PL182242B1 - Zmieniacz rur wylewu PL PL PL - Google Patents

Zmieniacz rur wylewu PL PL PL

Info

Publication number
PL182242B1
PL182242B1 PL97328457A PL32845797A PL182242B1 PL 182242 B1 PL182242 B1 PL 182242B1 PL 97328457 A PL97328457 A PL 97328457A PL 32845797 A PL32845797 A PL 32845797A PL 182242 B1 PL182242 B1 PL 182242B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plane
changer
sleeve
tube
pouring channel
Prior art date
Application number
PL97328457A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328457A1 (en
Inventor
Francois-Noel Richard
Original Assignee
Vesuvius France Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vesuvius France Sa filed Critical Vesuvius France Sa
Publication of PL328457A1 publication Critical patent/PL328457A1/xx
Publication of PL182242B1 publication Critical patent/PL182242B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/50Pouring-nozzles
    • B22D41/56Means for supporting, manipulating or changing a pouring-nozzle

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Coating With Molten Metal (AREA)
  • Supports For Pipes And Cables (AREA)
  • Automatic Disk Changers (AREA)
  • Automatic Cycles, And Cycles In General (AREA)
  • Golf Clubs (AREA)
  • Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)

Abstract

1. Zmieniacz rur wylewu zawierajacy podstawe monta- zow a zamontowana pod kadzia, oraz elementy ogniotrwale, w których wykonany jest kanal wylewowy, laczacy kadz z krystalizatorem, przy czym elementy ogniotrwale zawieraja przynajmniej jedna zamocowana nieruchomo tuleje i rure wylewu posiadajaca tuleje w czesci górnej, uklad elemen- tów dociskowych, przy czym tuleja docisnieta jest rura wy- lewu do drugiej tulei zamocowanej nieruchomo w obszarze plaszczyzny zlaczeniowej, a podstawa montazowa posiada pozycje wprowadzania nowej rury wylewu, pozycje odle- wania, oraz pozycje usuwania zuzytej rury wylewu, oraz elementy prowadzace w postaci plaszczyzny zlaczeniowej i sferycznych zakonczen elem entów dociskow ych, a takze uklad w prawiajacy w ruch w postaci popychacza i silow - nika, znam ienny tym , ze plaszczyzna zlaczeniowa (34) jest nachylona pod katem (a ) innym niz zero wzgledem pozio- mu, i polaczona jest slizgowo z nowa rura wylewu (32) oraz zuzyta rura wylewu (32b), na odcinkach wymiany tych rur stanowiacych trajektorie, które sa przynajmniej w czesci krzywoliniowe, przy czym wielkosc kata nachylenia (a ) plaszczyzny zlaczeniowej (34) w polaczeniu z wymiarami nowych rur wylewu (32) i zuzytych rur wylewu (32b), a tak- ze wielkoscia i ksztaltem trajektorii tych rur, jest dobrana w zaleznosci od ksztaltu i wielkosci krystalizatora (42). F IG . 1 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest zmieniacz rur wylewu. Wynalazek dotyczy kadzi do ciągłego odlewania mającej zastosowanie w stalowni, wyposażonej w przynajmniej jeden zmieniacz rur wylewu, przy czym ten zmieniacz rur zawiera podstawę montażową zamontowaną na kadzi, elementy żaroodporne, które tworzą kanał wylewowy dla przepływu stali z kadzi do krystalizowania, a te elementy żaroodporne zawierają przynajmniej jedną zamocowaną na stałe tuleję i rurę posiadającą tuleję przy jej górnym końcu, układ wywierania nacisku na tuleję zamocowany na stałe, przez przyłożoną do niej tuleję rury, przy czym ich powierzchnie tworzą wtedy płaszczyznę złączeniową, zawierającą pozycję dla wprowadzenia nowej rury, pozycję odlewania, oraz pozycję do usuwania zużytej rury, układ prowadzący, który pozwala na przejście nowej rury z pozycji wprowadzania do pozycji odlewania, a rurze zużytej pozwala na przejście z pozycji odlewania do opozycji usuwania, układ wprawiający w ruch, pozwalający na przechodzenie nowej rury z pozycji wprowadzania na pozycję odlewania, a rurze zużytej z pozycji odlewania na pozycję usuwania.
