PL185824B1 - Wzmacniak sygnałów radiowychWzmacniak sygnałów radiowych - Google Patents

Wzmacniak sygnałów radiowychWzmacniak sygnałów radiowych

Info

Publication number
PL185824B1
PL185824B1 PL97333548A PL33354897A PL185824B1 PL 185824 B1 PL185824 B1 PL 185824B1 PL 97333548 A PL97333548 A PL 97333548A PL 33354897 A PL33354897 A PL 33354897A PL 185824 B1 PL185824 B1 PL 185824B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
repeater
radio
cell
control unit
radio network
Prior art date
Application number
PL97333548A
Other languages
English (en)
Inventor
MathiasHoder Mathias Hoder
WolfgangKreuz Wolfgang Kreuz
Original Assignee
T Mobile Deutschland Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by T Mobile Deutschland Gmbh filed Critical T Mobile Deutschland Gmbh
Publication of PL185824B1 publication Critical patent/PL185824B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B7/00Radio transmission systems, i.e. using radiation field
    • H04B7/24Radio transmission systems, i.e. using radiation field for communication between two or more posts
    • H04B7/26Radio transmission systems, i.e. using radiation field for communication between two or more posts at least one of which is mobile
    • H04B7/2603Arrangements for wireless physical layer control
    • H04B7/2609Arrangements for range control, e.g. by using remote antennas
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B7/00Radio transmission systems, i.e. using radiation field
    • H04B7/14Relay systems
    • H04B7/15Active relay systems
    • H04B7/155Ground-based stations
    • H04B7/15528Control of operation parameters of a relay station to exploit the physical medium
    • H04B7/15542Selecting at relay station its transmit and receive resources
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W16/00Network planning, e.g. coverage or traffic planning tools; Network deployment, e.g. resource partitioning or cells structures
    • H04W16/24Cell structures
    • H04W16/26Cell enhancers or enhancement, e.g. for tunnels, building shadow

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Radio Relay Systems (AREA)

