PL189826B1 - Wieloczynnościowa maszyna rolnicza do uprawy gleby i do siewu - Google Patents

Wieloczynnościowa maszyna rolnicza do uprawy gleby i do siewu

Info

Publication number
PL189826B1
PL189826B1 PL00338175A PL33817500A PL189826B1 PL 189826 B1 PL189826 B1 PL 189826B1 PL 00338175 A PL00338175 A PL 00338175A PL 33817500 A PL33817500 A PL 33817500A PL 189826 B1 PL189826 B1 PL 189826B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
agricultural machine
machine according
support
base unit
multifunctional
Prior art date
Application number
PL00338175A
Other languages
English (en)
Other versions
PL338175A1 (en
Inventor
Michel Kirch
Original Assignee
Kuhn Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kuhn Sa filed Critical Kuhn Sa
Publication of PL338175A1 publication Critical patent/PL338175A1/xx
Publication of PL189826B1 publication Critical patent/PL189826B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01BSOIL WORKING IN AGRICULTURE OR FORESTRY; PARTS, DETAILS, OR ACCESSORIES OF AGRICULTURAL MACHINES OR IMPLEMENTS, IN GENERAL
    • A01B49/00Combined machines
    • A01B49/04Combinations of soil-working tools with non-soil-working tools, e.g. planting tools
    • A01B49/06Combinations of soil-working tools with non-soil-working tools, e.g. planting tools for sowing or fertilising
    • A01B49/065Combinations of soil-working tools with non-soil-working tools, e.g. planting tools for sowing or fertilising the soil-working tools being actively driven
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C7/00Sowing
    • A01C7/20Parts of seeders for conducting and depositing seed
    • A01C7/208Chassis; Coupling means to a tractor or the like; Lifting means; Side markers

