PL192522B1 - Stempel ręczny, samofarbujący - Google Patents

Stempel ręczny, samofarbujący

Info

Publication number
PL192522B1
PL192522B1 PL349191A PL34919100A PL192522B1 PL 192522 B1 PL192522 B1 PL 192522B1 PL 349191 A PL349191 A PL 349191A PL 34919100 A PL34919100 A PL 34919100A PL 192522 B1 PL192522 B1 PL 192522B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
stamp
adapter
support plate
fonts
insert
Prior art date
Application number
PL349191A
Other languages
English (en)
Other versions
PL349191A1 (en
Inventor
Ernst Faber
Original Assignee
Colop Stempelerzeugung Skopek
Colop Stempelerzeugung Skopek Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Colop Stempelerzeugung Skopek, Colop Stempelerzeugung Skopek Gmbh & Co Kg filed Critical Colop Stempelerzeugung Skopek
Publication of PL349191A1 publication Critical patent/PL349191A1/xx
Publication of PL192522B1 publication Critical patent/PL192522B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41KSTAMPS; STAMPING OR NUMBERING APPARATUS OR DEVICES
    • B41K1/00Portable hand-operated devices without means for supporting or locating the articles to be stamped, i.e. hand stamps; Inking devices or other accessories therefor
    • B41K1/08Portable hand-operated devices without means for supporting or locating the articles to be stamped, i.e. hand stamps; Inking devices or other accessories therefor with a flat stamping surface and changeable characters
    • B41K1/10Portable hand-operated devices without means for supporting or locating the articles to be stamped, i.e. hand stamps; Inking devices or other accessories therefor with a flat stamping surface and changeable characters having movable type-carrying bands or chains
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41KSTAMPS; STAMPING OR NUMBERING APPARATUS OR DEVICES
    • B41K1/00Portable hand-operated devices without means for supporting or locating the articles to be stamped, i.e. hand stamps; Inking devices or other accessories therefor
    • B41K1/36Details
    • B41K1/38Inking devices; Stamping surfaces
    • B41K1/40Inking devices operated by stamping movement

Landscapes

  • Manufacture Or Reproduction Of Printing Formes (AREA)
  • Printing Methods (AREA)

