PL182366B1 - Sposób i urzadzenie do wykrywania polozenia przestawnych czesci zwrotnicy PL - Google Patents

Sposób i urzadzenie do wykrywania polozenia przestawnych czesci zwrotnicy PL

Info

Publication number
PL182366B1
PL182366B1 PL97328799A PL32879997A PL182366B1 PL 182366 B1 PL182366 B1 PL 182366B1 PL 97328799 A PL97328799 A PL 97328799A PL 32879997 A PL32879997 A PL 32879997A PL 182366 B1 PL182366 B1 PL 182366B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sensor
signals
sensors
distance
estimate
Prior art date
Application number
PL97328799A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328799A1 (en
Inventor
Kurt Seidl
Josef Frauscher
Original Assignee
Vae Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vae Ag filed Critical Vae Ag
Publication of PL328799A1 publication Critical patent/PL328799A1/xx
Publication of PL182366B1 publication Critical patent/PL182366B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L5/00Local operating mechanisms for points or track-mounted scotch-blocks; Visible or audible signals; Local operating mechanisms for visible or audible signals
    • B61L5/10Locking mechanisms for points; Means for indicating the setting of points
    • B61L5/107Locking mechanisms for points; Means for indicating the setting of points electrical control of points position

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Length Measuring Devices With Unspecified Measuring Means (AREA)
  • Manipulator (AREA)
  • Switches That Are Operated By Magnetic Or Electric Fields (AREA)
  • Measurement Of Length, Angles, Or The Like Using Electric Or Magnetic Means (AREA)
  • Indicating Or Recording The Presence, Absence, Or Direction Of Movement (AREA)
  • Control Of Conveyors (AREA)
  • A Measuring Device Byusing Mechanical Method (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Mechanisms For Operating Contacts (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Component Parts Of Construction Machinery (AREA)
  • Gear Transmission (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)

