HU224081B1 - Rádiójel-ismétlő állomás - Google Patents

Rádiójel-ismétlő állomás Download PDF

Info

Publication number
HU224081B1
HU224081B1 HU0000385A HUP0000385A HU224081B1 HU 224081 B1 HU224081 B1 HU 224081B1 HU 0000385 A HU0000385 A HU 0000385A HU P0000385 A HUP0000385 A HU P0000385A HU 224081 B1 HU224081 B1 HU 224081B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
radio
repeater station
radio repeater
cell
station
Prior art date
Application number
HU0000385A
Other languages
English (en)
Inventor
Mathias Hoder
Wolfgang Kreuz
Original Assignee
T-Mobile Deutschland Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by T-Mobile Deutschland Gmbh filed Critical T-Mobile Deutschland Gmbh
Publication of HUP0000385A2 publication Critical patent/HUP0000385A2/hu
Publication of HUP0000385A3 publication Critical patent/HUP0000385A3/hu
Publication of HU224081B1 publication Critical patent/HU224081B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B7/00Radio transmission systems, i.e. using radiation field
    • H04B7/24Radio transmission systems, i.e. using radiation field for communication between two or more posts
    • H04B7/26Radio transmission systems, i.e. using radiation field for communication between two or more posts at least one of which is mobile
    • H04B7/2603Arrangements for wireless physical layer control
    • H04B7/2609Arrangements for range control, e.g. by using remote antennas
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B7/00Radio transmission systems, i.e. using radiation field
    • H04B7/14Relay systems
    • H04B7/15Active relay systems
    • H04B7/155Ground-based stations
    • H04B7/15528Control of operation parameters of a relay station to exploit the physical medium
    • H04B7/15542Selecting at relay station its transmit and receive resources
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W16/00Network planning, e.g. coverage or traffic planning tools; Network deployment, e.g. resource partitioning or cells structures
    • H04W16/24Cell structures
    • H04W16/26Cell enhancers or enhancement, e.g. for tunnels, building shadow

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Radio Relay Systems (AREA)

Abstract

A találmány tárgya rádiójel-ismétlő állomás, elsősorban mobilalkalmazásra digitális, cellarendszerű rádióhálózatokban. A rádiójel-ismétlő állomás tartalmaz egy intelligens vezérlőegységet (12), amelya rádiójel-ismétlő állomásnak egy cellán át végzett mozgásakor magahoz döntést az egy új rádiócellába való várható váltásról, és arádióhálózatban folyó jelzési forgalom ellenőrzésével, valamint arádiójel-ismétlő állomás által átvitt frekvenciacsatornáknak aszomszédos rádiócellában alkalmazott csatornákra történő önállóráhangolásával támogatja a rádió-összeköttetés átváltását az újrádiócellára (handover).

