PL190434B1 - Okucie zamka drzwi i sposób montażu okucia zamka drzwi - Google Patents

Okucie zamka drzwi i sposób montażu okucia zamka drzwi

Info

Publication number
PL190434B1
PL190434B1 PL99331793A PL33179399A PL190434B1 PL 190434 B1 PL190434 B1 PL 190434B1 PL 99331793 A PL99331793 A PL 99331793A PL 33179399 A PL33179399 A PL 33179399A PL 190434 B1 PL190434 B1 PL 190434B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plate
cover
handle
fitting according
side wall
Prior art date
Application number
PL99331793A
Other languages
English (en)
Other versions
PL331793A1 (en
Inventor
Susanne Buschmann
Guenter Kasten
Reinhold Reitz
Wilhelm Kraus
Original Assignee
Hoppe Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoppe Ag filed Critical Hoppe Ag
Publication of PL331793A1 publication Critical patent/PL331793A1/xx
Publication of PL190434B1 publication Critical patent/PL190434B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05BLOCKS; ACCESSORIES THEREFOR; HANDCUFFS
    • E05B15/00Other details of locks; Parts for engagement by bolts of fastening devices
    • E05B15/02Striking-plates; Keepers; Bolt staples; Escutcheons
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05BLOCKS; ACCESSORIES THEREFOR; HANDCUFFS
    • E05B15/00Other details of locks; Parts for engagement by bolts of fastening devices
    • E05B15/16Use of special materials for parts of locks
    • E05B15/1614Use of special materials for parts of locks of hard materials, to prevent drilling

Abstract

1 . Okucie zanika drzwi wyposazone w po- krywe zewnetrzna z gwintowanymi tulejami dla srub oraz ze scianka boczna w której jest osadzona przy- najmniej jedna stalowa plyta posrednia z otworem do osadzenia uchwytu zewnetrznego, oraz w pokry- we wewnetrzna, w której jest osadzona plyta podsta- wowa, polaczona srubami przechodzacymi przez plyte drzwi, z gwintowanymi tulejami pokrywy zewnetrznej oraz z tuleja sluzaca do obrotowego osadzenia uchwytu wewnetrznego, zaopatrzonego w czworokatny otwór, w którym osadzony jest pret o przekroju czworokat- nym, polaczony z uchwytem zewnetrznym, przy czym w pokrywie zewnetrznej, w pokrywie we- wnetrznej oraz w plycie posredniej i podstawowej znajduja sie ksztaltowe otwory do osadzenia cylindra zamka, zabezpieczonego od zewnatrz stalowa oslona znamienne tym, ze plyta posrednia (14) jest zaopa- trzona na swym obrzezu w prostopadla do jej plasz- czyzny scianke boczna (15), skierowana do plasz- czyzny (E) plyty drzwi (T) i przylegajaca do scianki bocznej (11) pokrywy zewnetrznej (10), przy czym wewnatrz plyty posredniej (14) jest osadzona, wpa- sowana w gniazdo utworzone przez jej scianke boczna (15), stalowa plyta wzmacniajaca (72). F ig 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest okucie zamka drzwi, zabezpieczone przed rozwierceniem zamka, wyposażone w pokrywę zewnętrzną z gwintowanymi tulejami dla śrub oraz ze ścianką boczną, w której jest osadzona przynajmniej jedna stalowa płyta pośrednia z otworem do osadzenia uchwytu zewnętrznego, oraz w pokrywę wewnętrzną, w której jest osadzona płyta podstawowa, połączona śrubami przechodzącymi przez płytę drzwi, z gwintowanymi tulejami pokrywy zewnętrznej oraz z tuleją służącą do obrotowego osadzenia uchwytu wewnętrznego, zaopatrzonego w czworokątny otwór, w którym osadzony jest pręt o przekroju czworokątnym, połączony z uchwytem zewnętrznym. W pokrywie zewnętrznej, w pokrywie wewnętrznej oraz w płycie pośredniej i podstawowej znajdują się kształtowe otwory do osadzenia cylindra zamka, zabezpieczonego od zewnątrz stalową osłoną.
Przedmiotem wynalazku jest również sposób montażu okucia drzwi według wynalazku.
Okucia zamków zabezpieczone przed rozwierceniem są znane ze stanu techniki. Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 8 513 871 znane jest okucie, w którym pod jego zewnętrzną pokrywą umieszczona jest płyta zabezpieczająca ze stali hartowanej oraz płyta wypełniająca z ciągliwego żeliwa. Wadą tej konstrukcji jest jej duży ciężar.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 8 023 871 znane jest rozwiązanie konstrukcyjne okucia zamka drzwi, w którym miejsca jego zamocowania są wyposażone w stalowe hartowane kołki zabezpieczające okucie przed rozwierceniem, zaś w rozwiązaniu według opisu patentowego niemieckiego njr DE 8 716 550 zastosowana jest płyta zabezpieczająca, stanowiąca zewnętrzną pokrywę cylindra zamka.
Z niemieckiego opisu wzoru użytkowego nr GM-DE 8 710 518 znane jest okucie drzwi zabezpieczone przed rozwierceniem zamka, wyposażone w wykonaną z bardzo twardego metalu płytę z otworem dla zamka, umieszczoną od wewnątrz wewnętrznej pokrywy i zaopatrzoną w osłonę tego otworu. Osłona otworu ma postać pokrywy zaopatrzonej w okrągły otwór i dociskanej sprężyną do płyty'. Otwór ten jest ponadto przykryty umieszczoną wewnątrz pokrywy okrągłą, obracającą się tarczą z podłużnym otworem przeznaczonym dla klucza, stanowiącą bezpośrednią osłonę cylindra zamka. Płyta ta umożliwia operowanie zamkiem, natomiast uniemożliwia wyciągnięcie cylindra i całego zamka.
Z niemieckiego opisu wzoru użytkowego nr GM-DE 29 702 743 znane jest okucie do drzwi umożliwiające zabezpieczenie elementu przytrzymującego zamek przed rozwierceniem i wyposażone w pokrywę wewnętrzną i w pokrywę zewnętrzną zaopatrzoną w płytę podstawową osłaniającą zamek. Równocześnie pokrywa wewnętrzna i pokrywa zewnętrzna są połączone ze sobą za pomocą elementów złącznych przechodzących przez płytę drzwi. Okucie to jest dodatkowo wyposażone w płytę zabezpieczającą przed rozwierceniem zamka, połączoną z płytą podstawową i sięgającą na całą jej wysokość i szerokość. Płyta zabezpieczająca przed rozwierceniem zamka, wykonana z utwardzonej stali manganowej, jest umieszczona między płytą podstawową i płytą drzwi, przy czym jej grubość jest znacznie mniejsza od grubości płyty podstawowej.
Jeszcze inne rozwiązanie konstrukcyjne okucia zamka drzwi przedstawione jest w europejskim opisie patentowym nr EP 0 502 319, w którym okucie wyposażone jest w żebrowany albo stanowiący konstrukcję komórkową element pokrywy z osadzoną w nim elastycznie osłoną cylindra zamka. Pod pokrywą umieszczona jest przynajmniej jedna płyta stalowa zabezpieczająca przed rozwierceniem zamka. Niedogodnością tego rozwiązania jest jego skomplikowana konstrukcja. Ponadto korpus pokrywy wykonany jako odlew ciśnieniowy ze stopu cynku musi mieć kształt dostosowany do wymiarów zamka, zwłaszcza do odległości między osią cylindra zamka i osią obydwu uchwytów, co powoduje odpowiednie zwiększenie ilości produkowanych i magazynowanych elementów okucia.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji bezpiecznego okucia zamka, która wyeliminuje niedogodności rozwiązań znanych ze stanu techniki, zwłaszcza zaś umożliwi uproszczenie konstrukcji i montażu okucia, a także obniżenie kosztów związanych z magazynowaniem okuć oraz spełni wysokie wymagania wytrzymałościowe, zabezpieczające przed rozwierceniem zamka.
Cel ten realizuje okucie zamka drzwi zabezpieczone przed rozwierceniem zamka według wynalazku, które charakteryzuje się tym, że płyta pośrednia jest zaopatrzona na swym obrzeżu w prostopadłą do jej płaszczyzny ściankę boczną skierowaną do płaszczyzny płyty
190 434 drzwi i przylegającą do ścianki bocznej pokrywy zewnętrznej, przy czym wewnątrz płyty pośredniej jest osadzona, wpasowana w gniazdo utworzone przez jej ściankę boczną stalowa płyta wzmacniająca.
Płyta wzmacniająca jest korzystnie zaopatrzona w boczną ściankę obwodową przylegającą do ścianki bocznej płyty pośredniej, przy czym krawędź płyty wzmacniającej i krawędź płyty pośredniej znajdują się w jednej płaszczyźnie.
Powierzchnia ścianki bocznej płyty pośredniej jest korzystnie prostopadła do płaszczyzny, utworzonej przez przylegającą do płyty drzwi krawędź tej ścianki, przy czym promień krzywizny zewnętrznego zaokrąglenia, łączącego w przekroju poprzecznym ściankę boczną z powierzchnią płyty pośredniej jest równy promieniowi wewnętrznego zaokrąglenia, łączącego w przekroju poprzecznym ściankę boczną z powierzchnią zewnętrzną pokrywy zewnętrznej.
Płyta pośrednia i płyta wzmacniająca są wykonane ze stali, korzystnie ze stali hartowanej, przy czym płyta pośrednia jest wyposażona w zewnętrzną wkładkę pierścieniową połączoną z osłoną cylindra zamka.
Osłona cylindra zamka jest korzystnie osadzona w wytłoczonych obrzeżach otworu płyty wzmacniającej, zaś jej położenie wzdłuż osi cylindra zamka jest ustalone za pomocą obwodowego pierścienia oporowego tej osłony.
Zewnętrzna pierścieniowa wkładka jest wykonana z tworzywa sztucznego i jest przymocowana do płyty pośredniej, względnie płyty wzmacniającej, korzystnie za pomocą klejenia, przy czym ma ona korzystnie postać owalnego pierścienia, którego zewnętrzna krawędź przylega do płaszczyzny płyty drzwi.
Pokrywa zewnętrzna jest korzystnie zaopatrzona w otwór, płyta pośrednia - we współśrodkowy z nim otwór, zaś płyta wzmacniająca - we współśrodkowy z poprzednimi otwór - do osadzenia szyjki uchwytu zewnętrznego, przy czym wszystkie otwory do osadzenia są zaopatrzone w promieniowe, równomiernie rozmieszczone na obwodzie, wycięcia, natomiast na obwodzie szyjki uchwytu zewnętrznego znajdują się równomiernie rozmieszczone cztery promieniowe żebra, korzystnie o przekroju półokrągłym, wchodzące w odpowiednie promieniowe wycięcia na obwodzie otworów, w których osadzona jest ta szyjka uchwytu zewnętrznego.
Osłona cylindra zamka jest korzystnie wyposażona w osadzony obrotowo w jej wkładce zabezpieczającej krążek zakrywający zamek i odporny na rozwiercanie, a ponadto zaopatrzony w szczelinę na klucz.
Zewnętrzna pierścieniowa wkładka jest korzystnie wyposażona w mocujące ją zatrzaskowo sprężyste elementy, przy czym elementy te mają korzystnie postać dwóch języczków zatrzaskowych, umieszczonych naprzeciw siebie na obwodzie wkładki.
Dolna i górna część płyty podstawowej jest korzystnie odsadzona, tworząc od strony płyty drzwi gniazda, w których są osadzone elastyczne przyczepy, zaopatrzone w łukowe występy, przylegające do ścianki bocznej pokrywy wewnętrznej.
Przynajmniej stalowa płyta wzmacniająca oraz stalowa płyta podstawowa są wyposażone w otwory kształtowe, stanowiące połączenie szeregu otworów na cylinder zamka, których osie są rozmieszczone w standardowych odległościach od osi obrotu wewnętrznego uchwytu.
Płyta wzmacniająca jest korzystnie wyposażona w przylegającą do niej, w miejscu osadzenia cylindra zamka, dodatkową płytę zabezpieczającą przed rozwierceniem zamka, przy czym płyta ta jest połączona nierozłącznie z boczną ścianką obwodową płyty wzmacniającej.
Okucie według wynalazku jest ponadto wyposażone w wymienny trzpień, złożony z czworokątnego pręta, przeznaczonego do osadzenia w czworokątnym otworze uchwytu wewnętrznego i zakończony gwintowaną końcówką, wkręcaną w gwintowany otwór uchwytu zewnętrznego i oddzieloną od pręta przez sześciokątny występ.
Cel wynalazku realizuje również sposób montażu okucia zamka drzwi wyżej opisanej konstrukcji, który charakteryzuje się tym, że wykonuje się kolejno następujące czynności: czworokątny pręt trzpienia wkłada się w czworokątny otwór stożkowej tulei montażowej tak, aby sześciokątny występ tego pręta wszedł do wnętrza sześciokątnego płytkiego otworu w czołowej ściance tulei montażowej. Następnie wkłada się, jedna w drugą, kolejno płytę wzmacniającą do wnętrza płyty pośredniej, a płytę pośrednią do wnętrza pokrywy zewnętrznej, po czym w otwór tej pokrywy zewnętrznej wkłada się szyjkę uchwytu zewnętrznego tak,
190 434 aby żebra tej szyjki weszły w promieniowe wycięcia tego otworu. Następnie wkręca się gwintowaną końcówkę trzpienia do gwintowanego otworu uchwytu zewnętrznego tak, aby szyjka tego uchwytu weszła w otwory, odpowiednio pokrywy zewnętrznej, pokrywy pośredniej i płyty wzmacniającej, po czym zsuwa się tuleję montażową trzpienia i mocuje się obudowę zewnętrzną okucia do płyty drzwi przez wkręcenie śrub, osadzonych w otworach płyty podstawowej, w gwintowane tuleje pokrywy zewnętrznej. Wreszcie osadza się w znany sposób uchwyt wewnętrzny na wystający czworokątny pręt i mocuje się pokrywę wewnętrzną przez obrócenie jej we właściwe położenie i dokręcenie uchwytu wewnętrznego.
Badania eksploatacyjne okucia zamka drzwi według wynalazku wykazały, że dzięki zastosowaniu płyty pośredniej, płyty wzmacniającej i płyty podstawowej, a także dodatkowej płyty zabezpieczającej i krążka bezpośrednio zakrywającego zamek, jest on całkowicie zabezpieczony przed możliwością rozwiercenia i włamania. Zastosowanie płyty wzmacniającej i płyty pośredniej, osadzonych w gnieździe utworzonym przez ścianki boczne pokrywy zewnętrznej, zwiększa spójność obudowy zewnętrznej okucia i podnosi jego walory estetyczne.
Okucie zamka drzwi według wynalazku jest uwidocznione w przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym na rysunku, na którym: fig. 1 - przedstawia okucie według wynalazku w przekroju poprzecznym, płaszczyzną prostopadłą do płyty drzwi; fig. 1a - powiększenie górnej części zewnętrznej obudowy okucia według fig. 1, w przekroju poprzecznym; fig. 2a - płytę pośrednią w widoku z przodu; fig. 2b - płytę wzmacniającą w widoku z przodu; fig. 2c - zewnętrzną wkładkę owalną z tworzywa sztucznego, w widoku z przodu; fig. 2d - zewnętrzną obudowę okucia z widoku z przodu; fig. 3a - owalną pokrywę osłony cylindra zamka, w widoku z przodu; fig. 3b - wypukłą osłonę cylindra zamka w przekroju osiowym; fig. 3c - krążek zakrywający bezpośrednio cylinder zamka, w widoku z przodu; fig. 3d - cienkościenną wkładkę kształtową osłony cylindra zamka, w widoku z przodu; fig. 3e - owalną wkładkę zabezpieczającą zamek przed rozwierceniem, w widoku z przodu; fig. 4 - inne rozwiązanie okucia według wynalazku, w przekroju poprzecznym płaszczyzną prostopadłą do płyty drzwi; fig. 5 - wstępnie zmontowaną obudowę zewnętrzną okucia według fig. 4, w widoku od tyłu; fig. 6a - tuleję montażową w widoku perspektywicznym; fig. 6b - wymienny trzpień z nasadzoną tuleją montażową, w widoku perspektywicznym; fig. 6c - gwintowaną końcówkę wymiennego trzpienia, w widoku z boku; fig. 7a - płytę podstawową w widoku z przodu; fig. 7b - górną część płyty podstawowej według fig. 7a w połączeniu z pokrywą wewnętrzną, w przekroju poprzecznym; fig. 7c - elastyczne przyczepy osadzone w gniazdach górnej i dolnej części płyty podstawowej, w widoku z przodu; fig. 7d - ten sam przyczep w przekroju poprzecznym; fig. 8a - elementy zewnętrznej obudowy okucia według wynalazku, w stanie rozłożonym, w widoku perspektywicznym, a fig. 8b - elementy obudowy zewnętrznej okucia według fig. 8a w stanie wstępnie złożonym, w widoku perspektywicznym.
Przedstawione na fig. 1 okucie zamka drzwi, osłaniające mechanizm zamka, składa się z pokrywy zewnętrznej 10 i pokrywy wewnętrznej 40. Pokrywa zewnętrzna 10 jest zaopatrzona na obrzeżu w prostopadłą do jej powierzchni zewnętrznej ściankę boczną 11, zakończoną krawędzią 12. Wewnątrz pokrywy zewnętrznej 10 jest osadzona stalowa płyta pośrednia 14, zaopatrzona na obrzeżu w odgiętą ściankę boczną 15, przylegającą od środka do wewnętrznej powierzchni ścianki bocznej 11 pokrywy 10 i zaopatrzonej w krawędź 32, przy czym w wycięciu 17, wdolnej części płyty pośredniej 14 jest osadzony wewnętrzny występ 13 pokrywy 10.
Wewnątrz płyty pośredniej 14 jest osadzona stalowa płyta wzmacniająca 72, zaopatrzona na obrzeżu w ściankę boczną 74, która przylega od wewnątrz do ścianki bocznej 15 płyty pośredniej 14, przy czym ścianka boczna 74 jest zaopatrzona w krawędź 75. Krawędzie 12, 32 i 75 przylegających do siebie odpowiednio: pokrywy zewnętrznej 10, płyty pośredniej 14 i płyty wzmacniającej 72, po włożeniu tych płyt jedna w drugą znajdują się korzystnie w jednej płaszczyźnie E, pokrywającej się z płaszczyzną oporową płyty I skrzydła drzwi, do której jest przymocowana zewnętrzna obudowa okucia (fig. 1).
Figura 1a przedstawia górną część zewnętrznej obudowy okucia, utworzonej przez pokrywę zewnętrzną 10, umieszczoną wewnątrz niej płytę pośrednią 14 i umieszczoną wewnątrz tej ostatniej - płytę wzmacniającą 72, ilustrującą taki sposób kształtowego połączenia wymienionych elementów okucia, w którym zarówno płaszczyzny górne pokrywy zewnętrznej 10 płyty pośredniej 14 i płyty wzmacniającej 72, jak i odgięte prostopadle ścianki boczne 11, 15, 74
190 434 tych elementów przylegają do siebie na całej powierzchni. Na rysunku jest wyraźnie przedstawiona wspólna płaszczyzna E, utworzona przez krawędzie 12. 32 i 75 tych elementów oraz ich wzajemne połączenie za pomocą połączonych z pokrywą zewnętrzną 10 gwintowanych tulei 20, których łby 21 są osadzone w odpowiednich gniazdach płyty pośredniej 14 (fig. 1a).
W celu dobrego przylegania na całej powierzchni płyty pośredniej 14 do wnętrza pokrywy zewnętrznej 10 - promień krzywizny zewnętrznego zaokrąglenia 16, łączącego ściankę boczną 15 z płaszczyzną płyty pośredniej 14. jest w przekroju poprzecznym równy promieniowi wewnętrznego zaokrąglenia, łączącego ściankę boczną 11 z wewnętrzną płaszczyzną pokrywy zewnętrznej 10.
Zewnętrzna obudowa okucia złożona z pokrywy zewnętrznej 10, płyty pośredniej 14 i płyty wzmacniającej 72 jest połączona z uchwytem zewnętrznym 18, mającym postać gałki. Szyjka 19 uchwytu zewnętrznego 18 jest umieszczona we współosiowych otworach: 27 pokrywy zewnętrznej 10, 37 płyty pośredniej 14 i 77 płyty wzmacniającej 72, zaopatrzonych odpowiednio w promieniowe wycięcia 28, 38, 78, w których są osadzone promieniowe żebra 26 szyjki uchwytu 19, mające w przekroju poprzecznym kształt będący negatywowym odwzorowaniem kształtu promieniowych wycięć 28, 38, 78. W wyniku symetrycznego rozmieszczenia żeber 26 uchwytu zewnętrznego 18, uchwyt ten może być ustawiony w czterech różnych położeniach, choć w praktyce jest on zwykle mocowany tylko w dwóch położeniach, w zależności od tego, czy chwytana ręką klamka ma być skierowana w lewą, czy w prawą stronę. W przypadku okrągłego uchwytu zewnętrznego 18, mającego postać gałki, może być ona ustawiona w każdej z czterech pozycji.
W otworach stalowych płyt: pośredniej 14 i wzmacniającej 72 są osadzone trzy gwintowane tuleje 20, z których dwie są umieszczone na końcach, a jedna w środkowej części tych płyt, pod zewnętrznym uchwytem 18. Każda z tych gwintowanych tulei 20 jest wyposażona w wpuszczany łeb 21, w którego wnętrzu znajduje się stalowa kulka 22, chroniąca zamek przed ewentualnym rozwierceniem go w tym miejscu. W osiowe gwintowane otwory tulei 20 są wkręcone śruby 23, mocujące znajdującą się po drugiej stronie płyty drzwi T płytę podstawową 50 od strony wnętrza pomieszczenia.
Płyta podstawowa 50 jest zaopatrzona w kołnierz 52, współosiowy z uchwytem zewnętrznym 18, przy czym w kołnierzu 52 jest osadzona tuleja łożyskowa 47 wraz z osadzoną w niej obrotowo szyjką 46 wewnętrznego uchwytu 45, zaopatrzonego w osiowy czworokątny otwór 48, w którym osadzony jest czworokątny pręt 24 trzpienia 90. Drugostronny koniec czworokątnego pręta 24, znajdujący się od obudowy zewnętrznej okucia, jest zaopatrzony w gwintowaną końcówkę 94, wkręcaną w gwintowany otwór 25 uchwytu zewnętrznego 18 i oddzieloną od pozostałej części czworokątnego pręta 24 sześciokątnym występem 92, opierającym się po nakręceniu uchwytu zewnętrznego 18, za pośrednictwem zabezpieczającej podkładki sprężystej 96, o ściankę czołową szyjki 19 tego uchwytu 18.
Krawędź 51 płyty podstawowej 50 przylega na całym swym obrzeżu do wewnętrznej powierzchni ścianki bocznej 41 pokrywy wewnętrznej 40, której krawędź 42 jest oparta o wewnętrzną płaszczyznę płyty drzwi. Dolny koniec płyty podstawowej 50 jest odgięty na zewnątrz, tworząc nosek 53, osadzony zatrzaskowo w odgięciu 43 ścianki bocznej 41 pokrywy wewnętrznej 40, który zapewnia elastyczne połączenie pokrywy wewnętrznej 40 i płyty podstawowej 50. Pokrywa wewnętrzna 40 jest ponadto zaopatrzona w swej części środkowej w kołnierz 52 ze współśrodkowym okrągłym otworem 44, w którym jest osadzona tuleja łożyskowa 47.
Natomiast w dolnej części pokrywy wewnętrznej 40 znajduje się kształtowy otwór 49, w którym jest osadzony cylinder zamka S, oznaczony na fig. 1 i 4 linią przerywaną. Odległość osi cylindrycznej części otworu 49 od osi pręta 24 jest zależna od wielkości zamka. W okuciu drzwi według wynalazku możliwe jest zastosowanie zamków w trzech standardowych odległościach m1, m2 i m3 między osią cylindra zamka i osią pręta 24 przez wykonanie w płycie podstawowej 50, jak również w płycie pośredniej 14 i w płycie wzmacniającej 72, kształtowych otworów 59, 79 (fig. 7a), stanowiących połączenie szeregu otworów kształtowych, których osie są umieszczone od siebie odpowiednio w tych standardowych odległościach. Dzięki temu dopasowanie okucia do konkretnego zamka wymaga wyłącznie wymiany pokryw: zewnętrznej 10 i wewnętrznej 40.
190 434
Cylinder zamka S jest osadzony od wewnętrznej strony drzwi w otworze 49 pokrywy wewnętrznej 40 oraz w otworze 59 płyty podstawowej 50. natomiast od strony zewnętrznej - wystający na zewnątrz poza płaszczyznę E płyty drzwi - cylinder zamka S jest zakryty wypukłą osłoną 60, składającą się z pokrywy 62. zakrywającej wkładkę zabezpieczającą 64 przed rozwierceniem zamka, zaopatrzoną w szczelinę 68 do wprowadzenia klucza (zaznaczoną linią osiową na fig. 1). Osłona 60 jest przedstawiona szczegółowo na fig. 3a do 3e. Owalna wkładka zabezpieczająca 64 jest zaopatrzona w pierścień oporowy 65, który ustala jej położenie w kierunku osiowym we wnętrzu wykonanej z tworzywa sztucznego zewnętrznej wkładki 84, w której jest zatrzaskowo osadzona i zamocowana za pomocą obustronnych sprężystych elementów mocujących 86.
Osłona 60 cylindra zamka jest osadzona w wytłoczonych obrzeżach 82 otworu 30 płyty wzmacniającej 72, zaś jej położenie jest ustalane za pomocą obwodowego pierścienia oporowego 65 tej osłony 60. We wnętrzu otworu 61 osłony 60 jest osadzony krążek zakrywający 66 zamek przed rozwierceniem, zaopatrzony w szczelinę 68 na klucz. Krążek 66 jest od wewnątrz podparty cienkościenną wkładką kształtową 70, zaopatrzoną na zewnętrznej powierzchni w nadlewy ustalające 71, które umożliwiają wyrównanie odchyleń wynikających z tolerancji wymiarów i ustalają dokładne położenie tej wkładki 70 w osłonie 60. Pokrywa 62 osłony 60 jest zamocowana na obwodzie wkładki zabezpieczającej 64 za pomocą zagnieceń 63 obrzeza tej osłony 60.
Zamontowana na obudowie zewnętrznej okucia wypukła osłona 60 cylindra zamka jest przedstawiona na fig. 2d. Fig. 2d ilustruje sposób połączenia pokrywy zewnętrznej 10 płyty pośredniej 14 i płyty wzmacniającej 72, których krawędzie 12, 32, 75 tworzą jedną płaszczyznę E, w której znajduje się również przylegająca do płyty T drzwi krawędź 88 zewnętrznej wkładki 84, osadzonej w owalnym otworze 80, wykonanym w zewnętrznym wytłoczeniu 82 płyty wzmacniającej 72. Zewnętrzna pierścieniowa wkładka 84 jest wykonana korzystnie z tworzywa sztucznego i przymocowana do płyty pośredniej 14, względnie do płyty wzmacniającej 72, korzystnie za pomocą klejenia. Obwodowa krawędź zewnętrzna 88 pierścieniowej wkładki 84 winna szczelnie przylegać do płaszczyzny E płyty T drzwi.
Zewnętrzna wkładka pierścieniowa 84 jest ponadto korzystnie zaopatrzona w sprężyste elementy 86, mające korzystnie postać dwóch języczków zatrzaskowych, umieszczonych naprzeciw siebie na obwodzie tej wkładki 84 i służących do zatrzaskowego zamocowania wkładki zabezpieczającej 64 przed rozwierceniem zamka.
Inne rozwiązanie konstrukcyjne okucia zamka drzwi według wynalazku jest przedstawione na fig. 4 i 5, przy czym oznaczenia poszczególnych elementów na tych figurach odpowiadają oznaczeniom na fig. 1. W rozwiązaniu konstrukcyjnym okucia według fig. 4 i 5 płyta wzmacniająca 72, jak również płyta pośrednia 14 i płyta podstawowa 50 są zaopatrzone w kształtowy otwór 59, 79 na cylinder zamka, stanowiący połączenie szeregu trzech otworów kształtowych (fig. 5 i 7a), przy czym przynajmniej jeden z tych trzech otworów składowych pokrywa się z takim samym otworem 39, wykonanym w pokrywie zewnętrznej 10 oraz z otworem 49, wykonanym w pokrywie wewnętrznej 40. W pokrywających się otworach 39, 79, 59 i 49 jest osadzony od zewnętrznej strony drzwi cylinder S zamka. W rozwiązaniu przedstawionym na fig. 5 pod płytą wzmacniającą 72 jest umieszczona dodatkowa płyta 33 zabezpieczająca zamek przed rozwierceniem, przy czym ta płyta 32 jest trwale połączona z wnętrzem płyty wzmacniającej 72 w ten sposób, aby jej otwór 34 na zamek pokrywał się z otworami 39, 29, 79, 59 i 49, odpowiednio w pokrywie zewnętrznej 10, w płycie pośredniej 14, w płycie wzmacniającej 72, w płycie podstawowej 50 oraz w pokrywie wewnętrznej 40. Miejsce osadzenia dodatkowej płyty 33 wewnątrz płyty wzmacniającej 72 może być zmieniane w zależności od wymiaru m1, m2, m3 odległości osi zamka, przy czym jej położenie na wewnętrznej powierzchni płyty wzmacniającej 72 ustalają obustronne zagniecenia. wtłaczane między szczelinę utworzoną między krawędzią 75 płyty wzmacniającej 72, a krawędzią tej dodatkowej płyty zabezpieczającej 33 (fig. 5).
Figury la, 7b. 7c i 7d przedstawiają jeszcze inne rozwiązanie konstrukcyjne płyty podstawowej 50 i sposób jej połączenia z pokrywą wewnętrzną 40. W rozwiązaniu tym płyta podstawowa 50 jest zaopatrzona w swej górnej i dolnej części w odsadzenia 55 oraz w tulejowe wytłoczenia 54 na zewnętrznej powierzchni tych odsadzeń 55. Odsadzenia 55 tworzą gniazda
190 434 służące do zamocowania wykonanego z elastycznego materiału przyczepu 56, zaopatrzonego w łukowe występy 57, dociskane przez ściankę boczną 41 pokrywy wewnętrznej 40 do powierzchni wewnętrznej drzwi, wzmacniając przez to połączenie pokrywy wewnętrznej 40 z płytą podstawową 50 i siłę docisku tej płyty podstawowej 50 do wewnętrznej powierzchni drzwi.
Sposób montażu okucia zamka drzwi według wynalazku przewiduje zastosowanie tulei montażowej 100 przedstawionej na fig. 6a. Tuleja montażowa składa się z korpusu w postaci stożka ściętego, zaopatrzonego wewnątrz w osiowy czworokątny otwór 104, przy czym na szerszej powierzchni czołowej korpusu tulei znajduje się płaski sześciokątny otwór 102.
Przebieg montażu okucia zamka drzwi według wynalazku obejmuje następujące czynności: czworokątny pręt 24 wymiennego trzpienia 90 wkłada się w czworokątny otwór 104 tulei montażowej 100 tak, aby jego sześciokątny występ 92 wszedł do wnętrza sześciokątnego otworu 102 w czołowej ściance tulei montażowej 100. Następnie wkłada się jedna w drugą kolejno płytę wzmacniającą 72 do płyty pośredniej 14, a płytę pośrednią 14 do wnętrza pokrywy zewnętrznej 10, zaś w otwór 27 pokrywy zewnętrznej 10 wkłada się szyjkę 19 uchwytu zewnętrznego 18 tak, aby jej żebra 26 weszły w promieniowe wycięcia 28 tego otworu 27. Następnie wkręca się gwintowaną końcówkę 94 trzpienia 90 do gwintowanego otworu 25 w szyjce 19 uchwytu zewnętrznego 18, powodując wsunięcie tej szyjki 19 w otwory 27, 37, 77, odpowiednio pokrywy zewnętrznej 10, płyty pośredniej 14 i płyty wzmacniającej 72. Następnie zsuwa się tuleję montażową z trzpienia 90 i mocuje się złożoną zewnętrzną obudowę okucia do płyty drzwi przez wkręcenie śrub 23, osadzonych w otworach tulejowych wytłoczeń 54 płyty podstawowej 50 w gwintowane tuleje 20 pokrywy zewnętrznej 10, po czym osadza się w znany sposób uchwyt wewnętrzny 45, osadzony w pokrywie wewnętrznej 40 na wystający czworokątny pręt 24 trzpienia 90 i mocuje się pokrywę wewnętrzną 40 przez dociśnięcie uchwytu wewnętrznego 45, osadzając go w tulei łożyskowej 47 kołnierza 52, zabezpieczając przed wysunięciem przez zamocowanie go w tym położeniu na czworokątnym pręcie 24.
190 434
Fig. 2a
190 434
Fig. 2b
Fig. 2d
190 434
Fig. 3a
Fig. 7c
Fig. 7d
190 434
11 15 74 12 32 75 42 41
13
Fig. 4
190 434
Fig. 7a
Fig. 5
190 434
10 Γ+14; 72]
Fig. 8b
190 434
15 11 12 32 75 23 51 42
13 20 23 43
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz Cena 4,00 zł

Claims (20)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Okucie zamka drzwi wyposażone w pokrywę zewnętrzną z gwintowanymi tulejami dla śrub oraz ze ścianką boczną, w której jest osadzona przynajmniej jedna stalowa płyta pośrednia z otworem do osadzenia uchwytu zewnętrznego, oraz w pokrywę wewnętrzną, w której jest osadzona płyta podstawowa, połączona śrubami przechodzącymi przez płytę drzwi, z gwintowanymi tulejami pokrywy zewnętrznej oraz z tuleją służącą do obrotowego osadzenia uchwytu wewnętrznego, zaopatrzonego w czworokątny otwór, w którym osadzony jest pręt o przekroju czworokątnym, połączony z uchwytem zewnętrznym, przy czym w pokrywie zewnętrznej, w pokrywie wewnętrznej oraz w płycie pośredniej i podstawowej znajdują się kształtowe otwory do osadzenia cylindra zamka, zabezpieczonego od zewnątrz stalową osłoną, znamienne tym, że płyta pośrednia (14) jest zaopatrzona na swym obrzeżu w prostopadłą do jej płaszczyzny ściankę boczną (15), skierowaną do płaszczyzny (E) płyty drzwi (T) i przylegającą do ścianki bocznej (11) pokrywy zewnętrznej (10), przy czym wewnątrz płyty pośredniej (14) jest osadzona, wpasowana w gniazdo utworzone przez jej ściankę boczną (15), stalowa płyta wzmacniająca (72).
  2. 2. Okucie według zastrz. 1, znamienne tym, że płyta wzmacniająca (72) jest zaopatrzona w boczną ściankę obwodową (74), przylegającą do ścianki bocznej (15) płyty pośredniej (14), przy czym krawędź (75) płyty wzmacniającej, (72) i krawędź (32) płyty pośredniej (14) znajdują się w jednej płaszczyźnie (E).
  3. 3. Okucie według zastrz. 1, znamienne tym, że powierzchnia ścianki bocznej (15) płyty pośredniej (14) jest prostopadła do płaszczyzny (E), utworzonej przez przylegającą do płyty drzwi (T) krawędź (32) tej ścianki.
  4. 4. Okucie według zastrz. 2, znamienne tym, że promień krzywizny zewnętrznego zaokrąglenia, łączącego w przekroju poprzecznym ściankę boczną (15) z powierzchnią płyty pośredniej (14) jest równy promieniowi wewnętrznego zaokrąglenia, łączącego w przekroju poprzecznym ściankę boczną (11) z powierzchnią zewnętrzną pokrywy zewnętrznej (10).
  5. 5. Okucie według zastrz. 1, znamienne tym, że płyta pośrednia (14) i płyta wzmacniająca (72) są wykonane ze stali, korzystnie ze stali hartowanej.
  6. 6. Okucie według zastrz. 1, znamienne tym, że płyta pośrednia (14) jest wyposażona w zewnętrzną wkładkę pierścieniową (84), połączoną z osłoną (60) cylindra zamka.
  7. 7. Okucie według zastrz. 6, znamienne tym, że osłona (60) cylindra zamka jest osadzona w wytłoczonych obrzeżach (82) otworu (30) płyty wzmacniającej (72), zaś jej położenie wzdłuż osi cylindra zamka jest ustalone za pomocą obwodowego pierścienia oporowego (65) tej osłony (60).
  8. 8. Okucie według zastrz. 7, znamienne tym, że zewnętrzna pierścieniowa wkładka (84) jest wykonana z tworzywa sztucznego i jest przymocowana do płyty pośredniej (14), względnie płyty wzmacniającej (72), korzystnie za pomocą klejenia.
  9. 9. Okucie według zastrz. 8, znamienne tym, że zewnętrzna pierścieniowa wkładka (84) ma postać owalnego pierścienia, którego zewnętrzna krawędź (88) przylega do płaszczyzny (E) płyty drzwi (T).
  10. 10. Okucie według zastrz. 1, znamienne tym, że pokrywa zewnętrzna (10) jest zaopatrzona w otwór (27), płyta pośrednia (14) - we współśrodkowy z nim otwór (37), zaś płyta wzmacniająca (72) - we współśrodkowy z poprzednimi otwór (77) - do osadzenia szyjki (19) uchwytu zewnętrznego (18), przy czym wszystkie otwory: (27, 37, 77) są zaopatrzone w promieniowe, równomiernie rozmieszczone na obwodzie, wycięcia (28, 38, 78).
  11. 11. Okucie według zastrz. 10, znamienne tym, że na obwodzie szyjki (19) uchwytu zewnętrznego (18) znajdują się równomiernie rozmieszczone cztery promieniowe żebra (26), korzystnie o przekroju półokrągłym, wchodzące w odpowiednie promieniowe wycięcia (28, 38, 78) na obwodzie otworów (27, 37, 77), w których osadzona jest ta szyjka (19) uchwytu zewnętrznego (18).
    190 434
  12. 12. Okucie według zastrz. 6, znamienne tym. ze osłona (60) cylindra zamka jest wyposażona w osadzony obrotowo w jej wkładce zabezpieczającej (64) krążek zakrywający (66) zamek i odporny na rozwiercenie, a ponadto zaopatrzony w szczelinę (68) na klucz.
  13. 13. Okucie według zastrz. 6, znamienne tym. że zewnętrzna pierścieniowa wkładka (84) jest wyposażona w mocujące ją zastrzaskowo sprężyste elementy (86).
  14. 14. Okucie według zastrz. 13, znamienne tym. że sprężyste elementy zatrzaskowe (86) mają postać dwóch języczków zatrzaskowych, umieszczonych naprzeciw siebie na obwodzie wkładki (84).
  15. 15. Okucie według zastrz. 1. znamienne tym. że dolna i górna część (55) płyty podstawowej (50) jest odsadzona, tworząc od strony płyty (T) drzwi gniazda, w których są osadzone elastyczne przyczepy (56), zaopatrzone w łukowe występy (57), przylegające do ścianki bocznej (41) pokrywy wewnętrznej (40).
  16. 16. Okucie według zastrz. 5, znamienne tym, że przynajmniej stalowa płyta wzmacniająca (72) oraz stalowa płyta podstawowa (50) są wyposażone w otwory kształtowe (79, 59), stanowiące połączenie szeregu otworów na cylinder zamka, których osie są rozmieszczone w standardowych odległościach (m1, m2, m3) od osi obrotu wewnętrznego uchwytu (45).
  17. 17. Okucie według zastrz. 5, znamienne tym, że płyta wzmacniająca (72) jest wyposażona w przylegającą do niej, w miejscu osadzenia cylindra zamka, dodatkową płytę zabezpieczającą (33) przed rozwierceniem zamka.
  18. 18. Okucie według zastrz. 17, znamienne tym, że dodatkowa płyta zabezpieczająca (33) zamek przed rozwierceniem jest połączona nierozłącznie z boczną ścianką obwodową (74) płyty wzmacniającej (72).
  19. 19. Okucie według zastrz. 1, znamienne tym, że jest wyposażone w wymienny trzpień (90), złożony z czworokątnego pręta (24), przeznaczonego do osadzenia w czworokątnym otworze (48) uchwytu wewnętrznego (45) i zakończony gwintowaną końcówką (94), wkręcaną w gwintowany otwór (25) uchwytu zewnętrznego (18) i oddzieloną od pręta (24) przez sześciokątny występ (92).
  20. 20. Sposób montażu okucia zamka drzwi wyposażonego w pokrywę zewnętrzną z gwintowanymi tulejami dla śrub oraz ze ścianką boczną, w której jest osadzona przynajmniej jedna stalowa płyta pośrednia z otworem do osadzenia uchwytu zewnętrznego, oraz w pokrywę wewnętrzną, w której jest osadzona płyta podstawowa, połączona śrubami przechodzącymi przez płytę drzwi, z gwintowanymi tulejami pokrywy zewnętrznej oraz z tuleją służącą do obrotowego osadzenia uchwytu wewnętrznego, zaopatrzonego w czworokątny otwór, w którym osadzony jest pręt o przekroju czworokątnym, połączony z uchwytem zewnętrznym, przy czym w pokrywie zewnętrznej, w pokrywie wewnętrznej oraz w płycie pośredniej i podstawowej znajdują się kształtowe otwory do osadzenia cylindra zamka, zabezpieczonego od zewnątrz stalową osłoną, znamienny tym, że wykonuje się kolejno następujące czynności: czworokątny pręt (24) trzpienia (90) wkłada się w czworokątny otwór (104) stożkowej tulei montażowej (100) tak, aby sześciokątny występ (92) tego pręta wszedł do wnętrza sześciokątnego płytkiego otworu (102) w czołowej ściance tulei montażowej (100), po czym wkłada się jedna w drugą kolejno płytę wzmacniającą (50) do wnętrza płyty pośredniej (14), a płytę pośrednią (14) do wnętrza pokrywy zewnętrznej (10), po czym w otwór (27) tej pokrywy zewnętrznej (10) wkłada się szyjkę (19) uchwytu zewnętrznego (18) tak, aby żebra (26) tej szyjki (19) weszły w promieniowe wycięcia (28) tego otworu (27), po czym wkręca się gwintowaną końcówkę (94) trzpienia (90) do gwintowanego otworu (25) uchwytu zewnętrznego (18) tak, aby szyjka (19) tego uchwytu weszła w otwory (27, 37, 77), odpowiednio pokrywy zewnętrznej (10), pokrywy pośredniej (14) i płyty wzmacniającej (72), po czym zsuwa się tuleję montażową (100) trzpienia (90) i mocuje się obudowę zewnętrzną okucia do płyty (I) drzwi przez wkręcenie śrub (29), osadzonych w otworach płyty podstawowej (50), w gwintowane tuleje (20) pokrywy zewnętrznej (10), a następnie osadza się w znany sposób uchwyt wewnętrzny (45) na wystający czworokątny pręt (24) i mocuje się pokrywę wewnętrzną (40) przez obrócenie jej we właściwe położenie i dokręcenie uchwytu wewnętrznego (45).
    190 434
PL99331793A 1998-03-06 1999-03-05 Okucie zamka drzwi i sposób montażu okucia zamka drzwi PL190434B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29803955U DE29803955U1 (de) 1998-03-06 1998-03-06 Türbeschlag

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL331793A1 PL331793A1 (en) 1999-09-13
PL190434B1 true PL190434B1 (pl) 2005-12-30

Family

ID=8053684

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99331793A PL190434B1 (pl) 1998-03-06 1999-03-05 Okucie zamka drzwi i sposób montażu okucia zamka drzwi

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0943756B1 (pl)
AT (1) ATE315702T1 (pl)
CZ (2) CZ12157U1 (pl)
DE (2) DE29803955U1 (pl)
HU (1) HU220051B (pl)
PL (1) PL190434B1 (pl)
SI (1) SI0943756T1 (pl)
SK (1) SK286128B6 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL1010760C2 (nl) * 1998-12-08 2000-06-13 Theodorus Petrus Martina Maria Slot-afdekplaatsamenstel.
DE19939261A1 (de) * 1999-08-19 2001-02-22 Bremicker Soehne Kg A Schloß mit Zylinderschutz
DE10256724B4 (de) * 2002-12-05 2016-08-18 Friedrich Kurz Gmbh Beschlag für mit Schließanlagen ausgerüsteten Türen
GB0408967D0 (en) * 2004-04-22 2004-05-26 Heeley Peter Face plate assembly for door latch or lock
GB2541900A (en) * 2015-09-02 2017-03-08 Ingenious Locks & Hardware Ltd A security system for a lock
ITUB20154922A1 (it) * 2015-10-30 2017-04-30 A&M Sas Di Berzioli Paolo E C Serratura con rosetta di sicurezza defender perfezionata
NL2016585B1 (nl) 2016-04-11 2017-11-01 A Aalbers Holding B V Inbraakpreventie-inrichting met afschermlichaam.
GB2616059A (en) * 2022-02-25 2023-08-30 Gretsch Unitas Ltd A Door Handle Arrangement

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2701735A (en) * 1951-03-26 1955-02-08 Segal Samuel Doorknob attaching device
US2947561A (en) * 1958-07-16 1960-08-02 Holden Ernest John Door furniture
DE8705389U1 (pl) * 1987-04-10 1987-06-04 Oskar D. Biffar Gmbh + Co Kg, 6732 Edenkoben, De
DE8710518U1 (pl) * 1987-07-31 1987-09-17 Franz Schneider Brakel Gmbh & Co, 3492 Brakel, De
DE9102588U1 (pl) * 1991-03-05 1991-05-23 Hoppe Gmbh & Co Kg, 3570 Stadtallendorf, De
DE29702743U1 (de) * 1997-02-18 1997-04-10 Dorma Gmbh & Co Kg Schutzbeschlag zur Sicherung des Schloßgesperres einer Tür

Also Published As

Publication number Publication date
CZ12157U1 (cs) 2002-04-09
SK29299A3 (en) 2000-03-13
EP0943756B1 (de) 2006-01-11
HU9900486D0 (en) 1999-04-28
EP0943756A3 (de) 2004-01-21
SK286128B6 (sk) 2008-04-07
DE59913033D1 (de) 2006-04-06
PL331793A1 (en) 1999-09-13
EP0943756A2 (de) 1999-09-22
ATE315702T1 (de) 2006-02-15
SI0943756T1 (sl) 2006-06-30
HUP9900486A1 (hu) 1999-12-28
HU220051B (hu) 2001-10-28
DE29803955U1 (de) 1998-04-30
CZ68499A3 (cs) 1999-11-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1312475C (en) Cylindrical lever handle lock
US5149155A (en) Lever handle lock assembly
US20100225128A1 (en) Actuating Handle for a Door
CA2557176C (en) Mortise lock integrated trim assembly with a retracting spindle
US6869116B2 (en) Lockset with external clutching assembly
AU2006337680B2 (en) Return spring assembly for a lock mechanism
RU2006127106A (ru) Петля для установки в отверстии
PL190434B1 (pl) Okucie zamka drzwi i sposób montażu okucia zamka drzwi
EP0044952B1 (en) Door handle device for an automotive vehicle
MX2008009492A (es) Ensamble de cerradura.
US20190352929A1 (en) Return cartridge for door handles
US9062475B1 (en) Roseless trim for architectural hardware
US6361090B1 (en) Lock apparatus
TWM587205U (zh) 輔助鎖
US6640593B1 (en) Adaptor for a door locking mechanism
US20030221286A1 (en) Hinge device with detent
WO2009141602A2 (en) Improvements to door latch assemblies
US7152891B2 (en) Field-reversible locking mechanism
AU2004219921A1 (en) Cylinder housing arrangement
KR200209472Y1 (ko) 손잡이 결합 자물쇠
EP4124707A1 (en) Door fitting assembly and flip-up door locking system
CN211229814U (zh) 基于门厚度调整的锁掣机构
PL188568B1 (pl) Obsada klamki, zwłaszcza okiennej
KR200368913Y1 (ko) 유리문용 경첩
CA2008489C (en) Cylindrical lever type lock structure for handicapped people