Abstract

1. Sposób wykrywania polozenia przestawnych czesci zwrotnicy, znamienny tym, ze analizuje sie sygnaly czujników (4, 5, 6, 7) w bloku obliczania charaktery- styk i polozenia okresla sie jako funkcje wartosci sygnalu, przy czym sygnaly po- równuje sie z sygnalami spoczynkowymi czujników (4, 5, 6, 7), okresla sie prawi- dlowosc dzialania czujników (4, 5, 6, 7), zas wartosci sygnalów wychodzace poza zadane charakterystykami okna tolerancji korzystnie wydziela sie dla komunikatów o usterkach, przy czym charakterystyke dopasowuje sie przez porównanie z sygna- lami spoczynkowymi czujników (4, 5, 6, 7) wewnatrz dopuszczalnej tolerancji, do wa- runków otoczenia, i blokuje sie krótko- trwale komunikaty o bledach. FIG. 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do wykrywania położenia przestawnych części zwrotnicy, zwłaszcza iglic.
W związku ze stale postępującą rozbudową tras szybkiego ruchu dla kolei narastają wymagania odnośnie kontroli rozjazdów. Dla zapewnienia bardziej niezawodnej pracy trakcji, przejazd przez zwrotnice musi się odbywać z najwyższym stopniem bezpieczeństwa. Do tego jest nieodzowne, aby iglice po przestawieniu ich za pomocą odpowiedniego napędu ustawczego zajmowały i zachowywały dokładnie swoje położenia końcowe. Do sprawdzania tych położeń końcowych były dotychczas stosowane sygnalizatory położenia iglicy z mechanicznymi wyłącznikami krańcowymi. Te urządzenia mechaniczne są jednakże stosunkowo
182 366 kosztowne, ponieważ często wykonywane są w postaci zespołów dźwigniowych, które łatwo ulegają uszkodzeniom a zatem wymagają częstej obsługi technicznej i ponownej regulacji. Poza tymi, działającymi na zasadzie mechanicznej, czujnikami położenia, znane są urządzenia o budowie indukcyjnych bezdotykowych łączników zbliżeniowych.
W opisie DE 3511891 Al przedstawiono urządzenie składające się z napędzanego silnikiem elektrycznym pojedynczego napędu z, również umieszczanym na stałe, suwakiem kontrolnym i układem czujnikowym do rozpoznawania położeń końcowych suwaka i powiadamiania o jego bezpiecznym stanie. Za pomocą czujników, zintegrowanych z tymi urządzeniami, realizowana jest kontrola położeń końcowych, jak również znane są położenia zamknięcia suwaka ustawczego i ewentualnie kontrolnego. Wyniki sprawdzania przekazuje się do układów sterująco - kontrolnych, bądź sterowanego mechanizmu ustawczego, przy czym sprawdza się przejezdność zwrotnicy. Pomiaru odstępu iglicy od opornicy nie przeprowadza się.
Z opisu DE 2636359 Al znane jest urządzenie kontrolne położeń końcowych przestawnych szyn zwrotnic kolejowych, przy czym w określonych punktach kontrolnych stosowane są indukcyjne łączniki szynowe, które pokryte są współpracującymi z nimi częściami ferromagnetycznymi umocowanymi na przestawnej szynie. W wyniku wywołanego indukcyjnie wyzwolenia łączników należy określić, czy przestawna szyna znajduje się w swoim położeniu końcowym.
Znany z opisu EP 0514365 B1 sposób kontroli stanu zwrotnicy i wychwycenia przedwczesnego zużycia w obszarze szyny iglicowej zwrotnicy, ma na celu przede wszystkim wykrycie przedwczesnego zużycia w obszarze szyny iglicowej za pomocą czujnika, tak że zapamiętywana jest określona przy przejeździe najmniejsza wartość odstępu między iglicą a opornicą, przy czym zostaje określona każda z wartości odstępu oraz wartość graniczna i następnie zostają one porównane ze sobą, i przy przekroczeniu określonej wartości granicznej następuje wyzwolenie sygnału ostrzegawczego. W charakterze czujników zbliżeniowych można przy tym stosować analogowe czujniki indukcyjne lub pojemnościowe.
Ten, działający na zasadzie indukcyjnej, łącznik zbliżeniowy stanowi wprawdzie element włączający bardzo niezawodny i o dużej odporności na zużycie, jednakże nie nadaje się do zastosowania tam, gdzie konieczne jest ustawiczne określanie dokładnego położenia części ruchomej zwrotnicy, lecz czujniki takie wykorzystywane są tylko do sygnalizowania, czy iglica osiągnęła dane położenie końcowe, czy nie. Ponieważ działające na zasadzie indukcyjnej łączniki zbliżeniowe włączone są w obwody drgające, to dokładność pomiarów jest określona dobrocią obwodu drgającego, która silnie zależy od wpływów zewnętrznych i dokładności elementu konstrukcyjnego. Konieczne zatem jest stosowanie kosztownych środków; dla podwyższenia redundancji i dokładności tych urządzeń pomiarowych.