Abstract

1. Stempel reczny, samofarbujacy z obudowa stem- pla, poduszka farbujaca umieszczona w obudowie u góry i z podtrzymujacym czcionki zespolem stemplujacym, z mechanizmem nawrotnym, za pomoca którego czcionki z polozenia zwilzania farba, w którym przylegaja do po- duszki farbujacej sa przemieszczane w skierowane ku dolowi polozenie drukowania, zmieniajac polozenie na odwrotne, wychylnie w dól, który to mechanizm nawrotny polaczony jest z wciskanym recznie palakiem uruchamia- jacym i ma, w dwóch naprzeciwleglych sciankach bocz- nych obudowy stempla po jednej biegnacej z góry na dól szczelinie prowadzacej, w której jest prowadzony prze- suwnie w góre i w dól, przewidziany na zespole stemplu- jacym osiowy czop, wyznaczajacy geometryczna os wychylania zespolu stemplujacego i wchodzacy w palak uruchamiajacy, przy czym zespól stemplujacy zaopatrzo- ny jest w plytke nosna dla czcionek, która ma co najmniej jeden otwór, w którym umieszczane sa dalsze czcionki, podtrzymywane przez wlasny wspornik, znamienny tym, ze dla zamocowania dalszych czcionek (9), które umiesz- czane sa w otworze (8) plytki nosnej (5), w zespole stem- plujacym (4), na tylnej stronie (13) plytki nosnej (5), ma co najmniej jeden adapter (12) pozostawiajacy swobodnym jej otwór (8) a dalsze czcionki (9) znajduja sie na wkladce (11) wsuwanej do tego adaptera (12). PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest stempel ręczny samofarbujący z obudową stempla, poduszką farbującą umieszczoną w obudowie u góry i z podtrzymującym czcionki zespołem stemplującym z mechanizmem nawrotnym.
Dotychczas znane stemple ręczne z obudową i poduszką farbującą mają zespół stemplujący z mechanizmem nawrotnym, za pomocą którego czcionki z położenia zwilżania farbą, w którym przylegają do poduszki farbującej są przemieszczane w skierowane ku dołowi położenie drukowania, zmieniając położenie na odwrotne, wychylnie w dół, który to mechanizm nawrotny połączony jest z wciskanym ręcznie pałąkiem uruchamiającym i ma, w dwóch naprzeciwległych ściankach bocznych obudowy stempla po jednej biegnącej z góry na dół szczelinie prowadzącej, w której jest prowadzony przesuwnie w górę i w dół, przewidziany w zespole stemplującym osiowy czop, wyznaczający geometryczną oś wychylania zespołu stemplującego i wchodzący w pałąk uruchamiający, przy czym zespół stemplujący zaopatrzony jest w płytkę nośną dla czcionek, która ma co najmniej jeden otwór, w którym umieszczane są dalsze czcionki, podtrzymywane przez własny wspornik.
Stemple ręczne samofarbujące, w których, w celu zwilżenia farbą czcionek, przewidziana jest umieszczona w obudowie u góry poduszka farbująca, do której czcionki stempla dociskane są w położeniu spoczynkowym w celu zwilżenia farbą i przy uruchomieniu stempla są obracane o około 180° za pomocą mechanizmu nawrotnego znajdującego się w obudowie stempla, aby zostały dociśnięte do powierzchni, która ma być zadrukowana są od dawna znane. Przy tym zaopatrywano tego rodzaju ręczne stemple samofarbujące również w płytkę nośną dla czcionek, która ma leżący w środkowym obszarze otwór, w którym umieszczane są dalsze czcionki podtrzymywane własnym wspornikiem. Takie stemple używane były powszechnie do tego, aby za pomocą ruchu drukowania powiązać nadruk zawsze jednakowy z dalszym nadrukiem, który wymagał częstej zmiany, jak na przykład, bieżące numerowanie lub podawanie daty. Tego rodzaju znane stemple, które odpowiadają rodzajowi przedmiotowego stempla wymagają, w odniesieniu do wytwarzania pojedynczych elementów i również do prac montażowych, stosunkowo dużych nakładów, jak to widać na przykład z opisu DE 634 393, który opisuje wyżej przedstawiony stempel. Przy tego rodzaju stemplach należy również uwzględnić, że są one z reguły intensywnie używane i ze względu na to powinny mieć odpowiednio stabilną konstrukcję.
Również z austriackiego opisu patentowego AT 379 552 B i z niemieckiego opisu zgłoszeniowego DE 2 020 162 A znane są stemple ręczne samofarbujące, w których zespół stemplujący zmieniający położenie z położenia zwilżania farbą w położenie drukowania, posiada płytkę nośną służącą do umieszczenia zamocowanych na stałe czcionek, która, w trakcie zmiany położenia, obraca się wokół geometrycznej osi wychylania i która ma środkowy otwór, przez który wystają pojedyncze czcionki wkładki z taśmami stemplującymi, która jest zamocowana bezpośrednio na płytce nośnej. Przy tych znanych stemplach powstają również stosunkowo duże nakłady w odniesieniu do przygotowania elementów konstrukcyjnych i prac montażowych.
