PL182385B1 - Podglówek do foteli pojazdów mechanicznych PL PL - Google Patents

Podglówek do foteli pojazdów mechanicznych PL PL

Info

Publication number
PL182385B1
PL182385B1 PL96317566A PL31756696A PL182385B1 PL 182385 B1 PL182385 B1 PL 182385B1 PL 96317566 A PL96317566 A PL 96317566A PL 31756696 A PL31756696 A PL 31756696A PL 182385 B1 PL182385 B1 PL 182385B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
headrest
support bars
box structure
pair
bottom wall
Prior art date
Application number
PL96317566A
Other languages
English (en)
Other versions
PL317566A1 (en
Inventor
Filippo Emilio De
Original Assignee
Bruzolo Manifatt Gestind Mb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bruzolo Manifatt Gestind Mb filed Critical Bruzolo Manifatt Gestind Mb
Publication of PL317566A1 publication Critical patent/PL317566A1/xx
Publication of PL182385B1 publication Critical patent/PL182385B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60NSEATS SPECIALLY ADAPTED FOR VEHICLES; VEHICLE PASSENGER ACCOMMODATION NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60N2/00Seats specially adapted for vehicles; Arrangement or mounting of seats in vehicles
    • B60N2/80Head-rests
    • B60N2/806Head-rests movable or adjustable
    • B60N2/809Head-rests movable or adjustable vertically slidable
    • B60N2/829Head-rests movable or adjustable vertically slidable characterised by their adjusting mechanisms, e.g. electric motors
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S297/00Chairs and seats
    • Y10S297/02Molded

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Aviation & Aerospace Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chair Legs, Seat Parts, And Backrests (AREA)
  • Seats For Vehicles (AREA)
  • Vehicle Waterproofing, Decoration, And Sanitation Devices (AREA)

