PL182216B1 - S ie w n ik rzedow y d o w y sie w an ia m aterialu sie w n e g o w p rz y g o to w a n a i nie p rzygo to w an a gleb e PL - Google Patents

S ie w n ik rzedow y d o w y sie w an ia m aterialu sie w n e g o w p rz y g o to w a n a i nie p rzygo to w an a gleb e PL

Info

Publication number
PL182216B1
PL182216B1 PL96316166A PL31616696A PL182216B1 PL 182216 B1 PL182216 B1 PL 182216B1 PL 96316166 A PL96316166 A PL 96316166A PL 31616696 A PL31616696 A PL 31616696A PL 182216 B1 PL182216 B1 PL 182216B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
seed drill
drill according
cutting
seed
piston
Prior art date
Application number
PL96316166A
Other languages
English (en)
Other versions
PL316166A1 (en
Inventor
Hermann Dreesbeimdieke
Original Assignee
Koeckerling Landmaschf Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Koeckerling Landmaschf Gmbh filed Critical Koeckerling Landmaschf Gmbh
Publication of PL316166A1 publication Critical patent/PL316166A1/xx
Publication of PL182216B1 publication Critical patent/PL182216B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C5/00Making or covering furrows or holes for sowing, planting or manuring
    • A01C5/06Machines for making or covering drills or furrows for sowing or planting
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C7/00Sowing
    • A01C7/006Minimum till seeding
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C7/00Sowing
    • A01C7/20Parts of seeders for conducting and depositing seed
    • A01C7/201Mounting of the seeding tools
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P60/00Technologies relating to agriculture, livestock or agroalimentary industries
    • Y02P60/20Reduction of greenhouse gas [GHG] emissions in agriculture, e.g. CO2

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Sowing (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)
  • Fertilizing (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)