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie sposobu i urządzenia pomiarowego mierzącego w sposób ciągły położenie ruchomej części szyny, i umożliwiającego ciągłe sprawdzanie jej sprawności funkcjonalnej.
Sposób wykrywania położenia przestawnych części zwrotnicy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że analizuje się sygnały czujników w bloku obliczania charakterystyki, położenia określa się jako funkcje wartości sygnału, przy czym sygnały porównuje się z sygnałami spoczynkowymi czujników, określa się prawidłowość działania czujników, zaś wartości sygnałów wychodzące poza zadane charakterystykami okna tolerancji korzystnie wydziela się dla komunikatów o usterkach, przy czym charakterystykę dopasowuje się przez porównanie z sygnałami spoczynkowymi czujników wewnątrz dopuszczalnej tolerancji, do warunków otoczenia, i blokuje się krótkotrwałe komunikaty o błędach.
Kontroluje się gotowość zespołu napędu zwrotnicy do pozycjonowania iglic.
Porównuje się między sobą sygnały z różnych płaszczyzn pomiarowych.
Urządzenie do wykrywania położenia przestawnych części zwrotnicy, zwłaszcza iglic, zawierające co najmniej jeden czujnik, według wynalazku charakteryzuje się tym, że czujnik stanowi czujnik odległości o działaniu ciągłym, przy czym wyjście czujnika odległości połączone jest z układem logicznym wyposażonym w funkcje dwóch specjalnych oszacowań, z których pierwsze oszacowanie jest ocenę odległości, a drugie oszacowanie jest oceną funkcjonowania czujnika.
182 366
Oszacowanie odległości jest powiązane z odczytem charakterystyk zależności położenia iglic od sygnału czujnika.
Do wyjścia dołączony jest co najmniej jeden dodatkowy czujnik do pomiaru sygnałów spoczynkowych, współdziałający przy kontroli funkcjonalnej.
Na torze we wspólnej płaszczyźnie, rozmieszczone są przynajmniej dwa czujniki odległości, odpowiednio, w położeniu dosunięcia i odsunięcia części przestawnej.
Sygnał spoczynkowy stanowi wielkość kalibracyjną dla charakterystyk.
Wyjścia czujnika stanowią wyjścia prądowe.
Układ logiczny jest połączony z urządzeniem pamięciowym.
Czujniki odległości rozmieszczone są w wielu płaszczyznach.
Dzięki temu, że czujnik zrealizowany jest jako czujnik odległości o działaniu ciągłym, możliwe jest, w przeciwieństwie do czujników pomiarowych, które nadają się jedynie do określania pewnego stanu, dokładne określanie wszystkich położeń końcowych iglicy na całej drodze ustawiania. Dla oszacowania sygnału stosuje się układ połączeń, w którym przez kontrolę funkcjonalną, na przykład przez wytworzenie pewnego sygnału odniesienia, można sprawdzić, czy czujnik jest nieuszkodzony i daje poprawne wyniki pomiarowe. Przy ocenie odległości dokonuje się ciągłego określania położenia, przy czym w charakterze możliwego sposobu określania położenia wchodzi w grę obliczanie tego położenia. Do szybkiej obróbki po przetwarzaniu analogowo - cyfrowym występujących wartości pomiarowych w postaci dyskretnej stosuje się zwykle mikrokontroler dużej wydajności i o wysokiej częstotliwości zegara. Ponieważ z reguły położenie iglicy nie jest liniowo zależne od sygnału czujnika, to oszacowanie odległości w szczególnie korzystnej odmianie wykonania realizowane jest w ten sposób, że odbywa się w powiązaniu z odczytem charakterystyk. Dzięki tego rodzaju odczytowi możliwe jest dokładne ustalanie położenia iglicy również wtedy, kiedy sygnały pomiarowe nie wykazują liniowej zależności odległości.
Szczególnie korzystne jest rozwiązanie, w którym do wyjścia dołączony jest co najmniej jeden dodatkowy czujnik do pomiaru sygnałów spoczynkowych przy kontroli funkcjonalnej. Dzięki temu, że stosowany w tej dodatkowej odmianie wykonania dodatkowy czujnik jest albo specjalnie wykalibrowany, albo jest identyczny z właściwym czujnikiem odległości, poprawia się dokładność pomiaru sygnałów spoczynkowych, a zatem i niezawodność kontroli funkcjonalnej.
