PL199905B1 - Sposób zagospodarowania gazów odlotowych z wysokociśnieniowego procesu wytwarzania melaminy - Google Patents

Sposób zagospodarowania gazów odlotowych z wysokociśnieniowego procesu wytwarzania melaminy

Info

Publication number
PL199905B1
PL199905B1 PL350016A PL35001601A PL199905B1 PL 199905 B1 PL199905 B1 PL 199905B1 PL 350016 A PL350016 A PL 350016A PL 35001601 A PL35001601 A PL 35001601A PL 199905 B1 PL199905 B1 PL 199905B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
urea
absorption
gases
fed
solution
Prior art date
Application number
PL350016A
Other languages
English (en)
Other versions
PL350016A1 (en
Inventor
Janusz Marciniak
Marek Sadowski
Tadeusz Kacprzak
Aleksander Suszek
Original Assignee
Zaklady Azotowe Pulawy Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zaklady Azotowe Pulawy Sa filed Critical Zaklady Azotowe Pulawy Sa
Priority to PL350016A priority Critical patent/PL199905B1/pl
Publication of PL350016A1 publication Critical patent/PL350016A1/xx
Publication of PL199905B1 publication Critical patent/PL199905B1/pl

Links

Landscapes

  • Gas Separation By Absorption (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Gazy odlotowe o ciśnieniu nie większym niż 70 barów absorbuje się w temperaturze 50-140°C w zasadniczo wodnym roztworze zawierającym od 50% do 100% mocznika. Powstały ciekły strumień roztworu poabsorpcyjnego odprowadza się do instalacji produkcji mocznika.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób zagospodarowania gazów odlotowych z wysokociśnieniowego procesu wytwarzania melaminy. Bardziej konkretnie, sposób dotyczy zagospodarowania oczyszczonej z melaminy mieszaniny gazów posyntezowych, składającej się zasadniczo z amoniaku, dwutlenku węgla i pary wodnej.
W instalacjach produkcji melaminy z mocznika zachodzi proces konwersji mocznika w melaminę, przy czym w sumarycznej reakcji wydziela się sześć cząsteczek NH3 i trzy cząsteczki CO2 na jedną cząsteczkę melaminy. Mieszanina gazowych produktów konwersji, po odseparowaniu melaminy, zawierająca oprócz wyżej wymienionych związków także pewną ilość pary wodnej, jest wyprowadzana z sekcji syntezy jako gazy odlotowe.
Rozdzielenie gazów odlotowych lub ich zagospodarowanie stanowi jeden z trudniejszych problemów w technologii melaminy. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów jest odsyłanie gazów do instalacji produkcji mocznika do sekcji syntezy. Problemem jest sprężenie gazów do ciśnienia jakie tam panuje (1025 MPa) żeby umożliwić wprowadzenie ich do przestrzeni reakcyjnej. Proste sprężanie w kompresorze jest praktycznie niemożliwe ze względu na to, że przy pewnych typowych składach gazów ich temperatura skraplania jest bardzo zbliżona do temperatury krzepnięcia i sprężenie gazów powoduje wykroplenie ich a następnie wykrystalizowanie karbaminianu amonu, co stanowi ogromne zagrożenie dla łopatek kompresora. Dodatkowym utrudnieniem jest wybitnie korozyjny charakter tworzącego się przy tym karbaminianu amonu.
Trudność ta jest zwykle pokonywana w ten sposób, że gazy poddaje się najpierw absorpcji z użyciem wody a dopiero potem spręża pompą do ciśnienia syntezy mocznika. Wywołuje to jednak kolejne problemy, ponieważ obecność wody w reaktorze syntezy mocznika pogarsza stopień przereagowania, co powoduje wzrost zużycia mediów energetycznych i pogorszenie ekonomiki procesu.
Rozwiązania techniczne sekcji syntezy instalacji melaminy są w kilku rodzajach. W większości technologii stopiony mocznik wprowadzany jest bezpośrednio do reaktora, w którym zachodzi reakcja syntezy melaminy. Powstała mieszanina poreakcyjna zawierająca melaminę, CO2, NH3 i ewentualnie resztki nieprzereagowanego mocznika przechodzi do wieży schładzającej (płuczki), która działa na zasadzie chłodnicy absorpcyjnej. W płuczce następuje gwałtowne wychłodzenie mieszaniny poreakcyjnej poprzez zalanie dużą ilością wody, przy czym melamina przechodzi do roztworu i odprowadzana jest dołem do dalszej obróbki, natomiast zasadniczo wolne od melaminy nieskondensowane gazy zawierające NH3, CO2 i wodę wyprowadzane są z góry płuczki i odsyłane poza sekcję syntezy, do zagospodarowania w innych częściach instalacji melaminy albo do instalacji mocznika.
