PL182535B1 - Sposób oczyszczania ścieków oraz urządzenie do oczyszczania ścieków - Google Patents
Sposób oczyszczania ścieków oraz urządzenie do oczyszczania ściekówInfo
- Publication number
- PL182535B1 PL182535B1 PL96321631A PL32163196A PL182535B1 PL 182535 B1 PL182535 B1 PL 182535B1 PL 96321631 A PL96321631 A PL 96321631A PL 32163196 A PL32163196 A PL 32163196A PL 182535 B1 PL182535 B1 PL 182535B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- reactor
- aerobic
- oxygen
- biomass
- anaerobic
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C02—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F3/00—Biological treatment of water, waste water, or sewage
- C02F3/28—Anaerobic digestion processes
- C02F3/2846—Anaerobic digestion processes using upflow anaerobic sludge blanket [UASB] reactors
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C02—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F3/00—Biological treatment of water, waste water, or sewage
- C02F3/30—Aerobic and anaerobic processes
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C02—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F3/00—Biological treatment of water, waste water, or sewage
- C02F3/30—Aerobic and anaerobic processes
- C02F3/301—Aerobic and anaerobic treatment in the same reactor
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C02—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F3/00—Biological treatment of water, waste water, or sewage
- C02F3/30—Aerobic and anaerobic processes
- C02F3/302—Nitrification and denitrification treatment
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Microbiology (AREA)
- Water Supply & Treatment (AREA)
- Hydrology & Water Resources (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Purification Treatments By Anaerobic Or Anaerobic And Aerobic Bacteria Or Animals (AREA)
- Biological Treatment Of Waste Water (AREA)
- Activated Sludge Processes (AREA)
- Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)
Abstract
1. Sposób oczyszczania scieków w biore- aktorze zawierajacym biomase, polegajacy na do- prowadzaniu oczyszczanych scieków przy dnie reaktora, znamienny tym, ze scieki doprowadza sie do reaktora typu UASB, zas tlen doprowadza sie w ilosciach sprzyjajacych rozwojowi biomasy tlenowej i fakultatywnej. 9. Urzadzenie do oczyszczania scieków za- wierajace zbiornik cieczy, w którym w dolnej jego czesci, przy dnie, umieszczone sa przewody z ukladem rozprowadzajacym oczyszczone scie- ki, znamienne tym, ze zawiera czesc do tlenowe- go oczyszczania scieków zas urzadzenie stanowi reaktor typu UASB, w którym nad przewodami (2) z ukladem (3) rozprowadzajacym scieki jest umieszczony uklad przewodów (7) rozprowa- dzajacych powietrze/tlen, zas uklad (8, 4, 5) do zintegrowanego osadzania biomasy i odbioru gazu jest umieszczony w górnej czesci reaktora. F i g - 3 PL PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób oczyszczania ścieków oraz urządzenie do oczyszczania ścieków.
Biologiczne oczyszczanie ścieków może zasadniczo odbywać się w dwojaki sposób, tj. tlenowy, z wykorzystaniem mikroorganizmów zużywających tlen oraz beztlenowy, poprzez rozwój
182 535 mikroorganizów bez dostępu tlenu. Oba sposoby mają miejsce w dziedzinie oczyszczania ścieków. Pierwszy sposób wykorzystywany jest głównie przy niskim stopniu zanieczyszczenia, niskiej temperaturze wody oraz jako doczyszczanie. Drugi sposób jest korzystny zwłaszcza jako proces podczyszczający w przypadku poważniejszych zanieczyszczeń organicznych oraz w wyższych temperaturach wody. Oba sposoby są znane.
Obecnie zbiorniki beztlenowe sączęsto umieszczane w szeregu ze zbiornikami tlenowymi, na przykład:
1. zblokowane podczyszczanie beztlenowe z następującym po nim tlenowym oczyszczaniem końcowym („doczyszczaniem”) do ekstensywnego usuwania BZT/ChZT (biochemiczne zapotrzebowanie tlenu/chemiczne zapotrzebowanie tlenu);
2. nitryfikacja a następnie denitryfikacja do ekstensywnego usuwania azotu;
3. redukcja siarczanów a następnie utlenianie siarczków do siarki atomowej w celu usunięcia siarki.
Coraz częściej odnotowuje się jednoczesne zachodzenie reakcji tlenowych i beztlenowych w tym samym zbiorniku. Przykładami tego sąreakcje nitryfikacji/denitryfikacji oraz denitryfikacja pod wpływem utleniania siarczków.
Procesy beztlenowe mogą również być przyczyną niewielkich wartości przyrostu osadu w systemach tlenowych o wysokich ładunkach. Zastosowanie stosunkowo niskiego ciśnienia tlenu w zbiorniku zawierającym skupioną (sflokulowaną) biomasę może prowadzić do szybkiego przetwarzania substancji wiążących tlen przez bakterie tlenowe obecne w zewnętrznej warstwie kłaczków. Bakterie te korzystnie magazynują składniki pokarmowejako rezerwy w postaci polisacharydów na zewnątrz swych komórek.
W efekcie bakterie nie mają możliwości wykorzystania tych rezerw z uwagi na brak tlenu, dlatego też rezerwy te zaczynają funkcjonować jako podłoże dla procesów mineralizacji beztlenowej wewnątrz kłaczka, dokąd tlen nie może się przedostać. W rezultacie następuje jednoczesne gromadzenie i rozpad polisacharydów, przy czym polisacharydy służą jednocześnie jako spoiwo dla skupionych kultur bakterii. Pierwotniaki mogą również odgrywać istotną rolę jako drapieżniki bakteriożerne co prowadzi do niskich przyrostów netto osadu.
