PL185996B1 - Hydrauliczny podwójny stojak teleskopowy - Google Patents

Hydrauliczny podwójny stojak teleskopowy

Info

Publication number
PL185996B1
PL185996B1 PL97333373A PL33337397A PL185996B1 PL 185996 B1 PL185996 B1 PL 185996B1 PL 97333373 A PL97333373 A PL 97333373A PL 33337397 A PL33337397 A PL 33337397A PL 185996 B1 PL185996 B1 PL 185996B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
piston
inner tube
tube
annular space
piston rod
Prior art date
Application number
PL97333373A
Other languages
English (en)
Other versions
PL333373A1 (en
Inventor
Friedrich W. Dannehl
Werner Reinelt
Original Assignee
Dbt Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dbt Gmbh filed Critical Dbt Gmbh
Publication of PL333373A1 publication Critical patent/PL333373A1/xx
Publication of PL185996B1 publication Critical patent/PL185996B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D15/00Props; Chocks, e.g. made of flexible containers filled with backfilling material
    • E21D15/14Telescopic props
    • E21D15/44Hydraulic, pneumatic, or hydraulic-pneumatic props

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Actuator (AREA)
  • Fluid-Damping Devices (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)

Abstract

1. Hydrauliczny podwójny stojak teleskopowy z ze- wnetrzna rura plaszcza cylindra, zawierajaca przesuwna rure wewnetrzna i z niej wysuwane tloczysko, z ze- wnetrzna przestrzenia pierscieniowa pomiedzy rura plaszcza cylindra a rura wewnetrzna i z wewnetrzna przestrzenia pierscieniowa pomiedzy rura wewnetrzna a tloczyskiem, przy czym srodek cisnieniowy do wysuwa- nia obu stopni cisnieniowych jest doprowadzalny pod tlok rury wewnetrznej i przez zawór denny pod tloczy- sko a do wsuwania jest doprowadzalny do zewnetrznej przestrzeni pierscieniowej i wewnetrznej przestrzeni pierscieniowej, znamienny tym, ze szerokosc szczeliny (d1 -d2 ) zewnetrznej przestrzeni pierscieniowej (11), pomiedzy zewnetrzna rura ( 1), a rura wewnetrzna ( 2) co najmniej odpowiada szerokosci szczeliny (d 3 -d4 ) we- wnetrznej przestrzeni pierscieniowej (13) i, ze stosunek wielkosci powierzchni tloka (7) w rurze wewnetrznej (2) do powierzchni pierscieniowej zewnetrznej przestrzeni pier- scieniowej (11) jest najwyzej równy 8,5:1, podczas gdy stosunek wielkosci powierzchni tloka (7) na tloczysku (3) do powierzchni pierscieniowej zewnetrznej przestrzeni pierscieniowej (13) jest co najmniej równy 5,5:1. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest hydrauliczny podwójny stojak teleskopowy.
Dwustopniowe podwójne stojaki teleskopowe, mające zewnętrzną rurę płaszcza cylindra, a w niej przesuwną rurę wewnętrzną, z której wysuwane jest tłoczysko, przy czym pomiędzy rurą płaszcza cylindra a rurą wewnętrzną jest utworzona zewnętrzna przestrzeń pierścieniowa, a pomiędzy rurą wewnętrzną a tłoczyskiem wewnętrzna przestrzeń pierścieniowa są używane w górnictwie podziemnym, w połączeniu z hydraulicznymi zestawami obudów kroczących. Środek ciśnieniowy do wysuwania obu stopni ciśnieniowych jest doprowadzany pod tłok rury wewnętrznej i przez zawór denny pod tłoczysko, a do wsuwania do zewnętrznej przestrzeni pierścieniowej i wewnętrznej przestrzeni pierścieniowej, są używane w górnictwie podziemnym, w połączeniu z hydraulicznymi zestawami obudów kroczących. Aby podpierać z wysoką siłą podpierającą strop w ścianie przy eksploatacji węgla, są wymagane wielkopowierzchniowe stojaki, z odpowiednio dużym zapotrzebowaniem środka ciśnieniowego. Odpowiednio do postawionych wymagań