PL188505B1 - Głowica termostatyczna zaworu - Google Patents
Głowica termostatyczna zaworuInfo
- Publication number
- PL188505B1 PL188505B1 PL98330125A PL33012598A PL188505B1 PL 188505 B1 PL188505 B1 PL 188505B1 PL 98330125 A PL98330125 A PL 98330125A PL 33012598 A PL33012598 A PL 33012598A PL 188505 B1 PL188505 B1 PL 188505B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- thermostatic
- head according
- thermostatic head
- housing
- actuator
- Prior art date
Links
Classifications
-
- G—PHYSICS
- G05—CONTROLLING; REGULATING
- G05D—SYSTEMS FOR CONTROLLING OR REGULATING NON-ELECTRIC VARIABLES
- G05D23/00—Control of temperature
- G05D23/01—Control of temperature without auxiliary power
- G05D23/02—Control of temperature without auxiliary power with sensing element expanding and contracting in response to changes of temperature
- G05D23/021—Control of temperature without auxiliary power with sensing element expanding and contracting in response to changes of temperature the sensing element being a non-metallic solid, e.g. elastomer, paste
- G05D23/023—Control of temperature without auxiliary power with sensing element expanding and contracting in response to changes of temperature the sensing element being a non-metallic solid, e.g. elastomer, paste the sensing element being placed outside a regulating fluid flow
-
- G—PHYSICS
- G05—CONTROLLING; REGULATING
- G05D—SYSTEMS FOR CONTROLLING OR REGULATING NON-ELECTRIC VARIABLES
- G05D23/00—Control of temperature
- G05D23/19—Control of temperature characterised by the use of electric means
- G05D23/1925—Control of temperature characterised by the use of electric means using a combination of auxiliary electric and non-electric power
Landscapes
- Physics & Mathematics (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- General Physics & Mathematics (AREA)
- Automation & Control Theory (AREA)
- Fluid Mechanics (AREA)
- Power Engineering (AREA)
- Temperature-Responsive Valves (AREA)
- Control Of Temperature (AREA)
Abstract
Glowica termostatyczna zaworu, posia- dajaca obudowe bez pokretla i wyposazona w jednostke regulacyjna, która na skutek dzialania aktywatora elektrycznego dopa- sowuje powierzchnie styku kontrolujaca prace zaworu, posiadajaca urzadzenie wej- sciowe sluzace do wprowadzania zadanej temperatury za pomoca generatora sygnalu, znamienna tym, ze w obudowie (1, 101) znajduje sie element termostatyczny (9, 109) polaczony z urzadzeniem ustawiaja- cym zadana temperature, i którego wlasci- wosci regulacyjne sa zalezne od mierzonej temperatury, a urzadzenie ustawiajace za- dana wartosc temperatury stanowi jedno- stka regulacyjna (10, 110), której regulacja w calym zadanym zakresie temperatur ste- ruje aktywator (19, 119). Fig.1 PL PL PL PL PL PL PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest głowica termostatyczna zaworu, posiadająca obudowę bez pokrętła i wyposażona w jednostkę regulacyjną, która na skutek działania aktywatora elektrycznego dopasowuje powierzchnię styku kontrolującą pracę zaworu, posiadająca urządzenie wejściowe służące do wprowadzania żądanej wartości temperatury za pomocą generatora sygnału.
Głowica termostatyczna tego rodzaju znana jest na przykład z opisu patentowego USA 5 137 061. Do wprowadzenia żądanej wartości temperatury lub programu określającego temperaturę w dłuższym okresie czasu służy panel sterowania wyposażony w klawiaturę i wyświetlacz znajdujący się na przedniej stronie kwadratowej obudowy urządzenia. Obwód elektryczny, w którego skład wchodzi mikroprocesor porównuje zadaną wartość temperatury z temperaturą pokojową i uruchamia silniczek elektryczny połączony jednocześnie z potencjometrem, będącym w sprzężeniu zwrotnym z obwodem elektrycznym tak, ze powierzchnia styku skierowana w kierunku zaworu przesuwa się o odległość odpowiadającą tej różnicy temperatur. Wprowadzanie żądanej wartości temperatury poprzez panel kontrolny jest w łatwiejsze i wymaga mniejszej siły niż regulacja ręczna, jaką stosuje się w powszechnie znanych głowicach termostatycznych, co jest mile widziane szczególnie przez użytkowników starszych wiekiem. Ponieważ jednak silniczek elektryczny musi być uruchamiany przy każdej z częstych operacji kontrolnych dochodzi do znaczącego zuzycia energii, co sprawia, że żywotność baterii umieszczonych w obu4
188 505 dowie urządzenia jest krótka lub wymagane jest podłączenie urządzenia do domowego źródła zasilania.
