PL191742B1 - Przyrząd do osadzania - Google Patents

Przyrząd do osadzania

Info

Publication number
PL191742B1
PL191742B1 PL338167A PL33816700A PL191742B1 PL 191742 B1 PL191742 B1 PL 191742B1 PL 338167 A PL338167 A PL 338167A PL 33816700 A PL33816700 A PL 33816700A PL 191742 B1 PL191742 B1 PL 191742B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
guide cylinder
pin
control pin
adjustable
housing
Prior art date
Application number
PL338167A
Other languages
English (en)
Other versions
PL338167A1 (en
Inventor
Gebhard Gantner
Markus Sprenger
Original Assignee
Hilti Ag
Hilti Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hilti Ag, Hilti Aktiengesellschaft filed Critical Hilti Ag
Publication of PL338167A1 publication Critical patent/PL338167A1/xx
Publication of PL191742B1 publication Critical patent/PL191742B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25DPERCUSSIVE TOOLS
    • B25D9/00Portable percussive tools with fluid-pressure drive, i.e. driven directly by fluids, e.g. having several percussive tool bits operated simultaneously
    • B25D9/06Means for driving the impulse member
    • B25D9/11Means for driving the impulse member operated by combustion pressure generated by detonation of a cartridge

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Percussive Tools And Related Accessories (AREA)
  • Valve-Gear Or Valve Arrangements (AREA)
  • Temperature-Responsive Valves (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Valve Device For Special Equipments (AREA)