Przykład takiego urządzenia jest opisany we francuskim zgłoszeniu patentowym zarejestrowanym pod numerem 95 05 504. To urządzenie wykazuje zalety w stosunku do innych istniejących urządzeń, jakie są opisane na przykład w dokumencie EP 0 192 019. Jednak ono posiada niedogodności na skutek wymagań co do cylindrycznych powierzchni ślizgowych dla tulei zamocowanej na stałe i dla tulei rury. Do zagwarantowania dobrej szczelności tulei, jest niezbędne żeby promienie tulei zamocowanej na stałe i tulei rury były absolutnie identyczne, co sprawia trudności w obrocie. Co więcej, tuleje podlegają szokom termicznym podczas odlewania i nie ma pewności, że ich odkształcenia, spowodowane przez rozszerzalność cieplną, są identyczne na całym obszarze tuleje, co może powodować niedostatek szczelności pomiędzy tymi tulejami. Wiadomo jest także, że kanał wylewowy w takim urządzeniu jest ogólnie pod niższym ciśnieniem niż ciśnienie atmosferyczne. By zapobiec wsysaniu powietrza, które powodowały zakłócenia w składzie chemicznym i przez to obniżanie jakości stali, przynajmniej jeden rowek, który biegnie całkowicie dookoła kanału wylewany jest na ogół przewidziany w jednej z tulei, zamocowanym na stałe lub ruchomym, ten rowek jest zasilany gazem neutralnym znajdującym się pod ciśnieniem, takim na przykład jak argon, tak że dochodzi do zasysania tego neutralnego gazu, który nie powoduje degradacji chemicznej stali. Obróbka takich rowków w tulejach cylindrycznych okazuje się skrajnie trudna i kosztowna.
Niniejszy wynalazek odnosi się do kadzi wyposażonej w zmieniacz rur wylewu, która ma te same zalety jak urządzenie opisane wyżej, ale nie posiada jego wad.
Zmieniacz rur wylewu zawierający podstawę montażową zamontowaną pod kadzią, oraz elementy ogniotrwałe, w których wykonany jest kanał wylewowy, łączący kadź z krystalizatorem, przy czym elementy ogniotrwałe zawierają przynajmniej jedną zamocowaną na stałe tuleję i rurę wylewu posiadającą tuleję w części górnej, układ elementów dociskowych, przy czym tuleja rury wylewu dociśnięta jest do tulei zamocowanej na stałe w obszarze płaszczyzny złączeniowej, a podstawa montażowa posiada pozycję wprowadzania nowej rury wylewu, pozycję odlewania, oraz pozycję usuwania zużytej rury wlewowej, oraz elementy prowadzące w postaci płaszczyzny złączeniowej i sferycznych zakończeń elementów dociskowych, a także układ wprawiający w ruch w postaci popychacza i siłownika według wynalazku charakteryzuje się tym, że płaszczyzna złączeniowa jest nachylona pod kątem a innym niż zero względem poziomu, i połączona jest ślizgowo z nową rurą wylewu oraz zużytą rurą wylewu na odcinkach wymiany tych rur stanowiących trajektorie, które są przynajmniej w części krzywoliniowe, przy czym wielkość kąta nachylenia a płaszczyzny złączeniowej w połączeniu z wymiarami rur wylewu i zużytych rur wylewu, a także wielkością i kształtem trajektorii tych rur, jest dobrana w zależności od kształtu i wielkości krystalizatora.
Prosta linia pozioma płaszczyzny złączeniowej jest równoległa do większego wymiaru krystalizatora. Odcinki wymiany nowej rury wylewu i zużytej rury wylewu, na których te rury połączone są ślizgowo z płaszczyzną złączeniową mają postać okręgu ze środkiem w płaszczyźnie złączeniowej.
182 242
Środek koła, po obwodzie którego odbywa się przemieszczanie, jest położony wyżej niż poziom, na którym kanał wylewowy przecina płaszczyznę złączeniową.
Środek koła, po obwodzie którego odbywa się przemieszczanie, jest położony niżej niż poziom, na którym kanał wylewowy przecina płaszczyznę złączeniową.
Płaszczyzna złączeniowa jest pionowa i jest usytuowana na boku kadzi, na wysokości, na której dolna krawędź otworu wylewu kadzi i dolna krawędź poziomego otworu w kanale wylewowym stanowi przedłużenie płaszczyzny dna kadzi.
Zmieniacz ma płytkę suwakową umieszczoną pomiędzy kadzią i zmieniaczem rur. Tuleje rur wylewu mają czoła podpierane w formie łuków kołowych, wklęsłych i wypukłych, przy czym przednie czoła podpierane tulei są dopasowane do tylnych czół podpieranych tulej ich poprzedzających, przy czym czoła podpierane pozostają w kontakcie przez całą odległość potrzebną do przejścia przez prześwit otworu w kanale wylewowym, przynajmniej kiedy czoła podpierane przechodzą w poprzek otworu w kanale wylewowym w zamocowanej na stałe tulei.
Kanał wylewowy przecina płaszczyznę złączeniową pod kątem nachylenia a.