Dla dalszego poprawienia dokładności określania położenia przestawnych obrotowo części zwrotnicy, w szczególnie korzystnej odmianie wykonania stosuje się takie ukształtowanie, w których na torze rozmieszczone są przynajmniej dwa czujniki odległości, odpowiednio, w położeniu dosunięcia i odsunięcia części przestawnej. Dzięki temu, że teraz jest rozmieszczonych wiele czujników odległości, można poza kontrolą ftinkcjonalną w stanie niewytłumienia, można przeprowadzać dodatkową kontrolę funkcjonalną w końcowym położeniu wytłumienia. Zastosowanie co najmniej dwóch, zainstalowanych w różnych miejscach, czujników odległości stwarza ponadto możliwość podwyższenia niezawodności i dokładności pomiaru odległości za pomocą komparacji wartości pomiarowych i/lub wyznaczania wartości średniej. Poza tym tego rodzaju ukształtowanie służy do tego, aby umożliwić obserwację zmian kształtu szyn iglicowych na całej długości zwrotnicy, przy czym pomiary mogą się odbywać również podczas przejazdu. W ten sposób można stwierdzić stan ogólny układu rozjazdu i z wyprzedzeniem stwierdzić długoterminowe jego zmiany.
Charakterystyka zawiera granice tolerancji dla dopuszczalnego zakresu funkcjonalnego dla położenia dosunięcia i odsunięcia części przestawnych. Dzięki kontroli funkcjonalnej położenia dosunięcia i odsunięcia oraz stosowaniu okna tolerancji unika się generacji sygnału alarmowego kontroli funkcjonalnej i zbyt wczesnego kończenia pracy przy niewielkich odchyleniach od położenia końcowego, i w obszarach jeszcze niekrytycznych. Wymienione ukształtowanie umożliwia teraz również kontrolowanie w sposób ciągły zmiany położeń końcowych, i wczesne podejmowanie działań zmierzających do naprawy lub regulacji, przy mierzonych wartościach mieszczących się wewnątrz okna tolerancji. Dzięki temu można obserwować postęp zużycia w granicach tych tolerancji, w wyniku czego są możliwe oszczędności zarówno materiałowe, jak i ekonomiczne.
182 366
Sygnał spoczynkowy może być wykorzystywany w charakterze wielkości kalibracyjnej dla charakterystyk, przy odczycie tych charakterystyk. Przez wykorzystywanie sygnału spoczynkowego doprowadza się do takiego przesunięcia samych charakterystyk, że wartość sygnału spoczynkowego jest równa wartości funkcji w tym położeniu odsunięcia, i powstaje rodzina charakterystyk. Taka autoregulacja charakterystyk z utworzeniem rodziny charakterystyk, umożliwia w dużym stopniu usunięcie wpływów otoczenia i starzenia się na oszacowanie, i otrzymanie niezafałszowanych wartości położenia.
Dla uniemożliwienia oddziaływania wielkości zakłócających w postaci strat w przewodach, na przykład spadków napięcia na rezystancjach przewodów, korzystne jest, jeśli wyjścia czujnika zrealizowane sąjako wyjścia prądowe. Dzięki temu, że wyjścia czujnika są wykonane jako prądowe, sygnały czujnika występują w postaci prądów, łatwych do dalszego przekazywania.
Dla wyznaczenia tendencji w zachowaniu się zwrotnic w dłuższym okresie czasu, to znaczy odpowiednio wczesnego rozpoznawania zużycia i szacowania pozostałego czasu pracy, układ oceny jest połączony z urządzeniem pamięciowym.
Dla nadzorowania pewności działania zamknięć, i sprawdzania najwęższego przelotu, czujniki odległości rozmieszczone są w wielu płaszczyznach pomiarowych.
Analiza danych otrzymanych z czujników, jak również sprawdzenie sprawności funkcjonalnej czujników przy równoczesnym dopasowaniu charakterystyk, pozwala na wyeliminowanie w dużym stopniu zafałszowań, spowodowanych wpływem wielkości zakłócających na urządzenie pomiarowe, i dzięki temu poprawia się w dużym stopniu dokładność pomiaru. Ponieważ komunikaty alarmowe wyzwalane są tylko przez wartości sygnału znajdujące się poza oknami tolerancji wyznaczonymi przez charakterystyki, to obszar roboczy znajduje się wewnątrz tych tolerancji, co gwarantuje, że przerw w pracy nie będą powodowały niewielkie odchylenia iglic od położeń końcowych, przy których bezusterkowa praca w tej sytuacji jeszcze nie jest zagrożona. Tego rodzaju proces metrologiczny podwyższa ogólną przewidzianą trwałość użytkową szyn iglicowych rozjazdów. Kiedy sygnał wychodzi poza zakres tolerancji, oznacza to, że albo poruszyła się iglica, albo uszkodzony jest czujnik. Wystąpienie obydwóch zakłóceń w myśl kolejowych przepisów bezpieczeństwa jest niedopuszczalne. Dla ustalenia rzeczywistego źródła błędu, konieczne jest sprawdzenie czujnika w stanie jałowym. Wskutek tego, że w wyniku zapamiętywania wyznacza się również czas trwania komunikatu o usterce, można eliminować komunikaty o usterkach spowodowane ewentualnymi zanikami wartości mierzonej, które powstają na przykład wskutek przytłumienia, umyślnego przez ludzi, lub przez zwierzęta, czujników odległości, a więc krótkotrwałymi. Gotowość robocza zwrotnicy wtedy nie zostaje przerwana. Dzięki urządzeniu i sposobowi analizy według wynalazku zapewnia się to, że wadliwość czujnika lub jego brak powoduje przerwanie pracy.
