PL180966B1 - Urządzenie przeciągające w wyrobiskach kopalnianych - Google Patents
Urządzenie przeciągające w wyrobiskach kopalnianychInfo
- Publication number
- PL180966B1 PL180966B1 PL96313181A PL31318196A PL180966B1 PL 180966 B1 PL180966 B1 PL 180966B1 PL 96313181 A PL96313181 A PL 96313181A PL 31318196 A PL31318196 A PL 31318196A PL 180966 B1 PL180966 B1 PL 180966B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- struts
- hydraulic
- anchoring
- bases
- supports
- Prior art date
Links
Landscapes
- Road Paving Structures (AREA)
Abstract
1. Urządzenie przeciągające w wyrobiskach kopalnianych,
zwłaszcza ciężkie urządzenia i elementy,
a złożone z podstaw, hydraulicznych siłowników oraz
elastycznych przewodów doprowadzających hydrauliczne
medium, znamienne tym, że w podstawach (1)
z osadzonymi poprzez gniazda (3) kotwiącymi rozporami
(4) i przyłączonymi do podstaw (1) poprzez
przeguby (14) poziomymi siłownikami (13) ma pomiędzy
rozporami (4) kotwiącymi osadzone podpory
(5) połączone poprzez jarzma (8), obejmujące
podłużnymi otworami rozpory (4) kotwiące i podpory
(5), z podwójnymi przegubami (11), przyłączone do
dzielonej płyty (6), połączonej w swojej osi hydraulicznym
siłownikiem (7), z którego cylindrem (9)
połączonajestjedna część (6a) dzielonej płyty (6),
natomiast jej druga część (6b) połączona jest z
tłoczyskiem (10) hydraulicznego siłownika (7)
przyłączonego z kotwiącymi rozporami (4) i poziomymi
siłownikami (13) do sterującego zaworowego
bloku (12).
Description
Wynalazek rozwiązuje budowę urządzenia przeciągającego w wyrobiskach kopalnianych, zwłaszcza ciężkich urządzeń i elementów, w którym wykorzystuje się znane hydrauliczne siłowniki razem z doprowadzającymi hydrauliczne medium przewodami oraz podstawy.
Aktualnie w stanie techniki znane są zwłaszcza z zagranicznych dokumentacji i literatury przodujących światowych wytwórców odstawczych urządzeń oraz zmechanizowanych kompleksów wybierkowo-odstawczych, a także hydrauliczne urządzenia podpierająco-kotwiące przenośników w pod i nadścianowych chodnikach, które złożone są z rozpór osadzonych w jednym szeregu, na końcach teleskopowej belki, z którą przesuwnie połączona jest montażowa płyta wysypowego napędu, przesuwanego wzdłuż teleskopowej belki za pomocą łańcuchów. Znane jest również rozwiązanie urządzenia do podciągania i kotwienia z podziałem na urządzenia przeciągające i kotwiąco-przesuwające całych przenośników i wysypowych napędów oraz zwrotnych napędów i/lub zwrotni. Wśród tych rozwiązań znane jest urządzenie do podciągania chodników przenośników, sprzężone ogniowym łańcuchem z podstawą wysypowego napędu, a jednocześnie do zwrotni chodnikowego przenośnika poprzez układ hydraulicznego siłownika rozpartego swoją podstawą pomiędzy stropem i spągiem chodnika przylegającego do wylotu eksploatacyjnego wyrobiska, przy czym rozpory z gniazdami osadzonymi w jednej linii w podstawie, pod stropem rozchylają się, tworząc kąt rozwarcia od 10 do 15 stopni. Innym znanym rozwiązaniem jest stacja kotwiąco-przesuwająca dla napędu zgrzebłowego przenośnika ułożonego w ścianowych wyrobiskach. Te stacje dzielą się na stacje dla głównego, wysypowego napędu ścianowego przenośnika wysuniętego do chodnika, gdzie montażowa płyta