PL197976B1 - Sposób łączenia elementu osłonowego i elementu rdzeniowego - Google Patents
Sposób łączenia elementu osłonowego i elementu rdzeniowegoInfo
- Publication number
- PL197976B1 PL197976B1 PL362798A PL36279801A PL197976B1 PL 197976 B1 PL197976 B1 PL 197976B1 PL 362798 A PL362798 A PL 362798A PL 36279801 A PL36279801 A PL 36279801A PL 197976 B1 PL197976 B1 PL 197976B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- core element
- core
- during
- elements
- thermal treatment
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C25—ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
- C25C—PROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC PRODUCTION, RECOVERY OR REFINING OF METALS; APPARATUS THEREFOR
- C25C7/00—Constructional parts, or assemblies thereof, of cells; Servicing or operating of cells
- C25C7/02—Electrodes; Connections thereof
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B23—MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- B23K—SOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
- B23K31/00—Processes relevant to this subclass, specially adapted for particular articles or purposes, but not covered by only one of the preceding main groups
- B23K31/02—Processes relevant to this subclass, specially adapted for particular articles or purposes, but not covered by only one of the preceding main groups relating to soldering or welding
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B23—MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- B23K—SOLDERING OR UNSOLDERING; WELDING; CLADDING OR PLATING BY SOLDERING OR WELDING; CUTTING BY APPLYING HEAT LOCALLY, e.g. FLAME CUTTING; WORKING BY LASER BEAM
- B23K2103/00—Materials to be soldered, welded or cut
- B23K2103/08—Non-ferrous metals or alloys
- B23K2103/12—Copper or alloys thereof
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Electrochemistry (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Metallurgy (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Heat Treatment Of Articles (AREA)
- Electrolytic Production Of Metals (AREA)
- Pressure Welding/Diffusion-Bonding (AREA)
- Arc Welding In General (AREA)
- Optical Transform (AREA)
Abstract
1. Sposób laczenia elementu os lonowego i elementu rdzeniowego, który ma wysok a prze- wodno sc elektryczn a, a element os lonowy jest wykonany ze stali szlachetnej, znamienny tym, ze przy wytwarzaniu wieszakowego pr eta na elektrod e, zw laszcza katod e sta la, elektroprze- wodz acy element rdzeniowy (2) stanowi acy pr et wykonany z miedzi oraz czynnik lacz acy w posta- ci elementu lacz acego (3) wprowadza si e do wn e- trza elementu os lonowego (1), nast epnie ob- szar po laczenia tych elementów poddaje si e obróbce termicznej i tworzy sie z lacze metalur- giczne br azu cynowego, pomi edzy elektroprze- wodz acym elementem rdzeniowym (2) i elemen- tem os lonowym (1) ze stali szlachetnej. PL PL PL PL
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób łączenia elementu osłonowego i elementu rdzeniowego.
Sposób tego rodzaju stosowany jest do produkcji prętów mocujących elektrod, w szczególności katod stałych wykorzystywanych w elektrolizie metali. Konstrukcja pręta mocującego katody stałej i połączenia części płytowej katody stałej i pręta mocującego jest dość kłopotliwa, ponieważ aby umożliwić doprowadzenie dużej mocy elektrycznej do części płytowej, materiał pręta mocującego powinien cechować się dużą przewodnością elektryczną, taką jaką posiada miedź, ponieważ kwasoodporną stal cechuje niska przewodność elektryczna i sama nie może zostać wykorzystana do budowy pręta mocującego. W rozwiązaniu znanym z publikacji WO 00/17419 wprowadzono alternatywne metody wytwarzania prętów mocujących katody stałej. Metody te są skomplikowane i/lub wymagają wykorzystania specjalnych urządzeń. W układach wykonanych według sposobów znanych ze stanu techniki, nie zawsze udawało się zapewnić, we właściwy sposób, własności elektroprzewodnictwa, w szczególności w warunkach korozyjnych, które panują w czasie przetwarzania elektrolitycznych metali.
Sposób łączenia elementu osłonowego i elementu rdzeniowego, który ma wysoką przewodność elektryczną, a element osłonowy jest wykonany ze stali szlachetnej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że przy wytwarzaniu wieszakowego pręta na elektrodę, zwłaszcza katodę stałą, elektroprzewodzący element rdzeniowy stanowiący pręt wykonany z miedzi oraz czynnik łączący w postaci elementu łączącego wprowadza się do wnętrza elementu osłonowego, następnie obszar połączenia tych elementów poddaje się obróbce termicznej i tworzy się złącze metalurgiczne brązu cynowego, pomiędzy elektroprzewodzącym elementem rdzeniowym i elementem osłonowym ze stali szlachetnej.
Korzystnym jest, że jako element osłonowy stosuje się element rurowy, którego przynajmniej jeden kraniec jest częściowo zamknięty, przynajmniej w czasie obróbki termicznej.
Korzystnym jest, że łączone ze sobą, element osłonowy i element rdzeniowy, podczas obróbki termicznej utrzymuje się w pozycji poziomej.
Korzystnym jest, że przynajmniej podczas utrzymywania łączonych elementów, elementu osłonowego i elementu rdzeniowego w położeniu poziomym, przed rozpoczęciem obróbki termicznej, wprowadza się do wnętrza elementu osłonowego element łączący umieszczając go na elemencie rdzeniowym.
Korzystnym jest, że łączone elementy, element osłonowy i element rdzeniowy, podczas obróbki termicznej utrzymuje się w położeniu zasadniczo różnym od położenia poziomego.
Zgodnie z wynalazkiem opracowano sposób łączenia elementu rurowego i elementu rdzeniowego, który jest ekonomiczny w odniesieniu do technologii produkcji i dobrze odpowiada wymaganiom zastosowania go do produkcji pręta mocującego dla elektrody, w szczególności katody stałej.
Rozwiązanie według wynalazku posiada kilka unikalnych zalet. Osiągnięto dobre elektroprzewodzące połączenie pomiędzy elementem osłonowym o niższej przewodności elektrycznej i elementem rdzeniowym o wysokiej przewodności elektrycznej. Realizacja sposobu jest prosta, bez konieczności stosowania specjalistycznych urządzeń. Sposób jest odpowiedni do zastosowania w produkcji produktów o wielu różnych rozmiarach, a jednocześnie w produkcji różnych ilości produktów.
Przedmiot wynalazku został objaśniony w korzystnym przykładzie realizacji, na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia etap sposobu według wynalazku przed przyspawaniem drugiej płyty krańcowej, a fig. 2 przedstawia pręt przed etapem obróbki cieplnej.
Wynalazek dotyczy sposobu łączenia elementu rdzeniowego 2 o wysokiej przewodności elektrycznej, z elementem osłonowym 1 wykonanym ze stali szlachetnej. W prezentowanym sposobie elektrolityczny element rdzeniowy 2, taki jak pręt z miedzi oraz czynnik łączący w postaci elementu łączącego 3 są wsuwane do elementu osłonowego 1 cechującego się niższą przewodnością elektryczną. Ponadto, przynajmniej obszar połączenia łączonych ze sobą elementów jest poddany obróbce termicznej, tak aby pomiędzy dobrze przewodzącym elektrycznie elementem rdzeniowym 2 i elementem osłonowym 1 wykonanym ze stali szlachetnej, powstało złącze metalurgiczne. Element łączący 3 jest zasadniczo tak samo długi jak element rdzeniowy 2. Zasadniczo element łączący 3 zawiera korzystnie głównie cynę. Ilość czynnika łączącego w elemencie łączącym 3 jest uzależniona od wielkości przestrzeni pomiędzy elementem osłonowym 1 i elementem rdzeniowym 2, jak również od wielkości powierzchni pomiędzy elementem rdzeniowym i elementem osłonowym, na której powinny zostać ze sobą połączone.
Element osłonowy jest elementem rurowym z przynajmniej jednym krańcem przynajmniej częściowo zamkniętym, przynajmniej podczas obróbki termicznej. Zwykle zamykany jest pierwszy otwarty kraniec elementu osłonowego, przykładowo przez przyspawanie do niego płyty krańcowej 5 po tym jak
PL 197 976 B1 we wnętrzu elementu osłonowego 1 umieszczony zostanie element rdzeniowy 2 i element łączący 3. W przykładzie wykonania przedstawionym na rysunku, także drugi otwór krańcowy elementu osłonowego jest częściowo zamknięty, przykładowo przez przyspawanie do niego płytki krańcowej 5 po umieszczeniu wewnątrz rury elementu rdzeniowego i elementu osłonowego. W tym przypadku na krańcu elementu osłonowego pozostawiono otwór 7, przynajmniej na czas trwania obróbki termicznej. Osiąga się to przykładowo przez pozostawienie górnej krawędzi spoiny spawalniczej 6 drugiej z płyt krańcowych 5 w postaci nieprzyspawanej. Zwykle, części łączone ze sobą utrzymywane są w czasie obróbki termicznej, w pozycji zasadniczo poziomej. Tak więc, cyna topiąc się może penetrować cały obszar połączenia. W czasie obróbki termicznej stopiona cyna wnika w miedź pręta miedzianego pełniącego rolę elementu rdzeniowego 2, tworząc brąz cynowy, który jednocześnie rozpoczyna wnikanie przez wewnętrzną powierzchnię rury wykonanej ze stali szlachetnej pełniącej rolę elementu osłonowego 1. Utworzone zostaje więc metaliczne złącze z brązu cynowego pomiędzy elementem rdzeniowym 2 i elementem osłonowym 1. Zazwyczaj obróbka termiczna jest prowadzona w piecu, w którym temperatura jest podniesiona ponad 900°C.
Według innego korzystnego przykładu wykonania, obróbka termiczna łączonych elementów jest przeprowadzana w położeniu, które jest zasadniczo inne niż położenie poziome. W takim przypadku zamykany jest zwykle kraniec elementu osłonowego, który znajduje się niżej, przynajmniej do wysokości oczekiwanych powierzchni połączenia.
Sposób według wynalazku jest odpowiedni do produkcji prętów podtrzymujących elektrody, w szczególności katody stałej. Termin stal szlachetna oznacza stal nierdzewną lub stal kwasoodporną. Termin miedź oznacza materiał, który zawiera w większości miedź, to jest przynajmniej 50% miedzi.
Claims (5)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób łączenia elemento osłonowego i elemento rdzeniowego, który ma wysoką przewodność elektryczną, a element osłonowy jest wykonany ze stali szlachetnej, znamienny tym, że przy wytwarzaniu wieszakowego pręta na elektrodę, zwłaszcza katodę stałą, elektroprzewodzący element rdzeniowy (2) stanowiący pręt wykonany z miedzi oraz czynnik łączący w postaci elementu łączącego (3) wprowadza się do wnętrza elementu osłonowego (1), następnie obszar połączenia tych elementów poddaje się obróbce termicznej i tworzy się złącze metalurgiczne brązu cynowego, pomiędzy elektroprzewodzącym elementem rdzeniowym (2) i elementem osłonowym (1) ze stali szlachetnej.
- 2. Sposóbwedługzasłrz. 1, znamiennytym, że ł akoelement ostonowy (11 stosujesię element rurowy, którego przynajmniej jeden kraniec jest częściowo zamknięty, przynajmniej w czasie obróbki termicznej.
- 3. Sposób według zasstz. 1albo 2, znamienny tym, że łączone ze sobą, ostonowy ł(1 i element rdzeniowy (2), podczas obróbki termicznej utrzymuje się w pozycji poziomej.
- 4. Sposób według zassrz. 3, znamiennytym, że przynajmnie- podczas ujr^^\^rm^^£^r1i£ιł£^c^^c^rn^c^^Ί elementów, elementu osłonowego (1) i elementu rdzeniowego (2) w położeniu poziomym, przed rozpoczęciem obróbki termicznej, wprowadza się do wnętrza elementu osłonowego (1) element łączący (3) umieszczając go na elemencie rdzeniowym (2).
- 5. Sposóbwedług zas^z. 1 albo 2, znamienny tym, że łączoneelemenny, elemenn cekinowy (11 i element rdzeniowy (2), podczas obróbki termicznej utrzymuje się w położeniu zasadniczo różnym od położenia poziomego.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FI20002523A FI110519B (fi) | 2000-11-17 | 2000-11-17 | Menetelmä vaippaosan ja ydinosan liittämiseksi toisiinsa |
PCT/FI2001/000984 WO2002040749A1 (en) | 2000-11-17 | 2001-11-13 | Method for joining a jacket part to a core part |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL362798A1 PL362798A1 (pl) | 2004-11-02 |
PL197976B1 true PL197976B1 (pl) | 2008-05-30 |
Family
ID=8559517
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL362798A PL197976B1 (pl) | 2000-11-17 | 2001-11-13 | Sposób łączenia elementu osłonowego i elementu rdzeniowego |
Country Status (21)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6937167B2 (pl) |
EP (1) | EP1339896B1 (pl) |
JP (1) | JP4125592B2 (pl) |
KR (1) | KR100838134B1 (pl) |
CN (1) | CN1276130C (pl) |
AR (1) | AR034184A1 (pl) |
AT (1) | ATE502135T1 (pl) |
AU (2) | AU2370002A (pl) |
BG (1) | BG65243B1 (pl) |
BR (1) | BR0115398B1 (pl) |
CA (1) | CA2427396C (pl) |
DE (1) | DE60144245D1 (pl) |
EA (1) | EA004522B1 (pl) |
ES (1) | ES2363308T3 (pl) |
FI (1) | FI110519B (pl) |
MX (1) | MXPA03004271A (pl) |
NO (1) | NO20031938D0 (pl) |
PE (1) | PE20020714A1 (pl) |
PL (1) | PL197976B1 (pl) |
WO (1) | WO2002040749A1 (pl) |
ZA (1) | ZA200303334B (pl) |
Families Citing this family (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FI110519B (fi) | 2000-11-17 | 2003-02-14 | Outokumpu Oy | Menetelmä vaippaosan ja ydinosan liittämiseksi toisiinsa |
CN103917696B (zh) | 2012-09-26 | 2018-02-27 | 钢铁控股有限公司 | 阴极及制造方法 |
US11920919B2 (en) * | 2019-06-20 | 2024-03-05 | Ams Sensors Asia Pte. Ltd | Projecting a structured light pattern from an apparatus having an OLED display screen |
Family Cites Families (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
HU188730B (en) | 1981-12-23 | 1986-05-28 | Mta Koezponti Kemiai Kutato Intezete,Hu | Method for brazng copper to copper or to stainless steel respectivaly stainless steels to one another |
DE3323516A1 (de) * | 1983-02-03 | 1984-08-09 | Hapag-Lloyd Werft GmbH, 2850 Bremerhaven | Kathode fuer elektrolyse-einrichtungen |
DE3434278A1 (de) | 1984-09-19 | 1986-04-17 | Norddeutsche Affinerie AG, 2000 Hamburg | Stromzufuehrende aufhaengevorrichtung fuer kathoden |
FI108546B (fi) | 1998-09-24 | 2002-02-15 | Outokumpu Oy | Menetelmä katodin ripustustangon valmistamiseksi |
FI110519B (fi) | 2000-11-17 | 2003-02-14 | Outokumpu Oy | Menetelmä vaippaosan ja ydinosan liittämiseksi toisiinsa |
-
2000
- 2000-11-17 FI FI20002523A patent/FI110519B/fi not_active IP Right Cessation
-
2001
- 2001-11-09 PE PE2001001117A patent/PE20020714A1/es active IP Right Grant
- 2001-11-13 MX MXPA03004271A patent/MXPA03004271A/es active IP Right Grant
- 2001-11-13 AT AT01996643T patent/ATE502135T1/de active
- 2001-11-13 EP EP01996643A patent/EP1339896B1/en not_active Expired - Lifetime
- 2001-11-13 US US10/432,001 patent/US6937167B2/en not_active Expired - Fee Related
