PL183547B1 - Urządzenie symulujące płomienie - Google Patents

Urządzenie symulujące płomienie

Info

Publication number
PL183547B1
PL183547B1 PL97329604A PL32960497A PL183547B1 PL 183547 B1 PL183547 B1 PL 183547B1 PL 97329604 A PL97329604 A PL 97329604A PL 32960497 A PL32960497 A PL 32960497A PL 183547 B1 PL183547 B1 PL 183547B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
screen
light
fuel bed
light source
flame
Prior art date
Application number
PL97329604A
Other languages
English (en)
Other versions
PL329604A1 (en
Inventor
Kristoffer Hess
David M. Macpherson
Ignazio Gallo
Sean D. Spencer
Original Assignee
Dimplex North America Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from CA 2175442 external-priority patent/CA2175442C/en
Priority claimed from US08/801,469 external-priority patent/US6047489A/en
Application filed by Dimplex North America Ltd filed Critical Dimplex North America Ltd
Publication of PL329604A1 publication Critical patent/PL329604A1/xx
Publication of PL183547B1 publication Critical patent/PL183547B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24CDOMESTIC STOVES OR RANGES ; DETAILS OF DOMESTIC STOVES OR RANGES, OF GENERAL APPLICATION
    • F24C7/00Stoves or ranges heated by electric energy
    • F24C7/002Stoves
    • F24C7/004Stoves simulating flames
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F21LIGHTING
    • F21SNON-PORTABLE LIGHTING DEVICES; SYSTEMS THEREOF; VEHICLE LIGHTING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLE EXTERIORS
    • F21S10/00Lighting devices or systems producing a varying lighting effect
    • F21S10/04Lighting devices or systems producing a varying lighting effect simulating flames