Abstract

1. Siewnik rzedowy do wysiewania materialu siewnego w przygotowana i nie przygotowana glebe, zawierajacy rame podstawy na której sa umieszczone zespoly narzedziowe z których kazdy ma tnaco- wsporczy zespól i lemiesz oraz urzadzenia do dozowania materialu siewnego, zna- mienny tym, ze kazdy zespól narzedziowy (7), (8), (9), (10), (11), (12), (13) jest umieszczony poprzez równolegloboczna prowadnice (22) na ramie podstawy (2). Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest siewnik rzędowy do wysiewania materiału siewnego w przygotowaną i nie przygotowaną glebę uprawną.
182 216
Tego rodzaju siewnik rzędowy znany jest z DE 44 45 338 Al. Ten znany siewnik rzędowy ma ramę podstawy, na której umieszczona jest pewna liczba zespołów narzędziowych. W tym siewniku rzędowym każdy z zespołów narzędziowych złożony jest z koła wsporczego umieszczonego na prowadnicy oraz z siewnikowego lemiesza, który jest wykonany jako lemiesz zębaty, tak że może dociskać przykrycie gleby, przy czym lemiesz siewnikowy działa zarówno jako lemiesz oraz jako element tnący. Ponadto, siewnik ten ma urządzenia do dozowania materiału siewnego z doprowadzającymi materiał siewny wieloma przewodami połączonymi bezpośrednio z wydrążonym lemieszem siewnikowym. Na prowadnicy jest zawsze umieszczone kółko ustalające, które na skutek ciężaru prowadnicy jest dzięki sile sprężyny dociskane do powierzchni gleby lub do umieszczonej na niej warstwy nadkładu. Kółko ustalające powinno powodować, że resztki roślin, które znajdują się na powierzchni gleby, praktycznie są przez krótki czas unieruchomione, kiedy to kółko ustalające przetacza się po nich. Przez takie dociskanie i unieruchamianie warstwy nałożonej na glebę powinno zostać osiągnięte to, że zębaty lemiesz łatwo może lekko przygniatać pokrywę roślinną.
Niedogodnością tego urządzenia jest zabieranie resztek roślin przez zębaty lemiesz i zamocowanie lemiesza, gromadzenie się ich w tylnym końcu zamocowania lemiesza i zatykanie się doprowadzanego do lemiesza ziarna.
Wadą tego znanego siewnika rzędowego jest również stosunkowo droga konstrukcja, która jest uwarunkowana koniecznością stosowania dodatkowych kółek ustalających umieszczonych przy prowadnicy. Ponadto, badania przeprowadzone w ramach wynalazku wykazały, że pomimo przedstawionych środków do zapobiegania zatkaniu się materiału siewnego nie można w zadowalającym stopniu tego uniknąć, ponieważ zębate lemiesze nie są ruchome względem siebie.
Zadaniem przedmiotowego wynalazku jest zatem opracowanie siewnika rzędowego, który jest stosunkowo prosto skonstruowany i umożliwia uniknięcie zatykania się doprowadzanego materiału siewnego powodowanego przez resztki roślin obecnych w obrabianej glebie.
Siewnik rzędowy według wynalazku do wysiewania materiału siewnego w przygotowaną i nie przygotowaną glebę ma ramę podstawy do której przymocowane są zespoły narzędziowe z których każdy ma tnąco-wsporczy zespół i lemiesz oraz urządzenia do dozowania materiału siewnego i charakteryzuje się tym, że każdy zespół narzędziowy jest umieszczony poprzez równoległo boczną prowadnicę na ramie podstawy. W każdej równoległobocznej prowadnicy jest korzystnie umieszczony siłownik tłokowy, który jest w przybliżeniu równoległy do przekątnej równoległobocznej prowadnicy. Za pomocą ramion mocujących wahacza korzystnie jest dołączony przegubowo do równoległobocznej prowadnicy tnąco-wsporczy zespół, przy czym pomiędzy wahaczem z ramionami mocującymi i równoległoboczną prowadnicą jest umieszczone urządzenie regulacyjne tnąco-wsporczego zespołu względem lemiesza do jego pionowego przestawiania. Za narzędziowymi zespołami korzystnie jest umieszczony walec, który za pomocą zespołu ramion wsporczych jest przegubowo dołączony do ramy podstawy, przy czym zespół ramion wsporczych korzystnie ma tłokowe siłowniki wsparte na ramie podstawy. Tłokowe siłowniki prowadnicy i ramion wsporczych są połączone ze sobą i każdy z nich ma pływający tłok, umieszczony wewnątrz cylindra pomiędzy napełnioną olejem komorą zamkniętą dnem cylindra i pozbawioną oleju komorą w której jest umieszczony tłok z tłoczyskiem. Tnąco-wsporczy zespół korzystnie ma tnący element, który jest zamocowany rozłącznie na elemencie wsporczym. Zespoły narzędziowe korzystnie mają kształt litery V zamkniętej z tyłu lub są umieszczone w dwóch rzędach z wzajemnym przestawieniem, a za każdym rzędem narzędzi są umieszczone pionowo zgarniające elementy. Wchodzący w skład zespołu narzędzi lemiesz korzystnie ma kształt rodła, a tnąco-wsporczy zespół ma dwa koła i umieszczoną pomiędzy nimi tarczę tnącą, przy czym koła i tarcza tnąca są umieszczone na osobnych osiach, a oś tarczy tnącej jest równoległa do osi kół. Ponadto, wszystkie siłowniki tłokowe siewnika rzędowego według wynalazku są połączone ze sobą w celu stworzenia możliwości wyrównywania ciśnienia.