Abstract

1. Przyrzad do osadzania, napedzany sila prochu, zawie- rajacy obudowe, cylinder prowadzacy, przestawialny wzgle- dem obudowy, tlok napedowy, umieszczony przestawialnie wotworze wewnetrznym cylindra prowadzacego, kolek sterujacy, umieszczony w cylindrze prowadzacym, wystaja- cy z niego przeciwnie do kierunku osadzania, powierzchnie wspólpracujaca z kolkiem sterujacym, skierowana w kie- runku osadzania, iglice bezwladnosciowa, przestawialna przeciwnie do kierunku osadzania wbrew sile elementu sprezystego i suwak wyzwalajacy, uruchamiany przez spust i wspólpracujacy polaczeniem ksztaltowym z iglica bezwladnosciowa, za pomoca którego powierzchnia wspól- pracujaca jest przestawialna z osiowej powierzchni rzutu kolka sterujacego, znamienny tym, ze w obudowie (1) jest umieszczony kolek zatrzymujacy (9), wystajacy do swiatla przelotu cylindra prowadzacego (2), przy czym maly odstep (A3), pomiedzy kolkiem zatrzymujacym (9) a dnem (28) otworu wewnetrznego (25) odpowiada dlugosci tloka nape- dowego (4) pomiedzy czolem, skierowanym przeciwnie do kierunku osadzania, a powierzchnia zderzakowa (29), wspól- pracujaca z kolkiem zatrzymujacym (9), i ze odstep (A1), pomiedzy kolkiem zatrzymujacym (9), a wolnym koncem kolka sterujacego (8) lacznie z luzem (S) odpowiada odste- powi (A2) pomiedzy kolkiem zatrzymujacym (9) a powierzch- nia wspólpracujaca (26) iglicy bezwladnosciowej (16). PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy przyrządu do osadzania napędzanego siłą prochu.
Do wbijania szpilkowych elementów mocujących w twarde podłoża, jak przykładowo kamień, beton, stal lub tym podobne stosuje się przyrządy do osadzania napędzane siłą prochu. Taki przyrząd osadczy oznaczony DXA40, przykładowo jest wytwarzany przez Zgłaszającego. Posiada on przestawny w obudowie cylinder prowadzący, w którym jest osiowo prowadzony tłok napędowy. Z obszaru końcowego cylindra prowadzącego, przeciwnego do kierunku osadzania, wystaje kołek sterujący, który przy dociskaniu przyrządu osadczego do podłoża razem z cylindrem prowadzącym jest przestawiany przeciwnie do kierunku osadzania. Dzięki odpowiedniej powierzchni współpracującej na iglicy bezwładnościowej, z którą współpracuje kołek sterujący, iglica jest przestawiana w położenie gotowości zapalenia. Przy tym jest naprężany wstępnie element sprężysty, współpracujący z iglicą.
W położeniu gotowości do zapłonu część iglicy bezwładnościowej wystaje do wybrania suwaka wyzwalającego, który przy uruchomieniu spustu jest przesuwany prostopadle do kierunku osadzania. Przy tego rodzaju przesunięciu suwaka wyzwalającego iglica bezwładnościowa jest przekręcana wokół swojej osi wzdłużnej tak, że jego powierzchnia współpracująca jest przestawiona z osiowej powierzchni rzutu kołka sterującego. Przy odprężeniu naprężonego wstępnie elementu sprężystego iglica bezwładnościowa jest przyśpieszana w kierunku osadzania, aż ona uderzy w bijnik ładunku prochowego i go zapali. Iglica bezwładnościowa jest przez sprężynę powrotną bocznie dociska na do kołka sterującego. Przy podniesieniu przyrządu do osadzania z podłoża, cylinder prowadzący przez naprężoną sprężynę jest przesuwany w swoje położenie wyjściowe. Kołek sterujący również porusza się w kierunku osadzania. Z chwilą przesunięcia cylindra prowadzącego w kierunku osadzania o drogę, która odpowiada drodze osiowej przestawialności iglicy bezwładnościowej kołek sterujący uwalnia iglicę jeszcze podczas procesu podnoszenia tak, że jego powierzchnia współpracująca za pomocą sprężyny powrotnej jest przekręcana z powrotem do rzutu osiowego kołka sterującego.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie przyrządu do osadzania, który po osiągnięciu określonego stopnia zabrudzenia komory spalania, utworzonej przez dno otworu wewnętrznego i stronę czołową tłoka napędowego, skierowaną przeciwnie do kierunku osadzania, wskazuje osobie obsługującej, że przyrząd nie może być więcej uruchomiony i dlatego musi zostać wyczyszczony.
Zadanie to zostało rozwiązane cechami znamiennymi zastrzeżeń.
W przyrządzie do osadzania według wynalazku jest uniemożliwione przestawianie powierzchni współpracującej iglicy bezwładnościowej do osiowej powierzchni rzutu kołka sterującego, gdy na dnie otworu wewnętrznego cylindra prowadzącego wystąpi zabrudzenie, wywołane np. niespalonym prochem, które uniemożliwia całkowite przestawienie cylindra prowadzącego wobec obudowy w kierunku osadzania, a zatem uniemożliwia uwolnienie iglicy bezwładnikowej przez kołek sterujący.
Aby móc uniemożliwić większe nagromadzenie się niespalonego prochu w przyrządzie do osadzania korzystny jest luz mniejszy od 2 mm.
Doświadczenia wykazały, że optymalne wykorzystanie energii, doprowadzanej przez ładunek prochowy, następuje, gdy luz korzystnie wynosi 0,1 do 1 mm.
Dzięki temu, że stopień zabrudzenia może być nastawiany wewnątrz komory spalania, korzystnie jest nastawialny luz.
Ze względu na uproszczenie techniki wytwarzania celowe jest nastawianie małego odstępu pomiędzy kołkiem zatrzymującym, a wolnym końcem kołka sterującego. Nastawianie odbywa się przykładowo za pomocą połączenia gwintowego pomiędzy kołkiem sterującym, a cylindrem prowadzącym. Przykładowo wykręcenie kołka sterującego z cylindra prowadzącego umożliwia zwiększenie stopnia zabrudzenia. To połączenie gwintowe ma zaletę, że nastawienia luzu nie może być dokonane z zewnątrz. Nastawianie, względnie korektora luzu przykładowo może być dokonana przez serwis, podczas przeglądu przyrządu do osadzania.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia część przyrządu do osadzania w przekroju, znajdującego się w położeniu wyjściowym, fig. 2 - przyrząd z fig. 1 z cylindrem prowadzącym i iglicą bezwładnościową w położeniu dociśniętym, fig. 3 przyrząd z fig. 2 z naciśniętym spustem, a fig. 4 - przyrząd według fig. 1 z zabrudzoną komorą spalania.
W obudowie 1 jest osadzony przesuwnie i obciążony siłą sprężyny 10 cylinder prowadzący 2.
Tłok napędowy 4 jest umieszczony w otworze wewnętrznym 25 cylindra prowadzącego 2, który ma dno 28 z przelotowym otworem gniazda przyjmującego 7 dla ładunku prochowego. W kierunku zamykania do cylindra prowadzącego 2 przylega rura prowadząca 3, która poprzez tulejowy element tłuPL 191 742 B1 miący 11 opiera się na zamku 12. Rura prowadząca 3 wystaje poza zamek 12 i posiada centralny otwór przelotowy z odcinkiem przyjmującym, otwartym w kierunku osadzania, dla szpikowego elementu mocującego 24 (fig. 2, 3). Zamek 12 otacza cylinder prowadzący 12. Sprężyna 10, współpracująca z cylindrem prowadzącym 2 otacza go i jest umieszczona pomiędzy czołem obudowy 1 i czołem zamka 12.
Tłok napędowy 4 składa się z główki 6, której średnica w zasadzie odpowiada średnicy otworu wewnętrznego 25 i trzonka 5, przylegającego do główki 6. Centralny otwór przelotowy rury prowadzącej 3 ma odcinek, służący do prowadzenia trzonka 5, którego średnica w zasadzie odpowiada średnicy trzonka 5. W obszarze końcowym obudowy 1 jest umieszczony kołek zatrzymujący 9, który przechodzi przez szczelinę wzdłużną w cylindrze prowadzącym 2 i wystaje do jego otworu wewnętrznego, współpracując z tłokiem napędowym 4. Z cylindra prowadzącego 2 wystaje, w kierunku przeciwnym do kierunku osadzania, kołek sterujący 8, który razem z cylindrem prowadzącym 2 jest przesuwny w obudowie 1. Kołek sterujący 8 jest połączony z cylindrem prowadzącym złączem gwintowym 27.
Odstęp A1 pomiędzy kołkiem zatrzymującym 9 a wolnym końcem kołka sterującego 8 łącznie z luzem S odpowiada odstępowi A2, pomiędzy kołkiem zatrzymującym 9 a powierzchnią współpracującą 26 iglicy bezwładnościowej 16.
Za pomocą tego kołka sterującego 8, przy dociśnięciu przyrządu do osadzania do podłoża 23, według fig. 2, iglica bezwładnościowa 16 jest przesuwana w kierunku przeciwnym do osadzania w obudowie 1 ze swojego położenia wyjściowego wbrew sile elementu sprężystego 18 do położenia gotowego do zapalenia. Przy tym element sprężysty 18 jest wstępnie naprężany a zabierak 17 iglicy bezwładnościowej 16 dochodzi do wybrania w suwaku wyzwalającym 19.
Wyzwolenie iglicy bezwładnościowej 16, jak przedstawia fig. 3, następuje za pomocą spustu 15, którego dźwignia wyzwalająca 22 przesuwa suwak wyzwalający 19 prostopadle do kierunku osadzania. Zabierak 17, prowadzony połączeniem kształtowym w wybraniu suwaka wyzwalającego 19, jest przy tym przestawiany z osiowej powierzchni rzutu kołka sterującego 8 i iglica bezwładnościowa 16 poprzez element sprężysty 18 przyspiesza w kierunku osadzania, aż w obszarze zapalania uderzy w ładunek prochowy i go zapali. Przy przestawianiu iglicy bezwładnościowej 16 w kierunku osadzania za pomocą elementu sprężystego 18, zabierak 17 napręża wstępnie sprężynę powrotną 21, która dociska bocznie zabierak 17 do kołka sterującego 8. Najpierw przy podniesieniu przyrządu do osadzania z podłoża 23 kołek sterujący 8 razem z cylindrem prowadzącym 2 porusza się w kierunku osadzania, aż cylinder prowadzący 2 osiągnie swoje położenie wyjściowe (fig. 4). W położeniu wyjściowym cylindra prowadzącego 2 powierzchnia zderzakowa 29 tłoka napędowego 4 przylega do kołka zatrzymującego 9, a powierzchnia czołowa tłoka napędowego 4, skierowana przeciwnie do kierunku osadzania, do dna 28 otworu wewnętrznego 25. Najmniejszy odstęp pomiędzy kołkiem zatrzymującym 9 a dnem 28 otworu wewnętrznego 25 (fig. 1) jest oznaczony A3. W tym położeniu wyjściowym cylindra prowadzącego 2 kołek sterujący 8 uwalnia zabierak 17 tak, że powierzchnia współpracująca 26, umieszczona na zabieraku, za pomocą sprężyny powrotnej 21 jest przestawiana z powrotem do osiowej powierzchni rzutu kołka sterującego 8.
Pomiędzy powierzchnią współpracującą 26 a wolnym końcem kołka sterującego 8 istnieje luz, który jest mniejszy od 2 mm.
Przestawienie zabieraka 17 z i do osiowej powierzchni rzutu kołka sterującego 8 jest przykładowo osiągane przez przekręcanie iglicy bezwładnościowej 16 wokół swojej osi wzdłużnej.
Figura 4 pokazuje zabrudzenie o grubości A na dnie 28 otworu wewnętrznego 25 cylindra prowadzącego 2. To zabrudzenie przykładowo jest wywołane przez niespalone pozostałości prochu. Przy przestawianiu cylindra prowadzącego 2 w kierunku osadzania z uwagi na zabrudzenie nie może on całkowicie osiągnąć swojego położenia wyjściowego. Kołek sterujący 8, umieszczony w cylindrze prowadzącym 2 nie może przez to uwolnić zabieraka 17 iglicy bezwładnościowej 16 tak, że on nie może być przestawiony w osiową powierzchnię rzutu kołka sterującego 8. Przy ponownym procesie docisku nie następuje żadne przestawienie iglicy bezwładnościowej 16 przez kołek sterujący 8 do położenia gotowego do zapłonu.
Pomiędzy gniazdem 7 dla ładunku prochowego w cylindrze prowadzącym 2 a iglicą bezwładnościową 16 rozciąga się prostopadły do kierunku osadzania kanał 13, w którym jest umieszczony magazynek 14 ładunków prochowych.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Przyrząd do osadzania, napędzany siłą prochu, zawierający obudowę, cylinder prowadzący, przestawialny względem obudowy, tłok napędowy, umieszczony przestawiainie w otworze wewnętrznym cylindra prowadzącego, kołek sterujący, umieszczony w cylindrze prowadzącym, wystający z niego przeciwnie do kierunku osadzania, powierzchnię współpracującą z kołkiem sterującym, skierowaną w kierunku osadzania, iglicę bezwładnościową, przestawialną przeciwnie do kierunku osadzania wbrew sile elementu sprężystego i suwak wyzwalający, uruchamiany przez spust i współpracujący połączeniem kształtowym z iglicą bezwładnościową, za pomocą którego powierzchnia współpracująca jest przestawialna z osiowej powierzchni rzutu kołka sterującego, znamienny tym, że w obudowie (1) jest umieszczony kołek zatrzymujący (9), wystający do światła przelotu cylindra prowadzącego (2), przy czym mały odstęp (A3), pomiędzy kołkiem zatrzymującym (9) a dnem (28) otworu wewnętrznego (25) odpowiada długości tłoka napędowego (4) pomiędzy czołem, skierowanym przeciwnie do kierunku osadzania, a powierzchnią zderzakową (29), współpracującą z kołkiem zatrzymującym (9), i że odstęp (A1), pomiędzy kołkiem zatrzymującym (9), a wolnym końcem kołka sterującego (8) łącznie z luzem (S) odpowiada odstępowi (A2) pomiędzy kołkiem zatrzymującym (9) a powierzchnią współpracującą (26) iglicy bezwładnościowej (16).
  2. 2. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że luz (S) jest mniejszy od 2 mm.
  3. 3. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że luz (S) wynosi od 0,1 do 1 mm.
  4. 4. Przyrząd według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że luz (S) jest nastawialny.
  5. 5. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że odstęp (A1) jest nastawialny.
PL338167A 1999-02-02 2000-01-31 Przyrząd do osadzania PL191742B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19903993A DE19903993A1 (de) 1999-02-02 1999-02-02 Setzgerät

