PL191042B1 - Wpuszczany kurek czerpalny - Google Patents

Wpuszczany kurek czerpalny

Info

Publication number
PL191042B1
PL191042B1 PL345799A PL34579999A PL191042B1 PL 191042 B1 PL191042 B1 PL 191042B1 PL 345799 A PL345799 A PL 345799A PL 34579999 A PL34579999 A PL 34579999A PL 191042 B1 PL191042 B1 PL 191042B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sleeve
inner sleeve
pusher
cam
outer sleeve
Prior art date
Application number
PL345799A
Other languages
English (en)
Other versions
PL345799A1 (en
Inventor
Günter Grittmann
Original Assignee
Grittmann Guenter
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Grittmann Guenter filed Critical Grittmann Guenter
Publication of PL345799A1 publication Critical patent/PL345799A1/xx
Publication of PL191042B1 publication Critical patent/PL191042B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B67OPENING, CLOSING OR CLEANING BOTTLES, JARS OR SIMILAR CONTAINERS; LIQUID HANDLING
    • B67DDISPENSING, DELIVERING OR TRANSFERRING LIQUIDS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B67D3/00Apparatus or devices for controlling flow of liquids under gravity from storage containers for dispensing purposes
    • B67D3/04Liquid-dispensing taps or cocks adapted to seal and open tapping holes of casks, e.g. for beer
    • B67D3/043Liquid-dispensing taps or cocks adapted to seal and open tapping holes of casks, e.g. for beer with a closing element having a linear movement, in a direction perpendicular to the seat

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Devices For Dispensing Beverages (AREA)
  • Details Of Rigid Or Semi-Rigid Containers (AREA)
  • Tents Or Canopies (AREA)
  • Filters For Electric Vacuum Cleaners (AREA)
  • Lubricants (AREA)
  • Investigation Of Foundation Soil And Reinforcement Of Foundation Soil By Compacting Or Drainage (AREA)
  • Table Equipment (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)
  • Sink And Installation For Waste Water (AREA)
  • Domestic Plumbing Installations (AREA)
  • Containers And Packaging Bodies Having A Special Means To Remove Contents (AREA)
  • Specific Sealing Or Ventilating Devices For Doors And Windows (AREA)