Abstract

1. Podglówek do foteli pojazdów me- chanicznych zawierajacy sprezysty korpus, z którego wystaje para równoleglych pre- tów nosnych, które sa osadzone suwliwie w parze rurowych prowadnic sztywno za- mocowanych do konstrukcji oparcia fotela, zas dolne konce pretów nosnych sa ze soba sztywno polaczone za pomoca poprzeczne- go elementu, który jest roboczo polaczony ze zdalnie sterowanymi srodkami roboczy- mi do podnoszenia i opuszczania poprzecz- nego elementu, znamienny tym, ze zawiera skrzynkowa konstrukcje (5) zamocowana do pary rurowych prowadnic, w której sa umieszczone prety nosne (22) i poprzeczny element (4), przy czym skrzynkowa kon- strukcja (5) posiada dolna scianke (10) podtrzymujaca zdalnie sterowane srodki robocze. Fig . 2 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest podgłówek do foteli pojazdów mechanicznych.
Z niemieckiego opisu patentowego nr 42 16 584 znany jest podgłówek wyposażony w parę prętów nośnych przesuwnych na parze rurowych elementów, które są zamocowane do konstrukcji oparcia. Dolne końce prętów są połączone poprzez poprzeczny element roboczo połączony ze zdalnie sterowanymi środkami roboczymi.
Niemiecki opis patentowy nr 36 24 397 ujawnia podgłówek posiadający dwa pręty nośne przesuwne w parze otworów prowadzących w poprzeczce konstrukcji oparcia. Pręty posiadają dolne końce połączone z poprzeczką sterowaną przez zdalnie sterowane środki.
Z amerykańskiego opisu patentowego nr 4 923 250 znany jest podgłówek posiadający dwa pręty nośne zamocowane do pręta poprzecznego za pomocą pary elementów, przesuwnych na prowadnicach w kształcie litery U.
W rozwiązaniach tych tradycyjne materiały amortyzacyjne oparcia stykają, się z ruchomymi częściami, wytwarzając dodatkowe tarcie podczas ich ruchu.
Podgłówek do foteli pojazdów mechanicznych zawierający sprężysty korpus, z którego wystaje para równoległych prętów nośnych, które są osadzone suwliwie w parze rurowych prowadnic sztywno zamocowanych do konstrukcji oparcia fotela, zaś dolne końce prętów nośnych są ze sobą sztywno połączone za pomocą poprzecznego elementu, który jest roboczo połączony ze zdalnie sterowanymi środkami roboczymi do podnoszenia i opuszczania poprzecznego elementu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera skrzynkową kon182 385 strukcję zamocowaną do pary rurowych prowadnic, w której są umieszczone pręty nośne i poprzeczny element, przy czym skrzynkowa konstrukcja posiada dolną ściankę podtrzymującą zdalnie sterowane środki robocze.
Korzystnie zdalnie sterowane środki robocze zawierają giętki, linowy mechanizm napędowy z osłoną którego jeden koniec jest zakotwiczony w dolnej ściance skrzynkowej konstrukcji.
Korzystnie zdalnie sterowane środki robocze zawierają napędzane urządzenie uruchamiające osadzone w dolnej ściance skrzynkowej konstrukcji.
Korzystnie napędzane urządzenie uruchamiające jest wahliwie połączone z dolną ścianką skrzynkowej konstrukcji wokół osi równoległej do poprzecznego elementu.
Korzystnie poprzeczny element z tłoczonego tworzywa sztucznego jest połączony zatrzaskowo z dolnymi końcami prętów nośnych.
Korzystnie prowadnice rurowe stanowią tłoczone tuleje z tworzywa sztucznego, bezpośrednio uformowane na górnej poprzeczce konstrukcji oparcia, a skrzynkową konstrukcję tworzy para tłoczonych z tworzywa sztucznego skorupowych połówek przymocowanych do siebie i do tulei za pomocą zatrzaskowego elementu sprzęgającego.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania uwidoczniono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia fotel pojazdu mechanicznego wyposażony w podgłówek według wynalazku, schematycznie, w rzucie z boku, fig. 2 - część podgłówka według wynalazku w pierwszym przykładzie wykonania, w rzucie bocznym z tyłu w kierunku pokazanym na fig. 1 strzałką II; na tej samej figurze pokazano, częściowo liniami kropkowymi, drugi przykład wykonania, fig. 3 - przykład wykonania z fig. 2 w przekroju poziomym płaszczyzną III-III na fig. 2, w powiększeniu, fig. 4 - przykład wykonania z fig. 2 odnoszący się do drugiego przykładu wykonania, w przekroju pionowym płaszczyzną IV-IV na fig. 2, w powiększeniu oraz fig. 5 - przykład wykonania z fig. 2, w przekroju poziomym płaszczyzną V-V.
W dalszym opisie i zastrzeżeniach takie terminy jak dolny, górny, podnoszenie, opuszczanie i podobne należy rozumieć jako odnoszące się do podgłówka w stanie zamontowanym na górnej części oparcia fotela w pojeździe mechanicznym.