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL338167A1 PL338167A1 (en) 2000-08-14
PL191742B1 true PL191742B1 (pl) 2006-06-30

Family

ID=7896077

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL338167A PL191742B1 (pl) 1999-02-02 2000-01-31 Przyrząd do osadzania

Country Status (8)

Country Link
US (1) US6126055A (pl)
EP (1) EP1025960B1 (pl)
JP (1) JP2000218569A (pl)
KR (1) KR20000076495A (pl)
AT (1) ATE252964T1 (pl)
CA (1) CA2297429C (pl)
DE (2) DE19903993A1 (pl)
PL (1) PL191742B1 (pl)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AUPQ292499A0 (en) * 1999-09-17 1999-10-07 Cetram Pty Limited Power actuated tools
US6981630B2 (en) * 2000-10-12 2006-01-03 Illinois Tool Works Inc. Cartridge strip advancing mechanism for fastener driving tool
US6547120B1 (en) * 2000-10-12 2003-04-15 Illinois Tool Works Inc. Powder driven fastener setting tool
DE10105196B4 (de) * 2001-02-06 2013-09-26 Hilti Aktiengesellschaft Setzgerät
DE10107890A1 (de) * 2001-02-16 2002-09-05 Hilti Ag Setzgerät
DE10251307B4 (de) * 2002-11-04 2014-04-10 Hilti Aktiengesellschaft Brennkraftbetriebenes Setzgerät
DE10253668B4 (de) * 2002-11-19 2015-03-05 Hilti Aktiengesellschaft Brennkraftbetriebenes Setzgerät
FR2855542B1 (fr) * 2003-05-26 2005-08-05 Freyssinet Int Stup Procede de surblocage d'au moins un toron dans un bloc d'ancrage et systeme de surblocage d'au moins un toron dans un bloc d'ancrage
US7410137B2 (en) * 2003-08-18 2008-08-12 At&T Delaware Intellectual Property, Inc. Support device
US7077612B1 (en) 2003-08-22 2006-07-18 Bellsouth Intellectual Property Corp. Split p-hook
DE10341821B4 (de) * 2003-09-09 2012-03-01 Hilti Aktiengesellschaft Setzgerät
US7014087B1 (en) * 2003-10-16 2006-03-21 Bellsouth Intellectual Property Corporation Support guide for powder driver barrel
DE10355375A1 (de) * 2003-11-26 2005-06-30 Hilti Ag Setzgerät
WO2006026709A2 (en) 2004-08-30 2006-03-09 Black & Decker Inc. Combustion fastener
TWM361413U (en) * 2009-04-01 2009-07-21 Chung-Yi Lee Gunpowder actuated fastening tools
CN105283278A (zh) 2014-03-31 2016-01-27 Piap工业自动化与测量研究院 火药气体驱动工具的操作元件
CN109806515A (zh) * 2019-03-11 2019-05-28 王帅玓 无人机消防用超轻型弹射爆炸破窗器

