PL178018B1 - Sposób i urządzenie do rejestracji informacji obrazowych lub kodowych wyświetlanych na ekranie - Google Patents

Sposób i urządzenie do rejestracji informacji obrazowych lub kodowych wyświetlanych na ekranie

Info

Publication number
PL178018B1
PL178018B1 PL95319971A PL31997195A PL178018B1 PL 178018 B1 PL178018 B1 PL 178018B1 PL 95319971 A PL95319971 A PL 95319971A PL 31997195 A PL31997195 A PL 31997195A PL 178018 B1 PL178018 B1 PL 178018B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
layer
screen
code
photosensitive
recording member
Prior art date
Application number
PL95319971A
Other languages
English (en)
Other versions
PL319971A1 (en
Inventor
Thomas Hohenacker
Original Assignee
Thomas Hohenacker
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Thomas Hohenacker filed Critical Thomas Hohenacker
Publication of PL319971A1 publication Critical patent/PL319971A1/xx
Publication of PL178018B1 publication Critical patent/PL178018B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04HBROADCAST COMMUNICATION
    • H04H60/00Arrangements for broadcast applications with a direct linking to broadcast information or broadcast space-time; Broadcast-related systems
    • H04H60/35Arrangements for identifying or recognising characteristics with a direct linkage to broadcast information or to broadcast space-time, e.g. for identifying broadcast stations or for identifying users
    • H04H60/48Arrangements for identifying or recognising characteristics with a direct linkage to broadcast information or to broadcast space-time, e.g. for identifying broadcast stations or for identifying users for recognising items expressed in broadcast information
    • GPHYSICS
    • G03PHOTOGRAPHY; CINEMATOGRAPHY; ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ELECTROGRAPHY; HOLOGRAPHY
    • G03CPHOTOSENSITIVE MATERIALS FOR PHOTOGRAPHIC PURPOSES; PHOTOGRAPHIC PROCESSES, e.g. CINE, X-RAY, COLOUR, STEREO-PHOTOGRAPHIC PROCESSES; AUXILIARY PROCESSES IN PHOTOGRAPHY
    • G03C1/00Photosensitive materials
    • G03C1/72Photosensitive compositions not covered by the groups G03C1/005 - G03C1/705
    • G03C1/73Photosensitive compositions not covered by the groups G03C1/005 - G03C1/705 containing organic compounds

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Credit Cards Or The Like (AREA)
  • Non-Silver Salt Photosensitive Materials And Non-Silver Salt Photography (AREA)
  • Mirrors, Picture Frames, Photograph Stands, And Related Fastening Devices (AREA)
  • Optical Recording Or Reproduction (AREA)
  • Controls And Circuits For Display Device (AREA)
  • Facsimiles In General (AREA)
  • Radar Systems Or Details Thereof (AREA)
  • Vending Machines For Individual Products (AREA)
  • Electrochromic Elements, Electrophoresis, Or Variable Reflection Or Absorption Elements (AREA)
  • Holo Graphy (AREA)

