PL186215B1 - Zestaw klocków budowlanych do zabawy - Google Patents
Zestaw klocków budowlanych do zabawyInfo
- Publication number
- PL186215B1 PL186215B1 PL97332280A PL33228097A PL186215B1 PL 186215 B1 PL186215 B1 PL 186215B1 PL 97332280 A PL97332280 A PL 97332280A PL 33228097 A PL33228097 A PL 33228097A PL 186215 B1 PL186215 B1 PL 186215B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- coupling
- type
- building blocks
- walls
- pins
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A63—SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
- A63H—TOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
- A63H33/00—Other toys
- A63H33/04—Building blocks, strips, or similar building parts
- A63H33/06—Building blocks, strips, or similar building parts to be assembled without the use of additional elements
- A63H33/08—Building blocks, strips, or similar building parts to be assembled without the use of additional elements provided with complementary holes, grooves, or protuberances, e.g. dovetails
- A63H33/086—Building blocks, strips, or similar building parts to be assembled without the use of additional elements provided with complementary holes, grooves, or protuberances, e.g. dovetails with primary projections fitting by friction in complementary spaces between secondary projections, e.g. sidewalls
Landscapes
- Toys (AREA)
- Stored Programmes (AREA)
- Pinball Game Machines (AREA)
- Ultra Sonic Daignosis Equipment (AREA)
- Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
- Workshop Equipment, Work Benches, Supports, Or Storage Means (AREA)
- Gripping Jigs, Holding Jigs, And Positioning Jigs (AREA)
Abstract
1. Zestaw klocków budowlanych do zabawy zawierajacy klocki budowlane pierwszego rodzaju z jednolitymi kolkami sprzegajacy- mi rozmieszczonymi w dwuwymiarowym okresowym ukladzie, przy czym kotki sprzegajace sa rozmieszczone w rzedach w dwóch kierunkach glównych prostopadlych do siebie oraz kolki sprzegajace tworza równiez rzedy przekatne w kie-runkach przekatnych wzgledem kierunków glównych, zas pomiedzy sasiednimi rzedami przekatny- mi znajduje sie odstep o szerokosci wiekszej niz zero, oraz zawie- rajacy klocki budowlane drugiego rodzaju do laczenia z klockami budowlanymi pierwszego rodzaju, przy czym klocki budowlane drugiego rodzaju maja zewnetrzne pary równoleglych scianek sprzegajacych, wyznaczajacych zaglebienia na kolki sprzegajace klocków budowlanych pierwszego rodzaju, przy czym klocki budowlane pierwszego rodzaju sa polaczone z klockami budo- wlanymi drugiego rodzaju w rozlacznym polaczeniu ciernym, a scianki sprzegajace sa umiesz-czone w kierunkach glównych pomiedzy rzedami kolków sprzegajacych, znam ienny tym, ze zestaw klocków budowlanych zawiera klocki budowlane (40, 50, 60a, 60b, 6 a, 61b, 62a, 62b) trzeciego rodzaju do laczenia z klockami budowlanymi (11, 21, 22) pierwszego rodzaju, przy czym klocki budowlane (40, 50, 60a, 60b, 61a, 61b, 62a, 62b) trzeciego rodzaju maja zewnetrz- ne pary równoleglych scianek sprzegajacych (42, 52) wyznaczaja- cych zaglebienia na kolki sprzegajace (10, 20) na klockach budow- lanych (11, 21, 22) pierwszego rodzaju, przy czym klocki budowla- ne pierwszego rodzaju (11, 21, 22) sa polaczone rozlacznie z kloc- kami budowlanymi (40, 50, 60a, 60b, 61a, 61b, 62a, 62b) trzeciego rodzaju, zas scianki sprzegajace (42, 52) sa rozmieszczone w kie- runkach przekatnych w przestrzeniach pomiedzy przekatnymi rzedami kolków sprzegajacych (10, 20) oraz scianki sprzegajace (42, 52) klocków budowlanych (40, 50, 60a, 60b, 61a, 61b, 62a, 62b) trzeciego rodzaju maja grubosc odpowiadajaca szerokosci (d) przestrzeni pomiedzy sasiednimi rzedami przekatnymi. PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest zestaw klocków budowlanych do zabawy lub system budowlany z łączonymi ze sobą klockami.
Z amerykańskiego opisu patentowego nr 3 005 282 znane są klocki budowlane posiadające na jednej stronie kołki sprzęgające, a na drugiej stronie pary równoległych ścianek sprzęgających wyznaczających zagłębienia z elementami sprzęgającymi pod kołki sprzęgające na drugim klocku, przy czym sprzężenie pomiędzy klockami jest rozłączne. Kołki sprzęgające są rozmieszczone w rzędach w kierunkach głównych prostopadłych do siebie, w wyniku czego kołki tworzą układ kwadratowy. Klocki mają pary równoległych ścianek sprzęgających, które są najczęściej zewnętrznymi ściankami ograniczającymi klocka i są rozmieszczone w przestrzeniach pomiędzy rzędami kołków sprzęgających. W tego typu kwadratowym układzie kołki sprzęgające tworzą również kierunki przekątne pomiędzy kierunkami głównymi, przy czym w klockach budowlanych sprzedawanych pod znakami handlowymi LEGO® lub DUPLO® pomiędzy rzędami przekątnymi jest przestrzeń o szerokości większej niż zero.
