PL195873B1 - Sposób ługowania siarczkowego, żelazonośnego koncentratu miedzi - Google Patents

Sposób ługowania siarczkowego, żelazonośnego koncentratu miedzi

Info

Publication number
PL195873B1
PL195873B1 PL01362111A PL36211101A PL195873B1 PL 195873 B1 PL195873 B1 PL 195873B1 PL 01362111 A PL01362111 A PL 01362111A PL 36211101 A PL36211101 A PL 36211101A PL 195873 B1 PL195873 B1 PL 195873B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
solid component
leaching
reactor
solid
stage
Prior art date
Application number
PL01362111A
Other languages
English (en)
Other versions
PL362111A1 (pl
Inventor
Matti Hämäläinen
Original Assignee
Outokumpu Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Outokumpu Oy filed Critical Outokumpu Oy
Publication of PL362111A1 publication Critical patent/PL362111A1/pl
Publication of PL195873B1 publication Critical patent/PL195873B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B15/00Obtaining copper
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B3/00Extraction of metal compounds from ores or concentrates by wet processes
    • C22B3/04Extraction of metal compounds from ores or concentrates by wet processes by leaching
    • C22B3/06Extraction of metal compounds from ores or concentrates by wet processes by leaching in inorganic acid solutions, e.g. with acids generated in situ; in inorganic salt solutions other than ammonium salt solutions
    • C22B3/10Hydrochloric acid, other halogenated acids or salts thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B15/00Obtaining copper
    • C22B15/0063Hydrometallurgy
    • C22B15/0065Leaching or slurrying
    • C22B15/0067Leaching or slurrying with acids or salts thereof
    • C22B15/0069Leaching or slurrying with acids or salts thereof containing halogen
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Abstract

