PL182965B1 - Sposób i urządzenie do suszenia i obkurczania dzianych lub tkanych wyrobów włókienniczych - Google Patents

Sposób i urządzenie do suszenia i obkurczania dzianych lub tkanych wyrobów włókienniczych

Info

Publication number
PL182965B1
PL182965B1 PL96315494A PL31549496A PL182965B1 PL 182965 B1 PL182965 B1 PL 182965B1 PL 96315494 A PL96315494 A PL 96315494A PL 31549496 A PL31549496 A PL 31549496A PL 182965 B1 PL182965 B1 PL 182965B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
product
web
tensioning frame
guides
drying
Prior art date
Application number
PL96315494A
Other languages
English (en)
Other versions
PL315494A1 (en
Inventor
Kurt Müller
Original Assignee
Mueller Kurt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mueller Kurt filed Critical Mueller Kurt
Priority to PL96315494A priority Critical patent/PL182965B1/pl
Publication of PL315494A1 publication Critical patent/PL315494A1/xx
Publication of PL182965B1 publication Critical patent/PL182965B1/pl

Links

Landscapes

  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Abstract

1 Sposób ciągłego suszenia i obkurczania dzianych lub tkanych wyrobów włókienniczych, w którym wilgotny wyrób prowadzi się 57) w kanale przelotowym, utworzonym pomiędzy co najmniej dwiema, popuszczającymi powietrze, prowadnicami taśmowymi bez końca, przez co najmniejjedno stanowisko suszenia, susząc go obustronnie przy użyciu gorącego powietrzaze skierowanych ku sobie dysz, usytuowanych z przesunięciem naprzeciw siebie, znamienny tym, że Obtabiany wyrób (1) mocuje się z wyprzedzeniem na ramie naciągowej (13) bez końca, przemieszczanej do przodu w kierunku nadmuchu z odstępem przez kanał przelotowy (4) oraz napręża się wyrób (1) w kierunku poprzecznym I unieruchamia się go na bokach, dociskając przy tym gorącym powietrzemz poszczególnych dysz (8,9) do leżącej naprzeciw danej dyszy prowadnicy taśmowej (2, 3), przy czym c0 najmniejjedną prowadnicę taśmową (3,2) przemieszcza się do przodu z większą prędkością niż ramę naciągową (13), wytwarzając w miejscach styku wstęgi wyrobu (1) z prowadnicami taśmowymi (2,3) tarcie, spiętrzające wstęgę wyrobu wjej kierunku wzdłużnym i ' nadającejej kształtfali, którąprowadzi się przez stanowisko suszeniA (5,6,7) w kierunku (D) transportu. 11. Urządzenie do ciągłego suszenia i obkurczania dzianych lub tkanych wyrobów włókienniczych z co najmniej jednym stanOwiskiem suszenia, składającym się ze skierowanych ku sobie dysz, usytuowanych z przesunięciemnaprzeciwsiebiewkanale przelotowym, ograniczonym od góry i od dołu co najmniej dwiema, przepuszczającymi powietrze, prowadnicami taśmowymi bez końca, znamienne tym, że w ograniczonym prowadnicami taśmowymi (2, 3) kanale przelotowym (4) znajduje się rama naciągowa (13) bez końca, której odstęp od dolnego odcinka co najmniej jednej górnej prowadnicy taśmowej (2), a także od górnego odcinka co najmniej jednej dolnej prowadnicy taśmowej (3)jest tak dobrany, że zamocowana na ramie naciągowej (13) wstęgawyrobu (1) w obszarze nadmuchu gorącego powietrza z poszczególnych dysz (8, 9) styka sit

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do suszenia i obkurczania dzianych lub tkanych wyrobów włókienniczych.
