PL202104B1 - Sekcja górniczej obudowy zmechanizowanej zwłaszcza do eksploatacji systemem podbierkowym - Google Patents

Sekcja górniczej obudowy zmechanizowanej zwłaszcza do eksploatacji systemem podbierkowym

Info

Publication number
PL202104B1
PL202104B1 PL369417A PL36941704A PL202104B1 PL 202104 B1 PL202104 B1 PL 202104B1 PL 369417 A PL369417 A PL 369417A PL 36941704 A PL36941704 A PL 36941704A PL 202104 B1 PL202104 B1 PL 202104B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
section
opening
cover
spoil
canopy
Prior art date
Application number
PL369417A
Other languages
English (en)
Other versions
PL369417A1 (pl
Inventor
Anton Cmiko
Jaroslav Slezak
Jan Vavrik
Original Assignee
Hornonitrianske Bane Prievidza
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hornonitrianske Bane Prievidza filed Critical Hornonitrianske Bane Prievidza
Publication of PL369417A1 publication Critical patent/PL369417A1/pl
Publication of PL202104B1 publication Critical patent/PL202104B1/pl

Links

Landscapes

  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)
  • Eye Examination Apparatus (AREA)

Abstract

1. Sekcja górniczej obudowy zmechanizo- wanej, zw laszcza do eksploatacji systemem podbierkowym, posiadaj aca sp agnic e, dwie podpory hydrauliczne, os lon e odzawa low a z otworem do wypuszczania urobku z warstwy podbieranej, oraz os lon e ociosu, znamienna tym, ze polaczona ze stropnic a (10) os lona od- zawa lowa (5), wyposa zona w otwór (6) do wy- puszczania urobku (24) zamykany przesuwn a p lyt a i sk ladan a zsuwni e (8) urobku, podparta jest dwoma podporami hydraulicznymi (2) zabudowa- nymi z jednego ko nca na sp agnicy (1), a z dru- giego ko nca na os lonie odzawa lowej (5) mi edzy kraw edzi a otworu (6) a kraw edzi a os lony odzawa- lowej (5), a do sp agnicy (1) przy laczony jest prze- no snik (22). PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sekcja górniczej obudowy zmechanizowanej, zwłaszcza do eksploatacji systemem podbierkowym, znajdująca zastosowanie w szczególności przy podziemnej eksploatacji grubych pokładów węgla kamiennego.
W górnictwie podziemnym wę gla kamiennego znane są i powszechnie stosowane górnicze obudowy zmechanizowane do systemów ścianowych, zarówno na pełną wysokość pokładu, jak i z podbierką warstwy przystropowej.
Znana jest, na przykład z czechosłowackiego opisu patentowego nr CS 229507 sekcja obudowy do eksploatacji pokładów węgla lub innych minerałów użytecznych, z przybierką stropu w pokładach o dużej miąższości. W obudowie takiej połączona ze stropnicą osłona odzawałowa wyposażona jest w otwór z ruchomym ześlizgiem do wypuszczania urobku z warstwy podbieranej, przy czym podparta jest ona stojakiem hydraulicznym zlokalizowanym poza zasięgiem otworu z ześlizgiem, a do spągnicy przyłączony jest jeden przenośnik do odstawy urobku.
Zgodnie z polskim opisem patentowym nr PL 139931 obudowa osłonowa wyposażona jest w osłonę odzawałową z otworem i odpowiadającą mu wychylną zsuwnią sięgającą nad przenoś nik odstawy. Osłona odzawałowa połączona jest ze spągnicą za pomocą cięgien tworzących układ lemniskatowy, zamocowanych do osłony odzawałowej w jej dolnej części. Sekcja obudowy wyposażona jest również w stojak hydrauliczny, opierający się od dołu o spągnicę, a od góry podpierający osłonę w są siedztwie zamocowania stropnicy.