1. Sposób lugowania siarczkowego, zelazonosnego koncentratu miedzi w srodowisku chlor- kowym dla osiagniecia zasadniczo bezzelazowego, alkalicznego, chlorowo-miedziowego roztworu chlorkowego, odzyskiwania zelaza i pierwiastkowej siarki jako osadu skladnika stalego, w którym lugowanie przeprowadza sie w sposób ciagly na zasadzie przeciwpradu i w kilku etapach, znamien- ny tym, ze lugowanie koncentratu miedzi przeprowadza sie w warunkach atmosferycznych, w tem- peraturze, która najwyzej odpowiada temperaturze wrzenia roztworu, i ze dla skladnika stalego sto- suje sie dluzsze opóznienie niz dla roztworu, który przeplywa przez zawracana czesc skladnika sta- lego do lugowania przeciwnie do glównego przeplywu skladnika stalego, przy czym zelazo wytraca sie z koncentratu glównie jako hematyt. PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób ługowania siarczkowego, żelazonośnego koncentratu miedzi na zasadzie przeciwprądu w środowisku chlorkowym.
Przeciwprądowe ługowanie miedzionośnego surowca, takiego jak koncentrat siarczkowy, jest opisane w dokumentach należących do stanu techniki, na przykład w opisie patentowym US 5,487,819. Reakcja sumaryczna ługowania miedziowego pirytu/chalkopirytu podana w tej publikacji jest następująca:
CuFeS2 + Cu2+ + 3/4O2 + 1/2H2O = FeOOH + 2 Cu1+ + 2S0 (1)
Z reakcji można zauważyć, że żelazo jest usuwane z kadzi do ługowania w postaci osadu getytu. W artykule dotyczącym tego samego procesu, P.K. Everett pod tytułem: „Development of the Intec Copper Process by an International Consortium”, Hydrometallurgy 1994, IMM-SCI, Cambridge, Anglia, 11-15 lipiec 1994, podano, że ługowanie odbywa się w trzech etapach w temperaturze około 80-85°C, zaś otrzymywany getyt jest akaganeitem lub beta-getytem. Ponadto, w artykule opisującym ten sam proces, A.J. Moyes i inni pod tytułem: „Operation of the Intec Copper 'One' TPD Demonstration Plant, Alta 1998 Copper Sulphides Symposium, Brisbane, Australia, 19 października 1998, na stronie 19 pokazany jest schemat przebiegu procesu. Według tego schematu, przeciwprądowe ługowanie odbywa się w trzech etapach, przy czym na każdym etapie występują trzy reaktory, zaś wytrącanie odbywa się pomiędzy etapami.
Według podstawowej literatury chemicznej, akaganeit jest getytem w swej formie metastabilnej, która na tej podstawie nie jest szczególnie korzystną formą dla odpadów. Znane jest z hydrometalurgii cynku, że osad z żelaza może przybierać trzy formy: jarosytu, getytu lub hematytu. Wiadomo także, że hematyt jest najbardziej stabilnym związkiem, przez co jest właściwym środkiem do usuwania w długim przebiegu. Wadą hematytu jest jednakże fakt, iż jest on najdroższy do wytworzenia, ponieważ do utworzenia hematytu wymaga się warunków autoklawu. Na stronie 223 artykułu F.W. Schweitzer i inni pod tytułem: „Duval's CLEAR Hydrometallurgical Process, Chloride Electrometallurgy, AIME, 1982, New York, wspomniano, że hematyt formuje się w temperaturze powyżej 150°C.
Według powyższego stanu techniki, w przeciwprądowym ługowaniu pojemność reaktorów ługujących nie jest wykorzystywana do końca. Sposób ten polega na tym, że składnik stały przechodzi prosto przez aparat ługujący, ale w związku z ługowaniem składnika stałego, tempo rozprzestrzeniania się nie jest optymalne. Z punktu widzenia ługowania korzystne jest otrzymanie jak najdłuższego opóźnienia.
Opracowany obecnie sposób według przedmiotowego wynalazku, dotyczy ługowania siarczkowego żelazonośnego koncentratu miedzi w środowisku chlorkowym w celu osiągnięcia zasadniczo bezżelazowego, alkalicznego chlorowo-miedziowego roztworu chlorkowego i odzyskiwania żelaza w postaci osadu. Ługowanie przeprowadza się w sposób ciągły na zasadzie przeciwprądu i w kilku etapach. Koncentrat miedzi ługuje się w warunkach atmosferycznych w temperaturze, która najwyżej odpowiada temperaturze wrzenia roztworu. Dla składnika stałego stosuje się dłuższe opóźnienie niż dla roztworu, który przepływa przez zawracaną część składnika stałego do ługowania przeciwnie do głównego przepływu składnika stałego, przy czym żelazo wytrąca się z koncentratu głównie jako hematyt.
Korzystnie, składnik stały zawraca się, w stosunku do kierunku przepływu składnika stałego, do któregokolwiek z reaktorów poprzedzającego etapu, tak, że czas ługowania składnika stałego wydłuża się co najmniej dwukrotnie w porównaniu do czasu ługowania bez odzyskiwania.