Ze stanu techniki znane są sposoby, w których wilgotny wyrób prowadzi się w kanale przelotowym, utworzonym pomiędzy co najmniej dwiema, przepuszczaj ącymi powietrze, prowadnicami taśmowymi bez końca, przez co najmniej jedno stanowisko suszenia, susząc go obustronnie przy użyciu gorącego powietrza ze skierowanych ku sobie dysz, usytuowanych z przesunięciem naprzeciw siebie. Wyrób obrabiany przy użyciu tego sposobu jest jednak najczęściej nierównomiernie wyciągnięty i/łub skurczony, co pociąga za sobą konieczność przeprowadzania dodatkowej, dość skomplikowanej obróbki.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu i urządzenia do suszenia i obkurczania dzianych łub tkanych wyrobów włókienniczych, które nie wykazują wspomnianej wyżej wady, to znaczy
182 965 umożliwiają wytwarzanie wstęg wyrobów o bardzo dokładnie odwzorowanym kształcie i bardziej jednorodnej strukturze.
Sposób ciągłego suszenia i obkurczania dzianych lub tkanych wyrobów włókienniczych, w którym wilgotny wyrób prowadzi się w kanale przelotowym, utworzonym pomiędzy co najmniej dwiema, przepuszczającymi powietrze, prowadnicami taśmowymi bez końca, przez co najmniej jedno stanowisko suszenia, susząc go obustronnie przy użyciu gorącego powietrza ze skierowanych ku sobie dysz, usytuowanych z przesunięciem naprzeciw siebie, według wynalazku charakteryzuje się tym, że obrabiany wyrób mocuje się z wyprzedzeniem na ramie naciągowej bez końca, przemieszczanej do przodu w kierunku nadmuchu z odstępem przez kanał przelotowy oraz napręża się wyrób w kierunku poprzecznym i unieruchamia się go na bokach, dociskając przy tym gorącym powietrzem z poszczególnych dysz do leżącej naprzeciw danej dyszy prowadnicy taśmowej, przy czym co najmniej jedną prowadnicę taśmową przemieszcza się do przodu z większąprędkościąniż ramę naciągową, wytwarzając w miejscach styku wstęgi wyrobu z prowadnicami taśmowymi tarcie, spiętrzające wstęgę wyrobu w jej kierunku wzdłużnym i nadające jej kształt fali, którą prowadzi się przez stanowisko suszenia w kierunku transportu.
Korzystnie wstęgę wyrobu mocuje się z boków w ramie naciągowej za pomocą lewostronnego i prawostronnego elementu ustalającego i reguluje się indywidualnie prędkości obiegu tych elementów ustalających.
Korzystnie przed przekazaniem na ramę naciągową obrabiany wyrób rozciąga się na szerokość.
Korzystnie rozciągnięty w kierunku poprzecznym do kierunku transportu i unieruchomiony na bokach wyrób o szerokości wyjściowej transportuje się dalej, zwężając go jednocześnie równomiernie do żądanej szerokości końcowej.
Korzystnie wyrób prowadzi się na dolnej i górnej prowadnicy taśmowej, z których co najmniej jedna składa się z szeregu wzajemnie niezależnych, węższych elementów w postaci taśm lub lin i steruje się, korzystnie indywidualnie, prędkościami ich obiegu.
Korzystnie kanał przelotowy tworzy się z szeregu wzajemnie niezależnych grup prowadnic taśmowych i steruje się, korzystnie indywidualnie, prędkościami ich obiegu.
Korzystnie prędkość obiegu prowadnicy taśmowej zwiększa się do jej wartości maksymalnej we właściwej strefie kurczenia.
Korzystnie do indywidualnego sterowania napędem poszczególnych prowadnic taśmowych stosuje się układ do badania wyrobów, korzystnie układ optoelektroniczny do badania wyrobów w postaci wstęg.
Korzystnie przy sterowaniu napędem poszczególnych taśm lub lin biegnących obok siebie i równolegle do siebie, w wyrobach dzianych wyrównuje się oczka dziewiarskie kolejno poprzecznie do przebiegu wstęgi wyrobu, zaś w wyrobach tkanych wyrównuje się nitkę wątkową poprzecznie do wstęgi wyrobu.
Korzystnie reguluje się stopień spiętrzenia lub rozciągnięcia wstęgi wyrobu.
Urządzenie do ciągłego suszenia i obkurczania dzianych lub tkanych wyrobów włókienniczych z co najmniej jednym stanowiskiem suszenia, składającym się ze skierowanych ku sobie dysz, usytuowanych z przesunięciem naprzeciw siebie w kanale przelotowym, ograniczonym od góry i od dołu co najmniej dwiema, przepuszczającymi powietrze, prowadnicami taśmowymi bez końca, według wynalazku charakteryzuje się tym, że w ograniczonym prowadnicami taśmowymi kanale przelotowym znajduje się rama naciągowa bez końca, której odstęp od dolnego odcinka co najmniej jednej górnej prowadnicy taśmowej, a także od górnego odcinka co najmniej jednej dolnej prowadnicy taśmowej jest tak dobrany, że zamocowana na ramie naciągowej wstęga wyrobu w obszarze nadmuchu gorącego powietrza z poszczególnych dysz styka się z przeciwległą względem danej dyszy prowadnicą taśmową, przy czym prędkość przesuwu dolnej i/lub górnej prowadnicy taśmowej jest większa niż prędkość ramy naciągowej, zaś obrabiany wyrób j est mocowany z wyprzedzeniem na ramie naciągowej za pomocą zespołów doprowadzaj ących.
Korzystnie jeden z zespołów doprowadzających stanowi umieszczony przed ramą naciągową zespół rozciągający na szerokość obrabianą wstęgę wyrobu, zaopatrzone korzystnie
182 965 w co najmniej dwa wałki, pokryte złożonymi z dużej liczby wypukłości i wgłębień, co najmniej w przybliżeniu komplementarnymi reliefami, których wypukłości i wgłębienia wchodzą w siebie wzajemnie.
Korzystnie lewo- i prawostronne elementy ustalające wstęgę wyrobu w ramie naciągowej mająpostać łańcuchów bez końca, z których każdy zaopatrzony jest w igły lub szczypczyki, przy czym co najmniej jeden z obu łańcuchów jest prowadzony wewnątrz kanału przelotowego przez biegnący wzdłuż niego kanał prowadząco-osłaniający.
Korzystnie obie prowadnice taśmowe, ograniczające w kierunku pionowym kanał przelotowy, mają regulowany odstęp.
Korzystnie kierunek nadmuchu powietrza co najmniej w części strefy kurczenia urządzenia jest w kierunku przebiegu wstęgi wyrobu nachylony względem pionu pod kątem z przedziału od 1 do 40°, zaś siła nadmuchu i kąt nachylenia są tak dopasowane do siebie, że przesunięcie obszarów wstęgi wyrobu, spoczywających miejscami na obu prowadnicach taśmowych, jest w przybliżeniu zerowe.
Korzystnie lewo- i prawostronne elementy ustalające wstęgę wyrobu są wysuwne poprzecznie do ich kierunku przenoszenia wyrobu w kierunku bocznym na zewnątrz, co najmniej do obrzeża lub poza obszar działania dysz gorącego powietrza.
Korzystnie dolny i górny rząd dysz gorącego powietrza są przesuwne względem siebie równolegle do kierunku przebiegu wstęgi wyrobu.
Korzystnie urządzenie zawiera wznoszący się przenośnik taśmowy, wychylny z obszaru wychodzenia wyrobu z prowadnic taśmowych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do suszenia i obkurczania dzianych lub tkanych wyrobów włókienniczych, w przekrój u wzdłużnym, fig. 2 - urządzenie w przekroju wzdłuż linii II-II na fig. 1, w widoku perspektywicznym i powiększeniu, fig. 3 - zespół rozciągający z fig. 1 wstęgę wyrobu na szerokość, w widoku perspektywicznym i powiększeniu, fig. 4 - górny odcinek dolnego zespołu prowadnicy taśmowej w drugim przykładzie wykonania urządzenia, w schematycznym widoku z góry, fig. 5 - zespół podporowo-transportowy, wspomagający równomierne zwężanie wstęgi wyrobu, w schematycznym widoku perspektywicznym, fig. 6 - inny przykład wykonania zespołów prowadnic taśmowych urządzenia, w schematycznym widoku z boku oraz fig. 7 - specjalny przykład wykonania dysz gorącego powietrza, w przekroju poprzecznym i powiększeniu.
Jak widać na fig. 1, przeznaczoną do obróbki, wilgotną wstęgę wyrobu 1 prowadzi się w celu poddania jej z obu stron działaniu gorącego powietrza i osuszenia w utworzonym pomiędzy dwiema obiegającymi bez końca, przepuszczającymi powietrze prowadnicami taśmowymi 2 i 3, kanale przelotowym 4 przez trzy, następujące kolejno po sobie i znane stanowiska suszenia 5, 6 i 7.
Stanowiska suszenia 5,6 i 7 są zaopatrzone w znany sposób w rozmieszczone w bocznych odstępach względem siebie i skierowane ku kanałowi przelotowemu 4, dysze szczelinowe 8 lub 9 gorącego powietrza, ustawione poprzecznie do kierunku D transportu obrabianego wyrobu 1 w postaci wstęgi tkaniny na całej szerokości obu prowadnic taśmowych 2 lub 3.
W celu uzyskania falistego ruchu obrabianej wstęgi wyrobu 1, przemieszczanej przez kanał przelotowy 4, górne dysze szczelinowe 9 gorącego powietrza sąprzesunięte patrząc w kierunku D transportu wyrobu 1 względem dolnych dysz szczelinowych 8 gorącego powietrza, przy czym w praktyce fale mogą przybierać najrozmaitsze kształty. Dolny i górny rząd dysz 8, 9 gorącego powietrza są przesuwne względem siebie równolegle do kierunku przebiegu wstęgi wyrobu pomiędzy położeniem, w którym dysze są przesunięte względem siebie (patrz fig. 7) i położeniem, w którym dysze są ustawione naprzeciw siebie.
Obrabianą wstęgę wyrobu utrzymuje się przy tym w kształcie fali za pomocą aerodynamicznej siły powietrza, wychodzącego z dysz szczelinowych 9 gorącego powietrza. Z drugiej strony wstęgę wyrobu 1 przesuwa się do przodu za pomocą prowadnic taśmowych 2, 3, przy czym w miej scach zetknięcia falistej wstęgi wyrobu 1 z prowadnicami taśmowymi 2, 3 powstaje siła tarcia, która spiętrza wstęgę wyrobu 1 w jej kierunku wzdłużnym.
182 965
Gorące powietrze, wychodzące z dysz szczelinowych 8 i 9, jest po zakończeniu oddziaływania na obrabianą wstęgę wyrobu 1 odsysane za pomocą wentylatorów 12 przez filtr 10 powietrza i wymiennik ciepła 11, po czym ponownie nagrzewane i doprowadzane do poszczególnych dysz 8.
Jak widać zwłaszcza na fig. 1,2 i 3, aby uzyskać jak najbardziej równomierne rozciągnięcie wstęgi na całą szerokość, wilgotną wstęgę wyrobu 1 doprowadza się najpierw do zespołu rozciągającego A wstęgę na szerokość, a następnie do ramy naciągowej 13 bez końca, przemieszczanej ku przodowi w kierunku nadmuchu z odstępem przez kanał przelotowy 4 i mocuje się ją z wyprzedzeniem poprzez przyszpilenie w punkcie B ramy naciągowej 13.
Jak widać na fig. 3, zespół rozciągający A jest w znany sposób zaopatrzony w dwa, obracające się wałki żłobkowe 14 i 15, pomiędzy którymi znajduje się szczelina naciągowa. Za zespołem rozciągającym A wstęgę wyrobu doprowadza się poprzez szereg wałków rozpościerających do zespołu przyszpilającego B.
Po bocznym przyszpileniu rozpostartej w ten sposób wstęgi wyrobu 1 za pomocą zespołu przyszpilającego B w ramie naciągowej 13, rozpostarty wyrób 1 o szerokości wyjściowej F (patrz fig. 5) przytrzymuje się za pomocą zbieżnego stożkowe w płaszczyźnie C podparcia wstęgi, zespołu podporowo-transportowego 30, zwężającego się na żądaną szerokość roboczą H i rozciągającego się na całą szerokość G wstęgi, podtrzymując go jednocześnie z boku przez, również zwężającą się stożkowo, ramę naciągową 13 bez końca oraz doprowadza się go do wlotu stanowiska suszenia 5, 6, 7. W ten sposób przy zwężeniu wstęgi wyrobu od szerokości wyjściowej F do szerokości roboczej H, jaką wstęga wyrobu ma na wlocie stanowiska suszenia 5,6,7, uzyskuje się jak najbardziej równomierną strukturę wyjściową wstęgi wyrobu, ponieważ podczas zwężania wstęga wyrobu 1 spoczywa na górnych odcinkach bocznych elementów transportowych 31 bez końca, dzięki czemu te ostatnie wspomagają równomierne zwężanie wstęgi wyrobu 1 na jej całej zmiennej szerokości G.
Jak widać na fig. 2, rama naciągowa 13 bez końca zawiera, w celu bocznego unieruchomienia obrabianej wstęgi wyrobu 1, lewo- i prawostronny element ustalający 18 lub 19, zaopatrzony w igły 16 lub 17 i utworzony z łańcucha bez końca, przy czym prędkość obiegu tego elementu ustalającego jest sterowana indywidualnie w celu wyrównania kierunku nici wątku, zaś decydujące znaczenie ma to, by prowadnice taśmowe 2,3 poruszały się do przodu szybciej niż wynosi średnia prędkość obu elementów ustalających 18 i 19.
W przedstawionej postaci wy konania jeden z obu elementów ustalających 18 i 19 wpostaci łańcuchów bez końca jest prowadzony wewnątrz kanału przelotowego 4, celem wyeliminowania możliwości uszkodzenia górnej prowadnicy taśmowej przez igły 17, poprzez kanał prowadząco-osłaniający 20, który biegnie wzdłuż kanału prowadniczego 4. Oba elementy ustalające 18 i 19 wstęgę wyrobu są przy tym przestawne w kierunku bocznym E, w celu dopasowania ramy naciągowej 13 do określonej szerokości wstęgi. Oczywiście również element ustalający 18 może być poprowadzony w analogicznym kanale prowadząco-osłaniającym pomiędzy górną i dolną prowadnicą taśmową 2 i 3.
Dzięki takiemu bocznemu prowadzeniu naciągniętej w kierunku poprzecznym wstęgi wyrobu 1 za pomocąramy naciągowej 13 bez końca, biegnącej przez stanowisko suszenia, otrzymuje się produkt końcowy o wyjątkowo jednolitej strukturze, trwałych wymiarach i stabilnym kształcie.
Aby w przypadku przekrzywionej wstęgi wyrobu 1 móc wyrównać kierunek nici wątku lub ustawić oczka w linii prostej, prostopadłej do wstęgi wyrobu i/lub zróżnicować efekty spiętrzania lub rozciągania na szerokości wstęgi wyrobu w celu otrzymania jednorodnego produktu końcowego, można - jak widać na fig. 4 - zamiast pojedynczej dolnej i górnej prowadnicy taśmowej 3 lub 2 zastosować szereg węższych prowadnic taśmowych 3', 3, i 3' o indywidualnie sterowanych prędkościach obiegu vl, v2 lub v3 za pomocą optoelektronicznego układu do badania wstęgi wyrobu, produkowanego na przykład przez niemiecką firmę Mahlo lub Erhard und Leimer.
Aby poprzez spiętrzanie i rozciąganie obrabianej wstęgi wyrobu 1 można było uzyskać określoną gęstość, można również - jak wynika z fig. 5 - zamiast pojedynczej dolnej i górnej pro
182 965 wadnicy taśmowej 3 lub 4 zastosować następujące po sobie, wzajemnie niezależne grupy prowadnic taśmowych 2a, 3a; 2b, 3b i 2c, 3c, których prędkości obiegu vl, v2 lub v3 sterowane są indywidualnie w poszczególnych grupach za pomocą układu optoelektronicznego do badania wstęgi wyrobu.
Aby wzmocnić skurcz w strefie obkurczania stanowiska suszenia, korzystne jest, jeżeli jak uwidoczniono na fig. 7 - kierunek I wpływu gorącego powietrza z dysz 8 i 9 jest w tej strefie nachylony w kierunku D transportu wstęgi wyrobu pod kątem a w przedziale od 1 do 40° względem pionu. Siłę nadmuchu i kąt nachylenia oc należy przy tym tak dopasować do siebie, aby podczas pracy nie następowało znaczące przesunięcie obszarów wstęgi wyrobu, spoczywających lokalnie na obu prowadnicach taśmowych 2 i 3. Taka konstrukcja dysz 8' i 9' w strefie obkurczania stanowiska suszenia pozwala na znaczne wzmocnienie aerodynamicznej siły spiętrzenia, oddziałującej na wstęgę wyrobu 1 w porównaniu z tradycyjnym pionowym układem dysz gorącego powietrza.
Aby suszarka mogła pracować jako maszyna wielofunkcyjna również bez ramy naciągowej 13, lewo- i prawostronne elementy ustalające 18 i 19 są wysuwane na zewnątrz w kierunku bocznym E (patrz fig. 2), poprzecznie do kierunku transportu wyrobów, przynajmniej na obrzeże lub poza obszar działania dysz 8 i 9 gorącego powietrza, dzięki czemu suszarka może pracować zarówno z użyciem ramy naciągowej 13, jak też bez niej. Do tego celu służy wznosząca taśma przenośnikowa 32 (patrz fig. 1), która przy zastosowaniu ramy naciągowej 13 jest wychylana z obszaru wychodzenia wyrobu z prowadnic taśmowych 2 i 3.
Należy również zauważyć, że w celu uzyskania jak najbardziej skutecznego działania suszącego i kurczącego, odległość pionowa K pomiędzy otworami wylotowymi górnego i dolnego rzędu dysz 8, 9 powinna być mniejsza niż 65 mm, korzystnie mniejsza niż 50 mm.
182 965
FIG. 5
182 965
182 965
FIG. 7
182 965
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (18)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób ciągłego suszenia i obkurczania dzianych lub tkanych wyrobów włókienniczych, w którym wilgotny wyrób prowadzi się w kanale przelotowym, utworzonym pomiędzy co najmniej dwiema, przepuszczającymi powietrze, prowadnicami taśmowymi bez końca, przez co najmniej jedno stanowisko suszenia, susząc go obustronnie przy użyciu gorącego powietrza ze skierowanych ku sobie dysz, usytuowanych z przesunięciem naprzeciw siebie, znamienny tym, że obrabiany wyrób (1) mocuje się z wyprzedzeniem na ramie naciągowej (13) bez końca, przemieszczanej do przodu w kierunku nadmuchu z odstępem przez kanał przelotowy (4) oraz napręża się wyrób (1) w kierunku poprzecznym i unieruchamia się go na bokach, dociskając przy tym gorącym powietrzem z poszczególnych dysz (8, 9) do leżącej naprzeciw danej dyszy prowadnicy taśmowej (2,3), przy czym co najmniej jedną prowadnicę taśmową (3,2) przemieszcza się do przodu z większą prędkością niż ramę naciągową (13), wytwarzając w miejscach styku wstęgi wyrobu (1) z prowadnicami taśmowymi (2,3) tarcie, spiętrzające wstęgę wyrobu w jej kierunku wzdłużnym i nadające jej kształt fali, którąpro wadzi się przez stanowisko suszenia (5,6,7) w kierunku (D) transportu.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wstęgę wyrobu (1) mocuje się z boków w ramie naciągowej (13) za pomocą lewostronnego i prawostronnego elementu ustalającego (18,19) i reguluje się indywidualnie prędkości obiegu tych elementów ustalających.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przed przekazaniem na ramę naciągową (13) obrabiany wyrób (1) rozciąga się na szerokość.
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że rozciągnięty w kierunku poprzecznym do kierunku (D) transportu i unieruchomiony na bokach wyrób (1) o szerokości wyjściowej (F) transportuje się dalej, zwężając go jednocześnie równomiernie do żądanej szerokości końcowej (H).
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wyrób prowadzi się na dolnej i górnej prowadnicy taśmowej (3,2), z których co najmniej jedna składa się z szeregu wzajemnie niezależnych, węższych elementów w postaci taśm (3', 3 , 3') lub lin i steruje się, korzystnie indywidualnie, prędkościami (vl, v2, v3) ich obiegu.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kanał przelotowy (4) tworzy się z szeregu wzajemnie niezależnych grup prowadnic taśmowych (2a, 3a; 2b, 3b; 2c, 3c) i steruje się, korzystnie indywidualnie, prędkościami (vl, v2, v3) ich obiegu.
  7. 7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że prędkość obiegu prowadnicy taśmowej zwiększa się do jej wartości maksymalnej we właściwej strefie kurczenia.
  8. 8. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że do indywidualnego sterowania napędem poszczególnych prowadnic taśmowych (2', 2”, 2'; 3', 3, 3'; 2a, 3a; 2b, 3b; 2c, 3s) stosuje się układ do badania wyrobów, korzystnie układ optoelektroniczny do badania wyrobów w postaci wstęg.
  9. 9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że przy sterowaniu napędem poszczególnych prowadnic taśmowych (3' 3, 3') w postaci taśm lub lin, biegnących obok siebie i równolegle do siebie, w wyrobach dzianych wyrównuje się oczka dziewiarskie kolejno poprzecznie do przebiegu wstęgi wyrobu (1), zaś w wyrobach tkanych wyrównuje się nitkę wątkową poprzecznie do wstęgi wyrobu (1).
  10. 10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że reguluje się stopień spiętrzenia lub rozciągnięcia wstęgi wyrobu (1).
  11. 11. Urządzenie do ciągłego suszenia i obkurczania dzianych lub tkanych wyrobów włókienniczych z co najmniej jednym stanowiskiem suszenia, składającym się ze skierowanych ku sobie dysz, usytuowanych z przesunięciem naprzeciw siebie w kanale przelotowym, ograni
    182 965 czonym od góry i od dołu co najmniej dwiema, przepuszczającymi powietrze, prowadnicami taśmowymi bez końca, znamienne tym, że w ograniczonym prowadnicami taśmowymi (2, 3) kanale przelotowym (4) znajduje się rama naciągowa (13) bez końca, której odstęp od dolnego odcinka co najmniej jednej górnej prowadnicy taśmowej (2), a także od górnego odcinka co najmniejjednej dolnej prowadnicy taśmowej (3)jest tak dobrany, że zamocowana na ramie naciągowej (13) wstęga wyrobu (1) w obszarze nadmuchu gorącego powietrza z poszczególnych dysz (8,9) styka się z przeciwległą względem danej dyszy prowadnicątaśmową(3,2), przy czym prędkość przesuwu dolnej i/lub górnej prowadnicy taśmowej (3,2) jest większa niż prędkość ramy naciągowej (13), zaś obrabiany wyrób (1) jest mocowany z wyprzedzeniem na ramie naciągowej (13) za pomocą zespołów doprowadzających.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że jeden z zespołów doprowadzających stanowi umieszczony przed ramą naciągową (13) zespół rozciągający (A) na szerokość obrabianą wstęgę wyrobu (1), zaopatrzone korzystnie w co najmniej dwa wałki (14,15), pokryte złożonymi z dużej liczby wypukłości i wgłębień, co najmniej w przybliżeniu komplementarnymi reliefami, których wypukłości i wgłębienia wchodzą w siebie wzajemnie.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że lewo- i prawostronne elementy ustalające (18,19) wstęgę wyrobu w ramie naciągowej (13) mająpostać łańcuchów bez końca, z których każdy zaopatrzony jest w igły (16,17) lub szczypczyki, przy czym co najmniej jeden z obu łańcuchów (18,19) jest prowadzony wewnątrz kanału przelotowego (4) przez biegnący wzdłuż niego kanał prowadząco-osłaniający (22, 23).
  14. 14. Urządzenie według, zastrz. 11, znamienne tym, że obie prowadnice taśmowe (2, 3), ograniczające w kierunku pionowym kanał przelotowy (4), mają regulowany odstęp (K).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że kierunek (I) nadmuchu powietrza co najmniej w części strefy kurczenia urządzenia jest w kierunku (D) przebiegu wstęgi wyrobu nachylony względem pionu pod kątem (a) z przedziału od 1 do 40°, zaś siła nadmuchu i kąt nachylenia (a) są tak dopasowane do siebie, że przesunięcie obszarów wstęgi wyrobu, spoczywających miejscami na obu prowadnicach taśmowych (2, 3), jest w przybliżeniu zerowe.
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że lewo- i prawostronne elementy ustalające (18,19) wstęgę wyrobu sąwysuwne poprzecznie do ich kierunku przenoszenia wyrobu w kierunku bocznym (E) na zewnątrz, co najmniej do obrzeża lub poza obszar działania dysz (8,9) gorącego powietrza.
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że dolny i górny rząd (8, 9) dysz gorącego powietrza są przesuwne względem siebie równolegle do kierunku przebiegu wstęgi wyrobu.
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że zawiera wznoszący się przenośnik taśmowy (32), wychylny z obszaru wychodzenia wyrobu z prowadnic taśmowych (2, 3). * * *
PL96315494A 1996-08-02 1996-08-02 Sposób i urządzenie do suszenia i obkurczania dzianych lub tkanych wyrobów włókienniczych PL182965B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96315494A PL182965B1 (pl) 1996-08-02 1996-08-02 Sposób i urządzenie do suszenia i obkurczania dzianych lub tkanych wyrobów włókienniczych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96315494A PL182965B1 (pl) 1996-08-02 1996-08-02 Sposób i urządzenie do suszenia i obkurczania dzianych lub tkanych wyrobów włókienniczych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL315494A1 PL315494A1 (en) 1998-02-16
PL182965B1 true PL182965B1 (pl) 2002-05-31

Family

ID=20068072

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96315494A PL182965B1 (pl) 1996-08-02 1996-08-02 Sposób i urządzenie do suszenia i obkurczania dzianych lub tkanych wyrobów włókienniczych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL182965B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL315494A1 (en) 1998-02-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2181962C (en) Process and apparatus for the drying and shrinking of textile goods
US3589029A (en) Process and apparatus for the continuous treatment of textile materials
US5274892A (en) Process and apparatus for shrinking textile fabrics
US4392309A (en) Apparatus for heat treating a continuously moving web
US20060053840A1 (en) Device for preparing textiles
US3618226A (en) Apparatus for continuously drying web material especially textile material
PL182965B1 (pl) Sposób i urządzenie do suszenia i obkurczania dzianych lub tkanych wyrobów włókienniczych
KR20050083551A (ko) 우븐 데님 텍스타일을 피니싱처리하기 위한 장치
RU2139378C1 (ru) Способ сушки и усадки текстильного изделия и устройство для его осуществления
JP2002004166A (ja) 緩和乾燥器
RU2146349C1 (ru) Устройство для сушки с усовершенствованной направляющей для древесного шпона, полученного ротационным срезанием
AT408670B (de) Verfahren und vorrichtung zum kontinuierlichen trocknen und krumpfen von textiler maschen- oder webware
KR20050106015A (ko) 셀룰로오스 섬유를 함유한 편직물 웨브의 염색 방법
US4241478A (en) Apparatus for shrinking of textile webs
NL1003706C2 (nl) Werkwijze en inrichting voor het drogen en krimpen van textiele produkten.
US3748747A (en) Process and apparatus for the treatment of material lengths
AU719339B2 (en) Process and apparatus for the drying and shrinking of textile goods
US3818607A (en) Process and apparatus for the treatment of material lengths
GB2210912A (en) Tenter for a web of textile material consisting of knitted material
MXPA96003177A (es) Procedimiento y dispositivo para secar y encoger materiales textiles
RU96101793A (ru) Способ сушки и усадки текстильного изделия и устройство для его осуществления
KR102517140B1 (ko) 직물류의 수축을 위한 장치 및 방법(apparatus and method for shrinking of fabrics)
US4955212A (en) Apparatus for treating a textile web with a liquid
JPH0719741A (ja) 熱風布帛乾燥装置
EP3234251B1 (en) Apparatus and method for compacting fabrics