PL182618B1 - Płyta sufitu podwieszanego propagująca energię akustyczną - Google Patents

Płyta sufitu podwieszanego propagująca energię akustyczną

Info

Publication number
PL182618B1
PL182618B1 PL96325272A PL32527296A PL182618B1 PL 182618 B1 PL182618 B1 PL 182618B1 PL 96325272 A PL96325272 A PL 96325272A PL 32527296 A PL32527296 A PL 32527296A PL 182618 B1 PL182618 B1 PL 182618B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
panel
transducer
acoustic
loudspeaker
suspended ceiling
Prior art date
Application number
PL96325272A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325272A1 (en
Inventor
Henry Azima
Martin Colloms
Neil Harris
Original Assignee
New Transducers Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=34865242&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL182618(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from GBGB9517918.0A external-priority patent/GB9517918D0/en
Priority claimed from GBGB9522281.6A external-priority patent/GB9522281D0/en
Priority claimed from GBGB9606836.6A external-priority patent/GB9606836D0/en
Application filed by New Transducers Ltd filed Critical New Transducers Ltd
Publication of PL325272A1 publication Critical patent/PL325272A1/xx
Publication of PL182618B1 publication Critical patent/PL182618B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04RLOUDSPEAKERS, MICROPHONES, GRAMOPHONE PICK-UPS OR LIKE ACOUSTIC ELECTROMECHANICAL TRANSDUCERS; DEAF-AID SETS; PUBLIC ADDRESS SYSTEMS
    • H04R1/00Details of transducers, loudspeakers or microphones
    • H04R1/02Casings; Cabinets ; Supports therefor; Mountings therein
    • H04R1/025Arrangements for fixing loudspeaker transducers, e.g. in a box, furniture
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04RLOUDSPEAKERS, MICROPHONES, GRAMOPHONE PICK-UPS OR LIKE ACOUSTIC ELECTROMECHANICAL TRANSDUCERS; DEAF-AID SETS; PUBLIC ADDRESS SYSTEMS
    • H04R7/00Diaphragms for electromechanical transducers; Cones
    • H04R7/02Diaphragms for electromechanical transducers; Cones characterised by the construction
    • H04R7/04Plane diaphragms
    • H04R7/045Plane diaphragms using the distributed mode principle, i.e. whereby the acoustic radiation is emanated from uniformly distributed free bending wave vibration induced in a stiff panel and not from pistonic motion
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04RLOUDSPEAKERS, MICROPHONES, GRAMOPHONE PICK-UPS OR LIKE ACOUSTIC ELECTROMECHANICAL TRANSDUCERS; DEAF-AID SETS; PUBLIC ADDRESS SYSTEMS
    • H04R2201/00Details of transducers, loudspeakers or microphones covered by H04R1/00 but not provided for in any of its subgroups
    • H04R2201/02Details casings, cabinets or mounting therein for transducers covered by H04R1/02 but not provided for in any of its subgroups
    • H04R2201/021Transducers or their casings adapted for mounting in or to a wall or ceiling

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Obtaining Desirable Characteristics In Audible-Bandwidth Transducers (AREA)
  • Details Of Audible-Bandwidth Transducers (AREA)

