PL186561B1 - Wkładka skrawająca do obróbki wiórowej - Google Patents

Wkładka skrawająca do obróbki wiórowej

Info

Publication number
PL186561B1
PL186561B1 PL98336702A PL33670298A PL186561B1 PL 186561 B1 PL186561 B1 PL 186561B1 PL 98336702 A PL98336702 A PL 98336702A PL 33670298 A PL33670298 A PL 33670298A PL 186561 B1 PL186561 B1 PL 186561B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cutting
cutting edge
chip
edge
sections
Prior art date
Application number
PL98336702A
Other languages
English (en)
Other versions
PL336702A1 (en
Inventor
Konstantin Baxivanelis
Jacek Kruszynski
Henry Schütt
Hans Haidinger
Helmut Morlock
Original Assignee
Komet Stahlhalter Werkzeuge
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Komet Stahlhalter Werkzeuge filed Critical Komet Stahlhalter Werkzeuge
Publication of PL336702A1 publication Critical patent/PL336702A1/xx
Publication of PL186561B1 publication Critical patent/PL186561B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23BTURNING; BORING
    • B23B27/00Tools for turning or boring machines; Tools of a similar kind in general; Accessories therefor
    • B23B27/14Cutting tools of which the bits or tips or cutting inserts are of special material
    • B23B27/141Specially shaped plate-like cutting inserts, i.e. length greater or equal to width, width greater than or equal to thickness
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S408/00Cutting by use of rotating axially moving tool
    • Y10S408/713Tool having detachable cutting edge
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T407/00Cutters, for shaping
    • Y10T407/19Rotary cutting tool
    • Y10T407/1906Rotary cutting tool including holder [i.e., head] having seat for inserted tool
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T407/00Cutters, for shaping
    • Y10T407/23Cutters, for shaping including tool having plural alternatively usable cutting edges
    • Y10T407/235Cutters, for shaping including tool having plural alternatively usable cutting edges with integral chip breaker, guide or deflector

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Drilling Tools (AREA)
  • Cutting Tools, Boring Holders, And Turrets (AREA)
  • Injection Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Turning (AREA)
  • Light Guides In General And Applications Therefor (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
  • Milling Processes (AREA)

Abstract

1 Wkladka skrawajaca do obróbki wiórowej pólwy- robów, korzystnie metalowych, z ograniczona przy- najmniej jedna powierzchnia natarcia i jedna powierzch- nia przylozenia krawedzia skrawajaca, rozciagajaca sie miedzy dwoma wierzcholkami skrawajacymi i majaca dwa co najmniej czesciowo aktywne odcinki przecho- dzace jeden w drugi tworzac kat rozwarty w obszarze uksztaltowanego dachowo wierzcholka, przy czym po- wierzchnia natarcia zaopatrzona jest w wypukly element do ksztaltowania wióra, znamienna tym, ze element do ksztaltowania wióra siega od wnetrza powierzchni na- tarcia do krawedzi skrawajacej i tam z wlaczeniem uksztaltowanego dachowo wierzcholka (18) czesciowo rozciaga sie na obydwa odcinki (20) krawedzi skrawaja- cej, przy czym odcinki krawedzi skrawajacej i sasiednie czesci powierzchni natarcia zaopatrzone sa w stopien wyznaczajacy granice elementu (22) do ksztaltowania wióra Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest wkładka skrawająca do obróbki wiórowej, przeznaczona do obróbki półwyrobów, korzystnie metalowych.
Znana jest, na przykład z niemieckiego opisu patentowego nr DE-A-44 22 312, wkładka skrawająca do obróbki wiórowej półwyrobów, korzystnie metalowych, z ograniczoną przynajmniej jedną powierzchnią natarcia i jedną powierzchnią.przyłożenia krawędzią skrawającą, rozciągającą się między dwoma wierzchołkami skrawającymi. Krawędź skrawająca ma dwa, co najmniej częściowo aktywne, odcinki przechodzące jeden w drugi tworząc kąt rozwarty w obszarze ukształtowanego dachowo wierzchołka. Powierzchnia natarcia jest przy tym zaopatrzona w wypukły element do kształtowania wióra. Elementy do kształtowania wióra kończą się tam przed krawędzią skrawającą, i przebiegają klinowo na zewnątrz w kierunku krawędzi skrawającej
Wkładka skrawająca z tego rodzaju elementami do kształtowania wióra jest znana także na przykład z polskiego patentu nr PL 177195. Wkładka ta posiada większą liczbę wypukłych elementów do kształtowania wióra, które opadają w kierunku falistej krawędzi skrawającej.