rury stojaka i tłoczyska mają stosowny przekrój poprzeczny i grubość ścian, co z kolei wpływa na wymiary, średnicę znamionową zaworów sterujących i przewodów zasilających w ciecz ciśnieniową. Te zależności ostatecznie stanowią o własnościach stojaka, przy czym obok siły podporowej istotna jest także siła rabowania, która ma znaczenie dla przestawiania obudowy przy procesie przekładki. W celu rabowania, to znaczy w celu wysunięcia posadzonego stojaka, przestrzeń ciśnieniowa w zewnętrznej rurze płaszcza cylindra jest łączona z przewodem powrotnym do zbiornika, co powoduje odpływ cieczy ciśnieniowej i obniżenie stojaka. Jednocześnie ciecz ciśnieniowa jest kierowana do zewnętrznej przestrzeni pierścieniowej, pomiędzy rurą płaszcza cylindra a rurą wewnętrzną, która oddziaływuje na powierzchnię pierścieniową na tłoku i go przesuwa. Siła wytwarzana na mało obciążonej ciśnieniem powierzchni pierścieniowej przeznaczonej do rabowania stojaka jest jednak nieznaczna. Z drugiej strony przy usuwaniu cieczy ciśnieniowej z wielkopowrerzchniowej przestrzeni stojaka powstaje opór przepływu w zaworze sterującym, który jest dodatkowo wzmacniany przez ciśnienie spiętrzenia w przewodzie powrotnym, gdy do niego jednocześnie wpływa ciecz ciśnieniowa z innych odbiorników środka ciśnieniowego.
Skutkiem tego jest powolne obniżenie stojaka a tym samym i opóźnienie w czasie procesu przekładki obudowy. Przykładem takiej konstrukcji jest stojak hydrauliczny z polskiego
185 996 opisu patentowego PL 139 105. Konstrukcyjne powiększenie powierzchni pierścieniowej zwiększa przymusowo zewnętrzne wymiary stojaka lub pogarsza statyczne własności stojaka, co jest niepożądane.
Znane są również hydrauliczne podwójne stojaki teleskopowe, w których zewnętrzna przestrzeń pierścieniowa, pomiędzy rurą płaszcza cylindra a rurą wewnętrzną, zasilana przy rabowaniu w ciecz ciśnieniową, ma względnie wąską szerokość szczeliny tak, że pomiędzy powierzchnią tłoka rury wewnętrznej a powierzchnią pierścieniową, jest osiągany stosunek wielkości co najmniej 10:1, w odniesieniu do stosunku obniżania stojaka. Z drugiej strony pozostaje niewykorzystany mniejszy stosunek wielkości wewnętrznej powierzchni pierścieniowej do powierzchni tłoczyska, ponieważ tłoczysko przy procesie przekładki obudowy nie jest wsuwane.
Zadaniem wynalazku jest takie ukształtowanie stojaka teleskopowego, aby przy utrzymaniu zewnętrznych wymiarów i przy jednakowej sile podpierającej, siła przy rabowaniu była podwyższona.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że szerokość szczeliny zewnętrznej przestrzeni pierścieniowej, pomiędzy zewnętrzną rurą a rurą wewnętrzną co najmniej odpowiada szerokości szczeliny wewnętrznej przestrzeni pierścieniowej i, że stosunek wielkości powierzchni tłoka w rurze wewnętrznej do powierzchni pierścieniowej zewnętrznej przestrzeni pierścieniowej jest najwyżej równy 8,5:1, podczas gdy stosunek wielkości powierzchni tłoka na tłoczysku do powierzchni pierścieniowej wewnętrznej przestrzeni pierścieniowej jest co najmniej równy 5,5:1.
Korzystnie zewnętrzna rura płaszcza cylindra i rura wewnętrzna mają w przybliżeniu jednakową grubość ścian.
Podwójny stojak teleskopowy według wynalazku, poprzez korzystną relację wymiarów niezbędnych do ukształtowania wewnętrznej budowy stojaka, zapewnia powiększoną powierzchnię pierścieniową na tłoku rury wewnętrznej, przy niezmienionych wymiarach zewnętrznych i sile podporowej, a siła niezbędna do rabowania stojaka jest zwiększona.