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3468465A (en) * 1966-03-24 1969-09-23 Star Expansion Ind Corp Power actuated tool
US3910477A (en) * 1974-05-06 1975-10-07 Olin Corp Powder-actuated tool
US4598851A (en) * 1982-07-02 1986-07-08 Uniset Corporation Fastener driving tool
US4655380A (en) * 1983-05-24 1987-04-07 Pneutek, Inc. Powder-actuated fastener-driving tool
US5029744A (en) * 1990-06-13 1991-07-09 Hsin-Ho Mfg. Co. Ltd. Mechanism for controlling the powder impact force on a projectile
DE4022674A1 (de) * 1990-07-17 1992-01-23 Hilti Ag Pulverkraftbetriebenes setzgeraet
DE19500320A1 (de) * 1995-01-07 1996-07-11 Hilti Ag Pulverkraftbetriebenes Bolzensetzgerät
DE19544105A1 (de) * 1995-11-27 1997-05-28 Hilti Ag Bolzensetzgerät mit Stoßdämpfer
US5715983A (en) * 1996-10-10 1998-02-10 Lee; Cheng-Ho Firing mechanism for a staple gun

Also Published As

Publication number Publication date
KR20000076495A (ko) 2000-12-26
US6126055A (en) 2000-10-03
ATE252964T1 (de) 2003-11-15
EP1025960B1 (de) 2003-10-29
EP1025960A1 (de) 2000-08-09
JP2000218569A (ja) 2000-08-08
PL338167A1 (en) 2000-08-14
CA2297429C (en) 2006-10-10
CA2297429A1 (en) 2000-08-02
DE50004207D1 (de) 2003-12-04
DE19903993A1 (de) 2000-08-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL191742B1 (pl) Przyrząd do osadzania
AU2016206349B2 (en) Fastener feeder delay for fastener driving tool
DE602005006103T2 (de) Gebläsesteuerung für brennkraftbetriebenes werkzeug zum eintreiben von befestigungselementen
US5829661A (en) Explosive powder charge operating setting tool
EP0695605B1 (en) Fastener-driving tool and positioning mechanism for it
KR101053476B1 (ko) 화약 작동 공구의 잠금 메카니즘
JPH07246574A (ja) 釘打機
EP1844904B1 (de) Brennkraftbetriebenes Setzgerät
CA2694967C (en) Actuator pin guide for a fastener driving tool
PL190980B1 (pl) Przyrząd do osadzania, napędzany siłą prochu
CA2924047A1 (en) Fastener driving tool with an automatic nose chamber guide member
EP2127816A2 (de) Handgeführtes elektrisch betriebenes Eintreibgerät
PL166319B1 (pl) Osadzarka napedzana ladunkiem prochowym PL PL PL PL PL
CZ295492A3 (en) Tool set for driving-in fixing elements with improved means for feeding thereof
US6053388A (en) Setting tool
US20050092808A1 (en) Setting device
US7070079B2 (en) No-mar tip for fastening tool
CZ279462B6 (cs) Nastřelovací přístroj
PL211049B1 (pl) Przyrząd do osadzania
EP4088872A1 (en) Device for nailing cast in place anchors
EP0455671A1 (en) MOTORIZED FASTENING TOOL.
CA2207222C (en) Guide or setting device for elements
SU1634482A1 (ru) Электромагнитна машина ударного действи
EP0510760B1 (en) Device for a nailing machine
HU204458B (en) Nail-driving device

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140131