gazowego, dwa przepięciowe precyzyjne urządzenia ochronne w postaci diod zabezpieczających i dwa prądowe urządzenia ochronne w postaci zależnych od temperatury rezystorów. W ukazanym przykładzie wykonania diody zabezpieczające i zależne od temperatury rezystory są nieokablowane i stanowią nieokablowane elementy ochronne 18, 20, odpowiednio, natomiast odgromnik gazowy jest okablowany i zaopatrzony w trzy przewody w postaci drutów 22 i stanowi okablowany element ochronny 16.
W ramach montaż u wtyku ochronnego 10 wed ł ug wynalazku druty 22 wprowadza się w odpowiednie prowadnice 24, umieszczone w wykonanym z tworzywa sztucznego wsporniku 14 zestyków. Z tył u wspornika 14 zestyków w stanie zmontowanym znajdują się dwa pierwsze zestyki odbiorcze 26 i 28. Swymi najniższymi uwidocznionymi na fig. 1 odcinkami współpracują one z zestykami urządzenia telekomunikacyjnego, na które podczas użytkowania nasadzony jest wtyk ochronny.
W ukazanym przykł adzie wykonania oba zestyki odbiorcze 26, 28 mają po pierwsze obszar lub odcinek 30 o kształcie zbliżonym do paska, z którego wychodzą do wnętrza wspornika 14 skrzydełka stykowe 32 oraz pary ramion stykowych 34, pomiędzy którymi znajduje się szczelina stykowa. W stanie zmontowanym, który będzie jeszcze objaśniony poniżej, skrzydełka stykowe 32 są połączone z powierzchniami zależnych od temperatury rezystorów stanowiących nieokablowane elementy ochronne 20.
Ponadto w każdą ze szczelin stykowych pomiędzy obydwoma ramionami stykowymi 34 wprowadzony jest jeden drut 22 odgromnika gazowego stanowiącego okablowany element ochronny 16, rozciągający się w kierunku szczeliny stykowej i biegnący równolegle do przednich odcinków ramion stykowych 34. Aby dokładnie zdefiniować położenie pomiędzy drutem 22 i ramionami stykowymi 34, we wsporniku 14 z każdą z prowadnic 24 z obu stron od góry i od dołu łączy się szczelinowe wybranie, w które wprowadzone jest jedno ramię stykowe 34. W odniesieniu do zestyków odbiorczych 26 i 28 należ y wspomnieć , ż e w ich dolnej części znajduje się odsadzenie lub odcinek odsadzony 36, utworzony w wyniku dwukrotnego zagięcia. Wreszcie oba zestyki 26 i 28 sięgają na tyle daleko w kierunku górnej powierzchni obudowy 12, ż e przez odpowiednie wybrania 38 w obudowie 12 istnieje dostęp do najwyższych końcówek zestyków 26, 28, tworzących punkty kontrolne.
W stanie ostatecznego zmontowania (według fig. 1) za obydwoma zestykami odbiorczymi 26, 28 umieszczony jest zestyk uziemiający 40, mający na swym dolnym odcinku obszar, który przy nasadzeniu wtyku ochronnego na urządzenie telekomunikacyjne jest połączony z ziemią. Mające kształt odwróconej litery T wybranie 42 służy zdefiniowaniu położenia na wsporniku 14, który z tyłu jest zaopatrzony w występ, mający odpowiednio kształt odwróconej litery T. W swej górnej części zestyk uziemiający 40 ma po pierwsze parę ramion stykowych 34, pomiędzy którymi znajduje się szczelina stykowa, w którą w stanie zmontowanym wprowadzony jest środkowy drut 22 odgromnika gazowego. Ponadto w górnym odcinku zestyku uziemiającego 40 znajdują się dwa skrzydełka stykowe 32, z których każde służy do przyłączania jednej z diod zabezpieczających.
