PL194613B1 - Zawór, w szczególności zawór termostatyczny do urządzeń grzewczych - Google Patents

Zawór, w szczególności zawór termostatyczny do urządzeń grzewczych

Info

Publication number
PL194613B1
PL194613B1 PL343967A PL34396700A PL194613B1 PL 194613 B1 PL194613 B1 PL 194613B1 PL 343967 A PL343967 A PL 343967A PL 34396700 A PL34396700 A PL 34396700A PL 194613 B1 PL194613 B1 PL 194613B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
valve
valve according
housing
mounting
contact surface
Prior art date
Application number
PL343967A
Other languages
English (en)
Other versions
PL343967A1 (en
Inventor
Jorgen Seindal Wiwe
Fester Garm
Poul Holck
Original Assignee
Danfoss A/S
Danfoss As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Danfoss A/S, Danfoss As filed Critical Danfoss A/S
Publication of PL343967A1 publication Critical patent/PL343967A1/xx
Publication of PL194613B1 publication Critical patent/PL194613B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G05CONTROLLING; REGULATING
    • G05DSYSTEMS FOR CONTROLLING OR REGULATING NON-ELECTRIC VARIABLES
    • G05D23/00Control of temperature
    • G05D23/01Control of temperature without auxiliary power
    • G05D23/02Control of temperature without auxiliary power with sensing element expanding and contracting in response to changes of temperature
    • G05D23/021Control of temperature without auxiliary power with sensing element expanding and contracting in response to changes of temperature the sensing element being a non-metallic solid, e.g. elastomer, paste
    • G05D23/023Control of temperature without auxiliary power with sensing element expanding and contracting in response to changes of temperature the sensing element being a non-metallic solid, e.g. elastomer, paste the sensing element being placed outside a regulating fluid flow

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Automation & Control Theory (AREA)
  • Lift Valve (AREA)
  • Quick-Acting Or Multi-Walled Pipe Joints (AREA)
  • Valve Housings (AREA)
  • Temperature-Responsive Valves (AREA)
  • Mechanically-Actuated Valves (AREA)