Ponieważ nie są zmienione ani wymagane grubości ścian rur stojaka, ani średnica tłoczyska, to statyczna budowa stojaka pozostaje niezmieniona. Duża siła stojaka jest wykorzystana do przyspieszenia procesu rabowania, ponieważ z wyższym ciśnieniem cieczy także większe ilości cieczy mogą odpływać z przestrzeni ciśnieniowej stojaka do obiegu powrotnego. Oszczędność czasu przy rabowaniu stojaka przyspiesza sam proces rabowania obudowy. A zatem unika się opóźnień w obudowie, które w nowoczesnych pracach z wysoką wydajnością powstają wtedy, gdy maszyna urabiająca wyprzedza przekładkę obudowy, ponieważ sam proces przekładki wymaga więcej czasu niż proces urabiania węgla.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, w stanie wsuniętym, względnie rabowanym, przy czym prawa połowa stojaka jest przedstawiona w przekroju wzdłużnym.
Stojak jest dwustopniowy z zewnętrzną rurą 1 płaszcza cylindra, rurą wewnętrzną 2 i tłoczyskiem 3, przy czym rura wewnętrzna 2 jest prowadzona przesuwnie osiowo w zewnętrznej rurze 1 płaszcza cylindra, a tłoczysko 3 w rurze wewnętrznej 2. Podpora stojaka od strony spągu jest utworzona przez półkoliste dno 4, które zamyka od dołu zewnętrzną rurę 1 płaszcza cylindra. Rura wewnętrzna 2 od strony spągu jest zamknięta przez tłok 5, odsądzony w postaci stopnia o dużej średnicy, w którym jest umieszczony zawór denny 6. Koniec, od strony spągu tłoczyska 3 jest ukształtowany jako tłok 7, który za pomocą wybrania 8 otacza wystającą część zaworu dennego 6. Na górnym końcu tłoczyska 3 znajduje się głowica stojakowa 9.
Rura wewnętrzna 2 od strony spągu jest prowadzona za pomocą tłoka 5 po ścianie wewnętrznej zewnętrznej rury 1 płaszcza cylindra, a od strony głowicy po ścianie zewnętrznej w pierścieniu gwintowym 10, w postaci kołnierza, który jest nakręcony od góry na zewnętrzną rurę 1 płaszcza cylindra. Pomiędzy ścianą wewnętrzną zewnętrznej rury 1 płaszcza cylindra o średnicy d i ścianą zewnętrzną rury wewnętrznej 2 o średnicy d2 jest utworzona przestrzeń pierścieniowa 11 o szerokości szczeliny d|-cb.
W jednakowy sposób poprzez pierścień gwintowany 12, osadzony od strony głowicy w rurze wewnętrznej 2 jest wykonane tłoczysko 3, ślizgające się z tłokiem 1 po ścianie wewnętrznej
185 996 rury wewnętrznej 2 mającej średnicę d3. Średnica trzonu tłoczyska 3 jest oznaczona dj. Pomiędzy rurą wewnętrzną 2 a tłoczyskiem 3 jest utworzona wewnętrzna przestrzeń pierścieniowa 13 o szerokości szczeliny d3-d4.
Ciecz ciśnieniowa jest kierowana od przyłącza 14, poprzez otwór 15 pod tłokiem 5, do stopnia dolnego stojaka, przy czym nie oznaczona przestrzeń ciśnieniowa we wnętrzu zewnętrznej rury 1 płaszcza cylindra wypełnia się tak, że rura wewnętrzna 2 jest wysuwana aż tłok 5 dochodzi do styku do pierścienia wewnętrznego 10. Ciecz ciśnieniowa poprzez zawór denny 6 dociera do również nie pokazanej przestrzeni ciśnieniowej w rurze wewnętrznej 2 stopnia górnego tak, że tłoczysko 3 jest wysuwane aż tłok 7 dojdzie do styku do pierścienia gwintowanego 12. Zawór denny 6 jest zaworem zwrotnym, który oddziela od siebie stopień dolny i stopień górny. Następnie w stopniu górnym, na podstawie różnych stosunków powierzchniowych rozbudowuje się wyższe ciśnienie niż w stopniu dolnym.
Podczas wysuwania rury wewnętrznej 2 przy procesie osadzania ciecz ciśnieniowa przechodzi za pomocą tłoka 5 z przestrzeni pierścieniowej 1 poprzez otwór 16 i przyłącze 17 do obiegu powrotnego. Przestrzeń pierścieniowa 11 jest połączona przez kanał 18 przebiegający w ścianie rury wewnętrznej 2, z przestrzenią ciśnieniową 13, przez co ciecz ciśnieniowa przy wysuwaniu tłoczyska 3 może wypływać z przestrzeni pierścieniowej 13.