Description

(57) Kivonat
A találmány tárgya rádiójel-ismétlő állomás, elsősorban mobil alkalmazásra digitális, cellarendszerű rádióhálózatokban. A rádiójel-ismétlő állomás tartalmaz egy intelligens vezérlőegységet (12), amely a rádiójel-ismétlő állomásnak egy cellán át végzett mozgásakor maga hoz döntést az egy új rádiócellába való várható váltásról, és a rádióhálózatban folyó jelzési forgalom ellenőrzésével, valamint a rádiójel-ismétlő állomás által átvitt frekvenciacsatornáknak a szomszédos rádiócellában alkalmazott csatornákra történő önálló ráhangolásával támogatja a rádió-összeköttetés átváltását az új rádiócellára (handover).
HU 224 081 Β1
A leírás terjedelme 6 oldal (ezen belül 1 lap ábra)
HU 224 081 Β1
A találmány tárgya rádiójel-ismétlő állomás, elsősorban mobil alkalmazásra digitális, cellarendszerű rádióhálózatokban.
A rádiójel-ismétlő állomás egyfajta jelfogós jelismétlő vagy jelerősítő állomás, amely egy rádióhálózat bázisállomásáról kisugárzott rádiójeleket veszi, erősíti és újból leadja, úgyhogy ezeket a rádióhálózat mobilállomásai venni tudják. A rádiójelismétlő állomás természetesen fordított irányban is működik, vagyis egy mobilállomásról kisugárzott jeleket a rádiójel-ismétlő állomás továbbítja a rádióhálózat egy bázisállomására. Cellarendszerű hálózatokban gyakran alkalmaznak rádiójel-ismétlő állomást a rádióval lefedett terület bővítésére, például alagutak, nagy épületek, völgyek vagy hasonlók ellátására. A rádiójel-ismétlő állomások alkalmazása elsősorban akkor előnyös, ha az infrastruktúra hiánya miatt egy hagyományos bázisállomás vezetékes bekötése nem vagy csak aránytalanul nagy ráfordítással lehetséges. Vannak mobil alkalmazásra szánt rádiójel-ismétlő állomások is. Ezeket főleg vonatokban használják.
A hagyományos rádiójel-ismétlő állomások működési elve a rádiójelek kétirányú erősítése uplink (a mobilállomástól a rádiójel-ismétlő állomáshoz vagy a bázisállomáshoz, illetőleg a rádiójel-ismétlő állomástól a bázisállomáshoz irányuló) és downlink (a bázisállomástól a rádiójel-ismétlő állomáshoz vagy a mobilállomáshoz, illetőleg a rádiójel-ismétlő állomástól a mobilállomáshoz irányuló) irányban, amelynek során a rádiójeleket ugyanazon a frekvencián adják le, mint amelyen veszik. A bázisállomástól származó downlink jelet egy bekötőantennával veszik, a rádiójel-ismétlő állomás downlink ágában erősítik, szűrik és egy ellátóantennán át a mobilállomás irányában leadják. Ezzel egyidejűleg a mobilállomástól származó uplink jelet az ellátóantennával veszik, a vevő uplink ágában erősítik, szűrik, és a bekötőantennán át a bázisállomásra leadják. Járművekben, így például gyorsvonatokban történő alkalmazás esetén széles sávú rádiójel-ismétlő állomások alkalmazására vannak utalva, amelyek a rádióhálózatban használt frekvenciák széles tartományát viszik át, hogy a működés biztosítva legyen minden cellában, amelyen a jármű áthalad. A rádiójel-ismétlő állomás széles sávú működési módja következtében ekkor a jel torzul (fázis- és amplitúdóhibák, keresztmoduláció, sustorgás és hasonlók), ami nagyon hátrányosan hat a rádió-összeköttetés minőségére.
A WO-A-95/24783 számú szabadalmi leírásból ismert egy rádiójel-ismétlő állomás időosztásos többszörös elérésű (TDMA) rádiórendszerekhez, amely a downlink és/vagy az uplink ágban vett rádiójeleket demodulálja, majd az így kapott digitális adatfolyamokat a szabványnak megfelelően ismét modulálja, erősíti és leadja. A rádiójel-ismétlő állomás tartalmaz egy vezérlőegységet, amely a hozzárendelt bázisállomás, a rádiójel-ismétlő állomás és az ellátandó mobilállomás közötti kommunikációt vezérli, és elvégzi a megfelelő frekvenciakijelölést a mobilállomás számára.
Az US-A-5,548,803 számú szabadalmi leírás nyilvánosságra hoz egy rádiójel-ismétlő állomást, amely egy downlinkben vagy uplinkben vett jelet erősít, és ugyanazon a frekvencián vagy egy másik frekvencián megint lead. A rádiójel-ismétlő állomás evégett tartalmaz egy vezérlőegységet, amely a hozzárendelt bázisállomás, a rádiójel-ismétlő állomás és az ellátandó mobilállomás közötti kommunikációt vezérli, és elvégzi a megfelelő frekvenciakijelölést a mobilállomás számára.
A találmányunk elé kitűzött feladat a bevezetőleg leírt jellegű rádiójel-ismétlő állomás olyan továbbfejlesztése, hogy a feldolgozott rádiójelek minősége a lehető legkisebb mértékben romoljon, és a rádiójel-ismétlő állomás zavartalan, mobil alkalmazása biztosítva legyen.
