PL161785B1 - Sposób I urządzenie do prowadzenia uelastycznionego rurociągu podsadzkowego w ścianach wydobywczych z obudową Indywidualną - Google Patents

Sposób I urządzenie do prowadzenia uelastycznionego rurociągu podsadzkowego w ścianach wydobywczych z obudową Indywidualną

Info

Publication number
PL161785B1
PL161785B1 PL28252089A PL28252089A PL161785B1 PL 161785 B1 PL161785 B1 PL 161785B1 PL 28252089 A PL28252089 A PL 28252089A PL 28252089 A PL28252089 A PL 28252089A PL 161785 B1 PL161785 B1 PL 161785B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pipeline
scraper conveyor
conveyor
backfilling
individual
Prior art date
Application number
PL28252089A
Other languages
English (en)
Other versions
PL282520A1 (en
Inventor
Michal Fels
Kazimierz Soltysek
Andrzej Lisowski
Original Assignee
Glowny Instytut Gornictwa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Glowny Instytut Gornictwa filed Critical Glowny Instytut Gornictwa
Priority to PL28252089A priority Critical patent/PL161785B1/pl
Publication of PL282520A1 publication Critical patent/PL282520A1/xx
Publication of PL161785B1 publication Critical patent/PL161785B1/pl

Links

Landscapes

  • Supports For Pipes And Cables (AREA)

Abstract

2. U rząd zenie do prow adzenia uelastycznionego rurociągu podsadzkowego w ścianach w yd o b yw ­ czych z obudową indyw idualną, łączące rurociąg z przenośnikiem zg rzebło w ym przed stojakam i tej obud o w y , znam ienne tym, ze m a w ysięg niko w ą konstrukcję wsporczą składającą się z belki (1 1 ) lezącej na spągu (12) ściany w ydo byw czej, połączonej rozłącznie z przenośnikiem zg rzebło w ym (5) 1 sięgającej co n ajm niej za d n ig i rząd stojaków (2) obudow y in d yw idualnej oraz z w ahliw ego ram ienia w sporczego (15), którego jeden koniec jest połączony z belką (1 1 ) za w spom nianym rzędem stojaków (2), a drugi koniec sięga pod strop (1) ściany w ydobyw czej nad zastawki (4) przenośnika zgrzebłow ego (5) 1 jest zaopatrzony w zaw iesie (16) rurociągu podsadzkow ego (6), przy czym pom iędzy belką (1 1 ) 1 ram ieniem w sporczym (1 5 ) je s t zam ocow ana nastawna rozpora (18).