Kanał wylewowy przecina płaszczyznę złączeniową pod kątem nachylenia π/2 - a, odpowiadającym kątowi nachylenia płaszczyzny złączeniowej względem poziomu, tak że kanał wylewowy jest prostoliniowy na całej swej długości.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój zalecanego rozwiązania według wynalazku, fig. 2 - widok perspektywiczny urządzenia do zmieniania rur pokazanego na fig. 1, fig. 3 - widok z przodu urządzenia do zmieniania rur pokazanego na figurach 1 i 2, w pozycji wprowadzania, fig. 4 widok z przodu urządzenia do zmieniania rur pokazanego na figurach 1 i 2, z nową rurą umieszczoną w pozycji roboczej, fig. 5 - przedni widok, innego zastosowanego urządzenia według wynalazku, w którym środek obrotu jest niżej niż poziom gdzie kanał wylewowy przecina w poprzek płaszczyznę złączeniową, fig.. 6 - boczny widok urządzenia z fig. 5, fig. 6a - widok z góry formy odlewniczej do odlewania kęsisk kwadratowych, fig. 7 i fig. 8 - dwa różne rozwiązania według wynalazku, w których zmieniacz rur jest umieszczony na boku kadzi, fig. 9 - widok pokazujący kształt tulei gdzie przemieszczenie po obwodzie koła odbywa się przez obrót wokół środka 0, a fig. 10 - widok płaszczyzny złączeniowej pokazujący kształt tulei kiedy przemieszczanie odbywa się inaczej niż tylko przez ruch obrotowy.
Przedstawiona na fig. 1 kadź pośrednia 2 do ciągłego odlewania, składa się z górnej ściany dennej 4 wykonanej ze stali, pokrytej warstwą materiału ogniotrwałego 6. Część wykonana z materiału ogniotrwałego nazywana w niniejszym zgłoszeniu tuleją 8 zamocowaną nieruchomo, przechodzi prostopadle przez ścianę denną 4 i warstwę materiału ogniotrwałego 6. Tuleja 8 zamocowana nieruchomo tworzy kanał wylewowy 10 w części środkowej. Jego część górna 12 tworzy gniazdo dla żerdzi zatyczkowej 14, która umożliwia regulowanie przepływu ciekłej stali zawartej w kadzi pośredniej 2 przez kanał wylewowy 10. Pod dnem kadzi pośredniej 2 znajduje się zamocowana nieruchomo spodnia płyta 16. Pod spodnią płytą 16 jest zamocowany zmieniacz rur 18.
Zmieniacz rur 18 zawiera podstawę montażową 20 zamontowaną w pozycji unieruchomionej pod spodnią płytą 16. Podstawa montażowa 20 obejmuje tuleje 8 zamocowaną nieruchomo. W związku z tym, tuleja 8 posiada płaską powierzchnię 22, którą spoczywa on na podstawie montażowej 20. Na podstawie montażowej 20 znajduje się czop obrotowy 24, wokół którego za pośrednictwem łożysk 26 jest możliwy ruch obrotowy. Czop obrotowy 24 stanowi podparcie dla zespołu tuleja/rura 28 zawierającego tuleję 30 i nową rurę 32. Tuleja 8 zamocowana nieruchomo i tuleja 30 zespołu tuleja/rura 28, posiadają czoła robocze. Te czoła robocze znajdują się we wzajemnym kontakcie w miejscu, które tworzy powierzchnię złączeniową 34. Tuleja 30 jest dociśnięta do tulei 8 zamocowanej nieruchomo, za pomocą układu elementów 36 dociskowych wywierających nacisk.
182 242
W rozważnym przykładzie pokazano układ elementów 36 dociskowych wywierających nacisk jako układ 36 złożony z sześciu elementów dociskowych z zakończeniami sferycznymi 38 dociskanymi do tulei 30 przez sprężyny 40. Kanał wylewowy 10 przebiega przez zespół tuleja/rura 28 i doprowadza ciekłą stal z kadzi pośredniej 2 do wnętrza krystalizatora 42, w którym jest zagłębiona nowa rura 32.
Figura 2 jest perspektywicznym widokiem zmieniacza rur 18 pokazanego na fig. 1. Kadź pośrednia 2 i spodnia płyta 16 nie są na niej pokazane.
Tuleja 30 posiada kształt wycinka kołowego o kącie rozwarcia względem środka zbliżonym do 90°. W rozważanym przykładzie pokazano nową rurę 32 w postaci wydłużonego wycinka, ponieważ jest ona zaprojektowana z przeznaczeniem do krystalizatora 42 do odlewania cienkich kęsisk o bardzo wąskim przekroju.
Figura 2 przedstawia także wprowadzanie w stan działania układu, który umożliwia przechodzenie nowej rury 32 z pozycji wprowadzania (patrz fig. 3) do pozycji odlewania pokazanej na figurach 1 i 2, oraz przechodzenie rury zużytej z pozycji 32b odlewania do pozycji usuwania (patrz fig. 4). Ten układ zawiera popychacz 46 wykonany ze stali, posiadający przekrój poprzeczny w postaci kątownika, który nachodzi na naroże tulei 30 i jest do niej dopasowany. Popychacz 46 jest masywny, a jego ramię 48 jest zamontowane na czopie 24. Ramię 48 jest napędzane przez siłownik 50. Cylinder siłownika 50 jest zamontowany na spodniej płycie 16, podczas gdy jego trzpień jest przymocowany przegubowo do ramienia 48.