Abstract

1. Wzmacniak sygnalów radiowych, ko- rzystnie do ruchomego zastosowania w cyf- rowych, komórkowych sieciach radiowych, w którym odbierane w galezi Downlink (RZ1) i/albo galezi Uplink (RZ2) wzmacniaka sy- gnaly radiowe sa demodulowane i nastepnie tak uzyskane strumienie danych cyfrowych sa znów modulowane zgodnie z norma, wzma- cniane i emitowane, znamienny tym, ze prze- widziana jest inteligentna jednostka steru- jaca (12), która podczas ruchu wzmacniaka przez komórke sama decyduje o majacym na- stapic przelaczeniu na nowa komórke i kon- trolujac ruch sygnalizacyjny w sieci radio- wej 1 samodzielne dostosowywanie przeno- szonych przez wzmacniak kanalów czestotli- wosci do kanalów uzywanych przez sasied- nia kom órke wspomaga przelaczenie (Han- dover) na nowa komórke sieci radiowej. Fig. 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest wzmacniak sygnałów radiowych, korzystnie do ruchomego zastosowania w cyfrowych, komórkowych sieciach radiowych.
Wzmacniak jest rodzajem stacji przekaźnikowej, która odbiera, wzmacnia i znów wysyła sygnały radiowe emitowane ze stacji bazowej sieci radiowej, tak że mogą być one odbierane przez stacje ruchome sieci radiowej. Oczywiście wzmacniak pracuje też w przeciwnym kierunku, to znaczy sygnały radiowe emitowane przez stację ruchomą są przekazywane przez wzmacniak do stacji bazowej sieci ruchomej. W komórkowej sieci radiowej wykorzystuje się często wzmacmaki do rozszerzenia zasięgu, na przykład do zasilania tuneli, dużych budynków, dolin górskich lub podobnych miejsc. Zastosowanie wzmacniaków jest korzystnie w szczególności wówczas, gdy ze względu na brak infrastruktury nie jest możliwe przyłączenie zwykłej stacji bazowej lub wiąże się to ze stosunkowo dużymi nakładami Przewidziano też wzmacniak do użytku ruchomego, zwłaszcza do zastosowania w pociągach.
185 824
Wzmacniak konwencjonalny jest przeznaczony w zasadzie do dwukierunkowego wzmacniania sygnałów radiowych w kierunku Uplink i Downlink, przy czym sygnały radiowe są wysyłane na tej samej częstotliwości, na której są odbierane. Pochodzący ze stacji bazowej sygnał Downlink jest odbierany anteną przyłączową, następnie jest wzmacniany i filtrowany w gałęzi Downlink wzmacniaka i przez antenę zasilającą jest wysyłany w kierunku stacji ruchomej. Jednocześnie sygnał Uplink pochodzący ze stacji ruchomej jest odbierany anteną zasilającą, w gałęzi Uplink wzmacniaka jest wzmacniany, filtrowany i wysyłany do stacji bazowej przez antenę przyłączową. W przypadku zastosowania w pojazdach, jak na przykład szybkie pociągi, wskazuje się na zastosowanie wzmacniaków szerokopasmowych, które przenoszą duży zakres częstotliwości wykorzystywanych w sieci radiowej, żeby zapewnić działanie w każdej przejeżdżanej komórce. Wskutek pracy wzmacniaka w szerokim paśmie występują oczywiście zniekształcenia sygnału (błędy fazowe i amplitudowe, intermodulacja, szumy i podobne zjawiska), które działają bardzo niekorzystnie na jakość połączenia radiowego.
Znany jest z WO-A-95/24783 wzmacniak do systemów radiowych TDMA, który demoduluje sygnały radiowe odbierane w gałęzi Downlink i/albo Uplink i następnie tak uzyskane strumienie danych cyfrowych znów moduluje zgodnie z normą, wzmacnia i emituje. Wzmacniak posiada jednostkę sterującą, która steruje komunikacją między przynależną stacją bazową, wzmacniakiem i zasilaną stacją ruchomą oraz przydziela odpowiednią częstotliwość stacji ruchomej.
US-A-5 548 803 ujawnia wzmacniak, który wzmacnia sygnał odbierany w Downlink lub Uplink i znów wysyła na tej samej lub innej częstotliwości. Wzmacniak posiada w tym celu jednostkę sterującą, która steruje komunikacją między przynależną stacją bazową, wzmacniakiem i zasilaną stacją ruchomą i przydziela odpowiednią częstotliwość stacji ruchomej.
Zadaniem wynalazku jest takie rozwinięcie wzmacniaka określonego wyżej rodzaju, żeby przetwarzane sygnały radiowe traciły jak najmniej na swojej jakości i żeby zapewnione było ruchome zastosowanie wzmacniaka bez zakłóceń.
Przedmiotem wynalazku jest wzmacniak, który demoduluje odbierane sygnały i następnie znów moduluje, a także wybór wzmacnianych częstotliwości.
Zaletą wynalazku jest to, że nie występują duże szumy nieuniknione we wzmacniakach analogowych, a więc poprawia się znacznie jakość połączenia radiowego. Poza tym istotną zaletą jest to, że dzięki inteligentnej jednostce sterującej według wynalazku jest rozpoznawana zmiana kanału niezbędna przy zmianie komórki, co znacznie ułatwia procedurę Handover i czyni wzmacniak szczególnie przydatnym do użytku w pojazdach.
Wzmacniak według wynalazku działa według następującej zasady: Odbierany sygnał jest filtrowany, wzmacniany i demodulowany jak w stacji radiowej danej sieci (stacja ruchoma lub stacja bazowa). Mierzy się przy tym korzystnie natężenie sygnału odbieranego i wykorzystuje jako sygnał do sterowania mocą wyjściową wzmacniacza nadajnika. W sieciach radiowych, które pracują w systemie TDMA (Time Division Multiple Access: wielodostęp z podziałem czasu) natężenie sygnału jest mierzone na bazie szczeliny czasowej. Zdemodulowany strumień danych cyfrowych doprowadza się do modulatora, wzmacnia się i znów emituje.
