PL194396B1 - Zagłówek fotela samochodowego - Google Patents

Zagłówek fotela samochodowego

Info

Publication number
PL194396B1
PL194396B1 PL334432A PL33443299A PL194396B1 PL 194396 B1 PL194396 B1 PL 194396B1 PL 334432 A PL334432 A PL 334432A PL 33443299 A PL33443299 A PL 33443299A PL 194396 B1 PL194396 B1 PL 194396B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
seat
inertial mass
headrest
car
angle
Prior art date
Application number
PL334432A
Other languages
English (en)
Other versions
PL334432A1 (en
Inventor
Filippo Emilio De
Original Assignee
Gestind Poland Sp Z Oo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gestind Poland Sp Z Oo filed Critical Gestind Poland Sp Z Oo
Priority to PL334432A priority Critical patent/PL194396B1/pl
Priority to PCT/PL2000/000050 priority patent/WO2001005622A1/en
Publication of PL334432A1 publication Critical patent/PL334432A1/xx
Publication of PL194396B1 publication Critical patent/PL194396B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60NSEATS SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLES; VEHICLE PASSENGER ACCOMMODATION NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60N2/00Seats specially adapted for vehicles; Arrangement or mounting of seats in vehicles
    • B60N2/80Head-rests
    • B60N2/806Head-rests movable or adjustable
    • B60N2/809Head-rests movable or adjustable vertically slidable
    • B60N2/812Head-rests movable or adjustable vertically slidable characterised by their locking devices
    • B60N2/818Head-rests movable or adjustable vertically slidable characterised by their locking devices with stepwise positioning
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60NSEATS SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLES; VEHICLE PASSENGER ACCOMMODATION NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60N2/00Seats specially adapted for vehicles; Arrangement or mounting of seats in vehicles
    • B60N2/80Head-rests
    • B60N2/806Head-rests movable or adjustable
    • B60N2/809Head-rests movable or adjustable vertically slidable
    • B60N2/812Head-rests movable or adjustable vertically slidable characterised by their locking devices
    • B60N2/815Release mechanisms, e.g. buttons

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Aviation & Aerospace Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Seats For Vehicles (AREA)
  • Chair Legs, Seat Parts, And Backrests (AREA)