Układ prowadnicowy, który pozwala na przechodzenie nowej rury 32 z pozycji wprowadzania do pozycji odlewania, a zużytej rurze na przechodzenie z pozycji odlewania do pozycji usuwania, zawiera z jednej strony czoło robocze, które ma płaszczyznę złączeniową tulei 8 zamocowanej nieruchomo, a po drugiej stronie, posiada sferyczne zakończenia 38 elementów dociskowych. Pod wpływem elementów układu 36, powierzchnia robocza tulei 30 oddziałowuje na powierzchnię złączeniową tulei przy ruchu ślizgowym, pozostając cały czas dociskana do tej powierzchni przez przełożoną siłę, odpowiednią do zachowania szczelności dla stopionej stali.
Figury 3 i 4 są przednimi widokami zmieniacza rur pokazanego na figurach 1 i 2. Fig. 3 pokazuje nowy zespół tuleja/rura 28a w pozycji wprowadzania (na lewej stronie figury). Zespół ten jest wprowadzany do zmieniacza 18 prostopadle do płaszczyzny złączeniowej. Popychacz 46 jest wyposażony we wstępnie ustalającą powierzchnię 52, na której jest opierana tuleja 30 zespołu tuleja/rura 28a. Po drugiej stronie powierzchnia robocza tulei 8 zamocowanej na stałe jest niecałkowicie pokryta przez tuleję 30 zespołu tuleja/rura znajdującego się w pozycji odlewania. Dwie strefy 54 są odkryte. Strefa 54 usytuowana na części po lewej stronie czoła roboczego tulei 8 zamocowanego nieruchomo (według fig., 3), tworzy powierzchnię prowadnicy, która pozwala na dokładne ustawienie w linii, czoła roboczego tulei 30 nowej rury, z płaszczyzną złączeniową. Strefa 54 usytuowana na części po prawej stronie czoła roboczego tulei 8 zamocowanego nieruchomo, pozwala na wyprowadzenie zużytej rury podczas usuwania.
Figura 4 jest identyczna z figurą 3 za wyjątkiem tego, że nowa rura została umieszczona w pozycji roboczej, a rura zużyta 32b w pozycji usuwania 28b. Aby przejść z pozycji pokazanej na fig. 3 do pozycji pokazanej na fig. 4, ramię 48 zostało obrócone o kąt równy kątowi zmiany rury, innymi słowy, równy kątowi utworzonemu przez wycinek kola, w który jest wpisana tuleja 30. Kiedy nowa rura 32 ma przejść z pozycji wprowadzania do pozycji odlewania, to jest oddalona od krawędzi krystalizatora 42. Tak samo się dzieje kiedy przechodzi z pozycji odlewania do pozycji usuwania.
Według głównej postaci wynalazku, płaszczyzna złączeniowa 34 jest nachylona pod kątem a innym niż zero względem poziomu. W przykładzie ilustrującym zasady działania pokazanym na figurach 1 do 4 kąt a jest równy 90°. Inaczej mówiąc, płaszczyzna złączeniowa 34 jest pionowa. Po drugie, nowa rura 32 przechodzi z pozycji wprowadzania do pozycji odlewania, a zużyta rura 32b przechodzi z pozycji odlewania do pozycji usuwania ruchem ślizgowym na płaszczyźnie złączeniowej, po trajektorii przynajmniej częściowo krzywoliniowej.
182 242
W przykładzie ilustrującym zasady działania pokazanym na figurach 1 do 4, ta trajektoria jest kołowa ze środkiem w punkcie 0. Punkt 0 jest środkiem ruchu odbywającego się wokół czopa 24. Jest także punktem, w którym się przecinają przedłużania czół podpieranych, tulei 30. Ten wariant zasady działania odznacza się taką zaletą że jest szczególnie prosty do realizacji pod względem mechanicznym. Nadaje się on do stosowania w szczególności do odlewania cienkich kęsisk, ponieważ umożliwia precyzyjne prowadzenie rury w katalizatorze 42. On także umożliwia wprowadzanie nowej rury 32 do zmieniacza od zewnątrz, oraz wyciąganie zużytej rury zupełnie do zewnątrz. Przy tym wariancie płaszczyzna złączeniowa 34 jest równoległa do dużego wymiaru katalizatora.
Figura 9 przedstawia czoła robocze 54a i 54b dwóch tulei 30a i 30b (dla uproszczenia nie pokazano rur na tej figurze). Każda z tulej 30a i 3 Ob, odpowiednio, posiada tylne czoło podpierane 56a i 56b, oraz przednie czoło podpierane 58a i 58b. Czoła podpierane, przednie 56 i tylne 58, są określane według kierunku 60 wymieniania tulei. Przednie czoło podpierane 58a tulei 30a jest w kontakcie z tylnym czołem podpieranym 56b tulei 30b. Czoła te są w pełni przylegające. One nakładają się na siebie bez pozostawiania szczeliny, przez którą mógłby wypływać stopiony metal podczas zamiany tulei. Czoła podpierane 56 i 58 przecinają się w środku 0, wokół którego odbywa się obwodowe przemieszczanie zmienianych tulei. Wydłużony eliptyczny kształt przekroju poprzecznego kanału wylewowego 10, na poziomie gdzie on przecina płaszczyznę złączeniową 34 jest także uwzględniony na fig. 9. Ta wydłużona postać jest rezultatem kąta odchylenia (konkretnie 45° w przykładzie na figurach 1 do 4), pod którym kanał wylewowy przecina płaszczyznę złączeniową. Został także uwzględniony środek 0, wokół którego odbywa się obwodowe przemieszczanie zmienianych tulei, położony wyżej niż poziom gdzie kanał wylewowy 10 przecina płaszczyznę złączeniową.
Figury 5 i 6 przedstawiają inną postać niniejszego wynalazku. Płaszczyzna złączeniowa 34 jest nachylona względem poziomu pod kątem a równym w rzeczywistości 45°. Ten kąt odpowiada kątowi, pod którym kanał wylewowy 10 przecina płaszczyznę złączeniową. W ten sposób, kanał ten jest prostoliniowy na całej swojej długości. Przeciwnie do rozważanego przykładu z figur 1 do 4, środek obrotu 0 jest niżej niż poziom gdzie kanał wylewowy przechodzi przez płaszczyznę złączeniową 34. Punkt 0 nie został pokazany na figurze 5, ponieważ kąt wymiany tulei jest bardzo mały. To rozwiązanie jest szczególnie odpowiednie do stosowania przy krystalizatorze do kwadratowych przekrojów poprzecznych (przy krystalizatorze do kęsisk kwadratowych), jak to pokazano na fig. 6a. Pozioma linia prosta płaszczyzny złączeniowej 34 jest równoległa do dużego wymiaru kry stal izatora 42, w skład którego wchodzi przekątna przekroju odlewu. W ten sposób, zespół tuleja/nowa rura 28a i rura na pozycji odlewania 28b, mogą być umieszczone w krystalizatorze jednocześnie. Zamiana rur jest wtedy przeprowadzana bez podnoszenia kadzi pośredniej 2, poprzez przeniesienie zespołu tuleja/nowa rura 28a do pozycji odlewania, a rury 28b do pozycji usuwania 28c.
Figura 7 przedstawia przykładowy wariant, w którym zmieniacz rur 18 jest umieszczony na boku kadzi pośredniej 2 zamiast pod kadzią, jak to ogólnie się zdarza. To ułożenie pozwala zlikwidować zagięcie w kanale wylewowym 10. Daje także więcej miejsca dla mechanizmu zmieniacza rur. W końcu, pomiędzy powierzchnią roboczą tulei 8 zamocowanej nieruchomo i powierzchnią roboczą talerza 30 zespołu tuleja/rura 28, może być umieszczona płytka suwakowa 62. Płytka suwakowa 62 reguluje przepływ stopionego metalu bez potrzeby stosowania żerdzi zatyczkowej, jak to jest na ogół robione.
Inny przykład wynalazku jest pokazany na fig. 8. Zmieniacz rur jest tu także umieszczony na boku kadzi pośredniej. Kanał wylewowy 10 jest odchylony względem poziomu, co stwarza możliwość zmniejszenia kąta zagięcia kanału wylewowego w zespole tuleja/rura 28. W tym przykładzie jest stosowana do regulacji przepływu stopionego metalu do krystalizatora 42, żerdź zatyczkowa 14.
Figury 9 i 10 pokazują czoła robocze dwóch tulei 30a i 30b, przedstawione w płaszczyźnie złączeniowej 34. Tuleje 30a i 30b maja czoła podpierane w formie łuków kołowych. Tylne czoła podpierane 56a i 56b mają kształty wklęsłych łuków kołowych. Przednimi czołami są
182 242
58a i 58b. Przednie czoło podpierane 58a tulei 30a jest wpasowane w tylne czoło podpierane 56b tulei 30b. Ich profile są całkowicie przylegające, bez szczeliny, tak że stopiony metal nie może przenikać podczas zamiany tulei. Tuleje 30a i 30b mają w ten sposób możność wzajemnego przemieszczania przegubowego, poruszając się po założonym przez dopasowane prowadnice profilu. Ten profil może zawierać segmenty prostoliniowe, segmenty kołowe, albo krzywe o dowolnym kształcie. Przednie czoło podpierane 58a tulei 30a pozostaje w kontakcie z tylnym czołem podpieranym 56b tulei 30b, na całej właściwie odległości, potrzebnej do całkowitego przejścia przez otwór kanału wylewowego 10, przynajmniej wtedy, kiedy powierzchnie podpierane 58a i 56b przechodzą przez prześwit otworu kanału wylewowego 10 podczas zamiany rury.
182 242
182 242
182 242
182 242
182 242
FIG. 7
182 242
FIG. 10
182 242
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zmieniacz rur wylewu zawierający podstawę montażową zamontowaną pod kadzią, oraz elementy ogniotrwałe, w których wykonany jest kanał wylewowy, łączący kadź z krystalizatorem, przy czym elementy ogniotrwałe zawierają przynajmniej jedną zamocowaną nieruchomo tuleję i rurę wylewu posiadającą tuleję w części górnej, układ elementów dociskowych, przy czym tuleja dociśnięta jest rurą wylewu do drugiej tulei zamocowanej nieruchomo w obszarze płaszczyzny złączeniowej, a podstawa montażowa posiada pozycję wprowadzania nowej rury wylewu, pozycję odlewania, oraz pozycję usuwania zużytej rury wylewu, oraz elementy prowadzące w postaci płaszczyzny złączeniowej i sferycznych zakończeń elementów dociskowych, a także układ wprawiający w ruch w postaci popychacza i siłownika, znamienny tym, że płaszczyzna złączeniowa (34) jest nachylona pod kątem (a) innym niż zero względem poziomu, i połączona jest ślizgowo z nową rurą wylewu (32) oraz zużytą rurą wylewu (32b), na odcinkach wymiany tych rur stanowiących trajektorie, które są przynajmniej w części krzywoliniowe, przy czym wielkość kąta nachylenia (a) płaszczyzny złączeniowej (34) w połączeniu z wymiarami nowych rur wylewu (32) i zużytych rur wylewu (32b), a także wielkością i kształtem trajektorii tych rur, jest dobrana w zależności od kształtu i wielkości krystalizatora (42).
  2. 2. Zmieniacz według zastrz. 1, znamienny tym, że prosta linia pozioma płaszczyzny złączeniowej (34) jest równoległa do większego wymiaru krystalizatora (42).
  3. 3. Zmieniacz według zastrz. 1, albo 2, znamienny tym, że odcinki wymiany nowej rury wylewu (32) i zużytej rury wylewu (32b), na których te rury połączone są ślizgowo z płaszczyzną złączeniową (34) mają postać okręgu ze środkiem (0) w płaszczyźnie złączeniowej (34).
  4. 4. Zmieniacz według zastrz. 3, znamienny tym, że środek (0) koła, po obwodzie którego odbywa się przemieszczanie, jest położony wyżej niż poziom, na którym kanał wylewowy (10) przecina płaszczyznę złączeniową (34).
  5. 5. Zmieniacz według zastrz. 3, znamienny tym, że środek (0) koła, po obwodzie którego odbywa się przemieszczanie, jest położony niżej niż poziom, na którym kanał wylewowy (10) przecina płaszczyznę złączeniową (34).
  6. 6. Zmieniacz według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że płaszczyzna złączeniowa (34) jest pionowa.
  7. 7. Zmieniacz według zastrz. 6, znamienny tym, że pionowa płaszczyzna złączeniowa (34) jest usytuowana na boku kadzi (2), na wysokości, na której dolna krawędź otworu wylewu (10) kadzi i dolna krawędź poziomego otworu w kanale wylewowym stanowi przedłużenie płaszczyzny dna kadzi (2).
  8. 8. Zmieniacz według zastrz. 7, znamienny tym, że ma płytę suwakową (62) umieszczoną pomiędzy kadzią (2) i zmieniaczem rur (18).
  9. 9. Zmieniacz według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że tuleje (30a, 30b) rur wylewu mają czoła podpierane w formie łuków kołowych, wklęsłych (58a, 58b) i wypukłych (56a, 56b), przy czym przednie czoła podpierane (58a, 58b) tulei są dopasowane do tylnych czół podpieranych (56a, 56b), tulei ich poprzedzających.
  10. 10. Zmieniacz według zastrz. 1 albo 9, znamienny tym, że kanał wylewowy (10) przecina płaszczyznę złączeniową (34) pod kątem nachylenia (a).
  11. 11. Zmieniacz według zastrz. 10, znamienny tym, że kanał wylewowy (10) przecina płaszczyznę złączeniową (34) pod kątem nachylenia π/2 - a, odpowiadającym kątowi nachylenia (a) płaszczyzny złączeniowej (34) względem poziomu, tak że kanał wylewowy (10) jest prostoliniowy na całej swej długości.
    182 242
PL97328457A 1996-02-22 1997-02-12 Zmieniacz rur wylewu PL PL PL PL182242B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9602656A FR2745211B1 (fr) 1996-02-22 1996-02-22 Repartiteur equipe d'un changeur de tube et plaque pour le changeur de tube
PCT/EP1997/000634 WO1997030807A1 (en) 1996-02-22 1997-02-12 Tundish equipped with a tube changer and plate for the tube changer

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328457A1 PL328457A1 (en) 1999-02-01
PL182242B1 true PL182242B1 (pl) 2001-11-30

Family

ID=9489796

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97328457A PL182242B1 (pl) 1996-02-22 1997-02-12 Zmieniacz rur wylewu PL PL PL

Country Status (18)

Country Link
US (1) US6227421B1 (pl)
EP (1) EP0889765B1 (pl)
JP (1) JP2000504633A (pl)
KR (1) KR100434677B1 (pl)
CN (1) CN1072082C (pl)
AT (1) ATE187664T1 (pl)
AU (1) AU731336B2 (pl)
BR (1) BR9707669A (pl)
CZ (1) CZ295146B6 (pl)
DE (1) DE69700958T2 (pl)
ES (1) ES2142145T3 (pl)
FR (1) FR2745211B1 (pl)
PL (1) PL182242B1 (pl)
RU (1) RU2181316C2 (pl)
SK (1) SK283588B6 (pl)
TR (1) TR199801645T2 (pl)
WO (1) WO1997030807A1 (pl)
ZA (1) ZA971156B (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7811618B2 (en) 2002-09-19 2010-10-12 Frito-Lay North America, Inc. Method for reducing asparagine in food products
US7393550B2 (en) 2003-02-21 2008-07-01 Frito-Lay North America, Inv. Method for reducing acrylamide formation in thermally processed foods
US20040081738A1 (en) * 2002-10-23 2004-04-29 Murty Annavarapu S. Method of producing novel pasta and masa like doughs and products produced therefrom
US8110240B2 (en) 2003-02-21 2012-02-07 Frito-Lay North America, Inc. Method for reducing acrylamide formation in thermally processed foods
US8486684B2 (en) 2007-08-13 2013-07-16 Frito-Lay North America, Inc. Method for increasing asparaginase activity in a solution
US8284248B2 (en) 2009-08-25 2012-10-09 Frito-Lay North America, Inc. Method for real time detection of defects in a food product
US8158175B2 (en) 2008-08-28 2012-04-17 Frito-Lay North America, Inc. Method for real time measurement of acrylamide in a food product
US9095145B2 (en) 2008-09-05 2015-08-04 Frito-Lay North America, Inc. Method and system for the direct injection of asparaginase into a food process
CN102281968B (zh) * 2008-11-20 2014-10-08 维苏威集团有限公司 装卸钢包长水口的支撑头
US9215886B2 (en) * 2008-12-05 2015-12-22 Frito-Lay North America, Inc. Method for making a low-acrylamide content snack with desired organoleptical properties
CN101502878B (zh) * 2009-02-27 2011-02-16 莱芜钢铁股份有限公司 一种异型坯连铸机中间包及其不同铸坯断面的转换方法
WO2018145772A1 (en) 2017-02-13 2018-08-16 Monocon International Refractories Limited Improved flow channel device changer
CN107999736A (zh) * 2017-12-08 2018-05-08 攀枝花市朵实机械制造有限公司 一种钢包水口
CN111203684B (zh) * 2020-02-20 2023-08-29 石河子大学 一种任意角度的相贯管道焊接装夹装置

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1949995A1 (de) * 1969-10-03 1971-11-18 Didier Werke Ag Zwischenbehaelter (Tundish) fuer Stranggiessanlagen
BE758150A (fr) * 1969-10-30 1971-04-01 Schloemann Ag Dispositif comportant des tubes de coulee interchangeables pourune installation de coulee continue d'acier
US3907022A (en) 1969-10-30 1975-09-23 Schloemann Siemag Ag Method of handling and replacing pouring tubes of a continuous casting apparatus
BE901564A (fr) * 1985-01-24 1985-07-24 Szadkowski Stanislav Dispositif d'amenee et d'echange d'un tube de coulee.
IT1238623B (it) * 1990-02-15 1993-08-18 Romano Cappelli Dispositivo per sostituire un condotto di protezione della colata continua di acciaio da un primo contenitore in un secondo contenitore
BE1007317A3 (fr) * 1993-07-27 1995-05-16 Int Ind Eng Sa Dispositif d'amenee et d'echange d'un tube de coulee dans une installation de coulee continue a brames minces.
FR2733705B1 (fr) * 1995-05-05 1997-06-13 Vesuvius France Sa Dispositif et procede de changement d'un tube de coulee continue de repartiteur d'acierie

Also Published As

Publication number Publication date
FR2745211A1 (fr) 1997-08-29
US6227421B1 (en) 2001-05-08
WO1997030807A1 (en) 1997-08-28
CZ295146B6 (cs) 2005-06-15
KR19990087085A (ko) 1999-12-15
TR199801645T2 (xx) 1998-11-23
ATE187664T1 (de) 2000-01-15
JP2000504633A (ja) 2000-04-18
CN1211942A (zh) 1999-03-24
AU731336B2 (en) 2001-03-29
KR100434677B1 (ko) 2004-09-08
ES2142145T3 (es) 2000-04-01
SK283588B6 (sk) 2003-10-07
AU1724297A (en) 1997-09-10
RU2181316C2 (ru) 2002-04-20
CZ252498A3 (cs) 1999-01-13
EP0889765A1 (en) 1999-01-13
PL328457A1 (en) 1999-02-01
EP0889765B1 (en) 1999-12-15
SK109798A3 (en) 1999-07-12
FR2745211B1 (fr) 1998-04-30
CN1072082C (zh) 2001-10-03
BR9707669A (pt) 1999-04-13
DE69700958T2 (de) 2000-05-04
DE69700958D1 (de) 2000-01-20
ZA971156B (en) 1997-09-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL182242B1 (pl) Zmieniacz rur wylewu PL PL PL
JP2991495B2 (ja) 鋳込みチューブ取付け・交換装置
US4669528A (en) Device for introducing and exchanging a casting tube
KR101790810B1 (ko) 베셀에 담겨 있는 용탕을 운반하기 위한 내부 노즐, 이러한 노즐의 클램핑을 위한 시스템, 그리고 주조 장치
PL197788B1 (pl) Jednolity wylew wewnętrzny i urządzenie mocujące do mocowania takiego wylewu
AU718727B2 (en) Device for plugging and controlling continuous hot casting, with improved nozzle exchanger
JP3031541B2 (ja) 連続鋳造機のタンディッシュノズル交換装置
US6044896A (en) Method and apparatus for controlling the gap in a strip caster
EP1173301B9 (en) Strip casting apparatus
RU2169054C2 (ru) Манипулятор для замены пластины литейной емкости и комплект пластин для этого манипулятора
EP0586358A1 (en) Joint structure for casting nozzle
EP1838478B1 (en) A sliding gate valve for a metallurgical vessel
US6125916A (en) Apparatus for the high-speed continuous casting of good quality thin steel slabs
AU2003285227A1 (en) Refractory plate for a device for the insertion and/or removal of a nozzle for a casting installation combined with a sliding plate flow-control device
AU720885C (en) Plate change drawer for a metallurgical vessel and set of plates for this drawer
CA2246351A1 (en) A tube changer and plate for the tube changer
US20050061470A1 (en) Strip casting apparatus
GB2311947A (en) Sliding gate valve
JPH0686851U (ja) タンディッシュノズル取付装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20070212