Abstract

1. Sposób rejestracji informacji obrazo- wych lub kodowych wyswietlanych na ekra- nie, obejmujacy wyswietlanie na czesci po- wierzchni ekranu kodu zawierajacego ze- staw segmentów o róznych stopniach jasno- sci oraz rejestrowanie kodu za pomoca czlonu rejestrujacego urzadzenia przymocowanego do ekranu, znamienny tym, ze wyswietla sie na ekranie (1) obraz kodu (19) w ksztalcie majacym symetrie punktowa, zwlaszcza kolowym, skladajacy sie z segmentów (20, 21), a na ekran (1) przykleja sie czlon re- jestrujacy (2) jednakowy dla ekranu (1) o ka- zdej wielkosci. Fig. 4 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do rejestracji informacji obrazowych lub kodowych wyświetlanych na ekranie. Urządzenie to służy do uatrakcyjnienia każdego rodzaju programu telewizyjnego poprzez czynny udział widzów oraz zapewnienia przedsiębiorstwu telewizyjnemu informacji dotyczącej liczby widzów.
Znane są z niemieckiego opisu patentowego nr 312185 sposób i urządzenie do rejestracji informacji obrazowych lub kodowych wyświetlanych na ekranie. Sposób polega na tym, że wyświetla się na części powierzchni ekranu kod zawierający zestaw segmentów o różnych stopniach jasności, oraz rejestruje się kod za pomocą członu rejestrującego urządzenia przymocowanego do ekranu.
Ujawnione w tej publikacji urządzenie do rejestracji informacji obrazowych lub kodowych wyświetlanych na ekranie, które zawiera człon rejestrujący z materiału światłoczułego mający warstwę przylepną zwróconą stroną aktywną, do ekranu.
Znane jest także urządzenie do rejestracji informacji obrazowych lub kodowych wyświetlanych na ekranie ujawnione w opisie patentowym US nr 4 613 904. Zawiera ono dwie przyczepne taśmy do rozłącznego mocowania do ekranu telewizora. Urządzenie jest wyposażone w fotokomórkę, która jest w stanie wytworzyć kanałowy sygnał identyfikujący zależny od kodu wyświetlanego na ekranie monitora.
W opisie patentowym EP 0127068 jest ujawnione urządzenie do rejestracji informacji kodowych, które jest przymocowane do ekranu odbiornika telewizyjnego. Urządzenie to zawiera zespoły elektroniczne fotokomórki, fotodiody, fototranzystory i tym podobne do rejestracji optycznej obrazy kodowego wyświetlanego na ekranie.
Z urządzeniem tym są jednak pewne problemy techniczne polegające na tym, że przedstawione na ekranie telewizyjnym informacje są nieostre na powierzchni ekranu ze względu na grubość warstwy szkła, tak, że w pewnych sytuacjach nie można przedstawionych informacji zachować na materiale światłoczułym w absolutnie ostry sposób.
Według wynalazku, sposób rejestracji informacji obrazowych lub kodowych wyświetlanych na ekranie, obejmujący wyświetlanie na części powierzchni ekranu kodu zawierającego zestaw segmentów o różnych stopniach jasności oraz rejestrowanie kodu za pomocą członu rejestrującego urządzenia przymocowanego do ekranu, charakteryzuje się tym, że wyświetla się na ekranie obraz kodu w kształcie mającym symetrię punktową, zwłaszcza kołowym, składający się z segmentów, a na ekran przykleja się człon rejestrujący jednakowy dla ekranu o każdej wielkości.
Oprócz kodu wyświetla się co najmniej jeden znak i względem niego ustala się położenie członu rejestrującego na ekranie. W ramach transmisji wyświetla się kolejno w czasie segmenty kodu, różniące się stopniem jasności: Jasny”, „średni” i „ciemny”. Wyświetla się segment kodu o stopniu jasności „średni” przesyłając go przez około połowę całkowitego czasu naświetlania jako segment jasny” i przez pozostałą część czasu naświetlania jako segment „ciemny”.
Przesyła się oprócz kodu co najmniej jeden znak, którego barwę lub jasność zmienia się po zadanym czasie transmisji w momencie wskazującym koniec czasu naświetlania segmentu rejestrującego.
178 018
Kod przesyła się za pomocą teletekstu, który korzystnie nakłada się na transmisję telewizyjną.
Według wynalazku urządzenie do rejestracji informacji obrazowych lub kodowych wyświetlanych na ekranie, zawierające człon rejestrujący z materiałem światłoczułym mający warstwę przylepną zwróconą stroną aktywną do ekranu, charakteryzuje się tym, że człon rejestrujący zawiera warstwę światłoczułą, składająca się z podkładu i materiału światłoczułego umieszczonego na powierzchni podkładu zwróconej do ekranu, przy czym aktywny materiał światłoczuły warstwy światłoczułej, jest rozmieszczony co najmniej w określonych obszarach usytuowanych w odstępach od siebie po stronie zwróconej do ekranu.
Na zwróconej do ekranu powierzchni warstwy światłoczułej jest ułożona warstwa przysłonowa, która jest przepuszczalna dla światła w określonych aktywnych obszarach, i jest nieprzepuszczalna dla światła pomiędzy aktywnymi obszarami.
Warstwa przysłonowa ma co najmniej jedno okno, w którym jest przepuszczalna dla światła, a poza oknami jest nieprzepuszczalna dla światła, przy czym okna są usytuowane przy aktywnych określonych obszarach warstwy światłoczułej, a materiał światłoczuły warstwy światłoczułej jest usytuowany na podkładzie warstwy światłoczułej jedynie w aktywnych obszarach.
Warstwa przysłonowa ma od 3 do 500 okien, o kształcie w przybliżeniu okrągłym.
Obszary aktywne warstwy światłoczułej sa rozmieszczone równomiernie wokół środkowego punktu członu rejestrującego.
Grubość warstwy przysłonowej jest dobrana w zależności od czułości materiału światłoczułego, od wymiarów okien warstwy przysłonowej i/lub od ostrości obrazu ekranu, który ma być zarejestrowany. Warstwa przysłonowa jest laminowana z warstwą światłoczułą. Na zewnętrznym obrzeżu warstwy przysłonowej jest usytuowany co najmniej jeden, a korzystnie od dwóch do czterech, znaków pozycyjnych. Każda z warstwy przysłonowej i warstwy światłoczułej zawiera obszar kołowy i co najmniej jeden, otaczający go koncentrycznie, obszar pierścieniowy, przy czym obszar kołowy i obszar pierścieniowy są połączone rozłącznie ze sobą.
Warstwa przysłonowa ma co najmniej jedno okno w jej obszarze kołowym, dla którego jest przyporządkowane jedno odpowiadające mu okno w jej obszarze pierścieniowym, a aktywne obszary warstwy światłoczułej są usytuowane pod każdym z okien, przy czym każda para odpowiadających sobie okien warstwy przysłonowej i aktywnych obszarów warstwy światłoczułej jest ułożona na linii prostej biegnącej od punktu środkowego członu rejestrującego. Na zewnętrznym obrzeżu obszaru kołowego i obszaru pierścieniowego warstwy przysłonowej są usytuowane znaki pozycyjne.