Abstract

1. Zaglówek fotela samochodowego zawierajacy elastycz- ny korpus i srodki regulacji wysokosci elastycznego korpusu wzgledem oparcia fotela w postaci pary równoleglych wsporni- ków z wykonanym na przynajmniej jednym z nich szeregiem zaglebien pozycjonujacych i umieszczonych w przynajmniej jednej z tulejek, wewnatrz których przemieszczaja sie wsporni- ki, odpowiedniego sprezystego elementu blokujacego zwykle nietrwale docisnietego do zaglebien pozycjonujacych, zna- mienny tym, ze z przynajmniej jednym sprezystym elementem dociskajacym (7) zwiazana jest masa bezwladnosciowa (8) o ksztalcie wydluzonego elementu o zasadniczo plaskich pod- stawach, którego powierzchnie robocze (9) i (14) dostosowane sa ksztaltem do wspólpracujacych z nimi: powierzchni scianki bocznej gniazda (10) i sprezystego elementu dociskajacego (7), przy czym kat (a) pomiedzy przynajmniej dwiema stycz- nymi do wspólpracujacych powierzchni w punktach ich styku, lezacych po przeciwnych stronach masy bezwladnosciowej (8) jest mniejszy od minimalnego kata tarcia dla tej pary wspólpra- cujacych materialów, która ma wiekszy kat tarcia, ponadto masa bezwladnosciowa (8) jest umieszczona przesuwnie w przelotowym gniezdzie (6) w kolnierzu (5) tulejki (3) pomie- dzy znajdujacym sie w nim sprezystym elementem dociskaja- cym (7) a scianka (10), przy czym wloty gniazda (6) usytuowa- ne sa zasadniczo zgodnie z kierunkiem wzdluznej osi samo- chodu, a nadto masa bezwladnosciowa (8) na jednej z pla- skich podstaw ma wglebienie (11) wspóldzialajace ........... PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zagłówek przeznaczony do zamontowania na oparciu fotela samochodowego w celu powstrzymania ruchu głowy użytkownika samochodu do tyłu w razie wypadku.
Znane są różnego rodzaju zagłówki, zawierające poduszkę, której położenie względem oparcia fotela zmieniane jest przez przesuwanie wsporników w tulejkach, przy czym jedne z nich mają wsporniki trwale związane z elastycznym korpusem, wtedy tulejki zamontowane są w oparciu fotela, inne zaś mają wsporniki zamontowane trwale w oparciu fotela, wtedy tulejki z nimi współpracujące osadzone są w konstrukcji nośnej poduszki.
Wadą opisanego rozwiązania jest to, że podczas wypadku drogowego może dojść do oddzielenia się albo całego zagłówka od oparcia siedzenia albo samej poduszki w przypadku, gdy wsporniki są trwale osadzone w oparciu fotela i wtedy nie zostaje spełnione podstawowe zadanie zagłówka, jakim jest hamowanie ruchu głowy użytkownika do tyłu..
Celem wynalazku jest opracowanie zagłówka fotela samochodowego zapewniającego bezpieczeństwo bierne użytkownika pojazdu podczas wypadku drogowego.
Zagłówek fotela samochodowego zawierający elastyczny korpus, parę równoległych wsporników oraz środki regulacji wysokości elastycznego korpusu w stosunku do oparcia fotela obejmujące szereg zagłębień pozycjonujących wykonanych na długości przynajmniej jednego wspornika umieszczony w przynajmniej jednej z tulejek, wewnątrz których przemieszczają się wsporniki, odpowiedni sprężysty element blokujący, zwykle nietrwale dociśnięty do zagłębień pozycjonujących według wynalazku charakteryzuje się tym, że ze sprężystym elementem blokującym związana jest masa bezwładnościowa. Masa bezwładnościowa ma kształt wydłużonego elementu o zasadniczo płaskich podstawach, którego powierzchnie robocze dostosowane są kształtem do współpracujących z nimi: powierzchni ścianki bocznej gniazda i sprężystego elementu dociskającego, przy czym kąt pomiędzy przynajmniej dwiema stycznymi do współpracujących powierzchni w punktach ich styku, leżących po przeciwnych stronach masy bezwładnościowej jest mniejszy od minimalnego kąta tarcia dla pary współpracujących powierzchni o większym kącie tarcia, ponadto masa bezwładnościowa jest umieszczona przesuwnie w przelotowym gnieździe w kołnierzu tulejki pomiędzy znajdującym się w nim sprężystym elementem dociskającym a ścianką, przy czym wloty gniazda usytuowane są zasadniczo zgodnie z kierunkiem wzdłużnej osi samochodu. Masa bezwładnościowa na jednej z płaskich podstaw ma wgłębienie współdziałające z zębem zatrzasku połączonego z kołnierzem w obrębie gniazda. Są to środki utrzymujące z ustaloną siłą masę bezwładnościową w położeniu biernym. Jeden bok czynny elementu bezwładnościowego stanowią dwa zestawione z sobą kliny tak, że w ten sposób utworzony bok jest wklęsły, a drugi - płaski. Wtedy wypukłą ściankę boczną gniazda stanowią dwie zbieżne w osi płaszczyzny odpowiednio do współpracującego z nią wklęsłego boku masy bezwładnościowej. Korzystnie kąt zawarty pomiędzy stycznymi do współpracujących powierzchni w miejscach ich styku leżących po przeciwnych stronach masy bezwładnościowej wynosi około 7°.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest przede wszystkim fakt, że masę bezwładnościową z pozycji czynnej (blokowania) można bez użycia narzędzi na powrót umieścić w pozycji biernej. Ponadto konstrukcja taka zapewnia łatwy montaż całej tulejki.
Przedmiot wynalazku został bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, którego fig. 1 schematycznie przedstawia zasadę klinowania, fig. 2 przedstawia tulejkę w widoku bocznym od strony wlotu gniazda, fig. 3 - tulejkę w widoku z góry, fig. 4 - tulejkę w przekroju wzdłuż linii B-B z fig. 2, fig. 5 przedstawia przekrój tulejki wzdłuż linii D-D z fig. 2, a fig. 6 - fragment z fig. 2.
Zagłówek fotela samochodowego według wynalazku składa się z poduszki, wewnątrz której umieszczona jest konstrukcja nośna zaopatrzona w parę wsporników 1, na których wykonane są zagłębienia pozycjonujące 2. Każdy wspornik 1 umieszczony jest przesuwnie w tulejce 3, której trzonek 4 zamocowany jest trwale w oparciu fotela samochodowego. W kołnierzu 5 tulejki 3 wykonane jest przelotowe gniazdo 6, w którym umieszczona jest sprężyna 7 oraz w jej pobliżu - masa bezwładnościowa 8 w postaci płaskiego wydłużonego elementu, którego podstawy tworzą równoległe płaszczyzny a jeden dłuższy bok jest wklęsły 9 i stanowią go fragmenty dwóch klinów. Drugi bok 14 współpracujący ze sprężyną 7 jest płaski. Ścianka 10 gniazda 6 ma kształt wypukły odpowiednio do kształtu boku 9 masy bezwładnościowej 8 i utworzona jest z dwóch zbieżnych płaszczyzn. Na płaskiej podstawie masy bezwładnościowej 8 wykonany jest rowek 11, z którym współpracuje ząb 12 zatrzasku 13 umieszczonego w pokrywie 14 gniazda 6. Jeden koniec sprężyny 7 jest połączony z przyciskiem 15 służącym do zwalniania nacisku sprężyny 7 w celu całkowitego oddzielenia zagłówka od oparcia fotela.
PL 194 396 B1
Działanie zagłówka według wynalazku jest następujące.
W celu zmiany położenia poduszki zagłówka względem oparcia fotela, do poduszki przykładana jest siła skierowana w górę lub w dół i pod jej wpływem wsporniki 1 przemieszczają się w tulejkach 3, a sprężyny 7 wchodzą do zagłębień pozycjonujących 2 i opuszczają je pod wpływem przyłożonej siły. Wtedy masa bezwładnościowa 8 znajduje się w pozycji biernej przylegając swym wklęsłym bokiem 9 do wypukłej ścianki 10 gniazda 6 w kołnierzu 5 tulejki 3. W położeniu tym masa bezwładnościowa 8 utrzymywana jest przez zatrzask 13, którego ząb 12 znajduje się w rowku 11 wykonanym na płaskiej podstawie masy bezwładnościowej 8. W razie wypadku drogowego, po przekroczeniu ustalonego przyspieszenia w kierunku do przodu lub do tyłu, siła bezwładności działająca na masę bezwładnościową 8 uwalnia ją z zatrzasku 13 i masa bezwładnościowa 8 przemieszcza się do przodu lub do tyłu i dociska swym płaskim bokiem sprężynę 7 do zagłębienia pozycjonującego 2, klinuje się w tym położeniu pomiędzy sprężyną 7 a wypukłą ścianką 10 gniazda 6 uniemożliwiając sprężynie 7 opuszczenie zagłębienia pozycjonującego 2. Warunkiem zaklinowania jest, aby kąt klina α był mniejszy od minimalnego kąta tarcia, stąd dla konkretnych materiałów wartość kąta α wynosi około 7°. W pozycji blokowania masa bezwładnościowa 8 jest wysunięta do przodu lub do tyłu tak, że jej część wystaje poza kołnierz 5 tulejki 3 i po przyłożeniu odpowiedniej siły może zostać ponownie umieszczona w pozycji biernej. Użyte określenia „do przodu, „do tyłu oznaczają kierunki wyznaczone przez oś wzdłużną samochodu.
Jako przykład opisano przypadek zagłówka, który przemieszcza się w tulejkach zamocowanych w oparciu fotela. Istota wynalazku jest identyczna w sytuacji, gdy wsporniki zagłówka zamocowane są trwale w oparciu fotela, a tulejki zamocowane są w jego poduszce.