Rozwiązaniem odmiennym od przedstawionego powyżej są powszechnie znane głowice termostatyczne z elementem termostatycznym, którego działanie regulacyjne jest zależne od mierzonej temperatury i który służy zarazem jako czujnik temperatury lub jest połączony ze zdalnym czujnikiem temperatury za pomocą rurki kapilarnej i w których wprowadzanie żądanej wielkości temperatury w pomieszczeniu rozwiązano w sposób mechaniczny, polegający na ustawieniu żądanej temperatury za pomocą obracającego się osiowo pokrętła. Tego typu systemy termostatyczne zawierają element termostatyczny wypełniony cieczą parującą i sprężynę przeciwdziałającą sile wywieranej przez ciśnienie pary, lub też element termostatyczny z wypełnieniem ciekłym bądź stałym. Głowice termostatyczne tego typu pracują całkowicie niezależnie, jednak każda zmiana żądanej wartości temperatury wymaga regulacji za pomocą pokrętła.
W niemieckim opisie patentowym DE 43 09 121 Al przedstawiono rozwiązanie posiadające możliwość regulacji głowicy termostatycznej ręcznie, za pomocą pokrętła bądź też za pomocą silniczka umieszczonego w głowicy termostatycznej. Tego typu konstrukcja nie jest jednak dobrym produktem rynkowym, ponieważ silniczek jest umieszczony w jednym ciągu z elementem termostatycznym i urządzeniem do ustawiania żądanej wartości temperatury, co sprawia, że głowica termostatyczna posiada bardzo dużą wysokość.
Głowica termostatyczna z pokrętłem znana jest również z niemieckiego opisu patentowego DE 31 35 895 Al. Zastosowano w niej rozszerzalny łącznik znajdujący się pomiędzy urządzeniem do wprowadzania żądanej wartości temperatury a powierzchnią styku, który jest wykonany z materiału posiadającego rozszerzalność cieplną lub ma postać dysku krzywkowego obracającego się poprzez przekładnie, za pomocą silniczka.
W niemieckim opisie patentowym DE 31 27 184 C2 przedstawiono niezależną głowicę termostatyczną wyposażoną w obrotową obudowę termostatu służącą do ustawiania żądanej wartości temperatury, posiadającą możliwość obniżania zadanej wartości temperatury na noc za pomocą zintegrowanej jednostki sterująco-napędzającej, która korzysta z energii jedynie podczas operacji regulacyjnych. Posiadające możliwość wielokrotnego ładowania baterie użyte w tym celu są zasilane z ogniw słonecznych znajdujących się na głowicy termostatu. Konstrukcja jednostki sterująco-napędząjącej nie została opisana.
Celem wynalazku jest konstrukcja głowicy termostatycznej pozwalającej na mniejsze zużycie energii i zachowującej swoje działanie regulacyjne także w wypadku zaniku napięcia takiego jak przerwa w zasilaniu czy wyczerpane baterie.
W głowicy termostatycznej według wynalazku zadanie to rozwiązano stosując obudowę, w której znajduje się element termostatyczny połączony z urządzeniem ustawiającym żądaną temperaturę, i którego właściwości regulacyjne są zależne od mierzonej temperatury, a urządzenie ustawiające żądaną wartość temperatury stanowi jednostka regulacyjna, której regulacją w całym żądanym zakresie temperatur steruje aktywator.
Taka konstrukcja posiada wszystkie korzyści płynące z wprowadzania żądanej temperatury bez użycia pokrętła (wygodne wprowadzanie żądanej temperatury, możliwość programowania głowicy termostatycznej według wynalazku, odejście od stosowania siły mechanicznej). Oprócz tego aktywator nie jest uruchamiany przy każdej operacji regulacyjnej, lecz tylko przy zmianie żądanej temperatury. Wiąże się z tym niskie zużycie energii i w przypadku użycia baterii zwiększa to ich żywotność. Pomiędzy zmianami żądanej temperatury element termostatyczny pracuje w sposób automatyczny nie zużywając energii. Szczególnie warty odnotowania jest fakt, ze wobec odejścia od stosowania pokrętła przekrój obudowy może być dowolny, co ułatwia rozmieszczenie aktywatora i elementów służących do przenoszenia napędu, ponieważ nawet niewielkie wybrzuszenie obudowy będzie wystarczające do umiejscowienia tych elementów. Dzięki temu głowica termostatyczna według wynalazku nie musi być większa od głowic termostatycznych wyposażonych w pokrętło.
Korzystne jest kiedy element termostatyczny posiada wypełnienie stałe bądź ciekłe a jednostka regulacyjna jest połączona z elementem termostatycznym szeregowo i jej zmienną długością steruje aktywator. Zadaną wartość temperatury zmienia się wówczas poprzez proste osiowe dopasowanie jednostki regulacyjnej.
188 505
Może to w szczególności zachodzić kiedy element termostatyczny zmienia swoją osiową długość LI zależną od mierzonej temperatury, a jednostka regulacyjna zmienia swoją osiową długość L2 w zależności od działania aktywatora, przy czym jednostka regulacyjna jest zamocowana w sposób mechaniczny, w kolejności pomiędzy powierzchnią nośną obudowy a powierzchnią styku.