Warstwa przysłonowa ma kształt wybrany z koła, wieloboku, zwłaszcza prostokąta, sześciokąta i ośmiokąta. Warstwa przysłonowa ma okrągłe okno usytuowane w punkcie środkowym członu rejestrującego. Warstwa przysłonowa korzystnie ma co najmniej jedno okno zabezpieczające usytuowane w miejscu przyjmowania światła z co najmniej dwóch segmentów kodu wyświetlanego na ekranie.
Korzystne jest, że materiał światłoczuły zawiera substancję, korzystnie z materiału fotochromowego, zmieniającą się w widoczny sposób pod wpływem światła. Materiał światłoczuły jest dostosowany do rejestrowania elementów kodu o różnych stopniach jasności, zwłaszcza o dwóch lub trzech różnych stopniach jasności lub jest dostosowany do rejestrowania barwnych informacji obrazowych, przy czym materiał światłoczuły zawiera substancje fotochromowe czułe na światło o różnych długościach fal. Materiał światłoczuły korzystnie też jest czuły na promieniowanie nadfioletowe i na światło widzialne, i jest dostosowany do wymazywania zarejestrowanego obrazu naświetlaniem promieniowaniem nadfioletowym.
Na usytuowanej dalej od ekranu powierzchni podkładu warstwy światłoczułej jest ułożona warstwa odbijająca. Warstwa odbijająca jest warstwą jasną, warstwą białą i/lub warstwą metalową osadzoną techniką osadzania z par warstwa aluminium lub srebra.
178 018
Na powierzchni warstwy przysłonowej przeciwległej do warstwy światłoczułej jest ułożona warstwa przylepna.
Na powierzchni sąsiadującej z ekranem warstwy przylepnej jest ułożona wchłaniająca światło widzialne folia ochronna, zwłaszcza warstwa czarna.
Pomiędzy warstwą przylepną i warstwą światłoczułą jest usytuowana co najmniej jedna soczewka, zwłaszcza z tworzywa sztucznego.
Co najmniej jeden człon rejestrujący jest zamocowany za pośrednictwem warstwy przylepnej do karty nośnej, korzystnie z papieru, kartonu, tektury lub laminowanego kartonu lub tektury, przy czym karta nośna ma zagłębienia manipulacyjne rozmieszczone wokół członu rejestrującego.
Ostrość obrazu rejestrowanego za pomocą urządzenia według wynalazku jest zwiększona dzięki warstwie przysłonowej, która zapewnia efekt ogniskowania. W celu skompensowania nieostrości obrazu spowodowanej grubością szkła ekranu, stosuje się warstwę przysłonową, której zadaniem jest ogniskowanie obrazu na materiale światłoczułym. W takim układzie efekt ogniskowania jest tym silniejszy im grubsza jest warstwa szkła ekranu, z czego właśnie wynika możliwość zmniejszania grubości warstwy przysłonowej w miarę zmniejszania grubości warstwy szkła.
Sposób i urządzenie do rejestrowania informacji obrazowych pokazanych na części powierzchni monitora, według wynalazku, zapewnia rejestrowanie pokazanych na ekranie informacji na materiale światłoczułym bardzo ostro i dlatego można rozpoznać je z duża dokładnością.
W urządzeniu według wynalazku, dzięki jego aktywnym i nieaktywnym obszarom zapewnia się to, że emitowane z monitora światło wyzwala procedurę rejestrowania tylko w obszarach aktywnych, przy czym odpowiednie obszary materiału fotoczułego są ograniczone obszarami nieaktywnymi.
Podczas przesyłania programu, na ekranie pojawia się obraz, którego geometria jest tak dobrana, że naświetlane są tylko specyficzne obszary materiału światłoczułego. Mając na ekranie określoną liczbę obszarów aktywnych (na przykład sześć do dwunastu) można pokazać i zarejestrować na materiale światłoczułym konkretne kody, zwłaszcza kody o dwóch lub trzech różnych stopniach jasności, z kodem odpowiadającym specyficznemu układowi obszarów jasnych i ciemnych w przesyłanym symbolu. Dzięki specjalnie dobranemu układowi obszarów jasnych na ekranie, naświetla się tylko obszary aktywne umieszczone naprzeciwko nich.
Sposób i urządzenie według wynalazku umożliwia określenie typu programu oglądanego przez widza, pod warunkiem, że danemu typowi programu jest przypisany specyficzny dla niego kod. W rezultacie, kod charakteryzujący dany program może być w opisany sposób zarejestrowany na materiale światłoczułym, po czym możliwe jest sprawdzenie czy człon rejestrujący według wynalazku był przymocowany do ekranu podczas transmisji programu.
Zaletą wynalazku jest stosunkowo mała ilość potrzebnego materiału światłoczułego, ponieważ nanosi się go tylko na obszary aktywne nośnika. W ten sposób można zmniejszyć koszty wytwarzania.
Zaletą stosowania warstwy przysłonowej jest również celowe nanoszenie materiału światłoczułego tylko na te obszary, które są przeznaczone wyłącznie do rejestrowania informacji obrazowych, ponieważ również w ten sposób osiąga się zmniejszenie kosztów produkcji.
Urządzenie korzystnie ma kształt znaku handlowego przedsiębiorstwa telewizyjnego lub innego znaku promocyjnego, zwłaszcza kształtu typowego dla danej formy działalności gospodarczej.
Zaletą z technicznego punktu widzenia jest możliwość nadania zewnętrznemu obrysowi warstwy przysłonowej kształtu odpowiadającego w przybliżeniu zewnętrznemu konturowi czynnika nośnego.
178 018
W przypadku zastosowania warstwy światłoczułej złożonej z kilku substancji fotochromowych reagujących odpowiednio na światło widzialne o różnych długościach fal, urządzenie według wynalazku umożliwia rejestrację również obrazów barwnych.
Zaletą stosowania materiałów fotochromowych jest możliwość wielokrotnego używania, materiału światłoczułego dzięki prostemu zabiegowi naświetlania go promieniowaniem nadfioletowym po uprzednim naświetleniu światłem widzialnym.
Możliwość rejestrowania kilku stopni jasności lub wielu kolorów znacznie zwiększa liczbę różnych kodów, które można zarejestrować.
Człon rejestrujący według wynalazku korzystnie zawiera warstwę wywoływacza uwidaczniającego zarejestrowane informacje obrazowe, albo zarejestrowane informacje obrazowe korzystnie następnie wywołuje się za pomocą warstwy wywołującej lub płynu wywołującego.
Dzięki umieszczeniu członu rejestrującego na karcie nośnej można je sprzedawać w bardzo wygodnej formie, przy czym jednocześnie widz ma kartę nośną przypominającą kartę pocztową dostępną po naświetleniu członu rejestrującego, na której ponownie mocuje wywołane urządzenia rejestrujące i wysyła je z powrotem do przedsiębiorstwa telewizyjnego.
