HU225355B1 - Device for detecting the positions of pivotable parts of railway switches and method for evaluating the signals of sensors for detecting position of pivotable parts of railway switches - Google Patents

Device for detecting the positions of pivotable parts of railway switches and method for evaluating the signals of sensors for detecting position of pivotable parts of railway switches Download PDF

Info

Publication number
HU225355B1
HU225355B1 HU9902660A HUP9902660A HU225355B1 HU 225355 B1 HU225355 B1 HU 225355B1 HU 9902660 A HU9902660 A HU 9902660A HU P9902660 A HUP9902660 A HU P9902660A HU 225355 B1 HU225355 B1 HU 225355B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
distance
signals
sensor
sensors
rails
Prior art date
Application number
HU9902660A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Frauscher
Kurt Seidl
Original Assignee
Vae Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vae Ag filed Critical Vae Ag
Publication of HUP9902660A2 publication Critical patent/HUP9902660A2/hu
Publication of HUP9902660A3 publication Critical patent/HUP9902660A3/hu
Publication of HU225355B1 publication Critical patent/HU225355B1/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L5/00Local operating mechanisms for points or track-mounted scotch-blocks; Visible or audible signals; Local operating mechanisms for visible or audible signals
    • B61L5/10Locking mechanisms for points; Means for indicating the setting of points
    • B61L5/107Locking mechanisms for points; Means for indicating the setting of points electrical control of points position

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Length Measuring Devices With Unspecified Measuring Means (AREA)
  • Manipulator (AREA)
  • Switches That Are Operated By Magnetic Or Electric Fields (AREA)
  • Indicating Or Recording The Presence, Absence, Or Direction Of Movement (AREA)
  • Measurement Of Length, Angles, Or The Like Using Electric Or Magnetic Means (AREA)
  • A Measuring Device Byusing Mechanical Method (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Gear Transmission (AREA)
  • Component Parts Of Construction Machinery (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Control Of Conveyors (AREA)
  • Mechanisms For Operating Contacts (AREA)