Abstract

1. Zawór, w szczególnosci zawór termosta- tyczny do urzadzen grzewczych, posiadajacy obudowe, gniazdo zaworu, element zamykaja- cy, uruchamiany za pomoca popychacza wy- prowadzonego na zewnatrz obudowy przez urzadzenie uszczelniajace oraz mechanizm laczacy dla zamocowania nasadki uruchamia- jacej pierwszego typu, posiadajacy pierwszy obszar mocowania i odpowiadajaca mu po- wierzchnie przylegania znajdujaca sie w pierw- szej odleglosci od wolnego konca popychacza, znamienny tym, ze dla zamocowania co naj- mniej drugiego typu nasadki uruchamiajacej obudowa (40) w poblizu powierzchni przylega- nia (46) posiada gwint zewnetrzny (45), a ele- ment laczacy (48) posiada urzadzenie uszczel- niajace (52), pierwszy obszar mocowania, gniazdo zaworu (54) oraz element zamykajacy (55) i jest osiowo przesuwny z pierwszej pozycji mocowania w co najmniej druga pozycje mo- cowania. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zawór, w szczególności zawór termostatyczny do urządzeń grzewczych, posiadający obudowę, gniazdo zaworu, element zamykający, uruchamiany za pomocą popychacza wyprowadzonego na zewnątrz obudowy przez urządzenie uszczelniające oraz mechanizm łączący dla zamocowania nasadki uruchamiającej pierwszego typu, posiadający pierwszy obszar mocowania i odpowiadającą mu powierzchnię przylegania znajdującą się w pierwszej odległości od wolnego końca popychacza.
Do zamocowania nasadki uruchamiającej na zaworze konieczne jest zastosowanie mechanizmu łączącego na obudowie zaworu, odpowiadającego danemu typowi nasadki uruchamiającej. Większość zaworów znajdujących się obecnie na rynku wyposażona jest w mechanizmy łączące takie jak pokazane na rysunku Pos. l i Pos. II. W mechanizmie łączącym 1 pierwszego typu przewidziano powierzchnię przylegania 2, do której dociśnięty zostaje cokół nasadki uruchamiającej tak, że siła radialna działająca na obszar mocowania 3 zostaje skierowana w kierunku osiowym. Odległość A pomiędzy powierzchnią przylegania 2, a wolnym końcem popychacza zaworu 4, służącego do uruchomienia elementu zamykającego, wynosi około 30 mm. Przykład takiego rozwiązania przedstawiono w opisie patentowym DE 32 36 372 C2.
W mechanizmie łączącym 5, drugiego typu powierzchnia przylegania 6 znajduje się na stronie czołowej obszaru mocowania 7 w formie gwintu. Przez nakręcenie nakrętki złącznej, wyposażonej w kołnierz wewnętrzny, cokół nasadki uruchamiającej zostaje dociśnięty do powierzchni przylegania 6. Obszar mocowania 7 posiada gwint M30 x 1,5. Odległość B pomiędzy powierzchnią przylegania 6 a wolnym końcem popychacza zaworu 4 wynosi około 10 mm. Przykład takiego rozwiązania przedstawiono w opisie patentowym DE 43 44 773 A1.
Pozostałe mechanizmy łączące różnią się od mechanizmu łączącego 5 tym, że odległość B jest trochę większa i wynosi na przykład około 20 mm.
Z opisu patentowego DE 94 11 056 U1 wiadomo, że można dostosować ten sam zawór do połączenia dwóch lub więcej typów nasadek uruchamiających, wstawiając pomiędzy zawór, a nasadkę uruchamiającą dodatkową część - adapter. Stąd też podczas wykonywania różnego rodzaju napraw każdy mechanik zajmujący się instalacją grzewczą może sobie sprawnie poradzić dysponując zaledwie kilkoma dodatkowymi częściami zamiennymi, które musi zastosować. Może również łączyć ze sobą zawory oraz nasadki uruchamiające wykonywane przez różne firmy. Często jednak okazuje się, że brakuje adaptera lub części dodatkowych w momencie, gdy są potrzebne, ponieważ są już zużyte lub też po prostu się zgubiły.
Celem wynalazku jest wykonanie zaworu wyżej opisanego rodzaju, wyposażonego we wszystkie konieczne elementy tak, aby można go było połączyć zamiennie z jednym z co najmniej dwóch różnych typów nasadek uruchamiających.
Cel ten osiągnięto w konstrukcji zaworu według wynalazku, w którym dla zamocowania co najmniej drugiego typu nasadki uruchamiającej obudowa w pobliżu powierzchni przylegania posiada gwint zewnętrzny, a element łączący posiada urządzenie uszczelniające, pierwszy obszar mocowania, gniazdo zaworu oraz element zamykający i jest osiowo przesuwny z pierwszej pozycji mocowania w co najmniej drugą pozycję mocowania.
Dzięki wprowadzeniu elementów przesuwnych osiowo udało się stworzyć przynajmniej dwie różne formy zaworu odpowiadające pierwszemu albo drugiemu typowi nasadki uruchamiającej. Poprzez proste przesunięcie elementu łączącego tworzy się drugą formę mechanizmu łączącego odpowiadającą drugiemu typowi nasadek uruchamiających. Rozwiązanie to umożliwia powstanie więcej niż dwóch podobnych form mechanizmu łączącego co z kolei pozwala na zastosowanie innych typów nasadek uruchamiających.
Szczególnie korzystne jest, aby w zaworze według wynalazku pierwszy obszar mocowania posiadał formę powierzchni stożkowej, która w pierwszej pozycji mocowania jest odsłonięta, a w drugiej zakryta.
Umożliwia to zamocowanie na zaworze większości nasadek uruchamiających znajdujących się na rynku.
Inne korzystne rozwiązanie w zaworze według wynalazku polega na tym, że gwint zewnętrzny oraz sąsiadująca z nim powierzchnia przylegania znajdują się bezpośrednio na obudowie.
Dzięki takiej konstrukcji powierzchni przylegania możliwe jest zamocowanie na zaworze wszystkich typów nasadek uruchamiających.
PL 194 613 B1
Korzystne jest, aby w zaworze według wynalazku element łączący był blokowalny w co najmniej dwóch pozycjach.
Blokada elementu łączącego sprawia, że mechanizm łączący zachowa swoją pozycję mocowania.
W takim rozwiązaniu zaworu według wynalazku korzystne jest kiedy obudowa posiada znajdujący się na przeciwko wyposażonego w gwint zewnętrzny, króćca łączącego, króciec z torem prowadzenia, tak że element łączący wprowadzony jest w króciec za pośrednictwem króćca dodatkowego i posiada co najmniej jedno wgłębienie blokujące, a pierścień blokujący posiada co najmniej jeden kołek blokujący, wchodzący przez tor prowadzenia we wgłębienie blokujące.
Tor prowadzenia ustala pozycję mocowania mechanizmu łączącego.
Przy tym korzystne jest aby w takim rozwiązaniu zaworu według wynalazku tor prowadzenia posiadał odcinki końcowe, skierowane w kierunku króćca łączącego, oraz że element łączący uszczelniony był od zewnątrz przez dwa pierścienie uszczelniające, z których pierścień uszczelniający skierowany w kierunku króćca posiada mniejszą średnicę.
Dzięki temu kołki blokujące zachowują swoją pozycję w każdym odcinku końcowym toru prowadzenia. Mogą one jednak poprzez przesunięcie elementu łączącego i obrót pierścienia blokującego znaleźć się w innej pozycji mocowania.
Korzystne jest także aby w zaworze według wynalazku element łączący znajdujący się poza króćcem, połączony był z przewodem.
Przesunięcie elementu łączącego odpowiada wówczas przesunięciu przewodu.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony bliżej w korzystnym przykładzie wykonania na rysunku, na którym
Pos. l przedstawia schematycznie mechanizm łączący dla pierwszego typu nasadki uruchamiającej według stanu techniki;
Pos. II przedstawia schematycznie mechanizm łączący dla drugiego typu nasadki uruchamiającej według stanu techniki;
Figura 1 przedstawia przekrój podłużny przez inną konstrukcję zaworu według wynalazku wraz z przesuwnym elementem łączącym znajdującym się w pierwszej pozycji;
Figura 2 przedstawia przekrój podłużny zaworu, podobnie jak na rysunku fig. 1 lecz z przesuwnym elementem łączącym znajdującym się w drugiej pozycji;
Figura 3 przedstawia przekrój podłużny zaworu według wynalazku, podobnie jak na rysunku fig. 1 lecz z przesuwnym elementem łączącym znajdującym się w trzeciej pozycji;
Figura 4 przedstawia tuleję wraz z torem prowadzenia;
Zawór pokazany na rysunku fig. 1, fig. 2, fig. 3 i fig. 4 posiada obudowę 40 z króćcem łączącym 41 z leżącym po stronie przeciwnej króćcem dopływowym 42 oraz z dwoma króćcami odpływowymi 43 i 44. Króciec łączący 41, obudowy 40 posiada gwint zewnętrzny 45, powierzchnię przylegania 46 dla cokołu nasadki uruchamiającej oraz kołki 47 do zabezpieczenia obrotu co najmniej jednej nasadki uruchamiającej. Gwint zewnętrzny ma wymiary M30 x 1,5 mm.
W obudowie 40 znajduje się element łączący 48, który z jednej strony za pośrednictwem pierścienia uszczelniającego 49 sięga po zakończenie króćca łączącego 41 obudowy 40, a z drugiej strony przechodzi jako króciec dodatkowy 50 poprzez króciec 42 za pośrednictwem pierścienia uszczelniającego 51. Środkowa część elementu łączącego 48 ma zatem formę wydrążonego cylindra, który jest na tyle długi, aby mógł zostać uszczelniony zewnętrznie w obydwu pozycjach krańcowych poprzez oba pierścienie uszczelniające 49 i 51
Na elemencie łączącym 48 znajdują się urządzenie uszczelniające 52, popychacz 53 służący do uruchomienia zaworu, gniazdo zaworu 54, element zamykający 55, powierzchnia stożkowa 56 oraz pozostałe części zaworu, takie jak sprężyna powrotna, urządzenie nastawcze wartości kv i tym podobne.
Na króćcu dodatkowym 50 umieszczone jest przyłącze 57, do którego może zostać podłączony przewód 58. Przyłącze 57 może być typu zapadkowego.
Urządzenie blokujące 49 posiada w tulejce 61 przykręconej do króćca dopływowego 42 tor prowadzenia 60. Króciec dodatkowy 50 posiada wgłębienia blokujące 62. Kołki blokujące 63, zabezpieczone przez zewnętrzny pierścień 64, przechodzą przez tor prowadzenia 60 i wchodzą we wgłębienia blokujące 62. Pierścień 64 może składać się z dwóch lub więcej części, utrzymywanych razem przez elastyczny pierścień.