Dzięki temu, że dodatkowo sprawdza się gotowość roboczą zespołu napędu zwrotnicy, możliwe jest osiągnięcie jeszcze wyższej niezawodności urządzenia do nastawiania zwrotnicy. Dzięki kontroli napędu zwrotnicy gwarantuje się odpowiednio wczesne rozpoznawanie zakłóceń, które oddziałują zwrotnie na napęd zwrotnicy, a nie są wywołane zużyciem starzeniowym szyny iglicowej. Zatem udaje się w sposób ciągły rozpoznawać oddzielnie główne przyczyny usterek, które bezpośrednio prowadzą do unieruchomienia i konieczności naprawy zwrotnicy.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania uwidoczniono na załączonym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie według wynalazku na zwrotnicy, fig. 2 przedstawia schemat ideowy urządzenia do wyznaczania położenia części przestawnych zwrotnicy, fig. 3 przedstawia dokładniej układ połączeń na podstawie wycinka schematu połączeń płytki z układem elektronicznym, fig. 4 przedstawia poglądowo charakterystyki stanowiące przedmiot odczytu charakterystyk.
Figura 1 przedstawia dwie szyny iglicowe rozjazdu. Odnośnikiem 3 oznaczono zespół napędu zwrotnicy, który przestawia iglice 1 i 2 w odpowiednie położenia. Czujniki odległości jednej płaszczyzny pomiarowej potrzebne do rozpoznania położeń szyn iglicowych oznaczono przez 4, 5, 6 i 7. Zgodnie z uproszczonym przedstawieniem w każdym z położeń zwrotnicy znajduje się jeden czujnik 5 przy iglicy 1 przylegającej do szyny oporowej i jeden czujnik 4 w obszarze iglicy 2, odsuniętej od szyny oporowej 8. Dwa następne czujniki 6 i 7 są w tym
182 366 położeniu zwrotnicy nieprzytłumione. Przy tym przewiduje się, że następuje określenie położenia iglicy przylegającej za pomocą czujnika skierowanego w stronę szyjki szyny, a położenie iglicy odsuniętej wyznacza się czujnikiem ukierunkowanym w stronę stopy szyny. Ponieważ według niniejszego wynalazku iglica odsunięta ma wyraźnie większą tolerancję położenia w porównaniu z iglicą dosuniętą, to do pomiaru położenia iglicy odsuniętej można wykorzystać większy zakres pomiaru, niż w przypadku iglicy dosuniętej. Wyższa rozdzielczość czujnika w przypadku mniejszego zakresu pomiarowego iglicy dosuniętej powoduje, że niezbędna jest duża dokładność obliczeń. Dodatkowo do wyznaczania położenia układ sprzęgający przejmuje sprawdzanie gotowości do pracy z napędem zwrotnicy działającym elektromechanicznie lub elektrohydraulicznie.
Figura 2 przedstawia szyny iglicowe znajdujące się w położeniu dosunięcia lub odsunięcia od szyny oporowej 8 i odpowiednio do położenia szyny iglicowej stłumione czujniki 4, 5 odległości i niestłumione czujniki 6, 7 odległości o działaniu ciągłym. Czujniki odległości są jak to przedstawiono schematycznie wykonane jako dwuprzewodowe, przy czym sygnał czujnika zostaje przekształcony w proporcjonalny do niego prąd, który nie ulega zafałszowaniu oddziaływaniem rezystancji przewodów. W komutacyjno - połączeniowym układzie logicznym 10 odbywa się dalsza obróbka sygnałów czujników i wyznaczanie położenia iglicy. Przekaźnik 11 bezpieczeństwa sterowany jest z wyjść 16 komutacyjno - połączeniowego układu logicznego 10.
Figura 3 z kolei przedstawia dokonujące pomiaru ciągłego czujniki 4, 5, 6 i 7 odległości, których sygnały przetwarzane są na elektronicznej płytce 12. Na tej elektronicznej płytce 12 sygnały czujników, przez włączone zabezpieczające układy zabezpieczające 13 i filtry częstotliwościowe 14, doprowadzane są do pracujących niezależnie mikrokontrolerów 15 i 17. Dla wzajemnej kontroli i sprawdzania gotowości funkcjonalnej czujników obydwa mikrokontrolery są ze sobą nawzajem połączone. Za pośrednictwem nie omawianego bliżej komutacyjnego układu logicznego z wyjść 16 płytki sterowany jest przekaźnik 11 bezpieczeństwa. Mikrokontrolery realizują właściwą cyfrową obróbkę danych sygnałów czujników. Z nimi zintegrowany jest, nie przestawiony bliżej, blok obliczania pola charakterystyk, który za pomocą zapamiętanych charakterystyk wyznacza odległości szyn iglicowych.
