PL180793B1 - Wkład z ostrzami do maszynki do golenia - Google Patents

Wkład z ostrzami do maszynki do golenia

Info

Publication number
PL180793B1
PL180793B1 PL96317327A PL31732796A PL180793B1 PL 180793 B1 PL180793 B1 PL 180793B1 PL 96317327 A PL96317327 A PL 96317327A PL 31732796 A PL31732796 A PL 31732796A PL 180793 B1 PL180793 B1 PL 180793B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
blade
cartridge according
blades
cap
guard
Prior art date
Application number
PL96317327A
Other languages
English (en)
Other versions
PL317327A1 (en
Inventor
Bernard Gilder
John Ch. Terry
Original Assignee
Gillette Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=10771747&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL180793(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Gillette Co filed Critical Gillette Co
Publication of PL317327A1 publication Critical patent/PL317327A1/xx
Publication of PL180793B1 publication Critical patent/PL180793B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B26HAND CUTTING TOOLS; CUTTING; SEVERING
    • B26BHAND-HELD CUTTING TOOLS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B26B21/00Razors of the open or knife type; Safety razors or other shaving implements of the planing type; Hair-trimming devices involving a razor-blade; Equipment therefor
    • B26B21/08Razors of the open or knife type; Safety razors or other shaving implements of the planing type; Hair-trimming devices involving a razor-blade; Equipment therefor involving changeable blades
    • B26B21/14Safety razors with one or more blades arranged transversely to the handle
    • B26B21/22Safety razors with one or more blades arranged transversely to the handle involving several blades to be used simultaneously
    • B26B21/222Safety razors with one or more blades arranged transversely to the handle involving several blades to be used simultaneously with the blades moulded into, or attached to, a changeable unit
    • B26B21/227Safety razors with one or more blades arranged transversely to the handle involving several blades to be used simultaneously with the blades moulded into, or attached to, a changeable unit with blades being resiliently mounted in the changeable unit

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Dry Shavers And Clippers (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Knives (AREA)

Abstract

1. Wklad z ostrzami do maszynki do go- lenia zawierajacy oslone, nasadke i trzy ostrza z równoleglymi zaostrzonymi krawedziami, umieszczonymi kolejno pomiedzy oslona i nasadka, znam ienny tym , ze co najmniej je- den element w postaci oslony (2), nasadki (3) lub trzech ostrzy (11, 1 2 , 13), jest ruchomy od polozenia spoczynku do polozenia golenia, w którym pierwsze ostrze (11) wystaje z plasz- czyzny stycznosci przechodzacej przez kra- wedz nasadki (3) i oslony (2) na odleglosc nie w ieksza niz zero, zas ostrze trzecie (13) wysta- je na odleglosc nie mniejsza niz zero. FIG. 2 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest wkład z ostrzami do maszynki do golenia.
Tego typu wkład jest stosowany, zwłaszcza z wieloma ostrzami. Wkład z ostrzami, korzystnie jest stosowany do maszynek do golenia, który jest na stałe zamocowany do rączki maszynki oraz dla maszynek posiadających wkład z ostrzami zamocowany rozłącznie na rączce, w celu umożliwienia wymiany wkładu, gdy krawędzie ostrzy stępią się.
Z opisu zgłoszeniowego, zgłoszenia międzynarodowego PCT/US94/10717 znany jest wkład z ostrzami zawierający trzy ostrza, które mają odpowiednio ustawione krawędzie ostrzy. Według tego rozwiązania uzyskano polepszenie golenia, ponieważ krawędzie ostrzy są ustawione według pewnego ukształtowania geometrycznego, konkretnie, kiedy ostrze pierwsze posiada krawędź najbliższą osłony, wystaje na odległość nie większą niż zero, a ostrze trzecie tworzące krawędź najbliższą nasadce, wystaje na odległość me mniejszą niż zero. Taki układ geometryczny jest zachowany w położeniu nie golenia. Korzystnie ostrze pierwsze albo główne jest schowane na odległość o wartości bezwzględnej w zakresie od 0 do 0,2 mm, korzystnie równej około 10,04 mm dla prześwitu ostrza głównego około 0,7 mm, ostrze trzecie wystaje o wartość dodatnią nie większą niż około +0,3 mm (korzystnie mniejszą niż +0,2 mm), na przykład około +0,06 mm albo 0,09 mm, a ostrze drugie wystaje około zera, przy czym prześwity ostrza drugiego i trzeciego wynoszą każdy 1,0 do 2,0 mm, korzystnie około 1,5 mm.
Wystawanie ostrza jest określone jako odległość prostopadła albo wysokość krawędzi ostrza, zmierzona względem płaszczyzny stycznej do powierzchni kontaktujących się ze skórą elementów wkładu ostrzy znajdujących się za przodem i za tyłem krawędzi ostrza. Może być to liczba dodatnia, jeśli krawędź ostrza znajduje się powyżej tej płaszczyzny, to znaczy bliżej powierzchni skóry, która ma być golona, niż płaszczyzny stycznej, albo liczba ujemna, jeśli krawędź ostrza znajduje się poniżej tej płaszczyzny stycznej, to znaczy dalej od skóry niż płaszczyzna styczna. Prześwitem ostrza jest odległość od krawędzi ostrza do elementu kontaktującego się ze skórą tuż przed tą krawędzią jako mierzoną wzdłużnie oraz linią styczną, rozciągającą się pomiędzy wspomnianym elementem i krawędzią ostrza.
Trójostrzowa geometria określona powyżej jest stosowana we wkładzie z ostrzami, w którym ostrza są zamocowane nieruchomo względem osłony albo nasadki. Stosuje się ją także dla geometrii początkowej albo spoczynkowej w przypadku wkładu z ostrzami, w którym ostrza są zamocowane sprężyście i odchylają się pod działaniem sił przyłożonych do ostrzy podczas golenia.
Wkład z ostrzami do maszynki do golenia, według wynalazku, zawierający osłonę, nasadkę i trzy ostrza z równoległymi, zaostrzonymi krawędziami, umieszczonymi kolejno pomiędzy osłoną i nasadką, charakteryzuje się tym, że co najmniej jeden element w postaci osłony, nasadki lub trzech ostrzy, jest ruchomy od położenia spoczynku do położenia golenia, przy czym w położeniu spoczynku pierwsze ostrze wystaje z płaszczyzny styczności przechodzącej przez krawędź nasadki i osłony na odległość nie większą niż zero, zaś ostrze trzecie wystaje na odległość nie mniejszą niż zero.
180 793
Korzystne jest, gdy co najmniej jeden element w postaci osłony, nasadki, trzech ostrzy, jest ruchomy od położenia spoczynku do położenia ograniczonego przez elementy ograniczające albo sprężynę działającą na element.
Korzystne jest, gdy wkład zawiera ruchomą osłonę, a w szczególności gdy wkład zawiera ruchomą nasadkę albo zawiera ruchome ostrza, przy czym korzystne jest, gdy ostrza sąruchome niezależnie od siebie.
Korzystne jest, gdy ruch ostrzy jest zgodny, a w szczególności, gdy ostrza są zamocowane na wahaczu i sąruchome wahliwie, przy czym wahacz jest obrotowy wokół osi usytuowanej nad krawędziami ostrzy.
Korzystne jest, gdy w stanie golenia pierwsze ostrze wy staje na odległość ujemną w zakresie od 0 do 0,2 mm, korzystnie - 0,04 mm z płaszczyzny styczności przechodzącej przez krawędź nasadki i osłony.
Korzystne jest, gdy w stanie golenia trzecie ostrze wystaje z płaszczyzny styczności przechodzącej przez krawędź nasadki i osłony na odległość dodatnią nie większą niż +0,3 mm.
Korzystne jest, gdy w stanie golenia drugie ostrze wystaje z płaszczyzny styczności przechodzącej przez krawędź nasadki i osłony na odległość nie mniejszą niż odległość wystawania pierwszego ostrza i nie większą niż odległość wystawania ostrza trzeciego, a w szczególności, gdy drugie ostrze wystaje z płaszczyzny styczności przechodzącej przez krawędź nasadki i osłony na odległość równą zero.
Korzystne jest, gdy w stanie golenia trzecie ostrze wystaje na dodatnią odległość równą wielkości ujemnego wystawania pierwszego ostrza.
Korzystne jest, gdy w stanie golenia, prześwit pomiędzy krawędzią pierwszego ostrza i osłoną jest w zakresie od 0,5 mm do 1,5 mm.
Korzystne jest, gdy w stanie golenia, prześwit pomiędzy krawędzią trzeciego ostrza i krawędzią drugiego ostrza, zaś prześwit pomiędzy krawędzią drugiego ostrza i krawędziąpierwszego ostrza jest w zakresie od 1,0 mm do 2,0 mm, korzystnie 1,5 mm.
Korzystne jest, gdy w stanie golenia, prześwit pomiędzy krawędzią pierwszego ostrza i osłonąjest mniejszy niż prześwit krawędzi pierwszego i drugiego ostrza i prześwit pomiędzy krawędziami drugiego i trzeciego ostrza.
Korzystne jest, gdy w docelowym układzie prześwit pomiędzy krawędzią pierwszego ostrza i osłonąjest równy 0,7 mm.
Korzystne jest, gdy w stanie golenia, krawędzie ostrza są poniżej płaszczyzny stycznej do powierzchni kontaktu ze skórą osłony i nasadki.
Korzystne jest, gdy zamocowane niezależnie ostrza są sprężyste względem obudowy.
Korzystne jest, gdy trzecie ostrze albo drugie i trzecie ostrze ma bardziej stałe sprężynowanie niż pierwsze ostrze.
Korzystne jest, gdy w położeniu golenia siła przyłożona na pierwsze ostrze jest mniejsza lub równa sile na drugim ostrzu, zaś siła na drugim ostrzu jest mniejsza niż lub równa sile na trzecim ostrzu.
Korzystne jest, gdy siła na pierwszym ostrzu jest pomiędzy zero i 20 gms, zaś siła na trzecim ostrzu jest większa niż zero i mniejsza niż 40 gm.
Korzystne jest, gdy obudowa jest przegubowa.
Korzystne jest, gdy jest zamocowana do ociążonej obudowy albo ociążonej nasadki.
Proponowany układ ostrzy we wkładce z ostrzami zapewnia poprawę efektywności golenia w stosunku do znanych tego typu wkładek. Uzyskuje się to, dzięki konkretnemu położeniu ruchomych części wkładu podczas golenia.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wkład z ostrzami w przekroju poprzecznym, fig. 2 - pierwszy przykład wykonania wkładu z ostrzami w przekroju, gdy ostrza są w położeniu nie używania, fig. 3 - wkład z ostrzami z fig. 2, w którym ostrza zajmująinne położenia względne, fig. 415 przedstawiają drugi przykład wykonania wkładu z ostrzami, fig. 6 i 7 przedstawiają trzeci przykład wykonania wkładu z ostrzami, fig. 8-10 - kolejne ustawienia wkładki z ostrzami względem skóry golącego,
180 793 fig. 11 - przekrój przez kolejny przykład wykonania, przedstawiający wykorzystanie ramion wspornikowych do sprężystego montowania ostrzy.
Jak to przedstawiono na fig. 1, wkładka z ostrzami maszynki do golenia posiada ramę 1, osłonę 2 i nasadkę 3 oraz pas smarujący 4. Wkładka zawiera również podtrzymywane przez ramę 1 i przenoszone przez odpowiednie elementy podtrzymujące : ostrze pierwsze 11, ostrze drugie 12 i ostrze trzecie 13, przy czym krawędzie ostrzy 11, 12, 13 leżą na wspólnej płaszczyźnie P.
Jak to przedstawiono na fig. 1 prześwit S] ostrza pierwszego 11 wynosi 0,5 do 1,5 mm, a korzystnie 0,7 mm, prześwit S2 ostrza drugiego 12 i prześwit S3 ostrza trzeciego 13 mieszczą się w zakresie 1,0 do 2,0 mm, a korzystnie każdy z nich wynosi 1,5 mm, odległość S4 od krawędzi ostrza trzeciego do nasadki 3 wynosi około 1,80 mm, wystawanie ostrza pierwszego wynosi -0,04 mm, wystawanie ostrza drugiego 12 jest nie mniejsze niż wystawanie ostrza pierwszego 11 i nie większe niż wystawanie ostrza trzeciego 13 równa się zeru, zaś wystawanie ostrza trzeciego wynosi około +0,09 mm.
We wkładce z ostrzami przedstawionej na fig. 2 i 3, osłona 2 jest zamocowana na ramie 1 ruchomo i porusza się ruchem ślizgowym do góry i do dołu, pomiędzy górnymi i dolnymi położeniami końcowymi, określonymi przez powierzchnie oporowe dostarczone na ramie 1. Osłona 2 jest lekko podnoszona do górnego położenia końcowego za pomocą sprężyny 20. Nasadka 3 jest podobnie zamocowana ślizgowo w ramie 1 i porusza się do góry i do dołu pomiędzy położeniami końcowymi określonymi przez powierzchnie oporowe, a dodatkowa sprężyna 21 lekko dociska nasadkę 3 do górnego położenia końcowego. W górnym położeniu końcowym osłony 2 skierowany do góry występ 30 osłony 2 opiera się, jak to widać na fig. 2, o powierzchnię oporową 31, usytuowaną na kołnierzu 36, integralnego z ramą 1. W dolnych położeniach końcowych osłony 2 i nasadki 3, osłona 21 nasadka 3 odpowiednio opierająsię, jakto pokazano na fig. 3 o powierzchnie oporowe 37 i 38, tworzone przez dolną część ściany ramy 1. Trzy ostrza 11,12,13 korzystnie są zamocowane w ramie 1 nieruchomo. Korzystnie są one dociskane przez odpowiednie sprężyny do powierzchni oporowej 18, tworzonej przez zwrócone do środka kołnierza ścian końcowych ramy 1. W warunkach nie używania, geometria ostrzy nie jest docelową geometrią dla ostrzy. Ujemne wystawanie pierwszego ostrza 11 posiada wartość bezwzględną znacznie większą niż 0,2 mm, a ostrze trzecie 13 wystaje ujemnie. Podczas użytkowania, osłona 21 nasadka 3 korzystnie są obniżone wbrew oporowi sprężyn 20,21, które na me odpowiednio działają i mająząjąć jak to pokazano na fig. 2 ich dolne położenie końcowe, kiedy jest uzyskana zmodyfikowana geometria, odpowiadająca tej z fig. 1. Z tej docelowej geometrii ostrza 11,12,13 korzystnie są odchylane do dołu wbrew oporowi ich indywidualnych sprężyn 19. Ponadto, nie jest istotne to, że osłona 2 i nasadka 3 pozostająw ich dolnych położeniach końcowych, kiedy znajdują się one w kontakcie ze skórą podczas używania wkładki z ostrzami, przy czym korzystnie poruszają się one pod wpływem ich odpowiednich sprężyn 20, 21.
W przykładzie wykonania z fig. 4 i 5 nasadka 3 i osłona 2 są przymocowane do ramy 1 tak jak na fig. 1, ale w tym przypadku ostrza 11,12,13 poruszają i są oparte o odpowiednie sprężyny 24. Sprężyny 24 dociskają ostrza 11, 12, 13 lekko do góry, do powierzchni oporowej (jak wspomniano w odniesieniu do fig. 2 i 3), gdy wkładka z ostrzami znajduje się w spoczynku i nie jest używana, sprężyny 24 sąnienaprężone, tak że na ostrza 11,12,13 nie jest wywierane obciążenie wstępne. W tym położeniu ostrza wkładki z ostrzami nie mają docelowej geometrii ostrzy, na przykład dlatego, że pierwsze ostrze 11 wystaje dodatnio, a wystawanie trzeciego ostrza 13 jest większe niż preferowane maksimum, wynoszące +0,2 mm. Jednak podczas używania ostrza 11, 12,13 sąobniżane wbrew sile sprężyn 24, tak, że jest uzyskana zmodyfikowana geometria, jak to pokazano na fig. 5 oraz może być uzyskana docelowa geometria z fig. 1. Korzystnie ostrza 11,12, 13 są wyposażone w występy oporowe, w celu wcześniejszego określenia położeń, do których muszą być one odchylone, w celu osiągnięcia docelowej geometrii. Alternatywnie, sztywność sprężyn może być tak wybrana, że odchylenie z położeń zgodnych z docelową geometrią nie będzie nadmierne.
Przykład wykonania z fig. 6 i 7 także posiada osłonę 2 i nasadkę 3. Trzy ostrza 11,12,13 są zamocowane na wahaczu 26, podtrzymywanym w ramie 1, tak jak za pomocą podparcia skoru
180 793 powego, dla zgodnego ruchu obrotowego ostrzy dookoła osi A, znajdującej się powyżej krawędzi ostrzy 11, 12, 13. Sprężyna liściowa 28, utrzymywana przez ramę 1, działa na wahach 26, przemieszczając go lekko do położenia nie golenia, pokazanego na fig. 6, w którym ostrza 11,12, 13 znajdująsię na zewnątrz docelowej geometrii ostrzy 11,12,13, przy czym pierwsze ostrze 11 wystaje dodatnio, a trzecie ostrze 13 wystaje ujemnie. Podczas używania przykładane siły będą powodowały obrót wahacza 26 wbrew działaniu sprężyny 28, aż do zajęcia położenia, które jest pokazane na fig. 71 które jest ograniczone przez występ oporowy, usytuowany na ramie 1, tak jak występ oporowy 40 albo występ oporowy 41 pokazany schematycznie na rysunku. W tym stanie ostrza 11,12,13 wkładki z ostrzami, osiągają geometrię docelową jak pokazano na fig. 1. Ostrza 11,12,13 sąnieruchomo zamocowane na wahaczu 26, przy czym ostrza 11,12, 13 korzystnie są zamocowane na wahaczu 26 za pomocą sprężyn, tak, że podczas golenia ostrza 11,12,13 odchylają się od docelowej geometrii, jak to wspomniano powyżej, w odniesieniu do fig. 2 i 3.
W celu zapewnienia docelowej geometrii ostrzy, korzystnie jest ruchoma tylko osłona 1 lub tylko nasadka 2. Korzystnie mogą być ruchome tylko ostrza 11,12,13 i osłona 2 i/lub nasadka 3 albo może być ruchome jedynie jedno albo dwa ostrza 11,12,13. Możliwe są także inne kombinacje elementów ruchomych. Ponadto, elementy są przystosowane do przemieszczania się w inny sposób, tak jak za pomocą osłony 1 tak ukształtowanej, aby zginała się albo pochylała i/lub poruszała się w celu zmienienia prześwitu pierwszego ostrza 11, oraz modyfikowania wystawiania ostrza 11, 12, 13.
W przypadku ostrzy 2 i/lub nasadki 3 poruszającej się i sprężynującej jak w przykładzie wykonania z fig. 2 i 3 krawędzie ostrzy 11,12,13 me sąużywane. Znajdująsię one poniżej płaszczyzny stycznej do powierzchni osłony 2 i nasadki 3 kontaktujących się ze skórą. Jednak osłona 2 i/lub nasadka 3 są przemieszczane do położenia wysuniętego, określonego przez występ oporowy 32, 36, tak, że uzyskana jest pożądana geometria ostrza.
Korzystnie wyniki golenia są osiągane, kiedy wkładka z trzema sprężyście zamocowanymi ostrzami 11, 12, 13 wykazuje podczas golenia układ siły postępującej, to znaczy siła na trzecim ostrzu 13 jest większa niż siła na pierwszym ostrzu 11, a siła na drugim ostrzu 12 jest pośrednia względem sił na pierwszym ostrzu 11 i trzecim 13 albo równa sile zarówno na trzecim ostrzu 13 jak i pierwszym 11. Układ siły na ostrzach 11,12,13 korzystniejest zmieniany za pomocą efektu odchylania ustawienia wkładki, geometrii ostrza oraz układu sprężynującego ostrzy, jak to omówiono szczegółowo poniżej.
Efekt odchylania wkładki związany jest z kątowym ustawieniem wkładki względem powierzchni skóry i wpływaniem na siły na poszczególnych ostrzach. Fig. 8-10 przedstawiają trzy położenia wkładki, położenie centralne, położenie z naciskiem na nakładkę oraz położenie z naciskiem na osłonę. Na tych figurach wkładka 130 jest przedstawiana schematycznie jako zawierająca osłonę 132,nasadkę 134iostrza 136,138,140 orazjest pokazana przy ustawieniu wkładki 130 względem powierzchni skóry 142 przed tym, jak powierzchnia skóry 142 została odchylona. Podczas właściwego golenia wkładka 130 jest dociskana do powierzchni skóry 142, odchylając jątak, że cała część górna wkładki 130 kontaktuje się ze skórą. Osiągnięcie wystawania w najlepszym (nie golącym położeniu) związane jest z obciążeniem wstępnym sprężyn i sztywności sprężyn, które są równe dla każdego z ostrzy, wtedy ustawienie wkładki będzie podczas golenia sterowało układem sił na ostrzach.
Na fig. 8 wkładka 130 jest ustawiona w położeniu neutralnym. W tym przypadku początkowo nasadka 132 kontaktuje się z powierzchnią skóry. Kiedy pozostała część górnej części wkładki 130 jest dociskana do skóry 142, większa siła jest przykładana do ostrzy w pobliżu nasadki 132. Zgodnie z tym, siła na ostrzu trzecim 140 jest większa niż siła na ostrzu drugim 138, która jest większa niż siła na ostrzu pierwszym 136, co jest układem siły postępującej.
Na fig. 10 wkładka 130 posiada ustawienie obciążające osłonę 138. W tym przypadku, osłona 134 początkowo kontaktuje się z powierzchnią skóry 142. Kiedy pozostała część górnej części wkładki 130 jest dociskana do skóry 142, większa siłajest przykładana do ostrzy w pobliżu osłony 134. Zgodnie z tym, siła na ostrzu pierwszym 136 jest większa niż siła na ostrzu drugim 138, która jest większa niż siła na ostrzu trzecim 140. W ten sposób, warunki obciążenia osłony
180 793 powodują powstanie reakcji siły postępującej. W celu wytworzenia układu siły postępującej, geometria ostrzy i/lub układ sprężyn ostrzy może być modyfikowany, w celu przeciwdziałania układowi siły, który w innym przypadku byłby spowodowany przez warunki obciążenia osłony, jak to omówiono szczegółowo poniżej.
Dla wkładek 130, które nie są obrotowo połączone z rączką ustawienie wkładki 130 względem skóry 142, a przez to i efekt nachylenia ustawienia wkładki 130, jest generalnie zdeterminowane przez ustawienie wkładki 130 względem rączki. Dla wkładek 130 przymocowanych do rączki poprzez oś obrotu, dodatkowo do spoczynkowego ustawienia wkładki, umiejscowienie osi obrotu i powrotna siła sprężynująca będą powodowały efekt nachylenia ustawienia wkładki 130. Na przykład, jeśli spoczynkowe ustawienie wkładki 130 jest takie jak przedstawione na fig., nasadka 132 będzie początkowo kontaktowała się ze skórą 142. Jednak jeśli oś obrotu znajduje się w rejonie osłony 134 oraz istnieje niewielka powrotna siła sprężysta, wkładka 130 podczas golenia zostanie obciążona na osłonie 130.
Jak zaznaczono powyżej, na układ sił na ostrzach może także mięć wpływ geometria ostrzy i układ sprężyn ostrzy. Geometria ostrzy odnosi się do ich wystawania w stanie spoczynku. Układ sprężyn ostrzy odnosi się do sztywności sprężyn i obciążenia wstępnego.
Figura 1 Iprzedstawia korzystny sposób sprężystego montowania ostrzy i regulowania wystawania ostrza w stanie spoczynku. Według fig. 11 wspornikowe ramię z tworzywa sztucznego 144 wystaje ze ściany bocznej obudowy 146 na jednym końcu ostrza. Krawędź tnąca 150 ostrza jest ochroniona przed dalszym ruchem do góry za pomocą zacisku metalowego 152, który jest przymocowany do obudowy. Podobne ramię wystaje z drugiej strony wkładki i dostarcza sprężyste podparcie dla drugiego końca ostrza pod podobnym zaciskiem utrzymującym. Para ramion 144 odpowiada sprężynom 19,24 pokazanym na fig. 2-5. Skierowana do góry siła F, którą ramię 144, działając jak belka wspornikowa, wywiera na część 148 ostrza, jest funkcją liniowąjego przemieszczenia do dołu y, z jego położenia nie obciążonego: F=k*y, gdzie k jest siłą sprężyny, która zależy od długości ramienia L, momentu bezwładności ramienia I oraz modułu sprężystości E (k=L3/(3EI)). Jeśli ramię 144 jest podczas wytwarzania odchylone przez zacisk 152 o odległość yp (to znaczy, dostarczając ramię 144 z siłą obciążenia wstępnego Fp o wielkości k*yp, wtedy y ze wzoru równa się yp+yd gdzie yd równa się przemieszczeniu do dołu od położenia spoczynkowego pokazanego na fig. 11.
Siły na ostrzach, korzystnie są kontrolowane na wiele sposobów, w celu spowodowania podczas golenia układu siły postępującej. Na przykład, ramię 144 korzystnie jest wyposażone w różną stałą sprężynę poprzez zmienianie długości ramienia 144 albo przemieszczenie bezwładności (na przykład poprzez dostarczenie grubszego przekroju ramienia 144). Ramię 144 może także być wyposażone w inna siłę obciążenia wstępnego Fp poprzez utrzymanie tego samego przekroju i długości ramienia, ale przemieszczanie miejsca, w którym ramię 144 jest przymocowane do ściany bocznej obudowy 146, do góry (w celu zwiększenia siły wstępnego obciążenia) albo do dołu (w celu zmniejszenia siły wstępnego obciążenia). Ustawienia albo kształt zacisku 152 także powinny być regulowane względem ramion, w celu regulacji siły wstępnego obciążenia Fp na przykład, zacisk 153 może być zamontowany tak, że część kontaktująca się z jednym ostrzem jest niższa albo wyższa niż część kontaktująca się z innym ostrzem.
Jednym sposobem osiągnięcia układu siły postępującej podczas golenia jest posiadanie początkowego wystawania postępującego oraz takiej samej siły i stałej sprężyny dla wszystkich ostrzy. Innym sposobem osiągnięcia układu siły postępującej podczas golenia jest posiadanie tego samego wystawiania początkowego (na przykład we wszystkich przykładach wynoszącego zero) i posiadanie postępującego obciążenia wstępnego. Postępujące obciążenie wstępne może być dostarczone poprzez posiadanie stałej sprężyny dla ostrza drugiego oraz posiadanie stałej sprężyny dla ostrza pierwszego mniejszej niż siła sprężyny dla ostrza drugiego. Postępujące obciążenie wstępne może być także osiągnięte poprzez zastosowanie takich samych ramion (to znaczy takich samych stałych sprężyn) dla wszystkich ostrzy, ale posiadających ramię drugie zamontowane wyżej niż ostrze pierwsze, a ramię trzecie zamontowane wyżej niż drugie.
180 793
Sprężyny, obciążenia wstępne i wystawanie początkowe mogą być wykorzystane w połączeniu z efektem nachylenia ustawienia wkładki do wytwarzania wystawienia postępującego i/lub układu siły postępującej. Na przykład, jeśli wkładka posiada ustawienie z obciążeniem osłony (na przykład pierwsze ustawienie nasadki, pomimo tego, że oś obrotu znajduje się w pobliżu osłony i słabej sprężyny powrotnej, jak zaznaczano powyżej) oraz postępowągeometnę, podczas używania może być wystawiona na większe obciążenia wstępne, stałe sprężyn oraz wystawienia spoczynkowe na ostrzu trzecim i drugim, niż na ostrzu pierwszym. Inne kombinacje, które mogą być wykorzystywane do wytwarzania podczas golenia siły postępującej obejmują większe obciążenie wstępne, stałą sprężyny albo wystawienie spoczynkowe trzeciego ostrza niż pierwszego ostrza albo kombinacje tych parametrów posiadających większe wartości dla ostrza trzeciego w porównaniu z ostrzem pierwszym. Korzystnie ostrze drugie będzie posiadało wartości pośrednie albo wartości, które są takie same jak dla ostrza trzeciego, w celu wytworzenia układu siły postępującej.
Obciążenia wstępne sprężyn mieszczą się typowo w zakresie około 25 g albo są mniejsze. Spodziewana siła na poszczególnych ostrzach będzie mieściła się w zakresie około 0-40 g, przy czym pomiędzy zerem i 20 g na ostrzu pierwszym, oraz pomiędzy zerem i mniej niż 40 g na ostrzu trzecim. Typowo siły na poszczególnych ostrzach będą większe niż 5 g. Wystawienia spoczynkowe i wystawienia podczas golenia mieszczą się typowo w zakresach zaznaczonych powyżej.
FIG. 3
FIG. 2
180 793
FIG. 4
FIG. 5
180 793
180 793
FIG. 8
138 —kw-k
134-HZP 1 Ί IZSl32
130·^
FIG. 9
FIG. 10
180 793
FIG. I
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (25)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wkład z ostrzami do maszynki do golenia zawierający osłonę, nasadkę i trzy ostrza z równoległymi zaostrzonymi krawędziami, umieszczonymi kolejno pomiędzy osłoną i nasadką znamienny tym, że co najmniej jeden element w postaci osłony (2), nasadki (3) lub trzech ostrzy (11, 12, 13), jest ruchomy od położenia spoczynku do położenia golenia, w którym pierwsze ostrze (11) wystaje z płaszczyzny styczności przechodzącej przez krawędź nasadki (3) i osłony (2) na odległość nie większą niż zero, zaś ostrze trzecie (13) wystaje na odległość nie mniejsząniż zero.
  2. 2. Wkład według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej jeden element w postaci osłony (2), nasadki (3), trzech ostrzy (11, 12, 13), jest ruchomy od położenia spoczynku do położenia ograniczonego przez elementy ograniczające albo sprężynę działającą na element.
  3. 3. Wkład według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zawiera ruchomą osłonę (2).
  4. 4. Wkład według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zawiera ruchomą nasadkę (3).
  5. 5. Wkład według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zawiera ruchome ostrza (11,12,13).
  6. 6. Wkład według zastrz. 5, znamienny tym, że ostrza (11,12,13) są ruchome niezależnie od siebie.
  7. 7. Wkład według zastrz. 5, znamienny tym, że ruch ostrzy (11,12,13) jest zgodny.
  8. 8. Wkład według zastrz. 7, znamienny tym, że ostrza są zamocowane na wahaczu (26) i są ruchome wahliwie.
  9. 9. Wkład według zastrz. 8, znamienny tym, że wahacz (26) jest obrotowy wokół osi (A) usytuowanej nad krawędziami ostrzy (11,12,13).
  10. 10. Wkład według zastrz. 1 albo 8, znamienny tym, że w stanie golenia pierwsze ostrze (Π) wystaje na odległość ujemnąw zakresie od 0 do 0,2 mm, korzystnie - 0,04 mm z płaszczyzny styczności przechodzącej przez krawędź nasadki (3) i osłony (2).
  11. 11. Wkład według zastrz. 1 albo 8, znamienny tym, że w stanie golenia trzecie ostrze (13) wystaje z płaszczyzny styczności przechodzącej przez krawędź nasadki (3) i osłony (2) na odległość dodatnią nie większą niż + 0,3 mm.
  12. 12. Wkład według zastrz. 1 albo 8, znamienny tym, że w stanie golenia drugie ostrze (12) wystaje z płaszczyzny styczności przechodzącej przez krawędź nasadki (3) i osłony (2) na odległość nie mniejsząniż odległość wystawania pierwszego ostrza (11) i nie większąniż odległość wystawania ostrza trzeciego (13).
  13. 13. Wkład według zastrz. 12, znamienny tym, że drugie ostrze (12) wystaje z płaszczyzny styczności przechodzącej przez krawędź nasadki (3) i osłony (2) na odległość równą zero.
  14. 14. Wkład według zastrz. 1 albo 8, znamienny tym, że w stanie golenia trzecie ostrze (13) wystaje na dodatnią odległość równą wielkości ujemnego wystawania pierwszego ostrza (11).
  15. 15. Wkład według zastrz. 1, znamienny tym, że w stanie golenia, prześwit pomiędzy krawędzią pierwszego ostrza (11) i osłoną (2) jest w zakresie od 0,5 mm do 1,5 mm.
  16. 16. Wkład według zastrz. 1, znamienny tym, że w stanie golenia, prześwit pomiędzy krawędzią trzeciego ostrza (13) i krawędzią drugiego ostrza (12) i prześwit pomiędzy krawędzią drugiego ostrza (12) i krawędzią pierwszego ostrza (11) jest w zakresie od 1,0 mm do 2,0 mm, korzystnie 1,5 mm.
  17. 17. Wkład według zastrz. 1, znamienny tym, że w stanie golenia, prześwit pomiędzy krawędziąpierwszego ostrza (11) i osłoną (2) jest mniejszy niż prześwit krawędzi pierwszego i drugiego ostrza (11,12) i prześwit pomiędzy krawędziami drugiego i trzeciego ostrza (12,13).
  18. 18. Wkład według zastrz. 1, znamienny tym, że w stanie golenia prześwit pomiędzy krawędzią pierwszego ostrza (11) i osłoną (2) jest równy 0,7 mm.
  19. 19. Wkład według zastrz. 1, znamienny tym, że w stanie golenia, krawędzie ostrza sąponiżej płaszczyzny stycznej do powierzchni kontaktu ze skórą osłony (2) i nasadki (3).
    180 793
  20. 20. Wkład według zastrz. 1, znamienny tym, że zamocowane niezależnie ostrza (11,12,13) są sprężyste względem obudowy.
  21. 21. Wkład według zastrz. 20, znamienny tym, że trzecie ostrze (13) albo drugie i trzecie ostrze (12,13) ma bardziej stałe sprężynowanie niż pierwsze ostrze (11).
  22. 22. Wkład według zastrz. 20 albo 21, znamienny tym, że w położeniu golenia siła przyłożona na pierwsze ostrze (11) jest mniejsza lub równa sile na drugim ostrzu (12), zaś siła na drugim ostrzu (12) jest mniejsza niż lub równa sile na trzecim ostrzu (13).
  23. 23. Wkład według zastrz. 22, znamienny tym, że siła na pierwszym ostrzu (11) jest pomiędzy zero i 20 gms, zaś siła na trzecim ostrzu (13) jest większa niż zero i mniejsza niż 40 gm.
  24. 24. Wkład według zastrz. 20 albo 21, albo 23, znamienny tym, że obudowa (2) jest przegubowa.
  25. 25. Wkład według zastrz. 1, znamienny tym, że jest zamocowana do ociążonej obudowy (2) albo ociążonej nasadki (3).
    * * *
PL96317327A 1995-03-23 1996-03-21 Wkład z ostrzami do maszynki do golenia PL180793B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9505917.6A GB9505917D0 (en) 1995-03-23 1995-03-23 Safety razors
PCT/US1996/003758 WO1996029183A1 (en) 1995-03-23 1996-03-21 Safety razors

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL317327A1 PL317327A1 (en) 1997-04-01
PL180793B1 true PL180793B1 (pl) 2001-04-30

Family

ID=10771747

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96317327A PL180793B1 (pl) 1995-03-23 1996-03-21 Wkład z ostrzami do maszynki do golenia

Country Status (26)

Country Link
EP (1) EP0760734B2 (pl)
JP (2) JP3961020B2 (pl)
CN (1) CN1121302C (pl)
AT (1) ATE198438T1 (pl)
AU (1) AU708312B2 (pl)
BR (1) BR9605889A (pl)
CA (1) CA2190269C (pl)
CO (1) CO4520116A1 (pl)
CZ (1) CZ290222B6 (pl)
DE (1) DE69611406T3 (pl)
ES (1) ES2153100T5 (pl)
GB (1) GB9505917D0 (pl)
GR (1) GR3035693T3 (pl)
HK (1) HK1009413A1 (pl)
HU (1) HU218468B (pl)
MY (1) MY118327A (pl)
NZ (1) NZ305619A (pl)
PL (1) PL180793B1 (pl)
PT (1) PT760734E (pl)
RO (1) RO121633B1 (pl)
RU (1) RU2160181C2 (pl)
SK (1) SK283788B6 (pl)
TR (1) TR199600887T1 (pl)
TW (1) TW307708B (pl)
UA (1) UA47406C2 (pl)
WO (1) WO1996029183A1 (pl)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6112412A (en) * 1999-04-21 2000-09-05 Warner-Lambert Company Razor assembly and cartridge having improved wash-through
US6772523B1 (en) 1999-04-21 2004-08-10 Eveready Battery Company, Inc. Pivotable and flexible razor assembly and cartridge
US6182366B1 (en) 1999-04-21 2001-02-06 Warner-Lambert Company Flexible razor assembly and cartridge
US6138361A (en) * 1999-04-21 2000-10-31 Warner-Lambert Company Pivotable razor assembly and cartridge
GB2354474B8 (en) * 1999-09-27 2008-01-29 Gillette Co Safety razors
US7152512B1 (en) 2002-04-18 2006-12-26 American Safety Razor Razor handle with spring fingers
US7621203B2 (en) 2004-02-09 2009-11-24 The Gillette Company Shaving razors, and blade subassemblies therefor and methods of manufacture
JP4921747B2 (ja) * 2005-09-09 2012-04-25 株式会社貝印刃物開発センター 剃刀
JP4950507B2 (ja) 2006-02-14 2012-06-13 株式会社貝印刃物開発センター 剃刀
JP4950506B2 (ja) 2006-02-14 2012-06-13 株式会社貝印刃物開発センター 剃刀
JP4977374B2 (ja) 2006-02-14 2012-07-18 株式会社貝印刃物開発センター 剃刀
US7448135B2 (en) * 2006-03-29 2008-11-11 The Gillette Company Multi-blade razors
DE602006020502D1 (de) 2006-06-20 2011-04-14 Bic Violex Sa Rasierklingeneinheit-kopf und rasierapparat mit einer derartigen klingeneinheit
KR100749925B1 (ko) 2006-06-29 2007-08-16 주식회사 도루코 면도기
BR112012007488A2 (pt) 2009-10-05 2020-07-21 Koninklijke Philips Electronics N. V unidade de lâmina de barbear dispositivo barbeador
EP2366507B1 (en) 2010-03-15 2015-05-13 The Gillette Company Razor cartridge
CN101879723B (zh) * 2010-07-12 2012-01-11 任向荣 剃须刀刀头
EP2537648B1 (en) * 2011-06-20 2016-04-20 The Gillette Company Razor cartridge with skin contact element
EP2537649B1 (en) * 2011-06-21 2013-07-17 The Gillette Company Razor cartridge with skin contact element
JP6017703B2 (ja) * 2012-12-21 2016-11-02 ビック・バイオレクス・エス・エー シェーバー
US20150101195A1 (en) * 2013-10-11 2015-04-16 The Gillette Company Shaving cartridges having lubrication members
EP3292964B1 (en) * 2016-09-09 2020-04-15 The Gillette Company LLC Shaving razor cartridge
US11541560B2 (en) * 2018-03-01 2023-01-03 Rolling Razor, Inc. Precision razor with low cost assembly
KR102063770B1 (ko) * 2018-07-27 2020-01-08 주식회사 도루코 면도기 카트리지
EP4067023A4 (en) * 2020-04-03 2023-08-02 Wenzhou Meibao Technology Co., Ltd. RAZOR HEAD
CN114505894A (zh) * 2022-02-21 2022-05-17 宁波佳利塑胶有限公司 一种舒适型剃须刀
WO2024106961A1 (ko) * 2022-11-18 2024-05-23 주식회사 도루코 면도기 카트리지

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3660893A (en) 1969-03-26 1972-05-09 Norman C Welsh Replaceable blade unit for a safety razor
US3786563A (en) 1971-08-31 1974-01-22 Gillette Co Shaving system
GB1531003A (en) 1975-05-29 1978-11-01 Gillette Co Shaving units
GB1566505A (en) * 1977-02-02 1980-04-30 Gillette Co Safety razor
GB2113594B (en) 1982-01-27 1985-09-18 Wilkinson Sword Ltd A razor blade assembley
DE3303095A1 (de) * 1982-02-10 1983-08-25 Feather Safety Razor Co., Ltd., Osaka Sicherheitsrasierapparat
GB2118088B (en) 1982-04-03 1985-10-02 Wilkinson Sword Ltd Razors and shaving units for razors
AU562791B2 (en) 1983-10-05 1987-06-18 Warner-Lambert Company Razor with sliding blade cover
JPS612887A (ja) * 1984-06-15 1986-01-08 フエザ−安全剃刀株式会社 二枚刃安全剃刀におけるひげ剃りガイド構造
US4854042A (en) * 1986-07-14 1989-08-08 Byrne John J Diagonal blade cartridge
GB9006782D0 (en) * 1990-03-27 1990-05-23 Gillette Co Safety razors and blade units therefor
GB9106860D0 (en) 1991-04-02 1991-05-22 Gillette Co Safety razor
DE9108214U1 (de) 1991-07-03 1992-10-29 Wilkinson Sword GmbH, 5650 Solingen Rasierapparatekopf, insbesondere Rasierklingeneinheit eines Naßrasierapparates
GB9320058D0 (en) * 1993-09-29 1993-11-17 Gillette Co Savety razors
GB2295982B (en) 1994-12-16 1998-03-18 Zulfiqar Akberali Husain Disposable razor with movable blades

Also Published As

Publication number Publication date
DE69611406T3 (de) 2007-02-15
CO4520116A1 (es) 1997-10-15
HU218468B (hu) 2000-09-28
ES2153100T5 (es) 2007-02-01
GB9505917D0 (en) 1995-05-10
JPH10500888A (ja) 1998-01-27
CA2190269C (en) 2002-05-28
CN1121302C (zh) 2003-09-17
UA47406C2 (uk) 2002-07-15
PT760734E (pt) 2001-05-31
HUP9603239A3 (en) 2000-03-28
CA2190269A1 (en) 1996-09-26
CZ341596A3 (cs) 1998-04-15
NZ305619A (en) 1998-08-26
ES2153100T3 (es) 2001-02-16
EP0760734A1 (en) 1997-03-12
BR9605889A (pt) 1997-08-19
HUP9603239A2 (en) 1997-05-28
JP2007083084A (ja) 2007-04-05
EP0760734B1 (en) 2001-01-03
GR3035693T3 (en) 2001-07-31
AU5366396A (en) 1996-10-08
AU708312B2 (en) 1999-07-29
RU2160181C2 (ru) 2000-12-10
TW307708B (pl) 1997-06-11
RO121633B1 (ro) 2008-01-30
ATE198438T1 (de) 2001-01-15
SK283788B6 (sk) 2004-01-08
MY118327A (en) 2004-10-30
CZ290222B6 (cs) 2002-06-12
PL317327A1 (en) 1997-04-01
DE69611406T2 (de) 2001-06-21
TR199600887T1 (tr) 1997-03-21
EP0760734B2 (en) 2006-08-09
SK144896A3 (en) 1997-08-06
CN1149851A (zh) 1997-05-14
JP3961020B2 (ja) 2007-08-15
DE69611406D1 (de) 2001-02-08
WO1996029183A1 (en) 1996-09-26
HK1009413A1 (en) 1999-06-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL180793B1 (pl) Wkład z ostrzami do maszynki do golenia
US6295734B1 (en) Safety razors
US5661907A (en) Razor blade assembly
RU2214902C2 (ru) Бритва
PL166916B1 (pl) Maszynka do golenia PL PL PL PL
CA2172042C (en) Safety razors
AU2002211578A1 (en) Safety razor blade unit
EP1332025A2 (en) Safety razor blade unit
PL186889B1 (pl) Zespół ostrzy maszynki do golenia
MXPA96005747A (en) Machine for afei
MXPA99001255A (en) Razor

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120321