Ponieważ pierścień uszczelniający 51 ma średnicę mniejszą od pierścienia uszczelniającego 49, w pracy zaworu na element łączący 48 działa siła skierowana w kierunku króćca łączącego 41. Na skutek tego kołki blokujące 63 są utrzymywane w jednym z odcinków końcowych 65 toru prowadzenia 60.
PL 194 613 B1
Przez przesunięcie osiowe elementu łączącego 48 w kierunku króćca dopływowego 42, przez obrót elementu łączącego 48 o zadany kąt, przez dalsze przesunięcie osiowe elementu łączącego 48 jak również przez obrót elementu łączącego 48 w kierunku przeciwnym dochodzi do przemieszczenia się kołków blokujących 63, a w konsekwencji do przestawienia elementu łączącego 48 z jednej pozycji w drugą, co zostało pokazane na rysunku.
W pozycji zaworu przedstawionej na rysunku fig. 1 powierzchnia stożkowa 56 stanowi obszar mocowania dla nasadki uruchamiającej pierwszego typu, dzięki której cokół nasadki dociska do powierzchni przylegania 46. Odległość A pomiędzy powierzchnią przylegania 46, a wolnym końcem popychacza 53 wynosi około 30 mm.
W pozycji zaworu przedstawionej na rysunku fig. 2 i fig. 3 powierzchnia stożkowa 56 jest zakryta obudową zaworu 40. Gwint zewnętrzny 45 współpracuje więc wraz z powierzchnią przylegania 46. Gwint zewnętrzny 45 stanowi obszar mocowania, na który nakręcona zostanie nakrętka nasadowa złączna z kołnierzem wewnętrznym, przyciskającym cokół nasadki uruchamiającej drugiego i trzeciego typu do powierzchni przylegania 46. Pomiędzy powierzchnią przylegania 46 a wolnym końcem popychacza 53 powstaje odległość B wynosząca około 10 mm oraz ewentualnie odległość C wynosząca około 20 mm.
W ten sposób powstają w sumie trzy mechanizmy łączące 66, 67 i 68, pozwalające na zamocowanie nasadek uruchamiających trzech różnych typów.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zawór. w szczególności zawór termostatyczny do urządzeń grzewczych, posiadającyobudowę, gniazdo zaworu, element zamykający, uruchamiany za pomocą popychacza wyprowadzonego na zewnątrz obudowy przez urządzenie uszczelniające oraz mechanizm łączący dla zamocowania nasadki uruchamiającej pierwszego typu, posiadający pierwszy obszar mocowania i odpowiadającą mu powierzchnię przylegania znajdującą się w pierwszej odległości od wolnego końca popychacza, znamienny tym, że dla zamocowania co najmniej drugiego typu nasadki uruchamiającej obudowa (40) w pobliżu powierzchni przylegania (46) posiada gwint zewnętrzny (45), a element łączący (48) posiada urządzenie uszczelniające (52), pierwszy obszar mocowania, gniazdo zaworu (54) oraz element zamykający (55) i jest osiowo przesuwny z pierwszej pozycji mocowania w co najmniej drugą pozycję mocowania.
  2. 2. Zawór według zas-trz. 1, tym, że pierwszy obszar mocowania posiada formę powierzchni stożkowej (56), która w pierwszej pozycji mocowania jest odsłonięta, a w drugiej zakryta.
  3. 3. Zawór według zas-trz. 1 albo 2, tym, że gwint zewnętrzny (45) oi^^^ sąsiadująca z nim powierzchnia przylegania (46) znajdują się bezpośrednio na obudowie (40).
  4. 4. Zawór według zas-trz. 1 albo 2, albo 3, tym, że eleme^ łączący (48) tesi blokowalny w co najmniej dwóch pozycjach.
  5. 5. Zawór według zastrz. 4, zn^imi^^i^^ tym. że obudowa (40) posiada znajdujący się na przeciwko wyposażonego w gwint zewnętrzny, króćca łączącego (41), króciec (42) z torem prowadzenia (60), tak że element łączący (48) wprowadzony jest w króciec (42) za pośrednictwem króćca dodatkowego (50) i posiada co najmniej jedno wgłębienie blokujące (62), a pierścień blokujący (64) posiada co najmniej jeden kołek blokujący (63), wchodzący przez tor prowadzenia (60) we wgłębienie blokujące (62).
  6. 6. Zawór według zas-trz. 5, tym, że tor (θθ) posiada odcinki końcowe (65), skierowane w kierunku króćca łączącego (41), oraz że element łączący (48) uszczelniony jest od zewnątrz przez dwa pierścienie uszczelniające (49) i (51), z których pierścień uszczelniający (51) skierowany w kierunku króćca (42) posiada mniejszą średnicę.
  7. 7. Zawór wedługzasirz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, znamienny tym, że elemenn tłoczący (48) znajdujący się poza króćcem (42), połączony jest z przewodem (58).
PL343967A 1999-11-17 2000-11-16 Zawór, w szczególności zawór termostatyczny do urządzeń grzewczych PL194613B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE1999155257 DE19955257C1 (de) 1999-11-17 1999-11-17 Ventil, insbesondere Thermostatventil für Heizungsanlagen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL343967A1 PL343967A1 (en) 2001-05-21
PL194613B1 true PL194613B1 (pl) 2007-06-29

Family

ID=7929323

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL343967A PL194613B1 (pl) 1999-11-17 2000-11-16 Zawór, w szczególności zawór termostatyczny do urządzeń grzewczych

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1102145A3 (pl)
CN (1) CN1175197C (pl)
CZ (1) CZ294572B6 (pl)
DE (1) DE19955257C1 (pl)
PL (1) PL194613B1 (pl)
RU (1) RU2197664C2 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10328232B4 (de) * 2003-06-24 2010-09-23 Danfoss A/S Heizungsventil
CZ2005354A3 (cs) * 2005-06-03 2006-06-14 Regulus Spol. S R. O. Usporádání bezpecnostního zarízení systému pro ohrev vody
EP2876339B1 (de) * 2013-10-29 2018-06-13 TECE GmbH Einbauanordnung für eine Ventilarmatur und Ventilarmatur für eine Niedertemperaturheizung

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK450075A (da) * 1974-10-22 1976-04-23 F Christiansson Termostatenhed til centralvarmeradiatorer
DE3236372A1 (de) * 1982-10-01 1984-04-05 Danfoss A/S, 6430 Nordborg Thermostataufsatz fuer ein ventil
DE9113745U1 (pl) * 1991-11-05 1992-01-16 Haller, Alfred
DE4344773A1 (de) * 1993-12-28 1995-06-29 Danfoss As Thermostataufsatz für Heizkörperventile
DE9411056U1 (de) * 1994-07-06 1994-10-06 Rossweiner Armaturen Und Messg Heizkörper-Thermostatventileinsatz
DE29905078U1 (de) * 1999-03-19 1999-06-02 Moehlenhoff Andreas Anordnung zum Befestigen eines Gehäuses an einem Ventil

Also Published As

Publication number Publication date
EP1102145A3 (de) 2004-01-02
EP1102145A2 (de) 2001-05-23
CZ20004235A3 (cs) 2001-07-11
CN1297121A (zh) 2001-05-30
CN1175197C (zh) 2004-11-10
RU2197664C2 (ru) 2003-01-27
CZ294572B6 (cs) 2005-02-16
DE19955257C1 (de) 2001-06-28
PL343967A1 (en) 2001-05-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6899132B2 (en) Fluid coupler
KR100489454B1 (ko) 액체분배장치
CA2303649C (en) Manifold
US20060033328A1 (en) Banjo fitting
PL194613B1 (pl) Zawór, w szczególności zawór termostatyczny do urządzeń grzewczych
RU2336453C2 (ru) Быстроразъемное соединительное устройство со встроенным обратным клапаном
US6453945B1 (en) Coupling for multiple hydraulic pipes
JP5527641B2 (ja) 流体圧機器の接続具
US5005468A (en) Swing chucking device
PL194614B1 (pl) Zawór, w szczególności zawór termostatyczny do urządzeń grzewczych
PL197282B1 (pl) Zawór, a zwłaszcza zawór termostatyczny do urządzeń grzewczych
EP1154343B1 (en) Valve, particularly thermostatic valve for heating systems
FI57482B (fi) Koppel foer valbar anslutning av en vaermeradiator till ett ettroers- eller tvaoroerssystem
BR0001461A (pt) Dispositivo para o acoplamento de tubulações hidráulicas
JPH04327099A (ja) 流体回路用ドレンプラグ
PL197505B1 (pl) Zawór, a zwłaszcza zawór termostatyczny do urządzeń grzewczych
PL194599B1 (pl) Zawór, w szczególności zawór termostatyczny do urządzeń grzewczych
KR20050043635A (ko) 역지 기능을 가진 지수전
PL194615B1 (pl) Zawór, w szczególności zawór termostatyczny do urządzeń grzewczych
US6736158B2 (en) Splitting device for pressure medium ducts and a duct component having same
KR20230163813A (ko) 보일러 배관용 밸브모듈
ITMI980712A1 (it) Manicotto di accoppiamento per un giunto idraulico
KR100210474B1 (ko) 유압라인 차단용 컨넥터
CA3149037A1 (en) Hydronic expansion tank assembly
ES2378970T3 (es) Módulo de conexión y conector

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20111116