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Illuminated Signs And Luminous Advertising (AREA)
  • Non-Portable Lighting Devices Or Systems Thereof (AREA)
  • Baking, Grill, Roasting (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Absorbent Articles And Supports Therefor (AREA)
  • Furnace Housings, Linings, Walls, And Ceilings (AREA)
  • Organic Insulating Materials (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Semiconductor Lasers (AREA)
  • Control Of Resistance Heating (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)
  • Vessels, Lead-In Wires, Accessory Apparatuses For Cathode-Ray Tubes (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie symulujace plomienie, zawierajace symulowane zloze paliwa i zródlo swiatla, przy czym za symulowa- nym zlozem paliwa jest umieszczony ekran majacy powierzchnie przednia czesciowo odbijajaca i przesylajaca swiatlo, za która znajduje sie powierzchnia tylna rozprasza- jaca i przesylajaca swiatlo, oraz przynajm- niej jeden element migoczacy, umieszczony na torze swiatla przesylanego ze zródla swiatla do rozpraszajacej powierzchni tylnej, znamienne tym, ze element mi- goczacy (62, 64) zawiera pret (81), z któ- rego wystaje promieniowo przynajmniej jeden odbijajacy pasek (82), przy czym ten pret (81) jest umieszczony obrotowo wokól swej osi i jest polaczony z czlonem napedo- wym wirnika (90) silnika elektrycznego (91). FIG. 3 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie symulujące płomienie.
Elektryczne kominki są popularne z tego względu, że zapewniają one efekty wizualne prawdziwych kominków bez kosztów i komplikacji związanych z wyprowadzaniem gazów spalania. Urządzenie do wytwarzania realistycznie symulowanych płomieni w kominkach elektrycznych jest ujawnione w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4,965,707 (Butterfield). Urządzenie Butterfieid'a stosuje układ skłębionych wstążek i ekran dyfuzyjny dla symulowania płomieni. Symulowane płomienie są zaskakująco realistyczne, jakkolwiek efekt przypomina płomienie pochodzące ze źródła paliwa węglowego (które jest popularne w Europie), a nie ze źródła paliwa w postaci polan (które jest bardziej popularne w Ameryce Północnej). Płomienie ze spalanych polan są bardziej aktywne i sięgają wyżej nad źródło paliwa. Ponadto, płomień pochodzący z polan jest mniej czerwony (i bardziej żółty) niż płomień pochodzący z węgla.
Z europejskiego zgłoszenia patentowego nr 0611921 jest znane urządzenie symulujące płomienie, zawierające symulowane złoże paliwa i źródło światła, przy czym za symulowanym złożem paliwa jest umieszczony ekran mający powierzchnię przednią częściowo odbijającą i przesyłającą światło, za którą znajduje się powierzchnia tylna rozpraszająca i przesyłająca światło, oraz przynajmniej jeden element migoczący, umieszczony na torze światła przesyłanego ze źródła światła do rozpraszającej powierzchni tylnej.
Istnieje potrzeba opracowania urządzenia symulującego płomienie, które bardziej realistycznie będzie przypominało płomienie pochodzące ze spalanych polan. Tak samo istnieje potrzeba polepszenia intensywności światła, które daje symulowany płomień tak, aby bardziej realistycznie przypominał intensywność rzeczywistych płomieni.
183 547
Urządzenie symulujące płomienie, zawierające symulowane złoże paliwa i źródło światła, przy czym za symulowanym złożem paliwa jest umieszczony ekran mający powierzchnię przednią częściowo odbijającą i przesyłającą światło, za którą znajduje się powierzchnia tylna rozpraszająca i przesyłająca światło, oraz przynajmniej jeden element migoczący, umieszczony na torze światła przesyłanego ze źródła światła rozpraszającej powierzchni tylnej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że element migoczący zawiera pręt, z którego wystaje promieniowo przynajmniej jeden odbijający pasek, przy czym ten pręt jest umieszczony obrotowo wokół swej osi i jest połączony z członem napędowym wirnika silnika elektrycznego.
Za powierzchnią tylną ekranu korzystnie jest umieszczony element dający efekt płomieni.
Źródło światła korzystnie jest wyposażone w paraboliczny reflektor, którego powierzchnia odbijająca jest zwrócona w kierunku przynajmniej jednego elementu migoczącego.
Przynajmniej jeden element migoczący korzystnie zawiera liczne krzywoliniowe odbijające paski, wystające promieniowo z pręta.
Druga postać wykonania urządzenia symulującego płomienie, zawierającego symulowane złoże paliwa i źródło światła, w którym za symulowanym złożem paliwa znajduje się ekran mający powierzchnię przednią częściowo odbijającą i przesyłającą światło, za którą znajduje się powierzchnia tylna rozpraszająca i przesyłająca światło, według wynalazku charakteryzuje się tym, że częściowo odbijająca powierzchnia przednia ekranu ma zasadniczo nieodbijający obszar matowy umieszczony z dala od symulowanego złoża paliwa, przy czym część powierzchni przedniej nie zasłonięta nieodbijającym obszarem matowym zawiera obszar odbijający.
Powierzchnia przednia ekranu korzystnie zawiera obszar przejściowy o charakterze częściowo odbijającym i częściowo nieodbijającym, przy czym ten obszar przejściowy jest umieszczony pomiędzy obszarem matowym i obszarem odbijającym.
Trzecia postać wykonania urządzenia symulującego płomienie, zawierającego symulowane złoże paliwa i źródło światła, w którym za symulowanym złożem paliwa znajduje się ekran mający powierzchnię przednią częściowo odbijającą i przesyłającą światło, za którą znajduje się powierzchnia tylna, rozpraszająca i przesyłająca światło, zaś na torze światła przesyłanego ze źródła światła do rozpraszającej powierzchni tylnej znajduje się element migoczący, według wynalazku charakteryzuje się tym, że powierzchnia przednia ekranu zawiera zasadniczo nieodbijający obszar matowy usytuowany z dala od symulowanego złoża paliwa, a część powierzchni przedniej nie zakryta nieodbijającym obszarem matowym stanowi obszar odbijający.
Powierzchnia przednia ekranu korzystnie zawiera obszar przejściowy o charakterze częściowo odbijającym i częściowo nieodbijającym, przy czym ten obszar przejściowy jest umieszczony pomiędzy obszarem matowym i obszarem odbijającym.
Czwarta postać wykonania urządzenia symulującego płomienie, zawierającego symulowane złoże paliwa i źródło światła, w którym za symulowanym złożem paliwa znajduje się ekran mający powierzchnię przednią częściowo odbijającą i przesyłającą światło i powierzchnię tylną rozpraszającą i przesyłającą światło, przy czym na torze światła przesyłanego ze źródła światła do rozpraszającej powierzchni tylnej jest umieszczony element migoczący, według wynalazku charakteryzuje się tym, że na torze światła ze źródła światła znajduje się element dający efekt płomieni poprzez konfigurację światła, przy czym powierzchnia przednia ekranu ma zasadniczo nieodbijający obszar matowy, umieszczony z dala od symulowanego złoża paliwa, zaś część przedniej powierzchni nie zakrytej przez obszar matowy stanowi obszar odbijający.
Powierzchnia przednia ekranu korzystnie zawiera obszar przejściowy o charakterze częściowo odbijającym i częściowo nieodbijającym, który jest umieszczony pomiędzy obszarem matowym a obszarem odbijającym.
Symulowane złoże paliwa korzystnie zawiera pierwszą część wykonaną z materiału ceramicznego, uformowaną dla symulowania źródła paliwa w kominku, i drugą część wykonaną z tworzywa sztucznego i zabarwioną dla symulowania złoża żarowego źródła paliwowego w kominku, przy czym przynajmniej część drugiej części jest przezroczysta, i podpiera tę pierwszą część ponad drugą częścią.
183 547
Pierwsza część korzystnie jest przyklejona do drugiej części.
Przynajmniej część pierwszej części jest zabarwiona według kolorystyki i układu źródła paliwowego.
Piąta postać wykonania urządzenia symulującego płomienie, zawierającego symulowane złoże paliwa i źródło światła, przy czym za symulowanym złożem paliwa znajduje się ekran mający powierzchnię przednią częściowo odbijającą i przesyłającą światło, za którą znajduje się człon rozpraszający i przesyłający światło, mający zakrzywioną powierzchnię tylną oraz przynajmniej jeden element migoczący umieszczony na torze światła przesyłanego ze źródła światła do rozpraszającej powierzchni tylnej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zakrzywiona powierzchnia tylna członu rozpraszającego jest oddalona od powierzchni przedniej na odległość, przy której światło migoczące przesyłane przez człon rozpraszający jest tłumione i na ekranie pojawia się trójwymiarowy obraz płomieni.
Zakrzywiona powierzchnia tylna korzystnie ma pierwsze zakrzywienie w kierunku pionowym i drugie zakrzywienie w kierunku poziomym.
Człon rozpraszający korzystnie ma zakrzywioną powierzchnię tylną a także zakrzywioną powierzchnię zewnętrzną zwróconą w stronę członu przedniego.
Szósta postać wykonania urządzenia symulującego płomienie, zawierającego symulowane złoże paliwa i źródło światła, przy czym za symulowanym złożem paliwa znajduje się ekran mający powierzchnię przednią częściowo odbijającą i przesyłającą światło, za którą znajduje się człon rozpraszający i przesyłający światło, mający zakrzywioną powierzchnię tylną oraz przynajmniej jeden element migoczący umieszczony na torze światła przesyłanego ze źródła światła do członu rozpraszającego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że na torze światła migoczącego pomiędzy źródłem światła, a członem rozpraszającym znajduje się element dający efekt płomieni, przy czym zakrzywiona powierzchnia tylna członu rozpraszającego jest oddalona od powierzchni przedniej na odległość, przy której światło migoczące przesyłane przez człon rozpraszający jest tłumione i na ekranie pojawia się trójwymiarowy obraz płomieni.
Zakrzywiona powierzchnia tylna członu rozpraszającego korzystnie ma pierwsze zakrzywienie w kierunku pionowym i drugie zakrzywienie w kierunku poziomym.
Człon rozpraszający korzystnie jest wykonany z polistyrenu.
Polistyren korzystnie jest pigmentowany białym proszkiem.
Biały proszek korzystnie stanowi dwutlenek tytanu.
Człon rozpraszający ma zakrzywioną powierzchnię tylną i zakrzywioną powierzchnię wewnętrzną zwróconą w stronę członu przedniego.
Element dający efekt płomieni ma charakter odbijający światło i jest umieszczony na ścianie tylnej, jako usytuowany z tyłu w odstępie od członu rozpraszającego, przy czym ściana tylna ma współczynnik odbijania światła mniejszy niż element dający efekt płomienia.
Element dający efekt płomieni korzystnie ma pierwszą część przesyłającą światło i drugą część blokującą światło.
Element dający efekt płomieni korzystnie ma otworki wyznaczające pierwszą część.
Element dający efekt płomieni ma charakter odbijający i jest umieszczony na ścianie tylnej umieszczonej za i w odstępie od członu rozpraszającego, przy czym ściana tylna ma współczynnik odbijania światła mniejszy niż element dający efekt płomieni.
Przed symulowanym złożem paliwa znajduje się zasadniczo przezroczysta ściana przednia mająca tylną powierzchnię i przednią powierzchnię, a ekran ma powierzchnię przednią oddaloną i zwróconą w stronę powierzchni tylnej ściany przedniej, przy czym na ścianie przedniej są umieszczone liczne pierwsze plamki o gęstości rozkładu wystarczająco stałym dla wytworzenia zasadniczo stałego zacieniowanego wyglądu ściany przedniej, obserwowanej przez powierzchnię przednią, zaś na pierwszych plamkach są umieszczone liczne drugie plamki, zwrócone w stronę odbijającej powierzchni przedniej ekranu, przy czym te drugie plamki są mniejsze niż pierwsze plamki.
Urządzenie także korzystnie ma dodatkowe źródło światła do oświetlania obrazu.
183 547
Pomiędzy ścianą przednią i odbijającą powierzchnią przednią ekranu są umieszczone dwie przeciwległe ściany boczne, przy czym każda ściana boczna ma obraz nałożony na jej przeciwległe powierzchnie.
Obraz nakładany na przeciwległe powierzchnie ścian bocznych korzystnie jest dopasowany do obrazu wyznaczonego przez ścianę przednią, odbitego w odbijającej powierzchni przedniej ekranu.
Pierwsze plamki korzystnie są rozmieszczone przypadkowo na ścianie przedniej.
Pierwsze i drugie plamki korzystnie mają zasadniczo jednakowy rozmiar i korzystnie są okrągłe.
Pierwsze i drugie plamki korzystnie są utworzone przez jednotorowy wizyjny panel wyświetlający.
Obraz odbijającej powierzchni przedniej ekranu korzystnie ma postać ściany z cegieł.
Złoże paliwa korzystnie jest umieszczone pomiędzy ścianą przednią, a odbijającą powierzchnią przednią ekranu.
Ściana przednia i ekran są podparte obudową zespołu paleniska, w której jest umieszczone symulowane złoże paliwa pomiędzy ścianą przednią a powierzchnią przednią ekranu, a ponadto w obudowie jest umieszczony zespół symulujący płomienie wydobywające się z symulowanego złoża paliwa.
Obudowa zespołu paleniska stanowi obudowę paleniska elektrycznego względnie obudowę paleniska gazowego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia perspektywiczny widok elektrycznego paleniska, zawierającego urządzenie symulujące płomienie według wynalazku, fig. 2 - widok z boku urządzenia z fig. 1, pokazujący elementy poza ścianą boczną, fig. 3 - widok z przodu urządzenia z fig. 1 przedstawiającego elementy poniżej ściany górnej, fig. 4 - widok z góry urządzenia z fig. 1 przedstawiającego elementy za ścianą przednią, fig. 5 - widok z przodu elementu dającego efekt płomienia w urządzeniu z fig. 1, fig. 6 - perspektywiczny widok górnego elementu migoczącego w urządzeniu z fig. 1, pokazany wzdłuż kierunku strzałki 6 na fig. 3, fig. 7 - częściowy widok z góry odcinka materiału wyznaczającego liczne promieniowe paski dla górnego elementu migoczącego z fig. 1, fig. 8 - perspektywiczny widok dolnego elementu migoczącego dla urządzenia z fig. 1, patrząc wzdłuż kierunku strzałki 8 z fig. 3, fig. 9 - widok z góry zespołu oświetleniowego złoża paliwa w urządzeniu z fig. 1 według następnego rozwiązania wynalazku, fig. 10 - widok z boku drugiego rozwiązania urządzenia symulującego płomienie, pokazujący alternatywne ukierunkowanie elementów migoczących, fig. 11 - widok z przodu drugiego rozwiązania pionowego ekranu, przedstawiający częściowo odbijającą powierzchnię podzieloną na obszary, fig. 12 - rozłożony na części widok drugiego rozwiązania złoża paliwa, fig. 13 - widok z boku trzeciego rozwiązania urządzenia symulującego płomienie, przedstawiający alternatywny element dający efekt płomienia, fig. 14 - widok z przodu elementu dającego efekt płomienia w urządzeniu z fig. 13, fig. 15 - perspektywiczny widok z boku czwartego rozwiązania urządzenia symulującego płomienie, przedstawiający alternatywny element dający efekt płomienia i alternatywny ekran pionowy, fig. 16 - perspektywiczny widok z boku alternatywnego zespołu pionowego ekranu w urządzeniu z fig. 1 lub fig. 15, fig. 17 - widok z przodu elementu dającego efekt płomieni w urządzeniu z fig. 15, fig. 18 - przedni widok perspektywiczny elektrycznego paleniska zawierającego urządzenie symulujące ścianę ognia, fig. 19 - perspektywiczny widok z boku paleniska z fig. 18, fig. 20 - powiększony widok perspektywiczny wewnętrznej powierzchni ściany przedniej urządzenia z fig. 18, fig. 21 - częściowy widok z góry odcinka materiału tworzącego liczne promieniowe paski dla alternatywnego rozwiązania górnego elementu migoczącego z fig. 1 lub fig. 15.
Na rysunku oznaczono ogólnie jako 10 urządzenie symulujące płomienie według wynalazku. Urządzenie to jest umieszczone wewnątrz elektrycznego kominka oznaczonego ogólnie 12 z połączeniem elektrycznym 13 do przyłączania do źródła mocy (nie pokazanego).
Elektryczny kominek 12 zawiera obudowę 14, która tworzy symulowane palenisko mające ścianę górną, dolną, tylną i ściany boczne odpowiednio 16, 18, 20, 22 i 23. Część ściany przedniej jest utworzona przez przezroczysty przedni panel 24, który jest wyjmowalny dla
183 547 umożliwienia dostępu do zawartości obudowy 14. Ponad ścianą górną obudowy jest umieszczony zespół kontrolny 21. Zespół kontrolny 21 zawiera grzejnik 25, termostat 27 do kontrolowania wydajności cieplnej i główny przełącznik mocy 29 do uruchamiania efektu płomieni.
Na fig. 2 pokazano symulowane złoże paliwowe 26 podparte na platformie 28 umieszczonej w dolnej przedniej części obudowy 14. Złoże paliwowe 26 zawiera plastikową osłonę, która jest formowana próżniowo i zabarwiona tak aby przypominała polana i niewygasłe drzazgi płonącego ognia z polan.
Części osłony są przezroczyste dla umożliwiania prześwitu światła ze źródła światła 30 umieszczonego poniżej złoża paliwowego 26. Przykładowo, osłona może być wytworzona z pomarańczowego przezroczystego tworzywa sztucznego. Górna strona plastikowej osłony może być pomalowana miejscowo dla przypominania powierzchni polan. Strona spodnia plastikowej osłony może być pomalowana na czarno (lub na jakiś inny nieprzezroczysty kolor) i następnie częściowo wypiaskowana w miejscach w których pożądane jest przechodzenie światła. Przykładowo, można wypiaskować wystające punkty na stronie spodniej osłony (odpowiadające wgłębieniom w stronie górnej) dla umożliwienia przejścia światła. Punkty te będą w ten sposób przypominały płonące drzazgi ognia. Tak samo, można wypiaskować obszary przejścia pomiędzy symulowanymi polanami (lub pozostawić niezamalowane) dla przypominania płonących drzazg w miejscu przecięcia dwóch polan.
Źródło światła 30 zawiera trzy żarówki świetlne o mocy 60 watów, które są podparte w gniazdach 34 poniżej złoża paliwa 26. Alternatywnie, można zastosować jedną lub więcej kwarcowych żarówek halogenowych. Gniazda 34 są podparte przez pionowe ramiona 36, które są połączone za pomocą członów mocujących 38 do ściany dolnej obudowy 14. Poniżej źródła światła 30 przy dolnym przednim końcu obudowy 14 jest umieszczony paraboliczny reflektor 40 dla kierowania światła w stronę tylnej części obudowy 14. Natężenie światła może być zmieniane za pomocą przyciemniającego przełącznika 41, który jest przyłączony elektrycznie do źródła światła 30 i umieszczony na zespole kontrolnym 21.
W następnym rozwiązaniu wynalazku jak pokazano na fig.9, poniżej strony spodniej złoża paliwa 26 może być umieszczony zespół świetlny złoża paliwa 100. Zespół świetlny złoża paliwa zawiera element podporowy 102, który podpiera sznur światełek 104 poniżej złoża paliwa 26. Światełka 104 są przystosowane do migotania w rozmaitych okresach czasu dla nadania wrażenia zwiększania się i zmniejszania ciepła (wykazywanego poprzez różnice w natężeniu światła) w palących się drzazgach złoża paliwowego. Stwierdzono, że w tym celu nadają się konwencjonalne światełka choinkowe. Stwierdzono również, że realistyczny efekt płonących drzazg można uzyskać przez umieszczenie czterech regularnych żarówek świetlnych poniżej złoża i przypadkową zmianę natężenia tych żarówek za pomocą mikroprocesora (nie pokazanego).
Bezpośrednio za złożem paliwa 26 jest umieszczony pionowy ekran 42. Ekran 42 jest przezroczysty i ma częściowo odbijającą powierzchnię 44 i powierzchnię rozpraszającą 46. Ekran 42 jest osadzony w rowku 48 utworzonym w dolnym poziomym członie podporowym 50. Dolny poziomy człon podporowy 50 jest przymocowany do ścian bocznych 23 obudowy 14 za pomocą członów mocujących 52. Ekran 42 jest podparty bokami za pomocą bocznych członów ramowych 54, które są przytwierdzone do ścian bocznych 23 za pomocą członów mocujących 56. Struktura ekranu jest opisana szczegółowo w patencie USA 4,965,707 wprowadzonym tutaj jako odniesienie.
Ekran 42 jest umieszczony bezpośrednio ze złożem paliwa 26 tak, że złoże paliwa 26 będzie się odbijało w powierzchni odbijającej 44 dla nadania wrażenia głębi. Jak będzie wyjaśnione poniżej, obraz symulowanych płomieni wydaje się emanować spomiędzy złoża paliwowego 26 i odbicia złoża paliwa 26 w ekranie. Podobnie, symulowane płomienie wydają się wychodzić z odbitego obrazu złoża paliwowego 26. Górne źródło światła 57 jest umieszczone w górnej przedniej części obudowy dla oświetlania szczytu symulowanego złoża paliwa 26 i wzmagania odbitego obrazu na ekranie 42.
Powracając do zespołu symulacji 10, zespół ten zawiera element 58 dający efekt płomieni, dmuchawę 60 oraz górne i dolne elementy migoczące 62, 64.
183 547
Jak pokazano na fig. 5, element 58 dający efekt płomienia jest utworzony z pojedynczego cienkiego arkusza lekkiego, zasadniczo nieprzezroczystego materiału takiego jak poliester. Element 58 ciągnie się zasadniczo poprzez całą szerokość ekranu 42. W elemencie dającym efekt płomieni są nacięte liczne szczeliny 66 dla umożliwienia przejścia światła przez element dający efekt płomieni 58 gdy kołysze się on pod wpływem prądów powietrza z dmuchawy 60. Szczeliny 66 o dłuższych wymiarach są umieszczone przy dolnym końcu elementu 58 dającego efekt płomieni dla symulowania dłuższych płomieni wychodzących ze złoża paliwa 26. Mniejsze szczeliny 66 są umieszczone przy górnym końcu elementu 58 dającego efekt płomieni dla symulowania języczków płomieni, które pojawiają się ponad dużymi głównymi płomieniami wychodzącymi ze złoża paliwa 26. Szczeliny 66 są ułożone według wzoru, który jest symetryczny dookoła osi środkowej 68 elementu 58 dającego efekt płomieni dla nadania wyglądu równoważnego efektowi płomieni. Element 58 może być powleczony folią plastikową (takąjak poliuretan) dla zahamowania wystrzępienia się krawędzi szczelin. Alternatywnie, element 58 dający efekt płomieni może zawierać liczne nieciągłe elementy dające efekt płomieni, jak ujawniono w patencie USA nr 4,965,707 wprowadzonym tutaj jako odniesienie.
Element 58 dający efekt płomieni jest podparty od strony dolnego końca przez człony mocujące 70, które łączą go z dolnym poziomym członem podporowym 50. Element 58 dający efekt płomieni jest podparty górnym końcem przez człony mocujące 72, które przyłączają go do górnego poziomu członu podporowego 74. Górny poziomy człon podporowy jest połączony członami mocującymi 76 ze ścianami bocznymi obudowy 14.
Element 58 dający efekt płomieni jest podparty stosunkowo luźno pomiędzy poziomymi podporami tak, aby mógł kołysać się lub przechylać w wyniku prądów powietrznych pochodzących z dmuchawy 60. Dmuchawa 60 jest podparta przez wspornik montażowy 78, który jest podparty za pomocą członów mocujących 80 na ścianie dolnej obudowy 14. Na zespole kontrolnym 21 znajduje się przełącznik kontroli przepływu powietrza 83 dla zmiany przepływu powietrza dmuchawy w pożądanej ilości. Im większy przepływ powietrza, tym bardziej aktywny będzie wydawał się płomień. Alternatywnie, element dający efekt płomieni 58 może być poruszany mechanicznie dla wytworzenia wystarczającego kołysania lub przechylania dla nadania efektu płomienia.
Podczas stosowania, ze źródła światła 30 jest przekazywane światło przez szczeliny 66 elementu 58 dającego efekt płomieni do powierzchni rozpraszającej 46 ekranu 42. Element 58 dający efekt płomieni kołysze się w przepływie powietrza z dmuchawy 60 dla zmiany położenia i wielkości szczelin 66. W efekcie otrzymuje się przekazane światło przypominające płomienie wychodzące z paleniska. Jak będzie wyjaśnione poniżej, przesłane światło jest przynajmniej częściowo zabarwione w wyniku jego odbicia od zabarwionej powierzchni zabarwiającej paska 82 elementu migoczącego 62, 64 przed przejściem przez szczeliny 66.
Dolne i górne elementy migoczące 62, 64 są umieszczone z tyłu względem elementu 58 dającego efekt płomienia blisko ściany tylnej obudowy 14. Jak pokazano na fig. 6 i 8, każdy element migoczący zawiera podłużny pręt 81 mający liczne odbijające paski 82 wystające z niego promieniowo na zewnątrz. Elementy migoczące 62, 64 korzystnie mają średnicę około 50 do 76 mm. Paski 82 są utworzone z odcinka materiału mającego szerokość w przybliżeniu 38 mm. Wzdłuż jednego podłużnego boku odcinka materiału 83 jest nacięty szereg poprzecznych szczelin dla utworzenia każdego indywidualnego paska 82. Następnie odcinek materiału 83 jest owinięty dookoła pręta 81 tak, że paski 82 wystają promieniowo dookoła pełnego obwodu pręta 81. Alternatywnie, paski 82 mogą być pocięte na odcinki około 50 do 76 mm i zaciśnięte w środkach przez spiralnie nawinięte druty które tworzą pręt 81. Alternatywnie, odbijające powierzchnie elementów migoczących mogą stanowić kawałki szkła lustrzanego, rozmieszczone dookoła powierzchni cylindra.
Pręty 81 są podparte jednym końcem w odpowiadających wgłębieniach 84 utworzonych w pionowym ramieniu podporowym 86, które jest przyłączone członami mocującymi 88 do ściany dolnej obudowy 14. Pręty 81 są połączone ich drugim końcem do odpowiadających wirników 90 do obracania każdego pręta 90 dookoła jego osi. Wirniki 90 są obracane za pomocą silników elektrycznych 91, jak pokazano. Wirniki 90 są podparte przez pionowy podporowy człon 92, który jest połączony za pomocą członów mocujących 94 do ściany dolnej obu
183 547 dowy 14. Alternatywnie, wirnik 90 może być obracany przez strumienie powietrza z dmuchawy 60, oddziaływujące na odpowiadające żebra na wirnikach. Korzystnie, wirniki 90 obracają elementy migoczące 62, 64 w kierunku wskazanym strzałką 93 na fig. 2 tak, że odbite obrazy światła mają wygląd ruchu w górę. Symuluje to wygląd poruszających się w górę gazów z paleniska. Należy uwzględnić, że można zastosować inne środki do symulowania wyglądu poruszających się w górę gazów. Przykładowo, źródło światła (nie pokazane) może być umieszczone wewnątrz ruchomego, częściowo nieprzezroczystego ekranu (nie pokazanego) dla wytwarzania pożądanego efektu świetlnego. Rozważa się również, że można zastosować samodzielnie elementy migoczące 62, 64 lub opisane powyżej elementy symulujące gaz bez elementu dającego efekt płomieni 58. Stwierdzono, że zastosowanie elementów migoczących 62, 64 samodzielnie daje realistyczny efekt, jakkolwiek nie tak realistyczny jak w zastosowaniu w połączeniu z elementem dającym efekt płomieni 58.
Na fig. 2 pokazano, że dolny element migoczący jest umieszczony trochę poniżej poziomu górnego końca złoża paliwa 26. Ułatwia to nadawanie wyglądu poruszających się ku górze gazów i zabarwionych płomieni wychodzących z pobliża powierzchni złoża paliwa, obserwowanych przez osobę z przodu kominka. Podobnie, górny element migoczący jest umieszczony na poziomie powyżej złoża paliwa 26 dla nadania wyglądu poruszających się w górę gazów i zabarwionych płomieni wychodzących w odstępie ponad złożem paliwa, co obserwuje osoba z przodu kominka. Ponadto, górne i dolne elementy migoczące 62, 64 polepszają natężenie światła symulowanego płomienia i gazów.
Na fig. 7 pokazano w szczególności paski 82 górnego elementu migoczącego 62. Każdy pasek 82 jest utworzony z materiału odblaskowego takiego jak MYLAR. Pasek 82 jest korzystnie zabarwiony tak, że ma niebieską lub czerwoną końcówkę 96 i srebrny korpus 98, jakkolwiek również można stosować całkowicie srebrny korpus. Odcinek materiału 83 z czerwonymi końcówkami pasków 82 i odcinek materiału 83 z niebiesko zakończonymi paskami 82 mogą być owinięte dookoła pręta 81. Jak pokazano na fig. 6, połączenie pasków 82 o niebieskich i czerwonych końcówkach wystaje promieniowo z pręta 81 na całej długości elementu migoczącego 82. W rezultacie, górny element migoczący 82 odbija światło białe, czerwone i niebieskie, które to światło jest następnie przekazywane przez element dający efekt płomieni 58.
Dolny element migoczący 64, jak pokazano na fig. 8, zawiera gęsty układ cienkich pasków 82, które są utworzone z odblaskowego materiału takiego jak MYLAR™. Paski 82 są zasadniczo złote, lub zasadniczo czerwone. Połączenie odcinków materiału 83 z czerwonych pasków 82 i złotych pasków 82 może być owinięte dookoła pręta 81 dla wytworzenia całkowicie czerwonego i złotego błyskotliwego wyglądu. W rezultacie dolny element migoczący 64 odbija żółte i czerwone światło, które następnie jest przekazywane przez element dający efekt płomieni 58.
Podczas stosowania, elementy migoczące 62, 64 są obracane przez wirniki 90 tak, że odbijające powierzchnie pasków 82 odbijają kolory przez szczeliny 66 kołyszącego się elementu 58 dającego efekt płomieni i wytwarzają efekt poruszających się w górę gazów. Kolory odbite przez dolny element migoczący 64 przypominają kolory płomieni umieszczonych blisko powierzchni złoża paliwa 26. Kolory odbijane przez górny element migoczący 62 przypominają kolory płomieni które są umieszczone dalej od powierzchni złoża paliwa 26. Górny element migoczący 62 ma mniej gęsty rozkład pasków 82 dla wytworzenia bardziej przypadkowych odblasków, które symulują bardziej aktywnie migoczący płomień w odległości ponad złożem paliwa 26. Bardziej gęsty rozkład pasków 82 w dolnym członie migoczącym 64 wytwarza stosunkowo bardziej stałe odblaski, które symulują bardziej stabilną aktywność płomieni w sąsiedztwie złoża paliwa 26.
Na fig. 10 pokazano alternatywne ukierunkowanie elementu migoczącego 62, 64. Górny element migoczący 62 jest umieszczony trochę poniżej poziomu górnego końca złoża paliwa 26. Dolny element migoczący 64 jest umieszczony trochę powyżej poziomu dolnego końca złoża paliwa 26.
Na fig. 11 pokazano udoskonalony pionowy ekran 42'. Przód ekranu zawiera częściowo odbijającą powierzchnię 44', którą jest podzielona na obszar matowy 200, obszar przejściowy 202
183 547 i obszar odbijający 204. Obszar odbijający 204 jest umieszczony przy dolnym końcu pionowego ekranu 42' i ma wymiary wystarczające do odbijania złoża paliwa 26 dla wytworzenia symulowanego efektu. Jednocześnie, obszar odbijający 204 nie jest całkowicie zwymiarowany tak, aby odbijać niepożądane obrazy takie jak podłoga pokrywająca miejsca bezpośrednio z przodu kominka. Z tego względu, pionowy ekran 42' zawiera obszar matowy 200 w środku i przy górnym końcu. Obszar matowy 200 ma matowe wykończenie które nie odbija obrazów, jednakże stale umożliwia uwidocznienie symulowanego obrazu płomieni przez pionowy ekran 42'. Obszar przejściowy 202 zawiera stopniowe przejście pomiędzy nieodbijającym obszarem matowym 200 i obszarem odbijającym 204.
Na fig. 12 pokazano udoskonalone złoże paliwowe 26'. Złoże paliwa 26' zawiera pierwszą część 206 wykonaną z materiału ceramicznego i uformowaną i zabarwioną dla symulowania polan. Złoże 26' zawiera również drugą część 208 wykonaną z materiału plastycznego i uformowaną i zabarwioną dla symulowania złoża żarowego. Złoże żarowe 208 jest korzystne dla umożliwienia przejścia światła ze źródła światła 30 lub zespołu światła złoża paliwowego 100 jak opisano powyżej. Stwierdzono, że można uzyskać bardziej dokładną symulację polan 206 przez zastosowanie materiałów ceramicznych i giętkich wyprasek. Złoże żarowe 208 może być uformowane realistycznie z tworzywa sztucznego z zastosowaniem formowania próżniowego. Złoże to jest tak uformowane, że może pomieścić ceramiczne polana 206. Następnie te ceramiczne polana 206 zostają przyklejone do złoża żarowego 208 dla utworzenia złoża paliwowego.
Na fig. 13 i 14 pokazano trzecie rozwiązanie zespołu symulującego płomienie 10. Dla wygody zastosowano te same odnośniki cyfrowe dla oznaczenia tych samych elementów. Trzecie rozwiązanie nie zawiera dmuchawy 60 lub lekkiego elementu dającego efekt płomieni 58, który był przystosowany do kołysania się w strumieniu powietrza dmuchawy. Zamiast tego, udoskonalony element dający efekt płomieni 58' jest umieszczony za i zasadniczo poprzez całą szerokość ekranu 42. Ulepszony element dający efekt płomieni 58' ma wygląd podobny do elementu dającego efekt płomieni 58 pokazanego na fig. 5. Jednakże ulepszony element dający efekt płomieni 58' jest umieszczony korzystnie w zasadniczo pionowej płaszczyźnie około 3 cale za ekranem 42 (i około 1/2 cala od elementów migoczących 62, 64). Element 58' jest korzystnie utworzony z bardziej sztywnego materiału (np. tworzywa sztucznego lub cienkiej stali) tak, że pozostaje zasadniczo nieruchomo w swym położeniu pionowym. Jednakże, zamiast elementu 58' rozciągniętego w położeniu pionowym można zastosować lekki materiał taki jak poliester. Ponadto należy uwzględnić, że pionowe położenie elementu 58' nie ma znaczenia krytycznego, gdy tylko jest możliwe przejście światła jak opisano poniżej.
W elemencie dającym efekt płomieni 58' są nacięte liczne szczeliny 66' dla umożliwienia przejścia światła ze źródła światła 30 przez element dający efekt płomieni 58' do ekranu 42. Jakkolwiek element dający efekt płomieni 58' pozostaje stosunkowo nieruchomy, to pomimo tego daje się obserwować efekt symulowania płomieni w wyniku odbicia światła od elementów migoczących 62 i 64, gdy światło przechodzi przez szczeliny 66'.
Ulepszony element dający efekt płomieni 58' jest osadzony pomiędzy górnymi i dolnymi elementami podporowymi 210, 212 dla podpierania elementu dającego efekt płomieni w położeniu zasadniczo pionowym. Dolny poziomy człon podporowy 50 pełni funkcje jednego z dolnych elementów podporowych. Dodatkowo, dolny poziomy człon podporowy 50 oddziaływuje jako poziomy nieprzezroczysty ekran 214 dla blokowania przejścia światła poniżej ekranu 42 i elementu dającego efekt płomieni 58'. W ten sposób, zasadniczo całość światła dochodząca do ekranu 42 została odbita przez elementy migoczące 62 i 64 i przechodzi przez szczeliny 66' w elemencie dającym efekt płomieni 58'. Górne i dolne elementy podporowe 2101212 są przytwierdzone do ścian bocznych 23 obudowy 14 za pomocą członów mocujących 216.
Alternatywnie, element 58' może być wytworzony z poziomym ruchomym zawiasem przy jego dolnym końcu. Część poniżej ruchomego zawiasu może być przyłączona do ekranu 42 i działa jak poziomy nieprzezroczysty ekran 214. Część powyżej ekranu może być podparta przynajmniej górnym końcem przez górny element podporowy 210. Ruchomy zawias umożliwia przesuwanie elementu 58' w górę lub w dół, jak opisano poniżej.
183 547
Element dający efekt płomieni 58' jest korzystnie ruchomy w górę lub w dół w stosunku do ekranu 42 w kierunku strzałek 218. Jest to regulowane przez mechanizm regulacji wysokości pokazany ogólnie jako 220. Mechanizm 220 zawiera drut 222 przyłączony do szczytu elementu dającego efekt płomieni 58'. Drut 222 wystaje poza kołek 224 i łączy się z tym drugim końcem pokrętła regulacji wysokości 226. Pokrętło regulacji wysokości 226 wystaje z przodu zespołu kontrolnego 21 i ma możliwość ruchu do wewnątrz i na zewnątrz w stosunku do powierzchni przedniej zespołu kontrolnego 21 w kierunku strzałek 228. Pokrętło regulacji wysokości 226 zawiera liczne zęby 230, które wchodzą w przednią powierzchnię 232 zespołu kontrolnego 21 dla umożliwienia przytwierdzenia pokrętła 226 wewnętrznie lub zewnętrznie względem zespołu kontrolnego 21 w jednym z licznych położeń. Stwierdzono, że przez podnoszenie lub opuszczanie elementu dającego efekt płomieni 58' o wstępnie określoną wielkość, można zwiększać lub zmniejszać żądaną intensywność symulowanego płomienia (zarówno jasność jak i wielkość płomienia). Uważa się, że ta zmiana intensywności jest wynikiem odmiennie zwymiarowanych szczelin 66' utworzonych w elemencie dającym efekt płomieni 58', które są bardziej lub mniej widzialne przez obserwatora znajdującego się z przodu kominka 12. Należy zauważyć, że można wybrać alternatywne mechanizmy regulacji wysokości. Przykładowo, pokrętło 226 może być przyłączone do elementu dającego efekt płomieni 58' poprzez układ krzywkowy dla mechanicznego przesuwania elementu 58' w górę lub w dół.
Rozwiązanie pokazane na fig. 13 zawiera ponadto symulujący ogień ekran 234 pokrywający przednią powierzchnię 232 przezroczystego przedniego panelu 24. Symulujący ogień ekran 234 stanowi korzystnie tkaną siatkę taką jak znana siatka do blokowania iskier przy konwencjonalnych kominkach. Ogniowy ekran 234 z tkanej siatki jest podparty górnym i dolnym końcem przez kołki 234 wystające ze ściany przedniej 220 obudowy 14. Alternatywnie, ekran 234 symulowanego ognia może być utworzony bezpośrednio na przezroczystym przednim panelu 24 z zastosowaniem sitodruku lub podobnie. Stwierdzono, że symulujący ogień ekran 234 redukuje jakikolwiek odblask lub odbicie, które mogłoby być widoczne na przezroczystym przednim panelu 24.
Na fig. 15 pokazano następny udoskonalony ekran 42. Ekran 42 jest ogólnie przezroczysty i ma częściowo odbijającą powierzchnię 44 i obszar rozpraszania 46 poprzez jego grubość. Ekran 42 jest utworzony z zasadniczo przezroczystego ale częściowo przejrzystego materiału korzystnie mającego wygląd lekko zamglony lub mleczny poprzez jego grubość, tak że światło przechodzące przez ekran 42 jest częściowo przekazywane, a częściowo rozpraszane. Korzystnym materiałem jest polistyren, który nadaje nieznacznie mglisty wygląd poprzez dodatek określonej ilości sproszkowanego białego pigmentu takiego jak dwutlenek tytanu. Rozmiar cząsteczek materiału pigmentowego jest korzystnie mikroskopowy tak, że obszar rozpraszania 46 ma nadany równomiernie zamglony lub mleczny wygląd. Wielkość rozproszenia uzyskiwanego przez obszar rozpraszania 46 może być kontrolowana przez wielkość pigmentu dodawanego do kompozycji tworzywa sztucznego obszaru rozpraszania 46. Wielkość rozpraszania uzyskiwana przez człon rozpraszający 46 może być taka, że przez grubość członu rozpraszającego 46 pojawia się płomień trójwymiarowy, patrząc przez częściowo odbijający człon 44.
Przez rozpraszanie wysyłanego światła symulowanego płomienia stopniowo przez grubość ekranu 42, ulepszony ekran 42 nadaje symulowanemu płomieniowi wyraźną grubość, stwarzającą iluzję płomienia trójwymiarowego. Ponadto, ulepszony ekran 42 nie jest wynikiem piaskowanej lub trawionej powierzchni dla uzyskania jego efektu rozpraszania i z tego względu upraszcza konstrukcję zespołu 10.
Na fig. 16 pokazano następny ulepszony pionowy zespół ekranu 42'. Ekran 42' jest wykonany z członu odbijającego 44' i członu rozpraszającego 46'. Człon odbijający 44' jest wytworzony z częściowo przezroczystego, częściowo odbijającego materiału takiego jak szkło półsrebrzone. Człon rozpraszający 46' jest wytworzony z przejrzystego materiału, który częściowo przekazuje, a częściowo rozprasza światło przechodzące przez człon rozpraszający 46'. Człon rozpraszający 46' może być wykonany z materiału przezroczystego podobnego do materiału stosowanego w ekranie 42, i ma nadaną wytrawioną lub piaskowaną powierzchnię rozpraszającą podobną do powierzchni rozpraszającej 46. Alternatywnie, stwierdzono rów
183 547 nież, że na człon rozpraszający 46' nadają się materiały przejrzyste takie jak biały polistyren i polipropylen. Gdy stosowany jest materiał przejrzysty, wówczas grubość szczególnego materiału stosowanego na człon rozpraszający 43' jest tak wybrana, że umożliwia samopodtrzymywanie członu rozpraszającego i jednocześnie przejrzystość wystarczającą dla obserwowania efektu płomieni na tym członie przez częściowo odbijający człon 44'. Człon rozpraszający 46' nie wymaga koniecznie stosowania elementów ekranu rozpraszającego 42', opisanego powyżej.
Człon rozpraszający 46' nie jest płaski lecz raczej zakrzywiony wzdłuż długości i szerokości, przy czym kierunki ich wielkości krzywizny zmieniają się zarówno pionowo jak i poziomo wzdłuż członu rozpraszającego 43'. Człon rozpraszający 43' może być korzystnie utworzony przez próżniowe formowanie arkusza tworzywa sztucznego na żądany kształt. Krzywizna w kierunku pionowym dolnej części członu rozpraszającego 46' korzystnie naśladuje widoczne położenie złoża paliwa 26 w członie odbijającym 44' (wskazanego przy 26') dla nadania wyglądu wystających na nim symulowanych płomieni, które wychodzą z poza odbicia 26' złoża paliwa 26. Przykładowo, jeżeli złoże paliwa 26 zawiera symulowane polana drewniane, to symulowane płomienie wystające na członie rozpraszającym 46' wyglądają na wychodzące z poza odbicia 26' symulowanych polan w złożu paliwa 26. Krzywizna dolnej części członu rozpraszającego 46' w kierunku poziomym wzdłuż złoża paliwa 26 korzystnie biegnie pod szczególnym kątem, pod którym symulowane polano wydaje się leżeć w złożu paliwa 26 i naśladuje widzialne położenie polana w członie odbijającym 44' (wskazane przy 26'). Przy poziomym położeniu na złożu paliwa 26 gdzie nie pojawia się żadne symulowane polano, człon rozpraszający 46' jest miejscowo zakrzywiony tak, że znajduje się w sąsiedztwie członu odbijającego 44' dla nadania wyglądu, że symulowane płomienie wystające na nim wychodzą z paleniska żarowego pomiędzy symulowanymi polanami złoża paliwa 26.
Gdy człon rozpraszający 46' podnosi się pionowo od złoża paliwa 26, to korzystnie następnie zakrzywia się ogólnie bliżej członu odbijającego 43' dla wytworzenia wrażenia, że wystające na nim płomienie wznoszą się ponad polanami złoża paliwa 26. Krzywizna górnej części członu rozpraszającego 46' może być dobrana odpowiednio dla dalszego symulowania turbulentnego i przypadkowego układu rzeczywistych płomieni.
Pionowy zespół ekranu 42' dodaje dodatkowy trójwymiarowy efekt symulowanego płomienia. Obserwowany przez częściowo odbijający człon 44, symulowany płomień wygląda na wychodzący z poza symulowanych polan złoża paliwa 26 i następnie przechodzi w trójwymiarowy tor, że wydaje się, że wznosi się ze złoża paliwa 26, co bardziej dokładnie symuluje wygląd rzeczywistego ognia z płonących drewien.
Na fig. 15 i 17 pokazano czwarte rozwiązanie zespołu symulującego płomień 10. Dla wygody zastosowano te same oznaczniki do oznaczania tych samych elementów. Czwarte rozwiązanie nie zawiera dmuchawy 60 lub lekkiego elementu dającego efekt płomieni 58 przystosowanego do kołysania się w strumieniu powietrza dmuchawy 60. Zamiast tego, ulepszony i uproszczony element dający efekt płomieni 58 jest umieszczony za i zasadniczo poprzez całą szerokość ekranu 42 (ekran 42, jak pokazano na fig. 2 może być zastosowany równorzędnie) i z przodu ściany tylnej 300. Ulepszony element dający efekt płomieni 58 posiada powierzchnię odbijającą 302 i ogólnie posiada profil podobny do płomienia, jak pokazano na fig. 17. Ściana tylna 300 ma powierzchnię nieodbijającą. W rozwiązaniu zalecanym, element 58 stanowi odblaskową kalkomanię nałożoną na powierzchnię ściany tylnej 300. Dla symulowania kolorów naturalnego płomienia, element dający efekt płomieni 58 jest korzystnie zabarwiony tak, że posiada niebieskawą lub zielonawą część podstawową 304 i srebrzysty korpus 306. Przejście pomiędzy niebieską częścią 304 i srebrnym korpusem 306 jest wykonane stopniowo, tak że natężenie koloru niebieskiego w części 304 przechodzi w część srebrzystą 306.
Powracając do fig. 15, pojedynczy element migoczący 62, obracający się w kierunku 93, jest umieszczony poniżej złoża paliwa 26 i ogólnie z przodu elementu dającego efekt płomieni 58'. W sąsiedztwie i za elementem migoczącym 62 jest umieszczone źródło światła 30. Zastosowano blokadę światła 310 dla uniknięcia dochodzenia światła ze źródła światła 30 do elementu dającego efekt płomieni 58 bezpośrednio. Tak więc, zasadniczo tylko światło od
183 547 bite od elementu migoczącego 62 dochodzi do elementu dającego efekt płomieni 58 i jest następnie odbite do i przesłane przez ekran 42. Widoczna intensywność symulowanego ognia jest proporcjonalna do prędkości z którą obraca się element migoczący 62. Można zastosować zmienną regulację prędkości (nie pokazaną) elementu migoczącego 62 dla umożliwienia użytkownikowi zmianę widocznej intensywności symulowanego ognia.
Wprowadzenie stałego elementu dającego płomień 58 likwiduje poprzednie problemy związane z elementem sitowym 58, przyczepionym do ekranu 42. Ponadto, ulepszony projekt likwiduje potrzebę stosowania dmuchawy 60 i dolnego członu migoczącego, sprawiając że zespół 10 jest prostszy do wytworzenia i konseiwacji. Ponadto, przez umieszczenie elementu migoczącego 62 za złożem paliwa 26, można uzyskać bardziej zwarty zespół symulujący płomień 10, lub alternatywnie złoże paliwa 25 może być przesunięte dalej w tył, dalej od panelu przedniego 24, dając zespołowi 10 wrażenie głębszego, bardziej realistycznego paleniska. Tak samo, przemieszczenie elementu migoczącego 62 dodatkowo upraszcza wynalazek przez zlikwidowanie potrzeby stosowania źródła światła 30 z migoczącą intensywnością.
Rozwiązanie pokazane na fig. 15 może dodatkowo zawierać przezroczysty panel 312 wysuwający światło przypadkowe, umieszczony pomiędzy złożem paliwa 26 i elementem migoczącym 62. Panel 312 jest korzystnie wykonany ze szkła lub tworzywa sztucznego klasy optycznej i posiada niepłaskie powierzchnie 314 i 316. Każda z powierzchni 314, 316 posiada obszary wypukłe i wklęsłe, które łagodnie i spójnie przechodzą jedne w drugie, powodując uzyskanie panelu 312 mającego zmienna grubość. Podczas stosowania, panel 312 działa jak kompleksowa soczewka z obszarami o zmiennej długości ogniskowej, odbijając światło w stronę złoża paliwa 26 z elementu migoczącego 62, który obraca się w kierunku 93. Efektem kompleksowej soczewki podobnej charakterystyki panelu 312 jest przerywane odwracanie kierunku odbitego światła z elementu migoczącego 62, gdy przechodzi ono przez złoże paliwa 26. Rezultatem jest wygląd migotania symulowanych węgli złoża paliwa 26 w przypadkowym kierunku, a nie tylko w kierunku obrotu elementu migoczącego 62.
Na fig. 18, 19 i 20 pokazano następny udoskonalony zespół symulujący płomień 10 ze ścianą ogniową 400 z symulowanej cegły lub skały. Dla wygody zastosowano te same oznaczniki jak poprzednio dla oznaczenia tych samych elementów. Na fig. 19 pokazano wzory 402, 404 symulowanej ściany ogniowej, nałożone na wewnętrzne powierzchnie przezroczystego panelu przedniego 24 i każdej ze ścian bocznych 23, odpowiednio. Wzór ściany ognia 404 jest nałożony przez malowanie lub sposobem podobnym. Wzór 402 jak będzie wyjaśnione poniżej, jest nałożony na wewnętrzną powierzchnię przezroczystego panelu przedniego 24 korzystnie przez nałożenie z zastosowaniem sitodruku, szeregu niewielkich zabarwionych plamek według przypadkowego wzoru. Plamki są nałożone w taki sposób, że obserwator znajdujący się z przodu przezroczystego panelu przedniego 24 nie będzie łatwo mógł zauważyć plamek nałożonych na wewnętrzną powierzchnię panelu 24, jednakże zauważy odbicie plamek w powierzchni odbijającej 44. Efekt ten da mu wrażenie ściany ognia, pojawiającej się za obrazem symulowanych płomieni wychodzących ze złoża paliwa 26. Źródło światła 57 jest umieszczone poniżej ściany górnej 16 dla oświetlania wzoru 402 dla wzmocnienia jego odbicia w powierzchni 44. Dla wytworzenia bardziej realistycznego oświetlenia wzorów 402, 404, źródło światła 57 może migotać przypadkowo dla symulowania oświetlenia na ścianie symulowanego ognia 400 przez rzeczywisty płomień. Migotanie źródła światła 57 może być uzyskane przez regulację obwodu scalonego (nie pokazaną) układu elektrycznego doprowadzonego do źródła światła 57.
Na fig. 20 pokazano zalecany sposób nakładania wzoru 402 na wewnętrzną powierzchnię panelu przedniego 24. Najpierw nakłada się przypadkowy wzór małych plamek 406 na wewnętrzną powierzchnię panelu przedniego 24. Jakkolwiek przypadkowy, to jednak wzór plamek 406 ma stałą gęstość plamek na cal kwadratowy poprzez całą wewnętrzną powierzchnię panelu przedniego 24. Plamki 406 mają korzystnie wszystkie tę samą wielkość. Gęstość plamek i wielkość plamek 406 jest wybrana korzystnie tak, że obecność tych plamek nie daje się łatwo zauważyć przez obserwatora i jedynym efektem wywieranym na szkło przez obecność plamek 406 jest zadymiony lub opalony wygląd przezroczystego przedniego panelu 24. Efekt ten jest najlepiej uzyskiwany wówczas, jeżeli plamki 406 mają kolor czarny. Korzystnie
183 547 plamki 406 są nakładane na wewnętrzną powierzchnię panelu 24 z zastosowanie sitodruku. Tuż po nałożeniu plamek 406, na wierzch plamek 406 nakłada się zestaw zabarwionych plamek 408, o średnicy trochę mniejszej niż plamki 406. Plamki 408 mają trochę mniejszą średnicę i umieszczone są współosiowo na plamkach 406 dla zapewnienia efektu, że obserwator znajdujący się z przodu zespołu 10 nie będzie zauważał obecności plamek 408 na wewnętrznej powierzchni przezroczystego panelu 24. Plamki 408 również są korzystnie nakładane z zastosowaniem sitodruku. Plamki 408 korzystnie występują w dwóch kolorach, przy czym te dwa kolory stanowią kolor symulowanej cegły i kolor symulowanej zaprawy pomiędzy symulowanymi cegłami. Kolor poszczególnej plamki 408 jest korzystnie tak wybrany, że na wewnętrznej powierzchni przedniego panelu 24 tworzy się całkowity układ cegły i zaprawy.
Podczas stosowania, obserwator nie zauważa z łatwością obecności plamek 406 i 408 na wewnętrznej powierzchni przezroczystego panelu przedniego 24, jeżeli obserwator ten znajduje się z przodu zespołu symulującego płomień 10, jednakże łatwo widoczne jest dla niego odbicie zabarwionych plamek 406 w powierzchni odbijającej 44. Ściana symulowanego ognia 400 wydaje się obserwatorowi znajdować za złożem paliwa 26 w odległości dwukrotnej panelu przedniego 24 do tyłu złoża paliwa 26. Przez umieszczenie plamek 406 przypadkowo na wewnętrznej powierzchni przedniego panelu 24, unika się widocznego wzoru wzajemnie zachodzącego na siebie. Ten wzór wzajemnie nachodzący na siebie pojawiłby się, gdyby plamki były regularnie rozmieszczone na wewnętrznej powierzchni przedniego panelu 24, ponieważ ten wzór zachodzący na siebie powstaje w wyniku obecności plamek 406, 408 na wewnętrznej powierzchni panelu 24 i odbicia plamek 406, 408 na powierzchni odbijającej 44. Plamki 406 są nałożone ze stałą gęstością plamek na cal kwadratowy dla zapewnienia stałości wyglądu przydymionego lub opalonego poprzez przedni panel 24, nadawanego temu panelowi przez plamki 406. Kolory wybrane na wzór 402 również stanowią kolory stosowane na wzór 404 na ścianach bocznych 23. Wzory 402 i 404 są umieszczone na wewnętrznej powierzchni przedniego panelu 24 i odpowiednio ścianach bocznych 23 tak, że widoczne cechy cegieł i zaprawy w tych dwóch wzorach wzajemnie przecinają się i dopasowują w sposób realistyczny.
Okazuje się, że wzór ściany symulowanego ognia 402 można również uzyskać z zastosowaniem środków alternatywnych. Przykładowo, można zastosować panel wyświetlający wizji jednotorowej CLEAR FOCUS™ (nie pokazany), jak opisano w patencie USA nr 5,525,177. Na powierzchnię wyświetalającą panelu CLEAR FOCUŚ™ można nałożyć wzór 402 ściany symulowanego ognia, która to powierzchnia z kolei jest nakładana na wewnętrzną powierzchnię przedniego panelu 24, tak że obserwator znajdujący się z przodu zespołu symulującego płomień 10 nie może widzieć wzoru 402 bezpośrednio, jednakże może obserwować odbicie wzoru 402 w powierzchni odbijającej 44. W następnym rozwiązaniu, przezroczysty przedni panel 24 jest zastąpiony przez sitowy przedni ekran ogniowy 24 (nie pokazany), a na wewnętrzną powierzchnię tego ekranu 24 jest nałożony wzór 402 symulowanej ściany ognia, za pomocą malowania lub podobnymi środkami. Jeżeli przestrzega się nakładania wzoru 402 jedynie na wewnętrzną powierzchnię ekranu ogniowego 24, wówczas wzór 402 nie będzie widzialny bezpośrednio przez obserwatora stojącego z przodu zespołu symulującego płomień 10. Jednakże obserwator będzie miał możliwość obserwowania odbicia wzoru 402 na powierzchni odbijającej 44.
Można łatwo zauważyć, że urządzenie wytwarzające symulowaną ścianę ognia 400 może być stosowane korzystnie w dowolnym kominku mającym panel przedni 24 i powierzchnię odbijającą 44. W szczególności okazuje się, że wprowadzenie symulowanej ściany ognia 400 znacznie przybliża wygląd naturalnego kominka gazowego lub propanowego. Przez zastosowanie ujawnionego urządzenia dla wytworzenia symulowanej ściany ogniowej 400, głębokość kominka może być zmniejszona dając oszczędność przestrzeni, jednakże obserwator nie zauważy faktu, że głębokość kominka została zmniejszona.
Na fig. 21 pokazano ulepszone paski 82' górnego elementu migoczącego 62. Ponieważ ostre, proste linie poprzedniego elementu migoczącego 62 dawały ostre, proste odbicia światła, co zmniejszało realność symulacji płomieni, zatem każdy ulepszony pasek 82' ma szereg krzywoliniowych nacięć 82c. Rezultatem jest uzyskanie ulepszonego górnego elementu migoczącego 62, który odbija nieprostoliniowe wzory światła, które są następnie przekazywane
183 547 przez element dający efekt płomieni 58. Nieliniowy charakter odbitych wzorów światła polepsza realność migotania symulowanego płomienia przez spowodowanie bardziej przypadkowego i tym samym bardziej naturalnego pojawiania się migoczących wzorów odbitego światła.
Należy uwzględnić, że powyżej opisano zalecane rozwiązanie wynalazku. Wynalazek ten jednakże może być zmieniany i wykonywany w rozwiązaniach alternatywnych całkowicie objętych przez istotę wynalazku jak opisano powyżej i zakres zastrzeżeń przedstawionych poniżej.
FIG. 2
183 547
183 547
CM
183 547 co
U
183 547
FIG. 7
183 547
183 547
FIG. 10
183 547
O
183 547 'Z.ote
FIG. 12
183 547
FIG. 13
183 547
183 547
FIG. 15
183 547
FIG. 16
183 547
Fig. 17
183 547
fig·
183 547
FIG. 19
183 547
FIG. 20
1S3S47
Fig. 21
^•^10e6Ł

Claims (47)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie symulujące płomienie, zawierające symulowane złoże paliwa i źródło światła, przy czym za symulowanym złożem paliwa jest umieszczony ekran mający powierzchnię przednią częściowo odbijającą i przesyłającą światło, za którą znajduje się powierzchnia tylna rozpraszająca i przesyłająca światło, oraz przynajmniej jeden element migoczący, umieszczony na torze światła przesyłanego ze źródła światła do rozpraszającej powierzchni tylnej, znamienne tym, że element migoczący (62, 64) zawiera pręt (81), z którego wystaje promieniowo przynajmniej jeden odbijający pasek (82), przy czym ten pręt (81) jest umieszczony obrotowo wokół swej osi i jest połączony z członem napędowym wirnika (90) silnika elektrycznego (91).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że za powierzchnią tylną (46) ekranu (42) jest umieszczony element (58) dający efekt płomieni.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że źródło światła (30) jest wyposażone w paraboliczny reflektor (40), którego powierzchnia odbijająca jest zwrócona w kierunku przynajmniej jednego elementu migoczącego (62, 64).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przynajmniej jeden element migoczący (62, 64) zawiera liczne krzywoliniowe odbijające paski (82'), wystające promieniowo z pręta (81).
  5. 5. Urządzenie symulujące płomienie, zawierające symulowane złoże paliwa i źródło światła, w którym za symulowanym złożem paliwa znajduje się ekran mający powierzchnię przednią częściowo odbijającą i przesyłającą światło, za którą znajduje się powierzchnia tylna rozpraszająca i przesyłająca światło, znamienne tym, że częściowo odbijająca powierzchnia przednia (44) ekranu (42') ma zasadniczo nieodbijający obszar matowy (200) umieszczony z dala od symulowanego złoża paliwa (26), przy czym część powierzchni przedniej (44) nie zasłonięta nieodbijającym obszarem matowym (200) zawiera obszar odbijający (204).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że powierzchnia przednia (44) ekranu (42') zawiera obszar przejściowy (202) o charakterze częściowo odbijającym i częściowo nieodbijającym, przy czym ten obszar przejściowy (202) jest umieszczony pomiędzy obszarem matowym (200) i obszarem odbijającym (204).
  7. 7. Urządzenie symulujące płomienie, zawierające symulowane złoże paliwa i źródło światła, w którym za symulowanym złożem paliwa znajduje się ekran mający powierzchnię przednią częściowo odbijającą i przesyłającą światło, za którą znajduje się powierzchnia tylna, rozpraszająca i przesyłająca światło, zaś na torze światła przesyłanego ze źródła światła do rozpraszającej powierzchni tylnej znajduje się element migoczący, znamienne tym, że powierzchnia przednia (44) ekranu (42') zawiera zasadniczo nieodbijający obszar matowy (200) usytuowany z dala od symulowanego złoża paliwa (26), a część powierzchni przedniej (44) nie zakryta nieodbijającym obszarem matowym (200) stanowi obszar odbijający (204).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że powierzchnia przednia (44) ekranu (42') zawiera obszar przejściowy (202) o charakterze częściowo odbijającym i częściowo nieodbijającym, przy czym ten obszar przejściowy (202) jest umieszczony pomiędzy obszarem matowym (200) i obszarem odbijającym (204).
  9. 9. Urządzenie symulujące płomienie, zawierające symulowane złoże paliwa i źródło światła, w którym za symulowanym złożem paliwa znajduje się ekran mający powierzchnię przednią częściowo odbijającą i przesyłającą światło i powierzchnię tylną rozpraszającą i przesyłającą światło, przy czym na torze światła przesyłanego ze źródła światła do rozpraszającej powierzchni tylnej jest umieszczony element migoczący, znamienne tym, że na torze światła ze źródła światła (30) znajduje się element (58, 58', 58) dający efekt płomieni poprzez konfigurację światła, przy czym powierzchnia przednia (44) ekranu (42') ma zasadniczo nieodbijający obszar matowy (200), umieszczony z dala od symulowanego złoża paliwa (26),
    183 547 zaś część przedniej powierzchni (44) nie zakrytej przez obszar matowy (200) stanowi obszar odbijający (204).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że powierzchnia przednia (44) ekranu (42’) zawiera obszar przejściowy (202) o charakterze częściowo odbijającym i częściowo nieodbijającym, który jest umieszczony pomiędzy obszarem matowym (200), a obszarem odbijającym (204).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 1 albo 5, albo 7, znamienne tym, że symulowane złoże paliwa (26') zawiera pierwszą część (206) wykonaną z materiału ceramicznego, uformowaną dla symulowania źródła paliwa w kominku, i drugą część (208) wykonaną z tworzywa sztucznego i zabarwioną dla symulowania złoża żarowego źródła paliwowego w kominku, przy czym przynajmniej część drugiej części (208) jest przezroczysta i podpiera tę pierwszą część (206) ponad drugą częścią (208).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że pierwsza część (206) jest przyklejona do drugiej części (208).
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że przynajmniej część pierwszej części (206) jest zabarwiona według kolorystyki i układu źródła paliwowego.
  14. 14. Urządzenie symulujące płomienie, zawierające symulowane złoże paliwa i źródło światła, przy czym za symulowanym złożem paliwa znajduje się ekran mający powierzchnię przednią częściowo odbijającą i przesyłającą światło, za którą znajduje się człon rozpraszający i przesyłający światło, mający zakrzywioną powierzchnię tylną oraz przynajmniej jeden element migoczący umieszczony na torze światła przesyłanego ze źródła światła do rozpraszającej powierzchni tylnej, znamienne tym, że zakrzywiona powierzchnia tylna (46) członu rozpraszającego (46') jest oddalona od powierzchni przedniej (44') na odległość, przy której światło migoczące przesyłane przez człon rozpraszający (46') jest tłumione i na ekranie (42’) pojawia się trójwymiarowy obraz płomieni.
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 14, znamienne tym, że zakrzywiona powierzchnia tylna (46) ma pierwsze zakrzywienie w kierunku pionowym i drugie zakrzywienie w kierunku poziomym.
  16. 16. Urządzenie symulujące płomienie, zawierające symulowane złoże paliwa i źródło światła, w którym za symulowanym złożem paliwa znajduje się ekran mający człon przedni częściowo odbijający i przesyłający światło, za którym znajduje się zakrzywiony człon, rozpraszający i przesyłający światło, oraz przynajmniej jeden element migoczący umieszczony na torze światła przesyłanego ze źródła światła do członu rozpraszającego, znamienne tym, że człon rozpraszający (46') jest oddalony od członu przedniego (44') na odległość, przy której światło migoczące przesyłane przez człon rozpraszający (46') jest tłumione i na ekranie (42') pojawia się trójwymiarowy obraz płomieni.
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że zakrzywiony człon rozpraszający (46') ma pierwsze zakrzywienie w kierunku pionowym i drugie zakrzywienie w kierunku poziomym.
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że człon rozpraszający (46') ma zakrzywioną powierzchnię tylną.
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że człon rozpraszający (46') ma zakrzywioną powierzchnię zewnętrzną zwróconąw stronę członu przedniego (44').
  20. 20. Urządzenie symulujące płomienie, zawierające symulowane złoże paliwa i źródło światła, przy czym za symulowanym złożem paliwa znajduje się ekran mający powierzchnię przednią częściowo odbijającą i przesyłającą światło, za którą znajduje się człon rozpraszający i przesyłający światło, mający zakrzywioną powierzchnię tylną oraz przynajmniej jeden element migoczący umieszczony na torze światła przesyłanego ze źródła światła do członu rozpraszającego, znamienne tym, że na torze światła migoczącego pomiędzy źródłem światła (30), a członem rozpraszającym (46') znajduje się element (58, 58', 58) dający efekt płomieni, przy czym zakrzywiona powierzchnia tylna (46) członu rozpraszającego (46') jest oddalona od powierzchni przedniej (44') na odległość, przy której światło migoczące przesyłane przez człon rozpraszający (46') jest tłumione i na ekranie (42') pojawia się trójwymiarowy obraz płomieni.
    183 547
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że zakrzywiona powierzchnia tylna (46) członu rozpraszającego (46') ma pierwsze zakrzywienie w kierunku pionowym i drugie zakrzywienie w kierunku poziomym.
  22. 22. Urządzenie symulujące płomienie, zawierające symulowane złoże paliwa i źródło światła, w którym za symulowanym złożem paliwa znajduje się ekran mający człon przedni częściowo odbijający i przesyłający światło, za którym znajduje się zakrzywiony człon rozpraszający i przesyłający światło, oraz przynajmniej jeden element migoczący umieszczony na torze światła przesyłanego ze źródła światła do członu rozpraszającego, znamienne tym, że na forze światła migoczącego pomiędzy źródłem światła (30), a członem rozpraszającym (46’) jest umieszczony element (58,58', 58) dający efekt płomieni, przy czym człon rozpraszający (46') jest oddalony od członu przedniego (44') na odległość, przy której światło migoczące przesyłane przez człon rozpraszający (46') jest tłumione i na ekranie (42') pojawia się trójwymiarowy obraz płomieni.
  23. 23. Urządzenie według zastrz. 22, znamienne tym, że zakrzywiony człon rozpraszający (46') ma pierwsze zakrzywienie w kierunku pionowym i drugie zakrzywienie w kierunku poziomym.
  24. 24. Urządzenie według zastrz. 23, znamienne tym, że człon rozpraszający (46') jest wykonany z polistyrenu.
  25. 25. Urządzenie według zastrz. 24, znamienne tym, że polistyren jest pigmentowany białym proszkiem.
  26. 26. Urządzenie według zastrz. 25, znamienne tym, że biały proszek stanowi dwutlenek tytanu.
  27. 27. Urządzenie według zastrz. 22, znamienne tym, że człon rozpraszający (46') ma zakrzywioną powierzchnię tylną.
  28. 28. Urządzenie według zastrz. 22, znamienne tym, że człon rozpraszający (46') ma zakrzywioną powierzchnię wewnętrzną zwróconą w stronę członu przedniego (44').
  29. 29. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że element (58) dający efekt płomieni ma charakter odbijający światło i jest umieszczony na ścianie tylnej (300), jako usytuowany z tyłu w odstępie od członu rozpraszającego (46'), przy czym ściana tylna (300) ma współczynnik odbijania światła mniejszy niż element (58) dający efekt płomienia.
  30. 30. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że element (58, 58', 58) dający efekt płomieni ma pierwszą część przesyłającą światło i drugą część blokującą światło.
  31. 31. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że element (58, 58') dający efekt płomieni ma otworki wyznaczające pierwszą część.
  32. 32. Urządzenie według zastrz. 22, znamienne tym, że element (58) dający efekt płomieni ma charakter odbijający i jest umieszczony na ścianie tylnej (300) umieszczonej za i w odstępie od członu rozpraszającego (46'), przy czym ściana tylna (300) ma współczynnik odbijania światła mniejszy niż element (58).
  33. 33. Urządzenie według zastrz. 22, znamienne tym, że element (58, 58', 58) dający efekt płomieni ma pierwszą część przesyłającą światło i drugą część blokującą światło.
  34. 34. Urządzenie według zastrz. 33, znamienne tym, że element (58, 58') dający efekt płomieni ma otworki wyznaczające pierwszą część przesyłającą światło.
  35. 35. Urządzenie według zastrz. 22, znamienne tym, że przed symulowanym złożem paliwa (26) znajduje się zasadniczo przezroczysta ściana przednia (24) mająca tylną powierzchnię i przednią powierzchnię, a ekran (42) ma powierzchnię przednią (44) oddaloną i zwróconą w stronę powierzchni tylnej ściany przedniej (24), przy czym na ścianie przedniej (24) są umieszczone liczne pierwsze plamki (406) o gęstości rozkładu wystarczająco stałym dla wytworzenia zasadniczo stałego zacieniowanego wyglądu ściany przedniej (24), obserwowanej przez powierzchnię przednią zaś na pierwszych plamkach (406) są umieszczone liczne drugie planiki (408), zwrócone w stronę odbijającej powierzchni przedniej (44) ekranu (42), przy czym te drugie plamki (408) są mniejsze niż pierwsze plamki (406).
  36. 36. Urządzenie według zastrz. 35, znamienne tym, że ma dodatkowe źródło światła (57) do oświetlania obrazu.
    183 547
  37. 37. Urządzenie według zastrz. 35, znamienne tym, że pomiędzy ścianą przednią (24) i odbijającą powierzchnią przednią (44) ekranu (42) są umieszczone dwie przeciwległe ściany boczne (23), przy czym każda ściana boczna (23) ma obraz nałożony na jej przeciwległe powierzchnie.
  38. 38. Urządzenie według zastrz. 37, znamienne tym, że obraz nakładany na przeciwległe powierzchnie ścian bocznych (23) jest dopasowany do obrazu wyznaczonego przez ścianę przednią (24), odbitego w odbijającej powierzchni przedniej (44) ekranu (42).
  39. 39. Urządzenie według zastrz. 35, znamienne tym, że pierwsze plamki (406) są rozmieszczone przypadkowo na ścianie przedniej (24).
  40. 40. Urządzenie według zastrz. 35, znamienne tym, że pierwsze i drugie plamki (406, 408) mają zasadniczo jednakowy rozmiar.
  41. 41. Urządzenie według zastrz. 35, znamienne tym, że pierwsze i drugie plamki (406, 408) są okrągłe.
  42. 42. Urządzenie według zastrz. 35, znamienne tym, że pierwsze i drugie plamki (406, 408) są utworzone przez jednotorowy wizyjny panel wyświetlający.
  43. 43. Urządzenie według zastrz. 35, znamienne tym, że obraz ma postać ściany z cegieł.
  44. 44. Urządzenie według zastrz. 35, znamienne tym, że złoże paliwa (26) jest umieszczone pomiędzy ścianą przednią (24), a odbijającą powierzchnią przednią (44) ekranu (42).
  45. 45. Urządzenie według zastrz. 35, znamienne tym, że ściana przednia (24) i ekran (42) są podparte obudową (14) zespołu paleniska, w której jest umieszczone symulowane złoże paliwa (26) pomiędzy ścianą przednią (24), a powierzchnią przednią (44) ekranu (42), a ponadto w obudowie (14) jest umieszczony zespół symulujący płomienie wydobywające się z symulowanego złoża paliwa (26).
  46. 46. Urządzenie według zastrz. 45, znamienne tym, że obudowa (14) zespołu paleniska stanowi obudowę paleniska elektrycznego (12).
  47. 47. Urządzenie według zastrz. 45, znamienne tym, że obudowa (14) zespołu paleniska stanowi obudowę paleniska gazowego.
    * * *
PL97329604A 1996-04-30 1997-04-30 Urządzenie symulujące płomienie PL183547B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CA 2175442 CA2175442C (en) 1996-04-30 1996-04-30 Flame simulating assembly
US08/801,469 US6047489A (en) 1996-05-17 1997-02-18 Flame simulating assembly and components therefor
PCT/CA1997/000299 WO1997041393A1 (en) 1996-04-30 1997-04-30 Flame simulating assembly and components therefor

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL329604A1 PL329604A1 (en) 1999-03-29
PL183547B1 true PL183547B1 (pl) 2002-06-28

Family

ID=25678445

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97329604A PL183547B1 (pl) 1996-04-30 1997-04-30 Urządzenie symulujące płomienie

Country Status (9)

Country Link
EP (5) EP1199527B1 (pl)
JP (1) JP3575768B2 (pl)
CN (3) CN100339638C (pl)
AT (3) ATE276488T1 (pl)
AU (1) AU734355B2 (pl)
DE (3) DE69730757T2 (pl)
NZ (1) NZ333010A (pl)
PL (1) PL183547B1 (pl)
WO (1) WO1997041393A1 (pl)

Families Citing this family (53)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9615306D0 (en) * 1996-07-20 1996-09-04 T & R Poole Limited Improvements in or relating to electrical heating appliances
GB2325733B (en) * 1997-05-31 2000-11-29 Burley Appliances Ltd Apparatus for simulating flames
NZ507264A (en) * 1998-03-04 2003-03-28 Dimplex North America Ltd Simulated fuel bed for fireplace having reflectors disposed in an ember pattern on at least one of the ember bed and combustible fuel
US6162047A (en) * 1998-03-04 2000-12-19 Dimplex North America Limited Simulated fuel bed for fireplace
CA2295459C (en) 1999-01-14 2008-03-11 Cfm Majestic Inc. Electric fireplace
CA2262338C (en) 1999-02-19 2005-09-13 Dimplex North America Limited Simulated fireplace assembly
US6190019B1 (en) 1999-03-08 2001-02-20 Dimplex North America Limited Display device with visual effect apparatus
GB9916007D0 (en) * 1999-07-09 1999-09-08 Burley Appliances Ltd Apparatus for simulating flames
GB2353352A (en) * 1999-08-10 2001-02-21 Deborah Sarah Daniel Light simulating flame
US7194830B2 (en) 2000-08-29 2007-03-27 Dimplex North America Limited Flame simulating assembly
US6615519B2 (en) 2000-08-29 2003-09-09 Dimplex North America Limited Flame simulating assembly
US6564485B1 (en) 2000-08-29 2003-05-20 Dimplex North America Limited Fire simulating assembly
GB2372806B (en) * 2001-01-03 2005-07-20 Robert John Stockwell Electric fire flame effect
CA2357182C (en) * 2001-09-12 2009-01-06 Dimplex North America Limited Flame simulating assembly
GB0123906D0 (en) 2001-10-05 2001-11-28 Cfm Kinder Ltd Fire assembly
CA2441847A1 (en) 2003-01-20 2004-07-20 Kelly Stinson Flame simulating assembly
US20040200471A1 (en) * 2003-04-11 2004-10-14 Rumens Kurt W. F. Fireplace assembly cover panels
GB2402469B (en) * 2003-06-06 2007-05-23 Basic Holdings Electric heating apparatus
JP4381741B2 (ja) * 2003-07-07 2009-12-09 有限会社カオスおもちゃ工房 模擬炎の生成装置およびその生成方法
US7770312B2 (en) 2004-01-20 2010-08-10 Dimplex North America Limited Flame stimulating assembly
US7673408B2 (en) 2004-01-20 2010-03-09 Dimplex North America Limited Flame simulating assembly
GB2418013B (en) * 2004-09-10 2008-09-24 Basic Holdings Apparatus for Producing an Optical Effect
GB2418014B (en) * 2004-09-10 2009-05-06 Basic Holdings Apparatus for producing an optical effect
GB2419182B (en) 2004-10-13 2009-06-03 Basic Holdings Apparatus for producing an optical effect or for simulating fires and simulated fireplaces including such apparatus
US20060101681A1 (en) * 2004-11-17 2006-05-18 Dimplex North America Limited Flame simulating assembly
CN2786739Y (zh) * 2004-12-06 2006-06-07 广东美的电器股份有限公司 用于壁炉式取暖器的火焰仿真装置
US20060188831A1 (en) * 2005-02-18 2006-08-24 Dimplex North America Limited Flame simulating assembly including an air filter
CN2816976Y (zh) * 2005-04-05 2006-09-13 广州市冠洋工贸有限公司 模拟火焰装置
CN100416626C (zh) * 2005-04-29 2008-09-03 朱克奇 电壁炉用的仿真燃柴装置
GB0605001D0 (en) 2006-03-13 2006-04-19 Basic Holdings Fuel and flame effect fires
CN2888579Y (zh) * 2006-02-09 2007-04-11 周军 电壁炉仿真模拟火焰装置
GB0607237D0 (en) * 2006-04-11 2006-05-17 Hacohen Josef Electric fires
GB0610273D0 (en) * 2006-05-24 2006-07-05 Poole Robert T Apparatus for providing a visual effect at a screen or other surface
GB2444076B (en) * 2006-11-24 2009-02-18 Basic Holdings An electric fire including a touch screen panel
GB2451617A (en) * 2007-05-26 2009-02-11 Domestic Fire Appliances Ltd Imaging apparatus for a fire
GB0722915D0 (en) * 2007-11-22 2008-01-02 Widney Leisure Ltd Improvements in or relating to fires, heating apparatus and the like
CN101285599B (zh) 2008-04-11 2012-03-14 陈力 一种电壁炉的火焰模拟装置
WO2009127167A1 (zh) * 2008-04-18 2009-10-22 Chen Li 电壁炉的火焰模拟装置以及电壁炉
CN101338916B (zh) 2008-06-16 2010-06-23 朱宏锋 内外炭床多层火焰电壁炉
CN101576273B (zh) * 2008-11-20 2011-04-06 朱宏锋 内外成像屏多层火焰电壁炉
CN101566360B (zh) * 2009-04-24 2011-06-15 义乌市安冬电器有限公司 反光式电壁炉
US8234803B2 (en) 2010-06-08 2012-08-07 Heat Surge, Llc Reflective device for an electric fireplace and an electric fireplace incorporating the same
TWI447686B (zh) * 2011-10-05 2014-08-01 Univ Asia 火焰影像裝置
WO2013134574A2 (en) 2012-03-07 2013-09-12 Winvic Sales, Inc. Electronic luminary device with simulated flame
US8671600B2 (en) 2012-03-29 2014-03-18 Dongguan Song Wei Electric Technology Co., Ltd. Electric fireplace
ES2736174T3 (es) * 2016-03-16 2019-12-26 Glen Dimplex Americas Ltd Conjunto de simulación de llama
CN105737248A (zh) * 2016-04-15 2016-07-06 中山市涛盛电器有限公司 一种全息壁炉
CN105910060A (zh) * 2016-04-20 2016-08-31 广州铱星光电科技有限公司 一种电壁炉的火焰模拟装置
US10520149B2 (en) * 2017-06-20 2019-12-31 Living Style (B.V.I.) Limited Flame simulating assembly for simulated fireplaces including a light channeling shield
US10352517B2 (en) 2017-09-07 2019-07-16 Sterno Home Inc. Artificial candle with moveable projection screen position
JP6921709B2 (ja) * 2017-10-24 2021-08-18 リンナイ株式会社 加熱調理器
NL2022380B1 (en) * 2019-01-11 2020-08-13 Kal Fire Beheer B V Image alignment for artificial fireplace
BE1029200B1 (nl) * 2021-03-15 2022-10-17 Bertonfire Kunstmatige haard

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1024047A (en) * 1963-11-22 1966-03-30 Frost & Company Ltd H Improvements in electric illumination devices
GB1164143A (en) * 1966-07-15 1969-09-17 Berrys Elect Magicoal Ltd Improvements in or relating to Simulated Fires
GB1186655A (en) * 1968-02-06 1970-04-02 Frost & Company Ltd H Electric Illumination Devices
US3652370A (en) * 1968-10-12 1972-03-28 Nippon Sheet Glass Co Ltd Dazzle-preventing and heat-blocking glass sheet
BE789017A (nl) * 1971-09-20 1973-03-20 Meyer Fred Calif Nagebootste open haard
GB1443772A (en) * 1973-01-10 1976-07-28 Ti Sunhouse Ltd Means for simulating a flame or firelight effect
GB8332286D0 (en) * 1983-12-02 1984-01-11 Valor Heating Ltd Domestic heating appliance
GB8902992D0 (en) * 1989-02-10 1989-03-30 Basic Engineering Ltd Apparatus for simulating flames
GB2256040A (en) * 1991-05-21 1992-11-25 Burley Appliances Ltd Lighting effect for electric fires
US5195820A (en) * 1992-01-21 1993-03-23 Superior Fireplace Company Fireplace with simulated flames
GB2275105B (en) * 1993-02-15 1996-11-20 Bitech Eng Apparatus for simulating flames or a solid fuel fire
GB2290865A (en) * 1994-06-22 1996-01-10 Ea Tech Ltd Electric fire with simulated flame effect
US5469839A (en) * 1994-11-15 1995-11-28 Kasulis; Anthony S. Apparatus for enhancing the visual effects of a fire and for increasing its heat utilization
GB2298073B (en) * 1995-02-14 1999-07-21 Bitech Eng Apparatus for producing an optical effect
GB2302172A (en) * 1995-06-09 1997-01-08 Crosslee Plc Flame simulation apparatus

Also Published As

Publication number Publication date
DE69731011D1 (de) 2004-11-04
EP1199526B1 (en) 2004-09-29
EP1199526A2 (en) 2002-04-24
CN100339638C (zh) 2007-09-26
CN1410705A (zh) 2003-04-16
EP1199525A2 (en) 2002-04-24
JP3575768B2 (ja) 2004-10-13
WO1997041393A1 (en) 1997-11-06
EP1199525A3 (en) 2002-08-07
DE69731011T2 (de) 2005-02-10
CN1492180A (zh) 2004-04-28
EP1199524A3 (en) 2002-07-17
DE69713322D1 (de) 2002-07-18
EP1199527B1 (en) 2004-09-15
EP1199527A2 (en) 2002-04-24
EP0897514A1 (en) 1999-02-24
CN1306209C (zh) 2007-03-21
NZ333010A (en) 2000-05-26
AU734355B2 (en) 2001-06-14
ATE219229T1 (de) 2002-06-15
EP1199525B1 (en) 2012-08-08
CN1410703A (zh) 2003-04-16
JP2001509873A (ja) 2001-07-24
EP1199527A3 (en) 2002-07-17
EP0897514B1 (en) 2002-06-12
DE69713322T2 (de) 2003-01-30
CN1201110C (zh) 2005-05-11
EP1199526A3 (en) 2002-07-17
EP1199524A2 (en) 2002-04-24
ATE278159T1 (de) 2004-10-15
ATE276488T1 (de) 2004-10-15
DE69730757T2 (de) 2005-02-10
AU2377797A (en) 1997-11-19
PL329604A1 (en) 1999-03-29
DE69730757D1 (de) 2004-10-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL183547B1 (pl) Urządzenie symulujące płomienie
US6363636B1 (en) Flame simulating assembly and components therefor
US6047489A (en) Flame simulating assembly and components therefor
US5642580A (en) Flame simulating assembley
US20040181983A1 (en) Flame simulating assembly
US6564485B1 (en) Fire simulating assembly
US4890600A (en) Fireplace burning simulator unit
US6757487B2 (en) Electric fireplace with light randomizer, filter and diffuser screen
CA2175442C (en) Flame simulating assembly
GB2222000A (en) Optical component used for flame effect in heating apparatus
US20020139021A1 (en) Simulated fuel bed with combination of plastic and non-plastic parts
US11519576B2 (en) Flame simulating assembly for simulated fireplaces including a reflecting light system
CA2310414C (en) Flame simulating assembly and components therefor
GB2134649A (en) Simulated solid fuel fires
GB2220060A (en) Simulated fire effect
AU754531B2 (en) Flame simulating assembly and components therefore
AU755135B2 (en) An assembly for producing an illusionary effect
US11920747B2 (en) Flame simulating assembly for simulated fireplaces including a reflecting light system
AU4436002A (en) Flame simulating assembly and components therefor
MXPA98000242A (en) Flame and component simulator set for elmi
CA3126537A1 (en) Flame simulating assembly for simulated fireplaces including a reflecting light system

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100430