Siewnik według wynalazku jest dokładniej opisany na podstawie rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie w nieco uproszczonym widoku z boku siewnik rzędowy,
182 216 fig. 2 - część siewnika rzędowego z fig. 1, schematycznie w nieco uproszczonym widoku z góry, fig. 3 - zespół narzędziowy, schematycznie w nieco uproszczonym widoku z góry, fig. 4 - zespół narzędziowy z fig. 3 w uproszczonym widoku z boku, fig. 5 - schematycznie w nieco uproszczonym widoku siłownik tłokowy, a fig. 6-9 przedstawiają w widokach podobnych jak na fig. 1-4 drugą szczególnie korzystną postać wykonania siewnika rzędowego według wynalazku.
Siewnik rzędowy 1 według przykładu wykonania przedstawionego na fig. 1, ma ramę 2 podstawy i urządzenie do dozowania materiału siewnego, które składa się z pojemnika 3 na materiał siewny, przewodu 4 materiału siewnego i rur 5 i 6 doprowadzających materiał siewny. Zwykle urządzenie dozujące ma również nie pokazane bliżej na fig. 1 urządzenia sterujące i urządzenie napędowe, korzystnie w postaci urządzenia pneumatycznego, do doprowadzania materiału siewnego.
Jak to przedstawiono w widoku ogólnym na fig. 1 i 2, siewnik rzędowy 1 według wynalazku ma siedem zespołów narzędziowych 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13. W celu wyrównywania obrabianej ziemi za maszyną umieszczone są zespoły narzędziowe 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, które, patrząc w kierunku jazdy, tworzą kształt litery V zamkniętej z tyłu, co pokazano na fig. 2.
Ponadto na fig. 1 i 2 przedstawiono walec 14 umieszczony za zespołami narzędziowymi 7, 8, 9,1 0,11,12,13, patrzą; w kieruidoijjazdy F. Walee 14 jest z<anocow<my przegubowo na ramie 2 podstawy za pomocą zespołu ramion wsporczych posiadającego dwa wsporcze ramiona 15, 16. Urządzenie siłownikowe złożone z dwóch tłokowych siłowników 17, 18 wsparte jest z jednej strony na ramie 2 podstawy, a z drugiej strony na wsporczych ramionach 5 lub 6. Umożliwia to działanie odpowiednimi siłami na walec 14 za pomocą siłowników tłokowych 17, 18 (korzystnie hydraulicznych).
Wszystkie zespoły narzędziowe 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 są wykonane identycznie, tak że poniżej w odniesieniu do fig. 3 i 4, tylko zespół narzędziowy 7, został opisany przykładowo pod względem swej konstrukcji i działania.
Na fig. 3 i 4 pokazano, że zespół narzędziowy 7 ma lemiesz 19, korzystnie w kształcie rodła. Lemiesz 19 jest za pomocą mocującej podpory 20 umieszczony poprzez mocujący kołnierz 21 na równoległobocznej prowadnicy 22. Na fig. 4 pokazano, że równoległoboczna prowadnica 22 ma cztery równoległoboczne ramiona 23-26 z których dwa równoległoboczne ramiona 23 i 24 tworzą długie boki, a równoległoboczne ramiona 25 i 26 tworzą krótkie boki. Równoległoboczne ramiona są połączone ze sobą za pomocą przegubów 27-30. W widoku z boku zespołu narzędziowego 7 według fig. 2 pokazano, że równoległoboczna prowadnica 22 w stanie zamontowanym usytuowana jest w przybliżeniu prostopadle do powierzchni ziemi.
Zespół narzędziowy 7 ma ponadto tnąco-wsporczy zespół 31. Ten tnąco-wsporczy zespół 31 zawiera tnącą tarczę 32 i wsporczy walec 33. Tnąca tarcza 32 jest przy tym umieszczona rozłączalnie na wsporczym walcu 33. Tnąco-wsporczy zespół 31 jest na osi 33' ułożyskowany obrotowo na wahaczu 34 z ramionami mocującymi 35, 36 połączonymi ze sobą sztywno.
Wahacz 34 jest umieszczony na przegubie 29 pomiędzy równoległobocznymi ramionami 24 i 26 na równoległobocznej prowadnicy 22. Ponadto, pomiędzy czopem 40 przegubowego połączenia (fig. 4) mocującego ramienia 35, a tuleją 39 połączenia przegubowego na mocującym kołnierzu 38 połączonym z równoległobocznym ramieniem 26 umieszczone jest regulacyjne urządzenie 37. To regulacyjne urządzenie 37 może być wykonane jako nakrętka rzymska. Konstrukcja taka umożliwia przestawianie w pionie tnąco-wsporczego zespołu 31 względem równoległobocznej prowadnicy 22, a zatem względem lemiesza 19.
Na fig. 4 przedstawiono ponadto umieszczenie siłownika tłokowego 41 wewnątrz równoległobocznej prowadnicy 22. Siłownik tłokowy 41 ma tłoczysko 42, które swoim uchem mocującym jest zamocowane przegubowo na przyłączowej płycie 43, która z kolei jest zamocowana na dolnym wzdłużnym równoległobocznym ramieniu 24. Cylinder 44 jest ponadto dołączony na jednym z krótkich równoległobocznych ramion 25 do przegubowego sworznia 45'. Jak pokazano na fig. 4 siłownik tłokowy 41 jest w przybliżeniu usytuowany równolegle do przekątnej D równoległobocznej prowadnicy 22. Przekątna D w przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 4 jest linią leżącą pomiędzy krótkim równoległobocznym ramieniem 25
182 216 umieszczonym z przodu, patrząc w kierunku jazdy F, a dolnym równoległobocznym ramieniem 24 sąsiadującym z tnąco-wsporczym zespołem 31.