Abstract

1. Wpuszczany kurek czerpalny do puszek z napojem, które w sciance maja usytuowane w poblizu dna otwory, z zewnetrzna tuleja i wewnetrzna tuleja, znamienny tym, ze zewnetrzna tuleja (4) posiada mechanizm zapadkowy na zewnetrznym koncu do umiesz- czenia w otworze (2) puszki zlozony z wewnetrznych klinów zapad- kowych (5), zewnetrznego kolnierza (6) oraz z usytuowanego pomiedzy nimi plaskiego pierwszego pierscienia uszczelniajace- go (7), przy czym wewnatrz zewnetrznej tulei (4) umieszczona jest przesuwana do przedniego zderzaka (23) wewnetrzna tuleja (8), która wspiera usytuowany na zewnatrz puszki uchwyt (9), a przy wewnetrznym koncu tulei uksztaltowany jest korek (10), który w stanie, gdy wewnetrzna tuleja (8) jest calkowicie wsunieta w ze- wnetrzna tuleje (4) uszczelnia wewnetrzna tuleje (8) wzgledem przylegajacej do zewnetrznej tulei (4) oslony (11) oraz po wycia- gnieciu wewnetrznej tulei (8) uwalnia usytuowany w jej wnetrzu kanal (12), przy czym wewnetrzna tuleja (8) ma ponadto usytuowa- ny blisko jej zewnetrznego konca kolnierz (13), a wspólosiowo wzgledem niego umieszczony jest popychacz (14), który sprzega sie z nim i posiada warge uszczelniajaca (15) przylegajaca od we- wnatrz do kolnierza (13), a do zderzaka (16) wewnetrznej tulei (8) przy jej zewnetrznym koncu przylega gumowy kolpak (17), który jest polaczony z popychaczem (14), przy czym dlugosc tego popycha- cza (14) jest tak dobrana, ze w stanie rozprezonym lub prawie calkowicie rozprezonym gumowego kolpaka (17) warga uszczelnia- jaca (15) przylega do kolnierza (13), a wewnetrzna tuleja (8) ma zwrócony do popychacza (14) otwór czerpalny (29), przy czym wewnetrzna tuleja (8) i zewnetrzna tuleja (4) sa ze soba polaczone poprzez krzywke (19) oraz krzywkowy zlobek (20), który przy obracaniu uchwytu (9) porusza wewnetrzna tuleje (8) na zewnatrz, a krzywkowy zlobek (20) jest usytuowany w zewnetrznej tulei (4), która ma u dolu oprózniajacy otwór (21), który jest zamkniety wklad- ka (22), przy czym ten otwór oprózniajacy jest usytuowany w poblizu zderzaka (23), a wkladka (22) moze byc wyrzucana z krzywki (19). PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotowy wynalazek dotyczy wpuszczanego kurka czerpalnego do puszki z napojem, zwłaszcza do puszki zawierającej piwo o pojemności np. 5 I.
Z DE 195 40 542 A1 znany jest pojemnik cieczy z wpuszczanym kurkiem opróżniającym, który w stanie napełnionym puszki jest mocowany w otworze usytuowanym w pobliżu jej dna, przy czym w celu czerpania puszkę napowietrza się i wyciąga się kurek w kształcie tulei. Gdy określona długość tulei jest usytuowana na zewnątrz, następuje odsłonięcie otworu czerpalnego, na skutek czego napój wypływa.
Wadą jest przy tym to, że w celu zamknięcia wypływu tuleję trzeba z powrotem wsunąć do wnętrza puszki, przy czym może się ona przesunąć tak, że zamykanie nie może odbyć się bez problemów. Ponadto tuleja może się obrócić tak, że napój może również wypływać przykładowo z boku.
Ponadto uchwyt służący do wyciągania tulei z konieczności jest usytuowany blisko ścianki puszki, tak że można go poruszać jedynie z trudnością.
Taki kurek opróżniający ma otwór opróżniający wykonany w kształcie rurowego odsadzenia tak, że do montażu kurka potrzebny jest oczywiście skomplikowany sposób. Ciecz już przy transporcie pojemnika jest zawsze przy otworze wylotowym, w związku z czym stawiane są wysokie wymagania dotyczące szczelności urządzenia. Ponadto ciecz wypływa nawet wtedy, gdy otwór wylotowy zostanie dopiero częściowo odsłonięty.
W DE-AS 1077554 opisany jest pojemnik na ciecz, z rurową, przesuwnie umieszczoną częścią obudowy, w której umieszczony jest zawór popychaczowy.
Wadą jest przy tym to, że tego rodzaju kurek nie nadaje się zwłaszcza do stosowania w pojemnikach z cieczami pod ciśnieniem, ponieważ korpus zaworu jest wypychany na zewnątrz przez wewnętrzne ciśnienie cieczy. Utrudnia to transport pojemników.
Dalszą wadą jest to, że urządzenie takie nie ma żadnej osłony wnętrza pojemnika, a ponieważ zawór może być uruchomiony w każdym położeniu rurowej części obudowy, już przed pierwszym użyciem niezamierzone uruchomienie zaworu przy wyciągniętej części obudowy powoduje natychmiastowy wypływ cieczy. Jeżeli zawór uruchomi się przez nieuwagę we wsuniętym położeniu części obudowy, wówczas napełnia się ona cieczą. Przy wyciągnięciu jej ciecz wypływa.
