PL181748B1 - Oprawa zlacza kablowego PL PL PL PL PL PL - Google Patents

Oprawa zlacza kablowego PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL181748B1
PL181748B1 PL97327611A PL32761197A PL181748B1 PL 181748 B1 PL181748 B1 PL 181748B1 PL 97327611 A PL97327611 A PL 97327611A PL 32761197 A PL32761197 A PL 32761197A PL 181748 B1 PL181748 B1 PL 181748B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
housing
sealing material
parts
fixture according
spring
Prior art date
Application number
PL97327611A
Other languages
English (en)
Other versions
PL327611A1 (en
Inventor
Dirk Roosen
Francis Dams
Dirk Diddens
Maarten Michiels
Original Assignee
Raychem Sa Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GBGB9601370.1A external-priority patent/GB9601370D0/en
Priority claimed from GBGB9611370.9A external-priority patent/GB9611370D0/en
Application filed by Raychem Sa Nv filed Critical Raychem Sa Nv
Publication of PL327611A1 publication Critical patent/PL327611A1/xx
Publication of PL181748B1 publication Critical patent/PL181748B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G15/00Cable fittings
    • H02G15/013Sealing means for cable inlets
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G15/00Cable fittings
    • H02G15/08Cable junctions
    • H02G15/10Cable junctions protected by boxes, e.g. by distribution, connection or junction boxes
    • H02G15/113Boxes split longitudinally in main cable direction

Landscapes

  • Cable Accessories (AREA)
  • Installation Of Indoor Wiring (AREA)
  • Gasket Seals (AREA)
  • Sealing Material Composition (AREA)
  • Insertion, Bundling And Securing Of Wires For Electric Apparatuses (AREA)
  • Processing Of Terminals (AREA)

Abstract

1. Oprawa zlacza kablowego, zlozo- na z dwudzielnej obudowy, zaopatrzonej we wneke przez która przechodzi do wne- trza oprawy przynajmniej jeden kabel, ze znajdujacego sie w tej wnece przynajmniej jednego czlonu sprezystego i z materialu uszczelniajacego, wypelniajacego prze- strzen miedzy kablami, a obudowa który po zlaczeniu ze soba obydwu czesci obu- dowy zostaje poddany sile sciskajacej, wy- wieranej na niego przez scisniety obudowa czlon sprezysty, znamienna tym, ze jej czlon sprezysty (7), osadzony miedzy scianka wneki (15) czesci (3) obudowy, a materialem uszczelniajacym (5), sklada sie przynajmniej z jednej sprezyny (9), oraz ze stykajacej sie z nia plytki (11). Fig.1A. PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest oprawa złącza kablowego.
Ze stanu techniki znane są oprawy złącza kablowego, złożone z dwudzielnej obudowy,' zaopatrzonej przynajmniej w jedną wnękę przez którą przechodzi do wnętrza oprawy kabel, oraz ze znajdującego się w tej wnęce przynajmniej jednego członu sprężystego i materiału uszczelniającego, wypełniającego przestrzeń między kablami, a obudową. Po złączeniu ze sobą obydwu części obudowy, materiał uszczelniający zostaje poddany sile ściskającej, wywieranej na niego przez ściśnięty obudową człon sprężysty.
Oprawy kablowe służą do izolacji złącz, lub splotów różnego rodzaju kabli, zwłaszcza telekomunikacyjnych (przewodowych, lub światłowodowych) i elektrycznych, oraz drutów i włókien światłowodowych, a także innych podłużnych przedmiotów.
Znana z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych A.P. nr US 3 796 823 oprawa złącza kablowego składa się z dwudzielnej obudowy, oraz z osadzonych w jej końcach sprężystych pierścieni uszczelniających, które dociskane są do kabli przez łączone ze sobą części obudowy, przy czym znajdujące się w obudowie złącze kablowe jest owinięte taśmą uszczelniającą.
Z międzynarodowego opisu patentowego nr PCT/GB 94/02622 (publikacja nr WO 95/15 600) znane jest urządzenie do uszczelniania kabli, wyposażone w płytkę uszczelniającą, przez której otwór przełknięty jest kabel, w połączoną z otworem tej płytki komorę, oraz w znajdującą się w tej komorze ruchomą płytkę naciskową i materiał uszczelniający. Po przełknięciu kabla przez otwór płytki uszczelniającej, płytka naciskowa zostaje przesunięta w kierunku poprzecznym względem niego, powodując rozprowadzenie materiału uszczelniającego wokół kabla.
Niedogodnością tego urządzenia jest duży koszt jego wytwarzania, oraz pracochłonny montaż, wymagający użycia specjalistycznych narzędzi.
Z międzynarodowego opisu patentowego nr PCT/GB 94/01839 (publikacja nr WO 95/06347) znany jest zespół uszczelniający, przeznaczony zwłaszcza do uszczelnienia otworów przelotowych w oprawach złączy kablowych. Zespół uszczelniający składa się z dwóch, dociskanych do siebie kształtowych bloków z materiału uszczelniającego, z których każdy jest zaopatrzony we wklęsłą stożkową powierzchnię wewnętrzną, stykającą się z kablem, oraz w wypukłą powierzchnię zewnętrzną, stykającą się z wewnętrzną powierzchnią obudowy oprawy. Stożkowa powierzchnia wewnętrzna umożliwia zainstalowanie wewnątrz oprawy kabli o różnych średnicach. Podczas montażu oprawy następuje ściśnięcie bloków materiału uszczelniającego wokół łączonych kabli. Bloki materiału uszczelniającego są wykonane z elastomeru, otoczonego kleistą warstwą zewnętrzną. W celu utrzymania zestyku między zewnętrznymi powierzchniami bloków elastomerowych, a ściankami obudowy, są one zaopatrzone we wnęki wypełnione gazem, wywierającym parcie na obudowę oprawy i kable.
Chociaż opisany zespół uszczelniający zapewnia skuteczne uszczelnienie oprawy złącza kablowego, to jednak jego właściwości uszczelniające, z upływem czasu, ulegają pogorszeniu. Wynika to z faktu, że materiał uszczelniający osadzony w otworach przelotowych o niezmiennej objętości ulega powolnej degradacji, związanej ze zmniejszeniem się jego objętości, głównie w wyniku zmian temperatury, i nie może szczelnie wypełnić przestrzeni między kablem, a ściankami obudowy. Ponadto, kształtowe bloki materiału uszczelniającego mają złożoną konstrukcję warstwową, co zwiększa koszty wytwarzania zespołu uszczelniającego.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej oprawy złącza kablowego, która umożliwi zwiększenie szczelności złącza kablowego, uprości montaż, oraz obniży koszty wytwarzania, a tym samym 'wyeliminuje niedogodności znanych dotychczas podobnych opraw.
Wynalazek został zrealizowany w konstrukcji oprawy złącza kablowego, która charakteryzuje się tym, że jej człon sprężysty, osadzony między ścianką wnęki części obudowy, a materiałem uszczelniającym, składa się przynajmniej z jednej sprężyny, oraz ze stykającej się z nią płytki.
Człon sprężysty ma powierzchnię wywierającą siłę ściskającą skierowaną korzystnie prostopadle do osi kabla przechodzącego przez wnękę.
Sprężyna członu sprężystego jest połączona z płytką za pomocą łącznika, stanowiącego korzystnie nit.
181 748
Sprężyna członu sprężystego ma korzystnie postać zginanej sprężyny płaskiej, albo sprężyny śrubowej.
Przynajmniej część członu sprężystego jest wykonana ze sprężystego polimeru, korzystnie z elastomeru, najkorzystniej z kauczuku naturalnego, względnie syntetycznego. Polimer członu sprężystego najkorzystniej ma postać pianki.
Oprawa jest korzystnie wyposażona w taśmę zaciskową, owiniętą wokół kabli, oraz przymocowaną do ścianek części obudowy.
Części obudowy oprawy mają korzystnie postać rynien.
Jedna z części obudowy korzystnie jest wyposażona w przegrodę, która w miejscu obrzeża wnęki wchodzi w drugą część tej obudowy, ograniczając przestrzeń dla materiału uszczelniaj ącego.
Oprawa korzystnie jest wyposażona w podłużne elementy uszczelniające, osadzone w rowkach między powierzchniami czołowymi łączonych ze sobą części obudowy, i stykające się ze znajdującym się we wnękach tych części materiałem uszczelniającym. Podłużne elementy uszczelniające w części stanowiącej przynajmniej jedną trzecią, korzystnie połowę powierzchni obwodowej przekroju poprzecznego wy stają poprzecznie w kierunku wnęki i stykają się z obrzeżem znajdującego się w tej wnęce materiału uszczelniającego. Przeciwległe powierzchnie czołowe łączonych ze sobą części obudowy, między którymi znajdują się podłużne elementy uszczelniające najkorzystniej mają najmniejszą szerokość w obszarze wnęki.
Między podłużnymi elementami uszczelniającymi, a ściankami rowków powierzchni czołowych połączonych ze sobą części obudowy są utworzone wolne przestrzenie połączone z wnęką, korzystnie przeznaczone na wpłynięcie do nich część materiału uszczelniającego.
Zaletą oprawy złącza kablowego według wynalazku jest uproszczony montaż, nie wymagający użycia specjalistycznych narzędzi, utrzymanie tych samych właściwości materiału uszczelniającego przez długi okres czasu, skuteczne uszczelnienie złącza kablowego, oraz niskie koszty wytwarzania.
Wynalazek jest w przykładzie rozwiązania konstrukcyjnego uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1A przedstawia część dwudzielnej oprawy złącza kablowego z rozsuniętymi częściami, w widoku perspektywicznym, fig. IB - dolną część obudowy oprawy złącza kablowego, w widoku perspektywicznym, fig. 2 - obudowę oprawy po montażu, w widoku z boku, fig. 3 - dwudzielną obudowę oprawy z rozsuniętymi częściami, w widoku perspektywicznym z częściowym przekrojem, fig. 4 - elementy uszczelniające oprawy, w widoku perspektywicznym, fig. 5 - elementy uszczelniające oprawy i ściankę obudowy w czasie tworzenia potrójnego punktu uszczelniającego w oprawie, w przekroju poprzecznym, fig. 6 - taśmę zaciskową oprawy, w widoku perspektywicznym, fig. 7 - część obudowy z uwidocznioną przegrodą dla materiału uszczelniającego, w widoku perspektywicznym, a fig. 8 - część obudowy z odmianami przegród dla materiału uszczelniaj ącego, w widoku perspektywicznym (u góry) i w widoku z przodu.
Przedstawiona na fig. 1A część 3 oprawy złącza kablowego według wynalazku ma kształt rynienki i stanowi połowę dwudzielnej obudowy, która łączona jest z drugą podobną częścią 3 (fig. 3). W części 3 obudowy osadzony jest człon sprężysty 7, złożony ze sprężyny 9 i z płytki 11, połączonych ze sobą za pomocą łącznika 13, korzystnie w postaci nitu, oraz z bloku materiału uszczelniającego 5, stanowiącego na przykład żel. Człon sprężysty 7 może stanowić integralną całość z częścią 3 obudowy, albo też oddzielny element. Sprężyna 9 może mieć postać zaginanej sprężyny płaskiej, albo sprężyny śrubowej. Przynajmniej część członu sprężystego 7 jest wykonana ze sprężystego polimeru, korzystnie z elastomeru, na przykład z naturalnego, albo syntetycznego kauczuku silikonowego, najkorzystniej w postaci pianki. Człon sprężysty 7 może mieć również postać sprężystej rurki (fig. 4).
Każda część 3 obudowy (fig. 1 i 3) jest zaopatrzona w oddalone od siebie półpierścieniowe pionowe ścianki 17, między którymi znajduje się wnęka 15, stanowiąca połowę pełnej wnęki utworzonej po połączeniu obydwu tych części 3 obudowy. Półpierścieniowe pionowe ścianki 17 tworzą dwa przelotowe otwory 19, przez które przetknięte są łączone kable. Człon sprężysty 7 jest umieszczony we wnęce 15 między materiałem uszczelniającym 5, a wewnętrzną powierzchnią tej wnęki 15. Podczas łączenia ze sobą obydwu części 3 obudowy
181 748 oprawy następuje ściśnięcie członu sprężystego 7, który powoduje sprężyste rozprowadzenie i ściśnięcie materiału uszczelniającego 5 wokół kabli. Ściskanie materiału uszczelniającego 5 odbywa się więc dzięki siłom sprężystości członu sprężystego 7. Materiał uszczelniający 5 jest utrzymywany w stanie ściśniętym niezależnie od zmian temperatury, dzięki czemu zachowuje te same właściwości uszczelniające przez długi okres czasu, nawet przez kilka lat, nie zmieniając swej objętości, ani nie wykazując pełzania. W przypadku gdy nastąpi jakakolwiek zmiana objętości materiału uszczelniającego 5, spowodowana na przykład wyciekiem, lub zmianami temperatury, zostanie ona skompensowana przez odpowiedni nacisk członu sprężystego 7, utrzymując parcie oddziaływujące na materiał uszczelniający 5.
Druga część 3 obudowy jest również wyposażona w podobny blok materiału uszczelniającego 5, ale nie musi być wyposażona w człon sprężysty 7. Bloki materiału uszczelniającego 5 obydwu części 3 obudowy są ponadto zaopatrzone w półkoliste wycięcia 21, które po połączeniu tworzą otwory przelotowe dla łączonych kabli.
Część 3 obudowy oprawy złącza kablowego jest zaopatrzona na swych stykających się z drugą taką samą częścią 3 powierzchniach czołowych 25 w podłużne rowki 33 (fig. 2), w których osadzone są podłużne elementy uszczelniające 23 (fig. 1 A) obudowę, mające postać elastomerowych rurek, wykonanych na przykład z naturalnego, lub sztucznego kauczuku silikonowego. Rurkowe podłużne elementy uszczelniające 23 mają w przekroju poprzecznym kształt wielokąta, na przykład prostokąta, lub kwadratu, albo kształt koła. Powierzchnie czołowe 25 części 3 obudowy mają najmniejszą szerokość w miejscu, w którym znajduje się wnęka 15 (fig. 2), dzięki czemu znaczna część podłużnego elementu uszczelniającego 23, przynajmniej jedna trzecia, korzystnie połowa jego powierzchni obwodowej przekroju poprzecznego, wystaje w tej wnęce 15, powodując zwiększenie powierzchni zestyku podłużnego elementu uszczelniającego 23 i materiału uszczelniającego 5, i utworzenie potrójnego uszczelnienia T, zapewniającego styk między podłużnymi elementami uszczelniającymi 23, blokami materiału uszczelniającego 5 i ściankami części 3 obudowy, a tym samym zwiększając szczelność oprawy złącza kablowego (fig. 5A do C).