Ezt a feladatot a találmány értelmében úgy oldjuk meg, hogy a rádiójel-ismétlő állomás tartalmaz egy intelligens vezérlőegységet, amely a rádiójel-ismétlő állomásnak egy cellán át végzett mozgásakor maga hoz döntést az egy új rádiócellába való várható váltásról, és a rádióhálózatban folyó jelzési forgalom ellenőrzésével, valamint a rádiójel-ismétlő állomás által átvitt frekvenciacsatornáknak a szomszédos rádiócellában alkalmazott csatornákra történő önálló ráhangolásával támogatja a rádió-összeköttetés átváltását az új rádiócellára (handover).
A találmány tárgya olyan rádiójel-ismétlő állomás, amely a vett jeleket demodulálja, majd megint modulálja, valamint az ismétlendő frekvenciákat kiválasztja.
A találmánynak az előnye, hogy nem lép fel az analóg rádiójel-ismétlő állomásoknál elkerülhetetlen nagy sustorgás, és ezáltal a rádió-összeköttetés minősége jelentősen javul. További fontos előny, hogy a találmány szerinti intelligens vezérlőegység felismeri a cellaváltás miatt szükséges csatornaváltást. Ez jelentősen megkönnyíti a handover folyamatot, és a rádiójel-ismétlő állomást különösen alkalmassá teszi járművekben való alkalmazásra.
A találmány szerinti rádiójel-ismétlő állomás a következő működési elv szerint dolgozik:
A vett jelet a szóban forgó rádióhálózat egy rádióállomása (mobilállomás vagy bázisállomás) szűri, erősíti és demodulálja. Ennek során előnyös módon méri a vételi térerősséget, és ezt vezérlőjelként alkalmazza az adóerősítő kimeneti teljesítményének vezérléséhez. A TDMA-val (Time Division Multiple Access=időosztásos többszörös elérés) működő rádióhálózatokban a vételi térerősség mérése időrésalapon történik. A demodulált digitális adatfolyam egy modulátorra jut, és erősítés után újból leadásra kerül.
Ezenkívül a TDMA-rendszereknél a lehető legkeskenyebb kapcsolási spektrum létrehozása végett a burstoldalak rendszerhelyes formázását (power ramping) is elvégezzük. A burstamplitúdót a mért vételi térerősség vezérli. Az amplitúdóvezérlés fading okozta zavarokkal szembeni stabilizálása végett ekkor a vett jel több időkeretre átlagolható.
Minthogy a rádiójel-ismétlő állomás csak csatornaszelektíven tud működni, ezért járművekben történő alkalmazáskor szükség van az adaptálásra a mindenkori cellahelyzethez, vagyis a cellában alkalmazott frekvenciacsatornákhoz. Ez a downlink jelzés, vagyis a bázis2
HU 224 081 Β1 állomástól a mobilállomáshoz irányuló jelzés ellenőrzése útján valósul meg.
A rádiójel-ismétlő állomásban lévő intelligens vezérlőegységgel elérhető, hogy a rádiójel-ismétlő állomás csak egyrészt a mindenkori rádióhálózat azon bázisállomásának frekvenciáit kell hogy kezelje (vegye, demodulálja és modulálja), amelyeket a legerősebben kell venni, másrészt a legközelebbi erősebb szomszédos cella szervezési csatornájának frekvenciáját (amelyet a rádiójel-ismétlő állomás logikájának kell meghatároznia). Ehhez a rádiójel-ismétlő állomás intelligens vezérlőegységének ellenőriznie kell a jelzési forgalmat, és ebből a következő információkat kell kivonnia: a legerősebb cellában (serving cell) alkalmazott frekvenciák jegyzéke, a szomszédos cella szervezési csatornáinak jegyzéke, a rádiórendszertől függően még információk a frekvenciaugratásos eljárás (frequency hopping) szekvenciájáról, valamint ennek konkrét lefolyásáról.
Ha a rádiójel-ismétlő állomás egy cellán át mozog, akkor vezérlőegységének magának kell tudnia dönteni a várható váltásról egy új rádiócellába, és tudnia kell azt is, hogy a legalkalmasabb cellát válassza ki. Ha cellaváltásra (handover) van szükség, akkor a rádiójel-ismétlő állomás a legerősebb cella (serving cell) szintjét az ellátási oldalon lecsökkenti és a váltási célcella szintjét növeli, úgyhogy a rádiórendszer vezérlése automatikusan indítja a mobilállomások összeköttetéseinek átváltását az új cellára. Mihelyt a rádiójel-ismétlő állomás által ellátott első mobilállomás átváltott az új cellára, a rádiójel-ismétlő állomásnak tudnia kell kezelni az új, erősebb cella frekvenciáit. Azt az információt, hogy az ismételt cella egy mobilállomása a rádiójelismétlő állomáson keresztül vagy a bázisállomással való közvetlen rádiókapcsolat útján van ellátva, a rádióforgalom két irányának időbeli viszonya és a rádiójel-ismétlő állomást vevő mobilállomás jelének teljesítménye alapján lehet meghatározni.