Abstract

1. Plyta sufitu podwieszanego, propa gujaca energie akustyczna, zawierajaca promieniujaca powierzchnie pobudzana do rezonansu, znamienna tym, ze jest zaopa-- trzona w akustyczny panel (2) majacy zdol-- nosc podtrzymywania i propagacji wej-- sciowej energii drgan w postaci fal od- ksztalcen w przynajmniej jednym obszarze czynnym usytuowanym poprzecznie wzgledem grubosci, w którym to obszarze sa rozlozone skladowe wibracji modu rezo- nansowego, oraz majacy okreslone uprzy- wilejowane lokacje w tym obszarze dla przetwornika (9), przy czym przetwornik (9) jest osadzony na panelu (2) calkowicie i wylacznie w jednej z okreslonych lokacji i jest przystosowany do pobudzania panela (2) do drgan i rezonansu oraz emisji dzwie- ku podczas rezonansu. Fig. 3b PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest płyta sufitu podwieszanego, propagująca energię akustycznaą zwłaszcza głośnik zaopatrzony w akustyczny radiator panelowy.
Znany głośnik panelowy tego rodzaju przedstawiono w opisie patentowym nr GBA-2 262 861. Głośnik ten jest zaopatrzony w rezonansowy radiator wielomodowy stanowiący jednolity panel przekładkowy utworzony z dwóch powłok materiału, z rdzeniem dystansowym o strukturze poprzecznie komórkowej, który to panel jest dobrany tak, że stosunek jego sztywności zginania (B), we wszystkich kierunkach, do sześcianu masy na jednostkę powierzchni (μ) wynosi co najmniej 10. Głośnik jest również zaopatrzony w środki mocujące, podpierające panel lub łączące go z korpusem wsporczym, w sposób swobodny nie powodujący tłumienia oraz w elektromechaniczne środki sterujące połączone z panelem dla wzbudzania rezonansu wielomodowego w panelu radiatora w odpowiedzi na wejściowy sygnał elektryczny w roboczym paśmie częstotliwości głośnika.
Do rozgłaszania stosowane są głośniki w postaci standardowych modułów, zamiennych z typowymi płytami sufitowymi, zwykle w formacie 600 x 600 mm, dla zapewnienia jednakowej wyrazistości mowy i muzyki na dużym obszarze. Do tego zastosowania wytwarza się obecnie różne konwencjonalne wzbudniki z ruchomą cewką i pochodne paneli.
W istniejącej technologii wykorzystuje się głośniki z ruchomą cewką, zaopatrzone w membrany stożkowe osadzone w ramach i przegrodach akustycznych. Jakkolwiek są one stosowane powszechnie ze względu na umiarkowany koszt i łatwą osiągalność, to jednak cechują się występowaniem efektu bliskości (nadmiernej intensywności dźwięku) i efektów kierunkowych, w konsekwencji czego występuje pogorszenie zrozumiałości na kierunkach nieosiowych. Do zapewnienia równomiernego pokrycia większego obszaru potrzebnych jest wiele zespołów.
W innym znanym rozwiązaniu wykorzystuje się głośnik typu stożkowego, w którym stożek jest konstrukcją polistyrenową z płaską powierzchnią czołową nadającą się do po182 618 malowania. W tym przypadku kombinacja dodatkowych wzbudników z ruchomą cewką zamocowanych do membrany, zamocowanej z możliwością występowania skręceń na wyższych częstotliwościach, może zapewnić szerszą charakterystykę promieniowania, niż w przypadku konwencjonalnego głośnika stożkowego. Takie zespoły głośnikowe ze spienionego polistyrenu wymagają podstawy i przegród akustycznych dla ich zamocowania w miejscu zainstalowania.
W opisie patentowym nr US-A-4 506 117 ujawniono panel sufitu podwieszonego, zaopatrzony w elektroakustyczny przetwornik zaopatrzony w metalową płytę podstawy, za pomocą której jest z panelem trwale połączony.
Sposób umieszczenia przetwornika na panelu, jak również sposób obliczenia pozycji lokacji tego przetwornika na panelu, przedstawiono w publikacji WO 97/09842 międzynarodowego zgłoszenia PCT/GB96/02145.
Płyta sufitu podwieszanego, propagująca energię akustyczną, zawierająca promieniującą powierzchnię pobudzaną do rezonansu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że jest zaopatrzona w akustyczny panel mający zdolność podtrzymywania i propagacji wejściowej energii drgań w postaci fal odkształceń w przynajmniej jednym obszarze czynnym usytuowanym poprzecznie względem grubości, w którym to obszarze są rozłożone składowe wibracji modu rezonansowego, oraz mający określone uprzywilejowane lokacje w tym obszarze dla przetwornika. Przetwornik jest osadzony na panelu całkowicie i wyłącznie w jednej z określonych lokacji i jest przystosowany do pobudzania panela do drgań i rezonansu oraz emisji dźwięku podczas rezonansu.