Z EP 0350 243 A1 znany jest kurek z jednostronnym uszczelnieniem tylnego otworu wlewowego za pomocą korka i osłony oraz z obrotowym ruchem wewnętrznej tulei w celu wyprowadzenia urządzenia z pojemnika, przy czym urządzenie to stosuje się w pojemniku na ciecz, który złożony jest ze sztywnego pojemnika zewnętrznego oraz z giętkiego pojemnika wewnętrznego, a urządzenie jest przytrzymywane przy dwóch punktach zamocowania w przedniej i tylnej części obudowy zaworu.
Sam kurek po wyprowadzeniu go nie jest natychmiast gotowy do działania, ale wymaga jeszcze dalszej obsługi. Elementy wyprowadzające są przy tym tak ukształtowane, że po obróceniu w celu wyprowadzenia urządzenia, potrzebny jest dalszy ruch obrotowy dla uzyskania wypływu cieczy, przy czym otwór wyprowadzający elementu wyprowadzającego musi być doprowadzony do położenia zgodnego z otworem wylotowym korpusu zaworu. Niezamierzone uruchomienie elementu wyprowadzającego przy ruchu obrotowym korpusu zaworu powoduje natychmiastowy wypływ cieczy.
Zadaniem przedmiotowego wynalazku jest zatem opracowanie wpuszczanego kurka czerpalnego do puszek z napojami, zwłaszcza pojemników pod ciśnieniem, który jest łatwo montowany, manipulowanie nim jest ulepszone, uniemożliwione jest niezamierzone spowodowanie wypływu cieczy, a ponadto możliwe jest prawie całkowite opróżnienie puszki z napojem.
Zadanie to rozwiązuje wpuszczany kurek czerpalny do puszek z napojem, które w ściance mają usytuowane w pobliżu dna otwory, z zewnętrzną tuleją i wewnętrzną tuleją charakteryzujący się tym, że zewnętrzna tuleja posiada mechanizm zapadkowy na zewnętrznym końcu do umieszczenia w otworze puszki, złożony z wewnętrznych klinów zapadkowych, zewnętrznego kołnierza oraz z usytuowanego pomiędzy nimi płaskiego pierwszego pierścienia uszczelniającego, przy czym wewnątrz zewnętrznej tulei umieszczona jest przesuwana do przedniego zderzaka wewnętrzna tuleja, która wspiera usytuowany na zewnątrz puszki uchwyt, a przy wewnętrznym końcu tulei ukształtowany jest korek, który w stanie, gdy wewnętrzna tuleja jest całkowicie wsunięta w zewnętrzną tuleję, uszczelnia wewnętrzną tuleję względem przylegającej do zewnętrznej tulei osłony oraz po wyciągnięciu wewnętrznej tulei uwalnia usytuowany w jej wnętrzu kanał, przy czym wewnętrzna tuleja ma ponadto usytuowany blisko jej zewnętrznego końca kołnierz, a współosiowo względem niego umieszczony jest popychacz, który sprzęga się z nim i posiada wargę uszczelniającą przylegającą od wewnątrz do kołPL 191 042 B1 nierza, a do zderzaka wewnętrznej tulei przy jej zewnętrznym końcu przylega gumowy kołpak, który jest połączony z popychaczem, przy czym długość tego popychacza jest tak dobrana, że w stanie rozprężonym lub prawie całkowicie rozprężonym gumowego kołpaka, warga uszczelniająca przylega do kołnierza, a wewnętrzna tuleja ma zwrócony do popychacza otwór czerpalny, przy czym wewnętrzna tuleja i zewnętrzna tuleja są ze sobą połączone poprzez krzywkę oraz krzywkowy żłobek, który przy obracaniu uchwytu porusza wewnętrzną tuleję na zewnątrz, a krzywkowy żłobek jest usytuowany w zewnętrznej tulei, która ma u dołu opróżniający otwór, który jest zamknięty wkładką, przy czym ten otwór opróżniający jest usytuowany w pobliżu zderzaka, a wkładka może być wyrzucana z krzywki.
Korzystnie jest, gdy krzywka ma wycięcie, poprzez które opróżniający otwór jest łączony z kanałem w wewnętrznej tulei.
Korzystnie jest również, gdy gumowy kołpak jest za pomocą usytuowanej pośrodku końcówki łączony kształtowe z popychaczem.
Korzystniej pomiędzy zewnętrzną tuleją a wewnętrzną tuleją umieszczony jest drugi uszczelniający pierścień.
Najkorzystniej jest, gdy krzywkowy żłobek zakręca pod kątem 90°, a potem przebiega współosiowo z tulejami.
Według korzystnego rozwiązania osłona jest naciągnięta na zewnętrzną tuleję i na korek, przy czym kończy się prawie równo z nim, a po wyciągnięciu wewnętrznej tulei odsłania dostęp z wnętrza puszki do kanału.
Korzystnie jest, gdy krzywka i korek są usytuowane na wkładce w wewnętrznej tulei, a wokół korka usytuowana jest pierścieniowa komora połączona z kanałem, przy czym korek jest poprzez rozstawione występy połączony z wewnętrzną tuleją lub z wkładką.
Korzystniej uchwyt ma dwa przeciwległe skrzydełka, które są ukształtowane na płytce połączonej z wewnętrzną tuleją, przy czym ramiona w całkowicie wsuniętym stanie wewnętrznej tulei są usytuowane pionowo, a po wyciągnięciu - poziomo.
Najkorzystniej płytka ma otwór, na którym mocowane jest oryginalne zabezpieczenie.
Działanie urządzenia jest następujące. Wewnętrzna tuleja podczas transportu (w szczególności są to pięciolitrowe puszki piwa), znajduje się wewnątrz i jest całkowicie wsunięta w zewnętrzną tuleję, która za pomocą kołnierza i zapadkowego klina przytrzymywana jest w otworze usytuowanym w pobliżu dna puszki.