napędu przesuwana jest wzdłuż belki rozpartej pomiędzy stropem i spągiem za pomocą dwóch równolegle połączonych z montażową płytą belkąhydraulicznych siłowników oraz ogniwowych łańcuchów. Natomiast rozwiązanie stacji kotwiącej dla ścianowego przenośnika i urabiającej maszyny, usytuowanej w ścianie średnio i silnie nachylonej oraz dla niskich i wysokich pokładów, a także do wszystkich warunków eksploatacji górniczej pokładów nachylonych do 50 stopni. Stacje te zostały tak rozwiązane, że dla zwrotnego napędu, bądź zwrotnej stacji mają sztywną belkę z nawierconymi otworami dla przyłączenia jarzm z przegubami dla przyłączenia hydraulicznych siłowników, które tłoczyskami przyłączone są do zwrotnego napędu albo zwrotni. Jednocześnie dla ścian słabo i średnio nachylonych przeznaczone jest rozwiązanie, w którym belka z przesuwaną mocującą płytą zwrotnego napędu i/lub zwrotni, rozparta jest czterema hydraulicznymi rozporami
180 966 usytuowanymi w jednej osi na belce, które podtrzymuje pakiet resorów, a także dwie rozpory o rozstawie równym szerokości ścianowego przenośnika, ale przesuniętych względem osi rozpór, rozpierających belkę. W odmianie rozwiązania stacji dla silnie nachylonych do 50 stopni ścianowych wyrobisk, gdy sama stacja lokowana jest w nadścianowym chodniku, dwie hydrauliczne rozpory rozpierająbelkę po której przesuwanajest płyta, mocująca zwrotny napęd albo zwrotnię, zaś dwie rozpory rozpierajiikrótsząbelkę, przegubowo przyłączoną do mocującej płyty, przesuwanej wzdłuż swojej belki za pomocą dwóch równoległych, hydraulicznych siłowników.
Wśród rozwiązań znanychjest również rozwiązanie stacji kotwiąco-przesuwającej dla wysypowego napędu przenośnika ułożonego wzdłuż eksploatacyjnego frontu w pokładach poziomych i nachylonych oraz z wysypowym napędem umieszczonym w ścianie, bądź wysuniętym do podścianowego chodnika. Przykładowe rozwiązanie stacji kotwiąco-przesuwającej w przypadku ułożenia wysypowego napędu w ścianie o poziomym nachyleniu pokładu to stanowi teleskopową belkę rozpartą na swoich końcach rozporami, zaś mocująca napęd płyta, przesuwana jest po belce za pomocą ogniwowego łańcucha. Natomiast w rozwiązaniach dla ścian nachylonych, urządzenie kotwiąco-przesuwające główny napęd ma podbudowę złożoną z dwóch płyt między sobą połączonych za pomocą przegubu, centralnie osadzonego oraz podzielnicy regulującej nachylenie górnej płyty w stosunku do dolnej, obejmującej kotwiącą belkę płyty, proporcjonalnie do nachylenia spągu ścianowego wyrobiska, przy czym dolna płyta połączona jest przesuwnie z kotwiącą belkę i przesuwana po niej za pomocą jednego hydraulicznego siłownika, z którego tłoczyskiem połączona jest dolna płyta, zaś jego tłoczysko przyłączone jest poprzez przegub z podstawą rozpory, przytrzymywanej pakietem resorów. We wszystkich przypadkach, kiedy odległość spągu wyrobiska ścianowego od spągu chodnika przewyższa wysokość podbudowy napędu głównego - wysypowego, a kąt nachylenia górnej płyty względem dolnej nie pozwala na właściwą podbudowę napędu, to wysokość podbudowy reguluje się za pomocą odpowiednich dystansowych wkładów, zaś przesuwanie całej podstawy względem kotwiącej belki dwustronnie kotwionej w osi belki realizuje się za pomocą ogniwowego łańcucha.
Celem wynalazku jest osiągnięcie urządzenia, które pozwoli na przeciąganie w wyrobiskach kopalnianych ciężkich urządzeń i elementów, szybkie i bezpieczne kotwienie oraz przesuwanie tak wysypowego napędu, jak też zwrotnego albo samej zwrotni, i to bez udziału ogniwowego łańcucha, zaś zadaniem technicznym postawionym do rozwiązania jest dokonanie urządzenia przeciągającego w wyrobiskach kopalnianych ciężkich urządzeń i elementów, kotwienia i przesuwania wysypowego oraz zwrotnego napędu i/lub samej zwrotni, a które jednocześnie umożliwi przesuwanie napędu za postępem eksploatacyjnego frontu wyrobiska i to w przypadkach, w których napęd ma wysyp umożliwiający skierowanie urobku w kierunku, w jakim odbywa się ruch przenośnika odbierającego urobek w chodniku.
Nakreślony cel został osiągnięty, a postawione zadanie techniczne zostało rozwiązane w istocie wynalazku w postaci urządzenia przeciągającego w wyrobiskach kopalnianych ciężkich urządzeń i elementów', w którym wykorzystuje się znane podstawy, hydrauliczne siłowniki oraz przewody doprowadzające hydrauliczne medium do siłowników, a które w podstawach z gniazdami i osadzonymi w nich hydraulicznymi kotwiącymi rozporami oraz przyłączonymi do podstaw, poprzez przeguby, poziomymi siłownikami, ma pomiędzy rozporami osadzone podpory połączone poprzez jarzma z podłużnymi otworami i podwójnymi przegubami z dzieloną płytą. Jarzma obejmują swoimi podłużnymi otworami kotwiące rozpory i podpory. Natomiast hydrauliczny siłownik, osadzony w osi dzielonej płyty, cylindrem przyłączony jest do jednej części, a tłoczyskiem do drugiej części dzielonej płyty zaś elastycznymi przewodami, wraz z kotwiącymi rozporami i poziomymi siłownikami przyłączonymi do podstaw poprzez przeguby, połączony jest z zaworowym blokiem hydraulicznego sterowania. Korzystnie jest, jeżeli kotwiące rozpory i poziome siłowniki mają wielostopniowe siłowniki z wielostopniowymi tłoczyskami, zaś hydrauliczny siłownik łączący części dzielonej płyty jest siłownikiem dwustronnie działającym, podobnie jak kotwiące rozpory i poziome siłowniki łączone poprzez przeguby z przeciąganym ciężkim urządzeniem albo elementem.
180 966
Zaletą tak osiągniętego urządzenia przeciągającego w wyrobiskach kopalnianych, zwłaszcza ciężkich urządzeń oraz elementów, jest nadspodziewanie prostym rozwiązaniem w którym wykorzystano znane hydrauliczne siłowniki i podstawy, dostępne jako elementy zmechanizowanych obudów, zestawiając z nich nowy układ urządzenia do przeciągania, ajednocześnie kotwienia urządzeń w podziemnych wyrobiskach górniczych oraz skutecznie wyeliminowano elastyczne cięgna w postaci ogniwowych łańcuchów i lin, zastępując je hydraulicznymi siłownikami. W urządzeniu tym hydrauliczne siłowniki z przyciąganymi i/lub kotwionymi urządzeniami, łączy się poprzez przeguby na tłoczyskach poziomych siłowników przyłączonych do podstaw, przez co wyeliminowano powodujące wiele wypadków kalectwa i śmierci, na skutek biczowania elastycznych cięgien w momencie ich zerwania. Innązaletąosiągniętego rozwiązaniajest możliwość jego wykorzystania do bezpiecznego kotwienia napędów wysypowych i zwrotnych oraz zwrotni odstawczych przenośników, zwłaszcza możliwość bardzo korzystnego ułożenia odstawczych przenośników odbierających urobek ze zmechanizowanych kompleksów wybierkowych, podających urobek do chodnika równolegle z osią odbierającego przenośnika.
Przedmiot wynalazku został bliżej objaśniony i przedstawiony w przykładzie wykonania na załączonym rysunku na którym fig. 1 przedstawia urządzenie przeciągające w widoku z boku, fig. 2 - urządzenie przeciągające w widoku z góry, a fig. 3 - urządzenie przeciągające w widoku od czoła wraz z uwidocznieniem wysypu ze zmechanizowanego kompleksu wybierkowego oraz z usytuowaniem odbierającego urobek przenośnika, zaś fig. 4 - schemat ideowy układu hydraulicznego z uwidocznieniem połączeń zasilania kotwiących rozpór i poziomych hydraulicznych siłowników przeciągających ciężkie urządzenia i elementy oraz dwustronnie działającego hydraulicznego siłownika przesuwającego urządzenie wraz z ich przyłączeniem do bloku hydraulicznego sterowania i zsynchronizowaniem go z blokiem sterowania zmechanizowanym kompleksem wybierkowym.
Urządzenie przeciągające w wyrobiskach kopalnianych, zwłaszcza ciężkich urządzeń i elementów, złożone jest z podstaw 1 ze ślizgowymi płozami 2 i gniazdami 3 dla osadzenia kotwiących rozpór 4, rozpierających podstawy 1 z podporami 5, najkorzystniej parami, połączonymi z dzieloną płytą 6 poprzez osadzony w jej osi hydrauliczny siłownik 7. Podpory 5 z dzieloną płyttąó, najkorzystniej parami, łącząjarzma 8 poprzez podłużne otwory obejmujące również kotwiące rozpory 4 i regulujące posuw jednej pary kotwiących rozpór 4 i podpór 5 względem drugiej pary tak, aby osiągnąć posuw całego urządzenia równy posuwowi zmechanizowanego kompleksu wybierkowego. Natomiast dzielona płyta 6 jest jedną swoją częścią 6a przyłączona do cylindra 9, a drugą częścią 6b do tłoczyska 10 hydraulicznego siłownika 7 dwustronnego działania, przy czym dzielonąpłytę 6 z jarzmami 8, obejmującymi poprzez podłużne otwory kotwiące rozpory 4 i podpory 5 łączą podwójne przeguby 11, umożliwiające wychyl jednej pary złożonej z podstawy 1, kotwiących rozpór 4 oraz podpór 5 tak w poziomie, jak też w pionie, poprzez ich przyłączenie elastycznymi przewodami do zaworowego bloku 12 sterowania zmechanizowanego kompleksu wybierkowego, albo zespołu pompowego z którym połączone są również hydrauliczne, poziome siłowniki 13 przyłączone do podstaw 1 poprzez przeguby 14. Ponadto z tłoczyskami 15, najkorzystniej wielostopniowymi, poziomych siłowników 13 poprzez przeguby 16, łączy się ciężkie urządzenia i elementy.
Claims (2)
- Zastrzeżenia patentowe1. Urządzenie przeciągające w wyrobiskach kopalnianych, zwłaszcza ciężkie urządzenia i elementy, a złożone z podstaw, hydraulicznych siłowników oraz elastycznych przewodów doprowadzających hydrauliczne medium, znamienne tym, że w podstawach (1) z osadzonymi poprzez gniazda (3) kotwiącymi rozporami (4) i przyłączonymi do podstaw (1) poprzez przeguby (14) poziomymi siłownikami (13) ma pomiędzy rozporami (4) kotwiącymi osadzone podpory (5) . połączone poprzez jarzma (8), obejmujące podłużnymi otworami rozpory (4) kotwiące i podpory (5), z podwójnymi przegubami (11), przyłączone do dzielonej płyty (6), połączonej w swojej osi hydraulicznym siłownikiem (7), z którego cylindrem (9) połączona jest jedna część (6a) dzielonej płyty (6), natomiast jej druga część (6b) połączona jest z tłoczyskiem (10) hydraulicznego siłownika (7) przyłączonego z kotwiącymi rozporami (4) i poziomymi siłownikami (13) do sterującego zaworowego bloku (12).
- 2. Urządzenie przeciągające, według zastrz. 1, znamienny tym, że ma poziome siłowniki (13) z tłoczyskami (15) oraz tłoczyska rozpór (4) kotwiących wielostopniowe.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL96313181A PL180966B1 (pl) | 1996-03-08 | 1996-03-08 | Urządzenie przeciągające w wyrobiskach kopalnianych |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL96313181A PL180966B1 (pl) | 1996-03-08 | 1996-03-08 | Urządzenie przeciągające w wyrobiskach kopalnianych |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL313181A1 PL313181A1 (en) | 1997-09-15 |
PL180966B1 true PL180966B1 (pl) | 2001-05-31 |
Family
ID=20067041
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL96313181A PL180966B1 (pl) | 1996-03-08 | 1996-03-08 | Urządzenie przeciągające w wyrobiskach kopalnianych |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL180966B1 (pl) |
-
1996
- 1996-03-08 PL PL96313181A patent/PL180966B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL313181A1 (en) | 1997-09-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL91660B1 (pl) | ||
PL132639B1 (en) | Apparatus for mining steep deposits,in particular coal strata and method of placing this apparatus in a steep longwall open-end | |
PL180966B1 (pl) | Urządzenie przeciągające w wyrobiskach kopalnianych | |
CN102587907A (zh) | 双臂出矸系统 | |
CN110424891A (zh) | 一种带伸缩结构的巷道掘进用钻装锚一体机 | |
RU2059827C1 (ru) | Агрегат для крутых пластов | |
PL236669B1 (pl) | Urządzenie rabunkowe i sposób zastosowania urządzenia rabunkowego do wyciągania sekcji obudowy zmechanizowanej | |
PL154724B1 (en) | Roof supports set for use in inclined deposits | |
RU1834974C (ru) | Выемочное оборудование дл подземной горной разработки, в частности, калийных солей | |
PL163436B1 (pl) | Zmechanizowana obudowa ubierkowo-zabierkowa dla zabezpieczenia stropu i ociosu w przodkach silnie nachylonych pokladów wegla kamiennego PL PL PL | |
CN113338978B (zh) | 一种超前支护的掘锚一体装置 | |
RU2144138C1 (ru) | Проходческий агрегат | |
RU2064047C1 (ru) | Подземный закладочный комплекс | |
PL131871B1 (en) | Shiftable filling dam | |
PL169348B1 (pl) | mechanizowana obudowa ubierkowo-zabierkowa dla zabezpieczenia wyrobiska wybierkowego w grubym i silnie nachylonym pokładzie węgla kamiennego | |
PL161785B1 (pl) | Sposób I urządzenie do prowadzenia uelastycznionego rurociągu podsadzkowego w ścianach wydobywczych z obudową Indywidualną | |
PL231937B1 (pl) | Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej zwłaszcza dla ochrony chodników przyścianowych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych i obudowa zmechanizowana | |
SU1760125A1 (ru) | Секци крепи | |
PL147407B1 (en) | Longwall,in particular caving longwall lining and method of providing a longwall,in particular caving longwall with such lining | |
PL128024B1 (en) | Mechanized roof support of high supporting capacity | |
PL178124B1 (pl) | Osłona czoła ociosu wyrobiska górniczego | |
RU2065060C1 (ru) | Секция механизированной крепи | |
RU2052122C1 (ru) | Комплектно-агрегатная механизированная крепь для наклонных пластов | |
RU2028454C1 (ru) | Механизированная крепь | |
PL195608B1 (pl) | Złącze podawarki kombajnu chodnikowego z podajnikiem zgrzebłowym |