W innym korzystnym rozwiązaniu element termostatyczny jest wypełniony cieczą parującą, a reakcją na ciśnienie tej cieczy jest siła wywierana przez sprężynę, przy czym jednostka regulacyjna jest wpasowana w jeden z kołnierzy sprężyny a jej długość jest zależna od działania aktywatora. Dzięki temu położenie powierzchni styku znajduje się z jednej strony w równowadze pomiędzy siłą wywieraną przez sprężynę a siłą wywieraną przez ciśnienie pary, a z drugiej strony możliwa jest jego regulacja za pomocąjednostki regulacyjnej.
Korzystne jest aby jednostka regulacyjna sąsiadowała z powierzchnią styku. W tym rozwiązaniu jedna strona elementu termostatycznego lub sprężyny może być na stałe zamocowana do obudowy.
W większości zastosowań głowica termostatyczna powoduje, że zawór otwiera się bardziej kiedy mierzona temperatura spada. Dzieje się tak w wypadku zaworów grzejników, zaworów do ogrzewania podpodłogowego czy zaworów do ogrzewania kotłów instalacji wodnej. Jednak głowice termostatyczne są również odpowiednie do zaworów otwierających się wraz ze wzrostem mierzonej temperatury, jak na przykład do zaworów chłodziarek.
Najprostsza konstrukcja takiej głowicy polega na tym, że w obudowie znajduje się nawrotnik elementu termostatycznego, odwracający kierunek działania elementu termostatycznego względem powierzchni styku.
Korzystne jest aby w głowicy termostatycznej według wynalazku jednostka regulacyjna składała się z dwóch połączonych wzajemnie śrubowo części, z których jedna jest częścią nieobrotową a druga jest częścią obrotową, której obrotami steruje aktywator. Przekazywanie ruchu obrotowego w regulacyjny ruch osiowy zapewnia dogodny współczynnik przełożenia, co pozwala na zastosowanie silniczka o niewielkiej mocy.
W konstrukcji głowicy termostatycznej według wynalazku celowe jest aby aktywator znajdował się z boku elementu termostatycznego lub jednostki regulacyjnej, przy czym aktywator ulokowany jest w obudowie posiadającej kształt, którego przekrój różni się od przekroju kołowego. Pozwala to na zwartą konstrukcje obudowy, której wysokość nie musi być zwiększona w celu umieszczenia silniczka.
W połączeniu z powyzszym faktem korzystne jest, aby oś podłużna aktywatora była równoległa do osi elementu termostatycznego i jednostki regulacyjnej. Pozwala to na konstrukcję bardziej zwartą wymiarowo.
W korzystnym złożeniu głowicy termostatycznej według wynalazku część obrotowa jednostki regulacyjnej posiada koło zębate z uzębieniem obwodowym, zazębione z wałkiem zębatym aktywatora. Dzięki takiemu rozwiązaniu aktywator działa praktycznie bezpośrednio na jednostkę regulacyjną, co również sprawia, że konstrukcja głowicy termostatycznej według wynalazku jest bardziej zwarta, a jej wykonanie jest tańsze.
Stosowne jest również aby średnica koła zębatego była większa od średnicy elementu termostatycznego, a średnica wałka zębatego była mniejsza od średnicy koła zębatego. Osiąga się przez to wysoki współczynnik przełozenia, co również umożliwia zastosowanie silniczka o niewielkiej mocy.
Dodatkowo celowe jest aby w obudowie głowicy termostatycznej według wynalazku znajdowała się również przynajmniej jedna bateria. Wówczas głowica termostatyczna według wynalazku działa w sposób niezależny, pomijając okresowe wymiany baterii wymagane po długich odstępach czasu. Rozmieszczenie baterii w obudowie nie nastręcza trudności, ponieważ kształt obudowy może być odpowiednio dobrany.
W szczególności w konstrukcji głowicy termostatycznej według wynalazku zapewniono, że bateria znajduje się z boku elementu termostatycznego i/lub jednostki regulacyjnej, w pobliżu aktywatora. Osiąga się przez to konstrukcję bardziej zwartą wymiarowo.
W głowicy termostatycznej według wynalazku celowe jest zastosowanie baterii połączonej ze wskaźnikiem naładowania generującym sygnał błędu, kiedy stan naładowania baterii spad6
188 505 nie poniżej wartości krytycznej. Wskaźnikiem naładowania może być na przykład woltomierz. Sygnał błędu może wywołać optyczny lub akustyczny komunikat o błędzie.
Szczególnie korzystne jest aby sygnał błędu ustawiał jednostkę regulacyjną w określonej pozycji spoczynkowej. W zastosowaniu do pomieszczeń dziennego użytku pozycja ta może odpowiadać temperaturze 20°C, a w zastosowaniu do chłodziarek pozycja ta może odpowiadać temperaturze 5°C. Zadana wartość ustawiona w ten sposób będzie utrzymywała się również wtedy, kiedy baterie ulegną rozładowaniu.
