CZ293914B6 - Regenerační zesilovač pro radiové signály - Google Patents

Regenerační zesilovač pro radiové signály Download PDF

Info

Publication number
CZ293914B6
CZ293914B6 CZ19991957A CZ195799A CZ293914B6 CZ 293914 B6 CZ293914 B6 CZ 293914B6 CZ 19991957 A CZ19991957 A CZ 19991957A CZ 195799 A CZ195799 A CZ 195799A CZ 293914 B6 CZ293914 B6 CZ 293914B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
radio
regenerative amplifier
base station
cell
amplifier
Prior art date
Application number
CZ19991957A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ195799A3 (cs
Inventor
Hoderámathias
Kreuzáwolfgang
Original Assignee
T@Mobileádeutschlandágmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by T@Mobileádeutschlandágmbh filed Critical T@Mobileádeutschlandágmbh
Publication of CZ195799A3 publication Critical patent/CZ195799A3/cs
Publication of CZ293914B6 publication Critical patent/CZ293914B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B7/00Radio transmission systems, i.e. using radiation field
    • H04B7/24Radio transmission systems, i.e. using radiation field for communication between two or more posts
    • H04B7/26Radio transmission systems, i.e. using radiation field for communication between two or more posts at least one of which is mobile
    • H04B7/2603Arrangements for wireless physical layer control
    • H04B7/2609Arrangements for range control, e.g. by using remote antennas
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B7/00Radio transmission systems, i.e. using radiation field
    • H04B7/14Relay systems
    • H04B7/15Active relay systems
    • H04B7/155Ground-based stations
    • H04B7/15528Control of operation parameters of a relay station to exploit the physical medium
    • H04B7/15542Selecting at relay station its transmit and receive resources
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W16/00Network planning, e.g. coverage or traffic planning tools; Network deployment, e.g. resource partitioning or cells structures
    • H04W16/24Cell structures
    • H04W16/26Cell enhancers or enhancement, e.g. for tunnels, building shadow

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Radio Relay Systems (AREA)

Abstract

Vynález se týká regeneračního zesilovače pro radiové signályŹ přednostně pro mobilní použití v digitálních celulárních radiokomunikačních sítích@ Radiové signályŹ přijímané v Downlink@větvi a@nebo Uplink@větvi }RZ �Ź RZ @B regeneračního zesilovače se demodulujíŹ a následně se takto získané digitální toky dat opět podle norem modulujíŹ zesilují a vysílají@ Je navržena inteligentní řídicí jednotka }�@BŹ která pomocí kontroly signalizačního provozu v radiokomunikační síti a pomocí samostatného naladění frekvenčních kanálůŹ přenášených regeneračním zesilovačemŹ na kanályŹ použité sousední radiovou buňkouŹ podporuje změnu radiového spojení }HandoverB na novou radiovou buňkuŕ