W tym kontekście określenie mikro-aerofilny służy w istocie do wskazania, iż do systemu doprowadza się mniejszą ilość tlenu niż ilość potrzebna zazwyczaj do pełnej reakcji tlenowej. Prowadzi to do rozwoju populacji bakterii, które mogą się rozmnażać w warunkach bardzo niskiego ciśnienia tlenu. Wadą tego systemu jest możliwość wytwarzania substancji o przykrym zapachu, jak H2S, NH3 lub lotne kwasy organiczne. Mogą one być porywane przez pęcherzyki powietrza i odprowadzane do atmosfery. Tak więc istotne jest, by w razie potrzeby powietrze to było odprowadzane do uzdatnienia.
Z drugiej strony istotne jest, by w zbiorniku pozostała wystarczająca ilość materiału rozmnożeniowego i aby powstające kłaczki nie zostały wypłukane przed wystąpieniem procesów mineralizacji beztlenowej.
Prowadzone ostatnio badania wykazały, iż bakterie beztlenowe mogą zdradzać wysoką tolerancję tlenu (M.T. Kato, Biotech. Bioeng. 42:1360-1366 (1993)). Dodatek tlenu może czasem być korzystny dla procesu beztlenowego, na przykład w celu ograniczenia redukcji siarczanów w zbiornikach fermentacyjnych, jak opisano w EP-A 143 149. W tym ostatnim procesie przetwarzane są stałe odpady organiczne w szlamie, z wydzielaniem gazu zawierającego metan jako składnik główny, oraz niewielką ilość do 3%, a konkretnie 0,1-1,5% objętościowo tlenu.
Retencja biomasy w zbiorniku do oczyszczania ścieków ma istotne znaczenie dla pojemności tegoż zbiornika. W tradycyjnym oczyszczaniu tlenowym uzyskuje się to zazwyczaj przez ciągłe zawracanie osadu, (= biomasy) oddzielonego poza zbiornikiem przez osadzanie, do komory napowietrzania, gdzie zachodzą reakcje biologiczne. Proces ten, w którym stężenie osadu w komorze napowietrzania wynosi 3 -6 g/l określa się mianem procesu osadu czynnego. Ta sama zasada stosowanajest we wcześniej szych systemach oczyszczania beztlenowego, chociaż osad jest wtedy na ogół oddzielany przy pomocy separatorów płytowych przed zawróceniem go do komory reakcji beztlenowych. Proces ten znany jest jako proces kontaktowy.
182 535
Usprawnienie beztlenowego procesu kontaktowego polega na wykorzystaniu systemów, w których osad zatrzymuje się w inny sposób, na przykład poprzez zintegrowanie komory osadowej z komorą reakcyjną lub przeciwdziałanie wypłukiwaniu biomasy poprzez unieruchomienie jej na materiale nośnym. Z punktu widzenia akumulacji ważne jest, by czas przebywania osadu był znacznie dłuższy niż okres podziału rozmaitych mikroorganizmów. Jest to szczególnie istotne w procesie beztlenowym, z uwagi na bardzo powolny przyrost.
Skonstruowanie w latach siedemdziesiątych reaktora do beztlenowego oczyszczania ścieków o przepływie pionowym, znanego na całym świecie jako reaktor typu UASB (Upflow Anaerobic Sludge Blanket) stanowiło ważny krok do przodu w zakresie oczyszczania beztlenowego. Większość procesów oczyszczania beztlenowego odbywa się obecnie w reaktorach tego typu.
Cechą charakterystyczną reaktora typu UASB jest to, iż przeznaczone do oczyszczania ścieki doprowadzane są i rozprowadzane po dnie komory, skąd przepływają powoli w górę poprzez warstwę biomasy. Podczas kontaktu z biomasą wydziela się mieszanina gazów składająca się głównie z CH4, CO2 i H2S4. Mieszanina ta znana jest jako biogaz. Wspomniany biogaz unosi się w postaci pęcherzyków ku górze i tym samym przyczynia się w pewnym stopniu do mieszania. W wyniku przemyślanego rozmieszczenia kołpaków do gromadzenia gazu poniżej powierzchni wody pęcherzyki gazu nie docierają do powierzchni wody, co prowadzi do utworzenia u góry spokojnej strefy, w której jakiekolwiek porwane w górę cząsteczki osadu mogą ponownie opaść na warstwę biomasy („osadu zawieszonego”). Stężenie osadu w reaktorze UASB wynosi na ogół od 40 do 120 g/l, zazwyczaj 80 do 90g/l. Reaktor typu UASB opisany jest w wielu patentach, m.in. w EP-A 193 999 i EP-A 244 029.
Jednym z powodów, dla których reaktor typu UASB stał się najpopularniejszym reaktorem do procesu beztlenowego, jest fakt, iż przy odpowiednim sterowaniu procesem, biomasa może się rozwijać w postaci cząstek sferycznych o wielkości kilku mm, które bardzo dobrze osiadają.
Od tamtej pory proponowano rozwiązania rozbudowane lub wariantowe oparte na zasadzie UASB, w których prędkości przepływu są większe, na przykład w wyniku recyrkulacji osadu, przez wykorzystanie biogazy jako integralnej pompy lub po prostu poprzez konstruowanie węższych wysokich kolumn. Jednak zasada podstawowa pozostaje taka sama jak w reaktorze typu UASB.
Celem wynalazku jest sposób oczyszczania ścieków.
Celem wynalazku jest urządzenie do oczyszczania ścieków.
Sposób oczyszczania ścieków w bioreaktorze zawierającym biomasę, polegający na doprowadzaniu oczyszczanych ścieków przy dnie reaktora, według wynalazku charakteryzuje się tym, że ścieki doprowadza się do reaktora typu UASB, zaś tlen doprowadza się w ilościach sprzyjających rozwojowi biomasy tlenowej i fakultatywnej.
Korzystnie dobiera się ilość doprowadzanego tlenu tak aby gaz wydzielający się ze zbiornika zawierał co najmniej 2%, korzystnie co najmniej 3% objętościowo tlenu.
Korzystnie napowietrzanie prowadzi się poprzez napowietrzanie pęcherzykowe.