Description

A találmány tárgya berendezés vasúti váltók mozgatható részei, például csúcssínei különböző helyzeteinek érzékelésére, illetve meghatározására, valamint eljárás váltó mozgatható részeinek helyzeteit meghatározó érzékelők jeleinek kiértékelésére.
Mint ismeretes, a nagy sebességű vasúti pályák egyre szélesebb körű elterjedésével fokozatosan nőnek az igények a vasúti váltók működtetésével szemben is. A biztonságosabb vasúti üzemhez egyik fontos előfeltétel, hogy a vasúti váltókon a lehető legnagyobb biztonsággal haladhasson keresztül a vasúti szerelvény. Ehhez pedig feltétlenül szükséges, hogy a váltó mozgatható részeinek, például csúcssíneinek a váltóállító szerkezettel történt elmozdítása után a véghelyzetüket pontosan felvegyék, és ebben a helyzetükben megtarthatók legyenek. Ezeknek a véghelyzeteknek az ellenőrzésére ez idáig csúcssínhelyzetjelzőt alkalmaztak, amely mechanikus végkapcsolóval volt ellátva.
Ezek a mechanikus szerkezetek azonban viszonylag költségesek, mivel többnyire olyan rudazatokkal rendelkeznek, amelyek könnyen megsérülnek, ezért gyakran javításra vagy cserére szorulnak. A fentebb említett mechanikus helyzetjelzőkön kívül olyan berendezések is ismertek, amelyek érintésmentesen működő induktív közelítéskapcsolókat foglalnak magukban.
A DE-3511891 számú szabadalmi iratból ismert olyan berendezés, amelynek villanymotorral hajtott, egyenkénti váltóműködtető szerkezete, rögzíthető állítóeleme és rögzíthető ellenőrző tolattyúja, valamint olyan érzékelőelrendezése van, amely a tolattyúvéghelyzetek érzékelésére és biztonsági állapot meghatározására való. Érzékelők segítségével történik ennél a megoldásnál a véghelyzetek ellenőrzése, valamint az állítótolattyú és adott esetben az ellenőrző tolattyú zárási helyzetének ellenőrzése. Az érzékelők jeleit azután vezérlő- és ellenőrző egységhez, illetve vezérlő állítóműhöz továbbítják; az előbbiben meghatározzák, hogy a váltón keresztül lehet-e haladni. Ennél a megoldásnál a mozgatható csúcssíneknek a fix fősínekhez képesti távolságmérését nem alkalmazzák.
A DE-2636359 számú szabadalmi leírásból ismert olyan ellenőrző berendezés is, amely vasúti váltók mozgatható részeinek véghelyzeteit ellenőrzi. Ennél meghatározott ellenőrzési pontokon induktív sínkapcsolókat alkalmaznak, amelyek a mozgatható csúcssíneken elrendezett ferromágneses ellendarabokkal működnek együtt. Az induktív úton előidézett kapcsolóműködtetés révén határozzák meg, hogy a mozgatható sínrészek a véghelyzetükben találhatók-e.
Az EP-514365 számú szabadalmi leírásból ismert olyan eljárás, amely vasúti váltók állapotának ellenőrzésére és a váltó mozgatható csúcssíneinek körzetében az idő előtti kopások meghatározására való. Ennél az eljárásnál a csúcssínek körzetében az idő előtti kopást érzékelővel határozzák meg, mégpedig úgy, hogy a váltón való áthaladáskor a mozgatható csúcssín és a tősín között mért legkisebb távköz értékét tárolják, és rendre meghatározzák a távközök értékeit és ezeket összehasonlítják a határértékekkel. Előre meghatározott határérték túllépése esetén karbantartásra felszólító parancsot adnak. Ézékelőként ennél a megoldásnál induktív vagy kapacitív analóg érzékelőket alkalmaznak.
A fentebb említett induktív közelítéskapcsolók elfogadható megbízhatóságú és kopásmentes kapcsolóelemek ugyan, azonban nem alkalmasak arra, hogy a vasúti váltó mozgatható részeinek pontos helyzetét folyamatosan, azaz állandóan érzékeljék és meghatározzák, csupán arra alkalmasak, hogy jelezzék azt a körülményt, hogy a váltó csúcsssínje valamelyik véghelyzetét már elérte-e vagy sem. Mivel az induktív közelítéskapcsolókban rezgőköröket alkalmaznak, a mérési pontosságot nagymértékben befolyásolja a rezgőkör minősége, ami viszont erősen függ a szerkezeti elemek pontosságától és a külső behatásoktól. Éppen ezért nagy ráfordítást igénylő intézkedések szükségesek ahhoz, hogy az ilyen mérőberendezések pontosságát némiképp növeljék.
A jelen találmánnyal célunk a fenti hiányosságok kiküszöbölése, azaz olyan tökéletesített megoldás létrehozása, amellyel a vasúti váltók mozgatható részeinek helyzete folyamatosan mérhető, és azok mindenkori állapota ellenőrizhető.
A kitűzött feladatot olyan berendezéssel oldottuk meg, amely vasúti váltó mozgatható részeinek, például csúcssíneinek helyzeteit érzékeli, és ehhez legalább egy érzékelővel van ellátva. A találmány szerinti berendezés lényege, hogy az érzékelő a távolság folyamatos mérésére alkalmas távolságérzékelőként van kialakítva. Továbbá a távolságérzékelő kimenete kétféle kiértékelésre alkalmas központi elektronikus kiértékelőegységre csatlakozik, amelynél az egyik kiértékelés távolságkiértékelés, az ettől elkülönített másik kiértékelés pedig a távolságérzékelő működőképességének ellenőrzése.
Azáltal, hogy az érzékelő folyamatos távolságérzékelőként van kialakítva, lehetővé válik a találmány szerint, hogy a mozgatható csúcssínek helyzeteit a teljes állítási út során pontosan ellenőrizzük, ami lényeges továbblépés a hagyományos mérőérzékelőkhöz képest, amelyek csupán a végállapot meghatározására valók. A jelkiértékelésre olyan elektronikus kapcsolási elrendezést alkalmazunk, amellyel a működés-ellenőrzés révén - például referenciajel megadásával - egyszerűen meghatározható, hogy az érzékelő még elfogadható üzemi állapotban van-e, és hogy helyes mérési eredményeket szolgáltat-e. A folyamatos helyzetmeghatározás a távolságkiértékelésnél történik, amelynél a helyzetmeghatározás egyik lehetséges módszereként szóba jöhet a váltócsúcsok mindenkori helyzetének kiszámítása. A meglévő mérési értékek analóg-digitális átalakítás utáni gyors feldolgozásához gyors órajelű, nagy teljesítményű mikrokontrollereket alkalmazhatunk, mivel rendszerint a csúcssín pozíciója és az érzékelő jele közötti összefüggés nem lineáris.