Ponadto w systemach TDMA następuje zgodnie z systemem formowanie zboczy sygnałów synchronizujących (Power-Ramping), żeby uzyskać możliwie wąskie spektrum łączeniowe. Pomiar natężenia sygnału odbieranego umożliwia sterowanie amplitudą sygnałów synchronizujących. Celem ustabilizowania sterowania amplitudowego w razie zaników sygnału odbierany sygnał może być uśredniany przez kilka ramek czasowych.
Wzmacniak może pracować tylko z selekcją kanałów, a więc w razie zastosowania w pojazdach potrzebna jest adaptacja do danej sytuacji, to znaczy do kanałów częstotliwości wykorzystywanych w danej komórce. Odbywa się to przez nadzorowanie sygnalizacji Downlink, czyli sygnalizacji od stacji bazowej do stacji ruchomej.
Dzięki inteligentnej jednostce sterującej we wzmacniaku musi on przetwarzać (odbiór, demodulacja, modulacja) tylko częstotliwości najsilniejszej w danej sytuacji (komórce sieci radiowej) stacji bazowej, łącznie z częstotliwością kanału organizacyjnego najbliższej silniejszej komórki sąsiedniej (która musi być wyznaczona przez układ logiczny wzmacniaka).
185 824
W tym celu inteligentna jednostka sterująca wzmacniaka musi nadzorować ruch sygnalizacyjny i wyprowadzać z tego następujące informacje:
1. lista częstotliwości wykorzystywanych w najsilniejszej komórce (Serving Cell),
2. lista kanałów organizacyjnych sąsiedniej komórki,
3. zależnie od systemu radiowego, także informacje o kolejności przeskoku częstotliwości (Frequency Hopping) oraz o ich konkretnym przebiegu.
Jeżeli wzmacniak porusza się w komórce, to jego jednostka sterująca musi sama decydować o mającej nastąpić zmianie komórki oraz o wyborze najbardziej odpowiedniej komórki. W razie potrzeby zmiany komórki (Handover) wzmacniak obniża poziom najsilniejszej komórki (Serving Cell) po stronie zasilania i podwyższa poziom docelowej komórki celem zmiany, tak że układ sterowania systemu radiowego poleca automatycznie zmianę połączeń stacji ruchomych w nowej komórce. Gdy pierwsza stacja ruchoma zasilana przez wzmacniak przełączy się na nową komórkę, wzmacniak musi mieć też możliwość obsługi częstotliwości nowej, silniejszej komórki. Informacje o tym, czy stacja ruchoma wzmacnianej komórki jest zasilana przez wzmacniak czy też przez bezpośredni kontakt radiowy ze stacją bazową, można uzyskać poprzez relację czasową obu kierunków ruchu radiowego oraz poprzez moc sygnału stacji ruchomej, który odbiera wzmacniak.
W każdej gałęzi wzmacniaka znajdują się elementy funkcjonalne, jak filtry kanałowe, demodulator, modulator i wzmacniacz nadajnika, ewentualnie połączone równolegle stosownie do liczby kanałów wysokiej częstotliwości.
Wzmacniak posiada wzorzec częstotliwości, który jest celowo synchronizowany przez kanał synchronizacji przebiegającego od stacji bazowej kanału Downlink. Wzorzec ten służy jako centralny generator impulsów synchronizujących generowanie częstotliwości nośnej, modulację, ewentualnie formowanie zboczy sygnałów synchronizacji itd.
Poprzez łącze danych w postaci kanału radiowego między wzmacniakiem i stacją bazową, który to kanał jest elementem składowym kanałów wykorzystywanych przez wzmacniak, można zrealizować zdalne sterowanie i zdalną kontrolę wzmacniaka. Takie łącze danych jest zrealizowane w module, który spełnia funkcję ruchomej stacji danych i który jest częścią inteligentnej jednostki sterującej. Może on być sprzężony bezpośrednio z anteną przyłączową albo może mieć dostęp poprzez multiplekser/demultiplekser do strumieni danych cyfrowych obu gałęzi wzmacniaka.
Z rysunków i ich opisu wynikają dalsze cechy znamienne i zalety wynalazku. Niżej objaśnia się wynalazek na podstawie tylko jednego sposobu realizacji przedstawionego na rysunku, na którym:
fig. 1 przedstawia schematycznie elementy funkcjonalne klasycznego wzmacniaka według stanu techniki;
fig. 2 - schemat układu elementów funkcjonalnych wzmacniaka według wynalazku.
Klasyczny wzmacniak według fig. 1 realizuje w zasadzie dwukierunkowe wzmacnianie nadchodzącego ze stacji bazowej BTS lub stacji ruchomej MS sygnału radiowego w kierunku Uplink i Downlink, przy czym sygnały nadchodzące z kierunku stacji BTS są odbierane za pomocą anteny przyłączowej 1 i dołączonego filtra dupleksowego 3, wzmacniane są w gałęzi Downlink RZ1, są ewentualnie selekcjonowane i poprzez następny filtr dupleksowy 3 oraz antenę zasilającą 2 są znów wysyłane w kierunku stacji ruchomej MS. Gałąź Uplink RZ2 wzmacniaka pracuje w taki sam sposób i przekazuje sygnały nadchodzące ze stacji ruchomej MS do stacji bazowej BTS.
Natomiast wzmacniak według wynalazku przedstawiony na fig. 2 pracuje w inny sposób. Niżej opisano tylko przebieg sygnału Downlink od stacji bazowej BTS do stacji ruchomej MS, który przechodzi przez pierwszą gałąź RZ1 wzmacniaka. W taki sam sposób są przetwarzane sygnały Uplink.