A funkcionális egységekből, mint a csatornaszűrő, demodulátor, modulátor és adóerősítő adott esetben a rádiójelismétlő állomás egyes ágaiban a nagyfrekvenciás csatornák számának megfelelően több van párhuzamosan kapcsolva.
A rádiójel-ismétlő állomás tartalmaz egy frekvencianormáliát, amely célszerűen a bázisállomástól jövő downlink csatorna szinkronizálócsatornáján át van szinkronizálva. Ez a frekvencianormália központi ütemadóként (órajeladóként) szolgál a vivőfrekvencia, a modulálás, adott esetben a burstformázás előállításához.
A rádiójel-ismétlő állomás és a bázisállomás közötti, a rádiójel-ismétlő állomás által alkalmazott csatornák részét képező rádiócsatorna alakjában lévő adat-összeköttetésen át megvalósítható a rádiójel-ismétlő állomás távvezérlése és távellenőrzése. Ezt az adat-összeköttetést egy részegység valósítja meg, amely adatképes mobilállomás funkciójával rendelkezik, és az intelligens vezérlőegység részét képezi. Ez csatolható közvetlenül a bekötőantennához vagy egy multiplexer-demultiplexeren át a rádiójelismétlő állomás két ágának digitális adatfolyamaihoz, és ezekhez nyúlhat hozzá.
Találmányunkat, a találmány további lényeges jellemzőit és előnyeit annak csak egy példaképpeni kiviteli alakja kapcsán ismertetjük ábráink segítségével, amelyek közül az
1. ábra egy a technika állása szerinti, hagyományos rádiójel-ismétlő állomás vázlata, a
2. ábra a találmány szerinti rádiójel-ismétlő állomás funkcionális egységeinek vázlata.
Az 1. ábra szerinti hagyományos rádiójel-ismétlő állomás lényegében egy BTS bázisállomástól downlink irányban, illetőleg egy MS mobilállomástól uplink irányban jövő rádiójel kétirányú erősítését végzi. A BTS bázisállomás irányából jövő rádiójeleket egy 1 bekötőantenna és egy ez után kapcsolt 3 duplex szűrő veszi, a rádiójel-ismétlő állomás RZ1 downlink ága erősíti, esetleg szelektálja, és egy további 3’ duplex szűrőn és egy 2 ellátóantennán át az MS mobilállomás irányában megint leadja. A rádiójel-ismétlő állomás RZ2 uplink ága ugyanígy működik, és az MS mobilállomástól jövő jeleket továbbítja a BTS bázisállomásra. Az erősítést 10(1) és 10(2) adóerősítő végzi.
A 2. ábrán látható, találmány szerinti rádiójel-ismétlő állomás ezzel szemben másképpen működik. A következőkben csak egy downlink jel útját írjuk le a BTS bázisállomásról az MS mobilállomásra. Ez a jel a rádiójel-ismétlő állomás első, RZ1 downlink ágán megy át. Az RZ2 uplink ágban a jelek feldolgozása ugyanilyen módon történik.
A BTS bázisállomásról jövő rádiójel egy 3 duplex szűrön át egy 4(1) előerősítőre jut, és egy 5(1) keverőben lecsökken alap-frekvenciasávjára, illetőleg egy közbenső frekvenciára. A keverési frekvenciát egy 6(1) helyi oszcillátor hozza létre. Az alapsávú jelet egy 7(1) csatornaszűrő egy 8(1) demodulátorra vezeti. A 8(1) demodulátor után a demodulált digitális adatfolyam áll rendelkezésre. Ezt ekkor egy 9(1) modulátor megfelelően feldolgozza és egy vivőfrekvenciára modulálja, egy 10(1) adóerősítő erősíti, és egy további 3’ duplex szűrőn át a 2 ellátóantenna az MS mobilállomáshoz kisugározza.
A rádiójel-ismétlő állomásnak van egy intelligens 12(1) vezérlőegysége, amely a bázisállomások és a mobilállomások közötti jelzésforgalmat, valamint a mindenkori vételi térerősségeket ellenőrzi és megfelelően értékeli. Ez lehetővé teszi, hogy a mobilállomás összeköttetése egy bázisállomással a mindenkori legkedvezőbb bázisállomáshoz legyen hozzárendelve, továbbá lehetővé teszi a cellaváltás (handover) támogatását. Ez a képesség a találmány szerinti rádiójel-ismétlő állomást predesztinálja a mobil alkalmazásra.
Az intelligens 12(1) vezérlőegység tartalmaz egy távellenőrző és távvezérlő egységet, amely egy, a rádiójel-ismétlő állomás által használt csatornán át van vezérelve. A 8(1) demodulátor után fellépő digitális adatfolyam elágazik, miközben a 12(1) vezérlőegység számára releváns jeleket egy 13(1) multiplexer-demultiplexer „kiszűri”.
A 12(1) vezérlőegység az adatfolyamból előállított jelet ad a 11(1) frekvencianormáliára, amely központi ütemadóként (órajeladóként) szolgál valamennyi 6(1),
HU 224 081 Β1
6’(1), 6(2), 6’(2) helyi oszcillátor számára. A szinkronizálójelet a demodulált jel szinkronizálócsatornájából állítjuk elő. A 12(1) vezérlőegységet egy vezérlővezeték összeköti legalább az RZ1 downlink ág 10(1) adóerősítőjével, és ezen át vezérli a 10(1) adóerősítő kimeneti teljesítményét.