Aby umożliwić czerpanie, wewnętrzną tuleję przesuwa się do zabezpieczającego ją zderzaka, co powoduje, że utworzony na niej korek zostaje uwolniony przez uszczelniającą go ochronną osłonę. Na skutek tego zostaje otworzona droga do wewnętrznego kanału i napój dochodzi do wargi uszczelniającej popychacza lub kołnierza.
Jeżeli gumowy kołpak naciśnie się do wewnątrz, wówczas połączony z nim popychacz przemieszcza wargę uszczelniającą w kanał, warga uszczelniająca podnosi się z kołnierza i napój może wypływać poprzez otwór czerpalny, przy czym tuleje mogą być prowadzone względem siebie tak, że otwór czerpalny przy czerpaniu w sposób wymuszony jest usytuowany u dołu. Po puszczeniu gumowego kołpaka powoduje on powrót popychacza i warga uszczelniająca przylega do kołnierza, na skutek czego wypływ napoju zostaje przerwany. Kurek czerpalny po czerpaniu może pozostać w położeniu wyciągniętym. Długość popychacza i sprężystość gumowego kołpaka są tak wzajemnie dostosowane, że warga jest łatwo dociągana do kołnierza tak, że uszczelnienie jest niezawodne nawet wtedy, gdy przy stanie prawie opróżnionym ciśnienie hydrostatyczne jest niewielkie. Kołpak gumowy można oczywiście zastąpić przez sprężynowy przycisk, przy czym sprężyna może przykładowo być oparta o kołnierz.
Sam gumowy kołpak jest połączony z końcem popychacza, korzystnie przez obciśnięcie go. W tym celu pośrodku na kołpaku gumowym ukształtowana jest tulejka ze zgrubieniem tak, że w celu zamontowania trzeba ją jedynie zacisnąć.
Przestrzeń pośrednia pomiędzy tulejami jest uszczelniona przez tulejkę ochronną, przy czym uszczelnienie to jest wzmacniane przez ciśnienie wewnątrz puszki. Dodatkowo proponuje się, by na przednim, zbliżonym do ścianki puszki końcu tulei pomiędzy tymi tulejami umieścić dalszą uszczelkę, która po wyciągnięciu tulei wewnętrznej uszczelnia szczelinę pomiędzy tulejami. Można przy tym zwiększyć szczelinę pomiędzy tulejami przy przednim końcu tak, aby zewnętrzna tuleja, przy montażu uprzednio złożonego kurka, uginała się w tym obszarze.
Tuleje są połączone przez krzywkę i współpracującą z nią szczelinę krzywkową. Ponieważ tuleja zewnętrzna jest bez możliwości obrotu zaciśnięta w otworze dennym puszki, obracanie we4
PL 191 042 B1 wnętrznej tulei powoduje wymuszone wysunięcie na zewnątrz. Długość tego wysunięcia wynosi w przybliżeniu 2 cm. Uchwyt na wewnętrznej tulei usytuowany blisko ścianki puszki, ze względu na bezpieczeństwo w transporcie, może być trudny do uchwycenia. Natomiast ruch obrotowy można łatwo wykonać. Jeżeli więc obraca się wewnętrzną tuleję za pomocą jej uchwytu, w szczególności o kąt 90 stopni, wówczas uchwyt ten z położenia pionowego można przestawić do położenia poziomego, a równocześnie zostaje on zdystansowany od ścianki puszki tak, że można go łatwo uchwycić w celu całkowitego wyciągnięcia tulei wewnętrznej. Dla wygody uchwyt ten jest przy tym złożony z dwóch skrzydełek, które można pochwycić palcem wskazującym i środkowym i wykorzystać jako podparcie do uruchomienia kołpaka gumowego kciukiem.
Szczelina krzywkowa jest przy tym usytuowana w tulei zewnętrznej, a krzywka na tulei wewnętrznej, co po pierwsze ułatwia montaż, a po drugie powstaje dzięki temu również możliwość wyrzucenia za pomocą krzywki wkładki umieszczonej w zewnętrznej tulei u dołu przed zderzakiem, na skutek czego odsłania się otwór opróżniający, tak że resztki cieczy można wylać z puszki przez przechylenie jej. Krzywka ma przy tym korzystnie środkowe przecięcie, przez które otwór opróżniający jest łączony z kanałem.
Osłona jest naciągnięta na zewnętrzną tuleję tak daleko, że może ona przykrywać szczelinę krzywkową, tam gdzie szczelina krzywkowa przechodzi przez tuleję. Korek tulei wewnętrznej jest przy tym uszczelniony za pomocą odpowiednio zwężonego zgrubienia tulei.
Korzystnie krzywka i korek stanowią ponadto część oddzielnej wkładki, którą po wstępnym zmontowaniu tulei wewnętrznej można wstawić w tuleję zewnętrzną z jej tylnego końca w odpowiednie wycięcia. Wkładka ta może być przy tym prowadzona przez parę zabieraków na wkładce i tulei wewnętrznej.
Korek jest przy tym połączony poprzez występ z wkładką, a do niego dołączona jest pierścieniowa komora, poprzez którą tworzone jest połączenie z kanałem.
Jak wspomniano, uchwyt ma ponadto korzystnie płytkę, na której ukształtowane są skrzydełka. Płytka ta może mieć otwór, poprzez który wprowadzone jest oryginalne zabezpieczenie pomiędzy puszkę a płytkę, które przy obróceniu skrzydełek ulega zniszczeniu.