Dalsze zagospodarowanie tych nieskondensowanych gazów polega albo na separacji ich na amoniak i CO2 (CO2 jako mniej wartościowy nierzadko wypuszcza się do atmosfery), albo na przekształceniu w karbaminian amonu lub mocznik i przesłaniu do instalacji produkcji mocznika. Na przykład patent US 3723430 udzielony na rzecz firmy Nissan przewiduje syntezę mocznika pod ciśnieniem zbliżonym do ciśnienia syntezy melaminy, tj. 80-150 kg/cm2 i skierowanie produktu syntezy do etapu rozkładu karbaminianu amonu w wysokociśnieniowej syntezie mocznika (180-300 kg/cm2 w reaktorze syntezy mocznika w instalacji głównej).
W technologii Nissan, przedstawionej m.in. w opisie patentu USA nr 3700672, albo Melamine Chemicals (patent USA nr 4565867) rozwiązanie jest nieco inne (fig. 2). Gazy posyntezowe po wyjściu z reaktora po oddzieleniu od cieczy w separatorze kierowane są do skrubera, w którym przemywane są podawanym w przeciwprądzie ciekłym mocznikiem. Nieskondensowane gazy są wyprowadzane poza sekcją, natomiast mocznik przechodzi do reaktora syntezy jako substrat do reakcji. Rozwiązanie to ma na celu podgrzanie mocznika oraz wymycie z gazów poreakcyjnych melaminy. Zachodzi tu także częściowa absorpcja NH3 i CO2, ale jest to zjawisko uboczne i zasadniczo niekorzystne.
Sposób według wynalazku polega na absorpcji średniociśnieniowych gazów odlotowych o ciśnieniu nie większym niż 70 bar w stopie mocznika lub jego wodnym roztworze o stężeniu co najmniej 50% wag. W wyniku absorpcji powstaje mieszanina karbaminianu amonu i węglanów amonu, rozpuszczonych w moczniku i wodzie, którą to mieszaninę kieruje się do instalacji produkcji mocznika. Do reaktora syntezy melaminy podaje się odrębny strumień stopu mocznika, strumienia tego nie kontaktuje się z gazami odlotowymi.
Stop mocznika stosowany w absorpcji gazów odlotowych jest stopem uzyskiwanym w przemysłowym procesie wytwarzania mocznika i zawiera około 99% mocznika (w tym ewentualnie kilka procent biuretu) i około lub poniżej 1% wody. Roztwór mocznika jest roztworem wodnym, ponieważ taki roztwór jest najłatwiej dostępny w warunkach przemysłowych, ale możliwe jest także stosowanie mieszanin bądź rozPL 199 905 B1 tworów mocznika z materiałami innymi niż woda (np. oleje), ponieważ w sposobie według wynalazku istotna jest przede wszystkim obecność mocznika jako medium absorbującego gazy odlotowe.
Ciśnienie absorpcji gazów odlotowych jest w zakresie 0,5-7 MPa korzystnie 0,5-5 MPa. Temperatura absorpcji jest w zakresie 50-140°C; poniżej 50°C krystalizacja mocznika jest na tyle intensywna, że uniemożliwia prowadzenia absorpcji, natomiast powyżej 140°C absorpcja nie zachodzi ze względu na odparowanie składników.
Gazy odlotowe mogą pochodzić z płuczki mieszaniny poreakcyjnej, znajdującej się za reaktorem syntezy, lub z innego aparatu, w którym gazy posyntezowe separuje się od melaminy.
Korzystnie część roztworu poabsorpcyjnego cyrkuluje się w węźle absorpcji, a pozostałą część odprowadza się do instalacji produkcji mocznika. Jednocześnie odprowadza się ciepło powstałe przy wykraplaniu i absorpcji gazów. Ciepło to można wykorzystać do produkcji pary. Do przestrzeni absorpcyjnej podczas absorpcji gazów odlotowych można podawać amoniak, celem poprawy warunków absorpcji.
Absorpcję można także prowadzić w wymienniku ciepła, odprowadzając ciepło powstałe przy wykraplaniu i absorpcji gazów. Ciepło to można wykorzystać np. do produkcji pary.
Możliwe jest także prowadzenie absorpcji w układzie dwóch wymienników ciepła. Do drugiego wymiennika doprowadza się, oprócz strumienia poabsorpcyjnego, wodny roztwór mocznika lub amoniak.
Podstawową zaletą wynalazku jest minimalizacja ilości wody wprowadzanej do reaktora syntezy mocznika wraz z gazami odlotowymi z instalacji melaminy. Dzięki temu osiąga się znaczne zmniejszenie zużycia mediów energetycznych w bardzo energochłonnym procesie wytwarzania mocznika. Ponadto, podawanie mniejszej ilości wody (w porównaniu z metodami, w których rozpuszczalnikiem gazów odlotowych jest sama woda) do reaktora syntezy mocznika powoduje znacznie mniejszy spadek wydajności instalacji mocznika.
Istnieje także możliwość odzyskiwania czystego amoniaku, który po skropleniu może być zawracany do procesu wytwarzania melaminy.
Przykłady wykonania wynalazku
Sposób według wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania na rysunkach, na których fig. 1 przedstawia ogólny sposób według wynalazku, fig. 2 i fig. 3 przedstawiają niżej opisane szczegółowe przykłady wykonania wynalazku, pos. l przedstawia schemat typowego węzła syntezy melaminy, pos. II przedstawia sposób wytwarzania melaminy według technologii Melamine Chemicals (patent US 4,565,867).
P r z y k ł a d 1
Gazy odlotowe z sekcji syntezy melaminy składającej się z reaktora 9 i separatora gazów 10, o składzie 35% CO2, 45% NH3, 20% H2O, temperaturze 180°C i ciśnieniu 2,7 MPa podawane są w ilości 18 t/h do kolumny absorpcyjnej 1 w jej dolnej części, w której rozprowadzane są przez dystrybutor 2 w zgromadzonej tam cieczy. Następuje tu zasadniczy proces wykraplania i absorpcji gazów, który zachodzi w temperaturze 110°C. Gazy, które nie uległy kondensacji, przepływają w górę kolumny 1 (która nie posiada wypełnienia) i przemywane są tam przez roztwór spływający z góry, przy czym następuje dalsza absorpcja gazów. Gazy, które nie uległy absorpcji w dolnej części kolumny, przechodzą do jej górnej części. Przemywane są tam za pomocą ciekłego amoniaku, który spływa przez półki i odpływa potem do dolnej części kolumny 1, gdzie łączy się z roztworem cyrkulującym. W górnej części kolumny 1 zachodzi wymywanie z gazów resztek wody i CO2, pozostały gazowy amoniak po wyprowadzeniu z kolumny 1 jest skraplany i używany w innych sekcjach procesu produkcji melaminy.
Roztwór wyprowadzany z dołu kolumny 1 jest przetłaczany pompą cyrkulacyjną 3, a następnie przechodzi przez chłodnicę 4. W chłodnicy tej wyprowadzane jest ciepło powstałe przy absorpcji gazów, na które składa się ciepło kondensacji, ciepło mieszania oraz ciepło syntezy powstałego karbaminianu.
Po chłodnicy 4 następuje rozgałęzienie przepływów 5. Jedna część roztworu jest wyprowadzana poza układ, sprężana pompą do 23,0 MPa i następnie odsyłana do sekcji syntezy instalacji mocznika. Druga część roztworu jest zawracana do górnej części kolumny, w której jest rozprowadzana przez zraszczacz i stanowi roztwór cyrkulacyjny.
Za rozgałęzieniem 5 doprowadzany jest do roztworu mocznik w postaci 70% roztworu wodnego w ilości 2,5 t/h.
P r z y k ł a d 2
Gazy odlotowe z sekcji syntezy melaminy jak w przykładzie 1, o składzie 33% wag. CO2, 46% NH3, 20% H2O oraz inerty, temperaturze 158°C i ciśnieniu 2,4 MPa podawane są w ilości 15,5 t/h do kondensatora 6, do którego wprowadza się także ciekły mocznik w charakterze sorbentu, w ilości 2 t/h. W kondensatorze 6 następuje absorpcja i skraplanie gazów i w tym samym czasie następuje
PL 199 905 B1 odbiór powstającego ciepła. Mieszanina skroplin i nieskondensowanych gazów o temperaturze 91 °C i ciśnieniu 2,25 MPa przechodzi do chłodnicy 7, w której następuje końcowe wychłodzenie i kondensacja gazów. Do tej chłodnicy wprowadza się 70% roztwór wodny mocznika w ilości 0,5 t/h. Strumień wylotowy z chłodnicy kierowany jest do separatora 8, w którym ciecz rozdzielana jest od nieskondensowanych inertów. Inerty są wyprowadzane poza układ a skropliny po sprężeniu do 23,0 MPa są odsyłane do instalacji mocznika.
Powyższe przykłady nie wyczerpują wszystkich wariantów realizacji wynalazku, jakie mogłyby być stworzone przez znawcę technologii melaminy przez połączenie wynalazku z rozwiązaniami ze stanu techniki.