Korzystnie utrzymuje się biomasę na dnie reaktora w ilości 5 do 50 g/l.
Korzystnie oczyszczanie tlenowe przeprowadzi się łącznie z podczyszczaniem beztlenowym.
Korzystnie do napowietrzania w oczyszczaniu tlenowym jako czynnik stosuje się powietrze odprowadzone z podczyszczania beztlenowego.
Korzystnie oczyszczanie tlenowe i podczyszczanie beztlenowe przeprowadza się w tym samym reaktorze.
Korzystnie dobiera się prędkość doprowadzania wody tak, aby ilość biomasy tlenowej pozostawała zasadniczo stała.
Urządzenie do oczyszczania ścieków zawierające zbiornik cieczy, w którym w dolnej jego części, przy dnie, umieszczone są przewody z układem rozprowadzającym oczyszczone ścieki, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera część do tlenowego oczyszczania ścieków zaś urządzenie stanowi reaktor typu UASB, w którym nad przewodami z układem rozprowadzającym ścieki jest umieszczony układ przewodów rozprowadzających powie182 535 trze/tlen, zaś układ do zintegrowania osadzania biomasy i odbioru gazu jest umieszczony w górnej części reaktora.
Korzystnie urządzenie posiada część do zintegrowanego beztlenowego i tlenowego oczyszczania ścieków, gdzie urządzenie stanowi reaktor typu UASB, w którym nad przewodami z układem rozprowadzającym ścieki, jest umieszczony układ przewodów rozprowadzających powietrze, a pomiędzy nimi jest umieszczony układ do odbioru gazu, zaś układ do zintegrowanego osadzania biomasy i odbioru gazu jest umieszczony w górnej części reaktora.
Korzystnie urządzenie stanowi reaktor typu UASB, w którym nad przewodami z układem rozprowadzającym ścieki jest umieszczony układ do zintegrowanego osadzania biomasy i odbioru gazu, ponad którym jest umieszczony układ przewodów rozprowadzających powietrze, zaś wypełnienie stanowiące podłoże dla bakterii tlenowychjest umieszczone w górnej części reaktora.
Korzystnie układ przewodów rozprowadzających powietrze jest umieszczony ruchomo wzdłuż wysokości zbiornika reaktora.
Wynalazek dotyczy wykorzystania tlenowego oczyszczania ścieków w opisanym wyżej reaktorze typu UASB. Tak więc proces według wynalazku charakteryzuje się tym, że wykorzystuje się reaktor typu UASB, do którego dolnej części doprowadza się również tlen, w ilościach sprzyjających rozwojowi biomasy fakultatywnej i tlenowej. Wskazuje to, iż reaktor wyposażony jest również w instalację napowietrzającą, korzystnie drobnopęcherzykową. Reaktor tego typu może być wykorzystywanyjako odrębny zespół lub w zestawieniu z podczyszczaniem beztlenowym. W szczególnych przypadkach reaktor może pracować naprzemiennie w procesie tlenowym i beztlenowym, na przykład w pracy sezonowej przy występowaniu znacznych wahań w ilości ścieków. Zasadniczo proces może być wykorzystywany do wielu celów, na przykład do usuwania BZT/ChZT (biochemiczne zapotrzebowanie tlenu/chemiczne zapotrzebowanie tlenu), nitryfikacji, denitryfikacji i utleniania siarczków.
W wyniku zastosowania zasady przepływu pionowego i integralnego osiadania możliwe jest skumulowanie dużych ilości biomasy - większych niż w procesie osadu czynnego a mniejszych niż w beztlenowym reaktorze typu UASB. Stężenie biomasy przy dnie reaktora wynosi korzystnie 0,7-75 g/l, konkretnie 5-50 lub 10-50 g/l. Przy wykorzystaniu do procesu oczyszczania tlenowego po wcześniejszym oczyszczaniu beztlenowym, stężenie biomasy może być niższe, np. 0,5-10 g/l.
Taka korzystna retencja osadu zależy od intensywności napowietrzania i od hydraulicznego obciążenia reaktora. Niski stopień napowietrzania odpowiedni jest przy małym obciążeniu hydraulicznym i vice versa. Na przykład w konkretnym przypadku obciążenia wodą rzędu 4,0 m3/m2 · h stopień napowietrzania korzystnie jest poniżej 0,9 m3/m2 · h, zaś przy obciążeniu wodą rzędu 1,2 m3/m2 -h stopień napowietrzania w celu zatrzymania osadu jest nieograniczony. I odwrotnie, dla stopnia napowietrzania rzędu 4,0 m3/m2 -h obciążenie wodą wynosi korzystnie mniej niż 1,3 m3/m2 · h podczas gdy dla stopnia napowietrzania 0,8 m3/m2 · h i mniej obciążenie wodą w celu utrzymania osadu jest praktycznie nieograniczone. Zależności te przedstawiono na fig. 1. W zależności od rozmiarów zbiornika i użytego osadu rzeczywiste liczby mogą się różnić od przedstawionych powyżej, lecz tendencja pozostaje taka sama.
Tak więc proces może być wykorzystany do ścieków rozcieńczonych i stężonych. Ponieważ stosuje się duże zagęszczenie biomasy na dnie zbiornika, tlen nie jest w stanie dotrzeć wszędzie, co powoduje możliwość występowania beztlenowej mineralizacji osadu. W efekcie zużyte powietrze odpływające z reaktora może zawierać ślady metanu, lecz nie więcej niż 10% objętościowo. Ponadto, w wyniku stosunkowo krótkiego czasu przebywania pęcherzyków tlenu lub powietrza, tlen nie rozpuszcza się w całości w wodzie i powietrze uchodzące z procesu zawiera co najmniej 2% objętościowo, w szczególności powyżej 3% objętościowo i więcej, na przykład do 15% objętościowo tlenu resztkowego. Pozostała część gazu resztkowego składa się głównie z dwutlenku węgla oraz azotu i ewentualnie metanu.
Urządzenie według wynalazku do tlenowego oczyszczania ścieków obejmuje reaktor typu UASB z towarzyszącym układem rozprowadzania wody przy dnie zbiornika oraz zespół do zintegrowanego osadzania biomasy i gromadzenia gazu (tzw. oddzielanie trójfazowe) w górnej czę6
182 535 ści zbiornika. Integralne oddzielanie tego typu wymaga gromadzenia gazu poniżej powierzchni cieczy przy pomocy kołpaków gazowych, które widziane z góry, rozciągają się nad całym przekrojem poprzecznym zbiornika. W urządzeniu według wynalazku, w odróżnieniu od tradycyjnego reaktora typu UASB przewody napowietrzające umieszczone są przy dnie zbiornika poniżej, powyżej lub na tym samym poziomie do zespołu doprowadzania wody. Wysokość może się różnić od 4 do 14 m, korzystnie 4,5 do 10 m. W tym kontekście „w górnej części zbiornika” oznacza pas między najwyższym poziomem cieczy (pełna wysokość efektywna) a 0,75 wysokości efektywnej. Podobnie „przy dnie zbiornika” oznacza dolną część zbiornika, tj. między najniższym poziomem cieczy a 0,25 wysokości efektywnej.
W przypadku połączonego oczyszczania beztlenowego i tlenowego zbiornik tlenowy jest na ogół umieszczony wzdłuż zbiornika beztlenowego, przy czym stanowią one oddzielne zbiorniki. W tym przypadku powietrze odprowadzane z procesu beztlenowego może służyć jako czynnik napowietrzający w zbiorniku tlenowym.
Zbiorniki tlenowy i beztlenowy mogą być również zintegrowane pionowo w jeden zbiornik. W takim pionowo zintegrowanym zbiorniku zespół napowietrzający umieszczony jest powyżej zespołu gromadzenia gazu sekcji beztlenowej. Tego typu urządzenie do zintegrowanego beztlenowego i tlenowego oczyszczania ścieków składa się z reaktora typu UASB, w którym zespół doprowadzający ciecz umieszczony jest przy dnie zbiornika, zespół gromadzenia gazu umieszczony jest między sekcjami, zaś nad nimi umieszczony jest zespół napowietrzający, a zespół do zintegrowanego osadzania biomasy i gromadzenia gazu umieszczony jest w górnej części zbiornika. Kołpaki gazowe dla sekcji beztlenowej oraz zespół napowietrzający nie muszą być koniecznie umieszczone w połowie wysokości zbiornika. Talk więc „między sekcjami” oznacza między 0,25 a 0,75 efektywnej wysokości zbiornika. Zależnie od rodzaju ścieków, które będą oczyszczane, elementy te mogą być umieszczane wyżej lub niżej. W tym przypadku całkowita wysokość zbiornika może się wahać korzystnie od 6 do 25 metrów.
W szczególnym przykładzie wykonania urządzenia według wynalazku przewody napowietrzające sąpionowo przesuwne wzdłuż części wysokości zbiornika. Można to zrealizować na przykład przy pomocy ramy z przewodami napowietrzającymi umieszczonymi po stronie górnej, a kołpaki gazowe ewentualnie umieszczone po stronie dolnej, która to rama może być mechanicznie podnoszona lub obniżana względem wysokości zbiornika. Ten przykład wykonania pozwala łatwo przystosować konfigurację zbiornika do konkretnych ścieków oraz żądanego stopnia oczyszczenia.
W przypadku procesu ze zintegrowanym oczyszczaniem beztlenowym/tlenowym prędkość doprowadzania wody może być regulowana tak, by utrzymać optymalną równowagę osadu, tj. aby beztlenowy osad pozostawał w dolnej połowie zbiornika zaś osad tlenowy pozostawał w górnej połowie. Jeżeli wystąpi nadmierna produkcja osadu w sekcji tlenowej można doprowadzić do osadzeniajego części w sekcji beztlenowej poprzez zmniejszenie prędkości doprowadzania wody tak, aby ilość biomasy tlenowej powróciła do wartości stałej. Nadmiar osadu może również z czasem stać się cięższy i samoistnie osiąść w fazie beztlenowej.
Wariantowe rozwiązanie urządzenia do pionowo zintegrowanego beztlenowego/tlenowego oczyszczania ścieków opisanego powyżej zawiera, zamiast zespołu do gromadzenia gazów z biomasy w górnej części zbiornika, materiał wypełniający stanowiący podłoże dla bakterii tlenowych w górnej części zbiornika. Materiał wypełniający może składać się z filtrów oraz innych układów do unieruchamiania bakterii tlenowych. W tym przykładzie wykonania gaz uchodzący z fazy tlenowej może być gromadzony powyżej zbiornika lub po prostu odprowadzany do atmosfery. Efektywne rozdzielanie trójfazowe ponad sekcjąbeztlenowąumieszczonąpowyżej jest tu istotne w celu zapobieżenia przedostaniu się bakterii beztlenowych do procesu tlenowego. Tu również zespoły napowietrzające oraz korzystnie także kolektory gazu z sekcji beztlenowej, mogą być pionowo przesuwne.
Na fig. 1 przedstawiono pomiar zależności między obciążeniem hydraulicznym (Vwody) a prędkością napowietrzania (Vgazu). Vwody i Vgazil przedstawiono w m/h=m3/m2 -h. Obszar zacieniony ukazuje rejon wypłukiwania osadu.