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Rádiójel-ismétlő állomás, elsősorban mobil alkalmazásra digitális, cellarendszerű rádióhálózatokban, amely a rádiójel-ismétlő állomás downlink ágában (RZ1) és/vagy uplink ágában (RZ2) vett rádiójeleket demodulálja, majd az így kapott digitális adatfolyamokat a szabványnak megfelelően ismét modulálja, erősíti és leadja, azzal jellemezve, hogy a rádiójel-ismétlő állomás tartalmaz egy intelligens vezérlőegységet [12(1)], amely a rádiójel-ismétlő állomásnak egy cellán át végzett mozgásakor maga hoz döntést az egy új rádiócellába való várható váltásról, és a rádióhálózatban folyó jelzési forgalom ellenőrzésével, valamint a rádiójel-ismétlő állomás által átvitt frekvenciacsatornáknak a szomszédos rádiócellában alkalmazott csatornákra történő önálló ráhangolásával támogatja a rádió-összeköttetés átváltását az új rádiócellára (handover).
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti rádiójel-ismétlő állomás, azzal jellemezve, hogy a rádiójel-ismétlő állomás egyik ágában (RZ1, illetőleg RZ2) vett rádiójeleket demodulálja, majd az így kapott digitális adatfolyamokat a szabványnak megfelelően ismét modulálja, erősíti és leadja, míg a rádiójel-ismétlő állomás másik ága (RZ2, illetőleg RZ1) ugyanígy működik.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti rádiójel-ismétlő állomás, azzal jellemezve, hogy az intelligens vezérlőegység [12(1)] a rádió-összeköttetés átváltását egy új cellára a kisugárzott rádiójelek jelszintjének célzott befolyásolásával hozza létre.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti rádiójel-ismétlő állomás, azzal jellemezve, hogy a leadott jel teljesítményvezérlése és a paraméterek megállapítása ehhez a vezérléshez a rádióhálózatban folyó jelzési forgalom ellenőrzése révén történik.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti rádiójel-ismétlő állomás, azzal jellemezve, hogy a bázisállomás (BTS) által vett rádiójel vételi térerősségét méri, és ezt vezérlőjelként alkalmazza az adóerősítő [10(1)] kimeneti teljesítményének vezérléséhez.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti rádiójel-ismétlő állomás, azzal jellemezve, hogy tartalmaz egy frekvencianormáliát [11(1)], amely a digitális adatfolyam modulálásakor szükséges normáifrekvenciát a rádióhálózat bázisállomása (BTS) által kisugárzott szinkronizálójelre való szinkronizálással állítja elő.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti rádiójel-ismétlő állomás, azzal jellemezve, hogy az intelligens vezérlőegység [12(1)] tartalmaz egy távellenőrző és/vagy távvezérlő egységet, amely a rádiójel-ismétlő állomás adó és vevő részegységeit használva a digitális adatfolyamokon át, multiplexer-demultiplexereket [13(1)] közbeiktatva a rádióhálózat bázisállomásával (BTS) kommunikál.
    HU 224 081 Β1
HU0000385A 1996-12-02 1997-12-02 Rádiójel-ismétlő állomás HU224081B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19649855A DE19649855B4 (de) 1996-12-02 1996-12-02 Repeater für Funksignale
PCT/DE1997/002807 WO1998025421A2 (de) 1996-12-02 1997-12-02 Repeater für funksignale