Description

Regenerační zesilovač pro radiové signály
Oblast techniky
Vynález se týká regeneračního zesilovače pro radiové signály, přednostně pro mobilní použití v digitálních, celulámích radiokomunikačních sítích.
Dosavadní stav techniky
Regenerační zesilovač je druh reléové stanice, která přijímá radiové signály, vyzařované od základní stanice, zesiluje je a zase vysílá, takže se mohou přijímat mobilními stanicemi radiokomunikační sítě. Regenerační zesilovač pracuje přirozeně i v opačném směru, tzn. radiové signály, vyzařované mobilní stanicí, se předávají regeneračním zesilovačem na základní stanici radiokomunikační sítě. V celulámích radiokomunikačních sítích se často užívají regenerační zesilovače k rozšíření oblasti pokryté radiovým signálem, např. pro pokrytí tunelů, velkých budov, horských údolí nebo podobně. Užití regeneračních zesilovačů je výhodné zejména tehdy, když na základě chybějící infrastruktury není možné zapnutí běžné základní stanice pomocí vedení nebo je možné jenom s nepoměrně velkými náklady. Existují také regenerační zesilovače, navržené pro mobilní použití, zejména pro užití ve vlacích.
Principem běžných regeneračních zesilovačů je obousměrné zesílení radiových signálů v Uplink a Downlink-směru, přičemž radiové signály se vysílají na stejné frekvenci, na které se přijímaly. Downlink-signál, pocházející od základní stanice, se přijímá vazební anténou, v Downlink-větvi regeneračního zesilovače se zesiluje, filtruje a vysílá se přes napájecí anténu směrem k mobilní stanici. Zároveň se Uplink-signál, pocházející od mobilní stanice, přijímá napájecí anténou, zesiluje se v Uplink-větvi regeneračního zesilovače, filtruje se a vysílá se přes vazební anténu k základní stanici. Při použití ve vozidlech, jako např. v rychlících, se poukazuje na to, že je nutno používat širokopásmové regenerační zesilovače, které přenášejí velký úsek frekvencí, používaných v radiokomunikační síti, aby se zaručila funkce v každé buňce, kterou se projíždí. Kvůli širokopásmovému způsobu práce regeneračního zesilovače se přitom přirozeně vyskytují zkreslení signálu (chyby ve fázi a amplitudě, vzájemná modulace, šum a podobně), která se projevují velmi nepříznivě na kvalitě radiového spojení.
Z WO-A-95/24783 je znám regenerační zesilovač pro TDMA-radiové systémy, který demoduluje radiové signály, přijaté v Downlink-větvi a/nebo Uplink-větvi, a následně takto získané digitální toky dat opět podle norem moduluje, zesiluje a vysílá. Regenerační zesilovač obsahuje řídicí jednotku, která řídí komunikaci mezi příslušnou základní stanicí, regeneračním zesilovačem a mobilní stanicí, kterou je třeba napájet, a provádí příslušné přiřazení frekvencí pro mobilní stanici.
US 5 548 803 uveřejňuje regenerační zesilovač, který zesiluje a na stejné nebo jiné frekvenci vysílá signál, přijatý vDownlink nebo Uplink. Regenerační zesilovač přitom obsahuje řídicí jednotku, která řídí komunikaci mezi příslušnou základní stanicí, regeneračním zesilovačem a mobilní stanicí, kterou je třeba napájet, a provádí příslušné přiřazení frekvencí pro mobilní stanici.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu tedy je, tak dále vyvíjet regenerační zesilovač druhu, uvedeného na začátku, že zpracovávané radiové signály trpí co možná nejméně ztrátou kvality a že je zaručeno bezporuchové, mobilní použití regeneračního zesilovače.
-1 CZ 293914 B6
Tento úkol se řeší tím, že je navržena inteligentní řídicí jednotka, která během pohybu regeneračního zesilovače buňkou sama činí rozhodnutí o nastávající změně do nové radiové buňky a pomocí kontroly signalizačního provozu v radiokomunikační síti a pomocí samostatného 5 vyladění frekvenčních kanálů, přenášených regeneračním zesilovačem na kanály, použité sousední radiovou buňkou, podporuje změnu radiového spojení (Handover) do nové radiové buňky.
Předmětem vynálezu je regenerační zesilovač, který přijímané signály demoduluje a následně je 10 znovu moduluje, jakož i provádí výběr frekvencí, které chceme opakovat.
Přednost vynálezu spočívá vtom, že velký šum, nevyhnutelný u analogových regeneračních zesilovačů, se nevyskytuje a tím se značně zlepšuje kvalita radiového spojení. Další, podstatnou výhodou je, že pomocí inteligentní řídicí jednotky podle vynálezu se rozeznává změna kanálu, 15 nutná na základě změny buněk, což značně ulehčuje Handover-proceduru a činí regenerační zesilovač obzvláště vhodným pro použití ve vozidlech.
Regenerační zesilovač podle vynálezu pracuje podle následujícího principu činnosti:
Přijímaný signál se jako v radiové stanici příslušné radiokomunikační sítě (mobilní stanici nebo základní stanici) filtruje, zesiluje a demoduluje. Přitom se přednostně měří příjmová intenzita pole a používá se jako řídicí signál pro řízení výstupního výkonu vysílacího zesilovače. U radiokomunikačních sítí, které pracují sTDMA (Time Division Multiple Access: mnohonásobný přístup v časovém multiplexu), se uskutečňuje měření příjmové intenzity pole na principu systému časového multiplexu. Demodulovaný, digitální tok dat se přivádí k modulátoru, zesiluje se a opět se vysílá.