182 535
Na fig. 2 przedstawiono urządzenie do oddzielnego oczyszczania tlenowego. Reaktor jest reaktorem typu UABS. Ścieki, ewentualnie poddane podczyszczaniu beztlenowemu, doprowadzane są za pośrednictwem przewodów 2 i układu rozdzielczego 3 do dolnej części zbiornika 1 w taki sposób, by wywołać faktyczny przepływ tłokowy. Oczyszczone ścieki odprowadzane są przelewem 4 w górnej części zbiornika 1 i odprowadzającym przewodem 5. Powietrze lub tlen doprowadzane sąprzewodem 6 zaopatrzonym w sprężarkę 6' i rozprowadzane w wodzie przewodami rozprowadzającymi 7. Kołpaki 8 umieszczone w górnej części zbiornika 1 gromadź ąresztę gazu, przy czym nad kołpakami 8 jest przestrzeń wystarczająca do osadzania osadu tlenowego. Kołpaki 8 wyposażone są w przewody (nie pokazano) odprowadzające resztę gazu.
Na fig. 3 przedstawiono urządzenie do zintegrowanego oczyszczania beztlenowego i tlenowego. Zbiornik 10 można porównać ze zbiornikiem 1 z fig. 2, ścieki są doprowadzane za pośrednictwem przewodów 2 i układu rozdzielczego 3 do dolnej części zbiornika 1. Nad układem rozdzielczym 3 są umieszczone kołpaki 9 do usuwania gazu beztlenowego, a nad nimi znajduje się przewód 6 podłączony do sprężarki 6' oraz przewodów rozprowadzających 7. Nad przewodem 6 są umieszczone kołpaki 8 oraz przewód 5 z przelewem 4 do odprowadzania ścieków. Gazowe kołpaki 9 do usuwania gazu beztlenowego (głównie metanu) umieszczone są między sekcjami zbiornika 10. Rozprowadzające przewody 7 powietrza umieszczone są nad kołpakami 9.
Przykład I
Reaktor pilotowy typu UASB przedstawiony na fig. 1 ma pojemność 12 m3, wysokość efektywną (cieczy) 4,5 m oraz powierzchnię dna rzędu 2,67 m2 został użyty jako zbiornik mikro-aerofilny bez wstępnego oczyszczania beztlenowego. Nie oczyszczone ścieki z papierni o ChZT około 1500 mg/l doprowadzono do zbiornika z szybkością 1,5 m3/h (prędkość przepływu pionowego Vup 0,56 m/h). Zbiornik był napowietrzany powietrzem z prędkością 12 m3/h (Vup 4,5 m/h). Temperatura zbiornika wynosiła około 30°C a pH było obojętne. W uchodzącym powietrzu nie wykryto składników zapachowych.
Po jednym tygodniu regulowania wyniki były następujące:
ChZTogó,em | ChZTfltr | Octan | Propionian | |
ciecz wpływająca (mg/l) | 1515 | 1415 | 426 | 181 |
ciecz wypływająca (mg/l) | 1006 | 762 | 198 | 93 |
skuteczność (%) | 33 | 47 | 53 | 48 |
Dalsza optymalizacja prowadzi do całkowitego usunięcia ChZT w 75% lub więcej.
Przykład II
Taki sam reaktor jak w przykładzie został użyty jako zbiornik do tlenowego czyszczenia końcowego. Wstępnie oczyszczone beztlenowo ścieki z papierni o ChZT około 600 mg/l doprowadzono do zbiornika z prędkością 4,0 m3/h (prędkość przepływu pionowego Vup 1,5 m/h). Zbiornik był napowietrzany powietrzem z prędkością 3,5 m3/h (Vup 1,3 m/h). W zużytym powietrzu nie wykryto składników zapachowych.
Wartości ChZT przed i po odfiltrowaniu próbki były następujące:
ChZTogółen | ChZTfi^ | |
ciecz wpływająca (mg/l) | 621 | 543 |
ciecz wypływająca (mg/l) | 465 | 249 |
skuteczność (%) | 25 | 54 |
Wartości te wskazują, że zbiornik przetwarza znaczną część resztkowego ChZT po oczyszczaniu beztlenowym.
182 535 fi
V gae (m/h)
fi
Fi g -Ξι
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.
Claims (12)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób oczyszczania ścieków w bioreaktorze zawierającym biomasę, polegający na doprowadzaniu oczyszczanych ścieków przy dnie reaktora, znamienny tym, że ścieki doprowadza się do reaktora typu UASB, zaś tlen doprowadza się w ilościach sprzyjających rozwojowi biomasy tlenowej i fakultatywnej.
- 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że dobiera się ilość doprowadzanego tlenu tak aby gaz wydzielający się ze zbiornika zawierał co najmniej 2%, korzystnie co najmniej 3% objętościowo tlenu.
- 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że napowietrzanie prowadzi się poprzez napowietrzanie pęcherzykowe.
- 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że utrzymuje się biomasę na dnie reaktora w ilości 5 do 50 g/l.
- 5. Sposób według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że oczyszczanie tlenowe przeprowadzi się łącznie z podczyszczaniem beztlenowym.
- 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że do napowietrzania w oczyszczaniu tlenowym jako czynnik stosuje się powietrze odprowadzone z podczyszczania beztlenowego.
- 7. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że oczyszczanie tlenowe i podczyszczanie beztlenowe przeprowadza się w tym samym reaktorze.
- 8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że dobiera się prędkość doprowadzania wody tak aby ilość biomasy tlenowej pozostawała zasadniczo stała.
- 9. Urządzenie do oczyszczania ścieków zawierające zbiornik cieczy, w którym w dolnej jego części, przy dnie, umieszczone są przewody z układem rozprowadzającym oczyszczone ścieki, znamienne tym, że zawiera część do tlenowego oczyszczania ścieków zaś urządzenie stanowi reaktor typu UASB, w którym nad przewodami (2) z układem (3) rozprowadzającym ścieki jest umieszczony układ przewodów (7) rozprowadzających powietrze/tlen, zaś układ (8,4,5) do zintegrowanego osadzania biomasy i odbioru gazu jest umieszczony w górnej części reaktora.