A találmány további jellemzője szerint célszerű, ha a távolságkiértékelés a csúcssínhelyzet függvényében a távolságérzékelő jelével meghatározott jelleggörbe-lekérdezéssel van kapcsolatban. Az ilyen jelleggörbe-lekérdezésnek köszönhetően a csúcssín mindenkori helyzetének pontos meghatározása lehetséges.
HU 225 355 Β1
A találmány további célszerű kiviteli alakjának legalább egy további érzékelője van, amelynek kimenete a nyugalmi jelnek mindkét véghelyzetben történő méréséhez a központi elektronikus kiértékelőegységgel van kapcsolatban, és a működés-ellenőrzéssel van együttműködő kapcsolatban. Azáltal, hogy ennél a kiviteli alaknál további távolságérzékelőt alkalmazunk, amely lehet speciálisan kalibrált érzékelő, vagy az első távolságérzékelővel megegyező, a nyugalmi jel mérésének pontossága, ezáltal a működés-ellenőrzés megbízhatósága tovább javul.
A vasúti váltó mozgatható részeinek helyzetmeghatározása tovább pontosítható a találmány szerinti berendezés olyan kiviteli alakjával, amelynek legalább két távolságérzékelője van. Ezek a vágányon, például egy közös mérési síkban az elmozdítható váltórészek, főleg csúcsslnek tősínen felfekvő és attól eltávolított véghelyzeteinek körzetében vannak elrendezve. Azzal, hogy több távolságérzékelőt a fent említett módon rendezünk el, a csillapítatlan állapotbeli működés-ellenőrzés mellett a csillapított véghelyzetben is további működés-ellenőrzést végezhetünk.
A különböző helyeken elrendezett legalább két távolságérzékelő alkalmazásával tovább javítható a működés-ellenőrzés megbízhatósága, valamint a távolságmérés pontossága a mért értékek összehasonlítása és/vagy középértékképzés révén. Továbbá az ilyen kialakítás esetén a mozgatható csúcssínek, például kopás miatti alakváltozásai a teljes váltóhossz mentén, folyamatosan nyomon kísérhetők, amihez méréseket a járműnek a váltón való áthaladás közben is végezhetünk. Ilyen módon tehát a váltók valódi üzemállapota mindig pontosan meghatározható, és a hosszú távú változások előre kalkulálhatók.
A találmány további jellemzője szerint a jelleggörbe-lekérdezéshez tárolt jelleggörbék a megengedett üzemtartományokhoz tűrésmezőkkel vannak ellátva az elmozdítható részeknek, főleg csúcssíneknek a tősínen felfekvő és attól eltávolított helyzetei számára, továbbá a működőképesség ellenőrzése a felfekvési és eltávolított véghelyzetekben is megtörténik. A tűrésmezők révén megakadályozzuk, hogy a funkció-ellenőrzés már a mozgatható csúcssínek véghelyzetéből történő csekély elmozdulásnál is vészjelet váltson ki, és hogy az üzem a ténylegesen még nem kritikus esetekben túl korán megszakadjon.
Ezzel a kialakítással lehetővé válik továbbá, hogy a véghelyzetek változásait folyamatosan ellenőrizzük, és akár már a tűrésmezőkön belüli mért mérési értékeknél a túl korán jelentkező javítási és beállítási műveleteket elvégezhessük. Ezáltal tehát a tűrési határokon belüli kopási állapotok jól megfigyelhetők, amivel jelentős anyag és költség takarítható meg.
Célszerű, ha a nyugalmi jel a jelleggörbéhez tartozó kalibrálási értékként a jelleggörbe-lekérdezéssel van kapcsolatban. Mivel a nyugalmi jel felhasználható arra, hogy a jelleggörbét magát „eltoljuk”, a nyugalmi jel értéke megegyezik az eltolt helyzet függvényértékével, akkor jelleggörbesor képződik. Egy ilyen jelleggörbe-önszabályozás a jelleggörbe-sor képződésekor lehetővé teszi, hogy a jelkiértékelésnél az üzemi hatásokat és az öregedési jelenségeket messzemenően kikapcsoljuk, és a hamisítatlan helyzetértékeket határozzuk meg.
Annak érdekében, hogy a vezetékveszteségekből származó további zavaró tényezőket, így például a vezeték-ellenállásokból adódó feszültségeséseket kiküszöböljük, célszerű az olyan kivitel, amelynél a távolságérzékelő kimenetei áramkimenetekként vannak kialakítva. Azáltal tehát, hogy az érzékelők kimenetei áramkimenetként vannak kialakítva, az érzékelők kimeneti jelei könnyen feldolgozható áramjelekként állnak rendelkezésre.
Annak érdekében, hogy a vasúti váltók működésének tendenciáit hosszabb időintervallum alatt megbízhatóan meghatározhassuk, például a kopásokat kellő időben érzékelhessük, és a váltó még hátralévő élettartamát előre meghatározhassuk, célszerű, ha a központi elektronikus kiértékelőegység adattárolóval van összekötve.
A csúcssínek elmozdításakor a záródások biztonságos megtörténtének ellenőrzése és a legszűkebb áthaladás ellenőrzése érdekében célszerű az olyan kiviteli alak, amelynél a távolságérzékelők különböző mérési síkokban vannak elrendezve.
A találmány szerinti eljárás a vasúti váltók mozgatható részeinek, például csúcssíneinek a helyzetmeghatározásához használt érzékelők jeleinek kiértékelésére való, amelynél előnyösen a találmány szerinti berendezést alkalmazzuk. A találmány szerinti eljárás lényege, hogy a távolságérzékelők jeleit jelleggörbe-számító egységben kiértékeljük, a helyzeteket a jelértékek függvényeiként határozzuk meg, amelynél a jeleket a távolságérzékelők nyugalmi jeleivel összehasonlítjuk, és meghatározzuk a távolságérzékelők működőképességét. Adott esetben a jelleggörbékben meghatározott tűrésmezőkön kívül eső jelértékeket figyelembe vesszük a hibajelzésekhez, továbbá a jelleggörbét a távolságérzékelőknek a megengedett tűréstartományon belüli nyugalmi jeleivel való összehasonlítás révén az üzemi körülményekhez igazítjuk, és a rövid időtartamú hibajeleket elfojtjuk.