W niemieckim opisie patentowym DE 2,414,246 ujawniono klocek budowlany z kołkami zasadniczo prostopadłymi do siebie. W każdym głównym rzędzie i znajdują się na przemian
186 215 małe i duże kołki ułożone w taki wzór, że tworzą również rzędy przekątne. Średnice dużych kołków oraz średnice kołków małych, jak również względne odległości pomiędzy kołkami są tak dobrane, że klocek budowlany ze ściankami wyznaczającymi na jego spodniej stronie zagłębienie może być opcjonalnie tak umieszczony, że dwie równoległe ścianki na klocku budowlanym albo obejmują duże kołki w rzędach głównych albo małe kołki w rzędach przekątnych.
Z publikacji WO 96/09869 znany jest system składanych ze sobą klocków do zabawy. Klocki te mają ścianki wyznaczające zagłębienie o prostokątnym przekroju oraz cylindryczną rurkę znajdującą się w zagłębieniu. Na górnej ściance klocka znajduje się kołek sprzęgający, który może być umieszczony w cylindrycznej rurce innego klocka ustawionego na pierwszym klocku.
W amerykańskim opisie patentowym nr 3,162,973 przedstawiono klocki budowlane do zabawy ze ściankami zewnętrznymi, które są prostopadłe do siebie i wyznaczają zagłębienie na spodniej stronie klocka. W zagłębieniu tym znajdują się ścianki biegnące po przekątnej. Jednakże klocki te można łączyć ze sobą tylko w taki sposób, że ich ścianki zewnętrzne rozciągaj ą się w kierunkach głównych kołków.
Zestaw klocków budowlanych do zabawy zawierający klocki budowlane pierwszego rodzaju z jednolitymi kołkami sprzęgającymi rozmieszczonymi w dwuwymiarowym okresowym układzie, przy czym kołki sprzęgające są rozmieszczone w rzędach w dwóch kierunkach głównych prostopadłych do siebie oraz kołki sprzęgające tworzą również rzędy przekątne w kierunkach przekątnych względem kierunków głównych, zaś pomiędzy sąsiednimi rzędami przekątnymi znajduje się odstęp o szerokości większej niż zero, oraz zawierający klocki budowlane drugiego rodzaju do łączenia z klockami budowlanymi pierwszego rodzaju, przy czym klocki budowlane drugiego rodzaju mają zewnętrzne pary równoległych ścianek sprzęgających, wyznaczających zagłębienia na kołki sprzęgające klocków budowlanych pierwszego rodzaju, przy czym klocki budowlane pierwszego rodzaju są połączone z klockami budowlanymi drugiego rodzaju w rozłącznym połączeniu ciernym, a ścianki sprzęgające są umieszczone w kierunkach głównych pomiędzy rzędami kołków sprzęgających, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zestaw klocków budowlanych zawiera klocki budowlane trzeciego rodzaju do łączenia z klockami budowlanymi pierwszego rodzaju, przy czym klocki budowlane trzeciego rodzaju mają zewnętrzne pary równoległych ścianek sprzęgających wyznaczających zagłębienia na kołki sprzęgające na klockach budowlanych pierwszego rodzaju, przy czym klocki budowlane pierwszego rodzaju są połączone rozłącznie z klockami budowlanymi trzeciego rodzaju, zaś ścianki sprzęgające są rozmieszczone w kierunkach przekątnych w przestrzeniach pomiędzy przekątnymi rzędami kołków sprzęgających oraz ścianki sprzęgające klocków budowlanych trzeciego rodzaju mają grubość odpowiadającą szerokości przestrzeni pomiędzy sąsiednimi rzędami przekątnymi.
Korzystnie klocki budowlane trzeciego rodzaju mają zewnętrzne ścianki ograniczające, które rozciągaj ą się za ściankami sprzęgającymi tych klocków.
Korzystnie zewnętrzne ścianki ograniczające są umieszczone w kierunkach głównych po połączeniu z klockami budowlanymi pierwszego rodzaju.
Zestaw klocków budowlanych według wynalazku zapewnia klocki budowlane ze ściankami sprzęgającymi skonstruowanymi w taki sposób, że można je umieszczać w kierunkach przekątnych w przestrzeniach pomiędzy przekątnymi rzędami kołków sprzęgających. Dzięki temu uzyskuje się nowe możliwości budowlane.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania podanych na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia znany klocek budowlany z kołkami sprzęgającymi rozmieszczonymi w kierunkach prostopadłych do siebie, w przekroju, schematycznie, fig. 2 zmontowane klocki budowlane ze znanego zestawu klocków, schematycznie, fig. 3 - zestaw klocków budowlanych do zabawy według wynalazku, schematycznie, fig. 4 i 5 -znany klocek budowlany do zabawy, w rzucie perspektywicznym, w widoku z góry i z dołu, fig. 6 - kolejny znany klocek budowlany do zabawy w rzucie perspektywicznym z góry, fig. 7 - nowy klocek budowlany do zabawy, w częściowym rzucie perspektywicznym, w widoku z dołu, przeznaczony do zastosowania w zestawie klocków budowlanych według wynalazku, fig. 8 - klocek
186 215 budowlany do zabawy z fig. 7, w bezpośrednim widoku z dołu, fig. 9 i 10 - alternatywny nowy klocek budowlany do używania w zestawach klocków budowlanych według wynalazku, w widoku, odpowiednio, z góry i z dołu, fig. 11 - klocek budowlany z fig. 7 i 8, w połączeniu z klockiem budowlanym do zabawy z kołkami sprzęgającymi tego samego typu jak na fig. 1, schematycznie, fig. 12 - zestaw klocków budowlanych według wynalazku z klockami pokazanymi na fig. 4, 5, 9 i 10 w połączeniu z innymi znanymi klockami budowlanymi, schematycznie oraz fig. 13 - zestaw klocków budowlanych przedstawiony na fig. 12 z dwoma klockami budowlanymi jak na fig. 9 i 10, schematycznie.