Ścianki przelotowych otworów 19 dla kabli, utworzone w pionowych ściankach 17, są zaopatrzone w rowki 18 (fig. 1A), w których osadzone są taśmy zaciskowe owinięte wokół kabli, w celu przymocowania ich do oprawy 1 (fig. 6A i B). Taśma zaciskowa jest wyposażona na swej długości w odkształcalne części 2, oraz w połączone z nimi na przemian nieodkształcalne części 4. Po owinięciu taśmy zaciskowej na kablu, jej odkształcalne części 2 ulegają deformacji, natomiast nieodkształcalne części 4 mają oddzielone od siebie wgłębieniami podłużne występy 6, które wchodzą w rowki 18 pionowych ścianek 17 części 3 obudowy. Na końcach taśmy zaciskowej znajdują się stożkowe, nieodkształcalne części 10, które po owinięciu taśmy wokół kabla tworzą gładką powierzchnię. Nieodkształcalne części 4 są wyposażone na swej powierzchni stykającej się z kablem w ostro zakończone występy zaciskowe 12. Odkształcalne części 2 taśmy zaciskowej mogą być deformowane w różny sposób, na przykład przez składanie, złamanie, lub zgniecenie, dzięki czemu po owinięciu wokół kabla taśma zaciskowa zmniejsza swoją długość i zaciska się na nim.
Obydwie części 3 obudowy są ze sobą połączone za pomocą zatrzasków, złożonych z otworów 27 (fig. 1A) na obrzeżu jednej części 3 obudowy, oraz ze współpracujących z nimi, nie uwidocznionych na rysunku sprężystych występów zatrzaskowych odpowiednio rozmieszczonych na drugiej części 3 obudowy. Możliwe są oczywiście inne połączenia obydwu części 3 obudowy, na przykład za pomocą śrub, sworzni, klamer, lub zacisków, jak również połączenia zawiasowe, lub przegubowe. Możliwe jest również zastosowanie kilku połączeń jednocześnie, na przykład połączenia zatrzaskowego, oraz śrubowego. W tym celu, obydwie części 3 obudowy są wyposażone w obszarze wnęk 15 w ucha 29 z gwintowanymi otworami. Połączenie śrubowe zapewnia uzyskanie mocnego połączenia między obydwiema częściami 3 obudowy, a równocześnie jej lepsze uszczelnienie. Części 3 obudowy są wykonane z tworzywa sztucznego, na przykład z polipropylenu, albo z metalu.
Do przymocowania oprawy złącza kablowego do ściany budynku służą znajdujące się na końcach obudowy ucha 31 z gwintowanymi otworami.
181 748
Każda z części 3 obudowy jest zaopatrzona na jednym z końców w dwa przelotowe otwory 19 dla kabli, na drugim zaś - w jeden przelotowy otwór 19 (fig. IB i 2). Możliwa jest również inna liczba przelotowych otworów, korzystnie od jednego do czterech.
Na figurze 5 jest zilustrowane formowanie potrójnego uszczelnienia T w oprawie złącza kablowego według wynalazku. Badania eksploatacyjne tej oprawy wykazały, że po połączeniu obydwu części 3 obudowy następuje nie tylko ściśnięcie i utrzymywanie pod ciśnieniem materiału uszczelniającego 5, ale również przepływ części tego materiału uszczelniającego 5 do wolnej przestrzeni, utworzonej między podłużnym elementem uszczelniającym 23, a przeciwległymi powierzchniami czołowymi 25 części 3 obudowy, i otwartej od strony wnęki 15. Powoduje to uzyskanie zestyku materiału uszczelniającego 5 zarówno z podłużnymi elementami uszczelniającymi 23, jak i powierzchniami czołowymi 25 obydwu części 3 obudowy, i utworzenie skutecznego potrójnego uszczelnienia T. Wypełniona materiałem uszczelniającym 5 wolna przestrzeń utworzona między podłużnymi elementami uszczelniającymi 23, a przeciwległymi powierzchniami czołowymi 25 części 3 obudowy, może być uzyskana przez wykonanie odpowiednich zagłębień w częściach 3 obudowy, albo też przez zmniejszenie grubości podłużnych elementów uszczelniających 23, na części ich długości. Badania wykazały, że potrójne uszczelnienie T, stykające się uszczelnienie z trzema powierzchniami znacznie zwiększa szczelność oprawy w porównaniu do stosowanych dotychczas oprawach uszczelnień stykających się tylko z dwoma powierzchniami. Jeżeli po zmontowaniu obudowy pozostanie jakakolwiek wolna przestrzeń między jej częściami 3, a podłużnymi elementami uszczelniającymi 23, to będzie ona zawsze usytuowana na zewnątrz tego elementu 23, uniemożliwiając przy tym wnikanie wilgoci do wnętrza oprawy.
Część 3 obudowy przedstawiona na fig. 7, 8A i B jest wyposażona w dodatkową przegrodę 35 dla materiału uszczelniającego 5. Przegroda 35 w czasie montażu obudowy wchodzi w wycięcie 37 drugiej części 3 obudowy w miejscu O wnęki 15, zapewniając utrzymanie w niej materiału uszczelniającego 5 i eliminując możliwość jego wypłynięcia z tej wnęki 15 przed całkowitym zamknięciem obudowy.
Stosowany w oprawie według wynalazku materiał uszczelniający 5, jest korzystnie żelem, na przykład silikonowym, mocznikowym, uretanowym, lub termoplastycznym, zawierającym kompozycję polimeru z wypełniaczem olejowym. Żel ten winien mieć w temperaturze pokojowej twardość Stevens-Volanda większą od 45 g, najkorzystniej w zakresie od 55 g do 60 g. Rozluźnienie żelu w wyniku relaksacji naprężeń winno wynosić mniej niż 12%, korzystnie mniej niż 10%, a najkorzystniej - mniej niż 8%. Wydłużenie względne żelu przy zerwaniu w temperaturze pokojowej (mierzone zgodnie z normą ASTM D638) jest większe od 100%, korzystnie większe od 1000%, najkorzystniej większe od 1400%. Moduł Younga przy rozciąganiu z wydłużeniem względnym 100% wynosi przynajmniej 1,8 MPa, korzystnie przynajmniej 2,2 MPa. Odkształcenie żelu przy ściskaniu winno wynosić mniej niż 35%, korzystnie mniej niż 25%, a najkorzystniej - mniej niż 15%. Odkształcenie penetracyjne żelu przy zanurzeniu stożka sondy na głębokość 0,1 mm (mierzone zgodnie z normą ASTM D217) winno wynosić przynajmniej 50, korzystnie przynajmniej 100, a najkorzystniej pozostawać w granicach od 200 do 350.
Kompozycja polimerowa żelu zawiera korzystnie elastomer, na przykład naturalny, lub syntetyczny kauczuk, lub kopolimery mające twarde bloki elastomerowe. Przykładowymi kopolimerami są: bloki kopolimeru styrenodienowego, na przykład styreno-butadienowego, lub dwubloki styreno-izoprenowe, albo kopolimery trójblokowe. Szczególnie korzystne jest zastosowanie bloków kopolimeru styreno-etyleno-propyleno-styrenowego. Ciekłymi wypełniaczami żelu są korzystnie oleje, na przykład węglowodorowe (parafinowe lub naftenowe), syntetyczne (polibutenowe lub polipropenowe), względnie ich mieszanki, albo też mieszanki niearomatycznych olei parafinowych i węglowodorów naftenowych. Żel korzystnie winien zawierać dodatki, na przykład akceptory wolnych rodników, przykładowo chlorek benzoilu, antyutleniacze, pigmenty i środki grzybobójcze.
Materiał uszczelniający 5 może zawierać również piankę polimerową, korzystnie silikonową, a także, mastyks, lub smary, korzystnie silikonowe.
181 748
Wykaz oznaczeń oprawa złącza kablowego odkształcalne części taśmy zaciskowej oprawy 1 części dwudzielnej obudowy oprawy 1 nieodkształcalne części taśmy zaciskowej oprawy 1 materiał uszczelniający oprawy 1 podłużne występy nieodkształcalnych części 4 człon sprężysty oprawy 1 sprężyna członu sprężystego 7 płytka członu sprężystego 7 ostro zakończone występy zaciskowe taśmy zaciskowej łącznik członu sprężystego 7 wnęka części 3 obudowy oprawy 1 pierścieniowe pionowe ścianki obudowy oprawy 1' rowki pionowych ścianek 17 przelotowe otwory pionowych ścianek 17 podłużne elementy uszczelniające oprawy 1 powierzchnie czołowe części 3 obudowy oprawy 1 otwory zatrzasków części 3 obudowy oprawy 1 ucha z gwintowanymi otworami części 3 podłużne rowki powierzchni czołowych 25 przegroda oprawy dla materiału uszczelniającego 5 wycięcie oprawy na przegrodę 35 potrójne uszczelnienie miejsce wchodzenia przegrody 35 jednej części 3 na drugą część 3 obudowy oprawy 1.
181 748
33-----
181 748
181 748
Fig.5A. Fig.SB.
T
T
181 748
Fig.6A.
Fig.6B.
181 748
181 748
Fig.8A.
181 748
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Oprawa złącza kablowego, złożona z dwudzielnej obudowy, zaopatrzonej we wnękę przez którą przechodzi do wnętrza oprawy przynajmniej jeden kabel, ze znajdującego się w tej wnęce przynajmniej jednego członu sprężystego i z materiału uszczelniającego, wypełniającego przestrzeń między kablami, a obudową który po złączeniu ze sobą obydwu części obudowy zostaje poddany sile ściskającej, wywieranej na niego przez ściśnięty obudową człon sprężysty, znamienna tym, że jej człon sprężysty (7), osadzony między ścianką wnęki (15) części (3) obudowy, a materiałem uszczelniającym (5), składa się przynajmniej z jednej sprężyny (9), oraz ze stykającej się z nią płytki (11).
  2. 2. Oprawa według zastrz. 1, znamienna tym, że jej człon sprężysty (7) ma powierzchnię wywierającą siłę ściskającą skierowaną prostopadle do osi kabla przechodzącego przez wnękę (15).
  3. 3. Oprawa według zastrz. 1, znamienna tym, że sprężyna (9) członu sprężystego (7) jest połączona z płytką (11) za pomocą łącznika (13), stanowiącego korzystnie nit.
  4. 4. Oprawa według zastrz. 1, znamienna tym, że sprężyna (9) członu sprężystego (7) ma postać zginanej sprężyny płaskiej.
  5. 5. Oprawa według zastrz. 1, znamienna tym, że sprężyna (9) członu sprężystego (7) ma postać sprężyny śrubowej.
  6. 6. Oprawa według zastrz. 1, znamienna tym, że przynajmniej część członu sprężystego (7) jest wykonana ze sprężystego polimeru, korzystnie z elastomeru, najkorzystniej z kauczuku naturalnego, względnie syntetycznego.
  7. 7. Oprawa według zastrz. 6, znamienna tym, że polimer członu sprężystego (7) ma postać pianki.
  8. 8. Oprawa według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wyposażona w taśmę zaciskową owiniętą wokół kabli, oraz przymocowaną do ścianek części (3) obudowy.
  9. 9. Oprawa według zastrz. 1, znamienna tym, że części (3) jej obudowy mająpostać rynien.
  10. 10. Oprawa według zastrz. 1, znamienna tym, że jedna z części (3) obudowy jest wyposażona w przegrodę (35), która w miejscu (O) obrzeża wnęki (15) wchodzi w drugą część (3) tej obudowy, ograniczając przestrzeń dla materiału uszczelniającego (5).
  11. 11. Oprawa według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wyposażona w podłużne elementy uszczelniające (23), osadzone w rowkach między powierzchniami czołowymi (25) łączonych ze sobą części (3) obudowy, i stykające się ze znajdującym się we wnękach (15) tych części (3) materiałem uszczelniającym (5).
  12. 12. Oprawa według zastrz. 11, znamienna tym, że jej podłużne elementy uszczelniające (23) w części stanowiącej przynajmniej jedną trzecią korzystnie połowę powierzchni obwodowej przekroju poprzecznego wystają poprzecznie w kierunku wnęki (15) i stykają się z obrzeżem znajdującego się w tej wnęce (15) materiału uszczelniającego (5).
  13. 13. Oprawa według zastrz. 12, znamienna tym, że przeciwległe powierzchnie czołowe (25) łączonych ze sobą części (3) obudowy, między którymi znajdują się podłużne elementy uszczelniające (23) mają najmniejszą szerokość w obszarze wnęki (15).
  14. 14. Oprawa według zastrz. 11 albo 12, albo 13, znamienna tym, że między podłużnymi elementami uszczelniającymi (23), a ściankami rowków powierzchni czołowych (25) połączonych ze sobą części (3) obudowy są utworzone wolne przestrzenie połączone z wnęką (15), przeznaczone na wpłynięcie do nich części materiału uszczelniającego (5).
    181 748
PL97327611A 1996-01-24 1997-01-23 Oprawa zlacza kablowego PL PL PL PL PL PL PL181748B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9601370.1A GB9601370D0 (en) 1996-01-24 1996-01-24 Cable closure
GBGB9611370.9A GB9611370D0 (en) 1996-05-31 1996-05-31 Cable closure
PCT/GB1997/000196 WO1997027655A1 (en) 1996-01-24 1997-01-23 Cable closure

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL327611A1 PL327611A1 (en) 1998-12-21
PL181748B1 true PL181748B1 (pl) 2001-09-28

Family

ID=26308515

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97327611A PL181748B1 (pl) 1996-01-24 1997-01-23 Oprawa zlacza kablowego PL PL PL PL PL PL

Country Status (28)

Country Link
US (1) US6152767A (pl)
EP (1) EP0876697B1 (pl)
KR (1) KR19990081878A (pl)
CN (1) CN1209912A (pl)
AR (1) AR005519A1 (pl)
AT (1) ATE207665T1 (pl)
AU (1) AU721422B2 (pl)
BR (1) BR9707073A (pl)
CA (1) CA2241195A1 (pl)
CZ (1) CZ216998A3 (pl)
DE (1) DE69707645T2 (pl)
DK (1) DK0876697T3 (pl)
ES (1) ES2162236T3 (pl)
GR (1) GR3037009T3 (pl)
HU (1) HUP9900944A3 (pl)
ID (1) ID15837A (pl)
IL (1) IL124940A0 (pl)
MX (1) MX9805954A (pl)
NO (1) NO983411L (pl)
NZ (1) NZ326419A (pl)
PE (1) PE58398A1 (pl)
PL (1) PL181748B1 (pl)
PT (1) PT876697E (pl)
RO (1) RO118239B1 (pl)
RU (1) RU2182740C2 (pl)
TR (1) TR199801422T2 (pl)
UA (1) UA44916C2 (pl)
WO (1) WO1997027655A1 (pl)

Families Citing this family (39)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL343624A1 (en) 1998-04-28 2001-08-27 Tyco Electronics Raychem Nv A closure
DE19819430A1 (de) * 1998-04-30 1999-11-11 Kabelschlepp Gmbh Zugentlastungseinrichtung für ein Kabel oder eine Leitung
WO1999062144A1 (en) * 1998-05-22 1999-12-02 Tyco Electronics Raychem Nv Protective housing for a cable splice closure
JP2000323226A (ja) 1999-03-09 2000-11-24 Sumitomo Wiring Syst Ltd コネクタ
WO2002043215A1 (en) * 2000-11-27 2002-05-30 Tappat Engineering Pty Limited Multi-core electrical cable connection apparatus
US7141738B2 (en) 2004-02-02 2006-11-28 3M Innovative Properties Company Re-enterable splice enclosure
US7214735B2 (en) 2004-02-02 2007-05-08 3M Innovative Properties Company Microsphere-filled sealant materials
US7013074B2 (en) * 2004-02-06 2006-03-14 Corning Cable Systems Llc Optical connection closure having at least one connector port
SE529910C2 (sv) * 2006-04-28 2008-01-08 Roxtec Ab Kabelhållare
KR100882506B1 (ko) * 2007-08-10 2009-02-06 김동철 송전선 고정용 압축클램프
US7751675B2 (en) * 2007-12-11 2010-07-06 Adc Telecommunications, Inc. Wall box adapted to be mounted at a mid-span access location of a telecommunications cable
BRPI0906796A2 (pt) 2008-01-09 2015-07-14 Adc Telecommunications Inc Caixa de parede adaptada para ser montada em uma localização de acesso de vão médio de um cabo de telecomunicações
CN101662097B (zh) * 2008-08-26 2011-10-12 泰科电子(上海)有限公司 线缆锁紧装置和具有该线缆锁紧装置的线缆连接器
MX2011008002A (es) * 2009-01-28 2011-09-15 Adc Telecommunications Inc Envolvente de fibra optica.
WO2011009060A2 (en) * 2009-07-16 2011-01-20 Adc Telecommunications, Inc. Fiber optic enclosure with adapter bulkhead positioned beneath pivotal splice tray
DE202010006582U1 (de) * 2010-05-07 2010-08-05 CCS Technology, Inc., Wilmington Inline-Kabelmuffe
CN102331609B (zh) * 2010-07-13 2015-05-27 泰科电子(上海)有限公司 光纤接线盒
CN102338245A (zh) * 2010-07-29 2012-02-01 河南省电力公司焦作供电公司 “8”字形低压电表箱进线电缆孔封堵配件
CN102338818A (zh) * 2010-07-29 2012-02-01 河南省电力公司焦作供电公司 圆形低压电表箱进线电缆孔封堵配件
CN102338246A (zh) * 2010-07-29 2012-02-01 河南省电力公司焦作供电公司 麻花形低压电表箱进线电缆孔封堵配件
PL2619617T3 (pl) 2010-09-21 2017-06-30 Huber+Suhner Ag Zespoły rozgałęźnika kablowego uszczelnione przed wpływem środowiska
EP2521230B1 (en) * 2011-05-05 2014-07-09 CCS Technology, Inc. Cable closure
EP2520959B1 (en) 2011-05-05 2014-03-12 CCS Technology, Inc. Cable strain relief device for cable closures and cable closure having at least one such cable strain relief device
EP2520960B1 (en) * 2011-05-05 2014-07-09 CCS Technology, Inc. Cable closure
EP2570834B1 (en) * 2011-09-16 2016-12-14 Tyco Electronics Raychem BVBA Holding fixture for holding at least one cable with an affixing member and a clamping member
GB2515970B (en) * 2012-05-14 2018-08-01 Next Wave Design Pty Ltd Cable holder
CN105093443B (zh) 2014-04-15 2018-02-16 泰科电子(上海)有限公司 光缆接续保护装置及其安装方法
CN105093442B (zh) 2014-04-15 2018-08-24 泰科电子(上海)有限公司 光缆接续保护装置及其安装方法
CN105093444B (zh) 2014-04-15 2018-06-26 泰科电子(上海)有限公司 光缆接续保护装置及其安装方法
US10281670B2 (en) 2015-01-12 2019-05-07 Afl Telecommunications Llc Fiber optic terminal enclosure
US9835816B2 (en) * 2015-06-10 2017-12-05 Telect, Inc. Fiber blocking kits
CA3004328A1 (en) 2015-11-11 2017-05-18 Afl Telecommunications Llc Optical connection terminals for fiber optic communications networks
US9977211B1 (en) 2017-04-21 2018-05-22 Afl Telecommunications Llc Optical connection terminals for fiber optic communications networks
US10505309B2 (en) * 2017-11-15 2019-12-10 Te Connectivity Corporation Electrical device having a seal assembly
DE102018213483A1 (de) * 2018-08-10 2020-02-13 Icotek Project Gmbh & Co. Kg Tülle
KR102066691B1 (ko) * 2019-08-30 2020-01-15 유한회사 다온엔지니어링 배전용 케이블 단락 보강장치
US11626716B2 (en) * 2019-12-20 2023-04-11 Raymond & Lae Engineering, Inc. Floor grommet
JP7077347B2 (ja) * 2020-02-17 2022-05-30 矢崎総業株式会社 グロメット及びワイヤハーネス
IT202100005159A1 (it) * 2021-03-05 2022-09-05 Te Connectivity Italia Distribution Srl Sistema e metodo per produrre guarnizioni in materiale espanso per cablaggi