Kromě toho se u TDMA-systémů provádí tvarování synchronizačních impulsů (PowerRamping), vyhovující systémům, aby se obdrželo pokud možno úzké spínací spektrum.
Synchronizační amplituda se řídí měřenou příjmovou intenzitou pole. Ke stabilizaci řízení amplitudy vzhledem k poruchám únikem signálu se přitom může provádět průměrování přijímaného signálu.
Protože regenerační zesilovač může pracovat jenom kanálově selektivně, je v případě použití ve 35 vozidlech zapotřebí adaptace na příslušnou situaci buňky, tzn. na frekvenční kanály, použité v buňce. Toho se dosahuje kontrolou Downling-signalizace, tzn. signalizace od základní stanice k mobilní stanici.
Pomocí inteligentní řídicí - jednotky v regeneračním zesilovači se může dosáhnout, že regenerač40 ní zesilovač musí zacházet (přijímat, demodulovat a modulovat) jenom s frekvencemi nejsilněji přijímané základní stanice (radiové buňky) příslušné radiokomunikační sítě, včetně frekvence organizačního kanálu příští blízké silnější sousední buňky (která se musí určit pomocí logiky regeneračního zesilovače). K tomu musí inteligentní řídicí jednotka regeneračního zesilovače kontrolovat signalizační provoz a pořídit z něho následující informace:
1. seznam frekvencí, použitých v nejsilnější buňce (Serving Cell),
2. seznam organizačních kanálů sousední buňky,
3. podle radiového systému také informace o sekvenci přeskoku frekvence (Frequency Hopping) jakož i jeho konkrétní průběh.
Pokud se regenerační zesilovač pohybuje skrz buňku, musí jeho řídicí jednotka sama umět učinit rozhodnutí o nastávající změně do nové radiové buňky a také vybrat nejvíce vhodnou buňku. Pokud je zapotřebí změna buňky (Handover), snižuje regenerační zesilovač úroveň nejsilnější buňky (Serving Cell) na napájecí straně a zvyšuje úroveň cílové buňky pro změnu, takže řízení
-2CZ 293914 B6 radiového systému automaticky vyvolává změnu spojení mobilních stanic do nové buňky. Jakmile první mobilní stanice, která je napájena přes regenerační zesilovač, provedla změnu do nové buňky, musí regenerační zesilovač umět obsluhovat frekvence nové, silnější buňky. Informace, zda se mobilní stanice opakované buňky napájí přes regenerační zesilovač nebo přes přímý radiový kontakt k základní stanici, se nechá zjistit přes časový poměr obou směrů radiového provozu a přes výkon signálu mobilní stanice, který regenerační zesilovač přijímá.
V každé větvi regeneračního zesilovače se funkční jednotky jako kanálový filtr, demodulátor, modulátor a vysílací zesilovač případně vícenásobně paralelně spínají podle počtu vysokofrekvenčních kanálů.
Regenerační zesilovač obsahuje frekvenční normál, který se účelným způsobem synchronizuje přes synchronizační kanál Downlink-kanálu, přicházejícího od základní stanice. Tento frekvenční normál slouží jako centrální generátor synchronizačních impulsů ke generování nosné frekvence, modulace, popřípadě tvarování synchronizace.
Přes datové spojení ve tvaru radiového kanálu mezi regeneračním zesilovačem a základní stanicí, přičemž radiový kanál je součástí kanálů, použitých regeneračním zesilovačem, se nechá realizovat dálkové ovládání a dálková kontrola regeneračního zesilovače. Realizaci tohoto datového spojení přebírá konstrukční skupina, která má funkčnost datově způsobilé mobilní stanice a která je částí inteligentní řídicí jednotky. Tato může být spojena přímo s vazební anténou nebo může být připojena přes multiplexer/demultiplexer na digitální toky dat obou větví regeneračního zesilovače a mít k nim přístup.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude blíže vysvětlen prostřednictvím konkrétních příkladů provedení znázorněných na výkresech, na kterých představuje:
obr. 1: schematické znázornění funkčních jednotek klasického regeneračního zesilovače podle stavu techniky;
obr. 2: schematické znázornění funkčních jednotek regeneračního zesilovače podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Klasický regenerační zesilovač podle obr. 1 provádí v podstatě obousměrné zesílení radiového signálu, přicházejícího od základní stanice BTS popř. mobilní stanice MS, v Uplink-směru a Downlink-směru, přičemž radiové signály, přicházející ze směru základní stanice BTS, se přijímají pomocí vazební antény 1 a následně zapojeného duplexního filtru 3, zesilují se v Downlink-větvi RZ 1 regeneračního zesilovače, popřípadě se vybírají a přes další duplexní filtr 3 a napájecí anténu 2 se zase vysílají směrem k mobilní stanici MS. Uplink-větev RZ 2 regeneračního zesilovače pracuje stejně a předává signály, přicházející od mobilní stanice MS, dále na základní stanici BTS.
Regenerační zesilovač podle obr. 2 proti tomu pracuje jiným způsobem. Následně se popisuje pouze průběh Downlink-signálu od základní stanice BTS k mobilní stanici MS, který probíhá první větví RZ 1 regeneračního zesilovače. Zpracování Uplink-signálu se uskutečňuje stejným způsobem.