Sygnał radiowy nadchodzący ze stacji ruchomej MS jest doprowadzany przez filtr dupleksowy 3 do wstępnego wzmacniacza 4 i jest obniżany przez mieszacz 5 do jego pasma podstawowego albo częstotliwości pośredniej. Częstotliwość mieszania jest wytwarzana przez generator lokalny 6 Sygnał pasma podstawowego jest doprowadzany przez filtr kanałowy 7 do demodulatora 8, za którym występuje zdemodulowany strumień danych cyfrowych, który
185 824 jest przetwarzany odpowiednio przez modulator 9 na częstotliwość nośną, wzmacniany przez wzmacniacz nadajnikowy 10 i emitowany przez następny filtr dupleksowy 3 z anteny zasilającej 2 na stację ruchomą.
Wzmacniak posiada inteligentną jednostkę sterującą 12, która kontroluje i odpowiednio analizuje ruch sygnalizacyjny między stacjami bazowymi i stacjami ruchomymi, a także natężenie odpowiednich sygnałów odbieranych. Pozwala to przyporządkować łączenie stacji ruchomej ze stacją bazową najkorzystniejszej w danych okolicznościach stacji bazowej oraz wspomagać zmianę komórki (Handover). Ta właściwość predestynuje wzmacniak według wynalazku do zastosowania ruchomego.
Jednostka sterująca 12 dysponuje celowo modułem zdalnego sterowania i zdalnej kontroli, który jest wysterowany przez jeden z kanałów wykorzystywanych przez wzmacniak. Występujący za demodulatorem 8 strumień danych cyfrowych odgałęzia się, przy czym sygnały związane z jednostką sterującą są „wyfiltrowane” przez multiplekser/demultiplekser 13.
Jednostka sterująca 12 dostarcza generowany ze strumienia danych sygnał synchronizacji wzorca częstotliwości 11, który służy jako centralny generator synchronizujący wszystkie generatory lokalne 6. Sygnał synchronizacji jest wytwarzany z kanału synchronizacji demodulowanego sygnału.
Jednostka sterująca 12 jest połączona przewodem sterującym przynajmniej ze wzmacniaczem nadajnikowym 10 gałęzi Downlink i steruje mocą wyjściową wzmacniacza 10.
185 824
RZ2 Fig. 1
RZ2
Fig.2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wzmacniak sygnałów radiowych, korzystnie do ruchomego zastosowania w cyfrowych, komórkowych sieciach radiowych, w którym odbierane w gałęzi Downlink (RZ1) i/albo gałęzi Uplink (RZ2) wzmacniaka sygnały radiowe są demodulowane i następnie tak uzyskane strumienie danych cyfrowych są znów modulowane zgodnie z normą, wzmacniane i emitowane, znamienny tym, że przewidziana jest inteligentna jednostka sterująca (12), która podczas ruchu wzmacniaka przez komórkę sama decyduje o mającym nastąpić przełączeniu na nowa komórkę i kontrolując ruch sygnalizacyjny w sieci radiowej i samodzielne dostosowywanie przenoszonych przez wzmacniak kanałów częstotliwości do kanałów używanych przez sąsiednią komórkę wspomaga przełączenie (Handover) na nową komórkę sieci radiowej.
  2. 2. Wzmacniak według zastrz. 1, znamienny tym, że sygnały radiowe odbierane w gałęzi wzmacniaka (RZ1 albo RZ2) są demodulowane i następnie uzyskane strumienie danych cyfrowych są znów modulowane zgodnie z normą, wzmacniane i emitowane, podczas gdy druga gałąź wzmacniaka (RZ2 albo RZ1) pracuje analogicznie.
  3. 3. Wzmacniak według jednego z zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że inteligentna jednostka sterująca (12) wspomaga przełączenie na nową komórkę wpływając celowo na poziom emitowanych sygnałów radiowych.
  4. 4. Wzmacniak według jednego z zastrz. 1 albo 3, znamienny tym, że poprzez kontrolowanie ruchu sygnalizacyjnego w sieci radiowej następuje sterowanie mocą wysyłanego sygnału i wyznaczanie parametrów dla takiego sterowania mocą.
  5. 5. Wzmacniak według jednego z zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że mierzy się natężenie sygnałów radiowych odbieranych ze stacji bazowej (BTS) i wykorzystuje się jako sygnał sterujący do regulacji mocy wzmacniacza nadajnikowego (10).
  6. 6. Wzmacniak według jednego z zastrz. 1 albo 5, znamienny tym, że przewidziany jest wzorzec częstotliwości (11) który uzyskuje częstotliwość normalną potrzebną przy modulacji strumienia danych cyfrowych przez synchronizację z sygnałem synchronizacji wysyłanym ze stacji bazowej sieci radiowej.
  7. 7. Wzmacniak według jednego z zastrz. 1 albo 6, znamienny tym, że inteligentna jednostka sterująca (12) posiada moduł zdalnej kontroli i/albo zdalnego sterowania, który wykorzystując podzespoły nadawania i odbioru (3-10) wzmacniaka komunikuje się ze stacją bazową sieci radiowej poprzez strumienie danych cyfrowych za pośrednictwem multiplekserów/demultiplekserów (13).
PL97333548A 1996-12-02 1997-12-02 Wzmacniak sygnałów radiowychWzmacniak sygnałów radiowych PL185824B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19649855A DE19649855B4 (de) 1996-12-02 1996-12-02 Repeater für Funksignale
PCT/DE1997/002807 WO1998025421A2 (de) 1996-12-02 1997-12-02 Repeater für funksignale