Ponadto, korzystnie, elementy składowe kodu można przesyłać jeden po drugim w ramach programu telewizyjnego, ponieważ widz nigdy nie widzi na ekranie całego kodu, co zabezpiecza przed możliwością fałszerstw.
Ponadto, korzystnie, kodu nie trzeba przesyłać wraz z konkretnym programem telewizyjnym, ale, na przykład, w postaci wybiórczo wymieszanej w ramach teletekstu tak, że mogą go wyświetlać tylko ci widzowie, którzy używają członu rejestrującego według wynalazku.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia ekran z urządzeniem według wynalazku; fig. 2 - kartę z członami rejestrującymi według wynalazku, w widoku schematycznym; fig. 3 - człon rejestrujący z fig. 2, w przekroju płaszczyzną A-A, w dużym powiększeniu; oraz fig. 4 - obraz kodu przesyłanego sposobem według wynalazku.
Na fig. 1 pokazano w dużym uproszczeniu widok ekranu 1 monitora lub telewizyjnego. W lewym górnym rogu ekranu 1 jest umieszczony człon rejestrujący 2 urządzenia według wynalazku do rejestracji informacji obrazowych lub kodowych wyświetlanych na ekranie. Człon rejestrujący 2 ma kształt krążka, bezpośrednio przymocowanego do ekranu 1 i pokrywającego część powierzchni obrazu telewizyjnego, jaki jest pokazywany na ekranie 1.
Urządzenie według wynalazku zawiera co najmniej jeden człon rejestrujący 2 i korzystnie kartę nośną 3, na której człony rejestrujące 2 są umieszczane. Na fig. 2 pokazano kartę nośną 3 mającą przymocowanych sześć urządzeń rejestrujących 2 według wynalazku. Korzystnie, można na niej umieścić więcej lub mniej członów rejestrujących 2.
Karta nośna 3 korzystnie jest wykonana, z kartonu i ma na przykład, postać karty pocztowej. W tej postaci człony rejestrujące 2 według wynalazku są szczególnie atrakcyjne w sprzedaży, ponieważ kartę nośną 3 można wykorzystać, z jednej strony, jako opakowanie do sprzedaży członów rejestrujących 2 i, z drugiej strony, również do zwrotu naświetlonych członów rejestrujących 2.
Człony rejestrujące 2, których grubość wynosi, korzystnie, około 5 mm wkłada się w taki sam sposób jak kartę nośną 3 w okna w karcie nośnej 3, dopasowane do kształtu członów rejestrujących 2. W celu uniknięcia niepożądanemu odłączeniu członów rejestrujących 2 od karty nośnej 3 obszar krawędzi 4 członów rejestrujących 2 jest ciernie sprzężony z odpowiednimi oknami. Człony rejestrujące 2 korzystnie również są przymocowane do karty nośnej 3 za pomocą znajdującej się na nich warstwy przylepnej 14.
Dla ułatwienia zdejmowania członów rejestrujących 2 z karty nośnej 3 znajdują się na karcie nośnej 3 zagłębienia manipulacyjne 5.
Człon rejestrujący 2 zawiera wewnętrzny, w zasadzie kołowy obszar 6 oraz otaczający go koncentrycznie pierścieniowy obszar 7, przy czym, korzystnie, kołowy obszar 6 i pierścieniowy
178 018 obszar 7 są ze sobą połączone wyłącznie wskutek sił tarcia tak, że w razie konieczności można je rozdzielić.
Podczas stosowania na małym ekranie takiego członu rejestrującego 2, oddziela się kołowy obszar 6 od pierścieniowego obszaru 7 i mocować do ekranu 1 samodzielnie, bez obszaru pierścieniowego 7. Natomiast podczas stosowania na dużym ekranie otrzymanego w ten sposób członu rejestrującego 2, stosuje się albo cały człon rejestrujący 2 złożony z kołowego obszaru 6 i pierścieniowego obszaru 7, albo tylko pierścieniowy obszar 7 oddzielony od kołowego obszaru 6.
W razie zamiaru używania czynnika rejestrującego do ekranów 1 o bardzo zróżnicowanych wymiarach można stosować więcej koncentrycznych pierścieniowych obszarów 7.
W pierścieniowym obszarze 7 znajduje się osiem okien 8, przez które może przenikać światło na znajdujący się w członie rejestrującym 2 materiał światłoczuły. Osiem okien 8 jest równomiernie rozmieszczonych na obwodzie pierścieniowego obszaru 7.
Każdemu oknu 8 w pierścieniowym obszarze 7 odpowiada jedno okno 9 w obszarze kołowym 6. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie związane ze sobą odpowiednie okna 8, 9 leżą na jednej linii prostej biegnącej od punktu środkowego 10 członu rejestrującego 2.
Na obwodzie pierścieniowego obszaru 7 członu rejestrującego 2 znajdują się cztery równomiernie rozmieszczone znaki pozycyjne 11 służące do ustalania jego położenia na ekranie 1. Trzy z tych znaków pozycyjnych 11 mają formę trójkątnych karbów, a jeden z nich ma postać skierowanego na zewnątrz trójkątnego występu.
Na kołowym obszarze 6 znajdują się odpowiednie znaki pozycyjne 12.
W punkcie środkowym 10 członów rejestrujących 2 znajduje się okrągłe okno centrujące 13 pełniące rolę dodatkowego elementu pozycjonującego.
Dla zapobiegnięcia świadomemu symulowaniu procesu naświetlania członu rejestrującego 2 przez monitor 1 za pomocą dodatkowego źródła światła, albo w celu utrudnienia takiego zabiegu, w elemencie rejestrującym 2, albo w warstwie maskującej lub w warstwie przysłonowej, korzystnie jest ukształtowane co najmniej jedno okno 24, 25 zabezpieczające przed fałszerstwami. Okno 24, 25 jest usytuowane tak, że uformowany przez te zabezpieczające przed fałszerstwami okna 24, 25 obszar aktywny odbiera światło z co najmniej dwóch elementów składowych kodu, które są widoczne na monitorze. Jeżeli jeden z tych dwóch elementów kodu jest ciemny, a drugi jasny, wtedy w obszarze światłoczułym, związanym z zabezpieczającymi przed fałszerstwem oknami 24, 25 rejestrowana jest średnia wartość jasności, wynikająca z naświetlenia ciemnego elementu składowego kodu i jasnego elementu składowego kodu.
Symulowanie takiej wartości średniej jest znacznie trudniejsze do realizacji niż symulowanie tylko jednego ciemnego lub jasnego stopnia naświetlenia, co w konsekwencji zwiększa zabezpieczenie przed fałszerstwami.
W jednym z przykładów wykonania wynalazku w obszarze pierścieniowym 7 znajduje się sześć zabezpieczających przez fałszerstwami okien 24, a w obszarze okrągłym 6 następne sześć zabezpieczających przed fałszerstwami okien 25.
Jak już wspomniano, człony rejestrujące 2 przed ich użyciem są przymocowane w określonych obszarach karty nośnej 3. W celu naświetlenia członów rejestrujących 2, zdejmuje się je z karty nośnej 3. Po naświetleniu, człony rejestrujące 2 można ponownie włożyć w kartę nośną 3 i wysłać razem z nią jako kartę pocztową do przedsiębiorstwa telewizyjnego.
Korzystnie, adres przedsiębiorstwa telewizyjnego jest nadrukowany na niezadrukowanej odwrotnej stronie karty nośnej 3.
W karcie nośnej 3 korzystnie również znajdują się przelotowe wycięcia, w które wkłada się człony rejestrujące 2 po ich naświetleniu, albo na które nakłada się je po naświetleniu w taki sposób, że strona członów rejestrujących 2 pokryta warstwą kleju przechodzi przez te wycięcia z tyłu karty nośnej 3. Ułatwia to ocenę naświetlonych członów rejestrujących 2, ponieważ można je badać, na przykład, za pomocą urządzenia do obróbki obrazów bez konieczności wyjmowania z karty nośnej 3. W przypadku kart nośnych 3 tego typu, dla uniknięcia
178 018 dalszego naświetlania członów rejestrujących 2 po ich włożeniu w karty nośne 3, karty nośne 3 są zabezpieczone z tyłu pokrywką nieprzepuszczalną dla światła, na przykład zdejmowaną folią albo kartonem, który można odgiąć do tyłu. Korzystnie, pomiędzy nieprzepuszczalnym dla światła materiałem pokryciowym a klejem na członach rejestrujących 2 znajduje się, co najmniej w obszarach wycięć karty nośnej 3, przezroczysta folia.
Ponadto na przedniej powierzchni karty nośnej 3, na której przykleja się człony rejestrujące 2, korzystnie jest umieszczona co najmniej jeszcze jedna warstwa, która podczas przechowywania, ochrania klej na członach rejestrujących 2 przed uszkodzeniem lub przykrywa go.
Istnieje możliwość zastosowania wielu różnorodnych przykładów wykonania kart nośnych 3, w których odsłonięte naświetlone człony rejestrujące 2 są odpowiednio zabezpieczone przed dalszym naświetlaniem przez przypadkowe źródła światła po naświetleniu ich przez ekran 1, chociaż prosty odczyt zarejestrowanych w nich informacji obrazowych jest możliwy.
Waga karty nośnej 3 z członem rejestrującym 2 korzystnie wynosi poniżej 50 g, ponieważ karty nośne 3 są przewidziane do wysyłania pocztą i przy tej wadze cena opłaty pocztowej jest niska.
W celu możliwie szybkiego i ekonomicznego produkowania członu rejestrującego 2 według wynalazku wytwarza się go w możliwie płaskiej postaci z różnych warstw. Zatem, na przykład w prostym przykładzie wykonania, na folię światłoczułą nanosi się tylko warstwę przysłonową 16 i warstwę przylepną 14. Dzięki takiej płaskiej konstrukcji członu rejestrującego 2 można pakować je w sposób zwarty, a tym samym tanio je transportować i sprzedawać
Na fig. 3 pokazano powiększony przekrój płaszczyzną A-A przez pierścieniowy obszar 7 członu rejestrującego 2, z fig. 2, przed jego nałożeniem na ekran 1.
Człon rejestrujący 2 ma budowę warstwową, przy czym przezroczysta lub przepuszczalna dla światła warstwa przylepna 14, aktywna od strony ekranu 1 jest pokryta przed użyciem członu rejestrującego 2 folią ochronną 15, którą użytkownik członu rejestrującego 2 odrywa od warstwy przylepnej 14 w kierunku strzałki. Następnie człon rejestrujący 2 mocuje się do ekranu 1 za pomocą warstwy przylepnej 14, odsłoniętej po zdjęciu folii ochronnej 15.
Za warstwą przylepną 14 znajduje się warstwa przysłonową 16, w której są przelotowe okna 8, takie same jak w warstwie przylepnej 14. Warstwa przysłonową 16 jest wykonana z materiału nieprzepuszczalnego dla światła, dzięki czemu światło może przechodzić tylko przez warstwę przysłonową 16 w obszarach okien 8. Odpowiednio gruba warstwa przysłonową 16 i okna 8 umożliwiają uzyskanie efektu ogniskowania na zasadzie przysłony aperturowej. W tym celu grubość warstwy przysłonowej 16 lub okien 8 jest dobrana w zależności od czułości materiału leżącej pod nimi warstwy światłoczułej 17 oraz od grubości warstwy szkła ekranu 1.
Za warstwą światłoczułą 17, po stronie przeciwnej do warstwy przysłonowej 16, znajduje się odpowiednia warstwa odbijająca 18 do odbijania światła emitowanego przez ekran 1. Warstwa odbijająca 18 korzystnie jest wykonana, na przykład, z metalu i odbija światło emitowane przez ekran 1, przechodzące przez warstwę światłoczułą 17, z powrotem do niej.
Materiał światłoczuły warstwy światłoczułej 17 korzystnie dobiera się jako czuły na wybrane częstotliwości, co zapewnia jego reagowanie tylko na określone długości fal świetlnych, na przykład na fale świetlne o konkretnej barwie. Takie rozwiązanie umożliwia rejestrację obrazów barwnych.
Pomiędzy ekranem 1 a członem rejestrującym 2, albo pomiędzy warstwą przylepną 14 a podkładem warstwy światłoczułej 17, korzystnie jest umieszczona co najmniej jedna soczewka, zwłaszcza z tworzywa sztucznego, korzystnie, mająca postać soczewki Fresnela. Soczewki tego typu są korzystnie wbudowywane w warstwę urządzenia według wynalazku na etapie jego produkcji.
Zadaniem tych soczewek jest, przykładowo, dodatkowe skupianie symbolu, którego obraz na ekranie nie jest ostry, w taki sposób, żeby jego obraz na czynniku rejestrującym był
178 018 bardzo ostry. W razie konieczności można również zastosować cały układ złożony z wielu soczewek.
Korzystnie, wszystkie warstwy członu rejestrującego 2 są wykonane z materiału giętkiego, co bardzo ułatwia zdejmowanie lub usuwanie członu rejestrującego 2 z ekranu 1.
Sposób rejestracji informacji obrazowych lub kodowych wyświetlanych na ekranie, według wynalazku polega na tym, że wyświetla się na części powierzchni ekranu 1 kod 19 zawierający zestaw segmentów 20, 21 o różnych stopniach jasności.
Na fig. 4 pokazano obraz przykładowego kodu 19, który przesyła się na ekran 1.
Kod 19 ma budowę symetryczną względem swojego punktu środkowego 22 i ma kształt zbliżony do okrągłego. Jest podzielony na osiem łączących się ze sobą segmentów 20, 21, każdy w postaci wycinka koła.
W pokazanym na fig. 4 przykładzie, niektóre z segmentów 20 kodu 19 sąjasne, podczas gdy inne segmenty 21 są ciemne. Dzięki rożnemu rozmieszczeniu segmentów jasnych i ciemnych, a także dzięki zmianie stosunku pomiędzy liczbą segmentów jasnych i ciemnych, istnieje możliwość uzyskania łącznie 256 różnych kodów, które można przesyłać, lub przedstawiać za pomocą ośmiu segmentów 20, 21 w kształcie wycinka koła. Kod 19 przesyła się za pomocą teleteksu, który korzystnie nakłada się na transmisję telewizyjną.
Przed procesem rejestrowania naświetla się materiał fotochromowy członu rejestrującego 2 promieniowaniem nadfioletowym w celu umożliwienia późniejszego zarejestrowania obrazów lub symboli, które odbijają lub przepuszczają światło widzialne. Pomiędzy naświetleniem promieniowaniem nadfioletowym, a procesem rejestracji obrazu ochrania się materiał fotoczuły przed światłem widzialnym, a przynajmniej maksymalnie ogranicza się czas jego kontaktu ze światłem widzialnym. W tym celu warstwa przylepna 14 korzystnie jest pokryta nieprzepuszczalną dla światła folią ochronną 15 i człon rejestrujący 2 jest zamocowany na przepuszczalnym dla światła podkładzie, na przykład takim jak karta nośna 3.
Kod 19 rejestruje się za pomocą członu rejestrującego 2 członu rejestrującego 2 przymocowanego do ekranu 1. Człon rejestrujący 2 mocuje się odpowiednio na kodzie 19 widocznym na ekranie 1 tak, że w każdym przypadku na każdym segmencie 20, 21 kodu 19 znajduje się jedno okno 8, 9 członu rejestrującego 2. Dzięki takiemu rozmieszczeniu istnieje możliwość przeniesienia na materiał światłoczuły warstwy światłoczułej 17 członu rejestrującego 2 informacji (ciemno lub jasno) zawartych w segmencie 20,21 kodu 19.
Ponieważ segmenty 20, 21 kodu mają kształt wycinków koła, człon rejestrujący 2 jest zawsze naświetlany prawidłowo kiedy okna 8, 9 znajdują się na odpowiednio związanych z nimi segmentach 20, 21 kodu 19 podobnych do wycinków kołowych. Zatem możliwe sa różnorodne układy okien 8, 9 w całym obszarze segmentów 20, 21 kodu 19 w kształcie wycinka koła, zwłaszcza jeżeli okna 8, 9 mają powierzchnię znacznie mniejszą niż jest powierzchnia segmentów 20, 21 kodu 19. Dzięki temu jednolite i mający stałe wymiary człon rejestrujący 2 jest w stanie zarejestrować kody 19 przedstawiane na ekranach 1 w różnych wymiarach, i które wskutek tego mają odpowiednio różne wymiary. Dzięki takiemu rozwiązaniu jeden człon rejestrujący 2 można stosować, w pewnym zakresie, do ekranów 1 o różnych wymiarach. W razie przekroczenia tego zakresu należy podzielić człon rejestrujący 2, jak objaśniono na przykład w odniesieniu do fig. 2, na dwa obszary 6, 7 o różnych wymiarach.
W punkcie środkowym 22 kodu 19, jest transmitowany punktowy obszar, na którym korzystnie umieszcza się, na przykład, centralne okno 13 członu rejestrującego 2 z fig. 2, i który może zmieniać swoją barwę podczas naświetlania. Taka zmiana barwy może zatem nastąpić na przykład po całkowitym upływie czasu naświetlania.
Co najmniej na początku przesyłania kodu 19 można nadawać obrazy znaków 23 rozmieszczonych na obwodzie kodu 19, na przykład w trzech położeniach. Zadaniem tych znaków 23 jest ustalanie położenia członu rejestrującego 2 na ekranie 1. Znaki pozycyjne 11, 12, w postaci karbów, pokazane na fig. 2, ustawia się zgodnie ze znakami 23.
178 018
Czas naświetlania, podczas którego odbywa się rejestracja obrazu na warstwie fotochromowej wynosi, korzystnie, około 30 minut, ale jest zmienny i zależny od zastosowanego typu materiału fotochromowego oraz od jasności przenoszonego obrazu.
Sposób według wynalazku nie ogranicza się do przykładu przesyłania kodu 19 pokazanego na fig. 4. W jednym kodzie może znajdować się więcej lub mniej bezpośrednio zawartych segmentów albo też za pomocąjednego segmentu można przenosić kilka stopni jasności lub barw. W szczególności, podczas przesyłania kodu o trzech różnych stopniach jasności jasny”, „średni” i „ciemny” można przenosić co najmniej jeden specyficzny segment kodu o stopniu „średni” w taki sposób, że przesyła się go przez około połowę całkowitego czasu naświetlania jako stopień jasny” i przez pozostały czas jako stopień „ciemny”. W ten sposób można zwiększyć stopień zabezpieczenia przed fałszerstwami, ponieważ telewidz, analizując kod, który widać tylko raz, nie może ocenić który z elementów składowych kodu zarejestrowanego przez człon rejestrujący dotyczy ostatecznie wartości „średni”.
178 018
Fig. 4
178 018
Fig.3
178 018
Fig. 2
178 018
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (30)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób rejestracji informacji obrazowych lub kodowych wyświetlanych na ekranie, obejmujący wyświetlanie na części powierzchni ekranu kodu zawierającego zestaw segmentów o różnych stopniach jasności oraz rejestrowanie kodu za pomocą członu rejestrującego urządzenia przymocowanego do ekranu, znamienny tym, że wyświetla się na ekranie (1) obraz kodu (19) w kształcie mającym symetrię punktową, zwłaszcza kołowym, składający się z segmentów (20, 21), a na ekran (1) przykleja się człon rejestrujący (2) jednakowy dla ekranu (1) o każdej wielkości.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że oprócz kodu (19) wyświetla się co najmniej jeden znak (23) i względem niego ustala się położenie członu rejestrującego (2) na ekranie (1).
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w ramach transmisji wyświetla się kolejno w czasie segmenty (20, 21) kodu (19) różniące się stopniem jasności: Jasny”, „średni” i „ciemny”.
  4. 4. Sposób . według zastrz. 2, znamienny tym, że wyświetla się segment (20, 21) kodu (19) o stopniu jasności „średni” przesyłając go przez około połowę całkowitego czasu naświetlania jako segment ,jasny” i przez pozostałą część czasu naświetlania jako segment „ciemny”.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przesyła się oprócz kodu (19) co najmniej jeden znak (23), którego barwę lub jasność zmienia się po zadanym czasie transmisji w momencie wskazującym koniec czasu naświetlania segmentu rejestrującego (2).
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kod (19) przesyła się za pomocą teletekstu, który korzystnie nakłada się na transmisję telewizyjną.
  7. 7. Urządzenie do rejestracji informacji obrazowych lub kodowych wyświetlanych na ekranie, zawierające człon rejestrujący z materiałem światłoczułym mający warstwę przylepną zwróconą stroną aktywną do ekranu, znamienne tym, że człon rejestrujący (2) zawiera warstwę światłoczułą (17), składającą się z podkładu i materiału światłoczułego umieszczonego na powierzchni podkładu zwróconej do ekranu (1), przy czym aktywny materiał światłoczuły warstwy światłoczułej (17), jest rozmieszczony co najmniej w określonych obszarach usytuowanych w odstępach od siebie po stronie zwróconej do ekranu (1).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że na zwróconej do ekranu (1) powierzchni warstwy światłoczułej (17) jest ułożona warstwa przysłonowa (16), która jest przepuszczalna dla światła w określonych aktywnych obszarach, i jest nieprzepuszczalna dla światła pomiędzy aktywnymi obszarami.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że warstwa przysłonowa (16) ma co najmniej jedno okno (8, 9), w którym warstwa przysłonowa (16) jest przepuszczalna dla światła, przy czym poza oknami (8, 9) warstwa przysłonowa (16) jest nieprzepuszczalna dla światła, a okna (8, 9) sa usytuowane przy aktywnych określonych obszarach warstwy światłoczułej (17), zaś materiał światłoczuły warstwy światłoczułej (17) jest usytuowany na podkładzie warstwy światłoczułej (17) jedynie w aktywnych obszarach.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że warstwa przysłonowa (16) ma od 3 do 500 okien (8, 9), o kształcie w przybliżeniu okrągłym.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że obszary aktywne warstwy światłoczułej (17) są rozmieszczone równomiernie wokół środkowego punktu (10) członu rejestrującego (2).
    178 018
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że grubość warstwy przysłonowej (16) jest dobrana w zależności od czułości materiału światłoczułego, od wymiarów okien (8, 9) warstwy przysłonowej (16) i/lub od ostrości obrazu ekranu (1), który ma być zarejestrowany.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że warstwa przysłonowa (16) jest laminowana z warstwą światłoczułą (17).
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że na zewnętrznym obrzeżu warstwy przysłonowej (16) jest usytuowany co najmniej jeden, a korzystnie od dwóch do czterech, znaków pozycyjnych (11).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że każda z warstwy przysłonowej (16) i warstwy światłoczułej (17) zawiera obszar kołowy (6) i co najmniej jeden, otaczający go koncentrycznie, obszar pierścieniowy (7), przy czym obszar kołowy (6) i obszar pierścieniowy (7) są połączone rozłącznie ze sobą.
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym, że warstwa przysłonowa (16) ma co najmniej jedno okno (9) w jej obszarze kołowym (6), dla każdego jest przyporządkowane jedno odpowiadające mu okno (8) w jej obszarze pierścieniowym (7), a aktywne obszary warstwy światłoczułej (17) sa usytuowane pod każdym z okien (8, 9), przy czym każda para odpowiadających sobie okien (8, 9) warstwy przysłonowej (16) i aktywnych obszarów warstwy światłoczułej (17) jest ułożona na linii prostej biegnącej od punktu środkowego (10) członu rejestrującego (2).
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że na zewnętrznym obrzeżu obszaru kołowego (6) i obszaru pierścieniowego (7) warstwy przysłonowej (16) są usytuowane znaki pozycyjne (12).
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że warstwa przysłonowa (16) ma kształt wybrany z koła, wieloboku, zwłaszcza prostokąta, sześciokąta i ośmiokąta.
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 18, znamienne tym, że warstwa przysłonowa (16) ma okrągłe okno (13) usytuowane w punkcie środkowym (10) członu rejestrującego (2).
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 18, znamienne tym, że warstwa przysłonowa (16) ma co najmniej jedno okno zabezpieczające (24, 25) usytuowane w miejscu przyjmowania światła z co najmniej dwóch segmentów kodu (20,21) wyświetlanego na ekranie (1).
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że materiał światłoczuły zawiera substancję, korzystnie z materiału fotochromowego, zmieniającą się w widoczny sposób pod wpływem światła.
  22. 22. Urządzenie według zastrz. 21, znamienne tym, że materiał światłoczuły jest dostosowany do rejestrowania elementów (20, 21) kodu o różnych stopniach jasności, zwłaszcza o dwóch lub trzech różnych stopniach jasności.
  23. 23. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że materiał światłoczuły jest dostosowany do rejestrowania barwnych informacji obrazowych, przy czym materiał światłoczuły zawiera substancje fotochromowe czułe na światło o różnych długościach fal.
  24. 24. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że materiał światłoczuły jest czuły na promieniowanie nadfioletowe i na światło widzialne, i jest dostosowany do wymazywania zarejestrowanego obrazu naświetlaniem promieniowaniem nadfioletowym.
  25. 25. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że na usytuowanej dalej od ekranu (1) powierzchni podkładu warstwy światłoczułej (17) jest ułożona warstwa odbijająca (18).
  26. 26. Urządzenie według zastrz. 24, znamienne tym, że warstwa odbijająca (18) jest warstwą jasną, warstwą białą i/lub warstwą metalową osadzoną techniką osadzania z par warstwa aluminium lub srebra.
  27. 27. Urządzenie według zastrz. 18, znamienne tym, że na powierzchni warstwy przysłonowej (16) przeciwległej do warstwy światłoczułej (17) jest ułożona warstwa przylepna (14).
  28. 28. Urządzenie według zastrz. 21, znamienne tym, że na powierzchni sąsiadującej z ekranem (1) warstwy przylepnej (14) jest ułożona wchłaniająca światło widzialne folia ochronna (15), zwłaszcza warstwa czarna.
    178 018
  29. 29. Urządzenie według zastrz. 28, znamienne tym, że pomiędzy warstwą przylepną (14) i warstwą światłoczułą. (17) jest usytuowana co najmniej jedna soczewka, zwłaszcza z tworzywa sztucznego.
  30. 30. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że co najmniej jeden człon rejestrujący (2) jest zamocowany za pośrednictwem warstwy przylepnej (14) do karty nośnej (3), korzystnie z papieru, kartonu, tektury lub laminowanego kartonu lub tektury, przy czym karta nośna (3) ma zagłębienia manipulacyjne (5) rozmieszczone wokół członu rejestrującego (2).
PL95319971A 1994-11-03 1995-11-02 Sposób i urządzenie do rejestracji informacji obrazowych lub kodowych wyświetlanych na ekranie PL178018B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4439264A DE4439264A1 (de) 1994-11-03 1994-11-03 Vorrichtung zum Speichern von auf einem Monitor dargestellter Bildinformation
PCT/EP1995/004305 WO1996014698A1 (de) 1994-11-03 1995-11-02 Vorrichtung zum speichern von auf einem monitor dargestellter bildinformation

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL319971A1 PL319971A1 (en) 1997-09-01
PL178018B1 true PL178018B1 (pl) 2000-02-29

Family

ID=6532391

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95319971A PL178018B1 (pl) 1994-11-03 1995-11-02 Sposób i urządzenie do rejestracji informacji obrazowych lub kodowych wyświetlanych na ekranie

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0711046B1 (pl)
JP (1) JPH10508729A (pl)
CN (1) CN1152491C (pl)
AT (1) ATE233032T1 (pl)
AU (2) AU3846495A (pl)
CA (1) CA2162070C (pl)
DE (2) DE4439264A1 (pl)
HU (1) HU220723B1 (pl)
PL (1) PL178018B1 (pl)
RU (1) RU2141736C1 (pl)
WO (1) WO1996014698A1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2341565A (en) * 1998-09-18 2000-03-22 Martin Processing Co Inc Photosensitive films

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1949397A1 (de) * 1969-09-30 1971-04-08 Siemens Ag Vorrichtung zum Fotografieren von Leuchtschirmbildern
DE3318919C2 (de) * 1983-05-25 1985-03-21 TeleMetric S.A., Internationale Gesellschaft für Fernsehzuschauerforschung, Zug Verfahren und Vorrichtung zum Erfassen von Daten über das Fernseheinschaltverhalten von Fernsehzuschauern
US4613904A (en) * 1984-03-15 1986-09-23 Control Data Corporation Television monitoring device
DE4312185A1 (de) * 1993-04-14 1994-10-20 Thomas Hohenacker Vorrichtung zum Speichern von auf einem Monitor dargestellter Bildinformation

Also Published As

Publication number Publication date
MX9703247A (es) 1998-07-31
CN1168750A (zh) 1997-12-24
EP0711046B1 (de) 2003-02-19
ATE233032T1 (de) 2003-03-15
DE4439264A1 (de) 1996-05-09
DE59510557D1 (de) 2003-03-27
CN1152491C (zh) 2004-06-02
HU220723B1 (hu) 2002-05-28
HUT77274A (hu) 1998-03-02
CA2162070A1 (en) 1996-05-04
RU2141736C1 (ru) 1999-11-20
EP0711046A1 (de) 1996-05-08
AU685007B2 (en) 1998-01-08
AU3846495A (en) 1996-05-31
CA2162070C (en) 2000-05-02
JPH10508729A (ja) 1998-08-25
AU3664895A (en) 1996-05-09
PL319971A1 (en) 1997-09-01
WO1996014698A1 (de) 1996-05-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3961956A (en) Method for production of and distinction between combined validification and identification photographs
EP3045972B1 (en) Security devices and methods of manufacture thereof
US3827726A (en) Identification cards
US5350198A (en) Recording medium with colored picture information, in particular a check card or identity card
CA1263264A (en) Transparent retroreflective sheets containing directional images and method for forming the same
AU711970B2 (en) Secure multi-layer bar code arrangement using wavelength separation
US4014602A (en) Identification card having a hologram superimposed on printed data
US3977785A (en) Method and apparatus for inhibiting the operation of a copying machine
US4504083A (en) Guilloche identification card
PL204975B1 (pl) Sposób i urządzenie do wytwarzania dokumentu zabezpieczonego hologramem
RU2006133303A (ru) Ценный объект, содержащий муаровый узор
JPH08106567A (ja) 磁気マイクロカプセルを用いた真偽確認方法
GB1510832A (en) Security document having a safeguard against forgery of falsification
WO1983000068A1 (en) Film identification method
PL178018B1 (pl) Sposób i urządzenie do rejestracji informacji obrazowych lub kodowych wyświetlanych na ekranie
JPH10500495A (ja) 贋造防止装置
US5790169A (en) Device for storing picture or code information displayed on a screen, carrier cards for such devices and method for the transmission of a code
RU2103710C1 (ru) Устройство печати знаков для фотоаппарата (варианты)
US20230121024A1 (en) Multifunction security element
NO312150B1 (no) Innretning for lagring av bildeinformasjon presentert på en visningsskjerm
US4621923A (en) Production of prints
JP2565699B2 (ja) 偽造防止が図られた物品及びその製造方法
US5268956A (en) Film cassette having markers for identifying and differentiating it from other cassettes
MXPA97003247A (es) Dispositivo para almacenamiento de imagen o informacion de codigo exhibido en una pantalla
WO1996021572A2 (en) A method of forming a composite image and a lamina for use in the method

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20061102