Radiový signál, přicházející od základní stanice BTS, se přivádí přes duplexní filtr 3 předzesilovači 4 a přes směšovač 5 se snižuje do svého základního frekvenčního pásma popř. mezifrekvence. Směšovací frekvence se vytváří pomocí lokálního oscilátoru 6. Signál základního
-3 CZ 293914 B6 pásma se vede přes kanálový filtr 7 na demodulátor 8. Za demodulátorem existuje demodulovaný, digitální tok dat. Tento se nyní adekvátně připravuje pomocí modulátoru 9 a moduluje se na nosnou frekvenci, zesiluje se vysílacím zesilovačem 10 a přes další duplexní filtr 3 se vyzařuje napájecí anténou 2 směrem k mobilní stanici MS.
Regenerační zesilovač má inteligentní řídicí jednotku 12, která kontroluje a adekvátně vyhodnocuje signalizační provoz mezi základními a mobilními stanicemi, jakož i příslušné přijímací intenzity pole. Tím je možné, přiřadit spojení mobilní stanice se základní stanicí vždy nejpříznivější základní stanici a podporovat změnu buňky (Handover). Tato schopnost předurčuje 10 regenerační zesilovač podle vynálezu pro mobilní použití.
Řídicí jednotka 12 disponuje nejúčelněji dálkovou řídicí a kontrolní jednotkou, která je ovládána pomocí kanálu, používaného regeneračním zesilovačem. Digitální tok dat, kteiý je k dispozici za demodulátorem 8, se odbočuje, přičemž signály, podstatné pro řídicí jednotku, se odfiltrováva15 jí multiplexerem/demultiplexerem 13.
Řídicí jednotka 12 dodává synchronizační signál, generovaný z toku dat, na frekvenční normál 11. který slouží jako centrální generátor synchronizačních impulsů pro všechny lokální oscilátory 6. Synchronizační signál se vytváří ze synchronizačního kanálu demodulovaného signálu
Řídicí jednotka 12 je přes ovládací vedení spojena alespoň s vysílacím zesilovačem 10 Downlink-větve a ovládá takto výstupní výkon vysílacího zesilovače 10.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    30 1. Regenerační zesilovač pro radiové signály, zejména pro mobilní použití v digitálních celulámích radiokomunikačních sítích, u kterého jsou radiové signály, přijímané v Downlinkvětvi (RZ 1) a/nebo Uplink-větvi (RZ
  2. 2) regeneračního zesilovače, demodulovány, a takto získané digitální toky dat jsou následovně opět podle norem modulovány, zesilovány a vysílány, vyznačující se tím, že je uspořádána inteligentní řídicí jednotka (12) pro během 35 pohybu regeneračního zesilovače buňkou činěné rozhodování o nastávající změně do nové radiové buňky a podporování změny radiového spojení do nové radiové buňky pomocí kontroly signalizačního provozu v radiokomunikační síti a pomocí samostatného vylaďování frekvenčních kanálů, přenášených regeneračním zesilovačem na kanály, použité sousední radiovou buňkou.
    40 2. Regenerační zesilovač podle nároku 1, vyznačující se tím, že první větev (RZ 1 popř. RZ 2) regeneračního zesilovače je vytvořena pro demodulování přijímaných radiových signálů, a následné modulování podle norem, zesilování a vysílání získaných digitálních toků dat, přičemž druhá větev (RZ 2 popř. RZ 1) zesilovače je vytvořena analogicky.
    45
  3. 3. Regenerační zesilovač podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že inteligentní řídicí jednotka (12) je upravena pro vyžadování změny radiového spojení na novou buňku pomocí adresného ovlivnění úrovně signálu vyzařovaných radiových signálů.
  4. 4. Regenerační zesilovač podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že je
    50 upraven pro ovládání výkonu vysílaného signálu a stanovování parametrů pro toto ovládání výkonu pomocí kontroly signalizačního provozu v radiokomunikační síti.
    -4CZ 293914 B6
  5. 5. Regenerační zesilovač podle některého z nároků laž 4, vyznačující se tím, že je upraven pro měření příjmové intenzity pole radiových signálů, přijímaných od základní stanice (BTS), a používání naměřené intenzity jako řídicího signálu pro ovládání výkonu vysílacího zesilovače (10).
  6. 6. Regenerační zesilovač podle některého z nároků laž 5, vyznačující se tím, že je navržen frekvenční normál (11), který získává normálovou frekvenci, potřebnou při modulaci digitálního toku dat, pomocí synchronizace na synchronizační signál, vyzařovaný základní stanicí (BTS) radiokomunikační sítě.
  7. 7. Regenerační zesilovač podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že inteligentní řídicí jednotka (12) zahrnuje dálkovou kontrolní a/nebo ovládací jednotku pro komunikování se základní stanicí (BTS) radiokomunikační sítě přes digitální toky dat při využití vysílacích a přijímacích konstrukčních skupin (3-10) regeneračního zesilovače a při vřazení multiplexeru/demultiplexeru (13).
CZ19991957A 1996-12-02 1997-12-02 Regenerační zesilovač pro radiové signály CZ293914B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19649855A DE19649855B4 (de) 1996-12-02 1996-12-02 Repeater für Funksignale