Celem wynalazku jest stworzenie stempla ręcznego samofarbującego, który, przy możliwie najprostszej konstrukcji, będzie posiadał również stabilność dostosowaną do intensywnego użytkowania, będzie łatwy w montażu i będzie oferował dalej również możliwość wykorzystywania zalet produkcji seryjnej także do mniejszych ilościowo zamówień, które mogą się różnić w odniesieniu do przewidywanych czcionek.
Stempel ręczny samofarbujacy z obudową stempla, poduszką farbującą umieszczoną w obudowie u góry i z podtrzymującym czcionki zespołem stemplującym, z mechanizmem nawrotnym, za pomocą którego czcionki z położenia zwilżania farbą, w którym przylegają do poduszki farbującej są przemieszczane w skierowane ku dołowi położenie drukowania, zmieniając położenie na odwrotne, wychylnie w dół, który to mechanizm nawrotny połączony jest z wciskanym ręcznie pałąkiem uruchamiającym i ma, w dwóch naprzeciwległych ściankach bocznych obudowy stempla po jednej biegnącej z góry na dół szczelinie prowadzącej, w której jest prowadzony przesuwnie w górę i w dół, przewidziany na zespole stemplującym osiowy czop, wyznaczający geometryczną oś wychylania zespołu stemplującego i wchodzący w pałąk uruchamiający, przy czym zespół stemplujący zaopatrzony jest w płytkę nośną dla czcionek, która ma co najmniej jeden otwór, w którym umieszczane są dalsze czcionki, podtrzymywane przez własny wspornik, charakteryzuje się według wynalazku tym, że dla zamocowania dalszych czcionek, które umieszczane są w otworze płytki nośnej, w zespole stemplującym, na tylnej stronie płytki nośnej, ma co najmniej jeden adapter pozostawiający swobodnym jej otwór, a dalsze czcionki znajdują się na wkładce wsuniętej do tego adaptera.
PL 192 522 B1
Korzystnie, otwór w płytce nośnej znajduje się w środkowym obszarze płytki nośnej, a adapter ma postać elementu U-kształtnego, którego środkowa podstawa osadzona jest na płytce nośnej i zaopatrzona jest w otwór, który pokrywa sięz otworem w płytce nośnej.
Korzystnie, adapter zamocowany jest na płytce nośnej za pomocą połączenia zatrzaskowego i/lub ma prowadnicę, w którą wsunięta jest zaopatrzona w dalsze czcionki wkładka.
Korzystnie, dalsze czcionki przewidziane we wkładce znajdują się na co najmniej jednej taśmie przenoszącej umieszczonej przestawnie w kierunku jej obwodu, przy czym zwłaszcza pomiędzy adapter i wkładkę wprowadzone jest urządzenie justujące, za pomocą którego nastawny jest, w odniesieniu do płaszczyzny płytki nośnej, poziom strony drukującej czcionek znajdujących się we wkładce.
Urządzenie justujące może być utworzone przez śruby nastawcze, wkręcone w adapter i połączone z wkładką za pomocą łba lub kołnierza oporowego lub rowka.
Adapter może też mieć tulejki prowadzące, w które wkręcane są śruby nastawcze, a na wkładce mogą znajdować się zaciski mocujące, w których śruby nastawcze są mocowane obrotowo i są zabezpieczone przed przesuwem osiowym.
Korzystnie, na tylnej stronie płytki nośnej znajdują się elementy pozycjonujące, prowadzące adapter przy nasadzaniu na tylną stronę płytki nośnej i zabezpieczające go przed bocznym przesunięciem, a jako elementy pozycjonujące na tylnej stronie płytki nośnej znajdują się czopy, wchodzące w otwory, umieszczone odpowiednio do tych czopów na adapterze.
Korzystnie, mechanizm nawrotny na wewnętrznej stronie, mających szczeliny prowadzące, ścianek bocznych obudowy stempla ma, usytuowane obok tych szczelin prowadzących, zatoczki nawrotne, a na krawędziach płytki nośnej, zwróconych ku tym ściankom bocznym ma czopy nawrotne, przy czym po wprowadzeniu ruchu wychylnego przez zderzaki pomocnicze na płytce nośnej i na wymienionych ściankach bocznych, czopy nawrotne podczas ruchów w górę i w dół zespołu stemplującego wchodzą w zatoczki nawrotne i realizują wychylanie zespołu stemplującego.