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL185824B1 true PL185824B1 (pl) 2003-08-29

Family

ID=7813341

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97333548A PL185824B1 (pl) 1996-12-02 1997-12-02 Wzmacniak sygnałów radiowychWzmacniak sygnałów radiowych

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6459881B1 (pl)
EP (1) EP0943218B1 (pl)
AT (1) ATE254380T1 (pl)
AU (1) AU5477298A (pl)
CA (1) CA2287457C (pl)
CZ (1) CZ293914B6 (pl)
DE (2) DE19649855B4 (pl)
HU (1) HU224081B1 (pl)
PL (1) PL185824B1 (pl)
WO (1) WO1998025421A2 (pl)

Families Citing this family (56)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7739076B1 (en) * 1999-06-30 2010-06-15 Nike, Inc. Event and sport performance methods and systems
US7386401B2 (en) 1994-11-21 2008-06-10 Phatrat Technology, Llc Helmet that reports impact information, and associated methods
US8280682B2 (en) 2000-12-15 2012-10-02 Tvipr, Llc Device for monitoring movement of shipped goods
US6266623B1 (en) 1994-11-21 2001-07-24 Phatrat Technology, Inc. Sport monitoring apparatus for determining loft time, speed, power absorbed and other factors such as height
US6539336B1 (en) * 1996-12-12 2003-03-25 Phatrat Technologies, Inc. Sport monitoring system for determining airtime, speed, power absorbed and other factors such as drop distance
US6751442B1 (en) 1997-09-17 2004-06-15 Aerosat Corp. Low-height, low-cost, high-gain antenna and system for mobile platforms
FI973850A (fi) * 1997-09-30 1999-03-31 Nokia Telecommunications Oy Menetelmä solukkoradioverkon radiotoistimen radiotaajuuden säätämiseksi
US7268700B1 (en) 1998-01-27 2007-09-11 Hoffberg Steven M Mobile communication device
SE516753C2 (sv) * 1999-06-11 2002-02-26 Allgon Ab Metod och anordning för bestämning av stabilitetsmarginal i en repeater
WO2001001706A1 (en) 1999-06-30 2001-01-04 Phatrat Technology, Inc. Event and sport performance methods and systems
DE10027115B4 (de) * 2000-05-31 2005-02-24 Siemens Ag Verfahren zur Signalübertragung und Funk-Kommunikationssystem dafür
US7251223B1 (en) * 2000-09-27 2007-07-31 Aerosat Corporation Low-height, low-cost, high-gain antenna and system for mobile platforms
US6785511B1 (en) * 2000-10-25 2004-08-31 Tyco Electronics Corporation Wireless vehicular repeater system
US7113745B2 (en) * 2001-02-21 2006-09-26 Ericsson Inc. Method to achieve diversity in a communication network
US7206294B2 (en) * 2001-08-15 2007-04-17 Meshnetworks, Inc. Movable access points and repeaters for minimizing coverage and capacity constraints in a wireless communications network and a method for using the same
DE10155179B4 (de) * 2001-11-12 2006-11-23 Andrew Wireless Systems Gmbh Digitaler Repeater mit Bandpassfilterung, adaptiver Vorentzerrung und Unterdrückung der Eigenschwingung
US20030104781A1 (en) * 2001-12-03 2003-06-05 Son O. Sung Modular residential radio frequency converting repeater
AU2002325401B2 (en) * 2001-12-28 2004-07-01 Ntt Docomo, Inc. Radio Communication System, Base Station, Relay Station, Mobile Station, and Packet Transmission Control Method
US7146433B2 (en) * 2002-02-01 2006-12-05 Lenovo Singapore Pte. Ltd Extending an allowable transmission distance between a wireless device and an access point by communication with intermediate wireless devices
US9818136B1 (en) 2003-02-05 2017-11-14 Steven M. Hoffberg System and method for determining contingent relevance
US7031658B2 (en) * 2003-03-07 2006-04-18 Harris Corporation System and method for single radio retransmission using a half duplex radio
US6985715B2 (en) * 2003-05-29 2006-01-10 Amperion, Inc. Method and device for frequency translation in powerline communications
JP4738725B2 (ja) * 2003-08-28 2011-08-03 京セラ株式会社 通信制御装置、通信装置及び通信システム
US7406295B1 (en) 2003-09-10 2008-07-29 Sprint Spectrum L.P. Method for dynamically directing a wireless repeater
