PL184325B1 - Sposób odzyskiwania chloru ze strumienia chlorowodoru - Google Patents

Sposób odzyskiwania chloru ze strumienia chlorowodoru

Info

Publication number
PL184325B1
PL184325B1 PL96325836A PL32583696A PL184325B1 PL 184325 B1 PL184325 B1 PL 184325B1 PL 96325836 A PL96325836 A PL 96325836A PL 32583696 A PL32583696 A PL 32583696A PL 184325 B1 PL184325 B1 PL 184325B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
stream
chlorine
hydrogen chloride
oxygen
cupric
Prior art date
Application number
PL96325836A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325836A1 (en
Inventor
Ronald G. Minet
Sidney M. Benson
Max K. Mortensen
Theodore T. Tsotsis
Original Assignee
Univ Southern California
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Southern California filed Critical Univ Southern California
Publication of PL325836A1 publication Critical patent/PL325836A1/xx
Publication of PL184325B1 publication Critical patent/PL184325B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B7/00Halogens; Halogen acids
    • C01B7/01Chlorine; Hydrogen chloride
    • C01B7/03Preparation from chlorides
    • C01B7/04Preparation of chlorine from hydrogen chloride

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Devices And Processes Conducted In The Presence Of Fluids And Solid Particles (AREA)

Abstract

1. Sposób odzyskiwania chloru ze strumienia chlorowodoru, w którym strumien chlorowodoru i gazu zawierajacego tlen poddaje sie reakcji w zlozu fluidalnym z katali- zatora nosnikowego zawierajacego tlenek miedziowy, znamienny tym, ze doprowadza sie strumien chlorowodoru i gazu zawierajacego tlen do reaktora chlorowania i do reaktora utleniania, majacych zloze fluidalne katalizatora nosnikowego zawierajacego tlenek mie- dziowy i chlorek miedziowy, poddaje sie ten strumien w reaktorze chlorowania, w tem- peraturze 150-220°C, egzotermicznej reakcji z czescia tlenku miedziowego zawartego w katalizatorze, odprowadza sie strumien produktów zawierajacy chlor, tlen, gazy obojet- ne i wode, przeprowadza sie katalizator nosnikowy, zawierajacy chlorek miedziowy, hy- droksychlorek miedziowy i resztkowy tlenek miedziowy, z reaktora chlorowania do reak- tora utleniania, w którym, w temperaturze 300-400°C, w zlozu fluidalnym, prowadzi sie egzotermiczna reakcje pomiedzy chlorkiem miedziowym i hydroksychlorkiem miedzio- wym, zawartymi w katalizatorze nosnikowym, a doprowadzanym strumieniem chlorowo- doru i gazu zawierajacego tlen, katalizator nosnikowy opuszczajacy reaktor utleniania przeprowadza sie do reaktora chlorowania, zas górny strumien zawierajacy chlor, nieprze- reagowany chlorowodór, gazy obojetne i resztkowy tlen odprowadza sie równiez do reak- tora chlorowania. PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób odzyskiwania chloru ze strumienia chlorowodoru.
Chlorowodór jest produktem ubocznym wielu procesów chemicznych, obejmujących wytwarzanie pigmentu z dwutlenku tytanu, poliuretanów, epichlorohydryny, chlorku winylu, chlorków organicznych i wielu innych użytecznych i ekonomicznie ważnych substancji. Chlorowodór, będący produktem ubocznym, jest zwykle traktowany jako substancja trująca środowisko i musi być zbierany i usuwany przez sprzedawanie po obniżonej cenie lub przez neutralizowanie jakąś postacią wapna lub substancji kaustycznej, zaś produkt neutralizacji musi być usuwany na wysypisko.
Chlor, używany w podstawowym procesie chemicznym, zazwyczaj jest dostarczany z dużych urządzeń elektrochemicznych, dowożony koleją, samochodami ciężarowymi lub barkami.
184 325
Jest znany sposób odzyskiwania chloru ze strumienia chlorowodoru, w którym strumień chlorowodoru i gazu zawierającego tlen poddaje się reakcji w złożu fluidalnym z katalizatora na nośniku, zawierającego tlenek miedziowy.
Z opisu patentowego US nr 4 959 202 jest znany dwuetapowy sposób odzyskiwania chloru ze strumienia chlorowodoru, w którym stosuje się katalizator na nośniku, zawierający tlenki lub chlorki manganu. Pierwszy etap, reakcję chlorowania prowadzi się w temperaturze 250-350°C, natomiast drugi etap procesu, endotermiczną reakcję utleniania, prowadzi się w temperaturze 400-450°C. Reakcja utleniania wymaga doprowadzania znacznej ilości ciepła, częściowo ze źródła zewnętrznego. Można również stosować tlenki i chlorki żelaza.
Celem wynalazku jest opracowanie ekonomicznego i zdrowego dla środowiska sposobu odzyskiwania chloru ze strumienia chlorowodoru, w celu wytworzenia chloru do zawrócenia do obiegu do podstawowego procesu chemicznego. Sposób ten powinien być prowadzony w warunkach egzotermicznych i powinien umożliwić odzyskiwanie chloru przy kosztach będących znacznie poniżej kosztu świeżego chloru.
Sposób odzyskiwania chloru ze strumienia chlorowodoru, w którym strumień chlorowodoru i gazu zawierającego tlen poddaje się reakcji w złożu fluidalnym z katalizatora nośnikowego zawierającego tlenek miedziowy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że doprowadza się strumień chlorowodoru i gazu zawierającego tlen do reaktora chlorowania i do reaktora utleniania, mających złoże fluidalne katalizatora nośnikowego zawierającego tlenek miedziowy i chlorek miedziowy, poddaje się ten strumień, w reaktorze chlorowania, w temperaturze 150-220°C, egzotermicznej reakcji z częścią tlenku miedziowego zawartego w katalizatorze, odprowadza się strumień produktów zawierający chlor, tlen, gazy obojętne i wodę, przeprowadza się katalizator nośnikowy, zawierający chlorek miedziowy, hydroksychlorek miedziowy i resztkowy tlenek miedziowy, z reaktora chlorowania do reaktora utleniania, w którym, w temperaturze 300-400°C, w złożu fluidalnym, prowadzi się egzotermiczną reakcję pomiędzy chlorkiem miedziowym i hydroksychlorkiem miedziowym, zawartymi w katalizatorze nośnikowym, a doprowadzanym strumieniem chlorowodoru i gazu zawierającego tlen, katalizator nośnikowy opuszczający reaktor utleniania przeprowadza się do reaktora chlorowania, zaś górny strumień zawierający chlor, nieprzereagowany chlorowodór, gazy obojętne i resztkowy tlen odprowadza się również do reaktora chlorowania.
Korzystnie, odprowadza się ciepło wytworzone w reakcjach egzotermicznych. W szczególności, odprowadzone ciepło wykorzystuje się do wytwarzania przegrzanej pary wodnej.
Korzystnie, oddziela się chlor ze strumienia produktów.
Stosuje się katalizator nośnikowy zawierający, korzystnie, nośnik wybrany z grupy złożonej z tlenku glinowego, zeolitu, krzemionki i sita molekularnego.
Ewentualnie odprowadza się ciepło ze strumienia produktów.
Korzystnie, reguluje się doprowadzanie chlorowodoru i tlenu do reaktorów.
Ze strumienia produktów i z górnego strumienia zawierającego chlor, nieprzereagowany chlorowodór, gazy obojętne i resztkowy tlen ewentualnie usuwa się, działaniem siły odśrodkowej w oddzielaczach cyklonowych, materiał drobnoziarnisty pochodzący ze złóż fluidalnych.
Sposób według wynalazku nie wymaga paliwa z zewnątrz, zapewnia natomiast, w obu etapach, wytwarzanie ciepła i ewentualnie pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, o jakości wystarczającej do zasilania sprężarek tlenowych, sprężarek chłodniczych i do wytwarzania energii elektrycznej do ogólnych procesów.
Sposób według wynalazku został przedstawiony, w przykładach wykonania, z wykorzystaniem rysunków, na których: fig. 1 przedstawia schemat blokowy układu reaktorów, fig. 2 schemat technologiczny urządzenia do realizacji sposobu według wynalazku, fig. 3 - układ odwadniania strumienia produktów, a fig. 4 przedstawia schemat doświadczalnego urządzenia laboratoryjnego.
W sposobie według wynalazku zastosowano katalizator na nośniku, zawierający tlenek miedziowy i chlorek miedziowy, którymi nasycona jest masa nośnika, taka jak tlenek glinowy, dwutlenek krzemu, zeolit lub materiał sita molekularnego o takiej postaci, aby nadawał się do stosowania w wielostopniowym układzie ze złożem fluidalnym. W procesie mają miejsce następujące reakcje chemiczne:
184 325
-> Cl2(g) + H2O(g) (ogólna reakcja) — Cu(OH)Cl(s)
-> Cu20 Cl2(s) + H2O(g)
-> CuO(s) + CuCl2(s)
-> CuCl(s) + l/2Cl2(g)
-> CuCl2(s) + CuO(s)
1) 2HCl(g) + l/202(g)
2) CuO(s) + HCl (g)
3) 2Cu(OH)Cl(s)
4) Cu2OCl2(s)
5) CuCl2(s)
6) 2CuCl(s) + 1/2 02(g)
Na fig. 1 przedstawiono przykładowy schemat blokowy układu reaktorów, przy czym reaktor chlorowania pracuje w temperaturze 200°C, zaś reaktor utleniania pracuje w temperaturze 400°C. Do układu reaktorów doprowadza się strumień 1 chlorowodoru oraz gazu zawierającego tlen i azot. Produkty reakcji odprowadza się strumieniem 3, zawierającym chlor, a ponadto tlen, azot i wodę. Górny strumień 2, opuszczający reaktor utleniania, zwierający chlor, nieprzereagowany chlorowodór, azot, tlen i wodę wprowadza się do reaktora chlorowania. Strumień A jest strumieniem katalizatora nośnikowego, zawierającym tlenek miedziowy i chlorek miedziowy, zaś strumień B jest strumieniem katalizatora nośnikowego zawierającym chlorek miedziowy, hydroksychlorek miedziowy oraz resztkowy tlenek miedziowy. W tabeli 1 zamieszczono bilans materiałowy procesu przebiegającego w tym układzie reaktorów, odniesiony do natężenia przepływu strumienia chlorowodoru wynoszącego 1000 kg/h.
Tabela 1
Składnik Zasilanie kg/h Strumień A* Wyprowadzanie kg/h Strumień B* Produkt kg/h
HCl 1000 399 399
o2 440 220 220 220
n2 44 44 44
Cl2 974 974
h2o 246 246
Razem 1484 1883 1484
♦Reprezentuje zawartość składnika przenoszonego przez katalizator w postaci stałej.
Wyżej podane reakcje zachodzą w następujących etapach:
Etap 1
Strumień 10 tlenu, powietrza i chlorowodoru bezwodnego albo zawierającego wodę i zanieczyszczenia procesu, które mogą być obecne, wprowadza się do reaktora chlorowania 11 poprzez złoże fluidalne 12 katalizatora na nośniku, złożonego z tlenków miedzi i chlorków miedzi z chlorkami sodu, osadzonych na odpowiednim nośniku w stosunku molowym 1:1. Jedynie chlorowodór reaguje z materiałem katalitycznym tworząc tlenochlorek miedziowy i inne kompleksowe związki miedzi. Reakcje 2, 3 i 4 tworzenia kompleksowych chlorków zachodzą w temperaturze utrzymywanej w zakresie 150-220°C, dzięki zastosowaniu układu 13 przenoszenia ciepła wewnątrz złoża 12, który to układ odprowadza egzotermiczne ciepło reakcji poprzez, korzystnie, wymiennik ciepła 14 wytwarzający parę 14a, aby polepszyć opłacalność procesu. Płyn przenoszący ciepło, używany w układzie 13 i wymienniku ciepła 14, jest zazwyczaj wodą do zasilania kotła, mającą żądaną czystość i ciśnienie.
Chlorowany katalizator na nośniku nieprzerwanie wyprowadza się, w postaci cząstkowej, przewodem 40, z reaktora chlorowania 11 i doprowadza się do złoża fluidalnego 15 w reaktorze utleniania 16, gdzie przebiega etap 2.
Para wodna może być usuwana, gdy gazy przechodzą pomiędzy tymi dwoma reaktorami, jednakże usuwanie to nie jest niezbędne, by proces przebiegał prawidłowo.
184 325
Etap 2
Strumień lOa tlenu, powietrza i chlorowodoru, bezwodnego albo zawierającego wodę i zanieczyszczenia procesu, doprowadza się do reaktora utleniania 16, poprzez złoże fluidalne 15 i przeprowadza się reakcje 2-6, w celu przetworzenia kompleksowych chlorków w tlenek miedziowy i chlorek miedziowy oraz uwolnienia gazowego chloru. Złoże fluidalne 15 w reaktorze utleniania 16 przedmuchuje się gazową mieszaniną lOa HC1 i tlenu oraz azotu w zakresie od 100% tlenu do 20% tlenu, doprowadzanego do reaktora w miejscu 17. Temperaturę reaktora utleniania 16 utrzymuje się w zakresie 300-400°C, za pomocą odprowadzania wytwarzanego egzotermicznie ciepła poprzez układ wymiennika ciepła 19 w złożu fluidalnym 15. Wymiana ciepła odbywa się w wymienniku 60, a para wodna jest odprowadzana przewodem 61. Płyn przenoszący ciepło, używany w wymiennikach 19 i 60, jest zazwyczaj wodą do zasilania kotła, mającą żądaną czystość i ciśnienie.
Skład gazu i katalizatora oraz temperatura w reaktorze utleniania 16 powodują ograniczoną przemianę w stanie równowagi chemicznej przez utlenianie chlorowodoru do chloru z pozostawieniem znacznej ilości chlorowodoru, który trzeba usuwać, aby polepszyć całkowitą przemianę doprowadzanego chlorowodoru w chlor i uniknąć zanieczyszczenia chloru jako produktu.
Usuwanie to przeprowadzane jest w etapie 3, gdzie odbywa się, przewodem 70, zawracanie do obiegu strumienia gazowego, zawierającego chlorowodór, do reaktora chlorowania 11. Ciągły strumień katalizatora na nośniku, zawierającego tlenek miedziowy i kompleksowe chlorki miedzi, jest odprowadzany przewodem 41 i zawracany do złoża 12 w reaktorze chlorowania 11.
Etap 3
Cały strumień gorącego gazu z reaktora utleniania 16, zawierający chlor, tlen, azot i nie przetworzony chlorowodór, jest zawracany do obiegu do reaktora chlorowania 11 i złoża fluidalnego 12, gdzie zawarty w nim chlorowodór reaguje z tlenkiem miedziowym zawróconym do obiegu z reaktora utleniania 16 poprzez przewód 41. W warunkach temperatury wybranych dla złoża fluidalnego 12, 150-220°C, reaguje tylko chlorowodór, a tlen, azot, woda i chlor przechodzą bez żadnej zmiany. Należy zauważyć, że reaktor chlorowania 11 i reaktor utleniania 16 są wyposażone w wewnętrzne odpylacze cyklonowe 21 i 22 dla usuwania katalitycznego pyłu z wyprowadzanych gazów i zawracania tego pyłu do złóż fluidalnych.
Etap 4
Gazy odlotowe, opuszczające reaktor chlorowania 11 przewodem 23, złożone z chloru, wody, tlenu i azotu, są wyprowadzane do chłodnicy 89 i schładzacza 89a oraz do odwadniacza 50, w celu usunięcia wody, do schładzacza 51 i do układu usuwania chloru w miejscu 52 oraz gazowego chloru jako produktu w przewodzie 53 i ciekłego chloru w przewodzie 54. Przy działaniu w opisany sposób ponad 99% chlorowodoru 10 i 10a doprowadzanego do układu odzyskiwane jest jako chlorowy produkt przewodami 53 i 54, w postaci gazowej lub ciekłej, jak opisano w etapie 5.
Etap 5
Gazy opuszczające reaktor 11 chlorowania przechodzą przez chłodnicę 89 i schładzacz 89a, by obniżyć poziom temperatury przed wejściem do dehydratora 50, gdzie zastosowano system odzyskiwania z wielopunktowym kontaktem ze stałymi adsorbentami lub do dehydratorów 91 z ciekłym absorbentem, zależnie od tego, co zostanie wybrane w konkretnym przypadku. Aktywne dehydratory usuwają wodę z gazów niosących chlor, tlen i azot do późniejszego usunięcia z układu 92 z wykorzystaniem odpowiednich środków odzyskiwania ciepła 90. Schemat z fig. 3 ma jedynie ilustrować możliwy regeneracyjny układ odwadniania, który mógłby wykorzystywać parę wodną 14a wytwarzaną w częściach odzyskiwania ciepła reaktora chlorowania 11.
Jak pokazano na fig. 3, gazowy produkt 23 z sekcji katalitycznej wchodzi do układu 50 odwadniania poprzez rozgałęźny przewód zaworowy, który kieruje przepływ albo przez odwadmacz 91, albo przez oddzielacz wody 92, przez właściwe ustawienie automatycznych zaworów A, B, C, D, E, F, G i H, z przechodzeniem kolejno przez jeden lub inny ze zbiorników. Odwodniony gaz z 91 lub 92 przechodzi przez dodatkowy schładzacz 51. Woda usuwana z gazu jest
184 325 zatrzymywana w wielostopniowych materiałach adsorpcyjnych lub absorpcyjnych aż do regeneracji przez kontakt z ogrzanym gazem obojętnym przepuszczanym kolejno przez dwa zbiorniki w celu usunięcia wody przez wypuszczenie do środowiska i pozbycie się.
Schłodzony, odwodniony gaz 24 przechodzi przez schładzacz 51 i wchodzi do absorbera 52 chloru w miejscu 25, gdzie na skutek kontaktu z selektywnym rozpuszczalnikiem następuje absorpcja chloru w wieloetapowym układzie kontaktowym.
Gaz pozbawiony chloru, złożony zasadniczo z azotu i resztkowego tlenu, przechodzi przez złoża zabezpieczające 81 i 82 w celu przeprowadzenia adsorpcji śladowych ilości chloru, które są później usuwane. Gaz wyprowadzany ze złoża zabezpieczającego może być odprowadzany do atmosfery lub zawracany do obiegu, w celu wykorzystania pozostałego tlenu, jeżeli w procesie użyty był tlen o wysokiej czystości.
Z dna absorbera 52 rozpuszczalnik zawierający chlor jest pompowany pompą 82 poprzez wymiennik ciepła 83 i doprowadzany do oddzielacza 84, gdzie chlor jest oddzielany przez podwyższenie temperatury rozpuszczalnika za pomocą reboilera 85 ogrzewanego parą wodną Pozbawiony chloru rozpuszczalnik przepływa z dna oddzielacza i przechodzi przez wymiennik ciepła 83 z powrotem do absorbera 52 chloru w sposób ciągły. Chlor usunięty z rozpuszczalnika w oddzielaczu przepływa przewodem 55 do schładzacza 86, gdzie częściowo skroplona ciecz jest oddzielana w zbiorniku skroplin 87 i jest pompowana pompą 88 z powrotem do oddzielacza 84 wraz z częścią ciekłego chloru przepływającego do zbiornika produktu przewodem 54. Nieskroplony, gazowy chlor przewodem 53 jest odprowadzany w celu zawrócenia go do początkowego urządzenia zużywającego chlor, które wytwarzało chlorowodór, albo do alternatywnego wykorzystania chemicznego.
Ponieważ zarówno jednostopniowy etap utleniania jak i etapy chlorowania są egzotermiczne, nie jest wymagane żadne zewnętrzne źródło ciepła, przez co oszczędza się znaczne ilości paliwa i nakłady inwestycyjne. Ciepło dostępne z reaktorów zazwyczaj powoduje wymuszony przepływ energii w postaci przegrzanej pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, która może być wykorzystywana do napędzania sprężarek i do wytwarzania energii elektrycznej potrzebnej dla pomp i innych układów, co powoduje ogólne zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.
W tabeli 2 przedstawiono wskaźniki ekonomiczne procesu prowadzonego sposobem według wynalazku, dla urządzenia przetwarzającego 60000 ton rocznie bezwodnego chlorowodoru. Koszty eksploatacyjne określono przyjmując zerową wartość chlorowodoru doprowadzanego jako produkt uboczny.
Tabela 2
Inwestycja urządzenia min USD
Sekcja nośnika katalitycznego 5,0
Odzyskiwanie chloru 2,5
Wytwarzanie pary wodnej w celu odzyskiwania ciepła odpadowego 2,0
Różne 3,0
Razem wewnętrzne koszty graniczne bateni 12,5
Koszty eksploatacyjne USD na tonę Cl2 stanowiącego produkt
1 2
Koszty kapitałowe przy 20% 42
Zasilanie (opal, energia, tlen) 16
Środki chemiczne i katalizatory 4
184 325
c.d. tabeli 2
1 2
Robocizna i koszty ogólne 6
Konserwacja przy 5% kapitału 10
Razem koszt wytwarzania 78
Koszt odzyskiwania chloru wynosi 78 USD na tonę Cl2 (dane z 1995 r.), przy cenie sprzedaży chloru na rynku wynoszącej 230 USD na tonę.
Figura 4 przedstawia schemat doświadczalnego urządzenia laboratoryjnego o wydajności 4 kg/h chloru. Urządzenie jest połączone z wyposażeniem umożliwiającym analizę gazów wlotowych i wylotowych.
Urządzenie jest złożone z dwóch reaktorów kwarcowych 300 i 301 25 mm połączonych z rurami transportowymi 302 i 303 z przepływem do góry, do przemieszczania katalizatora zeo litowego pomiędzy etapem utleniania wtemperaturze 400°C w reaktorze 301 a etapem chlorowania w temperaturze 200°C w reaktorze 300. Każdy reaktor jest zasilany regulowanym strumieniem chlorowodoru, tlenu i azotu (przewody 304 i 305). Temperatura jest utrzymywana na żądanym poziomie przez elektryczne taśmy grzejne 306 i 307 o kontrolowanej temperaturze. Przepływ katalizatora pomiędzy reaktorami powodowany jest przez wprowadzanie azotu w wielu punktach przewodami 308 i 309 w rury transportowe. Gazy wypływające przewodami 310 i 311 z reaktorów 300 i 301 przechodzą przez odpylające zbiorniki 312 i 313 i dalej przewodami 313 i 314 są przesyłane do analizy chlorowodoru i chloru oraz do kołpaka odpowietrzającego w celu usunięcia. Do każdego reaktora dopływ gazu doprowadzany jest z całkowitym natężeniem przepływu rzędu 500 ml/min. Zazwyczaj stosuje się natężenia przepływu cyrkulacji ciał stałych 5-20 g/min.
Otrzymane dane doświadczalne przedstawiono w tabeli 3.
Tabela 3 Reaktor chlorowania
Temperatura °C 200 200 200
Przepływ azotu, ml/min 450 450 450
Przepływ tlenu, ml/min 85 85 85
Przepływ HCl, ml/min 70 70 70
Wypływ HCl, ml/min 0 0 0
% odzyskiwania HCl 100 100 100
Reaktor utleniania
Temperatura °C 400 400 400
Czas próbkowania, mm 30 30 30
Przepływ HCl, ml/min 150 150 150
Przepływ tlenu, ml/min 75 100 150
Przepływ azotu, ml/mrn 325 300 250
Wypływ chloru, mole 0,11 0,12 0,12
Wypływ HCl, mole 0,091 0,082 0,065
184 325
% odzyskiwania HC1 71 75 79
Razem moli HC1 0,311 0,322 0,305
Wypływ HC1, ml/min 68 61 48,5
Sposób według wynalazku zapewnia zasadniczo 100% przemiany chlorowodoru w chlor. Chlor, będący produktem, może być wytwarzany jako strumień cieczy lub gazu o czystości ponad 99%. Nie są wytwarzane żadne toksyczne łub szkodliwe strumienie materiałów, które byłyby wypuszczane do atmosfery lub usuwane do wód gruntowych. Wymagania energetyczne są mniejsze niż 30% energii potrzebnej w standardowym procesie elektrochemicznym, jak również znacznie mniejsze niż zużycie w znanych sposobach odzyskiwania chloru.
184 325
184 325
Fig. 4
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób odzyskiwania chloru ze strumienia chlorowodoru, w którym strumień chlorowodoru i gazu zawierającego tlen poddaje się reakcji w złożu fluidalnym z katalizatora nośnikowego zawierającego tlenek miedziowy, znamienny tym, że doprowadza się strumień chlorowodoru i gazu zawierającego tlen do reaktora chlorowania i do reaktora utleniania, mających złoże fluidalne katalizatora nośnikowego zawierającego tlenek miedziowy i chlorek miedziowy, poddaje się ten strumień w reaktorze chlorowania, w temperaturze 150-220°C, egzotermicznej reakcji z częścią tlenku miedziowego zawartego w katalizatorze, odprowadza się strumień produktów zawierający chlor, tlen, gazy obojętne i wodę, przeprowadza się katalizator nośnikowy, zawierający chlorek miedziowy, hydroksychlorek miedziowy i resztkowy tlenek miedziowy, z reaktora chlorowania do reaktora utleniania, w którym, w temperaturze 300-400°C, w złożu fluidalnym, prowadzi się egzotermiczną reakcję pomiędzy chlorkiem miedziowym i hydroksychlorkiem miedziowym, zawartymi w katalizatorze nośnikowym, a doprowadzanym strumieniem chlorowodoru i gazu zawierającego tlen, katalizator nośnikowy opuszczający reaktor utleniania przeprowadza się do reaktora chlorowania, zaś górny strumień zawierający chlor, nieprzereagowany chlorowodór, gazy obojętne i resztkowy tlen odprowadza się również do reaktora chlorowania.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że odprowadza się ciepło wytworzone w reakcjach egzotermicznych.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że odprowadzone ciepło wykorzystuje się do wytwarzania przegrzanej pary wodnej.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że oddziela się chlor ze strumienia produktów.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się katalizator nośnikowy zawierający nośnik wybrany z grupy złożonej z tlenku glinowego, zeolitu, krzemionki i sita molekularnego.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że odprowadza się ciepło ze strumienia produktów.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że reguluje się doprowadzanie chlorowodoru i tlenu do reaktorów.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ze strumienia produktów i z górnego strumienia zawierającego chlor, nieprzereagowany chlorowodór, gazy obojętne i resztkowy tlen usuwa się, działaniem siły odśrodkowej w oddzielaczach cyklonowych, materiał drobnoziarnisty pochodzący ze złóż fluidalnych.
PL96325836A 1995-09-21 1996-09-20 Sposób odzyskiwania chloru ze strumienia chlorowodoru PL184325B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/526,258 US5639436A (en) 1995-09-21 1995-09-21 Exothermic two-stage process for catalytic oxidation of hydrogen chloride
PCT/US1996/015637 WO1997011026A1 (en) 1995-09-21 1996-09-20 Exothermic two-stage process for catalytic oxidation of hydrogen chloride

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325836A1 PL325836A1 (en) 1998-08-03
PL184325B1 true PL184325B1 (pl) 2002-10-31

Family

ID=24096582

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96325836A PL184325B1 (pl) 1995-09-21 1996-09-20 Sposób odzyskiwania chloru ze strumienia chlorowodoru

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5639436A (pl)
EP (1) EP0851834B1 (pl)
JP (1) JPH11511433A (pl)
AU (1) AU7249096A (pl)
CA (1) CA2232598A1 (pl)
DE (1) DE69612009T2 (pl)
ES (1) ES2157010T3 (pl)
NO (1) NO981288L (pl)
PL (1) PL184325B1 (pl)
PT (1) PT851834E (pl)
WO (1) WO1997011026A1 (pl)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5917114A (en) * 1996-11-01 1999-06-29 The Ohio State University Degassing of liquid aluminum and other metals
US6071488A (en) * 1998-08-31 2000-06-06 Medalert, Inc. Use of metal oxychlorides for removal of hydrogen chloride from mixed gases
DE69821947T2 (de) * 1998-11-10 2004-08-12 SÜD CHEMIE MT S.r.l. Katalysator enthaltend Kupfer für die Oxychlorierung von Ethylen in 1,2-Dichlorethan
BR0007634A (pt) * 1999-01-22 2001-12-18 Sumitomo Chemical Co Processo para produção de cloro
BRPI0008181B8 (pt) * 2000-01-19 2017-03-21 Sumitomo Chemical Co processo de preparação de cloro.
US7087208B2 (en) * 2001-08-02 2006-08-08 Sampson Allison H Methods for making chlorous acid and chlorine dioxide
ES2372482T3 (es) * 2002-05-15 2012-01-20 Basf Se Procedimiento para la obtención de cloro a partir de cloruro de hidrógeno.
NL1020603C2 (nl) * 2002-05-15 2003-11-18 Tno Werkwijze voor het drogen van een product met behulp van een regeneratief adsorbens.
DE10238811B4 (de) * 2002-08-23 2006-04-13 Austria Wirtschaftsservice Gesellschaft mit beschränkter Haftung Oxichlorierung von Olefinen und Aromaten unter Verwendung eines neuartigen Wirbelschicht-Reaktorkonzeptes
DE102005040286A1 (de) * 2005-08-25 2007-03-01 Basf Ag Mechanisch stabiler Katalysator auf Basis von alpha-Aluminiumoxid
KR20120041257A (ko) 2009-08-11 2012-04-30 바스프 에스이 기상 포스겐화에 의한 디이소시아네이트의 제조 방법
KR20130098871A (ko) * 2010-04-28 2013-09-05 다우 글로벌 테크놀로지스 엘엘씨 다이클로린의 제조 방법 및 이를 위한 시스템
CN107089645A (zh) * 2017-06-19 2017-08-25 新疆兵团现代绿色氯碱化工工程研究中心(有限公司) 一种等离子体流化床法氯化氢氧化制备氯气的方法
US11168005B2 (en) 2019-02-19 2021-11-09 Dripping Wet Water, Inc Conductivity control of aqueous chemical dosing in water treatment systems
US11142455B2 (en) 2019-06-05 2021-10-12 Dripping Wet Water, Inc. Pressurized catalytic production of dioxide species
CN111056534A (zh) * 2020-01-19 2020-04-24 无锡玖汇科技有限公司 一种盐酸原位制氯气的连续生产系统

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1068676B (pl) * 1959-11-12
US3332742A (en) * 1967-07-25 Metaizeau process for the manufacture of chlorine
US2333845A (en) * 1940-12-18 1943-11-09 Universal Oil Prod Co Method of temperature control
US2436870A (en) * 1942-10-31 1948-03-02 Standard Oil Dev Co Preparation of chlorine
US2448255A (en) * 1943-12-07 1948-08-31 Shell Dev Catalysts for use in the production of chlorine
US2577808A (en) * 1947-02-12 1951-12-11 Dow Chemical Co Production of chlorine
US2542961A (en) * 1948-11-08 1951-02-20 Shell Dev Chlorine production
CH374371A (de) * 1957-10-17 1964-01-15 Thoma Matthias Verfahren zur Gewinnung von Halogen aus Halogenwasserstoff
NL287209A (pl) * 1962-11-29
US4119705A (en) * 1977-04-06 1978-10-10 The Lummus Company Production of chlorine
IL81532A (en) * 1986-02-19 1990-06-10 Mitsui Toatsu Chemicals Process for production of chlorine
JPH01257102A (ja) * 1988-04-06 1989-10-13 Mitsui Toatsu Chem Inc 塩化水素から塩素を製造する方法
US4959202A (en) * 1989-05-31 1990-09-25 Medalert Incorporated Recovery of chlorine from hydrogen chloride by carrier catalyst process
US4994256A (en) * 1989-05-31 1991-02-19 Medalert, Inc. Recovery of chlorine from hydrogen chloride by carrier catalyst process
US5154911A (en) * 1989-11-02 1992-10-13 University Of Southern California Efficient method for the chemical production of chlorine and the separation of hydrogen chloride from complex mixtures

Also Published As

Publication number Publication date
EP0851834A1 (en) 1998-07-08
PT851834E (pt) 2001-08-30
JPH11511433A (ja) 1999-10-05
NO981288D0 (no) 1998-03-20
EP0851834A4 (en) 1998-12-09
NO981288L (no) 1998-05-20
DE69612009D1 (de) 2001-04-12
EP0851834B1 (en) 2001-03-07
ES2157010T3 (es) 2001-08-01
AU7249096A (en) 1997-04-09
WO1997011026A1 (en) 1997-03-27
DE69612009T2 (de) 2001-10-25
PL325836A1 (en) 1998-08-03
CA2232598A1 (en) 1997-03-27
US5639436A (en) 1997-06-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0233773B1 (en) Production of chlorine
PL184325B1 (pl) Sposób odzyskiwania chloru ze strumienia chlorowodoru
JP5158719B2 (ja) (クロロ)炭化水素とホスゲンとを含む塩化水素ガス流から(クロロ)炭化水素を含まない塩化水素とホスゲンを含まない(クロロ)炭化水素とを回収する方法
US6387345B1 (en) Process for working up reaction gases during the oxidation HCI to chlorine
WO1997011026A9 (en) Exothermic two-stage process for catalytic oxidation of hydrogen chloride
JPH0134114B2 (pl)
GB1602923A (en) Removal of hydrogen sulphide and recovery of sulphur from a gas containing hydrogen sulphide
EP0474763B1 (en) Recovery of chlorine from hydrogen chloride by carrier catalyst process
JPH02227186A (ja) 廃水の浄化方法
Mortensen et al. The development of a dual fluidized-bed reactor system for the conversion of hydrogen chloride to chlorine
JP3747491B2 (ja) 1,2−ジクロルエタンの製造方法
JP2848592B2 (ja) 固定床温度スイングによる塩化水素からの塩素回収法及び化学反応法
JP3649572B2 (ja) Pcb分解方法とpcb分解装置
US4994256A (en) Recovery of chlorine from hydrogen chloride by carrier catalyst process
KR950011825B1 (ko) 염소의 공업적 제조방법 및 장치
IE900621L (en) Procedure for the recovery of chlorine from hydrogen¹chloride by means of a transport catalyst process and¹equipment for carrying out this procedure
US5788949A (en) Liquid phase conversion of a source of sulfur dioxide to sulfuric acid
JPS5829926B2 (ja) 塩化水素の回収法
US6071488A (en) Use of metal oxychlorides for removal of hydrogen chloride from mixed gases
WO1996015066A1 (en) Recovery of chlorine from hydrogen chloride, with internal recycle of hydrogen chloride
RU2233828C2 (ru) Способ получения 1,2-дихлорэтана и устройство для осуществления способа
JPH08109007A (ja) 塩素廃棄物から塩化水素を生成するための方法及び装置
CN112358376A (zh) 基于四级反应器的氧氯化反应系统及方法
JPS6351730B2 (pl)
CS274414B2 (en) Method of chlorine production