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2743937C3 (de) * 1977-09-29 1980-04-24 Siemens Ag, 1000 Berlin Und 8000 Muenchen Dichtungsbandwickel aus dauerplastischer Dichtungsmasse mit Stützelementen bei Kabelgarnituren
US4558174A (en) * 1984-04-06 1985-12-10 At&T Bell Laboratories Cable closure
US4554401A (en) * 1984-06-08 1985-11-19 Minnesota Mining And Manufacturing Company Buried cable splice closure
US4845314A (en) * 1987-05-05 1989-07-04 Siemens Aktiengesellschaft Cable sleeve with elastic sealing elements in the sealing region
DE9105277U1 (de) * 1991-04-29 1992-08-27 Grote & Hartmann Gmbh & Co Kg, 42369 Wuppertal Elektrisches Steckergehäuse mit Findungseinrichtung für ein in eine Kontaktkammer des Steckergehäuses zu steckendes elektrisches Kontaktelement
US5251373A (en) * 1991-10-15 1993-10-12 Thomas & Betts Corporation Method for protection of cable splices
GB9317871D0 (en) * 1993-08-27 1993-10-13 Rose Walter Gmbh & Co Kg Sealing member
MY112885A (en) * 1993-12-01 2001-10-31 N V Raychem S A Sealing device.
JP3311640B2 (ja) * 1996-12-26 2002-08-05 矢崎総業株式会社 電線導出部の防水構造

Also Published As

Publication number Publication date
EP0876697A1 (en) 1998-11-11
AR005519A1 (es) 1999-06-23
ATE207665T1 (de) 2001-11-15
MX9805954A (es) 1998-11-29
IL124940A0 (en) 1999-01-26
GR3037009T3 (en) 2002-01-31
NO983411D0 (no) 1998-07-23
UA44916C2 (uk) 2002-03-15
NO983411L (no) 1998-07-23
US6152767A (en) 2000-11-28
KR19990081878A (ko) 1999-11-15
NZ326419A (en) 2000-01-28
RU2182740C2 (ru) 2002-05-20
AU1451197A (en) 1997-08-20
WO1997027655A1 (en) 1997-07-31
ES2162236T3 (es) 2001-12-16
CZ216998A3 (cs) 1998-12-16
HUP9900944A3 (en) 1999-11-29
PT876697E (pt) 2002-02-28
TR199801422T2 (xx) 1998-10-21
CA2241195A1 (en) 1997-07-31
ID15837A (id) 1997-08-14
DE69707645T2 (de) 2002-06-20
CN1209912A (zh) 1999-03-03
PL327611A1 (en) 1998-12-21
PE58398A1 (es) 1998-09-29
RO118239B1 (ro) 2003-03-28
HUP9900944A2 (hu) 1999-07-28
DE69707645D1 (de) 2001-11-29
EP0876697B1 (en) 2001-10-24
BR9707073A (pt) 1999-07-20
DK0876697T3 (da) 2001-11-19
AU721422B2 (en) 2000-07-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL181748B1 (pl) Oprawa zlacza kablowego PL PL PL PL PL PL
RU2186449C2 (ru) Уплотнение для отверстия в объекте и контейнер
PL177945B1 (pl) Oprawa złącza kablowego
US5431758A (en) Arrangement for forming a sealed electrical splice
CA2182804C (en) Sealing arrangement
PL181774B1 (pl) Czlon uszczelniajacy przedmiot zaopatrzony we wneke,zwlaszcza czesc obudowy oprawy kablowej PL PL
KR100801351B1 (ko) 전기 접속부 보호 키트 및 그 이용 방법
AU757414B2 (en) Cable closure
US6051792A (en) Retention strip
US6116614A (en) Sealing member
RU2116689C1 (ru) Электрический соединитель
WO1996009671A1 (en) Cable sealing
JP2000504197A (ja) ケーブル保護ケース
RU2144724C1 (ru) Затвор для кабельного сращивания
MXPA97003943A (en) He
EP0795221A1 (en) Seal
MXPA98000226A (en) Apparatus to lock part of an alarg object
MXPA98009095A (en) Seal to seal an abert

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050123