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ195799A3 CZ195799A3 (cs) 1999-10-13
CZ293914B6 true CZ293914B6 (cs) 2004-08-18

Family

ID=7813341

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19991957A CZ293914B6 (cs) 1996-12-02 1997-12-02 Regenerační zesilovač pro radiové signály

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6459881B1 (cs)
EP (1) EP0943218B1 (cs)
AT (1) ATE254380T1 (cs)
AU (1) AU5477298A (cs)
CA (1) CA2287457C (cs)
CZ (1) CZ293914B6 (cs)
DE (2) DE19649855B4 (cs)
HU (1) HU224081B1 (cs)
PL (1) PL185824B1 (cs)
WO (1) WO1998025421A2 (cs)

Families Citing this family (56)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6266623B1 (en) 1994-11-21 2001-07-24 Phatrat Technology, Inc. Sport monitoring apparatus for determining loft time, speed, power absorbed and other factors such as height
US8280682B2 (en) 2000-12-15 2012-10-02 Tvipr, Llc Device for monitoring movement of shipped goods
US7739076B1 (en) * 1999-06-30 2010-06-15 Nike, Inc. Event and sport performance methods and systems
US7386401B2 (en) 1994-11-21 2008-06-10 Phatrat Technology, Llc Helmet that reports impact information, and associated methods
US6539336B1 (en) * 1996-12-12 2003-03-25 Phatrat Technologies, Inc. Sport monitoring system for determining airtime, speed, power absorbed and other factors such as drop distance
US6751442B1 (en) 1997-09-17 2004-06-15 Aerosat Corp. Low-height, low-cost, high-gain antenna and system for mobile platforms
FI973850A (fi) * 1997-09-30 1999-03-31 Nokia Telecommunications Oy Menetelmä solukkoradioverkon radiotoistimen radiotaajuuden säätämiseksi
US7268700B1 (en) 1998-01-27 2007-09-11 Hoffberg Steven M Mobile communication device
SE516753C2 (sv) * 1999-06-11 2002-02-26 Allgon Ab Metod och anordning för bestämning av stabilitetsmarginal i en repeater
AU6065600A (en) 1999-06-30 2001-01-31 Phatrat Technology, Inc. Event and sport performance methods and systems
DE10027115B4 (de) * 2000-05-31 2005-02-24 Siemens Ag Verfahren zur Signalübertragung und Funk-Kommunikationssystem dafür
US7251223B1 (en) * 2000-09-27 2007-07-31 Aerosat Corporation Low-height, low-cost, high-gain antenna and system for mobile platforms
US6785511B1 (en) * 2000-10-25 2004-08-31 Tyco Electronics Corporation Wireless vehicular repeater system
US7113745B2 (en) * 2001-02-21 2006-09-26 Ericsson Inc. Method to achieve diversity in a communication network
US7206294B2 (en) * 2001-08-15 2007-04-17 Meshnetworks, Inc. Movable access points and repeaters for minimizing coverage and capacity constraints in a wireless communications network and a method for using the same
DE10155179B4 (de) * 2001-11-12 2006-11-23 Andrew Wireless Systems Gmbh Digitaler Repeater mit Bandpassfilterung, adaptiver Vorentzerrung und Unterdrückung der Eigenschwingung
US20030104781A1 (en) * 2001-12-03 2003-06-05 Son O. Sung Modular residential radio frequency converting repeater
EP1324509B1 (en) * 2001-12-28 2010-11-17 NTT DoCoMo, Inc. Packet transmission control method
US7146433B2 (en) * 2002-02-01 2006-12-05 Lenovo Singapore Pte. Ltd Extending an allowable transmission distance between a wireless device and an access point by communication with intermediate wireless devices
US9818136B1 (en) 2003-02-05 2017-11-14 Steven M. Hoffberg System and method for determining contingent relevance
US7031658B2 (en) * 2003-03-07 2006-04-18 Harris Corporation System and method for single radio retransmission using a half duplex radio
US6985715B2 (en) * 2003-05-29 2006-01-10 Amperion, Inc. Method and device for frequency translation in powerline communications
JP4738725B2 (ja) * 2003-08-28 2011-08-03 京セラ株式会社 通信制御装置、通信装置及び通信システム
US7480486B1 (en) * 2003-09-10 2009-01-20 Sprint Spectrum L.P. Wireless repeater and method for managing air interface communications