- 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że posiada część do zintegrowanego beztlenowego i tlenowego oczyszczania ścieków, gdzie urządzenie stanowi reaktor typu UASB, w którym nad przewodami (2) z układem (3) rozprowadzającym ścieki, jest umieszczony układ przewodów (7) rozprowadzających powietrze, a pomiędzy nimi jest umieszczony układ (9) do odbioru gazu, zaś układ (8,4,5) do zintegrowanego osadzania biomasy i odbioru gazu jest umieszczony w górnej części reaktora.
- 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że urządzenie stanowi reaktor typu UASB, w którym nad przewodami z układem (2,3) rozprowadzającym ścieki jest umieszczony układ do zintegrowanego osadzania biomasy i odbioru gazu, ponad którym jest umieszczony układ przewodów (7) rozprowadzających powietrze, zaś wypełnienie stanowiące podłoże dla bakterii tlenowych jest umieszczone w górnej części reaktora.
- 12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że układ przewodów (7) rozprowadzających powietrze jest umieszczony ruchomo wzdłuż wysokości zbiornika reaktora.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
NL9500171A NL9500171A (nl) | 1995-01-31 | 1995-01-31 | Werkwijze voor aerobe zuivering van afvalwater. |
PCT/NL1996/000048 WO1996023735A1 (en) | 1995-01-31 | 1996-01-31 | Process for aerobic treatment of waste water |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL321631A1 PL321631A1 (en) | 1997-12-08 |
PL182535B1 true PL182535B1 (pl) | 2002-01-31 |
Family
ID=19865521
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL96321631A PL182535B1 (pl) | 1995-01-31 | 1996-01-31 | Sposób oczyszczania ścieków oraz urządzenie do oczyszczania ścieków |
Country Status (21)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5972219A (pl) |
EP (1) | EP0807088B1 (pl) |
JP (1) | JP4153558B2 (pl) |
KR (1) | KR19980701753A (pl) |
CN (1) | CN1099384C (pl) |
AT (1) | ATE178570T1 (pl) |
AU (1) | AU707844B2 (pl) |
BR (1) | BR9607495A (pl) |
CA (1) | CA2211552C (pl) |
CZ (1) | CZ291502B6 (pl) |
DE (1) | DE69602010T2 (pl) |
DK (1) | DK0807088T3 (pl) |
ES (1) | ES2129955T3 (pl) |
FI (1) | FI973165A (pl) |
HK (1) | HK1008214A1 (pl) |
MX (1) | MX9705785A (pl) |
NL (1) | NL9500171A (pl) |
NO (1) | NO320361B1 (pl) |
PL (1) | PL182535B1 (pl) |
TR (1) | TR199700700T1 (pl) |
WO (1) | WO1996023735A1 (pl) |
Families Citing this family (43)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
ATE219469T1 (de) * | 1996-05-22 | 2002-07-15 | Va Tech Wabag Schweiz Ag | Verfahren und reaktor zur anaeroben abwasserreinigung in einem schlammbett |
NL1004455C2 (nl) * | 1996-11-06 | 1998-05-08 | Pacques Bv | Inrichting voor de biologische zuivering van afvalwater. |
US6306302B1 (en) * | 1997-08-01 | 2001-10-23 | Csir | Process for treatment of sulphate-containing water |
DE19815616A1 (de) | 1998-04-07 | 1999-10-14 | Zeppelin Silo & Apptech Gmbh | Verfahren und Vorrichtung zum Reinigen von Abwasser |
US6136185A (en) | 1998-06-19 | 2000-10-24 | Sheaffer International Ltd. | Aerobic biodegradable waste treatment system for large scale animal husbandry operations |
US6183643B1 (en) * | 1999-02-24 | 2001-02-06 | Ag Tech International, Inc. | Method and apparatus for denitrification of water |
US6565750B2 (en) * | 2000-08-31 | 2003-05-20 | O'brien & Gere Engineers, Inc. | Trickling filter system for biological nutrient removal |
KR100417488B1 (ko) * | 2001-04-06 | 2004-02-05 | 정인 | 혐기성 폐수처리 시스템 |
US6730225B1 (en) | 2001-09-04 | 2004-05-04 | Michael L. Duke | Wastewater treatment system and method |
US7097762B1 (en) | 2002-03-29 | 2006-08-29 | Icm, Inc. | Modular waste water treatment system |
US8425549B2 (en) | 2002-07-23 | 2013-04-23 | Reverse Medical Corporation | Systems and methods for removing obstructive matter from body lumens and treating vascular defects |
NL1021466C2 (nl) * | 2002-09-16 | 2004-03-18 | Univ Delft Tech | Werkwijze voor het behandelen van afvalwater. |
EP1559687A1 (en) * | 2004-01-21 | 2005-08-03 | Hiroshi Kishi | Waste water treatment |
US7384554B2 (en) * | 2004-05-14 | 2008-06-10 | Northwestern University | Methods for total nitrogen removal from waste streams |
US7198717B2 (en) * | 2004-08-26 | 2007-04-03 | Graham John Gibson Juby | Anoxic biological reduction system |
US7520990B2 (en) * | 2006-02-28 | 2009-04-21 | Icm, Inc. | Anaerobic wastewater treatment system and method |
US7374683B2 (en) * | 2006-03-31 | 2008-05-20 | Centre de Recherche industrielle du Quēbec | Biofilter and method for filtering a waste liquid |