Korzystne jest aby aktywator był silniczkiem elektrycznym, a w szczególności krokowym silniczkiem elektrycznym. Można sobie jednak wyobrazić inne rodzaje aktywatorów, na przykład systemy magnetyczne.
Korzystne jest również aby głowica termostatyczna posiadała obwód kontrolny, obracający aktywator po wprowadzeniu nowej żądanej temperatury, o wartość odpowiadającą różnicy temperatury rzeczywistej i nowej żądanej temperatury. Obwód kontrolny tego rodzaju może być także umieszczony w obudowie głowicy termostatycznej według wynalazku.
Możliwa jest konstrukcja głowicy termostatyczna według wynalazku, w której generator sygnału posiada klawiaturę i/lub wyświetlacz. Generator sygnału może znajdować na obudowie i/lub być częścią urządzenia do zdalnej kontroli.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest bliżej w korzystnym przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig 1 przedstawia schematyczny widok pierwszej konstrukcji głowicy termostatycznej zaworu grzejnikowego według wynalazku a fig 2 przedstawia zmodyfikowaną konstrukcję głowicy termostatycznej do zastosowania w zaworach chłodziarek.
Głowica termostatyczna przedstawiona na rysunku fig. 1 posiada obudowę 1 zamocowaną na górnej części 3 zaworu grzejnika 4 za pomocą gniazda 2. Obudowa 1 jest pokazana na rysunku jako jeden element, jednak w praktyce składa się z kilku połączonych ze sobą części. Zawór 4 jest uruchamiany wtedy, kiedy posiadająca możliwość przemieszczania osiowego powierzchnia styku 5 działa na popychacz 6 zaworu 4 wyprowadzony na zewnątrz zaworu przez komorę dławicy 7.
Pomiędzy powierzchnią nośną 8 obudowy 1 a powierzchnią styku 5 znajduje się element termostatyczny 9 i jednostka regulacyjna 10 połączone ze sobą za pomocą powierzchni sprzęgającej 11. Element termostatyczny 9 posiada stałe wypełnienie 12 i jest jednocześnie czujnikiem rzeczywistej temperatury w pomieszczeniu. Przednia ścianka 13 elementu termostatycznego 9 leży bezpośrednio na powierzchni nośnej 8 obudowy 1. Osiowy dystans LI elementu termostatycznego 9 zmienia się w zależności od rzeczywistej temperatury panującej w pomieszczeniu. Osiowy dystans L2 jednostki regulującej 10 zmienia się w zależności od żądanej temperatury'.
Jednostka regulacyjna 10 składa się z części nieobrotowej 14 i części obrotowej 15 połączonych ze sobą za pomocą gwintu 16. Na części obrotowej 15 znajduje się koło zębate 17, którego obrotami steruje poprzez wałek zębaty 18 silniczek elektryczny 19, na przykład silniczek krokowy. Silniczek elektryczny 19 znajduje się w wybrzuszeniu 20 obudowy 1, w którym znajdują się również baterie 21 zasilające silniczek elektryczny 19 i obwód kontrolny 22. Z tego względu osie silniczka elektrycznego 19 i baterii 21 są równoległe do osi elementu termostatycznego 9 i jednostki regulacyjnej 10. Koło zębate 17 ma bardzo duża średnicę, przekraczającą średnicę elementu termostatycznego 9. W porównaniu do średnicy koła zębatego 17 średnica wałka zębatego 18 jest mała.
Obwód kontrolny 22 znajdujący się wewnątrz obudowy 1 posiada urządzenie wejściowe służące do wprowadzania żądanej wartości temperatury do obwodu kontrolnego 22, współpracujące z generatorem sygnału 23 posiadającym, na przykład, klawiaturę 24 i wyświetlacz 25. Generator sygnału 23 jest zaprojektowany jako urządzenie zdalnego sterowania (tzw. „pilot”) tak, że przekazywanie sygnału do obwodu kontrolnego 22 zachodzi bezprzewodowo lub poprzez połączenie kablowe 26. Za pomocą generatora sygnału 23 do pamięci obwodu kontrolnego 22 wprowadzana jest zadana wartość temperatury lub program określający temperaturę w dłuższym okresie czasu (dzień, tydzień, rok). Dzięki temu każda zmiana żądanej wartości temperatury powoduje, że obwód kontrolny 22, w którego skład wchodzi również czasomierz uruchomi silniczek elektryczny 19, którego wał obróci się o wartość odpowiadającą tej zmianie. Wywołana w ten sposób zmiana osiowego dystansu L2 określi nową zadaną temperaturę dla głowicy termostatycznej.
