PL181904B1 - Oodzespół segmentu trasy przenośnika zgrzebłowego - Google Patents

Oodzespół segmentu trasy przenośnika zgrzebłowego

Info

Publication number
PL181904B1
PL181904B1 PL31657896A PL31657896A PL181904B1 PL 181904 B1 PL181904 B1 PL 181904B1 PL 31657896 A PL31657896 A PL 31657896A PL 31657896 A PL31657896 A PL 31657896A PL 181904 B1 PL181904 B1 PL 181904B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gutter
spur
conveyor
subassembly
chute
Prior art date
Application number
PL31657896A
Other languages
English (en)
Other versions
PL316578A1 (en
Inventor
Mariusz Fialek
Henryk Kotlarski
Jerzy Nowak
Original Assignee
Nowosadecka Fabryka Urzadzen G
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nowosadecka Fabryka Urzadzen G filed Critical Nowosadecka Fabryka Urzadzen G
Priority to PL31657896A priority Critical patent/PL181904B1/pl
Publication of PL316578A1 publication Critical patent/PL316578A1/xx
Publication of PL181904B1 publication Critical patent/PL181904B1/pl

Links

Landscapes

  • Chutes (AREA)

Abstract

1. Podzespółsegmentu trasy przenośnika zgrzebłowego, w postaci ostrogi przeznaczonej do połączenia z rynną przenośnika, która to rynna ma profile boczne oraz blachę ślizgową, usytuowaną w przybliżeniu w połowie wysokości profili bocznych i wyposażoną w zakładkę górną zachodzącą na zakładkę dolną blachy ślizgowej sąsiedniej rynny, znamienny tym, że ma usytuowanąw dolnej części ostrogi (1) co najmniej jedną zakładkę spągową (15), wysuniętą w kierunku wzdłuż przenośnika poza powierzchnią czołową (P,) profili bocznych (21) rynny (2), po stronie rynny zakończonej zakładkągórną (23) w blasze ślizgowej (22), a także ma co najmniej jedną wnękę, usytuowanąpo przeciwnej stronie ostrogi (1), mieszczącą zakładkę spągową (15) sąsiedniej ostrogi.