Mivel az érzékelők által leadott jelek elemzése mind a távolság meghatározásához, mind pedig az érzékelők működőképességének vizsgálatához a jelleggörbe egyidejű hozzáigazításával történik, ezáltal a berendezésre ható zavaró hatásokat teljesen kiküszöböltük, és a mérési pontosságot nagymértékben növeltük. Mivel csak azok a jelértékek váltanak ki hibajelzést, amelyek a jelleggörbében előre meghatározott tűréstartományon kívül esnek, ezáltal tehát a tűrésmezőkön belüli tartományt tekintjük üzemi tartománynak. Ezzel elérjük, hogy a csúcssínek véghelyzettől való kismértékű elmozdulásainál üzemmegszakításra ne kerüljön sor, ilyen esetekben ugyanis az üzem fenntartása még semmiféle rizikóval nem jár. Az ilyen méréstechnikai eljárás egészében tekintve megnöveli a vasúti váltók mozgatható csúcssíneinek élettartamát. Ha viszont a leadott jel nem a tűrésmezőkbe esik, akkor vagy a csúcssín elmozdult, vagy az érzékelő meghibásodott.
HU 225 355 Β1 (Ennek a két zavarnak az egyidejű fellépését a vasúti szabályzat biztonságtechnikai irányelvei kizárják.)
Ha tényleges hibát jelez a berendezés, akkor az érzékelőket külön meg kell vizsgálni. Azáltal tehát, hogy a hibajelzés Időtartamát Is meghatározzuk az adattárolás révén, kiküszöbölhetők olyan hibajelzések, amelyek például abból adódhatnak, hogy a távolságérzékelők hatáskörzetébe akaratlanul személyek vagy állatok kerülnek rövid időre. A vasúti váltók üzemképessége ilyen esetben tehát nem szakad meg. A kiértékelési eljárás azt is biztosítja, hogy csak az érzékelők tényleges meghibásodása vagy üzemzavara idézi elő a vasúti üzem megszakítását.
A találmány szerinti eljárás célszerű foganatosítási módjánál a mozgatható csúcssínek ellenőrzésén túlmenően a váltóállító szerkezet üzemképességét is járulékosan ellenőrizzük. Ezáltal még megbízhatóbb váltóátállítást érhetünk el. A váltóállító szerkezet ellenőrzése révén elérjük, hogy olyan zavarok, amelyek a váltóállító szerkezetre vezethetők vissza, és nem függnek össze a csúcssínek használatból eredő kopással, vagy más üzemi behatásból származó zavarra, időben kiszűrhetők. Ezáltal tehát a fő hibaforrások, amelyek közvetlenül a vasúti váltó kiiktatásához és javításához vezetnek, állandóan és egymástól függetlenül nyomon kísérhetők.
A találmány szerinti eljárás további célszerű foganatosítási módjánál a különböző mérési síkokban kapott mérési jeleket egymással összehasonlítjuk. Ezáltal a záródások biztonságos megtörténtét nyomon kísérjük és a legszűkebb áthaladást biztosítjuk.
A találmányt részletesebben a csatolt rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti megoldás példaként! kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon:
az 1. ábra a találmány szerinti berendezéssel felszerelt vasúti váltó vázlatos felülnézete;
a 2. ábra a váltó mozgatható részeinek helyzetét meghatározó berendezés elvi kapcsolási vázlata;
a 3. ábrán a 2. ábra szerinti megoldás kapcsolási elrendezése látható részletesebben;
a 4. ábrán diagram látható, amelyen a jelleggörbe-lekérdezéshez alapul szolgáló jelleggörbéket szemléltettük.
Az alábbiakban néhány fogalom magyarázatát adjuk a leírásunk és igénypontjaink egyértelmű értelmezése végett, de megjegyezzük, hogy ezek a szakmában jártas szakember számára a nemzetközi gyakorlatban ismertek.
A 4. ábra „jelleggörbe''-ként szemlélteti a sínnyelv helyzeteit, illetve elmozdulásait az érzékelő jeleinek függvényében. A 4. ábrából nyilvánvaló, hogy ez a függvény nem lineáris.
„Nyugalmi jel” fogalom alatt az érzékelő állandó értékű alapárama értendő. A nyugalmi, azaz állandó alapáram az érzékelőnek tehát az az árama, amely akkor mérhető, amikor nincs mérendő tárgy az induktív érzékelő működési tartományán belül; ilyenkor az induktív érzékelő oszcillátora nincs csillapítva, ami azt eredményezi, hogy az érzékelő árama maximális.
„Működés-ellenőrzés” fogalom alatt az érzékelő helyes működésmódjának ellenőrzése értendő.
„Jelleggörbe-lekérdezés” fogalom alatt azt értjük, hogy a találmány szerint az érzékelő által leadott jeleket rendre összehasonlítjuk a jelleggörbékkel, hogy megállapítsuk, hogy az érzékelő még megfelelően működik-e. Ebből a célból külön szerkezeti egységekről gondoskodtunk, amelyek tehát „lekérdezik” a jelleggörbéket.
„Jelleggörbe-önszabályozás” fogalom alatt az értendő, hogy a jelleggörbék állandóan adaptálandóak, mivel az érzékelők alaki, fizikai jellemzői az üzemidő során, például a kopások miatt változnak. Az érzékelő kiindulási statikus alapjelét használjuk kalibrálóértékként az érzékelő jelleggörbéjének adaptálásához. Ha az érzékelő alapjele eltér az előzetesen tárolt értéktől, akkor új jelleggörbét generálunk, amelynek során ebből az új statikus alapjelből indulunk ki. Az eredetileg felvett jelleggörbe az érzékelő bizonyos üzemideje után már nem alkalmazható, ezért - kiindulva a mért újabb statikus alapjelből - egy új jelleggörbét generálunk. Ezáltal tehát jelleggörbék sorozatát generáljuk, és ezt „jelleggörbesor”-nak nevezzük.
A legszűkebb áthaladást „minimális távolság” fogalommal jelöltük, amely tehát a minimális távközt jelenti a sín és az elmozduló sínnyelv között, a sínnyelv nyitott helyzetében.
„Csillapított érzékelő” fogalom alatt az értendő, hogy az induktív távolságérzékelők a mért tárgy, azaz a jelen esetben az elmozdítható sínrész révén „csillapítást” kapnak. Ez más szavakkal annyit jelent, hogy az induktív érzékelő oszcillátorát a mért tárgynak az érzékelőtől való távolsága függvényében csillapítjuk.
„Jelleggörbe-számítás” alatt az értendő, hogy a jelleggörbe számítási művelete szükségszerű ahhoz, hogy meghatározzuk a nyelvsíneknek az érzékelőtől való távolságát, mégpedig a jelleggörbék lekérdezése segítségével.
„A jelleggörbét az üzemi feltételekhez igazítjuk meghatározás arra a jellemzőre vonatkozik, amelyet fentebb már magyaráztunk a „jelleggörbék önszabályozása” fogalom alatt, vagyis az érzékelő fizikai-alaki jellemzőinek, például a használat során fellépő kopások miatti változásához a jelleggörbét rendre adaptáljuk, azaz hozzáigazítjuk.
Az 1. ábrán olyan vasúti váltó látható, amelynek mozgatható csúcssíneit 1 és 2 hivatkozási számokkal jelöltük. A váltó ismert 3 váltóállító szerkezettel van ellátva, amely az 1 és 2 csúcssíneket az előre meghatározott helyzetekbe képes mozgatni. Ez a váltó a találmány szerinti ellenőrző berendezéssel van felszerelve.