Za pomocą znanych wypukłych elementów do zwijania wiórów osiąga się wprawdzie to, że wiór przy ukierunkowanym przyłożeniu sił dzieli się w określonych miejscach, tak że ulega osłabieniu stabilny przekrój poprzeczny wióra i zmniejsza się siłowe oddziaływanie wióra na wkładkę skrawającą, jednak dużo do życzenia pozostawia jakość skrawania znanych wkładek skrawających, przede wszystkim w procesie nawiercania.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji wkładki skrawającej do obróbki wiórowej wspomnianego wstępnie rodzaju, wykazującej szczególnie korzystne właściwości wpro-cesie nawiercania, dzięki kształtowaniu wióra z podziałem na części i spokojnemu jego oddzielaniu.
Wkładka skrawająca do obróbki wiórowej półwyrobów, korzystnie metalowych, z ograniczoną przynajmniej jedną powierzchnią natarcia i jedną powierzchnią przyłożenia krawędzią skrawającą, rozciągającą się między dwoma wierzchołkami skrawającymi i mającą dwa co najmniej częściowo aktywne odcinki przechodzące jeden w drugi tworząc kąt rozwarty w obszarze ukształtowanego dachowo wierzchołka, -przy czym powierzchnia natarcia zaopatrzona jest w wypukły element do kształtowania wióra, według wynalazku charakteryzuje się tym, że element do kształtowania wióra sięga od wnętrza powierzchni natarcia do krawędzi skrawającej i tam z włączeniem ukształtowanego dachowo wierzchołka częściowo rozciąga się na obydwa odcinki krawędzi skrawającej, przy czym odcinki krawędzi skrawającej i sąsiednie części powierzchni natarcia zaopatrzone są w stopień wyznaczający granice elementu do kształtowania wióra.
Korzystnie, znajdujące się poza elementem do kształtowania wióra opóźnione odcinki krawędzi skrawających mają, korzystnie, przebieg wznoszący się w sposób ciągły, od dolnej krawędzi każdego ze stopni do sąsiedniego wierzchołka skrawającego krawędzi skrawającej.
186 561
Korzystnie, opóźnione odcinki krawędzi skrawających w swoim przebiegu do wierzchołków skrawających osiągają w zasadzie poziom wyprzedzających odcinków krawędzi skrawających, znajdujących się w obszarze elementu do kształtowania wióra.
Korzystnie, rozciągające się nad powierzchnią natarcia brzegi stopnia po stronie zwróconej do danego wierzchołka skrawającego tworzą z odpowiednim odcinkiem krawędzi skrawającej kąt wynoszący 80° do 120°, korzystnie 95° do 105°.
Korzystnie, powierzchnia natarcia w obszarze elementu do kształtowania wióra ma przebieg wklęsły, najpierw opadający od wyprzedzających odcinków krawędzi skrawającej, a następnie wznoszący się do płaskiego podwyższenia po stronie przeciwnej do krawędzi.
Korzystnie, powierzchnia natarcia w obszarze między stopniem a sąsiednim wierzchołkiem skrawającym, ma przebieg wklęsły, najpierw opadający od opóźnionych odcinków krawędzi skrawającej a następnie wznoszący się, częściowo stopniowo, do płaskiego podwyższenia po stronie przeciwnej do krawędzi.
Korzystnie, kąt natarcia opóźnionych odcinków krawędzi skrawającej w sposób ciągły zmniejsza się od stopnia do sąsiedniego wierzchołka skrawającego.
Korzystnie, krawędzie brzegowe stopni ukształtowane są jako pomocnicze krawędzie skrawające elementu do kształtowania wióra.
Korzystnie, długość wyprzedzającego odcinka krawędzi skrawającej w obszarze elementu do kształtowania wióra wynosi od 15% do 50% całej długości krawędzi skrawającej.
Korzystnie, element do kształtowania wióra jest ukształtowany niesymetrycznie względem ukształtowanego dachowo wierzchołka.
Korzystnie, wyprzedzające odcinki krawędzi skrawającej mają przebieg ukośnie opadający w kierunku jednego wierzchołka skrawającego i ukośnie wznoszący się w kierunku drugiego wierzchołka skrawającego.
Korzystnie, powierzchnie stopni wyznaczające pomocnicze krawędzie skrawające tworzą z sąsiednimi wyprzedzającymi częściami powierzchni natarcia kąt ostry wynoszący od 75° do 88°, korzystnie od 79° do 84°.
Korzystnie, powierzchnie stopni wyznaczające pomocnicze krawędzie skrawające tworzą z sąsiednimi wyprzedzającymi częściami powierzchni natarcia kąt rozwarty wynoszący od 92° do 110°, korzystnie od 95° do 105°.
Korzystnie, w przypadku, gdy wkładka skrawająca ma wiele, wyznaczających wielobok, korzystnie trójkąt, krawędzi skrawających, z których każda składa się z dwóch odcinków, wierzchołki skrawające znajdujące się między poszczególnymi krawędziami skrawającymi są przynajmniej częściowo sfazowane.
U podstawy rozwiązania według wynalazku leży idea, by przez podział krawędzi skrawającej na części skrawające, wyprzedzającą i opóźnioną, osiągnąć miękkość nawiercania i stabilny, utrzymujący wymiary przebieg wiercenia, bez bocznego znoszenia danego narzędzia roboczego. Dla osiągnięcia tego, według wynalazku proponuje się, aby wypukły element do kształtowania wióra sięgał od wnętrza powierzchni natarcia do krawędzi skrawającej, i tam, mając dachowy wierzchołek częściowo rozciągał się na obydwa odcinki krawędzi skrawającej.
Szczególnie korzystne prowadzenie w ciągu całego procesu wiercenia osiąga się, kiedy te odcinki krawędzi i sąsiednie części powierzchni natarcia zaopatrzone są w stopień, wyznaczający granice elementu do kształtowania wióra i kiedy odcinki krawędzi skrawającej mają przebieg wznoszący się w sposób ciągły, od dolnej krawędzi stopnia do krawędzi skrawającej.
Wskazane, aby odcinki krawędzi skrawającej w swoim przebiegu do krawędzi skrawającej osiągały w zasadzie poziom krawędzi skrawającej w obszarze elementu kształtowania wióra.
Szczególne korzystne okazało się poza tym rozwiązanie, w którym rozciągające się nad powierzchnią natarcia brzegi stopnia po swoich stronach zwróconych do danego wierzchołka skrawającego, z odpowiednim odcinkiem krawędzi skrawającej tworzą kąt 90° do 110° i przy czym działająjako samodzielne pomocnicze krawędzie skrawające elementu do kształtowania wióra. Dla rozdzielania wióra w obszarze stopnia elementu do kształtowania wióra korzystne jest, jeśli powierzchnie stopnia, wyznaczające pomocnicze krawędzie skrawające z sąsiednimi wyprzedzającymi częściami powierzchni natarcia, tworzą kąt wierzchołkowy wynoszący od
186 561
75° do 88°. Wyprzedzające, podczas procesu obróbkowego, krawędzie skrawające, główne i pomocnicze, elementu do kształtowania wióra zapewniają, dzięki swojej fUnkcji wspierającej, lepsze warunki prowadzenia i zmniejszenie powstawania drgań, zwłaszcza w zakresie drgań harmonicznych wyższych o dużych częstotliwościach, a zatem i tym samym generowania dźwięków. Dla poprawienia warunków prowadzenia bez łamania wióra w obszarze elementu do kształtowania wióra korzystne jest, jeżeli ograniczone pomocniczymi krawędziami skrawającymi powierzchnie stopni tworzą z sąsiednimi wyprzedzającymi częściami powierzchni natarcia kąt rozwarty o wartości od 70° do 88°, korzystnie 75° do 85°. Dla osiągnięcia tego celu szczególnie korzystnym jest, gdy długość krawędzi skrawającej w obszarze elementu do kształtowania wióra wynosi 15 do 40% całej długości krawędzi skrawającej.
Dla poprawienia wyrównania sił w procesie skrawania możliwe jest niesymetryczne ukształtowanie elementu do kształtowania wióra względem dachowego wierzchołka. W tym celu wyprzedzające odcinki krawędzi skrawającej i części elementu do kształtowania wióra mogą mieć zwłaszcza przebieg ukośnie opadający w kierunku do jednego wierzchołka skrawającego i ukośnie wznoszący się w kierunku do drugiego wierzchołka skrawającego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w widoku perspektywicznym wkładkę skrawającą do obróbki wiórowej, fig. 2 - wkładkę skrawającą w widoku z boku, w kierunku powierzchni przyłożenia, fig. 3 wkładkę skrawającą w widoku z góry, w kierunku powierzchni natarcia, fig. 4a - powiększony fragment z fig. 3, w obszarze elementu do kształtowania wióra, fig. 4b - przekrój wzdłuż linii IV-IV na fig. 3, fig. 5a -odmianę wykonania nasadki pokazanej na fig. 2 i fig. 3, a fig. 5b inną odmianę wykonania nasadki według fig. 2 i fig. 3.