US7480486B1 (en) * 2003-09-10 2009-01-20 Sprint Spectrum L.P. Wireless repeater and method for managing air interface communications
US7415242B1 (en) * 2003-11-10 2008-08-19 Sprint Spectrum L.P. Method and system for proximity detection for an in-building wireless repeater
DE102004026194B4 (de) * 2004-05-28 2006-04-20 Wilhelm Sihn Jr. Gmbh & Co. Kg Vorrichtung und Verfahren zur Verstärkung von Signalen in einer bidirektionalen Funkübertragungsstrecke, insbesondere für Mobilfunk-Telematik-Systeme
US20060046645A1 (en) * 2004-08-25 2006-03-02 Ogilvie Scott A Cell phones that communicate over a network of other cell phones as well as base stations
US7590589B2 (en) 2004-09-10 2009-09-15 Hoffberg Steven M Game theoretic prioritization scheme for mobile ad hoc networks permitting hierarchal deference
EP1833176A1 (en) * 2004-12-27 2007-09-12 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Wireless communication apparatus, wireless communication method and wireless communication system
WO2006099209A2 (en) * 2005-03-11 2006-09-21 Ems Technologies, Inc. Remotely controllable and reconfigurable wireless repeater
US8874477B2 (en) 2005-10-04 2014-10-28 Steven Mark Hoffberg Multifactorial optimization system and method
US7911339B2 (en) 2005-10-18 2011-03-22 Apple Inc. Shoe wear-out sensor, body-bar sensing system, unitless activity assessment and associated methods
US20070232228A1 (en) * 2006-04-04 2007-10-04 Mckay David L Sr Wireless repeater with universal server base unit and modular donor antenna options
US9137309B2 (en) 2006-05-22 2015-09-15 Apple Inc. Calibration techniques for activity sensing devices
US20070271116A1 (en) 2006-05-22 2007-11-22 Apple Computer, Inc. Integrated media jukebox and physiologic data handling application
US8073984B2 (en) 2006-05-22 2011-12-06 Apple Inc. Communication protocol for use with portable electronic devices
US7643895B2 (en) 2006-05-22 2010-01-05 Apple Inc. Portable media device with workout support
US7813715B2 (en) 2006-08-30 2010-10-12 Apple Inc. Automated pairing of wireless accessories with host devices
US7913297B2 (en) 2006-08-30 2011-03-22 Apple Inc. Pairing of wireless devices using a wired medium
KR100975705B1 (ko) * 2006-09-27 2010-08-12 삼성전자주식회사 이동 통신 시스템에서 신호 송수신 시스템 및 방법
CN101155384A (zh) * 2006-09-30 2008-04-02 西门子公司 连接标识的配置方法
GB2443231B (en) 2006-10-04 2011-02-02 Vodafone Plc Configuration of base station repeater
GB0624218D0 (en) * 2006-12-04 2007-01-10 Vodafone Plc Base station repeater
US7698101B2 (en) 2007-03-07 2010-04-13 Apple Inc. Smart garment
US7843822B1 (en) 2007-05-24 2010-11-30 Rockwell Collins, Inc. Cognitive adaptive network management areas
US9042359B1 (en) 2007-09-24 2015-05-26 Rockwell Collins, Inc. Cognitive spectrum violation detection
US8049664B2 (en) * 2009-01-06 2011-11-01 Millard Michael P Multi-band, multi-channel, location-aware communications booster
US8816904B2 (en) * 2009-01-06 2014-08-26 Jeremy Keith Raines Intelligent signal booster
US9793982B2 (en) * 2009-04-21 2017-10-17 Commscope Technologies Llc System for automatic configuration of a mobile communication system
US8849190B2 (en) 2009-04-21 2014-09-30 Andrew Llc Radio communication systems with integrated location-based measurements for diagnostics and performance optimization
US20130010673A1 (en) * 2009-11-27 2013-01-10 Dongguk University Industry-Academic Cooperation Foundation Relay method for increasing frequency selective characteristic of wireless channel and relay device using same
US8699943B2 (en) 2011-06-03 2014-04-15 Andrew Llc Mobile repeater system and method having geophysical location awareness without use of GPS
US8532566B2 (en) 2011-06-08 2013-09-10 Andrew Llc System and method for reducing desensitization of a base station transceiver for mobile wireless repeater systems
WO2020010613A1 (en) * 2018-07-13 2020-01-16 Zte Corporation Resource reservations for relay nodes
CN114095969A (zh) * 2020-08-24 2022-02-25 华为技术有限公司 一种智能的无线接入网络

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4152647A (en) * 1978-02-23 1979-05-01 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Rapidly deployable emergency communication system
JPS58131829A (ja) * 1982-02-01 1983-08-05 Nec Corp 無線中継方式
US4539706A (en) * 1983-02-03 1985-09-03 General Electric Company Mobile vehicular repeater system which provides up-link acknowledgement signal to portable transceiver at end of transceiver transmission
US4745632A (en) * 1985-12-27 1988-05-17 Duffy Anthony G Wireless mobile telephone communication system
JPS6374234A (ja) * 1986-09-17 1988-04-04 Nec Corp 多方向多重通信システム
US4972346A (en) * 1987-03-24 1990-11-20 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha High-frequency signal booster
GB8809602D0 (en) * 1988-04-22 1988-05-25 British Telecomm Mobile radio systems
US5095528A (en) * 1988-10-28 1992-03-10 Orion Industries, Inc. Repeater with feedback oscillation control
US5010544A (en) * 1989-01-09 1991-04-23 Wiltron Company Fault location operating system with loopback
CA2019814A1 (en) * 1989-07-07 1991-01-07 Linwood C. Watkins, Jr. Dual donor booster system
US5239666A (en) * 1991-03-11 1993-08-24 Motorola, Inc. Mobile detector using RSSI for vehicular repeater prioritization
US5548803A (en) * 1992-03-31 1996-08-20 Orion Industries, Inc. Dual-mode booster system
US5459761A (en) * 1992-06-29 1995-10-17 Motorola, Inc. Intelligent repeater for trunked communications
US5768683A (en) * 1993-09-01 1998-06-16 Motorola, Inc. Method for automatic re-transmission of voice messages by a mobile communication unit
US5541979A (en) 1994-03-08 1996-07-30 Allen Telecom Group, Inc. Cell extender with timing alignment for use in time division multiple-access and similar cellular telephone systems
US5787355A (en) * 1994-04-22 1998-07-28 Northern Telecom Limited Method and apparatus for wireless trunking to private branch exchanges
EP0681374A1 (de) * 1994-05-02 1995-11-08 MIKOM GmbH "On-Frequency" Repeater mit optimiertem Wirkungsgrad für digitale Funknetze GSM, DCS 1800, PCS 1900 und ähnliches
FI107419B (fi) * 1995-01-26 2001-07-31 Nokia Networks Oy Solukkoradiojärjestelmä, toistin ja tukiasema
US6108364A (en) * 1995-08-31 2000-08-22 Qualcomm Incorporated Time division duplex repeater for use in a CDMA system
US6246883B1 (en) * 1996-12-24 2001-06-12 Lucent Technologies, Inc. Mobile base station
US6141533A (en) * 1997-11-13 2000-10-31 Motorola, Inc. Method and apparatus for a mobile repeater