Na figurze 1 pokazano schematycznie fotel S pojazdu mechanicznego, w którego skład wchodzi poduszka P i oparcie B, na którego górnej części jest osadzony podgłówek 1 według wynalazku. W skład podgłówka 1 wchodzi w zasadzie sprężysty korpus 2 lub poduszka, zazwyczaj wykonany ze spienionego tworzywa sztucznego i zawierający ramę nośną, której nie widać na rysunkach ze względu na jej konwencjonalną budowę, i która z kolei jest sztywno lub uchylnie osadzona na parze równoległych prętów nośnych 22, pokazanych na fig. 2 i 3, wybiegających w dół z podstawy sprężystego korpusu 2. Pręty nośne 22 biegną wewnątrz oparcia B fotela S i są połączone z jego konstrukcją nośną, a mianowicie z górną poprzeczką T, za pomocą pary formowanych tłocznie z tworzywa sztucznego tulei 3. W pokazanym przykładzie, obie tuleje 3 są bezpośrednio kształtowane, podczas ich formowania, na poprzeczce T. Alternatywnie, tuleje 3 można formować z jednego kawałka materiału z płytką łączącą, a ta z kolei jest przymocowana mechanicznie do konstrukcji nośnej oparcia B.
Oba pręty nośne 22 suwają się ciernie w tulejach 3 w celu umożliwienia regulacji wysokości sprężystego korpusu 2 względem oparcia B. Pręty nośne 22 są zazwyczaj nieco wygięte lub łukowe, przy czym zwrócone wklęsłą stroną krzywizny ku przodowi pojazdu (w lewo na fig. 1), w wyniku czego podczas podnoszenia sprężystego korpusu 2 podgłówek 1 przesuwa się do przodu, co kompensuje odchylenie oparcia B ku tyłowi.
Dolne końce 2a obu prętów nośnych 22 są sztywno połączone ze sobą za pomocą poprzecznego elementu 4, wykonanego, korzystnie, z tłoczonego tworzywa sztucznego. Wydrążone końce 4a poprzecznego elementu 4 są zakotwiczone w dolnych końcach 2 a prętów nośnych 22 za pomocą korzystnie, sprzęgieł zatrzaskowych. W tym celu wydrążone końce 4a poprzecznego elementu 4 formuje się łącznie z odpowiednimi sprężystymi skrzydełkami 4b wpasowanymi zatrzaskowo w odpowiednich karbach (nie pokazanych na rysunku) w dolnych końcach 2a prętów nośnych 22.
Skrzynkowa konstrukcja ochronna 5 wykonana również z tłoczonego tworzywa sztucznego jest sztywno przymocowana do dwóch tulei 3. Wewnątrz skrzynkowej konstrukcji 5 są
182 385 osadzone pręty nośne 22 z poprzecznym elementem 4. Skrzynkowa konstrukcja 5 składa się z dwóch skorupowych połówek, przedniej połówki 6 · i tylnej połówki 7, połączonych ze sobą i z dolnymi wystającymi płytkami 8 dwóch tulei 3 za pomocą zatrzaskowych elementów sprzęgających 9.
Wedlug wynalazku, dolna ścianka 10 skrzynkowej konstrukcji 5 stanowi podparcie dla zdalnie sterowanego mechanizmu roboczego połączonego funkcjonalnie z poprzecznym elementem 4 w taki sposób, że można podnosić i opuszczać pręty nośne 22 i, w rezultacie, sprężysty korpus 2 podgłówka 1 względem oparcia B.
Wynalazek zapewnia dwa alternatywne przykłady wykonania regulacyjnego mechanizmu roboczego. Pierwszy z nich, pokazany na fig. 1, i linią. ciągłą na fig. 2, zawiera mechanizm napędowy 11 z gię^k^. linką. Bowdena z osłoną 12 biegnącą pomiędzy ręcznym zespołem sterującym 13 (na przykład umieszczonym z jednej strony poduszki P fotela S), a elementem mocującym 14 zakotwiczonym w odpowiednim centralnym otworze 15 w dolnej ścianie 10 skrzynkowej konstrukcji 5. Metalowa linka 16 ślizga się wewnątrz osłony 12, której koniec wystający na zewnątrz elementu mocującego 14 jest zaopatrzony w ucho 17, które z kolei jest połączone z szybko złączną centralną częścią 18, pokazaną szczegółowo na fig. 5, poprzecznego elementu 4.
W wariancie pokazanym linią kropkową na fig. 2 i fig. 4, w skład zdalnie sterowanego mechanizmu roboczego wchodzi urządzenie uruchamiające w postaci silnika elektrycznego
19, połączonego z instalacją elektryczną (nie pokazaną na rysunkach ze względu na to, że jest konwencjonalna) i również bezpośrednio połączonego z dolną ścianką 10 skrzynkowej konstrukcji 5. Ponieważ, jak wspomniano wcześniej, dwa pręty nośne 22 mają zazwyczaj kształt łuku, i w związku z czym odpowiednie dolne końce 2a wraz z poprzecznym elementem 4 przesuwąją się po krzywoliniowej drodze podczas jej podnoszenia i opuszczania, silnik elektryczny 19 jest połączony ze skrzynkową konstrukcją 5 w taki sposób, że może wahać się wokół osi równoległej do poprzecznego elementu 4. W tym celu dolna ścianka 10 skrzynkowej konstrukcji 5 jest wykonana jako integralny element wystającego na zewnątrz wspornika
20, w którym jest osadzony silnik elektryczny 19 w sposób umożliwiający mu wahanie się wokół poprzecznego sworznia 21. Jak widać na fig. 4, wał 24 silnika elektrycznego 19 przechodzi przez otwór 15 w dolnej ściance 10 i jest połączony, na przykład, za pomocą poprzecznego sworznia 23, z centralnym obszarem poprzecznego elementu 4.
Wahliwe połączenie silnika 19 ze skrzynkową konstrukcją 5 nie jest konieczne o ile pręty nośne 22 są prostoliniowe, a nie zakrzywione.
Naturalnie, szczegóły konstrukcyjne i przykłady wykonania można znacznie zmieniać w porównaniu z tym, co powyżej ujawniono i pokazano na rysunkach, nie wychodząc poza zakres wynalazku określony w załączonych zastrzeżeniach patentowych.
182 385
LO
182 385
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (6)

Zastrzeżenia patentowe
1. Podgłówek do foteli pojazdów mechanicznych zawierający sprężysty korpus, z którego wystaje para równoległych prętów nośnych, które są osadzone suwliwie w parze rurowych prowadnic sztywno zamocowanych do konstrukcji oparcia fotela, zaś dolne końce prętów nośnych są ze sobą sztywno połączone za pomocą poprzecznego elementu, który jest roboczo połączony ze zdalnie sterowanymi środkami roboczymi do podnoszenia i opuszczania poprzecznego elementu, znamienny tym, że zawiera skrzynkową konstrukcję (5) zamocowaną do pary rurowych prowadnic, w której są umieszczone pręty nośne (22) i poprzeczny element (4), przy czym skrzynkowa konstrukcja (5) posiada dolną ściankę (10) podtrzymującą zdalnie sterowane środki robocze.
2. Podgłówek według zastrz. 1, znamienny tym, że zdalnie sterowane środki robocze zawierają, giętki, linowy mechanizm napędowy (11) z osłoną (12), którego jeden koniec (14) jest zakotwiczony w dolnej ściance (10) skrzynkowej konstrukcji (5).
3. Podgłówek według zastrz. 1, znamienny tym, że zdalnie sterowane środki robocze zawierają napędzane urządzenie uruchamiające (19) osadzone w dolnej ściance (10) skrzynkowej konstrukcji (5).
4. Podgłówek według zastrz. 3, znamienny tym, że napędzane urządzenie uruchamiające (19) jest wahliwie połączone z dolną ścianką. (10) skrzynkowej konstrukcji (5) wokół osi (21) równoległej do poprzecznego elementu (4).
5. Podgłówek według zastrz. 1, znamienny tym, że poprzeczny element (4) z tłoczonego tworzywa sztucznego jest połączony zatrzaskowo z dolnymi końcami (2a) prętów nośnych (22).
6. Podgłówek według zastrz. 1, znamienny tym, że prowadnice rurowe stanowią tłoczone tuleje (3) z tworzywa sztucznego, bezpośrednio uformowane na górnej poprzeczce (T) konstrukcji oparcia (B), a skrzynkową konstrukcję (5) tworzy para tłoczonych z tworzywa sztucznego skorupowych połówek (6, 7) przymocowanych do siebie i do tulei (3) za pomocą zatrzaskowego elementu sprzęgającego (9).
PL96317566A 1996-07-16 1996-12-18 Podglówek do foteli pojazdów mechanicznych PL PL PL182385B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT96TO000610A IT1284668B1 (it) 1996-07-16 1996-07-16 Appoggiatesta per sedili di autoveicoli.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL317566A1 PL317566A1 (en) 1998-01-19
PL182385B1 true PL182385B1 (pl) 2001-12-31

Family

ID=11414786

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96317566A PL182385B1 (pl) 1996-07-16 1996-12-18 Podglówek do foteli pojazdów mechanicznych PL PL

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5722728A (pl)
EP (1) EP0819569B1 (pl)
BR (1) BR9606218A (pl)
DE (1) DE69622266T2 (pl)
ES (1) ES2177754T3 (pl)
IT (1) IT1284668B1 (pl)
PL (1) PL182385B1 (pl)
TR (1) TR199601059A2 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7458640B1 (en) * 2005-09-22 2008-12-02 Hill Gregory C Adjustable vehicle headrest assembly
DE102013222417B4 (de) 2013-11-05 2018-01-11 Lear Corporation Verstellbare Kopfstützenanordnung für Fahrzeugsitze
DE102017211720B4 (de) 2016-07-20 2022-06-30 Lear Corporation Sitzaufbau mit einem einstellbaren Kopfstützenaufbau
US11174793B2 (en) 2018-09-19 2021-11-16 Raytheon Technologies Corporation Hydraulic starter assembly for a gas turbine engine

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE420394B (sv) * 1979-06-08 1981-10-05 Saab Scania Ab Nackskydd for en stol, foretredesvis en fordonsstol
DE7920475U1 (de) * 1979-07-18 1979-11-08 P.A. Rentrop, Hubbert & Wagner Fahrzeugaustattungen Gmbh & Co Kg, 3060 Stadthagen Hoehenverstellbare kopfstuetze eines kraftfahrzeugsitzes
DE3130780A1 (de) * 1981-08-04 1983-03-03 Keiper Automobiltechnik Gmbh & Co Kg, 5630 Remscheid "hoehenverstellvorrichtung fuer kopfstuetzen"
DE3141515A1 (de) * 1981-10-20 1983-04-28 C. Rob. Hammerstein Gmbh, 5650 Solingen Fahrzeugsitz mit hoehenverstellbarer kopfstuetze
DE3307049C2 (de) * 1983-02-28 1985-09-12 P.A. Rentrop Hubbert & Wagner Fahrzeugausstattungen GmbH & Co KG, 3060 Stadthagen Vorrichtung zum Verstellen eines Gegenstandes
FR2568528B1 (fr) * 1984-08-03 1988-10-14 Peugeot Cycles Appui-tete reglable pour siege d'automobile ou analogue
DE3624397A1 (de) * 1986-07-18 1988-01-28 Hammerstein Gmbh C Rob Hoehenverstellbare kopfstuetze einer rueckenlehne eines fahrzeugsitzes
JP2545833B2 (ja) * 1987-02-28 1996-10-23 アイシン精機株式会社 ヘツドレスト装置
DE3831790A1 (de) * 1988-09-19 1990-03-22 Bayerische Motoren Werke Ag Sitz, insbesondere kraftfahrzeugsitz
US5007678A (en) * 1989-10-11 1991-04-16 Steelcase Inc. Chair back height adjustment mechanism
DE4009719C1 (en) * 1990-03-27 1991-06-20 Mercedes-Benz Aktiengesellschaft, 7000 Stuttgart, De Height-adjustable car seat head rest - comprises drive mechanism in back rest, and head cushion secured by parallel bars with in hollow slide in box-section guide
FR2665127B1 (fr) * 1990-07-30 1992-11-13 Faure Bertrand Automobile Appuie-tete electrique, notamment pour sieges de vehicules.
US5131720A (en) * 1990-09-25 1992-07-21 Tachi-S Co., Ltd. Headrest device
DE4031656A1 (de) * 1990-10-05 1992-04-09 Ameu Management Corp Vorrichtung zur verstellung, insbesondere zur hoehenverstellung, einer kopfstuetze
US5257853A (en) * 1992-02-07 1993-11-02 Hoover Universal, Inc. Headrest armature for seats
US5288129A (en) * 1992-04-21 1994-02-22 Tachi-S Co., Ltd. Structure of a vertically movable powered headrest
DE4216584C2 (de) * 1992-05-20 1998-07-02 Lear Corp Höheneinstellvorrichtung für eine Kopfstütze
DE4319120A1 (de) * 1993-06-09 1994-12-15 Bayerische Motoren Werke Ag Sitz, insbesondere Kraftfahrzeugsitz
US5433508A (en) * 1993-10-19 1995-07-18 Tachi-S Co., Ltd Powered headrest for automotive seat

Also Published As

Publication number Publication date
US5722728A (en) 1998-03-03
EP0819569B1 (en) 2002-07-10
DE69622266T2 (de) 2003-03-06
TR199601059A3 (tr) 1998-02-21
EP0819569A2 (en) 1998-01-21
DE69622266D1 (de) 2002-08-14
ES2177754T3 (es) 2002-12-16
PL317566A1 (en) 1998-01-19
ITTO960610A0 (pl) 1996-07-16
EP0819569A3 (en) 1998-11-11
IT1284668B1 (it) 1998-05-21
TR199601059A2 (xx) 1998-02-21
BR9606218A (pt) 1998-08-25
ITTO960610A1 (it) 1998-01-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0540481B1 (en) A back-rest for seats, particularly motor-vehicle seats
US6338530B1 (en) Lumbar support device
US6908153B2 (en) Power lumbar support cable apparatus and method
EP1185434B1 (en) Continuous self-adjusting head restraint system
KR100644921B1 (ko) 진동형 척추 서포트
EP0916549A1 (en) Headrest for motor-vehicle seats
US7533934B2 (en) Vehicle seat
EP0754591A2 (en) Motor-vehicle seat
JP2000516506A (ja) シート懸架装置
KR20120009469A (ko) 헤드레스트 및 차량 좌석
KR20050028311A (ko) 형상기억 액츄에이터를 포함하는, 자동차 시트의구성요소를 위한 해제장치
EP1762155B1 (en) Support assembly and corresponding seat structure
EP0970846A1 (en) A headrest for motor-vehicle
EP0563709B1 (en) A seat with improved lumbar support, particularly for motor vehicles
GB2396804A (en) Vertically adjustable power driven headrest
PL182437B1 (pl) Zagłówek do foteli pojazdów mechanicznych i sposób wytwarzania zagłówka do foteli pojazdów mechanicznych
PL182385B1 (pl) Podglówek do foteli pojazdów mechanicznych PL PL
PL181403B1 (pl) Podglówek do foteli pojazdów mechanicznych PL PL
PL170914B1 (pl) Rama podglówka fotela samochodu PL
CA2472703C (en) A neck rest for the back rest of automobile seats, in particular rear seats
AU2003293256B2 (en) Apparatus and method for bi-directional cable adjustment of an ergonomic support
KR100795330B1 (ko) 럼버서포트 지지구조
CA2105056A1 (en) Lumbar support adjustment device
KR100781115B1 (ko) 럼버서포트 지지구조
KR0162169B1 (ko) 와이어를 이용한 프론트 시트의 볼스터 간격 조절장치

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20041218