Dzięki ukształtowaniu stempla według wynalazku można dobrze spełnić założone cele. Podczas montażu stempla, płytka nośna w ramach procesu montażowego może zostać w prosty sposób osadzona w obudowie stempla i połączona z pałąkiem uruchamiającym stempla, jak tylko pałąk uruchamiający zostanie zmontowany z obudową stempla i sprężyną nawrotną, przy czym po osadzeniu płytki nośnej i umieszczeniu poduszki farbującej istnieje już odpowiednio funkcjonalnie sprawna konstrukcja stempla w odniesieniu do czcionek, które mają być umieszczone na płytce nośnej. Ponieważ płytka nośna może być wykonana o stosunkowo małej grubości lub wysokości wbudowania, jest możliwe, również przy obustronnie ukształtowanych osiowych czopach przez jej ułożenie lekko ukośne, wstawienie jej tak daleko w szczeliny prowadzące obudowy stempla, że osiowe czopy wystają na zewnątrz przez szczeliny prowadzące i wchodzą w połączenie z pałąkiem uruchamiającym. Wstępnie wykonane w ten sposób stemple ręczne samofarbujące można następnie w prosty sposób zaopatrzyć we wkładki, które podtrzymują dalsze czcionki, które powinny zostać umieszczone w otworze płytki nośnej, kiedy te wkładki zostają wsunięte do adapterów, które ze swej strony są umieszczone na tylnej stronie płytki nośnej, w obszarze jej otworu. W ten sposób można dzięki rozwiązaniu według wynalazku wykorzystać zalety produkcji wielkoseryjnej i bazując na tym, przy bardzo małym nakładzie na montaż, kompletować pojedyncze mniejsze serie.
Jeśli mechanizm nawrotny na wewnętrznej stronie mających szczeliny prowadzące ścianek bocznych obudowy stempla ma, usytuowane obok tych szczelin prowadzących, zatoczki nawrotne, ana krawędziach płytki nośnej, zwróconych ku tym ściankom bocznym, ma czopy nawrotne, to po wprowadzeniu ruchu wychylnego przez zderzaki pomocnicze na płytce nośnej i na wymienionych ściankach bocznych, czopy nawrotne podczas ruchów w górę i w dół zespołu stemplującego wchodzą w zatoczki nawrotne i realizują wychylanie zespołu stemplującego.
Ze względu na prostotę wykonania samego adaptera i ze względu na jego gniazdo na tylnej stronie płytki nośnej jest korzystnie, jeśli zostanie przewidziane, że adapter ma postać elementu U-kształtnego, którego środkowa podstawa osadzona jest na płytce nośnej i zaopatrzona w otwór, który pokrywa się z otworem w płytce nośnej. Dalej jest zaletą proste i szybkie osadzanie adaptera we wstępnie przygotowanym stemplu, jeśli adapter zamocowany jest na płytce nośnej za pomocą połączenia zatrzaskowego.
Dla łatwego, dokładnego i oszczędzającego pracę wsunięcia wkładki do adaptera przewidziano prowadnicę, w którą wsunięta jest zaopatrzona w dalsze czcionki wkładka. Czcionki przewidziane w takiej wkładce na co najmniej jednej taśmie przenoszącej umieszczonej przestawnie w kierunku jej obwodu mogą na przykład opisywać pojedyncze czynności administracyjne, takie jak „wpłynęło”, „od4
PL 192 522 B1 dano na pocztę”, „odłożono” lub również nieść na kilku taśmach przenoszących czcionki do bieżącego numerowania lub wskazywania daty.
Aby zagwarantować ogólnie równy poziom strony drukowania wszystkich czcionek, z jednej strony przy różnych grubościach płytki nośnej, a z drugiej strony przy umieszczonych we wkładce dalszych czcionkach w otworze płytki nośnej, aby otrzymać równomierne zwilżenie farbą i równomierny odcisk wszystkich czcionek stempla, przewidziano urządzanie justujące, które umożliwia justowanie wkładki w odniesieniu do płytki nośnej. Do tego celu służy postać wykonania, która charakteryzuje się tym, że pomiędzy adapterem i wkładką wprowadzone jest urządzenie justujące, za pomocą którego nastawny jest, w odniesieniu do płaszczyzny płytki nośnej, poziom strony drukującej czcionek znajdujących się we wkładce. Umożliwia to łatwy montaż i wstępne justowanie wkładki jeszcze przed osadzeniem wkładki z adapterem w stemplu, tak, że przy kompletowaniu indywidualnych serii stempli wymagane jest tylko zmniejszone justowanie końcowe. Powstaje przy tym konstrukcyjnie i funkcjonalnie proste rozwiązanie dzięki śrubom nastawczym, które wkręcane są w adapter i połączone z wkładką za pomocą łba lub kołnierza oporowego lub rowka. Dzięki tulejkom prowadzącym, w które wkręcane są śruby nastawcze, wytwarza się dobre mocowanie śrub justujących, również wtedy, kiedy częściej przeprowadza się justowanie końcowe. Jako konstrukcyjnie proste i wygodne funkcjonalnie rozwiązanie dla zabezpieczenia śrub nastawczych przeciwko przesuwowi osiowemu przewidziano na wkładce zaciski mocujące, w których śruby nastawcze są zamocowane obrotowo i zabezpieczone przed przesuwem osiowym.
Dla osadzenia adaptera we wstępnie wykonanym stemplu przewidziano pozycjonowanie tworzące lub zabezpieczające położenie wzajemne płytki nośnej i adaptera, a odnosząca się do tego postać wykonania charakteryzuje się tym, że na tylnej stronie płytki nośnej znajdują się elementy pozycjonujące, które prowadzą adapter przy nasadzaniu na tylną stronę płytki nośnej i zabezpieczają go przed bocznym przesunięciem. Konstrukcyjnie proste i wygodne w obsłudze rozwiązanie powstaje, gdy elementy pozycjonujące na tylnej stronie płytki nośnej mają czopy, które wchodzą w otwory, które umieszczone są odpowiednio do tych czopów na adapterze.
