SK25798A3 - Loudspeakers comprising panel-form acoustic radiating elements - Google Patents

Loudspeakers comprising panel-form acoustic radiating elements Download PDF

Info

Publication number
SK25798A3
SK25798A3 SK257-98A SK25798A SK25798A3 SK 25798 A3 SK25798 A3 SK 25798A3 SK 25798 A SK25798 A SK 25798A SK 25798 A3 SK25798 A3 SK 25798A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
panel
suspended ceiling
transducer
acoustic
radiator
Prior art date
Application number
SK257-98A
Other languages
English (en)
Inventor
Henry Azima
Martin Colloms
Neil Harris
Original Assignee
New Transducers Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=34865242&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK25798(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from GBGB9517918.0A external-priority patent/GB9517918D0/en
Priority claimed from GBGB9522281.6A external-priority patent/GB9522281D0/en
Priority claimed from GBGB9606836.6A external-priority patent/GB9606836D0/en
Application filed by New Transducers Ltd filed Critical New Transducers Ltd
Publication of SK25798A3 publication Critical patent/SK25798A3/sk

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04RLOUDSPEAKERS, MICROPHONES, GRAMOPHONE PICK-UPS OR LIKE ACOUSTIC ELECTROMECHANICAL TRANSDUCERS; DEAF-AID SETS; PUBLIC ADDRESS SYSTEMS
    • H04R1/00Details of transducers, loudspeakers or microphones
    • H04R1/02Casings; Cabinets ; Supports therefor; Mountings therein
    • H04R1/025Arrangements for fixing loudspeaker transducers, e.g. in a box, furniture
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04RLOUDSPEAKERS, MICROPHONES, GRAMOPHONE PICK-UPS OR LIKE ACOUSTIC ELECTROMECHANICAL TRANSDUCERS; DEAF-AID SETS; PUBLIC ADDRESS SYSTEMS
    • H04R7/00Diaphragms for electromechanical transducers; Cones
    • H04R7/02Diaphragms for electromechanical transducers; Cones characterised by the construction
    • H04R7/04Plane diaphragms
    • H04R7/045Plane diaphragms using the distributed mode principle, i.e. whereby the acoustic radiation is emanated from uniformly distributed free bending wave vibration induced in a stiff panel and not from pistonic motion
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04RLOUDSPEAKERS, MICROPHONES, GRAMOPHONE PICK-UPS OR LIKE ACOUSTIC ELECTROMECHANICAL TRANSDUCERS; DEAF-AID SETS; PUBLIC ADDRESS SYSTEMS
    • H04R2201/00Details of transducers, loudspeakers or microphones covered by H04R1/00 but not provided for in any of its subgroups
    • H04R2201/02Details casings, cabinets or mounting therein for transducers covered by H04R1/02 but not provided for in any of its subgroups
    • H04R2201/021Transducers or their casings adapted for mounting in or to a wall or ceiling

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Obtaining Desirable Characteristics In Audible-Bandwidth Transducers (AREA)
  • Details Of Audible-Bandwidth Transducers (AREA)

Description

Stropná obkladová doska na zavesený strop zahŕňajúca reproduktor (81), ktorý má formu akustického žiariča (2) s distribuovanými vidmi a menič (9) pripevnený priamo na žiariči na vibráciu žiariča na dosiahnutie jeho rezonancie.
Reproduktor zahrňujúci panelové akustické vyžarujúce prvky
Oblasť techniky
Vynález sa týka reproduktora a najmä reproduktora zahrňujúceho akustické vyžarujúce prvky.
Doterajší stav techniky
Z patentového dokumentu GB-A-2262861 je známy panelový reproduktor, ktorý zahŕňa rezonančný viacvidový žiarič tvorený rovnomernou zloženou doskou zahrňujúcou jadro s priečnou komôrkovou štruktúrou, ktoré obklopujú dva plášte, pričom táto doska má pomer ohybovej pevnosti (b), vo všetkých smeroch, ku kubickému výkonu hmotnosti panelu na jednotku plochy (μ) rovnajúci sa aspoň 10, pripevňovací prostriedok, ktorý nesie uvedenú dosku alebo pripevňuje túto dosku na nosné teleso, a to voľným netlmeným spôsobom, a elektromechanický budiaci prostriedok, ktorý je určený na budenie viacvidovej rezonancie vo vyžarujúcej doske na odozvu na elektrický vstup vo vnútri pracovného frekvenčného rozsahu na reproduktory.
Reproduktory so štandardnou modulovou formou majú širokú oblasť použitia týkajúcu sa zvukovej distribúcie. Medzi tieto reproduktory patria napr. reproduktory, ktoré sú zameniteľné za komerčné stropné obkladové dosky a majú obvykle plochu 600 x 600 mm. Snahou pri týchto reproduktoroch je dosiahnuť rovnomernú distribúciu jasne zrozumiteľnej reči a hudby cez celú ich plochu. Niektoré konvenčné budiče s kmitaciou cievkou a ich panelové odvodenia sú základom predmetu tejto prihlášky.
Existujúce technológie používajú kužeľovité reproduktory s kmitaciou cievkou uložené do rámov a akustických ozvučníc. Hoci tieto reproduktory sa obvykle používajú vzhľadom na ich nízku kúpnu cenu a ľahkú dostupnosť, majú nedostatky označova.•Ŕ né ako horúce miesta (napr. miesta s nadmernou zvukovou intenzitou) a smerové účinky, a v dôsledku toho horšiu zrozumiteľnosť v miestach mimo ich osi.
Iné technológie používajú kužeľovité reproduktory, v ktorých kužeľovitý prvok má polystyrénovú štruktúru s plochým čelným povrchom, ktorý sa môže zafarbiť. Kombinácia dodatočných budičov s kmitaciou cievkou prispôsobených na ich membránu, ktorá má takú štruktúru, že pri nej dochádza k akustickému zmršteniu so zvyšujúcou sa frekvenciou, môže poskytnúť širší vyžarovací diagram, ako je pri konvenčných kužeľovitých reproduktoroch. Tieto polystyrénové penové reproduktorové jednotky vyžadujú rám a akustické tlmiče na ich pripevnenie do požadovanej plochy.
V patentovom dokumente US-A-4,506,117 je opísaný zavesený stropný panel vybavený elektroakustickým meničom, ktorý má kovovú základňovú dosku, ktorou je menič pripevnený na panel.
Podstata vynálezu
Jednotlivé vyhotovenia vynálezu používajú prvky, ktoré majú vlastnosti napr. štruktúru a konfiguráciu, obyčajne a/alebo špecificky opísané v prihláške WO 97/09842 súvisiacej s touto prihláškou. Tieto prvky teda majú schopnosť netlmiť a šíriť vstupnú vibračnú energiu ohybovým vlnením vo funkčnej ploche alebo funkčných plochách, ktoré prebiehajú priečne na hrúbku prvku, často, avšak nie nutne na okraje uvedeného prvku alebo prvkov. Majú konfiguráciu s anizotropiou ohybovej pevnosti alebo bez nej tak, aby rezonančné vidy ohybovej vlnovej vibrácie distribuované po celej ploche prvku priaznivo vplývali na akustické spojenie s okolitým vzduchom, a majú na uvedenej ploche vopred stanovené výhodné polohy alebo miesta pre meničový prostriedok, najmä pre jeho funkčne aktívne alebo pohyblivé časti účinné v závislosti na akustickej vibračnej aktivite v uvedenej ploche a na signáloch, obvykle elektrických, ktoré zodpovedajú akustickej miere takejto vibračnej aktivity. V súvisiacej medzinárodnej patentovej prihláške
W097/09842, ktorá má rovnakú prioritu, sú navrhnuté prvky pre pasívne akustické zariadenia bez meničových prostriedkov, ktorými sú napr. zariadenia na vyvolanie dozvuku alebo na akustickú filtráciu, alebo akustické ozvučenie priestoru alebo miestnosti, ako aj na aktívne akustické zariadenia s meničovými prostriedkami, medzi ktoré patria zvukové zdroje alebo reproduktory s pozoruhodne širokým kmitočtovým rozsahom, kde sa vstupné signály privádzajú na zvuk, alebo mikrofóny, ktoré sú vystavené zvuku, ktorý prevádzajú na iné signály.
Vynález sa týka najmä aktívnych akustických zariadení vo forme reproduktorov, ktoré sa používajú v zavesených stropných obkladových doskách.
Vyššie uvedené prvky v týchto zariadeniach sa nazývajú akustickými žiaričmi s distribuovanými vidmi a majú charakteristiky opísané v patentovej prihláške WO 97/09842 alebo iné charakteristiky opísané v tejto patentovej prihláške.
Predmetom vynálezu je zavesená stropná obkladová doska zahrňujúca reproduktor, pričom táto doska obsahuje prvok, ktorý má schopnosť netlmiť a šíriť vstupnú vibračnú energiu ohybovým vlnením v aspoň jednej funkčnej ploche prebiehajúcej priečne na jeho hrúbku tak, aby mal rezonančné vidy ohybovej vlnovej vibrácie distribuované po celej aspoň jednej ploche a vopred stanovené výhodné polohy v uvedenej ploche pre meničový prostriedok, a menič pripevnený celkom a výhradne na prvku v jednej z polôh na vibráciu tohoto prvku na dosiahnutie rezonancie tohoto prvku tvoriaceho akustický žiarič, ktorý poskytuje akustický výkon v priebehu rezonancie. Zavesená stropná doska môže zahŕňať prvok, ktorý obsahuje komôrkové jadro vyhotovené, napr. z penovej plastickej hmoty, a potiahnuté plášťami s vysokými modulmi. Na nosenie žiariča v zavesenom stropnom ráme môže byť pri okraji tohto žiariča usporiadaný pružný záves. Uvedený menič môže byť tvorený zotrvačným vibračným meničom.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na lepšie pochopenie vynálezu sú zobrazené príkladné vyhotovenia vynálezu na priložených výkresoch, na ktorých:
obr. 1 zobrazuje reproduktor s distribuovanými vidmi, ktorý bol opísaný v súvisiacej prihláške W097/09842, obr. 2a zobrazuje čiastočný rez vedený pozdĺž línie A-A na obr. 1, obr. 2b zobrazuje zväčšený prierez žiariča s distribuovanými vidmi typu znázorneného na obr. 2a, pričom znázorňuje dve alternatívne konštrukcie tohto žiariča, obr. 3a zobrazuje perspektívny pohľad do miestnosti, ktorá má zavesený strop a obr. 3b zobrazuje prierez vyhotovením reproduktora s distribuovanými vidmi podľa vynálezu vo forme stropnej obkladovej dosky.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na obr. 1 je zobrazený panelový reproduktor 81 rovnakého typu, aký bol opísaný a nárokovaný v súvisiacej prihláške vynálezu WO97/09842 s rovnakou prioritou, pričom tento reproduktor zahŕňa obdĺžnikový rám 1 nesúci okolo vnútorného okraja pružný záves 3, ktorý nesie zvukový vyžarujúci panel 2 s distribuovanými vidmi. Menič 2, napr. menič podrobne opísaný v súvisiacich patentových prihláškach WO/09859, W097/09861, W097/09858 s rovnakou prioritou, je pripevnený celkom a výhradne na panel 2 alebo v paneli 2 vo vopred stanovenej polohe definovanej súradnicami x a y, pričom tieto súradnice sú vypočítané tak, ako je to opísané v súvisiacej prihláške vynálezu W097/09842 s rovnakou prioritou, na vybudenie ohybového vlnenia v paneli na spôsobenie rezonancie panelu tvoriaceho žiarič poskytujúci akustický výkon v priebehu jeho rezonancie.
Uvedený menič 9 je budený signálovým zosilňovačom 10, napr. nízkofrekvenčným zosilňovačom, spojeným s týmto meničom pomocou vodičov 28. Zaťaženie zosilňovača a výkonové požiadavky môžu byť celkom normálne, tzn. ako pri konvenčných kužeľovitých reproduktoroch, pričom citlivosť je rádovo 86 až 88 dB/W pri kľudových podmienkach záťaže. Impedančná záťaž zosilňovača má silný odporový charakter pri 6 Ω a zaťažiteľnosti 20 až 80 W. V prípade, že jadro panelu a/alebo jeho plášte sú vyrobené z kovového materiálu, potom slúžia ako odvod tepla meniča na odvedenie tepla z motorovej cievky meniča, a teda zlepšujú výkonovú zaťažiteľnosť.
Na obr. 2a a 2b sú znázornené typické prierezy reproduktora 81 na obr. 1. Z obr. 2a je zrejmé, že rám 1, pružný záves 2 a panel 2 sú navzájom spojené v spojeniach 20 pomocou adhéznych prostriedkov. Uvedený rám môže tvoriť ľahký rám, napr. obrazový vytlačovaný rám z kovového materiálu, napr. hliníkovej zliatiny, alebo plastickej hmoty. Vhodnými materiálmi na pružný záves môžu byť pružné materiály, napr. penová guma a penová plastická hmota. Vhodnými adhezívami na spoje 20 môžu byť epoxidové, akrylátové a kyanoakrylátové živice, prípadne iné adhezíva.
Z obrázku 2b je zreteľné, že panel 2. je tvorený pevným ľahkým panelom, ktorý má jadro 22 zhotovené napr. z pevnej plastickej peny 97, akou môže byť napr. polyvinylchlorid s priečnou väzbou, alebo ho tvorí jadro 98 s komôrkovou štruktúrou, akým môže byť napr. jadro s voštinovou štruktúrou zhotovené z kovovej fólie, plastickej hmoty alebo iného podobného materiálu, pričom komôrky štruktúry prebiehajú priečne na plochu panelu a sú uzavreté protiľahlými vrstvami 21 plášťa zhotovenými z materiálu, akým je napr. papier, plastická hmota alebo kovová fólia. V prípade, že plášte sú vyrobené z plastickej hmoty, potom tieto plášte môžu byť s cieľom zvýšenia ich modulov známym spôsobom vystužené napr. uhlíkovými, sklenenými, Kevlarovými vláknami, a podobne.
Predpokladané plášťové vrstvové materiály a vystuženia teda obsahujú uhlíkové, sklenené, Kevlarové (RTM), Nomexové (RTM), tzn. aramidové, vlákna v rôznych vrstvách a väzbách, taktiež aj papier, vrstvený papier, melamín a rôzne syntetické plastické fólie s vysokými modulmi, akou je napr. Mylar (RTM), Kaptan (RTM), poľykarbonátová, fenolová, polyesterová plastická hmota alebo príbuzné plastické hmoty, vláknami zosilnené plastické hmoty a kovové fólie. Na základe výskumu kvality Vectra tekutých kryštálov na báze polymérnych termoplastov sa zistilo, že polymérne termoplasty sa môžu použiť na tvarovanie veľmi tenkých vrstiev plášťa s malou veľkosťou, tzn. s priemerom okolo 30 cm vstrekovaním. Tento materiál sám tvorí orientovanú kryštalickú štruktúru v smere vstrekovania, čo je výhodný smer na dobré šírenie vysokých zvukových kmitočtov z budiaceho bodu smerom na okraje panelu.
Dodatočné tvarovanie uvedených alebo iných termoplastov umožňuje, aby tvarovacie nástroje mali lokalizačné a registračné znaky, akými sú drážky alebo prstence na presné umiestnenie časti meniča, napr. excitačnej cievky a/alebo závesu magnetu. Okrem toho v prípade slabšieho materiálu jadra je výhodné lokálne zvýšiť hrúbku plášťa, napr. v ploche alebo prstenci s priemerom až 150 % priemeru snímača, na zosilnenie uvedenej plochy a výhodného spriahnutia vibračnej energie v paneli. Týmto spôsobom sa môže pri niektorých mäkších penových materiáloch zlepšiť vysokofrekvenčná odozva.
Predpokladaná vrstva jadra má voštinovú štruktúru alebo zvlnenú štruktúru vytvorenú z fólie hliníkovej zliatiny, Kevlaru (RTM), Nomexu (RTM), nenatierateľného papiera alebo lepenky a fólií z rôznych syntetických plastov, tiež aj ľahčenej alebo penovej plastickej hmoty alebo vlákninových materiálov, dokonca aj aerogélových kovov v prípade, že majú vhodne nízku hustotu. Niektoré vhodné materiály na vrstvu jadra majú pri výrobe schopnosť samočinného oplášťovania a/alebo majú dostatočnú pevnosť na ich vloženie medzi vrstvy plášťa bez toho, aby sa použila laminácia. Materiál na jadro s vysoko účinnou komôrkovou štruktúrou je známy pod obchodným označením Rohacell, pričom tento materiál je vhodný na vyža7 rujúci panel bez toho, aby bol obalený plášťom. Z praktického hľadiska je cieľom dosiahnutie celkovej ľahkosti a pevnosti vhodnej na konkrétne účely, pričom tento cieľ zahŕňa najmä optimalizáciu príspevkov jadra, plášťových vrstiev a prechodov medzi nimi.
V niekoľkých výhodných vyhotoveniach panelu sa použili plášte z kovu a kovových zliatin, alebo prípadne tieto materiály vystužené uhlíkovými vláknami. Tieto vyhotovenia panelu a tiež vyhotovenia panelu, v ktorých je použitá zliatina Aerogel, alebo v ktorých má jadro voštinovú štruktúru z kovového materiálu, majú schopnosť tienenia vysokých frekvencii, ktoré je dôležité na zlúčitelnosť zariadenia vyžarujúceho elektromagnetickú energiu. Konvenčné panely alebo reproduktory kužeľovitého typu nemajú schopnosť tienenia.
Okrem toho výhodné formy piezoelektrických meničov a elektrodynamických meničov majú zanedbateľné elektromagnetické žiarenie alebo rozptylové magnetické pole. Konvenčné reproduktory majú veľké magnetické pole, a to do vzdialenosti až 1 m, pokiaľ nie sú uskutočnené špecifické kompenzačné protiopatrenia.
V prípade, že je dôležité v danej aplikácii zaistiť alebo zachovať tienenie, potom sa elektrické spojenia môžu vyhotoviť tak, aby sa vodivé časti vhodného panelu DML, elektricky vodivá pena alebo podobné rozhrania mohli použiť na pripevnenie v oblasti okrajov.
Záves 3 môže tlmiť okraje panelu 2 s cieľom zabrániť nadmerný pohyb okrajov tohoto panelu. Okrem toho sa môžu použiť dodatočné tlmiace prostriedky, napr. prostriedky vo forme záplat spojených s panelom vo zvolených polohách na tlmenie nadmerného pohybu panelu na dosiahnutie rovnomernej distribúcie rezonancie cez plochu panelu. Tieto záplaty sči môžu vyhotoviť z materiálu na báze bitúmenu, ktorý sa obvykle používa v krytoch konvenčných reproduktorov, alebo z pružného alebo pevného polymérneho listového materiálu. Niektoré materiály, najmä papier a lepenka, a niektoré druhy materiálov na jadro môžu byť samotlmiace. V prípade, že je to žiadúce, môže byť v konštrukcii panelov zosilnené tlmenie použitím adhezív, ktoré sú po vytvrdení pružné a nie tuhé.
Uvedené účinné selektívne tlmenie zahŕňa špecifické aplikácie na paneli zahrňujúce listový materiál prostriedku permanentne pridruženého k panelu. Okraje a rohy môžu byť najmä dôležité pre dominantné a menej rozptýliteľné nízkofrekvenčné vidy ohybovej vibrácie panelu opísaného v tejto prihláške. Okrajové upevnenie tlmiaceho prostriedku môže výhodne viesť k panelu s celkom orámovaným listovým materiálom, hoci aspoň jeho rohy môžu byť často relatívne voľné na potrebné predĺženie panelu pri nízkofrekvenčnej prevádzke panelu. Upevnenie sa môže uskutočniť pomocou adhéznych alebo samolepiacich materiálov. Ostatné formy užitočného tlmenia, najmä čo sa týka viacerých nepatrných účinkov a/alebo stredných a vyšších frekvencií, sa môže uskutočniť pomocou vhodnej hmoty alebo hmôt pripevnených na listový materiál vo vopred stanovených účinných stredových polohách v ploche.
Vyššie uvedený panel je skutočne dvojrozmerný. Zvuková energia zo zadnej časti panelu nie je silne fázovo vztiahnutá k zvukovej energii z čelnej časti panelu. To prináša výhodu spočívajúcu v celkovom súčte akustických výkonov v danom priestore, zvukovej energii s rovnomernou distribúciou frekvencie, obmedzenom účinku odrážajúcom stojaté vlny a dobrej reprodukcii prirodzeného priestoru.
Zatiaľ čo zvuk alebo žiarenie z akustického panelu sú značne nesmerové, zvyšuje sa percentuálny podiel fázovo vztiahnutej informácie mimo os reproduktora. Na zlepšené zaostrenie umelého stereo počúvania dáva umiestnenie reproduktora vo výške, v ktorej sa obvykle vešajú obrazy, to je v obvyklej výške stojacej osoby, normálne sediacemu poslucháčovi možnosť optimálneho stereo počúvania aj v prípade, kedy sa nachádza v polohe, ktorá je mierne odchýlená od osi reproduktora. Táto trojuholníková geometria lavá/pravá vzhľadom na poslucháča poskytuje ďalšiu uhlovú zložku. Takto sa dosiahne dobrý stereo efekt.
To je ďalšia výhoda pre skupinu poslucháčov v porovnaní s reprodukciou pomocou konvenčných reproduktorov. Vzhľadom na skutočne rozptýlený charakter zvukového žiarenia akustického panelu poskytuje tento akustický panel zvukovú hlasitosť, na ktorú nijako neplatí pravidlo o úbytku so štvorcom vzdialenosti na ekvivalentný bodový zdroj. V dôsledku toho pre poslucháča sediaceho mimo osi reproduktorov, alebo na mieste nie príliš vhodnom na počúvanie, intenzita poľa panelového reproduktora podporuje kvalitnejší stereo účinok v porovnaní s konvenčnými reproduktormi. Je to spôsobené tým, že poslucháč nachádzajúci sa mimo stredu účinku všetkých reproduktorov netrpí dvoma nedostatkami, ktoré sa obvykle uplatňujú v blízkosti reproduktorov. Prvý z týchto nedostatkov spočíva v nadmerne zvýšenej vnímanej hlasitosti blízkeho reproduktora, a v dôsledku toho, čo je druhý z uvedených nedostatkov, v zníženom vnímaní hlasitosti ostatných reproduktorov.
Ďalšou výhodou plochého ľahkého panelového reproduktora je jeho vizuálna atraktívnosť, dobrá zvuková kvalita a požiadavka iba na jeden menič, pričom tento reproduktor nevyžaduje výhybku pre celý zvukový rozsah na každý panelový diagram.
Obr. 3 zobrazuje stropnú obkladovú dosku 36 prispôsobenú na nosenie v mriežkovanom zavesenom ráme 99 na vytvorenie zaveseného stropu, pričom táto doska má formu reproduktora 81 všeobecne typu opísaného v súvislosti s odkazmi na obr. 1 a 2, to znamená, že tento reproduktor zahŕňa pevný ľahký viacvidový rezonančný panel 2 s jadrom 22 potiahnutým na oboch stranách plášťami 21. Panel 2 je pri okrajoch pripevnený na pružných závesoch 3 z penovej gumy, ktoré sú nesené na ráme 99. Záves 3 môže byť pripevnený buď k panelu 2, alebo k rámu 99 pomocou adhéznych prostriedkov, avšak spojenie sa môže dosiahnuť s pomocou samotnej váhy rezonančného panelu 2. Tento panel 2 nesie menič 9, akým je napr. menič opísaný v súvislosti s obr. 7 až 12, na excitáciu ohybového vlnenia v paneli na dosiahnu tie jeho rezonancie a produkovanie akustického výstupu. Menič 9 môže mať na paneli takú polohu, aká je opísaná v súvisiacej medzinárodnej prihláške W097/09842.
Vo výhodnom vyhotovení s dobrou kvalitou je panel 2 vyrobený z jadra z penového polystyrénu typicky s hustotou 100 g/m3 a hrúbkou 8 mm, pričom toto jadro je potiahnuté plášťom z tvrdenej hliníkovej zliatiny s hrúbkou 0,1 mm. K obvodu panelu 2 je pripevnený mäkký penový alebo plstený pásik s hrúbkou 3 mm na poskytnutie čiastočne poddajného upevnenia tohoto panelu v prípade, že je tento panel umiestnený do uvedených stropných rámov, pričom tento pásik tiež napomáha potláčaniu prípadnej vibrácie v sekciách stropného rámu.
Budič panelu je výhodne tvorený zotrvačným panelom s jednotkovou kmitacou cievkou s priemerom 25 mm alebo 38 mm, impedanciou 6 Ω, zaťažitelnosťou 40 W, pričom kmitacia cievka je priamo spojená s panelovým povrchom. S panelom môžu byť tiež priamo spojené kompaktný viečkovitý magnetový systém a samočinné tesnenie, a to pomocou pružného tlmiaceho prstenca zvoleného pre jeho vibračno-mechanické vlastnosti a rozmerovú stabilitu.
V závislosti na použití sa môže vyrobiť lacná stropná obkladová doska zahrňujúca jadro z penovej plastickej hmoty potiahnutej papierom, ktorý môže mať vrstvu z ľahkej zliatinovej fólie na zaistenie ohňovzdornosti dosky, pričom táto doska sa môže budiť lacnými piezoelektrickými budičmi. Pomocou dosky sa dosiahne obmedzenie maximálnych úrovní, pričom toto obmedzenie je viac ako dostatočné na personálne hlásenie, hovorené komentáre a hudobnú kulisu. Okrem toho je zachované široké plošné pokrytie.
V prípade, že sa na obkladové dosky použijú kovové alebo uhlíkové vodivé plášte alebo jadrá, potom sa doskové reproduktory môžu uzemniť na zachovanie elektromagnetického tienenia inštalovanej štruktúry.
Priemyselná využiteľnosť
Reproduktor vo forme stropnej dosky podľa vynálezu nevyžaduje rám alebo akustické tlmiče. Celý reproduktorový panel má jednotnú veľkosť a môže sa umiestniť do žiaducej polohy iba ako pasívna dekoratívna stropná obkladová doska. Akustický panel je relatívne ľahký, a preto výrazne nezaťažuje stropnú konštrukciu a zjednodušuje inštaláciu stropu tvoreného týmito panelmi. Taktiež je možné tento panel spraviť ohňovzdorným. Okrem toho akustický panel sa môže ozdobiť, nafarbiť alebo vybaviť tapetou tak, aby sa tento panel stal opticky nenápadným bez toho, aby došlo k zhoršeniu akustických vlastností panelu.
Okrem toho menej závažné poškodenia tohoto panelu nespôsobujú zoslabovanie výkonu panelu v porovnaní s membránovými a kužeľovými reproduktormi, ktoré nie sú veľmi odolné proti poškodeniu. Tak isto veľkou výhodou tohto akustického panelu je jeho zvuková distribúcia. Vysoká miera zrozumiteľnosti spolu s veľkým uhlom pokrytia tohoto panelu vedie k tomu, že pri typickej veľkoplošnej inštalácii je možné dosiahnuť výborný akustický výkon s použitím iba polovičného počtu panelov vzhľadom na počet konvenčných reproduktorov, čím sa výrazne znížia inštalačné náklady.
Τ’/ ÄT/'-'Z.P

Claims (5)

1.
Zavesená stropná n a č u obkladová doska z
ktorý má schopnosť netlmiť vlnením v aspoň na jeho hrúbku zahrňujúca že zahŕňa s a a šíriť vstupnú vibračnú jednej funkčnej ploche tak, aby mal rezonančné cez aspoň jednu plochu tým, reproduktor, v prvok (2), energiu ohybovým prebiehajúcej priečne vidy ohybovej vibrácie distribuované a vopred stanovené výhodné polohy vo vnútri plochy pre meničový prostriedok, a menič (9) pripevnený celkom a výhradne na prvku v jednej z uvedených polôh na vibráciu prvku s cieľom dosiahnuť rezonanciu tohoto prvku tvoriaceho akustický žiarič, ktorý poskytuje akustický výstup v priebehu jeho rezonancie.
2. Zavesená stropná obkladová doska podľa nároku 1, v y značujúca sa tým, že prvok (2) obsahuje komôrkové jadro (22) potiahnuté plášťom (21) s vysokými modulmi.
3. Zavesená stropná obkladová doska podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúca sa tým, že ďalej zahŕňa pružný záves (3) usporiadaný pri okraji žiariča (2) na nesenie tohto žiariča v zavesenom stropnom ráme (99).
4. Zavesená stropná obkladová doska podľa nároku 2 alebo 3 v prípade, že tento nárok je závislý na nároku 2, vyznačujúca sa tým, že komôrkové jadro (2) je vyrobené z penovej plastickej hmoty (97).
5. Zavesená stropná obkladová doska podľa niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že menič (9) je tvorený zotrvačným vibračným meničom.
Obr. 1
2/3 (1 (20 (3 (20 22 (21 / ^21
Obr. 2α
Obr. 2b
3/3
SK257-98A 1995-09-02 1996-09-02 Loudspeakers comprising panel-form acoustic radiating elements SK25798A3 (en)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9517918.0A GB9517918D0 (en) 1995-09-02 1995-09-02 Acoustic device
GBGB9522281.6A GB9522281D0 (en) 1995-10-31 1995-10-31 Acoustic device
GBGB9606836.6A GB9606836D0 (en) 1996-03-30 1996-03-30 Acoustic device
PCT/GB1996/002153 WO1997009843A1 (en) 1995-09-02 1996-09-02 Loudspeakers comprising panel-form acoustic radiating elements

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK25798A3 true SK25798A3 (en) 1998-09-09

Family

ID=34865242

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK257-98A SK25798A3 (en) 1995-09-02 1996-09-02 Loudspeakers comprising panel-form acoustic radiating elements

Country Status (19)

Country Link
EP (1) EP0847662B1 (sk)
JP (1) JPH11514509A (sk)
AT (1) ATE177576T1 (sk)
AU (1) AU703071B2 (sk)
BR (1) BR9610450A (sk)
CA (1) CA2230053A1 (sk)
DE (1) DE69601725T2 (sk)
DK (1) DK0847662T3 (sk)
EA (1) EA002109B1 (sk)
ES (1) ES2131407T3 (sk)
HK (1) HK1008640A1 (sk)
HU (1) HUP9900181A3 (sk)
IL (1) IL123484A (sk)
NZ (1) NZ316552A (sk)
PL (1) PL182618B1 (sk)
RO (1) RO119040B1 (sk)
SK (1) SK25798A3 (sk)
TR (1) TR199800358T1 (sk)
WO (1) WO1997009843A1 (sk)

Families Citing this family (36)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE224824T1 (de) 1997-09-03 2002-10-15 New Transducers Ltd Innenausstattungsteil mit integriertem, akustischem system
WO2000054552A1 (en) * 1999-03-10 2000-09-14 New Transducers Limited Resonant-mode panel loudspeaker with light emitter
US6443586B1 (en) 1999-03-10 2002-09-03 New Transducers Limited Light-emitting panel-form loudspeaker
DE19922395C1 (de) * 1999-05-14 2001-01-11 Harman Audio Electronic Sys Deckenelement
AU7388200A (en) 1999-07-23 2001-02-13 Digital Sonics, Llc Flat panel speaker
EP1122974B1 (de) * 2000-02-02 2007-01-24 Siemens Aktiengesellschaft Beleuchtungsanordnung mit einem integrierten Flächenlautsprecher
DE10030746B4 (de) * 2000-06-23 2008-11-20 Lisa Dräxlmaier GmbH Innenverkleidungsteil für Fahrzeuge und verfahren zur Herstellung desselben
US8103024B2 (en) * 2000-09-20 2012-01-24 Harman Becker Automotive Systems Gmbh Door with structural components configured to radiate acoustic energy
NZ514651A (en) * 2000-11-03 2003-05-30 Armstrong World Ind Inc Flat panel radiator spaced from acoustically resistant scrim, with assembly located in grid structure
US6911901B2 (en) 2000-12-20 2005-06-28 New Transducers Limited Multi-functional vibro-acoustic device
US10158337B2 (en) 2004-08-10 2018-12-18 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US11431312B2 (en) 2004-08-10 2022-08-30 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US10848118B2 (en) 2004-08-10 2020-11-24 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US8284955B2 (en) 2006-02-07 2012-10-09 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US10069471B2 (en) 2006-02-07 2018-09-04 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US9615189B2 (en) 2014-08-08 2017-04-04 Bongiovi Acoustics Llc Artificial ear apparatus and associated methods for generating a head related audio transfer function
US10848867B2 (en) 2006-02-07 2020-11-24 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US10701505B2 (en) 2006-02-07 2020-06-30 Bongiovi Acoustics Llc. System, method, and apparatus for generating and digitally processing a head related audio transfer function
US11202161B2 (en) 2006-02-07 2021-12-14 Bongiovi Acoustics Llc System, method, and apparatus for generating and digitally processing a head related audio transfer function
EP2023654A1 (de) * 2007-07-23 2009-02-11 Knauf AMF GmbH & Co. KG Plattenlautsprecher
GB0724149D0 (en) 2007-12-11 2008-01-23 New Transducers Ltd Touch-sensitive device
DE102008027385B4 (de) * 2008-06-09 2019-04-25 Fischer Profil Gmbh Sandwichelement für die Erstellung von Wänden und Dächern
JP6012937B2 (ja) * 2011-06-17 2016-10-25 住友理工株式会社 サウンドマスキングシステム
US9883318B2 (en) 2013-06-12 2018-01-30 Bongiovi Acoustics Llc System and method for stereo field enhancement in two-channel audio systems
US9264004B2 (en) 2013-06-12 2016-02-16 Bongiovi Acoustics Llc System and method for narrow bandwidth digital signal processing
US9906858B2 (en) 2013-10-22 2018-02-27 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing
US9615813B2 (en) 2014-04-16 2017-04-11 Bongiovi Acoustics Llc. Device for wide-band auscultation
US10639000B2 (en) 2014-04-16 2020-05-05 Bongiovi Acoustics Llc Device for wide-band auscultation
US10820883B2 (en) 2014-04-16 2020-11-03 Bongiovi Acoustics Llc Noise reduction assembly for auscultation of a body
US9564146B2 (en) 2014-08-01 2017-02-07 Bongiovi Acoustics Llc System and method for digital signal processing in deep diving environment
US9638672B2 (en) 2015-03-06 2017-05-02 Bongiovi Acoustics Llc System and method for acquiring acoustic information from a resonating body
US9621994B1 (en) 2015-11-16 2017-04-11 Bongiovi Acoustics Llc Surface acoustic transducer
US9906867B2 (en) 2015-11-16 2018-02-27 Bongiovi Acoustics Llc Surface acoustic transducer
AU2019252524A1 (en) 2018-04-11 2020-11-05 Bongiovi Acoustics Llc Audio enhanced hearing protection system
WO2020028833A1 (en) 2018-08-02 2020-02-06 Bongiovi Acoustics Llc System, method, and apparatus for generating and digitally processing a head related audio transfer function
US10834487B1 (en) * 2018-12-03 2020-11-10 V Charles Douglass Coleman Wall art music speaker system

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3247925A (en) * 1962-03-08 1966-04-26 Lord Corp Loudspeaker
DE2819615A1 (de) * 1978-05-05 1979-11-08 Messerschmitt Boelkow Blohm Verfahren zur erzielung gleichmaessiger schallverteilungseigenschaften
CH645227A5 (fr) * 1981-12-22 1984-09-14 Multiphonie Sa Transducteur electro-acoustique.
US4928312A (en) * 1988-10-17 1990-05-22 Amel Hill Acoustic transducer
WO1992003024A1 (en) * 1990-08-04 1992-02-20 The Secretary Of State For Defence In Her Britannic Majesty's Government Of The United Kingdom Of Great Britain And Northern Ireland Panel-form loudspeaker

Also Published As

Publication number Publication date
JPH11514509A (ja) 1999-12-07
CA2230053A1 (en) 1997-03-13
IL123484A (en) 2000-12-06
WO1997009843A1 (en) 1997-03-13
ES2131407T3 (es) 1999-07-16
RO119040B1 (ro) 2004-02-27
DE69601725D1 (de) 1999-04-15
BR9610450A (pt) 1999-06-15
PL325272A1 (en) 1998-07-20
EA002109B1 (ru) 2001-12-24
ATE177576T1 (de) 1999-03-15
EP0847662B1 (en) 1999-03-10
TR199800358T1 (xx) 1998-05-21
HUP9900181A2 (hu) 1999-05-28
EP0847662A1 (en) 1998-06-17
DK0847662T3 (da) 1999-09-27
AU6881096A (en) 1997-03-27
DE69601725T2 (de) 1999-09-16
IL123484A0 (en) 1998-09-24
PL182618B1 (pl) 2002-02-28
HUP9900181A3 (en) 2001-08-28
HK1008640A1 (en) 1999-05-14
EA199800253A1 (ru) 1998-10-29
AU703071B2 (en) 1999-03-11
NZ316552A (en) 1998-05-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK25798A3 (en) Loudspeakers comprising panel-form acoustic radiating elements
US6215881B1 (en) Ceiling tile loudspeaker
CZ57698A3 (cs) Reproduktor obsahující panelové akustické vyzařující prvky
US6198831B1 (en) Panel-form loudspeakers
EP0847665B1 (en) Panel-form loudspeakers
EP0847677B1 (en) Inertial vibration transducers
SK285661B6 (sk) Zotrvačný vibračný menič
SK25898A3 (en) Visual display means incorporating loudspeakers
SK26098A3 (en) A portable compact disc player
EP0847678B1 (en) Panel-form microphones
SK25998A3 (en) Personal computers
KR19990037726A (ko) 판넬형 음향 방사소자들로 구성된 라우드스피커
SK26698A3 (en) Display screens incorporating loudspeakers
EA000612B1 (ru) Доска объявлений с встроенными громкоговорителями
SK26398A3 (en) Loudspeakers comprising panel-form acoustic radiating elements
EA002375B1 (ru) Музыкальный инструмент, содержащий громкоговоритель
EP0847666B1 (en) Panel-form loudspeakers