Na fig. 1 pokazano znany układ cylindrycznych kołków sprzęgających 10 rozmieszczonych w układzie cztery na pięć rzędów w kierunkach głównych prostopadłych do siebie na zewnętrznej powierzchni nie pokazanego klocka budowlanego, takiego jak płytka montażowa. Pomiędzy kołkami sprzęgającymi 10 w dwóch głównych kierunkach są takie same odstępy, w wyniku czego kołki tworzą układ kwadratowy. Klocek budowlany 11 ma ścianki sprzęgające 12 umieszczone w przestrzeniach pomiędzy rzędami kołków sprzęgających 10 w kierunkach głównych, przy czym wewnętrzne części ścianek sprzęgających 12 stykają się z dwoma rzędami kołków sprzęgających 10. W zagłębieniu wyznaczonym przez ścianki sprzęgające 12, w klocku budowlanym 11 znajdują się elementy sprzęgające w postaci rurek sprzęgających 13, które stykają się z czterema kołkami sprzęgającymi 10 i w ten sposób sprzęgają się z nimi.
Ponadto kołki sprzęgające 10 w układzie kwadratowym widocznym na fig. 1 tworzą rzędy w kierunkach przekątnych tworzące kąt 45° względem kierunków głównych. Pomiędzy rzędami przekątnymi jest odstęp o szerokości d.
Na fig. 2 przedstawiono inny znany układ cylindrycznych kołków sprzęgających 20, które w tym wypadku są rozmieszczone w układzie cztery na osiem rzędów, również w głównych kierunkach prostopadłych do siebie, na zewnętrznej powierzchni nie pokazanego klocka budowlanego, takiego jak płytka montażowa. Również w tych klockach budowlanych pomiędzy kołkami sprzęgającymi 20 są równe odległości w dwóch głównych kierunkach, w wyniku czego kołki te tworzą układ kwadratowy. Podobnie jak na fig. 1, dwa klocki budowlane 21 i 22 z fig. 2 są osadzone na kołkach sprzęgających 20. Klocki budowlane 21 i 22 są skonstruowane tak, że ich ścianki sprzęgające 23 i 24 znajdują się w przestrzeniach pomiędzy kołkami sprzęgającymi 20 w dwóch głównych kierunkach oraz w styczności z kołkami sprzęgającymi 20. W zagłębieniach wyznaczonych przez odpowiednie ścianki sprzęgające 23, 24 klocków 21 i 22 znajdują się cylindryczne elementy sprzęgające lub rurki sprzęgające 25 opisane w amerykańskim opisie patentowym nr 3 005 282. Rurki sprzęgające 25 stykają się z czterema kołkami sprzęgającymi 20, a ich średnica wewnętrzna odpowiada średnicy zewnętrznej kołków sprzęgających 20.
Na fig. 4 i 5 przedstawiono znany klocek budowlany 30 stanowiący część systemu klocków budowlanych opisanych w WO 96/09869. Klocek budowlany 30 ma skrzynkową część bazową o w przybliżeniu kwadratowym przekroju poprzecznym i zaokrąglonych krawędziach. Klocek budowlany 30 ma cztery zewnętrzne ścianki ograniczające 31, a na jego zewnętrznej powierzchni znajduje się kołek sprzęgający 32. U dołu kołka sprzęgającego 32 znajduje się krótka część cylindryczna, a na górze półkula o takiej samej średnicy jak część cylindryczna. Zewnętrzne ścianki ograniczające 31 klocka budowlanego 30 wyznaczają lub ograniczają zagłębienie w jego dnie, w którym znajduje się element sprzęgający w postaci cylindrycznej rurki sprzęgającej 33 o średnicy wewnętrznej odpowiadającej średnicy kołka sprzęgającego 32, wskutek czego kołek sprzęgający 32 może wejść w rurkę sprzęgającą 33. Średnice kołka sprzęgającego 32 oraz rurki sprzęgającej 33 można dostosować do siebie, umożliwiając ich łączenie ze sobą bez znacznego tarcia, dzięki czemu klocki te nadają się do zabawy dla małych dzieci, albo też z większym tarciem, w wyniku którego powstaje pewna siła trzymająca. Najniższa część rurki sprzęgającej 33 rozciąga się na pewną odległość pod zewnętrznymi ściankami ograniczającymi 31 klocka budowlanego 30.