188 505
Ponadto obwód kontrolny 22 składa się z wskaźnika określającego stan naładowania baterii 21, działającego, na przykład, na zasadzie pomiaru napięcia. Kiedy ładunek baterii zejdzie poniżej wartości krytycznej wygenerowany zostanie sygnał błędu, który pojawi się na wyświetlaczu 25 i, jeżeli będzie to pożądane, wywoła również sygnał akustyczny w dowolnym innym miejscu oraz zapewni ustawienie jednostki regulującej 10 w określonej pozycji spoczynkowej, odpowiadającej na przykład temperaturze pokojowej wynoszącej 20°C.
Na rysunku fig. 2, na którym pokazano schematycznie głowicę termostatyczną zaworu chłodziarki, numerację oznaczeń odpowiednich elementów zwiększono o 100 względem rysunku fig. 1. Pierwsza różnica względem głowicy termostatycznej pokazanej na rysunku fig. 1 polega na tym, że element termostatyczny 109 jest wypełniony cieczą parującą i jest połączony rurką kapilarną 127 ze zdalnym czujnikiem 128. Element termostatyczny 109 działa poprzez człon pośredni 129 na nawrotnik 130 posiadający formę dźwigni kątowej, na której drugie ramię działa siła wywierana przez kołnierz 131 sprężyny 132. Z tego względu nieobrotowa część jednostki regulacyjnej 110 zajmuje pozycję zależną od ciśnienia pary w elemencie termostatycznym 109 i siły wywieranej przez sprężynę 132 przeciwdziałającej temu ciśnieniu. Prowadzi to do odwrócenia kierunku działania elementu termostatycznego 109 względem powierzchni styku 105. Sterowane silniczkiem elektrycznym obroty koła zębatego 117 wywołują zmianę długości jednostki regulacyjnej 110 a co za tym idzie zmianę zadanej wartości temperatury. W tej konstrukcji generator sygnału 123 znajduje się na przedniej części obudowy 101.
W konstrukcji pokazanej na rysunku fig. 2 można również zastosować element termostatyczny 109 z wypełnieniem ciekłym. Wówczas sprężyna 132 o względnie dużej sztywności będzie działała jako sprężyna zabezpieczająca. Sprężyna zabezpieczająca tego rodzaju znajduje się również w konstrukcji pokazanej na rysunku fig. 1, jednak ze względu na czytelność rysunku nie została pokazana.
Kiedy głowice termostatyczne według wynalazku stosuje się do zaworów grzewczych (ogrzewanie pokojowe bądź ogrzewanie podpodłogowe) żądaną wartość temperatury można wprowadzić ręcznie za pomocą panelu sterowania. Głowice termostatyczne według wynalazku można wyposażyć w możliwość obniżania zadanej wartości temperatury na noc. Właściwość tą można niekiedy wyłączyć, na przykład, oczekując na przybycie gości. Do pamięci urządzenia według wynalazku można również wprowadzić program określający temperaturę w pomieszczeniu w dłuższym okresie czasu. Przy zastosowaniu głowicy termostatycznej według wynalazku do regulacji ogrzewania kotła na gorącą wodę możliwość obniżenia zadanej wartości temperatury wody w instalacji wodnej na noc pozwala na duże oszczędności. Urządzenie według wynalazku w zastosowaniu do zaworów chłodziarek pozwala na korzystne dostosowanie żądanej wartości temperatury do określonych warunków pracy chłodziarki. W głowicy termostatycznej według wynalazku zastosowanej do regulacji ogrzewania podpodłogowego odpowiednie będzie zainstalowanie zdalnego czujnika temperatury na rurze z gorącą wodą, co umożliwi kontrolę temperatury w pomieszczeniu na podstawie temperatury cieczy przepływającej przez rurę. Ważny jest również fakt, że głowice termostatyczne mogą być regulowane zdalnie, za pomocą pilota. Korzystne jest wtedy, aby cała grupa głowic termostatycznych była sterowana z jednego centralnego urządzenia zdalnego sterowania. Do określenia żądanej temperatury w zdalnie sterowanych głowicach termostatyczne nie jest wymagana ich dostępność. Mogą się one znajdować gdziekolwiek w budynku, nawet w piwnicy.
Korzystne jest, aby baterie zasilające głowicę termostatyczną według wynalazku były umieszczone w jej obudowie. Mogą one być jednak umieszczone w urządzeniu zdalnego sterowania lub, w zastosowaniu do grzejników, w obudowie za grzejnikiem. Dogodne jest zastosowanie baterii posiadających możliwość wielokrotnego ładowania.
Jednostka regulacyjna 10 (110) nie musi się składać koniecznie z dwóch połączonych wzajemnie śrubowo części, ale może być wykonana jako wyprofilowany dysk z popychaczem naciskającym na odcinki dysku o różnej grubości pomiędzy powierzchnią styku a elementem termostatycznym. Zamiast koła zębatego 17 (117) można użyć innego sposobu przekazywania napędu, jak na przykład przekładnię pasową. Koło zębate 17 (117) może też zostać zastąpione przez ślimacznicę a wałek zębaty 18 (118) przez ślimak. Wtedy oś silniczka elektrycznego 19 (119) będzie ustawiona poprzecznie do osi elementu termostatycznego 9 (109) i jednostki regulacyjnej 10(110).