WO2008089467A2 (en) * | 2007-01-20 | 2008-07-24 | Chaffee Kevin R | Septic tank wastewater treatment system |
CN100473616C (zh) * | 2007-03-28 | 2009-04-01 | 南京大学 | 叠加式污水生化反应器 |
US10123803B2 (en) | 2007-10-17 | 2018-11-13 | Covidien Lp | Methods of managing neurovascular obstructions |
US9220522B2 (en) | 2007-10-17 | 2015-12-29 | Covidien Lp | Embolus removal systems with baskets |
US9198687B2 (en) | 2007-10-17 | 2015-12-01 | Covidien Lp | Acute stroke revascularization/recanalization systems processes and products thereby |
US20100022951A1 (en) * | 2008-05-19 | 2010-01-28 | Luce, Forward, Hamilton 7 Scripps, Llp | Detachable hub/luer device and processes |
US8926680B2 (en) | 2007-11-12 | 2015-01-06 | Covidien Lp | Aneurysm neck bridging processes with revascularization systems methods and products thereby |
US8066757B2 (en) | 2007-10-17 | 2011-11-29 | Mindframe, Inc. | Blood flow restoration and thrombus management methods |
US8585713B2 (en) | 2007-10-17 | 2013-11-19 | Covidien Lp | Expandable tip assembly for thrombus management |
US11337714B2 (en) | 2007-10-17 | 2022-05-24 | Covidien Lp | Restoring blood flow and clot removal during acute ischemic stroke |
US8088140B2 (en) | 2008-05-19 | 2012-01-03 | Mindframe, Inc. | Blood flow restorative and embolus removal methods |
DK2254842T3 (en) * | 2008-01-28 | 2017-01-16 | Biowater Tech As | Process and device for treatment of wastewater |
GB2456836B (en) * | 2008-01-28 | 2013-03-13 | Ntnu Technology Transfer As | Method and reactor for the treatment of water |
MX2008002240A (es) * | 2008-02-15 | 2009-08-17 | Mauricio Rico Martinez | Optimizacion energetica de una planta del tipo aerobio anoxico, facultativo, anaerobio, utilizando burbuja fina, sin produccion de lodos. |
EP2254485B1 (en) | 2008-02-22 | 2017-08-30 | Covidien LP | Apparatus for flow restoration |
NL2001373C2 (nl) * | 2008-03-13 | 2009-09-15 | Univ Delft Tech | Reactorvat voor de verwerking van organisch materiaal. |
CN101977650A (zh) | 2008-04-11 | 2011-02-16 | 曼德弗雷姆公司 | 递送医疗器械以治疗中风的单轨神经微导管、其方法和产品 |
JP2009291719A (ja) * | 2008-06-05 | 2009-12-17 | Sumiju Kankyo Engineering Kk | 生物学的排水処理装置 |
EP2065344A1 (en) | 2008-09-23 | 2009-06-03 | Paques Bio Systems B.V. | Settling device, purifier containing the settling device and method for anaerobic or aerobic water purification |
JP2010194491A (ja) * | 2009-02-26 | 2010-09-09 | Yanmar Co Ltd | 廃水処理装置 |
CN102372360B (zh) * | 2010-08-06 | 2013-10-16 | 李进民 | 污水生物处理装置 |
KR101155134B1 (ko) * | 2012-03-02 | 2012-06-12 | 하나이엔씨(주) | 삼상 분리 방식의 수중 황화수소 제거장치 및 제거방법 |
JP6617750B2 (ja) * | 2017-05-23 | 2019-12-11 | トヨタ自動車株式会社 | 車両駆動装置の制御装置 |
CN112174321B (zh) * | 2020-09-25 | 2021-06-29 | 江苏南大华兴环保科技股份公司 | 应用于工业含氮尾水处置的升流式脱氮反应器 |
NL2028213B1 (en) * | 2021-05-14 | 2022-11-30 | Host Holding B V | Reactor and process for simultaneous nitrification and denitrification |
CN114394668B (zh) * | 2021-12-23 | 2023-05-12 | 中海油天津化工研究设计院有限公司 | 一种高压生化污水处理工艺组合反应装置 |
Family Cites Families (15)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE205877C (pl) * | ||||
US4009098A (en) * | 1973-02-16 | 1977-02-22 | Ecolotrol, Inc. | Waste treatment process |
ES8201507A1 (es) * | 1980-09-23 | 1981-12-16 | Pineda Felipe Sa | Procedimiento e instalacion para la depuracion de residuos contaminantes |
JPS57207596A (en) * | 1981-06-16 | 1982-12-20 | Ngk Insulators Ltd | Fluidized bed type waste water treating device |
JPS58114795A (ja) * | 1981-12-28 | 1983-07-08 | Miyoshi Shokai:Kk | 流動床式汚水処理装置 |
DD205877A1 (de) * | 1982-07-22 | 1984-01-11 | Uwe Halbach | Verfahren zum behandeln von organischen substraten |
FR2533548B1 (fr) * | 1982-09-28 | 1985-07-26 | Degremont | Procede et appareil de traitement anaerobie d'eaux residuaires dans un filtre a remplissage de materiau granulaire |
DE3335265A1 (de) * | 1983-09-29 | 1985-05-02 | Abwasserverband Raumschaft Lahr, 7630 Lahr | Verfahren zur reduzierung des h(pfeil abwaerts)2(pfeil abwaerts)s-gehaltes bei anaeroben schlammfaulverfahren |
US4530762A (en) * | 1984-03-28 | 1985-07-23 | Love Leonard S | Anaerobic reactor |
JPS62168592A (ja) * | 1986-01-17 | 1987-07-24 | Hitachi Plant Eng & Constr Co Ltd | 廃水処理装置 |
JPS63209792A (ja) * | 1987-02-25 | 1988-08-31 | Inoue Japax Res Inc | 活性汚泥処理装置 |
JPH01168395A (ja) * | 1987-12-25 | 1989-07-03 | Tobishima Corp | 廃水処理方法とその装置 |
FR2669917B1 (fr) * | 1990-12-03 | 1993-07-16 | Degremont Sa | Reacteur d'oxydation et de reduction biologique, procede de biofiltration et procedes de lavage mis en óoeuvre dans ce reacteur. |