Przedmiotowy wynalazek zostanie dokładnie objaśniony na podstawie załączonych rysunków, na których fig. 1 przedstawia kurek w stanie wstępnie zmontowanym w przekroju; fig. 2 przedstawia kurek w stanie zmontowanym w przekroju; fig. 3 przedstawia szczelinową prowadnicę krzywkową; a fig. 4 - szczelinę w widoku z góry.
Na figurze 1 przedstawiona jest, w przekroju wzdłużnym, zewnętrzna tuleja 4, która w celu zamocowania w ściance puszki ma przedni kołnierz 6 oraz usytuowany przy nim pierwszy pierścień uszczelniający 7, a za nim rozmieszczone wokół obwodu oddzielne zapadkowe kliny 5, które wskakują za ściankę puszki i mocują na niej tuleję 4. Pod klinami zapadkowymi wewnętrzna tuleja ma rozszerzenie, w które mogą one sprężyście wchodzić przy montażu końcowym. W tym rozszerzeniu usytuowany jest drugi pierścień uszczelniający 30. Na wewnętrzny, usytuowany w puszce koniec zewnętrznej tulei 4 naciągnięta jest osłona 11.
Osłona 11 przykrywa wykonaną po stronie końcowej krzywoliniową szczelinę 20, która jest tu otwarta na zewnątrz i przebiega przy dolnej cięciwie tulei 4 wewnątrz ścianki tulei jako prostoliniowe przedłużenie prowadnicy zakręcającej o 90°, aż do końcowego zderzaka 41, do którego przykładana jest krzywka 19 wewnętrznej tulei 8.
Ta wewnętrzna tuleja 8 jest przedstawiona jako wsunięta w zewnętrzną tuleję 4. Ma ona uchwyt 9 z odstającymi od niego skrzydełkami 38. Wewnętrzna tuleja 8 posiada zderzak 16 w kształcie pierścieniowego stopnia, na którym oparty jest gumowy kołpak 17. Ten gumowy kołpak 17 ma usytuowaną pośrodku końcówkę 18, która obejmuje zewnętrzny (lewy) koniec popychacza 14, z którym jest ona połączona za pomocą pierścieniowego zgrubienia 39 i pierścieniowego rowka 40 (zaciskowo).
Pod popychaczem 14 usytuowany jest czerpalny otwór 29 w stanie wsuniętym chroniony przez zewnętrzną tuleję. Wewnętrzna tuleja 8 ma ponadto stożkowy kołnierz 13, do którego przylega w stanie zablokowanym uszczelniająca warga 15 popychacza 14 dociągana do niego przez sprężystość gumowego kołpaka 17. W usytuowany wewnątrz koniec jest poprzez odpowiednie wycięcia wprowadzona wkładka 28, posiadająca krzywkę 19, która jest przedstawiona jako obrócona o 90° do góry. Wkładka 28 i wewnętrzna tuleja 8 posiadają jedną lub więcej par zabierakowych 24; 25, które służą przenoszeniu sił. Wkładka 28 ma ponadto ukształtowane na niej występy 27, które wspierają korek 10, na który naciągnięte jest odpowiednie zwężenie osłony 11. Przed występami usytuowana jest pierścieniowa komora 26, która łączy wnętrze puszki z kanałem 12, poprzez który po otworzeniu zaworu
PL 191 042 B1 złożonego ze sprężystej wargi uszczelniającej 15 i kołnierza 13 puszkę można opróżnić poprzez czerpalny otwór 29.
Jak wyjaśniono poprzednio, obrót uchwytu 9 powoduje dzięki krzywkowej szczelinie 20 i krzywce 19 wypchanie wewnętrznej tulei 8 aż do momentu, gdy uchwyt zostanie obrócony o 90°. Krzywka 19 jest prowadzona bez możliwości obrotu w szczelinowym przedłużeniu 20' tak, że wewnętrzna tuleja po osiągnięciu położenia obróconego o 90° może być jeszcze wyciągnięta. Przed osiągnięciem położenia końcowego, to znaczy przed dojechaniem krzywki 19 do zderzaka 23, który przedstawia tu równocześnie przedni koniec szczeliny 20', krzywka 19 dochodzi od ukształtowanej wypukłe do wewnątrz wkładki 22 w otworze opróżniającym 21 i wypycha ją do wnętrza puszki tak, że przez ten otwór opróżniający 21 i przez wycięcie 31 można całkowicie opróżnić puszkę.
Figura 2 przedstawia mocowanie kurka w ściance 1 pięciolitrowej puszki piwa. W pobliżu dna 41 puszki znajduje się otwór 2. Kurek jest wsuwany przez otwór 2, przy czym otwór 2 zakrzywiony jest do wewnątrz puszki. Podczas wsuwania kurek jest prowadzony po zewnętrznej tulei 4. Kliny zatrzaskowe 5 wskakują za otwór 2. Pierwszy pierścień uszczelniający 7 zostaje zaciśnięty pomiędzy kołnierzem 6 a klinami zapadkowymi 5 tak, że możliwe jest utrzymywanie stałego ciśnienia wewnątrz puszki.
Figura 3 przedstawia w widoku z góry krzywkową szczelinę 20 zakręcającą pod kątem 90°, w której przesuwa się krzywka 19 i przy obracaniu uchwytu 9 wypycha tuleję wewnętrzną 8 z zewnętrznej tulei 4. Krzywka 19 i wkładka 22 są tu pokazane w położeniu obróconym o 90° względem dna 41. Otwór 2 jest usytuowany wewnątrz wgłębienia 42 ścianki 1 puszki, które mieści i chroni uchwyt 9.
Figura 4 pokazuje, w widoku od przodu, umieszczony w ściance 1 puszki kurek wraz z wgłębieniem 42. Widoczna jest płytka 33 blisko dna 41 puszki, na której wykonane są skrzydełka 38, które w położeniu transportowym puszki są usytuowane pionowo. W płytce 33 usytuowany jest otwór, który służy do mocowania oryginalnego zabezpieczenia 35.