- 2001-11-13 BR BRPI0115398-6A patent/BR0115398B1/pt not_active IP Right Cessation
- 2001-11-13 DE DE60144245T patent/DE60144245D1/de not_active Expired - Lifetime
- 2001-11-13 EA EA200300575A patent/EA004522B1/ru not_active IP Right Cessation
- 2001-11-13 JP JP2002543056A patent/JP4125592B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 2001-11-13 CN CNB018190480A patent/CN1276130C/zh not_active Expired - Fee Related
- 2001-11-13 AU AU2370002A patent/AU2370002A/xx active Pending
- 2001-11-13 KR KR1020037006702A patent/KR100838134B1/ko not_active IP Right Cessation
- 2001-11-13 AU AU2002223700A patent/AU2002223700B2/en not_active Expired
- 2001-11-13 CA CA002427396A patent/CA2427396C/en not_active Expired - Lifetime
- 2001-11-13 ES ES01996643T patent/ES2363308T3/es not_active Expired - Lifetime
- 2001-11-13 PL PL362798A patent/PL197976B1/pl unknown
- 2001-11-13 WO PCT/FI2001/000984 patent/WO2002040749A1/en active IP Right Grant
- 2001-11-15 AR ARP010105340A patent/AR034184A1/es active IP Right Grant
-
2003
- 2003-04-24 BG BG107757A patent/BG65243B1/bg unknown
- 2003-04-29 NO NO20031938A patent/NO20031938D0/no not_active Application Discontinuation
- 2003-04-30 ZA ZA200303334A patent/ZA200303334B/xx unknown
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN107743429B (zh) | 将导体连接到端子元件的方法以及由此生产的端子组件 | |
PL197976B1 (pl) | Sposób łączenia elementu osłonowego i elementu rdzeniowego | |
CN1703537B (zh) | 用于在铝支撑棒上形成良好接触表面的方法和支撑棒 | |
CA1295426C (en) | Process for obtaining electrical interconnect using a solderable mechanical fastener | |
FI60246C (fi) | Foerfarande foer anslutning av en kontaktknapp av koppar till en oeverstaong av aluminium eller aluminiumlegering hos en elektrodskiva | |
CN1186479C (zh) | 阴极悬挂棒的制造方法 | |
JP5130084B2 (ja) | 同軸ケーブルコネクタ及びその半田付け方法 | |
AU2002223700A1 (en) | Method for joining a jacket part to a core part | |
RU2387743C2 (ru) | Электрический контактный узел электролизера для производства алюминия и способ монтажа электрического контактного узла | |
CA2286030A1 (en) | Improvements in the manufacturing processes of service boxes and their parts | |
CA2280315A1 (en) | Dissimilar element mechanical and electrical connection and method (cadlok) | |
CN219490185U (zh) | 一种阴极板导电棒 | |
RU2120361C1 (ru) | Способ пайки конструкций телескопического типа | |
SU971601A1 (ru) | Способ соединени деталей | |
JP2012059680A (ja) | 電線端末に接続した圧着端子のメッキ方法 | |
US6299055B1 (en) | Manufacturing processes of service boxes and their parts | |
PL168915B1 (pl) | Przewód elektryczny i sposób wytwarzania przewodu elektrycznego,zwlaszcza dla elektrody elektrolizera PL PL PL PL PL PL | |
RU1785857C (ru) | Способ электрошлаковой сварки разнородных металлов | |
KR200466961Y1 (ko) | 터미널 | |
RU2291916C1 (ru) | Способ соединения токоподводов электролизеров для получения алюминия | |
SU1590240A1 (ru) | Способ пайки графита с металлом | |
RU2112187C1 (ru) | Подовый электрод электропечи | |
WO2005033370A3 (fr) | Procede de raccordement d'une anode inerte en ceramique ou a base de ceramique et d'un conducteur de raccordement | |
RU2009806C1 (ru) | Способ пайки электросопротивлением | |
PL52697B1 (pl) |