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposdb prowadzenia uelastycznionego rurociągu podsadzkowego w ścianach wydobywczych z obudową indywidualną, poprzez jego zabudowanie w polu przenośnikowym, połączenie z trasą przenośnika zgrzebłowego i przesuwanie łącznie z przekładką tego przenośnika oraz urządzenie do prowadzenia uelastycznionego rurociągu podsadzkowego w ścianach wydobywczych z obudową indywidualną, łączące rurociąg z przenośnikiem zgrzebłowym przed stojakami tej obudowy.
Znany jest sposdb prowadzenia rurociągu podsadzkowego w ścianach wydobywczych z obudową indywidualną polegający na okresowym zawieszeniu rurociągu na obudowie w polu przed tamą podsadzkową, a więc za drugim lub trzecim rzędem stojakdw obudowy, skąd wpustami kieruje się podsadzkę do pustek poeksploatacyjnych. Po podsadzeniu rurociąg jest demontowany i cyklicznie przenoszony za postępem frontu ściany o krok podsadzania.
Znany jest rdwnieZ, na przykład z polskiego opisu patentowego nr 66 706, sposdb prowadzenia rurociągu podsadzkowego, zwłaszcza gumowego, poprzez jego zabudowanie w polu przenoś nikowym, bezpośrednie połączenie z trasą przenośnika zgrzebłowego przed stojakami obudowy indywidualnej i przesuwanie łącznie z przekładką tego przenośnika.
161 785
Związanie rurociągu podsadzkowego bezpośrednio z przenośnikiem zgrzebłowym uniemożliwia stawianie stojaków obudowy indywidualnej bezpośrednio za przenośnikiem, co pogarsza warunki utrzymania stropu w ścianach wydobywczych. Tak więc dotychczas w ścianach z obudową indywidualną, to Jest ze stojakami drewnianymi lub stojakami stalowymi indywidualnymi cyklicznie przebudowywanymi, rurociąg podsadzkowy jest powszechnie co cykl podsadzania demontowany i przenoszony. Jest to sposób bardzo uciążliwy, pracochłonny i stwarzający zagrożenia dla bezpiecznej pracy.
Powyższe wady i niedogodności usuwa sposób prowadzenia uelastycznionego rurociągu podsadzkowego w ścianach wydobywczych z obudową indywidualną według wynalazku, poprzez jego zabudowanie w polu przenośnikowym, połączenie z trasą przenośnika zgrzebłowego i przesuwanie łącznie z przekładką tego przenośnika. Zgodnie z wynalazkiem rurociąg podsadzkowy zabudowuje sią pod stropem ściany wydobywczej i łączy z tym przenośnikiem wysięgnikowe, z pozostawieniem co najmniej jednego wolnego pola między stojakami obudowy indywidualnej za przenośnikiem zgrzebłowym.
Do stosowania tego sposobu służy urządzenie do prowadzenia uelastycznionego rurociągu podsadzkowego w ścianach wydobywczych z obudową indywidualną według wynalazku, łączące rurociąg z przenośnikiem zgrzebłowym przed stojakami tej obudowy. Zgodnie z wynalazkiem urządzenie ma wysięgnikową konstrukcję wsporczą składającą się z belki leżącej na spągu ściany wydobywczej, połączonej z przenośnikiem zgrzebłowym i sięgającej co najmniej za drugi rząd stojaków obudowy indywidualnej oraz z wahliwego ramienia wsporczego, którego jeden koniec jest połączony z belką za wspomnianym rzędem stojaków, a drugi koniec sięga pod strop ściany wydobywczej nad zastawki przenośnika zgrzebłowego i jest zaopatrzony w zawiesie rurociągu podsadzkowego. Belka ma korzystnie stabilizujące płczy, a wahliwe ramię wsporcze korzystnie składa się z dwóch części połączonych przesuwnie dla regulowania Jego długości. Ponadto pomiędzy wahliwym ramieniem wsporczym i rurociągiem podsadzkowym urządzenie ma korzystnie rozporowy zastrzał, a pomiędzy tym rurociągiem i zastawkami przenośnika zgrzebłowego stabilizujący łącznik.
Zastosowanie sposobu i urządzenia według wynalazku pozuala przesuwać uelastyczniony rurociąg podsadzkowy w całości, gdyż stojaki obudowy indywidualnej nie blokują jego ruchu, pozostając z tyłu za rurociągiem. Stojaki obudowy mogą być stawiane tradycyjnie, bezpośrednio za zastawkami przenośnika zgrzebłowego, a wysięgnikowy sposób podwieszenia rurociągu podsadzkowego na ramionach usporczych wyprowadzonych z drugiego pola obudowy nie utrudnia dostępu do urządzeń ścianowych i robót profilaktycznych, jak miałoby lo miejsce na przykład w przypadku zastosowania podpór rurociągu ustawionych tuż za przenośnikiem między stojakami pierwszego rzędu obudowy.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładowym wykonaniu na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój poprzeczny ściany wydobywczej z obudową indywidualną i wldokie. na konstrukcję wsporczą rurociągu podsadzkowego, fig. 2 - widok z góry ściany wydobywczej z zainstalowanym ramieniem wsporczym, a fig. 3 - schemat rurociągu podsadzkowego w fazie jego prowadzenia po linii łamanej.
Strop 1 ściany wydobywczej podparty jest stojakami 2 obudowy indywidualnej, stawianymi rzędami równolegle do linii jej frontu 3. Wzdłuż ściany wydobywczej, pod stropem 1 nad zastawkami 4 przenośnika zgrzebłowego 5, zawieszony jest rurociąg podsadzkowy 6 uelastyczniony sprzęgłami 7 oraz wyposażony w zasuwy 8 kierujące przepływ mieszaniny podsadzkowej do wpustów 9 i dalej do otamowanej przestrzeni 10. Rurociąg podsadzkowy 6 Jest podwieszony na wysięgnikowych konstrukcjach wsporczych rozmieszczonych wzdłuż ściany wydobywczej. Konstrukcje wsporcze mają belkę 11 leżącą na spągu 12 ściany i zaopatrzoną w stabilizujące płozy 13. Belka 11 jest doczepiona rozłącznie przegubowo Jednym końcem do przenośnika zgrzebłowego 5 i wraz z nim przesuwana za frontem 3 ściany oraz sięga za drugi rząd stojaków 2 obudowy,