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0000385A2 HUP0000385A2 (hu) 2000-06-28
HUP0000385A3 HUP0000385A3 (en) 2001-08-28
HU224081B1 true HU224081B1 (hu) 2005-05-30

Family

ID=7813341

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0000385A HU224081B1 (hu) 1996-12-02 1997-12-02 Rádiójel-ismétlő állomás

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6459881B1 (hu)
EP (1) EP0943218B1 (hu)
AT (1) ATE254380T1 (hu)
AU (1) AU5477298A (hu)
CA (1) CA2287457C (hu)
CZ (1) CZ293914B6 (hu)
DE (2) DE19649855B4 (hu)
HU (1) HU224081B1 (hu)
PL (1) PL185824B1 (hu)
WO (1) WO1998025421A2 (hu)

Families Citing this family (56)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7739076B1 (en) * 1999-06-30 2010-06-15 Nike, Inc. Event and sport performance methods and systems
US7386401B2 (en) 1994-11-21 2008-06-10 Phatrat Technology, Llc Helmet that reports impact information, and associated methods
US8280682B2 (en) 2000-12-15 2012-10-02 Tvipr, Llc Device for monitoring movement of shipped goods
US6266623B1 (en) 1994-11-21 2001-07-24 Phatrat Technology, Inc. Sport monitoring apparatus for determining loft time, speed, power absorbed and other factors such as height
US6539336B1 (en) * 1996-12-12 2003-03-25 Phatrat Technologies, Inc. Sport monitoring system for determining airtime, speed, power absorbed and other factors such as drop distance
US6751442B1 (en) 1997-09-17 2004-06-15 Aerosat Corp. Low-height, low-cost, high-gain antenna and system for mobile platforms
FI973850A (fi) * 1997-09-30 1999-03-31 Nokia Telecommunications Oy Menetelmä solukkoradioverkon radiotoistimen radiotaajuuden säätämiseksi
US7268700B1 (en) 1998-01-27 2007-09-11 Hoffberg Steven M Mobile communication device
SE516753C2 (sv) * 1999-06-11 2002-02-26 Allgon Ab Metod och anordning för bestämning av stabilitetsmarginal i en repeater
WO2001001706A1 (en) 1999-06-30 2001-01-04 Phatrat Technology, Inc. Event and sport performance methods and systems
DE10027115B4 (de) * 2000-05-31 2005-02-24 Siemens Ag Verfahren zur Signalübertragung und Funk-Kommunikationssystem dafür
US7251223B1 (en) * 2000-09-27 2007-07-31 Aerosat Corporation Low-height, low-cost, high-gain antenna and system for mobile platforms
US6785511B1 (en) * 2000-10-25 2004-08-31 Tyco Electronics Corporation Wireless vehicular repeater system
US7113745B2 (en) * 2001-02-21 2006-09-26 Ericsson Inc. Method to achieve diversity in a communication network
US7206294B2 (en) * 2001-08-15 2007-04-17 Meshnetworks, Inc. Movable access points and repeaters for minimizing coverage and capacity constraints in a wireless communications network and a method for using the same
DE10155179B4 (de) * 2001-11-12 2006-11-23 Andrew Wireless Systems Gmbh Digitaler Repeater mit Bandpassfilterung, adaptiver Vorentzerrung und Unterdrückung der Eigenschwingung
US20030104781A1 (en) * 2001-12-03 2003-06-05 Son O. Sung Modular residential radio frequency converting repeater
AU2002325401B2 (en) * 2001-12-28 2004-07-01 Ntt Docomo, Inc. Radio Communication System, Base Station, Relay Station, Mobile Station, and Packet Transmission Control Method
US7146433B2 (en) * 2002-02-01 2006-12-05 Lenovo Singapore Pte. Ltd Extending an allowable transmission distance between a wireless device and an access point by communication with intermediate wireless devices
US9818136B1 (en) 2003-02-05 2017-11-14 Steven M. Hoffberg System and method for determining contingent relevance
US7031658B2 (en) * 2003-03-07 2006-04-18 Harris Corporation System and method for single radio retransmission using a half duplex radio
US6985715B2 (en) * 2003-05-29 2006-01-10 Amperion, Inc. Method and device for frequency translation in powerline communications
JP4738725B2 (ja) * 2003-08-28 2011-08-03 京セラ株式会社 通信制御装置、通信装置及び通信システム
US7406295B1 (en) 2003-09-10 2008-07-29 Sprint Spectrum L.P. Method for dynamically directing a wireless repeater
US7480486B1 (en) * 2003-09-10 2009-01-20 Sprint Spectrum L.P. Wireless repeater and method for managing air interface communications
US7415242B1 (en) * 2003-11-10 2008-08-19 Sprint Spectrum L.P. Method and system for proximity detection for an in-building wireless repeater
DE102004026194B4 (de) * 2004-05-28 2006-04-20 Wilhelm Sihn Jr. Gmbh & Co. Kg Vorrichtung und Verfahren zur Verstärkung von Signalen in einer bidirektionalen Funkübertragungsstrecke, insbesondere für Mobilfunk-Telematik-Systeme
US20060046645A1 (en) * 2004-08-25 2006-03-02 Ogilvie Scott A Cell phones that communicate over a network of other cell phones as well as base stations
US7590589B2 (en) 2004-09-10 2009-09-15 Hoffberg Steven M Game theoretic prioritization scheme for mobile ad hoc networks permitting hierarchal deference
EP1833176A1 (en) * 2004-12-27 2007-09-12 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Wireless communication apparatus, wireless communication method and wireless communication system
WO2006099209A2 (en) * 2005-03-11 2006-09-21 Ems Technologies, Inc. Remotely controllable and reconfigurable wireless repeater
US8874477B2 (en) 2005-10-04 2014-10-28 Steven Mark Hoffberg Multifactorial optimization system and method
US7911339B2 (en) 2005-10-18 2011-03-22 Apple Inc. Shoe wear-out sensor, body-bar sensing system, unitless activity assessment and associated methods
US20070232228A1 (en) * 2006-04-04 2007-10-04 Mckay David L Sr Wireless repeater with universal server base unit and modular donor antenna options
US9137309B2 (en) 2006-05-22 2015-09-15 Apple Inc. Calibration techniques for activity sensing devices
US20070271116A1 (en) 2006-05-22 2007-11-22 Apple Computer, Inc. Integrated media jukebox and physiologic data handling application
US8073984B2 (en) 2006-05-22 2011-12-06 Apple Inc. Communication protocol for use with portable electronic devices
US7643895B2 (en) 2006-05-22 2010-01-05 Apple Inc. Portable media device with workout support
US7813715B2 (en) 2006-08-30 2010-10-12 Apple Inc. Automated pairing of wireless accessories with host devices
US7913297B2 (en) 2006-08-30 2011-03-22 Apple Inc. Pairing of wireless devices using a wired medium
KR100975705B1 (ko) * 2006-09-27 2010-08-12 삼성전자주식회사 이동 통신 시스템에서 신호 송수신 시스템 및 방법
CN101155384A (zh) * 2006-09-30 2008-04-02 西门子公司 连接标识的配置方法
GB2443231B (en) 2006-10-04 2011-02-02 Vodafone Plc Configuration of base station repeater
GB0624218D0 (en) * 2006-12-04 2007-01-10 Vodafone Plc Base station repeater
US7698101B2 (en) 2007-03-07 2010-04-13 Apple Inc. Smart garment
US7843822B1 (en) 2007-05-24 2010-11-30 Rockwell Collins, Inc. Cognitive adaptive network management areas
US9042359B1 (en) 2007-09-24 2015-05-26 Rockwell Collins, Inc. Cognitive spectrum violation detection
US8049664B2 (en) * 2009-01-06 2011-11-01 Millard Michael P Multi-band, multi-channel, location-aware communications booster
US8816904B2 (en) * 2009-01-06 2014-08-26 Jeremy Keith Raines Intelligent signal booster
US9793982B2 (en) * 2009-04-21 2017-10-17 Commscope Technologies Llc System for automatic configuration of a mobile communication system
US8849190B2 (en) 2009-04-21 2014-09-30 Andrew Llc Radio communication systems with integrated location-based measurements for diagnostics and performance optimization
US20130010673A1 (en) * 2009-11-27 2013-01-10 Dongguk University Industry-Academic Cooperation Foundation Relay method for increasing frequency selective characteristic of wireless channel and relay device using same
US8699943B2 (en) 2011-06-03 2014-04-15 Andrew Llc Mobile repeater system and method having geophysical location awareness without use of GPS
US8532566B2 (en) 2011-06-08 2013-09-10 Andrew Llc System and method for reducing desensitization of a base station transceiver for mobile wireless repeater systems
WO2020010613A1 (en) * 2018-07-13 2020-01-16 Zte Corporation Resource reservations for relay nodes
CN114095969A (zh) * 2020-08-24 2022-02-25 华为技术有限公司 一种智能的无线接入网络