Figura 4 przedstawia zależność położenia iglic od sygnałów czujnikowych dostarczanych w postaci prądu. Podstawą przedstawionej tu funkcji jest zasada prądu spoczynkowego. Prąd spoczynkowy oznacza, że bez tłumienia występuje największy pobór prądu, co odpowiada największej wartości współrzędnej charakterystyk na fig. 4. Pierwsza charakterystyka 23 oznacza przy tym zależność drogi od prądu pewnej krzywej pierwotnej czujnika. Charakterystyki 24 i 25 odtwarzają w przeciwieństwie do tego pewną funkcję, którą otrzymuje się po zmianie czujnika, wyrażonej przemieszczeniem w kierunku strzałki 18. Dzięki odpowiednim zabiegom pomiarowym, na przykład przez porównanie ze zmierzonym niezależnie prądem spoczynkowym czujnika, możliwe jest adaptacyjne nałożenie w kierunku strzałki 18 charakterystyk ze zmianami spowodowanymi procesem starzenia. Dzięki temu, że dodatkowo, poza kontrolą funkcjonalności przez wyznaczenie prądów spoczynkowych w stanie niestłumienia, wyznaczane są dwa okna tolerancji dla obszarów wokół położeń końcowych w położeniu dosunięcia 19 i położeniu odsunięcia 20 wewnątrz pola charakterystyk, może odbywać się stałe nadzorowanie gotowości funkcjonalnej czujników zarówno w stanie stłumienia, jak i w stanie niestłumienia. Sygnały prądowe ustalające się po przestawieniu zwrotnicy dla bezusterkowego działania muszą mieścić się wewnątrz okien prądowych. Jeżeli sygnał przestaje mieścić się wewnątrz tego obszaru tolerancji, to albo usterka polega na wycofaniu iglicy do położenia niedozwolonego, albo uszkodzony jest czujnik. Wystąpienie obydwóch zakłóceń w myśl kolejowych przepisów bezpieczeństwa jest niedopuszczalne.
Na fig. 1 widoczne są dodatkowe czujniki 21 i 22 w dodatkowej płaszczyźnie pomiarowej.
182 366
FIG. 3
182 366
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wykrywania położenia przestawnych części zwrotnicy, znamienny tym, że analizuje się sygnały czujników (4, 5, 6, 7) w bloku obliczania charakterystyk i położenia określa się jako funkcje wartości sygnału, przy czym sygnały porównuje się z sygnałami spoczynkowymi czujników (4, 5, 6, 7), określa się prawidłowość działania czujników (4, 5, 6, 7), zaś wartości sygnałów wychodzące poza zadane charakterystykami okna tolerancji korzystnie wydziela się dla komunikatów o usterkach, przy czym charakterystykę dopasowuje się przez porównanie z sygnałami spoczynkowymi czujników (4, 5, 6, 7) wewnątrz dopuszczalnej tolerancji, do warunków otoczenia, i blokuje się krótkotrwałe komunikaty o błędach.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kontroluje się gotowość zespołu (3) napędu zwrotnicy do pozycjonowania iglic (1,2).
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że porównuje się między sobą sygnały z różnych płaszczyzn pomiarowych.
  4. 4. Urządzenie do wykrywania położenia przestawnych części zwrotnicy, zwłaszcza iglic, zawierające co najmniej jeden czujnik, znamienne tym, że czujnik stanowi czujnik (4, 5, 6, 7) odległości o działaniu ciągłym, przy czym wyjście czujnika (4, 5, 6, 7) odległości połączone jest z układem logicznym (10) wyposażonym w funkcje dwóch specjalnych oszacowań, z których pierwsze oszacowanie jest oceną odległości, a drugie oszacowanie jest oceną funkcjonowania czujnika.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że oszacowanie odległości jest powiązane z odczytem charakterystyk zależności położenia iglic (1, 2) od sygnału czujnika (4, 5, 6, 7).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że do wyjścia dołączony jest co najmniej jeden dodatkowy czujnik (4, 5, 6, 7) do pomiaru sygnałów spoczynkowych, współdziałający przy kontroli funkcjonalnej.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 4 albo 6, znamienne tym, że na torze we wspólnej płaszczyźnie, rozmieszczone są przynajmniej dwa czujniki (4, 5, 6, 7) odległości, odpowiednio, w położeniu dosunięcia i odsunięcia części przestawnej.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że sygnał spoczynkowy stanowi wielkość kalibracyjnądla charakterystyk.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że wyjścia czujnika (4, 5, 6, 7) stanowią wyjścia prądowe.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że układ logiczny (10) jest połączony z urządzeniem pamięciowym.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że czujniki (4, 5, 6, 7) odległości rozmieszczone są w wielu płaszczyznach.
PL97328799A 1996-03-12 1997-03-11 Sposób i urzadzenie do wykrywania polozenia przestawnych czesci zwrotnicy PL PL182366B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0046896A AT407983B (de) 1996-03-12 1996-03-12 Vorrichtung zum erfassen der positionen von schwenkbaren teilen einer weiche
PCT/AT1997/000051 WO1997033784A1 (de) 1996-03-12 1997-03-11 Vorrichtung zum erfassen der positionen von schwenkbaren teilen einer weiche

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328799A1 PL328799A1 (en) 1999-02-15
PL182366B1 true PL182366B1 (pl) 2001-12-31

Family

ID=3491419

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97328799A PL182366B1 (pl) 1996-03-12 1997-03-11 Sposób i urzadzenie do wykrywania polozenia przestawnych czesci zwrotnicy PL

Country Status (18)

Country Link
US (1) US6164600A (pl)
EP (1) EP0886596B1 (pl)
JP (1) JP3294617B2 (pl)
CN (1) CN1207167C (pl)
AT (2) AT407983B (pl)
AU (1) AU720785B2 (pl)
CA (1) CA2247978C (pl)
CZ (1) CZ279298A3 (pl)
DE (1) DE59705393D1 (pl)
DK (1) DK0886596T3 (pl)
HR (1) HRP970131A2 (pl)
HU (1) HU225355B1 (pl)
NO (1) NO984200L (pl)
PL (1) PL182366B1 (pl)
SK (1) SK125198A3 (pl)
WO (1) WO1997033784A1 (pl)
YU (1) YU48829B (pl)
ZA (1) ZA971956B (pl)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19821141A1 (de) * 1998-05-12 1999-11-18 Alcatel Sa Vorrichtung zur Stromversorgung eines im Betrieb einer Weiche angeordneten elektrischen Verbrauchers und Diagnoseeinrichtung für eine Weiche
US7339595B2 (en) * 1998-10-19 2008-03-04 Lightsurf Technologies, Inc. Method and system for improved internet color
AT412636B (de) * 2000-02-23 2005-05-25 Vae Eisenbahnsysteme Gmbh Einrichtung zur überwachung und prognose der ausfallwahrscheinlichkeit von induktiven näherungssensoren
US7395139B2 (en) 2001-05-08 2008-07-01 Westinghouse Rail Systems Limited Condition monitoring system
DE10130799C1 (de) * 2001-06-22 2003-01-30 Siemens Ag Einrichtung zur Lagekennzeichnug einer Weichenzunge
US6484974B1 (en) * 2001-09-10 2002-11-26 Union Switch & Signal, Inc. Controller for switch machine
AU2006203414B2 (en) * 2001-12-06 2007-12-06 Ansaldo Sts Usa, Inc. Modular point detector for railroad track switch
US6578799B1 (en) * 2001-12-06 2003-06-17 Union Switch & Signal, Inc. Modular point detector for railroad track signal
AT6379U3 (de) * 2003-05-09 2005-06-27 Vae Eisenbahnsysteme Gmbh Einrichtung zum fernüberwachen von weichenantrieben
US7577502B1 (en) * 2004-07-08 2009-08-18 J & A Industries, Inc. Proximity detection and communication mechanism and method
US20060214068A1 (en) * 2005-03-25 2006-09-28 Fibera, Inc. Fiber optic monitor for railroad switch
CN103129584B (zh) * 2011-11-30 2016-02-03 国际商业机器公司 道岔监测方法与系统、铁路线路管理方法与系统
EP3024711B1 (en) * 2013-07-24 2024-03-13 Hitachi Rail Sts Usa, Inc. System and method for early detection of a point failure of a railway switch machine
US10953897B2 (en) * 2016-09-30 2021-03-23 Hitachi Rail Sts Usa, Inc. Electronic circuit controller for railway switch machine, railway switch machine and railway switching system including same
CN107650946A (zh) * 2017-09-30 2018-02-02 中铁第四勘察设计院集团有限公司 一种高精度跨座式单轨道岔监测系统
CN107600109A (zh) * 2017-09-30 2018-01-19 中铁第四勘察设计院集团有限公司 一种跨座式单轨道岔状态监测系统
EP3774488A1 (en) * 2018-03-29 2021-02-17 Konux GmbH System and method for extracting and processing railway-related data
EP3986767A4 (en) * 2019-06-21 2023-07-26 Harsco Technologies LLC SYSTEMS FOR DETECTING THE POSITION OF RAILWAY SWITCHES
EP4169800A1 (en) * 2021-10-21 2023-04-26 Frauscher sensortechnik GmbH Sensor arrangement for a railway system and method for monitoring a railway system