W tym celu w stanie zmontowanym obie diody zabezpieczaj ą ce 18 s ą wprowadzone w poszczególne komory 44 wspornika 14 zestyków. Podobnie w dolnej części wspornika 14 znajdują się odpowiednie komory 46 dla zależnych od temperatury rezystorów. Umieszczanie diod zabezpieczających w komorach 44 względnie zależnych od temperatury rezystorów w komorach 46 odbywa się poprzez odpowiednie otwory o dużej powierzchni, otwarte w kierunku przedniej powierzchni wtyku ochronnego 10 (na fig. 1). Aby w stanie osadzonym zapewnić zarówno niezawodne stykanie się powierzchni wymienionych diod zabezpieczających i rezystorów stanowiących nieokablowane elementy ochronne 18, 20, jak też dobre prowadzenie obu następnych zestyków odbiorczych 48 i 50, komory 44
PL 200 033 B1 i 46 mają wybrania 52, w których są umieszczane i prowadzone skrzydeł ka stykowe 32 zestyków odbiorczych 48, 50. W przypadku obu górnych komór 44 wybrania 52 mają postać bocznych otworów, natomiast w obu dolnych komorach 46 znajdują się paskowe wgłębienia w obu zewnętrznych ściankach bocznych. Poza tym komory 44 i 46 są również otwarte od tylnej strony za pomocą otworów (na fig. 1), co zostanie objaśnione poniżej w odniesieniu do fig. 2. Te otwory skierowane w stronę tylnej powierzchni służą w przypadku precyzyjnych diod zabezpieczających 18 do wytwarzania styku przez odcinki zestyku uziemiającego 40, zaś w przypadku zależnych od temperatury rezystorów do wytwarzania styku przez oba następne zestyki odbiorcze 26 i 28.
Należy wspomnieć, że korzystnie wszystkie skrzydełka stykowe 32 są w stosunku do powierzchni nieokablowanych elementów ochronnych 18 i 20 lekko nachylone tak, że powstaje liniowy odcinek styku (styk liniowy) z tymi powierzchniami. Wreszcie również oba zestyki odbiorcze 48, 50 mają odcinki 54, sięgające do wybrań 38 w obudowie 12 i wyznaczające w ten sposób dostępne od zewnątrz punkty kontrolne. Jak widać już na fig. 1, przedstawiającej wtyk ochronny w stanie rozłożonym, w stanie zmontowanym wszystkie okablowane i nieokablowane elementy ochronne 16, 18, 20 znajdują się pomiędzy zestykami odbiorczymi 26, 28, 48 i 50. Zapewnia to szczególnie przejrzystą i zwartą budowę wtyku ochronnego 10 według wynalazku.
Na fig. 2 widoczne jest pierwsze położenie montażowe. We wspornik 14 wprowadzony jest tutaj od tyłu jeden zestyk odbiorczy 26. Drugi zestyk odbiorczy 28 jest ukazany w stanie częściowo wprowadzonym, w związku z czym widać wyraźnie, że prowadzenie skrzydełek stykowych 32 odbywa się poprzez odpowiednie, usytuowane na wsporniku 14, wybranie 52. Dotyczy to również umieszczonych w górnej części skrzydełek stykowych 32 zestyku uziemiającego 40, dla których we wsporniku 14 przewidziane jest wybranie 52 w postaci paskowego rowka lub wgłębienia prowadzącego.