W celu wsunięcia stopni ciśnieniowych przy rabowaniu, ciecz ciśnieniowa jest kierowana w odwrotnym kierunku poprzez przyłącze 17 do zewnętrznej przestrzeni pierścieniowej 11. Ciecz ciśnieniowa obciąża tłok 5 na powierzchni pierścieniowej o szerokości szczeliny di-d2 tak, że rura wewnętrzna 2 razem z tłoczyskiem 3 jest wsuwana w przestrzeń ciśnieniową zewnętrznej rury 1 płaszcza cylindra, z której ciecz ciśnieniowa przez przyłącze 14 wypływa do obiegu powrotnego. Stopień górny na razie nie jest odciążony, ponieważ ciecz ciśnieniowa przez zamknięty zawór denny 6 nie może odpływać z przestrzeni ciśnieniowej do rury wewnętrznej 2.
Zawór denny 6 jest otwierany, gdy rura wewnętrzna 2 z tłokiem 5 dojdzie do styku z dnem 4 stojaka. Następnie ciecz ciśnieniowa przepływa przez przyłącze 14 i kanał 18 do wewnętrznej przestrzeni pierścieniowej 13 i obciąża tłok 7 na powierzchni pierścieniowej o szerokości szczeliny d3-d4 tak, że tłoczysko 3 jest wsuwane w przestrzeń ciśnieniową stopnia górnego.
Według wynalazku szerokość szczeliny dj-d2 zewnętrznej przestrzeni pierścieniowej 11 jest równie duża lub większa od szerokości szczeliny d3-d4 wewnętrznej przestrzeni pierścieniowej 13. Grubości ścian zewnętrznej rury 1 płaszcza cylindra i rury wewnętrznej 2 są również w przybliżeniu prawie jednakowej wielkości.
Powierzchnia tłoka
UJ •π rury we-
(d>
i powierzchnia pierścieniowa • 7> *~2
<2 , < 2 ,
ze tezenętrznej przestrzeni pierścieniowej 11 pozostają wzajemnie w stosunku wielkości mniejszym lub równym 8,5:1.
Powierzchnia tłoka —3 2 •π tłoczysko 3 i powierzchnia pierścieniowa •Π»71 wewnętrznej przestrzeni pierścieniowej 13 mają wzajemnie stosunek wielkości większy lub równy 5,5:1.
185 996
185 996
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Hydrauliczny podwójny stojak teleskopowy z zewnętrzną rurą płaszcza cylindra, zawierającą przesuwną rurę wewnętrzną i z niej wysuwane tłoczysko, z zewnętrzną przestrzenią pierścieniową pomiędzy rurą płaszcza cylindra a rurą wewnętrzną i z wewnętrzną przestrzenią pierścieniową pomiędzy rurą wewnętrzną a tłoczyskiem, przy czym środek ciśnieniowy do wysuwania obu stopni ciśnieniowych jest doprowadzalny pod tłok rury wewnętrznej i przez zawór denny pod tłoczysko a do wsuwania jest doprowadzalny do zewnętrznej przestrzeni pierścieniowej i wewnętrznej przestrzeni pierścieniowej, znamienny tym, że szerokość szczeliny (d1-d2) zewnętrznej przestrzeni pierścieniowej (11), pomiędzy zewnętrzną rurą (1), a rurą wewnętrzną (2) co najmniej odpowiada szerokości szczeliny (d3-d4) wewnętrznej przestrzeni pierścieniowej (13) i, że stosunek wielkości powierzchni tłoka (7) w rurze wewnętrznej (2) do powierzchni pierścieniowej zewnętrznej przestrzeni pierścieniowej (11) jest najwyżej równy 8,5:1, podczas gdy stosunek wielkości powierzchni tłoka (7) na tłoczysku (3) do powierzchni pierścieniowej zewnętrznej przestrzeni pierścieniowej (13) jest co najmniej równy 5,5:1.
  2. 2. Hydrauliczny podwójny stojak według zastrz. 1, znamienny tym, że zewnętrzna rura (1) płaszcza cylindra i rura (2) mają w przybliżeniu jednakową grubość ścian.
PL97333373A 1996-11-20 1997-11-08 Hydrauliczny podwójny stojak teleskopowy PL185996B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19647943A DE19647943C1 (de) 1996-11-20 1996-11-20 Hydraulischer Doppelteleskopstempel
PCT/DE1997/002656 WO1998022695A1 (de) 1996-11-20 1997-11-08 Hydraulischer doppelteleskopstempel