Przedstawiona na rysunku wkładka skrawająca przede wszystkim przeznaczona jest do narzędzi wiertarskich, w postaci wierteł pełnootworowych lub wierteł dwuostrzowych. Jest ona ukształtowana jako płytka wieloostrzowa przestawna o obrysie sześciokątnym, której trzy krawędzie skrawające 12, połączone ze sobą w tworzącym kąt ostry a wierzchołku skrawającym 10, są ograniczone powierzchnią natarcia 14 i powierzchnią przyłożenia 16, przy czym każde dwie w obszarze ukształtowanego dachowo wierzchołka 18 mają przechodzące jeden w drugi odcinki 20, tworzące kąt rozwarty β. Zależnie od zamocowania płytki wieloostrzowej aktywna jest jedna z krawędzi skrawających 12 z przynależnymi do niej odcinkami 20 krawędzi skrawającej. Należąca do każdej z krawędzi skrawających 12 powierzchnia natarcia 14 ma wypukły element 22 do kształtowania wióra, przebiegający od wewnątrz powierzchni natarcia 14 do odpowiedniej krawędzi skrawającej 12, i tam, tworząc ukształtowany dachowo wierzchołek 18, sięga częściowo ponad obydwa odcinki 20 krawędzi skrawających. Odcinki 20 krawędzi skrawających i sąsiadujące z nimi części powierzchni natarcia 14 mają, ograniczający element 22 do kształtowania wióra, stopień 24, którego krawędzie brzegowe 26 po stronach zwróconych do danego wierzchołka skrawającego 10 tworzą kąt γ >90° z danym odpowiadającym im wierzchołkiem skrawającym 10 i tworzą pomocnicze krawędzie skrawające, należące do wyprzedzającego odcinka 12' krawędzi skrawającej w obszarze elementu 22 do kształtowania wióra. Długość wyprzedzającego odcinka 12' krawędzi skrawającej w obszarze elementu 22 do kształtowania wióra wynosi w przedstawionym wariancie wykonania około 25% całkowitej długości krawędzi skrawającej, natomiast wysokość h stopnia 24 elementu 22 kształtowania wióra określona jest zależnością h = a · f/tanó przy czym f oznacza posuw narzędzia na obrót (fig. 4a), a δ oznacza kąt przyłożenia w obszarze wyprzedzającego odcinka 12' krawędzi skrawającej (fig. 4b), a współczynnik a w przedstawionej na fig. 4a odmianie wykonania wynosi około 0,5. Kierunek posuwu zaznaczono na fig. 4a strzałką z odnośnikiem 25, natomiast linie przerywane 1, 2, 3, 4, 5 i 6, prostopadłe do kierunku 2S posuwu, oznaczają położenie płytki skrawającej co jedną dziesiątą obrotu (0,1 f) wewnątrz przedmiotu. Z fig. 4a widać, że dwusieczna 29 kąta ukształtowanego dachowo wierzchołka 18 tworzy z kierunkiem posuwu 25 kąt ostry 8. W procesie nawiercania w wyniku tego otrzymuje się uzależnione od czasu przemieszczanie się punktów przyporu
186 561 wzdłuż krawędzi skrawających, które może być różne, zależnie od kąta s. Ważne jest to, że przy dochodzeniu do końca wyprzedzającego odcinka 12’ krawędzi skrawającej upływa określony czas przed wejściem przypór opóźnionych odcinków 12” krawędzi skrawającej. To opóźnienie w przedstawionym przykładzie wykonania wynosi prawie połowę obrotu danego narzędzia. Element 22 do kształtowania wióra podczas tej połowy obrotu skrawaniem wykonuje w przedmiocie obrabianym ścieżkę, która działa centrujące i stabilizująco.
Opóźnione odcinki 12” krawędzi skrawającej mają przebieg wznoszący się w sposób ciągły od dolnej krawędzi stopnia 24 do wierzchołka skrawającego 10, jak również stale zmniejszający się na tej drodze kąt natarcia. W obszarze wierzchołków skrawających 10 krawędzie skrawające 12 są częściowo sfazowane, zależnie od kierunku obrotu narzędzia (sfazowanie 32). Powierzchnie natarcia 14, zarówno w obszarze elementu 22 do kształtowania wióra, jak również w obszarze między stopniami 24 a wierzchołkami skrawającymi 10 mają kształt wklęsły, początkowo schodzący w dół od odcinków 12’, 12” krawędzi skrawających, a następnie wznoszący się do znajdującego się po stronie przeciwległej do krawędzi płaskiego podwyższenia 28 (por fig. 2). W centrum płaskiego podwyższenia 28 znajduje się przelotowe, wybranie 30 do przetknięcia nie przedstawionej śruby mocującej.
Przykład wykonania według fig. 5a i fig. 5b różni się od przykładu wykonania przedstawionego na fig. 2 i fig. 3 tym, że element 22 do kształtowania wióra jest umieszczony niesymetrycznie w stosunku do dachowego wierzchołka 18 i jego przebieg w kierunku jednego wierzchołka skrawającego 10 (prawego) jest skośnie opadający, a w kierunku drugiego wierzchołka skrawającego 10 (lewego) jest wznoszący się. W wyniku zastosowania tego środka można osiągnąć, w przypadku narzędzia z wzajemnie zachodzącymi na siebie elementami skrawającymi, wyrównanie sił promieniowych przy wierceniu, zwłaszcza przy nawiercaniu. Poza tym z fig. 5a widać, że pomocnicza krawędź skrawająca 26 elementu 22 do kształtowania wióra w obszarze stopnia 24 jest podcięta od tyłu, z kątem ostrza p. Za pomocą tego środka można spowodować kształtowanie i łamanie wióra korzystne dla jego odprowadzania.
Podsumowując, można stwierdzić, że przedmiotem wynalazku jest nasadka skrawająca do obróbki wiórowej przedmiotów metalowych, która to nasadka skrawająca nadaje się przede wszystkim do zastosowania przy wierceniu pełnootworowym lub w narzędziach skrawających podwójnych. Zawiera ona przynajmniej jedną krawędź skrawającą 12, wyznaczoną przez powierzchnię natarcia 14 i powierzchnię przyłożenia 16, rozciągającą się między dwoma wierzchołkami skrawającymi 10, która zawiera dwa, przynajmniej częściowo aktywne, odcinki 20 krawędzi skrawających tworzące kąt rozwarty w obszarze wierzchołka dachowego 18. Na powierzchni natarcia 14 znajduje się wypukły element 22 do kształtowania wióra, który sięga od wewnątrz powierzchni natarcia 14 do krawędzi skrawającej 12 i stamtąd poprzez dachowy wierzchołek 18 rozciąga się częściowo na obydwa odcinki 20 krawędzi skrawających. Odcinki 20 krawędzi skrawających i sąsiadujące z nimi powierzchnie natarcia 14 zawierają stopień 24 wyznaczający granice elementu 22 do kształtowania wióra, którego krawędzie brzegowe pełnią funkcje pomocniczych krawędzi skrawających 26 elementu 22 do kształtowania wióra.
186 561
186 561
186 561
Fig. 5b ‘18
186 561
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wkładka skrawająca do obróbki wiórowej półwyrobów, korzystnie metalowych, z ograniczoną przynajmniej jedną powierzchnią natarcia i jedną powierzchnią przyłożenia krawędzią skrawającą. rozciągającą się między dwoma wierzchołkami skrawającymi i mającą dwa co najmniej częściowo aktywne odcinki przechodzące jeden w drugi tworząc kąt rozwarty w obszarze ukształtowanego dachowo wierzchołka, przy czym powierzchnia natarcia zaopatrzona jest w wypukły element do kształtowania wióra, znamienna tym, że element do kształtowania wióra sięga od wnętrza powierzchni natarcia do krawędzi skrawającej i tam z włączeniem ukształtowanego dachowo wierzchołka (18) częściowo rozciąga się na obydwa odcinki (20) krawędzi skrawającej, przy czym odcinki krawędzi skrawającej i sąsiednie części powierzchni natarcia zaopatrzone są w stopień wyznaczający granice elementu (22) do kształ-towania wióra.
  2. 2. Wkładka skrawająca według zastrz. 1, znamienna tym, że znajdujące się poza elementem (22) do kształtowania wióra opóźnione odcinki (12”) krawędzi skrawających (12) mają korzystnie, przebieg wznoszący się w sposób ciągły od dolnej krawędzi każdego ze stopni (24) do sąsiedniego wierzchołka skrawającego (10) krawędzi skrawającej.
  3. 3. Wkładka skrawająca według zastrz. 2, znamienna tym, że opóźnione odcinki (12”) krawędzi skrawających (12) w swoim przebiegu do wierzchołków skrawających (10) osiągają w zasadzie poziom wyprzedzających odcinków (12’) krawędzi skrawających (12), znajdujących się w obszarze elementu (22) do kształtowania wióra.
  4. 4. Wkładka skrawająca według zastrz. 1, znamienna tym, że rozciągające się nad powierzchnią natarcia (14) brzegi stopnia (24) po stronie zwróconej do danego wierzchołka skrawającego (10) tworzą z odpowiednim odcinkiem (20) krawędzi skrawającej kąt (β) wynoszący 80° do 120°, korzystnie 95° do 105°.
  5. 5. Wkładka skrawająca według zastrz. 1, znamienna tym, że powierzchnia natarcia (14) w obszarze elementu (22) do kształtowania wióra ma przebieg wklęsły, najpierw opadający od wyprzedzających odcinków (12’) krawędzi skrawającej, a następnie wznoszący się do płaskiego podwyższenia (28) po stronie przeciwnej do krawędzi.
  6. 6. Wkładka skrawająca według zastrz. 1, znamienna tym, że powierzchnia natarcia (14) w obszarze między stopniem (24) a sąsiednim wierzchołkiem skrawającym (10), ma przebieg wklęsły, najpierw opadający od opóźnionych odcinków (12”) krawędzi skrawającej a następnie wznoszący się, częściowo stopniowo, do płaskiego podwyższenia (28) po stronie przeciwnej do krawędzi.
  7. 7. Wkładka skrawająca według zastrz. 1 albo 3, znamienna tym, ze kąt natarcia opóźnionych odcinków (12”) krawędzi skrawającej w sposób ciągły zmniejsza się od stopnia (24) do sąsiedniego wierzchołka skrawającego (10).
  8. 8. Wkładka skrawająca według zastrz. 1, znamienna tym, że krawędzie brzegowe stopni (24) ukształtowane są jako pomocnicze krawędzie skrawające (26) elementu (22) do kształtowania wióra.
  9. 9. Wkładka skrawającą według zastrz. 1 albo 3, znamienna tym, że długość wyprzedzającego odcinka (12’) krawędzi skrawającej (12) w obszarze elementu (22) do kształtowania wióra wynosi od 15% do 50% całej długości krawędzi skrawającej (12).
  10. 10. Wkładka skrawająca według zastrz. 1, znamienna tym, że element (22) do kształtowania wióra jest ukształtowany niesymetrycznie względem ukształtowanego dachowo wierzchołka (18).
  11. 11. Wkładka skrawająca według zastrz. 1 albo 3, znamienna tym, że wyprzedzające odcinki (12’) krawędzi skrawającej (12) mają przebieg ukośnie opadający w kierunku jednego wierzchołka skrawającego (10) i ukośnie wznoszący się w kierunku drugiego wierzchołka skrawającego (10).
    186 561
  12. 12. Wkładka skrawająca według zastrz. 1 albo 8, znamienna tym, że powierzchnie stopni (24) wyznaczające pomocnicze krawędzie skrawające tworzą z sąsiednimi wyprzedzającymi częściami powierzchni natarcia (14) kąt ostry (p) wynoszący od 75° do 88°, korzystnie od 79° do 84°.
  13. 13. Wkładka skrawająca według zastrz. 1 albo 8, znamienna tym, że powierzchnie stopni (24) wyznaczające pomocnicze krawędzie skrawające (26) tworzą z sąsiednimi wyprzedzającymi częściami powierzchni natarcia (14) kąt rozwarty (p) wynoszący od 92° do 110°, korzystnie od 95° do 105°.
  14. 14. Wkładka skrawająca według zastrz. 1, znamienna tym, że w przypadku, gdy ma ona wiele, wyznaczających wielobok, korzystnie trójkąt, krawędzi skrawających (12), z których każda składa się z dwóch odcinków (20), wierzchołki skrawające (10) znajdujące się między poszczególnymi krawędziami skrawającymi (12) są przynajmniej częściowo sfazowane.
PL98336702A 1997-05-13 1998-04-24 Wkładka skrawająca do obróbki wiórowej PL186561B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19720022A DE19720022A1 (de) 1997-05-13 1997-05-13 Schneideinsatz für spanabhebende Bearbeitung
PCT/EP1998/002450 WO1998051438A1 (de) 1997-05-13 1998-04-24 Schneideinsatz für die spanabhebende bearbeitung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL336702A1 PL336702A1 (en) 2000-07-03
PL186561B1 true PL186561B1 (pl) 2004-01-30

Family

ID=7829335

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98336702A PL186561B1 (pl) 1997-05-13 1998-04-24 Wkładka skrawająca do obróbki wiórowej

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6224300B1 (pl)
EP (1) EP0980297B1 (pl)
JP (1) JP4063338B2 (pl)
AT (1) ATE203942T1 (pl)
AU (1) AU7648398A (pl)
CA (1) CA2288834A1 (pl)
CZ (1) CZ291872B6 (pl)
DE (2) DE19720022A1 (pl)
DK (1) DK0980297T3 (pl)
ES (1) ES2161534T3 (pl)
IL (1) IL132749A (pl)
PL (1) PL186561B1 (pl)
WO (1) WO1998051438A1 (pl)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE515070C2 (sv) * 1999-10-22 2001-06-05 Sandvik Ab Dubbelnegativt skär till verktyg för spånavskiljande bearbetning
DE10021879A1 (de) * 2000-05-05 2001-11-08 Komet Stahlhalter Werkzeuge Vollbohrer für Werkzeugmaschinen
AT410188B (de) * 2001-01-18 2003-02-25 Boehlerit Gmbh & Co Kg Schneidwerkzeug und wendeschneidplatte
DE10208266A1 (de) 2001-07-26 2003-02-13 Ceram Tec Ag Innovative Cerami Spanabhebendes Schneidwerkzeug und Schneidplatte in Donut-Form
JP4688378B2 (ja) * 2001-09-26 2011-05-25 京セラ株式会社 ドリル用スローアウェイチップ
US7073986B2 (en) * 2001-11-08 2006-07-11 Kennametal Inc. Dimpled insert with retaining clamp
JP4304935B2 (ja) * 2002-03-11 2009-07-29 三菱マテリアル株式会社 切削工具及びスローアウェイチップ
JP3775321B2 (ja) * 2002-03-20 2006-05-17 三菱マテリアル株式会社 スローアウェイチップおよびスローアウェイ式切削工具
DE10235606A1 (de) * 2002-08-02 2004-02-19 Komet Präzisionswerkzeuge Robert Breuning Gmbh Vollbohrer für Werkzeugmaschinen
DE10326662A1 (de) * 2003-06-11 2005-01-05 Sandvik Ab Schneideinsatz zum Drehen und Fräsen
DE102005033920A1 (de) * 2005-07-20 2007-01-25 Kennametal Inc. Schneideinsatz, Werkzeug sowie Verfahren zur spanenden Bearbeitung eines Werkstücks
SE531936C2 (sv) * 2007-12-13 2009-09-15 Seco Tools Ab Vändbart frässkär med triangulär form samt fräsverktyg
DE102008037915B3 (de) 2008-08-14 2009-08-13 Kennametal Inc. Wendeschneidplatte
US8573903B2 (en) * 2009-11-03 2013-11-05 Kennametal Inc. Round cutting insert with anti-rotation feature
CA2788616A1 (en) * 2010-03-31 2011-10-06 Tungaloy Corporation Cutting insert and cutting tool
AT12526U1 (de) * 2011-03-09 2012-07-15 Ceratizit Austria Gmbh Schneideinsatz
US8657539B2 (en) 2011-03-28 2014-02-25 Kennametal Inc. Round cutting insert with reverse anti-rotation feature
JP5990584B2 (ja) 2011-07-22 2016-09-14 ケンナメタル インディア リミテッド 割出し可能ドリルインサート
DE102012014092B4 (de) 2011-07-22 2020-12-17 Kennametal India Ltd. Indexierbarer Bohreinsatz sowie Bohrkörper mit indexierbarem Bohreinsatz
DE102012012980B4 (de) 2011-07-22 2019-10-17 Kennametal India Ltd. Bohrwerkzeug
USD709110S1 (en) 2012-04-24 2014-07-15 Kennametal Inc. Cutting insert
US8858130B2 (en) 2012-04-24 2014-10-14 Kennametal Inc. Indexable circular cutting insert
CN103447591B (zh) 2012-05-28 2020-02-28 钴碳化钨硬质合金印度有限公司 四角形的可转位的钻头镶片
US10005131B2 (en) * 2014-03-25 2018-06-26 Kennametal Inc. Triangular-shaped cutting insert with twelve cutting edges and tool holder therefor
US10272508B2 (en) * 2015-04-02 2019-04-30 Stephen MacLennan Saw tooth
KR102386942B1 (ko) * 2017-08-23 2022-04-14 대구텍 유한책임회사 드릴용 절삭 인서트

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2323474A1 (fr) * 1975-09-12 1977-04-08 Ugine Carbone Plaquette de coupe amovible pour ecroutage de barres rondes sur machine sans centre
DE2550333C3 (de) * 1975-11-08 1980-02-28 Zahnradfabrik Friedrichshafen Ag, 7990 Friedrichshafen Umsetzbarer Schneideinsatz
DE2834083A1 (de) * 1978-08-03 1980-02-21 Walter Gmbh Montanwerke Bohrer mit wendeplattenbestueckung
US4194862A (en) * 1978-09-05 1980-03-25 The Valeron Corporation Indexable insert drill
CA1170821A (en) * 1980-08-27 1984-07-17 Donald W. Warren Cutting insert
GB2116081A (en) * 1982-02-26 1983-09-21 Gen Electric Inserts for cutting tools
GB2116083A (en) * 1982-02-26 1983-09-21 Gen Electric Drill with disposable inserts
JPS59196107A (ja) 1983-04-21 1984-11-07 Nippon Yakin:Kk スロ−アウエイチツプ
DE3842209A1 (de) * 1988-12-15 1990-06-21 Walter Gmbh Montanwerke Bohrwerkzeug fuer metallische werkstoffe, kunststoffe und dergl.
US5122017A (en) * 1991-02-19 1992-06-16 Kennametal Inc. Cutting insert with chip control
DE4118065C2 (de) * 1991-06-01 1994-09-01 Krupp Widia Gmbh Vieleckiger oder runder Schneideinsatz
IL101636A (en) * 1992-04-17 1995-03-30 Iscar Ltd Milling insert
US5226761A (en) * 1991-09-27 1993-07-13 Iscar Ltd. Metal cutting insert and metal cutting tool utilizing the metal cutting insert
SE9203133L (sv) * 1992-10-27 1994-04-28 Sandvik Ab Skär för spårstickning
DE4239236C2 (de) * 1992-11-21 1997-06-26 Widia Gmbh Schneideinsatz
IL104273A (en) * 1992-12-30 1996-01-31 Iscar Ltd Double faced cutting insert
IL105758A (en) * 1993-05-20 1996-01-31 Iscar Ltd A drill with a mark that can be marked
DE4342557C2 (de) * 1993-12-14 1996-04-11 Felix Leeb Fräsbohrwerkzeug
IL109054A (en) * 1994-03-21 1998-07-15 Iscar Ltd Cutting insert
DE4422312A1 (de) * 1994-06-17 1995-12-21 Krupp Widia Gmbh Schneideinsatz
PT792201E (pt) * 1994-11-19 2000-06-30 Komet Praezisionswerkzeuge Pastilha de corte para maquinar pecas por levantamento de aparas
ATE165033T1 (de) * 1994-12-10 1998-05-15 Kennametal Hertel Ag Bohrwerkzeug für bohrungen in metallvollmaterial
US5791833A (en) * 1994-12-29 1998-08-11 Kennametal Inc. Cutting insert having a chipbreaker for thin chips
JPH09290307A (ja) * 1996-04-26 1997-11-11 Mitsubishi Materials Corp スローアウェイチップ
IL119557A0 (en) * 1996-11-04 1997-02-18 Iscar Ltd Cutting insert and cutting tool assembly
DE19731246B4 (de) * 1997-07-21 2007-07-05 Widia Gmbh Bohr- oder Fräswerkzeug und Verfahren zur Ermittlung der absoluten Freiwinkel der Freiflächenbereiche eines Schneideinsatzes

Also Published As

Publication number Publication date
CZ291872B6 (cs) 2003-06-18
DE59801175D1 (de) 2001-09-13
PL336702A1 (en) 2000-07-03
JP2001524883A (ja) 2001-12-04
IL132749A (en) 2002-09-12
CZ400599A3 (cs) 2000-06-14
CA2288834A1 (en) 1998-11-19
ATE203942T1 (de) 2001-08-15
WO1998051438A1 (de) 1998-11-19
EP0980297A1 (de) 2000-02-23
ES2161534T3 (es) 2001-12-01
JP4063338B2 (ja) 2008-03-19
AU7648398A (en) 1998-12-08
DK0980297T3 (da) 2001-11-12
IL132749A0 (en) 2001-03-19
DE19720022A1 (de) 1998-11-26
US6224300B1 (en) 2001-05-01
EP0980297B1 (de) 2001-08-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL186561B1 (pl) Wkładka skrawająca do obróbki wiórowej
US7520699B2 (en) Cutting tool and cutting insert
JP5024483B2 (ja) 切削インサート
US9555488B2 (en) Milling insert
JP4489874B2 (ja) 切り屑を形成する機械加工用の切削チップ
US5544984A (en) Cutting insert with twisted chip surface
JP3626190B2 (ja) ねじ切削インサート
EP0585871A1 (en) A cutting insert for a milling cutter
US3866282A (en) Cutting insert
CZ303659B6 (cs) Fréza a polohovatelná britová desticka
IL108411A (en) Cutting dentures
US20020122699A1 (en) Milling insert
US5755536A (en) indexable cutting insert
US10987740B2 (en) Cutting insert having land with spaced apart upwardly bulging land portions and non-rotary cutting tool provided therewith
JP3921398B2 (ja) 溝入れ用切削インサート
JP4969089B2 (ja) 溝入れ加工用切削インサート、溝入れ加工用切削工具および切削方法
US6146064A (en) Cutting insert with improved chip control
JP7171605B2 (ja) 前部および後部コンポーネントの切れ刃を備えた分割切れ刃を有する切削インサート
CN113613816A (zh) 切削刀片、车削刀具以及切削加工物的制造方法
JP5109485B2 (ja) 旋削用スローアウェイチップ
JP6966034B2 (ja) 切削インサート
KR200291607Y1 (ko) 여유각이 형성된 절삭공구의 네가티브 인서트 팁
JPH11197909A (ja) スローアウェイチップ
RU2063843C1 (ru) Режущая пластина
JPH09290307A (ja) スローアウェイチップ

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130424