PL189513B1 - Stempel ręczny z urządzeniem samotuszującym - Google Patents

Stempel ręczny z urządzeniem samotuszującym

Info

Publication number
PL189513B1
PL189513B1 PL98333651A PL33365198A PL189513B1 PL 189513 B1 PL189513 B1 PL 189513B1 PL 98333651 A PL98333651 A PL 98333651A PL 33365198 A PL33365198 A PL 33365198A PL 189513 B1 PL189513 B1 PL 189513B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
axis
molding
arm
housing
overturning
Prior art date
Application number
PL98333651A
Other languages
English (en)
Inventor
Ernst Faber
Original Assignee
Colop Stempelerzeugung Skopek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Colop Stempelerzeugung Skopek filed Critical Colop Stempelerzeugung Skopek
Publication of PL189513B1 publication Critical patent/PL189513B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41KSTAMPS; STAMPING OR NUMBERING APPARATUS OR DEVICES
    • B41K1/00Portable hand-operated devices without means for supporting or locating the articles to be stamped, i.e. hand stamps; Inking devices or other accessories therefor
    • B41K1/36Details
    • B41K1/38Inking devices; Stamping surfaces
    • B41K1/40Inking devices operated by stamping movement

Landscapes

  • Toys (AREA)
  • Pivots And Pivotal Connections (AREA)

Abstract

1. Stempel reczny z urzadzeniem samo- tuszujacym, który ma usytuowany w obu- dowie, majacy os odwracania, mechanizm odwracania dla agregatu czcionkowego, przy czym os odwracania, wychodzac z agregatu czcionkowego, rozciaga sie przez szczeliny w obudowie i koncami jest ulozyskowana w ramionach kablaka uru- chamiajacego prowadzonego w obudowie, i przy czym konce osi odwracania za pomoca elementów zabezpieczajacych sa zabezpie- czone przeciwko przesunieciu osiowemu, znamienny tym, ze co najmniej w jednym ramieniu (8) kablaka uruchamiajacego (2) jest umieszczona zatrzaskowo w wybraniu (11) tego ramienia (8) ksztaltka (12) stanowiaca element zabezpieczajacy, i ze os odwraca- nia (9) czesciowo jest ulozyskowana w ra- mieniu (8) i czesciowo w ksztaltce (12). FIG 2 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest stempel ręczny z urządzeniem samotuszującym, który ma usytuowany w obudowie, mający oś odwracania, mechanizm odwracania dla agregatu czcionkowego, przy czym oś odwracania, wychodząc z agregatu czcionkowego, rozciąga się przez szczeliny w obudowie i końcami jest ułożyskowana w ramionach kabłąka uruchamiającego prowadzonego w obudowie, i przy czym końce osi odwracania są za pomocą elementów zabezpieczających zabezpieczone przeciwko przesunięciu osiowemu.
Przy znanych stemplach tego rodzaju końce osi odwracania mechanizmu odwracania są ułożyskowane albo w otworach ślepych albo w otworach kabłąka uruchamiającego, tak, jak w opisach AT 384 999B (= US 4 823 696 A), US 3 783 786 A lub US 4 432 281 A, przy czym zwykle stosowane są elementy zabezpieczające, takie jak pierścienie osadcze sprężynujące, nity lub tym podobne do osiowego zabezpieczania osi odwracania. Montaż lub demontaż tych elementów zabezpieczających jest jednak stosunkowo czasochłonny. Ponieważ przy ułozyskowaniu osi odwracania w otworach ślepych może dojść do wygięcia ramion kabłąka uruchamiającego, i przez to do „wczepienia” osi odwracania z otworów ślepych, zostały tam zastosowane, jak wspomniano, tego rodzaju elementy zabezpieczające.
189 513
Zadaniem wynalazku jest stworzenie stempla ręcznego wymienionego rodzaju, którego oś odwracania daje się montować lub demontować za pomocą prostych środków szybko i łatwo, i dla której pozostaje zagwarantowane stabilne ułożyskowanie zarówno w kierunku promieniowym jak i osiowym, również przy nieumiejętnej obsłudze.
Zadanie to zostało rozwiązane zgodnie z wynalazkiem przez to, że co najmniej w jednym ramieniu kabłąka uruchamiającego umieszczona jest zatrzaskowo w wybraniu tego ramienia kształtka stanowiąca element zabezpieczający przeciwko osiowemu przesuwowi, i że oś odwracania częściowo jest ułożyskowana w ramieniu i częściowo w kształtce.
Przez takie ukształtowanie spełnione zostało zadanie zabezpieczenia przeciwko osiowemu przesuwowi. Służąca jako element zabezpieczający kształtka może być tanio wytworzona z tworzywa sztucznego, i może zostać łatwo podczas montażu osi odwracania po jej włożeniu osadzona i unieruchomiona przez zatrzaśnięcie i to zarówno ręcznie jak i maszynowo.
Korzystnie, oś odwracania na końcach ma rowek obwodowy a na odcinku rowka obwodowego jest ułożyskowana promieniowo i osiowo w dolnej panewce łożyskowej, która jest ukształtowana w obszarze wybrania ramienia kabłąka uruchamiającego, podczas gdy odcinkiem leżącym obok rowka obwodowego oś odwracania przylega promieniowo do występu kształtki.
W stanie zmontowanym jest w ten sposób zabezpieczone stabilne położenie osi odwracania zarówno w kierunku promieniowym jak i osiowym przez naprzeciwległe zablokowanie kształtki, ramienia kabłąka uruchamiającego i osi odwracania w szczególnie prosty i skuteczny sposób, tak, że oś odwracania nie może się przesunąć w niepożądany sposób ani osiowo ani na boki.
Przy tym jest korzystne dla płaskiego podparcia osi odwracania do góry, jeśli występ kształtki tworzy górną panewkę łożyskową dla promieniowego łożyskowania osi odwracania.
Również korzystnie, tworzący górną panewkę łożyskową występ kształtki jest ukształtowany w kształcie palca.
Ukształtowany w kształcie palca występ działa przy tym na sposób tygla dla osi odwracania.
Dalej korzystnie jest jeśli ukształtowany w kształcie palca występ prowadzony jest w szczelinie obudowy.
Przez to osiągnięte zostało dodatkowe prowadzenie wzdłużne dla kabłąka uruchamiającego i jednocześnie również podniesiona do góry promieniowa płaszczyzna oporowa dla osi odwracania.
Korzystne jest również, jeśli co najmniej jeden odcinek osi leżący obok rowka obwodowego jest ułożyskowany w panewce łożyskowej dodatkowo ukształtowanej w ramieniu kabłąka uruchamiającego.
Przez to osiągnięta zostaje dla osi odwracania dodatkowa promieniowa płaszczyzna oporowa do dołu.
Korzystna postać wynalazku w zakresie połączenia zatrzaskowego pomiędzy kształtką i kabłąkiem uruchamiającym charakteryzuje się tym, że kształtka ma wypustki wprowadzone zatrzaskowo w zagłębienia, które są ukształtowane w krawędzi wybrania ramienia.
Jest dalej korzystne, jeśli kształtka ma szczeliny wzdłużne dla elastycznego odkształcania kształtki przy zatrzaskiwaniu w wybranie.
Dla łatwiejszego montażu i demontażu kształtki jest wreszcie korzystne, jeśli wybranie w ramieniu jest ukształtowane jako otwarte do dołu.
Wynalazek w przykładzie wykonania przedstawiony został na rysunku, na którym: na fig. 1 przedstawiony został stempel z osiowym ułożyskowaniem według wynalazku w widoku z przodu, na fig. 2 - stempel z fig. 1 w widoku z boku, przy czym również zostało uwidocznione liniami kreskowymi dolne lub robocze położenie kabłąka uruchamiającego, na fig. 3 przekrój wzdłuż ułożyskowania osiowego w powiększeniu, ogólnie wzdłuż linii III-III na fig. 2, przy czym kabłąk uruchamiający znajduje się w swoim położeniu dolnym, drukującym, porównaj również oznaczoną kreskowaniem kształtkę; na fig. 4 - widok z boku ułożyskowania osiowego w kierunku strzałki IV na fig. 3 i na fig. 5 - widok z boku ułożyskowania osiowego w kierunku strzałki V na fig. 3.
Przedstawiony na fig. 1 i 2 stempel ręczny ma obudowę 1, z ukształtowanym na niej kabłąkiem uruchamiającym 2 z uchwytem 3, z jednej strony osadzonym w tulei 4 ukształtowa4
189 513 nej na obudowie 1, w której jest osadzona (nieprzedstawiona) sprężyna dociskająca do góry kabłąk uruchamiający, a z drugiej strony jest prowadzony w bocznych wybraniach 5 obudowy 1. Tuleja 4 ma karby 6, w które zatrzaskowo wchodzi główka zatrzaskowa 7.
Na końcach ramion 8 kabłąka uruchamiającego 2 jest ułożyskowana oś odwracania 9 zaznaczonego tylko schematycznie mechanizmu odwracania 10, którego konstrukcja jest znana i dlatego nie wymaga bliższego wyjaśniania.
Znaczące jest tu tylko to, że przy ruchu w dół kabłąka uruchamiającego 2 względem obudowy 1 poprzez oś odwracania 9 zachodzi odwrócenie, tj. obrót o 180° agregatu czcionkowego na fig. 1 i 2 nie przedstawionego bliżej.
Jak to jest widoczne na fig. 3 do 5, kabłąk uruchamiający 2 na końcach swoich ramion 8 ma wybranie 11 otwarte do dołu, w którym osadzona jest lub zatrzaśnięta kształtka 12. Do tego celu uformowane są na bokach na kształtce 12 wypustki 13 (patrz fig. 5), które mogą się zatrzaskiwać w zagłębieniach zatrzaskowych 14 ukształtowanych w krawędzi wybrania 11. Do montażu lub demontażu kształtki 12 z jej elastycznym odkształceniem w obszarze wypustek 13 są przewidziane wzdłużne szczeliny 15, które otwarte są w kierunku dolnej strony kształtki 12.
Oś odwracania 9 mechanizmu odwracania 10 ma na każdym końcu rowek obwodowy 16. W odcinku rowka obwodowego 16 oś 9 ułożyskowana jest w dopasowanej do średnicy i szerokości rowka 16 panewce łożyskowej 17, która jest ukształtowana na końcu ramienia 8 kabłąka uruchamiającego 2. Szczegółowo, panewka łożyskowa 17 przebiega, wychodząc od osi wzdłużnej 18 kabłąka uruchamiającego 2, kołowo, zakreślając kąt środkowy o wielkości na przykład około +45° i przechodzi dalej prostoliniowo w obszar skośny, z nachyleniem do osi wzdłużnej 18 na przykład około 45°, przez co zostały ukształtowane strefy krawędziowe w kształcie litery V dolnej panewki łożyskowej 17. Panewka łożyskowa 17 wystaje przy tym na kształt noska do góry, po to aby wejść w rowek obwodowy. Przez to oś odwracania 9 jest ułożyskowana od dołu na odcinku rowka obwodowego 16 wzdłuż kąta około 90° w kierunku promieniowym i wzdłuż kąta około 180° w kierunku osiowym. Odcinek osi odwracania 9 leżący obok rowka obwodowego 16 w kierunku do wnętrza stempla jest dodatkowo ułożyskowany w panewce łożyskowej 20 (patrz fig. 3) utworzonej w przedłużeniu 19 kabłąka uruchamiającego 2 również wzdłuż kąta 90° w kierunku promieniowym do dołu.
Od góry oś odwracania 9 jest ułożyskowana w panewce łożyskowej 22 ukształtowanej w tworzącym płaski palec występie 21 kształtki 12, która przebiega, wychodząc od osi wzdłużnej środkowej stempla, łukowo wzdłuż kąta środkowego około +75° i dalej prostoliniowo przechodzi w obszar skośny oddalający się od osi odwracania 9, o kącie nachylenia 45° do osi wzdłużnej, który leży równolegle i w niewielkim odstępie od wyżej wymienionego skośnego obszaru dolnej panewki łożyskowej 17. Przez to oś odwracania 9 jest, łącznie z główką osi 23 przyłączoną do rowka obwodowego 16, utrzymywana od góry wzdłuż kąta około 150° i ułożyskowana w kierunku promieniowym.