Na fig. 2 widoczny jest także kształt wspornika 14 zestyków w obszarze, w którym w stanie zmontowanym znajdują się druty 22 okablowanego elementu ochronnego i stykające się z nimi ramiona stykowe 34. Z łukowym wybraniem 56 połączony jest od góry i od dołu obszar, za pomocą którego wyznaczone jest położenie ramion stykowych 34, dzięki czemu w stanie zmontowanym zapewnione jest prawidłowe prowadzenie drutu 22 pomiędzy ramionami stykowymi 34.
Na fig. 3, która ukazuje następne położenie montażowe, widać, jak przez otwarte od przodu, szczelinowe wybrania przechodzą końce ramion stykowych 34, pomiędzy które wprowadzony jest odpowiedni drut 22 okablowanego elementu ochronnego 16, prowadzony przez odpowiedni kształt wspornika 14 zestyków.
Na fig. 4 ukazano, w jaki sposób po umieszczeniu okablowanego elementu ochronnego 16 i ustawieniu nieokablowanych elementów ochronnych 18 i 20 (porównaj fig. 1), z których na fig. 4 widoczna jest jedynie lewa z obu diod zabezpieczających stanowiących nieokablowane elementy ochronne 18, oba zestyki odbiorcze 48 i 50 umieszcza się na wsporniku 14. Odpowiednie skrzydełka stykowe 32 są w ukazanym przykładzie wykonania przeprowadzone przez przyporządkowane im wybrania 52 tych komór 44, 46, w których znajdują się nieokablowane elementy ochronne 18, 20. Ogólnie rzecz biorąc, oba paskowe odcinki 58 zestyków odbiorczych 48 i 50 wyznaczają pierwszą płaszczyznę. Druga płaszczyzna jest zdefiniowana przez paskowe odcinki 30 (porównaj fig. 1) obu zestyków 26, 28, z których na fig. 4 widoczne są jedynie górne końce. Na fig. 1, przedstawiającej wtyk ochronny w stanie rozłożonym, widać również, że poszczególne wspomniane paskowe odcinki są umieszczone na krawędziach wtyku ochronnego 10, dzięki czemu wszystkie okablowane i nieokablowane elementy ochronne 16, 18, 20 są rozmieszczone w przejrzysty i łatwy do realizacji sposób pomiędzy zestykami odbiorczymi 26, 28, 48 i 50 i mogą się łatwo stykać ze sobą, wytwarzając połączenie elektryczne. Należy ponadto wspomnieć, że wtyk 10 jest uzupełniany w stosunku do położenia montażowego z fig. 4 w ten sposób, że również zestyk odbiorczy 50 jest ustawiany w pozycji, odpowiadającej ukazanemu położeniu zestyku odbiorczego 48, po czym od góry nasadzana jest obudowa 12, nadająca wtykowi ochronnemu 10 zwarty kształt, przy czym wybrania 38 obudowy 12 zapewniają dostęp do końcówek kontrolnych. Poza tym obudowa 12 zapewnia skuteczne zamknięcie wtyku ochronnego według wynalazku. Innymi słowy, elementy ochronne ani nie są łatwo dostępne, ani też nie można ich łatwo wyjąć, mają one bowiem trwale spoczywać we wtyku ochronnym o zwartym kształcie.