Description

Przedmiotem wynalazku jest podzespół segmentu trasy przenośnika zgrzebłowego, w postaci ostrogi, która przyłączona jest od strony ociosu węglowego do rynny przenośnika zgrzebłowego ścianowego. Przedmiotem wynalazku jest także podzespół segmentu trasy przenośnika zgrzebłowego w postaci wspornika zastawki, również połączonego z rynnąprzenośnika, usytuowanego po przeciwnej względem ostrogi stronie rynny. Segmenty trasy zawierające podzespoły według wynalazku stosowane są do przenośników eksploatowanych w podziemnych, ścianowych wyrobiskach górniczych.
Znane są segmenty trasy górniczych przenośników zgrzebłowych, zawierające rynny złożone z profili bocznych złączonych blachą ślizgową która zakończonaj est z obu stron zakładkami, górną i dolną uszczelniającymi połączenie sąsiednich rynien. Segmenty trasy zawierają także ostrogi mocowane śrubami albo przyspawane do rynny, oraz zawierają zastawki, których wsporniki są mocowane śrubami do rynny albo do niej przyspawane. Rynny znanych segmentów trasy mają czopy lub inne elementy, mocowane do profili bocznych, których zadaniem jest wzajemne ustalenie względem siebie sąsiednich rynien z zapewnieniem wymaganej eksploatacyjnie możliwości przemieszczeń tych rynien. Z uwagi na małe powierzchnie styku czopów z sąsiednią
181 904 rynną, ustalenie czopami jest mało stabilne i nietrwałe zwłaszcza w rynnach przenośników pracujących przy znacznych obciążeniach eksploatacyjnych wywołanych ciężkimi kombajnami węglowymi.
Podzespół segmentu trasy przenośnika zgrzebłowego, w postaci ostrogi przeznaczonej do połączenia z rynną przenośnika, będący przedmiotem pierwszego wynalazku, posiada co najmniej jedną zakładkę spągową, ustawioną w dolnej części ostrogi. Zakładka spągowa wysuniętą jest w kierunku wzdłuż przenośnika zgrzebłowego poza powierzchnię czołową profili bocznych rynny przenośnika, po tej stronie rynny, gdzie blacha ślizgowa zakończona jest zakładką górną. Ostroga w swej dolnej części ma również co najmniej jedną wnękę, otwartą od dołu. Wnęka usytuowana jest po przeciwnej względem zakładek spągowych, stronie ostrogi, mieszcząc zakładkę spągową sąsiedniej ostrogi. Połączenie ostrogi z rynnąprzenośnika zgrzebłowego wstępuje w różnych wariantach. W jednym z nich, ostroga jest zamocowana rozłącznie, korzystnie specjalnymi śrubami osadzonymi w uchwytach w zewnętrznej wnęce profilu bocznego rynny. W innym wariancie ostrogajest przyspawana do profilu bocznego rynny, zaś w następnym - jeden z profili bocznych rynny i ostroga sąjednolitym odlewem.
Podzespół segmentu trasy przenośnika zgrzebłowego w postaci wspornika zastawki, przeznaczonego do połączenia z rynną przenośnika, będący przedmiotem drugiego wynalazku, posiada co najmniej jedną zakładkę spągową, usytuowaną, we wsporniku zastawki. Zakładka spągowa wysunięta jest w kierunku wzdłuż przenośnika poza powierzchnię czołową profili bocznych rynny, po tej stronie rynny, gdzie blacha ślizgowa zakończona jest zakładką górną. Na wsporniku zastawki, posadowione są uchwyty do zamontowania elementów prowadzenia kombajnu urabiającego ocios węglowy, których ilość i rodzaj zależny jest od systemu posuwu kombajnu. Połączenie wspornika zastawki z rynnąprzenośnika rozwiązane jest wariantowo. Stosuje się tu albo mocowanie rozłączne, śrubami osadzonymi w uchwytach w zewnętrznej wnęce profilu bocznego rynny; albo połączenie wspornika z rynną poprzez spawanie.
Korzystnym skutkiem stosowania wynalazków jest ustalenie pionowe rynien względem siebie, zwłaszcza uniknięcie opadania końców rynien zaopatrzonych w zakładkę dolną. Zmniejsza to niekorzystne kąty przegięć między rynnami i uskoki na ich styku, co poprawia płynność prowadzenia zgrzebeł we wnękach profili bocznych rynien, a w następstwie zwiększa trwałość rynien zamontowanych w przenośniku zgrzebłowym.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia ostrogę i rynnę przenośnika w widoku aksonometrycznym, fig. 2 i 3 - połączenie sąsiednich ostróg przy współpracy z rynnami o różnym usytuowaniu zakładek blach ślizgowych, w widoku od strony ociosu węglowego; fig. 4 przedstawia wspornik zastawki wraz z rynną przenośnika w widoku aksonometrycznym, a fig. 5 obrazują połączenie sąsiednich wsporników zastawek w przekroju przez te wsporniki, płaszczyznąpionową wzdłużnąwzględem przenośnika.
Ostroga 1 przenośnika zgrzebłowego, według pierwszego przykładu wykonania wynalazku ma kształt zbliżony w przekroju poprzecznym do dużej litery „L”, w której pozioma część jest bieżnią 11 dla przemieszczającego się po przenośniku kombajnu węglowego. Pionowa ściana 12 ostrogi 1 zakończona jest z obu stron gniazdami 13 mieszczącymi kształtowe łączniki sąsiednich ostróg. Współpracująca z ostrogą, rynna 2 przenośnika ma profile boczne 21 i blachę ślizgową 22, zakończoną po jednej stronie zakładką górną 23, zaś po przeciwnej stronie - zakładką dolną 24. Profile boczne 21 mająpo zewnętrznej stronie rynny wnęki w których usytuowane są uchwyty 25 dla śrub łączących rynnę 2 z ostrogą 1, przechodzących przez otwory 14 w pionowej ścianie ostrogi. W tych wnękach profili bocznych 21 osadzone są także czopy 26 centrujące sąsiednie rynny względem siebie. W innej odmianie pierwszego przykładu wykonania ostroga połączona jest z rynnąnierozłącznie, poprzez przyspawanie jej pionowej ściany do profilu bocznego rynny.
Bieżnia 11 ostrogi 1, mająca długość w przybliżeniu równą długości rynny 2, zakończona jest z jednej strony zakładką spągową 15 wysuniętą o długość z poza powierzchnie czołowe P! profili bocznych 21 współpracującej rynny. Naprzeciwległym swym zakończeniu ostroga 1 ma w dolnej części bieżni 11 wnękę otwartą od strony powierzchni opartej na spągu. Wnęka ta tworzy uskok względem powierzchni czołowej P2 profili bocznych rynny, o długości w nieco wię4
181 904 kszej niż długość z zakładki spągowej. W ostrodze według pierwszego przykładu wykonania zakładka spągowa 15 wysunięta jest w tę samą stronę, co i czopy 26 w rynnie. W tę samą stronę, poza powierzchnie P, wysunięte są również zakładki góme '23 blachy ślizgowej rynny 2, natomiast zakładka dolna 24 zakończona jest równo z przeciwległą powierzchnią czołową P2 profili bocznych 21, a wycięcia w tych profilach bocznych, dla zakładki górnej, usytuowane sąpowyżej blachy ślizgowej.
Ostroga według drugiego przykładu wykonania wynalazku (fig. 3), przeznaczona jest do współpracy z rynną, w której poza powierzchnię czołową P, profili bocznych 1 wysunięta jest zakładka dolna 23 i czopy 26, zaś zakładka górna 24 zakończona jest równo z przeciwległą powierzchnią czołową P2 profili bocznych, a wycięcia w profilach bocznych 21 usytuowane sąponiżej blachy ślizgowej 22 w rynnie. W związku z takim usytuowaniem zakładek rynny, zakładka spągowa 15 ostrogi 1 wysunięta jest w przeciwną stronę, aniżeli czopy 26 rynny 2, zaś wnęka 15 w bieżni ostrogi usytuowana jest po tej stronie rynny, która wyposażona jest w czopy 26.
Ostroga według trzeciego przykładu wykonania wynalazku (nie przedstawionego na rysunku) jest częścią profilu bocznego rynny usytuowanego od strony ociosu - ostroga i profil boczny rynny są tu wykonane w postaci wspólnego odlewu. Zakładka spągowa jest odlana wraz z ostrogąi profilem, ajej szerokość może obejmować łączną szerokość ostrogi i dolnej półki profilu rynny, lub jest węższa, zwłaszcza o szerokości takiej, jak ostroga.
W spomik zastawki 3 według czwartego przykładu wykonania wynalazku, jest konstrukcj ą skrzynkową, składającą się z blach ułożonych wzdłuż przenośnika oraz poprzecznych do nich żeber. Blacha przednia 31, przylegająca do profilu bocznego 21 rynny 2, i blacha tylna usytuowane są pionowo, pomiędzy nimi, na obu końcach wspornika zastawki 3, wspawane są poziomo ułożone gniazda 33 dla kształtowych łączników zastawek. Blacha dolna 34 wspornika zastawki 3 wysunięta jest w kierunku rynny 2, tak iż krawędź tej blachy przylega od dołu do profilu bocznego 21 rynny. Blacha przednia 31 ma szereg otworów 32 dla śrub osadzonych w uchwytach we wnęce profilu bocznego 21 rynny 2, łączących wspornik zastawki 3 z rynną. W innej odmianie tego przykładu wykonania wspornik zastawki połączony jest z rynną nierozłącznie, poprzez przyspawanie pionowej blachy przedniej oraz wysuniętej krawędzi blachy dolnej, do profilu bocznego rynny.
Blacha dolna 34 przesunięta jest względem pozostałych elementów wspornika zastawki 3 w kierunku wzdłuż przenośnika, w wyniku czego powstaje zakładka spągowa 35 wysunięta na długość z poza powierzchnię czołowąP, profili bocznych 21 współpracującej rynny. Na drugim końcu wspornika zastawki 3 blacha dolna 34 jest cofnięta względem przeciwległej powierzchni czołowej P2 profili bocznych 21 rynny. Tworzy to we wsporniku zastawki wnękę otwartą od strony spągu, w długości w nieco większej niż długość z zakładki spągowej. Blacha ślizgowa 22, współpracującej rynny ma zakładkę gómą23 wysuniętąpoza powierzchnię Pj i połączonąz czopami 26 ustalającymi sąsiednie rynny względem siebie. W związku z takim usytuowaniem zakładki górnej i czopów w rynnie, zakładka spągowa 35 wysuniętajest w tę samą stronę co czopy 26 rynny i zakładka górna 22 jej blachy ślizgowej.
Podzespoły według wynalazku, wraz z rynną przenośnika zgrzebłowego, tworzą segment trasy przenośnika. Dla uzyskania korzystnej stabilizacji połączeń między segmentami trasy, celowym jest objęcie zakładką spągowąjak największej szerokości segmentu. Z tego względu korzystnym jest stosowanie w przenośniku zarówno ostrogi, jak i wspornika zastawki z zakładkami spągowymi; albo zamontowanie jednego z tych podzespołów wyposażonych w zakładkę spągową, przy współpracy z rynną mającą takie zakładki, na przykład z rynną według zgłoszenia P. 315878.
181 904
23 Pa
Pi 33
Νλχ' YtotoΑλΝάχ <
Fig.5
181 904
Fig. 4
181 904
Pi 26 13
Fig. 3
181 904
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Podzespół segmentu trasy przenośnika zgrzebłowego, w postaci ostrogi przeznaczonej do połączenia z rynnąprzenośnika, która to rynna ma profile boczne oraz blachę ślizgową, usytuowanąw przybliżeniu w połowie wysokości profili bocznych i wyposażoną w zakładkę górną zachodzącą na zakładkę dolną blachy ślizgowej sąsiedniej rynny, znamienny tym, że ma usytuowaną w dolnej części ostrogi (1) co najmniej jedną zakładkę spągową (15), wysuniętą w kierunku wzdłuż przenośnika poza powierzchnią czołową (Pj) profili bocznych (21) rynny (2), po stronie rynny zakończonej zakładką górną (23) w blasze ślizgowej (22), a także ma co najmniej jedną wnękę, usytuowaną po przeciwnej stronie ostrogi (1), mieszczącą zakładkę spągową (15) sąsiedniej ostrogi.
  2. 2. Podzespół segmentu trasy według zastrz. 1, znamienny tym, że ostroga (1) połączona jest z rynną (21) przenośnika rozłącznie, korzystnie śrubami.
  3. 3. Podzespół segmentu trasy według zastrz. 1, znamienny tym, że ostroga (1) połączona jest z rynną (2) przenośnika nierozłącznie, zwłaszcza spawaniem.
  4. 4. Podzespół segmentu trasy według zastrz. 1, znamienny tym, że ostroga (1) i jeden z profili bocznych (21) rynny (2) sąjednolitym odlewem.
  5. 5. Podzespół segmentu trasy przenośnika zgrzebłowego, w postaci wspornika zastawki, przeznaczonego do połączenia z rynnąprzenośnika, która to rynna ma profile boczne oraz blachę ślizgową, usytuowaną w przybliżeniu w połowie wysokości profili bocznych i wyposażoną w zakładkę górną zachodzącą na zakładkę dolną blachy ślizgowej sąsiedniej rynny, znamienny tym, że ma, usytuowaną we wsporniku zastawki (3), co najmniej jedną zakładkę spągową (35), wysuniętą w kierunku wzdłuż przenośnika poza powierzchnię czołową (Pi) profili bocznych rynny (21), po stronie rynny zakończonej zakładką górną (23) w blasze ślizgowej (22), a także ma co najmniej jedną wnękę, usytuowanąpo przeciwnej stronie wspornika zastawki (3), mieszczącą zakładkę spągową sąsiedniego wspornika.
  6. 6. Podzespół segmentu trasy według zastrz. 5, znamienny tym, że wspornik zastawki (3) połączony jest z rynną (2) przenośnika rozłącznie, korzystnie śrubami.
  7. 7. Podzespół segmentu trasy według zastrz. 5, znamienny tym, że wspornik zastawki (3) połączony jest z rynną (2) przenośnika nierozłącznie, zwłaszcza spawaniem.
PL31657896A 1996-10-16 1996-10-16 Oodzespół segmentu trasy przenośnika zgrzebłowego PL181904B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31657896A PL181904B1 (pl) 1996-10-16 1996-10-16 Oodzespół segmentu trasy przenośnika zgrzebłowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31657896A PL181904B1 (pl) 1996-10-16 1996-10-16 Oodzespół segmentu trasy przenośnika zgrzebłowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL316578A1 PL316578A1 (en) 1998-04-27
PL181904B1 true PL181904B1 (pl) 2001-10-31