Abstract

1. Wieloczynnosciowa maszyna rolnicza do uprawy gleby i do siewu, posiadajaca rame do sprzegania z ciagnikiem, co najmniej jedna belke wsporcza polaczona z rama, zespoly do obróbki gleby, zamontowane na belce wsporczej, utrzymy- wane, przynajmniej czesciowo, w danej pozycji pracy przez co najmniej jeden zespól bazowy, przy czym zespoly bazowe sa zamontowane na odpo- wiedniej konstrukcji nosnej, polaczonej przegubowo z dana belka wsporcza, co najmniej jedna belke siewnika, polaczona z odpowiednia belka wsporcza za pomoca co najmniej jednego ukladu laczacego typu czworoboku przegubowego i co najmniej jedno urzadzenie oporowe, polaczone z dana belka siewni- ka i oparte o konstrukcje nosna odpowiedniego ze- spolu bazowego tak, aby ograniczac glebokosc sie- wu uzalezniona od tej belki siewnika, znamienna tym, ze urzadzenie oporowe (40), polaczone z dana belka siewnika (20) posiada slizgowy punkt opar- cia na czesci (11 a) konstrukcji nosnej (11) zespo- lu bazowego (10), wlasciwego dla danej belki siewnika. FIG . 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest wieloczynnościowa maszyna rolnicza, do uprawy gleby i do siewu. Tego typu maszyny, przeważnie są montowane na ciągniku, wykonują różne zabiegi w trakcie jednego przejazdu przez zagon.
Znana jest powszechnie wieloczynnościowa maszyna rolnicza do uprawy gleby i do siewu, posiadająca: ramę do sprzęgania z ciągnikiem, co najmniej jedną belkę wsporczą połączoną z ramą, zespoły do obróbki gleby, utrzymywane, przynajmniej częściowo, w danej pozycji pracy przez co najmniej jeden zespół bazowy, przy czym zespoły bazowe są zamontowane na odpowiedniej konstrukcji nośnej połączonej z daną belką wsporczą, co najmniej jedną belkę siewnika, połączoną z odpowiednią belką wsporczą za pomocą co najmniej jednego układu łączącego typu czworoboku przegubowego i co najmniej jedno urządzenie oporowe, połączone z daną belką siewnika i oparte o konstrukcję nośną odpowiedniego zespołu bazowego tak, aby ograniczać głębokość siewu uzależnioną od tej belki siewnika.
Maszyny tego typu, posiadające wiele połączonych zespołów roboczych, wymagają skomplikowanej regulacji położenia tych zespołów, zwłaszcza, kiedy użytkownik stosuje różne urządzenia do obróbki gleby na różnych głębokościach. Jeden układ regulacyjny nie wystarcza wówczas do zapewnienia stałej głębokości siewu i/lub zachowania stałego położenia belki siewnika względem powierzchni ziemi. Ponadto, przy niektórych układach regulacyjnych korygujących położenie belki siewnika, belka siewnika nie utrzymuje pozycji równoległej do powierzchni ziemi. Może to być szczególnie niekorzystne przy obniżaniu maszyny, sprzężonej z podnośnikiem ciągnika, po jej pracy, w pozycji podniesionej, na końcu pola. Wówczas redlice, lub dokładniej określając, otwory wyrzutowe nasion, są narażone na zapychanie ziemią, przy ich kontakcie z powierzchnią ziemi, ze względu na ich niewłaściwe pochylenie.
Celem przedmiotowego wynalazku jest opracowanie konstrukcji wieloczynnościowej maszyny rolniczej, przeznaczonej do uprawy gleby i do siewu, pozbawionej wyżej wymienionych wad technicznych i o zmniejszonej liczbie operacji regulacji położenia jej zespołów przy zmiennych warunkach uprawy gleby i/ lub siewu.
189 826
Innym celem przedmiotowego wynalazku jest uzyskanie optymalnego położenia i ustawienia belki siewnika, przy wszelkich operacjach regulacji wieloczynnościowej maszyny rolniczej.
Powyższe cele zostały osiągnięte dzięki wynalazkowi, zgodnie z którym w wieloczynnościowej maszynie rolniczej do uprawy gleby i siewu, o cechach powszechnie znanych i przedstawionych powyżej, urządzenie oporowe połączone z daną belką siewnika ma ślizgowy punkt oparcia na części konstrukcji nośnej zespołu bazowego właściwego dla danej belki siewnika.
Korzystnie, punkt oparcia urządzenia oporowego jest przesuwny ślizgowo po wyprofilowanej powierzchni części odpowiedniej konstrukcji nośnej.
W korzystnym wykonaniu każda belka siewnika posiada urządzenie oporowe po obu stronach układu łączącego, rozmieszczone wzdłuż jej długości.
Korzystnie, urządzenie oporowe składa się z wysięgnika oporowego, sztywno połączonego z odpowiednią belką siewnika, z ramienia oporowego, z jednej strony połączonego przegubowo z wysięgnikiem oporowym, a z drugiej strony opartego na konstrukcji nośnej zespołu bazowego, oraz z nastawnika łączącego przegubowo ramię oporowe z wysięgnikiem oporowym.
Korzystnie, nastawnik stanowi cięgło o regulowanej długości.
Korzystnie, nastawnik zawiera siłownik hydrauliczny, który stanowi urządzenie sterujące.
Korzystnie, siłownik hydrauliczny posiada tłoczysko o regulowanej długości.
Korzystnie, ramię oporowe posiada zagięty swobodny koniec, oparty o konstrukcję nośną odpowiedniego zespołu bazowego.
Korzystnie, konstrukcja nośna posiada osłonę, która zapobiega rozdzielaniu się zagiętego swobodnego końca ramienia oporowego i konstrukcji nośnej.
Korzystnie, maszyna posiada co najmniej jeden układ sterujący podnoszeniem i opuszczaniem odpowiedniej belki siewnika w stosunku do odpowiedniego zespołu bazowego.