DE4201864C2 (de) * | 1992-01-24 | 1996-02-15 | Passavant Werke | Kastenartiges Modul für einen Reaktor zur anaeroben Reinigung von Abwasser |
MX9303445A (es) * | 1992-06-10 | 1994-01-31 | Pacques Bv | Sistema y proceso para purificar agua de desperdicio que contiene compuestos nitrogenados. |
-
1995
- 1995-01-31 NL NL9500171A patent/NL9500171A/nl not_active Application Discontinuation
-
1996
- 1996-01-31 DK DK96904333T patent/DK0807088T3/da active
- 1996-01-31 AU AU48458/96A patent/AU707844B2/en not_active Ceased
- 1996-01-31 CN CN96191695A patent/CN1099384C/zh not_active Expired - Lifetime
- 1996-01-31 ES ES96904333T patent/ES2129955T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1996-01-31 JP JP52343496A patent/JP4153558B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1996-01-31 TR TR97/00700T patent/TR199700700T1/xx unknown
- 1996-01-31 DE DE69602010T patent/DE69602010T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1996-01-31 WO PCT/NL1996/000048 patent/WO1996023735A1/en active IP Right Grant
- 1996-01-31 CA CA 2211552 patent/CA2211552C/en not_active Expired - Fee Related
- 1996-01-31 PL PL96321631A patent/PL182535B1/pl unknown
- 1996-01-31 EP EP96904333A patent/EP0807088B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1996-01-31 AT AT96904333T patent/ATE178570T1/de active
- 1996-01-31 KR KR1019970705149A patent/KR19980701753A/ko not_active Application Discontinuation
- 1996-01-31 CZ CZ19972290A patent/CZ291502B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1996-01-31 MX MX9705785A patent/MX9705785A/es unknown
- 1996-01-31 US US08/875,077 patent/US5972219A/en not_active Expired - Lifetime
- 1996-01-31 BR BR9607495A patent/BR9607495A/pt not_active IP Right Cessation
-
1997
- 1997-07-25 NO NO19973434A patent/NO320361B1/no unknown
- 1997-07-30 FI FI973165A patent/FI973165A/fi unknown
-
1998
- 1998-07-20 HK HK98109285A patent/HK1008214A1/xx not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE69602010D1 (de) | 1999-05-12 |
DE69602010T2 (de) | 1999-08-05 |
JPH10513110A (ja) | 1998-12-15 |
MX9705785A (es) | 1997-10-31 |
CN1172463A (zh) | 1998-02-04 |
NO973434L (no) | 1997-09-22 |
KR19980701753A (ko) | 1998-06-25 |
TR199700700T1 (xx) | 1998-02-21 |
CN1099384C (zh) | 2003-01-22 |
US5972219A (en) | 1999-10-26 |
EP0807088B1 (en) | 1999-04-07 |
NO973434D0 (no) | 1997-07-25 |
AU4845896A (en) | 1996-08-21 |
JP4153558B2 (ja) | 2008-09-24 |
FI973165A0 (fi) | 1997-07-30 |
CZ229097A3 (en) | 1997-11-12 |
NO320361B1 (no) | 2005-11-28 |
HK1008214A1 (en) | 1999-05-07 |
DK0807088T3 (da) | 1999-10-18 |
CA2211552A1 (en) | 1996-08-08 |
EP0807088A1 (en) | 1997-11-19 |
ES2129955T3 (es) | 1999-06-16 |
PL321631A1 (en) | 1997-12-08 |
CA2211552C (en) | 2007-04-17 |
CZ291502B6 (cs) | 2003-03-12 |
NL9500171A (nl) | 1996-09-02 |
WO1996023735A1 (en) | 1996-08-08 |
BR9607495A (pt) | 1997-12-23 |
AU707844B2 (en) | 1999-07-22 |
ATE178570T1 (de) | 1999-04-15 |
FI973165A (fi) | 1997-07-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL182535B1 (pl) | Sposób oczyszczania ścieków oraz urządzenie do oczyszczania ścieków | |
CN101977853B (zh) | 用于处理废水的方法和装置 | |
AU2002301606B2 (en) | Batch Style Wastewater Treatment Apparatus Using Biological Filtering Process and Wastewater Treatment Method Using The Same | |
CN207933226U (zh) | 一种工业废水处理系统 | |
CN100410187C (zh) | 复合式微电解/生物膜反应装置及其处理污水的方法 | |
US6787035B2 (en) | Bioreactor for treating wastewater | |
CN108928922A (zh) | 一种无动力内循环生化反应沉淀塔及其工作流程 | |
Müller | Implementing biofilm carriers into activated sludge process—15 years of experience | |
KR100906742B1 (ko) | 초음파전해 침전조와 복합상향여과막 분리조를 포함하는 구성의 오,폐수 처리방법 및 그 장치 | |
CN108623107A (zh) | 一体化污水处理设备及其处理方法 | |
CS239007B1 (en) | Method of nitrogen substances containing biological activation sewage treatment and equipment for application of this method | |
CN217809127U (zh) | 一种餐厨垃圾废水处理系统 | |
CN210001741U (zh) | 污水处理装置 | |
JP2005144449A (ja) | 船上における廃水処理方法および装置 | |
EP2049443B1 (en) | A method and apparatus for simultaneous clarification and endogenous post denitrification | |
KR0126883Y1 (ko) | 대규모 오수 처리 시설 | |
JP2006289153A (ja) | 汚水浄化方法及び装置 | |
US3849303A (en) | Method and apparatus for upgrading wastewater treatment plants | |
KR20010029182A (ko) | 다공성 토양질 담체를 이용한 오·폐수 처리 시스템 | |
KR20060024288A (ko) | 반응조형 침전장치를 이용한 고효율 하수 및오·폐수처리장치 및 방법 | |
JP5077334B2 (ja) | 窒素除去処理装置及び窒素除去処理方法 | |
CN205528260U (zh) | 一种污水处理系统 | |
JP3607088B2 (ja) | 廃水中の窒素及び懸濁物質の連続同時除去方法並びに除去システム | |
CN206927766U (zh) | 豆制品废水处理设备 | |
US3894953A (en) | Wastewater treatment plant |