US7406295B1 (en) 2003-09-10 2008-07-29 Sprint Spectrum L.P. Method for dynamically directing a wireless repeater
US7415242B1 (en) * 2003-11-10 2008-08-19 Sprint Spectrum L.P. Method and system for proximity detection for an in-building wireless repeater
DE102004026194B4 (de) * 2004-05-28 2006-04-20 Wilhelm Sihn Jr. Gmbh & Co. Kg Vorrichtung und Verfahren zur Verstärkung von Signalen in einer bidirektionalen Funkübertragungsstrecke, insbesondere für Mobilfunk-Telematik-Systeme
US20060046645A1 (en) * 2004-08-25 2006-03-02 Ogilvie Scott A Cell phones that communicate over a network of other cell phones as well as base stations
US7590589B2 (en) 2004-09-10 2009-09-15 Hoffberg Steven M Game theoretic prioritization scheme for mobile ad hoc networks permitting hierarchal deference
JP4704359B2 (ja) * 2004-12-27 2011-06-15 パナソニック株式会社 無線通信装置、無線通信方法および無線通信システム
EP1859544A2 (en) * 2005-03-11 2007-11-28 Andrew Corporation Remotely controllable and reconfigurable wireless repeater
US8874477B2 (en) 2005-10-04 2014-10-28 Steven Mark Hoffberg Multifactorial optimization system and method
US7911339B2 (en) 2005-10-18 2011-03-22 Apple Inc. Shoe wear-out sensor, body-bar sensing system, unitless activity assessment and associated methods
US20070232228A1 (en) * 2006-04-04 2007-10-04 Mckay David L Sr Wireless repeater with universal server base unit and modular donor antenna options
US8073984B2 (en) 2006-05-22 2011-12-06 Apple Inc. Communication protocol for use with portable electronic devices
US20070271116A1 (en) 2006-05-22 2007-11-22 Apple Computer, Inc. Integrated media jukebox and physiologic data handling application
US7643895B2 (en) 2006-05-22 2010-01-05 Apple Inc. Portable media device with workout support
US9137309B2 (en) 2006-05-22 2015-09-15 Apple Inc. Calibration techniques for activity sensing devices
US7813715B2 (en) 2006-08-30 2010-10-12 Apple Inc. Automated pairing of wireless accessories with host devices
US7913297B2 (en) 2006-08-30 2011-03-22 Apple Inc. Pairing of wireless devices using a wired medium
KR100975705B1 (ko) * 2006-09-27 2010-08-12 삼성전자주식회사 이동 통신 시스템에서 신호 송수신 시스템 및 방법
CN101155384A (zh) * 2006-09-30 2008-04-02 西门子公司 连接标识的配置方法
GB2443231B (en) 2006-10-04 2011-02-02 Vodafone Plc Configuration of base station repeater
GB0624218D0 (en) * 2006-12-04 2007-01-10 Vodafone Plc Base station repeater
US7698101B2 (en) 2007-03-07 2010-04-13 Apple Inc. Smart garment
US7843822B1 (en) 2007-05-24 2010-11-30 Rockwell Collins, Inc. Cognitive adaptive network management areas
US9042359B1 (en) 2007-09-24 2015-05-26 Rockwell Collins, Inc. Cognitive spectrum violation detection
US8816904B2 (en) * 2009-01-06 2014-08-26 Jeremy Keith Raines Intelligent signal booster
US8049664B2 (en) * 2009-01-06 2011-11-01 Millard Michael P Multi-band, multi-channel, location-aware communications booster
US9793982B2 (en) * 2009-04-21 2017-10-17 Commscope Technologies Llc System for automatic configuration of a mobile communication system
US8849190B2 (en) 2009-04-21 2014-09-30 Andrew Llc Radio communication systems with integrated location-based measurements for diagnostics and performance optimization
WO2011065773A2 (ko) * 2009-11-27 2011-06-03 한국전자통신연구원 무선 채널의 주파수 선택적 특성을 증가시키는 중계 방법 및 이를 이용하는 중계 장치
US8699943B2 (en) 2011-06-03 2014-04-15 Andrew Llc Mobile repeater system and method having geophysical location awareness without use of GPS
US8532566B2 (en) 2011-06-08 2013-09-10 Andrew Llc System and method for reducing desensitization of a base station transceiver for mobile wireless repeater systems
WO2020010613A1 (en) * 2018-07-13 2020-01-16 Zte Corporation Resource reservations for relay nodes
CN114095969A (zh) * 2020-08-24 2022-02-25 华为技术有限公司 一种智能的无线接入网络