Na fig. 4 widać ponadto wyraźnie, że rura 5 doprowadzająca materiał siewny jest zamocowana za pomocą mocującej płytki 5' do podpory 20 lemiesza 19, a patrząc w kierunku jazdy jest usytuowana za tą podporą. Na fig. 3 pokazano, że rura doprowadzająca materiał siewny, patrząc w widoku z góry, ma kształt trapezowy.
Jak objaśniono na wstępie, wszystkie siłowniki tłokowe siewnika rzędowego 1 według wynalazku są połączone ze sobą w celu stworzenia możliwości wyrównywania ciśnienia. Odpowiednie przewody łączące nie zostały pokazane na rysunku dla uproszczenia.
Na fig. 5 przedstawiono szczególnie korzystną postać realizacji siłownika tłokowego 41. Ten siłownik tłokowy 41 ma tłoczysko 42, na którym wewnątrz cylindra 44 zamocowany jest tłok 46. Ponadto, wewnątrz cylindra umieszczony jest pływający tłok 47, który dzieli wnętrze cylindra na pozbawioną oleju komorę 48 i napełnioną olejem komorę 49. Pozbawiona oleju komora 48 usytuowana jest pomiędzy pływającym tłokiem 47 a tłokiem 46, natomiast napełniona olejem komora 49 jest usytuowana pomiędzy dnem 55 cylindra a pływającym tłokiem 47. Poza tym siłownik tłokowy 41 ma konwencjonalne przyłącza 51 i 52 oraz mocujące tuleje 53 i 54. Dzięki umieszczeniu pływającego tłoka 47 przy wysunięciu tłoczyska 42 do górnego położenia końcowego przedstawionego na fig. 5 uniemożliwione jest zasysanie gazu, które doprowadziłoby do powstawania pęcherzyków w oleju w komorze 49 napełnionej olejem. Pływający tłok 47 uniemożliwia takie powstawanie podciśnienia, a zatem tworzenia się pęcherzyków, co znowu przeciwdziała zjawiskom kawitacyjnym.
W drugim przykładzie wykonania pokazanym na fig. 6-9 siewnik rzędowy 1, ma ramę 2 podstawy i system dozowania materiału siewnego, który złożony jest z pojemnika 3 na materiał siewny i przewodów 4, 5 i 6 materiału siewnego. Zwykle system dozowania materiału siewnego ma ponadto nie pokazane bliżej na fig. 6 urządzenia sterujące oraz urządzenie napędowe, korzystnie w postaci urządzenia pneumatycznego, do doprowadzania materiału siewnego.
Jak to pokazano w widoku ogólnym na fig. 6 i 7, siewnik rzędowy 1 według wynalazku ma siedem zespołów narzędziowych 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13. Do wyrównywania obrabianej ziemi za maszyną zespoły narzędziowe 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 są umieszczone w dwóch rzędach z wzajemnym przestawieniem, patrząc w kierunku jazdy, jak pokazano na fig. 7.
Ponadto na fig. 6 i 7 pokazano walec 14, umieszczony za zespołami narzędziowymi 7, 8, 9, 10, 1 1, 12, 17? patrząc w kierunku jazdy F. Walec 14 jest zanocowały przegubowo na ramie 2 podstawy za pomocą dwóch ramion wsporczych 15,16. Ponadto, za każdym rzędem przewidziano zgarniające elementy 45.
Wszystkie zespoły narzędziowe 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 są wykonane identycznie, tak że poniżej tylko zespół narzędziowy 7 zostanie przykładowo opisany pod względem swej konstrukcji i działania na podstawie fig. 8 i 9.
Na fig. 8 i 9 pokazano, że narzędziowy zespół 7 ma lemiesz 19, korzystnie w kształcie rodła. Lemiesz 19 jest umieszczony za pomocą mocującej podpory 20 poprzez mocujący kołnierz 21 na równoległobocznej prowadnicy 22. Na fig. 9 pokazano, że równoległoboczna prowadnica 22 ma cztery równoległoboczne ramiona 23-26, przy czym dwa równoległoboczne ramiona 23 i 24 tworzą długie boki, natomiast równoległoboczne ramiona 25 i 26 tworzą krótkie boki. Równoległoboczne ramiona są połączone ze sobą przegubowo za pomocą przegubów 27-30. W widoku z boku zespołu narzędziowego 7 z fig. 6 pokazano, że równoległoboczna prowadnica 22 w stanie zamontowanym jest usytuowana w przybliżeniu prostopadle do powierzchni ziemi.
Zespół narzędziowy 7 ma ponadto tnąco-wsporczy zespół 31. Ten tnąco-wsporczy zespół 31 ma w tej postaci wykonania obrotową, tnącą tarczę 32 i dwa koła 46 po obu stronach tej obrotowej, tnącej tarczy 32. Tnąco-wsporczy zespół 31 jest ułożyskowany obrotowo na wahaczu 34 z ramionami mocującymi 35, 36, które są ze sobą sztywno połączone. Wahacz 34 z ramionami mocującymi 35, 36 jest zamocowany przegubowo za pomocą przegubu 29 pomiędzy równoległobocznymi ramionami 24 i 26 na równoległobocznej prowadnicy 22. Ponadto, pomiędzy czopem 40 przegubowego zamocowania mocującego ramienia 35 a tuleją 39
182 216 przegubowego zamocowania na kołnierzu 38 połączonym z równoległobocznym ramieniem 26 jest umieszczone urządzenie regulacyjne 37. To urządzenie regulacyjne 37 jest tu wykonane w postaci korby. Konstrukcja taka umożliwią przestawianie tnąco-wsporczego zespołu 31 w pionie względem równoległobocznej prowadnicy 22, a zatem względem lemiesza 19.
Na fig. 9 przedstawiono ponadto umieszczenie siłownika tłokowego 41 wewnątrz równoległobocznej prowadnicy 22. Ten tłokowy siłownik 41 ma tłoczysko 42, które swym mocującym uchem jest dołączone przegubowo do przegubowego sworznia 45', który jest usytuowany na równoległobocznym ramieniu 25. Cylinder 44 jest dołączony przegubowo do przyłączowej płyty 43 na równoległobocznym ramieniu 24. Jak pokazano na fig. 9, siłownik tłokowy 41 jest umieszczony w przybliżeniu równolegle do przekątnej D równoległobocznej prowadnicy 22. Przekątną D w postaci wykonania przedstawionej na fig. 9 jest linia usytuowana pomiędzy umieszczonym z przodu, patrząc w kierunku jazdy F, krótkim równoległobocznym ramieniem 25 a dolnym równoległobocznym ramieniem 24 sąsiadującym z tnącowsporczym zespołem 31.
Z fig. 9 wynika ponadto, że rura 5 doprowadzania materiału siewnego w przykładowym wykonaniu jest zamocowana za pomocą mocującej płytki 5' na podporze 20 lemiesza 19 i jest usytuowana za nią, patrząc w kierunku jazdy. Na fig. 8 pokazano, że rura doprowadzająca materiał siewny, patrząc w widoku z góry, ma kształt trapezu.
Jak już objaśniono, wszystkie siłowniki tłokowe siewnika rzędowego 1 według wynalazku są ze sobą połączone w celu stworzenia możliwości wyrównywania ciśnienia. Odpowiednie przewody łączące dla uproszczenia nie zostały pokazane na rysunku.
182 216
LO
182 216
Fig.2
182 216
LL
”3· σ>
u.
co σ>
LL ιη
182 216
182 216
182 216
d)
LL
182 216
ίη
182 216
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Siewnik rzędowy do wysiewania materiału siewnego w przygotowaną i nie przygotowaną glebę, zawierający ramę podstawy na której są umieszczone zespoły narzędziowe z których każdy ma tnąco-wsporczy zespół i lemiesz oraz urządzenia do dozowania materiału siewnego, znamienny tym, że każdy zespół narzędziowy (7), (8), (9), (10), (11), (12), (13) jest umieszczony poprzez równoiegłobocznąprowadnicę (22) na ramie podstawy (2).
  2. 2. Siewnik według zastrz. 1, znamienny tym, że w każdej równoległobocznej prowadnicy (22) umieszczony jest siłownik tłokowy (41).
  3. 3. Siewnik według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że siłownik tłokowy (41) jest umieszczony w przybliżeniu równoległe do przekątnej (D) równoległobocznej prowadnicy (22).
  4. 4. Siewnik według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że do równoległobocznej prowadnicy (22) jest dołączony przegubowo tnąco-wsporczy zespół (31) za pomocą ramion mocujących (35), (36) wahacza (34).
  5. 5. Siewnik według zastrz. 4, znamienny tym, że pomiędzy wahaczem (34) z ramionami mocującymi (35), (36) a równoległoboczną prowadnicą (22) umieszczone jest regulacyjne urządzenie (37) tnąco-wsporczego zespołu (31) względem lemiesza (19).
  6. 6. Siewnik według zastrz. 1, znamienny tym, że za narzędziowymi zespołami (7), (8), (9) , (10), (11), (12), (13) umieszczony jest walec (14), który za pomocą zespołu (15, 16) ramion wsporczych jest dołączony przegubowo do ramy podstawy (2).
  7. 7. Siewnik według zastrz. 6, znamienny tym, że zespół (15, 16) ramion wsporczych ma tłokowe siłowniki (1*^, 18) wsparte na ramie podstawy (2).
  8. 8. Siewnik według zastrz. 2 albo 7, znamienny tym, że tłokowe siłowniki (41, 17, 18) są połączone ze sobą.
  9. 9. Siewnik według zastrz. 8, znamienny tym, że tłokowy siłownik (41, 17, 18) ma pływający tłok (47) umieszczony wewnątrz cylindra pomiędzy napełnioną olejem komorą (49) zamkniętą dnem (55) cylindra, i pozbawioną oleju komorą (48), w której umieszczony jest tłok (46).
  10. 10. Siewnik według zastrz. 4, znamienny tym, że tnąco-wsporczy zespół (31) ma tnący element (32), który jest zamocowany rozłącznie na wsporczym elemencie (33).
  11. 11. Siewnik według zastrz. 1, znamienny tym, że zespoły narzędziowe (7), (8), (9), (10) , (11), (12), (13) tworzą kształt litery V zamkniętej z tyłu.
  12. 12. Siewnik według zastrz. 1, znamienny tym, że narzędziowe zespoły (7), (8), (9), (10), (11), (12), (13) są umieszczone w dwóch rzędach z wzajemnym przestawieniem.
  13. 13. Siewnik według zastrz. 12, znamienny tym, że za każdym rzędem zespołu narzędzi (7), (8), (9), (10), (11), (12), (13) umieszczone są ruchome pionowo zgarniające elementy (45).
  14. 14. Siewnik według zastrz. 1 albo 13, znamienny tym, że wchodzący w skład zespołu narzędzi (7, 8) lemiesz (19) ma kształt rodła.
  15. 15. Siewnik według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół narzędzi (9, 10) tnącowsporczego zespołu (31) ma dwa koła (46) i umieszczoną pomiędzy nimi tnącą tarczę (31), przy czym koła (46) i tnąca tarcza (31) są umieszczone na oddzielnych osiach, a oś tnącej tarczy (31) jest równoległa do osi obu kół (46).
PL96316166A 1995-09-19 1996-09-19 S ie w n ik rzedow y d o w y sie w an ia m aterialu sie w n e g o w p rz y g o to w a n a i nie p rzygo to w an a gleb e PL PL182216B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19534740A DE19534740C2 (de) 1995-09-19 1995-09-19 Drillmaschine zum Ausbringen von Saatgut in vorbereitetem und nicht vorbereitetem Boden

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL316166A1 PL316166A1 (en) 1997-04-01
PL182216B1 true PL182216B1 (pl) 2001-11-30

Family

ID=7772575

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96316166A PL182216B1 (pl) 1995-09-19 1996-09-19 S ie w n ik rzedow y d o w y sie w an ia m aterialu sie w n e g o w p rz y g o to w a n a i nie p rzygo to w an a gleb e PL

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0764397B1 (pl)
AT (1) ATE199202T1 (pl)
CZ (1) CZ292606B6 (pl)
DE (2) DE19534740C2 (pl)
DK (1) DK0764397T3 (pl)
PL (1) PL182216B1 (pl)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19837272B4 (de) * 1998-08-17 2013-02-21 Deere & Company Aufhängung eines Reihenräumers und mit diesem ausgestattete Sämaschine
DE19907788A1 (de) 1999-02-24 2000-08-31 Deere & Co Aufhängung eines Reihenräumers
FR2824698B1 (fr) 2001-05-18 2003-08-08 Pierre Charpentier Dispositif de travail du sol multifonctions
US20060260523A1 (en) * 2003-03-29 2006-11-23 Claydon Jeffrey T Seed drill
DE102004015103B4 (de) * 2004-03-27 2015-11-26 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co. Kg Landwirtschaftliches Gerät, insbesondere Sämaschine
FR2956560B1 (fr) * 2010-02-25 2012-04-20 Kuhn Sa Semoir avec dispositifs de reglage a encombrement reduit
CN103947488B (zh) * 2014-05-14 2015-07-08 于法周 一种铺膜点播机的膜筒调节装置
CN106068802A (zh) * 2016-07-29 2016-11-09 无锡乐华自动化科技有限公司 施工挖沟装置
CN109041699B (zh) * 2018-10-30 2021-02-12 中国农业大学 一种播种机单体转弯定位及补偿方法
DE102019200171B4 (de) * 2019-01-09 2020-10-01 Hermann Dreesbeimdieke Bodenbearbeitungsgerät
CN114158326B (zh) * 2021-12-13 2022-09-06 山东省农业机械技术推广站 一种玉米播种行数调整装置及其使用方法