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4152647A (en) * 1978-02-23 1979-05-01 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Rapidly deployable emergency communication system
JPS58131829A (ja) * 1982-02-01 1983-08-05 Nec Corp 無線中継方式
US4539706A (en) * 1983-02-03 1985-09-03 General Electric Company Mobile vehicular repeater system which provides up-link acknowledgement signal to portable transceiver at end of transceiver transmission
US4745632A (en) * 1985-12-27 1988-05-17 Duffy Anthony G Wireless mobile telephone communication system
JPS6374234A (ja) * 1986-09-17 1988-04-04 Nec Corp 多方向多重通信システム
US4972346A (en) * 1987-03-24 1990-11-20 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha High-frequency signal booster
GB8809602D0 (en) * 1988-04-22 1988-05-25 British Telecomm Mobile radio systems
US5095528A (en) * 1988-10-28 1992-03-10 Orion Industries, Inc. Repeater with feedback oscillation control
US5010544A (en) * 1989-01-09 1991-04-23 Wiltron Company Fault location operating system with loopback
CA2019814A1 (en) * 1989-07-07 1991-01-07 Linwood C. Watkins, Jr. Dual donor booster system
US5239666A (en) * 1991-03-11 1993-08-24 Motorola, Inc. Mobile detector using RSSI for vehicular repeater prioritization
US5548803A (en) * 1992-03-31 1996-08-20 Orion Industries, Inc. Dual-mode booster system
US5459761A (en) * 1992-06-29 1995-10-17 Motorola, Inc. Intelligent repeater for trunked communications
US5768683A (en) * 1993-09-01 1998-06-16 Motorola, Inc. Method for automatic re-transmission of voice messages by a mobile communication unit
US5541979A (en) 1994-03-08 1996-07-30 Allen Telecom Group, Inc. Cell extender with timing alignment for use in time division multiple-access and similar cellular telephone systems
US5787355A (en) * 1994-04-22 1998-07-28 Northern Telecom Limited Method and apparatus for wireless trunking to private branch exchanges
EP0681374A1 (de) * 1994-05-02 1995-11-08 MIKOM GmbH "On-Frequency" Repeater mit optimiertem Wirkungsgrad für digitale Funknetze GSM, DCS 1800, PCS 1900 und ähnliches
FI107419B (fi) * 1995-01-26 2001-07-31 Nokia Networks Oy Solukkoradiojärjestelmä, toistin ja tukiasema
US6108364A (en) * 1995-08-31 2000-08-22 Qualcomm Incorporated Time division duplex repeater for use in a CDMA system
US6246883B1 (en) * 1996-12-24 2001-06-12 Lucent Technologies, Inc. Mobile base station
US6141533A (en) * 1997-11-13 2000-10-31 Motorola, Inc. Method and apparatus for a mobile repeater

Also Published As

Publication number Publication date
WO1998025421A3 (de) 1998-11-12
DE19649855B4 (de) 2004-08-05
AU5477298A (en) 1998-06-29
EP0943218A2 (de) 1999-09-22
HUP0000385A2 (hu) 2000-06-28
DE59711008D1 (de) 2003-12-18
CZ195799A3 (cs) 1999-10-13
CZ293914B6 (cs) 2004-08-18
EP0943218B1 (de) 2003-11-12
WO1998025421A2 (de) 1998-06-11
CA2287457C (en) 2006-01-10
US6459881B1 (en) 2002-10-01
HUP0000385A3 (en) 2001-08-28
CA2287457A1 (en) 1998-06-11
PL185824B1 (pl) 2003-08-29
ATE254380T1 (de) 2003-11-15
DE19649855A1 (de) 1998-06-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU224081B1 (hu) Rádiójel-ismétlő állomás
US5970406A (en) Translator for time division multiple access wireless system having selective diversity circuits
US5187806A (en) Apparatus and method for expanding cellular system capacity
US6628630B1 (en) Spread spectrum communication method
US6396823B1 (en) Base station transceiver for frequency hopping code division multiple access system
US10320468B2 (en) Repeater system for use on a moveable object
JPS62213435A (ja) 無線接続の継続方法および回路装置
KR20020050820A (ko) 광기지국용 수신신호 전송장치
US6788729B1 (en) Frequency hopping method and base station
EP0795970B1 (en) Cellular radio system with simulcast transmission of delay-adjusted downlink signals to mobiles via adjacent base stations
JP2002246965A (ja) 情報伝送方法及びシステム、並びに送信装置、及び受信装置
EP2605421A1 (en) Method, system and wireless communication device for auxiliary transmission to adjacent channels
US20080137561A1 (en) Rf repeater used for time division duplexing and method thereof
JPH04372234A (ja) 送信電力制御方式
EP0976277B1 (en) Method of facilitating transmission level measurement, and base station
JPH0983473A (ja) Tdma通信方法及びtdma受信装置
KR102474910B1 (ko) 차량용 무선 통신 증폭 시스템
JP3194316B2 (ja) 移動通信方式
JPH11261473A (ja) 情報送受信装置および方法、情報送受信システム、並びに記録媒体
KR100366314B1 (ko) 하드 핸드 오프가 가능한 개선된 비콘 장치
KR20040073707A (ko) 이동통신용 주파수 대역 변환 중계장치
MXPA04009950A (es) Sistema de repetidores para umts con intercambio espectral, entre las bandas de frecuencia umts, asi como metodo de acceso.
JP2848160B2 (ja) 無線通信方式
KR100559772B1 (ko) 위성방송 중계기의 cdm 송신신호 자체 진단장치
KR20020011180A (ko) 기지국의 디지털 유닛과 무선주파수 유닛간의 중계장치

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20050323

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees