PL231937B1 - Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej zwłaszcza dla ochrony chodników przyścianowych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych i obudowa zmechanizowana - Google Patents
Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej zwłaszcza dla ochrony chodników przyścianowych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych i obudowa zmechanizowanaInfo
- Publication number
- PL231937B1 PL231937B1 PL413645A PL41364515A PL231937B1 PL 231937 B1 PL231937 B1 PL 231937B1 PL 413645 A PL413645 A PL 413645A PL 41364515 A PL41364515 A PL 41364515A PL 231937 B1 PL231937 B1 PL 231937B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- canopy
- bag
- slings
- under
- powered support
- Prior art date
Links
Landscapes
- Devices Affording Protection Of Roads Or Walls For Sound Insulation (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest nowy sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej zwłaszcza dla ochrony chodników przyścianowych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych i obudowa zmechanizowana.
Jeżeli zachodzi konieczność ochrony jednego lub obu chodników przyścianowych, to stosuje się w tym celu dodatkowe obudowy lub pasy podsadzki. Jedną z metod ochrony chodników przyścianowych w kopalniach złóż pokładowych, a zwłaszcza węgla kamiennego i brunatnego i zachowania ich funkcji dla np. następnej ściany, jest wykonywanie pasów ochronnych z różnego rodzaju podsadzki, w tym utwardzanej. Wykonanie pasów podsadzkowych dla ochrony chodnika przyścianowego jest dodatkową, ale niezbędną operacją związaną z ruchem, pracą ściany. Najbardziej znanym sposobem wykonania odcinka pasa podsadzki wzdłuż chodnika jest wykonanie odrębnej i najczęściej traconej później, obudowy przychodnikowej części ściany. Następnie wykonuje się wygrodzenie przestrzeni przeznaczonej na odcinek pasa podsadzki (np. spoiwo wiążące) za pomocą stojaków drewnianych, tarcicy i płótna np. podsadzkowego. Operacja ta jest wysoce praco- i czasochłonna. Alternatywą dla przedstawionych rozwiązań może być dostosowanie obudowy końcowego (skrajnego) odcinka ściany do zmechanizowanego wygrodzenia przestrzeni wypełnianej spoiwem wiążącym.
Znane są, z informacji w dokumencie pt.: „Podsadzanie wyrobisk” umieszczonym w zakładce „Eksploatacja złóż” na stronie internetowej http://www.czek.eu rozwiązania z wykorzystaniem obudowy zmechanizowanej do wykonywania pasów podsadzki z zastosowaniem tamy czołowej wielokrotnego użytku - płótno podsadzkowe umocowane jest do stropnicy i spągnicy rozpieranych przez ukośnie postawione stojaki cierne - lub tamy przesuwnej, gdzie przepona zamocowana jest do ramy rozpieranej między stropem i spągiem za pomocą siłowników hydraulicznych obudowy zmechanizowanej.
Znane są, z informacji w dokumencie pt.: „MINOBAG” umieszczonym na stronie internetowej http://www.minova.pl/pdf/Minobag_pl.pdf worki tkaninowe mające zastosowanie w górnictwie podziemnym dla wykonywania pasów ochronnych lub pasów izolacyjnych, wypełniania zer podsadzkowych.
Znane są także, z informacji w dokumencie pt.: „Słupy podsadzkowe - podstawowe cechy” umieszczonym na stronie internetowej http://fast10.vsb.cz/science/seminar2009/pics/42.pdf zastosowania płóciennych worków do tworzenia pasów podsadzkowych.
Znana jest z polskiego opisu zgłoszeniowego wynalazku P267355 sekcja górniczej obudowy podsadzkowej. Sekcja ma belkę oraz dwa łączniki lemniskatowe tworzące układ prostowodzący, który przy zmiennej wysokości sekcji prowadzony jest pomiędzy dwoma parami podpór hydraulicznych, przy czym dolne przeguby łączników lemniskatowych zamocowane są pomiędzy wewnętrznymi żebrami spągnicy w pobliżu jej środkowej części, natomiast górne połączenie belki ze stropnicą środkową usytuowane jest w pobliżu przegubowego połączenia stropnicy środkowej ze stropnicą przednią, najkorzystniej poniżej osi wzdłużnej ich wspólnego przegubu.
Znana jest z polskiego opisu zgłoszeniowego wynalazku P291587 sekcja górniczej obudowy podsadzkowej, zwłaszcza do podsadzki pyłowej. Sekcja charakteryzuje się tym, że pod stropnicą tylną posiada przesuwny układ z zawieszeniem rurociągu osłonięty osłoną tylną. Sekcja wyposażona jest w tamę podsadzkową. Górna część tamy jest elastyczna, natomiast dolna sztywna składana podparta w środkowej części mechanizmem dźwignicowym i przegubowo zamocowana do spągnicy.
Znany jest z polskiego opisu zgłoszeniowego wynalazku P332338 zestaw skrajny zmechanizowanej obudowy ścianowej, stosowany w górnictwie do zabudowy stropu w pobliżu skrzyżowania ściany wydobywczej z chodnikiem. Zestaw skrajny ma rozsuwną podsadzkową tamę, której dolna, stała część jest połączona ze spągnicą sekcji środkowej, a górna, rozsuwną część jest połączona ze stropnicą sekcji środkowej i jednocześnie obie sekcje zewnętrzne są przykryte od góry, w obszarze połączenia z tamą, wychylnymi elementami pokrywowymi. Stała część tamy ma ramiona obejmujące spągnice sekcji zewnętrznych. Co najmniej jedno z ramion ma umocowane wsporniki, umożliwiające współpracę z łukową obudową chodnikową. Zestaw może być wykorzystany w ścianowym wyrobisku górniczym przy zabezpieczaniu betonem pasa przychodnikowego.
Znany jest także z polskiego opisu patentowego 181 954 górniczy kompleks do podsadzki hydraulicznej złożony z wielosekcyjnej obudowy zmechanizowanej, sprzężonej z nią wielopłytowej tamy podsadzkowej oraz wielosegmentowego koryta spływowego.
Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej zwłaszcza dla ochrony chodników przyścianowych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych według wynalazku charakteryPL 231 937 B1 zuje się tym, że najpierw do podwieszonego na zawiesiach pod stropnicą sekcji obudowy zmechanizowanej od strony zrobów płóciennego worka typu big-bag wprowadzana jest pod ciśnieniem hydrauliczna mieszanina podsadzkowa aż do wypełnienia worka do wysokości dolnej powierzchni stropnicy sekcji obudowy zmechanizowanej. Następnie wykonywane jest przesunięcie, zgodnie ze znaną technologią urabiania, sekcji obudowy zmechanizowanej w kierunku urabianej ściany z jednoczesnym uwolnieniem worka z zawiesi pod stropnicą tak, że otwór worka znajduje się pod odsłoniętym stropem oraz dalsze wprowadzanie pod ciśnieniem hydraulicznej mieszaniny podsadzkowej. Wprowadzanie pod ciśnieniem hydraulicznej mieszaniny podsadzkowej prowadzone jest aż do wypełnienia przestrzeni między napełnianym workiem a odsłoniętym za stropnicą sekcji obudowy zmechanizowanej stropem. W tym samym czasie na zawiesiach pod stropnicą zawieszany jest nowy, pusty płócienny worek i rozpoczyna się wprowadzanie do niego pod ciśnieniem hydraulicznej mieszaniny podsadzkowej.
Wysokość płóciennego worka korzystnie jest równa 110% wysokości roboczej ściany w miejscu wykonywania pasa podsadzki utwardzanej.
Przekrój poziomy płóciennego worka korzystnie tworzy wielkość kroku podsadzenia pomnożona przez szerokość pasa podsadzkowego powiększoną o 10%.
Podwieszenie płóciennego worka na zawiesiach pod stropnicą realizowane jest korzystnie przy pomocy szakli.
Uwolnienie płóciennego worka z zawiesi pod stropnicą realizowane jest korzystnie przez przecięcie pasów nośnych płóciennego worka.
Uwolnienie płóciennego worka z zawiesi pod stropnicą realizowane jest korzystnie przez zsunięcie pasów nośnych niepołączonych na stałe z płóciennym workiem.
Obudowa zmechanizowana do wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej zwłaszcza dla ochrony chodników przyścianowych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych charakteryzuje się tym, że do stropnicy sekcji obudowy zmechanizowanej od strony zrobów (tyłu sekcji) korzystnie od spodu mocowane są zawiesia, korzystnie haki, dla podwieszania płóciennego worka typu big-bag. Z boku skrajnej sekcji obudowy zmechanizowanej zamontowana jest dwuczęściowa tama izolująca, przy czym górna część tamy izolującej mocowana jest nierozłącznie do stropnicy sekcji obudowy zmechanizowanej.
Zawiesia pod stropnicą mają postać haków korzystnie w kształcie litery „L”, której dolne ramię skierowane jest w stronę zrobów, a górne ramię mocowane jest do stropnicy sekcji obudowy zmechanizowanej. Zawiesia pod stropnicą mają korzystnie kształt litery „U”, której oba ramiona mocowane są do stropnicy sekcji obudowy zmechanizowanej.
Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej zwłaszcza dla ochrony chodników przyścianowych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych i obudowa zmechanizowana według wynalazku umożliwia zdecydowanie zmniejszenie pracochłonności i czasu wykonania pasów podsadzki w stosunku do innych tradycyjnych metod. Nie powoduje to występującego zazwyczaj ograniczania postępu ściany ze względu na konieczność utrzymywania maksymalnego bezpiecznego w danych warunkach odstępu pomiędzy czołem ściany a ostatnim wykonanym i pracującym pasem podsadzki. Dodatkowo wszelkie prace obsługi wykonywane są zawsze pod zabezpieczonym stropem, a konieczne czynności ograniczone są do podwieszania pustego worka na zawiesiach pod stropnicą.
Przedmiot wynalazku, przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym Fig. 1 pokazuje poglądowo pierwszy etap sposobu wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej według wynalazku, Fig. 2 pokazuje poglądowo drugi etap sposobu wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej według wynalazku, Fig. 3 pokazuje poglądowo trzeci etap sposobu wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej według wynalazku, Fig. 4 pokazuje przykładową obudowę zmechanizowaną do realizacji sposobu wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej według wynalazku, Fig. 5 pokazuje przykładową obudowę lemniskatową do realizacji sposobu wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej według wynalazku.
Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej zwłaszcza dla ochrony chodników przyścianowych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych według wynalazku polega na tym, że najpierw do podwieszonego na zawiesiach 3 pod stropnicą 2 sekcji obudowy zmechanizowanej 1 od strony zrobów płóciennego worka 4 typu big-bag wprowadzana jest pod ciśnieniem hydrauliczna mieszanina podsadzkowa aż do wypełnienia worka 4 do wysokości dolnej powierzchni stropnicy 2 sekcji obudowy zmechanizowanej 1. Następnie wykonywane jest przesunięcie, zgodnie ze znaną technologią urabiania, sekcji obudowy zmechanizowanej 1 w kierunku urabianej ściany z jednoczesnym uwolnieniem worka 4 z zawiesi 3 pod stropnicą 2 tak, że otwór worka 4 znajduje się pod odsłoniętym stropem oraz
PL 231 937 B1 dalsze wprowadzanie pod ciśnieniem hydraulicznej mieszaniny podsadzkowej. Wprowadzanie pod ciśnieniem hydraulicznej mieszaniny podsadzkowej prowadzone jest aż do wypełnienia przestrzeni między napełnianym workiem 4 a odsłoniętym za stropnicą 2 sekcji obudowy zmechanizowanej 1 stropem. W tym samym czasie na zawiesiach 3 pod stropnicą 2 zawieszany jest nowy, pusty płócienny worek 4 i rozpoczyna się wprowadzanie do niego pod ciśnieniem hydraulicznej mieszaniny podsadzkowej.
Wysokość płóciennego worka 4 korzystnie jest równa 110% wysokości roboczej ściany w miejscu wykonywania pasa podsadzki utwardzanej.
Przekrój poziomy płóciennego worka 4 korzystnie tworzy wielkość kroku podsadzenia pomnożona przez szerokość pasa podsadzkowego powiększoną o 10%.
Podwieszenie płóciennego worka 4 na zawiesiach 3 pod stropnicą 2 realizowane jest korzystnie przy pomocy szakli 5.
Uwolnienie płóciennego worka 4 z zawiesi 3 pod stropnicą 2 realizowane jest korzystnie przez przecięcie pasów nośnych 4.1 płóciennego worka 4.
Uwolnienie płóciennego worka 4 z zawiesi 3 pod stropnicą 2 realizowane jest przez zsunięcie pasów nośnych 4.1 niepołączonych na stałe z płóciennym workiem 4.
Obudowa zmechanizowana do wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej zwłaszcza dla ochrony chodników przyścianowych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych charakteryzuje się tym, że do stropnicy 2 sekcji obudowy zmechanizowanej 1 od strony zrobów (tyłu sekcji) korzystnie od spodu mocowane są zawiesia 3, korzystnie haki, dla podwieszania płóciennego worka 4 typu big-bag. Z boku skrajnej sekcji obudowy zmechanizowanej 1 zamontowana jest dwuczęściowa tama izolująca 6, przy czym górna część tamy izolującej 6 mocowana jest nierozłącznie do stropnicy 2 sekcji obudowy zmechanizowanej 1.
Zawiesia 3 pod stropnicą 2 mają postać haków korzystnie w kształcie litery „L”, której dolne ramię skierowane jest w stronę zrobów, a górne ramię mocowane jest do stropnicy 2 sekcji obudowy zmechanizowanej 1.
Zawiesia 3 pod stropnicą 2 mają korzystnie kształt litery „U”, której oba ramiona mocowane są do stropnicy 2 sekcji obudowy zmechanizowanej 1.
Claims (9)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej zwłaszcza dla ochrony chodników przyścianowych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych wykorzystujący hydrauliczne materiały podsadzkowe wprowadzane pod ciśnieniem i worki kontenerowe z tkaniny technicznej przystosowanej do użytkowania w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych, znamienny tym, że najpierw do podwieszonego na zawiesiach (3) pod stropnicą (2) sekcji obudowy zmechanizowanej (1) od strony zrobów płóciennego worka (4) typu big-bag wprowadzana jest pod ciśnieniem hydrauliczna mieszanina podsadzkowa aż do wypełnienia worka (4) do wysokości dolnej powierzchni stropnicy (2) sekcji obudowy zmechanizowanej (1), następnie wykonywane jest przesunięcie, zgodnie ze znaną technologią urabiania, sekcji obudowy zmechanizowanej (1) w kierunku urabianej ściany z jednoczesnym uwolnieniem worka (4) z zawiesi (3) pod stropnicą (2) tak, że otwór worka (4) znajduje się pod odsłoniętym stropem i dalsze wprowadzanie pod ciśnieniem hydraulicznej mieszaniny podsadzkowej, przy czym wprowadzanie pod ciśnieniem hydraulicznej mieszaniny podsadzkowej prowadzone jest aż do wypełnienia przestrzeni między napełnianym workiem (4) a odsłoniętym za stropnicą (2) sekcji obudowy zmechanizowanej (1) stropem, natomiast w tym samym czasie na zawiesiach (3) pod stropnicą (2) zawieszany jest nowy, pusty płócienny worek (4) i rozpoczyna się wprowadzanie do niego pod ciśnieniem hydraulicznej mieszaniny podsadzkowej.
- 2. Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej według zastrz. 1, znamienny tym, że wysokość płóciennego worka (4) korzystnie jest równa 110% wysokości roboczej ściany w miejscu wykonywania pasa podsadzki utwardzanej.
- 3. Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej według zastrz. 1 , znamienny tym, że przekrój poziomy płóciennego worka (4) korzystnie tworzy wielkość kroku podsadzenia pomnożona przez szerokość pasa podsadzkowego powiększoną o 10%.PL 231 937 Β1
- 4. Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej według zastrz. 1, znamienny tym, że podwieszenie płóciennego worka (4) na zawiesiach (3) pod stropnicą (2) realizowane jest korzystnie przy pomocy szakli (5).
- 5. Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej według zastrz. 1, znamienny tym, że uwolnienie płóciennego worka (4) z zawiesi (3) pod stropnicą (2) realizowane jest korzystnie przez przecięcie pasów nośnych (4.1) płóciennego worka (4).
- 6. Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej według zastrz. 1, znamienny tym, że uwolnienie płóciennego worka (4) z zawiesi (3) pod stropnicą (2) realizowane jest przez zsunięcie pasów nośnych (4.1) nie połączonych na stałe z płóciennym workiem (4).
- 7. Obudowa zmechanizowana do wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej zwłaszcza dla ochrony chodników przyścianowych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych wyposażona w spągnicę, stropnicę, podpory hydrauliczne, układ z zawieszeniem dla rurociągu materiału podsadzkowego, znamienna tym, że do stropnicy (2) sekcji obudowy zmechanizowanej (1) od strony zrobów (tyłu sekcji) korzystnie od spodu mocowane są zawiesia (3), korzystnie haki, dla podwieszania płóciennego worka (4) typu big-bag, a z boku skrajnej sekcji obudowy zmechanizowanej (1) zamontowana jest dwuczęściowa tama izolująca (6), przy czym górna część tamy izolującej (6) mocowana jest nierozłącznie do stropnicy (2) sekcji obudowy zmechanizowanej (1).
- 8. Obudowa zmechanizowana według zastrz. 7, znamienna tym, że zawiesia (3) pod stropnicą (2) mają postać haków korzystnie w kształcie litery „L”, której dolne ramię skierowane jest w stronę zrobów, a górne ramię mocowane jest do stropnicy (2) sekcji obudowy zmechanizowanej (1).
- 9. Obudowa zmechanizowana według zastrz. 7, znamienna tym, że zawiesia (3) pod stropnicą (2) mają korzystnie kształt litery „U”, której oba ramiona mocowane są do stropnicy (2) sekcji obudowy zmechanizowanej (1).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL413645A PL231937B1 (pl) | 2015-08-24 | 2015-08-24 | Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej zwłaszcza dla ochrony chodników przyścianowych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych i obudowa zmechanizowana |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL413645A PL231937B1 (pl) | 2015-08-24 | 2015-08-24 | Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej zwłaszcza dla ochrony chodników przyścianowych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych i obudowa zmechanizowana |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL413645A1 PL413645A1 (pl) | 2017-02-27 |
PL231937B1 true PL231937B1 (pl) | 2019-04-30 |
Family
ID=58091960
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL413645A PL231937B1 (pl) | 2015-08-24 | 2015-08-24 | Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej zwłaszcza dla ochrony chodników przyścianowych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych i obudowa zmechanizowana |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL231937B1 (pl) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN117231294B (zh) * | 2023-10-27 | 2024-09-24 | 江西铜业集团银山矿业有限责任公司 | 一种井下高中段采场边采边充的解决方法 |
-
2015
- 2015-08-24 PL PL413645A patent/PL231937B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL413645A1 (pl) | 2017-02-27 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL231937B1 (pl) | Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej zwłaszcza dla ochrony chodników przyścianowych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych i obudowa zmechanizowana | |
PL149218B1 (en) | Method of filling mined-out longwall workings and filling stopping therefor | |
PL163436B1 (pl) | Zmechanizowana obudowa ubierkowo-zabierkowa dla zabezpieczenia stropu i ociosu w przodkach silnie nachylonych pokladów wegla kamiennego PL PL PL | |
CN204457858U (zh) | 用于巷旁充填墙体的保护支架 | |
PL199900B1 (pl) | Sposób ochrony górniczych chodników przyścianowych przed ciśnieniem eksploatacyjnym górotworu | |
PL159027B1 (pl) | Sposób i scianowy kompleks podsadzkowy do podsadzania wyrobiska górniczego PL | |
RU2209983C1 (ru) | Способ крепления вывального пространства | |
CN109774730A (zh) | 一种斜矿井下多功能安全乘车器 | |
RU2432464C1 (ru) | Секция механизированной крепи | |
PL167624B1 (pl) | Górnicza obudowa zmechanizowana do podsadzki hydraulicznej | |
PL128024B1 (en) | Mechanized roof support of high supporting capacity | |
SU911041A1 (ru) | Агрегат дл выемки угл | |
RU2608086C1 (ru) | Комплекс для проходки вертикальных выработок в четвертичных отложениях | |
SU891944A1 (ru) | Способ проходки горных выработок | |
RU2332570C1 (ru) | Управляемое щитовое перекрытие для отработки крутых пластов с закладкой выработанного пространства | |
RU2067177C1 (ru) | Щитовой агрегат | |
PL174781B1 (pl) | Tama podsadzkowa | |
PL149367B1 (pl) | Zestaw obudowy zmechanizowanej | |
PL147782B1 (en) | Light-weight self-advancing roof supports for filled working with fragile roofs | |
SU1086173A1 (ru) | Механизированна крепь сопр жени | |
RU2451181C1 (ru) | Способ крепления вывального пространства | |
PL202104B1 (pl) | Sekcja górniczej obudowy zmechanizowanej zwłaszcza do eksploatacji systemem podbierkowym | |
PL229748B1 (pl) | Sposób eksploatacji pokładów węgla z wypuszczaniem węgla znad wyrobiska (podbierkowy) | |
PL158723B1 (pl) | Sposób i zestaw hydraulicznej obudowy górniczej do przestawiania tamy podsadzkowej PL | |
PL151225B1 (pl) | Przesuwna obudowa wyrobisk górniczych |