Wynalazek w przykładach wykonania został przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia stempel ręczny samofarbujący według wynalazku w widoku perspektywicznym, fig. 2 - ten stempel w przekroju wzdłuż linii II-II na fig. 1, fig. 3 - ten stempel w przekroju wzdłuż linii III-III na fig. 2, fig. 4 - zespół stemplujący złożony z płytki nośnej, adaptera i wkładki datownika z czcionkami, w widoku perspektywicznym, fig. 5 - przewidziany tam adapter w widoku perspektywicznym i fig. 6 - płytkę nośną stempla samofarbującego, również w widoku perspektywicznym.
Stempel ręczny samofarbujący 1 przedstawiony na rysunku ma obudowę stempla 2, w której u góry znajduje się poduszka farbująca 3. W obudowie stempla 2 umieszczony jest zespół stemplujący 4 z płytką nośną 5, której przednia strona 6 przewidziana jest do umieszczenia czcionek 7. Czcionki 7 pokazane są linią przerywaną, ponieważ takie czcionki w praktyce często są wykonywane odpowiednio do życzeń klienta i dopiero przy sprzedaży stempla pojedynczemu klientowi są umieszczane w stemplu. Płytka nośna 5 ma otwór 8, który znajduje się w przedstawionym przykładzie wykonania w środkowym obszarze płytki nośnej 5 i skierowany jest wzdłuż niej. W tym otworze 8 umieszczane są dalsze czcionki 9, podtrzymywane własnym wspornikiem. W przedstawionym przykładzie, dalsze czcionki 9 znajdują się na taśmach przenoszących 10, które razem z odpowiednimi wspornikami i prowadnicami tworzą wkładkę 11, która, jak zwykle może być wykonana do utworzenia nadruku daty. Poprzez odpowiednie wykonanie dalszych czcionek 9 wkładka mogłaby również służyć do ukształtowania bieżącego numerowania lub być pomyślana dla innych na zmianę ustawianych nadruków. Istnieje również możliwość zastosowania wkładki 11, która podtrzymuje wystającą przez otwór 8 płytkę z zamocowanymi na stałe czcionkami. Otwór 8, odpowiednio do pożądanego położenia dalszych czcionek 9, może znajdować się poza środkiem i/lub również być skierowany poprzecznie (np. w przypadku stempla do tabelek). Dalej, można przewidzieć kilka takich otworów 8 i, odpowiednio, kilka wkładek 11 z dalszymi czcionkami 9. W dalszym ciągu, dla uproszczenia, zostanie jednak objaśnione bliżej wykonanie z pojedynczym otworem 8 i pojedynczą wkładką 11.
W celu umieszczenia wkładki 11 na tylnej stronie 13 płytki nośnej 5, przewidziany został adapter 12, który pozostawia swobodnym otwór 8 płytki nośnej 5 i w który wsunięta jest wkładka 11. W przypadku kilku otworów 8 można przewidzieć, odpowiednio, kilka takich adapterów 12.
W przedstawieniach na fig. 1, 2 i 3 zespół stemplujący 4 znajduje się w położeniu zwilżania farbą, w którym czcionki 7, 9, skierowane ku górze, przylegają do poduszki farbującej 3. Dla utworzenia nadruku, zespół stemplujący 4 musi być przemieszczony zmieniając położenie na odwrotne, wychylnie
PL 192 522 B1 w dół, aż czcionki 7, 9, skierowane ku dołowi, osiągną położenie drukowania, na dolnej krawędzi 2a obudowy stempla 2. Do tego celu przewidziany został w stemplu 1 mechanizm nawrotny, który jest uruchamiany za pomocą pałąka uruchamiającego 14 w kształcie kołpaka. Pałąk uruchamiający 14 zamocowany jest przesuwnie na obudowie stempla 2 i jest dociskany przez sprężynę 14a do góry, przez co również, połączony poprzez mechanizm nawrotny z pałąkiem uruchamiającym 14, zespół stemplujący 4 utrzymywany jest w swoim położeniu zwilżania farbą, przestawionym na rysunku. Przez wciśnięcie pałąka uruchamiającego 14 zespół stemplujący 4 jest wprawiany w zmieniający położenie na odwrotne, wychylny ruch ku dołowi w kierunku strzałki 16, aż czcionki 7, 9 osiągną położenie drukowania, na poziomie krawędzi 2a obudowy stempla 2. Przy zwalnianiu pałąka uruchamiającego 14 następuje ruch w górę w odwrotnym kierunku, zgodnie ze strzałką 17. Podczas naciskania pałąka uruchamiającego 14, kiedy zespół stemplujący 4 porusza się do dołu i równocześnie wychyla się o180° ostatecznie dociskany jest zespół stemplujący, jego wcześniej zabarwioną stroną negatywową, do stemplowanego dokumentu, przy czym powstaje żądany odcisk stempla. Pałąk uruchamiający 14 jest wtedy znów zwalniany tak, że następuje ruch w górę zespołu stemplującego 4 (ponownie przy wychyleniu o 180°) w położenie barwiące.
Mechanizm nawrotny ma w dwóch leżących na przeciwko siebie ściankach bocznych 19 obudowy stempla 2 po jednej, biegnącej z góry na dół, szczelinie prowadzącej 18, a w tych szczelinach prowadzących są prowadzone przesuwnie tam i z powrotem osiowe czopy 15, umieszczone na zespole stemplującym 4. Osiowe czopy 15 są w przedstawionym przykładzie wykonania ukształtowane na płytce nośnej 5. Osiowe czopy 15 wyznaczają geometryczną oś wychylania 20 zespołu stemplującego 4. Mechanizm nawrotny ma dalej na wewnętrznej stronie wyposażonych w szczeliny prowadzące 16 ścian bocznych 19 obudowy stempla 2, obok tych szczelin prowadzących 18, nasadki 22 w kształcie litery U, które tworzą zatoczki nawrotne 23, w które, podczas ruchów ku górze i w dół zespołu stemplującego 4, wchodzą czopy nawrotne 21, ukształtowane na zwróconych ku ściankom bocznym 19, krawędziach płytki nośnej 5. Krawędzie zewnętrzne 24 nasadek 22 w kształcie litery U tworzą razem z krawędziami płytki nośnej 5 zderzaki pomocnicze, które, jak tylko płytka nośna 5 podczas ruchu w dół lub w górę natrafi na nasadki 22 w kształcie litery U, wprowadzają ruch wychylny, przy czym czopy nawrotne 21 wchodzą w zatoczki nawrotne 23 i przez to realizują wychylenie zespołu stemplującego 4.
Adapter 12 w przedstawionym przykładzie wykonania jest ukształtowany jako element U-kształtny, którego środkowa podstawa 25 osadzona jest na płytce nośnej 5 i ma otwór 26, który pokrywa się z otworem 8 w płytce nośnej 5. Adapter 12 unieruchomiony jest na płytce nośnej 5 za pomocą połączenia zatrzaskowego, które realizowane jest w przedstawionym przykładzie przez noski zatrzaskowe 27 znajdujące się na adapterze i jarzma zatrzaskowe 28 na płytce nośnej 5. Przy dociskaniu adaptera 12 do płytki nośnej 5 połączenie się zatrzaskuje i mocuje w ten sposób adapter 12 na płytce nośnej 5. Adapter 12 jest również zaopatrzony w prowadnicę 29, która ma postać rowków zasuwy i umożliwia przestawianie wsuwanej w adapter 12 wkładki 11 w kierunku wsuwania.
Pomiędzy adapter 12 i wkładkę 11 wprowadzone jest urządzenie justujące, za pomocą którego można nastawiać poziom 30 strony drukowania 31 czcionek 9 przewidzianych we wkładce, w odniesieniu do płaszczyzny 32 płytki nośnej 5. To urządzenie justujące tworzą śruby nastawcze 33, które są wkręcane w adapter 12 i za pomocą łba 34 lub kołnierza oporowego lub rowka są połączone z wkładką 11. Przy tym na adapterze przewidziane są tulejki prowadzące 35, w które wkręcane są śruby nastawcze 33. Na wkładce 11 znajdują się zaciski mocujące 36, w których śruby nastawcze 33 są utrzymywane obrotowo, a dzięki podparciu na ich łbie 34 są zabezpieczone przed przesuwem osiowym.
Na tylnej stronie 13 płytki nośnej 5 znajdują się elementy pozycjonujące 37, w kształcie kołków. Te elementy pozycjonujące lub kołki 37 wchodzą w otwory 38, które odpowiednio do kołków 37 są umieszczone na adapterze 12. Dwa z tych otworów 38 znajdują się pod tulejkami prowadzącymi 35. Za pomocą tych elementów pozycjonujących 37, adapter 12, w który już została wprowadzona wkładka 11 jest podczas nasadzania na płytkę nośną 5 centrowany i następnie utrzymywany w tym położeniu wycentrowanym za pomocą połączenia zatrzaskowego 27, 28, tak, że czcionki 9 znajdujące się we wkładce 11 zajmują prawidłowo swoje przewidziane położenie w odniesieniu do płytki nośnej 5 i znajdujących się na niej czcionek 7.
Jak już wyjaśniono poprzednio, otwór 8, przez który dalsze czcionki 9 wykonują nadruk, może być również umieszczony poza środkiem i może zwłaszcza również w porównaniu z przedstawieniem na fig. 6, znajdować się w kierunku poprzecznym, przykładowo, w sąsiedztwie pary kołków-elementów pozycjonujących 37. W odpowiedni sposób należy wtedy ukształtować adapter 12 z poprzecznie
PL 192 522 B1 przebiegającym otworem jak również wkładkę 11 z odpowiednimi dalszymi czcionkami 9. Jest również możliwe zastosowanie dwóch (lub więcej) wkładek 11, każdorazowo z dalszymi czcionkami 9, przykładowo na różnych taśmach przesuwnych datowników, w celu wykonania różnych nadruków dat, przy czym wtedy celowo, ze względu na niezależne justowanie, jak to opisano, umieszcza się dwa adaptery12. Możliwe jako takie do pomyślenia byłoby również, aby przewidzieć w jednym adapterze dwie wkładki 11 jedna obok drugiej, z osobnymi mechanizmami justującymi, z tulejkami prowadzącymi 35.

Claims (13)

1. Stempel ręczny, samofarbujący z obudową stempla, poduszką farbującą umieszczoną w obudowie u góry i z podtrzymującym czcionki zespołem stemplującym, z mechanizmem nawrotnym, za pomocą którego czcionki z położenia zwilżania farbą, w którym przylegają do poduszki farbującej są przemieszczane w skierowane ku dołowi położenie drukowania, zmieniając położenie na odwrotne, wychylnie w dół, który to mechanizm nawrotny połączony jest z wciskanym ręcznie pałąkiem uruchamiającym i ma, w dwóch naprzeciwległych ściankach bocznych obudowy stempla po jednej biegnącej z góry na dół szczelinie prowadzącej, w której jest prowadzony przesuwnie w górę i w dół, przewidziany na zespole stemplującym osiowy czop, wyznaczający geometryczną oś wychylania zespołu stemplującego i wchodzący w pałąk uruchamiający, przy czym zespół stemplujący zaopatrzony jest w płytkę nośną dla czcionek, która ma co najmniej jeden otwór, w którym umieszczane są dalsze czcionki, podtrzymywane przez własny wspornik, znamienny tym, że dla zamocowania dalszych czcionek (9), które umieszczane są w otworze (8) płytki nośnej (5), w zespole stemplującym (4), na tylnej stronie (13) płytki nośnej (5), ma co najmniej jeden adapter (12) pozostawiający swobodnym jej otwór (8), a dalsze czcionki (9) znajdują się na wkładce (11) wsuwanej do tego adaptera (12).
2. Stempel według zastrz. 1, znamienny tym, że otwór (8) w płytce nośnej (5) znajduje się w środkowym obszarze płytki nośnej (5).
3. Stempel według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że adapter (12) ma postać elementu U-kształtnego, którego środkowa podstawa (25) osadzona jest na płytce nośnej (5) i zaopatrzona jest w otwór (26), który pokrywa się z otworem (8) w płytce nośnej (5).
4. Stempel według zastrz. 3, znamienny tym, że adapter (12) zamocowany jest na płytce nośnej (5) za pomocą połączenia zatrzaskowego (27, 28).
5. Stempel według zastrz. 1, znamienny tym, że adapter (12) ma prowadnicę (29), w którą wsuwana jest zaopatrzona w dalsze czcionki (9) wkładka (11).
6. Stempel według zastrz. 1, znamienny tym, że dalsze czcionki (9) przewidziane we wkładce (11) znajdują się na co najmniej jednej taśmie przenoszącej (10) umieszczonej przestawnie w kierunku jej obwodu.
7. Stempel według zastrz. 5 albo 6, znamienny tym, że pomiędzy adapter (12) i wkładkę (11) wprowadzone jest urządzenie justujące, za pomocą którego nastawny jest, w odniesieniu do płaszczyzny (32) płytki nośnej (5), poziom (30) strony drukującej (31) czcionek (9) znajdujących się we wkładce (11).
8. Stempel według zastrz. 7, znamienny tym, że urządzenie justujące utworzone jest przez śruby nastawcze (33), wkręcone w adapter (12) i połączone z wkładką (11) za pomocą łba (34) lub kołnierza oporowego, lub rowka.
9. Stempel według zastrz. 8, znamienny tym, że adapter (12) ma tulejki prowadzące (35), w które wkręcane są śruby nastawcze (33).
10. Stempel według zastrz. 6, znamienny tym, że na wkładce (11) znajdują się zaciski mocujące (36), w których śruby nastawcze (33) są mocowane obrotowo i zabezpieczone przed przesuwem osiowym.
11. Stempel według zastrz. 1, znamienny tym, że na tylnej stronie (13) płytki nośnej (5) znajdują się elementy pozycjonujące (37), prowadzące adapter (12) przy nasadzaniu na tylną stronę (13) płytki nośnej (5) i zabezpieczające go przed bocznym przesunięciem.
12. Stempel według zastrz. 11, znamienny tym, że jako elementy pozycjonujące (37) na tylnej stronie (13) płytki nośnej (5) posiada czopy (37), wchodzące w otwory (38), umieszczone odpowiednio do tych czopów (37) na adapterze (12).
13. Stempel według zastrz. 1, znamienny tym, że mechanizm nawrotny na wewnętrznej stronie, mających szczeliny prowadzące (18), ścianek bocznych (19) obudowy stempla (2) ma, usytuowaPL 192 522 B1 ne obok tych szczelin prowadzących (18), zatoczki nawrotne (23) a na krawędziach płytki nośnej (5), zwróconych ku tym ściankom bocznym (19), ma czopy nawrotne (21), przy czym po wprowadzeniu ruchu wychylnego przez zderzaki pomocnicze (24) na płytce nośnej (5) i na wymienionych ściankach bocznych (19), czopy nawrotne (21) podczas ruchów w górę i w dół zespołu stemplującego (4) wchodzą w zatoczki nawrotne (23) i realizują wychylanie zespołu stemplującego (4).
PL349191A 1999-02-09 2000-01-10 Stempel ręczny, samofarbujący PL192522B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0016799A AT411587B (de) 1999-02-09 1999-02-09 Selbstfärbe-handstempel
PCT/AT2000/000002 WO2000047420A1 (de) 1999-02-09 2000-01-10 Selbstfärbe-handstempel

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL349191A1 PL349191A1 (en) 2002-07-01
PL192522B1 true PL192522B1 (pl) 2006-11-30

Family

ID=3483361

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL349191A PL192522B1 (pl) 1999-02-09 2000-01-10 Stempel ręczny, samofarbujący

Country Status (6)

Country Link
US (1) US6698344B1 (pl)
EP (1) EP1150846B1 (pl)
AT (1) AT411587B (pl)
DE (1) DE50001957D1 (pl)
PL (1) PL192522B1 (pl)
WO (1) WO2000047420A1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT515227A1 (de) 2014-01-08 2015-07-15 Colop Stempelerzeugung Skopek Selbstfärbestempel
TW201906742A (zh) * 2017-07-05 2019-02-16 三勝文具廠股份有限公司 印章旋轉座
AT520967A1 (de) * 2018-02-15 2019-09-15 Trodat Gmbh Stempel, insbesondere Datumstempel
TWI659865B (zh) * 2018-06-01 2019-05-21 三勝文具廠股份有限公司 印章旋轉座

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US958533A (en) * 1909-03-16 1910-05-17 Independent Mfg Company Hand-stamp.
US2079080A (en) * 1935-04-19 1937-05-04 Melind Louis Self-inking stamp
DE2020162A1 (de) * 1970-04-24 1971-11-11 Hans Schnaeckel Gmbh Selbstfaerbestempel
US3714894A (en) * 1970-12-03 1973-02-06 G Robinson Reciprocating handstamp with magnetic plate holding means for removing the plate
AT379552B (de) * 1984-07-26 1986-01-27 Walter Just Gesellschaft M.B.H. Selbstfaerbestempel mit oberschlagfaerbung
AT408330B (de) * 1995-01-27 2001-10-25 Colop Stempelerzeugung Skopek Selbstfärbestempel
AT1240U1 (de) * 1996-01-24 1997-01-27 Colop Stempelerzeugung Skopek Handstempel, stempelplatte hiefür und stempelplattengarnitur
US5671668A (en) * 1996-05-21 1997-09-30 Shih; Shiny Hand stamp
US5819650A (en) * 1997-09-22 1998-10-13 Shih; Shiny Pre-ink die-plate dater

Also Published As

Publication number Publication date
ATA16799A (de) 2003-08-15
WO2000047420A1 (de) 2000-08-17
DE50001957D1 (de) 2003-06-05
EP1150846B1 (de) 2003-05-02
US6698344B1 (en) 2004-03-02
AT411587B (de) 2004-03-25
PL349191A1 (en) 2002-07-01
EP1150846A1 (de) 2001-11-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN108040475B (zh) 印章和模印单元
EP1280669B1 (de) Selbstfärbestempel
CN100478187C (zh) 手动印章及用于手动印章的顶帽
AT517322A1 (de) Stempel und Abdruckeinheit, insbesondere als Ersatzteil für einen Stempel
PL192522B1 (pl) Stempel ręczny, samofarbujący
CA2056887C (en) Quick-action clamping device i
EP0190600A3 (en) Ink-metering device for printing machines
CA1050339A (en) Electromagnetic card imprinter
US5950535A (en) Self-inking stamp with fixed stamp plate and adjustable stamp portion
CA2377884C (en) Self-inking stamp
EP0221555A2 (en) Postage meter cover assembly
CZ300102B6 (cs) Samobarvicí razítko
US4434715A (en) Printing apparatus including serial printing means
EP0221557B1 (en) Modular universal postage meter
CA2081541A1 (en) Postage meter having auto dating device
DE69912894T2 (de) Trägerbefestigung für Siebdruckmaschinen
EP0222328A2 (en) Postage meter printhead assembly
CN215705220U (zh) 一种阻隔型防油纸压印装置
US288674A (en) Self-inking printing-stamp
US4658123A (en) Postage meter shaft assembly
DE202007002176U1 (de) Führungs- und Befestigungsteil
US835562A (en) Hand-stamp.
AT7011B (de) Frankierungsautomat.
JPS63452Y2 (pl)
JPH0520532Y2 (pl)

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100110