Claims (11)

1. Wpuszczany kurek czerpalny do puszek z napojem, którew ściance mają usytuowane w pobliżu dna otwory, z zewnętrzną tuleją i wewnętrzną tuleją, znamienny tym, że zewnętrzna tuleja (4) posiada mechanizm zapadkowy na zewnętrznym końcu do umieszczenia w otworze (2) puszki złożony z wewnętrznych klinów zapadkowych (5), zewnętrznego kołnierza (6) oraz z usytuowanego pomiędzy nimi płaskiego pierwszego pierścienia uszczelniającego (7), przy czym wewnątrz zewnętrznej tulei (4) umieszczona jest przesuwana do przedniego zderzaka (23) wewnętrzna tuleja (8), która wspiera usytuowany na zewnątrz puszki uchwyt (9), a przy wewnętrznym końcu tulei ukształtowany jest korek (10), który w stanie, gdy wewnętrzna tuleja (8) jest całkowicie wsunięta w zewnętrzną tuleję (4) uszczelnia wewnętrzną tuleję (8) względem przylegającej do zewnętrznej tulei (4) osłony (11) oraz po wyciągnięciu wewnętrznej tulei (8) uwalnia usytuowany w jej wnętrzu kanał (12), przy czym wewnętrzna tuleja (8) ma ponadto usytuowany blisko jej zewnętrznego końca kołnierz (13), a współosiowo względem niego umieszczony jest popychacz (14), który sprzęga się z nim i posiada wargę uszczelniającą (15) przylegającą od wewnątrz do kołnierza (13), a do zderzaka (16) wewnętrznej tulei (8) przy jej zewnętrznym końcu przylega gumowy kołpak (17), który jest połączony z popychaczem (14), przy czym długość tego popychacza (14) jest tak dobrana, że w stanie rozprężonym lub prawie całkowicie rozprężonym gumowego kołpaka (17) warga uszczelniająca (15) przylega do kołnierza (13), a wewnętrzna tuleja (8) ma zwrócony do popychacza (14) otwór czerpalny (29), przy czym wewnętrzna tuleja (8) i zewnętrzna tuleja (4) są ze sobą połączone poprzez krzywkę (19) oraz krzywkowy żłobek (20), który przy obracaniu uchwytu (9) porusza wewnętrzną tuleję (8) na zewnątrz, a krzywkowy żłobek (20) jest usytuowany w zewnętrznej tulei (4), która ma u dołu opróżniający otwór (21), który jest zamknięty wkładką (22), przy czym ten otwór opróżniający jest usytuowany w pobliżu zderzaka (23), a wkładka (22) może być wyrzucana z krzywki (19).
2. Kurek według zasto. 1, znamienny tym, że kr^^y^^k^a (19) ma wycięcie (31) poprzez które opróżniający otwór (21) jest łączony z kanałem (12) w wewnętrznej tulei (8).
3. Kurak cze^alny według z£^^tr^^. 1, znamienny tym, że gumowy koOpak (17) jess za pomocą usytuowanej pośrodku końcówki (18) łączony kształtowe z popychaczem (14).
4. Kurek czeTpalny według zas^z. 1, znamienny tym. że pomięędy zewnętreną tuleeą (4) a wewnętrzną tuleją (8) umieszczony jest drugi uszczelniający pierścień (30).
PL 191 042 B1
5. Kurek czerpalny według zastrz. 1, znamienny tym, że krzywkowy żłobek (20) zakręca pod kątem 90°, a potem przebiega współosiowo z tulejami.
6. Kurek czerpalny według zastrz. 1, znamienny tym, że osłona (11) jest naciągnięta na zewnętrzną tuleję (4) i na korek (10), przy czym kończy się prawie równo z nim, a po wyciągnięciu wewnętrznej tulei (8) odsłania dostęp z wnętrza puszki do kanału (12).
7. Kurekccerpalnywedług zastrz. 1, zznmieenytym, żż krzywka( 19)i korek ( 10)są uuytuowane na wkładce (28) w wewnętrznej tulei (8).
8. Kurce ccerpalnywedług zestrz. izzymieenytym, żżwekał kkrkk ( W) uuytugwesyj ee pierścieniowa komora (26) połączona z kanałem (12).
9. Kurckczerpalnywedługzestrz.1 albb6,albb7,albb8, zzymieenytym, żż karck ( W)jee poprzez rozstawione występy (27) połączony z wewnętrzną tuleją (8) lub z wkładką (28).
10. Kurce czerpalny według kestrz. kznmieeny tym, kż ughwet (9) ma kww przeeiwledłe skrzydełka (32), które są ukształtowane na płytce (33) połączonej z wewnętrzną tuleją (8), przy czym ramiona (32) w całkowicie wsuniętym stanie wewnętrznej tulei (8) są usytuowane pionowo, a po wyciągnięciu - poziomo.
11. Kurckczerpalnywedług zestrz. H.zznmieenn tym, żż (ΜΚο (33) km ((Φλ^γ (33), nn którym mocowane jest oryginalne zabezpieczenie (35).
PL345799A 1998-08-06 1999-07-19 Wpuszczany kurek czerpalny PL191042B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19835569A DE19835569C2 (de) 1998-08-06 1998-08-06 Versenkbarer Zapfhahn
PCT/EP1999/005125 WO2000007927A1 (de) 1998-08-06 1999-07-19 Versenkbarer zapfhahn