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE8121763U1 (de) * 1983-01-05 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co Kg, 4507 Hasbergen "Drillmaschine"
US3005426A (en) * 1958-05-02 1961-10-24 Deere & Co Planters
GB1460737A (en) * 1973-04-12 1977-01-06 Calor Agriculture Ltd Apparatus for deposition of substances in the ground extensometers
DE3716672A1 (de) * 1987-05-19 1988-12-01 Amazonen Werke Dreyer H Einzelkornsaemaschine
DE3837132A1 (de) * 1987-11-06 1989-05-18 Amazonen Werke Dreyer H Pneumatische einzelkornsaemaschine
NZ227221A (en) * 1988-12-06 1992-11-25 Univ Massey Maintaining seed drill opener at constant depth by constantly monitoring soil reaction force on gauge wheel
DE4231136A1 (de) * 1992-09-17 1994-03-24 Amazonen Werke Dreyer H Drillmaschine
DE9410745U1 (de) * 1993-08-27 1994-10-06 RDZ Dutzi GmbH, 76698 Ubstadt-Weiher Breitsäschar mit teilweisem Verschluß
DE4333288A1 (de) * 1993-09-09 1995-04-06 Amazonen Werke Dreyer H Direktsämaschine
DE4445338A1 (de) * 1993-12-24 1995-06-29 Weiste & Co Accord Landmasch Vorrichtung zur Durchführung der Direktsaat

Also Published As

Publication number Publication date
DE19534740A1 (de) 1997-03-20
DK0764397T3 (da) 2001-06-18
PL316166A1 (en) 1997-04-01
ATE199202T1 (de) 2001-03-15
CZ272596A3 (en) 1997-04-16
DE59606455D1 (de) 2001-03-29
EP0764397A1 (de) 1997-03-26
CZ292606B6 (cs) 2003-11-12
DE19534740C2 (de) 1998-01-29
EP0764397B1 (de) 2001-02-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2004203475B2 (en) Dual material agricultural delivery system for seeder
CA2673138C (en) Disc gang assembly for an agricultural implement
US4762075A (en) Seed/fertilizer minimum tillage planter
US3611956A (en) Means for agricultural seeding
CA2149454C (en) Combination cultivator and chemical applicator
PL182216B1 (pl) S ie w n ik rzedow y d o w y sie w an ia m aterialu sie w n e g o w p rz y g o to w a n a i nie p rzygo to w an a gleb e PL
US4608933A (en) Apparatus for converting a chisel plow to a planter
CA1084779A (en) Seed or seed and fertilizer drills
DK177033B1 (da) Parallelogramophængt jordbearbejdningsredskab
US2657652A (en) Implement-seeder combination
EP1731011B1 (en) Agricultural tool holder
CA2498677C (en) Tillage apparatus having flexible frame and weight distribution system
EP0436975A1 (en) A soil cultivating machine
EP0335456B1 (en) A power-driven soil cultivating machine
EP0629337B1 (fr) Semoir comportant un limiteur de profondeur de son dispositif d&#39;implantation de semence dans le sol et machine agricole combinée de travail du sol et de semis utilisant un tel semoir
EP0189235B1 (en) Soil cultivating implement
EP1529432B1 (fr) Semoir avec un dispositif de réglage
US4884640A (en) Soil cultivating implements
PL184724B1 (pl) Urządzenie rolnicze do bronowania i siania
EP1210856B1 (en) Seed drill
AU2006201632B2 (en) Seeder with trailing arm and hoe-type mid row bander
FI115602B (fi) Kylvökone
WO1999022578A1 (en) Soil working implement
US3133599A (en) Flexible tractor borne planter
CA1121216A (en) Seed drill with single disc shares