Korzystnie, każdy układ łączący składa się z co najmniej dwóch cięgieł tworzących czworobok przegubowy.
Korzystnie, każdy układ łączący posiada dwie pary cięgieł.
Korzystnie, każdy czworobok przegubowy posiada pozorny punkt zbieżności, usytuowany w pewnej odległości przed maszyną.
Korzystnie, ten pozorny punkt zbieżności znajduje się w sąsiedztwie powierzchni uprawianej gleby, korzystnie na niewielkiej głębokości poniżej tej powierzchni gleby.
Korzystnie, maszyna posiada dwie części składane do transportu drogowego.
Korzystnie, każda z części składanych obejmuje belkę wsporczą, zespół bazowy, belkę siewnika, oraz siłownik hydrauliczny, do składania maszyny to jest do zmiany pozycji części składanych maszyny z pozycji pracy do pozycji transportowej.
Korzystnie, siłownik hydrauliczny do składania maszyny jest umieszczony pomiędzy odpowiednią belką wsporczą i ramą, do sprzęgania z podnośnikiem ciągnika.
Korzystnie, każdy zespół bazowy stanowi wał ugniatający, usytuowany poprzecznie do kierunku jazdy.
Korzystnie, zespół do obróbki gleby oraz belka wsporcza stanowią bronę obrotową.
Korzystnie, maszyna jest wyposażona w zbiornik połączony z belkami siewnika za pomocą układu przenoszenia nasion.
Korzystnie, zbiornik jest mocowany z przodu ciągnika.
Korzystnie, maszyna posiada co najmniej jedną głowicę rozdzielacza, połączoną z ramą.
Inne cechy i zalety przedmiotowego wynalazku zostaną bliżej omówione na podstawie szczegółowego jego opisu zamieszczonego poniżej, przedstawiającego wynalazek w korzystnym przykładzie wykonania, pokazanym na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wieloczynnościową maszynę rolniczą, według wynalazku, w niepełnym widoku z góry; fig. 2 - wieloczynnościową maszynę rolniczą z fig. 1, w widoku z boku, w pierwszej pozycji pracy; fig. 3 wieloczynnościową maszynę rolniczą, w widoku z boku, w drugiej pozycji pracy; fig. 4 - wieloczynnościową maszynę rolniczą z fig. 1 w widoku z boku, z belką siewnika w pozycji podniesionej; a fig. 5 - wieloczynnościową maszynę rolniczą z fig. 1, w widoku z góry, w transportowej pozycji złożonej.
Jak pokazano na fig. 1 maszyna zawiera ramę 1, posiadającą trzypunktowe urządzenie sprzęgowe (z przegubami la, lb, lc), które umożliwia sprzęganie wieloczynnościowej ma189 826 szyny rolniczej z ciągnikiem, nie pokazanym na rysunku. Maszyna może być wyposażona także w urządzenie sprzęgowe innego rodzaju. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza, według przedmiotowego wynalazku, jest maszyną złożoną z dwu części składanych. Wynalazek nie ogranicza się tylko do tego konkretnego szczegółowego wykonania. Tak więc także wieloczynnościowa maszyna rolnicza nie składana i/lub o konstrukcji sztywnej nie wykracza poza zakres tego wynalazku.
Rama 1 jest połączona, za pomocą dwóch przegubów osiowych, o osiach skierowanych zgodnie z kierunkiem strzałki A, z dwoma belkami wsporczymi 2. Te dwie belki wsporcze są składane, na przykład, ku górze dla transportu drogowego (fig. 5). Pozycję złożoną uzyskuje się za pomocą siłowników hydraulicznych 3, usytuowanych pomiędzy ramą 1 i odpowiednią belką wsporczą 2.
Każda belka wsporcza 2 jest wyposażona z jednej strony w zespoły do obróbki gleby, a z drugiej strony jest połączona z zespołem bazowym 10 i belką siewnika 20.
Połączenie każdej z belek siewnika 20 z odpowiednią belką wsporczą 2 zapewnia układ łączący 30. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza posiada także przynajmniej jedno urządzenie oporowe 40, umożliwiające ustawienie każdej z belek wsporczych 2 na odpowiedniej wysokości w stosunku do odpowiedniego zespołu bazowego 10.
Jak to przedstawiono na fig. 2, każda belka wsporcza 2 zawiera belkę brony obrotowej 4, której zespół do obróbki gleby stanowią narzędzia brony obrotowej 4, obracane wokół osi pionowej.
Skrzynia przekładniowa 5, umieszczona na ramie 1, umożliwia przekazywanie napędu ruchu obrotowego od ciągnika do każdej belki wsporczej 2. Przekazywanie napędu do każdej brony odbywa się za pomocą odpowiedniego wału transmisyjnego 5a, przy czym taki napęd jest powszechnie znany.
Każdy zespół bazowy 10, na przykład w postaci wału ugniatającego, jest zamontowany na odpowiedniej belce wsporczej 2 za pomocą konstrukcji nośnej ll. Konstrukcja ta łączy się za pomocą przegubu 12 z belką wsporczą 2 i za pomocą drugiego przegubu z zespołem bazowym 10. Przegub 12 ma postać osi poprzecznej do kierunku strzałki A. Konstrukcja nośna 11 podtrzymuje obrotową oś 13 zespołu bazowego 10 i umożliwia ustalenie jego położenia w stosunku do odpowiedniej belki wsporczej 2. W tym celu belka wsporcza 2 posiada ogranicznik 14, który opiera się o konstrukcję nośną 11 w czasie, gdy zespół bazowy 10 toczy się po ziemi. Korzystnie, ogranicznik 14 może być przestawiany w różne położenia, za pomocą znanych środków technicznych.
Tak więc, przy obniżeniu położenia wieloczynnościowej maszyny rolniczej, za pomocą podnośnika ciągnika, każdy z zespołów bazowych 10 określa głębokość pracy hl, h2, to jest głębokość zagłębiania się odpowiednich zespołów do obróbki gleby, na przykład narzędzia brony obrotowej 4, przy czym układ taki jest znany.
Konstrukcja nośna ll zawiera ponadto dodatkowy element 15 z urządzeniami do czyszczenia zespołu bazowego 10. W przykładzie wykonania przedstawionym na rysunku, urządzenie do czyszczenia stanowi oczyszczarka wału ugniatającego. Dodatkowy element 15 jest mocowany do konstrukcji nośnej 11 za pomocą znanych środków technicznych, na przykład śrub 15a.
Każda belka siewnika 20 składa się z belki poprzecznej 21, usytuowanej poprzecznie do kierunku strzałki A. Belka ta utrzymuje redlice 22, które są połączone za pomocą przewodów naziemnych 23 (przedstawionych na rysunku tylko częściowo) z głowicą rozdzielacza 24 siewnika pneumatycznego. Głowica rozdzielacza 24 umożliwia uzyskanie odpowiedniego rozdzielenia wysiewanych ziaren do wszystkich przewodów naziemnych 23 i wszystkich redlić 22. Głowica rozdzielacza 24 jest zasilana ziarnem w znany sposób, za pomocą rury 25, połączonej ze zbiornikiem (nie przedstawionym na rysunku), umieszczonym na przykład na przednim podnośniku ciągnika.
Głowica rozdzielacza 24 i rura 25 są w korzystnym wykonaniu umieszczone na dodatkowej ramie 2a, połączonej z ramą 1 za pomocą ramion łączących 2b, 2c.
Przewody nasienne 23 nie są na rysunku pokazane w całości, dla poprawienia jego czytelności. Ilość przewodów nasiennych 23 zależy od ilości redlić 22 umieszczonych na belkach poprzecznych 21. Belki poprzeczne 21 służą także jako podparcie brony okrywającej 26, ciągniętej za redlicami 22.
189 826
Urządzenie ustawcze brony 27 do mocowania i ustawiania brony okrywającej 26 może mieć różną konstrukcję, zależnie od rodzaju brony.
W innym wykonaniu wieloczynnościowej maszyny rolniczej, według wynalazku, siewnik pneumatyczny został zastąpiony siewnikiem mechanicznym.
Każda belka siewnika 21 jest połączona z odpowiednią belką wsporczą 2 za pomocą układu łączącego 30 umożliwiającego zmianę wysokości (położenia w pionie) belki siewnika 20 w stosunku do belki wsporczej 2 i odpowiedniego zespołu bazowego 10.
Każdy układ łączący 30 składa się z dwóch par cięgieł 31, 32, przy czym każda z tych par tworzy (wraz z elementami belek) czworobok przegubowy ruchomy w płaszczyźnie pionowej, równoległej do kierunku strzałki A.
Cięgła 31, 32 posiadają pozorny punkt zbieżności (nie pokazany) usytuowany, przykładowo, w pewnej odległości przed wieloczynnościową maszyną rolniczą, stanowiący chwilowy środek obrotu, oddalony od belki siewnika 20, w sąsiedztwie powierzchni ziemi, korzystnie, na pewnej głębokości poniżej tej powierzchni.
Każda belka poprzeczna 20 jest przedłużona ku górze za pomocą co najmniej dwóch wysięgników 28a, z którymi są połączone za pomocą przegubów 3 la, 32a odpowiednie końce tylne cięgieł 31, 32. Końce przednie cięgieł 31, 32 są połączone za pomocą przegubów 3 lb, 32b z odpowiednią belką wsporczą 2 i/lub elementem z niej wystającym.
Korzystnie, cięgło górne 31 może posiadać urządzenie do zmiany jego długości, dla ewentualnej zmiany położenia odpowiedniej belki siewnika 20 względem powierzchni ziemi.
Tor ruchu każdej belki siewnika 20 wyznacza konstrukcja odpowiedniego układu łączącego 30, w tym przypadku lekko zbieżny czworobok przegubowy..
Odległe usytuowanie chwilowego środka obrotu belki siewnika 20 sprawia, że redlice 22 pozostają cały czas w płaszczyźnie równoległej do powierzchni ziemi, we wszystkich kolejnych pozycjach pracy.
W wykonaniu przedstawionym na rysunku, każdy układ łączący 30 tworzą dwie pary cięgieł 31, 32, przy czym cięgła dolne 32 są połączone ze sobą za pomocą wsporników usztywniających 33, 34. Zwiększa to stabilność połączenia pomiędzy odpowiednią belką siewnika 20 i odpowiednią belką wsporczą 2.
Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według wynalazku, posiada także dwa urządzenia oporowe 40, każde połączone z odpowiednią belką siewnika 20, oparte o konstrukcję nośną 11, tak, aby ograniczać głębokość siewu p, zależną od położenia belki siewnika 20. Każde z urządzeń oporowych 40 jest połączone z odpowiednią belką siewnika 20 za pomocą wystającego w górę z belki poprzecznej 2l wysięgnika oporowego 28b.Wysięgniki oporowe 28b są przesunięte wzdłuż belki poprzecznej 21 w stosunku do wysięgników 28a, a w przykładowym wykonaniu są umieszczone przy zewnętrznych końcach odpowiednich belek poprzecznych 21.
Każde urządzenie oporowe 40 składa się z wysięgnika oporowego 28b, połączonego sztywno z odpowiednią belką siewnika 20, z ramienia oporowego 41, z jednej strony połączonego z wysięgnikiem oporowym 28b, a z drugiej strony opartego na konstrukcji nośnej 11 zespołu bazowego lc oraz z nastawnika 42, łączącego ramię oporowe 41 z górnym końcem wysięgnika oporowego 28b. Ramię oporowe 41 jest połączone z wysięgnikiem oporowym 28b za pomocą połączenia przegubowego 41b. Nastawnik 42 jest natomiast połączony z tym wysięgnikiem oporowym 28b za pomocą łącznika tylnego 42b, a z ramieniem oporowym 41 i za pomocą łącznika przedniego 42c. Długość nastawnika 42 jest zmienna i/lub nastawialna.
Ramię oporowe 41 opiera się o konstrukcję 11 swoim swobodnym końcem 4la. W przedmiotowym przykładzie wykonania wynalazku swobodny koniec 41 a ramienia oporowego 41 ma w tym przypadku, przykładowo, kształt cylindryczny i jest umieszczony poziomo, prostopadle do kierunku strzałki A. Część lla konstrukcji nośnej 11 jest tak ukształtowana, że zagięty koniec ramienia oporowego 4l może się po niej ślizgać. Wspólny, swobodny koniec 41a ramienia oporowego 41 i część lla konstrukcji nośnej 11 wyznaczają położenie punktu oparcia, który może się przemieszczać wzdłuż części lla.
Wieloczynnościowa maszyna rolnicza, przedstawiona na rysunku, posiada urządzenie oporowe 40 w pobliżu każdego końca każdej z belek poprzecznych 21, a więc posiada łącznie cztery urządzenia oporowe 40.
189 826
Położenia w płaszczyźnie pionowej każdej belki siewnika 20, w stosunku do odpowiedniego zespołu bazowego 10, są wymuszane przez odpowiednie układy łączące 30, a przebieg zmiany położenia jest określany, lub ograniczany, przez odpowiednie urządzenia oporowe 40. Dokładniej, odpowiednia pozycja danej belki siewnika 20 w stosunku do danego zespołu bazowego lO, jest określona przez długość nastawnika 42. A zatem długość nastawnika 42 określa głębokość siewu p. Przemieszczenie w dół (do powierzchni ziemi) czworoboku przegubowego, złożonego z cięgieł 31,32 jest blokowane na określonej wysokości, odpowiadającej wymaganej głębokości siewu p, za pomocą trójkąta (28b-41-42) i oparciu zagiętego swobodnego końca 41 a ramienia oporowego 41 o odpowiednią część lla konstrukcji nośnej 11 zespołu bazowego 10. Zmiana kształtu tego trójkąta, to jest zwiększenie lub zmniejszenie długości nastawnika 42 umożliwia zmianę głębokości siewu p.
Wieloczynnościowa maszyna rolnicza, w przedmiotowym przykładzie wykonania według wynalazku, posiada także możliwość podnoszenia i obniżania belki siewnika 20 w stosunku do odpowiedniego zespołu bazowego 10. W przykładzie wykonania, przedstawionym na rysunku, nastawnik 42 zawiera siłownik hydrauliczny 42d do dużych zmian położenia belki siewnika 20. Wydłużenie siłownika hydraulicznego 42d umożliwia, za pomocą urządzenia oporowego 40, podniesienie danej belki siewnika 20 w stosunku do danego zespołu bazowego 10, przy czym każde ramię oporowe 41 jest oparte o odpowiednią część lla konstrukcji nośnej 11.
Układ łączący 30, w postaci czworoboku przegubowego, wydłuża się wtedy ku górze, sterując przebiegiem tego podnoszenia. Jakkolwiek, w różnych pozycjach pracy, płaszczyzny położeń redlić 22 są, w zasadzie, poziome i do siebie równoległe, to jest widoczne, że w końcowej pozycji podnoszenia redlice 22, znajdujące się w tylnym rzędzie są nieco bardziej oddalone od ziemi, niż te z rzędu przedniego. Wynika to z położenia chwilowego środka obrotu czworoboku przegubowego, tworzącego układ łączący 3θ. Występuje wtedy korzystny prześwit między powierzchnią ziemi oraz belkami siewnika 20 i bronami okrywającymi 26.
Zmniejszenie długości siłowników hydraulicznych 42d umożliwia z kolei obniżenie odpowiedniej belki siewnika 20 w stosunku do odpowiedniego zespołu bazowego 10. Tak więc minimalna długość nastawnika 42 wyznacza głębokość siewu p, a jego maksymalna długość wyznacza pozycję podniesioną danej belki siewnika 20 w stosunku do odpowiedniego zespołu bazowego 10. Każdy siłownik hydrauliczny 42d posiada tłoczysko 42a o regulowanym położeniu. Ponieważ ruch tłoczyska siłownika hydraulicznego 42d jest ciągły, łatwo jest wpływać na pozycję danej belki siewnika 20 w stosunku do danego zespołu bazowego lO, a w konsekwencji na głębokość siewu p. Podniesienie belek siewnika 20 w stosunku do zespołów bazowych 10, może być korzystne podczas pracy przy końcu pola, lub przy pracach wymagających tylko obróbki gleby, przy użyciu wieloczynnościowej maszyny rolniczej według przedmiotowego wynalazku. Może też być użyteczne, przy przygotowaniu łoża siewnego. Środki sterujące siłowników hydraulicznych 42d są przyporządkowane odpowiednim urządzeniom oporowym 40.
Pokazana na fig. 3 maszyna rolnicza według wynalazku ma urządzenie do zmiany głębokości pracy zespołu do obróbki gleby, na przykład brony obrotowej 4.
W tym przypadku, ogranicznik 14 został przesunięty w górę, tak, aby umożliwić lekki obrót zespołu bazowego 10 i konstrukcji nośnej 11 wokół przegubu 12.
Pozwala to na głębszą penetrację ziemi przez bronę obrotową 4, na głębokość roboczą h, gdy odpowiednia konstrukcja nośna ll opiera się o ogranicznik 14.
Przy takim sposobie regulacji zagięty swobodny koniec 41a odpowiedniego ramienia oporowego 41 ślizga się po odpowiedniej części lla konstrukcji nośnej 11, podczas jej ruchu.
Umożliwia to pełną realizację funkcji ramienia oporowego 41, a zwłaszcza zachowania stałej głębokości siewu p, zależnej od położenia belki siewnika 20.
Każda część lla jest tak ukształtowana, aby umożliwiać dokładne przekazywanie korekty położenia do belki siewnika 20 podczas ruchów konstrukcji nośnej 11 danego zespołu bazowego 10. Korekta ta jest uzyskiwana dzięki ślizganiu się zaokrąglonego, swobodnego końca 41 a danego ramienia oporowego 41 po odpowiedniej części lla konstrukcji nośnej 11.
Zmiana położenia zespołu bazowego 10 w stosunku do odpowiedniej belki wsporczej 2 nie wpływa, w żaden sposób, na głębokość siewu p. Ukształtowanie części lla jest dobrane
189 826 tak, aby odpowiednia belka poprzeczna 21 miała podczas pracy stałą wysokość w stosunku do powierzchni ziemi, ustalona za pomocą zespołu bazowego 10.
Takie same zalety maszyny można uzyskać, kiedy przykładowy zespół bazowy 10 zostanie zastąpiony zespołem bazowym o innej konstrukcji, na przykład, gdy przykładowy wał ugniatający zostanie zastąpiony wałem ugniatającym o innych wymiarach.
Ponadto, przemieszczenie belki siewnika 20 w stosunku do odpowiedniego zespołu bazowego 10, na skutek zmiany jego wysokości, nie zmienia równoległego położenia płaszczyzny redlić 22 względem powierzchni ziemi, dzięki ukształtowaniu układów łączących 2θ w postaci lekko zbieżnych czworoboków przegubowych.
Czworoboki przegubowe mogą także, według innego wykonania przedmiotowego wynalazku, mieć postać równoległoboku.
Wieloczynnościowa maszyna rolnicza, według wynalazku, przedstawiona w wykonaniu pokazanym na rysunku, posiada dwie belki siewnika 20, których położenie jest automatycznie korygowane przy (wynikłych wskutek ruchu) zmianach położenia zespołu bazowego 10 w płaszczyźnie pionowej. Jest to ważna zaleta dla użytkownika, gdyż obniża koszty regulacji, często kosztownej i trudnej.
Wieloczynnościowa maszyna rolnicza, według wynalazku, posiada także osłonę llb zapobiegającą rozdzieleniu się swobodnego końca 41 a ramienia oporowego 41 i odpowiadającej mu części ll a. Bez osłony llb możliwe byłoby rozdzielenie się tych elementów, zwłaszcza przy pionowym składaniu przedmiotowej maszyny do transportu, zgodnie z rysunkiem.
W pozycji pionowej zagięte swobodne końce 41a odpowiadające danej belce siewnika 20 unieruchamiają ją i umożliwiają przemieszczenie względne pomiędzy tą belką siewnika 20 i odpowiednią belką wsporczą 2 (fig. 5).
Przemieszczenia tego typu, występujące podczas transportu, powodują wstrząsy szkodliwe dla różnych elementów maszyny i naruszające jej równowagę.
Jak to pokazano na fig. 4 wieloczynnościowa maszyna rolnicza, według wynalazku, znajduje się w stanie, w którym wszystkie belki siewnika 20 są podniesione w stosunku do odpowiednich zespołów bazowych 10. Głębokość pracy narzędzi brony obrotowej 4 jest określana przez zespoły bazowe 10 po obniżeniu układu podnoszącego ciągnika, dla ustawienia maszyny w pozycji pracy.
W tym przypadku zagięte swobodne końce 41 a oparte o odpowiednie części lla znajdują się w położeniu przedstawionym na rysunku fig. 2. Rozsunięcie siłowników hydraulicznych 42d przemieszcza, w tym przypadku, układ łączący 30 danej belki siewnika 20 w kierunku F. Belka siewnika 20 wówczas podciągana jest do góry i odrywa się od ziemi.
Jeśli siłowniki 42d posiadają tłoczyska 42a o regulowanym położeniu, położenie lub nachylenie płaszczyzny redlić 22 może być zmieniane lub korygowane.
Podniesienie wszystkich belek siewnika 20 w stosunku do zespołów bazowych 10, zgodnie z fig. 4, pozwala użytkownikowi nie tylko na pracę przy końcu pola, ale także na wykonywanie prac związanych wyłącznie z obróbką gleby.
Takie podniesienie belek może okazać się również korzystne przed pionowym złożeniem obu belek wsporczych 2, w celu uzyskania zmniejszenia gabarytu wieloczynnościowej maszyny rolniczej.
Pokazana na fig. 5 wieloczynnościowa maszyna rolnicza, według wynalazku, w widoku z góry, znajduje się w pozycji gotowej do pracy. Łączące ramiona 2c posiadają, każdy, podporę mechaniczną 2f do podparcia jednego z cięgieł dolnych 32 odpowiedniego układu łączącego 30, wtedy, kiedy odpowiednia belka wsporcza 2 jest całkowicie złożona do góry w celach transportowych.
Podpory mechaniczne 2f uniemożliwiają zderzanie się belek siewnika 20 i/lub ich uderzanie w głowicę rozdzielacza 24. Rozmiary podpór mechanicznych 2f, są tak dobrane, aby ograniczać przemieszczanie się i wynikające z tego, szkodliwe wstrząsy podzespołów belek siewnika 20, konstrukcji nośnych 11 i zespołów bazowych 10.
Oprócz już cytowanych, wieloczynnościowa maszyna rolnicza, według wynalazku, posiada jeszcze taką zaletę, że w czasie jej pracy nie występują przemieszczenia belek siewnika 20, pochodzące od przemieszczeń i wstrząsów odpowiadających im belek wsporczych 2, a więc te przemieszczenia i wstrząsy nie wpływają na głębokość siewu p.
189 826
189 826 ωχπτχχχχχχχχχιχιαη
189 826
Fi g
189 826
ο
189 826
ο
189 826 /τΗ
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (22)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza do uprawy gleby i do siewu, posiadająca ramę do sprzęgania z ciągnikiem, co najmniej jedną belkę wsporczą połączoną z ramą, zespoły do obróbki gleby, zamontowane na belce wsporczej, utrzymywane, przynajmniej częściowo, w danej pozycji pracy przez co najmniej jeden zespół bazowy, przy czym zespoły bazowe są zamontowane na odpowiedniej konstrukcji nośnej, połączonej przegubowo z daną belką wsporczą, co najmniej jedną belkę siewnika, połączoną z odpowiednią belką wsporczą za pomocą co najmniej jednego układu łączącego typu czworoboku przegubowego i co najmniej jedno urządzenie oporowe, połączone z daną belką siewnika i oparte o konstrukcję nośną odpowiedniego zespołu bazowego tak, aby ograniczać głębokość siewu uzależnioną od tej belki siewnika, znamienna tym, że urządzenie oporowe (40), połączone z daną belką siewnika (20) posiada ślizgowy punkt oparcia na części (lla) konstrukcji nośnej (11) zespołu bazowego (lO), właściwego dla danej belki siewnika.
  2. 2. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że punkt oparcia urządzenia oporowego (40) jest przesuwny ślizgowo po wyprofilowanej powierzchni części (lla) odpowiedniej konstrukcji nośnej (11).
  3. 3. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że każda belka siewnika (20) posiada urządzenie oporowe (40) po obu stronach układu łączącego (30), rozmieszczone wzdłuż jej długości.
  4. 4. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że urządzenie oporowe (40) składa się z wysięgnika oporowego (28b), sztywno połączonego z odpowiednią belką siewnika (20), z ramienia oporowego (41), z jednej strony połączonego przegubowo z wysięgnikiem oporowym (28b), a z drugiej strony opartego na konstrukcji nośnej (11) zespołu bazowego (10), oraz z nastawnika (42) łączącego przegubowo ramię oporowe (41) z wysięgnikiem oporowym (28b).
  5. 5. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 4, znamienna tym, że nastawnik (42) stanowi cięgło o regulowanej długości.
  6. 6. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 5, znamienna tym, że nastawnik (42) zawiera siłownik hydrauliczny (42d), który jest urządzeniem sterującym.
  7. 7. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 6, znamienna tym, że siłownik hydrauliczny (42d) posiada tłoczysko (42) o regulowanej długości.
  8. 8. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 4, znamienna tym, że ramię oporowe (41) posiada zagięty swobodny koniec (41a), oparty o konstrukcję nośną (11) odpowiedniego zespołu bazowego (10).
  9. 9. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 8, znamienna tym, że konstrukcja nośna (11) posiada osłonę (11 b), zapobiegającą rozdzielaniu się zagiętego swobodnego końca (41a) ramienia oporowego (41) i konstrukcji nośnej (11).
  10. 10. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że posiada co najmniej jeden układ sterujący podnoszeniem i opuszczaniem odpowiedniej belki siewnika (20) w stosunku do odpowiedniego zespołu bazowego (10).
  11. 11. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że każdy układ łączący (30) składa się z co najmniej dwóch cięgieł (31, 32) tworzących czworobok przegubowy.
  12. 12. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 11, znamienna tym, że każdy układ łączący (30) posiada dwie pary cięgieł (31, 32).
  13. 13. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 11, znamienna tym, że każdy czworobok przegubowy posiada pozorny punkt zbieżności, usytuowany w pewnej odległości przed maszyną.
    189 826
  14. 14. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 13, znamienna tym, że pozorny punkt zbieżności znajduje się w sąsiedztwie powierzchni uprawianej gleby, korzystnie na niewielkiej głębokości poniżej tej powierzchni gleby.
  15. 15. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że posiada dwie części składane do transportu drogowego.
  16. 16. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 15, znamienna tym, że każda z części składanych obejmuje belkę wsporczą (2), zespół bazowy (10), belkę siewnika (20), oraz siłownik hydrauliczny (3), do składania maszyny, to jest do zmiany pozycji części składanych maszyny z pozycji pracy do pozycji transportowej.
  17. 17. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 16, znamienna tym, że siłownik hydrauliczny (3) do składania maszyny, jest umieszczony pomiędzy odpowiednią belką wsporczą (2) i ramą (1), do sprzęgania z podnośnikiem ciągnika.
  18. 18. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że każdy zespół bazowy (10) stanowi wał ugniatający usytuowany poprzecznie do kierunku jazdy, strzałka (A).
  19. 19. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że zespół do obróbki gleby oraz belka wsporcza (2) stanowią bronę obrotową (4).
  20. 20. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wyposażona w zbiornik, połączony z belkami siewnika (20) za pomocą układu przenoszenia nasion.
  21. 21. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 20, znamienna tym, że zbiornik jest mocowany z przodu ciągnika.
  22. 22. Wieloczynnościowa maszyna rolnicza według zastrz. 21, znamienna tym, że posiada co najmniej jedną głowicę rozdzielacza (24), połączoną z ramą (1).
PL00338175A 1999-02-19 2000-02-01 Wieloczynnościowa maszyna rolnicza do uprawy gleby i do siewu PL189826B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9902320A FR2789845B1 (fr) 1999-02-19 1999-02-19 Machine agricole combinee pour travailler le sol et pour semer

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL338175A1 PL338175A1 (en) 2000-08-28
PL189826B1 true PL189826B1 (pl) 2005-09-30

Family

ID=9542496

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL00338175A PL189826B1 (pl) 1999-02-19 2000-02-01 Wieloczynnościowa maszyna rolnicza do uprawy gleby i do siewu

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP1029432B1 (pl)
AT (1) ATE256965T1 (pl)
AU (1) AU761095B2 (pl)
DE (1) DE60007464T2 (pl)
DK (1) DK1029432T3 (pl)
FR (1) FR2789845B1 (pl)
PL (1) PL189826B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL127622U1 (pl) * 2018-09-12 2019-09-23 Dziekan Krzysztof Przedsiębiorstwo-Usługowo-Produkcyjno-Handlowe Dziekan Mechanizm regulacji wzajemnego położenia narzędzi uprawowych w maszynach rolniczych

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102007031575A1 (de) * 2007-07-06 2009-01-08 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co. Kg Pneumatische Verteilmaschine
CN105453740A (zh) * 2015-12-08 2016-04-06 重庆艾铭玛机械制造有限公司 一种用于播种的微耕机
DE102019133273A1 (de) * 2019-12-06 2021-06-10 Pöttinger Landtechnik Gmbh Landwirtschaftliche Ausbringmaschine
EP4241544A1 (en) 2022-03-09 2023-09-13 Maschio Gaspardo S.p.A. Agricultural machine provided for combined application

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3105640A1 (de) * 1981-02-17 1982-09-02 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co Kg, 4507 Hasbergen "geraetekombination fuer die landwirtschaft"
NL9001873A (nl) * 1990-08-24 1992-03-16 Lely Nv C Van Der Grondbewerkingsmachine.
NL1003921C2 (nl) * 1996-08-30 1998-03-04 Maasland Nv Machinecombinatie.

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL127622U1 (pl) * 2018-09-12 2019-09-23 Dziekan Krzysztof Przedsiębiorstwo-Usługowo-Produkcyjno-Handlowe Dziekan Mechanizm regulacji wzajemnego położenia narzędzi uprawowych w maszynach rolniczych

Also Published As

Publication number Publication date
ATE256965T1 (de) 2004-01-15
PL338175A1 (en) 2000-08-28
AU761095B2 (en) 2003-05-29
FR2789845B1 (fr) 2001-05-25
DE60007464T2 (de) 2004-11-11
EP1029432B1 (fr) 2004-01-02
AU1753300A (en) 2000-08-24
DK1029432T3 (da) 2004-05-03
EP1029432A1 (fr) 2000-08-23
DE60007464D1 (de) 2004-02-05
FR2789845A1 (fr) 2000-08-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU766963B2 (en) Agricultural implement lift wheel structure
US20090236108A1 (en) Agricultural Machine
AU2007216764A1 (en) Implement rear hitch height and attitude control
US6003615A (en) Stacking tool bar including a wing flex structure
EP0478095B1 (en) A soil cultivating machine for the preparation of a seed bed
EP0475480B1 (en) A soil cultivating machine
PL189826B1 (pl) Wieloczynnościowa maszyna rolnicza do uprawy gleby i do siewu
EP0199406B1 (en) A plough
AU596814B2 (en) Framework for ground working implement
EP0335456B2 (en) A power-driven soil cultivating machine
EP0422721A1 (en) Agricultural implement, in particular a soil cultivating machine
RU2421969C2 (ru) Комбинированная сеялка
EP0436975B1 (en) A soil cultivating machine
US7543657B2 (en) Tillage apparatus having flexible frame and weight distribution system
NL9200243A (nl) Grondbewerkingsmachine.
EP0551948A1 (en) A soil cultivating machine
EP4241544A1 (en) Agricultural machine provided for combined application
EP0255183A1 (en) A soil cultivating machine
EP0252555B1 (en) A soil cultivating machine
CZ2014745A3 (cs) Stroj na obdělávání půdy
PL242821B1 (pl) Mechanizm sekcji roboczej pielnika rzędowego
CZ290368B6 (cs) Secí stroj
PL71348Y1 (pl) Mechanizm regulacji wzajemnego położenia narzędzi uprawowych w maszynach rolniczych
MXPA01003472A (en) Liftable wheel unit for agricultural implement frame
NL8601828A (nl) Grondbewerkingsmachine.