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL345799A1 PL345799A1 (en) 2002-01-02
PL191042B1 true PL191042B1 (pl) 2006-03-31

Family

ID=7876677

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL345799A PL191042B1 (pl) 1998-08-06 1999-07-19 Wpuszczany kurek czerpalny

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6401989B1 (pl)
EP (1) EP1102719B1 (pl)
AT (1) ATE223351T1 (pl)
AU (1) AU5161299A (pl)
CA (1) CA2338468C (pl)
CZ (1) CZ297487B6 (pl)
DE (2) DE19835569C2 (pl)
DK (1) DK1102719T3 (pl)
ES (1) ES2183591T3 (pl)
PL (1) PL191042B1 (pl)
PT (1) PT1102719E (pl)
RU (1) RU2238238C2 (pl)
WO (1) WO2000007927A1 (pl)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10021541C2 (de) * 2000-05-03 2002-10-17 Guenter Grittmann Versenkbarer Zapfhahn mit Originalsicherung für Flüssigkeitsbehälter
BRPI0401576A (pt) * 2004-04-13 2005-11-22 Multibras Eletrodomesticos Sa Válvula dispensadora de lìquido
WO2006000437A1 (de) * 2004-06-25 2006-01-05 Impress Group B.V. Einweg-zapfhahn für einen unter druck stehenden flüssigkeitsbehälter
EP1688813A1 (de) 2005-02-02 2006-08-09 Impress GmbH & Co. oHG Druckminder- und Regulierventil mit Anstechmechanismus einer im Faßverschluss montierbaren Gaspatrone
DE102005022446B3 (de) * 2005-05-14 2006-10-19 Grittmann, Günter Partyfass
EP1842791A1 (en) * 2006-04-06 2007-10-10 Amka Tap and liquid dispenser for a bag-in-box
NL1032893C2 (nl) * 2006-11-17 2008-05-20 Heineken Supply Chain Bv Container voor het afgeven van drank.
DE102007032414B4 (de) * 2007-07-12 2009-09-03 Fass-Frisch Gmbh Druckaufsatz für getränkehaltige Gefäße und Verfahren zum Betreiben desselben
DE102009035885B4 (de) 2009-08-03 2012-03-22 Fass-Frisch Gmbh Versenkbarer Zapfhahn
DE202009014229U1 (de) * 2009-09-28 2010-06-02 Impress Group B.V. Einwegfass mit Einwegzapfhahn
US10899503B2 (en) * 2016-04-20 2021-01-26 Yeti Coolers, Llc Spigot and spigot guard for an insulating container
US9862589B2 (en) * 2016-05-31 2018-01-09 Starbucks Corporation Chilled beverage dispenser
US10604311B2 (en) * 2017-06-19 2020-03-31 Carlisle Intangible, LLC Rigid package for moisture-sensitive adhesive
USD835470S1 (en) 2017-07-12 2018-12-11 Yeti Coolers, Llc Container
US20190359472A1 (en) * 2018-05-28 2019-11-28 Biab Holdings Inc. Food grade disposable container with a one ounce (1 oz.) or one-and-a-half ounce (1.5 oz.) tap for pouring alcohol with a countertop dispensing stand device, system, and method
US10889415B2 (en) * 2018-11-19 2021-01-12 Txus Products, Llc Cooler drain assembly
DE102019213421A1 (de) * 2019-09-04 2021-03-04 Oam Gmbh Zapfhahn und Behälter oder Bierfass mit einem Zapfhahn
US11873207B2 (en) * 2021-11-30 2024-01-16 World Wide Hagerty Inc. Beverage-dispensing keg

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1629303A (en) * 1925-11-11 1927-05-17 Frederick Richard Simms Tap for fluids
US2138060A (en) * 1936-07-01 1938-11-29 Wheeling Steel Corp Container and dispensing device therefor
DE1077554B (de) * 1955-06-01 1960-03-10 Bruce Duval Vorrichtung zum Abziehen einer Fluessigkeit aus einem Behaelter
US3237818A (en) * 1962-10-05 1966-03-01 Inland Steel Co Tap closure
US3493146A (en) * 1967-05-18 1970-02-03 Corco Inc Liquid container with dispensing valve
US4440316A (en) * 1980-02-27 1984-04-03 Trinity Associates Combined piercer and valve for flexible bag
US4469249A (en) * 1980-12-04 1984-09-04 Diemoulders Proprietary Limited Apparatus for dispensing liquids
US4471807A (en) * 1981-05-12 1984-09-18 Waddington & Duval Limited Press taps
US4421297A (en) * 1981-11-02 1983-12-20 Pongrass Robert G Self-closing fluid dispensing valves
US4516691A (en) * 1982-01-25 1985-05-14 Trinity Foundation Pierce turn tap
US4493438A (en) * 1982-07-09 1985-01-15 Rutter Christopher C Fluid dispenser
GB2138544B (en) 1983-04-21 1986-08-06 Corrugated Prod Ltd Valve
US4583650A (en) * 1983-08-17 1986-04-22 Proprietary Technology Manually releasable drainport closure apparatus
US4508234A (en) * 1983-08-17 1985-04-02 Proprietary Technology, Inc. Manually releasable drainport closure apparatus
DE3345619A1 (de) * 1983-12-16 1985-06-20 Günter 7519 Eppingen Grittmann Spundlochverschluss fuer dosen
US4997108A (en) * 1988-07-04 1991-03-05 Hideaki Hata Tap and liquid dispenser using the same
US5482190A (en) * 1994-09-26 1996-01-09 Emerson Electric Co. Filling trough/dispensing cap
DE19540542A1 (de) * 1995-10-31 1997-05-15 Weber Hans Joachim Flüssigkeitsbehälter, wie Dose, Partyfaß oder Gebinde
US6053475A (en) 1997-12-13 2000-04-25 Huber Verpackungen Gmbh & Co. Tap for withdrawing fluid from a container
DE29722034U1 (de) 1997-12-13 1998-02-05 Huber Verpackungen Gmbh & Co Behälter für Flüssigkeiten, insbesondere Getränke

Also Published As

Publication number Publication date
EP1102719B1 (de) 2002-09-04
PL345799A1 (en) 2002-01-02
WO2000007927A1 (de) 2000-02-17
PT1102719E (pt) 2003-01-31
CZ20004934A3 (cs) 2001-12-12
CA2338468C (en) 2007-08-07
RU2238238C2 (ru) 2004-10-20
US6401989B1 (en) 2002-06-11
EP1102719A1 (de) 2001-05-30
DE19835569A1 (de) 2000-02-17
CA2338468A1 (en) 2000-02-17
DK1102719T3 (da) 2002-12-09
ES2183591T3 (es) 2003-03-16
ATE223351T1 (de) 2002-09-15
AU5161299A (en) 2000-02-28
DE19835569C2 (de) 2000-06-08
DE59902588D1 (de) 2002-10-10
CZ297487B6 (cs) 2006-12-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL191042B1 (pl) Wpuszczany kurek czerpalny
AU708793B2 (en) Liquid container tap for drinks, such as a can, party keg or drum
US4137930A (en) Single operation normally closed coupling valve
KR101406056B1 (ko) 압력 등화 장치를 갖는 용기 뚜껑
AU2005256508B2 (en) Disposable tap for a pressurized liquid container
US6418987B1 (en) Fluid recovery cap system
EP3371095B1 (en) Spout-connector assembly for fluid dispensing from flexible bags
CA2056430A1 (en) Improved pour spout
WO1980002546A1 (en) Improved dispensing valve
CA2468176A1 (en) Vented fluid closure and container
WO2002048019A9 (en) Tapping rod
US5944229A (en) Drum valve system with tamper evident cap
US6073809A (en) Snap-on tamper evident closure with push-pull pour spout
AU2002341484B2 (en) Drip-free nozzle with a fixed jet direction
US20120211514A1 (en) Method for removing fluid from pressurized container
EP1746040A1 (en) Closure for a container
US7380683B1 (en) Closure for the charging hole of a liquid container
GB2177185A (en) Liquid dispensing tap
US6279627B1 (en) Dripless closure
US5782386A (en) Dispensing closure for a squeezable container
EP1407979B1 (en) Closing device, with funnel function, for containers of liquid
CN1119428A (zh) 插入式无滴漏取用管
AU782946B2 (en) Dispensing device
AU2021304907A1 (en) Bag-in-box container for storing and transporting liquids with a maximum security tap for consumption directly or by means of flexible tubes
GB2337250A (en) Adaptor for a dispensing device