Korzystnym jest, że akustyczny panel jest utworzony przez komórkowy rdzeń zamknięty przekładkowo między powłokami o wysokim module sprężystości.
Korzystnym jest, że na obwodzie akustycznego panela jest umieszczone elastyczne zawieszenie stanowiące podparcie panela w ramie wsporczej sufitu podwieszanego.
Korzystnym jest, że komórkowy rdzeń stanowi spienione tworzywo sztuczne.
Korzystnym jest, że przetwornik ma postać bezwładnościowego przetwornika wibracyjnego.
Przedmiot wynalazku zostanie uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia szkic głośnika modu rozproszonego, fig. 2a - część głośnika z fig. 1 w przekroju wzdłuż linii A-A, fig. 2b - część radiatora modu rozproszonego, rodzaju przedstawionego na fig. 2a, z ukazaniem dwóch alternatywnych konstrukcji, w powiększeniu, fig. 3a - widok perspektywiczny pomieszczenia z sufitem podwieszanym, a fig. 3b przedstawia przykład głośnika modu rozproszonego według wynalazku, w postaci płyty sufitowej, w przekroju poprzecznym.
Na figurze 1 przedstawiono panelowy głośnik 81, który zawiera prostokątną ramę 1 podtrzymującą elastyczne zawieszenie 3 stanowiące jej wewnętrzne obrzeże, podtrzymujące promieniujący dźwięk panel 2 modu rozproszonego. Przetwornik 9 jest zamontowany całkowicie i wyłącznie na panelu 2 lub w nim, w wyznaczonej lokacji określonej przez wymiary x i y. Pozycję lokacji oblicza się w znany sposób, dla emitowania fal odkształcających w głąb panela, w celu pobudzania panela do rezonansu i wytwarzania wyjściowej energii akustycznej.
Przetwornik 9 jest dołączony do wysterowującego wzmacniacza sygnału 10, korzystnie wzmacniacza akustycznego, przez przewody doprowadzające 28. Obciążenie wzmacniacza i wymagania co do zasilania, są typowe, podobne do konwencjonalnych głośników stożkowych, przy czym czułość jest rzędu 86 - 88 dB/W w warunkach obciążenia panujących w pomieszczeniu. Impedancja obciążenia wzmacniacza jest w znacznej mierze rezystywna o wartości 6 Ω, a przenoszona moc 20-80 W. Jeżeli rdzeń i/lub powłoki panela wykonane są z metalu, to mogą służyć jako radiator cieplny dla przetwornika, na przykład do odprowadzania ciepła z cewki dźwiękowej przetwornika, zatem do poprawy przenoszenia mocy.
Na fig. 2a i 2b przedstawiono częściowe przekroje głośnika panelowego 81 z fig. 1. Jak przedstawiono na fig. 2a, rama 1, obrzeże stanowiące elastyczne zawieszenie 3 i panel 2 są połączone ze sobą odpowiednimi spoinami klejowymi 20. Materiałami odpowiednimi na ramę 1 są takie materiały, jakie stosuje się na ramy obrazów, korzystnie wytłaczany metal, zwłaszcza stop aluminium, lub tworzywa sztuczne. Materiały odpowiednie na obrzeże stano4
182 618 wiące elastyczne zawieszenie 3, zawierają materiały sprężyste, jak piankowy kauczuk i piankowe tworzywa sztuczne. Klejami nadającymi się na spoiny klejowe 20 są kleje epoksydowe, akrylowe, cyjanowo-akrylanowe i temu podobne.
Na figurze 2b przedstawiono w powiększeniu akustyczny panel 2, który jest sztywnym lekkim panelem mającym rdzeń 22, utworzony korzystnie ze sztywnego spienionego tworzywa sztucznego 97, korzystnie polichlorku winylu o wiązaniach poprzecznych, lub struktury komórkowej 98, na przykład struktury plastrowej z folii metalowej, tworzywa sztucznego i temu podobnych, przy czym komórki są rozmieszczone poprzecznie względem płaszczyzny panela i zamknięte są przeciwległymi powłokami 21, korzystnie utworzonymi z papieru, kartonu, folii plastikowej lub metalowej, albo blachy. Jeżeli powłoki 21 są wykonane z tworzywa sztucznego, to mogą być wzmocnione włóknami, korzystnie węglowymi, szklanymi, z Kevlaru (RTM), w znany sposób, dla poprawy ich własności wytrzymałościowych.
