PL195886B1 - Zacisk sprężysty - Google Patents

Zacisk sprężysty

Info

Publication number
PL195886B1
PL195886B1 PL99340759A PL34075999A PL195886B1 PL 195886 B1 PL195886 B1 PL 195886B1 PL 99340759 A PL99340759 A PL 99340759A PL 34075999 A PL34075999 A PL 34075999A PL 195886 B1 PL195886 B1 PL 195886B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lever
clamping
clamping body
open position
spring
Prior art date
Application number
PL99340759A
Other languages
English (en)
Other versions
PL340759A1 (en
Inventor
Jürgen Pries
Dietmar Hillebrand
Original Assignee
Aeg Niederspannungstech Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aeg Niederspannungstech Gmbh filed Critical Aeg Niederspannungstech Gmbh
Publication of PL340759A1 publication Critical patent/PL340759A1/xx
Publication of PL195886B1 publication Critical patent/PL195886B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01RELECTRICALLY-CONDUCTIVE CONNECTIONS; STRUCTURAL ASSOCIATIONS OF A PLURALITY OF MUTUALLY-INSULATED ELECTRICAL CONNECTING ELEMENTS; COUPLING DEVICES; CURRENT COLLECTORS
    • H01R4/00Electrically-conductive connections between two or more conductive members in direct contact, i.e. touching one another; Means for effecting or maintaining such contact; Electrically-conductive connections having two or more spaced connecting locations for conductors and using contact members penetrating insulation
    • H01R4/28Clamped connections, spring connections
    • H01R4/48Clamped connections, spring connections utilising a spring, clip, or other resilient member
    • H01R4/4809Clamped connections, spring connections utilising a spring, clip, or other resilient member using a leaf spring to bias the conductor toward the busbar
    • H01R4/4828Spring-activating arrangements mounted on or integrally formed with the spring housing
    • H01R4/48365Spring-activating arrangements mounted on or integrally formed with the spring housing with integral release means