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wtyk ochronny dla urzą dzenia telekomunikacyjnego, zawierają cy obudowę , kilka zestyków odbiorczych, które w stanie zamontowanym stykają się z zestykami urządzenia telekomunikacyjnego oraz elementy ochronne, znamienny tym, że zestyki odbiorcze (26, 28, 48, 50) co najmniej na pewnych odcinkach (30, 58) mają postać paskowych elementów z blachy, przy czym te zestyki odbiorcze (26, 28, 48, 50) są co najmniej na odcinkach (30, 58) ustawione równolegle względem siebie i wyznaczają dwie równoległe płaszczyzny, ponadto wtyk ochronny zawiera co najmniej jeden zestyk uziemiający (40), połączony w stanie zmontowanym z ziemią, zaś elementy ochronne obejmują co najmniej jeden nieokablowany element ochronny (18, 20) i co najmniej jeden okablowany element ochronny (16), przy czym wszystkie elementy ochronne są umieszczone pomiędzy płaszczyznami wyznaczonymi przez zestyki odbiorcze (26, 28, 48, 50) i stykają się bezpośrednio z tymi zestykami odbiorczymi (26, 28, 48, 50) oraz, korzystnie, z zestykiem uziemiającym (40).
  2. 2. Wtyk ochronny wedł ug zastrz. 1, znamienny tym, ż e zestyki odbiorcze (26, 28, 48, 50) i/lub zestyk uziemiający (40) mają skrzydełka stykowe (32), z którymi stykane są nieokablowane elementy ochronne (18, 20).
  3. 3. Wtyk ochronny wed ług zastrz. 2, znamienny tym, ż e skrzydełka stykowe (32) są nachylone w odniesieniu do powierzchni nieokablowanego elementu ochronnego (18, 20), przy czym osią gany jest liniowy odcinek styku z powierzchnią nieokablowanego elementu ochronnego (18, 20).
  4. 4. Wtyk ochronny według zastrz. 1, znamienny tym, że nieokablowane elementy ochronne (18, 20) są umieszczone w komorach (44, 46) wspornika (14), w który zaopatrzony jest wtyk ochronny.
  5. 5. Wtyk ochronny według zastrz. 4, znamienny tym, że ś cianki komór (44, 46) mają wybrania (52), w których umieszczone są skrzydeł ka stykowe (32).
  6. 6. Wtyk ochronny według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że co najmniej jeden z zestyków odbiorczych (26, 28) i/lub zestyk uziemiający (40) mają co najmniej po jednej szczelinie zaciskowej, w której drut (22) okablowanego elementu ochronnego (16) jest zaciś nięty w takim ustawieniu i biegnie w kierunku szczeliny zaciskowej.
  7. 7. Wtyk ochronny według zastrz. 4, znamienny tym, że wspornik (14) zestyków ma prowadnice (24) drutów.
  8. 8. Wtyk ochronny według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zawiera obudowę (12) mającą wybrania (38), przez które dostępne są od zewnątrz końcówki kontrolne zestyków odbiorczych (26, 28, 48, 50).
  9. 9. Wtyk ochronny wed ług zastrz. 1, znamienny tym, ż e zawiera okablowany element ochronny (16), który jest ochronnikiem prądowym i/lub ochronnikiem przepięciowym w postaci, korzystnie, odgromnika gazowego.
  10. 10. Wtyk ochronny według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że zawiera nieokablowany element ochronny (20), który jest ochronnikiem prądowym w postaci zależnego od temperatury rezystora.
  11. 11. Wtyk ochronny według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że zawiera nieokablowany element ochronny (18) stanowiący ochronnik przepięciowy w postaci diody zabezpieczającej lub odgromnika.
  12. 12. Wtyk ochronny według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że na co najmniej jednym zestyku odbiorczym (26, 28) ukształtowany jest poprzez jego dwukrotne zagięcie odcinek odsadzony (36), którym to odcinkiem odsadzonym (36) zestyk jest wsparty w obudowie (12).
PL340483A 1999-06-02 2000-06-02 Wtyk ochronny dla urządzenia telekomunikacyjnego PL200033B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29909701U DE29909701U1 (de) 1999-06-02 1999-06-02 Schutzstecker für eine Einrichtung der Telekommunikationstechnik