A találmány szerinti berendezésnek az 1 és 2 csúcssínek folyamatos távolságérzékelésére induktív 4, 5, 6 és 7 távolságérzékelői vannak, amelyek a jelen esetben egyazon közös mérési síkban vannak elrendezve. A váltó fix tősínjeit az 1. ábrán 8 hivatkozási számmal jelöltük. Amint az 1. ábra vázlatos felülnézetéből kitűnik, minden vágányhelyzetet egy-egy távolságérzékelő „figyel”, nevezetesen az 5 távolságérzékelő a 8 tősínen felfekvő 1 csúcssínnel, a 4 távolságérzé4
HU 225 355 Β1 kelő pedig a 8 tősíntől eltávolított 2 csúcssínnel van társítva. A két további 6 és 7 távolságérzékelők az 1. ábrán látható váltóhelyzetben nincsenek csillapítva.
Az ilyen elrendezésnél gondoskodni lehet arról, hogy a felfekvő csúcssin helyzete a síngerinc irányába tájolt távolságérzékelővel, az eltávolított csúcssin helyzetét viszont a síntalp irányába tájolt távolságérzékelővel érzékeljük. Mivel a kísérleti tapasztalataink szerint a tősíntől eltávolított csúcssín lényegesen nagyobb mérettűréssel rendelkezik, mint a tősínen felfekvő csúcssin, éppen ezért a tősíntől eltávolított csúcssín helyzetének méréséhez jóval nagyobb mérési tartományt alkalmazhatunk, mint a tősínen felfekvő csúcssin esetében. A tősinen felfekvő csúcssín kisebb mérési tartományához alkalmazott távolságérzékelő lényegesen nagyobb felbontású lehet, ezért itt jóval nagyobb mérési pontosságot érhetünk el.
A mozgatható 1 és 2 csúcssínek helyzetének folyamatos ellenőrzését a találmány szerinti megoldásnál kombináltuk az elektromechanikus vagy elektrohidraulikus működtetésű 3 váltóállító szerkezet üzemképességének ellenőrzésével.
A 2. ábrán csupán vázlatosan jelöltük a 8 tősínen felfekvő, illetve az attól eltávolított helyzetben lévő 1 és 2 csúcssíneket és a csúcssínhelyzeteknek megfelelően csillapított 4 és 5 távolságérzékelőket, valamint a csillapítatlan 6 és 7 távolságérzékelőket, amelyek amint fentebb már említettük - folyamatos távolságérzékelésre alkalmas kialakításúak. Az itt alkalmazott 4, 5, 6 és 7 távolságérzékelők kéthuzalos kialakításúak, ami alatt az értendő, hogy az érzékelt jelet a távolsággal arányos áramjellé alakítják, amelyet a vezeték-ellenállás nem képes meghamisítani.
A találmány szerinti berendezésnek központi elektronikus 10 kiértékelőegysége van, amely a 4, 5, 6 és 7 távolságérzékelőkkel van kapcsolatban, és amelyben a 4, 5, 6 és 7 távolságérzékelők által adott jeleket tovább feldolgozzuk, és ezáltal az 1 és 2 csúcssínek mindenkori helyzetét pontosan meghatározzuk. Továbbá a találmány szerinti berendezésnek biztonsági 11 reléi vannak, amelyek a központi 10 kiértékelőegység kimeneteivel vannak vezérlőkapcsolatban.
A 3. ábrán újra vázlatosan jelöltük a folyamatos mérésre alkalmas 4, 5, 6 és 7 távolságérzékelőket, amelyek a 2. ábrán szemléltetett központi elektronikus 10 kiértékelőegység részét képező elektronikus 12 egységre csatlakoznak az itt látható módon. A 4, 5, 6 és 7 távolságérzékelők kimeneti jeleit tehát az elektronikus 12 egységben dolgozzuk fel. Az elektronikus 12 egységben a bejövőjeleket bemeneti 13 védőkapcsolások és 14 frekvenciaszűrők közbeiktatásával két, egymástól függetlenül működtetett 15 és 17 mikrokontrollerhez vezetjük. A 4, 5,6 és 7 távolságérzékelők működőképességének vizsgálatához és állandó ellenőrzéséhez a 15 és 17 mikrokontrollerek egymással össze vannak kötve.
A továbbiakban külön nem részletezett kapcsolási elrendezésen keresztül 16 kimenetek vezérlik a biztonsági 11 reléket. A 15 és 17 mikroellenőrzők végzik a jelek tényleges feldolgozását. Ezek külön nem ábrázolt elektronikus jelleggörbe-számító egységgel vannak ellátva, amely a mozgatható 1 és 2 csúcssínek mindenkori távolságát a tárolt jelleggörbék révén meghatározzák.
A 4. ábrán az áramjelként szereplő érzékelt jelek függvényében a csúcssínek különböző helyzeteinek jelleggörbéit szemléltettük diagramban.
A 4. ábrán 1A hivatkozási jellel jelölt jelleggörbe megfelel a távolságérzékelő alapjelleggörbéjének, nevezetesen az elmozdulás és az áram függvényének. A 2A és 3A hivatkozási jelekkel jelölt jelleggörbék ezzel szemben olyan függvényeknek felelnek meg, amelyek a távolságérzékelő bizonyos használata, azaz bizonyos mértékű elöregedése, kopása után lépnek fel, amikor is 18 nyíl irányába a 2A jelleggörbe lefelé eltolódik az 1A jelleggörbéhez képest. Megfelelő méréstechnikai intézkedésekkel, például a távolságérzékelőn függetlenül mért nyugalmi áram összehasonlítása révén, a jelleggörbék a 18 nyíl irányába az elöregedési, kopási folyamatnak megfelelő változások figyelembevételével megfelelően módosíthatók.
Azáltal, hogy a működőképesség ellenőrzése mellett a távolságérzékelők csillapítatlan állapotbeli nyugalmi áramának meghatározása révén a véghelyzetek körzeteiben egy-egy tűrésmezőt határozzunk meg a jelleggörbesoron belül, nevezetesen a felfekvési körzetben tűrésmezőt és az eltávolított csúcssín körzetében tűrésmezőt, ezáltal a 4, 5, 6 és 7 távolságérzékelők üzemállapotát állandóan nyomon kísérhetjük mind csillapított, mind pedig csillapítatlan állapotban. A váltóátállitás után érzékelt áramjeleknek a hibamentes üzem esetén a megadott tűréstartományon belül kell lenniük. Ha ez a jel a tűréstartományon kívül esik, akkor a hiba vagy az 1, illetve 2 csúcssín meg nem engedett helyzetére vezethető vissza, vagy az adott távolságérzékelő meghibásodására. Mindkét zavar egyidejűleg alig léphet fel a gyakorlati tapasztalatok szerint.
Visszatérve az 1. ábrára, a jelen esetben az első mérési síkhoz képest eltolt második mérési síkban további 21 és 22 távolságérzékelőket rendeztünk el az 1 és 2 csúcssínek, valamint a 8 tősínek mellett kétoldalt. Ezek értelemszerűen ugyancsak a központi elektronikus 10 kiértékelőegységre csatlakoztathatók, és alkalmazásuk a mérési pontosságot tovább növeli.

Claims (12)

1. Berendezés mozgatható vasúti váltórészek, például csúcsslnek helyzeteinek meghatározására, legalább egy érzékelővel, azzal jellemezve, hogy az érzékelő a távolság folyamatos mérésére alkalmas távolságérzékelőként (4, 5, 6, 7) van kialakítva, továbbá a távolságérzékelő (4, 5, 6, 7) kimenete kétféle kiértékelésre alkalmas, központi elektronikus kiértékelőegységre (10) csatlakozik, amelynél az egyik kiértékelés távolságkiértékelés, a másik kiértékelés pedig a távolságérzékelő (4, 5, 6, 7) működőképességének ellenőrzése.
2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kiértékelőegység (10) a távolságkiértékelést a csúcssínhelyzet függvényében a távolságérzé5
HU 225 355 Β1 kelő (4, 5, 6, 7) jelével meghatározott jelleggörbe-lekérdezéssel társítva végző kivitelű.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy legalább egy további távolságérzékelője (5-7) van, amelynek kimenete a nyugalmi alapjel méréséhez mindkét véghelyzetben a központi kiértékelőegységgel (10) van kapcsolatban, és a működés-ellenőrzéssel van együttműködő kapcsolatban.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy legalább két távolságérzékelője (4-7) van, amelyek a vágányon közös mérési síkban az elmozdítható váltórészek, főleg csúcssínek (1, 2) a vasúti vágány tősínjén (8) felfekvő és attól eltávolított véghelyzeteinek körzetében vannak elrendezve.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a jelleggörbe-lekérdezéshez tárolt jelleggörbék (1 A, 2A, 3A) a megengedett üzemtartományokhoz tűrésmezőkkel (19, 20) rendelkeznek az elmozdítható részek, főleg csúcssínek (1, 2) felfekvő és eltávolított véghelyzetel számára, továbbá a berendezés a működés-ellenőrzést ezekben a felfekvési és eltávolított helyzetekben is végezni képes kivitelű.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a nyugalmi jel a jelleggörbéhez (1 A) tartozó kalibrálási érték, amely a jelleggörbe-lekérdezéssel van kapcsolatban.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a távolságérzékelő (4, 5, 6, 7) kimenetei áramkimenetekként vannak kialakítva.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a központi elektronikus kiértékelőegység (10) adattárolóval van összekötve.
9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a távolságérzékelők (4, 5, 6, 7; 21, 22) különböző mérési síkokban vannak elrendezve.
10. Eljárás mozgatható vasúti váltórészek helyzetének meghatározására alkalmazott érzékelők jeleinek kiértékeléséhez, azzal jellemezve, hogy a távolságérzékelők (4-7) jeleit jelleggörbe-számító egységben kiértékeljük, a helyzeteket a jelértékek függvényeiként határozzuk meg, amelynél a jeleket a távolságérzékelők (4-7) nyugalmi jeleivel összehasonlítjuk, és meghatározzuk a távolságérzékelők működőképességét, és adott esetben a jelleggörbékben (1A, 2A, 3A) meghatározott tűrésmezőkön (19, 20) kívül eső jelértékeket figyelembe vesszük a hibajelzésekhez, továbbá a jelleggörbét (2A, 3A) a távolságérzékelőknek (4-7) a megengedett tűréstartományon belüli nyugalmi jeleivel való összehasonlítás révén az üzemi körülményekhez igazítjuk, és a rövid időtartamú hibajeleket elfojtjuk.
11. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a mozgatható csúcssínek (1, 2) ellenőrzésén túlmenően váltóállító szerkezet (3) üzemképességét is ellenőrizzük,
12. A 10. vagy 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a különböző mérési síkokban kapott mérési jeleket egymással összehasonlítjuk.
HU9902660A 1996-03-12 1997-03-11 Device for detecting the positions of pivotable parts of railway switches and method for evaluating the signals of sensors for detecting position of pivotable parts of railway switches HU225355B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0046896A AT407983B (de) 1996-03-12 1996-03-12 Vorrichtung zum erfassen der positionen von schwenkbaren teilen einer weiche
PCT/AT1997/000051 WO1997033784A1 (de) 1996-03-12 1997-03-11 Vorrichtung zum erfassen der positionen von schwenkbaren teilen einer weiche

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9902660A2 HUP9902660A2 (hu) 1999-12-28
HUP9902660A3 HUP9902660A3 (en) 2003-03-28
HU225355B1 true HU225355B1 (en) 2006-10-28

Family

ID=3491419

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9902660A HU225355B1 (en) 1996-03-12 1997-03-11 Device for detecting the positions of pivotable parts of railway switches and method for evaluating the signals of sensors for detecting position of pivotable parts of railway switches

Country Status (18)

Country Link
US (1) US6164600A (hu)
EP (1) EP0886596B1 (hu)
JP (1) JP3294617B2 (hu)
CN (1) CN1207167C (hu)
AT (2) AT407983B (hu)
AU (1) AU720785B2 (hu)
CA (1) CA2247978C (hu)
CZ (1) CZ279298A3 (hu)
DE (1) DE59705393D1 (hu)
DK (1) DK0886596T3 (hu)
HR (1) HRP970131A2 (hu)
HU (1) HU225355B1 (hu)
NO (1) NO984200L (hu)
PL (1) PL182366B1 (hu)
SK (1) SK125198A3 (hu)
WO (1) WO1997033784A1 (hu)
YU (1) YU48829B (hu)
ZA (1) ZA971956B (hu)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19821141A1 (de) * 1998-05-12 1999-11-18 Alcatel Sa Vorrichtung zur Stromversorgung eines im Betrieb einer Weiche angeordneten elektrischen Verbrauchers und Diagnoseeinrichtung für eine Weiche
US7339595B2 (en) * 1998-10-19 2008-03-04 Lightsurf Technologies, Inc. Method and system for improved internet color
AT412636B (de) * 2000-02-23 2005-05-25 Vae Eisenbahnsysteme Gmbh Einrichtung zur überwachung und prognose der ausfallwahrscheinlichkeit von induktiven näherungssensoren
WO2002090166A1 (en) 2001-05-08 2002-11-14 Safetran Systems Corporation Condition monitoring system
DE10130799C1 (de) * 2001-06-22 2003-01-30 Siemens Ag Einrichtung zur Lagekennzeichnug einer Weichenzunge
US6484974B1 (en) * 2001-09-10 2002-11-26 Union Switch & Signal, Inc. Controller for switch machine
US6578799B1 (en) * 2001-12-06 2003-06-17 Union Switch & Signal, Inc. Modular point detector for railroad track signal
AU2006203414B2 (en) * 2001-12-06 2007-12-06 Ansaldo Sts Usa, Inc. Modular point detector for railroad track switch
AT6379U3 (de) * 2003-05-09 2005-06-27 Vae Eisenbahnsysteme Gmbh Einrichtung zum fernüberwachen von weichenantrieben
US7577502B1 (en) * 2004-07-08 2009-08-18 J & A Industries, Inc. Proximity detection and communication mechanism and method
US20060214068A1 (en) * 2005-03-25 2006-09-28 Fibera, Inc. Fiber optic monitor for railroad switch
CN103129584B (zh) * 2011-11-30 2016-02-03 国际商业机器公司 道岔监测方法与系统、铁路线路管理方法与系统
AU2014293102B2 (en) 2013-07-24 2020-01-23 Hitachi Rail Sts Usa, Inc. Point detection calibration before switch machine failure
US10953897B2 (en) * 2016-09-30 2021-03-23 Hitachi Rail Sts Usa, Inc. Electronic circuit controller for railway switch machine, railway switch machine and railway switching system including same
CN107600109A (zh) * 2017-09-30 2018-01-19 中铁第四勘察设计院集团有限公司 一种跨座式单轨道岔状态监测系统
CN107650946A (zh) * 2017-09-30 2018-02-02 中铁第四勘察设计院集团有限公司 一种高精度跨座式单轨道岔监测系统
WO2019185872A1 (en) * 2018-03-29 2019-10-03 Konux Gmbh System and method for extracting and processing railway-related data
US20200399836A1 (en) * 2019-06-21 2020-12-24 Harsco Technologies LLC Systems for railroad switch position detection
EP4169800A1 (en) * 2021-10-21 2023-04-26 Frauscher sensortechnik GmbH Sensor arrangement for a railway system and method for monitoring a railway system