Na fig. 6 przedstawiono inny klocek budowlany 35 będący częścią zestawu klocków budowlanych do zabawy ujawnionego w EO 96/09869, podobnie jak klocek budowlany 33 z fig. 4 i 5. Na klocku budowlanym 35 znajdują się cztery kołki sprzęgające 32, identyczne
186 215 jak kołek sprzęgający 32 na klocku budowlanym 30, przy czym na klocku budowlanym 35 cztery kołki sprzęgające 32 są rozmieszczone w układzie kwadratowym. Podobnie jak na klocku budowlanym 30, na spodniej stronie klocka 35, pod każdym z czterech kołków sprzęgających 32, znajduje się cylindryczny fartuch sprzęgający (nie pokazany).
Na fig. 7 i 8 przedstawiono nowy klocek budowlany 40 do zabawy. Z dołu klocka budowlanego 40 wystają ku dołowi zewnętrzne ścianki sprzęgające 41 oraz wewnętrzne ścianki sprzęgające 42. Za pomocą ścianek sprzęgających 41 i 42 klocek budowlany 40 można łączyć z klockami budowlanymi z systemu klocków ujawnionego w WO 96/09869, takimi jak klocek 30 z fig. 4 i 5, lub klocek 35 z fig. 6. Pojedynczy kołek sprzęgający 32 na klocku 30 może wchodzić z tarciem lub bez tarcia w każdym z czterech widocznych położeń 32a w przestrzeń pomiędzy zewnętrznymi ściankami sprzęgającymi 41 i wewnętrznymi ściankami sprzęgającymi 42, a ponadto w pokazanym jednym położeniu 32b w wewnętrzne ścianki sprzęgające 42. Ponadto cztery kołki sprzęgające 32 na klocku budowlanym 35 mogą wchodzić z tarciem lub bez w cztery położenia 32a.
Na fig. 11 przedstawiono sposób, w jaki klocek budowlany 40 można również łączyć z klockiem budowlanym w postaci płytki montażowej zawierającej kołki sprzęgające 10. Zewnętrzne ścianki sprzęgające 41 przechodzą wokół lub zamykają wewnątrz pięć na pięć kołków sprzęgających 10 w układzie kwadratowym, a ich powierzchnie wewnętrzne stykają się z czterema kołkami sprzęgającymi Da znajdującymi się w narożach kwadratu, oraz z czterema kołkami 10b znajdującymi się w środkach boków kwadratu. Zewnętrzne ścianki sprzęgające 41 znajdują się zatem w przestrzeniach pomiędzy rzędami kołków sprzęgających 10 w kierunkach głównych. Wewnętrzne ścianki sprzęgające 42 rozciągają się pomiędzy lub otaczają pięć kołków sprzęgających 10 znajdujących się w dwóch przecinających się rzędach w kierunkach głównych, oraz wewnętrzne ścianki sprzęgające 42 są usytuowane w przestrzeniach pomiędzy rzędami kołków sprzęgających w kierunkach przekątnych.
Na fig. 9 i 10 przedstawiono nowy klocek budowlany 50 do zabawy, który podobnie jak klocek budowlany 30 z fig. 4 i 5, ma skrzynkową część bazową o w przybliżeniu kwadratowym przekroju poprzecznym i zaokrąglonych krawędziach, cztery zewnętrzne ścianki ograniczające 51 oraz kołek sprzęgający 32. Klocek budowlany 50 różni się od klocka budowlanego 30 z fig. 4 i 5 zasadniczo jedynie zagłębieniem wyznaczonym przez zewnętrzne ścianki ograniczające 51 ze ściankami sprzęgającymi 52 o takich samych wymiarach, jak wewnętrzne ścianki sprzęgające 42 na klocku budowlanym z fig. 7, 8 i 11. Dzięki temu klocek budowlany 50 można łączyć z innymi klockami budowlanymi z kołkami sprzęgającymi 10 w taki sposób, żeby jego ścianki sprzęgające 52 wchodziły w przestrzenie pomiędzy przekątnymi rzędami kołków sprzęgających 10.
Na fig. 12 przedstawiono dwa klocki budowlane 11 i jeden klocek budowlany 30 osadzone na płytce montażowej z kołkami sprzęgającymi 10. Klocek budowlany 30 pokazano w znanym położeniu, w którym jego rurka sprzęgająca 33 otacza cztery kołki sprzęgające 10, przy czym klocek ma możliwość obracania się wokół wspomnianych czterech kołków sprzęgających 10, pod warunkiem, że nie ma żadnych sąsiadujących z nim klocków ograniczających jego swobodę ruchów. Klocka budowlanego 30 nie można ustawić tak, aby ściśle przylegał do klocków budowlanych 11 oraz nie można spowodować, żeby jego zewnętrzne ścianki ograniczające 31 były ustawione w linii z zewnętrznymi ściankami ograniczającymi klocków 11. Wynika to z faktu, że odległość pomiędzy zewnętrznymi ściankami ograniczającymi klocka 30 i klocka 11 stanowi dokładnie połowę odległości pomiędzy dwoma sąsiednimi kołkami sprzęgającymi 10, a ta odległość stanowi najmniejszy możliwy przedział, na jaki klocki 11, jak również klocki 30 można przemieszczać na kołkach sprzęgających 10.
Na fig. 12 widać również nowy klocek budowlany 50 umieszczony w przybliżeniu w ścisłej styczności z klockiem budowlanym 30. Tutaj ścianki sprzęgające 52 na klocku budowlanym 50 otaczają cztery kołki sprzęgające 10 i znajdują się w przestrzeniach pomiędzy przekątnymi rzędami kołków sprzęgających 10. Zatem, nowy klocek budowlany 50 znajduje się w takim położeniu na kołkach sprzęgających 10, które dokładnie odpowiada położeniu klocka budowlanego 30. Jednakże, nowy klocek 50 nie może obracać się w miejscu, w którym jest osadzony na kołkach sprzęgających 10.