188 505
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.
Claims (22)
1. Głowica termostatyczna zaworu, posiadająca obudowę bez pokrętła i wyposażona w jednostkę regulacyjną, która na skutek działania aktywatora elektrycznego dopasowuje powierzchnię styku kontrolującą pracę zaworu, posiadająca urządzenie wejściowe służące do wprowadzania żądanej temperatury za pomocą generatora sygnału, znamienna tym, ze w obudowie (1, 101) znajduje się element termostatyczny (9, 109) połączony z urządzeniem ustawiającym żądaną temperaturę, i którego właściwości regulacyjne są zależne od mierzonej temperatury, a urządzenie ustawiające żądaną wartość temperatury stanowi jednostka regulacyjna (10, 110), której regulacją w całym żądanym zakresie temperatur steruje aktywator (19,119).
2. Głowica termostatyczna według zastrz. 1, znamienna tym, że element termostatyczny (9) posiada wypełnienie stałe bądź ciekłe a jednostka regulacyjna (10) jest połączona z elementem termostatycznym szeregowo i jej zmienną długością steruje aktywator (19).
3. Głowica termostatyczna według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że element termostatyczny (9) zmienia swoją osiową długość LI zależną od mierzonej temperatury, a jednostka regulacyjna (10) zmienia swoją osiową długość L2 w zależności od działania aktywatora (19), przy czym jednostka regulacyjna (10) jest zamocowana w sposób mechaniczny, w kolejności pomiędzy powierzchnią nośną (8) obudowy (1) a powierzchnią styku (5).
4. Głowica termostatyczna według zastrz. 1, znamienna tym, że element termostatyczny (109) jest wypełniony cieczą parującą, a reakcją na ciśnienie tej cieczy jest siła wywierana przez sprężynę (132) przy czym jednostka regulacyjna (110) jest wpasowana w jeden z kołnierzy sprężyny (131) a jej długość jest zależna od działania aktywatora (119).
5. Głowica termostatyczna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienna tym, że jednostka regulacyjna (10,110) sąsiaduje z powierzchnią styku (5,105).
6. Głowica termostatyczna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienna tym, że w obudowie (101) znajduje się nawrotnik (130) elementu termostatycznego (109), odwracający kierunek działania elementu termostatycznego (109) względem powierzchni styku (105).
7. Głowica termostatyczna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, znamienna tym, że jednostka regulacyjna (10, 110) składa się z dwóch połączonych wzajemnie śrubowo części z których jedna jest częścią nieobrotową (14, 114) a druga jest częścią obrotową (15, 115), której obrotami steruje aktywator (19,119).
8. Głowica termostatyczna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, znamienna tym, że aktywator (19,119) znajduje się z boku elementu termostatycznego (9,109) lub jednostki regulacyjnej (10, 110) przy czym aktywator (19, 119) ulokowany jest w obudowie (1,101), posiadającej kształt którego przekrój różni się od przekroju kołowego.
9. Głowica termostatyczna według zastrz. 8, znamienna tym, że oś podłużna aktywatora (19) jest równoległa do osi elementu termostatycznego (9) i jednostki regulacyjnej (10).
10. Głowica termostatyczna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, znamienna tym, że część obrotowa (15, 115) jednostki regulacyjnej (10, 110) posiada koło zębate (17, 117) z uzębieniem obwodowym, zazębione z wałkiem zębatym (18,118) aktywatora (19, 119).
11. Głowica termostatyczna według zastrz. 10, znamienna tym, ze średnica koła zębatego (17, 117) jest większa od średnicy elementu termostatycznego (9, 109), a średnica wałka zębatego (18,118) jest mniejsza od średnicy koła zębatego (17,117).
12. Głowica termostatyczna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, albo 10, albo 11, znamienna tym, że w obudowie (1, 101) znajduje się również przynajmniej jedna bateria (21,121).
188 505
13. Głowica termostatyczna według zastrz. 8, albo 12, znamienna tym, że bateria (21, 121) znajduje się z boku elementu termostatycznego (9, 109) i/lub jednostki regulacyjnej (10, 110) w pobliżu aktywatora (19,119).
14. Głowica termostatyczna według zastrz. 12 albo 13, znamienna tym, że bateria (21, 121) jest połączona z wskaźnikiem naładowania generującym sygnał błędu kiedy stan naładowania baterii (21,121) spadnie poniżej wartości krytycznej.
15. Głowica termostatyczna według zastrz. 14, znamienna tym, że sygnał błędu ustawia jednostkę regulacyjną^,110) w określonej pozycji spoczynkowej.
16. Głowica termostatyczna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, albo 1θ, albo 11, albo 12, albo 13, albo 14, albo 15, znamienna tym, ze aktywator (19,119) jest silniczkiem elektrycznym.
17. Głowica termostatyczna według zastrz. 16, znamienna tym, że silniczek elektryczny (19,119) jest silniczkiem krokowym.
18. Głowica termostatyczna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, albo 10, albo 11, albo 12, albo 13, albo 14, albo 15, albo 16, albo 17, znamienna tym, że posiada obwód kontrolny (22, 122), obracający aktywator (19, 119), po wprowadzeniu nowej żądanej temperatury, o wartość odpowiadającą różnicy temperatury rzeczywistej i nowej żądanej temperatury.
19. Głowica termostatyczna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, albo 1θ, albo 11, albo 12, albo 13, albo 14, albo 15, albo 16, albo 17, albo 18, znamienna tym, że generator sygnału (23) posiada klawiaturę (24).
20. Głowica termostatyczna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, albo 10, albo 11, albo 12, albo 13, albo 14, albo 15, albo 16, albo 17, albo 18, albo 19, znamienna tym, że generator sygnału (23) posiada wyświetlacz (25).
21. Głowica termostatyczna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, albo 10, albo 11, albo 12, albo 13, albo 14, albo 15, albo 16, albo 17, albo 18, albo 19, albo 20, znamienna tym, że generator sygnału (123) znajduje się na obudowie (101).
22. Głowica termostatyczna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, albo 10, albo 11, albo 12, albo 13, albo 14, albo 15, albo 16, albo 17, albo 18, albo 19, albo 20, znamienna tym, że generator sygnału (23) jest częścią urządzenia do zdalnej kontroli.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19754837A DE19754837A1 (de) | 1997-12-10 | 1997-12-10 | Thermostataufsatz für ein Ventil |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL330125A1 PL330125A1 (en) | 1999-06-21 |
PL188505B1 true PL188505B1 (pl) | 2005-02-28 |
Family
ID=7851414
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL98330125A PL188505B1 (pl) | 1997-12-10 | 1998-12-04 | Głowica termostatyczna zaworu |
Country Status (8)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0923013B1 (pl) |
CN (1) | CN1146767C (pl) |
AT (1) | ATE289086T1 (pl) |
CZ (1) | CZ295499B6 (pl) |
DE (2) | DE19754837A1 (pl) |
PL (1) | PL188505B1 (pl) |
RU (1) | RU2158869C2 (pl) |
UA (1) | UA46109C2 (pl) |
Families Citing this family (21)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE19952165C2 (de) * | 1999-10-29 | 2003-05-08 | Techem Service Ag | Regelverfahren und Regler für elektrisch betriebene Stelleinrichtungen |
DE10057360C2 (de) | 2000-11-18 | 2003-10-23 | Danfoss As | Verfahren zum Überprüfen eines Heizungssystems |
DE20211501U1 (de) | 2002-07-13 | 2002-11-21 | ELV Elektronik AG, 26789 Leer | Heizkörperthermostat |
DE10303827A1 (de) | 2003-01-31 | 2004-08-12 | Danfoss A/S | Kühldeckenanordnung |
DE102005025501C5 (de) * | 2005-06-03 | 2010-10-21 | Danfoss A/S | Wärmetauscherventil-Steueraufsatz, insbesondere Heizkörperventil-Thermostataufsatz |
DE102005038067B4 (de) * | 2005-08-10 | 2008-12-11 | Danfoss A/S | Ventilaufsatz für ein Ventil, insbesondere Heizungs- oder Kälteventil |
DE102005038068B3 (de) * | 2005-08-10 | 2006-12-28 | Danfoss A/S | Thermostatventilaufsatz |
DE102007038300A1 (de) | 2007-08-14 | 2009-02-26 | Danfoss A/S | Aufsatz für ein Ventil |
DE102007041019A1 (de) * | 2007-08-29 | 2009-03-12 | Brauns, Ingo | Temperaturregelanordnung |
DE102007058496A1 (de) * | 2007-12-05 | 2009-06-18 | Danfoss A/S | Thermostatventilaktuator |
DE102010022399A1 (de) * | 2010-06-01 | 2011-12-01 | Dieter Herber | Zugmittelgetriebener Regler zur Steuerung eines Heiz- und Kühlmediums |
DK2544068T3 (en) * | 2011-07-07 | 2018-12-10 | Danfoss As | Controlled valve assembly for a heat exchanger |
EP2910860B1 (en) * | 2014-02-22 | 2016-08-24 | IMI Hydronic Engineering International SA | A thermostatic valve system and a method for regulating a thermostatic valve |
CN208673160U (zh) * | 2015-03-10 | 2019-03-29 | 亿康先达国际集团股份有限公司 | 调温体 |
CN106257651A (zh) * | 2015-06-18 | 2016-12-28 | 通用电气公司 | 电致动器 |
US10551073B2 (en) * | 2017-03-13 | 2020-02-04 | Schneider Electric Controls Uk Limited | Thermostatic actuator for radiator valve and zoned heating system comprising same |
US10871293B2 (en) | 2017-06-27 | 2020-12-22 | Computime Ltd. | Push pin bearing mechanism for actuators |
GB2568103A (en) * | 2017-11-07 | 2019-05-08 | Rotork Controls | Actuating mechanism with integral battery |
GB2568104A (en) | 2017-11-07 | 2019-05-08 | Rotork Controls | Actuating mechanism with integral battery |
CN108302248A (zh) * | 2017-12-19 | 2018-07-20 | 天津智源机械制造股份有限公司 | 一种自加热控制阀 |
EP3511635B1 (en) * | 2018-01-12 | 2022-09-07 | Computime, Ltd. | Push pin bearing mechanism for actuators |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE3148268C2 (de) * | 1981-12-05 | 1983-12-29 | Andreas Haller Fabrik für Feinmechanik, 7742 St Georgen | Heizkörperventil |
DE3642113A1 (de) * | 1986-12-10 | 1988-06-16 | Centra Buerkle Gmbh & Co | Betaetigungsvorrichtung fuer ein heizkoerperventil |
DE4032285C1 (pl) * | 1990-10-11 | 1992-01-02 | Buchta, Alfred, 6104 Seeheim, De | |
JPH0743053B2 (ja) * | 1991-05-24 | 1995-05-15 | 松下電器産業株式会社 | 湯水混合装置 |
JP3306123B2 (ja) * | 1992-10-19 | 2002-07-24 | 富士精工株式会社 | 電動ミキシングバルブ |
DE4309121A1 (de) * | 1993-03-23 | 1994-09-29 | Bosch Gmbh Robert | Regelvorrichtung für ein Heizkörperventil |
-
1997
- 1997-12-10 DE DE19754837A patent/DE19754837A1/de not_active Withdrawn
-
1998
- 1998-11-20 EP EP98203927A patent/EP0923013B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1998-11-20 DE DE69828945T patent/DE69828945T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1998-11-20 AT AT98203927T patent/ATE289086T1/de not_active IP Right Cessation
- 1998-12-01 UA UA98126364A patent/UA46109C2/uk unknown
- 1998-12-04 PL PL98330125A patent/PL188505B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1998-12-09 CN CNB981228402A patent/CN1146767C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1998-12-10 CZ CZ19984077A patent/CZ295499B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1998-12-10 RU RU98122449/06A patent/RU2158869C2/ru not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
UA46109C2 (uk) | 2002-05-15 |
DE69828945T2 (de) | 2005-07-07 |
RU2158869C2 (ru) | 2000-11-10 |
EP0923013A1 (en) | 1999-06-16 |
CN1146767C (zh) | 2004-04-21 |
PL330125A1 (en) | 1999-06-21 |
DE69828945D1 (de) | 2005-03-17 |
CN1229941A (zh) | 1999-09-29 |
ATE289086T1 (de) | 2005-02-15 |
CZ9804077A3 (cs) | 2000-11-15 |
DE19754837A1 (de) | 1999-07-15 |
CZ295499B6 (cs) | 2005-08-17 |
EP0923013B1 (en) | 2005-02-09 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL188505B1 (pl) | Głowica termostatyczna zaworu | |
EP0375259B1 (en) | Hot water supplying system | |
US6936798B2 (en) | Programmable domestic water heating system | |
US20030213850A1 (en) | Water faucet with automatic temperature adjustment according to the user's request | |
EP0457486A2 (en) | Fluid flow and temperature control apparatus | |
JPS6131784A (ja) | 湯水混合装置 | |
FI61091C (fi) | Anordning vid med shuntventil foersedda vaermeanlaeggningar | |
PL195661B1 (pl) | Nasadka termostatyczna zaworu grzejnika | |
WO2019145873A1 (en) | Device and method for the temperature adjustment of a heating element | |
US2454044A (en) | Draft regulator | |
KR20020072354A (ko) | 온수온돌 난방시스템용 다기능 온도제어장치 | |
KR19980013802A (ko) | 중앙집중식 온수 분배 시스템의 제어장치 | |
KR100583828B1 (ko) | 실내 온도 조절이 가능한 유량 조절밸브 | |
EP0085466A1 (en) | Central heating system | |
KR20210088292A (ko) | 온수 난방시스템 및 그 제어방법 | |
CN216347106U (zh) | 一种旋钮和温控器集成模块及电热水器 | |
US3316960A (en) | Control circuit for heat exchange unit with auxiliary electric heater | |
US3539101A (en) | Control arrangement for valves | |
US20050109854A1 (en) | Home comfort control using combined temperature and humidity measurements | |
KR20000012419A (ko) | 난방장치용 온도조절기 및 그 제어방법 | |
RU2302031C1 (ru) | Регулятор температуры | |
KR200180759Y1 (ko) | 실내온도 조절용 난방밸브 구동장치 | |
FR2515797A1 (fr) | Chaudiere solaire (ou autres sources de chaleur) | |
Crommelin et al. | The influence of modifications in a central heating system of a dwelling on the energy consumption, calculated with a dynamic model | |
IL137546A (en) | Programmable domestic water heating system |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20091204 |