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4152647A (en) * 1978-02-23 1979-05-01 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Rapidly deployable emergency communication system
JPS58131829A (ja) * 1982-02-01 1983-08-05 Nec Corp 無線中継方式
US4539706A (en) * 1983-02-03 1985-09-03 General Electric Company Mobile vehicular repeater system which provides up-link acknowledgement signal to portable transceiver at end of transceiver transmission
US4745632A (en) * 1985-12-27 1988-05-17 Duffy Anthony G Wireless mobile telephone communication system
JPS6374234A (ja) * 1986-09-17 1988-04-04 Nec Corp 多方向多重通信システム
DK158688A (da) * 1987-03-24 1988-09-25 Mitsubishi Electric Corp Hoejfrekvens signal-forstaerker
GB8809602D0 (en) * 1988-04-22 1988-05-25 British Telecomm Mobile radio systems
US5095528A (en) * 1988-10-28 1992-03-10 Orion Industries, Inc. Repeater with feedback oscillation control
US5010544A (en) * 1989-01-09 1991-04-23 Wiltron Company Fault location operating system with loopback
CA2019814A1 (en) * 1989-07-07 1991-01-07 Linwood C. Watkins, Jr. Dual donor booster system
US5239666A (en) * 1991-03-11 1993-08-24 Motorola, Inc. Mobile detector using RSSI for vehicular repeater prioritization
US5548803A (en) * 1992-03-31 1996-08-20 Orion Industries, Inc. Dual-mode booster system
US5459761A (en) * 1992-06-29 1995-10-17 Motorola, Inc. Intelligent repeater for trunked communications
US5768683A (en) * 1993-09-01 1998-06-16 Motorola, Inc. Method for automatic re-transmission of voice messages by a mobile communication unit
US5541979A (en) 1994-03-08 1996-07-30 Allen Telecom Group, Inc. Cell extender with timing alignment for use in time division multiple-access and similar cellular telephone systems
US5787355A (en) * 1994-04-22 1998-07-28 Northern Telecom Limited Method and apparatus for wireless trunking to private branch exchanges
EP0681374A1 (de) * 1994-05-02 1995-11-08 MIKOM GmbH "On-Frequency" Repeater mit optimiertem Wirkungsgrad für digitale Funknetze GSM, DCS 1800, PCS 1900 und ähnliches
FI107419B (fi) * 1995-01-26 2001-07-31 Nokia Networks Oy Solukkoradiojärjestelmä, toistin ja tukiasema
US6108364A (en) * 1995-08-31 2000-08-22 Qualcomm Incorporated Time division duplex repeater for use in a CDMA system
US6246883B1 (en) * 1996-12-24 2001-06-12 Lucent Technologies, Inc. Mobile base station
US6141533A (en) * 1997-11-13 2000-10-31 Motorola, Inc. Method and apparatus for a mobile repeater