161 785 gdzie jest do niej zamocowany na przegubie 14 jeden koniec wahliwego ramienia wsporczego 15. □rugi koniec ramienia wsporczego 15 sięga pod strop 1 ściany nad zastawki 4 przenośnika zgrzebłowego 5 i jest zaopatrzony w cięgnowe zawiesie 16 rurociągu podsadzkowego 6. Wahliwe ramię wsporcze 15 może być składane z części 15a, 15b, co umożliwia regulację tego ramienia 15 przez odpowiedni zsuw obu części 15a, 15b i ich zakleszczenie jarzmami 17. Ramię wsporcze 15 może być wykonane z jednego profilu, jak uwidoczniono na fig. 1 rysunku, bądź też na przykład z dwóch profili zespolonych. Pomiędzy belkę 11 i wahliwym ramieniem wsporczym 15 jest zamocowana nastawna rozpora 1Θ, hydrauliczna lub mechaniczna. Przeguby 19 mocujące rozporę 16 do belki 11 1 ramienia wsporczego 15 oraz przegub 14 mocujący to ramię na belce 11, umożliwiają różne ich rozwarcie regulowane długością nastawnej rozpory 16.
Prowadzenie rurociągu podsadzkowego 6 odbywa się w ten sposób, Ze wraz z cyklicznym przesuwaniem przenośnika zgrzebłowego 5 kroczy całe urządzenie podtrzymujące rurociąg. Belka 11 związana z trasą przenośnika zgrzebłowego 5 przesuwa się o skok przesuwu przenośnika, a wraz z belką 11 ramię wsporcze 15 z podwieszonym rurociągiem podsadzkowym 6, z pozostawieniem wolnego pola między stojakami 2 obudowy indywidualnej za przenośnikiem. Swobodę lokalnego przesuwu rurociągu podsadzkowego 6, wymuszonego krzywoliniowym przesuwem przenośnika zgrzebłowego 5, dają sprzęgła 7 posiadające zdolność wychyleń kątowych i kompensacji wzdłużnej. Swobodę przesuwu rurociągu podsadzkowego 6 powiększają cięgnowe zawiesia 16, na których podwiesza się rurociąg. W przypadku nadmiernych drgań rurociągu podsadzkowego 6 w czasie przepływu mieszaniny podsadzkowej można dodatkowo związać ten rurociąg z ramieniem wsporczym 15 za pomocą rozporowego zastrzału 20, a także rozeprzeć to ramię do stropu 1 ściany. Stabilność całej wysięgnikowej konstrukcji wsporczej zapewniają szerokie płozy 15 na belce 11 od strony spągu 12 oraz stabilizujący łącznik 21 w postaci rozpór lub cięgien pomiędzy rurociągiem podsadzkowym 6 i zastawkami 4 przenośnika zgrzebłowego 5, krępujący przesuw lub przechył wzdłuż ściany.
161 785
<*>
£
161 785
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (5)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sposdb prowadzenia uelastycznionego rurociągu podsadzkowego w ścianach wydobywczych z obudową indywidualną, poprzez jego zabudowanie w polu przenośnikowym, połączenie z trasą przenośnika zgrzebłowego i przesuwanie łącznie z przekładką tego przenośnika, znamienny tym, Ze rurociąg podsadzkowy (6) zabudowuje się pod stropem (1) ściany wydobywczej nad zastawkami (4) przenośnika zgrzebłowego (5) i łączy z tym przenośnikiem wysięgnikowo, z pozostawieniem co najmniej jednego wolnego pola między stojakami (2) obudowy indywidualnej za przenośnikiem zgrzebłowym (5).
2. Urządzenie do prowadzenia uelastycznionego rurociągu podsadzkowego w ścianach wydobywczych z obudową indywidualną, łączące rurociąg z przenośnikiem zgrzebłowym przed stojakami tej obudowy, znamienne tym, Ze ma wysięgnikową konstrukcję wsporczą składającą się z belki (11) lezącej na spągu (12) ściany wydobywczej, połączonej rozłącznie z przenośnikiem zgrzebłowym (5) i sięgającej co najmniej za drugi rząd stojaków (2) obudowy indywidualnej oraz z wahliwego ramienia wsporczego (15), którego jeden koniec jest połączony z belką (11) za wspomnianym rzędem stojaków (2), a drugi koniec sięga pod strop (1) ściany wydobywczej nad zastawki (4) przenośnika zgrzebłowego (5) i jest zaopatrzony w zawiesie (16) rurociągu podsadzkowego (6), przy czym pomiędzy belką (11) 1 ramieniem wsporczym (15) jest zamocowana nastawna rozpora (18).
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, Ze belka (11) ma stabilizujące płozy (13).
4. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, Ze wahliwe ramię wsporcze (15) składa się z dwóch części (15a, 15b) połączonych przesuwnie dla regulowania jego długości .
5. Urządzenie według zastrz. 1 albo 4, znamienne tym, Ze pomiędzy wahliwym ramieniem wsporczym (15) i rurociągiem podsadzkouym (6) ma rozporowy zastrzał (20), a pomiędzy tym rurociągiem i zastawkami (4) przenośnika zgrzebłowego (5) stabilizujący łącznik (21).
PL28252089A 1989-11-13 1989-11-13 Sposób I urządzenie do prowadzenia uelastycznionego rurociągu podsadzkowego w ścianach wydobywczych z obudową Indywidualną PL161785B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28252089A PL161785B1 (pl) 1989-11-13 1989-11-13 Sposób I urządzenie do prowadzenia uelastycznionego rurociągu podsadzkowego w ścianach wydobywczych z obudową Indywidualną

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28252089A PL161785B1 (pl) 1989-11-13 1989-11-13 Sposób I urządzenie do prowadzenia uelastycznionego rurociągu podsadzkowego w ścianach wydobywczych z obudową Indywidualną

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL282520A1 PL282520A1 (en) 1991-05-20
PL161785B1 true PL161785B1 (pl) 1993-07-30

Family

ID=20049424

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28252089A PL161785B1 (pl) 1989-11-13 1989-11-13 Sposób I urządzenie do prowadzenia uelastycznionego rurociągu podsadzkowego w ścianach wydobywczych z obudową Indywidualną

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL161785B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102926780A (zh) * 2011-08-10 2013-02-13 郑州四维机电设备制造有限公司 用于矸石充填液压支架的包容式矸石充填捣实机构

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102926780A (zh) * 2011-08-10 2013-02-13 郑州四维机电设备制造有限公司 用于矸石充填液压支架的包容式矸石充填捣实机构
CN102926780B (zh) * 2011-08-10 2015-07-08 卡特彼勒(郑州)有限公司 用于矸石充填液压支架的包容式矸石充填捣实机构

Also Published As

Publication number Publication date
PL282520A1 (en) 1991-05-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL161785B1 (pl) Sposób I urządzenie do prowadzenia uelastycznionego rurociągu podsadzkowego w ścianach wydobywczych z obudową Indywidualną
PL154724B1 (en) Roof supports set for use in inclined deposits
PL236669B1 (pl) Urządzenie rabunkowe i sposób zastosowania urządzenia rabunkowego do wyciągania sekcji obudowy zmechanizowanej
PL180153B1 (pl) Podciągnik, zwłaszcza do maszyn górniczych
PL231937B1 (pl) Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej zwłaszcza dla ochrony chodników przyścianowych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych i obudowa zmechanizowana
PL180966B1 (pl) Urządzenie przeciągające w wyrobiskach kopalnianych
PL93301B1 (pl)
PL124190B1 (en) Apparatus for suspending and displacing a pipe for blow in filling
PL177540B1 (pl) Zapora pyłowa
RU2602156C2 (ru) Секционный транспортер для перемещения сыпучих материалов через пространства с препятствиями и способ осуществления транспортировки сыпучих материалов
PL139157B1 (en) Apparatus for displacing a longwall conveyor and a filling dam
SU918200A1 (ru) Концева станци скребкового конвейера
PL97625B1 (pl) Kroczaca obudowa lukowa wyrobiska chodnikowego
PL179270B1 (pl) Sposób i urządzenie do zawieszania kabli w wyrobiskach korytarzowych
PL97716B1 (pl) Gorniczy zmechanizowany podciag kroczacy obudowy skrzyzowania sciany z chodnikiem
PL195169B1 (pl) Górnicza siatka okładzinowa i sposób jej montażu
GB2067624A (en) Apparatus for use in constructing arches in a mine gate
PL161494B1 (pl) Zespół napinania taśmy przenośnika
PL143925B1 (en) Roof support advanicing apparatus
RU95104606A (ru) Комплекс для ремонта горных выработок
PL189490B1 (pl) Pomost roboczy do montażu łukowej obudowy chodnikowej na kombajnie chodnikowym
PL92942B1 (pl)
PL165961B1 (pl) Zmechanizowana obudowa wyrobisk korytarzowych
PL117175B1 (en) Apparatus for erecting gangway linings
PL129550B1 (en) Roof support prop stand up direction stabilizer