Claims (3)

1. Zagłówek fotela samochodowego zawierający elastyczny korpus i środki regulacji wysokości elastycznego korpusu względem oparcia fotela w postaci pary równoległych wsporników z wykonanym na przynajmniej jednym z nich szeregiem zagłębień pozycjonujących i umieszczonych w przynajmniej jednej z tulejek, wewnątrz których przemieszczają się wsporniki, odpowiedniego sprężystego elementu blokującego zwykle nietrwale dociśniętego do zagłębień pozycjonujących, znamienny tym, że z przynajmniej jednym sprężystym elementem dociskającym (7) związana jest masa bezwładnościowa (8) o kształcie wydłużonego elementu o zasadniczo płaskich podstawach, którego powierzchnie robocze (9) i (14) dostosowane są kształtem do współpracujących z nimi: powierzchni ścianki bocznej gniazda (10) i sprężystego elementu dociskającego (7), przy czym kąt (α) pomiędzy przynajmniej dwiema stycznymi do współpracujących powierzchni w punktach ich styku, leżących po przeciwnych stronach masy bezwładnościowej (8) jest mniejszy od minimalnego kąta tarcia dla tej pary współpracujących materiałów, która ma większy kąt tarcia, ponadto masa bezwładnościowa (8) jest umieszczona przesuwnie w przelotowym gnieździe (6) w kołnierzu (5) tulejki (3) pomiędzy znajdującym się w nim sprężystym elementem dociskającym (7) a ścianką (10), przy czym wloty gniazda (6) usytuowane są zasadniczo zgodnie z kierunkiem wzdłużnej osi samochodu, a nadto masa bezwładnościowa (8) na jednej z płaskich podstaw ma wgłębienie (11) współdziałające z zębem (12) zatrzasku (13) połączonego z kołnierzem (5) w obrębie gniazda (6).
2. Zagłówek według zastrz. 1, znamienny tym, że jeden bok czynny elementu bezwładnościowego (8) stanowią dwa zestawione z sobą kliny tak, że w ten sposób utworzony bok (9) jest wklęsły, a drugi (14) - płaski, natomiast wypukłą ściankę boczną (10) gniazda (6) stanowią dwie zbieżne w osi płaszczyzny odpowiednio do współpracującego z nią wklęsłego boku (9) masy bezwładnościowej (8).
3. Zagłówek według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że kąt (α) zawarty pomiędzy stycznymi do współpracujących powierzchni (9), (10) i (14), (7) w miejscach ich styku leżących po przeciwnych stronach masy bezwładnościowej (8) wynosi około 7°.
PL334432A 1999-07-16 1999-07-16 Zagłówek fotela samochodowego PL194396B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL334432A PL194396B1 (pl) 1999-07-16 1999-07-16 Zagłówek fotela samochodowego
PCT/PL2000/000050 WO2001005622A1 (en) 1999-07-16 2000-07-14 Car seat headrest