Also Published As

Publication number Publication date
EP0943218A2 (de) 1999-09-22
PL185824B1 (pl) 2003-08-29
CA2287457A1 (en) 1998-06-11
DE19649855B4 (de) 2004-08-05
HUP0000385A3 (en) 2001-08-28
DE59711008D1 (de) 2003-12-18
HUP0000385A2 (hu) 2000-06-28
DE19649855A1 (de) 1998-06-04
US6459881B1 (en) 2002-10-01
AU5477298A (en) 1998-06-29
CA2287457C (en) 2006-01-10
WO1998025421A2 (de) 1998-06-11
WO1998025421A3 (de) 1998-11-12
CZ195799A3 (cs) 1999-10-13
EP0943218B1 (de) 2003-11-12
HU224081B1 (hu) 2005-05-30
ATE254380T1 (de) 2003-11-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ293914B6 (cs) Regenerační zesilovač pro radiové signály
Iwamura et al. Relay technology in LTE-advanced
JP5583664B2 (ja) 同期された時分割複信信号を切り替えるシステム及び方法
JP3553942B2 (ja) 集中配置基地局と分散アンテナユニットを有するセルラ無線システム
JP5406923B2 (ja) 構成可能時分割複信インタフェースのためのシステムおよび方法
US5991599A (en) Mobile satellite communication terminal
JP4462043B2 (ja) マイクロ波無線通信システム
CA2405494A1 (en) A method of handoff within a telecommunications system containing digital base stations with different spectral capabilities
AU642427B2 (en) Cellular radio communication system for use with low-power remote stations
JP4237937B2 (ja) セルラー無線中継器の周波数を調整する方法
SE9800202D0 (sv) Sätt och anordning vid telekommunikation
MY114379A (en) A cellular/satellite communications system with improved prequency re-use
US8396418B2 (en) Microwave relay receiving method and apparatus, microwave relay transmitting method and apparatus, and microwave relay node
EP0418096A2 (en) Cellular radio communication system for use with low-power remote stations
US20030050098A1 (en) Apparatus, system and method for an improved mobile station and base station
JPH1188265A (ja) 光中継方式無線システム
WO1993005586A1 (en) Radio-paging-link-system with only one radio channel
US20110130088A1 (en) Relay station apparatus, multihop system and relaying method
KR0144208B1 (ko) 이동통신 고출력 중계장치
KR100543786B1 (ko) 이동통신용 주파수 대역 변환 중계장치
US20110069655A1 (en) Relay station apparatus, multihop system and relaying method
JPH0620188B2 (ja) 無線中継装置
JP3695999B2 (ja) 無線方法および無線装置
JPH09307359A (ja) フィードフォーワード増幅器及び自動パイロット周波数配置システム
KR20020011180A (ko) 기지국의 디지털 유닛과 무선주파수 유닛간의 중계장치

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20161202