Claims (7)

1. Sposób zagospodarowania gazów odlotoowch z vwy°kociśśieniowego proccsu ywtwarzania melaminy, składających się zasadniczo z amoniaku, dwutlenku węgla i wody, w którym gazy te poddaje się absorpcji i wykropleniu wraz z odbieraniem powstałego przy tym ciepła a powstały roztwór, po podwyższeniu ciśnienia, odprowadza się do instalacji produkcji mocznika, znamienny tym, że gazy odlotowe o ciśnieniu nie większym niż 7,0 MPa absorbuje się w zasadniczo wodnym roztworze zawierającym od 50% do 100% mocznika i powstały ciekły strumień roztworu poabsorpcyjnego odprowadza się do instalacji produkcji mocznika, przy czym temperatura absorpcji gazów odlotowych jest w zakresie 50-140°C.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ciśnienie absorpcji gazów jest w zakresie 0,5-5,0 MPa.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że roztworu poabsoopcyjnego zawraca się do etapu absorpcji gazów odlotowych, a pozostałą część odprowadza się do instalacji produkcji mocznika.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do etapu absorpcji podaje się amoniak.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że absorpecę gazów odlotowych prowadzi się w wymienniku ciepła (6) i odprowadza się powstałe przy wykraplaniu i absorpcji gazów ciepło.
6. Sposób według zastrz. 5, tym, że strumień poabsoΓρο^ηγ wprowadza się do drugiego wymiennika ciepła (7), do którego wprowadza się także wodny roztwór mocznika.
7. Sposób według zastrz. 5, tym, że strumień poa bso Γρο^ηγ wprowadza się do drugiego wymiennika ciepła, do którego wprowadza się także amoniak.
PL350016A 2001-10-08 2001-10-08 Sposób zagospodarowania gazów odlotowych z wysokociśnieniowego procesu wytwarzania melaminy PL199905B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL350016A PL199905B1 (pl) 2001-10-08 2001-10-08 Sposób zagospodarowania gazów odlotowych z wysokociśnieniowego procesu wytwarzania melaminy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL350016A PL199905B1 (pl) 2001-10-08 2001-10-08 Sposób zagospodarowania gazów odlotowych z wysokociśnieniowego procesu wytwarzania melaminy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL350016A1 PL350016A1 (en) 2003-04-22
PL199905B1 true PL199905B1 (pl) 2008-11-28

Family

ID=27764857

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL350016A PL199905B1 (pl) 2001-10-08 2001-10-08 Sposób zagospodarowania gazów odlotowych z wysokociśnieniowego procesu wytwarzania melaminy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL199905B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL350016A1 (en) 2003-04-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6306571B2 (ja) 尿素製造プラント
RU2472573C2 (ru) Удаление диоксида углерода из дымового газа, содержащего аммиак
RU2552650C2 (ru) Способ получения высокочистого меламина с низким расходом энергии посредством пиролиза мочевины и оборудование для осуществления этого способа
HU180579B (en) Process for cleaning urea-containing waste waters and for producing melamine
EP4084883B1 (en) Urea production with multiple evaporators
US20180258033A1 (en) Urea Manufacturing Method And Urea Manufacturing Apparatus
CN114901636A (zh) 从尿素精加工中去除氨
US3155722A (en) Recovery of residual ammonia and carbon dioxide in the synthesis of urea
EP3233792A1 (en) Process for urea production
JP2008505888A (ja) 尿素の調製方法
AU2020416395B2 (en) Urea plant with chilled condensation section
CA2779841C (en) A urea stripping process for the production of urea
JPS5867661A (ja) 尿素合成法
PL199905B1 (pl) Sposób zagospodarowania gazów odlotowych z wysokociśnieniowego procesu wytwarzania melaminy
RU2280026C1 (ru) Способ и установка для получения карбамида
UA75900C2 (uk) Спосіб очищення відхідних газів при одержанні сечовини
EA005129B1 (ru) Способ получения меламина из мочевины
WO2023158314A1 (en) Low biuret urea production
EA044789B1 (ru) Установка по производству карбамида с охлаждаемой секцией конденсации
JPH0369346B2 (pl)
SU519133A3 (ru) Способ выделени меламина
WO2024074656A1 (en) Melamine process with a two-stage purification of melamine offgas
CN117222620A (zh) 合成尿素和三聚氰胺的方法和装置
EA040581B1 (ru) Способ и установка для производства карбамида
EA043041B1 (ru) Удаление аммиака из доводочной секции карбамида