Abstract

1. Zacisk sprezysty skladajacy sie z korpusu izolujacego, z co najmniej jednym elementem usta- lajacym sluzacym do mocowania korpusu zaciska- jacego, który za pomoca urzadzenia otwierajacego jest doprowadzany do polozenia otwartego wstep- nie napietego w kierunku zamkniecia, w którym to polozeniu wprowadzany jest przewód przeznaczony do zacisniecia, znamienny tym, ze urzadzenie otwierajace (3) ma ksztalt podluzny z pierwszym koncem (3a) zawierajacym element ryglujacy do utrzymywania korpusu zaciskajacego (2) w poloze- niu otwartym bez koniecznosci uruchamiania i tak umieszczony, ze przy uruchamianiu element ryglu- jacy zwalnia korpus zaciskajacy (2) tak, ze jest on przemieszczany w kierunku polozenia zaciskaja- cego, oraz z drugim koncem (3b) majacym postac czesci wygietej pod katem, który w polozeniu zam- knietym wystaje ponad zarys korpusu izolujace- go (1) i jest wyposazony w przelot (3c) do wprowa- dzania narzedzia (4), który w polozeniu zamknietym lezy ponad zarysem korpusu izolujacego (1). PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest zacisk sprężysty, przeznaczony do przyłączania przewodów elektrycznych.
Powszechnie stosowany tego rodzaju zacisk sprężysty jest znany z opisu niemieckiego wzoru użytkowego nr DE 93 12 380 U1. Składa się on z korpusu izolującego, w którym znajduje się co najmniej jeden element ustalający korpusu zaciskającego. Element ustalający korpusu zaciskającego mieści w sobie korpus zaciskający, na przykład klatkową sprężynę naciągową. Korpus zaciskający może być doprowadzony za pomocą urządzenia otwierającego do położenia otwartego, w którym przewód przeznaczony do zaciskania daje się wprowadzić w korpus zaciskający w celu, na przykład, wytworzenia połączenia prądowego. Ze względu na izolację i bezpieczeństwo jako urządzenie otwierające stosowana jest umieszczona w korpusie izolującym i zamocowana na nim przegubowo dźwignia. Przez naciśnięcie dźwigni za pomocą wkrętaka lub podobnego narzędzia dźwignia zostaje wychylona wokół jej osi obrotu i naciska przeciwnie do podobnej do pętli części ramienia zaciskającego klatkowej sprężyny naciągowej. Dzięki temu podobna do pętli część ramienia zaciskającego odkształca się sprężyście, wskutek czego jest otwierane podobne do klatki wybranie w ramieniu zaciskającym. Korpus zaciskający jest napięty wstępnie w kierunku zamknięcia, tak że korpus zaciskający zaciska wprowadzony tymczasem przewód, gdy naciśnięta za pomocą wkrętaka dźwignia jest zwalniana.
Zaciski sprężyste wspomnianego rodzaju są używane na ogół jako zaciski szeregowe. Korpus izolujący stanowi obudowę, która jest ciągła tylko z jednej strony i otwarta po przeciwległej stronie. Wtym otwartym korpusie jest umieszczony korpus zaciskający i prowadząca stąd dalej szyna prądowa.
Najczęściej w zacisku sprężystym znajdują się dwa korpusy zaciskające lub więcej, które to korpusy zaciskające są połączone za pomocą wspólnej szyny prądowej. Wspomniane ostatnio zaciski sprężyste tworzą elementy sprzęgające, których korpusy izolujące mogą być zamontowane zatrzaskowo na szynie kołpakowej na stałe zainstalowanej na ścianie. Przez ustawienie w rzędzie kilku korpusów izolujących obok siebie powstaje wielobiegunowy zacisk rzędowy. Zaciski rzędowe mogą być opcjonalnie wykonane także z jednoczęściowego korpusu.
Okazało się niekorzystnym to, że do zaciśnięcia przewodu w powszechnie stosowanych zaciskach sprężystych należy używać narzędzia. Mianowicie, w celu otwarcia korpusu zaciskającego monter musi jedną ręką naciskać wkrętakiem dźwignię, podczas gdy drugą ręką wprowadza przewód w otwarty korpus zaciskający. Dźwignia musi być aktywnie utrzymywana w stanie naciśnięcia, podczas gdy przewód jest wprowadzony aktywnie w korpus zaciskający. Jednoczesne przeprowadzenie tych dwóch czynności dla zaciśnięcia przewodu okazuje się kłopotliwe.
Z niemieckiego dokumentu patentowego nr DE 39 10 937 A1 jest znany przedstawiony na fig. 3 zacisk sprężysty, w którym jest umieszczona wystająca na zewnątrz, zamocowana przegubowo na korpusie izolującym 15 dźwignia 13, służąca do otwierania korpusu zaciskającego 14. Dzięki temu jest uproszczone przyłączenie przewodów 16, ponieważ wystająca na zewnątrz dźwignia 13 jest łatwiej dostępna dla montera. Także w tym zacisku sprężystym w celu otwarcia korpusu zaciskającego 14 jest potrzebne aktywne działanie za pomocą narzędzia, za pomocą którego musi być naciśnięta dźwignia 13, aby wprowadzić przewód 16w otwór klatkowy 14b w części podobnej do pętli ramienia zaciskającego 14a korpusu zaciskającego 14 wykonanego w postaci klatkowej sprężyny naciągowej. Prócz tego także w tym przypadku wcelu zaciśnięcia muszą być wykonane jednocześnie opisane już wyżej dwie takie same aktywne czynności.
W niemieckim opisie patentowym nr DE 195 29 028 przedstawiony został zacisk sprężysty do przyłączania przewodów. Zacisk ten zawiera umieszczone w korpusie izolującym urządzenie uruchamiające w postaci obrotowo zamocowanej w korpusie tarczy sterującej, która ma na swym obwodzie zewnętrznym krzywiznę sterującą, przylegającą do wykonanej ze sprężystego płaskiego materiału sprężyny zaciskającej. Tarcza sterująca może być obracana z zewnątrz pomiędzy dwoma skrajnymi położeniami, za pomocą narzędzia uruchamiającego, na przykład wkrętaka wkładanego w odpowiednie wgłębienia w tarczy. Sprężyna zaciskająca jest zamocowana na szynie prądowej i dociska do szyny prądowej przeznaczony do zaciśnięcia przewód wprowadzany pomiędzy tę sprężynę i szynę prądową.
Ponadto w europejskim zgłoszeniu patentowym nr EP 0 0 52 767 ujawniony został zacisk zawierający sprężynę zaciskającą w postaci sprężyny płytkowej o kształcie przypominającym kształt szpilki do włosów. Sprężyna zaciskająca może być utrzymywana w stanie napiętym, to znaczy w stanie otwartym zacisku, przez podparty z jednej strony w korpusie, a z drugiej strony stykający się ze
PL 195 886 B1 sprężyną zaciskającą element uruchamiający np. w postaci obrotowego trzpienia, który może być z zewnątrz przestawiany pomiędzy dwoma określonymi położeniami. Zacisk jest zamykany przez obrócenie trzpienia tak, że element blokujący wychodzi z zazębienia z występem korpusu izolującego. Do obracania trzpienia wykorzystywane jest narzędzie uruchamiające, np. w postaci wkrętaka.
Celem wynalazku jest udoskonalenie znanego ze stanu techniki zacisku sprężystego w ten sposób, aby zaciśnięcie przewodu było możliwie łatwe.
Zacisk sprężysty składający się z korpusu izolującego, z co najmniej jednym elementem ustalającym służącym do mocowania korpusu zaciskającego, który za pomocą urządzenia otwierającego jest doprowadzany do położenia otwartego wstępnie napiętego w kierunku zamknięcia, w którym to położeniu wprowadzany jest przewód przeznaczony do zaciśnięcia, według wynalazku charakteryzuje się tym, że urządzenie otwierające ma kształt podłużny z pierwszym końcem zawierającym element ryglujący do utrzymywania korpusu zaciskającego w położeniu otwartym bez konieczności uruchamiania i tak umieszczony, że przy uruchamianiu element ryglujący zwalnia korpus zaciskający, tak że jest on przemieszczany w kierunku położenia zaciskającego, oraz z drugim końcem mającym postać części wygiętej pod kątem, który w położeniu zamkniętym wystaje ponad zarys korpusu izolującego ijest wyposażony w przelot do wprowadzania narzędzia, który w położeniu zamkniętym leży ponad zarysem korpusu izolującego.
Korzystnie, korpus zaciskający jest ryglowany w położeniu otwartym za pomocą urządzenia otwierającego.
Korzystnie, urządzenie otwierające ma postać połączonej przegubowo z korpusem izolującym dźwigni, za pomocą uruchamiania, której korpus zaciskający jest odkształcany w celu otwierania i zamykania.
Korzystnie, korpus zaciskający ma postać klatkowej sprężyny naciągowej.
Korzystnie, dźwignia jest w przybliżeniu pośrodku swej rozciągłości podłużnej połączone przegubowo z korpusem izolującym, a na jednym swym swobodnym końcu styka się w sposób podobny do krzywki z podobną do pętli częścią ramienia zaciskającego korpusu zaciskającego w postaci klatkowej sprężyny naciągowej, zaś na swoim drugim końcu jest nieznacznie wygięta pod kątem dla umożliwienia uruchamiania.
Korzystnie, strona czołowa swobodnego końca dźwigni stykającego się z ramieniem zaciskającym jest wklęsła i jest powierzchniowo ryglowana z podobną do pętli częścią ramienia zaciskającego w położeniu otwartym korpusu zaciskającego w postaci klatkowej sprężyny naciągowej.
Korzystnie, wygięty pod kątem koniec dźwigni jest zaopatrzony w przelot, w który wprowadzane jest narzędzie w celu uruchomienia.
Korzystnie, wygięty pod kątem koniec dźwigni w położeniu zamkniętym wystaje ponad zarys korpusu izolującego.
Korzystnie, punkt połączenia przegubowego dźwigni na korpusie izolującym jest tak dobrany, że siła zamykająca wywierana na dźwignię przez ramię zaciskające napięte wstępnie w kierunku zamykania utrzymuje dźwignię ustawioną w położeniu otwartym stabilnie w tym położeniu.
Korzystnie, zacisk sprężysty jest przygotowany do montażu z korpusem zaciskającym utrzymywanym w położeniu otwartym.
Według wynalazku korpus zaciskający może być utrzymywany w swoim otwartym położeniu bez potrzeby uruchamiania za pomocą narzędzia lub podobnego elementu. W przypadku korpusu zaciskającego utrzymywanego samoczynnie w otwartym położeniu wprowadzenie przewodu w zacisk sprężysty jest możliwe w bardzo prosty sposób, ponieważ poza wprowadzeniem przewodu nie musi być wykonana jednocześnie żadna inna aktywna czynność. Po dokonanym wprowadzeniu przewodu monter może skoncentrować się na zaciśnięciu przewodu przez zwolnienie korpusu zaciskającego, przytrzymywanego bez konieczności uruchamiania, z jego położenia. Podczas zaciskania przez przeprowadzenie z powrotem korpusu zaciskowego w położenie zamknięte, pod działaniem jego napięcia wstępnego w położeniu zamkniętym, nie musi być wykonywana jednocześnie żadna inna aktywna czynność. Przy zaciskaniu monter musi uważać jedynie na to, aby przewód przypadkowo nie wysunął się z korpusu zaciskającego. Ponadto zabezpiecza on przewód biernie, gdy przywraca on korpus zaciskający w jego położenie zamknięte, w którym jest tymczasem zaciskany wprowadzony przewód.
Dzięki korzystnemu udoskonaleniu korpus zaciskający można zaryglować zatrzaskowo w jego otwartym położeniu za pomocą urządzenia otwierającego. To zaryglowanie otwartego korpusu zaciskającego za pomocą urządzenia otwierającego zapewnia niezawodnie otwarte położenie korpusu zaciskającego i nie dopuszcza w znacznym stopniu do przypadkowego zaciśnięcia w niepożądanym
PL 195 886 B1 momencie. Z drugiej strony monter może łatwo umyślnie pokonać zaryglowanie zatrzaskowe urządzenia otwierającego z korpusem zaciskającym w celu spowodowania zaciśnięcia przewodu.
Wykonanie urządzenia otwierającego w postaci dźwigni naciskającej na korpus zaciskający, zamocowanej przegubowo na korpusie izolującym, ułatwia zaciśnięcie przewodu, ponieważ zamocowana przegubowo dźwignia w sposób uniemożliwiający zaniknięcie zaciśnięcia jest połączona z zaciskiem sprężystym, a zatem jest niezawodnie do dyspozycji w każdym miejscu ustawienia.
Szczególnie korzystne jest użycie klatkowej sprężyny naciągowej jako korpusu zaciskającego. Klatkowa sprężyna naciągowa posiada podobne do pętli ramię zaciskające z wykonanym w nim otworem klatkowym, w który jest wprowadzany przewód. Dźwignia może naciskać swoim swobodnym końcem na ramię zaciskające klatkowej sprężyny naciągowej tak, że otwór klatkowy zostanie udostępniony. Przy tym szczególnie elastyczne i mało podatne na zakłócenia przy zaciskaniu włączanie uzyskuje się wtedy, gdy dźwignia jest zamocowana przegubowo w swoim centrum ina swoim swobodnym końcu wchodzi w styczność podobnie do krzywki z ramieniem zaciskającym, podczas gdy jej drugi swobodny koniec jest wykonany jako wygięty pod kątem. Przy wychyleniu dźwigni pozostający w styczności swobodny koniec ślizga się wzdłuż stałego ramienia zaciskającego tak, że zapobiega się nieregularnemu i nagłemu zgnieceniu przewodu w otworze klatkowym przy zamykaniu klatkowej sprężyny naciągowej. Także otwieranie klatkowej sprężyny naciągowej następuje w powolny sposób tak, że zapobiega się skośnemu ustawieniu klatkowej sprężyny naciągowej.
Rozciągające się na powierzchni zaryglowanie zatrzaskowe między dźwignią i ramieniem zaciskającym można szczególnie korzystnie osiągnąć dzięki temu, że zwrócona do ramienia zaciskającego czołowa strona swobodnego końca dźwigni jest wklęsła, a zatem jest dopasowana do zewnętrznego kształtu podobnej do pętli części ramienia zaciskającego. Kształt wypukłej strony czołowej swobodnego końca dźwigni jest dokładnie dostosowany do zewnętrznego kształtu ramienia zaciskającego w miejscu, w którym swobodny koniec dźwigni w położeniu otwartym znajduje sięw styczności z klatkową sprężyną naciągową. Wypukłe, rozciągające się na powierzchni zaryglowanie zatrzaskowe zapewnia szczególnie niezawodne utrzymywanie otwartego położenia zacisku sprężystego. Niemal zupełnie nie występuje możliwość, żeby zacisk sprężysty zatrzasnął się przypadkowo.
Punkt połączenia przegubowego dźwigni jest dobrany w ten sposób, że siła zamykająca klatkową sprężynę naciągową za pomocą jej ramienia zaciskającego jest wprowadzona na dźwignię tak, że dźwignia utrzymywana w otwartym położeniu pozostaje stabilnie w tym położeniu. Wtym przypadku zwrócona w kierunku zamykania siła napięcia wstępnego otwartej klatkowej sprężyny naciągowej działa po to, aby utrzymać dźwignię w położeniu otwartym.
Montaż staje się prostszy dla montera w szczególności dzięki temu, że zacisk sprężysty jest przygotowany do dostarczenia z korpusem zaciskowym utrzymywanym w położeniu otwartym. Zacisk sprężysty nie musi być najpierw otwarty przed zaciśnięciem przewodu tak, że monter może rozpoczynać czynność wprowadzenia przewodu bezpośrednio, bez innych zabiegów przygotowawczych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z boku przykładu wykonania zacisku sprężystego według wynalazku w położeniu otwartym, fig. 2 - widok z boku przykładu wykonania z fig. 1w położeniu zamkniętym, a fig. 3 - zacisk sprężysty według stanu techniki.
Na figurze 1 i figurze 2 przedstawiono korzystny przykład wykonania zacisku sprężystego.
Korpus izolujący 1 zacisku sprężystego jest ukształtowany w postaci korpusu ciągłego tylko z jednej strony, korzystnie z żywicy lub z tworzywa sztucznego. Zewnętrzny kształt korpusu izolującego jest dostosowany do szczególnej dziedziny zastosowania zacisku sprężystego i nie ma potrzeby objaśnienia go bliżej.
W korpusie izolującym 1jest uformowana lub wstawiona szyna prądowa 5. Szyna prądowa 5 służy w przedstawionym przykładzie wykonania do odprowadzenia prądu ze stykającego się z nią korpusu zaciskającego 2 w postaci klatkowej sprężyny naciągowej lub do doprowadzenia prądu do stykającego się z nią korpusu zaciskającego 2 w postaci klatkowej sprężyny naciągowej. Opcjonalnie można szyną prądową połączyć ze sobą także dwie klatkowe sprężyny naciągowe lub więcej takich sprężyn. W miejscu styczności szyny prądowej 5 z klatkową sprężyną naciągową 2 jest wykonane, stanowiące jedną część z szyną prądową, urządzenie prowadzące 5a. Urządzenie prowadzące 5a zapobiega wystawaniu na boki rozszczepionych żył (nie pokazanego) przewodu przeznaczonego do zaciśnięcia za pomocą klatkowej sprężyny naciągowej 2.
Klatkowa sprężyna naciągowa 2 posiada podobne do pętli ramię zaciskające 2a. Klatkowa sprężyna naciągowa 2 jest w ten sposób włożona w korpus izolujący 1,że styka się ona z szyną prąPL 195 886 B1 dową 5 w miejscu styczności w pobliżu urządzenia prowadzącego 5a. Ramię zaciskające 2a w pobliżu jednego ze swych swobodnych końców jest zaopatrzone w otwór klatkowy 2b, przez który są przeprowadzone przeciwległe końce klatkowej sprężyny naciągowej 2 i szyny prądowej 5. W pozycji przedstawionej na fig. 1 klatkowa sprężyna naciągowa 2 znajduje się w położeniu otwartym, w którym jest umożliwione wprowadzenie przewodu przez otwór klatkowy 2b z boku szyny prądowej 5. Ramię zaciskające 2a klatkowej sprężyny naciągowej 2 w położeniu otwartym jest obciążone i utrzymywane przez dalej opisaną dźwignię 3, przy czym jest ona napięta wstępnie w kierunku zamknięcia. Otwór klatkowy 2b w położeniu odpowiadającym największemu otwarciu swoją stroną przeciwległą do szyny prądowej 5 przylega do drugiego końca klatkowej sprężyny naciągowej 2.
Na figurze 2 przestawiono zacisk sprężysty w stanie odciążonym, w którym klatkowa sprężyna naciągowa 2 jest rozprężona do naprężenia początkowego i zajmuje swoje położenie zamknięte. W tym położeniu strona otworu klatkowego 2b sąsiadująca z szyną prądową 5 przylega do szyny prądowej 5.
Jak pokazano na figurze 1 i na figurze 2 stanowiąca urządzenie otwierające 3 dźwignia jest zamocowana przegubowo na korpusie izolującym 1 w punkcie 3d połączenia przegubowego. Korzystnie dźwignia 3 jest wykonana z materiału izolującego, takiego jak żywica lub tworzywo sztuczne. Punkt 3d połączenia przegubowego znajduje się na rozciągłości wzdłużnej dźwigni 3, w przybliżeniu w środku dźwigni 3. Na skutek włączenia dźwigni 3 klatkowa sprężyna naciągowa 2, daje się przez uruchomienie odkształcić w celu otwierania i zamykania. Przy tym dźwignia 3 na swoim swobodnym końcu 3a znajduje się w styczności na podobieństwo krzywki z podobną do pętli częścią ramienia zaciskającego 2a klatkowej sprężyny naciągowej 2. Dla uruchamiania dźwignia na swoim drugim końcu 3b jest lekko wygięta pod kątem.
Czołowa strona swobodnego końca 3a dźwigni stykającego się z ramieniem zaciskającym 2a jest wklęsła. W otwartym położeniu klatkowej sprężyny naciągowej 2 strona czołowa daje się swą powierzchnią ryglować zatrzaskowo z podobną do pętli częścią ramienia zaciskającego 2a. Punkt 3d połączenia przegubowego dźwigni 3 na korpusie izolującym 1 w stosunku do tej strony czołowej jest dobrany w ten sposób, że siła zamykająca wytworzona na dźwigni 3 przez ramię zaciskające 2a napięte wstępnie w kierunku zamykania utrzymuje ustawioną w położeniu otwartym dźwignię 3 stabilnie w tym położeniu. Kontur końca dźwigni 3 od strony styku, na stronie zwróconej w położeniu zamkniętym do klatkowej sprężyny naciągowej 2 jest na przejściu od wklęsłej strony czołowej do rozciągłości wzdłużnej dźwigni 3 zaokrąglony w ten sposób, że w wyniku wychylenia dźwigni 3 powstaje styczność przypominająca krzywkę, w której koniec dźwigni 3 od strony styku ślizga się po ramieniu zaciskającym 2a klatkowej sprężyny naciągowej 2 i je odkształca.
Wygięty pod kątem koniec 3b dźwigni ma przelot 3c, w który w celu uruchomienia daje się wprowadzić narzędzie 4, na przykład wkrętak. Wygięcie dźwigni 3 po stronie służącej do uruchamiania jest tak dobrane, że wygięty koniec 3b dźwigni w położeniu zamkniętym wystaje ponad kontur korpusu izolującego 1. Także przelot 3c w wygiętym końcu w położeniu zamkniętym znajduje się na zewnątrz konturu korpusu izolującego 1.
Dla każdego z położeń końcowych dźwigni 3 korpus izolujący 1 ma jednoczęściowe z nim wykonane odcinki oporowe 1a, 1b i 1c. Odcinek oporowy 1a dla położenia zamkniętego dźwigni 3 wchodzi w styczność z częścią dźwigni 3 od strony powodującej uruchamianie. Dla położenia otwartego przeznaczone są dwa odcinki oporowe 1b i 1c, z których jeden wchodzi w styczność z częścią dźwigni 3 od strony styku, niedaleko punktu 3d połączenia przegubowego, a drugi przylega do niej dalej, w większym od niego oddaleniu.
Szczególne znaczenie ma to, że zacisk sprężysty jest przygotowany do dostarczenia z klatkową sprężyną naciągową 2 utrzymywaną w położeniu otwartym.
Zaciśnięcie przewodu za pomocą zacisku sprężystego według przykładu wykonania dokonuje się jak następuje.
Monter wprowadza przewód przez otwór klatkowy 2a wzdłuż szyny prądowej 5 w klatkową sprężynę naciągową 2 utrzymywaną w otwartym położeniu bez konieczności jej uruchamiania. W tym położeniu musi on uważać jedynie na to, aby wprowadzony przewód przypadkowo nie wysunął się z otwartego zacisku sprężystego. Następnie, za pomocą wkrętaka 4 wprowadzonego w przelot 3c, monter uruchamia dźwignię zaryglowaną zatrzaskowo w otwartym położeniu za pomocą klatkowej sprężyny naciągowej 2, wskutek czego zaryglowanie zatrzaskowe ulega rozłączeniu i klatkowa sprężyna naciągowa 2, na skutek swojego napięcia wstępnego przyciska przewód wprowadzony przez otwór klatkowy 2a do szyny prądowej 5. Dźwignię 3 przeprowadza się w jej położenie za6
PL 195 886 B1 mknięte wystające ponad kontur korpusu izolującego 1 tak, że monter może rozpoznać, czy przewód został zaciśnięty.
Chociaż w przedstawionym przykładzie wykonania jako korpus zaciskający jest użyta klatkowa sprężyna naciągowa, można zamiast niej zastosować każdego rodzaju korpus zaciskający. Korpus zaciskający musi dać się doprowadzić do otwartego położenia za pomocą urządzenia otwierającego.
W przedstawionym przykładzie wykonania dźwignia służy jako urządzenie otwierające dla korpusu zaciskającego. Utrzymuje ona korpus zaciskający w otwartym położeniu bez konieczności wprawienia jej w ruch w ten sposób, że jest on przez nią zaryglowany zatrzaskowo. Zamiast dźwigni zamocowanej przegubowo na korpusie izolującym można również zastosować kołek nie zamocowany przegubowo na korpusie izolującym, za pomocą którego można otworzyć korpus zaciskający i utrzymywać w otwartym położeniu bez konieczności wprawienia go w ruch. Tym kołkiem może być, na przykład kołek jednorazowego użytku, który jest dołączony do dostarczonego zacisku sprężystego ijest przewidziany do wyrzucenia po pierwszym zaciśnięciu. Przy użyciu kilku zacisków sprężystych w postaci zacisku rzędowego duża liczba kołków może być połączona w jednostkę kołkową. Wskutek usunięcia tej jednostki kołkowej można jednocześnie zacisnąć wszystkie lub wybrane przewody wprowadzone w zacisk rzędowy.

Claims (10)

1. Zacisk sprężysty składający się z korpusu izolującego, z co najmniej jednym elementem ustalającym służącym do mocowania korpusu zaciskającego, który za pomocą urządzenia otwierającego jest doprowadzany do położenia otwartego wstępnie napiętego w kierunku zamknięcia, w którym to położeniu wprowadzany jest przewód przeznaczony do zaciśnięcia, znamienny tym, że urządzenie otwierające (3) ma kształt podłużny z pierwszym końcem (3a) zawierającym element ryglujący do utrzymywania korpusu zaciskającego (2) w położeniu otwartym bez konieczności uruchamiania i tak umieszczony, że przy uruchamianiu element ryglujący zwalnia korpus zaciskający (2) tak, że jest on przemieszczany w kierunku położenia zaciskającego, oraz z drugim końcem (3b) mającym postać części wygiętej pod kątem, który w położeniu zamkniętym wystaje ponad zarys korpusu izolującego (1) ijest wyposażony w przelot (3c) do wprowadzania narzędzia (4), który w położeniu zamkniętym leży ponad zarysem korpusu izolującego (1).
2. Zacisk według zastrz. 1, znamienny tym, że korpus zaciskający (2) jest ryglowany w położeniu otwartym za pomocą urządzenia otwierającego (3).
3. Zacisk według zastrz. 1albo 2, znamienny tym, że urządzenie otwierające (3) ma postać połączonej przegubowo z korpusem izolującym (1) dźwigni, za pomocą uruchamiania której korpus zaciskający (2) jest odkształcany w celu otwierania i zamykania.
4. Zacisk według zastrz. 3, znamienny tym, że korpus zaciskający (2) ma postać klatkowej sprężyny naciągowej.
5. Zacisk według zastrz. 4, znamienny tym, że dźwignia (3) jest w przybliżeniu pośrodku swej rozciągłości podłużnej połączone przegubowo z korpusem izolującym (1), a na jednym swym swobodnym końcu (3a) styka się w sposób podobny do krzywki z podobną do pętli częścią ramienia zaciskającego (2a) korpusu zaciskającego (2) w postaci klatkowej sprężyny naciągowej, zaś na swoim drugim końcu (3b) jest nieznacznie wygięta pod kątem dla umożliwienia uruchamiania.
6. Zacisk według zastrz. 5, znamienny tym, że strona czołowa swobodnego końca (3a) dźwigni (3), stykającego się z ramieniem zaciskającym (2a) jest wklęsła i jest powierzchniowo ryglowana z podobną do pętli częścią ramienia zaciskającego (2a) w położeniu otwartym korpusu zaciskającego w postaci klatkowej sprężyny naciągowej (2).
7. Zacisk według zastrz. 5, znamienny tym, że wygięty pod kątem koniec (3b) dźwigni (3) jest zaopatrzony w przelot (3c), w który wprowadzane jest narzędzie (4) w celu uruchomienia.
8. Zacisk według zastrz. 5 albo 6 albo 7, znamienny tym, że wygięty pod kątem koniec (3b) dźwigni (3) w położeniu zamkniętym wystaje ponad zarys korpusu izolującego (1).
PL 195 886 B1
9. Zacisk według zastrz. 5 albo 6 albo 7, znamienny tym, że punkt (3d) połączenia przegubowego dźwigni (3) na korpusie izolującym (1) jest tak dobrany, że siła zamykająca wywierana na dźwignię (3) przez ramię zaciskające (2a) napięte wstępnie w kierunku zamykania utrzymuje dźwignię (3) ustawioną w położeniu otwartym stabilnie w tym położeniu.
10. Zacisk według zastrz. 1, znamienny tym, że jest przygotowany do montażu z korpusem zaciskającym (2) utrzymywanym w położeniu otwartym.
PL99340759A 1998-10-02 1999-09-28 Zacisk sprężysty PL195886B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19845475A DE19845475B4 (de) 1998-10-02 1998-10-02 Federkraftklemme
PCT/EP1999/007184 WO2000021160A1 (de) 1998-10-02 1999-09-28 Federkraftklemme

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL340759A1 PL340759A1 (en) 2001-02-26
PL195886B1 true PL195886B1 (pl) 2007-11-30

Family

ID=7883227

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99340759A PL195886B1 (pl) 1998-10-02 1999-09-28 Zacisk sprężysty

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP1038334A1 (pl)
CN (1) CN1135659C (pl)
AU (1) AU753112B2 (pl)
BR (1) BR9907294A (pl)
DE (1) DE19845475B4 (pl)
EG (1) EG21982A (pl)
HU (1) HU224145B1 (pl)
NO (1) NO318047B1 (pl)
PL (1) PL195886B1 (pl)
TR (1) TR200001540T1 (pl)
WO (1) WO2000021160A1 (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4527242B2 (ja) * 2000-05-26 2010-08-18 Idec株式会社 接続装置
DE10258932A1 (de) * 2002-12-16 2004-06-24 Hager Electro Gmbh Klemme für den Anschluss eines elektrischen Leiters
DE10319869A1 (de) * 2003-05-03 2004-11-18 Hager Electro Gmbh Klemme für den Anschluss eines elektrischen Leiters
DE102005052982B4 (de) * 2005-11-07 2007-11-08 Siemens Ag Klemmvorrichtung für ein Reiheneinbaugerät
ES2320071B1 (es) * 2007-01-03 2010-01-18 Schneider Electric España, S.A. Borne de conexion automatico.
DE102007026999A1 (de) 2007-06-07 2008-12-11 M. Schneider Gmbh - Annaberg Sicherungssockel mit Klemmvorrichtungen zum Anschluss elektrischer Leiter
DE102007050936B4 (de) 2007-10-23 2009-07-16 Wago Verwaltungsgesellschaft Mbh Anschlussklemme
DE102008010026A1 (de) * 2008-02-20 2009-08-27 Kostal Industrie Elektrik Gmbh Elektrische Anschluss- und Verbindungsdose für ein Solarzellenmodul
DE102008046067B3 (de) * 2008-08-05 2010-04-08 Abb Ag Installationsschaltgerät mit einem schraubenlosen Klemmanschluss
DE102008060283B4 (de) * 2008-12-03 2011-08-25 Tyco Electronics AMP GmbH, 64625 Werkzeuglos betätigbare Anschlussklemmvorrichtung mit mehreren Klemmarmen für mehrere elektrische Leiter
FR3006506B1 (fr) * 2013-05-30 2015-07-03 Hager Electro Sas Systeme de raccordement electrique a fermeture automatique.
FR3011692B1 (fr) * 2013-10-09 2015-12-11 Greenpriz Outil de connexion/deconnexion d'un bornier
CN104269662A (zh) * 2014-09-19 2015-01-07 国家电网公司 简便接地连接器
DE102016106704A1 (de) 2016-04-12 2017-10-12 HARTING Electronics GmbH Steckverbinder mit Leitgummi
DE102016111627A1 (de) * 2016-06-24 2017-12-28 Wago Verwaltungsgesellschaft Mbh Leiteranschlussklemme