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL340483A1 PL340483A1 (en) 2000-12-04
PL200033B1 true PL200033B1 (pl) 2008-11-28

Family

ID=8074322

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL340483A PL200033B1 (pl) 1999-06-02 2000-06-02 Wtyk ochronny dla urządzenia telekomunikacyjnego

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP1059703B1 (pl)
AU (1) AU762700B2 (pl)
BR (1) BR0002175A (pl)
DE (2) DE29909701U1 (pl)
ES (1) ES2201966T3 (pl)
PL (1) PL200033B1 (pl)
RU (1) RU2279744C2 (pl)
ZA (1) ZA200002319B (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6881076B2 (en) 2003-02-28 2005-04-19 Adc Telecommunications, Inc. Coaxial module with surge protector
DE102004061681B4 (de) 2004-12-22 2006-10-26 Adc Gmbh Kabelsteckverbinder für Leiterplatten
DE102008046653B4 (de) * 2008-09-10 2017-05-18 Wago Verwaltungsgesellschaft Mbh Bauelementestecker
GB2510572A (en) * 2013-02-07 2014-08-13 3M Innovative Properties Co Plug with cross-talk compensation

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4307430A (en) * 1979-09-26 1981-12-22 Bell Telephone Laboratories, Incorporated Protector device for telecommunications circuits
DE3412452A1 (de) * 1984-04-03 1985-10-10 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Schutzstecker fuer verteilerleisten
DE3909783C2 (de) * 1989-03-22 1996-06-13 Krone Ag Schutzstecker für Anschlußleisten der Fernmelde- und Datentechnik
EP0405337B1 (de) * 1989-06-28 1993-12-22 Siemens Aktiengesellschaft Schutzstecker für eine Verteilerleiste in einer Telekommunikationsanlage
DE4005942A1 (de) 1990-02-26 1991-08-29 Dehn & Soehne Ueberspannungsschutzstecker fuer trennleisten
DE9101599U1 (de) 1991-02-12 1991-05-02 Siemens AG, 8000 München Schutzstecker für ein Kontaktbauteil in einem Verteiler einer Telekommunikationsanlage
US5281163A (en) * 1991-09-23 1994-01-25 Minnesota Mining And Manufacturing Company Cross connect system for telecommunications systems
DE19519785C1 (de) * 1995-05-30 1996-08-29 Quante Ag Steckbarer Überspannungsschutz
DE19722936C1 (de) 1997-05-23 1998-10-08 Krone Ag Schutzstecker
DE19811455C1 (de) 1998-03-17 1999-08-19 Krone Ag Schutzstecker für Telekommunikationsanlagen

Also Published As

Publication number Publication date
EP1059703B1 (de) 2003-09-17
PL340483A1 (en) 2000-12-04
DE50003697D1 (de) 2003-10-23
AU3258800A (en) 2000-12-07
ZA200002319B (en) 2000-11-16
DE29909701U1 (de) 1999-09-09
AU762700B2 (en) 2003-07-03
ES2201966T3 (es) 2004-04-01
RU2279744C2 (ru) 2006-07-10
BR0002175A (pt) 2001-01-02
EP1059703A1 (de) 2000-12-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2012870C (en) Protective plug for connector banks of telecommunication and data systems
JP4997283B2 (ja) 直列端子として具現化された雷電流および/またはサージ対策の多極の避雷器
US5546267A (en) Communication circuit protector
US7800881B2 (en) Protective plug for a connection module
PL180704B1 (pl) Modul laczówki elektrycznej z dostepem dla ochronnika i próbnika PL PL
US5718593A (en) Polarity-sensitive protector device
US5643014A (en) Mounting of protectors in connector blocks
CS250659B2 (en) Excess-voltage protection for telephone distribution feame
US4309736A (en) Protective device for low-voltage lines
RU2231183C2 (ru) Электрический соединитель
PL200033B1 (pl) Wtyk ochronny dla urządzenia telekomunikacyjnego
RU2353071C1 (ru) Телекоммуникационный модуль и сборка, включающая телекоммуникационный модуль
US5844785A (en) Protector device with isolated ground connector
PL193625B1 (pl) Łącznik zabezpieczeniowy dla urządzenia telekomunikacyjnego
FI88557B (fi) Teleteknisk installationsdosa
US4390921A (en) Line protector and related termination arrangement
US20070003056A1 (en) Assembly of a telecommunications module and at least one protection plug
US7253358B2 (en) Earth device, plug-in breaker and distribution board
PL192398B1 (pl) Element stykowy dla przełącznic instalacji telefonicznych
US6778368B2 (en) Electrical service distribution board
JP2832715B2 (ja) 保安器
PL188806B1 (pl) Wtyk ochronny
US20090053934A1 (en) Termination block with functional module
PL196164B1 (pl) Skrzynka ochronnikowa
US20070116259A1 (en) Terminal block for adsl

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120602