Also Published As

Publication number Publication date
WO1998025421A3 (de) 1998-11-12
DE19649855B4 (de) 2004-08-05
AU5477298A (en) 1998-06-29
EP0943218A2 (de) 1999-09-22
HUP0000385A2 (hu) 2000-06-28
DE59711008D1 (de) 2003-12-18
CZ195799A3 (cs) 1999-10-13
CZ293914B6 (cs) 2004-08-18
EP0943218B1 (de) 2003-11-12
WO1998025421A2 (de) 1998-06-11
CA2287457C (en) 2006-01-10
US6459881B1 (en) 2002-10-01
HUP0000385A3 (en) 2001-08-28
CA2287457A1 (en) 1998-06-11
HU224081B1 (hu) 2005-05-30
ATE254380T1 (de) 2003-11-15
DE19649855A1 (de) 1998-06-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL185824B1 (pl) Wzmacniak sygnałów radiowychWzmacniak sygnałów radiowych
US5970406A (en) Translator for time division multiple access wireless system having selective diversity circuits
JP3553942B2 (ja) 集中配置基地局と分散アンテナユニットを有するセルラ無線システム
EP3457588B1 (en) Antenna unit
US6088570A (en) Method and apparatus employing delay elements in multiple diversity paths of a wireless system repeater translator to allow for selective diversity and automatic level control in a time-division multiple access system
US6628630B1 (en) Spread spectrum communication method
CN100415027C (zh) 用于无线通信的方法和设备
JPH11507196A (ja) 低軌道衛星通信システムのためのパイロット信号の強度制御システム
JPS62213435A (ja) 無線接続の継続方法および回路装置
JP2000504908A (ja) 時間直交広帯域および狭帯域システムを有する電気通信ネットワーク
US20030050098A1 (en) Apparatus, system and method for an improved mobile station and base station
CN111866878B (zh) 一种卫星通信系统中的终端登录方法
EP0795970B1 (en) Cellular radio system with simulcast transmission of delay-adjusted downlink signals to mobiles via adjacent base stations
US5914948A (en) Mobile radio system with time-division multiplexing
KR100453501B1 (ko) 이동 통신망에서 대역 변환 중계 장치 및 방법
US7039357B2 (en) Diversity coverage
AU1639499A (en) Carrier changing apparatus
US5291518A (en) Link system for radio paging service
JP2002033694A (ja) 路車間通信システム
JPH11261473A (ja) 情報送受信装置および方法、情報送受信システム、並びに記録媒体
JP3194316B2 (ja) 移動通信方式
GB2242337A (en) Base stations for mobile telephones
KR100559772B1 (ko) 위성방송 중계기의 cdm 송신신호 자체 진단장치
JPS58150340A (ja) マルチビ−ム移動衛星通信方式
EP1192742A1 (en) Translator for time division multiple access wireless system having selective diversity circuits