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE723428C (de) * 1939-10-05 1942-08-05 Busch Jaeger Luedenscheider Me Klemme fuer elektrische Leitungen, bei der die Leitung unter Federdruck steht
DE3044134C2 (de) * 1980-11-24 1983-09-01 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Schraubenlose Klemme
DE3302372A1 (de) * 1983-01-25 1984-07-26 WAGO Verwaltungsgesellschaft mbH, 4950 Minden Schraubenlose klemme
DE3910937C2 (de) * 1989-04-01 1995-03-09 Wago Verwaltungs Gmbh Anreihbare Anschlußklemme für Leiterplatten
DE9312380U1 (de) * 1993-08-18 1993-10-07 Siemens Ag Federkraftklemme
DE4332969C1 (de) * 1993-09-28 1994-07-21 Harting Elektronik Gmbh Schraubenlose Klemme
DE9403137U1 (de) * 1994-02-25 1995-06-22 Wieland Elektrische Industrie Federklemme für einen elektrischen Leiter
JP2579443B2 (ja) * 1994-08-24 1997-02-05 日東工業株式会社 端子装置
JP2680553B2 (ja) * 1994-12-15 1997-11-19 日東工業株式会社 端子装置
DE19529028B4 (de) * 1995-07-28 2008-01-24 Wago Verwaltungsgesellschaft Mbh Elektrische Federkraftklemme
DE19611762A1 (de) * 1996-03-26 1997-10-02 Metz Albert Ria Electronic Anschlußklemme, insbesondere für Leiterplatten

Also Published As

Publication number Publication date
NO20002808D0 (no) 2000-05-31
CN1135659C (zh) 2004-01-21
NO318047B1 (no) 2005-01-24
EG21982A (en) 2002-05-31
NO20002808L (no) 2000-05-31
CN1286817A (zh) 2001-03-07
AU6329899A (en) 2000-04-26
TR200001540T1 (tr) 2000-11-21
AU753112B2 (en) 2002-10-10
DE19845475A1 (de) 2000-04-27
PL340759A1 (en) 2001-02-26
HUP0004707A3 (en) 2003-08-28
EP1038334A1 (de) 2000-09-27
HU224145B1 (hu) 2005-05-30
HUP0004707A2 (hu) 2001-04-28
BR9907294A (pt) 2000-10-03
DE19845475B4 (de) 2007-11-08
WO2000021160A1 (de) 2000-04-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN214203998U (zh) 用于连接电导线的连接装置
PL195886B1 (pl) Zacisk sprężysty
JP4728074B2 (ja) 電気的な接続端子または接合端子
US8727819B2 (en) Contact clamp and connector having contact clamp
TWI605653B (zh) 用於電子連接終端的致動裝置(三)
CN215377706U (zh) 用于连接电导线的连接装置
US9806462B2 (en) Electrical connection terminal having an insert device for providing a counter-bearing for a tool
US7004781B2 (en) Terminal
EP0632529B1 (en) Spring clamp connector
CN110546816B (zh) 弹力接头
KR20180129988A (ko) 전도체 단자 및 그 조립 방법
US9559440B2 (en) Lead-through terminal and electrical component
TWI666835B (zh) 用於連接電線之連接器裝置
US9761961B2 (en) Lead-through terminal
US11128064B2 (en) Connection device for connecting a shield conductor of an electric line to a grounding section
JP2023504116A (ja) バネを搭載した導電体用端子
US6168479B1 (en) Connection device with an elastic cage
EP2048741B1 (en) Screwless Terminal for Electrical Leads
CN112350080B (zh) 用于连接电导线的接线装置
CN110098524B (zh) 电插接连接装置
WO2012036579A1 (en) Connector for electric conductors
CN113823935A (zh) 弹力夹紧连接装置和具有弹力夹紧连接装置的端子
CN114006184A (zh) 接线端子
CN220585542U (zh) 用于连接电导线的接线端子
CN220628247U (zh) 用于连接电导线的连接端子

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130928