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT373836B (de) * 1981-02-27 1984-02-27 Friedmann Kg Alex Vorrichtung zur ueberpruefung bzw. anzeige der stellung einer weiche
DE3511891A1 (de) * 1985-04-01 1986-10-16 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Stell-, sicherungs- und ueberwachungseinrichtung an weichen
DE3540307A1 (de) * 1985-11-13 1987-05-14 Siemens Ag Schaltung zum steuern einer weiche mit mehreren kompakt-einrichtungen
AT399401B (de) * 1988-05-27 1995-05-26 Voest Alpine Eisenbahnsysteme Einrichtung zum erfassen des zustandes von schienenweichen oder kreuzungen
AT399851B (de) * 1991-05-08 1995-08-25 Vae Ag Verfahren zum überwachen des zustandes von schienenweichen
US5806806A (en) * 1996-03-04 1998-09-15 Mcdonnell Douglas Corporation Flight control mechanical backup system

Also Published As

Publication number Publication date
SK125198A3 (en) 1999-04-13
HUP9902660A2 (hu) 1999-12-28
ATA46896A (de) 2000-12-15
YU48829B (sh) 2002-03-18
EP0886596A1 (de) 1998-12-30
DK0886596T3 (da) 2002-03-11
HU225355B1 (en) 2006-10-28
ATE208722T1 (de) 2001-11-15
ZA971956B (en) 1997-09-10
HRP970131A2 (en) 1998-04-30
PL328799A1 (en) 1999-02-15
WO1997033784A1 (de) 1997-09-18
AU720785B2 (en) 2000-06-15
NO984200L (no) 1998-09-14
EP0886596B1 (de) 2001-11-14
NO984200D0 (no) 1998-09-11
JP2000502635A (ja) 2000-03-07
CN1207167C (zh) 2005-06-22
CA2247978C (en) 2001-11-27
YU39798A (sh) 1999-07-28
DE59705393D1 (de) 2001-12-20
AT407983B (de) 2001-07-25
CZ279298A3 (cs) 1998-12-16
CA2247978A1 (en) 1997-09-18
AU1916297A (en) 1997-10-01
CN1217691A (zh) 1999-05-26
JP3294617B2 (ja) 2002-06-24
US6164600A (en) 2000-12-26
HUP9902660A3 (en) 2003-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL182366B1 (pl) Sposób i urzadzenie do wykrywania polozenia przestawnych czesci zwrotnicy PL
CA2457544C (en) Controller for switch machine
CA1330120C (en) Device for determining the condition of railway switches or railway crossings
US6296208B1 (en) Railway switch machine point detection system
US5806809A (en) Railroad switch point position sensing system and method
US6371417B1 (en) Railway wheel counter and block control systems
CA1162630A (en) Dual signal frequency motion monitor and broken rail detector
US10953897B2 (en) Electronic circuit controller for railway switch machine, railway switch machine and railway switching system including same
AU2002336464A1 (en) Controller for switch machine
WO2004045075A1 (en) Smart switch comprising magnetoresistive sensors
AU778517B2 (en) Device for monitoring and forecasting the probability of inductive proximity sensor failure
JPS62214379A (ja) 電力開閉器用開閉時間センサ−
DE19506168A1 (de) Einrichtung zur Schaltzustandserkennung von Schützen
US8400327B2 (en) Method for querying a measurement value
EP4169802A1 (en) Sensor arrangement for a railway system
HU213827B (en) Traffic monitoring equipment
JPS61227320A (ja) 電力開閉器用操作装置
AU2022372656A1 (en) Sensor arrangement for a railway system and method for monitoring a railway system
NO783980L (no) Sporstroemkrets.

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130311