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL334432A PL194396B1 (pl) 1999-07-16 1999-07-16 Zagłówek fotela samochodowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL334432A1 PL334432A1 (en) 2001-01-29
PL194396B1 true PL194396B1 (pl) 2007-05-31

Family

ID=20074770

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL334432A PL194396B1 (pl) 1999-07-16 1999-07-16 Zagłówek fotela samochodowego

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL194396B1 (pl)
WO (1) WO2001005622A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL195848B1 (pl) 1999-10-06 2007-10-31 Gestind Poland Sp Z Oo Zespół blokady bezwładnościowej, zwłaszcza elementów wyposażenia kabiny samochodu
FR2878198B1 (fr) * 2004-11-24 2008-11-14 Tachi S Co Dispositif d'appui-tete pour siege de vehicule
IT1399148B1 (it) 2009-03-09 2013-04-11 Gdm Spa Impianto per la realizzazione di artocoli igienici intimi.

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2069584B (en) * 1980-02-16 1984-02-15 Rolls Royce Motors Ltd Latch mechanism
FR2686383B1 (fr) * 1992-01-17 1996-08-02 Faure Bertrand Automobile Mecanisme de pivotement antiretour.
FR2721267B1 (fr) * 1994-06-16 1996-08-14 Faure France Bertrand Système de verrouillage d'un dispositif réglable en translation, tel qu'un appui-tête.
ES2120156T3 (es) * 1995-10-23 1998-10-16 Bruzolo Manifatt Gestind Mb Reposacabezas para asiento de vehiculo automovil.
IT1291007B1 (it) * 1997-01-14 1998-12-14 Bruzolo Manifatt Gestind Mb Appoggiatesta per sedili di autoveicoli

Also Published As

Publication number Publication date
WO2001005622A1 (en) 2001-01-25
WO2001005622B1 (en) 2001-03-15
PL334432A1 (en) 2001-01-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4435151B2 (ja) 固定装置及びヘッドレスト
JP4701239B2 (ja) 特に自動車用ヘッドレスト
JP2004520223A (ja) 自動車用シート
US7631932B2 (en) Horizontally adjustable motor-vehicle headrest
US8573703B2 (en) Headrest for motor-vehicle seat
US8814265B2 (en) Head rest for a vehicle
KR102100080B1 (ko) 어린이 시트 및 차량 어린이 시트용 충격 보호구
JP5908129B2 (ja) 車両座席
EP1777101A2 (en) Automobile seat
JP5547074B2 (ja) 車両用ヘッドレスト
JPWO2002066285A1 (ja) 自動車用シート
US6942292B2 (en) Adjustable head restraint or headrest
KR20160134721A (ko) 머리 받침대 접이 기구
JP2020505271A (ja) ヘッドレスト
KR101475212B1 (ko) 차량 시트용 머리 받침대
KR101643874B1 (ko) 차량 시트용 높이 및 경사 조정 가능한 머리 받침대
PL194396B1 (pl) Zagłówek fotela samochodowego
US20110012399A1 (en) Head rest for a vehicle
ES2764248T3 (es) Dispositivo de seguridad para un asiento infantil en un vehículo
EP2325042B1 (en) Vehicle seat
JP5695915B2 (ja) 車両用シート
JP2002154355A (ja) シートスライド装置
JPS58121913A (ja) 車輌用座席のヘツドレスト装置
JP4632306B2 (ja) 車両用シート
JP4105483B2 (ja) ランバーサポート装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110716