Family

ID=20068491

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL31657896A PL181904B1 (pl) 1996-10-16 1996-10-16 Oodzespół segmentu trasy przenośnika zgrzebłowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL181904B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL316578A1 (en) 1998-04-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8794429B2 (en) Pan section
US4359154A (en) Scraper-chain conveyors for mineral mining
GB2028750A (en) Scraper-chain conveyor channel section
CA2037278C (en) Channel sections for scraper-chain conveyors
US4658952A (en) Scraper-chain conveyor channel section
PL207027B1 (pl) Strug urabiający
PL204770B1 (pl) Ostrogorynna, zwłaszcza przenośnika zgrzebłowego ścianowego
GB2065056A (en) Conveyor troughs
PL211978B1 (pl) Ostrogorynna prowadząca struga mieczowego
PL166850B1 (pl) Urzadzenie do prowadzenia wrebiarki lub podobnej urabiarki na korycie transportowym lancuchowego przenosnika zgarniakowego PL PL PL PL PL
US20050126891A1 (en) Trough pan for a face conveyor with a loading ramp
PL181904B1 (pl) Oodzespół segmentu trasy przenośnika zgrzebłowego
RU2003114533A (ru) Секция желоба для транспортера
PL206004B1 (pl) Ostrogorynna, zwłaszcza dla przenośników ścianowych i podścianowych
GB2078652A (en) Scraper-chain conveyor channel section
US6179386B1 (en) Drive chain channel arrangement for longwall shearer
US4561697A (en) Guides for mineral mining
SU1087069A3 (ru) Секци желоба цепного скребкового забойного конвейера
SU974933A3 (ru) Соединение секций желоба цепного скребкового конвейера дл подземных разработок
SK279362B6 (sk) Odovzdávacia stanica na odovzdávanie porubu z poru
PL216533B1 (pl) Element rynnowy dla rynny przenośnikowej
PL166071B1 (pl) Prowadnica dla struga urabiajacego PL PL PL
GB2106066A (en) Conveyor pans
PL170163B1 (pl) Zastawka górniczego przenośnika zgrzebłowego
PL133152B1 (en) Discharge and cleaning system for scraper conveyor

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20061016