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL333373A1 PL333373A1 (en) 1999-12-06
PL185996B1 true PL185996B1 (pl) 2003-09-30

Family

ID=7812187

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97333373A PL185996B1 (pl) 1996-11-20 1997-11-08 Hydrauliczny podwójny stojak teleskopowy

Country Status (6)

Country Link
US (1) US6209440B1 (pl)
CN (1) CN1084425C (pl)
AU (1) AU728081B2 (pl)
DE (1) DE19647943C1 (pl)
PL (1) PL185996B1 (pl)
WO (1) WO1998022695A1 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10045680B4 (de) * 2000-09-15 2006-03-09 Dbt Gmbh Hydraulikzylinder als Grubenstempel oder Rückzylindereinheit im untertägigen Bergbau
CN101105133B (zh) * 2007-07-27 2010-05-19 中国矿业大学 双伸缩悬浮式液压立柱
CN101205809B (zh) * 2007-12-13 2010-06-23 中煤北京煤矿机械有限责任公司 双伸缩立柱全能升柱系统及矿用液压支架
US9234587B2 (en) 2012-05-23 2016-01-12 Caterpillar Global Mining Llc Multi-capacity cylinder
CN102877866B (zh) * 2012-10-17 2015-03-25 赵士民 一种双注液双密封显压记忆型单体液压支柱
AU2015252749B2 (en) * 2014-04-28 2019-05-23 Cougar Can Company Pty Ltd A telescopic pumpable prop assembly with improved ceiling impact properties
CN104047622A (zh) * 2014-06-09 2014-09-17 大连宏远气动液压船舶辅机有限公司 液压支架双伸缩立柱
AU2016222477A1 (en) * 2016-09-02 2018-03-22 Mgw Engineering Pty Ltd Apparatus for supporting an explosive device

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1963286A (en) * 1927-11-01 1934-06-19 Ballert Otto Hydraulic tilting device, especially for tilting the bodies of motor vehicles
DE1149678B (de) * 1960-09-15 1963-06-06 Rheinstahl Gmbh Wanheim Mehrstufiger hydraulischer Grubenstempel
GB1045302A (en) * 1963-03-14 1966-10-12 Electro Hydraulics Ltd Hydraulically operated roof supports
BE655844A (pl) 1963-11-29 1965-03-16
DE1207307B (de) * 1964-07-09 1965-12-23 Johann Gruber Einseilbohrgreifer mit Feststellvorrichtung
US3696712A (en) * 1970-09-28 1972-10-10 Kidde & Co Walter Multi-section hydraulic ram
DE2151428A1 (de) * 1971-10-15 1973-04-19 Gewerk Eisenhuette Westfalia Hydraulischer doppelteleskopstempel fuer den grubenausbau
DE3150643A1 (de) * 1981-12-21 1983-06-30 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia, 4670 Lünen Hydraulischer teleskopstempel, insbesondere fuer einen untertaegigen schreitausbau, wie vor allem schildausbaugestelle
DE3325746C1 (de) * 1983-07-16 1985-04-11 Bochumer Eisenhütte Heintzmann GmbH & Co KG, 4630 Bochum Stempel für Ausbaugestelle
WO1991000416A1 (en) * 1989-06-27 1991-01-10 Institut Gornogo Dela Sibirskogo Otdelenia Akademii Nauk Sssr Hydraulic stand
WO1992001858A1 (de) * 1990-07-24 1992-02-06 Nlw Fördertechnik Gmbh Mehrstufiger hydraulischer grubenstempel

Also Published As

Publication number Publication date
DE19647943C1 (de) 1998-06-18
US6209440B1 (en) 2001-04-03
CN1084425C (zh) 2002-05-08
AU5307998A (en) 1998-06-10
CN1238025A (zh) 1999-12-08
WO1998022695A1 (de) 1998-05-28
AU728081B2 (en) 2001-01-04
PL333373A1 (en) 1999-12-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN1186523C (zh) 锚杆
PL185996B1 (pl) Hydrauliczny podwójny stojak teleskopowy
US4548282A (en) Method for sinking boreholes
DE19514137A1 (de) Ausbaustütze für den untertägigen Berg- oder Tunnelbau
PL160886B1 (en) Hydraulic prop
NO914535L (no) Fremgangsmaate ved montering av foringsroer-oppheng og pakning, og hydraulisk verktoey for slik montering
AU7000401A (en) A hydraulic cylinder
DE69122693T2 (de) Vorrichtung zum schutz der bohrung vor korrosion oder ablagerungen, hervorgerufen durch das geförderte produkt oder in der bohrung vorhandene produkte
PL140385B1 (en) Hydraulic control system for self-advancing roof supports
US5297901A (en) Individual hydraulic prop with filling/drawing valve and pressure fluid return
US5611646A (en) Support prop with integrated pressure limiting valve and nailed pipes
SU876220A1 (ru) Дорновое устройство подающего аппарата пилигримового стана
DE4441778C2 (de) Ausbaustempel mit einem Druckflüssigkeitsfilm zwischen der Außenwand des Kolbens und der Innenwand des Außenstempels
SU739243A1 (ru) Гидравлическа стойка с двойной телескопичностью
DE3722653A1 (de) Verfahren zum bau einer grundwassermessstelle und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
SU735784A1 (ru) Гидравлическа стойка шахтной механизированной крепи
CN118008157A (zh) 终孔套管串、注浆套管及注浆方法
SU1218002A1 (ru) Грунтопрокалывающа установка
RU1806272C (ru) Гидрозамок шахтной гидростойки
PL139887B1 (en) Hydraulic prop
PL61051Y1 (en) Mine roof supporting hydraulic prop
US8857525B2 (en) Sealing device and method for sealing a casing
PL123615B1 (en) Hydraulic mine prop
PL171839B1 (pl) Wieloteleskopowy siłownik kotwiarki
DE3707288A1 (de) Vorrichtung zur montage und demontage hydraulischer stempel