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT373836B (de) * 1981-02-27 1984-02-27 Friedmann Kg Alex Vorrichtung zur ueberpruefung bzw. anzeige der stellung einer weiche
DE3511891A1 (de) * 1985-04-01 1986-10-16 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Stell-, sicherungs- und ueberwachungseinrichtung an weichen
DE3540307A1 (de) * 1985-11-13 1987-05-14 Siemens Ag Schaltung zum steuern einer weiche mit mehreren kompakt-einrichtungen
AT399401B (de) * 1988-05-27 1995-05-26 Voest Alpine Eisenbahnsysteme Einrichtung zum erfassen des zustandes von schienenweichen oder kreuzungen
AT399851B (de) * 1991-05-08 1995-08-25 Vae Ag Verfahren zum überwachen des zustandes von schienenweichen
US5806806A (en) * 1996-03-04 1998-09-15 Mcdonnell Douglas Corporation Flight control mechanical backup system

Also Published As

Publication number Publication date
CA2247978A1 (en) 1997-09-18
NO984200L (no) 1998-09-14
EP0886596B1 (de) 2001-11-14
ATA46896A (de) 2000-12-15
YU48829B (sh) 2002-03-18
PL182366B1 (pl) 2001-12-31
PL328799A1 (en) 1999-02-15
JP3294617B2 (ja) 2002-06-24
SK125198A3 (en) 1999-04-13
AU1916297A (en) 1997-10-01
ZA971956B (en) 1997-09-10
DE59705393D1 (de) 2001-12-20
AT407983B (de) 2001-07-25
CN1217691A (zh) 1999-05-26
HRP970131A2 (en) 1998-04-30
CZ279298A3 (cs) 1998-12-16
YU39798A (sh) 1999-07-28
CA2247978C (en) 2001-11-27
NO984200D0 (no) 1998-09-11
CN1207167C (zh) 2005-06-22
HUP9902660A2 (hu) 1999-12-28
HUP9902660A3 (en) 2003-03-28
WO1997033784A1 (de) 1997-09-18
ATE208722T1 (de) 2001-11-15
US6164600A (en) 2000-12-26
AU720785B2 (en) 2000-06-15
DK0886596T3 (da) 2002-03-11
EP0886596A1 (de) 1998-12-30
JP2000502635A (ja) 2000-03-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU225355B1 (en) Device for detecting the positions of pivotable parts of railway switches and method for evaluating the signals of sensors for detecting position of pivotable parts of railway switches
US4864286A (en) Switch operation monitoring apparatus
US6186448B1 (en) Captivity point detection system with single switch position target
AU778517B2 (en) Device for monitoring and forecasting the probability of inductive proximity sensor failure
CA2338132C (en) Railway switch circuit controller
EP4169801A1 (en) Method for monitoring a railway system and sensor arrangement for a railway system
JPS62214379A (ja) 電力開閉器用開閉時間センサ−
EP4169800A1 (en) Sensor arrangement for a railway system and method for monitoring a railway system
EP4169799A1 (en) Monitoring unit for monitoring a railway track and method for monitoring a railway track
GB2308194A (en) Means for detecting the position of a mechanical component
WO2023067070A1 (en) Sensor arrangement for a railway system
JPS61227320A (ja) 電力開閉器用操作装置
JPS63249068A (ja) 開閉機器の予防保全方法
MXPA01000715A (es) Controlador de circuito de aguja

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees