PL178321B1 - Urządzenie z układem przetwarzania sygnałów i jednostką funkcjonalną - Google Patents

Urządzenie z układem przetwarzania sygnałów i jednostką funkcjonalną

Info

Publication number
PL178321B1
PL178321B1 PL95318107A PL31810795A PL178321B1 PL 178321 B1 PL178321 B1 PL 178321B1 PL 95318107 A PL95318107 A PL 95318107A PL 31810795 A PL31810795 A PL 31810795A PL 178321 B1 PL178321 B1 PL 178321B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
signal processing
functional unit
identification
module
signal
Prior art date
Application number
PL95318107A
Other languages
English (en)
Other versions
PL318107A1 (en
Inventor
Detlev Knauer
Original Assignee
Siemens Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Ag filed Critical Siemens Ag
Publication of PL318107A1 publication Critical patent/PL318107A1/xx
Publication of PL178321B1 publication Critical patent/PL178321B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G05CONTROLLING; REGULATING
    • G05BCONTROL OR REGULATING SYSTEMS IN GENERAL; FUNCTIONAL ELEMENTS OF SUCH SYSTEMS; MONITORING OR TESTING ARRANGEMENTS FOR SUCH SYSTEMS OR ELEMENTS
    • G05B19/00Programme-control systems
    • G05B19/02Programme-control systems electric
    • G05B19/04Programme control other than numerical control, i.e. in sequence controllers or logic controllers
    • G05B19/05Programmable logic controllers, e.g. simulating logic interconnections of signals according to ladder diagrams or function charts
    • GPHYSICS
    • G05CONTROLLING; REGULATING
    • G05BCONTROL OR REGULATING SYSTEMS IN GENERAL; FUNCTIONAL ELEMENTS OF SUCH SYSTEMS; MONITORING OR TESTING ARRANGEMENTS FOR SUCH SYSTEMS OR ELEMENTS
    • G05B19/00Programme-control systems
    • G05B19/02Programme-control systems electric
    • G05B19/04Programme control other than numerical control, i.e. in sequence controllers or logic controllers
    • G05B19/042Programme control other than numerical control, i.e. in sequence controllers or logic controllers using digital processors
    • G05B19/0423Input/output
    • GPHYSICS
    • G05CONTROLLING; REGULATING
    • G05BCONTROL OR REGULATING SYSTEMS IN GENERAL; FUNCTIONAL ELEMENTS OF SUCH SYSTEMS; MONITORING OR TESTING ARRANGEMENTS FOR SUCH SYSTEMS OR ELEMENTS
    • G05B2219/00Program-control systems
    • G05B2219/20Pc systems
    • G05B2219/25Pc structure of the system
    • G05B2219/25296Identification module, type connected I-O, device

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Automation & Control Theory (AREA)
  • Programmable Controllers (AREA)
  • Design And Manufacture Of Integrated Circuits (AREA)
  • Bidet-Like Cleaning Device And Other Flush Toilet Accessories (AREA)
  • Input Circuits Of Receivers And Coupling Of Receivers And Audio Equipment (AREA)
  • Tests Of Electronic Circuits (AREA)
  • Dc Digital Transmission (AREA)
  • Computer And Data Communications (AREA)
  • Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)
  • Multi Processors (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie z ukladem przetwarzania syg- nalów i jednostka funkcjonalna dolaczona z jednej strony do przewodów zasilania i przewodu sygna- lowego, które sa dolaczone do ukladu przetwarzania sygnalów, a z drugiej strony do doprowadzen czuj- nika/elementu aktywnego, przy czym w normalnym stanie pracy jednostka funkcjonalna jest dolaczona do napiecia zasilania ukladu przetwarzania sygnalów, znamienne tym, ze jednostka funkcjonalna (5), (6a, 6b) zawiera obwód (8a), (8b) utworzony przez rezystory (R4, R5), (R6, R7) i diode (D3), (D4), do których sa dolaczone laczniki optyczne (OKa), (OKb) i diody elektroluminescencyjne (LEDa), (LEDb) do wskazy- wania sygnalu. FIG. 2 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie z układem przetwarzania sygnałów i jednostką funkcjonalną.
W znanych modułowych urządzeniach automatyzacji pożądane jest dopasowanie elementów wejściowych i wyjściowych urządzenia do parametrów występujących w procesie technicznym, ze względu na wprowadzenie elementów aktywnych i czujników Ponadto jest wymagane, żeby jednostka centralna komputera określała rodzaj konfiguracji dla zgodności pomiędzy projektem przewidzianym przez program użytkowy a wykonaniem rzeczywistym, na przykład urządzeniem do diagnozowania. W międzynarodowym zgłoszeniu patentowym WO 94/15299 jest opisane urządzenie zjednostkącentralną, które wykrywa, czy wejścia urządzenia sąpołączone z jednostkami funkcjonalnymi. Ponadto wejścia mają elementy przełączające, które w przypadku odbioru przez jednostki sygnału identyfikacji miejsca dołączenia jednostki centralnej podczas odczytu, przełączają poziom odpowiadający adresowi.
Znane są urządzenia automatyzacji, które pomimo dużego stopnia rozbudowy, mają mniejszą liczbę elementów wejściowych i wyjściowych wbudowanych w urządzenie automatyzacji, dzięki wprowadzeniu decentralnych systemów peryferyjnych, na przykład w postaci tak zwanych końcówek aktywnych. W celu pomieszczenia elementów aktywnych i czujników procesu, zastosowana jest obudowa z zespołami peryferyjnymi i tylko jeden zespół przyłączeniowy, który jest połączony kablem z decentralnym systemem peryferyjnym. Urządzenie opisane w międzynarodowym zgłoszeniu WO 94/15299 wykrywa, czy przyłączenie jest realizowane na jednym wejściu urządzenia automatyzacji, jednak nie wykrywa, czy występują zespoły peryferyjne w decentralnym systemie peryferyjnym.
W urządzeniu według wynalazkujednostka funkcjonalna zawiera obwód utworzony przez rezystory i diodę, do których sądołączone łączniki optyczne i diody elektroluminescencyjne do wskazywania sygnału.
Korzystnie jednostka funkcjonalnajest dołączona do obwodu zasilającego i identyfikacyjnego poprzez komparatory z dołączonymi rezystorami dla oceny sygnałów identyfikacji.
Zaletą wynalazku jest opracowanie urządzenia z układem przetwarzania sygnałów i jednostką funkcjonalną którajest możliwa do identyfikacji. Zapewnionajest jednostka funkcjonalna, która jest identyfikowana również wówczas, gdy jest ustawiona w przestrzeni niezależnie od układu przetwarzania sygnałów Dzięki wynalazkowi nie jest wymagane, żeby układ przetwa178 321 rzania sygnałów i jednostka funkcjonalna były umieszczone razem, na przykład w urządzeniu automatyzacji.
Zaletą wynalazku jest także to, że urządzenie jest realizowane aktywnie lub biernie i umożliwia wytwarzanie sygnału identyfikacyjnego z napięcia występującego w urządzeniu lub z napięcia identyfikacyjnego uzyskanego z przetwarzania napięcia doprowadzanego z układu przetwarzania sygnałów.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia decentralny system peryferyjny i fig. 2 - schemat układu przetwarzania sygnałów w urządzeniu automatyzacji z dołączonymi cyfrowymi jednostkami wejściowymi i wyjściowymi.
Figura 1 przedstawia obudowę 1 decentralnego systemu peryferyjnego, którajest wykonana z trzema rzędami otworów 2. Otwory 2 mająbezśrubowe zaciski sprężynowe do przyłączenia zewnętrznych przewodów, które są rozłączane przez otwory uruchamiające 3. W obudowie 1 są zamontowane cyfrowe moduły wejściowe i wyjściowe 5, których wejścia są połączone z przyłączem kablowym 4 i wyjścia z otworami 2 przez nie przedstawioną tutaj płytę okablowaną w obudowie 1. Na lewym końcu jest umieszczony rząd otworów L- i L+ dla doprowadzeń potencjałów do doprowadzania potencjałów do modułu bezpiecznikowego z wymiennym bezpiecznikiem.
Do przyłącza kablowego 4 jest przyłączany kabel z płaskiej taśmy, który łączy decentralny system peryferyjny w obudowie 1 z układem przetwarzania 7 sygnałów z fig. 2. Każdemu cyfrowemu modułowi wejściowemu i wyjściowemu są przyporządkowane trzy otwory 2, do których sąprzyłączane elementy aktywne lub czujniki z przyłączem trójprzewodowym. Przy tym każdorazowo dwa spośród tych trzech otworów 2 są zasilane napięciem zasilającym dla czujników i elementów aktywnych, ajeden z otworów 2 jest stosowany do przyłączenia doprowadzenia sygnałów. W przedstawionym przykładzie do decentralnego systemu peryferyjnego jest włożonych szesnaście cyfrowych modułów wejściowych i wyjściowych, przez co kabel z płaskiej taśmy, dołączony do przyłącza kablowego 4, musi mieć w sumie osiemnaście doprowadzeń, z których szesnaście jest stosowanych do przenoszenia sygnałów pomiędzy przyłączeniem i maksymalnie szesnastoma montowanymi względnie wkładanymi modułami, a dwa doprowadzenia są stosowane do zasilania napięciem M5 V +5V. Z zasilania napięciem M5 V + 5 V moduły 5 tworząnapięcia zasilające na dwóch z trzech otworów 2 dla dołączonych czujników i elementów aktywnych. Nad zaciskami sprężynowymi jest umieszczone pole opisowe, na którym są naniesione oznaczenia poszczególnych przyłączy 1 ... 16.
Figura 2 wyjaśnia sposób działania układu przetwarzania 7 sygnałów urządzenia automatyzacji, ze względu na identyfikację cyfrowych modułów wejściowych i wyj ściowych 5, zamontowanych w decentralnym systemie peryferyjnym, w oparciu o podstawowy schemat układu przetwarzania 7 sygnałów z dwoma dołączonymi cyfrowymi modułami wejściowymi i wyjściowymi 5.
Takie same części występujące na fig. 1 i 2 są oznaczone takimi samymi oznaczeniami. Jeden z modułów 5 jest wykonany jako cyfrowy moduł wyjściowy 6a, a drugi jako cyfrowy moduł wejściowy 6b. Moduł wyjściowy 6a zawiera obwód 8a utworzony przez rezystory R4, R5 i diodę D3, zawiera łącznik optyczny OKa i diodę elektroluminescencyłnąLEDa do wskazywania stanu sygnału, a moduł wejściowy 6b zawiera łącznik optyczny OKb, diodę elektroluminescencyjną LEBb i układ 8b utworzony przez rezystory R6, R7 i diodę D4.
W normalnym stanie pracy obwód zasilający i identyfikacyjny 9 układu przetwarzania 7 sygnałów zasila, poprzez przewody 10,11 kabla z płaskiej taśmy i poprzez przyłącze kablowe 4, moduły 6a, 6b napięciem M5 V +5 V. Do napięcia +5 V jest dołączony sterowany wyłącznik SW i w tym stanie pracy każdy przewód sygnałowy 12a, 12b jest zasilany sygnałami o wartościach logicznych 0 lub 1. W przypadku, w którym moduł 5 jest cyfrowym modułem wyjściowym, na przykład modułem 6a, obwód zasilający i identyfikacyjny 9 zasila, zgodnie z danymi programu sterującego, ten moduł wyj ściowy przez przewód 12a sygnałem o wartości logicznej 0 lub 1, a w przypadku cyfrowego modułu wejściowego, na przykład modułu 6b, ten moduł zasila przez przewód 12b obwód zasilający i identyfikacyjny 9 sygnałem o wartości logicznej 0 lub 1, odpo4
178 321 wiadającej wartości pomiarowej na wejściach pomiarowych czyli otworach 2 modułu. Każdy z szesnastu przewodów sygnałowych 12a... 12p ma elementy wej ściowe złożone z rezystorów R1, R2 i diod odsprzęgających D1, D2, przy czym sposób działania diod D1, D2 nie ma znaczenia dla wynalazku.
W identyfikacyjnym stanie pracy, w którym układ przetwarzania 7 sygnałówjest włączany cyklicznie lub po wstępnie zadanych czasach, obwód zasilający i identyfikacyjny 9 otwiera wyłącznik SW, przez co zasilanie modułu 5 napięcia MS V+5 V zostaje przerwane. Zamiast tego obwód zasilający i identyfikacyjny 9 zasila moduł 5 kolejno przez przewody sygnałowe 12a ... 12p napięciem probierczym, zwykle równym 5 V. Elementy obwodów 8 a, 8b cyfrowych modułów wejściowych i wyjściowych mają takie wartości, że przy tym napięciu probierczym wyjścia 2 cyfrowego modułu wyjściowego 6a nie przełączają się i ewentualnie wysterowane wejścia 2 cyfrowego modułu wejściowego 6b nie oddziałują na układ przetwarzania 7 sygnałów ze względu na identyfikację tego modułu. Przyjęto, że obwód zasilający i identyfikacyjny 9 zasila najpierw cyfrowy moduł wyjściowy 6a przez przewód sygnałowy 12a napięciem probierczym 5 V. W wyniku tego prąd II płynie przez rezystory R1, R2, diodę B3 i rezystor wejściowy R3 z komparatorów K1, K2. Na tym rezystorze wejściowym R3 powstaje napięcie identyfikacyjne pomniejszone o spadek napięcia na rezystorach R1, R2 i diodzie B3. Układ wejściowy komparatorów K1, K2 zawiera następne rezystory R8, R9, R10, przy czym one i rezystor R3 majątakie parametry, że zarówno do wyj ścia komparatora K1, j ak również do wyj ścia komparatora K2 jest doprowadzony sygnał o wartości logicznej 1. Rezystory R4 i R5 mają w porównaniu z rezystorem R3 dużąrezystancję, ażeby prąd I 1 płynął przede wszystkim przez przewód zasilający 10 do rezystora R3. Napięcie przyłożone do rezystorów R4 i R5 jest takie małe, że łącznik optyczny oKa i dioda elektroluminescencyjna LEDa nie będąprzewodzić. Na podstawie instrukcji przetwarzania wprowadzonej do obwodu zasilającego i identyfikacyjnego 9, obwód ten rozpoznaje z kombinacji bitów 1, 1 sygnału wyjściowego komparatorów K1, K2, że moduł 6a jest cyfrowym modułem wyjściowym. Po tej identyfikacji obwód zasilający i identyfikacyjny 9 zasila moduł 6b przez przewód 12b napięciem probierczym +5 V, w wyniku czego prąd 12 płynie przez rezystory R1, r2, rezystor R6, diodę B4 i rezystor R3. Rezystor R6 obwodu 8b ma takie parametry, że spadek napięcia na rezystorze R3 wywołuje na komparatorze K1 sygnał wyjściowy o wartości logicznej 0 i na komparatorze K2 sygnał wyj ściowy o wartości logicznej 1. Rezystor R7 ma również dużą rezystancję w porównaniu z rezystorem R3, a dioda D5 przeciwdziała temu, żeby przy wysterowanym napięciu 2 układ przetwarzania 7 sygnałów oddziaływał zakłócająco ze względu na identyfikację modułu. Zgodnie z instrukcją przetwarzania obwód zasilający i identyfikacyjny 9 wewnątrz układu przetwarzania 7 sygnałów rozpoznaje z kombinacji bitów 0,1 sygnału wyjściowego komparatorów K1, K2 cyfrowy moduł wejściowy. W przypadku, gdy komparatory K1, K2 mają każdorazowo sygnał wyjściowy o wartości logicznej 0, czyli kombinację bitów 0,0, obwód zasilający i identyfikacyjny 9 rozpoznaje, że niejest umieszczony żaden moduł w danym miejscu montażowym czyli wtykowym w decentralnym systemie peryferyjnym, na przykład w przypadku, gdy obwód zasilający i identyfikacyjny 9 zasila przewód 12c napięciem probierczym 5 V. Do rezystora R3 jest przyłożone napięcie identyfikacyjne 0 V, co świadczy o tym, że żaden moduł nie jest dołączony do przewodu sygnałowego 12c.
178 321
FIG. 2
178 321
FIG.l
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie z układem przetwarzania sygnałów i jednostką funkcjonalną dołączoną z jednej strony do przewodów zasilania i przewodu sygnałowego, które są dołączone do układu przetwarzania sygnałów, a z drugiej strony do doprowadzeń czujnika/elementu aktywnego, przy czym w normalnym stanie pracy jednostka funkcjonalna jest dołączona do napięcia zasilania układu przetwarzania sygnałów, znamienne tym, że jednostka funkcjonalna (5), (6a, 6b) zawiera obwód (8a), (8b) utworzony przez rezystory (R4, R5), (R6, R7) i diodę (D3), (D4), do których sądołączone łączniki optyczne (OKa), (OKb) i diody elektroluminescencyjne (LEDa), (LEDb) do wskazywania sygnału.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jednostka funkcjonalna (5), (6a, 6b) jest dołączona do obwodu zasilającego i identyfikacyjnego (9) poprzez komparatory (K1, K2) z dołączonymi rezystorami (R3, R8, R9, R10) dla oceny sygnałów identyfikacji.
PL95318107A 1994-08-19 1995-06-30 Urządzenie z układem przetwarzania sygnałów i jednostką funkcjonalną PL178321B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4429278A DE4429278C2 (de) 1994-08-19 1994-08-19 Funktionseinheit
PCT/DE1995/000852 WO1996006386A1 (de) 1994-08-19 1995-06-30 Anordnung mit einer signalverarbeitungsanschaltung und einer funktionseinheit

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL318107A1 PL318107A1 (en) 1997-05-12
PL178321B1 true PL178321B1 (pl) 2000-04-28

Family

ID=6525976

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95318107A PL178321B1 (pl) 1994-08-19 1995-06-30 Urządzenie z układem przetwarzania sygnałów i jednostką funkcjonalną

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5935222A (pl)
EP (1) EP0776494B1 (pl)
JP (1) JP3193382B2 (pl)
KR (1) KR100306426B1 (pl)
AT (1) ATE170297T1 (pl)
CZ (1) CZ9700200A3 (pl)
DE (3) DE9421765U1 (pl)
ES (1) ES2121396T3 (pl)
HU (1) HU216559B (pl)
PL (1) PL178321B1 (pl)
WO (1) WO1996006386A1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19634141A1 (de) * 1996-08-23 1998-04-02 Bosch Siemens Hausgeraete Schaltungsanordnung und Verfahren zur Verbindung eines elektrischen Hausgeräts mit einem Steuerungssystem
US6052794A (en) * 1998-07-08 2000-04-18 Advanced Micro Devices, Inc. Upgradeable microprocessor and motherboard
WO2002056546A1 (fr) * 2001-01-09 2002-07-18 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha Systeme de transmission de donnees
DE102004015227A1 (de) * 2004-03-24 2005-10-27 Siemens Ag Elektrisches Feldgerät

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6272248A (ja) * 1985-09-25 1987-04-02 Hitachi Ltd デ−タ伝送システムの現用予備切替方法
JP2582369B2 (ja) * 1987-05-13 1997-02-19 日本電気株式会社 ロ−ミング登録・解除方式
JPH01269578A (ja) * 1988-04-20 1989-10-27 Brother Ind Ltd 電子機器のオプション検出装置
CA1318406C (en) * 1988-07-25 1993-05-25 Anthony Gerard Gibart Programmable controller module identification system
US4930011A (en) * 1988-08-02 1990-05-29 A. C. Nielsen Company Method and apparatus for identifying individual members of a marketing and viewing audience
EP0421471A1 (de) * 1989-10-06 1991-04-10 Mütec Mikrotechnik Und Überwachungssysteme Gmbh Kommunikationsverfahren für eine Schaltungsanordnung, die aus einer Zentrale und mehreren Peripherieeinheiten besteht
US5535398A (en) * 1992-02-28 1996-07-09 Motorola Inc. Method and apparatus for providing both power and control by way of an integrated circuit terminal
JP2833325B2 (ja) * 1992-03-02 1998-12-09 三菱電機株式会社 プログラマブルコントローラ
DE59305909D1 (de) * 1992-12-21 1997-04-24 Siemens Ag Anordnung mit steckbaren funktionseinheiten
EP0652523B1 (en) * 1993-11-10 1999-06-02 Nec Corporation Remote monitoring system
US5611074A (en) * 1994-12-14 1997-03-11 International Business Machines Corporation Efficient polling technique using cache coherent protocol
US5541589A (en) * 1994-12-15 1996-07-30 Delaney; Patrick J. Power meter data acquisition and control system

Also Published As

Publication number Publication date
CZ9700200A3 (en) 1997-05-14
DE4429278A1 (de) 1996-02-22
KR100306426B1 (ko) 2001-11-15
JPH09508736A (ja) 1997-09-02
PL318107A1 (en) 1997-05-12
EP0776494B1 (de) 1998-08-26
WO1996006386A1 (de) 1996-02-29
ATE170297T1 (de) 1998-09-15
EP0776494A1 (de) 1997-06-04
DE4429278C2 (de) 1996-09-12
HU216559B (hu) 1999-07-28
ES2121396T3 (es) 1998-11-16
DE9421765U1 (de) 1996-07-25
KR970705780A (ko) 1997-10-09
DE59503371D1 (de) 1998-10-01
US5935222A (en) 1999-08-10
JP3193382B2 (ja) 2001-07-30
HUT76705A (en) 1997-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4968929A (en) Plug connector coding system for electric cables
CN100465848C (zh) 用于控制功率变换器的输出定时参数的系统和方法
CN101416138A (zh) 负载点调节器和辅助设备的控制
US20040240807A1 (en) Optical distribution device and light waveguide connector cable
CN113261396B (zh) 用于开关柜系统的基本模块和功能模块以及开关柜系统
CN108351628A (zh) 电流分配器
PL178321B1 (pl) Urządzenie z układem przetwarzania sygnałów i jednostką funkcjonalną
US20020045996A1 (en) Line tester
CN110342434A (zh) 一种叉车电气集成控制盒
JPH0646393B2 (ja) 分布形入力/出力装置
CN104679116B (zh) 服务器机柜系统、电路板组合系统及其电路板
JP2000221218A (ja) 電力検知ユニット、コネクター、スイッチ装置および電力使用状態管理システム
KR20000057164A (ko) 플러그 리셉터클을 코우딩하기 위한 장치
CA2060419A1 (en) Multiple adapter response detection circuit
JP4858244B2 (ja) 分電盤
CN101222134A (zh) 与输出异常等对应的电源装置以及具备其的电源系统
RU2801738C1 (ru) Система управления машиной блочно-модульного построения
CN210351233U (zh) 断路器、机柜及系统
US20030074498A1 (en) Method and circuitry for a programmable controller system
CN113126716A (zh) 一种硬盘背板及电子设备
US5753927A (en) Majority voted optical power switch
CN214067661U (zh) 车身控制器的耐久试验负载箱
JP3583081B2 (ja) 電源装置
CN220913285U (zh) 信号传输处理电路和测试系统
KR100752594B1 (ko) 산업 플랜트현장의 이벤트 순차적 분석시스템