W sposobie według wynalazku, na końcu każdego etapu przeprowadza się proces rozdzielania ciecz-ciało stałe, z którego osad składnika stałego uzyskany jako produkt denny, zawraca się do reaktora któregokolwiek z etapów poprzedzających, zwłaszcza do pierwszego reaktora któregokolwiek z poprzedzających etapów.
Składnik stały zawraca się w obrębie tego samego etapu, w stosunku do kierunku przepływu składnika stałego, do poprzedzających reaktorów, tak że czas ługowania składnika stałego wydłuża się co najmniej dwukrotnie w porównaniu do czasu ługowania bez odzyskiwania.
Korzystnie, na końcu każdego etapu przeprowadza się proces rozdzielania ciecz-ciało stałe, z którego osad składnika stałego uzyskany jako produkt denny zawraca się do któregokolwiek reaktora tego samego etapu, zwłaszcza do pierwszego reaktora tego samego etapu.
Według sposobu zgodnego z wynalazkiem, składnik stały odzyskuje się w pojedynczym reaktorze.
PL 195 873B1
Korzystnie, ilość składnika stałego w pierwszym reaktorze etapu wynosi co najmniej 250 g/L, a czas ługowania składnika stałego wynosi co najmniej 10 godzin.
Charakterystyczne dla wynalazku jest to, że koncentrat jest ługowany przez długie opóźnienie. Przez długie opóźnienie należy rozumieć, iż czas ługowania składnika stałego jest zdecydowanie dłuższy niż czas przepływu roztworu procesowego w przeciwnym kierunku. Długi czas ługowania składnika stałego jest możliwy do uzyskania poprzez odzyskiwanie lub zawracanie składnika stałego z etapu ługowania, w kierunku przeciwnym do kierunku rozprzestrzeniania się głównego przepływu innego składnika stałego, lub poprzez odzyskiwanie lub zawracanie składnika stałego w obrębie każdego etapu ługowania. Zawracanie składnika stałego do ługowania umożliwia uformowanie się hematytu, ponieważ zauważono, iż żelazo może osadzać się jako hematyt w warunkach atmosferycznych, jeśli czas ługowania składnika stałego jest wystarczająco długi a zawartość składnika stałego jest wystarczająco wysoka. Długi czas ługowania, wynikający z odzyskiwania składnika stałego, pozwala na jak najpełniejsze wykorzystanie pojemności reaktorów ługujących.
Według wynalazku, składnik stały odzyskuje się w procesie przez zawracanie go z końca procesu do jego początku. Zatem na każdym etapie procesu zawierającym kilka reaktorów, składnik stały zawraca się z reaktorów ostatniego końca etapu do reaktora początkowego, lub odzyskiwanie może odbywać się nawet w pojedynczym reaktorze. Na końcu każdego etapu, lub po reaktorze, następuje oddzielenie płynu od składnika stałego, ogólnie za pomocą zagęszczacza. Roztwór, a mianowicie produkt górny, wytworzony pomiędzy etapami od oddzielenia, przeprowadzany jest do etapu poprzedzającego pod względem kierunku przepływu składnika stałego, zaś osad składnika stałego, a mianowicie produkt denny, odprowadza się głównie do następnego etapu ługowania. Według wynalazku, część produktu dennego jednego lub każdego etapu zawraca się do któregokolwiek z poprzedzających lub do tego samego etapu ługowania do któregokolwiek reaktora, korzystnie do pierwszego reaktora.
Podczas używania przemysłowych koncentratów (25% Cu), korzystnie jest gdy zawartość składnika stałego w pierwszym reaktorze etapu wynosi przynajmniej 250 g/l. Odzyskiwanie składnika stałego stwarza korzystne warunki dla nukleacji i krystalicznego wzrostu hematytu. Według wynalazku, składnik stały jest odzyskiwany w taki sposób, że czas ługowania składnika stałego jest przynajmniej dwukrotnie, a korzystnie trzykrotnie dłuższy od czasu ługowania, w którym składnik stały nie jest odzyskiwany lub zawracany. Wytwarzanie hematytu wymaga przynajmniej dziesięciogodzinnego czasu ługowania.
Kiedy koncentrat miedzi jest ługowany w środowisku chlorkowym, to żelazo zawarte w koncentracie rozpuszcza się najpierw jako dwuwartościowe, ale w wyniku obecności gazu zawierającego tlen, takiego jak powietrze, wdmuchiwanego do ługujących reaktorów, zługowane żelazo utlenia się w trójwartościowe i wytrąca się z roztworu. Dodatkowo, osad zawiera surową siarkę w postaci pierwiastkowej. Jak wspomniano powyżej, żelazo może być wytrącane jako hematyt nawet w warunkach atmosferycznych, kiedy czas ługowania jest wystarczająco długi i występuje wystarczająca ilość wytrąconych jąder krystalizacji. Hematyt i getyt różnią się wyraźnie co do koloru - getyt jest szary a hematyt czerwony - dlatego łatwo je zidentyfikować na podstawie koloru.
Sposób według wynalazku jest opisany poniżej w odniesieniu do przykładu.
Przykład
Dokonano porównania pomiędzy sposobem według wynalazku a technologią tradycyjną, i przeprowadzono dwie procedury testujące. W obu procedurach sposób był testowany w procesie trójetapowym. Zarówno w pierwszym jak i w ostatnim etapie występował jeden reaktor, w drugim etapie były dwa reaktory, a więc w sumie występowały cztery reaktory. Pomiędzy wszystkimi etapami zastosowano zagęszczacz, z którego składnik stały był prowadzony do następnego etapu, zaś roztwór otrzymany jako produkt górny zagęszczacza został poprowadzony do poprzedzającego etapu. Reaktory i etapy numerowano według kierunku przepływu składnika stałego. W procedurze, roztwór NaCI-CuCI został dostarczony do ostatniego reaktora R4, zaś koncentrat chalkopirytu do pierwszego reaktora R1. Wyniki są podane w poniższej tabeli.
PL 195 873 B1
Wielkość Procedura 1 Procedura 2
Wsad koncentratu do reaktora R1 g/h 260 240
Zawartość Cu w koncentracie % 23.10 24.2
Zawartość Fe w koncentracie % 30.4 30.9
Zawartość S w koncentracie % 37.0 34.5
Wsad roztworu do reaktora R4 L/h 2.11 1.49
Zawartość Cu we wsadzie roztworu g/L 39.2 41.1
Zawartość Fe we wsadzie roztworu g/L 0.41 0.0
Zawartość Na we wsadzie roztworu g/L 105 107
Zawartość SO4 we wsadzie roztworu g/L 4.5 0.0
Wsad powietrza do reaktora R1 L/min 0.0 1.9
Wsad powietrza do reaktora R2 L/min 8.9 5.0
Wsad powietrza do reaktora R3 L/min 0.9 1.7
Wsad powietrza do reaktora R4 L/min 0.7 1.2
Całkowita zawartość powietrza L/min 10.5 9.9
Temperatura w reaktorze R1 °C 95 85
Temperatura w reaktorze R2 °C 95 85
Temperatura w reaktorze R3 °C 95 85
Temperatura w reaktorze R4 °C 95 85
Średnia temperatura °C 95 85
Zawartość składnika stałego w reaktorze R1 g/L 116 363
Zawartość składnika stałego w reaktorze R2 g/L 106 251
Zawartość składnika stałego w reaktorze R3 g/L 71 219
Zawartość składnika stałego w reaktorze R4 g/L 41 105
Średnia zawartość składnika stałego g/L 84 235
Zawartość Cu w składniku stałym w reaktorze R4 % 0.87 1.08
Zawartość Fe w składniku stałym w reaktorze R4 % 43.1 45.1
Zawartość S w składniku stałym w reaktorze R4 % 13.5 21.6
Cu (kok) w roztworze wytworzonym w R1 g/L 66.3 78.1
Cu (2+) w roztworze wytworzonym w R1 g/L 14.6 19.7
Fe w roztworze wytworzonym w R1 g/L 2.04 0.32
SO4 w roztworze wytworzonym w R1 g/L 18.3 10.5
Cu odzyskana w roztworze % 97.3 96.9
Procedura testująca 1 obejmowała przeciwprądowe ługowanie według stanu techniki, które zostało przeprowadzone w reaktorach, każdy o pojemności 10 litrów. Składnik stały nie był odzyskiwany ani pomiędzy etapami ani w obrębie etapów. Temperatura w reaktorach utrzymywana była na poziomie 95°C.
Procedura testująca 2 jest przykładem zastosowania sposobu według wynalazku w ługowaniu przeciwprądowym. W procedurze 2 również były cztery reaktory, a pojemność wszystkich reaktorów wynosiła 5 litrów. Temperatura reaktorów w procedurze 2 była utrzymywana na poziomie 85°C. W tej procedurze składnik stały był odzyskiwany w tym samym etapie, tak że produkt denny zagęszczacza z każdego etapu był zawracany do pierwszego reaktora tego samego etapu.
Jak można zauważyć w tabeli, zawartość składnika stałego była 2-3 razy większa niż w procedurze 1. Tak więc, opóźnienie narastania składnika stałego było zatem 3 razy dłuższe w porównaniu z opóźnieniem w procedurze 1.
Na podstawie tych procedur testujących można zauważyć, że odzyskiwanie było mniej więcej równie dobrze uzyskiwane we wszystkich przebiegach, ale pierwsza procedura wymagała reaktorów,
PL 195 873B1 które były 100% większe a temperatura o 10°C wyższa. Można również wywnioskować z procedury 1, że wyższa temperatura powodowała ługowanie większej części siarki w koncentracie niż niższa temperatura procedury 2.
Na podstawie koloru osadu w reaktorach można wydedukować, że w procedurze 2 hematyt zaczął pojawiać się w składniku stałym od drugiego reaktora (R2) dalej, a w ostatnim reaktorze (R4) żelazo było głównie w postaci hematytu. W procedurze 1 żelazo było głównie w postaci getytu nawet w ostatnim reaktorze. Oszacowania te były potwierdzone również przez dyfrakcyjne analizy rentgenowskie.

Claims (10)

1. Sposób ługowania siarczkowego, żelazonośnego koncentratu miedzi w środowisku chlorkowym dla osiągnięcia zasadniczo bezżelazowego, alkalicznego, chlorowo-miedziowego roztworu chlorkowego, odzyskiwania żelaza i pierwiastkowej siarki jako osadu składnika stałego, w którym ługowanie przeprowadza się w sposób ciągły na zasadzie przeciwprądu i w kilku etapach, znamienny tym, że ługowanie koncentratu miedzi przeprowadza się w warunkach atmosferycznych, w temperaturze, która najwyżej odpowiada temperaturze wrzenia roztworu, i że dla składnika stałego stosuje się dłuższe opóźnienie niż dla roztworu, który przepływa przez zawracaną część składnika stałego do ługowania przeciwnie do głównego przepływu składnika stałego, przy czym żelazo wytrąca się z koncentratu głównie jako hematyt.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że składnik stały zawraca się, w stosunku do kierunku przepływu składnika stałego, do któregokolwiek z reaktorów poprzedzającego etapu, tak że czas ługowania składnika stałego wydłuża się co najmniej dwukrotnie w porównaniu do czasu ługowania bez odzyskiwania.
3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że na końcu każdego etapu przeprowadza się proces rozdzielania ciecz-ciało stałe, z którego osad składnika stałego uzyskany jako produkt denny zawraca się do reaktora któregokolwiek z poprzedzających etapów.
4. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że na końcu każdego etapu przeprowadza się proces rozdzielania ciecz-ciało stałe, z którego osad składnika stałego uzyskany jako produkt denny jest zawracany do pierwszego reaktora któregokolwiek z poprzedzających etapów.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że składnik stały zawraca się w obrębie tego samego etapu, w stosunku do kierunku przepływu składnika stałego, do poprzedzających reaktorów, tak że czas ługowania składnika stałego wydłuża się co najmniej dwukrotnie w porównaniu do czasu ługowania bez odzyskiwania.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że na końcu każdego etapu przeprowadza się proces rozdzielania ciecz-ciało stałe, z którego osad składnika stałego uzyskany jako produkt denny zawraca się do któregokolwiek reaktora tego samego etapu.
7. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że na końcu każdego etapu przeprowadza się proces rozdzielania ciecz-ciało stałe, z którego osad składnika stałego uzyskany jako produkt denny zawraca się do pierwszego reaktora tego samego etapu.
8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że składnik stały odzyskuje się w pojedynczym reaktorze.
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ilość składnika stałego w pierwszym reaktorze etapu wynosi co najmniej 250 g/L.
10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że czas ługowania składnika stałego wynosi co najmniej 10 godzin.
PL01362111A 2000-12-20 2001-12-11 Sposób ługowania siarczkowego, żelazonośnego koncentratu miedzi PL195873B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI20002802A FI108864B (fi) 2000-12-20 2000-12-20 Menetelmä kuparirikasteen liuottamiseksi
PCT/FI2001/001080 WO2002050319A1 (en) 2000-12-20 2001-12-11 Method for leaching copper concentrate

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL362111A1 PL362111A1 (pl) 2004-10-18
PL195873B1 true PL195873B1 (pl) 2007-11-30

Family

ID=8559763

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL01362111A PL195873B1 (pl) 2000-12-20 2001-12-11 Sposób ługowania siarczkowego, żelazonośnego koncentratu miedzi

Country Status (22)

Country Link
US (1) US6929677B2 (pl)
EP (1) EP1346070B1 (pl)
JP (1) JP2004516383A (pl)
KR (1) KR20030061008A (pl)
CN (1) CN1249258C (pl)
AR (1) AR032013A1 (pl)
AT (1) ATE316583T1 (pl)
AU (2) AU2002217185B2 (pl)
BG (1) BG107915A (pl)
BR (1) BR0116334A (pl)
CA (1) CA2431466A1 (pl)
DE (1) DE60116832D1 (pl)
EA (1) EA004550B1 (pl)
ES (1) ES2257382T3 (pl)
FI (1) FI108864B (pl)
MX (1) MXPA03005491A (pl)
PE (1) PE20020815A1 (pl)
PL (1) PL195873B1 (pl)
PT (1) PT1346070E (pl)
WO (1) WO2002050319A1 (pl)
YU (1) YU50803A (pl)
ZA (1) ZA200304510B (pl)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI110953B (fi) * 2001-10-24 2003-04-30 Outokumpu Oy Menetelmä liuoksen puhdistamiseksi kuparin hydrometallurgisessa prosessissa
FI115223B (fi) 2001-12-13 2005-03-31 Outokumpu Oy Menetelmä raudan saostamiseksi sinkkisulfaattiliuoksesta hematiittina
FI113667B (fi) * 2002-04-23 2004-05-31 Outokumpu Oy Menetelmä kullan talteenottamiseksi
FI118302B (fi) * 2006-02-17 2007-09-28 Outotec Oyj Menetelmä kullan talteenottamiseksi
WO2008141423A1 (en) 2007-05-21 2008-11-27 Exploration Orbite Vspa Inc. Processes for extracting aluminum and iron from aluminous ores
CN103534367A (zh) 2011-03-18 2014-01-22 奥贝特铝业有限公司 从含铝材料中回收稀土元素的方法
WO2012149642A1 (en) 2011-05-04 2012-11-08 Orbite Aluminae Inc. Processes for recovering rare earth elements from various ores
RU2013157943A (ru) 2011-06-03 2015-07-20 Орбит Элюминэ Инк. Способ получения гематита
US9382600B2 (en) 2011-09-16 2016-07-05 Orbite Technologies Inc. Processes for preparing alumina and various other products
FI126764B (en) * 2011-12-22 2017-05-15 Outotec Oyj Method for streamlining the use of the reactor volume in connection with hydrometallurgical leaching
EP2802675B1 (en) 2012-01-10 2020-03-11 Orbite Aluminae Inc. Processes for treating red mud
CN104520237B (zh) 2012-03-29 2018-05-01 奥佰特氧化铝有限公司 处理飞灰的方法
US9290828B2 (en) 2012-07-12 2016-03-22 Orbite Technologies Inc. Processes for preparing titanium oxide and various other products
CA2885255C (en) 2012-09-26 2015-12-22 Orbite Aluminae Inc. Processes for preparing alumina and magnesium chloride by hc1 leaching of various materials
JP2016504251A (ja) 2012-11-14 2016-02-12 オーバイト アルミナ インコーポレイテッドOrbite Aluminae Inc. アルミニウムイオンの精製方法
AU2014231718B2 (en) 2013-03-14 2015-06-25 Orway Mineral Consultants (Wa) Pty Ltd Hydrometallurgical method for the removal of radionuclides from radioactive copper concentrates
US20220042139A1 (en) 2018-11-14 2022-02-10 Nova Mineralis S.A. Solid-liquid-solid method for the solubilisation of copper minerals and concentrates, independent of the redox potential and with low consumption of water and acid

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE34122C1 (pl) * 1913-01-02
US3972711A (en) * 1975-03-03 1976-08-03 Cyprus Metallurigical Processes Corporation Cuprous chloride recovery process
IE44899B1 (en) * 1976-04-01 1982-05-05 Dextec Metallurg Refining of ferrous and base metal ores and concentrates
US4197117A (en) * 1978-11-20 1980-04-08 Kennecott Copper Corporation Recovery of copper by ferrous ion precipitation
AP538A (en) * 1992-06-26 1996-09-18 Intec Pty Ltd Production of metal from minerals
FI104837B (fi) * 1997-08-29 2000-04-14 Outokumpu Oy Menetelmä kuparin hydrometallurgiseksi valmistamiseksi

Also Published As

Publication number Publication date
EP1346070A1 (en) 2003-09-24
CA2431466A1 (en) 2002-06-27
BR0116334A (pt) 2003-10-14
WO2002050319A1 (en) 2002-06-27
ZA200304510B (en) 2004-02-17
EA004550B1 (ru) 2004-06-24
ES2257382T3 (es) 2006-08-01
US6929677B2 (en) 2005-08-16
EA200300701A1 (ru) 2003-12-25
US20040060395A1 (en) 2004-04-01
AU2002217185B2 (en) 2006-08-10
FI108864B (fi) 2002-04-15
MXPA03005491A (es) 2003-10-06
ATE316583T1 (de) 2006-02-15
AU1718502A (en) 2002-07-01
PT1346070E (pt) 2006-05-31
EP1346070B1 (en) 2006-01-25
YU50803A (sh) 2006-01-16
AR032013A1 (es) 2003-10-22
PL362111A1 (pl) 2004-10-18
CN1483088A (zh) 2004-03-17
FI20002802A0 (fi) 2000-12-20
KR20030061008A (ko) 2003-07-16
JP2004516383A (ja) 2004-06-03
PE20020815A1 (es) 2002-10-07
DE60116832D1 (de) 2006-04-13
BG107915A (bg) 2004-01-30
CN1249258C (zh) 2006-04-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU710138B2 (en) Method for recovering nickel hydrometallurgically from two different nickel mattes
PL195873B1 (pl) Sposób ługowania siarczkowego, żelazonośnego koncentratu miedzi
US4304644A (en) Autoclave oxidation leaching of sulfide materials containing copper, nickel and/or cobalt
CA1100763A (en) Hydrometallurgical leaching and refining of nickel- copper concentrates
US3816098A (en) Production of nickel powder from impure nickel compounds
WO2007079532A1 (en) Hematite precipitation
Hofirek et al. The chemistry of the nickel-copper matte leach and its application to process control and optimisation
AU725971B2 (en) Method for leaching zinc concentrate in atmospheric conditions
CN106460089A (zh) 从含砷和/或含锑的硫化铜精矿中回收铜的方法
CA2251433C (en) Process for upgrading copper sulphide residues containing nickel and iron
US6206951B1 (en) Method for leaching nickel from nickel matte
PL115669B1 (en) Process for manufacturing non-ferrous metals and sulphur from sulfide ores containing iron and non-ferrous metals
Pearce et al. A New Method of MATTE REFINING… by pressure leaching and hydrogen reduction
Hackl Reduction leaching of chalcopyrite
WO2019175838A1 (en) Iron control in copper- and zinc-containing process solutions
CA2212378A1 (en) Copper precipitation process
MXPA98001250A (en) Method to recover nickel hydrometallurgically from two different mates of niq
PL164790B1 (pl) Spoeóbpnerobu konkrecjl oceanicznych

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20091211