Pozostające do dyspozycji materiały na powłoki i wzmocnienia obejmują włókna węglowe, szklane, z Kevlaru (RTM), Nomexu, korzystnie aramidu i temu podobnych włókien w różnych warstwach i splotach, jak również papier, spajane laminaty papierowe, melaninę oraz różne folie z tworzyw sztucznych o dużym module, na przykład Mylar (RTM) Kaptan (RTM), poliwęglany, tworzywa fenolowe, poliestrowe lub pochodne oraz tworzywa wzmocnione włóknem oraz blacha i folia metalowa. Badania ciekłokrystalicznych polimerów termoplastycznych marki Vectra wykazały, że nadają się one do kształtowania wtryskowego bardzo cienkich powłok lub łupin o niewielkich rozmiarach, nawet do około 30 cm średnicy. Ten materiał samoczynnie tworzy wzmacniające prążkowania w kierunku wtrysku, kierunku korzystnym dla dobrej propagacji energii wysokich tonów od punktu pobudzania do obwodu panela.
Ponadto, takie tłoczenie w przypadku materiałów termoplastycznych, umożliwia przy tłoczeniu naniesienie oznaczeń ułatwiających lokalizację i ustawienie, na przykład w postaci rowków lub pierścieni dla dokładnego lokalizowania elementów przetwornika, zwłaszcza cewki wzbudzającej i/lub zawieszenia magnesu. Dodatkowo, w przypadku nieco słabszych materiałów rdzenia może być korzystne lokalne zwiększenie grubości powłoki, zwłaszcza w pewnym obszarze, aż do 150% średnicy przetwornika, dla wzmocnienia tego obszaru i korzystnego sprzężenia drgań fali odkształcającej, indukującego energię w panelu. W ten sposób w przypadku bardziej miękkich materiałów spienionych można poprawić przenoszenie wysokich częstotliwości.
Dostępne materiały na warstwy rdzenia obejmują struktury plastrowe lub karbowania prefabrykowane z blachy lub folii ze stopu aluminium, z Kevlaru (RTM) Nomexu (RTM), jak również płaskie lub spajane papiery i różne folie z tworzyw syntetycznych, jak również rozprężane bądź spieniane tworzywa sztuczne lub materiały w postaci pulpy, a nawet aerożele mateli, jeżeli mają odpowiednio małą gęstość. Niektóre nadające się na warstwy rdzeniowe materiały w praktyce wykazują, korzystne samoistne tworzenie powłoki podczas ich wytwarzania, a jednocześnie mają sztywność naturalną dostateczną do wykorzystania bez laminowania między warstwami powłokowymi. Wysokosprawny komórkowy materiał rdzeniowy jest znany pod nazwą handlową Rohacell, a nadaje się on na panel promiennika i do wykorzystania bez powłok. W warunkach praktycznych celem jest osiągnięcie ogólnej lekkości i sztywności odpowiedniej dla konkretnego zastosowania, łącznie z optymalizacją wpływów od rdzenia i warstw powłokowych oraz przejść między nimi.
W niektórych z zalecanych postaci panela wykorzystuje się powłoki z metalu i stopu metalicznego, lub też wzmocnienie z włókna węglowego. Obydwa z nich, jak również z użyciem stopu aerożelowego lub metalowego rdzenia plastrowego, panele będą miały podstawowe właściwości ekranowania dla wielkich częstotliwości, które są ważne w niektórych zastosowaniach związanych z kompatybilnością elektromagnetyczną EMC. Konwencjonalne głośniki panelowe lub stożkowe nie mają naturalnych właściwości ekranujących EMC.
Ponadto, korzystne postacie przetworników piezoelektrycznych i elektrodynamicznych mają pomijalne promieniowanie elektromagnetyczne lub rozproszone pola magnetyczne. Konwencjonalne głośniki mają duże pole magnetyczne, o zasięgu aż do 1 metra, jeżeli nie stosuje się specjalnych kompensacyjnych środków zaradczych.
182 618
Jeśli ważne jest, aby utrzymać ekranowanie w dowolnym zastosowaniu, można wykonać połączenia elektryczne z częściami przewodzącymi odpowiedniego panela DML lub na zamocowanie krawędziowe, korzystnie stosuje się przewodzącą elektrycznie piankę, lub podobną warstwę pośrednią.
Elastyczne zawieszenie 3, stanowiące obrzeże ramy 1 wytłumia zamocowane krawędzie panela 2 dla zapobieżenia przemieszczaniu się panela. Ponadto stosuje się korzystnie dodatkowe tłumienie, w postaci nakładek spojonych z panelem w dobranych pozycjach, dla tłumienia nadmiernych przemieszczeń i rozkładu rezonansowego równomiernego na panelu. Nakładki są korzystnie wykonane z materiału na bazie bitumicznej, jaki zwykle stosuje się w konwencjonalnych obudowach głośnikowych, a może też to być sprężysty lub sztywny polimerowy materiał arkuszowy. Niektóre materiały, zwłaszcza papier i karton oraz niektóre rdzenie mogą być samotłumiące. W razie potrzeby, tłumienie w konstrukcji paneli można zwiększyć przez zastosowanie osadzenia elastycznego, zamiast sztywnych klejów utwardzalnych.
Skuteczne selektywne tłumienie obejmuje specjalne zastosowanie panela łącznie z jego materiałem arkuszowym ze środkami trwale na nim osadzonymi. Brzegi i narożniki są szczególnie ważne dla częstotliwości - dominanty i mniej rozpraszalnych modów drgań niskoczęstotliwościowych akustycznego panela. Brzegowe zamocowanie daje w efekcie panel z całkowicie obramowany arkuszem materiału, z którego jest wykonany, jakkolwiek jego narożniki są zwykle swobodne, dla celowego rozszerzenia działania na niższe częstotliwości. Zamocowanie następuje za pomocą materiałów klejących lub samoprzylepnych. Możliwe są inne sposoby celowego tłumienia, zwłaszcza w warunkach efektów bardziej subtelnych i/lub średnich i wyższych częstotliwości, za pomocą odpowiedniej masy, zamocowanej do materiału arkuszowego w uprzednio określonych środkowych zlokalizowanych pozycjach obszaru.
Panel akustyczny 2 jest dwukierunkowy. Energia dźwięku z tyłu nie pozostaje w ścisłej zależności fazowej względem energii z przodu. W wyniku tego powstaje zysk z sumowania mocy akustycznej w pomieszczeniu, energii dźwięku o równomiernym rozkładzie częstotliwościowym, zmniejszenia zjawisk związanych z odbiciami i falami stojącymi oraz korzyścią z dobrego odtwarzania przestrzeni naturalnej i otoczenia w odtwarzanych nagraniach dźwiękowych.
Chociaż promieniowanie od panela akustycznego jest głównie niekierunkowe, to zawartość procentowa informacji fazowej wzrasta w miarę oddalania się od osi. Dla ulepszonego ogniskowania tak zwanego fantomowego obrazu stereo, rozmieszczenie głośników, podobnie jak i obrazów, to znaczy na wysokości przeciętnej osoby stojącej, daje w wyniku korzystne zmniejszenie nieosiowości rozmieszczenia dla normalnie siedzącego słuchacza, optymalizując efekt stereo. Podobnie, trójkątne ustawienie geometryczne z lewej/z prawej strony względem słuchacza, zapewnia dodatkową składową kątową. Osiąga się dobrą jakość stereofonii.
W przypadku grupy słuchaczy występuje dodatkowa korzyść w porównaniu z odtwarzaniem za pomocą głośnika konwencjonalnego. Z natury rozproszony charakter promieniowania dźwięku przez panel akustyczny daje w wyniku brzmienie dźwięku wolne od zjawiska odwrotnej proporcjonalności do kwadratu odległości od równoważnego źródła dźwięku. W wyniku nieśrodkowego i złego rozmieszczenia słuchaczy, natężenie pola dla głośnika panelowego wzmaga efekt stereofoniczny w porównaniu do głośników konwencjonalnych. Jest tak dlatego, że słuchacz znajdujący się daleko od środka nie odczuwa nasilonego oddziaływania efektu bliskości najbliższego głośnika, po pierwsze nadmiernego wzrostu głośności od najbliższego głośnika, jak również odpowiedniego spadku głośności od głośnika dalszego.
Korzystna jest również płaskość, lekkość, atrakcyjność wizualna i dobra jakość głośnika panelowego, wymagającego tylko jednego przetwornika i nie wymagającego stosowania zwrotnicy w całym paśmie dźwięków każdej membrany panelowej.
Na figurach 3a i 3b przedstawiono płytę sufitową 36 wspartą na kratowej ramie wsporczej 99, która to płyta 36 jest jednym z elementów tworzących sufit podwieszany, przy czym płyta sufitowa 36 ma postać głośnika panelowego 81, przedstawionego na fig. 1 i 2. Płyta sufitowa 36 zawiera sztywny lekki wielorezonansowy panel 2, mający rdzeń 22 zamknięty po
182 618 obu stronach powłokami 21. Panel 2 zamontowany jest na swym obwodzie na elastycznym zawieszeniu 3 stanowiącym obrzeże, korzystnie z gąbczastego kauczuku, które jest wsparte na ramie wsporczej 99. Obrzeże stanowiące elastyczne zawieszenie 3 jest korzystnie przymocowane do panela 2 albo do ramy wsporczej 99, za pomocą kleju, ale połączenie to może być wyłącznie grawitacyjne. Na panelu 2 jest osadzony przetwornik 9 emitujący fale odkształcające w głąb panela dla wprawiania go w rezonans z wytworzeniem akustycznej energii wyjściowej. Przetwornik umieszcza się na panelu w znany sposób.
W korzystnym rozwiązaniu, dobrej jakości panel akustyczny utworzony jest przez piankowy rdzeń z rozprężanego polistyrenu o typowej gęstości 100 g/m3, grubości 8 mm, obłożony powłokami z utwardzonego stopu aluminiowego o grubości 0,1 mm. Na obwodzie przymocowany jest pasek miękkiej gąbki lub filcu, o grubości 3 mm, dla zapewnienia częściowo podatnego zamocowania po umieszczeniu w ramach sufitowych, który poprawia również tłumienie wszelkich możliwych drgań w sekcjach obramowania sufitu.
Korzystną formą pobudzania jest jednostkowy bezwładnościowy przetwornik z ruchomą cewką drgającą 25 mm lub 38 mm, o impedancji 6 Ω i mocy przenoszonej 40 W, z cewką połączoną bezpośrednio z powierzchnią panela. Można stosować również zamknięty i uszczelniony samoistnie układ zwartego magnesu typu kubkowego, połączony bezpośrednio z panelem poprzez elastyczny pierścień odsprzęgający dobrany ze względu na jego właściwości wibromechaniczne i stałość wymiarów.
Zależnie od zastosowania, można wytwarzać niedrogą płytę sufitową z rdzeniem z piankowego tworzywa sztucznego pokrytym tekturą obłożoną papierem, która może zawierać warstwę folii ze stopu lekkiego dla nadania odporności przeciwogniowej, wysterowaną niedrogimi piezoelektrycznymi wzbudnikami drgań. Otrzymuje się zmniejszone poziomy maksymalne dźwięku, jeszcze bardziej, niż dostateczne dla celów powiadamiania personelu, komunikatów głosowych i rozgłaszania muzyki w tle. Otrzymuje się szeroki obszar pokrycia.
Przy zastosowaniu metalicznych lub przewodzących węglowych powłok lub rdzeni, głośnik może być uziemiony dla zapewnienia ekranowania przeciwzakłóceniowego zainstalowanej konstrukcji.
Przedstawiony głośnik w panelu sufitowym nie wymaga ramy, podstawy, ani przegrody akustycznej. Cały panel głośnikowy jest jednolity i może być umieszczony w danym miejscu tak, jak pasywny dekoracyjny panel sufitowy. Akustyczny panel jest stosunkowo lekki, zmniejszając obciążenie sufitu i ułatwiając instalację. Z łatwością wykonuje się ją jako ognioodporną. Może być dekorowana, malowana lub tapetowana dla zachowania jej niewidoczności w instalacji sufitowej bez zauważalnego pogorszenia własności akustycznych.
Niewielkie uszkodzenia nie powodują pogorszenia sprawności w porównaniu z głośnikami o membranie stożkowej, które są bardzo delikatne. Korzystne jest również rozprowadzanie dźwięku zapewniane przez głośnik z panelem akustycznym. W połączeniu z wysoką zrozumiałością i szerokim pokryciem kątowym oznacza to, że w typowej instalacji na dużym obszarze osiąga się niezwykle wysoką sprawność akustyczną przy około dwukrotnie mniejszej liczbie głośników w porównaniu do głośników konwencjonalnych, z osiągnięciem dużych oszczędności w kosztach instalacyjnych.
182 618
182 618
Fig. 2b
182 618
Fig. 3b
182 618
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Płyta sufitu podwieszanego, propagująca energię akustyczną, zawierająca promieniującą powierzchnię pobudzaną do rezonansu, znamienna tym, że jest zaopatrzona w akustyczny panel (2) mający zdolność podtrzymywania i propagacji wejściowej energii drgań w postaci fal odkształceń w przynajmniej jednym obszarze czynnym usytuowanym poprzecznie względem grubości, w którym to obszarze są rozłożone składowe wibracji modu rezonansowego, oraz mający określone uprzywilejowane lokacje w tym obszarze dla przetwornika (9), przy czym przetwornik (9) jest osadzony na panelu (2) całkowicie i wyłącznie w jednej z określonych lokacji i jest przystosowany do pobudzania panela (2) do drgań i rezonansu oraz emisji dźwięku podczas rezonansu.
  2. 2. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że akustyczny panel (2) jest utworzony przez komórkowy rdzeń (22) zamknięty przekładkowo między powłokami (21) o wysokim module sprężystości.
  3. 3. Płyta według zastrz. 2, znamienna tym, że na obwodzie akustycznego panela (2) jest umieszczone elastyczne zawieszenie (3) stanowiące podparcie panela (2) w ramie wsporczej (99) sufitu podwieszanego.
  4. 4. Płyta według zastrz. 2, znamienna tym, że komórkowy rdzeń (22) stanowi spienione tworzywo sztuczne (97) .
  5. 5. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że przetwornik (9) ma postać bezwładnościowego przetwornika wibracyjnego.
PL96325272A 1995-09-02 1996-09-02 Płyta sufitu podwieszanego propagująca energię akustyczną PL182618B1 (pl)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9517918.0A GB9517918D0 (en) 1995-09-02 1995-09-02 Acoustic device
GBGB9522281.6A GB9522281D0 (en) 1995-10-31 1995-10-31 Acoustic device
GBGB9606836.6A GB9606836D0 (en) 1996-03-30 1996-03-30 Acoustic device
PCT/GB1996/002153 WO1997009843A1 (en) 1995-09-02 1996-09-02 Loudspeakers comprising panel-form acoustic radiating elements

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325272A1 PL325272A1 (en) 1998-07-20
PL182618B1 true PL182618B1 (pl) 2002-02-28

Family

ID=34865242

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96325272A PL182618B1 (pl) 1995-09-02 1996-09-02 Płyta sufitu podwieszanego propagująca energię akustyczną

Country Status (19)

Country Link
EP (1) EP0847662B1 (pl)
JP (1) JPH11514509A (pl)
AT (1) ATE177576T1 (pl)
AU (1) AU703071B2 (pl)
BR (1) BR9610450A (pl)
CA (1) CA2230053A1 (pl)
DE (1) DE69601725T2 (pl)
DK (1) DK0847662T3 (pl)
EA (1) EA002109B1 (pl)
ES (1) ES2131407T3 (pl)
HK (1) HK1008640A1 (pl)
HU (1) HUP9900181A3 (pl)
IL (1) IL123484A (pl)
NZ (1) NZ316552A (pl)
PL (1) PL182618B1 (pl)
RO (1) RO119040B1 (pl)
SK (1) SK25798A3 (pl)
TR (1) TR199800358T1 (pl)
WO (1) WO1997009843A1 (pl)

Families Citing this family (36)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE224824T1 (de) 1997-09-03 2002-10-15 New Transducers Ltd Innenausstattungsteil mit integriertem, akustischem system
WO2000054552A1 (en) * 1999-03-10 2000-09-14 New Transducers Limited Resonant-mode panel loudspeaker with light emitter
US6443586B1 (en) 1999-03-10 2002-09-03 New Transducers Limited Light-emitting panel-form loudspeaker
DE19922395C1 (de) * 1999-05-14 2001-01-11 Harman Audio Electronic Sys Deckenelement
AU7388200A (en) 1999-07-23 2001-02-13 Digital Sonics, Llc Flat panel speaker
EP1122974B1 (de) * 2000-02-02 2007-01-24 Siemens Aktiengesellschaft Beleuchtungsanordnung mit einem integrierten Flächenlautsprecher
DE10030746B4 (de) * 2000-06-23 2008-11-20 Lisa Dräxlmaier GmbH Innenverkleidungsteil für Fahrzeuge und verfahren zur Herstellung desselben
US8103024B2 (en) * 2000-09-20 2012-01-24 Harman Becker Automotive Systems Gmbh Door with structural components configured to radiate acoustic energy
NZ514651A (en) * 2000-11-03 2003-05-30 Armstrong World Ind Inc Flat panel radiator spaced from acoustically resistant scrim, with assembly located in grid structure
US6911901B2 (en) 2000-12-20 2005-06-28 New Transducers Limited Multi-functional vibro-acoustic device
US10158337B2 (en) 2004-08-10 2018-12-18 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US11431312B2 (en) 2004-08-10 2022-08-30 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US10848118B2 (en) 2004-08-10 2020-11-24 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US8284955B2 (en) 2006-02-07 2012-10-09 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US10069471B2 (en) 2006-02-07 2018-09-04 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US9615189B2 (en) 2014-08-08 2017-04-04 Bongiovi Acoustics Llc Artificial ear apparatus and associated methods for generating a head related audio transfer function
US10848867B2 (en) 2006-02-07 2020-11-24 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US10701505B2 (en) 2006-02-07 2020-06-30 Bongiovi Acoustics Llc. System, method, and apparatus for generating and digitally processing a head related audio transfer function
US11202161B2 (en) 2006-02-07 2021-12-14 Bongiovi Acoustics Llc System, method, and apparatus for generating and digitally processing a head related audio transfer function
EP2023654A1 (de) * 2007-07-23 2009-02-11 Knauf AMF GmbH & Co. KG Plattenlautsprecher
GB0724149D0 (en) 2007-12-11 2008-01-23 New Transducers Ltd Touch-sensitive device
DE102008027385B4 (de) * 2008-06-09 2019-04-25 Fischer Profil Gmbh Sandwichelement für die Erstellung von Wänden und Dächern
JP6012937B2 (ja) * 2011-06-17 2016-10-25 住友理工株式会社 サウンドマスキングシステム
US9883318B2 (en) 2013-06-12 2018-01-30 Bongiovi Acoustics Llc System and method for stereo field enhancement in two-channel audio systems
US9264004B2 (en) 2013-06-12 2016-02-16 Bongiovi Acoustics Llc System and method for narrow bandwidth digital signal processing
US9906858B2 (en) 2013-10-22 2018-02-27 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US9615813B2 (en) 2014-04-16 2017-04-11 Bongiovi Acoustics Llc. Device for wide-band auscultation
US10639000B2 (en) 2014-04-16 2020-05-05 Bongiovi Acoustics Llc Device for wide-band auscultation
US10820883B2 (en) 2014-04-16 2020-11-03 Bongiovi Acoustics Llc Noise reduction assembly for auscultation of a body
US9564146B2 (en) 2014-08-01 2017-02-07 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing in deep diving environment
US9638672B2 (en) 2015-03-06 2017-05-02 Bongiovi Acoustics Llc System and method for acquiring acoustic information from a resonating body
US9621994B1 (en) 2015-11-16 2017-04-11 Bongiovi Acoustics Llc Surface acoustic transducer
US9906867B2 (en) 2015-11-16 2018-02-27 Bongiovi Acoustics Llc Surface acoustic transducer
AU2019252524A1 (en) 2018-04-11 2020-11-05 Bongiovi Acoustics Llc Audio enhanced hearing protection system
WO2020028833A1 (en) 2018-08-02 2020-02-06 Bongiovi Acoustics Llc System, method, and apparatus for generating and digitally processing a head related audio transfer function
US10834487B1 (en) * 2018-12-03 2020-11-10 V Charles Douglass Coleman Wall art music speaker system

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3247925A (en) * 1962-03-08 1966-04-26 Lord Corp Loudspeaker
DE2819615A1 (de) * 1978-05-05 1979-11-08 Messerschmitt Boelkow Blohm Verfahren zur erzielung gleichmaessiger schallverteilungseigenschaften
CH645227A5 (fr) * 1981-12-22 1984-09-14 Multiphonie Sa Transducteur electro-acoustique.
US4928312A (en) * 1988-10-17 1990-05-22 Amel Hill Acoustic transducer
WO1992003024A1 (en) * 1990-08-04 1992-02-20 The Secretary Of State For Defence In Her Britannic Majesty's Government Of The United Kingdom Of Great Britain And Northern Ireland Panel-form loudspeaker

Also Published As

Publication number Publication date
JPH11514509A (ja) 1999-12-07
CA2230053A1 (en) 1997-03-13
IL123484A (en) 2000-12-06
WO1997009843A1 (en) 1997-03-13
ES2131407T3 (es) 1999-07-16
RO119040B1 (ro) 2004-02-27
DE69601725D1 (de) 1999-04-15
BR9610450A (pt) 1999-06-15
SK25798A3 (en) 1998-09-09
PL325272A1 (en) 1998-07-20
EA002109B1 (ru) 2001-12-24
ATE177576T1 (de) 1999-03-15
EP0847662B1 (en) 1999-03-10
TR199800358T1 (xx) 1998-05-21
HUP9900181A2 (hu) 1999-05-28
EP0847662A1 (en) 1998-06-17
DK0847662T3 (da) 1999-09-27
AU6881096A (en) 1997-03-27
DE69601725T2 (de) 1999-09-16
IL123484A0 (en) 1998-09-24
HUP9900181A3 (en) 2001-08-28
HK1008640A1 (en) 1999-05-14
EA199800253A1 (ru) 1998-10-29
AU703071B2 (en) 1999-03-11
NZ316552A (en) 1998-05-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL182618B1 (pl) Płyta sufitu podwieszanego propagująca energię akustyczną
US6215881B1 (en) Ceiling tile loudspeaker
US6198831B1 (en) Panel-form loudspeakers
EP0847675B1 (en) Vibration transducers
EP0847659B1 (en) Loudspeakers comprising panel-form acoustic radiating elements
EP0847669B1 (en) Visual display means incorporating loudspeakers
US6307942B1 (en) Panel-form microphones
EP0847678B1 (en) Panel-form microphones
PL182495B1 (pl) Przenośny odtwarzacz płyt kompaktowych
PL182641B1 (pl) Elektroniczny instrument muzyczny
KR19990037726A (ko) 판넬형 음향 방사소자들로 구성된 라우드스피커
PL182243B1 (pl) Urzadzenie prezentacji wizualnej PL
SK26698A3 (en) Display screens incorporating loudspeakers
SK25598A3 (en) Inertial vibration transducers
CZ57898A3 (cs) Osobní počítač
PL182468B1 (pl) Karta z życzeniami
CA2230438A1 (en) Loudspeakers with panel-form acoustic radiating elements
EP0847666B1 (en) Panel-form loudspeakers