Występ 21 jest osadzony w odsądzeniu 11' wybrania 11 i rozciąga się w kierunku osiowym wzdłuż wewnętrznej strony przedłużenia 19 kabłąka uruchamiającego 2 po to, aby mógł zostać wprowadzony w szczelinę wzdłużną 24 obudowy 1, przez którą jest również przeprowadzona oś odwracania 9. Dzięki temu zostało utworzone dodatkowe prowadzenie wzdłużne kabłąka uruchamiającego 2 w obudowie 1. Jeśli takie dodatkowe prowadzenie nie jest pożądane, występ 21 może kończyć się już na wewnętrznej stronie przedłużenia 19 ramienia 8 (lub przed nią), to jest, w porównaniu do przedstawienia na fig. 3, może być odpowiednio krótszy.
Szczelina wzdłużna 24 w obudowie 1 zamknięta jest od dołu przez krawędź w kształcie półkola 25 (patrz fig. 4). Szczelina wzdłużna 24 może również być ukształtowana jako otwarta do dołu.
W gnieździe lub w ramie osadczej 26 obudowy 1 jest umieszczone na przykład zabezpieczenie przed poślizgiem 27 z gumy lub podobnego materiału (patrz fig. 3).
Montaż osi odwracania następuje w ten sposób, ze zostaje ona osadzona za pomocą rowka obwodowego 16 w dolnej panewce łożyskowej 17, przy czym przy osadzaniu następuje „centrowanie” poprzez ukształtowane w kształcie litery V strefy brzegowe. Na to jest wsuwana lub zatrzaskiwana w wybranie 11 kształtka 12. Wsuwanie kształtki 12 jest przy tym ułatwione przez to, ze czołowy brzeg występu 21 kształtki 12 jest zaopatrzony w sfazowanie 28.
189 513
cn
189 513
FIG.1 FIG·2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Stempel ręczny z urządzeniem samotuszującym, który ma usytuowany w obudowie, mający oś odwracania, mechanizm odwracania dla agregatu czcionkowego, przy czym oś odwracania, wychodząc z agregatu czcionkowego, rozciąga się przez szczeliny w obudowie i końcami jest ułożyskowana w ramionach kabłąka uruchamiającego prowadzonego w obudowie, i przy czym końce osi odwracania za pomocą elementów zabezpieczających są zabezpieczone przeciwko przesunięciu osiowemu, znamienny tym, że co najmniej w jednym ramieniu (8) kabłąka uruchamiającego (2) jest umieszczona zatrzaskowo w wybraniu (11) tego ramienia (8) kształtka (12) stanowiąca element zabezpieczający, i że oś odwracania (9) częściowo jest ułożyskowana w ramieniu (8) i częściowo w kształtce (12).
  2. 2. Stempel ręczny według zastrz. 1, znamienny tym, że oś odwracania (9) na końcach ma rowek obwodowy (16) i na odcinku rowka obwodowego (16) jest ułożyskowana promieniowo i osiowo w dolnej panewce łożyskowej (17), która jest ukształtowana w obszarze wybrania (11) ramienia (8) kabłąka uruchamiającego (2), podczas gdy odcinkiem leżącym obok rowka obwodowego (16) oś odwracania (9) przylega promieniowo do występu (21) kształtki (12).
  3. 3. Stempel ręczny według zastrz. 2, znamienny tym, że występ (21) kształtki (12) tworzy górną panewkę łożyskową (22) dla promieniowego łożyskowania osi odwracania (9).
  4. 4. Stempel ręczny według zastrz. 3, znamienny tym, że tworzący górną panewkę łożyskową (22) występ (21) kształtki (12) jest ukształtowany w kształcie palca.
  5. 5. Stempel ręczny według zastrz. 4, znamienny tym, że ukształtowany w kształcie palca występ (21) prowadzony jest w szczelinie (24) obudowy (1).
  6. 6. Stempel ręczny według zastrz. 2, znamienny tym, że co najmniej jeden odcinek osi (9) leżący obok rowka obwodowego (16) jest ułożyskowany w panewce łożyskowej (19) dodatkowo ukształtowanej w ramieniu (8) kabłąka uruchamiającego (2).
  7. 7. Stempel ręczny według zastrz. 1, znamienny tym, że kształtka (12) ma wypustki (13), wprowadzone zatrzaskowo w zagłębienia (14), które są ukształtowane w krawędzi wybrania (11) ramienia (8).
  8. 8. Stempel ręczny według zastrz. 7, znamienny tym, że kształtka (12) ma szczeliny wzdłużne (15) do elastycznego odkształcania kszałtki (12) przy zatrzaskiwaniu w wybranie (11).
  9. 9. Stempel ręczny według zastrz. 1, znamienny tym, że wybranie (11) w ramieniu (8) jest ukształtowane jako otwarte do dołu.
PL98333651A 1997-09-30 1998-07-30 Stempel ręczny z urządzeniem samotuszującym PL189513B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0060797U AT2249U1 (de) 1997-09-30 1997-09-30 Handstempel mit selbstfärbeeinrichtung
PCT/AT1998/000182 WO1999016624A1 (de) 1997-09-30 1998-07-30 Handstempel mit selbstfärbeeinrichtung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL189513B1 true PL189513B1 (pl) 2005-08-31

Family

ID=3495076

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98333651A PL189513B1 (pl) 1997-09-30 1998-07-30 Stempel ręczny z urządzeniem samotuszującym

Country Status (6)

Country Link
US (1) US6067905A (pl)
EP (1) EP0941159B1 (pl)
AT (1) AT2249U1 (pl)
DE (1) DE59803614D1 (pl)
PL (1) PL189513B1 (pl)
WO (1) WO1999016624A1 (pl)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT2996U1 (de) * 1998-10-14 1999-08-25 Colop Stempelerzeugung Skopek Achssicherung für die schwenkachse eines handstempels sowie handstempel
US6371022B1 (en) * 1999-07-31 2002-04-16 Enid R. Crystal Detachable handle for inkpads
US6829993B2 (en) * 2001-11-09 2004-12-14 Marc L. Aronson Lock for a hand stamping device
WO2004060685A1 (en) * 2003-01-02 2004-07-22 M & R Marking Systems, Inc. Hand stamp and locking storage cap
AT412772B (de) * 2003-10-17 2005-07-25 Colop Stempelerzeugung Skopek Selbstfärbe-handstempel
US7111554B2 (en) * 2005-01-07 2006-09-26 Commonwealth Notary Supplies, Inc. Lock assembly for a stamping device
AT501286B8 (de) * 2005-01-25 2007-02-15 Colop Stempelerzeugung Skopek Einrichtung zur sicherung einer wendeachse eines typenaggregats
AT501318B1 (de) * 2005-01-25 2006-11-15 Colop Stempelerzeugung Skopek Selbstfärbestempel
PL2948314T3 (pl) * 2013-01-24 2016-12-30 Stempel samotuszujący
AT513898B1 (de) 2013-01-24 2019-01-15 Colop Stempelerzeugung Skopek Gmbh & Co Kg Einrichtung zum Führen eines Farbkissenbehälters sowie Selbstfärbestempel
EP3388248B1 (de) 2014-01-10 2019-08-28 Trotec Laser GmbH Bearbeitungssystem für mehrere unterschiedliche werkstücke und verfahren hierzu
JP1518641S (pl) * 2014-04-15 2015-03-09
AT517328B1 (de) 2015-06-10 2024-06-15 Trodat Gmbh Stempel, ein Stempelkissen und eine Verschlusskappe
AT517321A1 (de) 2015-06-10 2016-12-15 Trodat Gmbh Stempel
AT517322A1 (de) 2015-06-10 2016-12-15 Trodat Gmbh Stempel und Abdruckeinheit, insbesondere als Ersatzteil für einen Stempel
AT517318A1 (de) 2015-06-10 2016-12-15 Trodat Gmbh Stempel und Abdruckeinheit
USD823378S1 (en) * 2015-06-10 2018-07-17 Trodat Gmbh Hand stamp
USD803307S1 (en) * 2015-12-10 2017-11-21 Trodat Gmbh Hand stamp
AT518735A1 (de) 2016-06-09 2017-12-15 Trodat Gmbh Antriebseinheit, Bandeinheit, Brücke, Mitnehmer und Stempel hierfür
AT519177B1 (de) 2016-10-06 2019-04-15 Trotec Laser Gmbh Verfahren zum Gravieren, Markieren und/oder Beschriften eines Werkstückes mit
RU178412U1 (ru) * 2017-06-01 2018-04-03 Ольга Викторовна Ануфриева Устройство для заполнения школьного дневника
AT524047B1 (de) * 2020-12-03 2022-02-15 Trodat Gmbh Stempel und Achselement für den Stempel

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3099955A (en) * 1961-05-16 1963-08-06 Jack W Robbins Type band setting means in hand stamps
AT286325B (de) * 1968-04-01 1970-12-10 Just Trodat Werke Selbstfärbestempel mit Oberschlagfärbung
US3783786A (en) 1972-03-20 1974-01-08 L Ellison Self-inking hand stamp
US4149459A (en) * 1978-02-23 1979-04-17 Flynn Harold M Self inking hand stamp
US4432281A (en) * 1982-03-10 1984-02-21 M & R Seal Press Co., Inc. Self-inking stamping device
AT384999B (de) 1986-02-24 1988-02-10 Skopek Karl Handstempel mit selbstfaerbeeinrichtung
IL89972A (en) * 1989-04-16 1991-06-30 Hamivreshet Brush Factory Automatic rubber stamp device
US5623875A (en) * 1996-03-28 1997-04-29 Perets; Mishel Multi-color and easy to assemble automatic rubber stamp
US5671668A (en) * 1996-05-21 1997-09-30 Shih; Shiny Hand stamp

Also Published As

Publication number Publication date
WO1999016624A1 (de) 1999-04-08
DE59803614D1 (de) 2002-05-08
EP0941159B1 (de) 2002-04-03
AT2249U1 (de) 1998-07-27
US6067905A (en) 2000-05-30
EP0941159A1 (de) 1999-09-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL189513B1 (pl) Stempel ręczny z urządzeniem samotuszującym
JP4948532B2 (ja) 乗物の手すり
JP3166860B2 (ja) スタンプ装置
ES2569406T3 (es) Dispositivo de conexión de una escobilla al brazo de una instalación limpiaparabrisas
EP1273474B1 (en) Seat reclining devices
RU2235495C2 (ru) Телескопическая всасывающая трубка пылесоса
JPH04350011A (ja) プラスチックチェーン
EP2181019B1 (en) Guide sleeve for a retaining rod of a neck rest
PL131959B1 (en) Disc brake
KR20080020612A (ko) 전자기식 잠금 장치
US3214530A (en) Padlock-receiving locking attachment for pivotable operating handles of electrical control devices
US4519723A (en) Connecting device for releasably securing an axle on a support plate
JP2017532673A (ja) プラスチック製のペダルシャフト構造を有する自動車ペダルアセンブリ
GB2076644A (en) Wiper arm to blade connection
CN112648214A (zh) 风扇机头组件和电风扇
PL190827B1 (pl) Blokada osi obrotu stempla ręcznego oraz stempel ręczny
JP4779867B2 (ja) ワイパー装置
JP4745703B2 (ja) クリップ取り付け装置
US6404094B1 (en) Hammer brush holder arrangement with stabilization mechanism
ES2836176T3 (es) Cojinete giratorio y procedimiento para el montaje de un cojinete giratorio de este tipo
KR102494626B1 (ko) 하이브리드 윈드실드 와이퍼 블레이드
US3029626A (en) Lever tumbler side bar lock with dust cover
CN218333547U (zh) 一种双位按钮
CN110072742B (zh) 用于球形接头的窝组件
CN114761653B (zh) 门闩装置的支撑组件

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100730