186 215
Podobnie jak ścianki sprzęgające 42 na klocku budowlanym 40, ścianki sprzęgające 52 również można osadzać na kołku sprzęgającym 32 klocków budowlanych 30, 35. Zatem, z wyjątkiem możliwości wykonywania obrotów, nowy klocek budowlany 50 ma dokładnie takie same możliwości z montażowego punktu widzenia, jak znany klocek budowlany 30. Niemożliwość wykonywania obrotów wynika z faktu, że pionowe ścianki sprzęgające 52 znajdują się w przestrzeniach pomiędzy przekątnymi rzędami kołków sprzęgających 10.
Na fig. 13 pokazano dwa nowe klocki budowlane 50 i dwa klocki budowlane 11 osadzone na płytce montażowej z kołkami sprzęgającymi 10. W tym wypadku klocki budowlane 50 są rozmieszczone w taki sposób, że ich ścianki sprzęgające 52 otaczają piec kołków sprzęgających 10 w taki sam sposób, jak ścianki sprzęgające 42 na fig. 11. Klocki budowlane 50 są usytuowane w taki sposób, że ich zewnętrzne ścianki ograniczające 51 biegną w głównych kierunkach i zasadniczo ściśle przylegają do klocków budowlanych 11. Ponadto widać, że klocek budowlany 11 i nowy klocek budowlany 50 mają ścianki ograniczające ustawione w jednej linii ze sobą lub w przybliżeniu w tej samej płaszczyźnie prostopadłej do płytki montażowej.
Zatem klocki budowlane z nowymi ściankami sprzęgającymi 42 lub 52 przeznaczonymi do wchodzenia w przestrzenie pomiędzy przekątnymi rzędami kołków sprzęgających 10 mają dokładnie te same położenia sprzęgające, jak znane klocki budowlane 30, a ponadto nowe położenia sprzęgające, które są przesunięte wzdłuż przekątnej o połowę odległości pomiędzy sąsiednimi kołkami sprzęgającymi w kierunku przekątnym. W ten sposób podwaja się liczbę położeń sprzęgających.
Na fig. 3 przedstawiono alternatywny przykład wykonania systemu klocków budowlanych do zabawy według wynalazku. W tym wypadku zastosowano płytkę montażową z kołkami sprzęgającymi 20 rozmieszczonymi w rzędach w kierunkach głównych prostopadłych do siebie. Podobnie jak na fig. 1, i w tym przypadku (nie pokazano) pomiędzy przekątnymi rzędami kołków sprzęgających 20 jest pewna przestrzeń. Pokazano znany klocek budowlany 21 otaczający cztery kołki sprzęgające 20 i mający rurkę sprzęgającą 25 dotykającą cztery kołki sprzęgające 20.
Ponadto na fig. 3 widać klocki budowlane 60a, 60b, 61a, 61b, 62a i 62b do zabawy, wszystkie ze ściankami sprzęgającymi znajdującymi się w przestrzeniach pomiędzy przekątnymi rzędami kołków sprzęgających 20. Klocki budowlane 60a i 60b są identyczne i widać je w dwóch różnych położeniach sprzęgających, w których otaczają one, odpowiednio, jeden i dwa kołki sprzęgające 20. Ponadto klocki 6ła i 61 b są identyczne i pokazane w ich dwóch położeniach sprzęgających, w których otaczają one, odpowiednio, cztery i pięć kołków sprzęgających. Na końcu, klocki 62a i 62b również są identyczne i otaczają, odpowiednio, jedenaście i dwanaście kołków sprzęgających 20.
Podobnie jak klocki budowlane 21 i 22, klocki budowlane 6la, 61b, 62a i 62b mają cylindryczne rurki sprzęgające 25 w zagłębieniach wyznaczonych przez ich ścianki sprzęgające. Rurki sprzęgające 25 mogą sprzęgać się w dwóch pokazanych położeniach sprzęgających, ponieważ rurki sprzęgające sprzęgają się albo swoimi powierzchniami zewnętrznymi z czterema kołkami sprzęgającymi 20, jak pokazano na fig. 2, albo swoimi powierzchniami wewnętrznymi na jednym kołku sprzęgającym 20.
Podobnie jak klocek budowlany 50, klocki budowlane 60a, 60b, 61a, 61 b, 62a i 62b mogą mieć zewnętrzne ścianki ograniczające w kierunkach głównych lub zewnętrzne ścianki ograniczające w kierunkach przekątnych, co umożliwia ustawianie tych ścianek ograniczających w przybliżeniu w ścisłej bliskości od siebie.
Na klockach budowlanych 50, 60a, 60b, 61a, 61b, 62a i 62b zawsze będzie można umieszczać parzystą lub nieparzystą liczbę kołków sprzęgających 20 pomiędzy ich ściankami sprzęgającymi, gdzie różnica pomiędzy liczbą parzystą a nieparzystą zawsze wynosi 1.
186 215
186 215
FIG. 6
186 215
FIG. 7
FIG. 8
186 215
FiG. 11
186 215
FIG. 12
FIG. 13
186 215
Fig. 2
Fig. 1
62a 25
Fig. 3
O O O O O >o o o o o o o o O O O O O X OOO CFQC) O O
O O O O O O O >OOOOO O O O o o
61b 20
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.
Claims (3)
- Zastrzeżenia patentowe1. Zestaw klocków budowlanych do zabawy zawierający klocki budowlane pierwszego rodzaju z jednolitymi kołkami sprzęgającymi rozmieszczonymi w dwuwymiarowym okresowym układzie, przy czym kołki sprzęgające są rozmieszczone w rzędach w dwóch kierunkach głównych prostopadłych do siebie oraz kołki sprzęgające tworzą również rzędy przekątne w kierunkach przekątnych względem kierunków głównych, zaś pomiędzy sąsiednimi rzędami przekątnymi znajduje się odstęp o szerokości większej niż zero, oraz zawierający klocki budowlane drugiego rodzaju do łączenia z klockami budowlanymi pierwszego rodzaju, przy czym klocki budowlane drugiego rodzaju mają zewnętrzne pary równoległych ścianek sprzęgających, wyznaczających zagłębienia na kołki sprzęgające klocków budowlanych pierwszego rodzaju, przy czym klocki budowlane pierwszego rodzaju są połączone z klockami budowlanymi drugiego rodzaju w rozłącznym połączeniu ciernym, a ścianki sprzęgające są umieszczone w kierunkach głównych pomiędzy rzędami kołków sprzęgających, znamienny tym, że zestaw klocków budowlanych zawiera klocki budowlane (40, 50, 60a, 60b, 61a, 61b, 62a, 62b) trzeciego rodzaju do łączenia z klockami budowlanymi (11, 21, 22) pierwszego rodzaju, przy czym klocki budowlane (40, 50, 60a, 60b, 61a, 61b, 62a, 62b) trzeciego rodzaju mają zewnętrzne pary równoległych ścianek sprzęgających (42, 52) wyznaczających zagłębienia na kołki sprzęgające (10, 20) na klockach budowlanych (11, 21, 22) pierwszego rodzaju, przy czym klocki budowlane pierwszego rodzaju (11, 21, 22) są połączone rozłącznie z klockami budowlanymi (40, 50, 60a, 60b, 61 a, 61b, 62a, 62b) trzeciego rodzaju, zaś ścianki sprzęgające (42, 52) są rozmieszczone w kierunkach przekątnych w przestrzeniach pomiędzy przekątnymi rzędami kołków sprzęgających (10, 20) oraz ścianki sprzęgające (42, 52) klocków budowlanych (40, 50, 60a, 60b, 61a, 61b, 62a, 62b) trzeciego rodzaju mają grubość odpowiadającą szerokości (d) przestrzeni pomiędzy sąsiednimi rzędami przekątnymi.
- 2. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że klocki budowlane (40, 50, 60a, 60b, 61a, 611», 62a, 621») trzeciego rodzaju mają zewnętrzne ścianki ograniczające (551), które rozciągają się za ściankami sprzęgającymi (42, 52) tych klocków.
- 3. Zestaw według zastrz. 2, znamienny tym, że zewnętrzne ścianki ograniczające (51) są umieszczone w głównych kierunkach po połączeniu z klockami budowlanymi (11, 21, 22) pierwszego rodzaju.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DK100796A DK100796A (da) | 1996-09-17 | 1996-09-17 | Legetøjsbyggesæt |
PCT/DK1997/000387 WO1998011968A1 (en) | 1996-09-17 | 1997-09-16 | A toy building set |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL332280A1 PL332280A1 (en) | 1999-08-30 |
PL186215B1 true PL186215B1 (pl) | 2003-11-28 |
Family
ID=8099960
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL97332280A PL186215B1 (pl) | 1996-09-17 | 1997-09-16 | Zestaw klocków budowlanych do zabawy |
Country Status (16)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6102766A (pl) |
EP (1) | EP1011836B8 (pl) |
JP (1) | JP3727951B2 (pl) |
CN (1) | CN1108179C (pl) |
AT (1) | ATE242028T1 (pl) |
AU (1) | AU719644B2 (pl) |
CA (1) | CA2266001C (pl) |
CZ (1) | CZ91699A3 (pl) |
DE (1) | DE69722672T2 (pl) |
DK (2) | DK100796A (pl) |
ES (1) | ES2200194T3 (pl) |
PL (1) | PL186215B1 (pl) |
PT (1) | PT1011836E (pl) |
TW (1) | TW328526B (pl) |
WO (1) | WO1998011968A1 (pl) |
ZA (1) | ZA978329B (pl) |
Families Citing this family (36)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
TW443939B (en) * | 1999-08-27 | 2001-07-01 | Interlego Ag | A toy building set |
TW467757B (en) * | 2000-01-11 | 2001-12-11 | Interlego Ag | A toy building element with transversal openings |
US6447360B1 (en) * | 2000-04-26 | 2002-09-10 | Soren Christian Sorensen | Interconnection of toy building elements in a releasable restraining engagement |
US6560934B1 (en) * | 2002-04-15 | 2003-05-13 | Deslauriers, Inc. | Snappable shim assembly |
JP3927069B2 (ja) * | 2002-05-08 | 2007-06-06 | 株式会社コナミデジタルエンタテインメント | 組立要素玩具セット、組立要素 |
US20040108433A1 (en) * | 2002-12-10 | 2004-06-10 | Tonya Gunsch | Ergonomic mouse pad support |
US7140944B2 (en) * | 2005-01-24 | 2006-11-28 | Mattel, Inc. | Connecting toy |
KR20070118633A (ko) * | 2005-03-10 | 2007-12-17 | 로버트 알렉산더 | 바이러스 진단 방법 및 이에 사용되는 웰 |
US20060254162A1 (en) * | 2005-04-21 | 2006-11-16 | Deslauriers, Inc. | Shim having through openings |
US20090017716A1 (en) * | 2007-07-11 | 2009-01-15 | Michael Marzetta | Construction system |
US7841923B2 (en) * | 2007-11-13 | 2010-11-30 | Minds-I, Inc. | Vehicle axle joint for a toy vehicle |
ES2413879T3 (es) * | 2008-02-05 | 2013-07-17 | Lego A/S | Dado de juego |
DE102008012515A1 (de) * | 2008-03-04 | 2009-10-01 | Quantum Verlag Gmbh | Verfahren zur Darstellung von Sachverhalten oder zur Erzeugung einer 2- oder 3-dimensionalen Abbildung |
JP5154294B2 (ja) | 2008-05-02 | 2013-02-27 | Ykk株式会社 | スライドファスナー |
TW201026369A (en) * | 2009-01-13 | 2010-07-16 | Weistech Technology Co Ltd | A toy brick structure |
JP2010172568A (ja) * | 2009-01-30 | 2010-08-12 | Kawada Co Ltd | ブロック玩具 |
US8742814B2 (en) | 2009-07-15 | 2014-06-03 | Yehuda Binder | Sequentially operated modules |
US8602833B2 (en) | 2009-08-06 | 2013-12-10 | May Patents Ltd. | Puzzle with conductive path |
US8205406B2 (en) * | 2010-05-28 | 2012-06-26 | Arxx Corporation | Wall clip and shim adapted for insulating concrete walls and similar materials |
CN102878160B (zh) * | 2011-07-14 | 2015-09-02 | 台湾百和工业股份有限公司 | 机械式表面粘合扣具 |
US11330714B2 (en) | 2011-08-26 | 2022-05-10 | Sphero, Inc. | Modular electronic building systems with magnetic interconnections and methods of using the same |
US9597607B2 (en) | 2011-08-26 | 2017-03-21 | Littlebits Electronics Inc. | Modular electronic building systems with magnetic interconnections and methods of using the same |
US9019718B2 (en) | 2011-08-26 | 2015-04-28 | Littlebits Electronics Inc. | Modular electronic building systems with magnetic interconnections and methods of using the same |
EP2766180A4 (en) * | 2011-10-14 | 2015-08-12 | Staklite Ip Llc | PANEL WITH A COATING LAYER AND METHOD THEREFOR |
US9345981B1 (en) * | 2014-02-24 | 2016-05-24 | Hasbro, Inc. | Multidimensional alignment spacing for toy building elements |
HUE054646T2 (hu) | 2014-05-09 | 2021-09-28 | Slab Dream Lab Llc | Egyedi több-színû képek felvitele különálló alapra utólag létrehozott háromdimenziós termékekre, például polisztirolra |
CZ28122U1 (cs) * | 2015-02-23 | 2015-04-20 | Kosáčci - Hračky, Které Letííí, S.R.O. | Vzdělávací hra a/nebo stavebnice |
DE202015002996U1 (de) * | 2015-04-21 | 2015-06-22 | Joachim Peiler | Flächig verbindbare Spielbausteine |
USD834106S1 (en) * | 2016-07-12 | 2018-11-20 | Mega Brands Inc. | Construction set element |
DK179581B1 (en) * | 2016-09-06 | 2019-02-20 | Noclav Design Aps | A TOY-BUILDING ELEMENT |
TWM542507U (zh) * | 2017-01-12 | 2017-06-01 | Mentari Massen International Co Ltd | 城堡積木 |
CN106955495A (zh) * | 2017-04-10 | 2017-07-18 | 上海葡萄纬度科技有限公司 | 一种多维度、可正反面自由搭建的积木玩具构筑套件 |
JP7414591B2 (ja) * | 2019-02-01 | 2024-01-16 | 株式会社バンダイ | 組立玩具セットおよび組立玩具セット用の組立要素 |
US11616844B2 (en) | 2019-03-14 | 2023-03-28 | Sphero, Inc. | Modular electronic and digital building systems and methods of using the same |
IT202000007156A1 (it) * | 2020-04-03 | 2021-10-03 | Fulvio Monteverde | Elemento di costruzione giocattolo e set di costruzione giocattolo |
USD977027S1 (en) * | 2020-05-27 | 2023-01-31 | Mattel-Mega Holdings (Us), Llc | Construction set element |
Family Cites Families (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3162973A (en) * | 1961-06-27 | 1964-12-29 | Interlego Ag | Toy building element |
US3005282A (en) * | 1958-01-28 | 1961-10-24 | Interlego Ag | Toy building brick |
DE1202198B (de) * | 1960-11-11 | 1965-09-30 | Berco Lux Nv | Spielzeugbauelement |
DK120627C (da) * | 1967-11-29 | 1971-12-06 | Lego System As | Legetøjs-byggesæt. |
DE2414246A1 (de) * | 1974-03-25 | 1975-10-16 | Roland Dipl Ing Zahn | Spielzeug-steckbaukasten |
FI67751C (fi) * | 1981-07-22 | 1985-05-10 | Partek Ab | Pao mineralull baserad isolationskropp och foerfarande foer frmstaellning daerav |
JPS58143243A (ja) * | 1982-02-19 | 1983-08-25 | Minolta Camera Co Ltd | 非観血式血中色素測定装置 |
DK170833B1 (da) * | 1993-09-22 | 1996-02-05 | Lego As | Legetøjsbyggesæt og byggeelementer dertil |
DK172406B1 (da) * | 1993-09-22 | 1998-05-25 | Lego As | Byggeelement til et konstruktionsbyggesæt |
TW373517U (en) * | 1994-09-29 | 1999-11-01 | Interlego Ag | Stackable block system |
-
1996
- 1996-09-17 TW TW085111360A patent/TW328526B/zh active
- 1996-09-17 DK DK100796A patent/DK100796A/da not_active Application Discontinuation
-
1997
- 1997-09-16 US US09/254,815 patent/US6102766A/en not_active Expired - Fee Related
- 1997-09-16 AU AU42002/97A patent/AU719644B2/en not_active Ceased
- 1997-09-16 DK DK97939984T patent/DK1011836T3/da active
- 1997-09-16 WO PCT/DK1997/000387 patent/WO1998011968A1/en active IP Right Grant
- 1997-09-16 CN CN97198016A patent/CN1108179C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1997-09-16 ZA ZA9708329A patent/ZA978329B/xx unknown
- 1997-09-16 EP EP97939984A patent/EP1011836B8/en not_active Expired - Lifetime
- 1997-09-16 ES ES97939984T patent/ES2200194T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1997-09-16 CA CA002266001A patent/CA2266001C/en not_active Expired - Fee Related
- 1997-09-16 DE DE69722672T patent/DE69722672T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1997-09-16 JP JP51419498A patent/JP3727951B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1997-09-16 AT AT97939984T patent/ATE242028T1/de not_active IP Right Cessation
- 1997-09-16 PL PL97332280A patent/PL186215B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1997-09-16 PT PT97939984T patent/PT1011836E/pt unknown
- 1997-09-16 CZ CZ99916A patent/CZ91699A3/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ZA978329B (en) | 1998-03-24 |
US6102766A (en) | 2000-08-15 |
EP1011836B8 (en) | 2004-03-03 |
EP1011836A1 (en) | 2000-06-28 |
CN1108179C (zh) | 2003-05-14 |
ES2200194T3 (es) | 2004-03-01 |
AU4200297A (en) | 1998-04-14 |
CN1230897A (zh) | 1999-10-06 |
CA2266001C (en) | 2005-05-17 |
PL332280A1 (en) | 1999-08-30 |
DE69722672D1 (de) | 2003-07-10 |
WO1998011968A1 (en) | 1998-03-26 |
JP3727951B2 (ja) | 2005-12-21 |
PT1011836E (pt) | 2003-10-31 |
DE69722672T2 (de) | 2003-12-04 |
TW328526B (en) | 1998-03-21 |
CZ91699A3 (cs) | 1999-08-11 |
JP2001500412A (ja) | 2001-01-16 |
ATE242028T1 (de) | 2003-06-15 |
EP1011836B1 (en) | 2003-06-04 |
AU719644B2 (en) | 2000-05-11 |
DK100796A (da) | 1998-03-18 |
DK1011836T3 (da) | 2003-09-29 |
CA2266001A1 (en) | 1998-03-26 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL186215B1 (pl) | Zestaw klocków budowlanych do zabawy | |
US5702105A (en) | Three-dimensional word construction game of SCRABBLE | |
US6186855B1 (en) | Set of elements articulated to each other | |
EP0121433A1 (en) | Interconnectible polygonal construction modules | |
KR100785119B1 (ko) | 장난감 조립 세트 | |
PL192663B1 (pl) | Klocek do zestawu klocków do zabawy | |
US20150314210A1 (en) | Toy construction set | |
WO1999039796A1 (en) | Three dimensional strategy game | |
RU2468848C1 (ru) | Элемент конструктора (варианты) | |
US5520395A (en) | Shape identification game using sense of touch | |
US6637745B1 (en) | Pyramid puzzle system | |
RU55621U1 (ru) | Объемная игра "крестики-нолики" | |
US7044465B2 (en) | Strategy game with geometrical structure | |
RU194656U1 (ru) | Куб-головоломка | |
EP3862059B1 (en) | Modular game | |
KR20110008998A (ko) | 정육면체 조립 게임용 퍼즐 블록 세트 | |
JP3931259B2 (ja) | 中板付き駒組み込みパズル | |
SU1590090A1 (ru) | Пространственна головоломка | |
WO2014054962A1 (ru) | Элемент конструктора (варианты) | |
CN220756119U (zh) | 多用途模块化宠物塔 | |
RU2690645C1 (ru) | Игровой конструктор | |
RU2664247C1 (ru) | Объёмное игровое устройство в форме куба "латинский куб" | |
SU1565491A1 (ru) | Объемна головоломка | |
SU1319873A1 (ru) | Гантель | |
PL187185B1 (pl) | Zespół klocków |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20060916 |