Znana jest również, na przykład z czeskiego opisu patentowego nr 278663 sekcja obudowy zmechanizowanej do systemu podbierkowego, wyposażona w osłonę z otworem odprowadzającym urobek z warstwy stropowej na przenośnik, zamykanym zasuwaną płytą przemieszczającą się w płaszczyźnie osłony odzawałowej. W tym rozwiązaniu osłona odzawałowa od dołu zamocowana jest do belek układu lemniskatowego, połączonych ze spągnicą, natomiast w górnej części połączona jest ze stropnicą, przy czym zarówno osłona odzawałowa w swej górnej części, jak i stropnica przy osłonie odzawałowej posiadają zasuwane otwory do wypuszczania urobku z warstwy podbieranej. Urobek ten odprowadzany jest zsuwnią, wyposażoną w część wysuwną na przenośnik odstawczy, przy czym zsuwnia swą końcową krawędzią w stanie złożonym zachodzi pomiędzy podpory obudowy. Zsuwnia może być przedłużana tak, by zachodziła końcem poza końcówki spągnic.
Znana jest ponadto, na przykład z wynalazku rosyjskiego SU 1332034 sekcja obudowy zmechanizowanej, która w osłonie odzawałowej posiada otwór do wypuszczania urobku z warstwy podbieranej, zamykany płytą prowadzoną w osłonie, sterowaną siłownikiem hydraulicznym. Osłona jest przy tym wyposażona w grot do kruszenia urobku w warstwie podbieranej napędzany siłownikiem hydraulicznym, połączonym z jednej strony do płyty zamykającej, a z drugiej strony do krzywki grota. Ruchy grota przebiegają periodycznie do działania płyty zamykającej, co ma na celu zapewnienie równomiernego wypuszczania urobku przez otwór w osłonie odzawałowej.
Niedogodności w stosowaniu znanych konstrukcji sekcji obudowy przystosowanej do systemu podbierkowego polegają w głównej mierze na niekorzystnym rozkładzie sił działających na osłonę odzawałową oraz układ lemniskatowy, zasadniczym ograniczeniu wolnej przestrzeni w sekcji, konieczności mocowania zsuwni do podpór hydraulicznych oraz przepadaniu większych brył urobku do przestrzeni sekcji przeznaczonej dla obsługi, co obniża bezpieczeństwo i komfort pracy w ścianie.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji, która zasadniczo ograniczy wady znanych dotychczas sekcji i umożliwi jednoczesne podbieranie warstwy nad obudową z urobkiem czoła ściany.
Istota wynalazku polega na tym, że połączona ze stropnicą osłona odzawałowa, wyposażona w otwór do wypuszczania urobku zamykany przesuwną płytą i składaną zsuwnię do odprowadzania urobku na przenośnik odstawy, podparta jest dwoma podporami hudraulicznymi, zabudowanymi z jednego końca na spągnicy, a z drugiego końca na osłonie odzawałowej między krawędzią otworu do wypuszczania urobku a krawędzią osłony odzawałowej. Do spągnicy po jej stronie odociosowej przyłączony jest przenośnik odstawczy, odprowadzający urobek zarówno z warstwy podbieranej, jak i pochodzący z urabiania czoł a ś ciany.
Korzystnym jest, gdy podpory hydrauliczne połączone są z osłoną odzawałową między otworem do wypuszczania urobku, a boczną ścianą osłony odzawałowej, przez co uzyskuje się właściwy rozkład obciążeń działających na sekcję obudowy.
Celowym jest ze względu na zapewnienie wolnej przestrzeni w sekcji obudowy takie rozwiązanie, w którym składana zsuwnia zamocowana jest wzdłuż jednej swej krawędzi obrotowo w płaszPL 202 104 B1 czyźnie pionowej do osłony odzawałowej, stanowiąc równocześnie dodatkowy element zamykający otwór do wypuszczania urobku.
Zasadniczą zaletą konstrukcji sekcji według wynalazku jest możliwość skojarzonego urabiania czoła ściany z wypuszczaniem urobku z warstwy podbieranej. Wynika to ze zdolności składania zsuwni urobku pod dolną powierzchnię osłony odzawałowej i zapewnienia bezpieczeństwa zamknięcia otworu na krótki okres czasu przejeżdżania kombajnem wzdłuż sekcji. Konstrukcja ta zapewnia jednocześnie właściwy rozkład sił działających na sekcję, będący pochodną podparcia osłony odzawałowej podporami hydraulicznymi w odpowiednim miejscu. Dodatkowo konstrukcja sekcji umożliwia jej wykorzystanie również w systemie bez podbierania warstwy stropowej, co ma duże znaczenie przy wybieraniu pokładów grubych o zmiennej miąższości.
Wynalazek został bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku przedstawiającym poglądowy widok z boku sekcji obudowy zabudowanej w wyrobisku ścianowym, w pozycji umożliwiającej wypuszczanie urobku znad obudowy.
Sekcja obudowy zmechanizowanej posiada spągnicę 1, w której gniazdach osadzone są podpory hydrauliczne 2 i do której od strony odzawałowej zamocowane są przednie cięgna 3 oraz tylne cięgna 4, tworzące układ lemniskatowy. Do drugich końców przednich cięgien 3 i tylnych cięgien 4 zamocowana jest osłona odzawałowa 5, wyposażona w swej górnej części w otwór 6, którego płyta zamykająca sterowana jest siłownikiem hydraulicznym 7. Z otworem 6 współpracuje składana zsuwnia 8, sterowana odpowiadającym jej siłownikiem hydraulicznym 9. Do górnego końca osłony odociosowej zamocowana jest przegubowo stropnica 10 składająca się z części wahliwej 11 i wysuwnej stropnicy przedniej 12. Na przedniej krawędzi stropnicy 10 zamocowana jest przegubowo osłona ociosu 13 sterowana siłownikiem 14. Składana zsuwnia 8 zlokalizowana pod otworem 6 wyposażona jest w wychylną końcówkę 15. Obrotowo zawieszona stropnica 10 podpierana jest przez dwa siłowniki hydrauliczne 16, a wysuwna stropnica przednia 12, sterowana siłownikiem hydraulicznym 17, umożliwia natychmiastowe zabezpieczenie odkrytego stropu 18 bezpośrednio za organem urabiającym 19 kombajnu 20 urabiającego ocios 21 wyrobiska ścianowego, przemieszczającego się wzdłuż trasy przenośnika odstawczego 22.
Na spągu 23 wyrobiska ścianowego ustawione są obok siebie sekcje obudowy, zabezpieczające ścianę na całej długości. Przed rozpoczęciem urabiania ociosu 21 osłony ociosu 13 są podniesione do stropnicy 10 i kombajn 20 urabia organem urabiającym 19 ocios 21. Po przejściu kombajnu 20 zwalnia się siłowniki hydrauliczne 16 w celu zluzowania stropnicy 10 od stropu 18, po czym następuje wysunięcie stropnicy przedniej 12 za pomocą siłownika hydraulicznego 17 w kierunku ociosu 21, co powoduje zabezpieczenie odkrytego stropu 18. Teraz po wychyleniu osłony ociosu 13 do uzyskania jej oparcia o ocios 21 następuje przekładka do przodu przenośnika odstawczego 22. Po przesunięciu przenośnika odstawczego 22 zwalnia się podpory hydrauliczne 2 i przemieszcza się sekcję wraz z jej osłoną odzawałową 5 w kierunku ociosu 21, z równoczesnym zsuwaniem stropnicy przedniej 12, dociskanej w trakcie tej operacji do stropu 18 siłownikami 16. Po otwarciu otworu 6 w osłonie odzawałowej 5 węgiel 24 z warstwy podbieranej spływa po zsuwni 8 na przenośnik odstawczy 22 aż do momentu całkowitego wybrania. Następnie otwór 6 zamyka się płytą sterowaną siłownikiem hydraulicznym 7, przez co odcina się możliwość przedostawania się na przenośnik odstawczy 22 skały płonnej z zawału. Kończy to cykl pracy obudowy, która w tym momencie jest przygotowana do rozpoczęcia nowego cyklu urabiania w ścianie.

Claims (3)

1. Sekcja górniczej obudowy zmechanizowanej, zwłaszcza do eksploatacji systemem podbierkowym, posiadająca spągnicę, dwie podpory hydrauliczne, osłonę odzawałową z otworem do wypuszczania urobku z warstwy podbieranej, oraz osłonę ociosu, znamienna tym, że połączona ze stropnicą (10) osłona odzawałowa (5), wyposażona w otwór (6) do wypuszczania urobku (24) zamykany przesuwną płytą i składaną zsuwnię (8) urobku, podparta jest dwoma podporami hydraulicznymi (2) zabudowanymi z jednego końca na spągnicy (1), a z drugiego końca na osłonie odzawałowej (5) między krawędzią otworu (6) a krawędzią osłony odzawałowej (5), a do spągnicy (1) przyłączony jest przenośnik (22).
2. Sekcja według zastrz. 1, znamienna tym, że podpory hydrauliczne (2) połączone są z osłoną odzawałową (5) między otworem (6) a boczną ścianą osłony odzawałowej (5).
PL 202 104 B1
3. Sekcja według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że składana zsuwnia (8) zamocowana jest wzdłuż jednej swej krawędzi obrotowo do osłony odzawałowej (5) stanowiąc równocześnie element
PL369417A 2003-09-05 2004-08-04 Sekcja górniczej obudowy zmechanizowanej zwłaszcza do eksploatacji systemem podbierkowym PL202104B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK1123-2003A SK285710B6 (sk) 2003-09-05 2003-09-05 Sekcia banskej mechanizovanej výstuže na dobývanie uhlia z nadstropu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL369417A1 PL369417A1 (pl) 2005-03-07
PL202104B1 true PL202104B1 (pl) 2009-06-30

Family

ID=34632257

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL369417A PL202104B1 (pl) 2003-09-05 2004-08-04 Sekcja górniczej obudowy zmechanizowanej zwłaszcza do eksploatacji systemem podbierkowym

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL202104B1 (pl)
SK (1) SK285710B6 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN112593989B (zh) * 2020-12-08 2022-11-25 中煤科工开采研究院有限公司 放顶煤液压支架的顶梁长度调节装置、方法和液压支架

Also Published As

Publication number Publication date
SK285710B6 (sk) 2007-06-07
PL369417A1 (pl) 2005-03-07
SK11232003A3 (sk) 2005-06-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102472102B (zh) 长壁开采顶板支撑件
US4065929A (en) Mine roof support and method in longwall mining of thick mineral seams
CS236464B2 (en) Equipment for underground mines especially for thick seams exploitation
PL202104B1 (pl) Sekcja górniczej obudowy zmechanizowanej zwłaszcza do eksploatacji systemem podbierkowym
PL203182B1 (pl) Sekcja górniczej obudowy zmechanizowanej i zespół sekcji górniczej obudowy zmechanizowanej
US5104267A (en) Roof supports for a mining installation
PL185840B1 (pl) Urabiarka do ściany krótkiej w górnictwie podziemnUrabiarka do ściany krótkiej w górnictwie podziemnymym
RU2651831C1 (ru) Способ разработки мощного наклонного угольного пласта полосами по падению и секция механизированной крепи очистного забоя для его осуществления
RU2366818C1 (ru) Самопередвижной забойный перегружатель
PL245312B1 (pl) Modułowa górnicza obudowa zmechanizowana skrzyżowania z odzyskiwaniem węgla z chodnika przyścianowego w podbierkowym systemie pracy
SU723173A1 (ru) Секци механизированной крепи
RU2011833C1 (ru) Проходческий комплекс для проведения горных выработок
RU1834974C (ru) Выемочное оборудование дл подземной горной разработки, в частности, калийных солей
SU1070318A1 (ru) Секци механизированной крепи
RU2242615C1 (ru) Секция механизированной крепи для выемки мощных пологих пластов с выпуском угля
SU911041A1 (ru) Агрегат дл выемки угл
SU1184949A1 (ru) Секция механизированной крепи
SU1021788A1 (ru) Секци механизированной крепи
PL231937B1 (pl) Sposób wykonywania ochronnych pasów podsadzki utwardzanej zwłaszcza dla ochrony chodników przyścianowych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych i obudowa zmechanizowana
RU2242616C1 (ru) Секция механизированной крепи для выемки мощных пологих пластов с выпуском угля
SU1073475A2 (ru) Механизированна крепь
RU51400U1 (ru) Комплекс для проходки горных выработок
PL169348B1 (pl) mechanizowana obudowa ubierkowo-zabierkowa dla zabezpieczenia wyrobiska wybierkowego w grubym i silnie nachylonym pokładzie węgla kamiennego
PL216633B1 (pl) Sekcja obudowy zmechanizowanej do wybierania pokładów grubych systemem podbierkowym
GB2077830A (en) Underground mine self- advancing roof supports